Východní Krušné hory – běžky

Archiv zpráv zimy 2010/2011

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Východní Krušné hory ze zimní sezóny 2010/2011. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Východní Krušné hory - aktuální zprávy

Vloženo 15.3.2011 21:55
Vyrazil jsem z Klínů okolo větrníku (sníh relativně v pohodě), přešel přes silnici, svezl se kousek po ethylenovodu a odbočil doprava po žlutém okruhu a na téčku zabočil směr Mníšek. Obrátil jsem se zas na křižovatce s červenou značkou. Sjezd od Kostelní cesty už je komplet vytátý.
Vrátil jsem se stejnou cestou a přes Desítku dojel na Klínskou bránu. Kromě notoricky známých brzdných úseků to překvapivě jelo, hlavně na úsecích s pomalu odtávající ledovou krustou.
Vloženo 13.3.2011 18:41
V neděli jsem vyrazil z Nového Města, postupně vám popíšu stav jednotlivých úseků, kterými jsem projel. Jedná se o odhad stavu příští víkend za předpokladu, že se počasí nezmění. Tzn. že nenaprší/nenasněží:
1) Stadion - Vitiška - nutný 1 bypass a jedno přenášení
2) Vitiška - golfové hřiště Cínovec - 4 bypassy, 4 přenášení
3) mezi golfáčem a rašeliništěm Hochmoor - sníh rychle mizí, bude nutno přenášet
4) sjezd dolů po červené a nad Schwartze Teichem k altenberské silnici - bez problému, jen sem tam jehličí
5) za silnicí k pláním u Schellerhau - OK, ale v závěru neupraveno, rozdupáno a na pláních nutný přenos
6) stopa podél lesa a východním svahem Pöbelknochen až ke křižovatce s jižním obchvatem kopce - paráda
7) k parkovišti pod Kahlebergem - místy jehličí, 2x nutno sundat lyže, jinak nádhera
8) Okruh Osterzgebirge na Pöbelknochen - dole už sníh mizí, nahoře drhne jehličí, zbytek super
9) zas k parkovišti - viz bod 7)
10) stopy pod Kahlebergem, na jeho vrchol a dolů okolo Schwartze Teich po modré a kousek po okruhu Wuster Teich - natáté, ale jinak super
11) zpět po magistrále na Cínovec a přes Vitišku a Klínovčík na Bystřickou boudu - natáté, ale super
Vloženo 12.3.2011 20:15
Po výjezdu ze stadionu na Novém Městě jsem musel šlapat po jehličí před starým trafem i na vjezdu na Promenádu. V ďolíku jsem přelezl přes potok (trocha akrobacie) a pokračoval Německem. Zaunhaus už v této sezóně na lyžích neprojedeš, vytátá byla i cesta těsně za ním. A v lese pro změnu jehličí. Na sluníčku to moc nejelo, ale na spoustě míst se zrnitým sněhem naopak parádně.
Nadjel jsem Schwartze Teich a zamířil směrem na Schelllerhau, odbočil na jižní stopu na kopci Pöbelknochen a poté projel podél altenberské silnice na parkoviště pod Kahlebergem. Zpátky na novoměstské nádraží jsem se dostal po cínovecké magistrále přes stadion. Celou cestu jsem potkával vytáté úseky. Lepší už to nebude.
Vloženo 10.3.2011 21:02
Po práci jsem se vyvezl busem na Klíny. Od hospody Stará škola jsem vystoupal k silnici na Mníšek. Dole byl sníh špinavý a plný větviček, v lese to bylo lepší. Objel jsem tříkilometrový zelený okruh, v jehož nejnižším bodě už je lepší lyže třeba sundat, a přesunul se za silnici. Popojel jsem kousek po ethylenovodu a odbočil doprava po červené (hnědý okruh). Na křižovatce ve tvaru T jsem se dal doleva do kopce a dojel až k obrátce na křižovatce s červenou značkou na Mníšek. Navracel jsem se stejnou cestou a pokračoval přes Desítku a Klínskou bránu (občas až moc větví a jehličí) k úpatí kopce Pestrý, kde jsem to zas otočil. K parkovišti u startu klínských okruhů jsem dobruslil po žlutém okruhu kolem myslivny a vrtulníku. Docela pěkné předjarní lyžování, drsňáci s práskačkama jako já ani nemusí lyže zouvat :-).
Vloženo 9.3.2011 22:18
V neděli jsem nejprve objel okruh na Pramenáči, pokochal se tam vyhlídkami a přejel pod Kahleberg a za altenberskou silnici omrknout Šibeniční rybníky a sousedící rezervaci. Po super stopě jsem objel kopec Pöbelknochen kolem dokola a vrátil se podél silnice na Altenberg, pod Kahlebergem a po cínovecké magistrále na Bystřickou.
Na fotky z nádherného víkendu se doklikáte na mém webu http://www.tojnar.cz/?page=ski_krusnohori/ski_krusnohori Ski v Krušnohoří
Vloženo 9.3.2011 22:15
Se zpožděním zpracovávám víkendové lyžování. V sobotu jsem se svezl z Nového Města přes Mikulášku, Cínovec a Kahleberg. Zajel jsem se podívat na dolní část bobové dráhy a sjezdovky na kopci Raupennest, pak jsem si boční zledovatělou sjedovku vybruslil až nahoru. Poté jsem sjel podél kanálu k silnici a za ní k Velkému Šibeničnímu rybníku (Grosse Galgenteich). Většinou tam sníh brzo roztaje, letos ale rolbované cesty zůstávají sjízdné i v březnu. Sníh byl skvělý, zrnitý, jelo se mi výborně. Zejména v čerstvě upravené stopě na Pöbelknochen jsem vrněl blahem.
Před vrcholem Pöbelknochen jsem uhnul doprava na Schellerhau, projel se po zbytcích sněhu (a místy po trávě) na vytátých pláních, poté jsem projel smyčku k Wolfshugel, vrátil se od jihozápadu na Pöbelknochen a pokračoval podél silnice na Altenberg a přes ní na Kahleberg, cínoveckou magistrálu a oběd na Mikulášce.
Po obědě jsem objel okruh na Pramenáči ke Štěničárně, z ní přes Vápenici a Pašeráckou zatáčku na Promenádu. Přidal jsem si ještě výjezd na Moldavu, sjezd (neupravenou stopou) podél Hemmschuh, přes potok zas na Promenádu a po pětikilometrovém okruhu ke starému trafu, na Vitišku a přes Klínovčík na Bystřickou, kde jsem přenocoval.
Vloženo 4.3.2011 19:16
V úterý byly klínské okruhy uúraveny rolbou a i ve čtvrtek se po nich dalo skvěle jet. Samozřejmě, sníh už dlouho nepadal, narozdíl od jehličí. To občas drhne.
Ale svezení to bylo pěkné. Vyrazil jsem po ethylenovodu směrem na Mníšek, pod kopcem jsem prudce zahnul doprava po hnědém okruhu a pokračoval podél hranice až na Klínskou bránu. Návrat až za soumraku.
Vloženo 27.2.2011 22:28
Z Nového Města jsem jel přes stadion na Mikulášku, odbočil na stopu na Pramenáč a dál po cínovecké magistrále k přechodu do Německa a na Kahleberg. Super lyžovačka, pár cm nového sněhu spolu s námrazou dokonce vytvořily o chloupek lepší podmínky než před 14 dni. Sníh byl skvělý, nádherně klouzal, jen na některých místech chyběl a občas se jelo po ledu. Vrátil jsem se rovnou po cínovecké magistrále a přes Klínovčík na mňamku v Bystřické boudě.
Vloženo 27.2.2011 12:34
Jeli jsme z Dlouhé Louky po silnici bruslařským okruhem k německým hranicím. Stopa je zmrzlá, místy jsou vytátá místa, sjezdy nebezpečné. Pouze pro zkušené lyžaře. Počasí bylo nádherné. Překvapila nás novinka - 60 Kč poplatek za parkování a údržbu stop. Zvlášť když jsme pak ve stopě potkali skupinu německých čtyřkolek a auto s ústeckou značkou.
Vloženo 26.2.2011 22:24
Na okruzích na Klínech občas vyčuhovaly kamínky. Přejel jsem směr Mníšek a po zbytcích urolbovaného sněhu (často po trávě či hlíně) mířil k Bad Einsiedel. Bohužel tam zrovna probíhal závod psích spřežení, raději jsem se Klínskou branou vrátil do Čech. V lese za posezením U desítky byla stopa vyjehličená, ale jinde se jelo super. Po obědě jsem objel ještě tři oranžová kola a sjel dolů k chatě Emeran.
Vloženo 21.2.2011 15:53
Klínský okruh od Chaty Emeran II (od sjezdovky přes silnici) okolo hospody Stará škola, pak nahoru okolo Větrníku po nejdelším oranžovém okruhu okolo Mračného vrchu a od Staré školy zpátky k chatě Emeran II (6.7 km/180 m převýšení). Testováno 22x během dvanáctihodinového závodu Klínská noc :-). Samotný závod s okruhy nic neudělal, pouze na výjezdu k větrníku jsem potkal pár kamenů ležících na sněhu. Rolba od pátku upravovala trať závodu, předpokládám, že stopy směrem na Mníšek a za Klínskou bránu projedou před víkendem. Ověřím.
Vloženo 19.2.2011 18:58
Na Klínech jsou čerstvě a velmi slušně upraveny všechny okruhy na klasiku i na bruslení. Místy je trochu napadaného jehličí nebo jiné špíny, ale nic co by vadilo. Otázkou je, co s okruhy udělá celonoční závod, který se tam jede v noci ze soboty na neděli, ale vede jen částí tratí. Upravena je i trasa směrem na Fláje, ovšem rolba dojela jen k odbočce červené značky do Českého Jiřetína (kde je cedule Klíny 10km) a tam to otočila, dál pokračovala jen někdy v dávné minulosti.

Já ale u Klínské brány přejel do Německa, kde jsem narazil na upravený 10km okruh Schwartenberg loipe. Je upraven pouze na klasiku, ale kvalita stop byla ještě výrazně lepší než v Čechách, většinou jsou tam dvě stopy vedle sebe. Pravděpodobně to mělo něco společného s přípravou na nějaký závod, protože jsem dojel do cílové arény v Bad Einsiedel, kde se sice nic moc nedělo, ale hlasatel tam pořád něco hlásil, nicméně německy a tedy nevím co.

Ke konci výletu jsem ještě vyzkoušel cestu z Klínů na západ. Západní okruh je upraven pěkně, ale za rozcestí s odbočkami na Mníšek a Seiffen nemá cenu jezdit. Do Mníšku se možná dojet dá, ale rozhodně tam není upravená cesta, na kole bych se tam cítil lépe. Cesta směr Seiffen sjízdná je (někde s opatrností), ale stopy ve srovnání s ostatními za moc nestojí. Přesto jsem nakonec málem dojel znovu k cílové aréně v Bad Einsiedel, jenom jsem to zjistil až doma :-)

GPS záznam trasy jsem umístil sem http://www.cykloserver.cz/cykloatlas/?d=41157#pos=50.64903|13.52089|13
Vloženo 16.2.2011 21:18
Dnes jsem se projel od cínoveckého golfového hřiště na německou stranu. Pro lepší orientaci v mém popisu mrkněte na můj web, kde mám odkaz na plánek stop v okolí Schellerhau.
Vyjel jsem na Kahleberg, pak dolů a dál na okruhy za silnicí Altenberg - Rehefeld. Perfektně upravený byl celý okruh okolo kopce Pöbelknochen. Stopa Osterzgebirge, která vede paralelně se silnicí, byla též super, až na jeden lesní sjezd těsně za chatou Paradies, kde doporučuji sundat lyže. Z parkoviště SV od vrcholu Kahlebergu jsem namísto strmého a vypluženého průseku Schneise 31 raději zvolil návrat po pozvolnějších a vysněženějších cestách Evasteig a Moorweg. K hraničnímu přechodu jsem dobruslil po klasické hlavní Kahleberské magistrále.
Vloženo 13.2.2011 21:41
Dnes jsem vystartoval z Nového Města přes Bouřňák. Na pláních už zase leží aspoň minimální vrstvička sněhu, ale jede se tam převážně po trávě a ledu. Nejkritičtější místo na pláni u větrníků jsem zčásti odpíchal ve strouze po pravé straně vytáté kamenité cesty. Spíš jsem ale měl volit pocukrovanou trávu nalevo u tyčového značení. Dál směrem na Vrch Tří pánů už cesty byly vysněžené, tedy spíše vyledované, akorát na cestě k Vysoké Mýti jsem zadrhnul o kámen ukrytý v ledu. Stoupání na Dlouhou Louku OK, až silnice na výjezdu z lesa byla nesjízdná.
Na rozcestí to se sněhem též vypadalo bledě, ale jet se dalo. Čerstvý sníh brzdil, led urychloval :-). Pokusil jsem se projet jihobřežní cestou Flájské přehrady. Věděl jsem, že jsou tam polomy, ale nebyly zas tak strašné. Dokonce se tam i dalo bruslit, ikdyž stylem hodně náročným na koordinaci pohybů, takové šlapání vody. Za flájskou silnicí už byla trasa projetá rolbou, ne ovšem čerstvě. Špičky lyží se mi občas zapíchly do zledovatělých šlápot pěších turistů. Také čerstvého sněhu tam bylo víc, chvílemi se mi zdálo, že se vůbec nemohu pohnout z místa. Od Klínské brány už stopa byla excelentní. Dobruslil jsem až na žluté bruslařské kolečko a svezl se po něm až k výchozímu bodu všech klínských okruhů. Na nich jsem si ještě objel nejprve zelený 3 km okruh a několikrát i modrý (1.6 km), vše perfektně sjízdné.
Kdo hledá, třeba v mých minulých reportech, najde si na mém webu i fotky z dneška.
Vloženo 12.2.2011 21:41
Za krásného slunečného počasí jsem po perfektně vymrzlém manšestru projel z Nového Města na Mikulášku a tam odbočil na čerstvě vyrolbovanou cestu na Pramenáč. Musel jsem sice objet pár vytátých úseků a občas se vyhnout kamení, ale projížďka to byla suprová.
Včera v noci nejprve pršelo, pak začalo mrznout a napadlo sotva pár cm nového sněhu. I to však díky úpravě rolbou s stačilo pokrýt špínu a jehličí. Po cínovecké magistrále to svištělo jedna radost. Zpět jsem už jel rovnou nejkratší cestou na Bystřickou boudu. Nádherné fotky z výletu jsem zas umístil na svůj web http://www.tojnar.cz/?page=ski_krusnohori/ski_krusnohori
Vloženo 11.2.2011 22:26
Na Klínských běžkařských okruzích dnes neapnovaly ideální podmínky, přes několikametrový pás jehličí v lese nahoře u silnice nebylo vůbec lehké přejet. Ale většina 4.7 km okruhu byla poměrně dobře upravená, i mé práskačky jely super. Bohužel skoro celou dobu pršelo, nicméně stopy ještě nějaký čas vydrží.
Vloženo 10.2.2011 21:20
Vyrazil jsem dnes z parkoviště u golfového hřiště na Cínovci, sjel dolů okolo rašeliniště Hochmoor a vystoupal na křižovatku pod Kahlebergem a pokračoval dál k obrátce u silnice na Rehefeld. Poté okruhem okolo Wuster Teich a zpět po magistrále pod Kahlebergem zas na Cínovec. Většinou perfektně urolbované zmrzlé tratě, akorát v lese drhlo jehličí. Místy mi běžky zastavily úplně. Přes vytáté příjezdové asfaltky k biathlon areně bylo nutno lyže poponést.
Vloženo 6.2.2011 21:48
V neděli jsem dojel vlakem na Moldavu, prošel pod mostem do Německa a po náspu bývalé železnice zamířil směr Teichhaus. Stopy tak týden neupravované, plné jehličí, šišek. Paralelní skatové cesty byly buď upraveny před týdnem nebo vůbec (mají tam též polomy).
Klasická cesta z Teichhausu na Jiřetín (Alte Torfstrasse) byla bez sněhu. Musel jsem popojet o kus dál na Holzhau k široké Neue Torfstrasse a vybruslil na křižovatku před penzionem Torfhaus. Na Žebrácký roh jsem jel přímější cestou Moorweg a ušetřil tak metry délkové i výškové. Je tam ovšem horší stopa než oklikou kolem Torfhausu. Šotolinka k flájské silnici byla místy vytátá, dokonce jsem i jednou sundal lyže. A nejspíš už se to bude jen horšit. Až na Dlouhou Louku byla silnice sjízdná, jen pár míst v ďolících jsem musel objet soupaž. Fotky stavu stop projetých tento víkend a plánek stop na německé straně najdete na mém webu:

http://www.tojnar.cz/?page=ski_krusnohori/ski_krusnohori
Vloženo 5.2.2011 18:05
Vyrazil jsem z Nového Města směrem na Moldavu k Promenádě. Foukal vítr a bylo nad nulou. Na loukách byl sníh čistý, v lese ale lyže drhly o jehličí a popadané větve. Z promenády jsem přes potok přejel do Německa, kde jsem očekával lepší stopy. Oprávněně. Do Čech jsem se vrátil po průpojném průseku do Pašerácké zatáčky, musel jsem podlézat padlé stromy a objíždět vytáté ostrovy trávy. Pokračoval jsem po desítkovém okruhu spodem až k Vápenici. Na bruslení to moc nebylo, ani stopy na klasiku nebyly nic moc. Od minulého víkendu, kdy se na nich jela Krušnohorská třicítka, jen absorbovaly jehličí. Po 5 km okruhu, kde také straší jehličí a větvičky smrčků, jsem se kolem starého trafa vrátil na stadion. Takové pohodové předjarní lyžování :-).
Fotky dnešních stop najdete na mém webu Ski v Krušnohoří
Vloženo 31.1.2011 8:35
Po víkendových závodech je v okolí biatlonového areálu Altenberg (2km od Cínovce) skvěle upraveno velké množství tras. Základ tvoří závodní okruhy, které jsou propojeny s velkou nabídkou turistických tras. Všem lyžařům návštěvu vřele doporučuji.
Vloženo 31.1.2011 8:41
V sobotu jsem vyzkoušel trasu z Zinnwaldu (Cínovec) po Krušnohorské magistrály na Výšinku a dále směrem na Nové Město. Kvalita stop skvělá, šíře taky, jen mě překvapilo, že pro klasiky je k dispozici pouze 1 stopa (z Jizerek jsem zvyklý na 2). Pak jsem jel po modré turistické sjezdovce Bouřnák do Mikulova, to už nebylo optimální. Ledové plotny střídaly kousky bez sněhu a šutry, ale na turistických lyžích se to dá sjet.
Vloženo 9.1.2011 22:00
Stejně jakjo včera jsem vyjel k rozcestí pod Kahlebergem, ale tentokráte jsem po německé straně dojel až do Zaunhausu. Vše upravené na skate, dokonce i kopec nahoru na Moldavu. Abych nemusel vzít lyže do rukou, odsoupažil jsem kousek kolmo ke kolejím moldavského nádraží, po peroně a ještě silničku za nádražím. Ta byla zledovatělá, než zas nasněží, je lepší používat stopu podél kolejí. Kousek pod přejezdem jsem zkusil odbočku směrem k závodním okruhům. Byla dobře projetá, neboť po ní všichni přede mnou jeli dvakrát (obraceli se u potoka). Já už těch pár metrů k okruhům odpíchal. Okruhy již několik dní neupravovali. Z bufáče jsem se vrátil stejnou cestou jako v sobotu večer, přes Cínovec. Jelo to pěkně, ikdyž na zmrzlém sněhu lyže sem tam ustřelovaly. Sníh na německé straně poměrně dost odtál, některé cesty jsou dokonce v současné době nesjízdné.
Vloženo 9.1.2011 21:57
V sobotu jsem od Altenbergu vybruslil po jižním obchvatu Kahlebergu, soupaž přejel po bývalé skimagistrále nad biathlon arenou, přecupital posypanou a nesjízdnou příjezdovou cestu ke střelnici a pokračoval dolů až k rozcestí nad Schwartzer Teich. Objel jsem část okruhu najetého u Wüster Teich, který se napojuje na sjezd do Zaunhausu. Po lávce jsem překonal hraniční potok a ověřil si, že na české straně rolba ještě nefunguje. Klasickou stopou jsem se protrápil až k Promenádě a chtěl ověřit její průjezdnost. Vy to raději ještě nějakou dobu nezkoušejte, teda pokud nemáte dobrodružnou povahu a nebojíte se zlomení lyží. Prořízka tam ještě nezačala, musel jsem několikrát kličkovat mezi kořeny, překonávat dolíky a boule, popř. prolézat větvovím. Zpět do Altenbergu jsem se vrátil po cínovecké magistrále a před Kahlebergem odbočil dolů doprava. S čelovkou to po umrzlé stopě jelo moc pěkně.
Vloženo 8.1.2011 23:53
Moldava a okolí - stopy na Německé straně na bruslení i na klasiku, krásné. Zato na české straně pouze prošlapané lyžaři, žádné strojové stopy. Sníh rozměklý, typický březnový, ale jede dobře. Na hřebenech bylo tak 5 nad nuloul
Vloženo 2.1.2011 20:26
Dnes jsem si napolánoval vyfotit jak pokročily práce na odstraňování polomů na Novém Městě. Od stadionu jsme vystoupali na Vitišku, po magistrále dobruslili ke Štěničárně a odtud dolů soupaž k rozcestí Vápenice. Na okruzích byly stopy najety pouze nožmo, ale stromy už byly z velké části prořezány. Neprostupná barikáda leží pod Vápenicí směrem k Promenádě, ze směru od Moldavy se na Promenádu musíte dostat bypassem, a nejvíc zasekaný je úsek mezi křižovatkou pod Vitiškou (odb. ke stadionu) a starým trafem. Projet se tudy ale dá, jen musíte potlačit strach ze zlomení lyží v křivolakých objížďkách lesními rygoly :-). Na mém webu najdete
odkaz na kompletní fotodokumentaci polomů.
Vloženo 2.1.2011 16:38
Náhodou jsem narazil na tyto stránky, neb aktuální info hledám na KBSTOPA.
Nicméně, dnešní situace na Lesné, letos(i v prosinci) jezdím okruh A B C D E F G J I H B, Dnes po 11 vše upraveno kromě úseku G-J, kde je spadlý strom. Sněhu hafo, nově napadaný, dnes mi připadal pomalý a nebo jsem blbě namazal, ale proti Silvestru mi tempo kleslo téměř o minutu na Km. Mazal jsem modrým sjezdovým SKIVEM (-1 až -6), podle auta i meteostanice na Lesné bylo -4, vítr, obcas sluníčko, občas sníh. Silnice z Jirkova sjízdná v poho.
Vloženo 1.1.2011 17:48
Novoroční projížďka vedla z Nového města přes trafo, pláně pod Bouřňákem, odskok na Vrch tří pánu a na smyčku na Grünwaldské rašeliniště a přes louku k benzince, cílová stanice Bystřická bouda. Foukal nepříjemný vítr. Do vyrolbované stopy navál pár cm sněhu, který brzdil skluz, ale na zledovatělých úsecích to zas jelo jak blázen.
Vloženo 31.12.2010 17:02
Na Silvestra jsem sjel z Dlouhé Louky silnicí dolů po flájském okruhu (celý upravený), pokračoval podél plotu obory nahoru a pak sjel do Litvínova (stopa od lyžařů).
Vloženo 30.12.2010 20:54
Opět z Nového Města, ale před Vrchem tří pánů jsem odbočil doprava na nově upravenou smyčku, která vede na severozápad, překračuje Flájský potok a u Grünwaldského rašeliniště se otáčí a vrací po panelce směrem k pláni s vrtulníky. Upravena byla předevčírem, jelo se po ní pěkně, neboť se po ní evidentně sklouzlo jen pár lyžařů. Přesto již dneska jsem tam potkal rolbu zas. Zrušila téměř nedotčenou stopu po levé straně cesty a vyřízla novou při pravé krajnici :-).
Přes Vrch tří pánů jsem po magistrále a zasněžené silnici dojel na Dlouhou Louku a sjel do Litvínova. Přes padlý strom se už dá projet, jeho větve někdo olámal. Raději bych ale zůstal nahoře na sluníčku (-5°C). Dole řádí hnusná inverze s teplotou minus deset :-(.
Vloženo 29.12.2010 20:36
Z Nového Města nádherné bruslení na Cínovec, okolo Lugsteinu a na vyhlídku Kahleberg,
Vracel jsem se přes hranici a po magistrále přes Klínovčík, pláně pod Bouřňákem a pokračoval přes Vrch tří pánů, Vysokou Mýť na Dlouhou Louku. Tam jsem objel 12 km flájského okruhu. Všechny stopy báječně upravené a krásně promrzlé :-). Nakonec jsem za svitu zapadajícího slunce sjel domů do Litvínova. Během sjezdu neupraveným sypkým prašanem mi byla zima a musel jsem překonat jeden padlý strom.
Vloženo 28.12.2010 21:58
Okruhy na Novém Městě pořád blokují padlé stromy, rolba tedy raději najíždí stopy jinde. Upravená byla magistrála od Cínovce přes Vitišku a Klínovčík, včera projeli i okruh okolo Pramenáče přes Jedlovku. Dnes už byl zase zavátý :-(.
Vyjeli jsme k Vitišce a pokračovali směrem na Cínovec a zpět. Rolba právě uhlazovala magistrálu i paralelní "elko" ke Štěničárně pod Pramenáčem.
Svítilo sluníčko, sníh byl přemrzlý a bořil se. Občas to jelo, občas ne.
Fotky dnešních stop najdete na http://www.tojnar.cz/.
Vloženo 27.12.2010 18:26
Dnes jsme jeli z Klínů do Německa. Letos totiž začali rolbovat trasu směrem na Mníšek a Bad Einsiedel, odkud vychází několik pěkných lyžařských okruhů (a dá se odtamtud dojet až do Seiffenu či Hory Svaté Kateřiny). Stopy, které na Mračném vrchu najela rolba včera, už dnes byly zasypány cca 5 cenťáky sněhu, a prašan skluz lyží trošičku přibržďoval.
Těsně za hranicí nejspíš upravovali tratě i ráno, jelikož byly jen jemně pocukrovány. Otevřenější úseky ale i tam vítr stihnul zafoukat. Navíc rolba objela pouze pětikilometrový (oranžový) okruh, všude jinde byly stopy produpány nožmo. Na klasiku super, ale i soupažení na hladkých lyžích do kopce má něco do sebe :-).
Dopíchal jsem se podél hranice až k přejezdu kousek od rezervace Černý rybník. Turisté tam prošlapali pouze červenou značku do Klínů, směr Dlouhá Louka stále čeká na protažení.
Vloženo 26.12.2010 17:48
V neděli jsme znovu navštívili běžkařské okruhy na Klínech. Věřil jsem, že budou opět perfektně upravené, ale mýlil jsem se. Rolba musela kromě projíždění tratí také prořezávat polomy, do příjezdu skibusu stihli najet jen stoupací cestu po modré turistické značce k okruhům. Nástup z horního parkoviště k silnici na Mníšek přišel na řadu až odpoledne, ale vybruslit se to dalo. Prostě takový trénink síly a vůle, bez zastavení vyjet 80 metrů výškových ve stopě zasypané vrstvou prašanu, do které se člověk občas zabořil až 20 cenťáků hluboko. Nejdelší oranžový okruh (4.7 km/120 m převýšení) jsem absolvoval 10x. Během dne jej rolba několikrát upravila. Myslím dost zbytečně, protože čerstvou nevymrzlou stopu lyžaři velice rychle rozrochali :-(. Ale zajezdil jsem si skvěle :-).
Vloženo 25.12.2010 19:37
Během Vánoc v Krušných horách padal sníh i stromy. Web Sportcentra Bouřňák hlásil, že okruhy na Novém Městě nejsou projeté, čeká se až padlé kmeny prořežou. Proto jsme vyrazili raději na Moldavu a doufali, že na německé straně bude situace lepší. A skutečně také byla, přestože rolbař vůbec nevyjel. Začátek byl poněkud divočejší, jelikož dolů od celnice před námi nikdo nejel. Ale prorážet prašan z kopce není taková tragédie a za Zaunhasem už se dalo v pohodě bruslit. Stopa byla zapadaná, ale bořil jsem se pouze 10-15 cm. Stejné to bylo po celé trase kolem biatlon areny a cestou na Cínovec. Moc lidí jsme ve stopě nepotkali.
Na otevřenějších úsecích, zejména na cínovecké golfové pláni, foukal hodně nepříjemný vítr, který bičoval tváře krupkami sněhu. Mně ale ke spokojenosti stačilo, že cínovecká silnice byla jen minimálně zafoukaná. Po sjezdu z Vitišky jsem si vyfotil popadané stromy, které blokují vjezd na novoměstské okruhy. Fotky z dnešního výletu najdete na http://www.tojnar.cz/
Vloženo 22.12.2010 20:00
Dnes jsme si vyjeli na Klíny. Web sliboval, že "trasy Klíny-Mníšek-Seiffen + Klíny-Klínská brána byly upraveny v neděli rolbou, jsou lehce zaváté, ale sjízdné." Bohužel jsme tomu uvěřili a vyrazili se směrem na Klínskou bránu podívat. Sjeli jsme z kopce, zjistili, že se tam bruslit nedá, a pak jsme ztracenou výšku těžko dobývali zpět. Zato okruhy byly upravené excelentně. Manšestr byl pěkně promrzlý a měl po straně vyraženou stopu, ve které to z kopce pěkně svištělo. Vynikající pobrusleníčko, Jeden padlý strom se dal překonat bez sundání lyží.
Vloženo 19.12.2010 22:04
Ve sjezdu dolů do Zaunhausu jsou opět vyjety pouze dvě stopy na klasiku těsně vedle sebe. Na louce v údolí těsně před lávkou je vyrolbovaný okruh s manšetrem pro bruslaře. Nahoru podél potoka už se dalo krásně bruslit. Vyjeli jsme si k silnici Altenberg - Zaunhaus, která byla výjimečně vysněžená. Poté jsme vybruslili zpět směrem k biathlon aréně. Některé stopy letos přestali rolbovat, ale uvnitř stadionu bylo vše nádherně upraveno. Stopy na Kahleberg jsou teď také úplně jinak. Nejfrekventovanější magistrála je v celé své délce projetá jen lidma a paralelní stopa v závěrečném úseku k vyhlídce, kudy jsem v minulosti vůbec nejezdil, jelikož bývala pouze pro klasiku, je dnes projetá rolbou.
Už za tmy jsem se vrátil na Nové Město po cínovecké magistrále, která mezitím stačila výtečně vymrznout, takže cesta perfektně odsýpala.
Vloženo 18.12.2010 19:47
Z Litvínova teď o víkendech jezdí zdarma skibus na Klíny (odj. 8:45 z nádraží). Původní plán dojet až na Dlouhou Louku nevyšel, ráno v devět ještě tu trasu nestihli projet (dodělali to během dne), tak jsme si zakroužili po zdejších okruzích. Vystartovali jsme do mlhy, která se ale záhy rozplynula a my si užívali kýčovitě zimní svezení a ještě prvenství ve stopě :-). Přestože rolba stopu projela již několikrát, lyže se do prašanu dost zabořovaly. Lyže i hůlky vrzaly, sklouznutí bylo nutné zejména v kopcích pořádně podpořit rukama. Mezi pátým a šestým okruhem nám stopu přehradil středně velký smrček. Fotky z okruhů najdete na:
http://www.tojnar.cz/
Vloženo 17.12.2010 20:56
Pred chvíli jsem se vrátil z Dlouhé Louky. V okamžiku našeho startu, tedy kolem 17:30, rolba zrovna vyjížděla z garáže.
Vydali jsme se po flájském okruhu směrem k oboře. Byl zavátý, ale bylo znát, že tu před časem rolba byla. Bruslit se až na výjimky dalo, ikdyž to znamenalo brodit se asi 15 cm vrstvou prašanu.
Bohužel pár set metrů od flájské nádrže jsou popadané stromy (prý je dnes prořežou), u nich už se rolba obrátila. My také. Zítra by to prý mělo být projeto celé.
Vloženo 13.12.2010 11:20
Dlouhá Louka, sice foukalo, padal sníh a cesty nebyly upravené, ale o to méně lidí bylo. Krásné zimní prostředí. Příjezdová silnice v jednom úseku široká jen dva metry obklopená z obou stran 1,5 metrovými převějemi.
Vloženo 12.12.2010 22:01
Železnice neprůjezdná, vlak dojel pouze do Dubí, nahoru nás vzal mikrobus. Do Nového Města už jej závěje nepustily. Od transformátoru jsme jeli na české okruhy, abychom byli chráněni před silným větrem. Bruslit se dalo, přestože rolba nevyjela. Na Promenádě, na spojce do Pašerácké zatáčky a před starým trafem leží padlé stromy, ale lze je projet. Prašan nejel ideálně, ale lepší něco než nic :-).
Vloženo 11.12.2010 21:03
Z Nového Města přes Promenádu po desítkovém okruhu a zase zpět ke stadionu jsme jeli na klasičkách. Chyba, dalo se perfektně bruslit a stejně se nám nic jiného nezbylo, neboť lyže se smekaly. Vše dobře urolbované, akorát propojka od Vápenice ke Štěničárně na cínovecké silnice byla projeta jen nožmo. Přejezd přes Klínovčík byl dost zafoukaný, silný vítr vytvářelsněhové jazyky, hlavně na pláni u Vitišky.
Vloženo 11.12.2010 20:54
Večerní výjezd z čelovkou jsme podnikli i přes varování webu, že okruhy na Dlouhé Louce jsou zaváté a úprava proběhne dle vývoje počasí. Vzali jsme si klasičky a nakonec to nebylo tak strašné. Směrem na Vysokou Mýť a magistrálu až na Vrch tří pánů sice stopa občas mizela, ale jelo se příjemně. Vrátili jsme se po silnici okolo Radního rybníka. Až přestane foukat, bude to samozřejmě lepší.
Vloženo 3.12.2010 13:34
Zas něco pro zaměstnance Unipetrolu. Do fabriky se opět dá dojet na běžkách. Ověřeno na bruslařských práskačkách, ale práskačky na klasiku by byly lepší. Příště :-).

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Východní Krušné hory