Šumava – běžky

Šumava ležící na jihozápadě republiky na hranicích s Německem a Rakouskem sice nenabízí tolik možností pro sjezdové lyžování, ale u běžeckého lyžování je to přesně naopak. Zimní krajina Šumavy je nejen krásná, ale svým reliéfem i velmi vhodná pro běžecké lyžování. Pozvolná stoupání a mírné sjezdy jsou charakteristické pro…

Číst celý text

Členění oblasti Šumava

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 24.4.2024 12:39
Brzo ráno z Filipovy Huti na Cernou horu a zpátky, sněhu na asfaltce tak 5 až 10 cm, občas se objíždělo po kraji, Na Černé Hoře zimní pohádka. To samé prý na Březníku, přístupy od Kvildy a od Modravy prý jakž takž drží. Před polednem už bylo nad nulou a lehce to odtávalo.

Obecně na Šumavě nad 1000 m - 1100 m sníh víceméně je, pod touto hranicí víceméně není (záleží i na expozici a orientaci svahu či cesty).

Zítra i pozítří má v noci mrznout, ve dne bude kolem nuly, do toho nějaké drobné sněhové přeháňky, tak asi poslední příležitost rozloučit se zimou.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 20.4.2024 15:47
20 az 30 cm cerstveho snehu. Sem tam i vyslapana stopa. Cervenej Swix jede docela v poho. Neuveritelne koncem dubna 😀. Michal
Modravsko a Srní
Vloženo 14.3.2024 16:40
Dnes pěsky Bližší Lhota - Saitzova cesta, tam jsem nasadil běžky asi ve výšce 1150 m, na cestě ale nebyl souvislý sníh, pak Pod Smrčinou - Smrčina - Hraničník - Studničná, pak opět pěšky Říjiště - Nová Pec.
Výstup na Smrčinu velmi náročný, částečně pěšky, částečně na běžkách, ve velké části tekla cestou voda. Ze Smrčiny na Hraničník hezké svezení až na některá vytátá místa. Z Hraničníku sjet nelze - příliš prudké a pak rychle ubýval sníh. Ještě se dalo svézt v pasece před Studničnou, pak už nebyl.
Sníh starý, trochu odměklý, na hřebeni je ho většinou značná vrstva. Pod smrky silně pokrytý vrstvou jehličí a větviček. Počasí bylo jarní, nahoře mlha, ale nemrzlo.
Trojmezí a Stožec
Vloženo 6.3.2024 18:11
Z Třístoličníku na Plechý. Sněhu dostatek až na asi dvě místa v okolí kamenů. Starý firn, ušlapaný, nebořil se. Příjemná hřebenovka, dobře sjízdná.
Trojmezí a Stožec
Vloženo 17.2.2024 22:54
Jeli, vlastně 2km jsme šli k pramenu Vltavy. Cesta se po 2km změnila v led a vzápětí se objevil sníh. Sníh byl další 4km a pokračoval dále.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 13.2.2024 17:24
Dnes úterý 13.2.
Od 1/3 cesty Kvilda - Pramen Vltavy jsme na běžkách zvládli.
Lágr
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 12.2.2024 14:06
https://bilastopa.cz/cs/uvodni-strana-2/

(Odpověď na dotaz uživatele Honza K. z 12.2.: Dnes jedeme na šumavu, má smysl brát běžky? Jsou některé úseky sjizdné, které?

Díky Honza)
Modravsko a Srní
Vloženo 12.2.2024 10:24
Modrava - Breznik je snad poslední trasa, kde lze běžkovat. Sníh je špinavý plný jehličí a mechu, místy led. Musí se několikrát přenášet. Střed je od pěšáků. Poslední dva km jsou celkem pěkné, nahore na Brezniku krásný čistý firn.
Modravsko a Srní
Vloženo 6.2.2024 0:48
Z Modravy na Březník. První 2 km hodně ledu a takové nic moc. Od rozcestí u mostu "Modravský potok" je to 1 km strašný - jako kdyby na lyžích bylo lepidlo (málo sněhu, hodně jehličí, trošku silnice). Pak se to hodně zlepší a vcelku hezký lyžování. Ještě je ledový úsek před křižovatkou "Na Ztraceném".
Modravsko a Srní
Vloženo 1.2.2024 16:41
Modrava - Březník. Překvapivě celkem dobré. Na skate i kladiku.
13:12
13:36
Modravsko a Srní
Vloženo 31.1.2024 9:40
Z Modravy na Černou horu / Březník je asi nejlepší aktuální možnost běžkování. Tam to ještě jde.
Modravsko a Srní
Vloženo 28.1.2024 18:55
Trochu se zpožděním:

Včera (a zřejmě i dnes) se dala na klasiku projet trasa Kvilda - magistrála - Lapka - Tetřeví cesta - Pramen Vltavy - Stráž - Bučina. Vyjma hodně špatného úseku od vyustění Tetřeví cesty k Holubí signálce (asi 1 km) sjízdné, pouze párkrát se musí přenášet, ale vždy jen pár metrů. Od Lapky po Stráž resp. vyústění Židovské cesty projeto rolbou, takže nečistoty zmizely. Stopy nebyly ledovaté vyjma závěru na Bučinu, kde už rolba nejela. Běžkovat se dalo i na trase Modrava - Březník - Černá hora, ale po úpravě to bylo v sobotu dost zmrzlé. Na Javoří Pilu vytáté a k Lovčí skále už to taky nemá smysl, pokud nenasněží. Přímá cesta z Kvildy na Bučinu špatná. První polovina vytátá nebo podmáčená, druhá po vichru silně znečištěná jehličím, šiškami atd, podobně jako jiné trasy neprojeté rolbou.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 28.1.2024 18:38
Ahoj,

právě jsem přijel ze Šumavy z týdenní dovolené. Kolem Horské Kvildy je to vytáté. Sovislá pokrývka byla dnes ještě mezi Kvildou a Jezerní slatí. Dalo se celkem dobře bruslit po loukách, kde mi to přišlo i lepší, než po starém pásu od rolby. Předpokládá to ale teploty pod nulou.
Minulou neděli byly krásně upravené trasy ve Finsterau. Deštivé počasí ve středu a pátek se na kvalitě nejspíš projevilo, ale sjízdné to dle mě bude stále. Bučina měla včera stále přes 80 cm sněhu. Na lyžích se tam ale napřímo z Kvildy už nedá.

(Odpověď na dotaz uživatele Jana z 28.1.: Jak to vypadá se sněhem na skate? Máme jet 2.2.na Horskou Kvildu.Jsou lepší podmínky v Německu? Děkuji.)
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 27.1.2024 0:08
Finsterau - Bučina - Pramen Vltavy - Kvilda. Místy velmi špatné s jehličí a šipkami, málo sněhu. Místy dobré podmínky, např. před Bučinou a Prameny Vltavy. Cca 2km před Hraběcí Hutí nutno sundat běžky.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 25.1.2024 22:48
Z Modravy na Březník horší podmínky, ale sjízdné, v lese špinavé od jehličí a větviček. Náskedně jsem z Březníku jel na Černou horu, 2 x nutno sundat běžky, poslední 3 km na ČH zmrzlé. Zpátky na Modravu jsem musel opět 2x běžky sundat ( vždy cca 100m ) . Po středečním dešti se kvalita stopy zhoršila, ale sjízdná trasa dnes byla. Úprava rolbou podle informace z IC bude v pátek 26,1, odpoledne. Tak doporučuji sledovat na webu "bilou stopu" .
Modravsko a Srní
Vloženo 23.1.2024 10:48
Sněhu je v okolí Kvildy málo, asi 10 cm - stopa na loukách mezi Kvildami vypadá dobře, mezi stromy je to horší - v lese je to o tom, že byste zničili lyže. Na Zadově je to horší než u Kvildy - některé trasy se nedají upravovat, výběr tras na Šumavě se zmenšil, lepší podmínky jsou u německých hranic - to je jen několik klíčových informací z reportáže v Událostech ČT viz https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/224411000110121/, čas okolo 39. Asi nejpřínosnější zpravodajství pro běžkaře, které jsem kdy v TV viděl.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 22.1.2024 21:50
-Hojsovka-Špičácké sedlo: upravuje se na bruslení. Ze sedla na Hofmanky upravovaná běžkařská trasa neexistuje. Dá se tam prokličkovat pěšímy stezkami, ale to je spíš pro klasické lyže.
-Špičácké sedlo-Černé jezero: ponechává se pro pěší, bruslit se na tom celkem dá, většinou to bývá udusané, záleží na druhu sněhu, někdy tam natáhne klasickou stopu skůtr z Hamrů. Trasy přes Bílou strž na Stateček a dolů do Hamrů dříve upravovala rolba z německého Rittsteigu a bylo to tam na bruslení krásné. Poslední 4 sezóny už tam jezdí jenom stopovač z Hamrů a dělá 2 klasické stopy.
-Debrník oběma směry se upravuje na bruslení. Zwieslerwaldhaus má okruhy na bruslení (tak jako snad všechny areály na německé straně), na Hůrku a okruh kolem Polomu rovněž upraven na bruslení. Okruh kolem jezera Laka přes Prášily a Formberg je upravován pouze na klasiku.
Mapy i s vyznačenými terény pro bruslení jsou k dispozici zde: https://bilastopa.cz/cs/lyzarske-trasy/mapy-bila-stopa-sumava/. Neodpovídá to tedy 100% realitě, ale většinově to sedět bude.

(Odpověď na dotaz uživatele Josef z 22.1.: Ahoj, jak je to prosím obecně v této oblasti s úpravou pro skate? Byl jsem na Šumavě naposledy před dlouhou dobou a mám nějak v hlavě, že je to mnohem víc na klasiku a na skate často nevhodné/nemožné. Existuje třeba nějaká mapa/přehled, kde se bruslit dá?
Konkrétně mě zajímá:
- úsek z Hojsovy Stráže na Špičácké sedlo (případně na Hofmanky)
- ze sedla k Černému jezeru a dál okruh Bílá strž, Bílý potok
- trasy z Železné Rudy (Debrník) - jedna koukám vede do Rakouska (Zwieslerwaldhaus) a jiný směr na Hůrku, jezer Laka...

Dokázal by mi prosím někdo napsat, jestli se na těchto třech (čtyřech) trasách dá bruslit a jestli bývá pravidelně upraveno (samozřejmě pokud je sníh)?
Předem děkuji!)
Železnorudsko
Vloženo 21.1.2024 12:39
V sobotu trasa Kvilda-Prameny Vltavy-Bučina-Ptačí nádrž-Prameny Vltavy-Kvilda, lidí jako smetí kvůli pěknému počasí a víkendu, stopa pěkná až na kus u Ptačí nádrže (tam jsem to kvůli nesjízdné cestě otočil) a než se člověk dostal z Kvildy na pěknou stopu tak to taky trvalo 2/3 km. Odpoledne byl u Kvildy úsek na přenášení o kus delší než ráno.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 21.1.2024 0:06
Pláně - Churáňov. Lehce poprášený leďák, stopa kvalitní,upravená. Lidí jak na Václaváku.
12:54
13:24
16:22

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 20.1.2024 21:13
V pátek rolbou upraveno z Modravy na Březník, Černou horu, prameny Vltavy, do Kvildy. Z Modravy krásné stopy (velmi tvrdé), sněhu dost. Příjezd ke Kvildě (poslední km) už problematický, pár míst nutno přenášet. Stopy na dalších v pátek neprojetych trasách z předchozí úterní úpravy horší ale sjízdné, v lese špinavé od jehličí a větviček.
11:49
12:14
16:11
Modravsko a Srní
Vloženo 20.1.2024 19:09
Po včerejším fiasku na okruhu kolem Kvildy, kde byl to bylo samý led a někde byl i asfalt, dnes po úpravě stop překvapivě pěkné svezení z Modravy na Březník a zpět. Po cele trase dvě pěkné stopy, pouze jeden malý zledovatělý úsek, který se dal v pohodě přejet. Jen bohužel až moc lidí, ale krásné počasí. Na parkovišti těsně před desátou bylo volných jen několik posledních míst.
Modravsko a Srní
Vloženo 16.1.2024 20:16
Dnes parádní svezení z Borových Lad na Bučinu a přes Knížecí pláně zpět. Díky novému sněhu rolba protáhla ráno stopu a bylo to parádní. Kousek nad Borovkou se musí přes dva potůčky, jinak jsou stopy výborné. Dneska bylo jen pár lidí a počasí pěkné i přes absenci sluníčka. Na Knížecích pláních vám hostinský vnutí panáka, tak bacha na to.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 16.1.2024 16:50
Moc rád bych poděkoval panu rolbaři za perfektní úpravu okruhu z Prášil na Poledník a zpět kolem Jezerního hřebene, opravdu to byla paráda. Dále bych rád poděkoval obci Prášily za krásně připravená parkoviště a čisté a vyhřívané WC v obci u parkoviště. Dnes krásné svezení v téměř soukromé stopě. Kam se hrabe Bretterschachten. Jediným nepříjemným překvapením byl zavřený bufet na Poledníku, který by měl být dle mapy.cz otevřený. Ale místní asi ví, že v zimě je zavřeno... Všem držím palce ohledně počasí, uvidíme, v jaké výšce se sněžení v druhé polovině týdne změní na déšť.
Modravsko a Srní
Vloženo 14.1.2024 20:40
V sobotu na současnou sněhovou situaci luxusní podmínky od Modravy až po Bučinu, kolem Černé hory, Březníku a Stráže sněhu nejvíce , též doporučuji nahoru z Kvily na Bučinu podél silnice a zpět přes Prameny Vltavy , sjezd z Bučiny v lese si protijedoucí moc neužívali..
V pátek kratší projížďka z Plání přes Přilbu na Zlatou studnu a přes Churáňov zpět , všude se dalo, z Plání přes Staré Hutě až Pod Přilbu vyjma prvních pár set metrů, kde vyhynuli lesáci , dokonce velmi dobré, v podstatě nesjízdný je úsek Pod Churáňovským vrchem- U Rašeliniště
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 14.1.2024 17:16
Trasa z Vimperka od Sloupu na Paseku není dobře průjezdná, vracel jsem se zhruba z poloviny zpět.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 14.1.2024 12:58
Stopy na Cestě knížete Jana, od Planskeho, kněžny Terezie i krasetinska v dobré kondici, dá se dojet až ke hvězdárně v pohodě.
11:10
11:10
11:23
12:25
Šumavské podhůří
Vloženo 14.1.2024 12:02
Z Kvildy na Bučinu misty pár rozmoklých míst, ale na klasiku se dá hezky, na bruslení je to úzké a celkově nic moc. Doporučuji tento úsek směrem na Bučinu (úseky s horší stopou máte ve stoupání a ne ve sjezdu :-)). Pak na Prameny, krásná stopa, opět spíš na klasiku, pak směrem na Kvildu, tam místy místa vydřená na asfalt, odtud kolem Tetřeva, zde krásné a málo lidí, a Lapky, taky super, ke Tremlum, na Horskou Kvildu a zpet na Kvildu. Úsek mezi Kvildou a Horskou je tradičně dálnice, zároveň jediný vyloženě přívětivý na bruslení.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 13.1.2024 22:16
Z Finsterau, kde se dnes konaly detske zavody, jsme vyrazili smer Bucina a dale pres pramen Vltavy/Cernou horu k Brezniku a do Modravy a nazpet. Pocasi za odmenu. Cela trasa v zimni pohadce, stopy v Nemecku vyzehlene, za Bucinou jiz bylo znat naporu lyzniku a stopa trochu degradovala. Stale vsak byla vyborna, v hornich partiich je snehu dostatek. Jen skoda brusleni v uzkem stredovem pasu, neco by se s tim melo delat. Lze rozsirit stopovace?
Modravsko a Srní
Vloženo 12.1.2024 22:52
Překvapivě nádherné podvečerní běžkování z Modravy na Březník. Nedali jsme se odradit promáčeným úsekem za Modravou (je potřeba ho objet po paralelní zasněžené silnici) a pak už jenom stoupali a stoupali. Pod Březníkem nás pak zpoza mraků odměnilo slunce... Stopa uježděná až zledovatělá, místy posypaná jehličím a v tomto úseku nikde nenarušená bezohledným skatem (někdo v tomto smyslu varoval). Lyžařů tak akorát na příjemný občasný kontakt s živáčkem.

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Modravsko a Srní
Vloženo 12.1.2024 15:48
Dnesni Bodenmais-Brettetschachten jednim slovem skvele. Malo lidi, krasna uprava a i pocasi na 1.
Železnorudsko

O oblasti

Šumava ležící na jihozápadě republiky na hranicích s Německem a Rakouskem sice nenabízí tolik možností pro sjezdové lyžování, ale u běžeckého lyžování je to přesně naopak. Zimní krajina Šumavy je nejen krásná, ale svým reliéfem i velmi vhodná pro běžecké lyžování. Pozvolná stoupání a mírné sjezdy jsou charakteristické pro většinu Šumavy. Vhodnost terénu je navíc umocněna projektem Bílá stopa, který vytváří hustou síť udržovaných běžeckých tratí spojujících celou Šumavu - nikde jinde v České republice nepokrývá síť běžeckých stop tak velké území jako právě na Šumavě.

Členění oblasti Šumava