Brdy a Hřebeny – běžky

Archiv zpráv zimy 2012/2013

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Brdy a Hřebeny ze zimní sezóny 2012/2013. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Brdy a Hřebeny - aktuální zprávy

Vloženo 6.4.2013 22:34
Dnes Orlov - Tok, ok. od Třemošné, cesta Obecnické sedlo - Můstek cca 3 plotny, které se jezdí po kraji a jedna se objíždí lesem. Dále super svezení. Spatřeni stopy po kolech, chudácí nechtěl bych po tom páse jet na kole. Boří se to tam. Pak sme se někudy dostali od Carvánky na Borské sedlo (více vyprávění při osobním setkání, ale fakt prdča, VLS to zkrátka nedává, psychicky), pak práve po cestě ze sedla k Vojákovi, nechá se, ale nic moc. Občas šutr. To samé od Vojáka po asfaltce. Nechá se při kraji jet, celkem slušně. Od zatáčky nad Boudou u Břízy, super až ke Sv.Jánu. Sv.Ján - Praha - Roviny = nesjízdnost, tam je to doslova úchylné. Objížďka Sv.Ján - Temná smrčina - u Hada - Roviny, super svezení - jen jedna vytátá plotna. No z Rovin, pohoda až na Zadní Záběhlou naší klasikou... Odtud se musí pěšky, dole sníh prostě není...a pro přitroublíky : " Na Zadní Záběhlé už jsem myslel na to jak si dám vínko a párek v Dobřívě, na svém oblíbeném místě, ups :-))) ". Vlčák Brdská stopa.
Vloženo 5.4.2013 16:30
Jak to tak vypadá tak i okruh Buď fit v okolí vrcholu Prahy je sjízdný. Nicméně není to úplně ideální (...).
Vloženo 4.4.2013 20:49
Dneska byla projeta trasa Středobrdské magistrály naším zpravodajem z Brdské stopy. Stopa je sjízdná z Olrova na Tok a k bunkrům na Jordánu a to dokonce bez sundání lyží (..). Přesná výšková měření sněhu, možná letošní posledí, jsou k nalezení pod odkazem umístěným v pravém menu této webové stránky.
Vloženo 3.4.2013 17:31
Trasa letiště pod Hejlákem, Jordán, Tok a dále ku Praze je sjízdná. Nohoře cca 20 cm sněhu a -5°C. vypadá to, že se bude i nadále lyžovat.
Vloženo 2.4.2013 16:01
V neděli odpoledne jsme prošli (bohužel) trasu z Malého Chlumce přes Jelení Palouky, Hradec a Stožec, Na Soudném, nad Rochotou a poté zpět po cyklostezce na Malý Chlumec. Cesty nebyly překvapivě protaženy a dokonce byly i sjízdné. Pochopitelně pouze na starých lyžích. Místy to opravdu bude dřít.

Dále Skiareál Těškov hlásí sjízdnou trasu Těškov - Radeč po červené turistické značce. Ovšem místy jsou odtátá místa. Více info na Brdské stopě.
Vloženo 21.3.2013 9:14
I přes vydatnou sněhovou přeháňku, která přešla přes Brdy z 19.-20.3.2013, jsou tyto kopečky nesjízdné. Skoro se mi chce říci, za rok nashledanou.
Vloženo 14.3.2013 16:37
Krásné
Vloženo 4.3.2013 12:53
krásné svezení po ránu mráz potom nádherné slunce všem kteří se podílejí na upravu tras velké poděkování.
Vloženo 3.3.2013 17:37
Těškov (les) - stopy na klasiku de facto nejsou, bruslit se dá velmi opatrně na několika trasách v lese a směrem na Lhotu pod Radčem (2 úseky vytáté úplně, raději bez lyží), tam na poli se lyžuje 70 % po sněhu, 30 % po bodláku, ale jede to. Pěkný je na bruslení okruh u penzionu a pak červená značka na Radeč (vyjma prvního úseku v lese od penzionu, který má více variant a zítra to tam asi už bude vytáté úplně), kde sníh ještě asi nějaký ten den vydrží a lyžovat tam půjde.
Vloženo 2.3.2013 22:28
Zdravím,

mohu potvrdit - z Míšova směrem na Getsemanku sněhu dost. Slunce azuro. Protáhl jsem to až do Nové Mitrovice-Mítov a i tam se ještě dalo i po polích - ovšem již není projetá stopa, každý musí sám. Ráno na povrchu umrzlejsí krusta, přes den odtávalo, po 16h opět umrzává. Přímo v Míšově na parkovišti asi 10 aut od běžkarů.
Vloženo 2.3.2013 18:40
V okolí Těškova je projeto rolbou nejvíc tras za celou sezónu, nejlepší lyžování to ale není, sněhu ubývá. Lepší jsou zde tradičně podmínky pro bruslení, klasické stopy jsou většinou mělké, někdy žádné. Určitě je to na starší lyže. Zmrzlý sníh se během dne mění na některých místech na rozbředlý a pomalý.

Nejlepší lyžování je cestou na Radeč po červené značce a na několika dalších rolbou projetých cestách v lese v této oblasti. Pokračování od Radče dál po trase zítřejšího „posledního sklouznutí“ (http://www.sparta-cycling.cz/clanek/582/posledni-sklouznuti-nedele-33-na-trase-ski-areal-teskov-biskoupky-a-zpet) je zajímavý dobrodružný výlet (moc často se sem na lyžích nedá), ale o lyžování to místy moc není - místy se rolba bořila a tak povrch není rovný, ve sjezdu z Radče na sever pak občas čouhají klacky na trati a dá se o ně pěkně rozmlátit :-) Vracel jsem se okolo Radče ze západní strany, tu objížďku nedoporučuji (rolba tam byla, ale asi se o tom nikde zmiňovat nebudou), zde je to jen na klasiku (cesta je vytátá). Asfaltka na Brno prohrnutá ale aspoň s nějakým sněhem, na kameňačkách se dá nahoru vyťapat (opačný směr nedoporučuji). Sjezd od Brna ač projetý zbloudilou rolbou taky nic moc. Ještě jsem zkoušel trasu ke Lhotě pod Radčem, spíš lehký podprůměr, v lese se musí jednou zouvat lyže, okruh na louce je pak v pohodě ale bez klasické stopy. GPS záznam: http://www.cykloserver.cz/cykloatlas/?d=112218

Na loukách jsem vyzkoušel jen malá kolečka u penzionu v Těškově (ta jsou velmi dobrá), dál na louky jsem radši nejezdil a dle pohledu z auta jsem udělal asi dobře, sněhu bylo méně a zelené více než při lednové návštěvě (z níž je video zde http://www.kamzasnehem.cz/video/teskov-2013-01), ale na okruhu Holoubkov nějací běžkaři byli.
12:25
12:54
13:44
14:02

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (7)

Vloženo 1.3.2013 22:42
Z Míšova směrem na Getsemanku projeta jedna stopa, začíná na kraji obce a zpočátku vede po turistické značce - směr Marásek, sněhu je zatím dostatek ( 20 - 30 cm ), a to i v polohách okolo 600 m, sníh je bohužel hodně přemrzlý ( silná krusta), stopa je místy zledovatělá, velmi rychlá, jakékoliv sjezdy mohou být nebezpečné, nelze účinně brzdit. Obleva se zcela zastavila, teplota ve 13. hod. okolo 0 st. (Getsemanka). Většina cest v blízkosti Getsemanky a Marásku je prohrnuta.
Vloženo 27.2.2013 8:45
I přes oblevu a déšť jsou Brdy stále vhodné k běžkování. Je potřeba však vybírat vhodnou trasu :-).
Vloženo 23.2.2013 21:11
U Dobříše 25cm sněhu, občas projeté stopy, lesáci zatím nestačili prohrnout cesty a tak se pěkně běžkuje
Vloženo 20.2.2013 21:40
Nejfrekventovanější brdské stopy jsou sjízdné! Podrobné info v odkazech na pravé straně webu. Během uplynulých třech dnů se nám podařilo pokrýt měřením a zmapovat hlavní lyžařské trasy na území Brd od Skalky až po Třemšín!
Vloženo 17.2.2013 23:27
Na Brdech leží 5-15 cm sněhu, na některých místech se lyžovat dá, i když raději se staršími lyžemi. Podrobnější zprávy jsou u našich kamarádů z Brdské stopy, viz http://www.brdskelisty.cz/aktualni-zpravodajstvi/snehove-zpravodajstvi-15unora-2013.html

Horská služba Brdy vás zároveň zve na 2.seminář Horské služby Brdy, který se bude konat 9.března ve Strašicích, více viz http://www.brdskelisty.cz/aktualni-zpravodajstvi/2-seminar-horske-sluzby-brdy.html
Vloženo 13.2.2013 7:49
Sněhová situace na Brdech se vylepšuje. Dnes by měl být v provozu i Skiareál Těškov, který bude s nejvyšší pravděpodobností i připaven na středeční závod lyžařské ligy. Sněhu přibývá a tím se tak rozšiřují i možnosti lyžování. Zatím je sjízdné okolí Orlova směrem na Tok, hřeben v okolí Prahy. Omezeně se sklouznete i z Teslín.
Vloženo 8.2.2013 10:00
Včera hlídka neoficiální Horské služby Brdy zprovoznila na části okruh "Buď fit" v okolí vrchu Praha ve Středních Brdech. Není to Bůh ví jaké lyžování, ale dá se. Navíc dneska sněží.
Vloženo 30.1.2013 20:06
Skiareál Těškov je ode dneška mimo provoz. Obleva prozatím přerušila lyžování.
Vloženo 28.1.2013 16:35
Těškov - přes noc trochu napadlo, ale ve dne začalo tát, 2°C. Na šutračkách slušné svezení, dobré lyže ani náhodou. Směrem na Volduchy je sice upraveno, ale opravdu v lese málo sněhu a rozumně nejetelné. Naopak cesta na Radeč je dobrá - část je sice vyplužená, ale ta, co není, je pěkná.
Vloženo 27.1.2013 22:29
Těškov - kdo umí bruslit, asi je to pro něj dobrý. Pro ploužící se turisty výletního typu tam nebylo dost sněhu a pohledných přírodních scenérií. To bylo k nalezení spíše na druhé straně od dálnice směrem na Brdy, kde běžní běžkaři prošlápli stopy lesem.
Vloženo 27.1.2013 22:00
Ahjo Martine, jak jsi prosim udelal ten GPS zaznam a umistil do mapy? Diky Mirek // Dovolím si odpovědět rovnou do tvé zprávy - je potřeba mít GPSku, která umí vyexportovat záznam výletu do souboru ve formátu GPX. GPX soubor se pak nahraje na Cykloserver (v menu cykloatlas on-line a pak import), případně na jiný web podobného typu, já občas používám ještě everytrail.com. Martin
Vloženo 27.1.2013 17:14
Z parkoviště na hřebeni nad Mníškem na silnici do Řevnic - asfaltka okolo Skalky k Červenému kříži má tenkou vrstvu uježděného sněhu, na klasiku v pohodě i přesto, že místy není stopa. Bruslit se dá taky, ale radši jen na kameňačkách.

Z Červeného kříže na rozc. Na Soudném stopa "po žlutých šipkách" solidní, místy vylézají kameny, ale to tady asi vždy. Dle mého určitě lepší než přes Kytínskou louku, kudy jsme se vraceli zpět - cesty občas zasviněné od aut chatařů, občas i posypané nebo moc prohrnuté.

Dále k bývalé vojenské základně cesta znehodnocena těžbou, ale stopa mezi kolejemi nakonec špatná není, na bruslení určitě nevhodné. Vojenská základna je oproti stavu před 2 roky již nepřístupná, objeli jsme ji těsně podél ní zleva, sjízdné celkem v pohodě, i když to s lyžování místy moc společného nemá.

Silnice od základny na Stožec (a asi i dál až k hlavní silnici Dobříš - Hostomice) velmi dobrá na bruslení, klasika se dá taky.

Zpět ze Stožce po severní straně hřebene - sjezd po modré v dolní části vyplužený s množstvím kamenů, chce to mít štěstí, dají se tam i zničit lyže :-( Vrstevnicová cesta má sněhu dost, stopa střídavé kvality, občas se jede jen v koleji od traktoru.

Druhý směr z parkoviště k Černolicím - dvě vyjeté stopy a mezi nimi i prostor na bruslení, pěkné, více kamenitá místa jen občas. V závěru (dojeli jsme k vysílači před Černolicemi) je mnohem lepší jet po cestě na hřebeni, než po turistických značkách.

Celkově sněhu překvapivě dost, nové lyže se sem nevyplatí brát stejně snad nikdy. GPS záznam je zde http://www.cykloserver.cz/cykloatlas/?d=110497#pos=49.87327P14.21030P13, video je zde http://www.kamzasnehem.cz/video/hrebeny-2013-01
Vloženo 26.1.2013 18:29
V okolí Těškova je upraveno hodně tratí, více si to užijí bruslaři, kteří mají k dispozici většinou ještě širší pás na bruslení než třeba v Jizerkách. Místy vylézá tráva a někde i hlína, většinou neškodné, ale kdo má hromadu lyží, tak ať ty nejlepší nebere. Stopy pro klasiky jsou s ohledem na množství sněhu mělčí, ale jezdit se v nich dá.

Z krátkých okruhů v centru skiareálu u penzionu Brdy je v lepším (=výborném) stavu ten kratší, co se na něm (asi) jezdí závody. Z delších okruhů je asi o něco lepší okruh Holoubkov. Okruh Mýto taky celkem slušný, víc v zadní části. Pozor, přímý nástup na okruh Mýto od parkování není možný, muselo by se buď kus pěšky nebo stopou jen od lyžařů po poli. My přijeli upravenou spojkou od okruhu Holoubkov, ta má nejvíc zrádných míst. Úsek přes strniště asi hůře vypadá, než jaký je ve skutečnosti, o kus dále pak ale jsou na zdánlivě luxusní trati schované ojedinělé šutry.

Trasu nahoru na Radeč jsme možná nenašli správnou, střídaly se stopy od lyžařů v lese a částečně prohrnuté cesty s různě škodlivým podkladem, tohle je určitě na kameňačky, my to po zabloudění vzdali.

GPS záznam na mapě je tady http://www.cykloserver.cz/cykloatlas/?d=110445#pos=49.79836P13.69934P14 . Ještě rada pro účastníky závodu, co se tam jede v neděli odpoledne. Dle mapy se překonávají tři větší silnice. První jde přejet, na zbylých dvou se zouvají lyže.

Zde je video z výletu http://www.kamzasnehem.cz/video/teskov-2013-01
Vloženo 26.1.2013 12:12
Ski areál v Těškově má protaženy stopy mezi Těškovem, Holoubkovem, Volduchy a až do Habru. Jezdí se podél potoku Chejlavy a podél dálnice až d Volduch, poté se nechá jet až do Habru podél Voldušáku. Skvělé lyžařské podmínky. Info o areálu viz odkazy k oblasti (...)
Vloženo 23.1.2013 11:26
Nevíte nekdo proč Lesy čr pravidělně ničí běžkařskou stopu po červené nad Mníškem? Odklízejí tam sníh po celé šířce cesty jak na dálnici, idioti.
Vloženo 22.1.2013 16:20
Zdar, ranni vylet z Vseradic na hrebeny a dale do Cernolic. Z Vseradic rovnou od vlaku stopa az nahoru (po modre), za celou cestu tak 1-2 kaminky, ale na klidny sjezd to nebude, neni jeste podklad. Cervena od Stozce byly kameny, tak jsme jeli po silnici, okolo vojenskeho objektu, a slezli k Bilemu kameni, kde to ale take stale skrta. Trebizkeho dub - Na Soudnem, pohoda, sjezd Na Roviny skrtal, ale dal se. Od Na Rovinach luxus, pres Cerveny kriz, Na Trojaku, az Ke Sranku. Dal opet kameny, k Cernolickym skalam je to rovnou na lyze do ruky, i kdyz mate stare. Ale i tak, "da se" :)
Vloženo 21.1.2013 10:23
Z Holsin k Fabianovi to nekdo stahnul, takze je to nesjizdny. Stazena je i Bukovska cesta, sjizdna, ale je to bida.
Vloženo 20.1.2013 20:32
Z Teslin na Padrte - super svezení, sněhu habakuk, stopy parádní, malina!
Vloženo 20.1.2013 16:35
Dnes jsem se byl projet z Řevnic, směr Halouny a nahoru na hřeben a super poježdění. Občas nějaký ten kamínek, tak dávat pozor:-)
Vloženo 20.1.2013 8:48
Bukova u Pribrame, Holsiny, u Fabiana, Trnova, Dobris. Trasa sjizdna, obcas nejaky ten kaminek, predvesim na zacatku trasy. Za celou trasu jsem nikoho nepotkal :-)
Vloženo 20.1.2013 8:28
Běžkování okolo Nové Hospody v Příbrami.Sněhu docela dost (cca 15-20cm) a na protáhnutí těla dobré.
Zde případně odkaz: http://www.cykloserver.cz/cykloatlas/?d=110142#pos=49.68707P14.02293P14
Vloženo 19.1.2013 23:05
Hřebeny z Mníšku pB do Hostomic http://mapy.cz/s/66uQ . Sněhu relativně dost, chybí pevnější podklad. Vyhrnuté hřebenové cesty obstojně sjízdné, ale nutno počítat s občasným škrtáním štěrku (Jelení palouky, jako vždy Kuchyňka, posyp kolem Křižatek). Pěkná hluboká stopa v úseku pod studeným vrchem.
Vloženo 19.1.2013 21:55
Okruh ze Skalky na STozec a zpet - krasne svezeni, snehu dostatek (obcas kaminky na cestach projetych radlici, hodne lidi. Zaznam me trasy z GPS na tomto odkazu :
http://connect.garmin.com/activity/263772673#.UPsDg8yD2j8.email
Mirek
Vloženo 18.1.2013 19:14
Jižní a Střední Brdy jsou sjizdné. Raději však volte staré lyže. Pozor v lesních úsecích na vyčnívající kamení. S Hřebeny je to horší, je na nich méně sněhu.
Vloženo 17.1.2013 13:26
Aktuální telefonická zpráva z okolí brdské Prahy hlásí cca 16 cm sněhu a možnost lyžování na otevřených cestách a na starých lyžích. Výchozí místo je parkoviště v Nepálu.
Vloženo 16.1.2013 8:41
Sněhová situace na Brdech se vylepšuje. I když není to ono. Spatřeny byly stopy od sáněk a bobů v okolí Třemošné.
Do provozu se však pomalu dostává Skiareál Těškov, kde byly včera protaženy některé stopy. Podrobné informace naleznete pod odkazem, který je uveden v pravé části tohoto skvělého lyžařského webu. Sekce Odkazy k oblasti.
Vloženo 15.1.2013 11:31
Zatím málo, zkoušel jsem to od parkoviště na Skalce, ale dře to :) Odhadem tak 5-7 cm, ještě by to chtělo jednou tolik.
Vloženo 15.12.2012 22:00
V podbrdském "skiareálu" Těškov je několik strojově upravených tras. Nově ode dneška to je trasa Těškov - Hrad Radeč, kopírující červenou turistickou značku. Čerpáno z http://www.brdskelisty.cz/skiareal-teskov/skiareal-teskov.html, kde najdete i info o dalších upravených trasách.

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Brdy a Hřebeny