Hostýnské vrchy – běžky

Hostýnské vrchy leží v západní části Beskyd. Od Vsetínských vrchů jsou odděleny údolím Vsetínské Bečvy tekoucí od Vsetína k Valašskému Meziříčí, odkud se táhnou západním směrem k Holešovu a Zlínu, který se již ale řadí do Vizovické vrchoviny. Nejvyšší vrcholy Hostýnských vrchů dosahují nadmořské výšky nad 800 metrů. Donedávna…

Číst celý text

Hostýnské vrchy leží v západní části Beskyd. Od Vsetínských vrchů jsou odděleny údolím…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 11.12.2023 7:55
Troják - Hostýn a zpět.
Nádhera, sněhu akorát, trochu mlha.
Celý dojem kazí pouze přemnožený druh „Kokot hostýnský”, který ničí stopy.
Odstřel povolen.
Vloženo 10.12.2023 12:54
Tesak Tři Kameny doecal azavata stopa u tří kamenů naveje.. Poté pak proslapla cesta až loukam. Ideální svíčka proti lepení. TROJAK Maruška navrchu zavata stopa na Bludný ok a na Lazy docela pohoda projete od lidí. Pouze tři kmeny v cestě žádný led. Využijte toho dokud je čas. Zítra očekávám oblevu.
Vloženo 9.12.2023 8:31
Trasa Tesák - Troják v dobrém stavu. Stopa prošlápnutá od běžkařů, místy ledové plotny při sjezdu / stoupání. Sněhu dostatek, není problém.
Vloženo 3.12.2023 17:49
Troják-Bludný-Lazy-Pržno - sněhu hodně i v lese, bez kamenů,stopa prošlápnutá od běžkařů,/potkali jsme jednoho/sníh se místy od Bludného lepil na běžky, sjezd z Lazů dobrý,cesta namrzlá, se sněhem,sjezd z "Pržáků" po cestě taky dobrý,rychlý, dobrý sjezd i po louce.
Vloženo 29.11.2023 8:26
Okruh kolem Cernavy, 15 cm, na 2 mistech tezba dreva, rozjezdene koleje.
Da se to objet.

Aktuality ze sezóny 2022/2023, popř. starších

Vloženo 24.1.2023 11:16
Jela jsem na starých lyžích, nové bych nebrala. Brala jsem to spíše jako turistku. Tesák, Tři kameny, Skalný, Hostýn, a pak zpět, na Troják, Lázy, Poličná. Tesák - až Tři Kameny stopa od lidí, zčásti zavátá, ale fajn. To samé dále až kousek za Skalný, ale na prudších sjezdech lezly kameny, sundat lyže. Dál nemá smysl jet. Úsek Tři kameny až Troják stopa v lese rozjetá traktorem. Někde to šlo, jinde hrůza, ale dá se objet lesem, příklady fotky číslo 1 a 2, to jsou ty na výšku. Na loukách už fajn, foto 3. Troják až za Marušku - vyjeto skútrem bez stop, stopy od lidí, ale taky to tam křížoval nějaký traktor. Od Bludného až před Lázy nádhera, stopa od lidí, sněhu dost, foto 4 a 5. Jediné kameny byly za odbočkou do Rajnochovic a tam jich teda bylo dost. Lázy posypané. Jela jsem až do Poličné, ale to už byl punk. Sněhu bylo znatelně více na severu než v jižní části. Myslím, že to teď bude dosti tát.

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 23.1.2023 10:15
Zdravím. Tesák - Tři kameny tak ten úsek ušel. Směr Troják katastrofa. Po sjezdu byly několik úseků bez sněhu. Cesta lemovaná návějemi až na loukách směr Troják stabilita. Z Trojáku na Bludný to šlo skoro pohádka, šlo k rozhledně bruslit. Nebýt větru tak je nasněženo rovnoměrně. Chce to ještě aby připadlo. Škoda, že jsem nedal na Cernavu - Theodorův pramen.
Vloženo 22.1.2023 21:40
Z Tesaku-okruh kolem Cernavy-Theodoruv pramen a zpět. Pěkná vyslapnuta stopa a překvapivě hodně sněhu. Krásné bezkovani
11:32
11:49
12:46
13:23

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Vloženo 21.1.2023 15:38
Po nedelni vychazce 15.1.pruzkum trasy v blate,desti,vetru + 5 stupne.trojak 3 kameny pred klapinovem spadle stromy hostyn.po snezeni 21.1.magistrala omezene v provozu ski kamenacky louky o.k.v lese horsi. - 4 stupne cca 15 cm snehu.vyhled tak na tyden neco prisnezi.
Vloženo 23.12.2022 12:40
Ano, i to je jedna z možných variant. Před dvěmi lety se nad Waldem ještě hodně těžilo a tomu odpovídal i stav lesních cest. Letos už je to lepší, už není co těžit :-). Samozřejmě pouze v případě, že je dost sněhu. Jen jste ve zmíněném okruhu přehodil pořadí - správně je Troják a potom až Tesák. Dál dolů do Rajnochovic trasa vede Pod Sochovou až do Rosošné. Ale to opravdu už bývá velký HARDCORE. Lepší je varianta z Tesák - Čerňava - a po silnici dolů do Rosošné. Bohužel ta cesta se dá použít pouze krátce, než ji lesní technika rozjezdí. Stejně to platí i o úseku Rajnochovice - Wald. Až po kostel se cesta pluží i sype, dál k Waldu jen pluží (ale později se trochu sype i tam). Takže na těchto úsecích někdy na lyžích, jindy s lyžemi (v ruce). Tajný tip (když napadne dost sněhu - nečekat a vyrazit) je Rosošné - po lesní cestě nahoru Pod Černou Bařinu - po zelené k Holubově chatě - po cestě dolů a pak zase nahoru až na Kelčský Javorník. Ale to to už chce dost sil i odvahy! Skol! :-)
Pozn.: Dokonce jsem našel i obrázky, ze kterých je vidět, jak trasa Wald - Lázy vypadala v době, o níž jste psal - leden 2021. Je to zajímavé srovnání. mrkněte sem:
https://www.youtube.com/watch?v=5M2mRpjKXLs

(Odpověď na dotaz uživatele Ondřej z 22.12.: to Petr:
Cesta z Rajnochovic nahoru je pěkná, lze udělat i okruh - Rajnochovice - Wald - Tesák - Troják - Rajnochovice, ale trochu do toho zasahuje "údržba" lesních cest.
Pokoušeli jsme se o absolvování cca 2 roky zpět a cesta kolem hotelu Wald k hřebeni byla upravená pluhem až na kamenitý podklad - někam nad Bílovou - takže až tam pěšky s běžkami v ruce, přitom to je značené v mapách jako upravovaná běžkařská trasa, sněhu bylo tou dobou hodně.
Sjezd z Tesáku dolů - lesem v hlubokých závějích sněhu, sem tam v té závěji byl neviditelný, spadlý strom. Cesta po úbočí dolů pak opět shrnutá pluhem, tentokrát ne na kamení, ale na led a lehce posypaná štěrkem. Takže se nedalo jet, ani moc jít pěšky, jak to klouzalo.
Nečekám v Hostýnkách upravené stopy, ono tam je pak i tak nějak klidněji a je to moc příjemné prostředí, ale kdyby byla alespoň nějaká malá snaha o sjízdnost, bylo by to určitě příjemnější.)
Vloženo 22.12.2022 1:23
Rajnochovice - Wald - Lázy. Trochu mi vrtaly v hlavě ty pochvalné příspěvky, což mi k Hostýnkám moc nesedí. Jsem tady totiž doma. Stopy se tady deset let neupravují, co si běžkaři neprošlapou, to nemají. Prudké sjezdy tady taky nejsou pro každého, což mi i dnes potvrdili dva běžkaři s lyžemi v ruce u Čečetkova. Řádění kůrovce navíc obnažilo hřeben - více větru, více závějí. Posledním trumfem by mohla být modrá obloha se sluncem, ale ani to se dnes nekonalo. Nejlepším úsekem tak jednoznačně bylo stoupání na magistrálu z údolí Rajnochovic od hotelu Wald. Tento úsek ale nikdo nevyhledává, přede mnou letos jel jediný člověk (soudím podle stop). Není to totiž taková výšková pohodička jako hřebenovka Troják - Lázy, ale pořád do kopce. Přitom se pořád jede po krásné široké lesní cestě a na polovině trasy lze i bruslit!!! O obráceném směru zpátky do údolí už ani nemluvím. Doporučuji změnit zažité výchozí body Tesák a Troják, určitě se to vyplatí.
V žádném případě nechci naše kopce pomlouvat, jen chci podotknout, že i přes spoustu sněhu na začátku sezóny, to do ideálu má daleko. Z pohledu backcountry super, z pohledu sportovního "stopového" běžkaře přesně naopak. A pak si vyberte...
Je dobře, že se tady objeví více příspěvků z dané lokality. Aspoň si případný výletník udělá představu o tom, co může očekávat. Já to prostě vidím takto...
...a přidávám i důkazní materiály😉:
https://youtu.be/H6joEZ27Qas
Vloženo 21.12.2022 19:54
Hostynska asi konci vyhled spatny obleva dest na vikend.dnes -2 stupne husta mlha.trojak 3 kameny stromy porezany zpet u cesku,trojak,lazy.10 lyzniku,trojak -maruska zrovna borec v traktoru projel cestu k chatam jeste,ze blykal v mlze.tak tam muzou oslavit silvestra.snad dalsi zima dorazi po novem roce.stastne,vesele.skool.
Vloženo 20.12.2022 16:58
Trojak-klapinov-Grapy zpět. Celkem 23km.super bezkovani.
10:44
10:45
10:45
11:32

» Zobrazit všechny fotky (celkem 8)

Vloženo 19.12.2022 20:00
Maleník. Jihozápadní část podbeskydskeé pahorkatiny. Asi 20 km dlouhá vrchovina podél Moravské brány prudce padající k řece Bečvě, na jedné straně hrad Helfštýn, na opačném konci pak Hranická propast. A mezi tím spousta upravených lesní cest převážně s asfaltovým povrchem. Spousta sněhu, upraveno pro bruslení, klasika prošlápnutá, nikde ani noha. Mám pocit, že to tady pořádně neznají ani místní. Odpoledne 21 km, občas vykouklo sluníčko, bezvětří. Jedno z největších překvapení posledních několika let. Přidávám odkaz na obrázky z dnešního výšlapu:
https://youtu.be/8xYQHNTWu6Q
Vloženo 19.12.2022 19:13
Okruh Cernava, 2km stoupani rozjezdene autem Arcibiskupskych lesu, ktere zapadlo, dale 1 km pekna stopa od lyzaru, sjezd z nejvyssiho bodu opet rozjezdeny autem ke krmelci. Od krmelce po rajnoch cestu vypluzene pluhem.
Vloženo 19.12.2022 11:57
Tesák - Tři Kameny. Nic moc stopa místy rozbitá i sjezd od Tří kamenů. Pak už opravdu nádhera až na Lázy k hospodě. Arcibisk lesy odklidily 4 stromy mezi Tesákem a Trojákem něco zůstalo, Na Lázech hospůdka otevřená. Stopa Troják a Lázy rychlá. Škoda jen těch pěšáků co někdy ničí stopy.
Vloženo 18.12.2022 22:12
Krásná lyzovacka mostenskou magistrátu.zita jdu zase.
14:17
14:36
14:52
15:12

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 18.12.2022 14:54
Trojak Tesák sněhu dost, azuro. Stopy neupravene ale pohoda.
Vloženo 17.12.2022 22:00
Trojak,bludne zafoukana cesta vyjeta stopa lyzari.- 5 stupne zatazeno snih 40 cm nove lyze A.v lese stopa dobra u leskoveho strom v ceste je videt a jet kolem po ceste 15 lyzaru 1 na sneznicich vedle stopy.lazy hospudka otevrena so,ne pelevka,vepro knedlo zelo pivecko.
Vloženo 17.12.2022 19:56
Potvrzuji co už je napsané.kolem cernavy celkem super,ale pak z Tesaku po Tři kameny nic moc,dále na Trojak už lepší. Pěšaci co kur...poctivě vyslapanou stopu ať sedí raději doma.jo a nevím kde se poděla ta rolba co má upravovat tu slavnou hostynskou magistrátu když jsou konečně perfektní sněhové podmínky???
11:25
11:29
14:13
Vloženo 17.12.2022 17:42
Cyklostezka Bečva. Všude spousta sněhu. Nechtěl jsrm riskovat Hostynskou magistrálu, raději počkám do zítřka, to už určitě bude prošlápnutá (se strojovou úpravou už pár let nepočítám).
Dnes jsem zvolil kousek cyklostezky Bečva ze Skaličky k Hustopečim. Výsledkem je 21 kilometrů, z toho na12km jsem si zabruslil. Nepotkal jsem ani nohu, i u jezer leží cca 20 cm sněhu a i když jsem musel prošlapávat jen asi 4 km, celkem jsem si máknul.
Nicméně se mi opět potvrdilo, že není třeba jezdit nikam daleko na hory, protože díky sněhové nadílce se dá vyřádit i kousek od baráku.
Přidávám odkaz na pár dnešních záběrů, sice bez sluníčka, zato s hromadou sněhu:
https://youtu.be/jqEbqt6XY1U
Vloženo 17.12.2022 12:05
Okruh kolem Cernavy, proslapla stopa od lyzaru, 30-40 cm snehu na jednickove lyze, pesaci zatim chodili vedle stopy, 2 spadle stromy pres cestu pri stoupani nahoru, diky nim to neriozjebali lesaci autem. Co se tyce okoli, tak co neznicil kurovec, tak znicily Arcibiskubske lesy.
Vloženo 17.12.2022 7:01
Na HM velký problém se spadanými stromy v úseku Klapinov - Holý vrch. Dále pak popadané větve mezi Holým vrchem a Třemi kameny. Škoda jinak sněhu dost, ale ta "péče" Arcibiskupských lesů z toho dělá apokalyptickou krajinu.
Vloženo 16.12.2022 8:06
HostynkY v provozu dnes snezi,snezi novy 10-15 cm cca uz 40 cm.mozny problem s dopravou busem na hostyn pri situaci.vse zapadlo budem vyrabet stopy pocasi so,ne dobre.
Vloženo 15.12.2022 23:14
Hostýn - Tesák - Troják - Lázy: Zase to taková pohádka nebyla. Stopa od Hostýnu na Bukovinu neprojetá, pak už ano až k Tesáku. Před Trojákem popadané stromy, nelze obejít, jedině přeskočit jako kůň parkůr. Pánové z arcibiskup lesů zase zaspali..... Některé stromy šlo podjet, ale některým může rupnout v kříží, jinak paráda, stopa na Lazy držela, nebořilo se to a nelepilo.
Vloženo 14.12.2022 18:40
Troják-Bludný-Čečetkov dostatek sněhu, zima jak v pohádce.
Vloženo 14.12.2022 9:17
Hostynska mag.v provozu.- 6 stupne,jasno 20-30 cm snehu.tesak smer 3 kameny vyroba stopy cca 1 km rozjeto autem navate az 50-80 cm naveje boreni.otocka zpet.obcerstveni provoz nahradni chaty zavreno.Okruh cernava stopa.Prejezd na trojak louky u cesku-trojak-bludny super v lese na lazy stopa.vyhled dobry zimni neco prisnezi.
Vloženo 13.12.2022 19:38
Upravených stop zatím ještě moc není. Tak to berte jako důkaz, že to jde i bez stopy. Na dohled od Kelčského Javorníku, cca 350 metrů nad mořem, 15 cm sněhu, bezvětří, 4 stupně pod nulou.
A zítra už do stopy (dnes vytvořené).
A trošku atmosféry dávám tady:
https://youtu.be/JnbSD7p-Lws
Vloženo 6.2.2022 20:13
Troják-Bludný-Čečetkov. Docela v pohodě, v lesích sněhu méně, ale dá se.
Vloženo 6.2.2022 17:23
Hostynka mag.v provozu.zatazeno snehove prehanky kolem 0 stupnu 15-20 cm snehu.trojak,bludne,trojak,tesak.tesak vyhorela chata uz si nedame kanci se sipkovou otevren penzion pof kycerou.

O oblasti

Hostýnské vrchy leží v západní části Beskyd. Od Vsetínských vrchů jsou odděleny údolím Vsetínské Bečvy tekoucí od Vsetína k Valašskému Meziříčí, odkud se táhnou západním směrem k Holešovu a Zlínu, který se již ale řadí do Vizovické vrchoviny. Nejvyšší vrcholy Hostýnských vrchů dosahují nadmořské výšky nad 800 metrů. Donedávna se zde běžkaři museli spoléhat vyšlapané stopy, od sezóny 2009/10 je zde ale upravováno celkem 52 kilometrů běžeckých tratí. Hlavní trasa Hostýnské běžecké magistrály vede z vrchu Hostýn do obce Lázy, doplňuje ji několik dalších tratí. Jedno z nástupních míst na hlavní trase magistrály je u ski areálu Troják.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Beskydy