Centrální Šumava - Zadov, Kvilda – běžky

Archiv zpráv zimy 2019/2020

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Centrální Šumava - Zadov, Kvilda ze zimní sezóny 2019/2020. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Centrální Šumava - Zadov, Kvilda - aktuální zprávy

Vloženo 11.3.2020 9:29
V neděli a v pondělí kolem Kvildy bezvadné lyžování, na Prameny, přes Stráž, signálka, Tetřeví cesta. Přesně jak píšou, kde byla v sobotu a v pátek rolba se dalo krásně jet. S malou potíží jsme sjeli až do Kvildy po Bučinské, z druhé strany od Tremlů před Kvildou už jsme došli po cyklostezce, na loukách kolem Kvildy už moc roztátých míst, na Horskou bych nejela. Nečekaně dost sněhu a stopy kde to šlo upravené.
Vloženo 6.3.2020 22:17
"Ve čtvrtek jsme jeli z Kvildy na pramen Vltavy, ze začátku to bylo ještě dobré, ale pak se začaly objevovat vytáté fleky." - z rozhovoru s lyžařem. "Ve středu jsme upravili trasy směrem k hranicím, ale pokud nepřipadne sníh, další úprava nemá smysl." - z rozhovoru se starostou Kvildy. Volný přepis z reportáže z pořadu o počasí na ČT.
Vloženo 1.3.2020 19:20
Z Horské Kvildy přes Zlatou Studnu na Churáňov nedoporučuji, z poloviny tráva a kamení, jen místy v lese je to lepší. Zbylý sníh měkký, mokrý. Bída.
Vloženo 1.3.2020 17:19
Dnes Kvilda Bucina. Nahoře v lese nad 1150 m sněhu dost, měkký. Dole v okolí Kvildy, zvlášť cestou zpět už tak tráva na 30% plochy.
Včera večer Kvilda-Horská Kvilda, a to je fakt čiré zoufalství, bazona, bahno, tráva, kamení.
Vloženo 28.2.2020 12:45
Už je sněhu dost úplně všude, jen tedy dopoledne byly stopy zatím jen ochotnické.
Vloženo 27.2.2020 19:24
Asi se to změní po očekávaném sněžení, ale zatím Zadov a okolí a Zhuří na total kamenačky. Jel jsem Zadov-Prilba-Kvilda-Prameny-C.hora-Modrava-Filipka-H.Kvilda-Zhuri-Zl.studna-Zadov. Projel jsem vše, ale dostatek sněhu a stroj.stopa jen v úseku Kvilda-Prameny-C.hora-Modrava. Všude jinde stopa jen ochotnická, někde (zvláště na Zhuří a Zadové na hraně přežití, tam je 2-5 cm sněhu).
Vloženo 26.2.2020 17:44
Zde to kolem ZAdova na běžky vůbec nejde, zítra zkusím alespoň Horská Kvilda - Kvilda, tam by dle místních alespoň trochu mohlo jít. Snad něco napadne. Teď sněží. Mějte se fajn Petr
Vloženo 26.2.2020 16:52
Co připadlo, u Zadova nestačí, nejde to zde. U Kvildy taky ne, pár míst z Kvildy na H.kvildu ok na kamenacky. Z doslechu mám, že určitě ok jsou Prameny V -C.hora-Breznik-Modrava
Vloženo 26.2.2020 9:09
Churáňov: napadlo 5 cm sněhu, ale zatím silný vítr, nedá se jít ven.
Vloženo 26.2.2020 11:33
Dobře sjízdná trasa na úseku Modrava - Prameny Vltavy přes Černou horu. Sníh je změklý a poněkud náročný, ale dá se i na skate. Stopa místy trochu "špinavější", ale sundání lyzi bylo nutne jen v kratkych usecich kolem Ptačí nádrže.
Vloženo 24.2.2020 18:03
Klidně mne opravte, ale po nedělní obří oblevě se nedá u Zadova, N.Huti, B.Lad a asi i u Kvildy vůbec nikde. Co jsem se ptal běžkařů na Kvildě, tak jakž takž je to prý od Bučiny či Pramenů Vltavy na Černou horu. Netuším, jak to vypadá z Modravy na Březník a v Bodenmeisu.
Vloženo 21.2.2020 15:53
Borová Lada - Knížecí pláně, přisněžilo, počasí krásné zimní, sněhu relativně dost, stopa nově upravená, ale stejně je to spíš na běžky č. 2...
Vloženo 17.2.2020 9:32
Pláně-Zlatá Studna-Zhůří-Horská Kvilda- Filipova Huť-Lovčí skála- Černá hora-Bučina-Knížecí pláně po červený-Vlasatá cesta- Kvilda-Horská Kvilda-Zlatá Studna- Pláně. Ve vyšších polohách sněhu dostatek. Níže sněhu méně. Sem tam kritická místa. Občas v lese může koukat kámen.Lyže druhá jakost. Teplota 5 stupňů . Polojasno až jasno. Jarní lyžovačka. Ski zdar.
Vloženo 15.2.2020 21:30
Jela jsem Pláně-Churáňov-Zlatá Studna-Horská Kvilda - Filipova Huť- Kvilda- H. Kvilda-Pláně. Sjízdné na celé trati, místy ( spíše ojediněle) větvičky, tráva, šišky, jehličí. Část trasy jen projetá lyžaři, strojově neupravená - v okolí Churánova, horská Kvilda-Filipova Huť-Kvilda. Ale zase v těchot částech příjemně bez davů lidí. Počasí i sníh fajn. Ale víkend to nejspíš nepřežije.
Vloženo 15.2.2020 17:56
Ahoj, podívej se na příspěvek z dneska, podle bilastopa.cz se da jezdit jenom v rozmezí Modrava - Březník - Bučina - B.Lada - Kvilda, možná trochu Horská Kvilda a Zadov. Na https://www.bilestopy.cz/map/area/sumava uvidis, kde jsou upravené stopy. V.

(Odpověď na dotaz uživatele Silvia z 15.2.: Dobrý den.. mate prosim nějaký typ kam se vyplatí jet na běžky na Šumavě ( lokalita nerozhoduje)... v neděli 16.2.?
Děkuji předem za odpověď.)
Vloženo 15.2.2020 17:49
Dneska (sobota 15.2.) jsme jeli Borová Lada - Knížecí Pláně - Bučina a Židovskou cestou zpět. Počasí krásné, ale jarní se vším všudy. Dalo se jet už z vesnice, ale sněhu je bohužel málo a každou chvíli kouká podklad. Vzali jsme běžky jedničky a byla to asi chyba. Na dvojky, kde pár škrábanců nevadí, ideální podmínky, navíc má snad od úterý přisněžit!
Vloženo 7.2.2020 18:20
Dnes jsme jeli z Kvildy k pramenům Vltavy a bylo to skvělé!!! Zítra vyrazíme znovu. 🙂
Zdravím
Petr
(Odpověď na dotaz uživatele Silvia z 7.2.: Dobrý den, je někde mozno o víkendu na běžky v oblasti Šumavy( kdekoliv)? Děkuji)
Vloženo 31.1.2020 12:10
Zadov + 5°C
Běžkování v břečkosněhu od Lenců na Pláně. Za silnicí jsem na louce při kraji lesa vyšlápl malé kolečko asi 600 metrů. Víc se nedalo, není tu už sníh. Se sebezapřením jsem vydržel na lyžích slabou hodinu a půl. V jedenáct hodin už stav cesty kolem Kobyly na hranici únosnosti.
Vloženo 30.1.2020 23:16
Zadov - Horská Kvilda - Kvilda - Tetřeví cesta - Prameny Vltavy- Črená hora - Filipova Huť - Horská Kvilda - Zadov

Dnes super den. Po Kvildu stopa turistiská (vyjma úvodu od Lenců k Pláním, kde projela rolba), dále už frézovaná stopa ze včerejška. Od Pramenů čerstvá stopa od rolby až skoro do Filipovy Huti. Dál opět turistická stopa až na Zadov. Pozor při sjezdu z Hřebenovky na Zadov (V Polcích/zelená TZ) v jednom místě kameny. Nejlepší úsek byl přejezd Černé hory (asi nejlepší, co jsem tu kdy zažil), Tetřeví cesta také výborná.Sníh různorodý od prašanu (Černá hora) po vatu na loukách u Kvildy/ Horské Kvildy. Snad to zítra ještě půjde.

Trasa zde: https://mapy.cz/s/fesokenozu
Vloženo 29.1.2020 20:04
Na Zadově napadlo od včerejšího rána do dnešního dopoledne cca 15 cm, na Bučině zhruba dvojnásobek. Jeli jsme Churáňov - Horská Kvilda - Kvilda - Prameny - Stráž -Knížecí Pláně a zpět s variantou přes Tetřeví cestu.

Po Knížecí Pláně ve vyšlapané stopě od lyžařů, ale svezení v prašanu dobré. Na loukách větrno, stopy se zafoukávaly. Z Knížecích Plání čerstvě vyřízlá stopa od rolby z Borových Lad. Strojovka pokračovala i dál z Bučiny přes Signálku a Tetřeví cestu na Magistrálu. Odtud už v rozkvedlané a částečně zaváté a zasněžené stopě zpět na Zadov. V závěru přívaly lepivého sněhu. Až na ten závěr paráda. Bučina, Prameny Vltavy přes půl metru sněhu.
Vloženo 28.1.2020 19:33
Dnes na trase Kvilda - pramen Vltavy - Bučina -Kvilda sněžení , výška nového sněhu 5 - 10 cm ( ale začal foukat vítr ) stopa vytvořena bežkaři, sjízdné ale podle mne vhodné na B čkové běžky.
Vloženo 28.1.2020 18:07
Na Zadově dnes povětšinou silné sněhové přeháňky, takže jsme nakonec po půl třetí vyrazili ze stadionku přes Churáňovsjý vrch a dále po modré na Zlatou studnu, Zhůří a zpět po stejné cestě.
Nejhorší je lesní úsek modré hned za Churáňovem, kde je na asfaltu jen slabá vrstvička. Dál jakž takž sjízdné. U Mezilesní slaťi dva krátké úseky, kde leze kamení, pak už dobré a sněhu relativně dost až na poslední dva km před Zhůřím, kde je opět asi jen 2-5 cm sněhu. Klouzalo to ale dobře. Na otevřených prostranstvích vichr, v lese OK. K večeru připadlo asi 10 cm sněhu.
Vloženo 21.1.2020 13:07
Ráno na Kvildě - 12°C, v poledne na sluníčku +3 - + 8°C. Na loukách ve stínu leží 10 - 15 cm prachového sněhu. V lese okolo Kvildy je 3 - 5 cm sněhu pod stromy. Na běžky po lesních cestách je to vhodné max. na velmi starých lyžích. V lese vykukují pod sněhem kameny, kořeny, šišky a jehličí. Do vyšších poloh je možné dojít pěšky a po té lyžovat na běžkách např. od Bučiny směrem na Černou Horu ( 1315 m.n.m.) nebo Z Modravy směrem na
Březník 1150 m.n.m.
Vloženo 20.1.2020 7:26
Z Borovek se musí pěšky na Židovskou a odtud již je prošláplá stopa na Bučinskou cestu, pak dál na Stráž strojová stopa, přes Č. horu na Modravu, Březník. Včera i dnes padal sníh tak se to ještě zlepšuje. Lyžovat se dá:-)
Vloženo 19.1.2020 20:25
Dnes 19.1. byly na Kvildě sněhové přeháňky a přes den 0° - -2°C.. Napadl prachový sníh do 3 cm. V okolí Kvildy, hlavně u lesa ve stínu na loukách, kde leží zbytky starého sněhu lze vyšlápnout stopu a trochu se sklouznout. V lese jsou lesní cesty prakticky bez sněhu vhodné, tak na pěší výlety. Na magistrále Kvilda - Horská Kvilda je stále více trávy než sněhu. Z tohoto důvodu nelze běžecké trasy upravovat ani skútrem.
Vloženo 14.1.2020 14:35
bída, na běžky to není
(Odpověď na dotaz uživatele Petra z 11.1.: Prosím,jak to aktuálně vypadá na Kvildě a v jejím okolí na běžky? Moc děkuji!)
Vloženo 14.1.2020 14:34
bída bída, na běžky to není :-(
Vloženo 3.1.2020 21:05
Trasa Kvilda - Pramen Vltavy - Bučina - Kvilda. (místní názvy dále v textu jsou podle aplikace mapy.cz). Na Kvildě je sněhu poměrně málo. Na lyžích možno jet po Vltavské cestě na začátek lesa. V lese několik úseků bez sněhu. Od křižovatky Vltavské a Tetřeví cesty již sněhu dostatek. U pramene Vltavy cca 40 cm. Stopa dobrá, místy ledová. Sjezd ze sedla pod Stráží na Bučinu je náročný - tvrdý uklouzaný sníh. Z Bučiny na Kvildu podél silnice několik nesjízdných úseků. Doporučuji starší lyže, kde případné rýhy ve skluznici "nebolí"
Vloženo 4.1.2020 10:00
Kvilda - Bučina - vůbec nedoporučuji, málo sněhu, tráva, hlína, klacky, vetšina trasy nesjízdná. Z Bučiny na Prameny Vltavy stopa dobrá. Sjezd k pramenu Vltavy je dost náročný, ale dá se. Všude ale ve středním pásu rozšlapané od pěších turistů a to všude i na trasách z Modravy na Březník.
Vloženo 4.1.2020 9:52
Trasa Kvilda - Prameny Vltavy - jak píše Martin dá se dojet k lesu buď po cestě (uklouzaná, zmzlá) nebo vedle po louce (nic moc), od začátku lesa jsme kus nesli. Bylo to až za křižovatku Vltavská a Tetřeví cesta. Tam začíná jedna stopa (vlevo) ze začátku je už dost vytátá, zmrzlá ale dále už je celkem pěkná. Čím výš, tím je stopa lepší. Svezení pěkné až na ten začátek. Dál se dá jet na Černou horu, tam byla stopa pěkná.
Vloženo 2.1.2020 20:17
(Odpověď na dotaz uživatele Pavla z 2.1.: Kolik leží sněhu na bezky)

Kvilda-Horska Kvilda často tráva, hlina, zbytek zmrzly sníh. Nic moc.
Vloženo 30.12.2019 19:17
Dnes Kvida-Horska Kvilda .Po cele trati stopa od bezkaru nebo uslapana cesta pesimi turisty.Po cele trati snih😁😁👍
Vloženo 28.12.2019 7:51
Cesta z Modravy na Březník šlapaná lyžaři. Na letošní podmínky paráda! Nahoře na Březníku spoustu sněhu. Z Modravy na Rybárnu, dále kolem Roklanského potoka stopa šlapaná, je to na horší lyže. Podobně mezi Kvildou a Horskou kvildou.
Vloženo 26.12.2019 22:47
Stopy okolo Kvildy projeté pouze od lyžařů, sněhu cca 10 cm, takže kvalita stop tomu odpovídá (tráva, klacky, kamínky), rozhodně na nejhorší lyže. Ve vyšších polohách je sněhu víc, už bez škrábání, stopy ale jen prošláplé od lidí.
Vloženo 14.11.2019 20:33
První letošní běžkaření. Churáňov u Lenců - Pláně rozježděno od aut, při okraji vyšlapána obstojná stopa, ve které to místy zadrhává o podklad. sjezd od sjezdovky směrem na pláně dosti zledovatělý. Je to zatím spíše na soupaž v kolejích po autech. Vlastní stopu jsem prošlápl až na asfalt.
Na stadionu jsem si vyšlapal asi 400 metrový okruh na klasiku, v lese to zatím hodně dře.

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Centrální Šumava - Zadov, Kvilda