Moravskoslezské Beskydy – běžky

Archiv zpráv zimy 2019/2020

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Moravskoslezské Beskydy ze zimní sezóny 2019/2020. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Moravskoslezské Beskydy - aktuální zprávy

Vloženo 10.3.2020 18:06
Pustevny Radhošť sněhu dostatek.
Vloženo 8.3.2020 17:54
Ivancena -Zimny. Od odbočky Jestrabi velmi dobré sněhové podmínky. Ivancena Jestřábí s opatrnosti sjízdné. Jenom nechapu proč tam rolba jezdí večer kdy je předpověď sněžení na noc. Sobotní stopa zapadana 10 cm prasanu.
Vloženo 6.3.2020 17:08
Dopoledne kolem 11 hodiny okruh kolem Zmrzlého vrchu, směrem od Tanečnice, zataženo, kolem nuly, trochu sněžilo, nejprve docela dobrá stopa, jen popadaná větvičkami, s ubývajícími výškovými metry se rychle zhoršovala, hrbolaté zmrzlé plotny i vytátá místa, několikrát přenášení, dole pod Nořičí horou už desítky metrů zcela bez sněhu. Stoupání směrem k Pustevnám mnohem lepší, sněhu přibývalo, asi 1cm nového prašanu, pěkná stopa, i na skate. Jestli ještě někdo o běžkách uvažuje, doporučuji nedělat okruh a projet se naopak: sklouznout se směrem od sjezdovky směrem k Nořičí dolů, u prvního potůčku po pravé ruce to obrátit a protáhnout tělo stoupáním zpět. :)
Vloženo 5.3.2020 18:15
Pustevny, azuro, rano +1st., snih premrzly, s asi 1cm prasanu. Parkoviste rano volne. Cast okruhu Skalikova louka po rozcesti s prudkou levotocivou zatacku, upraveno, 2 pekne stopy na klasiku, do kopce slo misty i bruslit. Okruh kolem Zmrzleho od Tanecnice, horsi stopa, ale siroky pruh na skate vcelku ok, misty jehlici s vetvicky, od levotocive zatacky s klesanim mekci, pozdeji i nerovne bez stopy. Zavodni okruh, +4st., stridavy snih, misty hodne spinavy a mekky, misty temer odtate az na zem, spise na skate. Skol
Vloženo 3.3.2020 9:36
Pod 800m už nic není. Procházka lesem s běžkama v ruce...
Vloženo 1.3.2020 11:45
Bílá-Hamry-Bily Kříž, dole není sníh, za Charbulákem se to už dá, dokonce je i stopa na klasiku. Dál na Konečnou a z5 na Bílou se uvidí...
Vloženo 29.2.2020 20:07
Lysá hora - Malenovice až Ivancena. Podle bilestopy.cz protaženo v posledních 24 hodinách, ve skutečnosti absolutní tragédie, stopa žádná, vše zafoukane, podklad měkký. Cela cesta navíc do kopce, takže spíš takové brodění sněhem s bezkami. Dolů to alespon trochu jelo. Velké zklamání.
Vloženo 29.2.2020 17:37
Odpoledne Pustevny-Radhošť zafoukaný, velký jazyky, blbě sjizdný. Pustevny-Martiňák dobrý, dvě stopy, občas jazyk sněhu, u Martiňáku sněhu minimum ale dá se v pohodě dojet až na rozcestí. Závodní okruhy téměř celý zafoukaný.
Vloženo 29.2.2020 14:32
Pustevny - Martinak- Mir. Rano vse skvele upravene- pochvala rolbarovi. Dobra prace. Bohuzel silne funelo, takze nekde jsou stopy zafoukane, ale i tak skvele svezeni.
Vloženo 29.2.2020 13:49
Dnes Bílá - Mezivodí a opačnou stranou zpět . Nikdy jdem na bílé nebyl . Po včerejší informaci z "Bílé stopy" záznam GPS o projeti retraku jsem se rozhodl pro Bílou . Byl jsem zklamán , protože stopu někdo projel nesmyslně někdy v pátek ráno . Takže jako by neprojel . Po projetí připadlo asi dalších cca 10 cm . Navíc projel aniž by vyřězal jedinou stopu . Tomu se říká úprava běžeckych tras dotovaných krajem !!!. Někdo by se měl nad sebou zamyslet . Ale jinak pěkné slunečné počasí . Nový sníh cca 20 cm.
Vloženo 26.2.2020 19:23
Pustevny -Martinak: stopa je, ale skoro všude jehlici, listí a větve. Někde ledovka, mista uz skoro bez snehu. Ale projet se to dá. Pokud nenasnezi, bude to v háji..stejna situace na. 5ti km. okruhu pod Tanečnicí.viz fotky
Vloženo 22.2.2020 18:55
Bílý kříž - Gruň upraveno strojově se stopou. Visalaje-Bílý kříž po modré udusané od pěšáků beze stopy pro lyžaře. Sněhu dost (20 cm nového), ale odpoledne začala obleva a v noci má pršet, takže tam, kde chyběl podklad, to bude brzo pryč.

(Odpověď na dotaz uživatele Lucie.P. z 22.2.: Dobrý den, nevíte někdo jaké jsou stopy pro běžkaře na Visalajích? Dá se dojet na Gruň? Díky. L.)
Vloženo 22.2.2020 14:57
Pustevny chata mir luxusni stopy :)
Vloženo 22.2.2020 5:56
Javorový odpoledne směr Kalužný spodní cestou. Sněhu dost cca 20 cm, stopa žádná. Sníh pouze nahoře takže dolů jedině pěšky.
Vloženo 21.2.2020 20:12
Rano zasnezene a zafoukane vetrem, odpoledne uz znicene od pesaku. Snehu vsude dostatek.
Vloženo 15.2.2020 18:22
Pred obedem okruh kolem Zmrzleho podle hodinovych rucicek. Perfektni ale v nejnizsim miste uz trochu koren a prechod bez lyzi pres potoky. Zitra mozna jeste ok po vikendu asi ne. Nasledne po obede smer Radhost v polovine otocka nebot stopa zadna a povrch udusan a kluzky. Pesaci to tam zcela ovladli a na nas par bezkaru se divali jako na blazny.
Vloženo 15.2.2020 17:48
Pustevny. Okruhy Mír, Radhošť, Velká sjezdovka, Zmrzlý a Skalíkova louka. Celkem 45 km. Start ráno před osmou od chaty Mír, první v nádherně vyfrézované stopě (ještě byla teplá 😅), teplota +0, červený Swix, během dne párkrát domazáno.
Z Pusteven na Radhošť, bez stopy s 1-2 cm nočního sněhu. Tady úprava moc nedává smysl, vyjel jsem stopu na úplném okraji cca 10 metrů široké dálnice na vrchol a při cestě zpět, tedy za cca 30 minut, bylo vše rozšlapáno prvními pěšími vypatlanci. Hnus, velebnosti, chce se mi blejt🤮.
Okruh přes Velkou sjezdovku jsem otočil po čtyřech kilometrech v nadmořské výšce cca 800 metrů, kousek za místem, kde končila luxusní stopa. Rolba jela až dolů už bez stopovače. Sněhu rapidně zbývalo, zato se množila tmavá místa a šutry. Otočit a zpět nahoru v neposkvrněné stopě.
Kolem Zmrzlého proti směru hodinových ručiček, sjezd ve stopě bez komplikací, na úbočí směrem k Frenštátu v dolní části dva potoky, pouze překročení bez lyží, horni část už opět s dostatkem sněhu. Na tomto okruhu jsem dnes potkal asi nejvíc lidí.
Skalíkova louka okolo poledne pořád pěkná, tady hlavní proudy taky nejedou.
Sjezd k Míru už v těžším mokrém sněhu, stopa od rána dost utrpěla, ale pořád hodně dobré, i když pomalejší. 1,5 km před chatou Mír stopa končí, až k chatě pouze uhlazeno, sjízdné po závoru. Tedy aspoň pro mě, nikoli pro spousty dalších, jejichž lyže při dojezdu zpívaly. Nebo plakaly?
Obecně se dá říci, že od 800 metrů nahoru nebyl problém, sníh, slunce, perfektní úprava. Nejel jsem závodní okruhy, kde problémy nepředpokládám, ani Martiňák, z důvodu větší hustoty obyvatelstva😅
Dnes prostě krásný den viz
https://youtu.be/wu1vShTxgUM
Vloženo 14.2.2020 9:04
Martinak-Pust.-Mart. Supersvezení.Dole v zatáčkách jsou už na sněhu kamínky,tak bacha. Levou stopu zničili dva bruslaři. Takže z kopce jsem jel jak po D1 😕.
Vloženo 13.2.2020 19:40
Dnes modrý okruh na bílé- první kilometr špatný, samé přenášení, od odbočky na Samčanku jsem jel pravou variantou a to bylo pěkné na bruslení i klasiku a to až do nejvyššího místa a pak dál dolů skoro až k cestě taky dobrý. Za cestou zase málo sněhu a kličkování mezi šutrami.

(Odpověď na dotaz uživatele Zdeněk z 5.2.: Dobrý den , nemáte někdo aktuální informaci o sněhových podmínkách na běžeckých tratích v okolí Bílé v beskydech ? Děkuji)
Vloženo 13.2.2020 16:36
Dnešní stav byl nahraně. Od auta až na začátek okruhu u závory z běžkama na rameni. Jezdím ve směru hodinových ručiček. Dole fakt málo sněhu, čím víš se stoupá, tím je to lepší. Horní část okruhu je pak už v pohodě. Sjezd od rozcestí nad sjezdovkou je zmrzlý, jsou tam hroudy ledu. Natloukl jsem si p..... Pokud nenapadne trochu sněhu je to v háji.
(Odpověď na dotaz uživatele Dáša z 12.2.: Hezký den, prosím jaká je aktuálně stav na Morávce, Sviňorky - je okruh protáhlý?
Předem moc děkuji za odpověď. Dáša)
Vloženo 10.2.2020 14:23
V neděli 9.2.2020 jsme jeli trasu z parkoviště pod hotelem Bezruč v Malenovicích na Lysou a zpět.
V plánu bylo vyjet vlekem Malenovice Hutě a nastoupit do stopy kousek od Albínova náměstí a pokračovat směrem na Ivančenu a Zimný. Bohužel vlek byl mimo provoz, takže nezbývalo než vyšlápnout cestou kolem jízdárny cca 2km a 200m výškových metrů. Velká škoda, že tato cesta není řešena jako přístup na Albínovo náměstí a tudíž upravena rolbou, dalo by se po ní bez problémů vyjet. Neupravené to bylo nahoru i dolů dost náročné, ale dalo se. Lepší volbou směrem nahoru je možná vlek Ski Malenovice, ale otázka je, jak pak zpět dolů.

Dále byla cesta upravena, ovšem s jedním podstatným problémem: jediná stopa je umístěna zhruba v jedné třetině celé šířky upraveného pásu a po stranách stopy byla navíc cca 5cm vysoká hrázka sněhu, někdě měkčího, někde zmrzlého. Takto je pás pro bruslení příliš úzký, špičky lyží se zasekávají právě do té hrázky sněhu vedle stopy a bruslení do kopce bylo dost špatné. Při jízdě ve stopě zase tato hrázka částečně vadila při odrazu hůlkou. Přitom zůstává vpravo od stopy zhruba půl metru zcela nevyužitého upraveného prostoru.
Pokud by rolbaři posunuli stopu o zhruba 30-50cm více doprava a opravili stopovač tak, aby prostor vedle stopy byl rovný a nevystupoval nad rovinu upravené stopy, tak by to bylo fajn. Takto je to opravdu velká škoda, vzhledem k vynaloženému úsilí.

Cesta je to vcelku pěkná, i když docela náročná, hodnotil bych ji jako červenou, místy až černou. V celé délce jen pro zdatné běžkaře. Bylo by dobré přidat profil trasy někam na web, zároveň po trase rozmístit kilometrovníky. Nahoru 3 hodiny svižným tempem, dolů 55 minut.
Vloženo 10.2.2020 13:15
Trasa Mír přes Pustevny na Martiňák a zpět v krásné stopě, která stála jistě nemalé úsilí a prostředky...
Kolem 14 nebo 15 hodiny se od chaty Mír směrem ke Skalíkově louce vydala dvojice ve tmavě červené Ladě Niva s plátěnou střechou s rozchodem kol přesně v obou stopách a ty záměrně a systematicky v celé délce zničila
Vloženo 9.2.2020 19:10
Bílý Kříž - Gruň a zpět,stopa žádná, cesta prohrnutá, někde zledovatělé plochy a místy bez sněhu .Na louce sněhu dost ,ale hodně "rozbitá" od běžkařů nebo pěších. Celkově dost dřina.
Vloženo 9.2.2020 11:07
Včera Bílá, Bobek, Bumbálka, Salajka, Bílá. Ze začátku super, ale na hřebeni málo sněhu. Rolba něco zmáčkla a něco odhrnula úplně pryč. Jako příprava na další sněžení je to asi ok, ale pro běžkaře by to místy asi bylo lepší to ani neupravovat:) z Bumbálky do Bílé už zase lepší. Beze stopy, jen na skate. Místy dost málo sněhu, místy zledovatělé. na horší běžky. Počasí a výhledy to ale vyvážily. Podle mě kdo chce do Bílé, tak asi raději na druhou stranu (nad Ondrášův dvůr). My (a nejen my) jsme se včera poučili, že i když je na bílé stopy uvedena úprava, tak to znamená že ta rolba tam projela, ne že jsou tam super podmínky...
Každopádně i tak jsme rádi za snahu a krásný den v horách. Kdo chce super podmínky, tak jeďte tam, kde jsou. Třeba do Jeseníků...
Vloženo 8.2.2020 20:22
Apeluju na zdravý rozum a slušnost. Nejezděte prosím na trase Chata Mír a Martiňák skate. Ničite stopy pro klasiku.
Vloženo 8.2.2020 20:14
Charbulák... Bílý Kříž. Sněhu hodně,stopa špatná nebo žádná.Ale podmínky dobré.
Vloženo 7.2.2020 21:44
Dneska se dalo na Pustevny i z Trojanovic. Mrholilo, kolem 0. První km krásné bruslení, pak už uklouzána jen úzká ulička, takže 2 vrstvy červeného Swixu to řešily. Nahoře závodní okruh přimrzlý, takže vosk už moc nechytal, ale o to rychleji to jelo ve stopě z kopce. Zítra předpokládám, že to bude z rána zmrzlé už od spoda.
Vloženo 6.2.2020 19:49
Pustevny - Radhošť - Martiňák - Pustevny. Teplota pod nulou, zataženo, vrchol v mracích. Všechny stopy poražený, ale:
- až k Radegastovi pole neorané, ráj pěšáků, dál na Radhošť dvě krásné stopy a široký pruh na bruslení (a pro pěšáky) s čerstvým sněhem, který ještě nestihl ztvrdnout a skate je spíše za trest
- sjezd od Maměnky směr Martiňák se ještě dá, ale brzy bude vyplužený
- na trase jsou desítky metrů, kde nešel použít stopovač a cesta je pouze uhlazená
- dva potoky přes cestu, nutno se rozhodnout, zda-li přejet kolmo nebo překročit, obojí je na hraně a nutno dávat pozor
- v druhé polovině trasy se stopy musely podělit o asfaltovou cestu s potokem a místy potok vyhrává
- cca 200 metrů před Martiňákem jsem to otočil, sněhu méně a o to více šutrů
Shrnuto: Sníh sice napadl, ale jen ve vyšších polohách, Rožnov je zelený. Martiňák je na hraně, předpokládám že stejně tak i Mír, sjezdu do Trojanovic nevěřím už vůbec. Za mě dnes jen 60%
14:42
15:03
19:47
Vloženo 6.2.2020 16:16
Trasa Pustevny - Martinak vcera v poledne cerstve protazeno. Krasna stopa i pres to, ze misty prosakovala voda. Odpoledne za odmenu i slunicko.
Vloženo 1.2.2020 17:10
Papežov - Lysá hora upraveno v pátek k večeru, dnes po poledni už manšestr zdaleka nebyl, ale pořád byl povrch relativně rovný - jen úseky, kudy vede zároveň pěší přímá trasa, místy připomínaly oraniště. Spodních cca 500 m nepříliš pěkná kombinace ledu a břečky (někdo i lyže směrem dolů sundal a to ne z důvodu,že by sjezd technicky nezvládl - já sjel v pohodě), po 2 km už úplně v pohodě. Asfalt zatím nikde nekoukal, maximálně prosvítal. Kdo má možnost volby, tak horší lyže a skate - stopa na klasiku je jen na 400m nahoře. Poměr bežkařů a skialpinistů zhruba 1:1, ale vládnou pěší a běžci.

Zimný - Ivančena strojovou stopu na klasiku má, kromě posledních 2 km. Kvalita střídavá - od nádherných úseků po horší, co jsou zašpiněné jehličím (na fotce je nejvíc zapadané místo). Asi 1km před Ivančenou jsem 150m přenášel viz další foto,na kameňačkách se to dá asi přejít. V neděli se bude přenášet podle mě na dalších 3 krátkých úsecích.

Teplota taková, že někdo dokonce vyrazil nahoře bez (ale nešlo o ženu :-). GPS záznam trasy (a všeho upraveného): https://www.strava.com/activities/3062563948
8:39
9:09
11:09
11:33

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (6)

Vloženo 30.1.2020 19:21
Mečůvka, Martiňák, Pustevny běžecký areál. Na Mečůvce málo sněhu, po zelené pěšky na rozcestník s žlutou, od rozcestníku už jen na běžkách, paráda, nádherné zimní podmínky, od Martiňáku dvě strojově udělané stopy.
V běžeckém areálu na Pustevnách je dobře zasněžená a udělaná stopa jak na klasiku, tak i pro bruslaře.
Jen chci poprosit bruslaře, opravdu od Martiňáku na Pustevny není místo pro tuto techniku, jen zničíte tyto skvělé stopy, díky !!!
Vloženo 30.1.2020 16:14
Teď jsme projeli trasu Chata Mír- Skalikova louka ( k parkovišti na Pustevnách) a parádní svezení. Ráno chvilku skoro sluníčko, teď už sněžilo
Vloženo 29.1.2020 7:57
Ahoj, jed na Pustevny. Trasy Okruhy okolo Zmrzlého a Nořičí hory nebo směr Martinak nebo Mír.
(Odpověď na dotaz uživatele Ondřej z 28.1.: Zdravím běžkaři, měl bych na Vás malý dotaz :-) rád bych o víkendu z Brna vyrazil do Beskyd na běžky ale vůbec tyto hory neznám, dokázal by mi někdo poradit kam vyrazit? Nějaký vhodný okruh kde je sníh a je to vhodné pro hobíky? Díky moc! :-))
Vloženo 29.1.2020 7:50
ANO.
(Odpověď na dotaz uživatele LH z 29.1.: Zdravím, dá se vyjet na Pustevny bez řetězů? Díky.)
Vloženo 27.1.2020 20:27
Pustevny nejlepší podminky v Beskydech. Sněhová situace je bohužel jaká je.
(Odpověď na dotaz uživatele Michal-VS z 25.1.: Dobrý večer,mohl by mi někdo prosím poradit nějakou trasu z Pusteven? Tam a zpět.. Zda se vůbec dá na běžkách..ale co jsem tady četl tak podmínky fajné :-)
Další týden bych se vypravil.. Díky)
Vloženo 27.1.2020 20:25
Dnešní bezky z parkoviště na Radhošť a zpět. Stopa místy rozslapana a měkká mazano modrým, ale podkluzovalo. Poté na Martinak a zpět. Stopa čerstvě projeta rolbou. Super.
Krásné počasí, lidí málo.
Vloženo 30.1.2020 18:49
Minulý víkend jsme ji s kamarádkama jely na běžkách a dalo se to v pohodě, celou dobu na lyžích. (Odpověď na dotaz uživatele Martin z 30.1.: Ahoj, nevite nekdo jak to vypada na Gruni, cesta na Bily kriz?)
Vloženo 26.1.2020 19:06
Chata Mír - Skalíkova louka a zpět, dnes naprostá paráda, stopa luxusní, jen místy trochu přemrzlá. Upraveno možná od půl km nad chatou. Oproti trase Martiňák - Pustevny minimum lidí.
Vloženo 26.1.2020 18:52
Dnes Lysohorská magistrála. Pěšky z Malenovic nahoru na Hutě. Dále cesta hodně rozbitá od pěšáků. Od jihu i méně sněhu a objevují se kameny ve stoupání. Od Ivančeny už dobrý, po cca 1km i jedna stopa ve výborném stavu, která jde až na Zimní. Na vrchol Lysé už někdy stopa poničená, ale dá se v ní vystoupat až nahoru. Dolů se dá sjet až na Papežov, sněhu dost, dá se přibrzdit, zatím není led.
9:08
9:57
10:01
10:12

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Vloženo 28.1.2020 6:40
Nene je to posypané štěrkem pod kterým je led, řetězy nejsou třeba.
(Odpověď na dotaz uživatele LH z 28.1.: Ahoj, jak to vypadá s výjezdem na prakoviště na Pustevnách? Je třeba řetězy? Díky.)
Vloženo 27.1.2020 8:53
Martiňák - Pustevny a zpět. Stopa perfektní, upravená, občas trošku namrzlá.
Vloženo 25.1.2020 18:57
Papežov - směr Ivančena. Čerstvě udělaná stopa (více o strojové úpravě www.bilestopy.cz), naprosto luxusní-drželo to jak mělo a klouzalo to jak mělo :), větší část bez lidí, v části, kde chodili i turisté na Lysou, tak nechodili do stopy (příjemné překvapení), spíše více skialpinistů. Velká změna oproti přelidněným Pustevnám.
Vloženo 25.1.2020 17:47
Chata Mír - Pustevny a zpět, stopa výborná, sněhu dostatek, super výhledy, na Pustevnách strašně hodně lidí/jsou ledové sochy/, parádní běžkování.
Vloženo 25.1.2020 17:32
Dnes jsem byl na Pustevnách. Z Podolánek jsem udělal první převýšení z údolí a pak se už dalo nazout a dojet na Martiňák. Zde bylo čerstvě upraveno, 2 vyfrézované stopy a uhlazený menšestr - PARÁDA!. Rychlá stopa bez omezení na Pustevny. Pak okruh kolem Nořičí hory - ze začátku upraveno pro skate i klasiku, dál už vyšlapáno běžkaři. Z jihu méně sněhu i ledové plotny od potoků. Na Radhošť hodně pěšáků, ale stopa kupodivu v dobrém stavu. Nahoře daleké výhledy (Malá Fatra, Javorníky). Zpátky na Pustevny a po Knížecí sjezd do údolí, dobře sjízdné až do Raztoky.
8:17
8:17
11:42
11:47
Vloženo 26.1.2020 10:46
Pustevny, odpoledne, autem z Prostred.Becvy, pulhodiny stani v kopci kvuli blokujicimu autu, horni parking za 100kc narvany, milion lidi,azuro, -3st,silny ledovy vitr. Zavodni 5km okruh kolem Zmzleho vrchu. Trasa upravena, tvrda, skate i klasika, spousta jehlici a vetvicek na zemi. Celkove lituji, ze ve V.Karlovicich neni dost snehu, protoze Pustevny nesnesou celkove s VK srovnani. Skol.
Vloženo 25.1.2020 8:23
Ahoj, z Hlavate na Martinak vede neupravovana hodně kopcovitá trasa. Sjízdné to je, když je dostatek prachoveho sněhu (teď ne). Martinak - Pustevny - Mír manchester a 2 strojové stopy.
(Odpověď na dotaz uživatele michaela z 23.1.: Ahojte, nevite, zda je dost snehu z Hlavate rozc na Martinak? dale pak je to OK se snehem pokracovat Pustevny, chata Mir a Roznov dojit?

dekuji)
Vloženo 24.1.2020 17:18
Chata Mír-Pustevny a zpět , podmínky přímo ideální, stopy pevné, sněhu opravdu dostatek. Lyžařů poměrně poskrovnu, což o víkendu už platit nebude. Lepší to být už ani nemohlo:)

https://otmarclimbing.rajce.idnes.cz/Bezky_Pustevny/#33333.jpg
https://otmarclimbing.rajce.idnes.cz/Bezky_Pustevny/#1111.jpg
https://otmarclimbing.rajce.idnes.cz/Bezky_Pustevny/#2222.jpg
Vloženo 22.1.2020 19:46
Pustevny - Martiňák a zpět, závodní okruh a část stopy pod Velkou sjezdovku, 30 km klasicky. Vše skvěle upraveno, stopy pevné a odolávající bruslařům, sněhu dostatek, teplota lehce pod nulou pro fialový Swix. Ráno jasno, odpoledne zataženo, kolem čtvrté začal poletovat jemný mokrý hnus, později přešel ve sněžení. Free ledové sochy jako bonus. Pro zimní inspiraci viz odkaz
https://youtu.be/Odv5hqr6iHk
Vloženo 22.1.2020 15:49
Dnes Pustevny - Martiňák stopa luxusní,jako na olympiadě,-2°,swix modrý extra. Škoda chodit do práce.
Vloženo 21.1.2020 20:10
Mír-Pustevny skutečně pohádka. Pustevny-Radhošť samozřejmě lidé, ale i tak bezva, dvě perfektní stopy po hřebenu. Od hotelu, po sjezdovce, dál po značce a lesem napojení zpět k Chatě Mír průjezdné, sníh tam je.
Vloženo 20.1.2020 20:53
Pustevny - Skalíkova louka - chata Mír - Pustevny. Přestože jsem přijel až odpoledne, do luxusní stopy jsem nastoupil jak první. Stopovače zvedli cca kilometr před chatou Mír, dál jen kvalitní manžestr. Připadlo cca 10 cm sněhu, jako v pohádce, potkal jsem pět běžkařů. Skate bez poškození stop na obou stranách lesní cesty je nereálný. Naopak skate na širokém úseku Pustevny - Radhošť nemá chybu.
Pár obrázků viz odkaz:
https://youtu.be/DGodRPchMMA
Vloženo 22.1.2020 8:47
Psal jsem to už v neděli, ale neuložilo se to: Oprava k tomu, co napsal Murphy 19.1.-rolba jela z Pusteven na Mart. a pouze "hladila"trať, ale z Mart. zpět už "žehlila" dvě stopy na klasiku.A ještě si prosím podívejte na stránky pustevny.cz, kde je napsáno cituji:"Trasy na Martiňák, chatu Mír a Skalíkovu louku jsou upravovány pouze pro klasickou techniku běhu. I jednotlivec, který přes vyřezané stopy bruslí, je dokáže značně poničit. Apelujeme na dodržování tohoto pravidla. Ostatní upravované trasy jsou upravovány jak pro klasiku, tak pro bruslení."ŠKODA, že to dodržuje tak málo bruslařů.
Vloženo 19.1.2020 18:41
Dnes trasa Martiňák-Pustevny a zpět,trasa vysněžená po celé délce,sněžilo teplota kolem nuly,upraveno ratrakem spíše pro bruslaře bez strojní úpravy stopy,ale paráda,,,určitě doporučuji...
Vloženo 19.1.2020 17:27
Morávka Sviňorky - dnes napadl nový sníh cca 5 až 10 cm. Od Sviňorek na rozcestí Pod Malým Travným nový sníh bez podkladu. Na výjezd to šlo, sjezd nedoporučuji. Od rozcestí Pod Malým Travným směrem nahoru na Travný nový sníh na starém podkladu - jelo se dobře. Projeli jsme jednu stopu nahoru a pak zase zpět. Od 700 m nahoru podmínky super.
Vloženo 18.1.2020 18:49
Martiňák - Pustevny a zpět... sněhu je na cestě dost,stopy dobré, místy zledovatělé, rychlé, na to že není nikde sníh, tak dobré běžkování.
Vloženo 16.1.2020 20:28
Dneska trasa Martiňák - Pustevny a zpět. Trasa dobrá, stopy byly víceméňe po celou dobu. Přes potůčky se to taky bez problému dalo.
Vloženo 15.1.2020 17:28
Pustevny- trasa Matiňák na Pustevny, krásný stopy(ledový sklíčka) trenink soupaže.
Luxusně upraveno, všude sníh.
Vloženo 14.1.2020 17:11
Dnes Pustevny - Martiňák stopa nad očekávání dobrá a na asfaltce exklusivní.Stopa pevná,přemrzlý sypký firn.Chce to klistr nebo skiny. Bruslaři zůstaňte raději doma,ať to nezničíte.
Vloženo 12.1.2020 12:10
Trasa Pustevny-Martiňák docela v pohodě, až na tradiční "potůčky" na začátku trasy, kde je lépe lyže přenést. Stopa je však umrzlá a ve sjezdech velmi rychlá. Kdo si neumí kvalitně namazat klistrem tak se bude asi trápit. Nevhodné na skate, trasa je na bruslení příliš úzká a tak dochází k poškozování stop. Kdo si chce zabruslit, zkuste standardní tratě. Jinak na Pustevnách lidí jak na Václaváku, totální masakr. Kdo chce zaparkovat nahoře, doporučuji vyjet hodně brzy ráno.
Vloženo 11.1.2020 23:48
Staré přemrzlé stopy, ale dnes tam projelo mnoho lyžařů, takže ve sjezdech v horní části uplužené. Na tu bídu kolem velmi dobré svezení.
(Odpověď na dotaz uživatele Lukáš z 11.1.: Ahoj,
máte někdo aktuální informace, jak to vypadá mezi Martiňákem a Pustevnami? A dá se na Martiňák dostat autem bez řetězů?)
Vloženo 8.1.2020 18:41
Bílá - Modrý okruh. Strojově bylo upraveno jen něco. Delší severní úsek z Bíle na Mezivodí byl fajn. Kratší jižní úsek z Mezivodí na Bílou nic moc - nahoře málo sněhu a lesáci.
Vloženo 6.1.2020 13:57
Z Javorového na Ostrý spodem pěkná stopa, nahoře pochopitelně rozšlapáno. Nejhorší 1,5 km úsek před Ostrým.
Vloženo 6.1.2020 8:51
(Odpověď na dotaz uživatele patrik z 5.1 na martiňák se normálně jezdí zákaz vjezdu tam sice je a kopec je spíš na řetězy ale normálně se dá vyjet nahoru a zaparkovat dole před chatou na baru zaplatit parkování a jít běžkovat nikdo zatím problémy nedělal ale chce to tam jet ráno parkoviště je brzo plné
Vloženo 5.1.2020 21:59
Grúň od Charbuláka po Muroňku, pak jsme to otočili. Od Švarné Hanky sněhu víc než dost, stopa žádná a to málo, co jsme tam prošlápli, zlikvidovali obratem cyklisté na horských kolech s 15 cm širokými gumami, co to hrnuli neomylně středem naší provizorní stopy. Kdo to nevydrží a chce protáhnout kosti až na Bílý Kříž, dá se to v pohodě, v lese je to jako pod peřinou.
Vloženo 3.1.2020 19:03
Lysá hora z Papežova, sjízdné od začátku až do konce, nástup v Papežově tvrdý a ledovatý, uklouzaný od skialpů, cca po 1 km už v pohodě. Je to bez stopy a dost tvrdé, chce to kus pevné vůle, ale stojí to za to!
Vloženo 2.1.2020 16:38
31.12.2019 Na Martinak prohrnuto pekne, ale trosku ujezdene a klouzave. Vyjet lze i s prednim nahonem s trochou zkusenosti a s vetsi rychlosti i bez retezu. Od letoska dole na Becve nova znacka "snehove retezy pri souvsle vrstve snehu". O vikenu chce jet brzy, protoze parkoviste nahore byva przy plne.
(Odpověď na dotaz uživatele Věra z 1.1.: Nevi někdo jestli se dá vyjet autem k hotelu Martiňák?)
Vloženo 30.12.2019 16:20
Pustevny- Martinak.Snehu(8-12 h)dostatek na 1 lyze. Na to, ze je uprava stop dotovana, stopa neupravena 3 dny. Prostredni pruh mezi stopami rozjebany od pesaku. Takova ceska klasika. Kdy chcete ty stopy upravovat? Az to roztaje?
Aktualizace v 16.19 h. Stopa na Martinak dle bile stopy projeta.
Vloženo 27.12.2019 21:41
Na Pustevny je nejlepší jet autem přes sedlo Soláň, viz mapa https://mapy.cz/s/dunaluvece, a zaparkovat nahoře na Pustevnách. Parkoviště stojí 150 Kč na den, je dost velké, ale o víkendech a svátcích se může v průběhu dne komplet zaplnit. Při letošních podmínkách budou Pustevny asi největší jistotou, dnes se tam lyžovalo slušně, viz moje zpráva níže. Ale dává mi smysl sledovat i podmínky na hřebeni Javorníků, ty jsou přeci jen blíž.

(Odpověď na dotaz uživatele tonyro z 27.12.: budem vo veľkých karloviciach na druhý týždeň, ako -odkiaľ sa autom-lanovkou dostanem niekde smer pustevny, aby som pobežkoval klasiku ? kde zaparkovať? v karloviciach to asi nebude možné, preto radšej odskočím na pustevny.)
Vloženo 27.12.2019 17:57
Na Pustevnách od úpravy proběhlé ve čtvrtek okolo poledního připadlo do rána min. 5 cm sněhu a celý den sněžilo dál.

Závodní okruh je jasnou volbou na skate a pro lidi, co chtějí trénovat. Klidně na nové lyže. Stopa na klasiku je tam místy vyjetá od lyžařů.

Pustevny - Martiňák: první 2 km urolbováno nahladko bez stopavače, stopa na tom je vyjetá od lyžařů. Problematických je několik křížení s potoky, projel/objel jsem vše,ale kvůli těmto místům bych příště volil kameňačky. Následuje parádních 3.5 km s vyříznutými stopami na klasiku. Dál už zas bez strojových stop ale bez problémů. Posledních 500m před Martiňákem už rolba nejela a ani by to nešlo, ale ve vyjeté stopě uprostřed kolejí od traktoru se jet dá.

Směrem k chatě Mír má spodní trasa (od zatáčky pod parkovištěm okolo Skalíkovy louky) strojovou stopu na klasiku skoro až k rozcestí Pod Radhoštěm, kde se obě cesty spojují. Horní trasa má strojovou stopu zhruba na polovině, ale i úseky se stopou od lyžařů jsou pěkné. Pokračování směrem k chatě Mír má také jen stopu od lyžařů (na urolbovaném podkladě), o něco horší, ale pořád se dá celkem v pohodě. Rolba to otočila cca 2 km před chatou Mír a protože trasa pokračovala vyjetými kolejemi, otočil jsem to i já. Celá tahle trasa je bez problematických míst. Na skate nevhodné - mimo stopy často rozdupané.

Svážnice do prostředka zrušené velké sjezdovky - nenadchne, neurazí, sněhu dost, stopa na klasiku vyjetá od lyžařů, na skate moc ne, po rolbě tam projelo ještě nějaké auto.

Parkování na Pustevnách stojí 150 Kč, v 9 ráno tam stálo sotva 10 aut. Pak se zaplnilo, převládají pěší výletníci mířící na Radhošť, kam proudí opravdu davy.

GPS záznam trasy: https://www.strava.com/activities/2960603345
10:26
14:14
Vloženo 26.12.2019 21:52
Ahoj, dnes ráno jsem byl na Pustevnách. Je tam 25-30 cm prašanu, a to i na cestách v lese. Sněhu je dostatek, ani jednou jsem nezadrhl. Ráno projela rolba z Pusteven na Radhošť, během hodiny ale vše rozšlapaly davy pěšáků. Na Martiňák pojeto nebylo. Pak jsme se přesunuli na závodní tratě, které kolem poledne upravila rolba - stopu na klasiku nedělala. Když jsme se vraceli ve 12:30 zpět tak parkoviště už bylo plné a nahoru už další auta nepouštěli. Řetězy nejsou potřeba.
(Odpověď na dotaz uživatele Martin Sajal z 26.12.: Dle GPS záznamu vyjela v průběhu dnešního dne rolba na Pustevnách. Pokud tam už někdo byl, potěšilo by info, jestli vyřezávala i stopy na klasiku, jestli se dá v pohodě vyjet nahoru autem bez řetězů, popř. jak daleko od parkoviště v Trojanovicích se dají nasadit lyže kameňačky. Že rolba jezdila jen ve vyšších polohách vím, resp. to naznačuje GPS z Bílých stop.)

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Moravskoslezské Beskydy