Šumava – běžky

Archiv zpráv zimy 2014/2015

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Šumava ze zimní sezóny 2014/2015. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Šumava - aktuální zprávy

Vloženo 5.4.2015 18:59
Dnes okruh kolem Polomu. Dalo se jet až od Zámeckého lesa, tam už bylo sněhu všude dost. Ve sjezdu od Vlčích jám na Gerlovku byly popadaný stromy. Dále až ke Grádlu opět sněhu dost. Bohužel Železnorudsko na úpravu tras kašle, víceméně jako celou zimu...
Železnorudsko
Vloženo 3.4.2015 18:33
Dnes byly na Šumavě upraveny některé trasy v oblasti Kvildy, Horské Kvildy a Zadova, dále se plánovala (a dost možná už proběhla) úprava i v okolí Modravy. Přesný rozpis se dá při troše snahy vydolovat na bilastopa.cz. Záznamy z GPS rolby asi nemá cenu hledat, nejspíš jezdí jen skútry, které nikdo nemonitoruje...
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 2.4.2015 20:00
Co jsem dnes četl na Bílého stopě, tak na Modravě ještě s úpravou počítají. Jen neví kdy (hůře se mi plánuje cesta na Šumavu), ale snad, naděje umírá poslední...
Modravsko a Srní
Vloženo 31.3.2015 18:05
Ahoj Honzo, a ostatní. Já osobně jsem plánovala přispět svou troškou ze stopy, byla jsem minulý víkend 21.-22.3., trasa ze Žel. Rudy na Modravu a pak dál přes Č. horu, do Borovky. A pak už pěšky do Lipky na vlak. Bohužel je už zavřená Tetřeví stezka, na ní je ale sněhu opravdu dost :))) Na Poledníku také. Níže horší, místa vytátá ale ten víkend se dalo objet, až na Javoří Pilu. Ovšem okolo Roklan. potoka totálně nesjízdné, ani po okrajim, tam nebyl žádný sníh. Potom samozřejmě z Modravy na Březník dobré, stopa také, taková docela ok mýdlo, žádné vytátiny. Č. hora až k rozcestí pramenů Vltavy sníh, no ale dále na Bučinu..to tedy nebylo už nic než střídavé sundavání nandavání, velké úseky bez sněhu a možnosti objet, Nicméně, pokud s tím běžkař počítá, tak to radost z pohybu nekazí:) Dle sumavske bilestopy.cz a kamer tam zatím moc nenasněžilo, nicméně bych to zkontrolovala ještě zítra, přece jen nejvíc má padat do pátku.. I na Šumavě. Knížecí Pláně jsme projeli ještě o víkend dříve, a tam to tenkrát ještě s objížděním šlo. Nicméně..po těch průtržích v neděli a včera.. bych se na louky bála ..V lese bude určitě lépe. SKOL
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 31.3.2015 10:36
Vzhledem k tomu jaké je teď počasí (sněží i v nižších polohách) by mě velmi zajímalo, zda se ještě dá v okolí Kvildy vyrazit na běžky. Škoda, že v porovnání s Jizerkami nebo Krkonošemi zde nefunguje nikdo, kdo by sem psal aktuální informace. Ale pokud se dá lyžovat třeba v horních partiích Jizerské magistrály (včetně oblasti v okolí Smědavy), tak si myslím, že v této části Šumavy by to mělo jít taky. Přemýšlím vyrazit sem na velikonoce, tak pokud by měl někdo aktuální info, sem s nimi.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 10.3.2015 13:38
Nesmysl - z Modravy na Breznik a Cernou Horu, na Filipovu Hut, Zidovska cesta,okruhy na Velkem Javoru, okruhy okolo Haidelu, vsude snehu dost az pul metru a stopa paradni. Staci vyrazit dopoledne se spravnym vybavenim a nadherny sportovni svezeni. Zitra se ma ochladit takze o vikendu nebude problem.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 9.3.2015 10:11
Včerejší lyžovaní bylo pro romantiky krásné, pro sportovce utrpení. A už to asi bude jen horší. Ráno zmrzlý led, po obědě roztátá břečka se spoustou míst bez sněhu. Jeli jsme od Jezerní Slať, pramen Vltavy, Bučina, Kvilda, Slať. Nejlepší podmínky byly asi okolo Tetřeva.

Pokud chcete ještě letos na běžky na Šumavu, tak pokud možno dnes. O víkendu už tam nemusí být žádný sníh.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 6.3.2015 17:24
Zadov-Plane-N.Hute-Bor.Lada-rozc.u Kniz.Plani-rozc.u Buciny-Kvilda-Vydri Most-Zadov: z N.Huti do B.Lad vice travy nez snehu, mnoho useku k prenaseni. Z Bor.Lad upraveno rolbou, ale prvni dva km snehu jentaktak. Pote az na rozc.u Buciny snehu dost, ale prostredek na skate je neupraveny, prilis hluboky snih. Od rozc.u Buciny lze bruslit bez problemu az na Hor.Kvildu a dale na Zadov/Churanov. Pozor, okolo Zlate Studny nekolil vytatych mist. Dnes +2°C, 2 cm noveho snehu a noci pod nulou.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 4.3.2015 19:16
Churanov-Prilba-Kvilda-Pramen Vltavy-Cerna hora-Fil.Hut-Hor.Kvilda-Churanov: od 2.3.napadlo cca 12 cm snehu, dnes +2°C,vsude vyslapnuto na klasiku, krome useku Pod Prilbou-Kvilda (kde je malo mista) a Hamersky potok-Hor.Kvilda (kde je vytato az na asfalt) se vse da i odbruslit. V useku Pram.Vltavy-Fil.Hut upraveno na skate rolbou 4.3. Pozor na nemalo zledovatelych mist a semtam drny a kaminky, jinak velmi dobre podminky, cca 5-20 cm snehu. Uplne nejlepsi na uvedene trase byl usek Prameny Vltavy-Fil.Hut, nejhorsi (ale porad s asi tremi zouvanimi prujezdny) usek je Hor.Kvilda-Churanov. Pres noc je pod nulou, takze snih ubyva pomalu. Uzijte si to!
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 2.3.2015 10:33
Z Modravy na Březník - první 2,5 km stopa nic moc (kvůli nedělnímu dešti rychle odtávala), zbytek k Březníku celkem dobré, stopa starší, ale sněhu dost. Po zmiňovaných 2,5 možno odbočit směr Černá hora - jeli jsme až k pramenům Vltavy - zde sněhu dost, sic opět starší stopa.
Modravsko a Srní
Vloženo 1.3.2015 9:53
Jelení vrchy - Plešné jezero - solidní stopa, sněhu ještě dost... Také směrem na Říjiště a dolní cestou (přes Klápu a Huťský dvůr) na Zadní Zvonkovou, dál v Rakousku pak výborné stopy. V horším stavu je souběžná horní stopa, v lese místy hodně znečištěná. Zbytky sněhu jsou také na trase z Rossbachu přes Rossenauerovu kapli na Jelení vrchy, párkrát zcela vytátá místa. Obecně řečeno: Stačí vyjet o pár metrů výš a máte ještě solidní sníh.
Trojmezí a Stožec
Vloženo 28.2.2015 11:03
Trasa - ZS Zadov - Horska kvilda a zpet pres Zhuri. Stadion a okoli 75% sjizdne, cesta z HKvildy na Zhuri velmi spatne, zbytek v sjizdny s obcasnym prenasenim.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 27.2.2015 17:25
Dneska jsem v okolí Kvildy naběhal cca. 50 km a je to dost proměnlivé. Rolby se konečně probudily a některé úseky projely. Naprostá paráda je Židovská cesta - Knížecí Pláně - Žďárské sedýlko. Z Kvildy je lepší vyrazit směrem Bučina (parádně upraveno je standardně ve Finsterau), případně Filipova Huť, k Pramenům Vltavy to stálo celý týden za nic, nevím, jestli to tam ale dnes projížděla rolba. Velmi pěkné jsou standardně trasy Modrava - Březník, Modrava - Černohorská nádrž - Černá hora, Na Ztraceném - Ptačí nádrž - Lovčí skála - Filipka. Vůbec jsem nejezdil směr Horská Kvilda, Zhůří, Churáňov, tam je to dost osluněné a dle stavu na Kvildě bych to neriskoval. Ty úseky, které jsem vychválil, tak jsem jel dnes na jedničkových lyžích. Vyloženě špatný byl asi jen 300 m úsek po sjezdu z Bučiny na Chaloupky a Furik, dále na Knížecí již to bylo velmi dobré, čerstvě upravené. Počasí dnes famózní. Na klasiku horší máza, místy je dost teplo
(sníh téměř voda), jinde se zase drží mráz celý den. Bez klistru to nepůjde, pokud zítra lehce nepřipadne.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 2.3.2015 16:00
Trasa Gerlovka - Pod Polomem, Hůrka - Prášily - Gsenget - Zlatý stoleček - Laka- Gerlovka
Ráno stopa namrzlá, upravená skoro po celé délce, odpoledne tálo, i na nejvyšší kótě (1220 m.nm.) to teklo. Místy už odtátá místa na cestě až na asfalt (Hůrka, Prášily). v nižších polohách pod 950 m n.m. sníh mokrý a neupravená stopa.
Celkově ale pěkné svezení,málo lidí.
Železnorudsko
Vloženo 26.2.2015 21:12
Pokud nenasněží jsou cesty na Javoří pilu, okolo Kvild nesjízné. Dle zkušenosti z minulého týdne je nejpřijatelnější cesta na Březník, případně z Kvidy na Prameny Vltavy. EM
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 26.2.2015 13:11
Zbynku MOC DEKUJI!
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 24.2.2015 20:08
Kvilda - U Tremlů - rozc. pod Lapkou - cesta pod Tetřevem - Teplá Vltava, most - Holubí skála - Židovská cesta - Nová Boubská - Vlasatá cesta - Hraběcí huť - Kvilda: sněhu není zase tak málo, ale ty rozmydlené stopy jsou jedním slovem tragédie. Rolbu už neviděly hodně dlouho a zejména frekventovaný úsek Kvilda - Prameny Vltavy je již od soboty ostuda. Těžko říct, co za tím stojí, jestli na údržbu nejsou peníze, nevím. V porovnání s Jizerkami, Orlickými horami, Dolní Moravou a Jeseníky je to návrat do doby, kdy rolby neupravovaly stopy.. Týdenní dovolenou na běžky příště zvolím lépe. Pravda je, že okolo Modravy nebo třeba v Německu (Finsterau) je kvalita údržby tras mnohem lepší, takže zakopaný pes je asi na Kvildě, která se honosí označením běžkařského centra Šumavy (viz skimaraton).
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 18.2.2015 19:58
Skicentrum Schöneben bezva stopy, čisté, čerstvě upravené na klasiku i bruslení.
Lipno
Vloženo 17.2.2015 18:54
Dnes z Filipovy Huti na Břežník a zpět na Modravu. Trasa strojově upravená. V lese v pohodě, někde trochu namrzlé. Na slunci měkčí, ale v normě. Pokrytí 98 %. Jen na jednom mostíku jsme chytli asi asfalt. naštěstí jen malý škrábanec. Jestli ale nepřipadne, prognóza nic moc. Alespoň krásné počasí. Pro turisty jako jsme my super, pro sportovní běžkaře nedokážu posoudit.
Modravsko a Srní
Vloženo 17.2.2015 18:10
V sobotu okruh Nové Hutě, Churáňov, Horská Kvilda a zpět. Na pláních spousta travnatých úseků, v lese pak jehličí a zledovatělý sníh. V neděli pak Borová Lada, Pramen Vltavy, Bučina, Knížecí pláně. Stoupání z Borových Lad k Pramenu Vltavy - sněhu dostatek, jen občas trochu toho jehličí a trávy. Sjezd k Bučině a na Knížecí pláně - hodně zledovatělé. Suma sumárum sníh je, ale trasy (zejména Šumavská magistrála) žádná sláva.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 15.2.2015 10:05
Absolvovana trasa Zhůří, Danielova cesta, Horská Kvilda, Kvilda a zpět kolem hotelu Rankl. Žádná velká sláva, stopy vlivem vysokých denních teplot dost ledovate, hodně odtatych míst, ale dalo se..
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 15.2.2015 10:11
Trasa Kvilda-Horská Kvilda-Filipova Huť-Černá Hora-Kvilda. Stopa pěkná a hlavně nádherné počasí. Celý den sluníčko:-)
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 15.2.2015 8:40
Včera Borová Lada, Bučina, Knížecí pláně. Stopa velmi dobrá, sněhu dostatek, jen to vzhledem k inverzi začíná tát. U Borové Lady dneska bude asi už třeba opatrnosti. Je tam jasno, co víc si přát, maximální zážitek!
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 4.2.2015 12:30
Ano, království za stopu! Sněhu DOST, přesto stop
málo. Z Modravy na Rokytu jen co se prošláplo, okolo Srní vůbec nic!!
Modravsko a Srní
Vloženo 1.2.2015 20:57
Dnes objeto 40 km kolečko Hofmanky - Gerlovka - Hůrka - Prášily - Gseget - Ašerlák - Hofmanky. -5°občas, mazáno VR50 a byla to dobrá volba. Sněhu dost i na závodní lyže, jen kolem Vysokých lávek občas vytátá místa bez stopovače. Tratě upraveny hodně solidně, nejspíše před víkendem, stopa už místy rozšmajdaná, u Prášil trochu rozdupaná od pěších. Celkově hodnotím palec nahoru.
Železnorudsko
Vloženo 1.2.2015 18:31
Bavorská strana Šumavy - Bretterschachten: cca půl metru sněhu, všechny možné jednosměrné okruhy (od 2 do 18 km) upraveny strojem na široko, 2 stopy na klasiku vedle sebe, vedle toho 4m široký pás na bruslení ... podmínky ideální, k tomu mlha a 6 eur za parking a 2,30 za dospělou osobu, v ceně kromě 100% upravených stop také wc, převlékárna, sprcha - určitě lepší než zničit lyže na neupravených trasách na české straně železnorudska
Železnorudsko
Vloženo 1.2.2015 8:19
Pláně, Zlatá studna, Zhůří, Horská Kvilda
Stopy upravené pro klasiku i skate, občas krátký úsek kde je sněhu méně se objeví tráva nebo v horším případě kamení.
Celkový dojem - perfektní svezení.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 1.2.2015 7:18
Trasa Stožec-Ministerka-Schw. kanál-Rosenaeurův pomník-Nové Údolí-Stožec se dá v pohodě jet. Stopa rolbou je jen ze Stožce na Ministerku a z Nového Údolí do Stožce. Zbytek prošlápnuto. Mohlo by být více sněhu, ale na starších lyžích pohoda.
Trojmezí a Stožec
Vloženo 31.1.2015 5:32
Od Horizontu na Belvederske okruhy pak do Hojsovi Straze pekne svezeni i ma skate, stopa na klasiku take pekna. Cerstvy snih, supr uprava.
Železnorudsko
Vloženo 28.1.2015 21:16
Z Modravy na breznik dále přes Cernou horu na prameny Vltavy a do Kvildy snehu dostatek a od 28,1, dle vyjadreni info centra v Modrave ma byt trasa projeta rolbou
Modravsko a Srní
Vloženo 27.1.2015 8:34
Království za stopu! :-)
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 26.1.2015 6:46
Gerlova Huť - hot Grádl - Sklářský vrh - Gerlova Huť

Včera poprašek nového sněhu okolo 1cm, dobré podmínky pro turistické svezení. Stopy pouze prošlápnuté. Horší podmínky jen v úseku sjezdu k hotelu Grádl. Nutno sundání lyží.(kameny, popadané větvičky). Pod Sklárským vrchem podmínky ideální, i na bruslení.
Dobré svezení, doporučuji.
Železnorudsko
Vloženo 25.1.2015 9:24
Prosím, jaká je současná situace okolo Modravy a Kvildy ?
Modravsko a Srní
Vloženo 25.1.2015 21:40
pro Petra:

Jezdil jsem naposledy v pátek, ale situace se od té doby zřejmě moc nezměnila (připadlo 1-3 cm). Na Kvildě a Modravě má smysl vyrážet jen směrem k hranicím. Z Kvildy směr Prameny a Bučina zpočátku minimum sněhu, ale postupně se to zlepšuje (na Bučinu najížděla rolba kousek nad Vlasatou cestou). Nejlepší stopa je na Židovské cestě (pěkné až k silnici z B. Lad na Knížecí Pláně). Pak je hodně dobrý a rolbou projetý okruh Bučina - Stráž - Prameny - Signálka - Bučina a na Modravě Březník - Ptačí nádrž - Černohorská nádrž - Modravský most. Tady jsou stopy od skútru. Ve spodní části byly stopy už vyglajdané, zbytek ale dobrý. Dá se v pohodě i přes Černou horu, i když stopa jen turistická. K Lovčí skále je už méně sněhu a stopa plítká (zkusil jsem vyjet částečně novou těsně u příkopy). Louky kolem Filipovi Huti už v horším stavu, ale prokličkovat se dá. Na Modravu jde sjet až po zlom nad Klostermannovou chatou (pozor asi na dvou místech lezly šutry). Poměrně dost sněhu je od Javoří pily na Poledník - stopa jen od turistů. Stoupání pod Oblík docela nerovné a rozplužené (stopa vede mimo cestu), pak ale hodně pěkný úsek k odbočce na Prášily/Velký Bor.
Z Bučiny se nechá sjet na Knížecí Pláně, ale pozor na hlínu a kameny ve spodní části sjezdu. Více sněhu je pak překvapivě směr Žďárské jezírko (po Sedýlko je to pěkné i na bruslení. Na německé straně Bučiny je méně sněhu, ale tratě byly sjízdné i při čtvrteční oblevě, jen na dvou místech v nejvyšších partiích vytátá místa na asfalt, která se ale dají objet. Na bruslení možná ještě lepší než na klasiku.
Na magistrále Kvilda - Horská Kvilda je slušná stopa jen kolem Jezerní slati a mezi F. Hutí a H. Kvildou a okolo Borových Lad jsou podmínky ještě horší a vyrážet zde má smysl, až když připadne 5-10 cm sněhu.
Modravsko a Srní
Vloženo 23.1.2015 21:19
Ráno ve stopách asi 1 cm nového vlhkého sněhu. Jeli jsme na Knížecí Pláně (Židovská cesta stále bez chyby) a dál na Žďárské jezírko. Na Žďárecké sedýlko docela slušná stopa od rolby (nenechte se odratit špatným začátkem u Kníčecícj Plání). Pak k jezírku jen turistická stopa krajem cesty. Od jezírka jsme vystoupali na Žďárek a cestou necestou se vrátili k Sedýlku. Sněhu nečekaně hodně. Škoda, že se neupravují trasy i v této části Šumavy.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 22.1.2015 19:28
Včera Modrava - Poledník a zpět

Ze začátku sněhu málo, stopy rozmydlené, ale dá se bez sundávání. Od Javoří pily sněhu dost, poslední úsek podupaný od pěšáků. Hezká stopa je na rovince kolem Oblíku a u Tříjezerní slatě.

Dnes z Kvilda na Prameny, Bučinu + menší okruh v Německu. Tam upraveno na klasiku i bruslení. Oba dny slunečno (byly vidět i Alpy), ale dnes mnohem tepleji. Na slunci sníh rychle měkl a odtával.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 20.1.2015 22:51
Breznik Modrava pekne.Modrava Polednik je prvnich par km drny a snih pul napul.O stope se neda mluvit.Pozdeji se to postupne zlepsuje,ale i tak jsou mista s asfaltem stezi prekonatelne bez skrabance. Posledni 8km usek je naopak s dostatkem prachove snehu. Uprava jen bezkari sobe. Diky nekvalitnimu zacatku tu je minimum lidi.
Modravsko a Srní
Vloženo 20.1.2015 19:01
Dnes jsme projeli nový úsek od Ptačí nádrže přes Filipovu Huť na Horskou Kvildua po magistrále zpět na Kvildu.

Na Černohorskou nádrž stopa dobrá, pak horší a méně sněhu, ale dá se. Kolem Filipovi Huti kličkovaná mezi stromky a drny. V lese po asfatce špatné - led, klacíky, kameny, částečně lze jet příkopou. Níže jak odbočuje stopa ze silničky sněhu dost až po chlupaté krávy. Pak kolem Horské Kvildy pajdaná - je tady víc trávy, jak sněhu. Celkem slušná vymrzlá stopa je kolem Jezerní slatě, konec ke Kvildě zase horší, ale ne tolik jako u HK. Sníh dnes rychlejší a stopy vyglajdanější, jak včera - chtělo by to alespoň 1-2 cm nového sněhu. Úsek Signálka - Ptačí nádrž je ale zatím výborný.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 19.1.2015 21:13
Dnes Kvilda - Prameny - Březník - Modrava - Filipova Huť - Kvilda

K pramenům stopa od rolby, přes Černou horu neupravené, ale sjízdné, jen v nejvyšších partiích lezou na krátkém úseku kameny. Od Ptačí nádrže slušná stopa od skútru, to samé Modrava - Březník (jen kilometr nad Modravou stopa rozmydlená). Stopy jsou vymrzlé, ale ne ledovaté, sjezdy bezpečné. Z Modravy na Filipovu Huť taky OK (nasadit se dá kousek nad Kostermannovou chatou) až na jedno místo v lese - kameny. Dál přes Březovou horu jen pro lyžaře, kterým nevadí nějaký ten škrábanec - málo sněhu, lezou kameny a hlína, pukliny přes cestu... nicméně i tenhle úsek jde přejet. Do Kvildy jsme pak sjeli po sjezdovce. Celý den lehce pod nulou. Celkově pěkné svezení a úsek Kvilda - Filipova Huť klidně i na lepší lyže.
Modravsko a Srní
Vloženo 19.1.2015 6:37
Gerlova Huť-Nová Hůrka
Letošní první vyvětrání běžek a krátké svezení.
Podmínky na tu bídu co zatím panuje v celku dobré, díky sobotnímu sněžení. Stopy vyjeté jen kolegy lyžaři. Místy podklad zledovatělí, hlavně nebezpečné při sjezdech. Ale kdo se chce vyvětrat, tak okolo Gerlovy Hutě je to možné. Uvidíme zda tento týden přinese nějakou sněhovou nadílku.
Železnorudsko
Vloženo 18.1.2015 16:48
Kvilda - Bučina - Knížecí Pláně - Židovská c. - Stráž - Prameny Vltavy -Kvilda

Včera napadlo asi 5 cm sněhu. Z Kvildy začátek po škarpách a drnech, pak lepší, ale rozmydlená stopa. Od signálky slušná stopa od rolby (včera). Z Bučiny na Knížecí Pláně nejprve dobré, pak ale málo sněhu - leze tráva, hlína, místy jen 1 cm sněhu. Sjet to jde, ale doporučuji rozhodně staré lyže. Z Plání kousek stopa od lyžařů, Židovská až na úvod perfektní. Přes Stráž, Prameny a směr Kvilda taky slušné, až poslední 1,5 km led. Pěkná je signálka kolem Holubí skály. Sníh vlhký (vata), v nejvyšších polohách napůl prašan. Ráno -2, odpoledne +2. Celkově spokojenost, čekal jsem to horší.

Ještě jsem zapomněl dodat, že po Židovské cestě dnes projela rolba ráno i odpoledne.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 14.1.2015 16:20
Byl jsem na Šumavě o víkendu 10. - 11.1., v sobotu skoro všechno roztálo, v neděli se ochladilo a trochu nasněžilo, moc bych to zatím na běžky neviděl. Na bilastopa.cz mají perfektní, často aktualizované informace z jednotlivých šumavských sředisek.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 7.1.2015 15:42
Dnes najeto bratru 50 km po Šumavě a na to, jaká to je jinde bída, tak Šumava překvapila. Odjezd z Plání, -3°, mazáno modrý extra a máza v pořádku. Okolo Churáňova spíše horší, sem tam kámen nebo kořen, skutečně málo sněhu. Ze Zlatý Studně přes Zhůří a Horskou Kvildu na Filipku krásně upraveno, ale místy stopa vyřízlá do hlíny, borůvčí, malých stromků, horší byl všudypřítomný bordel ze stromů - kůra, větvičky, mech trochu zadrhávali. Z Filipky přes Ptačí nádrž na Prameny Vltavy nádhera, čerstvě najeto, sněhu klidně i na závodní lyže, nejlepší lyžba za poslední rok. Z Pramenů na Kvildu stopa spíše jen vyšláplá, navíc rozoráno od pěšáků. Z Kvildy na Horskou čtyřstopá dálnice, sem tam drn, ale nic tragického. A z Horské na Zlatou Studni taky jeden z lepších úseků bez kamenů s dobrou úpravou. Celkem velká spokojenost, je to na béčkové lyže, ale ne úplné kameňačky, do kapsy si určitě vemte něco na přimázání, na tom bordelu vosk ojedete za 20 km a počítejte s tím, že vnější hůlka se bude občas propadat, pokud máte závodní hole.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 6.1.2015 14:12
bude se letos upravovat stopa ze Strážného ke Žďárskému jezírku? poslední dva roky to bylo v lepším případě bez vyjeté stopy. Odpoví mi někdo?
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 5.1.2015 21:42
Celé pondělí cesty zaváté, průběžně sněžilo. Na závěr dne upravena trasa Modrava-Javoří pila podél Roklanského potoka a horem zpátky k Rybárně. Den úspěšně zakončen v pivovaru Lyer na Modravě. Doporučuje devět lyžařů z deseti :-)
Modravsko a Srní
Vloženo 5.1.2015 7:58
Trasa Kvilda - Horská Kvilda - Filipova Huť - Ptačí nádrž - Černá hora - Kvilda.
Ráno bylo asi 10cm nového sněhu, všechny hlavní trasy upravené, díky za to! V úseku Kvilda - Horská Kvilda - Filipova Huť občas kouká tráva, občas hlína, lepší je vzít starší lyže. Od Filipovy Hutě směrem k hranici a podél hranice již naprostá paráda! Odpoledne byly přeháňky a ještě pár cm připadlo.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 4.1.2015 17:25
V neděli po ránu skvěle projeté stopy na klasiku, prašan, v celé trase bez kamenů. Modrava, Březník, Ptačí nádrž, Černá hora, Prameny Vltavy, Kvilda. Odpoledne opět sněžilo. Teplota kolem -4, modrý extra smekal. Zatím nejlepší podmínky letošní rok.
Modravsko a Srní
Vloženo 3.1.2015 22:57
Trasa: Nové Údolí - rozc. Krásná Hora - Horní Krásnohorská cesta - Kostelní cesta - Travní cesta - Stožec - Černý Kříž.

Výška sněhu cca 10 až 15 cm. Za současného stavu sněhové pokrývky v této části Šumavy jsou na této trase velmi dobré podmínky. Stopa je vyjetá od lyžařů. Nikde jsme nenarazili na kameny, pouze ve sjezdu na Kostelní cestě je jedno místo vytáté na asfalt, lze objet zleva. Špatný je též krátký úsek ve Stožci přes louku u hájenky - po úpravě rolbou je zde sněhu málo. Silnice ze Stožce do Černého Kříže je propluhovaná, místy zledovatělá, nicméně dobře sjízdná na lyžích. Při odjezdu ze Šumavy začalo sněžit - lze očekávat změnu podmínek.
Trojmezí a Stožec
Vloženo 5.1.2015 15:40
Ze Železné Rudy (Alžbětín) na Polom upraveno (ikdyž tak tak sněhu aby nebyly kameny), sjezd na Rudskou křižovatku místy ledové plotny, ale OK, z Rudské křižovatky na dálnici až po Gerlovu Huť už místy kameny (nepříjemné ve sjezdu), na Hofmanky plotny a sněhu jen tak tak, a do Hojsovy Stráže potom neupraveno, většinou OK a místy trochu kameny
Železnorudsko
Vloženo 3.1.2015 8:46
Trasa: Volary - Soumarský Most - Dobrá - Stožec.

Výška sněhu 10 cm. Stopa vyjetá od lyžařů. Z Volar na Soumarský Most bez problémů. Horší na louce před Dobrou. Vynikající z Dobré do Stožce.
Trojmezí a Stožec
Vloženo 2.1.2015 19:46
Modrava - Breznik, paradni, snehu dost, rolbou upraveno, jen tech lidi ...
Modravsko a Srní
Vloženo 31.12.2014 0:01
Trasa Nové Údolí, Schwarzenberský kanál, rozcestí před Jeleními vrchy, Medvědí kámen a Černý Kříž. Asi do 13.hodiny slunečno, pak se postupně zatáhlo. Trvalý mráz. Výška sněhu - prašan - asi 10 až 15 cm, místy i o něco více. Trasa neupravena, projetá od lyžařů, místy rozšlapána pěšími, na dlouhých úsecích též koleje od auta (viděli jsme terénní auto zprávy NP - škoda, že nejeli s rolbou, která by sníh uhladila křídlem - na stopotvar je sněhu asi málo). Tam, kde není hustý les, byla jízda dobrá, bez drhnutí - převážná část trasy po kanále. Naopak pod hustými větvemi je sněhu spíše málo a docela často se drhne o kameny - zejména v některých úsecích sjezdu do Černého Kříže. Celkový dojem ovšem příznivý - velká radost z pohybu v zimní přírodě.
Trojmezí a Stožec
Vloženo 30.12.2014 20:08
Trasa V Polci - U Rašeliniště - Pod Churáňovským vrchem - U Mezilesní slatě - Zlatá Studna - Ranklovská rovina - U Daniela - Horská Kvilda - jezerní slať - U Tremlů - Kvilda - U Tremlů - Pod Přilbou - Přilba - V Sedle Přilby - Na Hřebenovce - U Rašeliniště - V Polci (podrobný popis: http://www.mapy.cz/s/eWVw)

V úseku V Polci - U Rašeliniště - Na Hřebenovce je hodně kamenů. Cestou nahoru se jim dá vyhnout, ale směrem dolů je to dost blbě sjízdné + je tam v nejprudším úseku padlý smrk přes cestu. Od rozc. Pod Churáňovským vrchem směrem na rozc. U Mezilesní slatě byl kus trasy upraven na bruslení, ale sněhu je tu ještě málo. Dál na Zlatou Studnu, Horskou Kvildu až rozc. U Tremlů už je to paráda. Poslední část směrem na Kvildu byla opět upravena na bruslení + částečně stopa, ale hodně tu čouhá tráva a taky je to rozšlapané. Směrem na rozc. Pod Přilbou sněhu nejdřív dost málo, za to dost kamenů, ale pak už se to lepší. Cesta na Přilbu a dolů směrem Churáňov sjízdná, až tedy na poslední úsek (viz výše). Stopy byly všude (kromě krátkého úseku u Kvildy pouze prošláplé), jinak polojasno :)
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 29.12.2014 18:15
Trasa Churáňov - Pod Churáňovským vrchem - U Mezilesní slatě - Zlatá Studna - Ranklovská rovina - U Daniela - Zlatá Studna - U Mezilesní slatě - Na Hřebenovce - Pláně - rozhledna Churáňov - V Polci (podrobný popis: http://www.mapy.cz/s/eVLK).

Mezi Churáňovem a Zlatou Studnou ještě sem tam narazíte na nějaký ten kamen, ale dá se to. Úsek Zlatá Studna - U Daniela (jak přes Ranklovskou rovinu tak po modré t.z.) je sjízdný v pohodě, jsou zde prošláplé dvě stopy, dnes nejlepší úsek. Mezi Zlatou Studnou a Na Hřebenovce jsou podmínky srovnatelné s první částí, ale na sjezdu na Pláně je sněhu ještě málo. Z Plání zpět už je to pak taky celkem dobré, akorát je tu stopa rozšlapaná (kromě úseku ke skokanskému můstku, tam je to OK). Stopy byly všude (pouze prošláplé), celý den celkem hustě sněží.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 28.12.2014 21:45
Klasicky z Modravy - Na Ztraceném - Černohorská nádrž - Modravský potok - Modrava. Začátek k Modravskýmu potoku je místama vykouklá tráva a semtam s dá zavadit o kamínek. Takže určitě vzít horší lyže. Kousek za Modravským potokem už je to bez problému. Stopa byla projetá skůtrem pouze od Černohorské nádrže k Modravskýmu potoku. Nahoře bude kolem 15cm, na Modravě mezi 5-10cm. Na skate to určitě ještě není.
Včerejší odpoledne a noc i dnes přes den opět padalo, takže už to bude zase o něco lepší.
Modravsko a Srní
Vloženo 13.12.2014 20:48
Asi nejdelší upravený úsek v ČR je z Modravy na Březník (údolím i přes Černohorskou nádrž) a od Černohorské nádrže ještě na Filipovu Huť. Stopa byla upravena dnes ráno skútrem. Zdroj: bilastopa.cz
Modravsko a Srní

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Šumava