Šumava – běžky

Šumava ležící na jihozápadě republiky na hranicích s Německem a Rakouskem sice nenabízí tolik možností pro sjezdové lyžování, ale u běžeckého lyžování je to přesně naopak. Zimní krajina Šumavy je nejen krásná, ale svým reliéfem i velmi vhodná pro běžecké lyžování. Pozvolná stoupání a mírné sjezdy jsou charakteristické pro…

Číst celý text

Členění oblasti Šumava

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 2 nezodpovězené dotazy
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 6.2.2023 17:10
Kvilda - Zhůří: spousta sněhu, bezvadné stopy, krásné běžkování. Děkujeme za skvělou úpravu!
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 6.2.2023 10:18
Gerlova Huť - Nová Hůrka krásný tratě na bruslení 👍

(Odpověď na dotaz uživatele Majo z 5.2.: Dobry den,
muze mi dat nekdo tip, kde jsou aktualni vhodne podminky / trasy na skate-ovani ? Kdekoli na Sumave ?
Dekuji, Majo)
Železnorudsko
Dotaz Vloženo 6.2.2023 0:31
Ahoj, nebyl jste někdo o víkendu na Kvildě? Jak to tam vypadá se sněhovými podmínkami? Díky!
Zodpovědět Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 4.2.2023 21:08
Dnes krásný výlet z rakouského běžk.areálu Traum arena na Pasečnou. Start u hotelu Aviva, Pasečná tím pádem cca v půli cesty, čili ideální na občerstvení (penzion Dobík). Prašan a sluníčko - co víc si přát 😎!
Lipno
Vloženo 4.2.2023 18:07
Tratě okolo Pasečné upravené, sněhu dost i v lesních úsecích, bez problémů jsem dojel až na Svatého Tomáše (viz odkaz na mapy.cz). Odpoledne trochu přituhlo, takže to z kopce opravdu jelo. Cesta z Přední Výtoně bez problémů, parkování zdarma u penzionu Dobík, restaurace otevřená v Pasečné i na Svatém Tomáši.

https://mapy.cz/s/lokusedena
Lipno
Vloženo 2.2.2023 13:35
Gerlova Huť - Nová Hůrka
Hofmanky - Nový Brunst
Scheiben - žlutá trasa
(Odpověď na dotaz uživatele Martina z 1.2.: Poradíte prosím lehkou trasu pro děti 4,6,8 let, nejlépe po rovince v délce cca. 3 km v okolí Železné Rudy?)
Železnorudsko
Vloženo 2.2.2023 5:48
Včera běžky. Nové Údolí - V Podkově - Dolní krásnohorská cesta - Kostelní cesta - Travní cesta - Stožecká luka - Dobrá - Soumarský most - Volary.
Sněhu dostatek a dále sněžilo, prašan až trochu mokrý. Stopy většinou vyšlapané, občas ale opět zaváté. Mezi Stožcem a Dobrou velmi slušná stopa, od Dobré k Soumarskému mostu se občas prošláplo do mokra.
Trojmezí a Stožec
Vloženo 30.1.2023 9:31
Parkovani v pohode primo v Prasilech na placenem parkovisti (70 kc na den).
(Odpověď na dotaz uživatele Tom z 29.1.: Ahoj Laufen, dekuji za spravu. Jak je v Prasilech s parkovanim v zime? Mel si problem veliky problem najit volne parkovaci misto? Dekuji
Tom)
Železnorudsko
Vloženo 29.1.2023 22:43
Stožec, Nové Údolí, sněhu málo, ale horší je, že nafty zřejmě až moc, všechny lesní cesty proplužené nebo aspoň projeté lesní technikou. Nejlepší úsek je magistrála (Ministerka), ponechaná svému osudu, projetá lyžaři.
Trojmezí a Stožec
Vloženo 29.1.2023 22:28
Dnes jsem jel z Modravy na Javoří pilu a pak stoupal kolem Oblíku na Poledník. Na aktuální poměry tam je dost sněhu a za celou dobu ani jeden kamínek na rozdíl od stop kolem Kvildy. Ve vyšších partiích Poledníku luxusní svezení a stopy. Uježděná silnička z Modravy na Javoří pilu je jak dělaná na skate, dnes to letělo samo.
Modravsko a Srní
Vloženo 29.1.2023 16:07
Hledej stopu. Včera protažená strojová dnes dvakrát přejetá stopou automobilovou, několik stop psa, lidí a čertví jaké další zvěře. Vše přikryto řádným ledovým přelivem. Na Kulaťáku neboli cvičáku pro změnu včera trénovali policisti jízdu na čtyřkolce s pásy. Takže tam taky nic moc, zejména severní část.
14:28
14:37

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Lipno
Vloženo 29.1.2023 15:31
Dnes Prasily - okruh Laka, vcera upraveno. Stopa smerem na Frantuv most moc pekna, ve zmrzle, pevne stope to jelo jedna radost. Na Gsenget hruza, stopa rozchozena od pesich a zmrzla, koukaji kameny, nahoru to jde vyjit, dolu by to bylo o zivot. Na Zlaty Stolecek stopa pekna, dolu na Laka s opatrnosti lze sjet. Z Laka dolu katastrofa, zniceno od pesich (nejaky dobrak sel i ve stope), obcas sterk a pozor na padly strom. Signalka na Formberg led a kameny. Dolu do Prasil pak misty trava a sterk. Kde bylo dost snehu, tak pekne svezeni, slunicko tomu jeste pridalo. Snad jeste pripadne, diky za upravu, jinde na Sumave se na to vykaslali.
Železnorudsko
Vloženo 29.1.2023 12:38
Frymburské louky jsou ze včera protažené rolbou, docela dost namrzlé, ve stopě se válí dost lyžařů, kteří neodhadli situaci. Ve stopě často tráva, ale nedrhne to příliš.
Lipno
Vloženo 28.1.2023 22:29
trasa Kvilda - Prameny - Bučina - Knížecí pláně - Židovská - Bučinská - Kvilda. Sněhu málo, nejlepší stopa k pramenům, ale na bruslení klasicky málo místa. Bučina - Knižecí pláně trochu po trávě a kamenech a následně cesta projetá autem, na Židovskou to stejný. Dál se dá buď po silnici, kde to jde až na občasný štěrk, nebo stopou podél silnice. Na Bučinské pak docela parádní bruslení po silnici (bez kamenů) až do Kvildy.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Dotaz Vloženo 28.1.2023 10:49
Jak to vypadá zatím? Nevíte? V Plzni nejni ani centimetr....😄
Zodpovědět Železnorudsko
Vloženo 27.1.2023 22:49
Trasa Borová Lada - Bučina - Pramen Vltavy - Teplá Vltava - Pod Holubí skálou - Vlasatá - Borová Lada. Sněhu stále žalostně málo, nepřipadlo skoro nic. Až na Bučinu vcelku dobré, pak k Pramenům Vltavy místy kameny. Na spojce Teplá Vltava - Pod Holubí skálou kamenů docela dost. Ale je tady krásně, tak jestli se vám nechce čekat, až připadne sníh, vezměte staré lyže a jezděte.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 27.1.2023 22:42
Trasa Borová Lada - Knížecí Pláně - Bučina - Židovská - Borová Lada. Sněhu je málo, často kouká tráva, borůvčí, hlína. Od odbočky ze Židovské na Knížecí Pláně a pak na Bučinu bohužel občas i kamínky. Vezměte nejstarší lyže, které už běžně vůbec nepoužíváte, uděláte jim radost a sami si to taky užijete!
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 26.1.2023 18:09
Dneska cesta z Modravy na Březnik. Zpět na rozcestí, na Cernou horu. Pouze slapana stopa. Na soupaz ok. Na skate skoro nepoužitelné. Ale sněhu dost. Na jednom místě pár kamínků.
16:25
16:25
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 24.1.2023 19:17
Ze Zadova přes Pláně do Nových hutí a zpět. První část docela pěkná, pak z Plání do N.H. zbytečně prohrnuto rolbou, která zničila ty stopy, co si lidi vyšlapali a odkryla to až na trávu. Myslím, úplně zbytečná práce. Ale dalo se to projet, jen to nebylo tak hezké jako v neděli, kdy jsme to jeli poprvé.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 24.1.2023 19:12
Ze Zadova na Horskou Kvildu / Kvildu a zpět, stopy na turistickou klasiku OK. Je to pořád na horší lyže, v lese občas vykoukně nějaký kamínek nebo větev. Ale celkově moc fajn, i v mlze.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 22.1.2023 16:07
Na lukách nad Svatoninou Lhotou (u Frymburka) se můžete krásně sklouznout ve vyšlapané stopě. Na to, že začalo sněžit až včera, super 👍! Trasa + - stejná, jako se projíždí rolbou. Začátek za odbočkou na Svatoninku ze silnice do Frymburka. O lyže se nemusíte bát - vzali jsme pro jistotu kameňačky, ale sněhu dost.
Lipno
Vloženo 22.1.2023 13:56
Od Borové lady směr bučina stav horší - leze tráva, borůvčí, hlína, za bučinou k prameni Vltavy podmínky lepší, jak skate tak klasika - ve sjezdech pár míst s kameny, ale dá se opatrně projet. vše strojově upraveno
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 22.1.2023 12:00
Kam za sněhem? Do Lenory ne. Sněhu ještě málo, srandy a adrenalinu kvůli náhodnému drhnutí bezek spousty, ale orvaniny značné. I na louce ještě nic moc.

» Zobrazit GPX záznam trasy

Trojmezí a Stožec
Vloženo 21.1.2023 20:57
Zdravím, dnes Modrava-Březník.
Stopa zatím bez rolby, ale vůbec to nevadilo, sněžilo celý den, podmínky dobré......
Modravsko a Srní
Vloženo 21.1.2023 17:20
Kam za sněhem? Na Kubovku jo. Na běžky už všude podmínky dobré, během dne napadalo tak, že už nic nedrhne. Stopa nestrojová, někde lepší, někde horší, někde úplně západáno.

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotky na mapě

Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 21.1.2023 13:08
Cesta tam nic moc, spíš jsem šla, abych neorvala běžky o podklad, zpátky už bylo sněhu dost, ale nějak nechtěl pěkně klouzat :-) Každopádně jsem stopu prošlápla jako první, snad někomu poslouží.

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotky na mapě

Trojmezí a Stožec
Vloženo 19.12.2022 10:02
Pláně- Zlatá studna- Horská Kvilda-Tetřeví cesta- Pod Holubí skálou- Vlasatá cesta- Borová Lada- Šindlov- Pláně.
Parádní stopa- občas bludný kamínek v nižších polohách. Děkuji za úpravu stop.CCa 30cm sněhu.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 18.12.2022 21:52
Potvrzuji dobré podmínky na Bretterschachten. Potěšující zpráva - nezdražili, ceny jsou stejné jako loni.
Železnorudsko
Vloženo 18.12.2022 19:10
Borova Lada - Bucina - K.Plane - B.Lada - super stopa, malo lidi, super obsluha na K.P.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 17.12.2022 21:40
Dnes bruslení Zadov - Borová Lada - Knížecí pláně - Bučina - Kvilda - Horská Kvilda - Zadov. Dalo se to. Od Šumavy úpravu jako v Jizerkách nečekám. Místy upravené před pár dny a tvrdý podklad pokrytý jen prašanem, místy bez rolby ale trochu ujeto od lyžařů. Místy trochu méně sněhu, asfalt a kamínky. Rozhodně na B lyže. Na klasiku stopa lepší (stále na B lyže).
13:22
14:15
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Šumava ležící na jihozápadě republiky na hranicích s Německem a Rakouskem sice nenabízí tolik možností pro sjezdové lyžování, ale u běžeckého lyžování je to přesně naopak. Zimní krajina Šumavy je nejen krásná, ale svým reliéfem i velmi vhodná pro běžecké lyžování. Pozvolná stoupání a mírné sjezdy jsou charakteristické pro většinu Šumavy. Vhodnost terénu je navíc umocněna projektem Bílá stopa, který vytváří hustou síť udržovaných běžeckých tratí spojujících celou Šumavu - nikde jinde v České republice nepokrývá síť běžeckých stop tak velké území jako právě na Šumavě.

Členění oblasti Šumava