Šumava – běžky

Archiv zpráv zimy 2016/2017

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Šumava ze zimní sezóny 2016/2017. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Šumava - aktuální zprávy

Vloženo 29.4.2017 17:51
Ahoj lyžníci! O dnešní zážitek ze Šumavy se nelze nepodělit. Neuvěřitelná paráda! Dnes ráno 30 - 40 cm sněhu, skútrem upravená stopa na klasiku a slunečné počasí. Opravdu parádní rozloučení se zimou. Velký dík tomu, kdo stopy upravil!

Něco k trase - jeli jsme z Churáňova na Horskou Kvildu, stopa je upravená kousek za Zlatou Studni, pak je to ale taky ok, prošláplý od lidí a ve stopě po traktoru to jelo celkem rychle. Bohužel po cestě zpět už leckde koukala hlína, ale vždy se to dalo v pohodě objet. Zpátky jsme se vraceli stejně až po rozcestí za Zlatou Studní, kde jsme nejeli doleva, ale pokračovali rovně, kde to bylo rovněž projeté skútrem. Celkově ok, ráno i na áčkový lyže, odpoledne raději zvolit starší model. Věřím, že zítra ráno (má mrznout!) to bude parádní svezení a dle mého úsudku i poslední. Kdo můžete, jeďte tam!

Skol a na podzim ve stopě na viděnou!
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 20.4.2017 12:51
Dnes jsem se informoval jaký je stav na Kvildě. Stav sněhu je prý cca okolo 20 cm, ale o strojní úpravě se neuvažuje.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 26.3.2017 22:21
Modrava - Breznik, upraveno. Snih byl mokry, ve stinu zmrzly. Posledni sance na bezky
Modravsko a Srní
Vloženo 20.3.2017 12:49
Od nástupního místa všude dostatek sněhu sice mokrý a těžký ale dalo se.V Modravě poprchávalo nahoře na Černé hoře chumelenice jak blázen přesto že není upraveno dá se jezdit dobře i s novými lyžemi.
Modravsko a Srní
Vloženo 16.3.2017 22:19
Start v 11 z Modravy na Březník. Čerstvě upraveno, hodně sněhu - mokreho, ve stínu vydržel zmrzlý celý den, hodně lidí. Z Březníku kolem Černé hory k Pramenům Vltavy opět dobrý, potom zpět k Červenohorské nádrži a do Modravy. Žádná místa bez sněhu, vše příjemné a bezpečné, ale v mokrém sněhu dřina. Dnešních 40 km úplně stačilo
Modravsko a Srní
Vloženo 16.3.2017 22:02
Kvilda -Filipova Huť - Horská Kvilda - Kvilda. Ráno 7-9 hod. Zmrzlý sníh na skate, místy o hubu, zvláště pod stromy, kde je spousta ledu. Z Filipovy Hutě na H. Kvildu hodně přenášení, od Zlaté Stezky až po Vydří most bez sněhu. Dál do Kvildy čtyři stopy, zmrzlé a rychlé, odpoledne mokré a těžké. Při stávajících předpovědích tato trasa nebude mít smysl.
Modravsko a Srní
Vloženo 16.3.2017 21:51
Kvilda - Bučina - Knížecí pláně - Pramen Vltavy - Kvilda. Upraveno strojově, spousta sněhu, i když mokreho, žádná křížová místa. Málo lidí.
Modravsko a Srní
Vloženo 13.3.2017 20:36
Na běžky se dá mezi Kvildou a Horskou Kvildou. Na fialový klistr. U Horské Kvildy místa bez sněhu, lze obejít. Jinde např. na Churáňově nad stadionem led, nesjízdné. Jinde už je jaro.
Nemám informace, jak z Kvildy na pramen Vltavy, tam se chystáme zítra.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 13.3.2017 13:42
Dnes trasa: Modrava - Černohorská nádrž - Lovčí skála - Ptačí nádrž - Černá hora - Březník - Modrava. Stopa částečně ledová, na sluníčku taje, ale ani jedno vytáté místo na asfalt. Podle "měřidel" na Černé hoře i na Březníku ještě 60 cm sněhu. Navíc překvapivě vyjela rolba (na zdejší poměry - najela to už i v sobotu). Chce to jezdit po ránu, cca do 11h, a pak na večer cca od 16:30, kdy to začíná přimrzat, jinak je to těžká dřina :)
Modravsko a Srní
Vloženo 13.3.2017 22:11
Trasa z Kvildy k pramenům Vltavy je ok. V neděli bylo projeto rolbou od Hraběcí Hutě podél silnice okolo vrchu Lapka zpět na Jezerní slať, i cesta za silnicí okolo vrchu Tetřevu k teplé Vltavě je velmi dobře sjízdná s vyjímkou jednoho místa asi 10m na přenášení. Od pramenů Vltavy dále už je to zimní pohádka, slunce zmrzlé stopy, vše jak má být .... :-)
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 11.3.2017 20:28
Dnes projeta trasa Modrava - Javoří pila - Tříjezerní slať a Modrava - Březník - Modrava.
Před Javoří pilou několik velmi krátkých úseků s asfaltem, vesměs možno objet po louce.
Sníh většinou mokrý, ale žádná katastrofa. Nejlepší sníh byl nad stoupáním za Javoří pilou. Od Modravy na nástupní místo směr Březník je třeba jít pěšky, potom sníh bez problémů.
Je smutné, jak sem nikdo nepíše aktuální stav, přitom liduprázdno ve stopě není.
Modravsko a Srní
Vloženo 9.3.2017 11:02
Úplně aktuální info je na bilastopa.cz, naposledy jsem tam byl v neděli a trasa z Modravy na Březník byla v pohodě, jinde bych si na Ačkové lyže tak jistý nebyl. V

(Odpověď na dotaz uživatele Kuba z 9.3.: Ahoj, chtěl bych se zeptat, zda je to ještě někde na Šumavě na jedničkové běžky bez rizika poničení? Chystáme se v sobotu. Poradí někdo trasu s nejlepšími sněhovými podmínkami? Třeba trasa Horská Kvilda - Kvilda - Prameny Vltavy - Bučina a zpět nebo Modrava - Březník nebo Modrava - Javoří Pila - Poledník? Moc děkuji za odpověď!)
Modravsko a Srní
Vloženo 2.3.2017 18:24
Ahoj, taky se připojuji k dotazu - bude, myslíte, v sobotu někde v oblasti od Železné Rudy po Volary místo, kde by to šlo na skate na jedničky bez obav o poničení skluznice? Moc díky za jakékoli info. Chystám se na Šumavu z Hradce Kr. a nevím, jestli brát běžky nebo kolo :)


(Odpověď na dotaz uživatele Vladimír z 2.3.: Jak to vypadá na Modravě na běžky co mažete ?)
Modravsko a Srní
Vloženo 1.3.2017 20:51
Nová Hůrka jezero Laka a zpět. Kolem poledne neprošla pana cesta, dost sněhu, při cestě zpět jsme potkali rolbu a pak to byla paráda. Opravdu výborné podmínky pro klasiku i skate.
Železnorudsko
Vloženo 1.3.2017 19:45
Byli jsme dnes na běžkách na Kvildě směr Modrava. Dva dny sněžilo,sněhu tedy dost,upravené,prohnuté tratě a jsou vyjeté stopy. Ideální podmínky. Pokud máte možnost, vyrazte.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 6.3.2017 9:52
(Odpověď na dotaz uživatele Lenka z 6.3.: Jedeme na jarní prázdniny od 12.3, je zatím sníh nebo kam nejlepe na běžky?)
Kousek od Železné Rudy je z druhé strany německého Velkého Javoru parádní běžkařské centrum denně udržované (několik okruhů 4 - 16 km) vše v nadmořské výšce cca 1200 m, tudíž téměř vždy jistota sněhu. Více na www.aktivzentrum-bodenmais.de
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 1.3.2017 13:27
Sníh je vzhledem k teplotám dost měkký,na dvou místech odModravy k Javoří Pile je nutno lyže pár metrů přenést,jinak je trasa celkem slušná až na Poledník,ale asi už je lepší klasika ( s klistrem),na skate už docela náročné-pomalé a nijak si to člověk neužije. Navíc se množí pěší turisti a ty tomu taky nepřidaj... Od Modravy k Černé hoře to celkem jde,terén samozřejmě taky povolený,ale potom od Pramenů ke Kvildě naprostá zoufalost-bordel,minimum sněhu,upravit už to nelze. Pokud něco ještě nepřipadne,tak je to na Šumavě konečná a užijou si to už jen ortodoxní běžkaři-výletníci.
Modravsko a Srní
Vloženo 1.3.2017 13:33
Rakouský běžkařský areál Schöneben -(Hochficht). Zjevně tady foukalo ještě víc jak u nás,takže trasy opravdu hodně zapadané všemožným bordelem,i přes úpravy je terén samozřejmě naměklý a pomalý,na několika místech už potíže se sněhem-zůstává jen vrstvička ledu. Víceméně sjízdný je hlavní okruh,i když nahoře je nutno 50m lyže přenést a i okruh směrem k Hochfichtu je upravený a sjízdný,ale opět žádný velký potěšení,spodní trasa naprosto zapadaná vším možným. Rozhodně už je lepší vzít starší běžky,tzv.dvojky...
Lipno
Vloženo 1.3.2017 8:26
Dobrý terén na klasiku i skate z Modravy na Březník. Naopak Zadov-Churáňov už zcela bez sněhu.
Modravsko a Srní
Vloženo 25.2.2017 19:38
Odpolední vyjíždka za Slunečné( parkoviště) u Prášil směrem na Poledník.Lesem krásně upravované tratě,ale místy kde cesta prochází přes mýtiny je už jen se zbytky sněhu.Naše cesta končila na odbočce k Prášilskému jezeru.Dále nemohu posoudit.Následoval návrat zpět na parkoviště.
Železnorudsko
Vloženo 25.2.2017 19:31
Běžecká stopa z Prášil na Gsendet jako jedna z mála na Šumavě ještě průjezdná.Z Prášil-parkoviště jdete kolem sportovního areálu až k lávce-běžky nést v ruce...asi po 900m začíná upravovaná běžecká stopa kolem řeky...asi jen na 2 místech je se zbytky sněhu .Jinak opravdu krásná projíždka zejména v náhorních pohraničních partiích....
Železnorudsko
Vloženo 24.2.2017 20:47
my jsme v ramci treninku na zitra vyjeli vecer s celovkama az k prameni Vltavy, bylo to o zabiti a jinde to drhlo o sisky, jet v tom nejde, odnesl jsem to rozbitym loktem, podle organozatora Sumavaka je trat v bezvadnem stavu...
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 24.2.2017 15:29
Ahoj, dnes pokus o běžkování z Kvildy směr pramen Vltavy a Bučina. Vzdali jsme to asi po 2 km. Na cestě je zmrzlá voda - sníh bych to nepojmenoval, a ten je pěkně posypaný jehličím, šiškami, lišejníkem a vším možný. Žádný požitek to tedy rozhodně není.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 23.2.2017 17:03
Zdarec. Mate cerstve vlastni zkusenosti z kvildy. V zadove je ti same jehlici a krtci v zakopech.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 23.2.2017 12:09
(Odpověď na dotaz uživatele Sara z 23.2.: Dobrý den, kde je prosim upraveno kolem H. Kvildy/Kvildy/Modravy/Churanova na skate? Jake jsou podminky? Dekuji)

Omrkni to zde: http://bilastopa.cz/cs/aktualni-zpravodajstvi/
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 20.2.2017 14:19
Jel jsem z Kvildy na Modravu a zpět. Sněhu dost, stopa upravená, spousta lidí (ale zase ne davy), nádhera. Snad to ještě pár týdnů vydrží.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 15.2.2017 19:46
Zadní Zvonková - Josefův důl - Medvědí potok... Sněhu docela dost, ale bohužel rolba na této části "šumavské magistrály" projela naposled snad někdy před 14 dny. Připomínalo to spíš oraniště, sjezd dolů jsem pak ani neriskoval. A přitom kousek dál na rakouské straně je vidět, že stopu lze udržovat (ano, vím, je to o o trochu výš, lepší sníh, a taky se tam za stopu platí... oni by lidé jezdili i k Nové Peci a možná i platili, kdyby tu byl alespoň náznak nějaké snahy)
Trojmezí a Stožec
Vloženo 12.2.2017 21:59
Trasa v neděli 12.02.: Nová Hůrka - Železná Ruda (hotel Gradl) - Zámecký les - Pod Polomem - Stará Hůrka - Jezero Laka - Stará Hůrka - Nová Hůrka
29 km.
Stopy na klasiku pěkně upravené, v okolí Železné Rudy většinou pouze jedna stopa, ale není to problém, méně lidí než v sobotu, téměř celý den byla mlha, sluníčko pouze nad 1200 m n.m. (Polom). Jestli bude pokračovat oteplování, v okolí Nové Hůrky se brzy objeví vytátá místa, ale zatím to bylo v pohodě.
Železnorudsko
Vloženo 12.2.2017 21:50
Sněhu málo a ledový. Jezero zamrzlé a po ultra tenké vrstvě se dá jezdit. Vyzkoušela jsem Frymburské louky. I přes upenlivy nedostatek sněhu se snaží upravovat stopy. Kopcovity terén vynechat, je to samý led. Nezapomeňte navštívit bistro u Richarda, je to tam super.
Lipno
Vloženo 12.2.2017 21:59
Trasa v sobotu 11.02.: Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Modravský potok, Černá hora, U pramene Vltavy, Bučina (Alpská vyhlídka), Kvilda, 32 km.
Stopy na klasiku pěkně upravené. Dopoledne sníh zmrzlý (-6 °C) a jede to pěkně, odpoledne to jede méně (+3 °C), ale pořád to stojí za to. Sluníčko a modrá obloha, jasno celý den. Lidí dost, ale zdaleka není tak "narváno" jako v Jizerkách.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 5.2.2017 20:49
Kvilda - Filipova Huť v noci přemrzlo a ráno přejela rolba, takže výsledek bylo pěkné oraniště na skate. Stopy na klasiku vypadaly dobře. Místy lezl podklad. Filipova Huť - Ptačí nádrž - Pramen Vltavy super. Pramen Vltavy - Kvilda místy lehce rozryté, ale celkově šlo, sněhu převážně dostatek.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 4.2.2017 21:51
Nové Údolí-Nové Údolí rozcestí místy podklad rozmazaný frézou. Upraveno dále směrem na Ministerku. Bohužel jsme zvolili cestu přes Rosenauerův pomník na Ministerku, kde je komplet protaženo pluhem, takže pěší výlet. Z Ministerky na Medvědí cestu dobré. Odtud na Medvědí kámen a zpět místy vytáto na podklad. Medvědí cesta - Jelení vrchy hodně frézou roztahaný podklad (vede po cestě lesem - silnice vypluhována). Dále až na Rossbach problematické, sněhu po stranách dost, ale v prostřed vylézaly kameny. Rossbach - vrchem - Láz- dostatek sněhu a upraveno. Láz - Nová Pec po louce kdysi upraveno, leze tráva, ale celkem bez problémů sjízdné.
Celkově bych hodnotil trasu Nové Údolí- Ministerka-Říjiště-Nová Pec za celkem dobře sjízdné, i když hlavně na začátku a konci leze podklad. Nové Údolí- Rosenauerův pomník- Ministerka nesjízdné a Jelení vrchy - Rossbach jen s maximální opatrností, pokud máte rádi svoje lyže. To, že na spoustě míst leží vrstva jehličí, lišejníků a větviček člověk postupem času začne ignorovat...
Trojmezí a Stožec
Vloženo 4.2.2017 15:04
Sněhu je málo, jezdit se dá jen po přehradě
Lipno
Vloženo 3.2.2017 21:14
Stožec - České Žleby - Strážný - Mlaka - Nové Údolí - Stožec

Stopy upravené, mazání problematické. Ráno umrzlo, přes den nad nulou. Někde rolba vyhrnula podklad. Chtělo by to pár čísel navíc.
Trojmezí a Stožec
Vloženo 2.2.2017 21:47
Včera a dnes:
Zmrzlé až ledovaté stopy, po poledni obměk (dnes výrazně víc, než včera). V lese pod stromy hodně nečistot. Mazal jsem VR75, kolegové fialový swix- obé drželo překvapivě vcelku slušně. Dnes jsme potkali rolbu, která projížděla trasu Stožes - N. Údolí - Oslinec - Bonerova cesta - Stožec. Plešné jezero, Jelení vrchy apod., stará stopa, ale dobré. Podobně Kostelní cesta, Krásní hora, Lenora - Soumarský most... Málo lidí.
Trojmezí a Stožec
Vloženo 31.1.2017 20:35
Ve Stožci ráno střídavě pršelo a sněžilo. Vyrážel jsem v cca 10:30. Ve stopě 1-2 cm těžkého mokrého sněhu. Skluz minimální, odraz nic moc = pěkná dřina. Během jízdy chvílemi mrholení nebo sněžení. Jel jsem po Bonerově cestě na Oslinec, kolem kanálu k Hučinské cestě, okruh přes Jelení vrchy a zpět po stejné cestě. Stopa od Oslince plná nečistot, dál už lepší. Teplota celý den lehce nad nulou. Nepotkal jsem jediného běžkaře, pouze dva pěšáky. Mazal jsem červený V60 - jakž takž držel, pokud to zítra zmrzne,bude to na klistr.
Trojmezí a Stožec
Vloženo 30.1.2017 17:36
Stožec - Tovární cesta - Oslinec- Nové údolí - přes Německo na Mlaka - Stožec

Kvalita sněhu oproti včerejšku díky vysokým teplotám přes den o stupeň horší, než včera. Sníh se měnil každou chvíli a bylo obtížné namazat. V lese stopy místy znečištěné jehličím a větvičkami, na slunci po poledni rozbředlé, ve smrkových mlazinách kvalita výborná celý den. Jinak stopy pěkně vyjeté po celé délce. Celkově stále ještě slušná lyžovačka. Stožec - N. Údolí 1 stopa + skate, v Německu upravené na klasiku, podobně i přes Krásnou horu na Stožec.
Trojmezí a Stožec
Vloženo 2.2.2017 12:37
Byl jsem tam se starými běžkami, po stejné trase jako Medard ( Zl.koruna - Kokotín - Kleť. Až tak do 800 mnm bylo nutno vynést, nejhezčí stopa ( strojová ) Krasetínský obrázek- u Modrého obr. Na jižní straně odtáto. Celkově dost špatné...
Šumavské podhůří
Vloženo 2.2.2017 12:23
Aktálně je to z trasami na Kleti horší. Nahoře přes den roztáto...Více v druhém příspěvku.
Mám za to, že půjčit lze jenom třeba v ČB, ve Wave sportu na Rudolfovské, v půjčovně za IGY...A v nejbližších horách, na Hojné Vodě u p. Šulisty
(Odpověď na dotaz uživatele Světlana z 25.1.: Zdravím, je tu nějaká možnost si kolem Kleti zapůjčit běžky? Díky)
Šumavské podhůří
Vloženo 29.1.2017 17:00
Dnes ze Stožce do Volar a zpět přes Lenoru do Stožce.

Stopy pevné, vymrzlé a poměrně rychlé. Kolem poledne na osluněných místech trochu umydlené. poblíž Soumarského mostu méně sněhu - leze podloží. Jinak dobré. Celkově nadprůměrné běžkování. Ráno ve Stožci -20°C , přes den kolem nuly, slunečno, bezvětří. Stopy jsou upravované na klasiku.
Trojmezí a Stožec
Vloženo 31.1.2017 17:41
3denní přejezd z Žel. Rudy přes Laka do Prášil, odtud přes Modravu, Horsku Kvildu do Nových Hutí, den poslední z NH na Borová lada, Knížecí pláně do Strážného. Zhruba 85 km, všude dokonale připravené stopy (díky, to už jsem dlouho nezažil), místy trochu odtálé, ale mazání celkem bez problému, prostě pohádka.
Železnorudsko
Vloženo 29.1.2017 17:40
Super počasí, dostatek sněhu, stopy upravené. ráno promrzlé, v poledne na nule.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 31.1.2017 12:45
Pro malé děti je podle mého vhodný třeba úsek z Modravy na Javoří pilu podél Roklanského potoka - 5 km po rovině nebo z Modravy směrem k Březníku podél Modravského potoka (7 km), tam velmi mírné stoupání, zpátky samozřejmě velmi mírně z kopce:). Najděte si to na "mapy.cz" (změňte mapu na zimní).
Modravsko a Srní
Vloženo 25.1.2017 20:47
V sobotu jsem byl na Kleti, sice pěšky, ale i tak jsem rozhodl hodit krátké info.

trasa: Zlatá Koruna žst. - Pod Granátníkem - Kokotín - Bílý kámen - Nad Výhledem - Kleť.

Až do Kokotína by to na běžky bohužel moc nebylo, dál už naštěstí sníh příbýval, ale jak už jsem psal, šel jsem pěšky po turistické značce, kde stopa vyjetá nebyla. Cestou jsem ale narazil na několik strojově upravených tras, které pravděpodobně kopírují cyklotrasy, takže bych se nebál vyrazit. Byla vyloženě inverze :)
Šumavské podhůří
Vloženo 21.1.2017 18:14
Trasa Volary - Soumarský Most - Dobrá - Stožec - Nové Údolí. Stopa perfektně upravená, na klasiku, sněhu dostatek (několk horších míst před a za Soumarským Mostem). Doporučuji.
Trojmezí a Stožec
Vloženo 18.1.2017 9:51
Krásný den všem. Včera (úterý 17.1) jsme dojeli do Prášil, nechali auto na parkovišti pod Slunečnou (neprohrnuté, a byli jsme tam sami). Vyrazili jsme podél silnice do Srní.

Všude téměř metr krásného čerstvého sněhu. Stopa v celé trase byla zřejmě před víkendem strojově projeta, ale od té doby zcela zapadána, takže jsme si razili cestu v jejím zbytku. Nepotkali jsme ani živáčka, a užili si nádherný vzduch a přírodu.

Na Srní nás od smrti žízní a hladem zachránil penzion U Zlatého Srnce s vlastním minipivovarem .... posíláme poděkování, a úsměv.

Moc jsme ti to užili, příště by to chtělo víc času, nastoupat Poledník, a pak teprve do Srní na gáblák, a pak už jen podél silnice rovně auto a domů.
Modravsko a Srní
Vloženo 14.1.2017 19:37
Ahoj,byli jsme Špicácké sedlo-Hojsova stráž a zpátky,strojove projeté,prijemna nenáročná trasa


(Odpověď na dotaz uživatele Radek z 13.1.: Dobrý den, je v okolí Špičáku nějaká stopa pro běžkaře, která by byla v neděli 15.1.17 upravená, díky Radek)
Železnorudsko
Vloženo 14.1.2017 18:53
Magistrala na Zadni Zvonkove neupravena, zasnezena. Mnohem lepsi popojet do Rakouska do Schönebenu, nechat auto na velkem parkovisti a jet upravene trasy na klasiku i brusleni na vychod (jihovychod) od obce. Okruhy jsou velmi dobre.
Lipno
Vloženo 14.1.2017 18:46
Churanov - Zlata studna - Zhuri - Horska Kvilda - Danielka - U Matesa - Zlata studna - Churanov. Super svezeni, krasne udelane stopy, na klasiku optimum. Na skate se to borilo. Lidi na sobotu primerene. Dnes za 1*
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 13.1.2017 14:53
Chtěl jsem ze Stožce na Plešné jezero a pak Jelení vrchy.Nikde žádná upravená stopa,Plešné jezero jsem musel vzdát.Asi po téměř 4 h jsem se hlubokým sněhem doplahočil do Jeleních vrchů a odtud do Nové Pece už po silnici což byla nelepší jízda protože ji jen prohrnují a nesypou.Nikde se stopy neupravují a proto tam vyjet na běžky nedoporučuji.Asi 5 km před Jeleními vrchy jsem potkal dva lyžaře a pak se mi jelo lépe,ale jinak nikde nic.
Trojmezí a Stožec
Vloženo 11.1.2017 20:19
Jel jsem z Borovych lad na Knizeci Plane pres Bucinu a prameny Vltavy. Skate spatny, je to soupaz nebo rozbruslit stopu na klasu a i tak se to bori. Mistni radi: mezi Kvildou a Horskou Kvildou a zavodni okruhy u Zadova, konkretne parkoviste "Plane" ( 49.05418°N 13.63364°E ) Zkusim to zitra a dam vedet.
(Odpověď na dotaz uživatele Zuzana z 8.1.: Dotaz: Jsou na Sumave trasy upravene na brusleni/skate, prosim? Pokud ano, ktere konkretne?
Predem moc dekuji!)
Modravsko a Srní
Vloženo 8.1.2017 12:56
UŽ JE SNĚHU DOST UPRAVENÁ STOPA ROLBOU JE SRNÍ MODRAVA ZBYTEK PRÝ AŽ V ÚTERÝ.
(Odpověď na dotaz uživatele HANZA z 31.12.: NEVÍ NĚKDO JESTLI SE DÁ BĚŽKOVAT VOKOLÍ SRNÍ?)
Modravsko a Srní
Vloženo 9.1.2017 11:06
Okruh Gerlovka, kolem Polomu, Nova Hurka a zpet, upravene rolbou, paradni podminky, snehu dost. Jen malinko zima, - 16 :-)
Železnorudsko
Vloženo 7.1.2017 16:11
Dnes skvělé podmínky.
Hofmanky--Nový Brunst--Gerlovka projeto na dvě stopy. Na Gerlovce opět parkuje vyhlášený Spielbus s občerstvením.
Nový Brunst--Obrázek neprojeto, ale dá se.
Železnorudsko
Vloženo 2.1.2017 0:09
Z Kvildy k pramenům Vltavy dobré, žádná suchá místa. Zpět po silnici z Buciny do Kvildy bída. Žádný sníh, tráva drny a tak.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 30.12.2016 22:54
Vimperk okruh u kempu Vodník, nastříkán okruh cca 1,3 km a připravují prodloužení, večer super skate, je i stopa na klasiku. Velký dík patří Ski klubu Šumava
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 30.12.2016 18:49
Rakousko - SCHÖNEBEN. Trate jsou velmi dobre upravene, siroke, proste parada. Casto se jedna o par centimetru na ledovem zakladu, ale vyjete na led je to jen misty. Snehu je proste tesne nadkriticke mnozstvi.

Poctive jsem projel vse co je upraveno (skate). Na 90% trati zadny problem, ale vyskytla se problematicka mista s kameny, takze moje lyze c. 1 to nedaly bez ztraty kyticky. Zpetne bych vzal asi 2ky, na ciste kamenacky to ale rozhodne neni - pojezdeni super.

Problematicka mista:
- Nejvetsi zpadni okruh (pod Moldaublick) v jednom miste kamenne pole ktere je zahodno prenest. Jednalo se o nejnizsi misto okruhu.
- Pokud vyjedete z parkoviste, podjedete silnici tunelem a date se cestou vlevo do kopce, opet je to s kaminky, jedna se ale jen o prvnich cca 200m
- Presun od luk na okruh k Hochfichtu je s travou a obcas kousek hliny
- Pri sjzedu na parkoviste u spodni stanice lanovky na Hochfichtu opet kaminky
- Na loukach u stadionu leze sem tam trava, ale kameny jsem nevidel.

Stejne jako v Jizerkach je bukvic dostatek, bohuzel i na trati :)
Lipno
Vloženo 30.12.2016 17:35
z parkoviste gerlova hut jsem jel jen nad samoty ale snehu tak akorat,urcite se dalo v pphode pokracovat i dal
Železnorudsko
Vloženo 30.12.2016 20:45
Na Pláních a Kvildě to moc dobře nevypadalo. Led a na tom asi 2 cm nového sněhu. Překvapivě dobře to šlo z Filipky na Černou horu a dolů k pramenům Vltavy. Jakmile se člověk dostal do lesa, tak byla místy i dost pěkná stopa. (teda ne kolem Bučiny, kde to bylo rozšlapané od pěšáků) Na Černé hoře poctivých 20-30 cm sněhu. Potkali jsme docela dost dalších nadšenců. Závodní lyže bych citlivějším povahám nedoporučoval, ale už jsem jezdil v mnohem horších podmínkách.
Modravsko a Srní
Vloženo 29.12.2016 20:25
Rakousko - Schöneben (Böhmerwaldarena) - příjezd Nová Pec - Zadní Zvonková - st. hranice a cca 2 km za hranicí. Lyžařské trasy velmi dobře upraveny - sníh 15 až 20 cm (jeli jsme loipe Hochficht). Za vstup na tratě se vybírá poplatek 4 € za osobu při příjezdu na parkoviště.
Lipno
Vloženo 28.12.2016 11:29
V okoli Stozce tak leda na koleckovy lyze, neni tam nic.
Trojmezí a Stožec
Vloženo 28.12.2016 19:31
Byli jsme v Srní, tam ani v okolí a ani na Modravě nic...
Bohužel.
Modravsko a Srní
Vloženo 17.12.2016 18:50
Pro nedočkavce ze Šumavy a okolí doporučuju autem dojet až na německou stranu na parkoviště "Bretterschachten" u Bodenmais (zatím se neplatí). Dole (1100 m.n.m.) je sněhu tak akorát (5-10 cm), po cca 1 km je ze středy 14.12. udělaná slušná nyní již vymrzlá strojová stopa.Dá se jet cca 5-6 km směr pod Velký Javor a zpět.Na bruslení výborné, na klasiku s klistrem taky oukej.Na neděli doporučuju!
Železnorudsko
Vloženo 15.12.2016 20:29
Byl jsem dnes na Špičáku na sjezdovkách a v lese je jen nesouvislý poprašek. Podle webkamer z Modravy je to tam podobné. Šumava zatím běžkařům nepřeje.
Železnorudsko
Vloženo 14.11.2016 0:36
Filipovka - Černohorská nádrž - Modravský potok - Modrava - Poledník (po letní červené) - zpět na Modravu - Filipovka.
Sněhu překvapivě dost, 20 - 30 cm, bohužel pluhováno v úseku Modrava - Březník a Modrava - Javoří Pila (přes Tříjezerní slať). Naštěstí se dalo vše pluhované objet vyšláplou stopou v pásu pro běžkaře nebo stopa vede mezi kolejemi od aut. Na úvod sezony naprostá spokojenost. Škoda že nám to od středy roztaje. Kdo můžete, určitě ještě vyražte v pondělí a v úterý.
Modravsko a Srní
Vloženo 13.11.2016 20:12
Kupodivu hodně lidí, kteří šli přivítat první sníh. Zadov - Pláně "za jedna" perfektní stopa, slušná trasa (tedy jen vyjetá od běžkařů) je také ze Zlaté Studny přes Horskou Kvildu na Kvildu (dál jsem nejel), dá se jet i přes Přilbu. Z Churáňova na Studnu kolem rašeliniště je málo sněhu (ale lze to objet přes rozcestí Na Hřebenovce, kde je v lese sněhu více) a na Nových Hutích na loukách jsou ohradníky, takže tam se jet nedá. Jinak sněhu cca 15 cm, Kvildy dokonce 25 cm, celodenní mráz. Kdo chce vyrazit, musí v pondělí nebo v úterý, pak se oteplí a kvalita sněhu půjde dolů, bohužel.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 13.11.2016 12:56
Dnes Jeste prisnezilo a ochladilo se, aktuálně -5 stupňů. Stopy na Pláni vyjete, povrch dobry.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 12.11.2016 16:33
Strojově upravená stopa Churáňov - parkoviště Pláně. Místy dost vlhká, ale jinak paráda.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 12.11.2016 9:15
Od vcerejsiho rana snezi, byl mokry snih. Dnes uz prituhlo a stale snezi. Podklad je tvrdy, dnesni snih uz pekny prasan. Vcera trochu odtalo, ted odhaduju 10 cm. Na bezky v okoli Modravy to urcite je, aktualne ve Filipove huti jsem na zadne projete stopy nenarazila, na bursleni ale prohrnute mensi silnice super. Tento vikend ideal na start sezony, hory jsou prazne, pristi tyden je svatek :)
Modravsko a Srní
Vloženo 11.11.2016 10:09
Ahoj, telefonoval jsem teď s pánem z místního infa a sníh na běžky v úseku Horská Kvilda - Filipova Huť - Bučina atd. je. Vyfrézovaná stopa asi nebude, ale na běžky to je...
(Odpověď na dotaz uživatele Víťa z 10.11.: Ahoj,

jaký jsou doopravdy stopy a sníh okolo Kvildy ?
http://www.skikvilda.cz/areal/aktualni-info/bezecke-trate tady píšou že sjízdné ... byl tam někdo ?)
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Šumava