Hostýnské vrchy – běžky

Hostýnské vrchy leží v západní části Beskyd. Od Vsetínských vrchů jsou odděleny údolím Vsetínské Bečvy tekoucí od Vsetína k Valašskému Meziříčí, odkud se táhnou západním směrem k Holešovu a Zlínu. Nejvyšší vrcholy dosahují nadmořské výšky nad 800 metrů. Donedávna se zde běžkaři museli spoléhat vyšlapané stopy, od sezóny 2009/10…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 4 nezodpovězené dotazy
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 21.1.2021 22:42
Naprosto souhlasím s Oldou,
Horská Služba si vozí zadek a své děti případně známé na sněžném skútru od Trojáku směrem na Marušku na Bludný, ale projet na Lázy, to nikoho ani nenapadne. Tato situace se opakuje i někoik roků pozpátku(přitom se pořád pyšní honosným pojmenováním Hostýnská magistrála). Přitom čerpají finanční prostředky z kraje a ani je to neštve. Skol
Dotaz Vloženo 21.1.2021 13:07
Prosím jak vypadá Hostynska magistrála Trojak popř. Tesak - Hostýn, dá se jet na běžkách? DĚKUJI
Zodpovědět
Vloženo 21.1.2021 10:00
Středa 21.1. super počasí a výhledy, azuro s malými mráčky. Povrch cesty uhrnutý, pevný ušlapaný pěšáky. Na Marušku a Bludný nutno běžkovat mimo cestu, stopy jsou, sněhu dostatek po nočním padání, teplota super, na vrcholech obvyklé foukání. Celá HM52 je hlavně ostuda Zlínského kraje, že nedokáže pro běžkaře upravit alespoň nejzákladnější trasu, když je sněhu dostatek, pěšákům na cestě, těm je hej. Asi poslední krásné běžkování před oblevou.
Vloženo 20.1.2021 20:44
Trojak-Lazy dnes večer jeste sjízdná.Místy vylézají kamínky, ale da se vyhnout. Zitra asi poslední den až dolu,ale dvojkové bezky.stopa přírodní,místy pěkná.od pátku max po Bludny.
Dotaz Vloženo 20.1.2021 12:37
Jak to vypadá prosím dnes na Trojáku a trasy na běžkách v okolí? Moc děkuji
Zodpovědět
Vloženo 19.1.2021 17:11
Host.mag.v provozu asi do zitra.obleva.zhorsene podminky.
Maruska,trojak obcerstveni okenko zavreno,u tri kamenu,hostyn sjezdy misty ledovy podklad.- 3 stupne,mlha, snih 25 cm,novy 2 cm.32 lyzniku 10 pesich.v bystrici tajici snih + 2 stupne.
Vloženo 17.1.2021 20:49
Cyklostezka Bečva!? Ne, to není vtip. Jen mě při ranním podhorském běžkování na cyklostezce nad Kunovicemi napadlo, že vždycky není třeba nezbytných 30 cm sněhu, bez kterých je Hostýnská magistrála utrpením, ale stačí i pouhých pět. A ty zaručeně budou na cyklostezce. A taky, že byly. K ranním šestnácti pohodovým kilometrům cestou necestou poměrně snadno a rychle přibylo dalších šestnáct na trase Skalička - Choryně, tentokrát v rychlém bruslařském tempu. A na celé trase jsem byl jediný s lyžemi na nohou! Důkaz, že vždycky není nutné strávit desítky minut v autě cestou do vyhlášených a přeplněných lyžařských středisek. Stačí se jen rozhlédnout kolem sebe.
A i v tom svižném tempu jsem si udělal pár obrázků. Na památku. Holt na cyklostezce se zase tak často nelyžuje :-)
https://youtu.be/6nH5npBsYoU
Vloženo 17.1.2021 19:44
Informace mela byt pod zpravou a ne jako dotaz....😉 Vcera jsem trasu absolvoval. Podle vet podminky byly stejne.(dobre).
(Odpověď na dotaz uživatele Bezkar z 17.1.: Hostynska mag.v provozu pohadka.-9 stupnu jasno.25 cm snehu novy 3 cm.
Hostyn 9 hod.snezeni 12 hod.jasno.u tri kamenu sjezd k trojaku o.k.lyzaru 140.trojak obcerstveni okenko.na lazy za cecetkovem cislo 2 spadly strom.lyzaru 55 podminky vyborne v lese sjezd misty sutry.)
Vloženo 17.1.2021 19:43
Troják- Bludný-Lazy-Pržno,na Trojáku sněhu i lidí dost,stopa jako vždy neupravená,projeta běžkaři.Od Bludného lidí ubylo,stopa projeta běžkaři,na cestě i v lese sněhu hodně. Dobré sjezdy,semtam kamínek, za Čečetkovem cesta rozbitá po těžbě a zasypána kameny-200 m.Od Lazů do Pržna všechny cesty prohrnuté,ale vystupují kameny.Sjezd z Pržna buď po cestě,ale pozor na ledové plotny,nebo dobrý sjezd po louce.
Vloženo 17.1.2021 19:18
Hostýnky to tentokrát přímo nebyly, i když byly nadohled, vzdušnou čarou cca 2 km. Dopolední výšlap kolem Kelče, cca 400 metrů nad mořem, - 8°C, 10-15 cm prašanu, 14 km o samotě... I to je někdy třeba.. Posuďte sami :
https://youtu.be/MtCwOD5J2g4
Vloženo 17.1.2021 17:24
Ahoj,
dnes pěkná stopa od běžkařů, ale nikdy nevíš, kdy to prohrnou pluhem. Myslím, že to dělají schválně, protože tu ani netěží. Každopádně část trasy stoupák od Rajnochovic je vyplužený a posypaný drtí. Proč sypou drtí i rovnou cestu od rozcestí k hlavní cestě na Tesák to hlava nebere. Jak již zde bylo níže napsáno, tak jakákoliv empatie a selský rozum u Arcibiskubských lesů nehledejte. A to už ani nezmiňuji, že Hostýnky jsou zahrnuty v projektu Bílé Stopy. Asi je upraví, až bude obleva a pak vyfakturují...


(Odpověď na dotaz uživatele Roman z 17.1.: Ahoj, jak to vypadá s trasou kolem Čerňavy ? Mám ten okruh docela rád, rovnoměrně z kopce, dokopce - sjezd po spodní pravou je hezký...nebývá tam takový tlak lidí a stopa bývá kvalitní (když je sníh nebo tam nejezdí ten magor se 4 kolkou...majzl jsem ho holí přes hřbet, zmetka ).
Četl jsem tu totiž zprávu před pár dny, že to lesáci pluhem projeli a tím se kamínky ne cestě dostaly všude, nedalo se...teď ale připadlo, čili minimálně v neděli si myslím, že to mohlo trochu frčet (?)
děkuji.)
Vloženo 16.1.2021 21:59
Hostýnské vrchy, Wald - Lázy. Deset pohodových kilometrů s dětmi. Poprvé na běžkách - klobouk dolů. Teplota pod nulou, za poslední dva dny připadlo cca 5 cm sněhu. Horní část skvělá, bohužel spodní část lesáci nepochopitelně strhli pluhem???? Cestu, kterou nepoužívají a kde by i po projetí těžké lesní techniky zůstal uprostřed dostatečně široký pruh hlubokého sněhu pro lyžaře, téměř zneprůjezdnili! Holt je vidět, že Arcibiskupství nejenže neumí správně hospodařit s lesními porosty, ale ani to obyčejné selské myšlení jim zkrátka nejde. Přitom to chce jen trošku tolerance a vzájemného pochopeni... Škoda...
Přesto se nám to líbilo a zítra repete 👍
Vloženo 16.1.2021 18:27
Zdravim. Dnes od Tesaku ke Trem Kamenum jakztakz ke konci rozbita cesta od lesniku. Sjezd od Tri kamenu lambada, nekdy byva na prd ..ale dnes nadhera. Po te pohodicka.. jak konci les, tak se dalo i bruslit na ceste, stopa pro klasiky je bokem. Od trojaku na rozhlednu a bludny jako vzdy se stopa propada. Sjezd kupodivu super, pak dokonce i usek kde se dalo bruslit. V lese az na tri spadle stromy parada....bez ledu,bez vetvi. Smer Lazy asi 1 km od vesnice stopa odklonena takze se tam dostanete z vrchu. Pres vesnici slo projet po ceste bokem na lyzich...ale pozor at pri te rychlosti nekomu nevjedete do chalupy jako malem ja. Bonus dnesniho dne bylo otevrene okenko v hospode, ktere funguje po cely tyden. Po minulem tydnu, kdy snehu bylo malo absolutni spokojenost. Dnes jsem mazl svickou a nelepilo to po celou cestu.
Dotaz Vloženo 16.1.2021 12:21
Nevíte jestli je prošlápnuto okruh na filmových ateliérech (Zlín) to pole pod cestou na Kudlov?
Zodpovědět
Vloženo 15.1.2021 18:29
Lesní silnice u majáku včera 14.1. projeta pluhem, vrátil jsem se. Jel jsem včera i dnes 15.1. od kapličky Fryšták-Skalka na Ondřejovsko a zpět. Nejde udělat okruh do Fryštáku Horní Vsi, z Ondřejovska do Horní Vsi projeto pluhem. Kde dopadne sníh na zem, je ho tak 25cm, ale na nerovném podkladu a pod stromy mohou být problémy.
(Odpověď na dotaz uživatele Tomas z 15.1.: Ahoj, nevíte jak to vypadá v okolí Zlína? Kocanda, Maják, atd.? Kde jsou pěkné trasy na běžky?
Děkuji)
Vloženo 15.1.2021 16:25
Minulý víkend jsem projížděl autem přes Troják a Tesák a byl tam velký problém s parkováním. Mimo parkoviště stálo aspoň 3x více aut než na parkovišti. Čekám, že tento víkend to bude podobné.
(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 15.1.: Dobrý den,zítra se chystam s dcerou na běžky.Prosím o tip jednoduché spíše rovinate trati..Chtěl jsem parkovat okolí Tesaku..Příjezd po obědě..Chytám se🙈😂nebo jsem naivní?Děkuji za informace..)
Vloženo 14.1.2021 19:21
V lese je málo sněhu a rozbitý terén. Doporučuji jen Troják - Bludný, kde se jede po silnici nebo po loukách, případně viz můj dnešní příspěvek.
(Odpověď na dotaz uživatele Dudmenn z 14.1.: Zdravím předem Děkuji za informaci (Bezkar , Poleno) ohledně sněhu na trase Tesak-Hostyn-Trojak a taky, že od Trojáku po rozhlednu je sněhu dost. Jak to ale vypadá ze sněhem od rozhledny na Lázy ??? Je tato cesta, převážně lesem sjízdná. V sobotu chtěl vyzkoušet. Předem Děkuji za info.)
Vloženo 14.1.2021 19:11
Trasa Wald - Lázy a zpět. Netradiční způsob, jak se dostat na Hostýnskou magistrálu. Na této straně pohoří jsou kůrovcové smrky téměř vyteženy a lesáci za sebou dokonce i uklidili - lesní cesty srovnali pluhem tak, že jsou krásně rovné, ani stopy po vyjetých kolejích. Dole sněhu cca 10 cm, první kilometr opatrně s ohledem na doznívající těžbu. Postupně sněhu přibývalo, občas byla cítit přejetá větev, nic tragického. Nahoře v Lázech sněhu více, takže jsem zkusil i část hlavní magistrály, ale kousek před Čečetkovem jsem to otočil. Špatné. Tato část je poměrně rozbitá, s vyjetymi kolejemi a potřebuje mnohem více sněhu. Takže zpět k Waldu. Překvapivě dobré třinácti kilometrové svezení. Pokud ještě trochu nasněží, je to tajný tip pro běžky v Hostýnských kopcích. A bez lidí!!!!
....a pro názornost pár obrázků
https://youtu.be/5M2mRpjKXLs
Dotaz Vloženo 14.1.2021 17:57
Moc dekuji za odpoved,v sobotu vyzkousime👍
Zodpovědět
Vloženo 14.1.2021 12:50
Dnes jsem chtěl pochodit kolem Tesáku. Plán byl od rozcestí Pod Kyčerou po červené na rozcestí Pod Křížkem,
pak U Tří kamenů a zpět pod Kyčeru. Tak hned první úsek špatný, popadané stromy přes cestu a později se přidá totálně rozbitá cesta od lesní techniky. Nakonec jsem omylem skončil až na silnici Tesák - Troják. Tak jsem pěšky došel pod Vičanov a aspoň odtud přes svah Cvičák zpět na Tesák. Nikde ještě stopa neprojeta a vzhledem k "aktuálnosti" stránek Hostýnské magistrály bude třeba projet si stopu sami - na víkend by to mohlo být. Když jsem odjížděl z Tesáku, akorát začal traktor prohrnovat parkoviště, tak aspoň to. Jinak tedy sněhu i v lesích dost.
Vloženo 14.1.2021 11:48
Info katerine nejlepe na trojak louky smer rozhledna maruska a bludne,kousek roviny.
Vloženo 14.1.2021 11:43
(Odpověď na dotaz uživatele Kateřina z 13.1.: Dobry den,nepojede nekdo v patek na bezky v teto oblasti?Jestli by prosim podal informaci jak vypada trasa jsme zacatecnici...jestli ma smysl zde vyzkouset...Dekuji moc)
Vloženo 14.1.2021 11:41
Dobry den po vcerejsim snezeni a roce hostynska mag.v provozu bez stop.na vikend si proslapnem.asi nekde i naveje.-3 polojasno snih 10 cm novy 10 cm mame 20 cm.hostyn hlasi 12 cm.at vydrzi aspon 14 dni a pripadavat predpoved zimni. lyzari,lyzarum.
Vloženo 13.1.2021 19:29
Dnes odpoledne sjízdné z Trojáku na Bludný bez problémů. I v úseku lesa. Stopa pouze vyježděná běžkaři, ale večer zapadne asi sněhem. Nyní vrstva 10-15 cm.
Vloženo 9.1.2021 23:13
Tesák - Hostýn - Troják: aktuální status: nesjízdné
Od Tesáku na Hostýn se díky večernímu poprašku dalo jet, ale bylo nutné několikrát sundávat lyže. Bylo to jen pro otrlé a bláznivé lyžaře (dnes jsme mimo nás zahlédli dva !!!) ze starými běžkami (viz, příspěvek Ebenezum), kteří si dnes přivstali. Sníh lepí (celá trasa). Dalo se jakžtakž jezdit mimo les a pouze na loukách si to člověk lehce užil. Kupodivu se našli místa na bruslení. Na Hostýne v penzionů Ovčárna funguje okénko na občerstveni a lze se zde venku příjemně zahřát díky ohni. Od Tří kamenů na Troják to byla katastrofa. Šutry, díry...Až v místě kde končí les a začíná mýtina šlo nasadit a jet bokem. Kvalita nic moc.
Na Trojáku lidí jak smetí = jak někde na pouti, kde dávají vše zadarmo !!!.
Chce to pořádně nasněžit, aby si to běžkaři užili. Snad příští víkend to bude díky předpovědi lepší.
Vloženo 9.1.2021 22:00
Tesak - U Tri Kamenu relativne dobre, od Tri Kamenu ve smeru jak na Hostyn, tak na Trojak bida, castecne sjizdne jen na bezkach, kterych Vam nebude lito...
Vloženo 9.1.2021 16:00
Trojak - 2 stupne,oblacno.snih 8 cm novy 1 cm.obcerstveni okenko.preplnena parkoviste.milion lidi smer tesak,rozhledna maruska.ozivla sjezdovka B sankari,bobisti.mapovani trasy peso trojak,lazy sjizdne po loukach v lese nesjizdne 3 cm sutry,louze,vetve.snad pristi so.ne predpoved zimni,snezeni.podminky louky dobre les spatne.spadle stromky sjezd pred lazy.na trase 2 lyznici pesky a blazen na kole s gumama balonama.
Vloženo 8.1.2021 18:44
Hostynky, kolem Cernavy lesaci poctive vyhrnuli pluhem a posypali drtii- neda se. Trojak smer Bludny na loukach se da 10 cm snehu. V lesech na ceste malo snehu. Stopa by sla vytlacit jen na loukach, ale na to serou a vzdy srali. Rec o nejake Hostynske magistrale je smesna..
Vloženo 8.1.2021 14:28
(Odpověď na dotaz uživatele Dudmenn z 8.1.: Zdravím, potřeboval bych informace nebo stručně popsat jaká je situace na běžky na trase Troják - Tesák - Hostýn.)

Telefonovala jsem do Ski areálu Troják (tel. 573 391 111) a tam mi slečna řekla, že zjistila od lidí, že na této trase je cca 10 - 15 cm sněhu, ale neví, zda je to upravené a nezná správce, který udržuje stopu. Prý se to pokusí zjistit. Už jí volalo více lyžařů.

Hlavní informace o běžeckých trasách na Hostýnských vrších:

Hostýská běžecká magistrála
https://www.hm52.cz/bezecke-trasy
https://www.hm52.cz/o-magistrale

webové kamery - aktuální fota:
https://www.vhostynkach.cz/webkamery
https://www.webcamlive.cz/web-kamera-skiareal-trojak-20

Ski areál Troják
https://www.trojak.cz/kontakty
Ski Areál Troják - Troják-Rajnochovice 289, 768 71 Rajnochovice
tel. 573 391 111, tel./zázn. 573 391 288

Aktuality ze sezóny 2019/2020, popř. starších

Vloženo 7.2.2020 17:13
Hostynska mag.mimo provoz.to byl asi opravdu jediny snih a diky inverzi trvajici do otepleni, deste 19.1.-31.1.15 cm.
Loni se jezdilo jeste cca 5.2.-10.2.25 cm snehu.

O oblasti

Hostýnské vrchy leží v západní části Beskyd. Od Vsetínských vrchů jsou odděleny údolím Vsetínské Bečvy tekoucí od Vsetína k Valašskému Meziříčí, odkud se táhnou západním směrem k Holešovu a Zlínu. Nejvyšší vrcholy dosahují nadmořské výšky nad 800 metrů. Donedávna se zde běžkaři museli spoléhat vyšlapané stopy, od sezóny 2009/10 je zde ale upravováno celkem 52 kilometrů běžeckých tratí. Hlavní trasa Hostýnské běžecké magistrály vede z vrchu Hostýn do obce Lázy, doplňuje ji několik dalších tratí. Jedno z nástupních míst na hlavní trase magistrály je u ski areálu Troják.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Beskydy