Východní Krušné hory – běžky

Archiv zpráv zimy 2015/2016

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Východní Krušné hory ze zimní sezóny 2015/2016. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Východní Krušné hory - aktuální zprávy

Vloženo 16.3.2016 10:14
Včera okruh od Dlouhé Louky na Vrch tří pánů, pak kousek zpátky směrem k přehradě a zas na parkoviště. Škoda, že pod vrstvou nového sněhu jsou koleje od aut.
Běžky určitě kameňačky
Vloženo 15.3.2016 19:35
Bohužel, dnes pouze pro zbytek sněhu, dá se okruh cca 4km, ale stav špatný. Pokud nenapadne bude do víkendu jen na staré běžky s opratrností, Okruh Fláje je u flájí moc nízko to už určitě nelze. Jinak když to šlo bylo na Dlouhé Louce vždy super upraveno.
Vloženo 13.3.2016 19:49
Dlouhá Louka. Jen pro doplnění, doporučil bych úsek podél obory k Flájím a tou samou cestou zpět. Na to , že dole kvetou krokusy, to jsou poslední luxusní kilometry v širém okolí, i když doufejme, že ještě napadne. Skol.
Vloženo 13.3.2016 16:04
Dlouhá Louka - Flájský okruh a. Vlčí Hora. Ještě to šlo v pohodě na bruslo, ale už je tam jen pár cm šlupička přemrzlého sněhu. Asi poslední víkend, možná ještě ten příští na kamenačky.
Vloženo 12.3.2016 23:22
Okruhy na Novém Městě vcelku špatné, několikeré přenášení nebo obcházení míst s kameny. Docela slušné svezení v okolí Kahlebergu, je tam místy i vyřízlá stopa. Přes Pramenáč naopak nevhodné, hlavně východní svah a cesta ke Štěničárně je úplně o ničem.
Vloženo 12.3.2016 19:29
Dnes na Dlouhé Louce. Na klasiku.Překvapivě dobré i odpoledne. Celý okruh Fláje v pohodě, bez nošení,přimrzlé,jede to rychle. Všude ještě stopa, v ní "zrcátka". Vysokou Mýť rozjezdili čtyřkolky, takže tam - oraniště. Nebýt toho bylo by to O.K. Zítra to bude určitě ještě pěkné poježdění.
Vloženo 11.3.2016 21:54
Lesná 18:00-19:20. Pár bruslících koleček na písmenech s odbočkou k plynovodu (ke skále). Přejezd od hotelu hodně nouzový, ale bez zouvání. Na okruzích v lese sněhu nečekaně dost, ve stopě byl rychlý, přimrzlý, i když na bruslení trochu bořivý s krustou. Vytátá místa výjimečně a kontakt s kamenem jen jednou. Škoda že to není nově utažené zase alespoň čtyřkolkou, byla by to paráda.
Vloženo 11.3.2016 19:52
Právě jsem se vrátil z D. Louky. Ještě po příjezdu na parkoviště jsem ďobal do zbytků špinavého sněhu a rozhodoval se zda lyže nasadit. Vyrazil jsem na Vysokou Mýť a na počáteční louce si to vyčítal. Pak jsem ale vlezl do lesa a okamžitě si gratuloval jak jsem dobře udělal, jak jsem mazaný a tak. Prostě až za Vrch 3.P. paráda. Zpět přes Rad. potok k odpočívadlu a dolů k Flájím. Já nevím jestli tam ten sníh Fišer večer naváží ale je tam. A dost na krásný svezení. A i podél vody. Hore vedle obory taky super.
Stopa je dobrá, docela hezky vydupaná, na bruslení fofr" jako blázen" ale chce to večer moc nečuřit a vyrazit hned ráno než to povolí. Jo a pro skrblíky, na parkovišti jsem slyšel pana správce, že nebude o víkendu vybírat výpalný za parking. Skol.
Vloženo 11.3.2016 18:54
Areál Klíny, modrý okruh je 100 % sjizdný. Stopa je vyježděná běžkaři. Parkovala jsem na parkovišti u vrtulí, to vlevo směrem z Klínů na Mníšek. Jela jsem kolem 17.00. stopa byla lehce přimrzlá.
Vloženo 10.3.2016 17:16
Dlouhá Louka dnes na skejt - hodně měkký a pomalý sníh, nějaký dobrý člověk to z Dlouhé směr Tři páni projel autem, ale pořád se to na starých lyží dá, sice žádná hitparáda, ale díky za to! Jela jsem z Dlouhé přes rozcestí asi 2km směr Žebracký Roh, pak už málo sněhu, takže směr Tři Páni, Vysoká Mýt, Dlouhá Louka
Vloženo 9.3.2016 20:18
Je to k neuvěření ale Dlouhá Louka stále drží. Každý kdo se tam v těchto dnech vypravil, ještě u kostela měl nedůvěřivý pocit, jako by jel na SP biatlonu v Džibuti. Však po pár výškových metrech čeká úplně jiný svět. Dnes namátkou, Vysoká Mýť-Vrch T.P.-louka u vrtulí,zpět přes Radní potok (pořád to jde podél cesty v poho projet) se jelo úplně v klídku. Na skate docela fofr.
Jestli sníh přežije zítřek, tak víkend na D.L. je zajištěný. Modleme se. Skol
Vloženo 9.3.2016 21:30
Trasa Dlouhá Louka-větráky a zpět přes Vysokou mýť: sníh přemrzlý s trochou prašanu, stopa dobrá a rychlá, na magistrále ke Třem pánům několik vytátých míst, ale dají se v klidu objet. Z Vysoké mýtě od rozcestníku na Dlouhou Louku nám po asfaltce projel nějaký blb autem, stejně tak ve směru od Loučné - stopa pro klasiku je dost poničená, k Loučné ani nemá cenu se obtěžovat, jak jsou tam vyjeté koleje :( Jinak spokojenost.
Vloženo 7.3.2016 23:05
Dnes odpoledne Klíny-Fláje-Dlouhá Louka po magistrále. Překvapivě v pohodě, kamínky vůbec, tráva minimálně, jen na silničce od Flájí nahoru podél plotu občas vykukuje asfalt. Stopa upravená jen na Dlouhé Louce, jinak vyježděné od ostatních. Nečekaně dobré svezení.
Vloženo 7.3.2016 12:19
V neděli ráno připadlo cca 10 cm a bylo krásné svezení z Moldavy přes Teichhaus do Holzhau. na nové lyže to nebylo, ale kamínků a kořenů bylo minimum.
Vloženo 6.3.2016 22:03
V okolí Adolfova cca 5 cm nového sněhu na rozmoklý podklad, celkem průměrně tak 10-15 cm. Sníh dopoledne vlhký, ve vyšších partiích (Rudný vrch) prachový. Stopy místy projeté od běžkařů. Nejlepší podmínky přes Cvičnou louku po hřebenu Rudného vrchu, Sjízdné ale i části závodních okruhů (zejména po pláni, kde byly stopy místy ujeté skůtrem z předchozího dne), okruh kolem hranice a cca první 2 km stezky "Zapomenuté pohraničí". Pod 700 m.n.m. a na jižních svazích podmínky špatné. Odpoledne na sluníčku sníh hodně změkl a v místech bez podkladu začala vykukovat hlína, přesto výše uvedené trasy nadále sjízdné bez přenášení. Směr Komáří vížka místy černá silnice a pláně místy vyfoukané, sjízdné zřejmě jen s obtížemi, přesto pár lyžařů z toho směru přijelo. Pokud nepřipadne, tak v dalších dnech lze doporučit spíše jen Rudný vrch, jinde se podmínky budou asi rychle zhoršovat a bude se muset přenášet. Všude ale pěšáci, pejskaři, po lesních a polních cestách místy koleje od nákladních aut a čtyřkolek.
Vloženo 6.3.2016 19:10
Dnes Achilles naháněl rolbu :-). Vyrazil jsem po manšestru směrem na Vysokou Mýť. Dostatek sněhu v lese dokonce umožnil vyříznutí stopy na klasiku. Od zatáčky na Vysoké Mýti až pod Vrch Tří pánů je třeba dávat pozor šutry. Sníh nepatrně vylepšil průjezd ďolíkem Radního potoka, flájská silnice byla měkká, ale upravená. Rolba mezitím stihla upravit i flájský okruh a Vlčí horu. Směr Loučná jsem jel po paralelní stopě, silničku poničilo nějaké auto.
Podél obory se jelo skvěle, při prvním průjezdu jsem potkal jen minimum vytátých míst, ale v nadmořské výšce pod 800 m už slunce ze sněhu stihlo vyrobit vodní břečku.
Kameny ve stoupání od nejnižšího bodu pořád ční, ale dá se jim vyhnout. Dál v lese už jich zbylo jen pár, i na loukách se daly v pohodě objet.
Rolba upravila silnici až k Vilejšovu, já se ale vrátil na Dlouhou Louku a dal si repete flájského okruhu. Kolem poledne už byl sníh dost natátý, lyže vůbec nejely. Ve stoupání na Dlouhou Louku jsem se pěkně vyšťavil. Na závěr jsem si znovu projel Vysokou Mýť a přes Vrch Tří pánů se protrápil k pláni u Vrtulí. Rolba dojela až k Trafu, ale asfaltka k Novému Městu byla vytátá natolik, že stejně jako včera jsem musel do škarpy.
Sluníčko vyšlo až k poledni, to už jsem nefotill. Dopolední fotky jsou dost šedivé: https://goo.gl/photos/WgwrNTYbhKqNDK7Z6
Vloženo 6.3.2016 18:40
Na Lange Wiese přes noc napadlo pár cenťáčků a je to znát. Proti včerejšku se dal "flájskej" projet po sm.hodin bez husí kůže. I v pasáži podél vody je sněhu dostatek, až na kousek hlíny od spodního rozcestí. Při stoupání asi tak sedm kamenů ale do nich by vjel jen zoufalec co doma potřebuje obhájit nákup nových lyží.
Ještě bych chtěl apelovat na všechny slušné běžkaře, když potkáte na upravené trati cyklistu a za ním jak hada rýhu od kol,prosím Vás rozkopněte mu prdel až na lopatky.Děkuji. Skol
Vloženo 5.3.2016 20:43
Skibusem jsem vyjel na Dlouhou Louku, poté jsem vyrazil na Flájský okruh směrem k Loučné. Až do nejnižšího bodu u přehrady se jelo super, jen se člověk nesměl zasnít ve stopě - hrozilo rozbití čumáku na vytátém asfaltu. Byl jsem rád, že jsem vyrazil po směru hodinových ručiček, ve stoupání jsem se dokázal vyhnout většině šutrů. Ve sjezdu by to bylo horší. Ale když jsem chytil bruslařský rytmus a nechal se unést, stejně jsem si štrejchnul.
Pokusil jsem se projet po rolbované flájské silnici na Žebrácký roh. Nedoporučuji. Silnice byla hodně vytátá, a na závěrečném 2 km úseku jsem si mnohokrát porasil lyže. Sněhu tam sice bylo až překvapivě dost (5-10 cm), jenže šutry se umí prosadit. Dojel jsem až na okruhy v Holzhau, k odbočce na Český Jiřetín. Dvě úzké stopy na klasiku těsně vedle sebe mne přinutily k návratu stejnou cestou.
Z Dlouhé Louky jsem se vrátil k přístřešku mezi Radními rybníky a přes tradičně vytátý ďolík Radního potoka jsem pokračoval na Vrch Tří pánů. Sem tam musíš dát nohy k sobě :-). Rolba se točila někde u rozcestníku na větrníkové pláni, ale dalo se dojet v pohodě až k Novému Městu. I louka pod Bouřňákem byla sjízdná. Od trafa jsem pokračoval na Klínovčík, a sjel okolo chat nad tunel a k Osecké boudě.
Dnešní fotky: https://goo.gl/photos/WpoGRktNC5Xu9TzW8
Vloženo 5.3.2016 7:27
Okolí Dlouhé Louky upraveno a na letošní zimu super svezení, doporučuji starší lyže, sem tam nějaký kamínek. Bohužel opět někdo rozjezdil náklaďákem stopy na uzavřeném úseku silnice na Fláje a ke Stropníku, ale to už je tradiční neúcta pánů z Lesů na Krušných k práci jiných a veřejným penězům.
Vloženo 3.3.2016 20:56
Na trasach je max 5 az 10cm mokreho snehu, tudiz kouka trava a na cestach obcas vetsi kaminek. V utery byla projeta stopovacem usek Kr.magistraly Petrovice -Tisa Turisticka chata a dnes velice spatny, pokud nenapadne behem dvou dnu aspon 10cm je vse v pytli.

(Odpověď na dotaz uživatele Vojta z 2.3.: Máte někdo, prosím, info jak vypadá běžkování na úseku Moldava - Telnice - Petrovice? Díky moc.)
Vloženo 3.3.2016 20:34
Na tratích KBS je v průměru něco přes 10 cm sněhu. Nejvíce tratí je upraveno v okolí Dlouhé Louky a Lesné. Sněhu není tolik, aby šlo stopy na klasiku vyříznout všude. Více na http://kbstopa.cz/ - období beze sněhu využili k vylepšení webu a již jsou tam dostupné podrobnější informace o úpravě než v minulosti.

Jinak komentáře bez vztahu ke sněhovým podmínkám s ohledem na pravidla musím mazat, komentáře ke Skimapě je možno směřovat např. na https://www.facebook.com/skimapa/
Vloženo 27.2.2016 19:48
Jediným kladem dnešního běžkování na Lesné bylo, že dopoledne svítilo sluníčko :) Jinak ale špatné, spousta kamenů, některé úseky už úplně nesjízdné. Snad jedině některé dílčí části na okruzích na Lesenské pláni se daly ještě jakž takž s přimhouřením obou očí. Opravdu jen pro skalní. Celkově nedoporučuji.
Vloženo 27.2.2016 14:14
Ještě jsem zapomněla dotat že jsem jela z Cínovce na Vytížku a pak jsem se po cyklostezce proběhla k vyhlídce a zpět po červené lyžařské. Na zoufalce :)
Vloženo 27.2.2016 14:12
Jak už tu někdo řekl dnes na zoufalce :) opravdu do slova a do písmene. I těch kameňaček mi bylo líto :( pak jsme vzala běžecké boty z auta a proběhla se k vyhlídce směrem na Komáří vížku. Tam mi přišlo, že to na ty běžky bylo o malinko lepší a i na té asfaltce byl občas sníh. Tak sněhu zdar a letošní zimě též :)
Vloženo 21.2.2016 8:48
Tak předpověď bohužel vychází, od rána Litvínov +9°C, leje. nahoře je to podobné, pláň na Bouřňáku, kde jsem se včera bořil v 10 cm sněhu, se už zas zelená: http://pocasi.musicphoto.cz/snimek.php?kamera=hs.
Gratuluju všem, kteří stihli včerejší lyžovací okno :-).
Vloženo 20.2.2016 22:45
Dnes nejdříve na okruzích na Novém Městě - občas to drhlo, ale na starých lyžích ucházející. Silnice mezi Vitíškou a Cínovcem v pohodě, zvlášť když potom začalo hustě sněžit. V Německu na Kahleberg a po okruzích v blízkém okolí se taky dalo až nečekaně dobře běžkovat. Při odjezdu odpoledním Moldaváčkem stále hustě sněžilo, zhruba na půli cesty mezi Střelnou a Hrobem ale jako když utne. Na zítřek se modely shodují v brutálním oteplení a jestli vyjde i předpověď srážek, v pondělí bude po sněhu :(
Vloženo 20.2.2016 20:18
V Litvínově pršelo, vyběhnul jsem si bez lyží přes Osek a Hrobskou sjezdovku na Bouřňák a Bystřickou boudu. Na sjezdovce leželo 3 do 5 cm sněhu, od cca 500 m n. m. sněžilo. Ve vrcholových partiích Bouřňáku leželo 10 i více cm, na klasičkách by se dalo. Padalo i večer kolem 18:00, ale předpověď na dnešní noc i zítřek straší s brutálním oteplením, 7°C a silný déšť. Zatím Litvínov +1°C a mokré sněžení. Fakt nevím, co zítra.
Vloženo 20.2.2016 19:42
Okruh Komáří vížka - Cínovec. Dopoledne ještě bída s kamínky, ale asfaltka šla, odpoledne husté sněžení a min 5 cm prašanu! Sníha si i přes noc.Zítra to tam bude paráda.
Vloženo 6.2.2016 15:19
V 10 -13 hodin 0-5 cm mokrého sněhu na trase Vitiška- Cínovec- biatlon- Rehefled- Vitiška ..šel jsem pěšky, ale tak 30 nadšenců jsem na běžkách viděl. Lepši podmínky na uzavřenějších lesních partiích. Zítra už sníh asi nebude žádný.
Vloženo 28.1.2016 16:03
Vitiska směr Štěničárna - odpoledne. "Na zoufalce", 3x přenášet i na tak malém úseku, podmáčené, hůlky píchají do asfaltu.
Vloženo 27.1.2016 17:46
Dnes po práci jsem se zajel jen trošku sklouznout od myslivny (zast. Klíny, obora) na Klínskou bránu a zpět. Ve stínu lesa je sněhu relativně dost, ale každou mezerou mezi stromy se sluníčko prosazuje a vytváří místa pro přenášení lyží. Velké šutry hrozí v zatáčce nad Desítkou, s opatrností se ale dají objet. Podél hranice místy jedete po pásu zbylé břečky, občas louží, ale jezdit se stále dá. Pokud však v neděli zaprší, jak slibuje předpověď, nezbude nahoře už vůbec nic.
Fotky z dnešní pěkné jarní lyžovačky: https://goo.gl/photos/hdmecX41A4Z9tqeC7
Vloženo 27.1.2016 15:32
Dopoledne. Na Cínovci bída, nedá se. Směrem na Kahleberg celkem dobré, kolem vodárny trochu vytáté a jedete po takovém průhledném sněhu. Nejlepší část je kolem Bithlon arény. Snad tam nebude tak teplo jako v Ústí a mohlo by to ještě nějaký den vydržet. Na Vytišku prý také dobré, až na jedno místo, kde je 50m asfaltu, ale je to prý každý rok. Běžkám zdar
Vloženo 26.1.2016 7:45
Vitiska-Cínovec-kahlberg. Pořád ještě souvislá pokrývka, Německo místy čerstvé upravené. Zbytek (hlavně česká strana) rozšlapaný, ale pořád to ještě jde
Vloženo 24.1.2016 22:09
Dnes po poledni jsem vystartoval od hájovny na Klínech směrem na Klínskou bránu. Trať perfektní po ranní úpravě. Ačkoli teplota vzduchu byla nad nulou, sníh byl až na pár natátých míst pěkně vymrzlý. Po magistrále se jelo skvěle, ale od rozcestí pod Jelení hlavou už se bruslilo hůře, rolba tam byla naposledy v pátek. Podobné to bylo i okolo flájské obory.
Okruh Fláje i pokračování směr Žebrácký roh už zase bylo super. Projetá byla i spojka z Vilejšova na Vrch Tří pánů.
V Německu u Holzhau najíždí dvě klasické stopy těsně vedle sebe, bruslit musíte velmi úzkým véčkem. V klesání k Teichhaus lidé vyplužili šutry, a v nejnižším bodě jsem musel jet po okraji vytáté cesty. K Rehefeldu jsem bruslil po paralelních skatovkách. V dolních partiích už zbylo jen málo sněhu. A musel jsem předjet i koňský povoz.
Soupaž jsem dojel na moldavské nádraží, sjel jsem na novoměstské okruhy, letos poprvé, a možná naposledy, projeté kvůli Krušnohorské třicítce. Pokud to neroztaje nebo nezapadá, doporučuji zajet si tam třeba příští víkend.
Dnešní fotky:
https://goo.gl/photos/x8g6DrPwH6yaHDMLA.
Vloženo 24.1.2016 21:02
Dnes super svezení na Klínech, v sousedním německém areálu byla kvalita o dost horší, upravovali jen včera, do toho napadlo a nakonec obleva. Hodnocení tratí: Klíny 1*, Německo 2-.
Jen nevim, jak Klínští napočítali těch 72 km. Já dal 50, některý úseky 2-krát, po německý straně ca. 15. Nejel jsem teda směr Č. Jiřetín, jinak projeto skoro vše.
Vloženo 24.1.2016 16:57
Mezi Tisou a Sněžníkem stopy jsou, ale podepisuje se na nich teplota a mnoho lidí.Těžko říci, jak to bude vypadat v týdnu. Sněžit nemá a teploty půjdou nahoru. Sníh mokrý
Vloženo 23.1.2016 23:36
Bouřňák byl tragickej už loni, to ale aspoň občas upravovali. Řekl bych že na běžeckejch tratích neměli zájem, protože jim nevydělávaj. Snížení finanční podpory od kraje jim jen "hrálo do karet". Jsou to tedy jen moje domněnky. Nicméně na Klínech to jde, tak proč ne tady.
Vloženo 23.1.2016 22:30
Díky za informace. Tudíž KBS za to nemůže, to se omlouvám že jsem je neoprávněně nařknul. Přesto je škoda že se tato část okolo Cínovce neupravuje, kdyby rozšířili prodej známek i směrem na tuto stranu věřím že se vybere pár peněz i na úpravu této části.
Vloženo 23.1.2016 21:28
Milý Pavle, oblast kolem Vitišky spadá pod SC Bouřňák, který se kvůli finanční nepodpoře Ústeckého kraje rozhodl, že letos stopy upravovat nebude. V této oblasti je upravována jen magistrála od Cínovce na Vitišku a zpět, dělají to lidé z restaurace Krušnohorský dvůr. KBS v praxi jsou tedy jen 3 střediska: Dlouhá Louka, Klíny a Lesná. A tam se pravidelně upravuje. Nicméně v tom dnešním počasí ta úprava nebyla moc platná. To by rolba musela projíždět každou půlhodinu.
Vloženo 23.1.2016 21:16
Byl jsem rozhodnut ze podporim financne KB stopu, ale po dnesku jsem rozhodnut ze nedam ani korunu. Kolem Vitisky ani jedna stopa na klasiku upravena. Myslel jsem ze na vikend to bude lepe pripraveny. Tak snad nekdy jindy a pak i podporim, ale dnes rozhodne ne. Neco za neco.
Vloženo 23.1.2016 19:12
Dnes jsem mohl do stopy vyrazit až po obědě. Celé dopoledne jsem okukoval on-line teploměr na Klínech. Předpověd meteorologům vyšla. Z ranních -11°C se teplota postupně vyšplhala až nad nulu.
Z Nové Vsi v horách jsem došel k červené v Mikulovicích, abych ověřil, zda opravdu byla najeta luční spojka Mikulovice – Nová Ves U lípy. Stopy po úpravě jsem objevil, ale vzápětí ztratil, sněhová nadílka vše skryla. V mlze jsem se na pláni trošku motal. Pršelo a foukal nepříjemný vítr.
Z Nové Vsi k větrníkům byla cesta prohrnutá, ale napadlo deset čísel čerstvého mokrého sněhu. Skluz nic moc.
Od Kateřiny směrem na Mníšek byla prošláplá stopa od turistů, bruslit se dalo jen ztěžka. Za vietnamskou tržnicí na Mníšku už to bylo lepší, a na okruzích už lidi uválcovali i bruslařskou stopu. Konečně jsem se sklouznul po hnědém okruhu u hranice, stoupání po žlutém okruhu k myslivně a větrníku. Stihnul jsem objet ještě západní část velkého okruhu na Mračném vrchu, cíl u Staré školy.
Auta vracející se do Litvínova se musela popasovat s ledovkou, ne všichni to dali.
Vloženo 21.1.2016 22:45
Ahoj. Dnes vecer jsem s celovkou projel usek Cinovec- Vitiska a krasna stopa na klasiku od rolby. Trate v okoli Altenbergu v DE taky upravene. Jenom tech - 12 trochu zablo. Shrnuto: vyborne podminky
Vloženo 21.1.2016 9:31
Altenberg - Rehefeld - Teichhaus - Holzhau Banhof - strojově upraveno, většinou 3 souběžné trasy pro klasiku, bruslení a pěší.
(Odpověď na dotaz uživatele Pavel z 21.1.: Ahoj, prosím jak je to s úpravami tras na klasiku kolem Vitišky a Moldavy i po německé straně? Díky)
Vloženo 20.1.2016 22:19
Dnes jsem se poprvé odhodlal vyrazit do hor po práci. Vybral jsem si Lesnou a busem po 15:18 jsem vyjel na Novou Ves rozcestí. Lyže bylo možno nazout až na odbočce červené z hlavní silnice. Web KBS sliboval upravené stoupání k Dřevařskému rybníku, celý den ale sněžilo. Bruslení v 5-10 cm nového prašanu bylo fyzicky malinko náročnější. Napojil jsem se na lesenské okruhy směr Červená jáma. Zde jsem očekával urolbovaný podklad, ale pod prašanem skoro nic nebylo. Dokonce se mi párkrát lyže zadrhla o asfalt. Vysvětlení jsem se dočkal záhy. Z protisměru se vyřítil traktor s radlicí, která sníh pouze shrnovala. Bruslit se sice dalo, ale mnohem hůř než před „úpravou“. Hroty hůlek se tupily o asfalt a sem tam byl povrch úplně bez sněhu. Klasici by samozřejmě měli smůlu.
Jel jsem dál po modré až k rozcestí s červenou značkou, kde jsem přestoupil na okruh Lesenská pláň. Ten už byl upravený, ikdyž zasypaný prašanem. Super svezení, byla tam i vyšláplá stopa na klasiku. Pod Eduardovou skálou jsem následoval stopu směrem k hájovně, pak jsem se napojil na modrou značku a k hotelu Lesná doklouzal po vyplužené silnici.
Vrátil jsem se na vrchol Lesné, omrknul lesní zkratku k hotelu (v lese super, na louce zaváto), poté jsem se chvilku motal po lesní propojce a přes Červenou jámu a Dřevařský rybník jsem se vrátil na Novou Ves.
Trasa projížďky (24 km): http://jdem.cz/bvasr9
A ještě pár fotek: https://goo.gl/photos/Th92MMywkka69FNn8
Vloženo 19.1.2016 11:27
Dlouhá Louka: příjezd v 17:00. Teplota -12. Upravený byl Flájský okruh, Jel jsem klasikou, mazal jsem zelený swix a bylo to super. Oproti sobotě byla stopa rychlejší. Brácha jel skate a i přes novou vrstvu prašanu, který napadl po úpravě, mu to pěkně jelo.
Klasikou jsem jel ještě Okruh Vysoká Mýž a to bylo projeté jen od lidí, ale jelo se pěkně. Při návratu ka tutu kolem 19:00 teplota -15.
Vloženo 17.1.2016 21:14
Jak píšu v dnešním reportu, stopa na Jiřetín byla už dnes zavátá. Předpokládám, že jí ale zas najedou. Včera byla i pro skate, profil - víceméně pořád z kopce.
Ze začátku nevede přímo po červené (ta je příliš strmá), odbočuje severozápadním směrem cca 150 m za rozc. pod Jelení hlavou, napojuje se na červenou a končí kde sníh dovolí. Pak se musí vzít lyže do rukou a přejít pěšky k začátku stopy směr Žebrácký roh (v ideálním případě míň než 1 km po silnici):
https://mapy.cz/s/pSnq
(Odpověď na dotaz uživatele Tonda z 17.1.: Dnes čtu na http://kbstopa.cz/ o nové trase Klínská brána-Český Jiřetín, upraveno rolbou. Netuší někdo, zda to je po červené turistické, nebo jinudy? Jaký má trať profil, jestli to je i na skate? A jak dál z Českého Jiřetína, na Žebrácký roh?)
Vloženo 17.1.2016 21:01
Dnes jsem začal na Klínech od parkoviště P4 u horního větrníku (bylo plné aut). Foukalo, tak jsme se schovali v lesních stopách přes Klínskou bránu, Schwartenberg Loipe do Seiffenu. Jukli jsme ke Sportwelt centre a odsud jsme se vrátili přes Mníšek, hnědý okruh a přes silnici na Mračný vrch a po oranžovém kolečku zpět k parkovišti. Tratě byly opakovaně urolbovány, sněžení a vítr však na ně navršil několik cm sněhu. Ve stopě nevadil, malinko zpomaloval bruslení, ale tvrdý podklad byl pro skluz rozhodující.
Pokračoval jsem opět na Klínskou bránu, tentokráte po nově projeté stopě přes Jelení hlavu, která byla méně zafoukaná než tradiční magistrála podél hranice. Včera vyrolbovaná odbočka na Český Jiřetín již byla zcela zavátá. Dál ve směru Fláje byly stopy překryté prašanem, ale bruslit se dalo. Jihobřežní flájská cesta asi letos zůstane jen pro klasiku nebo soupaž.
Po Flájském okruhu i dál přes Vrch Tří pánů pěkné brusleníčko po prašanu, překvapivě i cesta přes pláň u větrníků byla docela v pohodě. Přes Bouřňák a Trafo jsem dorazil do cíle na Bystřické boudě. Trasa (41 km celkem):
http://jdem.cz/bu92c4,
Fotky:
https://goo.gl/photos/BBkZQ9DsDH8sB1wv8
Vloženo 17.1.2016 16:59
Klasikou z Komáří vížky na Cínovec a zpět. Krásný čerstvý prašan, pohoda. Stopy projeté jen od lidí, takže to nezařezávalo jako od mašiny. Ale krásný výlet.
Vloženo 16.1.2016 22:25
Dlouha Louka. Klasicky okru Flaje a vrch tri panu a vysoka myt. Dobre upraveno. Stopy kvalitni. Potom jeste skate Flaje, to bzlo trochu tezsi, protoze podklad jeste neni tvrdy.
Ale vynikajici prvni svezeni a kvalitni trate. Diky.
Vloženo 16.1.2016 21:43
Klíny směr německo kolečko a zpět
tratě nic moc sem tam kamínky sem tam se to propadne
Vloženo 16.1.2016 19:24
Z Dlouhé Louky směrem na Vrch Tří pánů upraveno (pro oba styly - já jel klasikou), jen na minimu míst bylo třeba si dávat pozor na kamínky. Upravené stopy končí na začátku pláně s větrníky nad Novým Městem, až ke křížení se silnicí za Novým Městem (trafostanice) jen stopa od lyžařů, nic moc ale dalo se. Odtud už na Vitišku upraveno, i když od Vitišky to tak nevypadá, na té louce jsou stopy dost zafoukané.

Z Vitišky směrem Moldava po upravených stopách, ale ty odbočují někam na závodní okruhy (tak, jak ukazuje nová Skimapa viz http://skimapa.cz/oblast/krusne-hory-vychod - i zbytek odpovídal realitě). Dál po v minulých letech upravovaných okruzích už jen ve stopě od lyžařů, ale okruh nejblíže Moldavě už asi projela rolba z Moldavy. Ta však upravovala na hladko bez klasických stop, takže jsem zamířil jen k nádraží Moldava, odtud vyšlápnutou stopu na konec železnice a hurá do Německa.

Bývalá železnice Neu Rehefeld - Holzhau s (tradičně jen) klasickými stopami mě ale trochu zklamala, stopy byly starší, a tak jsem se kus za nádražím "Skibahnhof" nechal zlákat upravenou odbočkou do německého vnitrozemí. Nahoře na loukách směr Hermsdorf či Nassau byla spousta parádně upravených tratí pro oba styly, jen místy je třeba si dávat pozor na kamínky či jiný podklad. Sice by se tam dalo krásně jezdit mnohem déle, ale tlačil mě čas, takže jsem sjel po cestě projeté jen od lyžařů směrem k silnici do Holzhau, v tom sjezdu jsem byl rád za své staré lyže, nedoporučuji tudy jezdit. Z tratí v Holzhau jsem projel jen nutné minimum, ale upravené byly krásně a bude toho tam určitě víc.

Německé a české upravené tratě se potkávají na Žebráckém rohu a odtud už nejkratší cestou na Dlouhou Louku, opět po krásně upraveně trati. Silnice, na kterou se stopy napojují kus za Žebráckým rohem, mi přišla ze tratí vedoucích z Dlouhé Louky v asi nejlepším stavu. Závěr společný s okruhem Fláje už byl odpoledne trochu použitější (tam jezdí nejvíc lidí) a jen s jednou klasickou stopou, ale i tak si upravovatelé z Dlouhé Louky zaslouží velké poděkování.

GPS záznam pro lepší pochopení - https://www.strava.com/activities/471679232 - telefon mi umřel dost brzy, ale závěr si snad domyslí nejen místní znalci :-)
Vloženo 16.1.2016 18:31
Dnes první letošní Lyžba na z Dlouhé Louky a jedním slovem velká paráda. Počasí ideální -3°C a odpoledne místy slunce, sněhu tak 30 cm peří, mazáno modrý Rode 0- -4, odpoledne domazáno ještě Multigrade 0- -3, odraz tutový, ale moc to nejelo. Projetá trasa Dlouhá Louka - pod Loučnou - přehrada Fláje - před Malým radničním rybníkem doleva až na Žebrácký roh - malý pytlík v Německu kolem Torflhaus - zpátky k Radničnímu rybníku a na Dlouhou louku - po magistrále na Vrch tří pánu a zpátky přes Vysokou mýť.
Sněhu dost při troše opatrnosti i na závodní lyže, na pár místech vykukují drny / větvičky a před Žebráckým rohem je pista trochu odfoukaná, ale nic tragického.
Prakticky celá trasa upravená v plném profilu (stopa - bruslení - stopa), ale je vidět, že to je první sníh a vůbec to není utuhlé, místy se boří hole, na skate bych to ještě o pár dní odložil.
Vloženo 16.1.2016 17:12
Klíny i Dlouhá Louka hlásily upravené tratě. Nevěřil jsem předpovědi počasí a namazal parafinem -4°C, ale teploměr nahoře ukazoval -7. Silnice z Dlouhé Louky na Fláje už byla malinko zasněžená. Na flájském okruhu se mi při bruslení lyže trošku bořily do sněhu. Jihobřežní cestou okolo flájské přehrady nikdo nejel, museli jsme razit stopu. Naštěstí těsně před silnicí Klíny – Fláje nás potěšil manšestr klínské rolby. Ve stoupání nad silnici chyběl sníh, i dál po trase jsem se musel vyhýbat kamínkům či trávě.
Z Klínské brány jsem odbočil do Německa. Schwartenberg Loipe byla upravená, ale i tam se občas vynořil šutřík. Do Čech jsme se vrátili přes Mníšek, vše protaženo, ikdyž mírně zasněženo. Jeli jsme hnědý okruh podél hranice, a poté jsme po žlutém přejeli ke startovnímu bodu okruhů na Mračném vrchu. Směr dolů na Klíny byl právě čerstvě urolbován, začátek oranžové trasy byl hodně kamenitý. Proto jsme raději sjeli po modré spojce a hurá dolů k restauraci Stará škola.
Fotky z dneška:
https://goo.gl/photos/7bKyqsyYgw1odgRv5
Vloženo 15.1.2016 17:40
Tisá - Sněžník, 15. ledna odpoledne. Jedna stopa na klasiku, projetá od lidí, ale mnohem víc sněhu než minulý víkend! Vyražte!
Vloženo 15.1.2016 16:18
Cínovec - Vitiška - Vrch Tří pánů - Vilejšov - Nad Křížkem - Moldava - Hraniční potok - Cínovec
Sněhu je všude dost, jen v nižších polohách kolem Moldavy se občas píchne hůlkou do země a výjimečně vykoukne šutr. V noci na pátek napadlo asi 5cm prašanu, základ pod tím byl také měkčí. V pátek přes den bylo polojasno, lehce pod nulou a nenapadlo nic.
Všude jsou projeté stopy od lidí (často jsem je projížděl nově). Na vedlejších cestách (vč. Flájské silnice) jsou vyjeté koleje od náklaďáku a stopa vede jimi, což je trochu nepohodlné. Magistrála z Cínovce na Vitišku byla asi ve čtvrtek projetá skůtrem, teď už ji lidi ujeli i na bruslení, i když to pořád není uježděný sníh jako od rolby.
Krásně držel modrej Swix V40, odpoledne to v nižších polohách klouzalo, tak jsem přimáznul fialový V45, ten moc nepomohl a navíc ve vyšších polohách trochu lepil.
Parkoval jsem u hospody Na Pomezí - ráno prázdno, kolem 15h plno. U trafa v Novém Městě prohrnuto místo na cca 8 aut, prázdno. Horní parkoviště u Bouřňáku také prázdné.
POZOR: na parkovišti "Cínovecké slatě" bude tento víkend nějaká "dětská olympiáda", stojí tam velký občerstvovací stan a dá se tam asi čekat hodně lidí a tedy horší parkování.
Vloženo 15.1.2016 21:21
Adolfov bez stop, ale sněhu dost. Dnes něco napadlo. Otázkou je zda proběhne nějaká úprava když Telnice vystoupila z KBstopa.cz. Snad zítra bude na Sněžníku stopa na klasiku.
Vloženo 14.1.2016 19:38
Dlouhá Louka - Vrch tří pánů - Vysoká Myť - cca 30cm sněhu, vyjeté 1-2 stopy na klasiku, na bruslení sice nic moc, ale celkově paráda
Vysoká Myť - Dlohá Louka - cesta uplácaná do hladka od aut, nic extra ani na klasiku, ani na bruslení, ale dalo se...
Vloženo 13.1.2016 17:21
Arena, dopoledne upravena část okruhů. Odpoledne už bylo dosti zaváté
Vloženo 11.1.2016 9:15
To David: na vyjetí rolby je třeba min. 20 cm sněhu, jinak jen vyorá kamení a štěrk, který u nás tvoří podklad lesních cest a cyklostezek. V oblasti Seiffenu to ale pan Preussler, majitel penzionu Sportwelt, většinou nevydrží, vyráží hned, jakmile napadne prvních pár cm. Může si to dovolit zejména na okruzích, které vedou po loukách nad Seiffenem (Ortsloipe). Ikdyž občas se musím smát, když vidím klasickou stopu vyraženou ve stéblech trávy :-).
V Čechách už se ale též rolbovalo (vyasfaltovaná silnice Cínovec – Mikuláška), přičemž na německé straně hranice rolby ještě spí, ze stejných důvodů jako u nás. Výjimkou jsou zasněžované okruhy Biathlon Areny.
Vloženo 10.1.2016 20:37
V neděli jsem začal opět od skibusu na Dlouhé Louce. Jen jsem si prověřil jak vypadá úsek k oboře a zpět přes Vlčí horu. Ani jednou jsem nešutroval. Něco překryla námraza, něco lidi odházeli.
Po krajnici jsem se propíchal na silnici směr Fláje, která je od 8. 1. uzavřená pro motorová vozidla. Někdo ale sesadil závoru, a auta tam zjevně pořád jezdí. Jedno jsem i vyfotil.
Napadlo mne vyzkoušet kam až se dá na hladkých lyžích dostat. Po silnici se dalo bruslit, jen místy bylo třeba vyhnout se asfaltu. Klasická stopa nebyla souvislá. Dojel jsem až k závoře na rozcestí 2 km od Žebráckého rohu. Dál už bych jel jen na klasičkách. Vrátil jsem se stejnou cestou a odbočil za Malým Radním rybníkem směrem na Vrch Tří pánů. Kamení mi nedovolilo bruslit, musel jsem soupaž.
Před Bouřňáckou plání jsem uhnul doleva, sjel ke Studánce a po krajnici jsem vystoupal k Bendlovce. Přešel jsem silnici a zkusil přejet plání k okruhům Baníku Osek (viděl jsem tam včera jít běžkaře). V mlze to nebylo úplně jednoduché, ale trefil jsem se. Okruhy na tzv. Dachsteinu doporučuji pouze pro adrenalinové sportovce. Jsou najety skútrem ve svahu nad nádražím Nové Město, v lese sněhu moc není, musíte se vyhýbat trávě a klackům. A je to pěkný kopec. Malý okruh je najet i na louce u lesa.
Po čočkovce na Bystřické jsem si ještě zajel na Cínovec. Než jsem se dostal na perfektně upravenou cínoveckou magistrálu, musel jsem vystoupat ne příliš vysněžený kopec na Klínovčík (spousta kamenů jak ve směru od trafa, tak od Vitišky). Pak ale následovalo perfektní svezení, velké díky Golf Cínovec.
Dnešní fotky: https://goo.gl/photos/7uEYb76rexk3d9VZA
Večer přišla obleva, sníh padal ze střech. Teď budeme s napětím čekat, co spadne z nebe. Má být kolem nuly, uvidíme, zda slibované srážky dostaneme ve formě deště, nebo sněhu.
Vloženo 10.1.2016 18:25
Včera jsme s rodinou dali okruh z Klínů kolem Mníšku do Seiffenu a přes Gizelin pramen a Klíny Tor zpět, asi 22km a naprosto perfektní, prašan, stopa prošláplá a v Německu dokonce dělána rolbou i pro bruslení (u nás to prý při takovém množství sněhu strojově nejde, hmm zajímavé že v Německu ano). Nikde nic vydřený, krásná trasa a v Seiffenu jsme si došli na kebab a pizzu, levnější než předražená restaurace v Mníšku.
Vloženo 10.1.2016 11:05
Cínovec - Bouřňák: 20cm přírodního sněhu, pár běžeckých tras upravených. Mimo hlavní trasy se také dá, ale pod sněhem koukají občas kameny, takže pozor na ně a na skluznici.
Vloženo 10.1.2016 10:51
Na Dlouhé louce Vlčí hora - upraveno, občas trochu trávy, ale i tak skate dobrý. Flájský okruh na klasiku super. Pak na Žebrácký roh, až k odbočce flájské silnice k Flájské hájovně obstojný skate, zbytek k hranicím na klasiku a slabší. V Německu chvíli super skate směr Teichhaus (ipraveno válcem), pak ale sníh dost ubýval, takže jsem se vrátil. Okrhu Vysoká mýť a Vrch Tří pánů na klasiku výborný. -3°C, slunečno a dobrý sníh, akorát by to chtělo dalších deset čísel.
Celkově na letošní zimu hodně dobrý, akorát jen na starý lyže a lepší na klasiku.
Vloženo 10.1.2016 10:13
Úsek Vitiška - Cínovec skvělé podmínky. Dvě stopy po stranách. Uprostred se bruslilo. Počasí dokonalé. - 3 st. Slunecno. Dnes to vypadá ze je tam pod mrakem.
Vloženo 9.1.2016 20:36
Skibus na Dlouhou Louku jezdí So/Ne v 9:30 z nádraží Litvínov (9:35 Citadela, 9:50 Oisek). Nahoře krásné počasí, jezdil jsem skorookruh plot obory - Vlčí hora – louka pod penzionem Rozcestí. Občas skluznici pochroumal šutr, ale bruslit se dalo. Na asfaltce směrem k oboře docela perfektně. Klasici si stopy vybudovali sami, a to i na neupravené trase flájského okruhu. Jako bruslař jsem jim to nechtěl ničit.
Odpoledne jsem se vydal směr Vrch Tří pánů, z kopce mi to moc nejelo. Na magistrále je 5-10 cm sněhu, při bruslení jsem se potácel mezi dvěma vyjetými stopami a kamínky vyoranými cyklisty a chodci. S trochou opatrnosti se dalo. Klasici strach mít nemusí, stopa byla čistá.
Pláň u větrníků překvapivě nebyla vyfoukaná, kamení se dalo vyhnout. Tráva na pláni u Bouřňáku byla rovněž sjízdná.
Fotky z dnešní vyjížďky (36 km) jsem nahrál na: https://goo.gl/photos/tCKQBY3zBWWxZ9QL7
Dle informací od dalších lyžařů nejlepší svezení nabízí strojově upravená silnice Vitiška Cínovec. Zítra se tam vydám, snad to do té doby nezmrší čtyřkolkáři či motoristé.
Moje žena dnes sjela na práskačkách až do Litvínova. Měla na to lyže :-).
Vloženo 8.1.2016 20:44
DLOUHÁ LOUKA 8.1.2016 UPRAVENO SKÚTREM NA BRUSLENÍ OKRUHY LOUKA, OKRUH VLČÍ HORA 4 KM. - to je aktuální info na http://kbstopa.cz/
Vloženo 8.1.2016 17:52
Tisá - Děčínský Sněžník, pátek 8.ledna odpoledne. Přírodní, ale čistá stopa od běžkařů, žádné kamínky ani jehličí, na starší běžky a jako první svezení v letošní zimě určitě super:).
Vloženo 8.1.2016 12:50
(Odpověď na dotaz uživatele Ross z 8.1.: @Milan: Já vidím, co tam píšou.
Spíš mě zajímá, jestli to tam někdo viděl, není 12cm jako 12cm... :-))
..tak já tam byl 28.11. kdy psali 3-5cm a dalo se sjet na Fláje a zpět, tak 12cm už vidím docela ucházející - tak radši starší lyže
Vloženo 8.1.2016 10:15
(Odpověď na dotaz uživatele Ross z 8.1.: Tuší někdo, jak vypadá Dlouhá Louka? Dá se už? Podle KBS by tam už mělo bejt 12cm, ale o trasách nic...)

..jen číst - píšou, že 12cm je zatím málo na úpravu stop technikou, vyšláplé to určitě bude nebo si to vyšlápnem sami ..
Vloženo 8.1.2016 7:50
Míro není Nové Město jako Nové Město. Tohle z dotazu je v Krušných horách. Na lyžování zatím bída.
Vloženo 7.1.2016 22:16
Odpověď je v oblasti Vysočina, dnes tady byla obleva
(Odpověď na dotaz uživatele Aja z 5.1.: Nevíte prosím, zda se běžkuje okolo Nového Města?)
Vloženo 6.1.2016 20:22
lze bruslit mezi Cínovcem a Vitiškou, ale zatím raději starší lyže. V Altenbergu je nastříkané pouze kolečko na stadionu u střelnice.

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Východní Krušné hory