Železnorudsko – běžky

Archiv zpráv zimy 2020/2021

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Železnorudsko ze zimní sezóny 2020/2021. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Železnorudsko - aktuální zprávy

Vloženo 19.4.2021 18:44
Zdravím všechny lyžaře a také ty, kteří se přes sezónu starají o údržbu tratí. Všichni víme, jak to letos bylo a proto, když už se nad námi počasí smilovalo a nabídlo nám i lyžování po lockdownu, tak mě to vedlo k tomuto zamyšlení. Ne vždy jde vše naplánovat a řídit se jen kalendářem. Prostě některý rok, třeba jednou za 20 a více let je to jinak a dá se na to zareagovat. Ve středu 14. 4. jsem lyžoval v okolí Jizerky, celkem 30 km a v pátek 16. 4. na Modravě 25 km. Nakonec potom ještě v neděli 18. 4. Gerlova Huť 20 km. A když mám tu možnost, tak bych to chtěl porovnat. Vše jsem odběhal klasikou na áčkových lyžích Fischer Twin Skin Carbon , které zůstaly netknuté. Takže sněhu bylo dost, viz foto. Všude byla ukončena strojová úprava a bylo to ohlášeno. Přesto přístup k mimořádné situaci (nejen sněhové) byl dost odlišný, jak je vidět z přiložených fotografií...Jednoznačný vítěz je Jizerka. A přitom na to stačí jeden nadšenec se skútrem, který vytvořil super podmínky na cca 30 km tratí! Myslím, že by se kompetentní pánové mohli zamyslet (a to hlavně třeba na Šumavě a v Krušných horách), že není třeba vždy hned vše ukončovat, ať už kvůli sněhovým podmínkám, LS ČR a nebo nedostatku financí, ale třeba jen zmenšit rozsah úpravy a nebo použít skútr. Není vždy nutná drahá a dotovaná úprava rolbou, ale jak ukázal pán se skútrem, stačí nadšení a nesrovnatelně menší náklady. A i tak se dá zachránit desítky kilometrů tratí, pro jinak ostatními již odepsanou sezónu....No a zpět na Šumavu. Takové úseky jako Modrava - Březník - Ptačí nádrž - Modravský potok most -Modrava, kolečko Gerlova Huť nebo aspoň úsek GH - Popelné domky si o to přímo říkají! Díky za úpravu a zkusme se zamyslet, jestli by se, mnohdy i během sezóny, nedala řešit (např. při nedostatku sněhu) situace jinak, než tím, že se úprava prostě neprovádí. P.S. Foto 1 - Jizerka, foto 2 - Modrava, Foto 3 - Gerlova Huť.
14.4. 12:30
16.4. 13:28
18.4. 10:20
Vloženo 18.4.2021 9:56
Bída, na běžky už to vlastně není. Jakž takž použitelná vrstva je až od 950 metrů, stopa nikde, většina trasy rozdupaná od pěšáků a sníh je navíc těžký. Šli jsme Ruda - Pancíř - Špičácké sedlo - Černé j. - Bílá strž - Stateček a od něj dolů už s běžkami na ramenou do Hojsovky na vlak.
Vloženo 15.4.2021 13:42
Odpoledne asi posledni svezeni na Gerlovce...v pulce dubna jsem na prasanu mockrat nejezdil :) ...nektere useky byly lepsi nez jsem cekal (pri silnici smer Hurka-tam s podkladem, par dni jeste vydrzi..) a pak spodni z Gerlovky smer Gradl-tam jen asi 2 kratsi vytaty mista..ale tam kam se dostane slunce a nebyl podklad to rychle mizi...ta horni a smer polom uz nepouzitelny...
Vloženo 22.3.2021 11:30
Gerlovka-Zámecký les-Debrník-včera to projel a upravil. Jedna stopa pro klasiku, zbytek na bruslení. Zapadáno asi 3 cm prašanu, super svezení. Lidí jen pár. U Debrníku už je minimum sněhu na trase !!!
Vloženo 9.2.2021 11:10
Večer projela rolba 20km okruh přes Polom a malý okruh u parkoviště Gerlova Huť. Podklad je tvrdý a na něm urolbovaná vrstva prašanu. Jelo to pěkně.
Vloženo 5.2.2021 17:34
Včera z Gerlovky směr hotel Grádl pak zpět nahoru k Samotám slušný stav , stopa místy zledovatělá a v bruslařské části sem tam něco čouhalo. Čím dál od parkoviště ale lepší stav ,takže dotazovaný okruh myslím v pohodě .
U mě nebyl čas ,ale dál směr Nad Polomem pokračovalo více běžkařů.
👍
(Odpověď na dotaz uživatele Roman z 4.2.: Milí spolulyžníci, můžete prosím dát zprávu, jak to vypadá se sněhem a stopami v okolí Gerlovky - ideálně směr Zámecký les, Pod Polomem a zpět na Gerlovku. Zbyl po dešti nějaký sníh či již koukají kameny na silnicích? Předem díky!)
Vloženo 31.1.2021 20:07
Gerlovka - ašerlák - Laka - Zlatý stoleček - Frantův most - Prášily - Formberk - Nová Hůrka a ašerlákem zpět na Gerlovku. Jedním slovem = PARÁDA, na Šumavu se běžkařský národ vejde daleko lépe než na ostatní hory. Nařezané stopy byly posněžené čerstvým sněhem, ve sjezdech občas vypluženo až na ledový podklad vzniklý po dešti v minulých dnech. Stříbrný univerzální klistr vypadal dopoledne na dost odvážnou mázu, ale jelo to ideálně celých 35 km. Občerstvení v Prášilech: U Michala polévky i jídla, kafíčka se zákusky v cukrárně U Pampelišky. Někteří zde parkovali za 70 Kč na den (tedy pokud se vešli). Takže téměř klasická turistika se vším všudy.
Vloženo 28.1.2021 12:31
Stopy úžasné, jen se vznášíme, nejkrásnější běžkovací den. Moc a moc děkujeme a tleskáme panu rolbaři za ty krásně upravené stopy Gerlova Huť - Nad Pošťákem - Zámecký les.
Vloženo 27.1.2021 11:45
Rolbaři opět za 5 ! Gerlovka -Zámecký les -Debrník neupraveno. Letos pokud člověk chce vyjet z Žel.Rudy na běžecké tratě jediným dopoledním autobusem směrem na Sušici má smůlu a jede systémem "UPRAV SI SÁM". Pan rolbař vyrazí na trasy až když jsou plné běžkařů. Asi ho baví jak se lyžaři uklízejí do příkopů. Je to asi jediná činnost, která se za nové vlády na radnici zhoršila.
Vloženo 20.1.2021 21:47
Tímto bych chtěl mockrát poděkovat pánovi od rolby, který dnes zvládl projet snad všechny trasy na Železnorudsku :) Bylo nádherně, naprosto nejlepší den běžkování, který jsem tu za tento rok zažil. Ještě jednou moc díky. Samozřejmě také děkuji těm, kteří prošlápnuli cesty vedoucí k jezeru Laka. Jel jsem Nová Hůrka - Jezero Laka - Pod Polomem - Debrnická alej. Perfektní! Dá se to vzít až dolů do Alžbětína na vlak, ale už bylo pozdě ;)
Vloženo 15.1.2021 13:53
Okolo Železné Rudy je jedna stopa pro klasiku a zbytek na bruslení- viz: https://bilestopy.cz/ Dnes projeto se zobrazí zeleně.
(Odpověď na dotaz uživatele Lenka z 15.1.: Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, kde na Šumavě se strojově upravují trasy na skate?
předem děkuji za info)
Vloženo 14.1.2021 8:27
Nová Hůrka - Laka - Zlatý Stoleček - Prášily - Skelná - Nová Hůrka
sněhu dost na nové lyže, neupraveno, stopa přijatelně vyjetá. Pěšími nerozdupáno, ale dva skůtry HS to u Gsengetu zjevně schválně zcela rozoraly.
Vloženo 13.1.2021 12:10
Gerlova Huť -Nad Samotami -Zámecký les-Debrník -dálnice-neupraveno. Jeli to částečně včera a přes noc to zapadalo. Do 12 hodin projelo 5 běžkarů z toho 2 bruslili. Kde jsou ty časy když upravoval Zelenka.
Vloženo 13.1.2021 21:35
Placené parkoviště na Gerlovce - doporučuji si raději vzít mince s sebou. Přestože parkovací automat bere i bankovky, tak jsem viděl mnohé, kterým to všechny papírové stovky i dvoustovky odmítlo. P.S. celodenní parking za 100 CZK.
Vloženo 9.1.2021 18:35
Gerlova Huť-Brunst-Obrazek-Mustek-Panciř-Hofmanky-Gerlova Huť 20 km. Nádherná stopa moc děkuji rolbarum za úpravu.👍👍👍
Vloženo 8.1.2021 18:35
Gerlova Hut - Zamecky les - Polom - Rudska kriz - GH (19km). Cerstva stopa a krasne svezeni, dekuji rolbarum za upravu. Na Armadni ceste pozor - obcas vykukuji v pasu na brusleni kameny.
Vloženo 29.12.2020 19:20
Z Gerlovky na Popelní domky a ašerlákem na Rudickou křižovatku - pěkná nožní stopa, na rozdíl od první vyjížďky 26.12. již vysněženo i pod stromy a ve svazích, vše průjezdné. Na Polom žádná stopa nebyla, směrem na Prášily rozdupáno pěšáky a tak stejnou cestou zpět. Po obědě druhá fáze: z Rudské silnice po žluté na křižovatku Nad Brunstem, dál na zelenou směrem na Hofmanky. I v lese dostatek sněhu, stopa hlavně na loukách, v lese ušlapáno pěšáky, možná by šlo i bruslit, ale klasika bez problémů. Stejnou cestou zpět.
11:18
13:39
Vloženo 29.12.2020 13:29
Z Gerlovy Huti na Zamecky les a zpet. 10-15cm snehu. Stopa vyslapana od lyzaru, ale melka. Jak to jde k nule, tak to trochu namrzalo. Konecne to vypada jako zima. Pekna projizdka.
Vloženo 28.12.2020 20:28
Z Keplů k Jedlové, přes Na Klondajku a zpět přes Zhůří. Sníh byl hlavně na loukách a na cestách mimo les. V lese často drhly kameny a běžky jsme nezřídka nesli. Dnes večer ale sněží, takže by to mohlo být lepší.
Vloženo 12.12.2020 12:51
Z Gerlovy Huti na Zamecky les a zpet lezi 2-5cm snehu. Projet se to da, hezka zimni atmosfera. Samozrejme hulky na asfalt a jizda v kolejich od auta. Pokud mate kamenacky, nebo si jedny chcete vyrobit, vyrazte.
Vloženo 19.4.2021 18:44
Zdravím všechny lyžaře a také ty, kteří se přes sezónu starají o údržbu tratí. Všichni víme, jak to letos bylo a proto, když už se nad námi počasí smilovalo a nabídlo nám i lyžování po lockdownu, tak mě to vedlo k tomuto zamyšlení. Ne vždy jde vše naplánovat a řídit se jen kalendářem. Prostě některý rok, třeba jednou za 20 a více let je to jinak a dá se na to zareagovat. Ve středu 14. 4. jsem lyžoval v okolí Jizerky, celkem 30 km a v pátek 16. 4. na Modravě 25 km. Nakonec potom ještě v neděli 18. 4. Gerlova Huť 20 km. A když mám tu možnost, tak bych to chtěl porovnat. Vše jsem odběhal klasikou na áčkových lyžích Fischer Twin Skin Carbon , které zůstaly netknuté. Takže sněhu bylo dost, viz foto. Všude byla ukončena strojová úprava a bylo to ohlášeno. Přesto přístup k mimořádné situaci (nejen sněhové) byl dost odlišný, jak je vidět z přiložených fotografií...Jednoznačný vítěz je Jizerka. A přitom na to stačí jeden nadšenec se skútrem, který vytvořil super podmínky na cca 30 km tratí! Myslím, že by se kompetentní pánové mohli zamyslet (a to hlavně třeba na Šumavě a v Krušných horách), že není třeba vždy hned vše ukončovat, ať už kvůli sněhovým podmínkám, LS ČR a nebo nedostatku financí, ale třeba jen zmenšit rozsah úpravy a nebo použít skútr. Není vždy nutná drahá a dotovaná úprava rolbou, ale jak ukázal pán se skútrem, stačí nadšení a nesrovnatelně menší náklady. A i tak se dá zachránit desítky kilometrů tratí, pro jinak ostatními již odepsanou sezónu....No a zpět na Šumavu. Takové úseky jako Modrava - Březník - Ptačí nádrž - Modravský potok most -Modrava, kolečko Gerlova Huť nebo aspoň úsek GH - Popelné domky si o to přímo říkají! Díky za úpravu a zkusme se zamyslet, jestli by se, mnohdy i během sezóny, nedala řešit (např. při nedostatku sněhu) situace jinak, než tím, že se úprava prostě neprovádí. P.S. Foto 1 - Jizerka, foto 2 - Modrava, Foto 3 - Gerlova Huť.
14.4. 12:30
16.4. 13:28
18.4. 10:20
Vloženo 18.4.2021 9:56
Bída, na běžky už to vlastně není. Jakž takž použitelná vrstva je až od 950 metrů, stopa nikde, většina trasy rozdupaná od pěšáků a sníh je navíc těžký. Šli jsme Ruda - Pancíř - Špičácké sedlo - Černé j. - Bílá strž - Stateček a od něj dolů už s běžkami na ramenou do Hojsovky na vlak.
Vloženo 15.4.2021 13:42
Odpoledne asi posledni svezeni na Gerlovce...v pulce dubna jsem na prasanu mockrat nejezdil :) ...nektere useky byly lepsi nez jsem cekal (pri silnici smer Hurka-tam s podkladem, par dni jeste vydrzi..) a pak spodni z Gerlovky smer Gradl-tam jen asi 2 kratsi vytaty mista..ale tam kam se dostane slunce a nebyl podklad to rychle mizi...ta horni a smer polom uz nepouzitelny...
Vloženo 22.3.2021 11:30
Gerlovka-Zámecký les-Debrník-včera to projel a upravil. Jedna stopa pro klasiku, zbytek na bruslení. Zapadáno asi 3 cm prašanu, super svezení. Lidí jen pár. U Debrníku už je minimum sněhu na trase !!!
Vloženo 9.2.2021 11:10
Večer projela rolba 20km okruh přes Polom a malý okruh u parkoviště Gerlova Huť. Podklad je tvrdý a na něm urolbovaná vrstva prašanu. Jelo to pěkně.
Vloženo 5.2.2021 17:34
Včera z Gerlovky směr hotel Grádl pak zpět nahoru k Samotám slušný stav , stopa místy zledovatělá a v bruslařské části sem tam něco čouhalo. Čím dál od parkoviště ale lepší stav ,takže dotazovaný okruh myslím v pohodě .
U mě nebyl čas ,ale dál směr Nad Polomem pokračovalo více běžkařů.
👍
(Odpověď na dotaz uživatele Roman z 4.2.: Milí spolulyžníci, můžete prosím dát zprávu, jak to vypadá se sněhem a stopami v okolí Gerlovky - ideálně směr Zámecký les, Pod Polomem a zpět na Gerlovku. Zbyl po dešti nějaký sníh či již koukají kameny na silnicích? Předem díky!)
Vloženo 31.1.2021 20:07
Gerlovka - ašerlák - Laka - Zlatý stoleček - Frantův most - Prášily - Formberk - Nová Hůrka a ašerlákem zpět na Gerlovku. Jedním slovem = PARÁDA, na Šumavu se běžkařský národ vejde daleko lépe než na ostatní hory. Nařezané stopy byly posněžené čerstvým sněhem, ve sjezdech občas vypluženo až na ledový podklad vzniklý po dešti v minulých dnech. Stříbrný univerzální klistr vypadal dopoledne na dost odvážnou mázu, ale jelo to ideálně celých 35 km. Občerstvení v Prášilech: U Michala polévky i jídla, kafíčka se zákusky v cukrárně U Pampelišky. Někteří zde parkovali za 70 Kč na den (tedy pokud se vešli). Takže téměř klasická turistika se vším všudy.
Vloženo 28.1.2021 12:31
Stopy úžasné, jen se vznášíme, nejkrásnější běžkovací den. Moc a moc děkujeme a tleskáme panu rolbaři za ty krásně upravené stopy Gerlova Huť - Nad Pošťákem - Zámecký les.
Vloženo 27.1.2021 11:45
Rolbaři opět za 5 ! Gerlovka -Zámecký les -Debrník neupraveno. Letos pokud člověk chce vyjet z Žel.Rudy na běžecké tratě jediným dopoledním autobusem směrem na Sušici má smůlu a jede systémem "UPRAV SI SÁM". Pan rolbař vyrazí na trasy až když jsou plné běžkařů. Asi ho baví jak se lyžaři uklízejí do příkopů. Je to asi jediná činnost, která se za nové vlády na radnici zhoršila.
Vloženo 20.1.2021 21:47
Tímto bych chtěl mockrát poděkovat pánovi od rolby, který dnes zvládl projet snad všechny trasy na Železnorudsku :) Bylo nádherně, naprosto nejlepší den běžkování, který jsem tu za tento rok zažil. Ještě jednou moc díky. Samozřejmě také děkuji těm, kteří prošlápnuli cesty vedoucí k jezeru Laka. Jel jsem Nová Hůrka - Jezero Laka - Pod Polomem - Debrnická alej. Perfektní! Dá se to vzít až dolů do Alžbětína na vlak, ale už bylo pozdě ;)
Vloženo 15.1.2021 13:53
Okolo Železné Rudy je jedna stopa pro klasiku a zbytek na bruslení- viz: https://bilestopy.cz/ Dnes projeto se zobrazí zeleně.
(Odpověď na dotaz uživatele Lenka z 15.1.: Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, kde na Šumavě se strojově upravují trasy na skate?
předem děkuji za info)
Vloženo 14.1.2021 8:27
Nová Hůrka - Laka - Zlatý Stoleček - Prášily - Skelná - Nová Hůrka
sněhu dost na nové lyže, neupraveno, stopa přijatelně vyjetá. Pěšími nerozdupáno, ale dva skůtry HS to u Gsengetu zjevně schválně zcela rozoraly.
Vloženo 13.1.2021 12:10
Gerlova Huť -Nad Samotami -Zámecký les-Debrník -dálnice-neupraveno. Jeli to částečně včera a přes noc to zapadalo. Do 12 hodin projelo 5 běžkarů z toho 2 bruslili. Kde jsou ty časy když upravoval Zelenka.
Vloženo 13.1.2021 21:35
Placené parkoviště na Gerlovce - doporučuji si raději vzít mince s sebou. Přestože parkovací automat bere i bankovky, tak jsem viděl mnohé, kterým to všechny papírové stovky i dvoustovky odmítlo. P.S. celodenní parking za 100 CZK.
Vloženo 9.1.2021 18:35
Gerlova Huť-Brunst-Obrazek-Mustek-Panciř-Hofmanky-Gerlova Huť 20 km. Nádherná stopa moc děkuji rolbarum za úpravu.👍👍👍
Vloženo 8.1.2021 18:35
Gerlova Hut - Zamecky les - Polom - Rudska kriz - GH (19km). Cerstva stopa a krasne svezeni, dekuji rolbarum za upravu. Na Armadni ceste pozor - obcas vykukuji v pasu na brusleni kameny.
Vloženo 29.12.2020 19:20
Z Gerlovky na Popelní domky a ašerlákem na Rudickou křižovatku - pěkná nožní stopa, na rozdíl od první vyjížďky 26.12. již vysněženo i pod stromy a ve svazích, vše průjezdné. Na Polom žádná stopa nebyla, směrem na Prášily rozdupáno pěšáky a tak stejnou cestou zpět. Po obědě druhá fáze: z Rudské silnice po žluté na křižovatku Nad Brunstem, dál na zelenou směrem na Hofmanky. I v lese dostatek sněhu, stopa hlavně na loukách, v lese ušlapáno pěšáky, možná by šlo i bruslit, ale klasika bez problémů. Stejnou cestou zpět.
11:18
13:39
Vloženo 29.12.2020 13:29
Z Gerlovy Huti na Zamecky les a zpet. 10-15cm snehu. Stopa vyslapana od lyzaru, ale melka. Jak to jde k nule, tak to trochu namrzalo. Konecne to vypada jako zima. Pekna projizdka.
Vloženo 28.12.2020 20:28
Z Keplů k Jedlové, přes Na Klondajku a zpět přes Zhůří. Sníh byl hlavně na loukách a na cestách mimo les. V lese často drhly kameny a běžky jsme nezřídka nesli. Dnes večer ale sněží, takže by to mohlo být lepší.
Vloženo 12.12.2020 12:51
Z Gerlovy Huti na Zamecky les a zpet lezi 2-5cm snehu. Projet se to da, hezka zimni atmosfera. Samozrejme hulky na asfalt a jizda v kolejich od auta. Pokud mate kamenacky, nebo si jedny chcete vyrobit, vyrazte.

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Železnorudsko