Okolí Suchého vrchu a Čenkovic – běžky

Oblast Bukohorské hornatiny zná skoro každý motorista jako místo s nepříjemnými serpentinami. Tato místa ale nabízí také překrásné běžkařské terény vedoucí z Mladkova směrem na Suchý vrch a Bukovou horu. Centrem oblasti je lyžařský areál Čenkovice.

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 19.3.2022 12:44
Skoro vše je pod jehlicim, jediný sjizdny úsek je na Bukovce Namesticko k Bukové hoře a má suchaku kousek nad parkovištěm ke Hvězdě.
Vloženo 12.3.2022 10:37
Ahoj, dnes jsem jel ráno okruh Bukovka a pak Suchák a zpět na sedlo. Stopy tvrdé a pěkné, krásný manžestr. Ale mazal jsem klister. Docela to drželo. Svezení ještě pěkné, zejména v otevřených úsecích, pod stromy a na sluncem exponovaných úsecích už to tak pěkné není. Buď je to ledovaté nebo špinavé, a to tak, že v podstatě hnědý flek na sněhu, ale pořád se to dá. Na křížení sjezdu z Bukové hory jsem dokonce chytl kámen. Pocitově nejlepší je malý okruh nahoře na Sucháku :) Vypadá to, že zbývá pár dní, kdy se bude dát nějak rozumně lyžovat, byť sněhu je ještě ve vyšších partiích dost.
Vloženo 9.3.2022 19:24
Okruh Bukovky, občas horší mista, ale parádní svezeni,, nejlepší úsek Namesticko - Buková hora.
Vloženo 5.3.2022 20:29
Odpolední provětrání z Převáže na Boudu a přes Těchonínský les zpátky. Na včerejší úpravu nasněžilo pár čísel nového sněhu, který zakryl špínu, ale kde jsou hustší stromy, tam se to úplně nezdařilo. Víc těchto míst je kolem Bukovky, kolem Sucháče je jich přece jenom míň. Díky novému sněhu jsou i všechny sjezdy mnohem bezpečnější, jen ten nový sníh trochu tahá za nohy. Z Převáže je potřeba vynést lyže v ruce za první lesík, dál už dobrý, sněhu dost. Jediný špatný úsek, na který jsem narazil, byl sjezd od pěti bratří k Jamnému, tak lezou šutry, nahoru se to nějak přeskákat dá.
Bruslaři opravdu vnitřní stopu dost ničí, ale prostor mezi oběma klasickými stopami je tak úzký, že se tam bruslit v podstatě nedá. Bych skoro přimlouvat za to raději řezat jen jednu stopu na klasiku.
Vloženo 4.3.2022 22:52
Ahoj, dnes se synovcem jen ze sedla na stranu Suchého vrchu. Po dnešní úpravě, která moc prospěla trasám, parádní svezení!!. Odpoledne skoro celou dobu drobně sněžilo (pomohlo k té pravé zimní idylce), -2 stupně. Hezké zimní podmínky. Víkend bude fajn svezení tak neváhejte a vyjeďte.
PS: Jen trochu zklamání:( , jak už tu v příspěvcích napříč regiony bylo mnohokrát zmíněno, dnešní nová úprava tratí a stop… a ty vyřízlé stopy hned ten den rozsakrovány některými bruslaři… zamrzí to… trochu ohledu k práci druhých a rozumu do hrsti by to chtělo…
Vloženo 1.3.2022 0:20
Ahoj, sněhu všude dost na obě strany, samo čím výš tím líp, v lese sem tam ledové plotny a někde více jehličí a nečistot ale průjezdné vše. Vymrzlé tvrdé . Hezké svezení zvláště na skate, mazání na klasiku asi obtížnější.. Sedlo - Hvězda - pravou stranou pod Suchý vrch a dal až k silnici, otočka a zpět nahoru na Suchák, tam kolečko kolem Suchaku, dolů ke Třem pánům - Pěti bratřím - Hvězda (zde horší úsek po kraji silnice ale šlo projet) - sedlo - Náměstíčko - Buková hora a zpět na sedlo. Navečer mrzlo, lidí málo odpoledne. Při předpovídaném mrazivém počasí podmínky vydrží. Určitě vyražte a užijte lyžování
Vloženo 25.2.2022 19:47
Dnes kolem Bukovky a Sucháku nad očekávání velmi dobré. Dopoledne sněžilo, potom čerstvá úprava. Občas jehličí, ale jinak super na klasiku i skate. Navíc slunce, co víc si přát?
14:05
15:15
15:20
15:24

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Vloženo 24.2.2022 14:02
Před polednem kolem Bukovky, lehce nad nulou, pofukovalo. Typicky jarní lyžování - od špinavých ledových úseků v hustším lese, přes rozměklé pasáže na sluníčku až po hezký úsek z náměstíčka na Bukovku. Na klasiku těžko mazat, je to na klistry, ale bordelu ve stopě je tolik, že jsem zkusil tuhý vosk a pak holt soupaž nebo bruslit. Další úprava určitě pomůže. Mimochodem pro sjezdaře - nápadný kontrast v kvalitě sjezdovek na obou stranách kopce - na Červené vodě těžký nahrabaný sníh a muldy, na Čenkovické mnohem lepší....
Vloženo 23.2.2022 18:09
Dnes upraveno, občas jehličí a šišky ale dalo se celé v pohodě projet.
Vloženo 19.2.2022 19:48
Červenovodské-Suchý vrch.V lese na kost zmrzlá směs jehličí šišek větev (po vichřici), všude viditelná stopa. Do kopce netřeba mazat, z kopce nejelo. pouze trasa hvězda - Suchý vrch levou cestou docela šla, kde nevede lesem, se dalo i bruslit. rovné, zmrzlé. Padák do kopce ledova stěna, problém vůbec výlet nahoru... tzn. pro srdcaře.
Vloženo 19.2.2022 11:52
Jak suchy vrch tak bukovka zapadana jehlicim. Jen občasné krátké úseky, kde se dá sklouznout.
Vloženo 13.2.2022 21:49
Vcelku dobře, na oblevu napadlo asi 3 čísla nového sněhu, takže se to dá. Stopy slušné, všechno tvrdé, ale dost zrcátek. Pod stromy horší - ledovaté na otevřených místech pěkné. Fialový s modrým mi moc nedržel. Kombinace sádla a trocha klistru univerzálu byla dobrá, ale obecně se to dost rychle sjíždělo.
(Odpověď na dotaz uživatele Jakub z 13.2.: Chci se zeptat, jak to vypadá v okolí Suchého vrchu na běžky?)
Vloženo 5.2.2022 17:16
Ahoj, tradicni je okru kolem Bukove hory. Je to vicemene po vrstevnici a je to asi 8km, Neprijemne tam jsou sjezdovky. Zejmena 2. Na druhou stranu se tradicne jezdi Suchy vrch nahoru a dolu. Kilometrama asi podobne. Jen je vice dokopce. Da se to ruzne natahnout. Dalsi varianta je okruh kolem Boudy a Techoninskeho lesa. Uz trochu narocnejsi, ale nic hrozneho.
(Odpověď na dotaz uživatele Lucie z 5.2.: Zdravím, chtěla bych Vás poprosit o radu. Chystáme se na běžky, ale okolí Čenkovic moc dobře neznám. Mohl by mi někdo doporučit nějaký příjemný okruh pro začátečníky okolo 15 km? Díky moc!)
Vloženo 4.2.2022 22:44
4.2. Okolo Suchého Vrchu a Bukovky sněhu spousta, perfektně upraveno, velké díky rolbaři! Do 13h pěkně držel V45 fialový speciál,potom lepší klasický sádlo V55 - začalo se to malinko mydlit.Na soupaž dostatečně tvrdo pod hůlky. Mlhavo,ale krásná zimní kulisa.
Vloženo 30.1.2022 21:08
I přes zhoršené podmínky stále krásné svezení kolem Bukovky, ideální i pro děti. Dostatek sněhu, jen kvůli větru někde zafoukaná stopa nebo jehličí. Na závětrné straně ideál. :-)
Vloženo 28.1.2022 22:07
Dnes krásné svezení. Spousta sněhu. V celé oblasti Sucháku a Bukovky skvěle upraveno. Doporučuji.
Vloženo 27.1.2022 11:22
Stopa pořád dobrá. Na přemrzlém podkladu poprašek čehosi, prašan to není.
Vloženo 25.1.2022 18:45
Dnes projety trasy kolem Bukové hory a Sucháku. Málo lidí, hodně sněhu a perfektně upraveno. Kdo můžete, vyražte. Místa na parkování na sedle dostatek. O vikendu bude zase narváno.
Vloženo 23.1.2022 14:56
Idealni podminky, krasne nerolbovano, rano primerene lidi ve stope. Klasicka 8ka kolem Bukovky a pak kolem Suchaku, od hvezdy po bile 5bratri 3pani. Parking cv.sedlo jiz pred 9h zaplneno. Trosku pod nulou, bezvetri.
Vloženo 22.1.2022 15:04
Dnes ráno z Červenovodského sedla okruh kolem Bukovky, směrem tam přes sjezdovky, pak nahoru krpálem k horní stanici lanovky a zpět druhou stranou nad Čenkovicemi. Po vydatném nočním sněžení stopa jen od lidí, ale v prašanu pěkné svezení, sněhu všude dost. Lidí ráno málo, když jsme se vraceli tak už více, parkoviště plno.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Vloženo 21.1.2022 12:31
Parádní svezení ze sedla na Suchý vrch. Zpátky i sluníčko. Ráno projeto rolbou. Díky!
Vloženo 21.1.2022 7:46
Včera večer okolo Bukovky neupraveno. Od parkoviště směrem ke sjezdovkám nad Červenou vodou je prostředkem celkem slušná stopa od turistů, kde se dá sklouznout a dojet nad Čenkovice. Dál to bylo totálně rozšlapané od velké skupiny pěšáků. Evidentně si lyžařský kurz vyrazil z Čenkovic na pěší výlet na Suchák. Tak tímto "pozdravuju" učitele a děkuji, jak účastníky kurzu učí, jak se chovat. SKOL!
Vloženo 19.1.2022 18:06
Okolo Bukovky neupraveno, navíc bylo vidět, že ze sedla jel jednou cestou asi traktor a druhou osobák, takže jsem jel jen na Suchák po včerejší úpravě rolbou a překvapivě pěkné lyžování. Hlavně díky citlivé úpravě pana rolbaře i s tím minimem sněhu většinou krásná stopa, hlavně nad Hvězdou a výše. A podmínky k večeru - s inverzí, sluníčkem a prašanem - jedna báseň.
Vloženo 8.1.2022 20:26
Z Červenovodskeho sedla jen na pěší turu, ani na staré bezky to nebylo…..
Vloženo 28.12.2021 21:26
Okruh kolem Bukové hory čerstvě upravený, velké díky rolbařum. Podklad tvrdý, místy ledovatý s kamínky, ale s opatrností příjemné svezení.
Vloženo 28.12.2021 10:08
Auto nechte na cervenovodskem sedle a jeďte směr na Suchý vrch. Lepší sněhové podmínky než na Bukovou horu. Čerstvé projeto rolbou. Zdravím ze Suchého vrchu. :-)
(Odpověď na dotaz uživatele MonikaMiz z 28.12.: Ahoj, prosím o informaci, jake jsou podmínky pro bezky v okolí Čenkovic? A kam nejlépe zaparkovat auto? Jeste jsem tam nikdy nebyla. Dekuji, Monika)
Vloženo 22.12.2021 20:09
Počasí idyla - bezvětří, -5, čerstvý prašan. Ale sněhu připadlo max do 5cm na ten špinavý led, takže se střídají pěkné stopy s těmi horšími nebo žádnými v husté smrčině nebo nižších polohách. S tím souvisí i odraz na klasiku. Na jedničkách opatrně. Od Hvězdy k 5 bratřím tím projel traktor, ale naštěstí až po zmrzlém podkladu. Na prosinec ale fajn lyžování. Nezapomeňte covid potvrzení jestli se chcete ohřát a najíst v restauraci na Sucháku.
Vloženo 22.12.2021 15:33
Po víkendových kluzištích, parádní svezení na čerstvě urolbovaném prašanu (parkoviště na sedle - Náměstíčko - okruh Buková hora)
12:10
12:22

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 18.12.2021 15:48
Jeli jsme okruh kolem Bukovky. Sjízdný to je, ale sníh nic moc, hodně ledu a bordelu na jedničkové lyže to není.
(Odpověď na dotaz uživatele David z 17.12.: Zdravím,

nevíte, jak to vypadá na Suchém vrch/Bukové hoře? Koukal, jsem, že tam jela rolba tak bych se chtěl zeptat zda tam někdo nebyl a neví zda je to sjízdné.

Díky)
Vloženo 11.12.2021 13:50
Krásné svezení na prašanu. Klasika i skate. Ráno málo lidí, po 11 hod plné parkoviště na Červenohorském sedle.
Bufet funguje, nutný covid pas.

O oblasti

Oblast Bukohorské hornatiny zná skoro každý motorista jako místo s nepříjemnými serpentinami. Tato místa ale nabízí také překrásné běžkařské terény vedoucí z Mladkova směrem na Suchý vrch a Bukovou horu. Centrem oblasti je lyžařský areál Čenkovice.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Orlické hory