Šumava – běžky

Archiv zpráv zimy 2021/2022

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Šumava ze zimní sezóny 2021/2022. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Šumava - aktuální zprávy

Vloženo 17.3.2022 21:40
Modrava-Březník-Ptačí nádrž-Černohorská nádrž ... - odpo a navečer - velmi slušné podmínky - děkuji
Modravsko a Srní
Vloženo 14.3.2022 15:57
V neděli okruh Prášilský potok - Hůrka - Nová Hůrka po magistrále - Ašerlák - po Armádní Hůrka - Laka - Gsenget - Prášily - Prášilský potok. Kolem Vysokých lávek bez sněhu nebo tu a tam na louce, pak na magistrále ve stínu led, sjezd z Hůrek rozšlapaný a místy roztátý, popadané stromy. Za Novou Hůrkou hodně jehličí, místy čistý led, místy i dopoledne břečka. Armádní dobrá, na slunci pochopitelně čvachta. Podél jezerního potoka k laka led, sjíždět bych to nechtěl. Přes Zlatý stoleček na Gsenget dobré, sjezd k Prášilskému potoku kolem poledne už naštěstí měkčí, tak se dalo brzdit. Druhá půlka sjzedu do Prášil už hodně bídná-vytátá místa, kameny, jehličí. Za Prášily sníh už jen na louce asi kilometr.
Železnorudsko
Vloženo 10.3.2022 19:26
Dnes okruh Železná Ruda-Hůrka-Prášily- okruh kolem Jezernice na Poledník, zpět přes Gerlovu huť. Sněhu je pořád dost, firn, místy špinavý, čerstvě upraveno rolbou. Krásný jarní lyžování v krátkým rukávu.
Železnorudsko
Vloženo 9.3.2022 21:46
Modrava- Trijezerni slat- Javori pila- Modrava- Breznik a zpet Modrava. Slunicko, ale snih v cerstve upravene stope jel jako blesk! Snih byl cisty, misty na slunicku lehounce rozbredly, za par dni to na techto par mistech bude mozna na objizdeni/prenaseni, ale zatim naprosta senzace!!!
Modravsko a Srní
Vloženo 8.3.2022 20:11
Odpovím si na dotaz na Prášilsko: Dneska parádní výlet touhle trasou: Prášily - Formberg - Hůrka - Laka přes vodní kanál - Zlatý Stoleček - Gsenget - Frantův most - odtud ještě nahoru na Poledník a sjezd na Prášily. V Prášilech je třeba popojít na konec vsi, pak starší, ale kvalitní stopa, která trvá v podstatě celý okruh Laka (dnes s 1 cm popraškem nového sněhu). Za celý okruh Laka jsem nepotkal jediného člověka, zřejmě kvůli chybějícím informacím o stopě na netu. Ale je to pěkné, doporučuji. Stoupání od Frantova mostu na Poledník je horší, jsou tam zapadané vyjeté koleje a dneska už i pseudostopa ode mě. Ale lepší nahoru než dolů. Z Poledníku do Prášil už je pěkná stopa, i když taky staršího data. Asi by to chtělo všechno upravit rolbou, ale chápu, že není čas ani prostředky. Za celý den jen asi 10 lidí na Poledníku. Jinak od Prášil níž už to vypadá jak v dubnu.
Modravsko a Srní
Vloženo 5.3.2022 23:27
Na Srní v údolí už asi 14 dní není skoro žádný sníh, na Modravě je v obci 40 cm a v hořejších částech, např. Březník, v údolí potoka, nebo Černá Hora, vrchol, kolem 100 cm. Minulý víkend a ze včera na dnes lehce připadlo sněhu - vždy cca. 2 cm a stopy se tak krásně opravily a po úpravě rolbou, která na Modravě byla tento týden 3 krát, krásně jedou. Horší to je směr Kvilda a Horská Kvilda, kde upravovali stopy naposledy 27. 2. a jsou zde zledovatělé kusy a plotny u některých sjezdů (např. dojezd z Horské Kvildy na Korýtko nad Filipovou Hutí, sjezd z Horské Kvildy od hotelu Rankl k rozcestníku směr Filipova huť apod.), ale i zde hodně pomohl připadlý sníh, lyžaři ho dnes ráno a přes den zajezdili do stop a na většině míst se jezdilo dnes (5. 3.) slušně. Co se týká směru na Poledník a Prášily, Prášily také aktuálně nic nově neprotáhly a např. z Bavorské cesty (od Poledníku) k Tmavému potoku u Javoří pily je dost vydřený. Snad se to také zlepšilo nově připadlým sněhem, ale dnes jsme tam nebyli, info je 2 dny staré. Super kvalita stop je z Modravy směr Černá Hora a prameny Vltavy (dále na Kvildu ale nově protaženo není), z Modravy na Březník a z Modravy na Tříjezerní slať nebo Javoří pilu / Tmavý potok.
Modravsko a Srní
Vloženo 5.3.2022 20:37
Bretterschachten-kolem Malého javora-Schareben-Eck a zpět. Na parkovišti před jedenáctou jsem využil volného místa někoho, kdo zrovna odjel. Platí se šest euro za auto a přes dvě za osobu, v automatu, český návod, lze platit jen kartou. Stopy jsou v blízké a střední vzdálenosti od parkoviště koncipovány jako okruhy, v zásadě jednosměrné, na levé straně, chvíli mi to trvalo pochopit :). Dále lze jet v obou směrech, druhá půlka tratě již nebyl okruh. Úprava v zásadě denně. Pěkný zážitek, ale celkem najeto kolem šedesáti km, takže to bolí :). Jinak doporučuji.

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Železnorudsko
Vloženo 8.3.2022 10:29
Dobrý den Pavle, byla jsem sice naposledy 28.2.2022 v pondělí, ale všude bylo hodně sněhu, krásné stopy. ubytování v Prášilech a okruhy od Železné Rudy po Kubovu Huť :)
Červená magistrála od Zámeckého lesa u Ž.Rudy po Bučinu byla top top, od té doby něco ještě přisněžilo, bude tam parádně.
Kamila


(Odpověď na dotaz uživatele Pavel z 7.3.: Nevíte někdo, jak to teď vypadá v okolí Prášil, např. okruh Laka nebo Poledník? Díky.)
Modravsko a Srní
Vloženo 5.3.2022 20:38
Kvilda, stopy staré týden, téměř to nemá cenu, lepší mnohem kolem Modravy. Kdyžtak napiš, doporučím, jsem tu, H
(Odpověď na dotaz uživatele Michaela z 2.3.: Ahojte, nevite prosim jak vypadaji stopy okolo Srni, Kvilda?dekuji Michaela)
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 4.3.2022 22:15
Modrava-Březník, kolem Černé hory, Kvilda, Horská Kvilda, Filipova huť, Modrava. Začátek krásné stopy, pak byla starší údržba. Většina lidí stejně neujede desítky km, tak doporučuji zimní mapu na mapy,cz a podívat se na aktuální úpravu a vybrat si nejlepší-nejnovější stopu :)

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Modravsko a Srní
Vloženo 26.2.2022 18:07
Pláně-Staré Hutě-Přilba-Zlatá Studna-Churáňov/Zadov-Nové Hutě-apod. - dobré podmínky
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 23.2.2022 21:13
Dnes okruh Pláně - Pod Přilbou - rysí (jelení) výběh - magistrála na H. Kvildu - Zl. Studna - U Matesa - oklikou na Churáňov a Pláně. Ráno stopy lehce zapadané (zejména spojnice Přilby a výběhů), trochu se to lepilo, ale dalo se. Magistrála z Kvildy na H. Kvildu pěkně vytažené 4 pruhy a zmrzlý rychlý sníh, v průběhu dne to tálo, takže v okolí Zl. Studny a Churáňova už byl měkčí sníh. Ale vyjeté stopy z předchozího dne držely a jelo se fajn. Lepší samozřejmě vyrazit hned ráno. Nahoře je sněhu dostatek, ale jestli vydrží takovéhle počasí, půjde to rychle dolů.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 19.2.2022 19:54
Noční déšť a mráz proměnily tratě (navzdory včerejší úpravě) v ledovou stěnu. Po nevydařeném pokusu o výsadek z parkoviště Pláně - směr Zadov, Zlatá studna (led, po větru jehličí, mech, šišky na trati) jsme přejeli na Modravu, kde se dalo slušně klasičit na skinech, směr Březník nebo směr Javoří pila. Jen pod stromy je spadaný mech, větvičky.. Na Ptačí nádrž a Černou horu jsme se nakonec nevydali kvůli následnému sjezdu, sjezdy ledem jsou nebezpečné. Aspoň bylo krásně, viz foto - Luzný z Březníku. Je třeba nový sníh.
Modravsko a Srní
Vloženo 19.2.2022 19:44
Modrava - Březník: namrzlá stopa, třetina trasy (pod stromy) stracciatella, stopa drhla jak šmirgl. Úprava stopy včera v 17h, dnes v 10h už skejtová i klasická (!!) stopa rozdupaná pěšáky. Za Ztraceným podmínky najednou daleko lepší. Černá hora - U pramenů - pod Stráží: luxus, občasný bordel ve stopě. Stoupání po Židovské cestě z Knížecích plání na Bučinu: zledovatělé, lyže vůbec nestoupaly. Bučinská cesta tragédie - jak zoraný pole. Ale jel jsem na kameňačkách, takže neřeším 😎
10:38
11:16
11:20
12:14

» Zobrazit všechny fotky (celkem 8) + jejich polohy na mapě

Modravsko a Srní
Vloženo 19.2.2022 17:11
Z Gerlovy Hute Polomsky okruh. Snehu dost ale jinak tragedie. Pres ten jehlicnaty koberec se skoro nedalo jet.
Misty to opravdu pres jehlici ve stope nejelo vubec. Fakt zoufalstvi. Alespon ze pocasi vyslo..
Železnorudsko
Vloženo 15.2.2022 19:58
Modrava-Rybárna-Tmavý potok-hezky protaženo, hodně sněhu, navzdory sněhodešťové krupici z oblaků pěkný výlet. Horní stopa z Modravy na Rybárnu špinavější, ale pořád bez škrábanců. Včera Nové Hutě okruh-Pláně-U starých hutí- Studený potok-Pláně, taky velmi hezký, kromě sjezdu Nad Pozlem - lesem od Starých hutí na Studený potok-zledovatělá, hodně špíny, ojediněle i vytátá místa v prostředku- doporučuji sjet podél vleku dolů k potoku. Nevíte někdo, jak to vypadá kolem Srní- Sedelský vrch a akumulační nádrž? Dle webstránek jen do 10cm sněhu a to nezní povzbudivě....
Modravsko a Srní
Vloženo 14.2.2022 9:35
Pohoří na Šumavě.Krásné počasí,stopy velice slušné,parkovat až na parkovišti pod Myslivnou.Minimum běžkažů,na Baronově Mostě,jídlo prima,příznivé ceny.Jeďte tam dokud to jde.
Novohradské hory
Vloženo 13.2.2022 21:36
Stadion Zadov - Pláně - Nové Hutě - Svinná Lada - Borová Lada - Šindlov - NH - Pláně - Stadion Zadov. Trochu zklamání, rozhodně neberte áčkové lyže! Úsek NH - Svinná Lada lesem, málo sněhu, bordel ve stopě, skluznice asi dostala celkem na frak. Po loukách to celkem ujde, směrem k BL ale množství sněhu a kvalita úpravy klesá. Stopa na skate namrzlá, rozdupaná od pěšáků (!!!), takže bruslit moc nejde a ve sjezdu je to celkem o hubu. Nechápu, proč mají pěšáci potřebu chodit ve stopě. Opatrně, místy jsou vytátá místa ve stopě na klasiku (půlmetrové díry).
11:31
12:05
12:09

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 13.2.2022 19:32
Rano v 8:30 z Gerlovky po Armadni na Hurku, potom Laka a dal pres Gsenget na Prasily. Na Gsengetu jsem potkal prvni lidi, takze jsem si uzil luxusni pocasi a krasnou trat uplne bez lidi: stopa velmi dobra, pevna, vymrzly prasan, od Hurky bohuzel dve stopy, takze jsem mel co delat, abych se mezi bruslenim vesel (priznavam poruseni pravidel, ale skutecne jsem jel jel velmi uzkym krokem nebo soupaz, a po ranu to bylo uplne vymrzle, skody minimalni, pri tak malem poctu lidi nerozumim, prc neni jenom jedna stopa a pas). Od Prasil po magistrale zpatky na Hurku, opet hezka uprava, rychly a prijemny snih, potkal jsem max. 30 lidi. Potom uz opet v pasu pro brusleni (uprava starsi, ale stav moc pekny) pres Polom smer Ruda, odbocka na Dalnici a zpet Gerlovka. Tady uz lidi byli, ale nic hrozneho. V 12:00 v aute, odjezd. Tenhle den byl reklama na bezecke lyzovani. Diky rolbarum za upravu.
Železnorudsko
Vloženo 13.2.2022 21:41
Stadion Zadov - Zlatá Studna - U Matesa - U Tří jedlí - Zhůří - HK - Zlatá Studna - Přilba - Pláně - Stadion Zadov.
Skvělé podmínky, perfektní úprava, na áčkové lyže, široké cesty, v pohodě i na skate.
11:33
12:52

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 9.2.2022 21:33
Dnes z Plání na Rozcestí pod Přilbou, Kvilda přes Hůrku, Horská Kvilda, Zhůří, Zlatá studna, Pod Churanovskym vrchem, Polce a Pláně. Pod Přilbu krásná stopa, pak na Kvildu trochu adrenalin :) jedna stopa celkem měkká a hluboká z Hůrky dolů dost rozbité od pěších. Z Kvildy na Horskou Kvildu klasika masa lidí stojící nebo svačící ve stopě (to prostě nepochopíš). Stopa měkká a pomalá tahalo to i za ruce. Od hospody u Kramku na Zhůří stopa tvrdá nikde ani živáčka až na zlatou studnu. Kolem stadionu na Polce pohoda jen ve sjezdu zas nejaky pěšák co nechápe že tam nemá co delat a dvojce běžkařů co to též brali po vlastních. Až na Pláně pohoda tvrdé a hezky to klouzalo. Nebýt jednoho deb*la který od parkoviště na Pláních stoupá v levé stopě. Sněhu hafo a den jak malovaný :)
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 8.2.2022 7:29
Nové Údolí – Haidmühle – Kreuzfichte – Leopoldsreut – Bischofsreut – Mlaka – Krásná Hora – Stožec. Napadlo hodně sněhu, nicméně v Haidmühle byla většina tras rolbována už od ranních hodin. Kolem Bischofreutu stopy čerstvě upraveny nebyly (Z Leopoldsreutu po pluhované cestě, kolem Bischofreutu hlubokým sněhem). Na české straně též nebylo čerstvě rolbováno, ale stopy prošlapané od většího množství lyžařů, na původní stopě od rolby. Sněhu všude dostatek, jen na Stožeckých lukách je trochu vyfoukáno.
Trojmezí a Stožec
Vloženo 6.2.2022 23:02
B.Lada Sindlov Studeny Potok a zpet. Vsude na ackove lyze, vyjma kratkeho useku v lese mezi Sindlovem a Studenym Potokem (klasika). V podstate na tuto trasu, pres obcas hranicni mnozstvi snehu, nadstardardni podminky!
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 6.2.2022 14:05
Kubova huť-Šindlov. Vėtšinou dobrá stopa. Hodně foukalo ale v lese to skoro nebylo poznat. Nad Šindlovem na loukách zafoukáno. Nejhorší to bylo kolem Michlovy huti, delikátní sjezdy a stoupání podél vleku a pak hlavně lesem k silnici, přetátý sníh, větvičky, to je na stromeček nebo zutí lyží. Kolem pramene Volyňky už krása. Nad 1000m prašánek, pod pak přemrzlý. Po poledni parkoviště plné,těsně nad nulou. Zadarmo, cedule s poplatkem placeným mobilem platí v létě. Byl jsem to poprvé a okruhy docela nahoru dolů, pěkné.
9:51
12:01

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 6.2.2022 22:57
Odpoledne trasa C.Zleby Mlaka N.Udoli Stozec Krasna Hora a zpet Zleby. Snih premrzly a vsude v podstate dobre na ne uplne nove ackove lyze. Nejhorsi mezi N.Udolim a Stozcem, tam je to misty skoro na prenaseni, ale meli jsme dobre nervy a lyze to zvladly bez jedineho skrabance. Ma ale nasnezit, tak to mozna bude uplne skvele!
Trojmezí a Stožec
Vloženo 6.2.2022 11:12
Od parkoviště (Prášily, Skelná - zastávka) do Prášil hezká ale hodně zmrzlá stopa, v úsecích podél silnice (hlavně kolem rozcestí Prášilský potok) je ve stopě hodně štěrku ze silnice. Dále od Prášil na Novou studnici a přes Velký Bor zpět perfektní dobře upravená stopa s pár cm nového sněhu, ideální podmínky.
Železnorudsko
Vloženo 5.2.2022 21:26
Pláně-Zhůří-Filipova huť-Černá hora-Bučina-Knížecí pláně-Borová lada-Pláně. Kromě počáteční spojky na okruhy všude projeto a stopa na klasiku i bruslení. Až na Horskou kvildu fúra lidí ale pak už málo. Kromě spodku u Lady, kde to byla betonová stopa, pėkná popráškovaná stopa. Silnice je ledová, parkoviště se zaplnilo v 10:30. Polojasno až oblačno, lehce pod nulou, večer -2.5°C při odjezdu, ve Vimperku +2°C. U pramene Vltavy 80cm sněhu. Celkově parádní ale dlouhé. Všechny hospody po cestě se zdály otevřeny.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 5.2.2022 19:15
Dnes Strážný - Knížecí pláně. Sněhu dost, do kopce to jde. Pozor na sjezdy stopa zledovatělá, nejde plužit zničený od bruslařů co vyjeli stopy uprostřed stop. Bruslí tam, kde nemají. Jsou to bezohlední "hovada" !!
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 5.2.2022 18:17
Rano Polomsky okruh z Gerlovy Huti po smeru hodinovych rucicek, prvni pulka az k sedlu Pod Polomem pekny, pevny podklad, na tom 0 az 5 cm prasanu. Sjezd na Zamecky les bez potizi, dalnice smer Gerlovka tvrda jak mlat, bez hrbolu. Naopak na druhou stranu za silnici tvrde, hrbolate, dost spiny, zlepseni az od rozcesti Novy Brunst, k U obrazku jiz dobre.
Železnorudsko
Vloženo 4.2.2022 21:12
Dnes cca 10.30 P Modrava poloprázdné, placení kartou i hotově, výlet Modrava - Březník a zpět, mírně sněžilo, pěkně upravené stopy na klasiku, dostatek sněhu.
Modravsko a Srní
Vloženo 4.2.2022 19:40
Dnes z Nove Pece do Strazneho. Zacatek od vlaku pres louky na hrane, trava prosvita proslaplou stopou, od rozcesti Nova Pec u Krizku upraveno presne dle GPS rolby. Celkove stopa dobra, snehu dost, minimum horsich a jen nekolikametrovych useku. Nedoporucuji proslapavat bezkarske trasy mimo upravene cesty rolbou, snehu je misty fakt hodne, utavite se jako ja dnes od Ministerky k Rosenauerove pomniku. Mile prekvapeni - od Mlaka-Zlata cesta projetou rolbou az do Strazneho (neni vyznaceno na GPS trasach rolby) Je upravena jedna stopa, prostredek cesty je podivne vyfrezovan, ale vyrizla stopa na kraji je paradni. Jinak snih tezky, misty mokry, misty umrzly, cely den na klistru, bily universal Swix drzel perfektne, nelepil se nikde!
Trojmezí a Stožec
Vloženo 2.2.2022 21:07
Frymburské louky.
Chválím městys Frymburk , pěkně projeté trasy rolbou včetně prostředního širokého pásu na bruslení. Někde na loukách stopy trochu sice zavátá, ale rolbu jsme potkali i odpoledne.
Vřele doporučuji i vedlejší Horní Planou.

www.bilastopafrymburk.cz
Lipno
Vloženo 2.2.2022 17:50
Za sněhem do Novohradek, dnešní průzkum se vydařil, byť ještě v Nových Hradech byla jen zelená tráva.
Před polednem jsem z Hojné Vody objel kolečko okolo Vysoké (800 až 900 m.n.m.). Sněhová pokrývka 30 až 40 cm, z toho asi 5 cm nového, teplota vzduchu kolem nuly, občas trochu sněžilo. Upravená stopa byla zapadaná, tak jsme si ji museli prošlápnout. Za deset kilometrů jsem potkal na různých místech osm běžkařů. SK Hojná Voda na svých stránkách hojna-voda.eu předpokládá úpravu běžeckých stop ve středu v noci nebo ve čtvrtek. V neděli 6. února mají naplánované závody "Hojnovodská zlatá lyže", viz jejich stránky.
10:05
10:31
10:48
Novohradské hory
Vloženo 31.1.2022 19:52
Okruhy kolem Obrovce nad Kubovou Hutí dnes dopoledne - nejdříve jsem nadával na staré a zmrzlé, znečištěné jakžtakž stopy, takže i když pak začalo kolem desáté hustě sněžit, tak jsem stejně zrevidoval svůj úmysl jet zase přes Šindlov na okruhy kolem Borovky, jako před víkendem a zůstal jsem jen na okruzích kolem Obrovce, kde jsou nyní tratě čistější, než v lesích kolem Světlé Hory a Švajglovky. Když jsem odjížděl po poledni, tak stopy již zapadané novým sněhem a čekající na úpravu. Za celé 4 hod jsem nepotkal živou duši, pro romantiky jak dělané..😁
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 29.1.2022 23:01
Dnes skate ze Zadova od stadionu přes Zhůří na Horskou Kvildu, Kvildu a zpět (už bez Zhůří). Sněhu přiměřeně, ale na A-čkové lyže bych to neviděl. Sem tam vykoukne kámen nebo tráva. Ale jinak svezení pěkné. Sníh je ale tak od 900 m.n.m. a někde ani to ne.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 26.1.2022 19:05
Gerlova Huť - Rudská křižovatka - Pod Polomem - Nad samotami - Gerlova Huť, skvěle upraveno, poměrně tvrdá stopa i na skate super - 5 st. Bohužel se našlo pár jedinců, kteří pruh pro skate poničili pěší chůzí. Vzkaz pro pěšáky, když už jdete pěšky , tak na vnějšku klasické stopy aspoň 30 cm od dní
Železnorudsko
Vloženo 24.1.2022 21:24
Projeli jsme trasu H.Kvilda - Tetřeví cesta - Prameny Vltavy - Strážní - Bučinská - Kvilda - H.Kvilda. Vše strojově upraveno - díky! Trasa z Kvildy na pramen Vltavy - Strážní - Bučinská upravena jen na klasiku. Místy málo sněhu, obzvlášť na Bučinské, okolo Kvildy, plus některá místa mezi Kvildou a H.Kvildou. Doporučuji béčkové lyže.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 24.1.2022 21:19
V noci na neděli napadlo asi 5cm. Louky kolem Horské Kvildy upravené - díky za to! Okruh na Zhůří bez čerstvé úpravy, nicméně dobře sjízdný pro klasiky i bruslaře. Na Zhůří málo sněhu, odhadem 20cm. Okruh na Filipovu Huť a zpět na H.Kvildu celý upravený. V lesních úsecích mezi Kvildou a Filipkou málo sněhu, často prosvítá hlína. Doporučuji béčkové lyže.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 25.1.2022 9:32
V sobotu z Nového Údolí přes Krásnou Horu na Kamennou Hlavu, do Českých Žlebů a po Kostelní a travní cestě do Stožce. Sněhu dostatek, většinou projeto rolbou, kromě úseku Kamenná Hlava – Travní cesta, nicméně i tak dobře sjízdné.
Trojmezí a Stožec
Vloženo 23.1.2022 19:49
Ráno sněžení, záchvěvy větru, postupem času se to zklidnilo. Stopa z Modravy kolem Rybárny na Tmavý potok většinou zavátá, lidí minimum. Prošlápli jsme to, pak oproti jeli lidi z Tříjezerní slati - místo jedné stopy v jednom směru a druhé pro směr opačným směrem x stop přes sebe, pěšáci, rozhamtáno. Masovka začala až kolem poledne, to se od Modravy šinul vláček, pořád nebylo projeto strojně. Sněhu dostatek, tráva nikde nekoukala.
Modravsko a Srní
Vloženo 22.1.2022 18:23
Prasily - Frantuv most - Gsenget - Zlaty stolecek - Laka - Formberg - Prasily. Dnes projeto rolbou, ale vyjel celkem pozde, takze zprvu jsme stopu proslapavali, pak uz manzestr. Pocasi ok, misty i slunicko, okolo nuly nebo trochu pod. Snehu dost, ale tradicni mista okolo signalky na Formbergu s vodou a krovim v ceste, doporucuji to jet smerem jako my. Jet to opacne, tak je to misty z kopce dost o usta. Hodinu po projeti rolbou cesta z Laka dolu znicena od pesich, neskutecny … pritom v zime tam lidi vidi zamrzly jezero a jinak nic :D
Železnorudsko
Vloženo 21.1.2022 19:03
Modrava-Breznik-C.hora-Modrava. Rano cerstve projeto rolbou. Azuro. Minimum lidi. Proste top!
Modravsko a Srní
Vloženo 19.1.2022 10:33
Včera na Bretterschachten: přijela jsem sice až těsně po 11 hod. a parkoviště prázdné nebylo, ale nějakých možná 15 až 20 aut by se tam určitě ještě vešlo. Cena auto+ 1 osoba 8,50 EUR. Většina byli místní a němečtí turisté. Super stopy, sněhu dost, ca. 30 až 40 cm dle netu. Občas sluníčko, teplota ca -3 C, možná někde tepleji. Oranžová trasa k Chamerhütte ca. 18 km moc pěkná. Černá trasa 26 km stále uzavřená, ale můžete si prodloužit a přidat další kolečko nebo některou jinou kratší trasu:-)
Železnorudsko
Vloženo 18.1.2022 15:11
5 cm nového sněhu. Jen občas hlína a kamínky, ale dá se to objet. U Tříjezerní slati perfektní podmínky. Parkoviště na Modravě poloprázdné.
Modravsko a Srní
Vloženo 15.1.2022 23:15
Gerlovka - Hofmanky - Můstek - U Obrázku - Gerlovka. Celkem to šlo, místy zmrzlý sníh, nahoře za Můstkem na jednom místě kamínky, ale s trochou obezřetnosti se zatím dalo jet na áčkových lyžích. Každopádně by nevadilo aspoň pár centimetrů nového sněhu. Byl jsem taky na Bretterschachten, tam jsou podmínky dobré. Parkoviště v sobotu totálně přeplněné (u nás i v Bavorsku).
Železnorudsko
Vloženo 15.1.2022 21:05
Roklanský potok nad Modravou a vyřízlá stopa směr Javoří pila, Poledník.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Modravsko a Srní
Vloženo 15.1.2022 20:52
Luxusní stopa na klasiku z Modravy na Březník, sněhu 40 cm na odbočce Na ztraceném směr Černá hora - Prameny Vltavy. Taktéž pěkná stopa na Javoří pilu a Poledník, jen pár místeček s trávou v údolí Roklanského potoka. Včera i dnes slunce a modro, bezvětří, lehký mráz, kochací dny. Žádné nové škrábance na lyžích. Parkoviště na Modravě v sobotu v 9:30 plné.
Modravsko a Srní
Vloženo 15.1.2022 18:28
Špičácké sedlo - rozc. Nad silnicí a zpět. Sněhu dostatek, stopa průměr, ale jelo se krásně. Na bruslení většinou ne.
Špičácké sedlo - Černé jezero - umrzlé, asi po km jsme vzdali. Sněhu dostatek, ale je zmrzlý, tak to není radost, stopa asi po 500m od parkoviště na sedle končí.
13:05
13:12

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Železnorudsko
Vloženo 15.1.2022 18:08
Kolem Kvildy stopy ve špatném stavu (hodně trávy, klacky, kameny. Cesta Kvilda - Bucina téměř nesjízdná. Dobré to pak je z pramene Vltavy přes Černou horu k Ptačí nádrži. Pak jsem jel zpět na Kvildu.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 15.1.2022 9:23
Jel jsem včera odpoledne z Horské Kvildy přes prameny na Černou horu a přes Bučinu a signálku zase zpět.
Vysloveně Ačkové lyže bych si asi nebral a když ano tak na nich určitě nejezdit na Bučinu. Cesta z Bučiny zpět na Kvildu není moc dobrá - na řadě míst leze podklad, občas led a ve sjezdech dost špatné. Jinak z Kvildy doporučuji jet Tetřeví cestou, tam je sněhu dost, po klasické cestě je to dost mizérie - hlavně na těch loukách nad Kvildou. Od napojení Tetřeví cesty dál už je to dobré, tam ty ačkové lyže už nezničíte a dále od pramenů výše je sněhu také dost.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 15.1.2022 7:31
@Kuba vytata mista vylozene ne, ale pomerne dost vetvicek, sisek. Na druhou stranu dolu jsem jel kolem 11:00, kdy se vetsina lidi jeste skrabala nahoru a odpoledne bylo teplo, takze se to mohlo zmenit …
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 14.1.2022 22:22
@Jakub - Je trasa Kvilda - Prameny - Bucina na ackovy lyze (mam skiny), nebo mam brat radsi kamenacky? Jsou tam vytata mista? Na klasiku.

Btw, nechapu hejt na bruslare, vetsinou jsou ohleduplni, daleko vetsi skodu ve stope napachaji chodci a pejskari… Kolikrat jsem videl turisticky lyzare jet mimo stopu a pichat hulkama do stopy 🙈
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 14.1.2022 13:26
Kvilda - Prameny Vltavy. Nahoru objizdka cestou na Filipovu Hut. Par neprijemnych mist, ale celkem to ujde. Na klasiku v pohode, brusleni tak na 80% mist (stejne jsem potkal frustrata, ktery na me rval, ze mu nicim stopu svym ultra uzkym veckem, kdy projedu stopou jednou za 20m, ale to, ze je vsude nadupano a svymi ultrasirokymi hulkami si tu stopu nicil sam …)

Ale akutne je treba aspon 5cm, spis 10cm navic, jinak to bude do nedele pryc …
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 13.1.2022 18:52
Dnes Špičák (Hoffmanky)- Gerlova huť- Hůrka- Laka- Gsenget- Prášily- Hůrka- Gerlovka- Železná Ruda. Sněhu je dost, stopa krásná, pár problematických míst je jenom kolem Prášil, 2x jsem tam sundaval. Sníh umrzlý, odpoledne to trochu povolilo.
Železnorudsko
Vloženo 12.1.2022 20:43
Tak dnes jsem vyrazil na Horskou Kvildu.Rolba projela okruhy na loukách a trasu Kvilda -Horska Kvilda.Prachovity sníh bez podkladu všude kouká tráva a hlína.Minimum úseků které ujdou, vhodné na turistické ježdění , nevhodné na áčkove lyže.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 10.1.2022 9:44
V sobotu Bodenmais - Bretteschachten. Snehu dost, upravuji kazdy den, zatim byl prohrnuty jen 15km okruh, ale to vzhledem k profilu bohate staci :-). Byli jsme odpoledne a to hodne snezilo a foukalo, takze zadna hitparada. Parkovani v pohode, ale rano muze byt plno. Jen pozor, funguje jen automat na kartu, viz upozorneni na jejich webu.
Železnorudsko
Vloženo 9.1.2022 23:01
Jo, ale budou na vas mit blby kecy. Asi maji radsi ty lidi, co tam chodi s coklama pesky! Osobne tam jezdim bud v 7 rano nebo vecer po setmeni. Jinak je to masakr.

(Odpověď na dotaz uživatele Kristýna Svobodová z 9.1.: Dá se na Modrava na skate?)
Modravsko a Srní
Vloženo 8.1.2022 19:23
Stopa z Modravy na Březník a směr Černá hora, pramen Vltavy strojně protažená. Ve vyšších polohách sněhu dostatek (cca po 2 km od začátku stopy v Modravě). V nižších polohách ledové plotny, tu a tam prosvítá tráva. Březník cca 40 cm sněhu. Pokud si ráno přivstanete, stopa je jen vaše. Fajn svezení všem!
Modravsko a Srní
Vloženo 8.1.2022 9:23
Stojí to za prd. Z webkamer to vypadá, že je sníh, ale je jen pocukrováno. Je tak 10 cenťáků sněhu (ve vyšších polohách samozřejmě o něco víc). Teď by na běžky dobrovolně vyrazil jen zoufalec. Těch pár míst, co jsou jakž tak sjízdné (vyšší polohy - Březník, Černá hora), je plných svátečních lyžařů a důchodců (protože nikam jinam se nedá jít). Takže hromady lidí na jednom místě, kde toho sněhu stejně tolik není. Musí ještě nasněžit, tohle je bída.

(Odpověď na dotaz uživatele Anna Lávičková z 7.1.: Dobrý den, jaká je prosím situace se sněhem na běžkovaní v okolí Kvildy, Modravy, Březníku tento víkend (7-9.1) prosim? :) Díky!)
Modravsko a Srní
Vloženo 3.1.2022 14:20
Ještě na Nový rok Modrava - Březník skoro na ráčkové lyže. včera už jsme nebyli.
(Odpověď na dotaz uživatele Martina z 31.12.: Ahoj, nevíte, jak vypadá trasa Modrava Březník? Díky za info.)
Modravsko a Srní
Vloženo 30.12.2021 21:55
Dneska večer, mžilo, sníh měkký, stopa ušla. Modrava-Březník, případně odbočka na Prameny Vltavy. Poslední běžkařská trasa v okolí (Churáňov i Kvilda bez sněhu)
Modravsko a Srní
Vloženo 29.12.2021 16:16
Ahoj tak dnes projeto Kvilda - Modrava (přez Pramen Vltavy a zpět přez Bučinu) sníh mokrý ale dost od 10-29cm cca kilometr před Kvildou už sněhu jen tak tak. No zítra má svítit ☀️ tak třeba ještě něco vydrží dopoledne
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 28.12.2021 20:19
Tak ted na bezkach uz jde jenom Breznik a Prameny. Vsude jinde asi pro pesi


(Odpověď na dotaz uživatele Romana z 28.12.: Pekny den, lyznici!

Chci se vydat na Šumavu samozřejmě bezkovat...ale i chodit.
Patram po zimnich trasach pro pesi a v nekolika oficialnich zdrojích vcetne map je uvedeno jako zimni pesi trasa udrzovana pluhem např. MODRAVA - RYBARNA - TRIJEZERNI - ROKYTA A PO SILNICI ZPET nebo BOROVA LADA - KNIZECI PLANE A ZPET.
Můžete mi to prosim pekne nekdo potvrdit at nenarazim na stopu a nekoho, kdo me přetáhne hulkou :))

Diky a jezdete 👍)
Modravsko a Srní
Vloženo 28.12.2021 13:49
Sám si mohu odpovědět na dotaz a dát tak zprávu ostatním. Trasa projeta dnes dopoledne v tom směru jak níže uvedeno. Po desáté začalo pršet/silně mrholit, takže byl člověk asi za hodinu mokrý. Sněhu na ty poměry bylo relativně dost, Samozřejmě kvalita horší a navíc špína ze stromů...Sjezd za Rudskou křižovatkou dolů ke Gerlovce jet opatrně - občas ledové plotny nebo na jednom místě vidět silnice. Možná lepší jet okruh v opačném směru, protože silnice od Polomu dolů měla lepší kvalitu i pokrytí. Projeto na skinech bez škrábnutí od kamenů. Klasici volili fialový klister.
(Odpověď na dotaz uživatele Roman z 26.12.: Ahoj, můžete prosím dát zprávu o stavu tratě na okruhu Gerlovka - Zámecký les - Pod Polomem - Rudská křižovatka - Gerlovka? Zejména jak vypadá sjezd za Rudskou křižovatkou dolů k Gerlovce. Koukají kameny - je to na dobré lyže či kameňačky?
Předem díky a skol.)
Železnorudsko
Vloženo 27.12.2021 23:43
Dnes jsme jeli z Prasil smer Polednik pres Slunecnou po zlute,zelene cervene tur.znacce.Pekna stopa v druhe polovine i fajn snih ,mimo cestu 40-50cm.
Zpet zelena,modra ,zluta . V Bilou stopou uvedeno jako upravovana stopa.Bohuzel cim dale od Poledniku tim hure, asi 1km pred opetovnym
napojenim na Slunecne jsme sundavali bezky ,misty nesjizdne chybel snih
Od Slunecne zas dobry.
Modravsko a Srní
Vloženo 27.12.2021 23:17
Modrava - Březník - Na Ztraceném - ČH nádrž - Modravský most - Modrava.
Ráno parádní stopa jak pro klasiku tak na skate, minimum lidí, celá trasa sjízdná bez problémů na áčkových lyžích. Po poledni druhé kolo z Modravy na Březník a zpět, měkká stopa - vysvitlo i slunko, ale frčelo to, parkoviště při odjezdu narvané, lidí hafo. Ve stopě bohužel šlápoty od pěšáků a dokonce i od běžců! Sama běhám, jsem klasik i bruslař takže mám pochopení pro všechny ale běhat v upravené stopě??? Pro to pochopení opravdu nemám 😏👎
Modravsko a Srní
Vloženo 27.12.2021 22:30
Ze Srní ráno busem na Modravu, klouzání mezi Rybárnou, Javoří pilou a Temným potokem, 2x. Nádherná dvojstopa pro klasiky čerstvě projetá (stejně jako dalších více než 100km), pouze krátké úseky s jednou stopou tedy vhodné pro bruslaře, pak dále na Jezerní hřeben po něm dolů směr Prášily stále po dvoustopové klasické magistrále až k odbočce Pod Jezerním hřebenem, dále na žlutou neupravovanou zimní cestu na Zelenohorské chalupy a domů do Srní po žluté pěšky, jen kousky na lyžích po vysněžených pasekách a loukách v okolí Srní. Šumava je rájem pro klasiky.
Teplota nad nulou i na hřebenu, máza univerzální klistr nutná. Snad obleva ještě počká....
11:40
11:47
11:47
14:02

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Modravsko a Srní
Vloženo 27.12.2021 12:47
Upravený okruh z Prášil do Prášil po hranici. Do 1000m.n.m. spíš na nejhorší lyže. Šutry, klacky, vytátá místa, ledová mista. Výše je sněhu dost, ale dopoledne tam mrholilo, skoro pršelo - takže měkké a nedokážu si odhadnout jak dlouho to vydrží.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Železnorudsko
Vloženo 25.12.2021 22:01
Snehu vsude hafo, ale na upravu totalne kaslou. Ma Brezniku metr melkeho snhu, uprava naposledy pred 14 dny. Asi nechtej, aby jim tam nekdo jezdil. S Jizerkama naprosto neporovnatelne!
Modravsko a Srní
Vloženo 21.12.2021 12:37
Borová Lada - Bučina - Knížecí Pláně - B.L. Na loukách nad Borovou Ladou ještě kouká ze stopy tráva a krtince, ale cca od rozcestí s Vlasatou cestou už vede pěkná stopa. Sníh trvdý, přemrzlý. Na Bučinu vede k hranici pěkná upravená stopa i z Finsterau. Sjezd na Knížecí pláně z Bučiny jen po modré značce, hospoda na K.P. otevírá až po 26.12.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 17.12.2021 9:13
Ahoj ,jedu zítra,kdyby sis chtěla přidat ,tak není problém 😉
Železnorudsko
Vloženo 13.12.2021 23:18
Z Gerlovky na Hofmanky v pondělí dopoledne parádně upravená trasa, na klasiku i skate. Teplota bohužel nad nulou a lehce mrholilo, je otázka jak dlouho sníh vydrží.
Železnorudsko
Vloženo 12.12.2021 23:35
Hůrecká silnice - okruh kolem Polomu parádně upraven rolbou - jedna stopa + pás na bruslení. Sněhu hodně, krásné lyžování. (záznam rolby viz též www.bilestopy.cz
14:19
15:03
15:14
Železnorudsko
Vloženo 11.12.2021 16:16
Skol! Jsme v Borové Ladě od pátku. Napadlo asi 20-30cm prašanu. Včera jsme dojeli po silnici na Knížecí pláně. Na bruslení super. Hospoda na Knížecích pláních i na Bučině do 26.12. zavřená. Večer vyjela rolba, stejně tak i dnes ráno. Podmínky skvělé, na klasiku, na bruslení je to měkké, ale jde to a dá se bruslit po vedle vedoucích silnicích. Dojeli jsme přes Bučinu na Prameny Vltavy a přes Strážní cestu zpět. Hotová zimní pohádka, vše projeto čerstvě rolbou.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 10.12.2021 19:11
Dnes dopoledne okruh Modrava - Březník - Na ztraceneném - Filipovka - Modrava. Ráno jela rolba, takže stopy super, málo lidí, azuro, na Březníku úplná pohádka. Cestou na Filipovku jela rolba proti, takže všechno krásně vytažené, jen úsek z Filip. na Modravu nic, sjezd v hlubokém sněhu, novou stopu jsem aspoň založil. Sníh parádní, jelo se krásně.
Modravsko a Srní
Vloženo 10.12.2021 13:13
Ráno z Churáňova na Horskou Kvildu jen stopa od lidí, ale klidně na nové lyže. Pak na Kvildu nové stopy.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 5.12.2021 23:30
Potvrzuji skvělé tratě na Bretterschachten. Nejsou ještě k dispozici všechny okruhy, ale ty připravené jsou moc pěkné. Servisní budova se záchody a restaurací ještě nebyla otevřená, ale bez toho se člověk obejde.
Docela mě překvapuje informace, že byla sjízdná stopa v okolí Gerlovky, protože v sobotu večer v Rudě dost pršelo. Jestli vydrží do příštího víkendu, určitě vyzkouším.
Železnorudsko
Vloženo 5.12.2021 23:01
Ahoj, byli jsme se dnes projít, abychom viděli, kam zítra na běžky :)

Kvilda - Bučina — na silnici vrstva sněhu, sjízdné na běžkách. Běžkařská trasa z Hraběcí Hutě na Bučinu nesjízdná. Odbočka za Hraběcí Hutí na Borovou Ladu ale vypadala dobře, stopa lyžaři vyjeta.
Bučina - Pramen Vltavy — Asi 40-60 cm sněhu, ideální podmínky a přímo to volá po rolbě. Bohužel tam ale nejela. Hluboký sníh, běžkaři dneska cca 6, takže něco málo je proslapnuto, ale sjezdy jsou nepříjemný.
Pramen Vltavy - Kvilda — Velmi kvalitní stopa od lidi, chodci zpravidla mimo ni. Také tohle může jet úplně v klidu rolba, ale nestalo se.

Jinak ze soboty: Kvilda - Jezerní slať — Na běžkách vhodné až od cesty na Filipovu Huť, u Kvildy všeobecně méně sněhu a od parkoviště na stezce místy koukal beton. Proslapano lidma, cca 20 cm sněhu.

Všeobecně - magistrála u hranic si jednoznačně zaslouží rolbu. V okolí Kvildy je sněhu výrazně méně, ale na lehké sklouznuti to je moc fajn :))
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 5.12.2021 20:56
Dnes odpoledne z Moravy na Breznik. Sněhu dost. Stopa slapana, trochu se boří hůlky, ale krása! Podobně z rozcestí na ztraceném nahoru po Šumavské magistrále. Fotky jsou Brezniku dnes 15.30. Martin
15:24
15:24
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 5.12.2021 20:51
Pochvala rolbari. Skvělé zahájení sezóny!
Železnorudsko
Vloženo 5.12.2021 19:53
Ráno sleduji online šumavské rolby a zelené okruhy na mapě v okolí Gerlovky rozhodnou - letošní zahájení bude na Šumavě :-).
Ve čtvrt na 2 z rozvodí luxusní nožní stopu přes Nový Brunst na Gerlovku, (po cestě 1 lyžník), z Gerlovky klasicky Nad samoty a na Zámecký les v dnes vysoustružené stopě, je i manžestr pro bruslaře. Velká rolba je zaparkovaná na začátku lyžařské cesty nad parkovištěm - tak to asi bude i nadále jezdit!
Protože odpoledne pokročilo, zpět stejnou cestou, tedy celkem 23km nádherného poježdění. Tam na fialovém tuhém na 0 st., zpět přemazáno univerzálním klistrem do zledovatělé stopy, ten držel krásně.
13:40
15:10
Železnorudsko
Vloženo 5.12.2021 13:08
Včera tratě na Bodenmais skvěle upravené. Od 10,00 plné parkoviště u stadionu. Krásný výjezd až k Kleiner Arber. Perfektní zahájení zimy. Byly upravené tratě, které ofiko ještě nebyly na webu zelené.
Parkoviště 6 EUR, vzdušné 2,60 EUR v automatu.
Železnorudsko
Vloženo 5.12.2021 10:05
Ahoj, ano dalo se úplně v pohodě, okruh Polom z Gerlovky. Gerlovka cca 15cm (z toho 3cm prasanu na premrzlym zakladu) Polom min 35cm (z toho tak 8cm prasanu). Vyslapnuto stoupani na Polom ze zmeckeho lesa jsme razili sami…Ted mam aktualni info od kelegy ze prave probiha strojova uprava!
Železnorudsko
Vloženo 4.12.2021 19:21
(Odpověď na dotaz uživatele Luboš z 2.12.: Ahoj, nemá někdo info jak to vypadá se sněhem na Gerlovce? Bylo by to na B lyže? Plánuju zkusi v sobotu ráno...)
Jak to dopadlo, dalo se běžkovat, dík za info
Železnorudsko
Vloženo 2.12.2021 14:28
Ze stadionu na Pláně parádně upraveno. Já dal okruh Pláně - Zlatá Studna - Horská Kvilda - Zhuri a přes Studnu zpátky. Občas moc pěkné, šlo i na skate, občas nutno obejít vyvate místo, Kvildou jsem prošel pěšky. Na starší Cross Country a s ohledem na půlroční odpirani běžek v pohodě, většinou je všude dobrý základ, ale chtělo by to ještě tak deset čísel.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 2.12.2021 10:54
Upraveno kolečko na stadionu a silnice od Lenců na Pláně s odbočkou na můstek.
V lese vyšlapáno pár stop, neupraveno.
Sněhu tak tak, je to spíš na B lyže. Tedy pokud nebudete bruslit od Lenců na Pláně a zpět....
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Šumava