Moravskoslezské Beskydy – běžky

Moravskoslezské Beskydy jsou nejrozsáhlejší částí Beskyd. Možná by se daly rozdělit na dvě dílčí části, vztažené k okolí dvou nejznámějších vrcholů, kterými jsou v západní části Radhošť s lyžařským centrem Pustevny a ve východní části pak Lysá hora, v jejímž okolí se také nacházejí běžecké stopy. Jenže pak by se těžko…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 3 nezodpovězené dotazy
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 27.1.2020 20:27
Pustevny nejlepší podminky v Beskydech. Sněhová situace je bohužel jaká je.
(Odpověď na dotaz uživatele Michal-VS z 25.1.: Dobrý večer,mohl by mi někdo prosím poradit nějakou trasu z Pusteven? Tam a zpět.. Zda se vůbec dá na běžkách..ale co jsem tady četl tak podmínky fajné :-)
Další týden bych se vypravil.. Díky)
Vloženo 27.1.2020 20:25
Dnešní bezky z parkoviště na Radhošť a zpět. Stopa místy rozslapana a měkká mazano modrým, ale podkluzovalo. Poté na Martinak a zpět. Stopa čerstvě projeta rolbou. Super.
Krásné počasí, lidí málo.
Vloženo 27.1.2020 8:53
Martiňák - Pustevny a zpět. Stopa perfektní, upravená, občas trošku namrzlá.
Vloženo 26.1.2020 19:06
Chata Mír - Skalíkova louka a zpět, dnes naprostá paráda, stopa luxusní, jen místy trochu přemrzlá. Upraveno možná od půl km nad chatou. Oproti trase Martiňák - Pustevny minimum lidí.
Vloženo 26.1.2020 18:52
Dnes Lysohorská magistrála. Pěšky z Malenovic nahoru na Hutě. Dále cesta hodně rozbitá od pěšáků. Od jihu i méně sněhu a objevují se kameny ve stoupání. Od Ivančeny už dobrý, po cca 1km i jedna stopa ve výborném stavu, která jde až na Zimní. Na vrchol Lysé už někdy stopa poničená, ale dá se v ní vystoupat až nahoru. Dolů se dá sjet až na Papežov, sněhu dost, dá se přibrzdit, zatím není led.

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Vloženo 26.1.2020 10:46
Pustevny, odpoledne, autem z Prostred.Becvy, pulhodiny stani v kopci kvuli blokujicimu autu, horni parking za 100kc narvany, milion lidi,azuro, -3st,silny ledovy vitr. Zavodni 5km okruh kolem Zmzleho vrchu. Trasa upravena, tvrda, skate i klasika, spousta jehlici a vetvicek na zemi. Celkove lituji, ze ve V.Karlovicich neni dost snehu, protoze Pustevny nesnesou celkove s VK srovnani. Skol.
Dotaz Vloženo 26.1.2020 10:31
Jak to prosím vypadá s běžeckými stopami na Bílé? Děkuji.
Zodpovědět
Vloženo 25.1.2020 18:57
Papežov - směr Ivančena. Čerstvě udělaná stopa (více o strojové úpravě www.bilestopy.cz), naprosto luxusní-drželo to jak mělo a klouzalo to jak mělo :), větší část bez lidí, v části, kde chodili i turisté na Lysou, tak nechodili do stopy (příjemné překvapení), spíše více skialpinistů. Velká změna oproti přelidněným Pustevnám.
Vloženo 25.1.2020 17:47
Chata Mír - Pustevny a zpět, stopa výborná, sněhu dostatek, super výhledy, na Pustevnách strašně hodně lidí/jsou ledové sochy/, parádní běžkování.
Vloženo 25.1.2020 17:32
Dnes jsem byl na Pustevnách. Z Podolánek jsem udělal první převýšení z údolí a pak se už dalo nazout a dojet na Martiňák. Zde bylo čerstvě upraveno, 2 vyfrézované stopy a uhlazený menšestr - PARÁDA!. Rychlá stopa bez omezení na Pustevny. Pak okruh kolem Nořičí hory - ze začátku upraveno pro skate i klasiku, dál už vyšlapáno běžkaři. Z jihu méně sněhu i ledové plotny od potoků. Na Radhošť hodně pěšáků, ale stopa kupodivu v dobrém stavu. Nahoře daleké výhledy (Malá Fatra, Javorníky). Zpátky na Pustevny a po Knížecí sjezd do údolí, dobře sjízdné až do Raztoky.
Dotaz Vloženo 25.1.2020 12:20
Nevíte někdo v jakém stavu je okruh nad Sviňorkama na Morávce a odkud se dá už jet na běžkách?
Díky
Zodpovědět
Vloženo 25.1.2020 8:23
Ahoj, z Hlavate na Martinak vede neupravovana hodně kopcovitá trasa. Sjízdné to je, když je dostatek prachoveho sněhu (teď ne). Martinak - Pustevny - Mír manchester a 2 strojové stopy.
(Odpověď na dotaz uživatele michaela z 23.1.: Ahojte, nevite, zda je dost snehu z Hlavate rozc na Martinak? dale pak je to OK se snehem pokracovat Pustevny, chata Mir a Roznov dojit?

dekuji)
Vloženo 24.1.2020 17:18
Chata Mír-Pustevny a zpět , podmínky přímo ideální, stopy pevné, sněhu opravdu dostatek. Lyžařů poměrně poskrovnu, což o víkendu už platit nebude. Lepší to být už ani nemohlo:)

https://otmarclimbing.rajce.idnes.cz/Bezky_Pustevny/#33333.jpg
https://otmarclimbing.rajce.idnes.cz/Bezky_Pustevny/#1111.jpg
https://otmarclimbing.rajce.idnes.cz/Bezky_Pustevny/#2222.jpg
Vloženo 22.1.2020 19:46
Pustevny - Martiňák a zpět, závodní okruh a část stopy pod Velkou sjezdovku, 30 km klasicky. Vše skvěle upraveno, stopy pevné a odolávající bruslařům, sněhu dostatek, teplota lehce pod nulou pro fialový Swix. Ráno jasno, odpoledne zataženo, kolem čtvrté začal poletovat jemný mokrý hnus, později přešel ve sněžení. Free ledové sochy jako bonus. Pro zimní inspiraci viz odkaz
https://youtu.be/Odv5hqr6iHk
Vloženo 22.1.2020 15:49
Dnes Pustevny - Martiňák stopa luxusní,jako na olympiadě,-2°,swix modrý extra. Škoda chodit do práce.
Dotaz Vloženo 22.1.2020 12:38
Nevíte někdo, jak vypadají trasy na Bílé?
Zodpovědět
Vloženo 22.1.2020 8:47
Psal jsem to už v neděli, ale neuložilo se to: Oprava k tomu, co napsal Murphy 19.1.-rolba jela z Pusteven na Mart. a pouze "hladila"trať, ale z Mart. zpět už "žehlila" dvě stopy na klasiku.A ještě si prosím podívejte na stránky pustevny.cz, kde je napsáno cituji:"Trasy na Martiňák, chatu Mír a Skalíkovu louku jsou upravovány pouze pro klasickou techniku běhu. I jednotlivec, který přes vyřezané stopy bruslí, je dokáže značně poničit. Apelujeme na dodržování tohoto pravidla. Ostatní upravované trasy jsou upravovány jak pro klasiku, tak pro bruslení."ŠKODA, že to dodržuje tak málo bruslařů.
Vloženo 21.1.2020 20:10
Mír-Pustevny skutečně pohádka. Pustevny-Radhošť samozřejmě lidé, ale i tak bezva, dvě perfektní stopy po hřebenu. Od hotelu, po sjezdovce, dál po značce a lesem napojení zpět k Chatě Mír průjezdné, sníh tam je.
Vloženo 20.1.2020 20:53
Pustevny - Skalíkova louka - chata Mír - Pustevny. Přestože jsem přijel až odpoledne, do luxusní stopy jsem nastoupil jak první. Stopovače zvedli cca kilometr před chatou Mír, dál jen kvalitní manžestr. Připadlo cca 10 cm sněhu, jako v pohádce, potkal jsem pět běžkařů. Skate bez poškození stop na obou stranách lesní cesty je nereálný. Naopak skate na širokém úseku Pustevny - Radhošť nemá chybu.
Pár obrázků viz odkaz:
https://youtu.be/DGodRPchMMA
Vloženo 19.1.2020 18:41
Dnes trasa Martiňák-Pustevny a zpět,trasa vysněžená po celé délce,sněžilo teplota kolem nuly,upraveno ratrakem spíše pro bruslaře bez strojní úpravy stopy,ale paráda,,,určitě doporučuji...
Vloženo 19.1.2020 17:27
Morávka Sviňorky - dnes napadl nový sníh cca 5 až 10 cm. Od Sviňorek na rozcestí Pod Malým Travným nový sníh bez podkladu. Na výjezd to šlo, sjezd nedoporučuji. Od rozcestí Pod Malým Travným směrem nahoru na Travný nový sníh na starém podkladu - jelo se dobře. Projeli jsme jednu stopu nahoru a pak zase zpět. Od 700 m nahoru podmínky super.
Vloženo 18.1.2020 18:49
Martiňák - Pustevny a zpět... sněhu je na cestě dost,stopy dobré, místy zledovatělé, rychlé, na to že není nikde sníh, tak dobré běžkování.
Vloženo 16.1.2020 20:28
Dneska trasa Martiňák - Pustevny a zpět. Trasa dobrá, stopy byly víceméňe po celou dobu. Přes potůčky se to taky bez problému dalo.
Vloženo 15.1.2020 17:28
Pustevny- trasa Matiňák na Pustevny, krásný stopy(ledový sklíčka) trenink soupaže.
Luxusně upraveno, všude sníh.
Vloženo 14.1.2020 17:11
Dnes Pustevny - Martiňák stopa nad očekávání dobrá a na asfaltce exklusivní.Stopa pevná,přemrzlý sypký firn.Chce to klistr nebo skiny. Bruslaři zůstaňte raději doma,ať to nezničíte.
Vloženo 12.1.2020 12:10
Trasa Pustevny-Martiňák docela v pohodě, až na tradiční "potůčky" na začátku trasy, kde je lépe lyže přenést. Stopa je však umrzlá a ve sjezdech velmi rychlá. Kdo si neumí kvalitně namazat klistrem tak se bude asi trápit. Nevhodné na skate, trasa je na bruslení příliš úzká a tak dochází k poškozování stop. Kdo si chce zabruslit, zkuste standardní tratě. Jinak na Pustevnách lidí jak na Václaváku, totální masakr. Kdo chce zaparkovat nahoře, doporučuji vyjet hodně brzy ráno.
Vloženo 11.1.2020 23:48
Staré přemrzlé stopy, ale dnes tam projelo mnoho lyžařů, takže ve sjezdech v horní části uplužené. Na tu bídu kolem velmi dobré svezení.
(Odpověď na dotaz uživatele Lukáš z 11.1.: Ahoj,
máte někdo aktuální informace, jak to vypadá mezi Martiňákem a Pustevnami? A dá se na Martiňák dostat autem bez řetězů?)
Vloženo 8.1.2020 18:41
Bílá - Modrý okruh. Strojově bylo upraveno jen něco. Delší severní úsek z Bíle na Mezivodí byl fajn. Kratší jižní úsek z Mezivodí na Bílou nic moc - nahoře málo sněhu a lesáci.
Vloženo 6.1.2020 13:57
Z Javorového na Ostrý spodem pěkná stopa, nahoře pochopitelně rozšlapáno. Nejhorší 1,5 km úsek před Ostrým.
Vloženo 6.1.2020 8:51
(Odpověď na dotaz uživatele patrik z 5.1 na martiňák se normálně jezdí zákaz vjezdu tam sice je a kopec je spíš na řetězy ale normálně se dá vyjet nahoru a zaparkovat dole před chatou na baru zaplatit parkování a jít běžkovat nikdo zatím problémy nedělal ale chce to tam jet ráno parkoviště je brzo plné
Vloženo 5.1.2020 21:59
Grúň od Charbuláka po Muroňku, pak jsme to otočili. Od Švarné Hanky sněhu víc než dost, stopa žádná a to málo, co jsme tam prošlápli, zlikvidovali obratem cyklisté na horských kolech s 15 cm širokými gumami, co to hrnuli neomylně středem naší provizorní stopy. Kdo to nevydrží a chce protáhnout kosti až na Bílý Kříž, dá se to v pohodě, v lese je to jako pod peřinou.
Vloženo 3.1.2020 19:03
Lysá hora z Papežova, sjízdné od začátku až do konce, nástup v Papežově tvrdý a ledovatý, uklouzaný od skialpů, cca po 1 km už v pohodě. Je to bez stopy a dost tvrdé, chce to kus pevné vůle, ale stojí to za to!
Vloženo 2.1.2020 16:38
31.12.2019 Na Martinak prohrnuto pekne, ale trosku ujezdene a klouzave. Vyjet lze i s prednim nahonem s trochou zkusenosti a s vetsi rychlosti i bez retezu. Od letoska dole na Becve nova znacka "snehove retezy pri souvsle vrstve snehu". O vikenu chce jet brzy, protoze parkoviste nahore byva przy plne.
(Odpověď na dotaz uživatele Věra z 1.1.: Nevi někdo jestli se dá vyjet autem k hotelu Martiňák?)
Vloženo 30.12.2019 16:20
Pustevny- Martinak.Snehu(8-12 h)dostatek na 1 lyze. Na to, ze je uprava stop dotovana, stopa neupravena 3 dny. Prostredni pruh mezi stopami rozjebany od pesaku. Takova ceska klasika. Kdy chcete ty stopy upravovat? Az to roztaje?
Aktualizace v 16.19 h. Stopa na Martinak dle bile stopy projeta.
Vloženo 27.12.2019 21:41
Na Pustevny je nejlepší jet autem přes sedlo Soláň, viz mapa https://mapy.cz/s/dunaluvece, a zaparkovat nahoře na Pustevnách. Parkoviště stojí 150 Kč na den, je dost velké, ale o víkendech a svátcích se může v průběhu dne komplet zaplnit. Při letošních podmínkách budou Pustevny asi největší jistotou, dnes se tam lyžovalo slušně, viz moje zpráva níže. Ale dává mi smysl sledovat i podmínky na hřebeni Javorníků, ty jsou přeci jen blíž.

(Odpověď na dotaz uživatele tonyro z 27.12.: budem vo veľkých karloviciach na druhý týždeň, ako -odkiaľ sa autom-lanovkou dostanem niekde smer pustevny, aby som pobežkoval klasiku ? kde zaparkovať? v karloviciach to asi nebude možné, preto radšej odskočím na pustevny.)
Vloženo 27.12.2019 17:57
Na Pustevnách od úpravy proběhlé ve čtvrtek okolo poledního připadlo do rána min. 5 cm sněhu a celý den sněžilo dál.

Závodní okruh je jasnou volbou na skate a pro lidi, co chtějí trénovat. Klidně na nové lyže. Stopa na klasiku je tam místy vyjetá od lyžařů.

Pustevny - Martiňák: první 2 km urolbováno nahladko bez stopavače, stopa na tom je vyjetá od lyžařů. Problematických je několik křížení s potoky, projel/objel jsem vše,ale kvůli těmto místům bych příště volil kameňačky. Následuje parádních 3.5 km s vyříznutými stopami na klasiku. Dál už zas bez strojových stop ale bez problémů. Posledních 500m před Martiňákem už rolba nejela a ani by to nešlo, ale ve vyjeté stopě uprostřed kolejí od traktoru se jet dá.

Směrem k chatě Mír má spodní trasa (od zatáčky pod parkovištěm okolo Skalíkovy louky) strojovou stopu na klasiku skoro až k rozcestí Pod Radhoštěm, kde se obě cesty spojují. Horní trasa má strojovou stopu zhruba na polovině, ale i úseky se stopou od lyžařů jsou pěkné. Pokračování směrem k chatě Mír má také jen stopu od lyžařů (na urolbovaném podkladě), o něco horší, ale pořád se dá celkem v pohodě. Rolba to otočila cca 2 km před chatou Mír a protože trasa pokračovala vyjetými kolejemi, otočil jsem to i já. Celá tahle trasa je bez problematických míst. Na skate nevhodné - mimo stopy často rozdupané.

Svážnice do prostředka zrušené velké sjezdovky - nenadchne, neurazí, sněhu dost, stopa na klasiku vyjetá od lyžařů, na skate moc ne, po rolbě tam projelo ještě nějaké auto.

Parkování na Pustevnách stojí 150 Kč, v 9 ráno tam stálo sotva 10 aut. Pak se zaplnilo, převládají pěší výletníci mířící na Radhošť, kam proudí opravdu davy.

GPS záznam trasy: https://www.strava.com/activities/2960603345
Vloženo 26.12.2019 21:52
Ahoj, dnes ráno jsem byl na Pustevnách. Je tam 25-30 cm prašanu, a to i na cestách v lese. Sněhu je dostatek, ani jednou jsem nezadrhl. Ráno projela rolba z Pusteven na Radhošť, během hodiny ale vše rozšlapaly davy pěšáků. Na Martiňák pojeto nebylo. Pak jsme se přesunuli na závodní tratě, které kolem poledne upravila rolba - stopu na klasiku nedělala. Když jsme se vraceli ve 12:30 zpět tak parkoviště už bylo plné a nahoru už další auta nepouštěli. Řetězy nejsou potřeba.
(Odpověď na dotaz uživatele Martin Sajal z 26.12.: Dle GPS záznamu vyjela v průběhu dnešního dne rolba na Pustevnách. Pokud tam už někdo byl, potěšilo by info, jestli vyřezávala i stopy na klasiku, jestli se dá v pohodě vyjet nahoru autem bez řetězů, popř. jak daleko od parkoviště v Trojanovicích se dají nasadit lyže kameňačky. Že rolba jezdila jen ve vyšších polohách vím, resp. to naznačuje GPS z Bílých stop.)

O oblasti

Moravskoslezské Beskydy jsou nejrozsáhlejší částí Beskyd. Možná by se daly rozdělit na dvě dílčí části, vztažené k okolí dvou nejznámějších vrcholů, kterými jsou v západní části Radhošť s lyžařským centrem Pustevny a ve východní části pak Lysá hora, v jejímž okolí se také nacházejí běžecké stopy. Jenže pak by se těžko určovalo, do které z nich zařadit třeba areál Bílá ležící na pomezí Radhošťské a Lysohorské hornatiny nebo tratě na golfových hřištích Čeladná či Ostravice.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Beskydy