Okolí Suchého vrchu a Čenkovic – běžky

Oblast Bukohorské hornatiny zná skoro každý motorista jako místo s nepříjemnými serpentinami. Tato místa ale nabízí také překrásné běžkařské terény vedoucí z Mladkova směrem na Suchý vrch a Bukovou horu. Centrem oblasti je lyžařský areál Čenkovice.

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází jeden nezodpovězený dotaz
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 22.1.2020 19:47
Dle skromnych snehovych podminek dokonale. Diky rolbarum vse "utazeno" kolem Bukovky dokonce i trosku stopovacem. Je to na starsi bezky ⛷ a pozor na lesni sjezdy! Kolem Bukovky se zdaji byt lepsi podminky, obcas i stopovacem ideal, najizdet proti smeru hodin kolem Bukovky, tedy od inficentra kde je led a kameni coz na stoupani nevadi, dojezd pak z druhe strany v pohode. Kolem Suchaku jsem jel od hvezdy doprava (po cervene) - dobre sjizdne jen ten prudky kopec sundat lyze, pak uz dobre. Ze Suchaku jsem jel dolu ke 3panum a 5bratrim (po bile), pak kousek po ceste zpet na hvezdu, k sedlu sjizdet nalevo. Tak si to uzijte! Snad nam jeste prisnezi 🌞
Vloženo 22.1.2020 14:25
Dopoledne kolem Bukovky, asi -3, včera poprvé najeto rolbou, mazal jsem fialový speciál. Je pár míst hlavně na mýtinách, kde je krásná vyřízlá stopa na klasiku a pěkný sníh, ale většinou je to tak na hraně, občas nějaký kámen nebo ledovatější úsek. Bohužel jak je trať už druhý nebo třetí den na hraně inverze, tak občas vítr zfoukává v lese dost jehličí nebo natátý sníh ze stromů a tak to někde tahá za nohy. Pozor pod náměstíčkem směrem na Čenkovice, jsou tam pod prašánkem schované kameny a pěkně jsem tam pocuchal dvojky. Áčkové lyže zatím určitě nebrat. Kdyby večer spadlo aspoň pár cm na to jehličí, tak by to bylo mnohem lepší.
Vloženo 20.1.2020 11:41
Dnes ráno jsem projel kolem Bukový hory, přes vrchol a zpátky k parkovišti, pak na Suchák a zpátky. Na tu bídu, to docela šlo, ale určitě je to na starší lyže. Lepší je to možná kolem Bukovky, je tam víc sněhu. Všude tak 5 - 8 cm prašanu, pod tím tvrdý podklad. Pod stromy prašanu jen tak 1 - 2 cm. Dalo se bruslit, ale je to hodně hrbolatý. Kolem bukovky je nejhorší úsek stoupání na vrchol ze směru od Výprachtic (dolů bych to určitě nejel, lezou tam kameny). Nevím jak sjezd k parkovišti, projel jsem to zpátky na spodní cestu. Na straně k Sucháku je tradičně nejhorší úsek od Hvězdy k silnici - led a kameny, na tom malá vrstvička prašanu. Občas kamen je i pak dál. Nejlepší úsek je od odbočky k rozhledně až k chatě. Chtělo by to ještě víc sněhu.
Dotaz Vloženo 18.1.2020 18:27
Ahoj, nevíte někdo, jak to vypadá se sněhem okolo Bukové hory? Díky Marťa
Zodpovědět
Vloženo 12.1.2020 18:29
Sníh skoro žádný. Jen tvrdý sněho-ledový základ. Pěšky to je o ústa. Těď by mělo chumelit to by bylo dobré. Jinak celý hřeben od Čenkovic po turistický k Mladkovu a zpět hezky na kole. Pláště s hřebama. Páradní jízda. Ledu hodně, ale na hřebech se není moc čeho bát. Po Čenkovické sjezdovce dolů i nahoru je to jedná velká ledová plotna i někteří lyžaři šli dolů pěšky
Vloženo 5.1.2020 19:51
Dnes jsem byl projet stranu Bukové hory na kamenačkách, jiné bych nebral. Na tu bídu docela hezké svezení. Sníh dobrý a je ho tak 7-10cm. Na straně severní byla vyšláplá hezká stopa. Strana k Čenkovicím horší, ale taky se dalo.
Vloženo 1.1.2020 17:55
Z čvodske sjezdovky jsem oslovil běžkaře. Okolo bukovky na ultrakamenacky, lepší strana od čv. Suchac nesjizdny. Skol

Aktuality ze sezóny 2018/2019, popř. starších

Vloženo 2.3.2019 21:00
Když jsem viděl, že nevyjela dnes rolba z Říček, tak jsem po letech zavítal na Suchák.

Mám z toho takové rozporuplné pocity. Sněhu hodně - tahových 20-30 cm všude. Někde i půl metr. Rolbou projeto snad přes 40km stop. No bohužel všechnu snahu rolbařů pokazilo jehličí. To pokazilo minimálně 12km z dnešních 18. Hezkých bylo pár km u okruhu u boudy a pak odbočka od Tří pánů po východní straně suchého vrchu než se člověk dostane k té pro mnoho lidí nesjízdné spádnici.

Na parkovišti bylo sice aut hodně, ale většinu lidí co jsem potkal šla pěšky, což naštěstí nemělo na stopy velký vliv.

Je mi líto, že na Sucháku se můžou přetrhnout a rolbují 2x týdně a výsledek nic moc a jinde zase nevyjedou s rolbou 14 dní.
Vloženo 28.2.2019 7:43
Odpovím si sám - ano 27.2. jsem osobně projel a spokojenost. Bělost sněhu se trošku ztrácí...ale pořád to má skluz a stojí to za to :)

(Odpověď na dotaz uživatele vašek z 25.2.: Dle webu http://ski.ttnet.cz/ projeli v pátek 22.2. rolbou což je záslužné.
Jak to vypadá s postupným táním sněhu- ?dá se ještě udělat kolečko kolem Sucháku a dokončit 8ku kolem Bukovky? Zel byz nového sněhu to nebude žádné svezení, ale za pobyt na sluníčku na zbytcích sněhu stojí za to. Díky za info o průjezdnosti :-)
V)
Vloženo 28.2.2019 7:42
Je třeba pochválit rolbaře, kteří 26.2. projeli co mohli - klasická 8 kolem Suchaku a Bukovky super vyfrézováno.
Dle možností sněhu a "najehličeno" jsou podmínky odpovídající. Nikde není led, nelezou kameny.
Stopa je samozřejmě pomalejší tak 30% trasy hodně brání skluzu, zbytek jede super. Překvapilo mne k tak vysokým teplotám co je tam ještě hodně sněhu. Tak SKOL do stopy a užít sluníčka :-)
Vloženo 26.2.2019 15:02
Jel jsem před polednem kousek za rolbou v oblasti Bukovky. Bylo znát, že v noci nemrzlo, sníh začíná hodně povolovat a je těžký. Sněhu je dostatek, ale objevují se klacky a větvičky po předchozích polomech, tak pozor na lepších lyžích. Sníh je samozřejmě většinou špinavý, ale úprava aspoň trochu schovala jehličí.
Vloženo 15.2.2019 14:48
Dnes opět okolo Sucháku, stopa na sluníčku měkká a pomalá ve stínu přimrzlá a rychlá. Sjezd byl v úsecích, kde se střídal stín a sluníčko, docela mazec.
Jinak počasí super, konečně krásně, bohužel na úkor kvality stop.
Vloženo 14.2.2019 23:16
Dnes jsem projel vše okolo Sucháku a Bukovky. Počasí jako v prádelně - mlha a +3°C sníh mokrý a těžký. Pod stromy ve stopě občas mokro, větvičky a jehličí, ale byly i úseky, kde to bylo krásně čisté, hlavně okruh Těchonínským lesem byl docela OK.
Snad obleva se sněhem moc nezacvičí, aby sezóna neskončila tak brzy.
Vloženo 13.2.2019 22:22
Z Hoblovny okolo Bukovky přes sedlo na Suchák. Pak okruh k Boudě a dolů do Jablonného.
Vzhledem k celkem silnému větru jsem čekal špinavou stopu plnou jehličí a větviček, ale naopak stopa čistá s čerstvým cca 5cm popraškem. Pod ním ledová krusta, takže skate bylo dost rychlé svezení.
Klasika asi spíše na klistr.
Sjezd z Jamného do Jablonného už jsem musel objíždět vytátá místa, ale nahoře paráda.
Vloženo 1.2.2019 18:53
Králíky - Jeřáb - Severomoravská chata - Šanov (Červená Voda): Dobré běžkování, sněhu dost, na většině trasy solidní stopy
Vloženo 27.1.2019 20:44
Hedeč - Trojice - Hrubý les - okolo Čečele a zpět přes Severomoravskou, prořezané, čerstvý manžestr, krásné svezení, jen v úseku rozcestí před Čečelem - odbočka na Stráž/Jakubovice leží dva stromy, takže rolba vycouvala
Vloženo 24.1.2019 11:20
Šťíty-Červenovodské sedlo stranou od Čenkovic-suchý vrch a zpět stranou k Červené vodě. Komplet upravené - vždy jedna stopa na klasiku+ pás na bruslení. Po loukách nad Štíty krusta - super na skate! V místech kde minulý týden spadly stromy a větve je více větviček- nic hrozného - spíše na straně k Červené Vodě. Super svezení, děkuji za úpravu stop a odklízení polomů- musela to být dřina.
Vloženo 21.1.2019 7:04
V neděli Cotkytle-Heřm-Rýdro po loukách bez stopy, les Rýdro-Valte pár horších míst a stopa (spíš ujetý sníh) od běžkařů, hodně tvrdý sníh, dál po louce, v lese kolem Bukové hory rolbou upraveno, pár horších míst a sjezd na sedlo nic moc. Dál na Hvězdu a východní cestou na Bradlo a k Boudě (skvělá stopa od rolby a čistý sníh), odtud turistickou stopou k Převrácenému bunkru a na Kolotoč, po žluté značce (pár obcházení spadlých stromů) na Krulišovu cestu a zpět do Cotkytle. Nejhorší úsek byl sjezd od rozcestí Strážka-Nad Valteřicemi dolů lesem, tam jsem sundal lyže a sešel to, tvrdý sníh a dost stromů. Jinak paráda. Pokud někdo hledá co nej podmínky a je háklivý na lyže, tak v této oblasti určitě ze sedla na Suchák.
Vloženo 19.1.2019 18:44
Ze sedla na Suchak a kolem stopa na klasiku paradni a hlavně čistá,, zkusil jsem ještě na Bukovku, ale ve stopě i mimo stopu spousta jehličí. Zdar
Vloženo 17.1.2019 15:18
Dnes kolem poledne 2x ze sedla na Suchák, páteřní trasa krásně upravená, sem tam jsme ještě odtahovali nově spadlé větve, hodně se oteplovalo, tak dávejte pozor, aby vám ještě nespadlo něco na hlavu. Rolba pracovala na Bukovce, uvidíme co se podaří ještě zprůjezdnit.
Vloženo 12.1.2019 14:32
Dnes trasa Štíty-Bukovka-Suchák-Lichkov.Úsek Štíty-Rýdrovice kompletně zavátý sněhem,místy jsem se i bořil.Navíc vichr a bílá tma.Dále na Valteřice už byla stopa prošláplá od běžkařů,co tam šli předemnou.V okolí Bukovky a Sucháku už jsou stopy v pohodě a parádní běžkování, v lese téměř nefoukalo a mlha jen místy. V Lichkově se dá na běžkách dojet až k hlavní silnici.
Vloženo 8.1.2019 23:48
Opět jsem se dnes "úspěšně" vyhnul strojové úpravě stop a tak jsem si mohl na skate lyžích "vychutnat" krásu zasněžených a jindy perfektně upravených tras okolo Bukovky a Sucháku a to pouze ve klasické stopě prošláplých od bežkařů.
Tím chci říct, že dnešní běžky na skate rozhodně nebyly, stopa byla zasypaná 10 cm prašanu.
Klasika byla v pohodě, lidí minimum, takže jsem se do toho pustil a jsem viceméně spokojen.
Vloženo 6.1.2019 22:48
Dnes odpoledne ze Sucháku na Boudu, Sedlo, Okolo Bukovky a zpět na Suchák. Zataženo s jemným sněžením a -5°C. Sněhu konečně dost i na "A" lyže. Upraveno údajně včera, takže stopa na skate zasypaná 5-10 cm prašanu.
Klasika byla prošláplá od lidí, kterých bylo opravdu hodně. Unaven a spokojen :-)
Vloženo 5.1.2019 18:41
Trasa, sedlo nad Výprachticemi směr Buková hora - Červenovodské sedlo - Suchák a zpět, sněhu dost, +- 2 st.,trasa projeta rolbou ráno v cca 9,30, sněžení, občas mrholení, odhadem 22 km.
Vloženo 21.12.2018 14:30
Z Červenovodského sedla okruh kolem Sucháku je výborný ale pouze na klasiku. Sněhu je dost, stopy vyšlapané běžkaři. Rolbou zatím neupraveno.
Vloženo 20.12.2018 8:39
Včera v podvečer kolem Bukovky. Najeto před několika dny, na další úpravu by potřebovalo připadnout. Většinou jedna - lepší turistická - stopa krajem nebo prostředkem. Vzhledem ke sněhovým podmínkám na klasiku dobrý.
Vloženo 15.12.2018 15:32
Převáž-Č.sedlo -Suchý Vrch.stopa projeta od lidí, sem tam nějaký kamínek, jěště by to chtělo 10cm.nerolbováno.
Vloženo 9.3.2018 9:09
Z Lichkova na Suchý, v panenské stopě (včera upraveno), akorát dopoledne stopa přemrzlá, takže hlavně ve sjezdech na zabití. Sněhu ale dost, na víkend to vydrží.
Vloženo 8.3.2018 22:28
Dnes odpoledne skate kolem Suchého vrchu, na Boudu k převracenému bunkru a přes Pět bratrů a Hvězdu zpět na Suchák.
Stopa včera upravená, čistá, takže paráda. Pouze pod stromy na jižní straně kopce ledovka. Takže to na sluníčku jelo mizerně a pod stromy to dost zrychlilo a opačně. Sněhu všude dostatek, akorát u Převráceného bunkru místy vykukovala hlína.
Tak snad to ještě chvíli vydrží.
Foto zde: https://www.facebook.com/tomas.dresler.75?fref=gs&hc_ref=ARSZ_HBmdpxJTmOuJLKXVgJmZP6-rRQIy3_D2ZEsBQ0BsCvBYqH-H3PU2oDBxZEX93U&dti=852485418256379&hc_location=group_dialog
Vloženo 8.3.2018 22:18
Info od Tomáše:
Čerstvé stopy a dostatek sněhu v okolí Suchého vrchu - fotoreport.
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/887556141415973/

O oblasti

Oblast Bukohorské hornatiny zná skoro každý motorista jako místo s nepříjemnými serpentinami. Tato místa ale nabízí také překrásné běžkařské terény vedoucí z Mladkova směrem na Suchý vrch a Bukovou horu. Centrem oblasti je lyžařský areál Čenkovice.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Orlické hory