Okolí Suchého vrchu a Čenkovic – běžky

Oblast Bukohorské hornatiny zná skoro každý motorista jako místo s nepříjemnými serpentinami. Tato místa ale nabízí také překrásné běžkařské terény vedoucí z Mladkova směrem na Suchý vrch a Bukovou horu. Centrem oblasti je lyžařský areál Čenkovice.

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 5.2.2023 9:18
Zdravim ze stopy. Dnes jsem vyrazil z Cenkovic kvuli zakazu. Strana Bukovky nic moc, pres 10 stromu pres cestu. Nicmene pres les v pohode objizdne. Strana Suchaku prorezana a na rolbovanem podkladu cca 5cm noveho.
Vloženo 4.2.2023 15:58
Trasa Jamné - U 5 bratří: minimálne známky strojovej úpravy, vrstva 7-10 cm nového prachového, ale skôr tupého snehu, v lese množstvo popadaného "bordelu"zo stromov dané veterným počasím v posledných dňoch a lyžiaska cesta rozrytá od nejakého SUV. Iba na klasiku, skate s ohromným trápením. Až od Pod Suchým vrchem po U 3 pánů vyborne upravená stopa pre oba štýly. Od U 3 pánů po U 5 bratří iba stopa na klasiku od lyžiarov, 3 stromy cez cestu popadané. Celkovo všade dostattočné množstvo snehu na A-čkové lyže. Dnes to bolo hlavne na klasiku vhodné.
12:09
12:19
12:24
12:48

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (8)

Vloženo 2.2.2023 10:48
Ahoj,
okruh kolem Bukovky, sněhu dost, teplota cca + - 1 st. ujeto od rolby, asi dopoledne.
Pozor na padající stromy, jeden leží přes cestu před odbočkou na Valteřice ?
Vloženo 1.2.2023 13:28
Dneska (1.12.) tam dle mapy.cz upravovali stopy.
Vloženo 30.1.2023 7:26
Sníh kvalitní, ale je z něj opět nedostatkové zboží. Od sedla dolní cestou ke sjezdovkám Červená voda to vcelku šlo a protože tam není sjezd, tak se kamenům dalo úspěšně vyhýbat. Na Bukovku koukaly kameny, nechtěl bych to jet dolů. Sjezd Bukovka dolů OK, ale sjezd do sedla od Náměstíčka zase bída. Člověk musí být pořád ve střehu a čekat, že se mu lyže zadrhne. A ani není do čeho padat, chybí peřina. Přesto byly obě parkoviště naplněné do posledního místa.
Vloženo 29.1.2023 15:30
Ze sedla kolem BH to je za sjezdovkama horší, několikrát jsme sundávali. Kolem SV lepší až od Hvězdy. Na A lyže to není, na skate taky moc ne. Stopa spíše vyšlapaná a namrznutá. Všude spousta šlápot.
Vloženo 28.1.2023 17:23
Buková hora. Sice hlásí upraveno, ale je to spíš na klasiku. V určitých úsecích kameny.
Vloženo 24.1.2023 19:18
Trasa od žel. zast. v Mladkově směr Štíty (H. Heřmanice).
Od Mladkova vyhrnuto až k U Křížku. (Dalo by se ale po louce.) Od křížku jsem prošlápnul stopu kolem rozc. nad Boudou, U 3 pánů, na Suchý vrch (=SV). Sníh dobrý a dostatek. Místy byly pod sněhem lehce cítit kameny, ale 95% super. Krátké stoupání od 3 pánů k odbočce má místy poházené kameny, ale při stoupání to problém není. Okolí SV sněhově nejlepší. Klesání při návratu ze SV od odbočky k Hvězdě ujde, ale začíná to být vyjeté od lyžařů. Dále rovně k ČV sedlu to taky začíná být místy vyjeté, ale zatím OK. Z ČV sedla zleva kolem B.hory ze začátku skoro špatné, ale po půl kilometru to jde.
Od odbočky Nad Valteřicemi dolů na Štíty to ani nezkoušejte! Samý šutr! Jakmile to šlo, sjel jsem na louky. Dále jsem jel po loukách a polích na Horní Heřmanice na autobus. Kdybych znal podmínky, asi bych sjel/sešel do Čenkovic či Moravského Karlova.
Vloženo 21.12.2022 16:06
Dneska dopolko to bylo super, trošku novýho sněhu, docela to i jelo (skate). Teď už to tak super nebude...

(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 21.12.: Nevíte jak to aktuálně vypadá kolem Suchého vrchu?
Díky.
Martin)
Vloženo 19.12.2022 6:42
Krásné svezení spíš na klasiku, místy méně sněhu od rolby. Počasí nádhera, nahoře slunce, dole mlha. Málo lidí.
Vloženo 17.12.2022 13:51
Sněhu je dost včera to bylo projeto rolbou. Lepší je to na klasiku. Na skate se trochu boří.
(Odpověď na dotaz uživatele Jana z 17.12.: Dotaz, jaká je stopa na Suchaku? Je dost sněhu?)
Vloženo 11.12.2022 18:20
Dnes kolem Bukové hory, už slušné podmínky, tedy na béčkové běžky:-)

Aktuality ze sezóny 2021/2022, popř. starších

Vloženo 19.3.2022 12:44
Skoro vše je pod jehlicim, jediný sjizdny úsek je na Bukovce Namesticko k Bukové hoře a má suchaku kousek nad parkovištěm ke Hvězdě.
Vloženo 12.3.2022 10:37
Ahoj, dnes jsem jel ráno okruh Bukovka a pak Suchák a zpět na sedlo. Stopy tvrdé a pěkné, krásný manžestr. Ale mazal jsem klister. Docela to drželo. Svezení ještě pěkné, zejména v otevřených úsecích, pod stromy a na sluncem exponovaných úsecích už to tak pěkné není. Buď je to ledovaté nebo špinavé, a to tak, že v podstatě hnědý flek na sněhu, ale pořád se to dá. Na křížení sjezdu z Bukové hory jsem dokonce chytl kámen. Pocitově nejlepší je malý okruh nahoře na Sucháku :) Vypadá to, že zbývá pár dní, kdy se bude dát nějak rozumně lyžovat, byť sněhu je ještě ve vyšších partiích dost.
Vloženo 9.3.2022 19:24
Okruh Bukovky, občas horší mista, ale parádní svezeni,, nejlepší úsek Namesticko - Buková hora.
Vloženo 5.3.2022 20:29
Odpolední provětrání z Převáže na Boudu a přes Těchonínský les zpátky. Na včerejší úpravu nasněžilo pár čísel nového sněhu, který zakryl špínu, ale kde jsou hustší stromy, tam se to úplně nezdařilo. Víc těchto míst je kolem Bukovky, kolem Sucháče je jich přece jenom míň. Díky novému sněhu jsou i všechny sjezdy mnohem bezpečnější, jen ten nový sníh trochu tahá za nohy. Z Převáže je potřeba vynést lyže v ruce za první lesík, dál už dobrý, sněhu dost. Jediný špatný úsek, na který jsem narazil, byl sjezd od pěti bratří k Jamnému, tak lezou šutry, nahoru se to nějak přeskákat dá.
Bruslaři opravdu vnitřní stopu dost ničí, ale prostor mezi oběma klasickými stopami je tak úzký, že se tam bruslit v podstatě nedá. Bych skoro přimlouvat za to raději řezat jen jednu stopu na klasiku.
Vloženo 4.3.2022 22:52
Ahoj, dnes se synovcem jen ze sedla na stranu Suchého vrchu. Po dnešní úpravě, která moc prospěla trasám, parádní svezení!!. Odpoledne skoro celou dobu drobně sněžilo (pomohlo k té pravé zimní idylce), -2 stupně. Hezké zimní podmínky. Víkend bude fajn svezení tak neváhejte a vyjeďte.
PS: Jen trochu zklamání:( , jak už tu v příspěvcích napříč regiony bylo mnohokrát zmíněno, dnešní nová úprava tratí a stop… a ty vyřízlé stopy hned ten den rozsakrovány některými bruslaři… zamrzí to… trochu ohledu k práci druhých a rozumu do hrsti by to chtělo…
Vloženo 1.3.2022 0:20
Ahoj, sněhu všude dost na obě strany, samo čím výš tím líp, v lese sem tam ledové plotny a někde více jehličí a nečistot ale průjezdné vše. Vymrzlé tvrdé . Hezké svezení zvláště na skate, mazání na klasiku asi obtížnější.. Sedlo - Hvězda - pravou stranou pod Suchý vrch a dal až k silnici, otočka a zpět nahoru na Suchák, tam kolečko kolem Suchaku, dolů ke Třem pánům - Pěti bratřím - Hvězda (zde horší úsek po kraji silnice ale šlo projet) - sedlo - Náměstíčko - Buková hora a zpět na sedlo. Navečer mrzlo, lidí málo odpoledne. Při předpovídaném mrazivém počasí podmínky vydrží. Určitě vyražte a užijte lyžování
Vloženo 25.2.2022 19:47
Dnes kolem Bukovky a Sucháku nad očekávání velmi dobré. Dopoledne sněžilo, potom čerstvá úprava. Občas jehličí, ale jinak super na klasiku i skate. Navíc slunce, co víc si přát?
14:05
15:15
15:20
15:24

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Vloženo 24.2.2022 14:02
Před polednem kolem Bukovky, lehce nad nulou, pofukovalo. Typicky jarní lyžování - od špinavých ledových úseků v hustším lese, přes rozměklé pasáže na sluníčku až po hezký úsek z náměstíčka na Bukovku. Na klasiku těžko mazat, je to na klistry, ale bordelu ve stopě je tolik, že jsem zkusil tuhý vosk a pak holt soupaž nebo bruslit. Další úprava určitě pomůže. Mimochodem pro sjezdaře - nápadný kontrast v kvalitě sjezdovek na obou stranách kopce - na Červené vodě těžký nahrabaný sníh a muldy, na Čenkovické mnohem lepší....
Vloženo 23.2.2022 18:09
Dnes upraveno, občas jehličí a šišky ale dalo se celé v pohodě projet.
Vloženo 19.2.2022 19:48
Červenovodské-Suchý vrch.V lese na kost zmrzlá směs jehličí šišek větev (po vichřici), všude viditelná stopa. Do kopce netřeba mazat, z kopce nejelo. pouze trasa hvězda - Suchý vrch levou cestou docela šla, kde nevede lesem, se dalo i bruslit. rovné, zmrzlé. Padák do kopce ledova stěna, problém vůbec výlet nahoru... tzn. pro srdcaře.
Vloženo 19.2.2022 11:52
Jak suchy vrch tak bukovka zapadana jehlicim. Jen občasné krátké úseky, kde se dá sklouznout.
Vloženo 13.2.2022 21:49
Vcelku dobře, na oblevu napadlo asi 3 čísla nového sněhu, takže se to dá. Stopy slušné, všechno tvrdé, ale dost zrcátek. Pod stromy horší - ledovaté na otevřených místech pěkné. Fialový s modrým mi moc nedržel. Kombinace sádla a trocha klistru univerzálu byla dobrá, ale obecně se to dost rychle sjíždělo.
(Odpověď na dotaz uživatele Jakub z 13.2.: Chci se zeptat, jak to vypadá v okolí Suchého vrchu na běžky?)
Vloženo 5.2.2022 17:16
Ahoj, tradicni je okru kolem Bukove hory. Je to vicemene po vrstevnici a je to asi 8km, Neprijemne tam jsou sjezdovky. Zejmena 2. Na druhou stranu se tradicne jezdi Suchy vrch nahoru a dolu. Kilometrama asi podobne. Jen je vice dokopce. Da se to ruzne natahnout. Dalsi varianta je okruh kolem Boudy a Techoninskeho lesa. Uz trochu narocnejsi, ale nic hrozneho.
(Odpověď na dotaz uživatele Lucie z 5.2.: Zdravím, chtěla bych Vás poprosit o radu. Chystáme se na běžky, ale okolí Čenkovic moc dobře neznám. Mohl by mi někdo doporučit nějaký příjemný okruh pro začátečníky okolo 15 km? Díky moc!)
Vloženo 4.2.2022 22:44
4.2. Okolo Suchého Vrchu a Bukovky sněhu spousta, perfektně upraveno, velké díky rolbaři! Do 13h pěkně držel V45 fialový speciál,potom lepší klasický sádlo V55 - začalo se to malinko mydlit.Na soupaž dostatečně tvrdo pod hůlky. Mlhavo,ale krásná zimní kulisa.
Vloženo 30.1.2022 21:08
I přes zhoršené podmínky stále krásné svezení kolem Bukovky, ideální i pro děti. Dostatek sněhu, jen kvůli větru někde zafoukaná stopa nebo jehličí. Na závětrné straně ideál. :-)
Vloženo 28.1.2022 22:07
Dnes krásné svezení. Spousta sněhu. V celé oblasti Sucháku a Bukovky skvěle upraveno. Doporučuji.
Vloženo 27.1.2022 11:22
Stopa pořád dobrá. Na přemrzlém podkladu poprašek čehosi, prašan to není.
Vloženo 25.1.2022 18:45
Dnes projety trasy kolem Bukové hory a Sucháku. Málo lidí, hodně sněhu a perfektně upraveno. Kdo můžete, vyražte. Místa na parkování na sedle dostatek. O vikendu bude zase narváno.

O oblasti

Oblast Bukohorské hornatiny zná skoro každý motorista jako místo s nepříjemnými serpentinami. Tato místa ale nabízí také překrásné běžkařské terény vedoucí z Mladkova směrem na Suchý vrch a Bukovou horu. Centrem oblasti je lyžařský areál Čenkovice.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Orlické hory