Šumava – běžky

Archiv zpráv zimy 2023/2024

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Šumava ze zimní sezóny 2023/2024. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Šumava - aktuální zprávy

Vloženo 17.2.2024 22:54
Jeli, vlastně 2km jsme šli k pramenu Vltavy. Cesta se po 2km změnila v led a vzápětí se objevil sníh. Sníh byl další 4km a pokračoval dále.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 12.2.2024 14:06
https://bilastopa.cz/cs/uvodni-strana-2/

(Odpověď na dotaz uživatele Honza K. z 12.2.: Dnes jedeme na šumavu, má smysl brát běžky? Jsou některé úseky sjizdné, které?

Díky Honza)
Modravsko a Srní
Vloženo 13.2.2024 17:24
Dnes úterý 13.2.
Od 1/3 cesty Kvilda - Pramen Vltavy jsme na běžkách zvládli.
Lágr
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 12.2.2024 10:24
Modrava - Breznik je snad poslední trasa, kde lze běžkovat. Sníh je špinavý plný jehličí a mechu, místy led. Musí se několikrát přenášet. Střed je od pěšáků. Poslední dva km jsou celkem pěkné, nahore na Brezniku krásný čistý firn.
Modravsko a Srní
Vloženo 6.2.2024 0:48
Z Modravy na Březník. První 2 km hodně ledu a takové nic moc. Od rozcestí u mostu "Modravský potok" je to 1 km strašný - jako kdyby na lyžích bylo lepidlo (málo sněhu, hodně jehličí, trošku silnice). Pak se to hodně zlepší a vcelku hezký lyžování. Ještě je ledový úsek před křižovatkou "Na Ztraceném".
Modravsko a Srní
Vloženo 1.2.2024 16:41
Modrava - Březník. Překvapivě celkem dobré. Na skate i kladiku.
13:12
13:36
Modravsko a Srní
Vloženo 31.1.2024 9:40
Z Modravy na Černou horu / Březník je asi nejlepší aktuální možnost běžkování. Tam to ještě jde.
Modravsko a Srní
Vloženo 28.1.2024 18:38
Ahoj,

právě jsem přijel ze Šumavy z týdenní dovolené. Kolem Horské Kvildy je to vytáté. Sovislá pokrývka byla dnes ještě mezi Kvildou a Jezerní slatí. Dalo se celkem dobře bruslit po loukách, kde mi to přišlo i lepší, než po starém pásu od rolby. Předpokládá to ale teploty pod nulou.
Minulou neděli byly krásně upravené trasy ve Finsterau. Deštivé počasí ve středu a pátek se na kvalitě nejspíš projevilo, ale sjízdné to dle mě bude stále. Bučina měla včera stále přes 80 cm sněhu. Na lyžích se tam ale napřímo z Kvildy už nedá.

(Odpověď na dotaz uživatele Jana z 28.1.: Jak to vypadá se sněhem na skate? Máme jet 2.2.na Horskou Kvildu.Jsou lepší podmínky v Německu? Děkuji.)
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 28.1.2024 18:55
Trochu se zpožděním:

Včera (a zřejmě i dnes) se dala na klasiku projet trasa Kvilda - magistrála - Lapka - Tetřeví cesta - Pramen Vltavy - Stráž - Bučina. Vyjma hodně špatného úseku od vyustění Tetřeví cesty k Holubí signálce (asi 1 km) sjízdné, pouze párkrát se musí přenášet, ale vždy jen pár metrů. Od Lapky po Stráž resp. vyústění Židovské cesty projeto rolbou, takže nečistoty zmizely. Stopy nebyly ledovaté vyjma závěru na Bučinu, kde už rolba nejela. Běžkovat se dalo i na trase Modrava - Březník - Černá hora, ale po úpravě to bylo v sobotu dost zmrzlé. Na Javoří Pilu vytáté a k Lovčí skále už to taky nemá smysl, pokud nenasněží. Přímá cesta z Kvildy na Bučinu špatná. První polovina vytátá nebo podmáčená, druhá po vichru silně znečištěná jehličím, šiškami atd, podobně jako jiné trasy neprojeté rolbou.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 27.1.2024 0:08
Finsterau - Bučina - Pramen Vltavy - Kvilda. Místy velmi špatné s jehličí a šipkami, málo sněhu. Místy dobré podmínky, např. před Bučinou a Prameny Vltavy. Cca 2km před Hraběcí Hutí nutno sundat běžky.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 25.1.2024 22:48
Z Modravy na Březník horší podmínky, ale sjízdné, v lese špinavé od jehličí a větviček. Náskedně jsem z Březníku jel na Černou horu, 2 x nutno sundat běžky, poslední 3 km na ČH zmrzlé. Zpátky na Modravu jsem musel opět 2x běžky sundat ( vždy cca 100m ) . Po středečním dešti se kvalita stopy zhoršila, ale sjízdná trasa dnes byla. Úprava rolbou podle informace z IC bude v pátek 26,1, odpoledne. Tak doporučuji sledovat na webu "bilou stopu" .
Modravsko a Srní
Vloženo 22.1.2024 21:50
-Hojsovka-Špičácké sedlo: upravuje se na bruslení. Ze sedla na Hofmanky upravovaná běžkařská trasa neexistuje. Dá se tam prokličkovat pěšímy stezkami, ale to je spíš pro klasické lyže.
-Špičácké sedlo-Černé jezero: ponechává se pro pěší, bruslit se na tom celkem dá, většinou to bývá udusané, záleží na druhu sněhu, někdy tam natáhne klasickou stopu skůtr z Hamrů. Trasy přes Bílou strž na Stateček a dolů do Hamrů dříve upravovala rolba z německého Rittsteigu a bylo to tam na bruslení krásné. Poslední 4 sezóny už tam jezdí jenom stopovač z Hamrů a dělá 2 klasické stopy.
-Debrník oběma směry se upravuje na bruslení. Zwieslerwaldhaus má okruhy na bruslení (tak jako snad všechny areály na německé straně), na Hůrku a okruh kolem Polomu rovněž upraven na bruslení. Okruh kolem jezera Laka přes Prášily a Formberg je upravován pouze na klasiku.
Mapy i s vyznačenými terény pro bruslení jsou k dispozici zde: https://bilastopa.cz/cs/lyzarske-trasy/mapy-bila-stopa-sumava/. Neodpovídá to tedy 100% realitě, ale většinově to sedět bude.

(Odpověď na dotaz uživatele Josef z 22.1.: Ahoj, jak je to prosím obecně v této oblasti s úpravou pro skate? Byl jsem na Šumavě naposledy před dlouhou dobou a mám nějak v hlavě, že je to mnohem víc na klasiku a na skate často nevhodné/nemožné. Existuje třeba nějaká mapa/přehled, kde se bruslit dá?
Konkrétně mě zajímá:
- úsek z Hojsovy Stráže na Špičácké sedlo (případně na Hofmanky)
- ze sedla k Černému jezeru a dál okruh Bílá strž, Bílý potok
- trasy z Železné Rudy (Debrník) - jedna koukám vede do Rakouska (Zwieslerwaldhaus) a jiný směr na Hůrku, jezer Laka...

Dokázal by mi prosím někdo napsat, jestli se na těchto třech (čtyřech) trasách dá bruslit a jestli bývá pravidelně upraveno (samozřejmě pokud je sníh)?
Předem děkuji!)
Železnorudsko
Vloženo 23.1.2024 10:48
Sněhu je v okolí Kvildy málo, asi 10 cm - stopa na loukách mezi Kvildami vypadá dobře, mezi stromy je to horší - v lese je to o tom, že byste zničili lyže. Na Zadově je to horší než u Kvildy - některé trasy se nedají upravovat, výběr tras na Šumavě se zmenšil, lepší podmínky jsou u německých hranic - to je jen několik klíčových informací z reportáže v Událostech ČT viz https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/224411000110121/, čas okolo 39. Asi nejpřínosnější zpravodajství pro běžkaře, které jsem kdy v TV viděl.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 21.1.2024 12:39
V sobotu trasa Kvilda-Prameny Vltavy-Bučina-Ptačí nádrž-Prameny Vltavy-Kvilda, lidí jako smetí kvůli pěknému počasí a víkendu, stopa pěkná až na kus u Ptačí nádrže (tam jsem to kvůli nesjízdné cestě otočil) a než se člověk dostal z Kvildy na pěknou stopu tak to taky trvalo 2/3 km. Odpoledne byl u Kvildy úsek na přenášení o kus delší než ráno.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 21.1.2024 0:06
Pláně - Churáňov. Lehce poprášený leďák, stopa kvalitní,upravená. Lidí jak na Václaváku.
12:54
13:24
16:22

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 20.1.2024 21:13
V pátek rolbou upraveno z Modravy na Březník, Černou horu, prameny Vltavy, do Kvildy. Z Modravy krásné stopy (velmi tvrdé), sněhu dost. Příjezd ke Kvildě (poslední km) už problematický, pár míst nutno přenášet. Stopy na dalších v pátek neprojetych trasách z předchozí úterní úpravy horší ale sjízdné, v lese špinavé od jehličí a větviček.
11:49
12:14
16:11
Modravsko a Srní
Vloženo 20.1.2024 19:09
Po včerejším fiasku na okruhu kolem Kvildy, kde byl to bylo samý led a někde byl i asfalt, dnes po úpravě stop překvapivě pěkné svezení z Modravy na Březník a zpět. Po cele trase dvě pěkné stopy, pouze jeden malý zledovatělý úsek, který se dal v pohodě přejet. Jen bohužel až moc lidí, ale krásné počasí. Na parkovišti těsně před desátou bylo volných jen několik posledních míst.
Modravsko a Srní
Vloženo 16.1.2024 20:16
Dnes parádní svezení z Borových Lad na Bučinu a přes Knížecí pláně zpět. Díky novému sněhu rolba protáhla ráno stopu a bylo to parádní. Kousek nad Borovkou se musí přes dva potůčky, jinak jsou stopy výborné. Dneska bylo jen pár lidí a počasí pěkné i přes absenci sluníčka. Na Knížecích pláních vám hostinský vnutí panáka, tak bacha na to.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 16.1.2024 16:50
Moc rád bych poděkoval panu rolbaři za perfektní úpravu okruhu z Prášil na Poledník a zpět kolem Jezerního hřebene, opravdu to byla paráda. Dále bych rád poděkoval obci Prášily za krásně připravená parkoviště a čisté a vyhřívané WC v obci u parkoviště. Dnes krásné svezení v téměř soukromé stopě. Kam se hrabe Bretterschachten. Jediným nepříjemným překvapením byl zavřený bufet na Poledníku, který by měl být dle mapy.cz otevřený. Ale místní asi ví, že v zimě je zavřeno... Všem držím palce ohledně počasí, uvidíme, v jaké výšce se sněžení v druhé polovině týdne změní na déšť.
Modravsko a Srní
Vloženo 14.1.2024 17:16
Trasa z Vimperka od Sloupu na Paseku není dobře průjezdná, vracel jsem se zhruba z poloviny zpět.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 14.1.2024 12:58
Stopy na Cestě knížete Jana, od Planskeho, kněžny Terezie i krasetinska v dobré kondici, dá se dojet až ke hvězdárně v pohodě.
11:10
11:10
11:23
12:25
Šumavské podhůří
Vloženo 14.1.2024 20:40
V sobotu na současnou sněhovou situaci luxusní podmínky od Modravy až po Bučinu, kolem Černé hory, Březníku a Stráže sněhu nejvíce , též doporučuji nahoru z Kvily na Bučinu podél silnice a zpět přes Prameny Vltavy , sjezd z Bučiny v lese si protijedoucí moc neužívali..
V pátek kratší projížďka z Plání přes Přilbu na Zlatou studnu a přes Churáňov zpět , všude se dalo, z Plání přes Staré Hutě až Pod Přilbu vyjma prvních pár set metrů, kde vyhynuli lesáci , dokonce velmi dobré, v podstatě nesjízdný je úsek Pod Churáňovským vrchem- U Rašeliniště
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 14.1.2024 12:02
Z Kvildy na Bučinu misty pár rozmoklých míst, ale na klasiku se dá hezky, na bruslení je to úzké a celkově nic moc. Doporučuji tento úsek směrem na Bučinu (úseky s horší stopou máte ve stoupání a ne ve sjezdu :-)). Pak na Prameny, krásná stopa, opět spíš na klasiku, pak směrem na Kvildu, tam místy místa vydřená na asfalt, odtud kolem Tetřeva, zde krásné a málo lidí, a Lapky, taky super, ke Tremlum, na Horskou Kvildu a zpet na Kvildu. Úsek mezi Kvildou a Horskou je tradičně dálnice, zároveň jediný vyloženě přívětivý na bruslení.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 13.1.2024 22:16
Z Finsterau, kde se dnes konaly detske zavody, jsme vyrazili smer Bucina a dale pres pramen Vltavy/Cernou horu k Brezniku a do Modravy a nazpet. Pocasi za odmenu. Cela trasa v zimni pohadce, stopy v Nemecku vyzehlene, za Bucinou jiz bylo znat naporu lyzniku a stopa trochu degradovala. Stale vsak byla vyborna, v hornich partiich je snehu dostatek. Jen skoda brusleni v uzkem stredovem pasu, neco by se s tim melo delat. Lze rozsirit stopovace?
Modravsko a Srní
Vloženo 12.1.2024 22:52
Překvapivě nádherné podvečerní běžkování z Modravy na Březník. Nedali jsme se odradit promáčeným úsekem za Modravou (je potřeba ho objet po paralelní zasněžené silnici) a pak už jenom stoupali a stoupali. Pod Březníkem nás pak zpoza mraků odměnilo slunce... Stopa uježděná až zledovatělá, místy posypaná jehličím a v tomto úseku nikde nenarušená bezohledným skatem (někdo v tomto smyslu varoval). Lyžařů tak akorát na příjemný občasný kontakt s živáčkem.

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Modravsko a Srní
Vloženo 12.1.2024 15:48
Dnesni Bodenmais-Brettetschachten jednim slovem skvele. Malo lidi, krasna uprava a i pocasi na 1.
Železnorudsko
Vloženo 11.1.2024 20:27
Modrava, Březník, Černá h., pramen Vltavy, Modrava. Kromě nekolika míst s málo sněhem po oblevě (nový to nezachránil) moc hezké. Ale ti bezohlední borci, co musi bruslit i tady... Jel jsem cca dvě hodiny za rolbou. Odpoledne na Černou minimální provoz, nová stopa, stoupalo se krásně. Z druhé strany od pramene Vltavy na Černou jelo několik nepřizpůsobivých skate. Proč tu musite jezdit, když ničíte úplně novou, čerstvou stopu??? Prostě tu neni dost místa uprostřed, je těžké to pochopit? Ono to opravdu dost vadí ve stoupání klasikou.
15:06
15:06
Modravsko a Srní
Vloženo 11.1.2024 16:11
Aktuálně mezi Kvildama naprosto luxusní podmínky! Čerstvě upraveno pro klasiku i skejt, úplná dálnice! Rolba to před HK otočila u potoka, dál už neupraveno. Parádní svezení. Tak jezděte! SKOL
12:50
12:53
12:56
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 11.1.2024 16:43
Zadov - nástup ze stadionu hodně rozbitý, lepší je vyrazit z parkoviště Pláně. Když ze stadionu tak to vemte doprava pod Meteostanicí a pak ve skezdu doleva… pod Ch.Vrchem-Zlatá Studna už lepší. Okolo ZS super podmínky, i na Danielce. Pozor ve sjezdu k Danielovi na kamínky ve stopě. Danielka od 3 jedí na Zhůří horší úprava. Nejlepší úseky: U Lenců - Pláně - Nové Hutě. ZS + Danielka. Na Šumavu pořád skvělý podmínky. Snad něco připadne. Tak jezděte. SKOL!
14:47
15:21
16:05

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 11.1.2024 12:18
Trasa Kvilda pramen Vltavy, začátek přes louku nic moc ale dá se projet. Potom ještě málo sněhu první kilometr v lese ale pak už od rozcestí U mostu dobrý. Dále pramen Vltavy -Bučina sněhu dost jen trochu rozdupane, starší úprava. Pak jsem to vzal přes hranici na Finsterau kde jsou v německu vyžehlené stopy, i na bruslení úplně super až dolu pod střelnici. Jen občas sem tam větvička ve stopě. Zpět přes Bučinu a Holubí skálu dobrý, jen na konci lesa před Kvildou už jsem to raději došel pěšky.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 11.1.2024 1:02
Podmínky dobré. Jen pozor ve sjezdech z Hřebenovky na Zlatou Studnu a na Danielce na Horskou, zde se vyskytují kamínky a ledové plotny. Velmi pěkná je stopa v úseku pod Přilbou - Přilba - Pláně, jen před Pláněmi je cca. 800m úsek rozježděný od lesní techniky. Stopy u Zadova v okolí rašeliniště a na tratích asi nic moc, ale jenom jsme tam nakoukli. Parkoviště na Pláních za 100(mince/bezkontakt), pod Přilbou asi zdarma.
14:22
14:45
15:13

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 9.1.2024 18:58
Dnes odpoledne byly upraveny vsechny stopy okolo Klete na klasiku i brusleni. Stav stop je prekvapive výborný.
Šumavské podhůří
Vloženo 9.1.2024 18:51
Filipova Huť - Březník - Modrava - Filipova Huť skoro TOP, až na přejezd "ledovce" před Modravou a na pár místech lezoucích větviček a štěrku ve vyřízlé stopě. Byl jsem tu poprvé a začít od autobusu na Filipově Huti byl výborný tah. Na 17. kilometru doporučuji pivovar Lyer 🍺.
10:59
11:24
11:42
11:46

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (10)

Modravsko a Srní
Vloženo 7.1.2024 20:54
Na Šumavě v noci a dnes přibylo dost sněhu. Běžkařů v okolí Kvildy moc nebylo a lyžovali ve stopách, které si sami vyjeli, říkají v reportáži z Událostí ČT viz https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/224411000110107/, v čase cca od 11 min. Ovšem reportáž natáčeli nejspíš dopoledne, protože odpoledne se v okolí Kvildy už objevily strojově upravené tratě. V okolí Zadova se upravovalo dokonce dopoledne.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 6.1.2024 23:15
Trasa: Modrava - Modravský potok - Černohorská nádrž - Na ztraceném - Březník - Modrava. Sněhu převážně dostatek, občasná podmáčená a vytátá místa je nutno obejít nebo přenést. Vzhledem k podmáceným místům není možná úprava rolbou. Sjezd od Ptačí nádržky k rozcestí Na ztraceném je díky absenci úpravy náročnější. Celkově velmi pěkné lyžování. Celý den padal sníh.
11:22
11:54
13:09
13:50

» Zobrazit všechny fotky (celkem 8)

Modravsko a Srní
Vloženo 30.12.2023 9:38
Trasa Modrava - Březník stále v dobrém stavu. Sněhu je dostatek s výjimkou cca 3 až 4 vytátých míst.
Modravsko a Srní
Vloženo 28.12.2023 21:09
Modrava - Březník - ČH - Modrava
Do stopy celý den pršelo, těžkej mokrej sníh. První 2km velmi solidní, od mostu přes Modravský potok stopa horší, hlavně pod stromy špinavá stracciatella. Neljepší sníh jako tradičně mezi Markem Ztraceným a Březníkem. Za Ptačí nádrží vytátá místa na asfalt a hodně bordelu ve stopě. Ale na to, po čem jsme tu zvyklí jezdit, je to pořád skvělý! Snad brzo připadne! Tak jezděte. Skol.
PS: Stížnosti šoupačů na skejtaře za 3,2,1… byl jsem tam večer (klasicky samozřejmě…) a stopa byla zcela OK. Nadávejte radši pěšákům. Zbytečný.
15:14
15:17
15:26
15:41

» Zobrazit všechny fotky (celkem 8)

Modravsko a Srní
Vloženo 28.12.2023 16:29
Filipová huť - Březník - Černá hora; krásně upravené trasy, pár vytátých míst. Škoda, že ty krásné stopy okamžitě musí ničit lidé, kteří tam bruslí.
Modravsko a Srní
Vloženo 28.12.2023 15:22
Konecne se rolbar venoval rolbe (I kdyz měl rozbitou GPS) a ne sve dovolené. Na tu máme nárok všichni ale proč si brát zrovna když je třeba rolbovat to mi hlava nebere.
Z Filipky od závory nádhera 2vytata místa OK dokonce uřízli ty tři smrčky co tam ještě včera byly. Na Černou horu a zpět samozřejmě univerzální klistr a držel jak hrom.
Bohužel fury lidi bruslí a klasicka stopa je leckde pryč. Nepochopím, ze to nepochopí. Napr cyklisté z Kladna a mnoho jiných.
12:02
12:02

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Modravsko a Srní
Vloženo 28.12.2023 12:58
Modrava Březník, upravená stopa, ráno super, v poledne už občasné fleky, sníh mizí před očima. Zítra to ještě snad půjde. Je problém na to namazat.
Modravsko a Srní
Vloženo 28.12.2023 12:46
Sjízdné jsou jen ojedinělé úseky a i tak po šiškách. Nenechte se zmást značením v mapách, že tudy včera jela rolba,z poloviny šlo o orbu jehličí.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 28.12.2023 16:24
Kvilda - Prameny Vltavy; až po odbočku na Tetřeví cestu hrůza, jede se spíše po jehličí než po sněhu. Dál k Pramenům Vltavy by mohla být hezká čistá stopa, kdyby…. kdyby tam rolba nejela naposledy v sobotu. Použitelná je jen stopa vlevo. Uprostřed je koryto vyšlapané od pěšáků, kteří se tam bořili v předchozích dnech. Včera rozdupávali pravou stopu, protože ve zmrzlém korytě se jim šlo špatně.
K tomu se k Pramenům vydali dva cyklisti na kolech😩
Předjíždět se tam prakticky nedá, při jízdě zpátky dolů se musíte modlit, aby všichni, co jedou nahoru, stihli včas uhnout. Ve sjezdu se vyhýbat do ledového koryta se fakt nedá. Je to tam nebezpečné.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 27.12.2023 18:30
V poledne upravili stopu, jinak to byla hrůza. Počasí nádherné.
Modravsko a Srní
Vloženo 26.12.2023 20:58
Modrava-Březník.
Katastrofa. Sněhu dost, ale nikdo to neupravuje už nejmíň 10 dní. Takže to taje a měkne. Single-track bez šance na skate. Jedině klasika, soupaž jde ale velmi pomalá. Propichy 40 cm často až na asfalt. Částečně rozšlapané od od pěších, čemuž se nelze divit neboť mimo stopu se to bortí hned. Stopa hrbolatá vertikálně i horizontálně. Kdyby se to upravovalo, jelo by to pěkně, utlačil by se firn. Takhle se Šumava stává divočinou bez šance na solidní svezení.
Modravsko a Srní
Vloženo 26.12.2023 17:48
Trasa Kvilda - Horská Kvilda vcelku dobře sjízdná. Mokrý měkký sníh. Občas kličkování mezi loužema, u potoků hodně vlhko.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 24.12.2023 19:55
Mokrý sníh, silný vítr ani postupně se zesilující déšť se sněhem nás neodradil od trasy Kvilda - Horská Kvilda. Spolu s hrstkou nadšenců jsme vděčni za úpravu stopy i v takových podmínkách!
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 18.12.2023 9:56
Včera naprosto luxusní běžkování na 40 kilometrech tratí v areálu Schöneben na rakouské straně Šumavy u Lipna. Denní poplatek 6 euro; parkování, převlíkárna a záchod zdarma. Slunce, krásné tratě a výhledy na Alpy. Sněhu dost.
Lipno
Vloženo 18.12.2023 9:38
Včera to šlo.
(Odpověď na dotaz uživatele Dita z 15.12.: Nevedel by nekdo, zda se da stale na bezkach dojet z Kvildy na prameny Vltavy?)
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 9.12.2023 22:23
Ted asi jedine Zadov a okoli.

(Odpověď na dotaz uživatele Zuzana B z 6.12.: Ahoj, da se někde na Šumavě na skate?
Chystame se od 10.-15.12., ale bojím se, jestli to nesleze do té doby.
Díky!)
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 9.12.2023 22:21
Kvilda - HK - Zhuri - U Matesa - Zl. Studna - HK - Kvilda.
Na klasiku dobry, stopa spis vyslapana od lidi nez upravena (uprava pred 2dny?), skejtova stopa zasnezena. Na skejt je to ted spis na Zadove, na klasiku solidni svezeni. Na Kvilde pry maji rozbitou rolbu, tak uvidime. Jedinej horsi usek byl mezi Matesem a ZS. Jinak v pohode. Snih mekkej a mokrej. Hulky se borily pul metru pod snih. Ale na Sumavu porad skvely podminky! Snehu je dost. Tak jezdete. Skol!
14:44
14:44
14:53
15:04

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5) + jejich polohy na mapě

Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 8.12.2023 14:45
Vyšný: Místy trčí tráva, sněhu není tolik, co by člověk myslel. Ale na bruslení i klasiku je to pořád dost paráda.
Šumavské podhůří
Vloženo 7.12.2023 13:48
Kleť a Vyšný. Na Kleti naprosto bezchybná, strojově upravená stopa na klasiku (trasa Modrý obrázek-U Sloupu-U Tunelu-Nad Širokým kamenem-Nad Uhlířskou hájovnou; viz mapa). Na bruslení se dá také, ale trochu se to boří.
Na loukách za Vyšným (nástup za firmou Sixl) najetá stopa směrem na Lazec + izolovaný 2,5 km okruh za domem č.p.70. Z klasické stopy trošku leze tráva (ale ne hlína!), pás na skate měkký.
Do soboty to určitě vydrží, pak už se to bude zhoršovat.
Šumavské podhůří
Vloženo 5.12.2023 17:06
Kvilda - Prameny - Bučina - Knížecí Pláně a zpět. Sněhu víc než dost, na klasiku pěkné svezení. Výborná zpráva: restaurace na Knížecích Pláních je otevřená od 10 do 17h! Stopa z Bučiny na Pláně čerstvě projetá rolbou, jinak občas zapadaná, pár km nad Kvildou ráno dobrá, odpoledne rozjetá čtyřkolkou. Na začátek prosince super.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 2.12.2023 14:00
Kleť dnes ještě neprotažena, snad to vyjde zítra dopoledne (čerstvé zprávy budou z první ruky). Nicméně v Krumlově se dá běžkovat i v Jelence :-) Fotka převzata z FB skupiny Krumlech.
Šumavské podhůří
Vloženo 1.12.2023 18:22
Stožec – Stožecká luka – Pod Radvanovickým vrchem – Zelená cesta – Volarské šance – Dobrá – Dobrá žel. zast.
Sněhu bylo dost (okolo 30 cm), celý den sněžilo, stopy žádné, bylo nutné prošlapat. Před Dobrou velmi mokrý úsek (sice pod sněhem, ale prošláplo se do vody). Celkově náročné, ale pěkné.
Trojmezí a Stožec
Vloženo 30.11.2023 17:11
Tak dneska byla první projížďka na běžkách, trasa Zhůří - U Tří jedlí - Horská Kvilda - Kvilda - H. Kvilda a zpět přes vrch Břemeno. Včera projela stopy rolba, po nočním lehkém sněžení to dnes projeli lyžaři, na pár místech koukala tráva, ale na to, že je 30.listopadu, to bylo super. Zítra a v sobotu to jistě zapadá, základ tam ale je.
10:09
10:13
12:44

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Centrální Šumava - Zadov, Kvilda

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Šumava