Moravskoslezské Beskydy – běžky

Moravskoslezské Beskydy jsou nejrozsáhlejší částí Beskyd. Možná by se daly rozdělit na dvě dílčí části, vztažené k okolí dvou nejznámějších vrcholů, kterými jsou v západní části Radhošť s lyžařským centrem Pustevny a ve východní části pak Lysá hora, v jejímž okolí se také nacházejí běžecké stopy. Jenže pak by se těžko…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 3.4.2022 11:43
Ahoj, včera odpoledne (2.4.) jsem si vyjel z Raztoky na Pustevny po knížecí na běžkách pro skate. Ve spodních partiích sněhu méně, ale každou hodinu sněhu přibývalo a dolů už jsem se zvezl až k parkovišti. Na Pustevnách závodní okruh ani jiné trasy rolbou upravené nejsou. Směr na Radhošť se zdál rolbou upraven, ale trasa byla silně rozdupaná od pěšáku. Sněhové podmínky super, rolbam a běžkařum Zdar!
Vloženo 12.3.2022 16:54
Papežov - Zimný - Ivančena: Trasa stále sjízdná po celé délce už od parkoviště v Papežově, protažená rolbou počátkem týdne, stopa na klasiku začíná až mezi Huserkou a Zimným. Jelo se dobře, sněhu zatím dostatek, ale už odtává a mimo stín dost měkne, místy je to i namrzlé. Citelně kvalitnější byl úsek mezi Zimným a Ivančenou, tam se mi jelo nejlépe.
V úseku mezi Papežovem a Zimným se to hemží skialpinisty, běžkaři spíše výjimkou, potkal jsem jich jen několik. Na neděli tu trasu můžu ještě bezpečně doporučit, jak to bude dál vzhledem k chystanému výraznému oteplení, to už si netroufnu zhodnotit.
Vloženo 10.3.2022 20:08
Trasa, Pustevny-Chata Mir-Skalikova louka, podminky luxusni, stopa po cele delce cerstve upravena, doporucuji.
Vloženo 9.3.2022 20:02
Objevila se nám informace na bílých stopách, že protáhli trasy na Lysou (snad teprve podruhé v sezóně), tak jsem se jel kouknout a přináším Vám info:

Papežov - Lysá hora.

Sněhu je dost. Na běžkách možno již od samého začátku, tedy od parkoviště, od Pasičky je už sněhu velmi hodně. Trasa je skutečně protažená už od první zatáčky. Dokonce byl pokus o založení traceru na levé straně pro klasiku. Bohužel mu to jiná rolba (asi ta zásobovací) rozje´ch´ala (+ muž na sněžném skútru - jezdil tam a zpět a vozil dolů vždy 1 velký černý pytel, celkem jsem ho potkal 6x). Takže se stopa objevuje až cca 1km před Zimným. Od Zimného směrem k Ivančeně už je krásná klasická a ničím ani nikým nezničená stopa pro klasiku :-D
Sníh je nyní krásný, bílý, čistý. Určitě pořád na áčkové lyže
Cestou jsem potkával pěšáky a skialpinisty. Jako běžkař jsem zde byl rarita. Určitě doporučuji.
Vloženo 9.3.2022 19:51
(Odpověď na dotaz uživatele Zuzka z 9.3.: Prosím, víte někdo jak aktuálně vypadá stopa na Pustevnách? Děkuji)
Zuzko, koukni na bilestopy.cz Všechno upraveno. Dokonce protáhli dolů i Knížecí cestu. :-D
Vloženo 6.3.2022 12:51
(Odpověď na dotaz uživatele Petra z 4.3.: Zdravim, nevite prosim, zda se da z Makova kolem Vysoke az nad Solan? Mapy.cz ukazuji den starou strojovou stopu, tak jestli se opravdu da? Pripadne jde to i ze Solane?
Diky a pekny den)
>>>> tak z prechodu Makov projeto skutrem, ale beze stopy....snehu ale dost, tak to slo vyjit v klidu. Pekna stopa az od Trestiku smerem na Vysokou
Vloženo 6.3.2022 12:17
Dnes paradne protazene stopy chata mir pustevny 👍
Vloženo 5.3.2022 21:57
Trojanovice/Ráztoka - Knížecí cesta - Pustevny
Nový sníh, cca 10 cm. Cesta je sjízdná v celé délce, není upravovaná, projetá běžkaři a skialpinisty (samozřejmě také pošlapaná částečně pěšáky). Nahoře pohádka, jako v prosinci, dále již kdekoli podle bílých stop. Paráda.
Vloženo 4.3.2022 20:53
Dnes trasa Bílá - Gruň - Smrkovina - Ježánky - Pasička - Lysá hora - Zimný - Ivančena - Albínovo náměstí - Ostravice. Až po Gruň na trase dlouhé vytáté úseky, dál už to na loukách po zmrzlém sněhu s popraškem nového šlo. Úseky v lese většinou zmrzlé a ledovaté s jehličím, za Muroňkou i vyhrnuté. Od Pasičky upravené, projížděné skůtry a mnoha skialpinisty. Od Zimného až po Ivančenu stará prošláplá stopa od lyžařů, rozšlapaná pěšáky.Ale dalo se jet vedle, jen pár centimetrů nového sněhu - nejlepší úsek trasy. Dál už sněhu rapidně ubylo, střídaly se zmrzlé rozšlapané úseky se sněhovými, občas vyčnívající kameny. Poslední asi kilometr před Albínovým náměstím vyhrnutý a prakticky beze sněhu. Ale i tak fajn výlet.
Vloženo 1.3.2022 22:08
Start od chaty Mír, cca 1 km pěšky, dále krásná jeden den stará stopa. Na kraj okruhu Skalíkova louka, pak zpět a Pustevny. Část okruhu Velká jezdovka. Dále k Tanečnici. Poté nazpět až k chatě Mír. Něktěrá místa jeta víckrát. Potkáno na běžkách tak deset lidí :). Využity mohérové lyže, nechěl bych mazat (morký sníh, prachový, přemrzlý, vyklouzaný :). Azuro, nádhera.
13:19
13:37
13:37
14:29

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 27.2.2022 9:05
Zdar, trasa z Hlavate směr Bečva super. Sněhu dost, misty zledovatělé a az na blbce co tam vcera zapadl z Ford Ranger bez RZ černé barvy(dneska to po něm upravila rolba) super 10km. Az ke ski areálu Solisko to nešlo, vytata místa.
Vloženo 26.2.2022 19:39
Pustevny - Martiňák, okruh Zmrzlý vrch, okruh Skalíkova louka: vše dobře sjízdné, velmi proměnlivá stopa, chvíli zmrzlá, chvíli vrstvička nového lepivého sněhu. Někde je stopa hodně špinavá, jehličí, šišky, hlavně na Zmrzlém. Pěkná rychlá stopa do sedla Tanečnice, dál jsem ten okruh nejel. Nic moc počasí, ale sportovní zážitek super.

(Odpověď na dotaz uživatele Zdeněk z 26.2.: Ahoj , nevíte někdo jak vypadáji stopy na trase Martinák - Pustevny a trasy na pustevnách?

Děkuji)
Vloženo 26.2.2022 9:56
Pustevny - Radhošť. Protažená stopa z Pusteven, celkem tvrdá, a pěkný sníh. Pod 950m ale už měkká. Dalo by se dostat až k chatě Mír. My jsme vyšli po zelené na hřeben. Po hreběni projeto rolbami a auty k chatě na Radhošti, tam ledy. Foukalo, pěkné rozhledy. Parkoviště z třetiny zaplněné, silnice bez problémů.
Vloženo 19.2.2022 13:53
Pustevny - Martiňák. Sněhu dost. Velmi zřídka a na krátkých úsecích pěkné svezení a stopa překvapivě držela (skiny), ale jinak dost dřina a opruz (jehličí, větvičky, listí, šišky). Dost lidí to otočilo v prvním lese, někteří šlapali s běžkami v ruce.
Vloženo 19.2.2022 0:18
Nástup do stopy Třeštík- Soláň je možný až pod Vysokou (cesta od chaty Třeštík bez sněhu). Na trase spousta větviček, šišek a jehličí. Od Kotlové po vjezd do lesa fajn, potom už jen pro běžce bez běžek:)
Vloženo 13.2.2022 19:16
Jeli jsme ze Soláně na Třeštík a pote do údolí k hotelu Galik. Az na zaverecny sjezd, ktery jsme sli z vetsi casti pesky, to bylo moc dobre. Snehu tak 20 cm, obcas vetvicka, ale pevna podkladova vratva misty i s vyjetou stopou. Soláň slabší - rozježděné a ledové.
Vloženo 13.2.2022 7:53
Ahoj včera Bílá-Salajka-Bumbalka-Bobek-BÍlá sníh premrzly takže vosk z lyže rychle mizel a na hřebenu rozdupané od stáda pěšáků, vše vynahradilo krásné počasí.Lidi jsou bezohledné hovada...Skol
Vloženo 10.2.2022 21:42
Před 11. hod. jela na Papežov směrem od Zlatníka na návěsu rolba. Možná bude vyžehlena stopa. Na Sviňorkách stopa nebyla, sjeli jsme k rozcestníku pod Malým Trávným, ale dál se nedalo, cesta vyhrnuta na hlínu směrem k rozcest. Kobzok.
Vloženo 10.2.2022 17:15
Pustevny Martiňák sněhu dostatek občas větvička stopa jakž takž..
Vloženo 9.2.2022 22:28
Byli jsme tam ne v so, ale v pátek. Došlapali jsme na vrch okruhu Sviňorek. Nějací dobráci nám to z jedné strany prošlapali, tak jsme to s radosti sjeli. Sněhu bylo v pátek spoustu, ale nad rozcestníkem Kobzok tak o 10 čísel méně a čím níž, tím míň. Od pátku připadlo ve vyšších polohách tak 20 čísel, tak sněhu by tam mělo být dost. Jen není dost lidí na šlapání.
(Odpověď na dotaz uživatele Rendy z 9.2.: Je nad přehradou Morávka na běžkařském okruhu Morávka sníh? Nevíte někdo, jak vypadá stopa? Děkuji.)
Vloženo 9.2.2022 22:22
No, dnes jsem se částečně bořila ze Zimného až pod bývalou sjezdovku, šlapala na žlutou, pak to bylo lepší, ale bez stopy až na Ivančenu. Odtud stopa na Albínovo. Sníh mokrý, mlha, jak v prádelně, ještě kipalo ze stromů.
(Odpověď na dotaz uživatele RoKo z 9.2.: Ahoj! Neví někdo, jak to vypadá na Lysohorské magistrále - Albinovo náměstí - Ivančena - Zimný? Upravuje se letos vůbec?)
Vloženo 8.2.2022 22:31
Trasa od chata Martiňák - Pustevny. Podle webu https://www.pustevny.cz/bezky/ byla stopa strojově upravená cca v pátek, čemuž bych i věřil. Stopa pěkná, nerozbitá, sněhu dost, počasí fajné (i když na nahoře na Pustevnách u chat foukalo fest), tak ve stopě a mezi stromy to bylo jen lehce větrno.
Vloženo 6.2.2022 17:56
Okruh Bílá - Salajka - Bumbálka - hřebenovka na Bobek - Bílá: trasa čerstvě upravená v celé délce, většina trasy i s vyfrézovanou stopou na klasiku. Sněhu také všude dostatek, jen přímo dole v Bílé kolem cesty je to trochu horší, ale stále průjezdné. Celkově velmi dobré podmínky a bezproblémová jízda. Největší provoz byl po hřebeni mezi Bumbálkou a Bobkem, v úsecích Bílá - Bumbálka a Bobek - Bílá už mnohem méně.
Vloženo 6.2.2022 14:51
Včera Hlavatá-Solisko a zpět, minimum lidí, pěkná stopa, jen na Bečvě trochu namrzlé, jinak pěkné svezení.
Vloženo 6.2.2022 10:01
Parking pod Sviňorkama, běžky na rameno a směr Sviňorky (pod sjezdovku), kde začíná Beskydská magistrála. K prvnímu rozcestníku (Kobzok) mokrý sníh, stopa žádná. Dáváme se doprava (směr pod Malým Travným), kde je sněhu dost, ale stopa je špatná. Od rozcestníku Pod Malým Travným je asi nejlepší úsek. Sněhu spousta, stopá zlá (jen jedna), ale dobrý. Z úbočí Malého Travného sjezd vysokou špatnou stopou zpět k výchozímu bodu. O strojové stopě nemůže být řeč, k ideálním podmínkám daleko, ale bylo to krásné! Zhruba 20 běžkařů na trase.
Vloženo 5.2.2022 19:45
Dnes od Hotelu Ondrášův dvůr směrem nahoru na Javořinku, parádní.... sněhu dostatek, upravená trasa po celé délce, ráno málo lidí, později více běžkařů, ale i tak super běžkování. Upraveno pro klasiku i skate, kolem Rožnovského vrchu jen pro skate... Díky všem ochotným rolbařům...
Vloženo 5.2.2022 18:36
Bílá-Bebek-Bumbálka-Soláň-Cáb-Vsetín. I v náročných sjezdech sněhu vsude dostatek. Úsek Bumbálka-Soláň bez kvalitní úpravy, vše ostatní naprosto skvělé (včetně i jindy problémových úseků u Cábu). Sjízdné az do Vsetína-Jesenice (na konečnou Bus). Dekuji rolbařům z Bílé a Cábu za skvělou úpravu!!!
Vloženo 5.2.2022 18:18
Dnes na běžkách Zlatník - Visalaje a zpět. Hodně sněhu, stopa pro běžkaře upravena.
Vloženo 5.2.2022 15:23
Včera Bumbálka- Kmínek - Bobek - Bílý Kříž, luxusní podmínky a spousty sněhu, jen odpoledne se to lepilo. Zpátky z Bobku do Bílé, supr, neplánovaný nocleh na Chatě Bílá u hlavňačky (doporučuju, vstřícný přístup). Dnes ráno z Bílé do Mezivodí luxus, nahoru na Bumbálku prošláplé jen od běžkařů - než nás předjela rolba která to luxusně upravila až nahoru na Bumbálku.
Vloženo 4.2.2022 8:51
Ski areál BÍLÁ - severní okruh (Bebek, Konečná, Bílý Kříž, Švarná hanka, Charbulák)
Cca 30 cm nového sněhu, čerstvě urolbováno. V údolí obleva, v horních partiích nádhera.
Mnoho úžasných úseků, bohužel i spousty míst kudy vede trasa po odplužených asfaltkách. Tradiční problémová místa kde je lepší sundat běžky (okolí osady Konečná, úsek za chatou Dorotanka, přes Bílý Kříž, delší úsek od Charbuláku dolů a samozřejmě na konci od soutoku Ostravic do skiareálu). Celkově spíše nedoporučuji.

O oblasti

Moravskoslezské Beskydy jsou nejrozsáhlejší částí Beskyd. Možná by se daly rozdělit na dvě dílčí části, vztažené k okolí dvou nejznámějších vrcholů, kterými jsou v západní části Radhošť s lyžařským centrem Pustevny a ve východní části pak Lysá hora, v jejímž okolí se také nacházejí běžecké stopy. Jenže pak by se těžko určovalo, do které z nich zařadit třeba areál Bílá ležící na pomezí Radhošťské a Lysohorské hornatiny nebo tratě na golfových hřištích Čeladná či Ostravice.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Beskydy