Šumava – běžky

Archiv zpráv zimy 2018/2019

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Šumava ze zimní sezóny 2018/2019. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Šumava - aktuální zprávy

Vloženo 11.4.2019 20:25
Poslední úprava asi na celé Šumavě proběhla v pátek 5.4. - v sobotu 6.4. hlásili: "včera byla upravena trasa Modrava – Březník – 7,5 km, jedná se o poslední strojovou úpravu této sezóny… sněhová pokrývka souvislá, kromě úseku u Modravského mostu, ostatní trasy již hodně vytáté" - zdroj: http://bilastopa.cz/cs/modravsko-384/
Modravsko a Srní
Vloženo 31.3.2019 7:27
Modrava - Březník a zpět, super svezení, čerstvě upravené stopy z pátečního večera, tvrdé umrzlé, čisté, nikde jehličí. Jen strašné vedro :-)
Modravsko a Srní
Vloženo 17.3.2019 21:29
Na Bretterschachten se včera a dnes jel Skadi Loppet. Tratě tedy perfektně upraveny, sněhu je dost, jehličí ve stopě jen minimum. Ráno bylo ještě lehce přimrzlo, v poledne už byl sníh měkký ale stopy byly pořád krásně pevné. Prostě jarní lyžování s krásnými výhledy (kdyby člověk nezávodil :-) ).
Železnorudsko
Vloženo 12.3.2019 19:38
Dnes ze Stožce Rohanovou cestou na Ministerku a Jelenní cestou do Nového Údolí na vlak. Stopu jsme si vyřízli. Jenom tak umět namazat na čerstvý sníh. Chvilkama trápení, ale jinak dobrý.
Trojmezí a Stožec
Vloženo 9.3.2019 21:44
Schnöneben díky denně uprovavaným trasám stále velmi dobrý. Stopa na klasiku i v podvečer pevná a dobrá, pruh na bruslení na některých místech na konci dne hodně rozježděný a rozhrabaný, tam kde nejezdí tolik lidí tak lepší. Trasa k Hochfichu není upravovaná (popadané stromy přes cestu, takže rolba neprojede), ostatní vše ano.
Lipno
Vloženo 5.3.2019 18:52
Na Schonebenu připadla vrstvička nového sněhu, ráno bylo čerstvě upraveno (všechny trasy), takže se situace s jehličím výrazně zlepšila, už to ve stopě nedrhlo a bylo to velmi pěkné lyžování.
Lipno
Vloženo 4.3.2019 20:03
Na Schonebenu všechny trasy upraveny na klasiku i bruslení. I odpoledne byla stopa celkem pevná a dobrá. Všude samozřejmě spousta jehličí a větviček.
Lipno
Vloženo 3.3.2019 22:00
Stopy mezi Kvildou, Horskou Kvildou a Filipovou huti nevidely od vcerejska rolbu, spravci by se meli nad sebou zamyslet a zajet se podivat do Jizerek jak ma vypadat dobra udrzba stop. Kdyby byly stopy upravene, bylo by pekne svezeni. Mokry snih, ale namazat se dalo.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 18.2.2019 20:35
Já o víkendu používal informace z webu http://bilestopy.cz/cs/sumava Jestli je upraveno na skate tu teda přímo nezjistíš, ale co jsem měl možnost projet zde vyznačené trasy okolo Nové Pece, tak na 90% se bruslit dalo.

(Odpověď na dotaz uživatele Lada z 14.2.: Dá se někde zjistit, jestli se dá kolem Strážného někde bruslit? Bohužel achilovka mi klasit nedovolí, jinak mám klasiku radši. Po rovině můžu jezdit soupaž, ale do kopců těžko. Stránky skiareálu tvrdí, že upravujou i pro bruslení, ale třeba na mapě z bilastopa.cz není nic. V Německu je toho taky jen maličko.)
Trojmezí a Stožec
Vloženo 18.2.2019 20:26
Parádní svezení na Schönebenu a i když dnes bylo znatelně víc lidí než v pátek, na samotných okruzích to až tolik znát nebylo. Upraveno pro klasiku i skate, super podmínky, sněhu i přes docela teplo furt hodně. Platí se 4 €, je v tom ale zahrnuto i parkování, k dispozici WC a převlékárna. Já byl maximálně spokojený.
Trojmezí a Stožec
Vloženo 18.2.2019 20:08
Nová Pec - Láz - Schwarzenberský kanál - Klápa - Na palírně - Nová Pec

Oproti zimním mapám je mezi Novou Pecí a Lázem upravena jen jedna stopa (vpravo od silnice), spojka ke kanálu rovněž není projetá, ale dá se tam dojít po silnici, která vede rovně do kopce. Stopu mezi Klápou a Novou Pecí jsme nenašli, protože už bylo dost šero, zvolili jsme proto sjezd po žluté na rozcestí Na Palírně a dál zpět do Pece. Tuto cestu ale moc nedoporučuji, sněhu je tu pomálu a místy je už vidět i asvalt.
Trojmezí a Stožec
Vloženo 18.2.2019 19:49
Nová Pec Láz - Nová Pec u křížku - přes louku k Schwarzenberskému kanálu a dál po modré na Raškov - Rossbach - Jezerní smyk - Rossenauerova kaplička - Jezerní smyk - U Rossenauerova lesa - Jezerní stezka - Říjiště - Koňský potok a dál po cyklostezce směrem na Láz až ke Schwarzenberskému kanálu - Nová Pec u křížku - Nová Pec Láz

Mezi Raškovem a Rossbachem jen uježděná silnice, zbytek krásná stopa, sněhu spousta, občerstvení na Říjišti otevřeno, celodenní parkování na Lázu 80,- Kč.
Trojmezí a Stožec
Vloženo 16.2.2019 22:51
Modrava - Březník - Černohorská nádrž - Modravský potok a zpátky do Modravy - sněhu i po oblevě pořád dost, v lese ve stínu stopa někde dokonce vymrzlá, na sluníčku měkké, taje to. Lidí akorát, místy jsme jeli úplně sami. Mimo magistrálu - Švelská od Ptačí nádrže a Vltavská jenom jedna stopa, docela oříšek když jedete z kopce a nechcete na hladkém povrchu (místy rozšlapáno pěšími) vrávorat v pluhu, občas někdo jede nahoru véčkem; to je pak problém, když ten, co jede do kopce neuhne, když se řítíte ve stopě. Místa je tam dost i na druhou stopu, škoda, že to neupravují.
Dneska se na šupinách sníh nelepil.
Modravsko a Srní
Vloženo 16.2.2019 0:32
Hochficht - Schöneben - Sonnenwald - Grünwald - Moldaublick - Alpenblick.- Schöneben - Hochficht

Červený okruh Hochficht - Schöneben nedoporučuji těm, kteří dávají přednost klasice, na cyklostezce je to maximálně na bruslení. Naopak okruhy kolem Schönebenu naprostá paráda, krásné stopy, na své si přijdou i bruslaři, sněhu spousta :)
Trojmezí a Stožec
Vloženo 14.2.2019 22:00
Okruh po červené trase z Hojné vody. Přemrzlý sníh, hodně jehličí a větviček. Trasa sjízdná ale na nové lyže by to chtělo 5 cm prašanu do stopy....
Novohradské hory
Vloženo 4.2.2019 9:50
Okruh kolem Ždánova (nastupní místo bus Kasperske hory, Zlibek rozc.). Vyjizdel jsem kolem 14:30. Stopu jsem proslapaval jako prvni, byla uplne zapadana. Pres noc pravdepodobne i moje stopa znova trochu zapadla.
Šumavské podhůří
Vloženo 3.2.2019 13:28
Včera jsme jeli trasu Slunečná-Liščí díry-Předěl-Poledník a zpět Bavorskou cestou dále přes Novou Studnici, Větrný vrch, Slunečná. Trasa upravená na klasiku, již od začátku pěkná, bohužel uprostřed rozšlapaná od chodců, kterých jsme cestou potkali nesčetně. Moc prosím všechny, kteří se vydávají na Šumavu aby zvážili pěší turistiku ve stopách, při sjezdech se nedá téměř vyhnout obrovským dírám vytvořených těžkou turistickou obuví a při včerejších podmínkách kdy podklad byl umrzlý do ledu bylo upravdu těžké běžky v tomto terénu jakkoliv ovládat. Psi zdaleka nezpůsobují tolik škody co chodci.... Děkuji moc a krásné běžkování Šumavou
Modravsko a Srní
Vloženo 1.2.2019 20:56
Prachaticko - Libín . Projel jsem z Libínského Sedla nahoru k rozhledně a okruhy kolem . Sněhu dost , ideální podmínky . Stopy upravují traktorem , klasikou se jede hezky , na mnoha místech se dá i dobře bruslit.
Šumavské podhůří
Vloženo 31.1.2019 22:28
Dnes z Kubovky po tratích kolem Obrovce na Šindlov, do Borových Lad a zpátky přes Svinná Lada opět na Šindlov. Nechtěl jsem jet stejnou cestou zpátky, tak ze Šindlova 10km sjezdu až do Vimperka po letos poprvé protažené cestě - klas.stopa + dvojitá skate.Tahle cesta je každý rok zafoukaná, neprotažená a i když v zimní mapě značená, tak jsem jí nikdy za ta léta nejel.Jediná vada na kráse této trasy je to, že sice končí v běžkařském areálu Vodník na kraji Vimperka a na nádraží je to 3km pěšky.Trasy kolem Borovky dvojitá klasika vedle více než luxusní skejtové,dnes nádherné počasí, romantika osluněných plání a málo lidí.Myslel jsem, že NMNM minulého týdne nic nepřekná, tady ale běžkařské nebe..
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 31.1.2019 6:53
Trase: Skelná-Prášily-Poledník-Velký Bor-Prášily-Skelná. Naprosto super, čerstvě najeté, sníh kvalitní, lidí akorát...

Pro bruslaře (skate) nejen z Prahy: Velká část Šumavy je pro klasikáře, pokud chcete bruslit, musíte si najít vhodná místa (Zadov, Bavorsko...) Neničte stopy! Třeba se situace za několik let změní, ale zatím to je tak, jak to je, respektujte to prosím!
Modravsko a Srní
Vloženo 27.1.2019 18:05
Hojná Voda (parkoviště) - Pod Kraví horou - Pod Kuní horou - Staré Hutě (modrý okruh) - Mlýnský vrch - Lukov (červený okruh) - po cyklostezce zpět do Hojné Vody.

Sněhu dost, vše sjízdné bez problémů, na pláních stoupy trochu zafoukané, drobně sněžilo, na parkovišti jsme nic neplatili.
Novohradské hory
Vloženo 25.1.2019 21:23
Me2d: na Šumavě se prakticky všude upravuje jen na klasiku. Bohužel některý lidi to nerespektují a ve stopách bruslí.
Na bruslení je určeno jen pár úseků a tak je to potřeba i brát. Když chce člověk bruslit, musí do Jizerek.

Úprava je taková, jaká je, zlatý Jizerky. Rolbaři nerolbují večer, aby náhodou asi nestihla trať dostatečně vymrznout. Jednotlivé obce se mezi sebou hádají, neumí se dohodnout a spolupracovat na úpravě. Přitom se nabízí např. spolupráce s Německou stranou, vytvořit velký nadnárodní projekt a žádat o dotace...
Šumava je holt Šumava, ale je krásná!
Železnorudsko
Vloženo 25.1.2019 19:11
Poučeni včerejškem, vypravili jsme se dnes do informačního centra v Železné Rudě, abychom se informovali o tom, kde jsou v okolí stopy upravované na bruslení. Dostali jsme tyto letáky - http://bilastopa.cz/cs/lyzarske-trasy/mapy-bila-stopa-sumava/ (musíte zvolit ty ve formátu pdf), kde bylo zaznačeno, kde jsou stopy upravované na bruslení, a tak jsme se na tyto trasy vypravili do okolí Hrabětic.

Dnešní stav byl:
Nová Hůtka - Skelná - upraveno na klasiku (dvě stopy vedle sebe, bruslit se nedá)
Vysoký Hřbet - Keply - zřejmě cca před týdnem upraveno na bruslení, ale dnes se bruslit nedalo - hodně se bořilo, navíc vyfrézovaná část na bruslení zcela rozšmajdaná od chodců - a to i tam, kde podél stopy vede silnice (To je prostě k POS***Í. Kdybych tam někoho potkal tak jej fakt asi seřežu hůlkou).
Keply - Zhůří (kolem hadího vrchu - v letáku není, lyžařská cesta zanesena v Mapy.cz po modré) - neupravuje se, lyžařská cesta po modré neprošláplá, je prošlápnutá cesta přes Hadí vrch na Zhůří, ale chce to cca 3x sundat běžky kvůli popadaným stromům
Zhůří - Sklářský potok - parádní úsek, skvělé brusleníčko
a kus lesem k Nové Hůrce zase dvoustopý mor.
Železnorudsko
Vloženo 25.1.2019 23:16
Pro Me2d, ale i další, co preferují skate a plánují navštívit Železnorudsko:

Zajeďte si do Německa do střediska Bodenmais/Bretterschachten. Tam si zabruslíte a nebudete ničit stopy klasikům. Ze Železné Rudy je to asi 17 km autem. Tratě nadstandartně upravované, pěkné výhledy, výborné sněhové podmínky. Dá se vyjet i na nejvyšší vrchol Šumavy Velký Javor. Nevýhodou je, že se za vstup platí (ale ne moc), že tam bývá více lidí a na můj vkus je to takové moc "umělé", ale ne každému to vadí.
Železnorudsko
Vloženo 24.1.2019 20:03
Dnes Belveder - Hofmanky - Gerlova Huť - Pod Sklářským vrchem - Zámecký les - Debrník. Nikde ani noha, přesto všude obousměrná dálnice pro klasiku (hezky upravená) a na bruslení upraven pouze úsek Belveder - Hofmanky. Škoda, bylo by to tu pěkně, ale klasika není náš šálek kafe.
Železnorudsko
Vloženo 24.1.2019 19:28
Dnes ze Špičáckého sedla na rozc.Nad silnicí-Tomášův dvůr-Hojsova Stráž. Stopy starší, cestou pár míst se zbytky po prořezávce, jde v pohodě projet. Na louce u kostela v Hojsovce protažena členitá osmička na bruslení. Zpátky na rozc.Nad silnicí a nahoru k Tomandlovu křížku-tady už bez stopy, umydleno, ale několik neprořezaných bříz a smrčků, ze sněhu trčí často i přimrzlé větve. Hřebenovka neprojetá, popadané stromy. Hofmanky-Gerlovka v pořádku. Z Rudské po Armádní do Gerlovky velice špatné, stopa jen od lidí, množství popadaných a polámaných stromů, podlejzání a přelejzání..NEBEZPEČNÉ, zvláště při sjezdu! Z Gerlovky na Zámecký les velice dobré a to samé i dolů do Debrníku, i když večer už zase přemrzlě a příliš rychlé.
Železnorudsko
Vloženo 22.1.2019 17:42
Od Hojsovky na Špičácké sedlo je upraveno( Nad silnicí - sedlo i horní trasa přes Tomandlův křížek na Hofmanky), ve stopách jsou místy zamrzlé a tedy neodstranitelné větve ale dá se pohodlně projet.
(Odpověď na dotaz uživatele Vítek z 22.1.: Nevíte prosím, jak to vypadá okolo Pancíře? Od Špičáku, Hojsovy stráže přes Hofmanky na Belveder - je to dost široké i na bruslení?
A mezi Gerlachovou Hutí přes Brust na Belvedér - jezdí se zde? Dá se projet s dětma alespoň klasikou? Děkuju)
Železnorudsko
Vloženo 21.1.2019 20:41
Nová Hůrka, Skelná, Prášilský potok, Vysoké lávky, Býv.Stará Hůrka, Nová Hůrka. Celkem 15 km, stopy umrzlé, mezi Vysokými lávkami a Býv.Starou Hůrkou odklizené popadané větve.
Železnorudsko
Vloženo 20.1.2019 18:47
Horská Kvilda, Zhůří, zlatá studna, na Hrebenovce, Rašeliniště, Horská Kvilda. Azuro, teplo, umrzlé stopy, tupý sníh, slabý skluz, takže celkem dřina :-) Lidí mraky, navíc závod Kašperská 30...
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 20.1.2019 16:22
V sobotu jsme jeli, pres varovani z ic Zelezna Ruda, ze je na trase spousta spadlych stromu, z Zelezne rudy- centrum nahoru po sjezdovce na Zamecky les, Polom, Rudskou krizovatku a jezero Laka. Nechci vubec nebezpeci zlehcovat, ale na trase bylo pouze nekolik spadlych malych vetvi a 1 maly stromek pres celou cestu. Trasa byla vyjeta bezkary na zakladu, urolbovanem tyden predtim, a vsechny prekazky se daly bez problemu objet. Dale jsme pokracovali na Prasily a Modravu a jeste dale a na rozdil od okoli Z. Rudy byly trasy upravene, padle stromy a vetve odklizene. Snehu vsude mraky!
Železnorudsko
Vloženo 19.1.2019 19:01
Prasily-Skelna nadherne upravena trasa pro klasiku dvě stopy. Dále jsme jeli na Vysoký Hřbet-Rovina-Pustina-Malý Babylon-Stodulky-Velký Bor-Slunecna-Prasily. Na bruslení super upraveno. Jen mezi Pustinou a Malým Babylonem to je používáno auty tak to bylo trochu kluzke.
Železnorudsko
Vloženo 19.1.2019 17:20
Tam nejezděte, celý víkend tam jsou závody, Kašperská 30.
(Odpověď na dotaz uživatele Vojta z 18.1.: Ahoj, nejake zpravy jak to vypada kolem Zadova? Zitra se tam chystame na klasiku.)
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 19.1.2019 17:18
Horska Kvilda, Kvilda, Filipovka, Modrava, Černohorská nádrž, Filipovka, Horská. Vše nádherně upravené, vyjma úseku Kvilda Filipovka, tam oraniště. Kolem Kvildy rolbař bohužel upravoval dopoledne, z pěkných umrzlých stop udělal bořící se... snih prašan, slunce krásně hřálo...
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 19.1.2019 16:01
Dnes na německé straně super! Okruh na stadionu na klasiku i bruslení. Dále pak okruh 12 a 7 km, vzorně upravené na bruslení i klasiku. V Bavorské Rudě stromy asi nepadají, v Żelezne ano.😕Nebe bez mracku, uv krém a sluneční brýle nutné☺.
Železnorudsko
Vloženo 19.1.2019 16:16
Okruh okolo Vysoké super, sem tam nějaká větvička ve stopě. Okruh okolo Kuní hory bída, zmrzlá, samá větev. BTW nemá někdo zkušenost s běžkami se skinem v ne úplně perfektní stopě? Led, větvičky. Myslím tím, jestli to skin neodnese, jestli to není opravdu jen na perfektní stopu.? Díky
Novohradské hory
Vloženo 19.1.2019 8:56
Kdo chcete na běžky, do Železné Rudy nejezděte. Na trasách popadané stromy, ale nikdo se nepomáhá je odlklidit a trasy upravit. Pritom podmínky parádní a počasí super, nesněží. Ve všech ostatních oblastech Šumavy upranevo je, stromy odlizeny😕. Do Železné Rudy na běžky už nikdy více....
Železnorudsko
Vloženo 18.1.2019 17:07
Jeli jsme z Prášil-Frantův most-Gsendet-jezero Laka- Hůrka-Prasily. Cestu jsme proslapavali v půlce jsme potkali další. Nový sníh od 3-10cm. Sníh úžasný prasan. Cesta jen na klasiku. Z Hurky do Prášil po magistrále bylo hodně popadanych stromu, ale daly se dobre podlézt nebo obejít. Bohužel jsme cestou potkali i pěší turisty, kteří slapali do trasy. Chápu, ze se chtějí projít, ale je to fakt skoda.
Železnorudsko
Vloženo 17.1.2019 14:29
Chtěl jsem přes Huťský rybník na Pohoří, ale po stopě ani památka, takže jsem to asi po 2 km boření po kolena ve sněhu vzdal. Doufal jsem, že bude sníh tvrdší alespoň v lese, ale nebyl. Jinak nádherná zimní idyla, ale na sněžnice.
Novohradské hory
Vloženo 13.1.2019 21:00
Trasa: Třísov - Pod Jiříčkovským vrchem - Krásetinský obrázek - Nad Výhledem - Kleť - Krásetín - Holubov

V Třísově sněhu pomálu, ale od rozc. Pod Jiříčkovským vrchem až na Kleť už by se dalo krásně jet. Na popsané trase stopa není, jen prošlapaná cestička ve sněhu, ale nahoře jsme potkali běžkařů spousta, sněhu taky dost. Na cestě z Krásetína do Holubova už vše roztálo, ideální je proto dojet autem až na parkoviště u lanovky.

Šli jsme jen pěšky, ale třeba někdo využije.
Šumavské podhůří
Vloženo 13.1.2019 18:47
To bohužel nevím, ale myslím, že sněhu tam bude taky dost. Jak je to tam s úpravou stop netuším.
(Odpověď na dotaz uživatele Kubajzs z 12.1.: Ahoj Honzo, díky za info. A nevíš, jak to vypadá kolem Pohorské Vsi? Rád bych okruh přes Huťský rybník do Pohoří, tak jestli mám vážit cestu ze Strakonic... Díky!)
Novohradské hory
Vloženo 12.1.2019 15:08
Ahoj. Dopoledne jsme byli v Novohradkách. Sněhu dost. Dali jsme okruh kolem Vysoké. Většina cesty projetá skútrem nebo lyžaři. Chce to se držet cesty podle zimní Mapy.cz. Tu projíždějí. Teplota těsně pod nulou. Celkem dost běžkařů ve stopě. Celkově nádhera.
Novohradské hory
Vloženo 11.1.2019 13:01
Ahoj,
je možné vynechat Starou a Novou Hůrku. Jeďte mezi Ašerlákem a Rudskou křižovatkou po cestě s názvem Armádní. Je to i mírnější stoupání. Rudskou křižovatku a jezero Laka spojuje žlutá značka, tam se taky dá jet, ale stopa je vyšláplá jen od lyžařů. Taky se dá jet z Rudy na Gerlovu Huť autobusem a odsud přes Ašerlak na Laka a přes Polom do Rudy, to je kratší.
(Odpověď na dotaz uživatele Veronika z 4.1.: Ahoj :)
chceme zítra zkusit Železná Ruda - Debrník - Polom - Stará Hůrka - jezero Laka - Nová Hůrka - Železná Ruda -28 km. Dá se to zkrátit? Nevíte, jak to tam vypadá a zda je to sjízdné? Na jak dlouho tak cesta je a je tam hodně stoupání? Popřípadě prosím o nějakou jinou variantu trasy.. klidně i méně km :) díky moc V.)
Železnorudsko
Vloženo 7.1.2019 9:00
Paráda, stopa projetá, sněhu dost (i v lese, tam občas led, ale stopa čistá). https://www.facebook.com/ceskokrumlovskydenik/videos/375184173269345/?__xts__%5B0%5D=68.ARChrdiKlULVssL9RtI33yinqXh4AbuCu0PfSlx7lzJ_rYXIWl9AZgten3uzJqNfnJKt5e1e-l_0p-djKtBBUN6Wxh7wdojASMRwLQ7haZoTHLnyu8tsgG2YWYjQ3arCujPZGmPd7LZzIPnPdMkZyBN2nvf7r7zInsv1EDzxc__mwZRAf8ER5-ey-sBY3L0X2FGj3SIdzaw5OBWAHLqwUC00wBVwz3mVL32-aAn_HaVElElSpLaxlj0ZRlqjqOblITC3CIpgpHKEeR2VkRGj-pdbiK5GnUFvDftutPMchZRec5sSausqrNEfJDOn-ymV_vTkugZ7F9t6EO1PnxCgjaNAMyc7i2OWEw&__tn__=FFHHH-R
Novohradské hory
Vloženo 7.1.2019 8:43
V sobotu Pláně-Horská Kvilda-Modrava- Prášily. V neděli zpět sejnou cestou. V sobotu upraveno až po Modravu, Do Prášil už bud neupravené nebo zapadané. V neděli ráno upraveno kratší část od Prášil, místy vydřené, pak už neupravená stopa, rozdupáno chodci, které jsme potkali den před a spřežením psů. od Javoří pily už slušnější stop. Zbytek Modrava-Pláně stopa bez problémů.
Modravsko a Srní
Vloženo 6.1.2019 20:05
Úžasný skate na perfektně upravených tratích. Přijeli jsme kolem 9:30 a parkoviště skoro prázdné.
Železnorudsko
Vloženo 6.1.2019 9:31
Nevíte někdo, kolik připadlo na Kleťi? Bylo by to aspoň na starý běžky?
Šumavské podhůří
Vloženo 6.1.2019 9:34
Kolem Nové Pece po loukách máčklá stopa za skútrem. Stav dobrý.
Trojmezí a Stožec
Vloženo 6.1.2019 7:25
Odpoved na dotaz k Scheiben

https://www.langlaufzentrum-scheiben.de/schneebericht/
Železnorudsko
Vloženo 4.1.2019 18:40
Dnes jsme se byli vyvětrat v okolí Churáňova - běžecké tratě, Horská Kvilda, Zhůří. Řada stop byla upravena včera, ale znovu dost připadlo, takže na mnoha místech to byla jízda čerstvým sněhem. Za tento týden zatím napadlo 15 - 20 cm.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 4.1.2019 22:33
Přijeli jsme okolo 11 do Aktivcentra Bodenmais, po půl hodině marných pokusů o parkování jsme to vzali. Němci mají asi ještě volno a my jsme hlavně spali dlouho :-). Bacha, v okolí Arberu se pojedou nějaké závody (19.1. Biatlon, ale kudy to tam vede, netuším), takže v lednu to možná nebude o víkendu nic moc. Lidí hodně a počasí dost ošklivé, hodně foukalo a sněžilo. Sjeli jsme o kus níž na Scheiben, zde lidí méně, manšestr připravený a počasí lepší, je to tam trochu krytější lesem. Parkování u dědy za 3e, nemám žádná negativa, snad jen kratší okruhy než v Bodenmais. Nevíte někdo, zda k areálu na Scheiben existuje nějaký web s infem jako pro Bodenmais?
Železnorudsko
Vloženo 4.1.2019 0:30
Včera před polednem Kvilda - Horská Kvilda, dost foukalo, teplota -7st., stopa neupravena, na skatech trochu trápeníčko, pro klasiky jakž takž, ale taky žádná hitparáda, místy stopa vyfoukaná a namrzlá a na tom čerstvý prašan, takže na Horskou to byla vcelku krize, nicméně po obědě se probral rolbař a projel stopu a dokonce byl i krásný manšestr!!👌Díky!👍Takže z Horský nakonec parádní bruslení, svištělo to bezvadně, k tomu minimum lidí, prostě paráda! Jen nechápu, jak někdo může šlapat - chodit ve stopě natož v čerstvě upravené stopě??!! 😠
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 3.1.2019 22:10
Dnes jsme šli po magistrále kousek od Modravy směrem na Prášily, sněhu je dost, ale stopa není upravena, takže je to spíš zimní turistika. Po pár kilometrech jsme to otočili a vrátili se zpátky.
(Odpověď na dotaz uživatele Zuzana z 3.1.: Nevíte, zda se dá dojet po magistrále z Modravy do Prášil?)
Modravsko a Srní
Vloženo 3.1.2019 22:06
Dnes trasa Modrava - Na Ztraceném - Březník - Ptačí nádrž - Modrava. Bylo asi 10cm nového sněhu. Stopy upraveny včera, díky! Od Modravy po Modravský potok ještě místy málo sněhu (ale o lyže to není), dál úplná paráda, obzvlášť pro klasiky. Na bruslení je stopa po většinu trasy úzká.
Modravsko a Srní
Vloženo 3.1.2019 20:34
Ještě doplnění:
všechny trasy jsou upravené a otevřené, spousta sněhu.
Je možné platit parkování (6 euro) i vstupné (2,30 euro dospělý, 1,20 euro dítě) kartou - stojan na parkovišti u zastávky skibusu z Bodenmais.
JK
Železnorudsko
Vloženo 2.1.2019 20:59
Dnes jsme se proběhli po trase Churáňov - Zlatá Studna - Horská Kvilda - Zhůří - Zlatá Studna - Churáňov. Ráno byly asi 3cm nového sněhu a foukalo, takže místy se jelo po starém sněhu. Stopy nebyly moc pěkné, ale s trochou opatrnosti to už bylo na lyže jedničky. A večer znovu připadlo.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 2.1.2019 18:52
Zima je zpět!Na trase Modrava-Březník-Ptačí nádrž přes poledne čerstvě upraveno,poté ještě navalil sníh,ale pomohlo to slabším místům.Na klasiku paráda!
Modravsko a Srní
Vloženo 1.1.2019 19:17
Dnes trasa Modrava - Březník, snih mokrý, místy bahno, na kopci mlha a vítr, dole déšť, ale má se to zlepšit :-)
Modravsko a Srní
Vloženo 1.1.2019 12:15
hurá! rolbař z Kvildy již konečně vystřízlivěl a 31.12 odpoledne konečně projel trasy v okolí Kvildy...!
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 1.1.2019 10:30
Kvilda - Horska Kvilda, prestoze teploty byly nad nulou, snehu bylo dost, s opatrnosti i na lyze jednicky. Odpoledne trasu dokonce projela rolba, takze byl i manzestr.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 30.12.2018 20:46
Bodenmais - super podmínky. Okolo Železné rudy pár cm sněhu a tady cca 40cm a dobře upravené stopy.
Železnorudsko
Vloženo 30.12.2018 18:22
Dnes z Kubovy Hutě k pramenu Volyňky a zpět. Nový sníh cca 5 cm. Rolbou neupraveno, projeto od lyžařů. Nad Šeravou v hustšim lese sněhu málo, jinak celkem dostatek. Doporučuji "horši" lyže. Celkově příjemné svezení.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 30.12.2018 17:39
Nicméně i tak jsme si to z Kvildy k pramenům užili, je otázka, co by rolba zmohla na vydřených hladkých místech, která aspoň trochu zapadal sníh.
Dále Stráž-Židovská cesta-Vlasatá-Kvilda dobrá stopa v mezích možností napadaného sněhu, většinou paráda. Jen mezi židovskou a vlasatou se musí po silnici, kolem to je špatné, ale je to jen kousek a na silnici sněhu dost. Kdo má rád trasu bez fůry lyžařů, doporučuji. Skoro nikoho jsme nepotkali.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 30.12.2018 16:03
10?cm nebapadlo ani omylem, tak 4, 5 max, nicméně pomohlo to. Bohužel stará písnička, z Modravy upravené rolbou přes Černou horu a od pramenů Vltavy zpět. Rolbař z Kvildy se na úpravu tratí standardně vyprdnul, takže od pramenů na Kvikdu a kolem Bučiny hančovina
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 30.12.2018 12:41
V noci napadlo cca 10cm. Podmínky dobré na skate i klasiku - kolem Kvildy, na Zhůří i na Přilbě. Pod čerstvým sněhem můžou být skrytá vytátá místa.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 29.12.2018 18:22
Ahoj všem, dnes el klasiko Modrava-Březník-Ptačí nádrž-Modrava, na pohodu, mnohem lepší podmínky než předevčírem na Kvildě, na začátku a sem tam občas vytátá místa, ale dá se to, stopa rychlá, ale lidí jak na Václaváku! A dopo začal padat, tak snad... 😉
Modravsko a Srní
Vloženo 29.12.2018 14:47
Schoneben
Nastup od Grunvaldu, ale stopa spatna malo snehu, spise ve stope a soupaz, je na kamenacky. K hlavnimu okruhu jsem jednou prenasel u lesiku s potuckem, jinak to slo. Mezi alpenbick a moldaublick trasa sjizdna ale zledovatela, brusleni mozne. K hotelu na Schoneben jsem nejel. Na tu bidu kolem to docela jde. Najeto 20km mezi rozhlednami.
Lipno
Vloženo 29.12.2018 16:39
Bodenmais - azuro, stopa upravena na klasiku i skate, podklad tvrdy, misty zledovately ve sjezdech. Na skate moc pekne, jen furt nahoru dolu. Lidi dost, ale vzhledem k ruznorodosti okruhu se to roztrha. Nektere trasy (cervena) “uzavrene” a neupravene rolbou, ale lze projet po turisticke stope. Jen zde pozor na odtata mista. Otevrena byla misto červené alternativni trasa na chatu pod Maly Javor, jen je to obousmerne, coz zde je spise vyjimka. Doporucuji prijet okolo 9:00, v 10:00 uz byl velky problem s parkovanim. Automat na kartu fungoval.
Železnorudsko
Vloženo 28.12.2018 23:39
ad Tomas: kdyz si odmyslim mrcasici se turisty a dementa, ktery se kochal a pri tom kochani si polozil batoh primo do stopy (sic!) tak sjezdy dobre
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 28.12.2018 20:18
Dnes odpoledne ze stadionu na Churáňově už jen pro otrlé... :-(, kolem ZL.studny, Zhůří i u Matesa už to ale docela jde, všude však tvrdé, ledové a hodně rychlé. Louky mezi Kvildama ještě také docela jdou - je zde i pár malých okruhů kde nekouká ani tráva. Odměnou bylo krásné počasí a Slunce. Docela by mě zajímalo jak vypadají na tom ledu sjezdy z Černé hory .... ?
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 28.12.2018 20:18
Bretterschachten - nádherné počasí, sníh zmrlý, část tras zavřená. Ale jinak krásné svezení, upraveno jak pro skate tak pro klasiku.
Železnorudsko
Vloženo 28.12.2018 15:34
ad Adel: tam jsme byli dnes, z Modravy na Březník a pak na Černou horu a zpět, 2x, podmínky lepší než včera Zhůří, ale mraky lidu a také vytátá místa, ale dalo se, stopa tuhá a rychlá, vše na soupaž
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 28.12.2018 14:32
Ahoj, také jsem jela včera stejný okruh plus ještě s odbočkou ze Studny na Přilbu. Což nebyl pro skate dobrý nápad.. Naprosto souhlasím s Martinem. Podmínky jsou dostačující leda tak pro turistické běžkování. Při návratu na Kvildu bylo už více trávy než sněhu. Sníh bída, chtělo by to, aby připadlo a přituhlo, tak si držme palce! Nevíte někdo, jak to vypadá se stopou na Březník? Zda je vhodná na skate nebo upravena jen pro klasiku, jak se píše na Bílé stopě? Diky.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 28.12.2018 0:00
ad Michal: jel jsem dnes to stejné, dokonce ve stejný čas, ale dojmy mám dost rozdílné: podmínky příšerné, na loukách tráva a bláto, mezi tím zbytky špinavého sněhu, v lese taky špinavé, sněhu trochu víc, ale bída, jestli budou dnešní podmínky i zítra tak je šmytec
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 27.12.2018 14:14
Okruh Kvilda - Horská Kvilda - Zlata Studna - Zhuri - Horská Kvilda - Kvilda. 20 km bruslení - podmínky OK, všude 2 stopy a stred na brusle, čekal jsem to horší, sníh mokrý ale je všude - jenom okolo zhuri je to trochu rozbité , nový bezky bych nebral.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 26.12.2018 23:20
Na Bretterschachten dnes nádhera, sice pouze cesta k chatě pod Javor a zpět, ale tvrdé a rychle. Cesta rolbovana až na vrchol Velkého Javoru. Jen pozor automat na parkovišti nebral karty, ale pouze mince (auto+1bezkar) 8,30E.
Železnorudsko
Vloženo 26.12.2018 21:05
Kvilda, Horska Kvilda, Filipka, Lovci Skala, Modravsky potok, Breznik, Ptaci nadrz, Cerna Hora, Prameny, Kvilda.
Snehu nekde malo a nekde dost. Mezi Kvildama upreveno jak na brusleni a klasiku, snehu sice malo, ale dobre svezeni. Z Horske Kvildy na Filipku po zelene jen naslaple od lyzaru a rozslapane od pesaku, ale jet se da. Z Filipky na Cernohorskou nadrz opet jen od lidi, ale dobra tvrda stopa, snehu dost. Od Cernohorske nadrze stopa pekna, tvrda, super svezeni a snehu az na par odplavenych mist dost i na dobre lyze. Jen pred vyjezdem z lesa u Kvildy trochu kaminku. Maza VR50 tutovy odraz. Vecer zacalo mrholit a stopa namrza
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 26.12.2018 20:37
Kvilda, Vlasatá cesta, Knížecí pláně, po červené Bučina a zpět Kvilda. Stopy vysoustružené, sjízdné ovšem s opatrností (kamínky, podmáčené úseky, louky občas vyfoukané, v lese málo sněhu), jinak pěkná jarní turistika ve slunci, na dvojkové lyže, s úseky na pěšmo.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 26.12.2018 14:01
Schoneben: dole u parkalu led s lehkym popraskem. Okruh smer hochficht nejde (vyzkouseno). Jetelna prakticky jen cesta na Moldaublick zprava a stejne zpet. Nad prvni stoupanim lepsi povrch, ale dost se to smeka, porad je pod tim led. Odbocky z trasy na Moldaublick mozne, ale vzdy do 2km konci v sutrech. Objel jsem co slo 3x a dalo to 32k. Lyze cislo 2 a horsi.
Lipno
Vloženo 25.12.2018 18:15
Dnes paráda. Upravené tratě.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 25.12.2018 10:45
Kvida horska kvilda cerstve protazeno. Dve krasny stopy, sem tam leze trava, ale super
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 24.12.2018 21:44
Dnes od 10 do 14 pohodova klasika za husteho snezeni a obcas jasno z Novych Huti pres Zadov, Curanov, smer Horska Kvilda. Novy snih, zejmena prasan, misty v lese vlhky. Vanocni parada.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 24.12.2018 16:48
Kvilda - prameny a zpět. Projeli jsme s dalsimi stopu. Je to fajn, prasan, pohoda. Neni to o vykonech, ale takova krasna prochazka.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 20.12.2018 7:37
Scheibensattel i Brettenschachten - projeté a udržované na klasiku i skate. Na Velký Javor nelze vyjetaž na vrchol, protože silnice je protažená a posypaná.
Železnorudsko
Vloženo 17.12.2018 15:41
Dneska Kvilda-pramen Vltavy-Bučina-Kvilda. Na klasiku paráda, na skate jsem trochu šlapal čerstvý měkký sníh, ale dalo se, strojová stopa byla dobrá. Jen škoda, že jsme tady za tři ještě nepotkali jedinou otevřenou restauraci, sezóna prej ještě není, ačkoliv jsou tu haldy sněhu.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 17.12.2018 8:36
Modrava ~ Rybarna a okruk kolem Trijezerni slate hezky upraveno, misty mekci. Modrava ~ Breznik ~ Cerna hora ~ Kvilda ~ C. hora ~ Filipova hut ~ Modrava krasne svezeni, misty mekci ale celkove na prvni snih perfektni, snehu dost.
Modravsko a Srní
Vloženo 16.12.2018 19:40
Tak pry super stopy u gerlovky a na debrniku a zamecka. A zadny lyzari. Pancir ma zavreno do 26.12. Be!veder - hofmanky se da lehce bruslit. I pak ke gerlovce. Snehu tak 20 cm.
(Odpověď na dotaz uživatele Robérr z 13.12.: Tak lyžníci. jak to prosím vypadá se sněhem na běžky, případně projetostí stop? Bude se v sobotu už projíždět rolbou případně? Díky moc.)
Železnorudsko
Vloženo 15.12.2018 23:51
Trate kolem Schonebenu velmi pekne upraveny. Na klasiku vyborne, na skate je to jeste mekke.
Trojmezí a Stožec
Vloženo 3.12.2018 11:09
Pěkné lyzovani na Zadove. Usek cca 4 km na klasiku i skate. Jen s tim deštěm to vse asi roztaje. Ale vcera bylo ještě super.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 1.12.2018 15:41
Na loukách okolo Hojné vody a Starých hutí fajn svezení ve strojové stopě, bohužel se oteplilo takže sníh je těžký a mokrý ale je to dost (tak přes 20cm). V lese to bylo horší pouze sem tam odpoledne prošláplá slabá bořivá stopa od nadšenců + jsem byl upozorněn od projíždějících myslivců abych se držel pouze lesních cest kvůli probíhajícímu lovu zvěře.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Novohradské hory
Vloženo 29.11.2018 18:49
Skvělé podmínky (cca 20 cm sněhu), doporučuji a děkuji za projetí stop.
Novohradské hory
Vloženo 28.11.2018 14:52
V Novohradských horách je v okolí Hojné Vody a Starých Hutí upraveno 6 km běžeckých stop pro klasiku a na „stadionu“ navíc 1200 metrů i na bruslení.

Zdroj fotky: https://www.facebook.com/242218000277/posts/10157890966320278/
Novohradské hory
Vloženo 27.11.2018 22:57
Severské středisko Šumavy - Vstup na
trať Grünwald
10 az12cm neuprave stopy, okruh z casti prujezdny, spise na klasiku. Aktualne projete od auta, takze spatne na brusleni. Spise na kamenacky, ale pekne svezeni cca 15km. Od Grunvaldu k Schonebenu, dal jsem nebyl. U Moldaul blick zatim uzavrena trasa k hotelu.
Lipno
Vloženo 27.11.2018 14:50
První upravené tratě na českém území v této sezóně jsou tady! Dnes odpoledne bylo upraveno cca 7 km tratí v okolí Zadova, konkrétně jde o tyto úseky:

– Zadov (U Lenců) – Pláně – s odbočkou ke skok. můstku,
– Churáňovské louky,
– Lyžařský stadion.

Sněhu je 10 až 15 centimetrů, lepší je vyrazit s horšími lyžemi.

Více na http://bilastopa.cz/cs/aktualne-ze-zadova-churanova-a-novych-huti-z-27-11-2018/
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Šumava