Východní Krušné hory – běžky

Východní část Krušných hor má víceméně charakter náhorní plošiny, nad níž vystupují ojedinělé vrcholy, z nichž žádný nedosahuje 1000 m n. m. V zimě 2007/08 vznikl projekt Krušnohorská bílá stopa, v rámci kterého bylo lyžařskou stopu propojeno 6 hlavních lyžařských středisek v této oblasti - aktuálně to jsou směrem od východu na…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází jeden nezodpovězený dotaz
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 31.1.2023 21:18
Dneska jen expediční výstup na Střelnou a Loučnou, protože s lyžováním mělo společné jen to, že jsem měl na nohách dřeva. Nového sněhu 10-15 cm a vytrvale se sypal další. Nad 800 m hezký prašan, níže sníh hutný a lepivý. Na Loučné -3 stupně a silný vítr, pocitově tak nejmíň -10, u plotu se už dělají velké závěje. Dál na Dlouhou Louku jsem ani nepokračoval, tratě nádherně zaváté a stal by se ze mě sněhulák. Při návratu od Hvězdy dolů už zase rozryté lesákama. Jak jsem docházel do Litvínova, tam už jen chcalo.

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotky na mapě

Vloženo 31.1.2023 18:52
Německá strana dnes za jedna. Od Altenbergu, přes Cínovec až do Rehefeldu a přes Kahleberg zpět bylo všude vyrolbováno se dvěma stopama. Upravené parkoviště pod Kahlebergem zdarma a ani ten vítr nebyl tak silný.
Vloženo 30.1.2023 16:11
(Odpověď na dotaz uživatele Vladimír z 30.1.: Pro uživatel Kristýna: Ahoj, ty jezdíš na kolečkách? Kam chodíš ???)
Zdravím, když jsem v Krušných, tak Milada v Ústí, nebo Benedikt v Mostě, nebo třeba výjezd na Dlouhou Louku z Oseka, určitě by šlo jet i z Litvínova na Klíny...
Vloženo 29.1.2023 20:33
Podobně jako včera. Některé okruhy v Německu na neděli znovu upravené, ráno to bylo výborné. Projeta byla i cesta z Zaunhaus k přechodu na Moldavě. Z Bahndammloipe jsem udělal odbočku k Drachenkopf (nověji nazývaná Kannelberg), kde i ve dvě hodiny docela málo lidí. Hezké a mimořádně široké jsou zdejší okruhy po loukách směr Hemrsdorf, dnes ovšem docela přemrzlé (foto). Pak zpátky na Moldavu na vlak stejnou cestou. No a konečně po šesti dnech zmizela mlha! Příští týden se dočkáme dalšího sněhu, snad ho bude dost.
Vloženo 29.1.2023 18:10
Viz Pavel Šebek.Na silnici se parkovat nesmí,tak si parkoviště vytvořili autíčkáři přímo a začátku upravené trati,hned za značkou se zákazem vstupu pro pěší.
Vloženo 29.1.2023 16:43
Pátek na Adolfově, včera v oblasti Cínovce a dnes na Dlouhé Louce. Všude solidní úprava, samozřejmě se najdou slabší místa vzhledem k množství sněhu. Dneska se mi nejvíc líbil Flájský okruh, příjemně překvapily i dolní partie, i tam bylo dost sněhu.
Jinak opět apel na bruslaře - nejezděte prosím přes stopu na klasiku, ničíte ji. Děkuji.
Vloženo 29.1.2023 12:06
Adolfov. Podmínky celkem slušné, to platí i o stopách. Sněhu je zde méně, než třeba na Cínovci, občas tráva, sem tam kamínky od rolby, ale da se bezpečně vyhnout a dobré lyže nejsou problém. Ale parkování, to je horor. Brzo ráno parkoviště skoro plné, ale místo jsem našel. Lidi tak parkuji na louce těsně před Adolfovem, jindy jsou zde už stopy, nyní tradičně od silnice rozjeté od parkujicich. Kolem silnice se parkovat nesmí.
Vloženo 29.1.2023 7:49
Start z Nového Města přes Klínovčík, po magistrále na Cínovec, Pomezí a severní cestou přes Přední Cínovec na rozc. Pod Komárkou. Cenťák čerstvého přemrzlého sněhu ztěžoval bruslení v upravené stopě. Na červené značce v okolí Lysé hory je třeba dávat pozor (potok odnesl sníh, sem tam čouhá šutr). Zpátky Sedmihorskou cestou, magistrálu meztitím projely davy turistů, takže už to docela svištělo :-).
Dotaz Vloženo 28.1.2023 23:42
Velké díky: Martin Sajal, nejenom za dnešní zprávu, ale i za ostatní předchozí informace, v neděli německou stranu vyzkouším.
Zdraví soused z Hostivaře/Petrovic
Zodpovědět
Vloženo 28.1.2023 22:01
Dnes jsem vyzkoušel u Cínovce. Začátek v Novém Městě na stadionu a pak nahoru na Vitíšku jen uježděné, ale v pohodě. Na magistrále na Cínovec občas mělčí stopa. Ráno v 8 ještě docela málo lidí, ve 14 při návratu návaly. Z Cínovce jsem si udělal kolečko k Sedmihůrské cestě. Dál ke Komárce jsem nejel, poněvadž se mi nechtělo jet bez stopy. Sjezd od Cínovce jednoznačně lepší přímo dolů, na červené značce na Přední Cínovec popadané větve. Až k rozpadlému přístřešku to byl z Předního Cínovce nejhorší úsek dneška, pak už zpátky na Cínovec lepší (pod močály akorát občas led). Pak do Německa na okruh Scharptize, který je urolbovaný bez stopy. Na druhou stranu je tu klidněji než u Kahlebergu, kam jsem jel potom. Velice hezký úsek byl směrem na Schellerhau, Runde Osterzgebirge jakoby za silnicí chabá, jak už tady bylo psáno. Návrat na Cínovec a z pod Vitíšky jsem měl ještě chvíli času, tak jsem dojel až na Moldavu. Sice bez úpravy, ale naprosto bez problémů.
Vloženo 28.1.2023 20:30
(Odpověď na dotaz uživatele Klára z 28.1.: Dobrý den, poradíte odkud začít, když bychom rádi spíše německou stranu u Klinů? Rádi bychom zítra vyrazili. Děkuju)

Vhodné nástupní místo, ze kterého je to blíž do Německa, je parkoviště na Mračném vrchu - tady https://mapy.cz/s/razapacese
Vloženo 28.1.2023 19:04
Flájský okruh - spíš na C lyže, spousta i fakt velkejch šutrů. Na klasiku celkem fajn, bruslit jde blbě - je to úzký. Okruh Vysoká mýť - sněhu celkem dost, kameny málo, ale nějaký debil tam vjel autem, tak jsem tam vlítla a zlomila závodní hůl. Kurva. Třešinkou na dortu byli chlupatý v Kodiaqu zapadlý v urolbovaný stopě. Lepší než na kolečkových lyžích, ale na trénink žádný zázrak.
Vloženo 28.1.2023 17:41
dnes Klíny z horního parkoviště u vrtulí, mělká stopa a jak píše Vladimír semtam kamínky - rozbité od rolby. Bylo lépe na klínské bráně zahnout do Německa, tady 2 luxusní a hluboké stopy i střed na bruslení dostatečně široky (na české straně bruslaři klasickou stopu zákonitě ničí díky nedostatečné šířce mezi stopami). Také záleží na použité rolbě, v Německu žádné probémy ani v docela prudkých sjezdech...
Nádhera, jen pozor- viz komentář dcery: "překvapilo mne, jaká je v zimě zima"
(bylo -7st a vítr - takže máza bez problémů :-))
Vloženo 28.1.2023 17:17
Ahoj, dnes stopa Klíny - Klínská brána - Jelení hlava velmi slušná, na to jak je relativně málo sněhu. Místy trochu kamínky a hlína, kterou "vytáhla" rolba. Pro jistotu, kdo řeší lyže, doporučuji "béčka". Okruhy u Seifenu na stadionu velmi slušné. Parkování bez problémů.
Vloženo 28.1.2023 17:16
Altenberg: sněhu podle mě dost i na nové lyže. Stopy někde horší někde velmi dobré, v okolí Kahlebergu asi nejlepší. Na skate nejspíš o něco lepší. Na sever od silnice Altenberg - Rehefeld pěkné až za Schellerhau (jen pro klasiku). Naopak další trasy severně od silnice za moc nestojí - sněhu dost, ale jen uježděné.

Neupravovaný úsek Zaunhaus - Neurehefeld sjízdný ve stopách od lyžařů úplně v pohodě, i když se píchá hůlkami do podkladu. Bývalá železnice Neurehefeld směr Teichhaus upravená (i když rychle opotřebovaná, jako vždy, jen pro klasiku, jako vždy). Tady to na nové lyže není, jsou tam dobře zamaskované šutry.

Za nádražím mě zlákala úprava směrem nahoru k Hermsdorfu. Ovšem jednoznačně lepší je až ta druhá odbočka, tedy ne přes Neuhermsdorf. Nahoře na poli a pak v lese na jednu stranu nejkvalitnější úprava celého dne (krásně hluboké stopy i manšestr na bruslení), na druhou stranu méně sněhu, takže ve stopě dávat pozor a skate spíš na kameňačky. V lese nejezdit do nejvzdálenější části u Kannelbergu, tam je to na kameňačky komplet. Zbytek lesa krásný na tyto podmínky. Je tam upraveno ještě víc, než jsem stihl projet.

Moldava - Vitiška sice bez úpravy (na tu je málo sněhu), ale v pohodě sjízdné pro oba styly. Vitiška - Cínovec urolbovnáno krásně, jen ve spodnějších částech na mnoha místech ve stopě prosvítá asfalt. Ale to už jsem měl tak pomalé tempo, že mě nikde nemohl překvapit :-)
8:44
9:08
9:38
10:07

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (14)

Vloženo 28.1.2023 13:45
Cínovec, Kahleberg. Směr Vitiška velmi dobrá úprava, kolem Kahlebrgu taky, i když ne úplně všude, ale všude bezproblémové na skate i klasiku, k poledni už davy lidí, sněhu obecně není kdoví kolík, ale do asfaltu nepícháte skoro nikde. Pokud v týdnu případně, jak slibují, podmínky budou ideální. Na parkovišti na Cínovci pod pumpu F1 skutečně dost místa
Vloženo 28.1.2023 0:45
Ahoj,
Na Cínovci není problém, parkovacích míst je spousta. Jezdím většinou ve všední dny, takže parkuju přímo pod běžkařskou lávkou, ale hned za benzinkou po pravé straně je velké parkoviště u tržnice, o pár desítek metrů dál po levé straně ještě jedno mnohem větší. Velká parkoviště jsou i na německé straně.

(Odpověď na dotaz uživatele Radek z 27.1.: Ahoj,

chceme jet ted v nedeli s deckama na otocku prvne na bezky do Krusnych, oblast Adolfov - Cínovec. Kde je nejvetsi sance zaparkovat? (Pojedeme z Prahy a budeme tam okolo 9h - to uz v Jizerkach, kam jezdime obvykle, byva problem). Podle mapy vidim parkoviste v Adolfove a Zadni Telnici, nicmene ta silnice mezi nima je v zime uzavrena, ze? Nebo spis Komari Hurka?

Predem diky za Vaše tipy!)
Vloženo 27.1.2023 22:29
Z Českého Jiřetína jsem si vyšlápl na okruhy v Holzhau. Ringelloipe urolbovaná, ale kvůli méně sněhu bez stopy, Höhenloipe tradičně dvě stopy pro klasiku a vlastní pruh pro bruslení (první foto), pěkná úprava také od Fischerbaude na Žebrácký roh a Moorweg (druhé foto). Od Torfhaus pokračovala upravená stopa k Teichhaus, ale tu jsem už nejel. Pak dlouho po vyježděných stopách nejdřív k silnici (ta by asi nejvíce potřebovala rolbu, neustále se tu prohání auta), od Ručiček dolů ke Flájím a po Jihobřežní (třetí foto) postupně na Jelení hlavu, kde už začínala stopa z Klínů. Vesměs v pořádku, sem tam něco nepříjemného (občasné kamínky ve sjezdu z vrcholu ke Klínské brance) nebo nějaké vydřené místo (holt by to chtělo ještě aspoň 10 cm). Je připravená také Schwartenbergloipe se dvěma stopami a širokým pruhem (čtvrté foto).
13:01
13:37
15:46
16:48
Vloženo 27.1.2023 19:22
Dnes jsme jeli Vitiška-Cínovec přes Německo Moldava a zpět. Všude úplně v pohodě, paradní svezení. Navíc dnes večer upravila magistrálu rolba :)

(Odpověď na dotaz uživatele Hynek z 27.1.: Nevíte prosím, jak vypadá nástup do stop na Cinovci? Nebo je lepší začínat v Rehefeldu? Díky moc za odpověď.)
Vloženo 26.1.2023 6:47
Rehefeld - Schellerhau včera nemělo chybu. V pulce trasy jsem potkal rolbu, takže druhá půlka po manšestru se dvěma stopama. Přes víkend bude asi hafo lidí, ale v týdnu s čelovkou je to romantika jak cyp. Parkování nad Rehefeldem zdarma.
Vloženo 25.1.2023 22:26
Znovu okolím Dlouhé Louky. Nejdřív na Střelnou a Loučnou (-3 stupně), od plotu k hospodě se znovu důležitě proháněli lesáci, takže jsme přišli o další kus stopy. Po magistrále na Vrch Tří pánů úplně v pohodě, místy se dvěma stopami. Po červené dolů do Vilejšova po pěkné vyježděné stopě a pak po zelené Pod Vrch Tří pánů a k silnici, na ní koleje od auta z pondělí. Krásná část po Flájském okruhu a potom už dolů. Stejně jako předchozí dva dny i dnes naprostá mlha. Foto: Vrch Tří pánů a Vilejšov.
16:15
16:46
Vloženo 25.1.2023 7:43
Včera večer jsme jeli ze Zadní Telnice na Adolfov, poté kousek na Habartice - tam ale očividně jezdila auta, takže to nebylo nic moc. Zbytek sjízdný, lepší asi na bruslení, stopa byla místy vyjetá, ale bylo v ní málo sněhu. Místy lehce vydřené a nějaké kámen/větve, ale nic hrozného. Příjemné svezení, snad se na víkend podmínky zlepší :)
Vloženo 24.1.2023 20:46
Dnes Zadní Telnice,Adolfov,Komárka-po Ruském kole na Adolfov stopa na klasiku.Z Adolfova upraveno rolbou až na Komárku.Na Adolfově upraveno rolbou,vše sjízdné.
Vloženo 23.1.2023 22:15
Dnes jsem vyzkoušel, co z vyježděných stop za víkend zbylo na Dlouhé Louce. Několik tras s různými výsledky: Flájský okruh velmi dobrý, hlavně část u plotu výborná, na silnici jelo přede mnou zase nějaké auto (no jo zákaz vjezdu, že), takže stopa je fuč a zbyly akorát vyjeté koleje, spojka ze silnice Pod Vrch Tří pánů také velice dobrá, od rozcestí na Vysokou mýť dobré, pak po asfaltce na Dlouhou Louku znovu zničeno od auta a nakonec od hospody dozadu k plotu velmi pěkné, dokonce ještě ani nerozdupané. Na závěr pod Loučnou také dobré, zde už se to neobešlo bez ťápot ve stopě, sjezd na Hvězdu fajn, dál už nic moc-přes den sníh natál a s večerem znovu zmrzl, takže pekelně rychlé a navíc rychle ubývá. Případná úprava by velmi pomohla, i kdyby měla být bez vyříznuté stopy, už jen pro zarovnání toho, co permanentně ničí auta. Nebyla by od věci ani nějaká ta hroudička nahrnutého sněhu. Přišlo mi, že víc sněhu je na Flájích než přímo na Dlouhé Louce.
Vloženo 23.1.2023 20:41
Telnice - Adolfov - Větrov. Vše čerstvě upraveno na skate i klasiku. S opatrností i na nové lyže. Překrásných 22km. Dííky a brzy znovu při azuru!
Vloženo 23.1.2023 20:02
Kahleberg - čerstvě upraveno na klasiku i skate. Při troše opatrnosti je to i na nové lyže. Slabší místa hlavně v okolí parkoviště na celnici, jinak super podmínky.
Vloženo 23.1.2023 19:41
(Odpověď na dotaz uživatele Éda z 23.1.: Máte prosím někdo informace, proč je zrušeno velké parkoviště na Dlouhé Louce?)

Mělo by jít pouze o přesun: Od nové sezóny 2022/2023 bude odstavná plocha z důvodu větší kapacity nově na louce za penzionem Rozcestí s vjezdem těsně pod penzionem po levé straně při příjezdu - to psali v prosinci na kbstopa.cz. A teď v neděli, když napadl první lyžovatelný sníh tohoto roku: placená odstavná plocha zatím zavřená.

Příští víkend to bude asi už po novu - tohle jsou aktuální informace z neděle: na tratích leží 10-15 cm hutného prachového sněhu. tratě dobře sjízdné zatím bez strojové úpravy. a v pondělí doplněno: o úpravě tratí na víkend rozhodneme po sněžení ve čtvrtek a pátek
Vloženo 22.1.2023 21:04
Dlouhá Louka - cesty neupravené, ale dobře sjízdné. Pod holemi byl cítit asfalt, ale vidět ani náznakem. Na klasiku sněhu habaděj. Na bruslení nejsem odborník, ale trasy jsou neupravené, takže nejspíš bruslení dosti obtížné v hlubokém sněhu.
Vloženo 22.1.2023 21:04
Okruh Fláje, Vrch tří pánů, Vysoká mýť, z5 Dlouhá Louka - bez strojové úpravy, ale přesto fajn svezení. Cesta dolů autem po 16°° trochu horor.
14:52
15:11
Vloženo 22.1.2023 16:28
Cínovec - Vitiška - projetá stopa rolbou, cesty kolem té hlavní šláplé od běžkařů, na německé straně také projeto, hlavně kolem biatlonového areálu. Stále sněží (hurá!), stopy rychle zapadávají. Je to bez podkladu, ale úplně v pohodě, sněhu dost, nikde to nedrhne.
Vloženo 22.1.2023 15:41
Na německé straně upraveno, kolem Kahlebergu rolbou, za silnicí (okruh Osterzgebirge a směrem na Schellerhau) jen skútrem se stopovačem. Mraky lidí.
12:13
12:13
Vloženo 22.1.2023 14:44
Cinovec, Napadlo něco sněhu, ale na úpravu sněhu není dost a chybí podklad. Pouze projeta stopa čtyřkolkou, sníh bohužel nahrnutý do středu, což bruslení následně zatěžovalo. Ale po dlouhé době pěkné svezení. Snad ještě případne. Není problém dobré lyže, ale hulkama se beztak většinou píchá do asfaltu
Vloženo 22.1.2023 9:55
Petrovice (Letadlo) - Tisá (Turistická chata) čerstvě upraveno.
Vloženo 21.1.2023 19:05
Vityška - Cínovec celkem slušné lyžování, projeto od lidí především na klasiku, směrem na Moldavu nádraží kupodivu to šlo. Ovšem Vityška - Nové Město, raději na Klinovčíku sundat, nebo pak bude pozdě.
Vloženo 21.1.2023 13:07
Cínovec - Vitiška bez problémů. Sněhu je sice tak 5 cm, ale na to první svezení to stačí. Bruslaři se možná občas zarejou do asfaltu, ale klasika nebo soupaž úplně v pohodě.

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Východní část Krušných hor má víceméně charakter náhorní plošiny, nad níž vystupují ojedinělé vrcholy, z nichž žádný nedosahuje 1000 m n. m. V zimě 2007/08 vznikl projekt Krušnohorská bílá stopa, v rámci kterého bylo lyžařskou stopu propojeno 6 hlavních lyžařských středisek v této oblasti - aktuálně to jsou směrem od východu na západ Lesná, Klíny, Dlouhá Louka, Bouřňák (Nové Město), Telnice (Adolfov) a nejvíce na východě Petrovice a Tisá. Východně od Tisé pak plynule navazují běžkařské trasy v oblasti Děčínského sněžníku (ty už organizačně pod KBS nepatří). A to není všechno, další pravidelně upravované stopy čekají lyžaře kousek za hranicemi v Německu, kam se dá jednoduše přejet na lyžích. Nejznámějšími německými areály jsou Altenberg (blízko Cínovce), Holzhau (dostupné z Moldavy, Dlouhé Louky či Českého Jiřetína) nebo Seiffen (nedaleko Klínů).

Úpravu běžeckých tras na Děčínském Sněžníku zajišťuje a financuje společnost Hudy. Uživatelé Facebooku mohou sledovat informace o stavu a úpravě tras na Sněžníku i na FB stránce @bezkysneznik.

Podívejte se na video a popis výletu v okolí Dlouhé Louky.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí ve východní části Krušných hor na Skimapě.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Krušné hory