Východní Krušné hory – běžky

Archiv zpráv zimy 2009/2010

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Východní Krušné hory ze zimní sezóny 2009/2010. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Východní Krušné hory - aktuální zprávy

Vloženo 17.3.2010 20:39
A příznivější podmínky přišly hned dnes. Na Dlouhé Louce panovalo bezvětří, + 2.5°C a sluníčko. Rolbou pro bruslení se dvěma stopami na klasiku byly projety tratě Vysoká mýť, Vrch tří pánů, Bouřňák a celá magistrála. Boční obchvat Vrchu tří pánů byl projet pouze skutrem s jednou stopou na klasiku uprostřed. Flájská silnice byla rovněž vzorně upravená.
Vloženo 16.3.2010 21:48
Já věděl, že je blbost jezdit dnes na Dlouhou Louku jen kvůli tomu abych si potvrdil, že po vánici jsou stopy skutečně zaváté. Zkusili jsme flájský okruh. Na klasičkách by to šlo, ikdyž stopy okamžitě po našem průjezdu bleskurychle likvidoval vítr. Pár bruslařských temp se nám předvést povedlo, ale raději jsme to u plotu obory obrátili a počkáme na příznivější podmínky.
Vloženo 14.3.2010 22:39
Předpověď větru slibovala na neděli hodně drsné zážitky, pro jistotu jsme zvolili flájský okruh, kde tolik nefouká. Rolba tentokráte vyjela dříve, takže všude kde stopu chladil vítr, stačil manšestr umrznout. Tzn. směrem k oboře, podél plotu i okolo flájské přehrady se jelo rychle, jenže jakmile jsem opustil pobřežní cestu a zajel do lesa, sníh šíleně zpomalil. Ve druhém kole trošku polevil vítr, ale podmínky se nezlepšovaly. Potěšující bylo, že celé dopoledne se po trasách pohyboval skutr, který průběžně uhlazoval stopu na bruslení. Ve třetí jízdě už stopa vytuhla a já se mohl perfektně sklouznout téměř po celé trase.
Z Dlouhé Louky jsem pokračoval na Vysokou mýť, Vrch tří pánů, pláně s větrníky na úpatí Klínovčíku, odkud jsem sjel k Bystřické boudě. Vše perfektně upravené, akorát pod Bouřňákem a hlavně u trafa na Novém Městě hodně fičelo, což ovšem 500 metrů od hospody přece nikoho nerozhází :-).
Vloženo 13.3.2010 23:04
Skibus nás vyvezl na Dlouhou Louku. Kolem jedenácté jsme vystartovali do pěkně nepříjemného větru. Jen těsně před námi vyrazila rolba. Na čerstvém manšestru se ale jelo pomaleji než těsně vedle něj, kde vítr vyfoukal umrzlou středeční stopu. Dolů k přehradě, nahoru po flájské silnici až k odbočce na Vrch tří pánů to pěkně odsýpalo, ale dál k odbočce žluté a červené tur. značky na Dl. Louku už byla stopa hodně zafoukaná. Pak už to zase bylo přes Vrch tří pánů, pláně s větrníky a pod Bouřňákem téměř perfektní.
Vloženo 13.3.2010 23:03
Odpolední výjezd po práci, 16 km z Dlouhé Louky přes Vysokou mýť, Vrch tří pánů na pláně pod Bouřňákem a po hřebenovce a flájské silnici zpět do výchozího bodu. Čerstvě vyrolbováno, super sníh, teplota těsně nad nulou, sníh zmrzlý, místy pomalejší, ale většinou šum svistu :-)
Vloženo 13.3.2010 23:02
V neděli jsme stihli jen krátký výlet nahoře po Oldřišské pláni. Na flájské silnici i na pláních bylo turisty najeto několik stop pro klasiku.
Vloženo 8.3.2010 9:31
Nové Město, Dlouhá Louka: v pátek a v sobotu napadlo okolo 10cm sněhu, většina tratí ale byla upravena až po sněžení, v neděli to bylo moc pěkné lyžování. Sněhu je dostatek.

Podrobněji: Z Dlouhé Louky silnice směrem na Fláje tradičně pěkná na klasiku i na bruslení, za odbočením ze silnice směrem na německé Holzhau taky upraveno pěkně, jen se tam najdou asi čtyři 15 metrů dlouhé úseky, kde vykukuje asfalt či štěrk, ale dá se tomu v pohodě vyhnout. Z Dlouhé Louky do Nového Města a dál na Vitišku také pěkné pro oba styly, jen v okolí Nového Města na loukách jsou stopy místy zafoukané (hlavně u větrných elektráren). Asi nejvíc se mi líbila silnice směrem na Cínovec, tam byl podklad krásně tvrdý, parádní bruslení. Pak jsem ještě projel 5km kolečko vycházející od stadionu v Novém Městě, taky spokojenost. Pouze spojka k vlakovému nádraží Modrava byla ujetá jen od lyžařů, ale to je možná normální.

V Německu jsem pak jel po bývalé železnici na Teichhaus - pěkně upravené na klasiku a lidí tam bylo míň, než jsem čekal (ale pořád víc než v ČR). Skoro 20 km jsem pak najezdil na tratích nad Holzhau, větší část z nich je připravena jen pro klasický styl (a je to tam i napsáno). Část byla upravena čerstvě, část blíže Českému Jiřetínu tipuji někdy v sobotu ráno, ale pořád se tam lyžovalo pěkně. Nicméně když jsem psal před 14 dny, že jsou stopy v Německu o třídu lépe upravené než u nás, tak teď to bylo spíš opačně.

Mapa s GPS záznamem výletu: http://www.everytrail.com/view_trip.php?trip_id=523710. Převážná většina tratí, po kterých jsem jezdil v Německu, je upravena pouze pro klasický styl, pozor na to.
Vloženo 13.3.2010 23:00
Přestože napadlo docela dost nového sněhu, pod prašanem zbyl přemrzlý rychlý podklad, na kterém se dalo perfektně bruslit. Vystartovali jsme z Moldavy pod vrchem Hemschuh na Rehefeld-Zaunhaus, kde bývají najeté dvě stopy na klasiku. Dnes nebyly, rolbař se probudil pozdě a minul nás v protisměru těsně pod Moldavou. Na první upravené stopy jsme narazili až u biatlonového stadionu. I magistrála na Kahleberg nebyla upravená pro bruslaře až nahoru. Zpátky jsme se vrátili přes Velký Lugstein, Pašeráckou zatáčku, kopec Na Skále, stadion na Novém Městě na Bystřickou boudu. Na Moldavu jsme se prohančovali podél trati, krásný výlet s čelovkami.
Vloženo 20.2.2010 20:27
Na Dlouhé Louce připadly tak 2 cm sněhu (plus někde něco nafoukal vítr) a to až po poslední úpravě tratí, takže klasická stopa na trati podél obory k nádrži Fláje pro fajnšmekry zrovna nebyla (málo hluboká), ale já si nestěžuju. Bruslařům to podmínky spíš zlepšilo.

Pokračovali jsme podél nádrže směrem na západ (pěkná stopa na klasiku, na bruslení spíš ne) a po přejetí silnice dál směrem na Klíny - místy strojová stopa úplně zapadaná a od lyžařů vyšlapaná jiná. Po pár kilometrech jsme odbočili podél Pstružného potoka (a podél hranice s Něměckem) k Českému Jiřetínu - stopa sice jen vyjetá od lidí, ale dost pěkná - jen bych ji nechtěl jet nahoru, místy se bořily hůlky, což při sjezdu nevadilo.

V Českém Jiřetíně bylo třeba lyže sundat, přejít hranici a asi 200m po silnici. Tam pak začínají německé stopy podél Bystrého potoka - parádně upravené 2 stopy na klasiku. Moc se nám líbily, takže jsme si v Německu objeli ještě okruh směrem k Rechenbergu, který v této podobě na mojí mapě z r. 2009 vůbec není. Upravených stop je tam ještě víc, zpravidla jen na klasiku.

Do ČR jsme se vraceli přechodem nad Holzhau, odtud byla opět kvalita stop o stupeň slabší ve srovnání s Německem. Zato na bruslení vypadala silnice z Dlouhé Louky směrem na Fláje exkluzivně jako obvykle.

Pro lepší orientaci GPS záznam trasy je tady: http://www.everytrail.com/view_trip.php?trip_id=505677
Vloženo 17.2.2010 22:40
I na Dlouhé Louce už malinko stopa zapadává námrazou sfoukanou ze stromů. Asi nejvíce na propojce pod Vrchem tří pánů, kde navíc jsou dvě klasické stopy moc blízko u sebe. Jinak byl ale po celé trase přes Vysokou Mýť - pláň s větrníky - Bouřňák a zpět přes Vrch tří pánů, silnici od Flájí pro bruslaře krásně urolbovaný tvrdý podklad. A stopy na klasiku po obou stranách samozřejmostí.
Vloženo 16.2.2010 19:11
Právě jsem se vrátil z Dlouhé Louky, kde jsem si perfektně zabruslil na výtečně připravené trati podél obory až k silnici na Klíny a pak zpět po flájském okruhu a silnici od Moldavy. Střed cesty nádherně uválcovaný, -7°C, občas iu slunko vylezlo. Paráda.
Vloženo 14.2.2010 20:43
Dlouhá Louka - Klíny - Mníšek na skate naprostá paráda, po ránu asi centimetr sněhu na trase, ale jelo to skvěle, velmi pěkný úsek mezi Klínskou bránou a Flájemi, ráno absolutně bez lidí. Tvrdý podklad, -7°C, polojasno - swix ch7, na klasiku to bylo na extráč.
Vloženo 10.2.2010 19:14
Zopakoval jsem si výjezd do kopečků nad Loučkami. V lese nad Bezručovkou řádí lesáci, ale projet se dá. Cyklostezka k vodárně byla proplužená a posypaná čerstvým prašanem, cesta nahoru po žluté značce dokonce vypadala jakoby po ní před časem projel skutr. Nevím kde se tu vzal, možná tu úřadoval nějaký myslivec, nebo jen moje bujná fantasie. Každopádně na krátkých brusličkách to docela odsýpalo, ikdyž to byla dřina.
Vloženo 8.2.2010 18:51
Teplota minus osm až minus devět, slunečno a přemrzlý sníh. Jel jsem z Dlouhé Louky od penzionu rozcestí směr Vysoká Mýť a po traverzovce pod Vrchem tří pánů na Bouřňák. Odtud k transformátoru a zpět po hřebenovce přes Vrch tří pánů k flájské sinici a po ní na parkoviště. Vše vzorně urolbované se dvěma strojově vyřízlými stopami na klasiku. Super lyžovačka. Ve srovnání s Vysočinou, kde jsem strávil minulý víkend (oblast Tři Studně), jsou krušnohorské tratě o několik řádů kvalitnější.
Vloženo 1.2.2010 18:27
Dlouhá Louka na skate - v neděli bylo upraveno, směrem na Nové Město to na neděli upraveno nebylo, ale dalo se, na loukách často zafoukáno. Do Německa od Moldavy na Teichhaus hrůza - skate trasa totální oraniště od koní i lidí, vůbec i nahoře nad Teichhausem k hranicím po čerstvě upraveném manžestru jeli hezky se sáněmi za koněm. Už tam nepojedu. V Čechách zpět zase pěkné, povrch nebyl příliš pevný, ale jelo to. Přímo na Dlouhé louce na stadionu a k rozhledně taky spousta pěších ignorantů :( Celkově ale pěkná lyžovačka a azuro, takže palec nahoru.
Vloženo 27.1.2010 18:25
Dnes odpoledne jsem prověřil flájský okruh na Dlouhé Louce, včetně odbočky směr Klíny (po jihobřežní cestě okolo obory). Otáčel jsem se u silnice. Výborné bruslení, po okrajích jedna až dvě stopy na klasiku. Bylo trochu chladněji, -9°C, sníh byl rychlý.
Vloženo 26.1.2010 21:26
Dnes po práci jsem vyrazil na Dlouhou Louku. -6°C, sluníčko, idylka. Absolvoval jsme 20 kilometrů přes Vysokou Mýť, Vrch Tří Pánů, smyčku směrem ke Grünwaldskému rašeliništi, benzinku na Nové Městě, pláň s vrtulníky (kupodivu bez kamínků) a rovně k silnici na Dlouhou Louku. Všude se dalo bezvadně bruslit, s výjimkou cesty k rašeliništi, která byla poničená traktorem. Ale klasická stopa byla perfektní i tam. Pro ilustraci pár fotek:
http://picasaweb.google.cz/tojnar/01_26_10_chot
Vloženo 24.1.2010 17:26
Všechny cesty pěkně upravené jak na klasiku tak na brusleni , sněhu dost jen trochu nrazivo ... -10
Vloženo 24.1.2010 1:19
Cinovec/Altenberg - vyborné podmínky, většina cest projetá rolbou, vyfrézovaná stopa a dostatečný pás na bruslení. Jezdili jsme na německé straně.
Vloženo 17.1.2010 20:58
Nové Město, trafo až stadion přes Vitišku - rozfoukané cesty, nic moc. Závodní tratě na stadionu zafoukané a nepoužitelné. Směrem na Cínovec je dobrá trasa 5km a 10km (ten je trochu horší). Lepší je začít na Cínovci a využívat možností tratí v okolí Altenbergu - je tam vidět, že Němci to projíždějí častěji. Jinak v Krušných horách moc nefoukalo, lidí také tolik nebylo a sněhu je na současné poměry v horských oblastech asi nejvíc. P.S.: Nedejte na rady místních borců z Teplic o zaručených zkracovačkách :o)
Vloženo 16.1.2010 20:19
Dlouhá Louka: Moc pěkný je okruh podél obory k vodní nádrži Fláje - jak na klasiku, tak na bruslení. O něco slabší (hlavně v nejprudším kopci dost kamínků a někde zafoukaná klasická stopa) je odbočka podél obory na Loučnou a pak až k vysílači Střelná, kde upravená stopa konči. Exkluzivní je silnice z Dlouhé Louky směrem na Fláje - široká na bruslení a po obou stranách stopy na klasiku. To vše až k odbočce do Německa na Teichaus - silnice dál na Fláje nevypadala upraveně a cesta do Německa je dost šutrovitá, to už nedoporučuji.

Německo - trasa podél Hraničního potoka (Teichhaus - Neurehefeld) má sněhu dost. Na cestě pro klasiky po bývalé železnici jezdí mraky lidí. Na bruslařské cestě podél ní je lidí méně, ale východní část byla rozdupaná pěšáky a hlavně koněm se saněmi...

Nové Město - sněhu většinou dost, ale některé cesty směrem k Cínovci jsou rozježděné autem a bruslí se na tom špatně :-( Z Nového Města od pumpy na severozápad je cesta přes louku plná šutrů a hlíny, dál už to bylo po cestách směrem zhruba k Dlouhé Louce OK.

Celkově bylo dle místního znalce v této oblasti upraveno tolik tras, jako nikdy předtím...
Vloženo 13.1.2010 22:37
Po dlouhé době sníh zasypal nejen Krušné hory, ale i podhůří, takže bylo možné na starších lyžích dojet od nás z Litvínova až do chemičky v Záluží. Chodníky občas drhly, silnice bylo nutno přenášet, ale kolem Pilařského rybníka nebo na cyklostezce pod Bílým Sloupem se bruslilo perfektně. Horší už to bylo na pláních u petrochemie, v hlubokém sněhu jsem musel pořádně zabrat rukama. Ale běžky jsem sundal až před budovou výzkumáku, ve kterém pracuji.
Nepředpokládám, že někoho nalákám zrovna na tuto trasu, ale napsat jsem to musel :-).
Vloženo 10.1.2010 23:09
Magistrálu z Dlouhé Louky na Vrch tří pánů už po včerejším řádění čtyřkolkářů skůtry vyhladily. Sníh se trošku bořil, ale bruslit se dalo. Na pláni u větrníků přibylo pár čísel sněhu, šutry tam ale nepřestávají skluznice ohrožovat.
Bouřňácká rolba včera poprvé upravila okruhy na Novém Městě. Jenže již den na to je až ke křižovatce Vápenice poničilo několik mysliveckých teréňáků a dupání bot zelených mužíčků.
V pašerácké zatáčce jsme opustili Čechy a přešli do Německa, kde již bylo téměř vše vzorně urolbované. A co je potěšující, i cesty, které loni byly projížděny pouze pro klasiky, např. od Zaunhausu směr biatlonový stadion, nebo Skiwanderweg Wolfshügel směrem na Schönfeld, jsou letos upraveny i pro skate. Jenom ve sjezdu od moldavského hraničního přechodu zůstává dvoustopá tradice zachována a výšlap do kopce dá rukám bruslaře zabrat.
Pokračoval jsem po paralelních bruslařských cestách podél zrušené železniční trati (byly dost rozdupané, popř. se na nich rolba min. dva dny neukázala). Od pěšího hraničního přechodu obědoví turisté vyjeli stopu až k začátku obce Moldava, dál byl nesjízdný asfalt. Pro postup na Dlouhou Louku jsem zvolil drsnou hančovačku do kopce přes Oldříšskou pláň. Sníh se sice moc nebořil, ale na klasičkách bych se nadřel míň. Silnice od Flájí už byla pro skate ideální. Čerstvě (asi dnes ráno) vyrolbováno s vrstvou čerstvého prašanu, na kterém to odsýpalo, dokud mi síly stačily. No, ke konci už nestačily :-). Již za tmy jsem sjel až domů do Litvínova. Bez problémů i bez čelovky (rudá záře nad Litvínovem mi ji nahradila). Šutrů jsem potkal minimum.
Vloženo 9.1.2010 22:35
Dnes poprvé vyrazil na Dlouhou Louku skibus. Vyhnal jsem na mráz celou rodinku. Já objížděl kontroly, ostatní až na pár zadrhnutí v zatáčce pod Markovým kopcem bez problémů sjeli rovnou do Litvínova.
Znovu jsem projel flájský okruh a přidal pár hančovaček mimo hlavní cesty. Veškeré kamení už je pod sněhem, bohužel prašan pohřbil i noční práci rolby. Přesto se mi bruslilo perfektně.
Z Dlouhé Louky jsem se vydal směrem na Vysokou Mýť. Začátek je urolbován, pak projet skůtrem. Osečtí lyžaři odvedli skvělou práci, když pročistili obchvat podél Vrchu tří
pánů, který byl ještě před Vánoci kvůli popadaným stromům téměř neprůjezdný. Hlavní magistrálu poničily tři čtyřkolky a na pláni u větrníků byl sníh odfoukaný. Po louce se jet dalo, ale asi lépe pro klasiky.
Svůj dnešní pohyb jsem zdokumentoval fotoaparátem na webu skirogainingu:
http://skirogaining.tojnar.cz/cs/prostor_zavodu_01_09
Vloženo 7.1.2010 19:57
Na Dlouhé Louce svítilo sluníčko:
http://skirogaining.tojnar.cz/cs/dlouha_louka_01_07

O mrazu -9°C už se ale z obrázků nedovíte. Oproti včerejšku jsem zabrousil i kus podél jižního břehu přehrady. Otočil jsem to u potoka pod Jelením vrchem, jelo se tam mnohem hůř než na opačnou stranu. Tam už jsem totiž věděl, kde číhá kamení. Sníh byl přemrzlý a pomalý. A já byl na tom stejně :-).
Vloženo 6.1.2010 20:43
Jeste ten odkaz:
http://skirogaining.tojnar.cz/cs/dlouha_louka_01_06
Vloženo 6.1.2010 20:42
Dnes jsem vyrazil na Dlouhou Louku, neboť tam rolba měla upravit 12 km okruh. A skutečně jej upravila, navíc i jihobřežní cestu okolo Flájské přehrady. Bruslit se dalo všude, stopa na klasiku byla místy rozbitá, ale většinou docela ušla. Podél loučenské obory hůlky zvonily o asfalt, dole u přehrady a hlavně ve stoupání
od ní pod sněhem číhaly pěkně ostré šutříky, ale při troše opatrnosti a na starých lyžích se jelo skvěle. Doporučuju jet po směru hodinových ručiček, tzn. začít směrem na Loučnou. Sjezd v opačném směru by vaše skluznice řádně ohobloval. Zkrátka ještě pár cm by to chtělo.
Fotky najdete webu skirogainingu, který se koná za týden 16.1.
Vloženo 3.1.2010 21:13
trasy jsou zledovatelé ale na bruslení to ještě šlo snad něco připadá a bude to super
Vloženo 3.1.2010 16:53
Z Komárky na Cínovec je stopa lehce protažena skůtrem, nebo neupravená. Sníh okolo 10-15cm a stále padá.
Vloženo 29.12.2009 11:25
Na Dlouhé Louce se dá bruslit na cca 2km okruhu okolo louky za restaurací Rozcestí
Vloženo 29.12.2009 11:06
Zpravodajství z webu Honzy Tojnara o pondělním lyžování v okolí Nového Města v Krušných horách: "Přes noc napadlo 3-5 cm sněhu. Německé rolby už několikrát alespoň část běžeckých tratí upravily, ale jejich české kolegyně stále spí zimním spánkem. A setrvají v něm dokud nenasněží 30 cm (zatím chybí 20-25 cm). Zatím vyrazily pouze sněžné skútry. Na novoměstském Dachsteinu tepličtí lyžaři upravili dvoukilometrové kolečko, které je možno skoro celé odbruslit. Pouze na jedné rovince se musí soupažit aby nedošlo ke zničení stop na klasiku. ... Z Dachsteinu jsem se vydal po novoměstské pláni směrem k benzince a dál po louce na magistrálu. U větrníků foukalo, cesta byla zledovatělá a kamenitá. Raději jsem těsně vedle ní slalomoval mezi drny a krtinci. O pár šutříků jsem zavadil jak při stoupání na Vrch tří pánů, tak při sjezdu obchvatem nad Domaslavickými bučinami. Rovinka na Vysokou mýť byla v pohodě, ale z asfaltky na Dlouhou Louku je teď ledovka." Zdroj: http://www.tojnar.cz/
Vloženo 29.12.2009 11:03
Zpravodajství z webu Honzy Tojnara o nedělním lyžování v oblasti Moldavy a Cínovce: "Od hraničního přechodu jsem vybruslil po zledovatělé rozšlapané cestě na vrchol Hemschuhu. Z tohoto kopce jsem sjel po jedné ze dvou sjezdovek na severním svahu. Sněhu tam bylo dost, 10-15 cm. Pokračoval jsem po pláních, kde občas vyčuhovaly drny, lyže jsem ale musel sundat až na asfaltce u Zaunhausu. Zouvání jsem si zopakoval i na cestě po německém břehu Rašelinového potoka. Do kopce se ještě kamenům vyhnout dalo, ve sjezdech ne. Na křižovatce s cestou na Zinnwald už mi stopu alespoň trochu upravila rolba. Uprostřed zůstal led s kamením, po okrajích se sem tam i zavlnil "manšestr". Ale převážnou část trasy pokrýval jeho pravý opak, ledový povrch rozdupaný německými turisty, kterému já přezdívám "dederon" :-). V kopci u biatlonového stadionu už byla totální skleněná hora. Zabrousil jsem i na závodní okruhy, které byly samozřejmě perfektně upravené. Dolů k pašerácké zatáčce jsem opatrně doplužil, běžky jsem sundal až v prudkém sjezdu před Vápenicí." Zdroj: http://www.tojnar.cz/
Vloženo 24.12.2009 20:57
Neupraveno ale dá se z Dlouhé Louky směrem k oboře a podél obory až k nádrži Fláje a zpět. A taky jsem zkusil po silnici až na křižovatku Dl.Louka-N.Město-Fláje je to projeté od aut ale jde to - teda lepší jak hůlkou do oka :). Vše SKATE na klasiku to moc není.
Vloženo 21.12.2009 23:44
V neděli na Cínovci bylo nádherné počasí - kosa, ale slunce a kouzelná námraza. Z německé strany upravené tratě na bruslení okolo biatlonového stadionu. Také se dalo jezdit na delším ca 6 km okruhu (Loipe Kahleberg). Sněhu tak tak, ale dalo se. Stopa pro klasiku většinou byla. Skol.

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Východní Krušné hory