Centrální Šumava - Zadov, Kvilda – běžky

Archiv zpráv zimy 2014/2015

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Centrální Šumava - Zadov, Kvilda ze zimní sezóny 2014/2015. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Centrální Šumava - Zadov, Kvilda - aktuální zprávy

Vloženo 3.4.2015 18:33
Dnes byly na Šumavě upraveny některé trasy v oblasti Kvildy, Horské Kvildy a Zadova, dále se plánovala (a dost možná už proběhla) úprava i v okolí Modravy. Přesný rozpis se dá při troše snahy vydolovat na bilastopa.cz. Záznamy z GPS rolby asi nemá cenu hledat, nejspíš jezdí jen skútry, které nikdo nemonitoruje...
Vloženo 31.3.2015 18:05
Ahoj Honzo, a ostatní. Já osobně jsem plánovala přispět svou troškou ze stopy, byla jsem minulý víkend 21.-22.3., trasa ze Žel. Rudy na Modravu a pak dál přes Č. horu, do Borovky. A pak už pěšky do Lipky na vlak. Bohužel je už zavřená Tetřeví stezka, na ní je ale sněhu opravdu dost :))) Na Poledníku také. Níže horší, místa vytátá ale ten víkend se dalo objet, až na Javoří Pilu. Ovšem okolo Roklan. potoka totálně nesjízdné, ani po okrajim, tam nebyl žádný sníh. Potom samozřejmě z Modravy na Březník dobré, stopa také, taková docela ok mýdlo, žádné vytátiny. Č. hora až k rozcestí pramenů Vltavy sníh, no ale dále na Bučinu..to tedy nebylo už nic než střídavé sundavání nandavání, velké úseky bez sněhu a možnosti objet, Nicméně, pokud s tím běžkař počítá, tak to radost z pohybu nekazí:) Dle sumavske bilestopy.cz a kamer tam zatím moc nenasněžilo, nicméně bych to zkontrolovala ještě zítra, přece jen nejvíc má padat do pátku.. I na Šumavě. Knížecí Pláně jsme projeli ještě o víkend dříve, a tam to tenkrát ještě s objížděním šlo. Nicméně..po těch průtržích v neděli a včera.. bych se na louky bála ..V lese bude určitě lépe. SKOL
Vloženo 31.3.2015 10:36
Vzhledem k tomu jaké je teď počasí (sněží i v nižších polohách) by mě velmi zajímalo, zda se ještě dá v okolí Kvildy vyrazit na běžky. Škoda, že v porovnání s Jizerkami nebo Krkonošemi zde nefunguje nikdo, kdo by sem psal aktuální informace. Ale pokud se dá lyžovat třeba v horních partiích Jizerské magistrály (včetně oblasti v okolí Smědavy), tak si myslím, že v této části Šumavy by to mělo jít taky. Přemýšlím vyrazit sem na velikonoce, tak pokud by měl někdo aktuální info, sem s nimi.
Vloženo 10.3.2015 13:38
Nesmysl - z Modravy na Breznik a Cernou Horu, na Filipovu Hut, Zidovska cesta,okruhy na Velkem Javoru, okruhy okolo Haidelu, vsude snehu dost az pul metru a stopa paradni. Staci vyrazit dopoledne se spravnym vybavenim a nadherny sportovni svezeni. Zitra se ma ochladit takze o vikendu nebude problem.
Vloženo 9.3.2015 10:11
Včerejší lyžovaní bylo pro romantiky krásné, pro sportovce utrpení. A už to asi bude jen horší. Ráno zmrzlý led, po obědě roztátá břečka se spoustou míst bez sněhu. Jeli jsme od Jezerní Slať, pramen Vltavy, Bučina, Kvilda, Slať. Nejlepší podmínky byly asi okolo Tetřeva.

Pokud chcete ještě letos na běžky na Šumavu, tak pokud možno dnes. O víkendu už tam nemusí být žádný sníh.
Vloženo 6.3.2015 17:24
Zadov-Plane-N.Hute-Bor.Lada-rozc.u Kniz.Plani-rozc.u Buciny-Kvilda-Vydri Most-Zadov: z N.Huti do B.Lad vice travy nez snehu, mnoho useku k prenaseni. Z Bor.Lad upraveno rolbou, ale prvni dva km snehu jentaktak. Pote az na rozc.u Buciny snehu dost, ale prostredek na skate je neupraveny, prilis hluboky snih. Od rozc.u Buciny lze bruslit bez problemu az na Hor.Kvildu a dale na Zadov/Churanov. Pozor, okolo Zlate Studny nekolil vytatych mist. Dnes +2°C, 2 cm noveho snehu a noci pod nulou.
Vloženo 4.3.2015 19:16
Churanov-Prilba-Kvilda-Pramen Vltavy-Cerna hora-Fil.Hut-Hor.Kvilda-Churanov: od 2.3.napadlo cca 12 cm snehu, dnes +2°C,vsude vyslapnuto na klasiku, krome useku Pod Prilbou-Kvilda (kde je malo mista) a Hamersky potok-Hor.Kvilda (kde je vytato az na asfalt) se vse da i odbruslit. V useku Pram.Vltavy-Fil.Hut upraveno na skate rolbou 4.3. Pozor na nemalo zledovatelych mist a semtam drny a kaminky, jinak velmi dobre podminky, cca 5-20 cm snehu. Uplne nejlepsi na uvedene trase byl usek Prameny Vltavy-Fil.Hut, nejhorsi (ale porad s asi tremi zouvanimi prujezdny) usek je Hor.Kvilda-Churanov. Pres noc je pod nulou, takze snih ubyva pomalu. Uzijte si to!
Vloženo 28.2.2015 11:03
Trasa - ZS Zadov - Horska kvilda a zpet pres Zhuri. Stadion a okoli 75% sjizdne, cesta z HKvildy na Zhuri velmi spatne, zbytek v sjizdny s obcasnym prenasenim.
Vloženo 27.2.2015 17:25
Dneska jsem v okolí Kvildy naběhal cca. 50 km a je to dost proměnlivé. Rolby se konečně probudily a některé úseky projely. Naprostá paráda je Židovská cesta - Knížecí Pláně - Žďárské sedýlko. Z Kvildy je lepší vyrazit směrem Bučina (parádně upraveno je standardně ve Finsterau), případně Filipova Huť, k Pramenům Vltavy to stálo celý týden za nic, nevím, jestli to tam ale dnes projížděla rolba. Velmi pěkné jsou standardně trasy Modrava - Březník, Modrava - Černohorská nádrž - Černá hora, Na Ztraceném - Ptačí nádrž - Lovčí skála - Filipka. Vůbec jsem nejezdil směr Horská Kvilda, Zhůří, Churáňov, tam je to dost osluněné a dle stavu na Kvildě bych to neriskoval. Ty úseky, které jsem vychválil, tak jsem jel dnes na jedničkových lyžích. Vyloženě špatný byl asi jen 300 m úsek po sjezdu z Bučiny na Chaloupky a Furik, dále na Knížecí již to bylo velmi dobré, čerstvě upravené. Počasí dnes famózní. Na klasiku horší máza, místy je dost teplo
(sníh téměř voda), jinde se zase drží mráz celý den. Bez klistru to nepůjde, pokud zítra lehce nepřipadne.
Vloženo 26.2.2015 21:12
Pokud nenasněží jsou cesty na Javoří pilu, okolo Kvild nesjízné. Dle zkušenosti z minulého týdne je nejpřijatelnější cesta na Březník, případně z Kvidy na Prameny Vltavy. EM
Vloženo 26.2.2015 13:11
Zbynku MOC DEKUJI!
Vloženo 24.2.2015 20:08
Kvilda - U Tremlů - rozc. pod Lapkou - cesta pod Tetřevem - Teplá Vltava, most - Holubí skála - Židovská cesta - Nová Boubská - Vlasatá cesta - Hraběcí huť - Kvilda: sněhu není zase tak málo, ale ty rozmydlené stopy jsou jedním slovem tragédie. Rolbu už neviděly hodně dlouho a zejména frekventovaný úsek Kvilda - Prameny Vltavy je již od soboty ostuda. Těžko říct, co za tím stojí, jestli na údržbu nejsou peníze, nevím. V porovnání s Jizerkami, Orlickými horami, Dolní Moravou a Jeseníky je to návrat do doby, kdy rolby neupravovaly stopy.. Týdenní dovolenou na běžky příště zvolím lépe. Pravda je, že okolo Modravy nebo třeba v Německu (Finsterau) je kvalita údržby tras mnohem lepší, takže zakopaný pes je asi na Kvildě, která se honosí označením běžkařského centra Šumavy (viz skimaraton).
Vloženo 17.2.2015 18:10
V sobotu okruh Nové Hutě, Churáňov, Horská Kvilda a zpět. Na pláních spousta travnatých úseků, v lese pak jehličí a zledovatělý sníh. V neděli pak Borová Lada, Pramen Vltavy, Bučina, Knížecí pláně. Stoupání z Borových Lad k Pramenu Vltavy - sněhu dostatek, jen občas trochu toho jehličí a trávy. Sjezd k Bučině a na Knížecí pláně - hodně zledovatělé. Suma sumárum sníh je, ale trasy (zejména Šumavská magistrála) žádná sláva.
Vloženo 15.2.2015 10:05
Absolvovana trasa Zhůří, Danielova cesta, Horská Kvilda, Kvilda a zpět kolem hotelu Rankl. Žádná velká sláva, stopy vlivem vysokých denních teplot dost ledovate, hodně odtatych míst, ale dalo se..
Vloženo 15.2.2015 10:11
Trasa Kvilda-Horská Kvilda-Filipova Huť-Černá Hora-Kvilda. Stopa pěkná a hlavně nádherné počasí. Celý den sluníčko:-)
Vloženo 15.2.2015 8:40
Včera Borová Lada, Bučina, Knížecí pláně. Stopa velmi dobrá, sněhu dostatek, jen to vzhledem k inverzi začíná tát. U Borové Lady dneska bude asi už třeba opatrnosti. Je tam jasno, co víc si přát, maximální zážitek!
Vloženo 1.2.2015 8:19
Pláně, Zlatá studna, Zhůří, Horská Kvilda
Stopy upravené pro klasiku i skate, občas krátký úsek kde je sněhu méně se objeví tráva nebo v horším případě kamení.
Celkový dojem - perfektní svezení.
Vloženo 27.1.2015 8:34
Království za stopu! :-)
Vloženo 23.1.2015 21:19
Ráno ve stopách asi 1 cm nového vlhkého sněhu. Jeli jsme na Knížecí Pláně (Židovská cesta stále bez chyby) a dál na Žďárské jezírko. Na Žďárecké sedýlko docela slušná stopa od rolby (nenechte se odratit špatným začátkem u Kníčecícj Plání). Pak k jezírku jen turistická stopa krajem cesty. Od jezírka jsme vystoupali na Žďárek a cestou necestou se vrátili k Sedýlku. Sněhu nečekaně hodně. Škoda, že se neupravují trasy i v této části Šumavy.
Vloženo 22.1.2015 19:28
Včera Modrava - Poledník a zpět

Ze začátku sněhu málo, stopy rozmydlené, ale dá se bez sundávání. Od Javoří pily sněhu dost, poslední úsek podupaný od pěšáků. Hezká stopa je na rovince kolem Oblíku a u Tříjezerní slatě.

Dnes z Kvilda na Prameny, Bučinu + menší okruh v Německu. Tam upraveno na klasiku i bruslení. Oba dny slunečno (byly vidět i Alpy), ale dnes mnohem tepleji. Na slunci sníh rychle měkl a odtával.
Vloženo 20.1.2015 19:01
Dnes jsme projeli nový úsek od Ptačí nádrže přes Filipovu Huť na Horskou Kvildua po magistrále zpět na Kvildu.

Na Černohorskou nádrž stopa dobrá, pak horší a méně sněhu, ale dá se. Kolem Filipovi Huti kličkovaná mezi stromky a drny. V lese po asfatce špatné - led, klacíky, kameny, částečně lze jet příkopou. Níže jak odbočuje stopa ze silničky sněhu dost až po chlupaté krávy. Pak kolem Horské Kvildy pajdaná - je tady víc trávy, jak sněhu. Celkem slušná vymrzlá stopa je kolem Jezerní slatě, konec ke Kvildě zase horší, ale ne tolik jako u HK. Sníh dnes rychlejší a stopy vyglajdanější, jak včera - chtělo by to alespoň 1-2 cm nového sněhu. Úsek Signálka - Ptačí nádrž je ale zatím výborný.
Vloženo 18.1.2015 16:48
Kvilda - Bučina - Knížecí Pláně - Židovská c. - Stráž - Prameny Vltavy -Kvilda

Včera napadlo asi 5 cm sněhu. Z Kvildy začátek po škarpách a drnech, pak lepší, ale rozmydlená stopa. Od signálky slušná stopa od rolby (včera). Z Bučiny na Knížecí Pláně nejprve dobré, pak ale málo sněhu - leze tráva, hlína, místy jen 1 cm sněhu. Sjet to jde, ale doporučuji rozhodně staré lyže. Z Plání kousek stopa od lyžařů, Židovská až na úvod perfektní. Přes Stráž, Prameny a směr Kvilda taky slušné, až poslední 1,5 km led. Pěkná je signálka kolem Holubí skály. Sníh vlhký (vata), v nejvyšších polohách napůl prašan. Ráno -2, odpoledne +2. Celkově spokojenost, čekal jsem to horší.

Ještě jsem zapomněl dodat, že po Židovské cestě dnes projela rolba ráno i odpoledne.
Vloženo 14.1.2015 16:20
Byl jsem na Šumavě o víkendu 10. - 11.1., v sobotu skoro všechno roztálo, v neděli se ochladilo a trochu nasněžilo, moc bych to zatím na běžky neviděl. Na bilastopa.cz mají perfektní, často aktualizované informace z jednotlivých šumavských sředisek.
Vloženo 7.1.2015 15:42
Dnes najeto bratru 50 km po Šumavě a na to, jaká to je jinde bída, tak Šumava překvapila. Odjezd z Plání, -3°, mazáno modrý extra a máza v pořádku. Okolo Churáňova spíše horší, sem tam kámen nebo kořen, skutečně málo sněhu. Ze Zlatý Studně přes Zhůří a Horskou Kvildu na Filipku krásně upraveno, ale místy stopa vyřízlá do hlíny, borůvčí, malých stromků, horší byl všudypřítomný bordel ze stromů - kůra, větvičky, mech trochu zadrhávali. Z Filipky přes Ptačí nádrž na Prameny Vltavy nádhera, čerstvě najeto, sněhu klidně i na závodní lyže, nejlepší lyžba za poslední rok. Z Pramenů na Kvildu stopa spíše jen vyšláplá, navíc rozoráno od pěšáků. Z Kvildy na Horskou čtyřstopá dálnice, sem tam drn, ale nic tragického. A z Horské na Zlatou Studni taky jeden z lepších úseků bez kamenů s dobrou úpravou. Celkem velká spokojenost, je to na béčkové lyže, ale ne úplné kameňačky, do kapsy si určitě vemte něco na přimázání, na tom bordelu vosk ojedete za 20 km a počítejte s tím, že vnější hůlka se bude občas propadat, pokud máte závodní hole.
Vloženo 6.1.2015 14:12
bude se letos upravovat stopa ze Strážného ke Žďárskému jezírku? poslední dva roky to bylo v lepším případě bez vyjeté stopy. Odpoví mi někdo?
Vloženo 5.1.2015 7:58
Trasa Kvilda - Horská Kvilda - Filipova Huť - Ptačí nádrž - Černá hora - Kvilda.
Ráno bylo asi 10cm nového sněhu, všechny hlavní trasy upravené, díky za to! V úseku Kvilda - Horská Kvilda - Filipova Huť občas kouká tráva, občas hlína, lepší je vzít starší lyže. Od Filipovy Hutě směrem k hranici a podél hranice již naprostá paráda! Odpoledne byly přeháňky a ještě pár cm připadlo.
Vloženo 30.12.2014 20:08
Trasa V Polci - U Rašeliniště - Pod Churáňovským vrchem - U Mezilesní slatě - Zlatá Studna - Ranklovská rovina - U Daniela - Horská Kvilda - jezerní slať - U Tremlů - Kvilda - U Tremlů - Pod Přilbou - Přilba - V Sedle Přilby - Na Hřebenovce - U Rašeliniště - V Polci (podrobný popis: http://www.mapy.cz/s/eWVw)

V úseku V Polci - U Rašeliniště - Na Hřebenovce je hodně kamenů. Cestou nahoru se jim dá vyhnout, ale směrem dolů je to dost blbě sjízdné + je tam v nejprudším úseku padlý smrk přes cestu. Od rozc. Pod Churáňovským vrchem směrem na rozc. U Mezilesní slatě byl kus trasy upraven na bruslení, ale sněhu je tu ještě málo. Dál na Zlatou Studnu, Horskou Kvildu až rozc. U Tremlů už je to paráda. Poslední část směrem na Kvildu byla opět upravena na bruslení + částečně stopa, ale hodně tu čouhá tráva a taky je to rozšlapané. Směrem na rozc. Pod Přilbou sněhu nejdřív dost málo, za to dost kamenů, ale pak už se to lepší. Cesta na Přilbu a dolů směrem Churáňov sjízdná, až tedy na poslední úsek (viz výše). Stopy byly všude (kromě krátkého úseku u Kvildy pouze prošláplé), jinak polojasno :)
Vloženo 29.12.2014 18:15
Trasa Churáňov - Pod Churáňovským vrchem - U Mezilesní slatě - Zlatá Studna - Ranklovská rovina - U Daniela - Zlatá Studna - U Mezilesní slatě - Na Hřebenovce - Pláně - rozhledna Churáňov - V Polci (podrobný popis: http://www.mapy.cz/s/eVLK).

Mezi Churáňovem a Zlatou Studnou ještě sem tam narazíte na nějaký ten kamen, ale dá se to. Úsek Zlatá Studna - U Daniela (jak přes Ranklovskou rovinu tak po modré t.z.) je sjízdný v pohodě, jsou zde prošláplé dvě stopy, dnes nejlepší úsek. Mezi Zlatou Studnou a Na Hřebenovce jsou podmínky srovnatelné s první částí, ale na sjezdu na Pláně je sněhu ještě málo. Z Plání zpět už je to pak taky celkem dobré, akorát je tu stopa rozšlapaná (kromě úseku ke skokanskému můstku, tam je to OK). Stopy byly všude (pouze prošláplé), celý den celkem hustě sněží.
Vloženo 3.4.2015 18:33
Dnes byly na Šumavě upraveny některé trasy v oblasti Kvildy, Horské Kvildy a Zadova, dále se plánovala (a dost možná už proběhla) úprava i v okolí Modravy. Přesný rozpis se dá při troše snahy vydolovat na bilastopa.cz. Záznamy z GPS rolby asi nemá cenu hledat, nejspíš jezdí jen skútry, které nikdo nemonitoruje...
Vloženo 31.3.2015 18:05
Ahoj Honzo, a ostatní. Já osobně jsem plánovala přispět svou troškou ze stopy, byla jsem minulý víkend 21.-22.3., trasa ze Žel. Rudy na Modravu a pak dál přes Č. horu, do Borovky. A pak už pěšky do Lipky na vlak. Bohužel je už zavřená Tetřeví stezka, na ní je ale sněhu opravdu dost :))) Na Poledníku také. Níže horší, místa vytátá ale ten víkend se dalo objet, až na Javoří Pilu. Ovšem okolo Roklan. potoka totálně nesjízdné, ani po okrajim, tam nebyl žádný sníh. Potom samozřejmě z Modravy na Březník dobré, stopa také, taková docela ok mýdlo, žádné vytátiny. Č. hora až k rozcestí pramenů Vltavy sníh, no ale dále na Bučinu..to tedy nebylo už nic než střídavé sundavání nandavání, velké úseky bez sněhu a možnosti objet, Nicméně, pokud s tím běžkař počítá, tak to radost z pohybu nekazí:) Dle sumavske bilestopy.cz a kamer tam zatím moc nenasněžilo, nicméně bych to zkontrolovala ještě zítra, přece jen nejvíc má padat do pátku.. I na Šumavě. Knížecí Pláně jsme projeli ještě o víkend dříve, a tam to tenkrát ještě s objížděním šlo. Nicméně..po těch průtržích v neděli a včera.. bych se na louky bála ..V lese bude určitě lépe. SKOL
Vloženo 31.3.2015 10:36
Vzhledem k tomu jaké je teď počasí (sněží i v nižších polohách) by mě velmi zajímalo, zda se ještě dá v okolí Kvildy vyrazit na běžky. Škoda, že v porovnání s Jizerkami nebo Krkonošemi zde nefunguje nikdo, kdo by sem psal aktuální informace. Ale pokud se dá lyžovat třeba v horních partiích Jizerské magistrály (včetně oblasti v okolí Smědavy), tak si myslím, že v této části Šumavy by to mělo jít taky. Přemýšlím vyrazit sem na velikonoce, tak pokud by měl někdo aktuální info, sem s nimi.
Vloženo 10.3.2015 13:38
Nesmysl - z Modravy na Breznik a Cernou Horu, na Filipovu Hut, Zidovska cesta,okruhy na Velkem Javoru, okruhy okolo Haidelu, vsude snehu dost az pul metru a stopa paradni. Staci vyrazit dopoledne se spravnym vybavenim a nadherny sportovni svezeni. Zitra se ma ochladit takze o vikendu nebude problem.
Vloženo 9.3.2015 10:11
Včerejší lyžovaní bylo pro romantiky krásné, pro sportovce utrpení. A už to asi bude jen horší. Ráno zmrzlý led, po obědě roztátá břečka se spoustou míst bez sněhu. Jeli jsme od Jezerní Slať, pramen Vltavy, Bučina, Kvilda, Slať. Nejlepší podmínky byly asi okolo Tetřeva.

Pokud chcete ještě letos na běžky na Šumavu, tak pokud možno dnes. O víkendu už tam nemusí být žádný sníh.
Vloženo 6.3.2015 17:24
Zadov-Plane-N.Hute-Bor.Lada-rozc.u Kniz.Plani-rozc.u Buciny-Kvilda-Vydri Most-Zadov: z N.Huti do B.Lad vice travy nez snehu, mnoho useku k prenaseni. Z Bor.Lad upraveno rolbou, ale prvni dva km snehu jentaktak. Pote az na rozc.u Buciny snehu dost, ale prostredek na skate je neupraveny, prilis hluboky snih. Od rozc.u Buciny lze bruslit bez problemu az na Hor.Kvildu a dale na Zadov/Churanov. Pozor, okolo Zlate Studny nekolil vytatych mist. Dnes +2°C, 2 cm noveho snehu a noci pod nulou.
Vloženo 4.3.2015 19:16
Churanov-Prilba-Kvilda-Pramen Vltavy-Cerna hora-Fil.Hut-Hor.Kvilda-Churanov: od 2.3.napadlo cca 12 cm snehu, dnes +2°C,vsude vyslapnuto na klasiku, krome useku Pod Prilbou-Kvilda (kde je malo mista) a Hamersky potok-Hor.Kvilda (kde je vytato az na asfalt) se vse da i odbruslit. V useku Pram.Vltavy-Fil.Hut upraveno na skate rolbou 4.3. Pozor na nemalo zledovatelych mist a semtam drny a kaminky, jinak velmi dobre podminky, cca 5-20 cm snehu. Uplne nejlepsi na uvedene trase byl usek Prameny Vltavy-Fil.Hut, nejhorsi (ale porad s asi tremi zouvanimi prujezdny) usek je Hor.Kvilda-Churanov. Pres noc je pod nulou, takze snih ubyva pomalu. Uzijte si to!
Vloženo 28.2.2015 11:03
Trasa - ZS Zadov - Horska kvilda a zpet pres Zhuri. Stadion a okoli 75% sjizdne, cesta z HKvildy na Zhuri velmi spatne, zbytek v sjizdny s obcasnym prenasenim.
Vloženo 27.2.2015 17:25
Dneska jsem v okolí Kvildy naběhal cca. 50 km a je to dost proměnlivé. Rolby se konečně probudily a některé úseky projely. Naprostá paráda je Židovská cesta - Knížecí Pláně - Žďárské sedýlko. Z Kvildy je lepší vyrazit směrem Bučina (parádně upraveno je standardně ve Finsterau), případně Filipova Huť, k Pramenům Vltavy to stálo celý týden za nic, nevím, jestli to tam ale dnes projížděla rolba. Velmi pěkné jsou standardně trasy Modrava - Březník, Modrava - Černohorská nádrž - Černá hora, Na Ztraceném - Ptačí nádrž - Lovčí skála - Filipka. Vůbec jsem nejezdil směr Horská Kvilda, Zhůří, Churáňov, tam je to dost osluněné a dle stavu na Kvildě bych to neriskoval. Ty úseky, které jsem vychválil, tak jsem jel dnes na jedničkových lyžích. Vyloženě špatný byl asi jen 300 m úsek po sjezdu z Bučiny na Chaloupky a Furik, dále na Knížecí již to bylo velmi dobré, čerstvě upravené. Počasí dnes famózní. Na klasiku horší máza, místy je dost teplo
(sníh téměř voda), jinde se zase drží mráz celý den. Bez klistru to nepůjde, pokud zítra lehce nepřipadne.
Vloženo 26.2.2015 21:12
Pokud nenasněží jsou cesty na Javoří pilu, okolo Kvild nesjízné. Dle zkušenosti z minulého týdne je nejpřijatelnější cesta na Březník, případně z Kvidy na Prameny Vltavy. EM
Vloženo 26.2.2015 13:11
Zbynku MOC DEKUJI!
Vloženo 24.2.2015 20:08
Kvilda - U Tremlů - rozc. pod Lapkou - cesta pod Tetřevem - Teplá Vltava, most - Holubí skála - Židovská cesta - Nová Boubská - Vlasatá cesta - Hraběcí huť - Kvilda: sněhu není zase tak málo, ale ty rozmydlené stopy jsou jedním slovem tragédie. Rolbu už neviděly hodně dlouho a zejména frekventovaný úsek Kvilda - Prameny Vltavy je již od soboty ostuda. Těžko říct, co za tím stojí, jestli na údržbu nejsou peníze, nevím. V porovnání s Jizerkami, Orlickými horami, Dolní Moravou a Jeseníky je to návrat do doby, kdy rolby neupravovaly stopy.. Týdenní dovolenou na běžky příště zvolím lépe. Pravda je, že okolo Modravy nebo třeba v Německu (Finsterau) je kvalita údržby tras mnohem lepší, takže zakopaný pes je asi na Kvildě, která se honosí označením běžkařského centra Šumavy (viz skimaraton).
Vloženo 17.2.2015 18:10
V sobotu okruh Nové Hutě, Churáňov, Horská Kvilda a zpět. Na pláních spousta travnatých úseků, v lese pak jehličí a zledovatělý sníh. V neděli pak Borová Lada, Pramen Vltavy, Bučina, Knížecí pláně. Stoupání z Borových Lad k Pramenu Vltavy - sněhu dostatek, jen občas trochu toho jehličí a trávy. Sjezd k Bučině a na Knížecí pláně - hodně zledovatělé. Suma sumárum sníh je, ale trasy (zejména Šumavská magistrála) žádná sláva.
Vloženo 15.2.2015 10:05
Absolvovana trasa Zhůří, Danielova cesta, Horská Kvilda, Kvilda a zpět kolem hotelu Rankl. Žádná velká sláva, stopy vlivem vysokých denních teplot dost ledovate, hodně odtatych míst, ale dalo se..
Vloženo 15.2.2015 10:11
Trasa Kvilda-Horská Kvilda-Filipova Huť-Černá Hora-Kvilda. Stopa pěkná a hlavně nádherné počasí. Celý den sluníčko:-)
Vloženo 15.2.2015 8:40
Včera Borová Lada, Bučina, Knížecí pláně. Stopa velmi dobrá, sněhu dostatek, jen to vzhledem k inverzi začíná tát. U Borové Lady dneska bude asi už třeba opatrnosti. Je tam jasno, co víc si přát, maximální zážitek!
Vloženo 1.2.2015 8:19
Pláně, Zlatá studna, Zhůří, Horská Kvilda
Stopy upravené pro klasiku i skate, občas krátký úsek kde je sněhu méně se objeví tráva nebo v horším případě kamení.
Celkový dojem - perfektní svezení.
Vloženo 27.1.2015 8:34
Království za stopu! :-)
Vloženo 23.1.2015 21:19
Ráno ve stopách asi 1 cm nového vlhkého sněhu. Jeli jsme na Knížecí Pláně (Židovská cesta stále bez chyby) a dál na Žďárské jezírko. Na Žďárecké sedýlko docela slušná stopa od rolby (nenechte se odratit špatným začátkem u Kníčecícj Plání). Pak k jezírku jen turistická stopa krajem cesty. Od jezírka jsme vystoupali na Žďárek a cestou necestou se vrátili k Sedýlku. Sněhu nečekaně hodně. Škoda, že se neupravují trasy i v této části Šumavy.
Vloženo 22.1.2015 19:28
Včera Modrava - Poledník a zpět

Ze začátku sněhu málo, stopy rozmydlené, ale dá se bez sundávání. Od Javoří pily sněhu dost, poslední úsek podupaný od pěšáků. Hezká stopa je na rovince kolem Oblíku a u Tříjezerní slatě.

Dnes z Kvilda na Prameny, Bučinu + menší okruh v Německu. Tam upraveno na klasiku i bruslení. Oba dny slunečno (byly vidět i Alpy), ale dnes mnohem tepleji. Na slunci sníh rychle měkl a odtával.
Vloženo 20.1.2015 19:01
Dnes jsme projeli nový úsek od Ptačí nádrže přes Filipovu Huť na Horskou Kvildua po magistrále zpět na Kvildu.

Na Černohorskou nádrž stopa dobrá, pak horší a méně sněhu, ale dá se. Kolem Filipovi Huti kličkovaná mezi stromky a drny. V lese po asfatce špatné - led, klacíky, kameny, částečně lze jet příkopou. Níže jak odbočuje stopa ze silničky sněhu dost až po chlupaté krávy. Pak kolem Horské Kvildy pajdaná - je tady víc trávy, jak sněhu. Celkem slušná vymrzlá stopa je kolem Jezerní slatě, konec ke Kvildě zase horší, ale ne tolik jako u HK. Sníh dnes rychlejší a stopy vyglajdanější, jak včera - chtělo by to alespoň 1-2 cm nového sněhu. Úsek Signálka - Ptačí nádrž je ale zatím výborný.
Vloženo 18.1.2015 16:48
Kvilda - Bučina - Knížecí Pláně - Židovská c. - Stráž - Prameny Vltavy -Kvilda

Včera napadlo asi 5 cm sněhu. Z Kvildy začátek po škarpách a drnech, pak lepší, ale rozmydlená stopa. Od signálky slušná stopa od rolby (včera). Z Bučiny na Knížecí Pláně nejprve dobré, pak ale málo sněhu - leze tráva, hlína, místy jen 1 cm sněhu. Sjet to jde, ale doporučuji rozhodně staré lyže. Z Plání kousek stopa od lyžařů, Židovská až na úvod perfektní. Přes Stráž, Prameny a směr Kvilda taky slušné, až poslední 1,5 km led. Pěkná je signálka kolem Holubí skály. Sníh vlhký (vata), v nejvyšších polohách napůl prašan. Ráno -2, odpoledne +2. Celkově spokojenost, čekal jsem to horší.

Ještě jsem zapomněl dodat, že po Židovské cestě dnes projela rolba ráno i odpoledne.
Vloženo 14.1.2015 16:20
Byl jsem na Šumavě o víkendu 10. - 11.1., v sobotu skoro všechno roztálo, v neděli se ochladilo a trochu nasněžilo, moc bych to zatím na běžky neviděl. Na bilastopa.cz mají perfektní, často aktualizované informace z jednotlivých šumavských sředisek.
Vloženo 7.1.2015 15:42
Dnes najeto bratru 50 km po Šumavě a na to, jaká to je jinde bída, tak Šumava překvapila. Odjezd z Plání, -3°, mazáno modrý extra a máza v pořádku. Okolo Churáňova spíše horší, sem tam kámen nebo kořen, skutečně málo sněhu. Ze Zlatý Studně přes Zhůří a Horskou Kvildu na Filipku krásně upraveno, ale místy stopa vyřízlá do hlíny, borůvčí, malých stromků, horší byl všudypřítomný bordel ze stromů - kůra, větvičky, mech trochu zadrhávali. Z Filipky přes Ptačí nádrž na Prameny Vltavy nádhera, čerstvě najeto, sněhu klidně i na závodní lyže, nejlepší lyžba za poslední rok. Z Pramenů na Kvildu stopa spíše jen vyšláplá, navíc rozoráno od pěšáků. Z Kvildy na Horskou čtyřstopá dálnice, sem tam drn, ale nic tragického. A z Horské na Zlatou Studni taky jeden z lepších úseků bez kamenů s dobrou úpravou. Celkem velká spokojenost, je to na béčkové lyže, ale ne úplné kameňačky, do kapsy si určitě vemte něco na přimázání, na tom bordelu vosk ojedete za 20 km a počítejte s tím, že vnější hůlka se bude občas propadat, pokud máte závodní hole.
Vloženo 6.1.2015 14:12
bude se letos upravovat stopa ze Strážného ke Žďárskému jezírku? poslední dva roky to bylo v lepším případě bez vyjeté stopy. Odpoví mi někdo?
Vloženo 5.1.2015 7:58
Trasa Kvilda - Horská Kvilda - Filipova Huť - Ptačí nádrž - Černá hora - Kvilda.
Ráno bylo asi 10cm nového sněhu, všechny hlavní trasy upravené, díky za to! V úseku Kvilda - Horská Kvilda - Filipova Huť občas kouká tráva, občas hlína, lepší je vzít starší lyže. Od Filipovy Hutě směrem k hranici a podél hranice již naprostá paráda! Odpoledne byly přeháňky a ještě pár cm připadlo.
Vloženo 30.12.2014 20:08
Trasa V Polci - U Rašeliniště - Pod Churáňovským vrchem - U Mezilesní slatě - Zlatá Studna - Ranklovská rovina - U Daniela - Horská Kvilda - jezerní slať - U Tremlů - Kvilda - U Tremlů - Pod Přilbou - Přilba - V Sedle Přilby - Na Hřebenovce - U Rašeliniště - V Polci (podrobný popis: http://www.mapy.cz/s/eWVw)

V úseku V Polci - U Rašeliniště - Na Hřebenovce je hodně kamenů. Cestou nahoru se jim dá vyhnout, ale směrem dolů je to dost blbě sjízdné + je tam v nejprudším úseku padlý smrk přes cestu. Od rozc. Pod Churáňovským vrchem směrem na rozc. U Mezilesní slatě byl kus trasy upraven na bruslení, ale sněhu je tu ještě málo. Dál na Zlatou Studnu, Horskou Kvildu až rozc. U Tremlů už je to paráda. Poslední část směrem na Kvildu byla opět upravena na bruslení + částečně stopa, ale hodně tu čouhá tráva a taky je to rozšlapané. Směrem na rozc. Pod Přilbou sněhu nejdřív dost málo, za to dost kamenů, ale pak už se to lepší. Cesta na Přilbu a dolů směrem Churáňov sjízdná, až tedy na poslední úsek (viz výše). Stopy byly všude (kromě krátkého úseku u Kvildy pouze prošláplé), jinak polojasno :)
Vloženo 29.12.2014 18:15
Trasa Churáňov - Pod Churáňovským vrchem - U Mezilesní slatě - Zlatá Studna - Ranklovská rovina - U Daniela - Zlatá Studna - U Mezilesní slatě - Na Hřebenovce - Pláně - rozhledna Churáňov - V Polci (podrobný popis: http://www.mapy.cz/s/eVLK).

Mezi Churáňovem a Zlatou Studnou ještě sem tam narazíte na nějaký ten kamen, ale dá se to. Úsek Zlatá Studna - U Daniela (jak přes Ranklovskou rovinu tak po modré t.z.) je sjízdný v pohodě, jsou zde prošláplé dvě stopy, dnes nejlepší úsek. Mezi Zlatou Studnou a Na Hřebenovce jsou podmínky srovnatelné s první částí, ale na sjezdu na Pláně je sněhu ještě málo. Z Plání zpět už je to pak taky celkem dobré, akorát je tu stopa rozšlapaná (kromě úseku ke skokanskému můstku, tam je to OK). Stopy byly všude (pouze prošláplé), celý den celkem hustě sněží.

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Centrální Šumava - Zadov, Kvilda