Brdy a Hřebeny – běžky

Archiv zpráv zimy 2016/2017

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Brdy a Hřebeny ze zimní sezóny 2016/2017. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Brdy a Hřebeny - aktuální zprávy

Vloženo 5.2.2017 17:37
Střední Brdy (Příbramsko): obleva, dole mokrý sníh (cca 600-700 m.nm.) od 750 mn.m. krásný firn, dá se skvěle jezdit. Orlov-Slanina - dá se jet. Od Slaniny k Pilské nádrži posypáno, jde to blbě. Nejlepší je vyrazit přes Třemošnou na Buršovskou, Káňskou, Tok a Houpák, zpět přes Čihadelskou a Pilskou dolů. Tady vám to pojede naprosto parádně. Zítra na www.ObjevBrdy.cz podrobnější info. SKOL!
Vloženo 5.2.2017 16:58
Za Zajecova na Tok a zpet. Spodni cast na hranici sjizdnosti/spis za ni, zitra uz asi bwz sance. Okolo Toku dobre, jen rozbite trate a obcas couha kamen i koren.
Vloženo 5.2.2017 0:15
V sobotu Černolice - Skalka - Stožec - Studený vrch - Hostomice. Ve většině případů zledovatělé a na hranici sjízdnosti. V neděli již asi nesjízdné!
Vloženo 4.2.2017 21:19
Dnes Malá Víska - Jindřichova skála - Tok a přes lesy zpět. Sníh místy rozbředlý, místy led. Chtělo by to připadnout, ale většinou se dá. Silničky kolem Valdeku posypané, jede se lesem nebo příkopem. Lesní cesty kolem Toku nejlepší, měkký sníh, jen si člověk musí razit stopu, takže lépe mít BC.
Vloženo 4.2.2017 21:08
Stožec - Vysoká jedle - Hradec: všechno mokrý nebo zledovaťelý, sníh rychle mizí. zÍtra už to bude asi uplně bez sněhu...
Vloženo 3.2.2017 20:01
Skate buď Strašice/ Těně/Smolárna upraveno cca 15km, nebo Těškov upraveno 15 km
Vloženo 1.2.2017 17:50
Z parkoviště Skalka (hřeben Řevnice - Mníšek p.B.) krásná procházka po červené na Skalku - stopa prošlápnutá (odpoledne bohužel rozjetá autem). Ze Skalky krásná stopa na Jezírko, bohužel svah dolů Pod jezírko jedině pěšky - ze sněhu ční kameny. Jinak je sněhu dost, dá se jít i mimo značené turistické.
Vloženo 31.1.2017 23:06
Nepomuk - Planýrkou nahoru na Malý Tok, dále na Prahu (vrchol) a "pod vedením" zpět - krásná hladká stopa, o víkendu inverze, nahoře jasno a teplo (cca -2°C.). Dále Láz - Skelná huť - Bor taky hezká cesta se stopou. Jen reaguji na Orlov - probíhá tam těžba stahování dřeva, posypané cesty se dají obejet lesem (již vyjetá stopa :-) Sníh a teploty přejí, v Brdech pořád sypký sníh, prostě paráda!!! :-)
Vloženo 31.1.2017 13:17
Z Orlova na Tok - Jordán - okruh okolo Houpáku na Pilskou a zpět do Orlova. Sněhu dost ALE mimo vrcholu Toku všude protaženo a cesty převážně okolo Orlova posypané! Mapy níže vůbec neberte v potaz, jelikož jsou navržené trasy z větší části posypané. Určitě si neberte běžky od ježíška, je to tak na kameňačky. Stopa je rozbitá a na vrcholcích už to dost odtává, snad pomohlo sněžení.
Z Brd mohou být druhé Jizerky a to se nikdo ani nemusí moc snažit, stačí koupit jednu starou rolbu a bude tam celá Praha každý víkend. Vůbec nechápu proc sakra ty cesty musí protahovat!!! Chápu, že je potřeba težit dřevo, ale kvůli tomu snad nemusim posypat celý Brdy!!!
Vloženo 27.1.2017 21:01
Vlakem do Všenor. pěšky na hřeben nad Červenou hlínu. Hřebenovka dobrá spíše na klasiku přes Skalku dál po hřebeni ke Kytínské louce,kde jsem neodbočil,ale jel dále rovně směrem,kde jsem tušil Klondike.Všude vyježděné stopy,ale v lese postupně slabší a slabší stopa,až jsem zůstal posledním pátračem a běžky potupně sundal.Pak lesem do znetvořených Haloun a přes pole a ploty do Řevnic.Na hřebenu dobré,možná až do Hostomic,ale neexperimentujte.
(Odpověď na dotaz uživatele jerry z 27.1.: Zdravím, nevíte někdo jak to vypadá na cestě Černolice - Skalka a dál?

Díky!)
Vloženo 26.1.2017 8:37
Vážení kolegové, běžkaři!
Zde pod tímto odkazem najdete platné, VLS ČR odsouhlasené mapy s běžkařskými trasami v CHKO Brdy (Příbramsko).
Uvedené cesty (červeně) nebudou pluhovány, sypány kamínky atd. Prostě plně sjízdné pro běžkaře. Mapy jsou celkem 3 (Oblast Nepomuku, Lázu a Orlova). Prosíme, respektujte určitá omezení vyplývající z map. Pokud přijedete na okruhy, prezentované v mapách, je to jistota. Pozor! mapy platí jen pro tuto sezónu.

http://www.objevbrdy.cz/objevbrdy-cz-bezkarske-mapy-pro-tuto-sezonu-jsou-konecne-do-doby-vzniku-destinacni-spolecnosti-brdy-jsme-pouze-prosebnici.html

Ještě aktuální info z Brd: 8:30 hodin: velmi malá oblačnost, sníh stále sypký, cca 20-30 cm, -3°C. prostě pořád nám pánbůh přeje, využijte to :-)

Děkujeme redakci KamZaSnehem.cz, že zde můžete tu ta tam publikovat posuny v jednáních ohledně CHKO Brdy. Jste fajn!
Petr P.
Vloženo 24.1.2017 22:15
Všenory - Černolice - Hvíždinec - Skalka - Červený kříž - a dolů
Nastup na Hřebeny z Všenor po žluté neseme lyže na zádech, dle předpokladů :-). Ale už před rozcestím Červená hlína paráda. Směr Skalka a dál - nebylo to namrzlé, ani to nedře. Potvrzujeme, co psala Gábina 20.1.
Vloženo 24.1.2017 8:03
Mezi Nepomukem a Zalány je mezi silnicí a lesem krásný okruh cca 3,5 km. Celý den na sluníčku, prostě paráda... Stopy vedly i dolu pod silnici, ale tam jsem nebyl...
Vloženo 23.1.2017 1:30
Původně to vypadalo na takový klasický okruh z Teslína kolem Horního Padrťského rybníka, tj. nejprve po zelené turistické značce přes Břízkovec a pak po červené značce až km hráz rybníka. Tahle část cesty není úplná běžkařská idea. Cesta je dost protažena a i když je zde jistý náznak stop, moc dobře se v nich nejede. O mnohem lepší byla stopa po přejetí přes hráz Horního Padrťského rybníku (za současného stavu se dá jet i po rybníku) . Ale jakmile se člověk po cca 3 km přiblížil k rozcestí Václavka, skupina běžkařů nás varovala před pokračováním v cestě, že kus trasy ve směru na Teslíny je kvůli práci dřevařů dost nepoužitelný. Vrátili jsme se proto kousek k okraji Horního Padrťského rybníka a pak pokračovali po jeho okraji, kde jsme se místy museli prodírat rákosím. Ale stopa zde furt nějaká byla, i když to bylo takové trošku dobrodružnější. Ale jinak fakt super zimní romantika. Pokud si chcete užít na běžkách klasiku, vyplatí se v těchto končinách jezdit mimo značené trasy. Stop je zde docela dost. Jinak mě ale fakt mrzí, kolik větších cest je protaženo a místy i posypáno. Docela rád bych pochopil, proč se tak děje. Dost to totiž kazí jinak super zdejší zimní poetiku.
Vloženo 22.1.2017 18:48
Skiareál Těškov - rolbou upravené okruhy na loukách výborné, v lesích kolem Radče vyjeté stopy. Vypluhovaným silničkám do příštího sněhu se raději vyhnout. Sjezd po červené značce z Radče do Těškova až na asi třicetimetrový úsek v horní části s kamínky dobrý.
Vloženo 21.1.2017 23:03
Dnes od silnice mezi Hostomicemi a Bukovou směr Studený vrch (podél Kuchyňky) moc pěkné, pohodová projížďka.
Vloženo 21.1.2017 22:05
Z Orlova nejdřív směr Pilský rybník - cesta protažená a místy posypaná, ale dá se většinou ve stopě podél cesty. Zkusili jsme nejdřív po stopě a pak svahem na hřeben Třemošné, ale cesta hřebenem z Třemošné k sliničce Pilák - Obecnice protažená a hodně posypaná a nedá se ani podél, stejně vypadá silnička Pilák- Obecnice. Za křižovatkou dál na Tok a Jordán a všude kolem úplně bezva - prašan, stopy, žádný posyp. Z Toku dolů k Piláku úplně bezva, všechny ostatní cesty vypadají dobře. Podle informací z doptání od ostatních je to dobré i u Lázu, Skelná huť, nad Obecnicí i na severní straně u letiště. Kromě cesty mezi Pilákem a Obecnicí a odbočkou po hřebeni k Třemošné jsou všude na Brdech pro běžky výborné podmínky. O oblasti Praha - Padrtě a dál na západ nevím, tam jsme nebyli.
Vloženo 20.1.2017 18:46
Odpoledne smer Skalka a dal po hrebeni.
krasny svezeni, spis skate.stopy zadny.
(Odpověď na dotaz uživatele Eda z 20.1.: Víte někdo, jak to vypadá na Hřebenech? Díky.)
Vloženo 19.1.2017 13:40
Vážení kolegové, běžkaři! Ano, potvrzujeme: Příbramsko (Orlov, Pilská, Láz, Tok..) skvělé podmínky, aktuálně -9°C a jasná obloha (13:00 hodin). Sníh stále skoro prašan, prostě pohádka a počasí nám přeje!
Ta nejdůležitější zpráva: VLS ČR, která spravuje cesty v CHKO Brdy chce jednat. Budeme předkládat běžkařskou mapu, která nebude solena, kamínkována, pluhována až na asfalt.. Ještě letošní rok budou existovat oficiální běžkařské trasy, u kterých bude jisté, že nenarazíte na problém. Tes že by se hnuly konečně ledy???

Ještě koho to zajímá a má chuť se podílet na rozvoji regionu (běžkařské trasy, etc.), info zde: www.objevbrdy.cz
Vloženo 27.1.2017 10:30
(Odpověď na dotaz uživatele Jerry z 27.1.: Zdravím, nevíte jak to vypadá na trase Černolice -skalka a dál? Jestli má cenu se vydat v so.

Díky moc!)

Aktuální informace o Brdech jsou na http://www.brdskelisty.cz/brdska-stopa.html

Kolem Skalky už to asi bude dost zmrzlé a zledovatělé. Minulý týden u Padrťských rybníků byl krásný prašan.
Vloženo 19.1.2017 10:26
Stopy včera v polích kolem Těškova ok, občas kouká stéblo nebo větvička. Lidí pár. Vyšlo mi to sice jen chvilkové odpolední sklouznutí před západem slunce, ale fajn.
Vloženo 18.1.2017 19:59
Láz - Pilská přehrada - Tok - Houpák - Tři Trubky - Dolejší Padrťský rybník - Praha - pod Čihadlem - Lázká přehrada - Láz (37km).
Kolem Láze je 20cm sněhu, nahoře v 800m 30cm, v lesích tak o 10cm méně. Sníh je zatím měkký, skoro prašan a modrý vosk v něm krásně držel.
Hezké stopy jsou kolem Toku (od odbočky ze silnice za Pilskou studánkou). Asi by se dal jet i okruh po kolem dopadové plochy, ale na pláních studeně foukalo. Zbytek trasy jsme skoro vždy jeli po lesních cestách buď uhrnutých pluhem (místy fleky asfaltu) nebo alespoň koleje od náklaďáku (ty celkem jdou). Nikde nebylo nutné sundavat lyže. Občas je na silnicích i posyp z kamínků, zejména v zatáčkách. Nejhorší je asi silnice od západu na vrchol Praha a pak silnice od Pilské přehrady do Obecnice (tam jsme naštěstí nejeli).
Lidi žádní, za celý den jsme potkali tři běžkaře a pár pěších (naštěstí jen na silnicích, stopy nejsou vydupadné kromě modré značky v západním svahu Prahy).
Vloženo 17.1.2017 12:10
Podle aktualizace 16.1. na jejich webu by ski areál Těškov měl být ok http://www.sparta-cycling.cz/nastenka/160/ski-areal-teskov-a-strasice-aktualni-stav-snehu-a-lyz-stop-2017. Na kameře se občas objeví lyžníci, takže to snad opravdu aspoň nějak funguje. Jen z toho není poznat, které okruhy jsou projeté. Pokud budu stíhat, zítra se tam chci na chvilku zastavit. Vyjde-li mi to, dám vědět.
(Odpověď na dotaz uživatele David Krause z 17.1.: Nemáte někdo povědomí, jak to vypadá s upravenými stopami ve Strašicích nebo v okolí Nového Jáchymova? Díky.)
Vloženo 16.1.2017 13:32
Těškov + Radeč a okolí. Stopy na loukách v okolí Těškova projeté před pár dny strojově, včera již někde zaváté či rozmydlené od lidí. Nicméně lze použít i lepší lyže. V lese směr Radeč občas koukají kamínky, či klacky. Nicméně jde a je i projeto. Z Radče k silnici na Skelnou Huť celkem jde, dále pak směr rybník Habr po žluté turistické značce už koukají kamínky celkem dost. Od Habru k Těskovu po modré to jde. Trasa zde: https://mapy.cz/s/1kJRw
Vloženo 16.1.2017 11:41
Ve strednich Brdech idealni podminky, 20-30cm snehu. V sobotu zapadaly cesty predtim v tydnu "upravene" pluhovanim a posypem. Z Lazu smer Bila Skala a dale na zapad bez "upravy", slusne stopy. Da se ale ocekavat, ze v tydnu se podminky na hlavnich cestach zhorsi z duvodu cinnosti VLS.
Vloženo 14.1.2017 21:11
zdravim a posílám jedno aktuální info:
míšov - nad maráskem - třemšín - hengst - pod maráskem a zpět
paráda cca 35 cm sněhu některé cesty stažené, ale bylo nachumeleno, tak se dalo i bruslit.
paráda a lidí pár
Vloženo 14.1.2017 17:29
na www.objevbrdy.cz se taky ukazuje info o stavu sněhu (Střední Brdy). Nedávno tam byla informace a fotky, jak VLS vysypaly některé tradiční běžkařský trasy kamínkama :-(
Vloženo 11.1.2017 21:02
(Odpověď na dotaz uživatele Víťa z 11.1.: Zdravím, nevíte někdo jak to vypadá s běžeckou stopou z Všenor do Stožce přes Skalku?)
Zatim malo snehu, na cestach s kamenitym podkladem jdete po kamenech, na asfaltu je to lepsi, ale celkove nic moc. Znicite si lyze (my to byli okouknout pesky a pokud nenapadne, tak radsi vyrazime o vikendu jinam, ale treba napadne :-)).
Vloženo 12.1.2017 12:47
Byli jsme minulou sobotu z Nepomuku okolo Padrtí a přes Prahu zpět a sníh OK.

(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 11.1.: Ahoj, nemáte někdo info, jak to vy¨padá v Brdech se sněhem na klasiku? Rádi bychom v sobotu vyjeli z Příbrami, popřípadě vyšli a pak po modré k Praze a dolů směr Rožmitál. V neděli pak Míšov, Nad Maráskem, Třemšín a Rožmitál. Děkuji za jakékoliv info.)
Vloženo 8.1.2017 9:30
Ze skalky. Nejprve po "značené" běžkařské podle mapy.cz - po odbočení ze zpevněné cesty samé kameny, kořeny. PO zpevněné - upluhovaná´, místy klacíky, kamínky... Ale jede to. Na velký sportovní zážitek to není, ale parádní zimní turistika na kameńačkách.
Vloženo 8.1.2017 0:09
Aktuální informace od běžkařů o sjízdnosti na Brdech jsou též zde: http://www.brdskelisty.cz/aktualni-zpravodajstvi/
Dnes jsme jeli z Teslínů k Padrťským rybníkům a ještě kus dál za ně - až na hráz dolního rybníka to celkem jde, i když občas člověk křísne o kamínek. Na otevřené planině pod dolnim rybníkem jsou silničky více protažené, místy jsme raději hančovali přes louky. Odhaduji 10 - 20 cm prašanu, ovšem většinou bez podkladu. Jet se dá, ale těšil jsem se, že to bude lepší. Jednoznačně na kameňačky.
Vloženo 5.1.2017 10:06
Teslíny dnes ráno 20 cm sněhu - viz zde: http://www.brdskelisty.cz/automaticke-mereni-snehu-na-teslinech.html
Vloženo 4.1.2017 13:14
Bydlím tam a zatím naprosto bez šance, nesouvislý poprašek. Když toho bude 2*tolik, tak to půjde po asfaltu (když nebude rozjeto autama) Na terén chybí ještě mnoho


(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 4.1.: Ahoj,
nebyl jste někdo v posledních dnech v Brdech, a nemáte informaci jak to tam dneska vypadá? Přemýšlím nad trasou od řevnic/mníšku dolů na jih.
Petr)

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Brdy a Hřebeny