Lyžování na golfovém hřišti v Berouně

Beroun Golf Club je jedním z golfových hřišť, kde si můžete zalyžovat na upraveném okruhu. S ohledem na jeho nadmořskou výšku to ale chce mít štěstí na sněhové podmínky.

Berounské golfové hřiště se nachází na severovýchodním okraji města ve čtvrti Beroun - Závodí, na hřebeni vedoucím směrem nad Vráž. Jeho nadmořská výška okolo 300 metrů znamená, že se zde nedá lyžovat každý rok. Ale když zima přinesla v minulých letech dostatek sněhu do nížin, býval zde upraven okruh pro běžkaře. Povedlo se to například v roce 2013, kdy vzniklo i toto video.

Video bylo natočeno v sobotu 26.1.2013, s použitím kamery primárně určené pro umístění na helmě (tady ale byla připevněna na opasku).

Beroun Golf Club je relativně novým golfovým hřištěm, otevřené bylo nejspíše v roce 2009. Ostatně na Google mapách bylo ještě v roce 2013 na místě Beroun Golf Resortu vidět na leteckém snímku staveniště, které jsme přenesli i do videa :-) V roce 2013 to rozhodně nebylo poprvé, kdy zde připravili trať pro běžkaře. Již v roce 2010 se zde lyžovalo, což dokládá i náš archiv zpráv zimy 2009/2010.

Při naší návštěvě v lednu 2013 byla upravena běžecká trať o délce 1,6 km, s možností pohodlného zkrácení o cca 300 metrů. Měla mírně zvlněný, možná spíše rovinatý profil – většina trasy vede podél vybudovaných rybníčků, na trati se nacházelo jediné spíše mírnější stoupání (a následný sjezd). Trať byla upravena jak na bruslení, tak na klasiku. Stopa na klasiku byla mělčí a méně kvalitní, ale to je dané tím, že sněhu moc nenapadlo a místy se objevovala tráva.

Golfové hřiště Beroun je velmi dobře dostupné autem i z Prahy – z dálnice D5 se sjede na exitu 14. Pokračuje se po „staré plzeňské“ do Berouna, kde je třeba odbočit těsně před druhým železničním přejezdem doprava. Na další nejbližší křižovatce se odbočuje opět doprava nahoru do kopce, ale stačí koukat po cedulích „Golf“. S parkováním není problém, parkoviště je dostatečně velké, jeho GPS souřadnice jsou 49°58'33.394"N, 14°5'13.010"E. Přestože po většinu golfové sezóny slouží Beroun Golf Club primárně platícím členům klubu, parkování i lyžování byly tehdy zdarma.

Když napadne v nížinách víc sněhu, informace o úpravě okruhu v Berouně dává smysl hledat na webu golfového hřiště (v minulosti se tam občas zprávy objevovaly, ale asi ne vždy), a samozřejmě i u nás na KamZaSněhem.cz v části "okolí Prahy".