Šumava – běžky

Archiv zpráv zimy 2019/2020

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Šumava ze zimní sezóny 2019/2020. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Šumava - aktuální zprávy

Vloženo 15.3.2020 21:04
Modrava-Březník-Černá hora a zpět. Semtam krátká přenášení a místy trochu bordelu ve stopách, ale jinak perfektní svezení a dobrá kvalita stop.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Modravsko a Srní
Vloženo 11.3.2020 9:38
Na Březník a zpět úplná paráda, dalo se i na Černou Horu a nádrže. Modrava je i při nedostatku sněhu jistota, tam bylo sněhu dost, ani to nevypadalo, že je skoro jaro, trochu sněžilo a v poledne ještě protahovali stopu.
Modravsko a Srní
Vloženo 11.3.2020 9:29
V neděli a v pondělí kolem Kvildy bezvadné lyžování, na Prameny, přes Stráž, signálka, Tetřeví cesta. Přesně jak píšou, kde byla v sobotu a v pátek rolba se dalo krásně jet. S malou potíží jsme sjeli až do Kvildy po Bučinské, z druhé strany od Tremlů před Kvildou už jsme došli po cyklostezce, na loukách kolem Kvildy už moc roztátých míst, na Horskou bych nejela. Nečekaně dost sněhu a stopy kde to šlo upravené.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 9.3.2020 8:33
Brzy ráno- Jasno- teplota -1 °C. Gerlova huť- Zámecký les- Pod polomem- Rudská křižovatka- Popelní domky- Ašerlák- Gerlova huť- Nad Pošťákem Gerlova huť a tou samou cestou opačně nazpět. Zmrznutý podklad s vrstvou čerstvého sněhu cca 3-5cm. Občas kamínek. Před Zámeckým lesem občas kritická místa. Super svezení. Děkuji rolbařům za ranní úpravu stop.
Železnorudsko
Vloženo 6.3.2020 22:17
"Ve čtvrtek jsme jeli z Kvildy na pramen Vltavy, ze začátku to bylo ještě dobré, ale pak se začaly objevovat vytáté fleky." - z rozhovoru s lyžařem. "Ve středu jsme upravili trasy směrem k hranicím, ale pokud nepřipadne sníh, další úprava nemá smysl." - z rozhovoru se starostou Kvildy. Volný přepis z reportáže z pořadu o počasí na ČT.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 2.3.2020 10:25
Prášily - podél Prášilského potoka občas kritická místa- Gsenget - Zlaty Stoleček- Laka- podminky velmi dobre. Laka - Hurka- Formberg- pod dráty brodění a dva spadlé stromy- sjezd do Prášil, kamínky. Prášily- Poledník nad Liščí díry snehovo vodnata stopa , špatné podmínky- výše se stopa zlepšuje- Na hřebeni vladli zimni podmínky Polednik- Bavorska cesta. Opět níže se podmínky zhoršovaly. Sjezd ke Slunečné jen pro Mela Gibsona. A pak opět vodnata rozteklá břečka k parkovišti Slunečná , umocněná návštěvníky Prášilského jezera.
Železnorudsko
Vloženo 1.3.2020 19:20
Z Horské Kvildy přes Zlatou Studnu na Churáňov nedoporučuji, z poloviny tráva a kamení, jen místy v lese je to lepší. Zbylý sníh měkký, mokrý. Bída.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 1.3.2020 17:19
Dnes Kvilda Bucina. Nahoře v lese nad 1150 m sněhu dost, měkký. Dole v okolí Kvildy, zvlášť cestou zpět už tak tráva na 30% plochy.
Včera večer Kvilda-Horská Kvilda, a to je fakt čiré zoufalství, bazona, bahno, tráva, kamení.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 29.2.2020 15:45
Z Modravy přes Březník, Černou horu, Bučinu, okruh nad Fistenrau, Signální, Teplou Vltavu a zpátky na Modravu. Teplota přes 4 stupně, sluníčko má fakt sílu, sníh je těžký rozměklý. Ze stromů mohutně taje. Velký rozdíl oproti včerejšku. Červený voskwse nechytal, bylo by to na klistr, ale ten jsem nedával, tak jsem si máknul. Rolba je stále rozbitá,tak jen prošlapáno od lyžařů nebo to co stihla rolba projet včera. Markantní rozdíl je v Německu, kde je vše skvěle upraveno. Lidí na to, že byla sobota docela málo. Skol.
Modravsko a Srní
Vloženo 28.2.2020 19:50
Dnes odpoledne z Modravy přes Javoří pilu podél Oblíku na Poledník a zpět. Sněhu od včera připadlo hodně, krásný prašan, akorát na modrý extra. Bílé stopě se rozbila rolba, takže stopy jen vyšlapané od lyžařů. Lidí jsem podvečer potkal jen pár. Paráda.
Modravsko a Srní
Vloženo 28.2.2020 18:35
Dnes odpoledne rychly vypad z Gerlova huť - Zamecky les a zpet. Naprosta parada. Cerstve upraveny prasan, minus 4 °C, liduprazdno. Stopa perfektni, nikde zadny kaminek ci prosvitajici asfalt. Je to urcite na jednickove lyze. Opet ale 2 vandalove na bezkach se psy ve stope, takze ji vyrazne poskodili. Prosim vsechny aby respektovali ZAKAZ VSTUPU PSU na bezkarske trate!
Železnorudsko
Vloženo 28.2.2020 12:45
Už je sněhu dost úplně všude, jen tedy dopoledne byly stopy zatím jen ochotnické.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 27.2.2020 22:10
Z Prášil na Poledník jsem si vyslapli stopu - napadlo pres noc asi 10cm, po odbocku na Prasilske jezero se to obcas proslaplo na sutry, ale dal snehu pribyvalo, na Poledniku ukazovala snehomira 60cm. Ted vecer uz zase snezi, takze rano by to uz melo byt OK.
Železnorudsko
Vloženo 27.2.2020 19:24
Asi se to změní po očekávaném sněžení, ale zatím Zadov a okolí a Zhuří na total kamenačky. Jel jsem Zadov-Prilba-Kvilda-Prameny-C.hora-Modrava-Filipka-H.Kvilda-Zhuri-Zl.studna-Zadov. Projel jsem vše, ale dostatek sněhu a stroj.stopa jen v úseku Kvilda-Prameny-C.hora-Modrava. Všude jinde stopa jen ochotnická, někde (zvláště na Zhuří a Zadové na hraně přežití, tam je 2-5 cm sněhu).
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 26.2.2020 17:44
Zde to kolem ZAdova na běžky vůbec nejde, zítra zkusím alespoň Horská Kvilda - Kvilda, tam by dle místních alespoň trochu mohlo jít. Snad něco napadne. Teď sněží. Mějte se fajn Petr
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 26.2.2020 16:52
Co připadlo, u Zadova nestačí, nejde to zde. U Kvildy taky ne, pár míst z Kvildy na H.kvildu ok na kamenacky. Z doslechu mám, že určitě ok jsou Prameny V -C.hora-Breznik-Modrava
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 26.2.2020 9:09
Churáňov: napadlo 5 cm sněhu, ale zatím silný vítr, nedá se jít ven.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 26.2.2020 11:33
Dobře sjízdná trasa na úseku Modrava - Prameny Vltavy přes Černou horu. Sníh je změklý a poněkud náročný, ale dá se i na skate. Stopa místy trochu "špinavější", ale sundání lyzi bylo nutne jen v kratkych usecich kolem Ptačí nádrže.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 25.2.2020 18:27
Ahoj, na tu bídu co panuje s počasím (velká obleva, nedělní slejvák) je nejrozumnější cesta z Modravy na Březník, případně na Černou horu. Dnes ráno okolo 7h ráno z Modravy na Černou horu na skate byl sníh úplně zmrzlý, stopy dost rozbité. Dolů to jelo jak namydlené. Potkali jsme 1 člověka, při návratu, bylo parkoviště na Kvildě úplně prázdné. Po 10h jsme s větší skupinou a vozíkem Croozer na běžkách vyrazili na Březník. Sníh rozmoklý, přes cestu všeho všudy 3 potůčky, ale dají se překročit a lyže se nemusí sundávat. Ve stopách spousta spadaného jehličí a lyšejníků. Jet se ale dá, lidí málo, nikoho nenapadne, že zbylo na trati dost sněhu. Ze Ztraceného jsem pokračoval na Ptačí nádrž, Černou horu a Prameny Vltavy. Dalo by se pokračovat i na Bučinu. Lyže se musí sundat jen jednou. Sníh výrazně pomalejší než ráno. Nahoře trochu sněžilo, dole déšť. V noci má ale sněžit.A bude se ochlazovat. Jinam, třeba na Tříjezerní slať nebo Javoří pilu se nedá, sníh nezbyl.
8:03
8:04
8:04
8:16

» Zobrazit všechny fotky (celkem 10)

Modravsko a Srní
Vloženo 24.2.2020 18:03
Klidně mne opravte, ale po nedělní obří oblevě se nedá u Zadova, N.Huti, B.Lad a asi i u Kvildy vůbec nikde. Co jsem se ptal běžkařů na Kvildě, tak jakž takž je to prý od Bučiny či Pramenů Vltavy na Černou horu. Netuším, jak to vypadá z Modravy na Březník a v Bodenmeisu.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 21.2.2020 15:53
Borová Lada - Knížecí pláně, přisněžilo, počasí krásné zimní, sněhu relativně dost, stopa nově upravená, ale stejně je to spíš na běžky č. 2...
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 21.2.2020 9:01
Trasa Modrava - Březník čerstvě najetá stopa, sněhu po celé trase dostatek po středečním sněžení. Svezení celkem hezké. Ve středu jsme jeli z Kvildy na prameny Vltavy a na Černou horu. Docela hustě sněžilo, takže stopa byla zasněžená a pouze projetá lyžaři, ale krásný sníh, parádní svezení, lidí pár, většinou to vzdávali, ale mě se to líbilo moc. Konečně jako v zimě.
Modravsko a Srní
Vloženo 17.2.2020 9:32
Pláně-Zlatá Studna-Zhůří-Horská Kvilda- Filipova Huť-Lovčí skála- Černá hora-Bučina-Knížecí pláně po červený-Vlasatá cesta- Kvilda-Horská Kvilda-Zlatá Studna- Pláně. Ve vyšších polohách sněhu dostatek. Níže sněhu méně. Sem tam kritická místa. Občas v lese může koukat kámen.Lyže druhá jakost. Teplota 5 stupňů . Polojasno až jasno. Jarní lyžovačka. Ski zdar.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 15.2.2020 21:30
Jela jsem Pláně-Churáňov-Zlatá Studna-Horská Kvilda - Filipova Huť- Kvilda- H. Kvilda-Pláně. Sjízdné na celé trati, místy ( spíše ojediněle) větvičky, tráva, šišky, jehličí. Část trasy jen projetá lyžaři, strojově neupravená - v okolí Churánova, horská Kvilda-Filipova Huť-Kvilda. Ale zase v těchot částech příjemně bez davů lidí. Počasí i sníh fajn. Ale víkend to nejspíš nepřežije.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 15.2.2020 17:56
Ahoj, podívej se na příspěvek z dneska, podle bilastopa.cz se da jezdit jenom v rozmezí Modrava - Březník - Bučina - B.Lada - Kvilda, možná trochu Horská Kvilda a Zadov. Na https://www.bilestopy.cz/map/area/sumava uvidis, kde jsou upravené stopy. V.

(Odpověď na dotaz uživatele Silvia z 15.2.: Dobrý den.. mate prosim nějaký typ kam se vyplatí jet na běžky na Šumavě ( lokalita nerozhoduje)... v neděli 16.2.?
Děkuji předem za odpověď.)
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 15.2.2020 17:49
Dneska (sobota 15.2.) jsme jeli Borová Lada - Knížecí Pláně - Bučina a Židovskou cestou zpět. Počasí krásné, ale jarní se vším všudy. Dalo se jet už z vesnice, ale sněhu je bohužel málo a každou chvíli kouká podklad. Vzali jsme běžky jedničky a byla to asi chyba. Na dvojky, kde pár škrábanců nevadí, ideální podmínky, navíc má snad od úterý přisněžit!
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 12.2.2020 20:13
Dnes na Kleti. Horní Moučka - U Sloupu - U tunelu - U sjezdovky - Pod hvězdárnou - Kleť - zpět na U sjezdovky - Pod výhledem - Krásetínský obrázek - U Modrého obrázku - Zlatá Koruna. Čerstvý sníh, sněžilo, dobrá byla cesta Knížete Jana, jinde se občas drhlo, na vrcholu to pro množství kamenů pochopitelně nešlo.
Šumavské podhůří
Vloženo 12.2.2020 12:56
Čerstvě napadaný sníh - místy až 10cm bez stopy od parkoviště Hůrecké silnice. Horní Grádelskou přes rozcestí Nad Pošťákem, k hotelu Grádl. Napadané větve. Kolem hotelu Grádl je to hodně špatné, ale čim výš tím je to lepší. Zpět po Šumavské magistrále, vše bez vyjeté stopy, ale konečně to připomíná zimu.
Železnorudsko
Vloženo 11.2.2020 21:52
Dnes Nová Pec - Klápa - Seitzova cesta - Koňský potok - Říjiště - Rossbach - Raškov - Raškov pastviny - Láz - Nová Pec. Dole sníh nebyl, cestou nahoru začal pod Klápou, dolů se dalo dojet až do Lázu. Nad kanálem sníh obstojný, v nejvyšších partiích i okolo 20 cm. Samozřejmě bez strojové úpravy, první stopy ode mě.
Trojmezí a Stožec
Vloženo 9.2.2020 23:03
Areál Schöneben:
Na klasiku i bruslení strojově upraven jen úsek Schöneben - Alpenblick - Moldaublick, mezi Moldaublick - Schöneben stopa není. Bruslit se dá (snad až na 2 místa) celá červená trať (3), klasicky je to bohužel mnohem horší, stopa je na spoustě míst vytátá až na asfalt. Nejlepší podmínky jsou mezi odbočkou na Grünwald a Moldaublick, směrem k Schönebenu se to pak v obou směrech zhoršuje. Sníh je i na ostatních tratích, ty ale nejsou strojově upravené.
Vyrážel jsem z Grünwaldu, dopoledne tam bylo do 10 aut, pokud pojedete z Lipna nad Vltavou, doporučuji, přes Kyselov je to mnohem kratší než objíždět celé jezero. Za využití tratí se platí 5€, hned u parkoviště je automat na mince i platební karty. Jestli se nezlepší počasí, příští víkend už nebude na čem jezdit, na druhou stranu, na to jak jsou letos špatné podmínky, jsem se projel dobře, na neděli a jarní prázdniny lidí málo.
Lipno
Vloženo 8.2.2020 17:15
Filipova huť - Březník - Modrava, super trať i počasí, na bruslení i klasiku. Vyrazili jsme v 9 ráno, takže bylo málo lidí. Okolo oběda ale už to bylo jak na Václaváku, to už jsme to ale balili :-).
Modravsko a Srní
Vloženo 8.2.2020 12:37
Katastrofální množství lidí. Není na Modravě kde zaparkovat
Modravsko a Srní
Vloženo 7.2.2020 20:19
Dnes na Stožecku. Nové Údolí - Nové Údolí rozcestí - Světlá (měl jsem v úmyslu pokračovat na kanál, ale nebylo to k tomu) - silnička - Stožec - Stožecká luka - Dobrá - Soumarský most - Volary.
Sněhu do 10 cm (mimo závěje) dobře se jelo po asfaltkách a po loukách, horší je to tam, kde je hrubý štěrk (ke Světlé). Stožecká luka s vyšlapanou stopou. Problematický úsek mezi Dobrou a Soumarským mostem - podmáčeno, prošlápl jsem se skrz led až do vody. Ze Soumarského Mostu do Volar zase velmi pěkné (v mezech možností), před Volary pokrývka zesílena závějemi.
Trojmezí a Stožec
Vloženo 7.2.2020 18:20
Dnes jsme jeli z Kvildy k pramenům Vltavy a bylo to skvělé!!! Zítra vyrazíme znovu. 🙂
Zdravím
Petr
(Odpověď na dotaz uživatele Silvia z 7.2.: Dobrý den, je někde mozno o víkendu na běžky v oblasti Šumavy( kdekoliv)? Děkuji)
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 6.2.2020 21:53
Modrava - Breznik - dnes úplně ideální svezení. Krásné stopy, dobrý snih
Modravsko a Srní
Vloženo 31.1.2020 20:30
Pokud by se výhledově nějak zásadně změnily podmínky tak nenáročný a málo frekventovaný je např. okruh kolem Chalupské slati. Pak se mi to hodně líbilo v okolí Stožce, ale se sněhem to tam bývá slabší. Většina lehčích tras jako z Modravy na Březník, Javoří Pilu, z Kvildy na Prameny nebo louky u Kvild jsou dost navštěvované.
(Odpověď na dotaz uživatele Andrea z 27.1.: Dobrý den. Nevíte někdo, kam by se dalo jet s dětmi na běžky na Šumavě? Raději bych něco klidnějšího a méně náročného (Spíše procházka na běžkách). Díky)
Modravsko a Srní
Vloženo 31.1.2020 12:15
Nevím jak je to letos, ale z Modravy na Rybárnu a Tříjezerní slať se souběžně s lyžařskou stopou udržovala pluhováním i cesta pro pěší.
(Odpověď na dotaz uživatele Kateřina z 30.1.: Dobrý den, chci se pouze zeptat. Plánujeme jít na běžky z Modravy okruh na Tříjezerní slať, půjde s námi ale kamarádka, která na běžkách nejezdí a chtěla by jít pěšky. Je možné jít na Tříjezerní slať mimo stopu? Děkuji za reakce)
Modravsko a Srní
Vloženo 31.1.2020 12:10
Zadov + 5°C
Běžkování v břečkosněhu od Lenců na Pláně. Za silnicí jsem na louce při kraji lesa vyšlápl malé kolečko asi 600 metrů. Víc se nedalo, není tu už sníh. Se sebezapřením jsem vydržel na lyžích slabou hodinu a půl. V jedenáct hodin už stav cesty kolem Kobyly na hranici únosnosti.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 30.1.2020 23:16
Zadov - Horská Kvilda - Kvilda - Tetřeví cesta - Prameny Vltavy- Črená hora - Filipova Huť - Horská Kvilda - Zadov

Dnes super den. Po Kvildu stopa turistiská (vyjma úvodu od Lenců k Pláním, kde projela rolba), dále už frézovaná stopa ze včerejška. Od Pramenů čerstvá stopa od rolby až skoro do Filipovy Huti. Dál opět turistická stopa až na Zadov. Pozor při sjezdu z Hřebenovky na Zadov (V Polcích/zelená TZ) v jednom místě kameny. Nejlepší úsek byl přejezd Černé hory (asi nejlepší, co jsem tu kdy zažil), Tetřeví cesta také výborná.Sníh různorodý od prašanu (Černá hora) po vatu na loukách u Kvildy/ Horské Kvildy. Snad to zítra ještě půjde.

Trasa zde: https://mapy.cz/s/fesokenozu
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 30.1.2020 18:55
Borova Lada - Židovská cesta - Bucina - Knizeci Plane - Borova Lada
Pri vyjezdu z Borove Lady snih mokry,misty trci ze stopy klacky a boruvci, pote sněhu dost - kvalitou lepivy prasan, stopa neupravena,pouze vyjezdena bezkari, místy zavata
Hospoda na Knížecich Pláních otevřena a výborne vari :))
Modravsko a Srní
Vloženo 29.1.2020 20:04
Na Zadově napadlo od včerejšího rána do dnešního dopoledne cca 15 cm, na Bučině zhruba dvojnásobek. Jeli jsme Churáňov - Horská Kvilda - Kvilda - Prameny - Stráž -Knížecí Pláně a zpět s variantou přes Tetřeví cestu.

Po Knížecí Pláně ve vyšlapané stopě od lyžařů, ale svezení v prašanu dobré. Na loukách větrno, stopy se zafoukávaly. Z Knížecích Plání čerstvě vyřízlá stopa od rolby z Borových Lad. Strojovka pokračovala i dál z Bučiny přes Signálku a Tetřeví cestu na Magistrálu. Odtud už v rozkvedlané a částečně zaváté a zasněžené stopě zpět na Zadov. V závěru přívaly lepivého sněhu. Až na ten závěr paráda. Bučina, Prameny Vltavy přes půl metru sněhu.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 28.1.2020 19:33
Dnes na trase Kvilda - pramen Vltavy - Bučina -Kvilda sněžení , výška nového sněhu 5 - 10 cm ( ale začal foukat vítr ) stopa vytvořena bežkaři, sjízdné ale podle mne vhodné na B čkové běžky.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 28.1.2020 18:07
Na Zadově dnes povětšinou silné sněhové přeháňky, takže jsme nakonec po půl třetí vyrazili ze stadionku přes Churáňovsjý vrch a dále po modré na Zlatou studnu, Zhůří a zpět po stejné cestě.
Nejhorší je lesní úsek modré hned za Churáňovem, kde je na asfaltu jen slabá vrstvička. Dál jakž takž sjízdné. U Mezilesní slaťi dva krátké úseky, kde leze kamení, pak už dobré a sněhu relativně dost až na poslední dva km před Zhůřím, kde je opět asi jen 2-5 cm sněhu. Klouzalo to ale dobře. Na otevřených prostranstvích vichr, v lese OK. K večeru připadlo asi 10 cm sněhu.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 28.1.2020 16:21
Modrava - Ptaci nadrz- Cerna hora- Cernohorska nadrz- Modrava
Snehu vsude dost, stopa absolutne neupravena...Modrava smerem na Ptaci nadrz rozjezdena od mentálně retardovanych bezkaru,jez i pres upozornění ve stopach brusli...Ptaci nadrz-Cerna hora neprotazena, huste snezilo, na Černé hoře vitr..snad to upraví...
Modravsko a Srní
Vloženo 27.1.2020 21:59
Modrava - Březník - Prameny - Holubí skála - Bučina - Černá hora - Modrava

Ráno lehce pod nulou, sníh zmrzlý, na povrchu slabá krusta, později teploty nad nulou,mokrý hrubozrnný sníh. Podmínky těžké, obtížné na namazání. Stopa povětšinou špinavá, občas nutné objet nebo přenést. Nejlepší úsek asi Černá hora - Černohorská nádrž - Modravský most (až na dva úseky, kde je lepší lyže přenést), nejhorší asi signálka kolem Holubí skály - Bučina - Stráž. Při návratu na Modravu stopa už dost rozmatlaná. Mlhavo, hospada naBřezníku zavřená, Alpská vyhlídka na Bučině otevřená.
Na Zadově sjízdný jen stadionek a horní partie churáňovských luk (níže krtince a tráva). V lese hlína, kameny, led = nesjízdné.
Modravsko a Srní
Vloženo 27.1.2020 7:06
Po zamrzlé Lipenské přehradě se dá jezdit (na vlastní nebezpečí) na běžkách. Zdroj: říkali to v televizi :-) (Události ČT) + nový web dálkových bruslařů http://www.dalkovebrusleni.cz/2020/01/26/na-lipne-jen-na-prohrnutem-okruhu/, kde je i fotka sice týkající se ledu, ale ukazující i množství sněhu.
Lipno
Vloženo 22.1.2020 6:02
Zatím to jde pouze na stadionu na churáňově nebo na loukách nad ním, tam je to utažené pouze na bruslení.(Odpověď na dotaz uživatele Hřeb z 21.1.: Rád jezdím klasiku, což o to. Je to nádhera! Takže moc děkuji za úpravy stop na klasiku. Ale taky si to rád proložím občas na pár hodin bruslením. Dejte mi tip, kam vyrazit z Filipky beztrestně bruslit? Dík!)
Modravsko a Srní
Vloženo 21.1.2020 13:07
Ráno na Kvildě - 12°C, v poledne na sluníčku +3 - + 8°C. Na loukách ve stínu leží 10 - 15 cm prachového sněhu. V lese okolo Kvildy je 3 - 5 cm sněhu pod stromy. Na běžky po lesních cestách je to vhodné max. na velmi starých lyžích. V lese vykukují pod sněhem kameny, kořeny, šišky a jehličí. Do vyšších poloh je možné dojít pěšky a po té lyžovat na běžkách např. od Bučiny směrem na Černou Horu ( 1315 m.n.m.) nebo Z Modravy směrem na
Březník 1150 m.n.m.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 20.1.2020 7:26
Z Borovek se musí pěšky na Židovskou a odtud již je prošláplá stopa na Bučinskou cestu, pak dál na Stráž strojová stopa, přes Č. horu na Modravu, Březník. Včera i dnes padal sníh tak se to ještě zlepšuje. Lyžovat se dá:-)
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 19.1.2020 20:25
Dnes 19.1. byly na Kvildě sněhové přeháňky a přes den 0° - -2°C.. Napadl prachový sníh do 3 cm. V okolí Kvildy, hlavně u lesa ve stínu na loukách, kde leží zbytky starého sněhu lze vyšlápnout stopu a trochu se sklouznout. V lese jsou lesní cesty prakticky bez sněhu vhodné, tak na pěší výlety. Na magistrále Kvilda - Horská Kvilda je stále více trávy než sněhu. Z tohoto důvodu nelze běžecké trasy upravovat ani skútrem.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 22.1.2020 22:20
V sobotu z Modravy na Březník, sněhu od 2 do 40 cm, ve stopě to odtávalo, ale zatím to šlo. Od rozcestníku Na Ztraceném k Březníku již pohoda, sněhu přes 30 čísel. Směrem zpátky do Modravy kousek před rozcestníkem Modravský potok (most) byl zledovatělý sníh, klouzačka málem do potoka :-). Od Černohorské nádrže prý byla vytátá místa, tak jsme jeli zpátky tu stejnou trasu, teď je to dle zpráv upraveno taky - v neděli dopoledne sněžilo, připadlo asi 5 cm, ale na konec týdne zase hlásí teplo... Lidí akorát, ale ve stopě zase bruslaři, pěšáci - dokonce na úseku, kde je 3 metry vedle prohrnuto pro pěší, no a venčení psů taktéž :-(
Modravsko a Srní
Vloženo 14.1.2020 14:35
bída, na běžky to není
(Odpověď na dotaz uživatele Petra z 11.1.: Prosím,jak to aktuálně vypadá na Kvildě a v jejím okolí na běžky? Moc děkuji!)
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 14.1.2020 14:34
bída bída, na běžky to není :-(
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 8.1.2020 10:39
Pro Milana - http://bilastopa.cz/cs/modravsko-399/ - trasy jsou upravovány na klasiku. Čti také Šiška Petr a JJ.
Modravsko a Srní
Vloženo 6.1.2020 14:14
ad bruslení: koncem roku na Modravě bruslilo hafo lidí a krom toho chodili ve středovém pásu i turisté pěšky a dokonce i s kočárky a se psy, achjo.
Modravsko a Srní
Vloženo 6.1.2020 12:34
Z Modravy na Březník krásně upraveno, sněhu dost. Od rozcestí u Ptačí nádrže na Černou horu na začátku Vltavské cesty pár míst s vyoranými kameny od rolby, dál paráda. Od Pramenů na Stráž neupraveno, sjet po Židovské cestě se dá vcelku pohodlně. .
Ad bruslaři - nezbývá než jim otravovat život neustálým upozorňováním a nebát se případnou diskuzi trochu vyhrotit. Není to příjemné ale jinak se s tím nic dělat nedá.
Modravsko a Srní
Vloženo 6.1.2020 12:00
Na Facebooku se v neděli 5.1. ráno objevila krátká zpráva:
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2684676628288401&id=358369037585850&sfnsn=mo

Jeli jsme se přesvědčit na vlastní kůži a bylo to nečekaně dobré.

Kopec od parkoviště je slabší, místy je dokonce vidět asflat, který pokrývá led. Rovinka je již pěkná. Oficiálně je areál zavřený a tak lyžovalo málo lidí. Klasická stopa není v dobré kondici, pás pro bruslení vyhovující.

Každý centimetr sněhu bude znát.

Rozhodně doporučuji starší lyže.

Upraveno:
1/2 Moldaublickloipe
viz. výše

Jägerhütte-Loipe
Ta byla velmi špatná.
Lipno
Vloženo 6.1.2020 6:27
Včera krásný den v upravených stopách,připadlo kolem 7cm sněhu.Bylo kolem -3 takže velice snadná máza a pohodový odraz.Velké poděkování za úpravu tras na součastné podmínky paráda.Jen ty lidi to jejich chování to nechápu.Stopy jsou upravené pouze na klasiku a přesto se najdou lidi, kteří tam přijedou se skate běžkama a ničí tam všem ostatním stopy.Nakopat vám všem prdel chováte se jako hovada.Měli by jste počkat až připadne a vyrazit na Horskou Kvildu kde se upravuje i na bruslení.Buďte ohleduplní a respektujte zákaz bruslení !!!
Modravsko a Srní
Vloženo 5.1.2020 17:12
Z Modravy nahoru na Březník dobrý, v neděli bylo sluníčko a taky dost lidu. Pod Březníkem uhýbáme směr Ptačí nádržích, kolem Černé hory super, ale od pramenu Vltavy úplně jinej snih. Sypkej, teplejší, klouzavejsi. Dolu do Kvildy pul cesty OK, ale před kvildou uz málo, tak 3 cm na ceste. Kvilda ma málo snehu, občas se jede skrz trávu. Z Kvildy přes Filipku lesem strašný. Málo sněhu , kořeny, kamínky. Od Filipky do Mádru už zas relativně okey.
Modravsko a Srní
Vloženo 6.1.2020 21:19
Yanine - sorry, ale zrovna na Modrave je to dost siroke, aby se vesli jak klasici, tak bruslari. Vetsi problem vidim u pesaku a psu
Modravsko a Srní
Vloženo 3.1.2020 21:05
Trasa Kvilda - Pramen Vltavy - Bučina - Kvilda. (místní názvy dále v textu jsou podle aplikace mapy.cz). Na Kvildě je sněhu poměrně málo. Na lyžích možno jet po Vltavské cestě na začátek lesa. V lese několik úseků bez sněhu. Od křižovatky Vltavské a Tetřeví cesty již sněhu dostatek. U pramene Vltavy cca 40 cm. Stopa dobrá, místy ledová. Sjezd ze sedla pod Stráží na Bučinu je náročný - tvrdý uklouzaný sníh. Z Bučiny na Kvildu podél silnice několik nesjízdných úseků. Doporučuji starší lyže, kde případné rýhy ve skluznici "nebolí"
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 3.1.2020 19:17
Z Modravy na Rybárnu krásná stopa, vyjeta běžkaři, bez kamenů, obcas se dá i bruslit, dál pak nádhera na bruslení, před Javori pilou občas asfalt. Stojí za to, my byli vzhledem k současným podmínkám nadšení.
Modravsko a Srní
Vloženo 4.1.2020 10:00
Kvilda - Bučina - vůbec nedoporučuji, málo sněhu, tráva, hlína, klacky, vetšina trasy nesjízdná. Z Bučiny na Prameny Vltavy stopa dobrá. Sjezd k pramenu Vltavy je dost náročný, ale dá se. Všude ale ve středním pásu rozšlapané od pěších turistů a to všude i na trasách z Modravy na Březník.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 2.1.2020 22:49
Modrava - Březník - Černá hora - Modrava. Po celé trase v rámci možností perfektně upravená stopa. Rolbařům díky! Od Modravy k mostu občas trocha hlíny nebo kamení ve stopě. Kolem Ptačí nádrže občas vytátá místa. U odbočky na Č. horu opět hlína a kamení ve stopě. Béčkové lyže nebylo třeba ani jednou přenášet. Na to, jak je málo sněhu, parádní svezení. Skol!
Modravsko a Srní
Vloženo 4.1.2020 9:52
Trasa Kvilda - Prameny Vltavy - jak píše Martin dá se dojet k lesu buď po cestě (uklouzaná, zmzlá) nebo vedle po louce (nic moc), od začátku lesa jsme kus nesli. Bylo to až za křižovatku Vltavská a Tetřeví cesta. Tam začíná jedna stopa (vlevo) ze začátku je už dost vytátá, zmrzlá ale dále už je celkem pěkná. Čím výš, tím je stopa lepší. Svezení pěkné až na ten začátek. Dál se dá jet na Černou horu, tam byla stopa pěkná.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 2.1.2020 20:17
(Odpověď na dotaz uživatele Pavla z 2.1.: Kolik leží sněhu na bezky)

Kvilda-Horska Kvilda často tráva, hlina, zbytek zmrzly sníh. Nic moc.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 31.12.2019 22:48
Pro Michala. Ono by se tam právě bruslit nemělo :( Jak mají všude na stránkách s úpravou napsáno.
Modravsko a Srní
Vloženo 31.12.2019 19:50
Modrava - Ptačí nádrž - Březník. Večer stopa zmrzlá, okolo Ptačí nádrže místy stopa až na asfalt. Bruslit lze. Rychlý sjezd z Březníku.
Modravsko a Srní
Vloženo 30.12.2019 19:17
Dnes Kvida-Horska Kvilda .Po cele trati stopa od bezkaru nebo uslapana cesta pesimi turisty.Po cele trati snih😁😁👍
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 29.12.2019 19:29
Bodenmais: parada, na ubocich Grosser Arber skutecna zima (dole v Rude po snehu ani pamatky), bez uzardeni jednickove lyze, uprava asi probehla pred par dny, ted je to vetsinou tvrde a nekde uklouzane (tzn. na brusleni skvele, stopu pro klasiku jsem nesledoval, mam pocit, ze byla skoro vsude), lidi dost, ale v porovnani s Jizerkami pohoda. Asi protoze nebylo upraveno s nemeckou preciznosti, neplatilo se ani za parkoviste ani za stopu.
Železnorudsko
Vloženo 28.12.2019 20:48
Dnes jsme jeli z Modravy podél potoka a pak pod Poledník. Stopa prošlápnutá od lidí, ale celkem pěkná. Podél potoka byli dvě-tři místa s málo sněhem, jak jsme stoupali výše, hodně se to zlepšovalo. Cestu na Březník dle informací od ostatních dnes protahovali i strojově.
Modravsko a Srní
Vloženo 28.12.2019 19:14
Dnes jsme jeli trasu z Modravy na Breznik. Snih kvalitni a dobre upravena stopa rolbou. Lidi tak akorat :) Pekny prvni bezko zazitek tuto sezonu.
Modravsko a Srní
Vloženo 28.12.2019 7:51
Cesta z Modravy na Březník šlapaná lyžaři. Na letošní podmínky paráda! Nahoře na Březníku spoustu sněhu. Z Modravy na Rybárnu, dále kolem Roklanského potoka stopa šlapaná, je to na horší lyže. Podobně mezi Kvildou a Horskou kvildou.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 26.12.2019 22:47
Stopy okolo Kvildy projeté pouze od lyžařů, sněhu cca 10 cm, takže kvalita stop tomu odpovídá (tráva, klacky, kamínky), rozhodně na nejhorší lyže. Ve vyšších polohách je sněhu víc, už bez škrábání, stopy ale jen prošláplé od lidí.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Vloženo 26.12.2019 22:22
Z Modravy na Březník 20-40cm sněhu, čim výš tim víc. Neupraveno, propich až na asfalt, projeto od běžkařů, singletrack. Nejvhodnější soupaž, pro skate krajně nevhodný. Dole super tréninkové kolečko, k rozcestí u mostu, s použitím pevné peší cesty, tam-zpátky. Přes Ptačí nadrž na Filipovu huť to jde, kvalita stopy značně horší než Březník. Propich ještě hlubší kolem nádrže. Projela tam 4pásovka, která zlikvidovala stopu, takže to zhoršila. Kdyby jely 2 a každá držela svou stopu, bylo by to ku prospěchu. Kdyby to srovnala rolba, udělal by se podklad, sněhu dost. Černá hora špatné, hluboké, singletrack projetý jedním běžkařem, velký odpor ze všech stran. Bez úpravy to je smysluplný z Modravy na Brězník.
Modravsko a Srní
Vloženo 14.11.2019 20:33
První letošní běžkaření. Churáňov u Lenců - Pláně rozježděno od aut, při okraji vyšlapána obstojná stopa, ve které to místy zadrhává o podklad. sjezd od sjezdovky směrem na pláně dosti zledovatělý. Je to zatím spíše na soupaž v kolejích po autech. Vlastní stopu jsem prošlápl až na asfalt.
Na stadionu jsem si vyšlapal asi 400 metrový okruh na klasiku, v lese to zatím hodně dře.
Centrální Šumava - Zadov, Kvilda

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Šumava