Brdy a Hřebeny – běžky

Archiv zpráv zimy 2020/2021

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Brdy a Hřebeny ze zimní sezóny 2020/2021. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Brdy a Hřebeny - aktuální zprávy

Vloženo 18.2.2021 16:44
Vyšlápl jsem si ráno od Nepálu na hřeben - že to ještě zkusím. Je to už opravdu pro skalní a na kameňačky. Konec sezony pokud se zima ještě neprobere... V kuse sjízdná byla ještě hřebenovka po Tocké mezi Prahou a malým Tokem. Včetně cesty kolem Čákovy vyhlídky. Pár zledovatělých míst (hlavně od sv. Jána na malý Tok.), ale lyže se sundavat nemusely. OK je také spojka Sv. Ján - Pražská linka. Spojka Malý tok - Pražská linka nic moc (kousek lyže dolu). Pražská linka holá a na okolních cestách, kde sníh ještě byl řádil harvestor... Tak SKOL v další sezóně (snad bude také tak vydařená:)
Vloženo 17.2.2021 17:44
Dnes ráni Teslíny - Praha - Nepomuk - Teslíny. Už to nestojá za nic a zítra bych to už nikomu nedoporučoval. Cesty rozježděné od lesáků a kamenů už kouká spousta. Je to už o lyže.
Vloženo 14.2.2021 22:01
Zaparkováno v Černolicích, lyže nasazeny na Červené hlíně a následně klasika po červené - U Šraňku - Parkoviště Mníšek - Červený kříž - Na rovinách a zpět. Cílem byl skate a podmínky celkem obstojné, vyrazil jsem pozdě odpoledne a lidí v tuto dobu už málo. Trasa poměrně čistá, potkal jsem ostrovy bukvic, mezi kterými se kličkuje nic moc. Na áčkové lyže možná ano, ale chce to obezřetnost. Skol!
Vloženo 14.2.2021 18:52
Dnes okolo 8:30 ráno, první auto na parkovišti Dobríš, Na Hradci. Teplota -14 stupňů:) Podél Studeného vrchu a Malého vrchu až na Písek a zpět. Sněhu místy dost, místy to bylo fakt na hraně, obecně všude dost kamínků, větviček, listů, ledu...nové běžky s tulení kůží nechte doma a vemte starší pár lyží. Příroda, výhledy, atmosféra boží.
Vloženo 14.2.2021 18:09
Dnes kolem poledne. Orlov - Nad Slaninou - Obecnické sedlo - Pilská nádrž - Pod Tokem - U Šraňku - Tok - Na třetí - Pilská nádrž - Orlov.
Většinu cesty v pohodě, občas kamínky na cestě. Stopa na klasiku jen místy, ale slušné na bruslení. Na áčkové lyže místy s velkou opatrností na béčkové v pohodě. Sněhu na asfaltu ale jen tenká vrstva a sluníčko rychle pracuje. Pozor na sjezdu od rozcestí "U šraňku" k rozcestí "Na třetí" nebezpečná kombinace ledových ploten a vytátých míst.
Vloženo 13.2.2021 22:44
HŘEBENY (Osov – Skalka – Černolice – Řevnice): Hřebenová cesta od Jeleních palouků je zpočátku přijatelná, směrem k vojenskému prostoru ovšem nepříjemný mělký mlat s častým štěrkem, červená pod Klondajkem tradičně mizerná (asi bylo rozumnější zkusit cestu na opačné straně severně dole pod hřebenem). Od Soudného ovšem slušné, uchozená cesta s dobrou vrstvou sněhu a stopami na klasiku po obou stranách, jen někde vylézá podklad. Takto lze pokračovat přes Skalku až k Černolicím, odkud potěšil sjezd po cestě nazpátek do Řevnic, tedy s trochou otrlosti vůči občasnému nářku skluznice.
Vloženo 13.2.2021 21:07
Dneska ze Skořice na Padrte. Na Kolvine pěkne podmínky cca 15cm. Na padrtema pod Prahou cca 20cm i více, asi nejhezčí podmínky.
Vloženo 13.2.2021 20:52
Hřebenovka ze Zbraslavi přes Jíloviště, Černolice, Skalku a Stožec:
Od konečné autobusu č. 129 Baně na Jíloviště ušlapané od pěších, ale pěkný pestrý terén a sněhu dost. Z Jíloviště do Černolic nedoporučuji červenou značku s prudkými kamenitými srázy. Mnohem lepší je jet po červené cyklotrase (blíže k dálnici), kde vede prostředkem cesty slušná stopa. Černolice se dajít ze západu objet po loukách, ale je to trochu divočina. Na rozcestí U Šraňku začíná nejhezčí úsek - široký pás na skate a po obou stranách mělké, ale pevné stopy. Na stromech námraza, lyžařů spousta a občerstvovna na Skalce v provozu. Je to pěkné až k rozcestí Na Soudném, občasným šutrům a ledovým plotnám se dá v pohodě vyhnout.
Dál po hřebeni je to kvůli prohrnutým cestám horší (více kamínků), ale dá se. Těsně podél zdi základny na Klondajku je prošlápnutá sjízdná stopa. Silnice od základny až na Stožec je bohužel prohrnutá skoro až na asfalt a lyže tam hodně trpěly. Raději bych to od Klondajku po Stožec příště zkusil po červené pod hřebenem. Od Stožce dál vrstva sněhu na asfaltce trošíčku lepší.
Vše vynahradil moc pěkný a bezpečný závěrečný sjezd k myslivně Jelení Palouky a volná jízda loukami až do Hostomic. Celkově 40 výživných km, které se na Hřebenech nezadaří každý rok.
Vloženo 13.2.2021 20:29
(okolí Dobříše): Jelení palouky a dál po červené:
málo lidí, na bruslení výborné, klasika jde také skvěle. Stopa vyloženě není, ale po stranách od běžkařů vyježděná něco jako stopa. Občas kamínky, ale nahoře na hřebeni už uplně čisto.
Vloženo 13.2.2021 18:29
Parkoviště nad Mníškem / Řevnicemi. Směrem na Černolice v pohodě, spíš pro bruslení, stopa na klasiku sem tam, ale i tak se dalo. Na Černolice tam i zpět fajn.
Vloženo 13.2.2021 18:27
Jediné, co mohu na Hřebenech doporučit i na bruslení je úsek U Šraňku- Na Soudném, při troše opatrnosti i na "dobré" lyže.Klasicky "šmajdat" na modrej se tam dá, i když stopa není. Dál k Obrázku občas kameny, od Obrázku projeto a bída, podle prostoru také spíš pěšky. Silnice k bráně, kde s bruslívalo, je projetá na asfalt. Cyklo na sever a celá severní strana zničená těžbou, občas lepší kousek. Sjezd do Haloun od místa, kde se připojuje cesta od Obrázku, celkem dobrý, ale dávat pozor! Za Halouny sjezd přes louky do Řevnic ke hřbitovu dobrý.
Vloženo 13.2.2021 16:36
Těškov
Upravené stopy, ale spíš než na sněhu je to na trávě a hlíně. Skoro všude nějaký ten kamínek nebo krtinec. Nahoře je to trochu lepší, tam něco vyčnívá jen výjimečně, ale pokud člověk nechce jezdit kolem dokola nemá šanci. Varuji, kdo se sem vypraví, tak si vemte kameňačky, jinak si zničíte lyže jako my.
Vloženo 12.2.2021 19:25
Dnes v 9 ráno: Orlov - Nad Slaninou - Obecnické sedlo - Pod Tokem - Seník pod Tokem - Tok - Houpák a zpět přes Carvánku - U Šraňku - Pilská nádrž - Orlov.
Z Orlova po modré nahoru vyšlapáno od lidí, kolikrát lepší přenést (kamínky), ale od rozcestí Nad Slaninou je to už dobré. Nahoře okolo Toku už jsou moc pěkné stopy (v brdském měřítku), po dnešku ještě lépe vyšláplé. Vyšlápl jsem i stopu na dopadovou plochu na Toku, kde by to bylo i na sněžnice. Z Toku na Houpák opět pěkné stopy, zpátky okolo Carvánky taktéž. Okolo Pilské nádrže je to už vyjeté autama, ale uprostřed se dá bruslit a na kraji většinou nějaká stopa je. Nahoře bylo azuro, stromy v zimním hávu, jedna velká paráda! Parkoviště v Orlově bylo po poledni plné, doporučuji vyrazit hned ráno. Užijte si to jako já!


(Odpověď na dotaz uživatele Pavelsni z 11.2.: Neví někdo, jestli vedou stopy z Obecnice k Houpáku a Toku? Šlo by to třeba přes Klobouček? Chci jet zítra 12.2. a nevím, odkud tam vyrazit. Podle všeho by nahoře nějaký sníh být měl...)
Vloženo 12.2.2021 19:21
OK, tu a tam kamínek, ale dá dojet přes Skalku, k Červenému kříži nad Kytínem i dále.
(Odpověď na dotaz uživatele Klára z 12.2.: Dobrý den, máte někdo přehled jak to vypadá na hřebeni Brd? Černolice a dále? Děkuji předem za info)
Vloženo 11.2.2021 11:01
Včera trasa Orlov - Třemošná -Tok - Houpák - zpět kolem Pilské nádrže, něco přes 20 km.

V nižších polohách ještě místy málo sněhu, občas vykoukne kamínek, některé cesty prohrnuté, ale neposypané, tvoří se náledí. Nahoře okolo Toku sněhu dost i s relativně hezkými úseky s vyšlápnutou stopou, na "přírodní" klasiku se to dalo, užil jsem si to náramně a nikde ani duše :-)
Vloženo 10.2.2021 21:28
Dnes jsem vyrazil z Teslín, auta na parkovišti skoro žádný. Směr Třemšín prohrnuto až na kamínky, nedá se :-( Takže jedině na druhou stranu směr Padrť - na hranici sjízdnosti, ale celkem to šlo. Pod býv. Klášterem těžba dřeva :-( nešlo projet, musel jsem se vracet zpět na rozcestí. Nejlepší svezení asi po cestě na Trokavec. Odhadem tak 5-10cm sněhu, ale chtělo by to aby připadlo aspoň ještě dalších 10cm...
Mapka trasy zde: https://www.suunto.com/cs-cz/move/michalrada/602413ca0077e464064f9959
Vloženo 10.2.2021 19:02
Z parkovište pod Skalkou krásné brusleni přes Soudný až k dubu Třebízského a zpět. Orgasmické pocity.. paráda. Perfektní podmínky😊
Vloženo 11.2.2021 11:01
Jel jsem ve středu z Orlova na Tok a kolem Kloboučku zpátky od Orlova. Bylo to dobré, ale chce to béčkové lyže. Na spoustě míst je to prohrnuté až na vylézající kamínky. I při sebevětší opatrnosti se jim nedá úplně vyhnout. Navíc, jak je sníh prachový, tak jsem to občas při bruslení prošlápl až na pevný poklad. Jediný úsek, kde se dalo fakt bez potíží bruslit a kde se s trochou opatrnosti dá i na áčkových lyžích, je mezi Orlovem a Pilskou a v jejím okolí. Ale když si vezmete horší lyže, u kterých se nebudete bát o skluznici, tak se to dá prima užít. Atmosféra jak na horách, zasněžené stromy a tak, prostě krása.(Odpověď na dotaz uživatele jsausten z 9.2.: Dobrý den,
zkoušel někdo trasu z Orlova či Kozičína směr Tok popř. trasy z Teslín okolo Padrťských rybníků směrem Praha/Malý Tok?

Díky)
Vloženo 9.2.2021 20:32
Dnes nevečer jsem se jen zastavoval /bez lyží/, na vrcholu silnice II/116 mezi Řevnicemi a Mníškem p.B.
Ve volném terénu je do 15cm sněhu, parkoviště plné, běžkaři byli k vidění v hojném počtu. Hřebenovka vypadala sjízdně na obě strany, ale spíše pro bruslaře, stopy nebyly ani po krajích. Stav ze silnice, dále jsem nebyl.
Vloženo 9.2.2021 8:11
Nejdřív jsem chtěl vyrazit z Voznice přes Knížecí studánky na Stožec. Projeto pluhem. Odjel jsem autem do Trnový resp. od zastávky Na hradci, tam taky. Projeto pluhem líp jak na D1. Čuměj šutry. Prošláp jsem stopu skoro až ke Klondajku po cca 80cm krajnici. Nic moc. Pak za Jistevníkem doleva lesem. I tam wtf protaženo. Zpátky na Jelení palouky. Nepotkal jsem jedinýho běžkaře. Ani se nedivim. Projel jsem se, ale jak je to protažený, tak leda nudnej vejlet na klasiku po krajnici, která je nadto na mnoha místech poničená lesáckym dobytkem.
Vloženo 8.2.2021 20:55
Mníšek - Klondajk a zpět. Od silnice kolem Skalky až na rozcestí nad Kytínem pěkné, stopy vyšláplé, sněhu stačilo. Pak dále až k Soudnému lesem, občas koukají kořeny, prosakují potůčky, trochu backcountry. Od Soudneho ke Klondajku bohužel protažené pluhem.
Vloženo 3.2.2021 18:43
opožděná, a vůbec celkem zbytečná (a možná pro nynější zimu taky poslední) zpráva ze středních Brd: úterý odpoledne sice povětšinou od pásma lesa nad Příbramí sníh byl, ale podmínky pro běžkování spíš bídný; i na úrovni kolem 750 m (Třemošná) byly po lese a menších cestách menší plošky už bez sněhu, ujetý větší cesty, kde nemohly jezdit auta, ještě sjízdný (Třemošenská cesta), kam auta mohly, místy nesjízdný (Buršovská cesta), menší cestičky někdy taky sjízdný;
nedostal jsem se bohužel už nad 800 m, kde to možná bylo fous lepší (blíž k centru, tj. k Toku, to vypadalo líp, tam bezsněhý plošky zřejmě nebyly), ale ani od nejvyšších partií bych si po pokračujícím nočním, dnešním a i dalších táních nic nesliboval (a moje teorie (byť dostatečnou praxí neověřená) k měřícím sněhovým automatům (konkr. Teslíny, Praha) - když uvádějí kolem x cm starýho odtávajícího (a ne moc vysokýho, tak pod 20 cm) sněhu, asi vůbec to neznamená, že všude kolem bude tak aspoň půlka x, spíš to znamená, že na spoustě i nedalekejch míst to může bejt i 0);
prostě s běžkama (i sněžnicema) bych, pokud nenasněží dostatečně vysoká vrstva novýho sněhu, nikam do Brd už nevyrážel
Vloženo 31.1.2021 20:43
Dnes jsme vyrazili z Nepomuku směr Padrťské rybníky. Cesta mizerná, zledovatělá, led pokrytý trochou včerejšího prašanu. U Červeného lomu došlo k přehodnocení situace, zatočit na Teslínskou cestu jsme se už neodvážili, vystoupali jsme ale na Prahu a pokračovali Malý Tok a několikrát otočili kolečko kolem Hradiště. Zde už bylo sněhu dost, pěkné stopy a dalo se jet i po protažených cestách. Tedy v místech kolem 800 m.n.m. je sněhu docela dost, naopak pod 700 je to bída.
Vloženo 31.1.2021 19:27
Cesta autem do Nepomuku z Lázu je hodně problematická. Mají problém vyhnout se dvě auta z vyjeté ledové koleje. Pak běžky směr Brdce. Po cestě stoupani z Nepálu až Pod Plešec minimální vrstva sněhu na zledovatělé cestě. Je dobré mít ostré hroty hůlek. Dále po cestě směr Skelná Huť stále zledovatělá cesta s menší vrstvou sněhu a špatnou stopou. Stoupání na Brdce už rozumně sjízdné. Z Brdcu dále po hřebenové cestě až na odbočku na Pražskou linku sice nic moc stopa, ale bez náledí. Poté bočními cestami na Malý Tok už hezká stopa i hřebenovka na Prahu přes Čakovu vyhlídku je dobře sjízdná. Z Prahy do Nepomuku opět ve sjezdech nebezpečné. Sjezdy celkové problém. Umrzlé stopy nebo hromady sněhu.
Vloženo 31.1.2021 16:30
Dnes z Orlová přes Pilskou nádrž pak směr Třemošná. Snehu poměrně dost, cesty uprostřed umrzle s ledem, ale da se to v pohodě. Lidi na parkovišti mraky, ale pak se to rozprskne.
Vloženo 30.1.2021 20:29
Dneska že Skořice na Padrte. Dole cca 5cm, na Kolvine směrem na padrte cca 15-25cm. Super svezení. Stopy jak od rolby. Nerostalo všechno, napadnul novej sníh.
Vloženo 30.1.2021 19:29
Vypadá to překvapivě dobře.
Cca 10cm nového sněhu na ledovém podkladu, s naddmořskou výškou se to ještě zlepšuje.

(Odpověď na dotaz uživatele Martin Rytíř z 27.1.: Ahoj, nevíte jak to vypadá na cestách z Orlova? Martin)
Vloženo 30.1.2021 19:27
Kolem Jerusalema dnes snezilo, ale ráno předtím nezustal zay podklad, takže kolem Brodu to nebude podle me nic moc. Doporucoval bych vyrazit spíš do Brd.


(Odpověď na dotaz uživatele Jitka z 30.1.: Ahoj, víte někdo, zda se dá běžkovat na této trase: Příbram/Brod? popis trasy viz link: https://www.denik.cz/regiony/na-bezky-se-uz-nemusi-jen-do-hor-nedaleko-pribrami-jsou-idealni-podminky-20170130.html

Děkuji)
Vloženo 30.1.2021 19:22
Dnes odpoledne jsem jel z Orlova na Tok, zadem kolem Koruny a přes Pilskou nádrž zpět. Na většině míst jsem byl dnes tak druhý běžkař, ale celkově supr pojezdeni (na Brdske podminky samozřejmě).
Cca 650-750mnm je cca 10cm noveho snehu. Na asfaltkach a celkych cestách je pod ním led, takže supr, na menších cestách dole téměř nic nezbylo. Od cca 750mnm zustal na podkladu mokry snih, který lehce premrzl a na nem je tech 10cm nového.
Vloženo 30.1.2021 17:41
To bych také rád věděl, ale zítra to bude super, to je celé...
(Odpověď na dotaz uživatele Richard z 30.1.: Ahoj, nevíte někdo, jak to po dnešku vypadá v Brdech celkově, popřípadě odhad, jak by to mohlo vypadat zítra?
Díky!)
Vloženo 29.1.2021 23:15
(Odpověď na dotaz uživatele Michala z 28.1.: Dobrý den, nevíte někdo jak je to se sněhem a stopami na Hřebenové cestě (červená značka) od Černolic po Malý Chlumec? předem díky)
Dnes celý den pršelo a je to špatné. Koukal jsem jen z auta na cestu Skalka - parkoviště na hřebeni a jsou to jen zbytky zledovatělého sněhu a koleje jsou již asfaltové. Navíc, jestli to zmrzne, tak to bude spíše na brusle.
Vloženo 28.1.2021 20:18
drobné upozornění (ne na dnešek (to už je pozdě), ale na pátek) stran plzeňské železnice - pokud byste ji chtěli použít na pozdní návrat do Prahy, zvolte radši jinou variantu - od 19 večer (až do rána) je na všechny vlak. spoje z Berouna výluka bez náhrady!; samozřejmě dá se jet autobusy (tj. asi jen PID linkou (zast. za náměstím, U černého koně)), ale to je pěkně debilní, dlouhá varianta...; teď tahle výluka pátkem končí, ale tipuju, že se bude opakovat, radím průběžně kontrolovat
(mimochodem, zjistil jsem (to asi není žádná novinka), že z Berouna ani nejezdí noční busy (z Phy jo, ale zpět ne), takže posl. bus t.č. jede zřejmě 22,40, tudíž nelze k návratu do Prahy použít ani poslední vlaky, co i bez výluky nemají z Berouna přípoj do Prahy - takže vlak z Příbrami těsně po desátý, anebo z Kařízku a dál po jedenáctý už se použít nedá...; prostě žádný noční romantický přechody Brd, leda tak celonoční...)
---
(a k tý Čes.Sibiři - ano, představa, že název má cokoliv společnýho s lido demo, nebo reál. soc. režimy je naprosto zcestná a trapná (neznalost kulturních reálií, zaťatost vůči nepodstatnostem), nevím, jestli termín vymyslel Jan Herben a zrovna v r. 1905, ale (skoro jistě) on napsal o Čes.Sibiři už za R-U docela působivou črtu o tom, kterak na ní panujou velekruté zimní podmínky ještě v době, kdy v Praze je vlahé předjaří...;
jiná věc je, jaká lokalita pod tenhle pojem spadá, a jestli nynější vymezení (anebo vůbec označení) odpovídá ať už dnešní, nebo dřívější klimatický realitě)
Vloženo 29.1.2021 21:30
Byl jsem ve středu večer a Tocká cesta se neprotahuje, sněhu tam bylo určitě přes 20cm, tak myslím, že i po oblevě tam zbyde dost mokré břecky na brodění. Ostatní části trasy nedokáži komentovat.
(Odpověď na dotaz uživatele M.L. z 29.1.: Ahoj! ;-) Předně chci říct, že nejsem běžkař, ale protože se mi jinde nedaří zjistit aktuální místní podmínky, zkusím se zeptat zde ... v neděli bychom chtěli s rodinou na procházku (přibližně tato trasa /Láz -> Malý Tok -> Praha -> Buková/: https://mapy.cz/s/huzofahune), ale nevíme, jak moc sněhu čekat a zda jsou cesty schůdné po svých, aby se z výletu nestalo utrpení při brodění se sněhem. Předem všem děkuji za info a odměnou slíbím, že se vám pokusíme nerozšlapat stopu... :-))
Vloženo 29.1.2021 21:25
(Odpověď na dotaz uživatele M.L. z 29.1.: Ahoj! ;-) Předně chci říct, že nejsem běžkař, ale protože se mi jinde nedaří zjistit aktuální místní podmínky, zkusím se zeptat zde ... v neděli bychom chtěli s rodinou na procházku (přibližně tato trasa /Láz -> Malý Tok -> Praha -> Buková/: https://mapy.cz/s/huzofahune), ale nevíme, jak moc sněhu čekat a zda jsou cesty schůdné po svých, aby se z výletu nestalo utrpení při brodění se sněhem. Předem všem děkuji za info a odměnou slíbím, že se vám pokusíme nerozšlapat stopu... :-))
Vloženo 28.1.2021 14:40
Z Kozicina pres Pilskou na Bor.Cesta k Hajovne u Slaniny a na Pilskou propluhovana na ledovku(rano dobre,odpol.hruza.Nevim pro koho-pro auto,pesi i lyzare klouzava.To same do Orlova-umydlene a na houby.Asi po 2km od Pilske super ale u krizeni bahenske cesty zase upluhovano.Odpoved na cestu Hrebeny-smer Cernolice nebo Kytin,roztate,umrzle a zbytky zmrzleho snehu.
Vloženo 28.1.2021 5:44
Trasa z Orlova (10-15 cm) po zelene nad slaninou nic moc sjizdna, pote supr vyjeta stopa snehu 20cm dale pod tok misty za krizeni s cyklo vyhrnute od pluhu a dale zas super. Pod senik a po cervene na Tok. Od cca 750 m. n. m. Je 30 i vic cm. Krasna vyjeta stopa od seniku. Tam by mohl vydrzet snih i pres oblevu.
Vloženo 27.1.2021 23:06
Dnes Teslíny, Břízkovec, klášter, Padrtě a zpátky přes Václavku. Krásné počasí slunečno. Sníh vcelku v pohodě, stopa vyšlápnutá. Na silnicích (Teslínská, na Břizkovec) stopa mezi vyjetým stopami aut (lesáci pracuji). Na hrázi málo sněhu, odfoukáno, pozor na kořeny. Sjezd z Břizkovce (Radar) k rybníku super! Foto na FB CHKO Brdy https://www.facebook.com/100001717148227/posts/3653387241395145/?d=n
Vloženo 27.1.2021 20:53
Nepomuk - Padrťské rybníky - Bor - Nepomuk
Dole je sněhu 10 - 15 cm (většinou nový), pod stromy méně, na hrázi Hořejšího rybníka nepříjemně málo. Na hřebenech 30 - 40 cm. Větší silnice protažené, celkem se po nich dá jet, ale klouže to. Na asfalt uplužené výjimečně (foto 2). Jeden úsek nahoře na padrťských loukách byl posypaný štěrčíkem (tedy nesjízdný). Hodně menších silnic má vyjeté koleje od auta, dá se v nich jet (foto 1). Na spoustě dalších cest vznikly dnes stopy. Pěkné jsou zejména okolo vrcholu Prahy (foto 3) - tam je dost sněhu a ty by mohly přečkat i víkendovou oblevu.
Z Rožmitálu do Nepomuku se dalo vyjet v pohodě, parkoviště bylo odpoledne skoro plné. Z Nepomuku do Lázu se dalo jet autem s opatrností.
Vloženo 27.1.2021 17:27
Těškov - sluníčko, nožní stopy na klasiku byly nejlepší ve stínu lesů a teplota pod nulou... dvouhodinové proklouznutí po práci = nádhera :-)
Vloženo 26.1.2021 19:30
Dneska Teslíny - Padrtě - Praha - Nepomuk - Teslíny. Byl docela boj se vůbec dostat na start, silničáři od Příbrami dál měli celkem problémy. Vzhledem k tomu, že jsem jel hned ráno, tak stopa byla dávno zapadaná sněhem a většinu času jsem si razil vlastní. Nejlepší ježdění bylo okolo Prahy a pak zpátky Teslínskou z Nepomuka. Těžba bohužel probíhá na plné obrátky, takže je tam dost úseků, které nejsou moc sjízdné (třeba hned úvodní část z Teslínů ke klášteru), zkušenější borci ale nejspíš budou vědět, kudy to objet. Zítra to každopádně bude super, sněžilo celý den. Tak skol!
Vloženo 26.1.2021 14:16
Dnes dopoledne jsem projel okruh Chynín - Fajmanovy skály - Nad Maráskem - (zpět po červené) Červená - Roubenka - sedlo mezi Křemelem a Holým vrchem - Dlouhá - po zelené na Chynín. U Chynína jsou cesty prohrábnuté pluhem, dá se jet uprostřed, výše už jsou vyjeté solidní stopy, ale díky trvalému sněžení asi zapadají. Jinak pěkný prašan a sněhu dost, zítra budou podmínky nejspíš ideální.
Vloženo 25.1.2021 11:37
V neděli v podvečer Teslíny směr na Třemšín. Zpočátku na cestě ke Spálence pocukrovaný zmrzlý sníh (jako vždy uježděný od VLS?), ale po stranách prošlápnutá stopa. Po pár set metrech šlo i bruslit. Pak již pěkně vyjeté stopy a prostředek na skate. Akorát u Roubenky pěkně lepil nový sníh. Ale dobře za něj ... je to přeci jen níž a bylo kolem 0 st.C. Přes týden bude pod nulou, takže optimum :-) (fotky na FB CHKO Brdy)
Vloženo 24.1.2021 19:41
Dnes Nepomuk- Malý Tok- Borské sedlo- Tok- Dlouhý kámen- Carvánka- Skelná louka- Nepomuk. Obleva v minulých dnech se v těchto výškách naštěstí moc neprojevila, je tak 20-30cm starého sněhu /dle nadm. výšky/, na tom bylo nějakých 5-8 cm nového, celý den mrzlo a padal další, velká paráda. Některé cesty byly prohrnuté, nicméně díky novému sněhu bylo vše dobře sjízdné. Neprohrnuté cesty měly většinou stopu uprostřed.
Vloženo 24.1.2021 14:27
Ještě doplním text výše... foto na Jordánu asi v 11:00
(Odpověď na dotaz uživatele Lukas z 23.1.: Dobrý den, nevíte někdo jak vypadá stopa ze Zaječova na Jordán a Tok? Díky)
Vloženo 24.1.2021 14:09
Hned nad ránem jsme vyrazili že Zaječova přes Houpák na Tok a zpět. 2km za Zaječovem se na cestě k letišti už dají nasadit lyže. Takže z 18km bylo 14km na běžkách. V noci i většinu dopoledne chumelilo, takže kdo se chce projít a netrhat rekordy, ideální...
Vloženo 24.1.2021 13:04
Kam na Brdy dnes na běžky? Děkuju.
Vloženo 23.1.2021 20:12
Dneska Skořice, na parkovišti 2cm. Jen o trochu dále do kopce 10-15cm. Celkem pěkne podmínky na padrtich. Na parkovišti pršelo, na padrtich sněžilo.
Vloženo 25.1.2021 10:43
Včera Na kopaninách, mezi Chouzavou a Kytínem, stopy skoro žádné, lepí se to, boří se to, nebo je led, ale trocha sněhu tam je.
Vloženo 22.1.2021 12:50
Parkoviste u Skalky smer Jezirko Babka ... ledovka a hlina. Na bezky uzne kdyz tak hulky a jisty krok. Skol!
Vloženo 22.1.2021 12:38
Pá ráno: Parkoviště Orlov, kolem Pilské nádrže na rozcestí bor (CT 8190) a zpět. Celá trasa hodně ujetý a zledovatělý sníh za Pilskou trochu lepší, ale bruslení stejně za moc nestálo, na klasiku po stranách stopa jen chvílemi. Zítra už to bude ještě podstatně horší a asi místy i bez sněhu.
Vloženo 21.1.2021 19:49
ČT odpoledne: Kolvín - Padrťské rybníky: prvních několik set metrů od parkoviště je sníh celkem rozbředlý. Dál to bylo na zpevněných trasách (celkem mokrého) sněhu dost, jen na hrázi mezi rybníky už skoro sníh nebyl. Když jsme odjížděli, tak začínalo pršet, takže je otázka, jak dlouho to ještě vydrží.
Vloženo 21.1.2021 20:16
Nepomuk - Malý Tok - Praha - Na Rovinách - Altánská cesta - lom - Nepomuk
Sněhu dost, ale mokrý.
Vloženo 21.1.2021 0:45
Středa dopoledne: parkoviště Skalka - hřebenovka - kolem Klondajku - až na silnici Dobříš - Hostomice.
Od Skalky namrzlá silnice (na skate paráda), cekem dobré až k raketové základně (Třebízského dub). Kolem ní jsme to celé nesli. Silnice od Klondajku opět zcela zmrzlá, jelo to parádně (skate). Cesta zpět (poledne) už bylo vše povolené, odtáté, místy na asfalt. Navíc se tam množí lesácká technika. Projet to šlo. Podle mě už to bude dnes skoro nesjízdné a o víkendu tam nebude nic.
Vloženo 20.1.2021 22:37
O.K. Silničky uvalcovane

Check out my activity on Strava: https://strava.app.link/NoywOXD6cdb
Vloženo 20.1.2021 9:07
Trasa ze Zajecova (Dolni Kvan) přez plochu Jordán, Houpak, Tok a zpet paradni (na turisticke lyzovani, testovana v noci 19.1). Namisto deste tam snezilo. Stopa tim padem vetsinou zavata, ale proslapnutelna na kvalitni zaklad. Mezi Zajecovem a rozcestim K letisti obcas trochu kameny, takze stale radeji B lyze, nebo zvysenou opatrnost.
Vloženo 17.1.2021 20:33
Ze Zaječova (Dolní Kvaň) na Tok pěkná stopa, doporučuji jet delší oklikou podle zimní mapy.cz přes březové lesy býv. dopadové plochy Jordán a bunkrů Holý Vrch.
Na trasách z Obecnice na Tok bylo dneska dost pěších, ale jsou to široké cesty a v pohodě se tam vešel pruh pro pěší i běžecká stopa ;-)
(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 16.1.: Ahoj, nevíte někdo prosím jak to vypadá se stopou ze Zaječova na Tok? Děkuji moc za info :))
Ještě bych se chtěl zeptat, jak vypadá trasa z Obecnice na Tok. Bývá tam hodně lidí, je to pro běžkaře sjízdné, nebo se jedná spíš o cestu pro pěší?
Díky za odpověď :))
Vloženo 17.1.2021 19:48
Zaječov - Jordán - Houpák - Tok - Bor - Hradiště - Malý Tok - Plešec - Skelná Huť - Pilská - Slanina - Orlov - Příbram (Staré Podlesí)
Nádherný rychlý sníh, nahoře na Toku je ho tak 30 cm a námraza, dole 15-20cm, pěkné stopy, lesní silničky byly uježděné a výborné na skate. Musím pochválit lesáky, že to nikde neposypali.
Záznam trasy:
https://strava.app.link/sY6liTTV7cb
Vloženo 17.1.2021 18:25
v 9.45 příjezd do Kytína, sjezd přes louky k hájovně, odtud nahoru směr hřebeny (přes rozcestí U boudy) zde vpravo, dojet na zelenou a na rozcestí Na soudném, odtud sjezd na cyklostezku 8129 (při sjezdu pozor kameny). Cyklostezka OK, občas vyčouhne trochu štěrku, projeto od auta (na cyklostezce jsme potkali 2 osobní auta, jejichž posádka se snažila dostat k raketové základně...) okolo Brda nahoru na Stožec. Zpět po červené a napojili jsme se na cestu (rozcestí u sv. Václava) a zpět k hájovně do Kytína. Cesta zpět v několika úsecích špatná (kameny, hlína...).
Vloženo 17.1.2021 15:05
Dopoledne objeto pětatřicet skatem okolo Těškova. Chtělo by to ještě tak deset centimetrů přisypat, takhle to spíše destrukce skluznice o čouhající kameny. Je znát každý výškový metr, pytel mezi hřbitovem a silnicí na mýto slušný, stejně jako kolečka kolem penzionu. Kolem silnice na Holoubkov tragický, tady spíše na cečkové lyže. Překvapivě nejlepší je lesní silnice od penzionu na sedlo nad sklenou hutí.
Vloženo 17.1.2021 12:40
Před desátou jsem vyrazil z Voznice směr Knížecí studánky. Cesta docela prima. Pozor jsou tam lesáci, dělaj svuj běžnej strašnej svinec a jezděj kolem lidí jako dobytek. Pak ze studánek super část na Trnovou, před silnicí doprava a zpátky u-turn oklikou na Stožec. Přes Stožec nahoru ke Klondajku. To bylo všechno super. Pak to nějak povolilo nebo co a odsud peklo. Přes křižovatky u sochy Václava VI. kolem vodárny na cestu co vede zpátky do Voznice. Cesta rozježděná, vylezly šutry a čurbes ze stromů. Běžky jsem sundal, bylo mi jich líto a to co jsem dopoledne jel, jsem šel. Pojedu zas, ale musí připadnout. Je prostě potřeba víc sněhu. Sem do tý doby ne.
Vloženo 17.1.2021 9:41
Tesliny - Padrtě - Tři Trubky - Dlouhý vrch - Houpák - Tok - Malý Tok - Praha - Padrtě - Teslíny, 48 km, všude průjezdné, jen kolem zámečku Tři Trubky kamínky.
Vloženo 16.1.2021 23:54
Dnes Nepomuk - Hořejší Padrťský - Dolejší Padrťský - U Žida - a Teslínskou zpět do Nepomuku. Cca 20km, pěkné svezení, stopy vyšlapané od běžkařů, občas na silnicích kamínky, dá se bez problémů projet. Sněhu dost, v lese ve stínu místy zamrzlé. Bruslení nešlo všude, zejm. kvůli ledu. Děti 8 a 10 let spokojené, bez stížností, na přilehlých loukách se blblo a válelo v hlubokém sněhu 🙃. Na parkovišti cca v 11h jsme brali poslední místa, doporučuji přijet dříve.
Vloženo 16.1.2021 21:16
Přejezd Brd Mirošov - Padrťské - Kočka - Koruna - Tok - Jince. V podstatě všude se dalo, začátek cca po 2km pěšky, cca nad 700m.n.m. sněhu dost, níž méně, ale díky pár čerstvým cm se dalo krásně klasicky po v týdnu protažených cestách a pěkně to jelo, jen pozor na kamínky. Stopy projeté od běžkařů pěkné. Posypaná je silnička z Obecnice na Novou Ves, odbočka k Valdeku bez posypu, dalo se po ní pěkně jet i bruslit až k výjezdu z lesa nad Jincema. Lidí tak akorát. Ceňme si takových podmínek, změny klimatu dělají své...:(
Vloženo 16.1.2021 19:44
Od osady Kytín-Na Rovinách po červené přes rozcestí Na Soudném k Třebízkého dubu a bývalému vojenskému prostoru Klondike. Uježděná cesta. Blíže osadě není sice znát stopa, ale dá se běžet klasicky. Občas pozor na objevující se štěrk. Na Hřebenové cestě krása. Směrem dál na Stožec byla klesající cesta rozrytá. Otočili jsme zpět. Ale byla to jinak paráda.
Vloženo 16.1.2021 15:33
Strasice ski areál, ráno 9:00 trať bez lidí super na skate i klasiku, kolem oběda mraky lidi, trať vyjezdena, místy ledovata, ale díky za takovéto arealy.
Vloženo 16.1.2021 13:40
Jela jsem od Skalky směrem na Všenory po hřebenu a jelo se skvěle. Ačkoliv parkoviště již v 10:50 narvano, tomto směrem minimum lidi. Většina jela směrem na červený kříž. Sněhu hromada, sice bez stopy, ale žádné zadrhely na trase. Doporucuji.
Vloženo 16.1.2021 13:26
Dejte prosím zprávu, my bychom tam vyrazili zítra. Děkuji M.
(Odpověď na dotaz uživatele Lucia z 16.1.: Chystáme se dnes na Nepomuk - Padrťské rybníky s dětmi, nemá někdo info, jak to tam vypadá? Děkuji.)
Vloženo 15.1.2021 19:00
Těškov dnes odpoledne: i přes stálé sněžení a čerstvý větřík stopy na Těskové fungovaly: na loukách klasika i skate, klasici mohli zkusit i zimní romantiku v závětří lesa a skejtisti zase hladké a tvrdé silničky. Krásné sklouznutí na závěr pracovního dne a týdne.
15:35
16:04
16:08
Vloženo 15.1.2021 13:31
Dnes dopoledne Kytín směr Vrážky a pak k zakladně po cestach, super prašan, bez stop ale jde i bruslit. Na rovinach to nejde, cesta projeta a drhne to.
Vloženo 14.1.2021 23:19
Ano, sněhu je dost, občas brzdí popadané bukvice, ale jinak vyjeté koleje. Dnes dopo paráda.(Odpověď na dotaz uživatele Ondra z 14.1.: Poradí někdo, zda je hřebenovka ze Skalky (Mníšek pod Brdy) směr Na Soudném na klasiku?
Děkuju)
Vloženo 14.1.2021 18:24
Odpoledne jsem vyrážel od pomníku Na Dědku, směrem ke Kobylí hlavě jsem tvořil stopu, ale nejelo se špatně, od Kobylí hlavy jak na Třemšín, tak na Holý vrch jsou koleje od aut, ale dá se v nich celkem dobře jet. Na traversu Holého vrchu byla stopa zapadaná, znovu jsem jí vyjel, přímo na vrcholu nic, ale projel jsem to. Od rozcestí pod Holým vrchem je stopa ke Křemelu, ale těsně pod ním končí, odtud až na Třemšín je to lepší přenést. Z Třemšína k T. boudě opět nic, ale docela pěkný sjezd, lehkou stopu jsem opět vyjel. Od boudy opět vyjeto auty, ale stopy vedou uprostřed. Na zpáteční cestě k Dědku mi auto zničilo stopu, ale i v těch kolejích se dá docela dobře jet.
Nahoře je sněhu dostatek, dneska byl parádní prachový, do víkendu asi ještě něco připadne.
Vloženo 14.1.2021 18:16
Ze zastávky Na Hradci na Stožec to dnes docela šlo, díky novému sněhu se šterk docela schoval.
Vloženo 13.1.2021 23:23
Za Trnovou, od autobusové zastávky Na Hradci Ivonkou směrem na Charvát. 2 cm sněhu, občas prosvítal asfalt. Často vystupovaly kameny. Tady nedoporučuji. Potkali jsme chodce, kteří přišli Trnovskou cestou od Studeného vrchu a prý taky často bez sněhu a s hodně kameny. Sem na běžky nedoporučuji.
Vloženo 13.1.2021 22:20
TĚŠKOV. Okruh směr Radeč a zpátky po červené do Těškova. Sněhu málo cca 5-10 cm. Vhodné na starší lyže a spíše klasiku. Bruslení pouze na loukách kolem parkoviště. Pokud připadne 10 cm bude to bez problémů.
Vloženo 13.1.2021 20:13
Okolo Kytína po loukách slušně vyjeté stopy, parkování u fotbalového hřiště vyhrnuté. Sem tam se to lepí, ale objel jsem po loukách celý Kytín, paráda. Pivovar má otevřeno...
Vloženo 13.1.2021 20:03
Cesta z křižovatky pod Hradcem směr Stožec a základna pěkný ujetý sníh, bohužel v zatáčkách a kopcích posypáno štěrkem. Takže etapově indiánským během nahoru, kde jsou delší úseky bez štěrku. Tam se dá pěkně zabruslit.
Vloženo 13.1.2021 12:51
Jeli jsme dnes ráno v 8:45 z parkoviště na hlavní u Skalky směrem do Černolic. Do rozcestí U Šraňku nádherný sníh, tak akorát na bruslení, kamenů minimum. Skoro jak někde v Jizerkách… Pak se to začalo svažovat a cca v půlce cesty na Červenou hlínu jsme to otočili, protože to začalo být opravdu na šutrový lyže :) Většina lidí jela z parkoviště směr Skalka a Vrážky, směrem nahoru je sněhu dost, v 10:30 na parkovišti 14 aut, takže lidí tak akorát. Byly tam i nějaké paní s kočárky, tak buďte opatrní a ohleduplní a přejeme dobrý skluz :)
Vloženo 12.1.2021 21:33
Dnes odpoledne chvilku kolem Skalky. Nahoře lehce sněžilo a snih byl překvapivě celkem dobrý. Myšleno pořád spis na starsi lyže a na asfaltkach, dobrych sotolinach ci po louce.
Vloženo 12.1.2021 17:00
Byl jsem dnes ve Strašicích, sněhu dostatek, akorát se dnes ve větru vytvořily hodně závěje. Od muzea dopravy k buku hezké svezení, lépe na skate, na klasiku stopa asi jen ve třetině trasy. Těškov horší, hodně zmrzlé a vyfoukané - třeba prerolbovat až zase nasněží.
Vloženo 13.1.2021 8:11
Zdravím příznivce bílé stopy !
V pondělí ve večerních hodinách jsem nazul bezky a byl se projet okolo skalky v brdech. Silnice byly nedostatecne zaznezene - je to na poskrabani skluznice
Vloženo 12.1.2021 9:30
Pokud myslíš Mníšek pod Brdy, tak žádný velký zázrak nečekej. Včera jsme procházeli spoustu cest a se sněhem je to dost na hraně. Nejlepší lyžování bude nejspíš od rozcestí u Skalky (na Řevničáku) po hřebenovce směrem na rozcestí Na Soudném. Ale je to hodně ušlapaný a uklouzaný. Žádná stopa na klasicku, zabruslit by se dalo. Na druhou stranu k Černolickým skalám je to prý dobré zhruba 2km, dál už na prd. Mimo hlavní cesty je to hlavně pro odhodlané kameňáky, protože pod stromy dost často vykukují kameny. Sněhu není moc...

Lepší lyžování je ve vojenských Brdech. Včera jsme jeli Nepomuk - Padrťské rybníky a moc pěkné. Jediný problém jsou náklaďáky se dřevem z kterých občas upadne nějaký bordel. U Padrťských rybníků byl sníh hezčí. Potkali jsme kluka, co jel nahoru na Prahu a říkal, že paráda. Většina těch cest je uježděná od aut. Ty vetší celé, ty menší mají uprostřed pruh sněhu (často se stopou).
Vloženo 11.1.2021 11:45
V neděli jsem absolvoval krásný menší běžkařský výlet s dětmi z Obecnice po Obrázkové cestě (a zkoušel jsem dál po Rusínské cestě až k rozcestí U Rusínské boudě - dál už moc nešlo tak jsem se vrátil - příjemný sjezd) a zpět po Kloboučecké cestě a Zelené linii (zde v jenom místě se obtížně sjíždělo - bylo málo sněhu). Ze začátku trošku zmrzlé, ale i v lese bylo sněhu vcelku dost (až na výjimky). Stopy jsou už projeté, přitom ale lidí na běžkách bylo jen málo. Takže v dnešní době ideál.
Vloženo 10.1.2021 16:55
Dnes Nepomuk - Pod draty- Praha -Maly Tok, U vojaka - Jeřábecka- Pilska studánka- Skelna huť - Pod Plescem- Nepomuk. Parada, sněhu dost, ujety prašan, -3C. Místy i stopa, jinak po ujetých cestách, není to ale zledovatele, modrý vosk jede i do kopce. Lidí bylo rozumně, odpoledne ale Nepomuk plný aut, Nepál bylo otevřené okénko.
Vloženo 10.1.2021 18:42
Zdravím doporučujeme Nepomuk u Rožmitálu , kde se nechá bobovat a sáňkovat ze sedla Sv.Ján kde je několik serpentýn směrem dolu do Nepomuku ,popřípadě sjezd z vrchu Praha pod elektr.vedením. včera tam bobovalo a sáňkovalo hodně dětí. Jinak také se hodně sáňkuje mezi obcí Lazec a Kozičín kde je po levé straně směr obec Kozičín hezký svah. Blíže ku Praze je to také v na konci obce Voznice při zelené turistické,značce směr rozc. Voznice jih.. Od Prahy odbočit před restaurací Zastávka Voznice vpravo až na konec k dřevěné soše Fabiána a před ní šikmo doprava a po 100 m je svah kde se sáňkuje.
(Odpověď na dotaz uživatele Monika z 10.1.: dobry den. kde je nejlepsi z prahy s detma do brd aby se i posankovali? ale i po lese prosli)
Vloženo 9.1.2021 20:26
Razíme teprve zítra do Nepomuka, odtud směr "pod dráty" (tj.Sýkorová) nahoru na Prahu. "Pod dráty", tam se bobovat dá, je tam krpál. Běžkovat se pořádně dá až na hřebeni Prahy. Pro začátečníky je to mnohem lepší teda na Teslíně, ale bobovat se tam nedá.

(Odpověď na dotaz uživatele Kuba z 9.1.: Přemýšlíme, že zítra s dětmi vyrazíme na Nepomuk nebo Orlov, zaparkujeme mezi 8 - 9? Máte někdo zkušenost z dnešního rána? Chceme to spojit i se sáňkováním, doporučíte někdo, která z lokalit je lepší pro kombinaci - běžky pro začátečníky a sáňkování pro mrňouse? Děkuji)
Vloženo 9.1.2021 20:11
Tesliny. Lepsi smer na Třemšín. Misty i pekna stopa. Snehu dost. Smer Padrť bez stopy, tezba dreva, hafo pěšáků ale lze to jet. Urcite kamenacky.
Vloženo 9.1.2021 18:36
Okoli Toku je sněhu dost, kameny skoro nejsou, ale nejsou bohužel ani stopy. Z Obecnice po červené na Tok davy lidí a cesta ušlapaná na hladko. Docela pěknou stopu jsem viděl na cestě od Carvánky směrem na Houpák. Z Houpáku k letišti zase davy pěšáků a cesta udupaná a uježděná od aut. Dá se dojet až na Malou Vísku nebo dokonce i na Felbabku nebo Podluhy ale jen opatrně ve stopě po kraji cesty nebo v uježděné ledovaté stopě od aut. Kupodivu není nikde zatím prohrnuto pluhem.
Vloženo 9.1.2021 18:24
V oblasti Zaječov - Tok je sněhu dost. Někde dobrá stopa, jinde rozšlapáno pěšími.
Vloženo 9.1.2021 18:06
Orlov, Pilská, odbočka "Na třetí". Běžkovat lze v poho, stopa je málo zřetelná. Lameny na trase nejsou. Spousty lidí. Problém zaparkovat v Orlově pro davy návštěvníků
Vloženo 9.1.2021 10:42
Zatím jsem tam nebyl, ale nejlépe vypadají střední Brdy (Tok) nad 700 m, sněhoměrná čidla Teslíny a Praha hlásí 15cm sněhu:
http://www.brdskelisty.cz/aktualni-zpravodajstvi/snehove-zpravodajstvi-812021.html
http://www.objevbrdy.cz/aktualni-bezky-brdy-hlasi-12-cm-prasanu-a-jezdi-se.html

(Odpověď na dotaz uživatele Robert z 9.1.: Nevíte jak to vypadá se sněhem na běžky? Děkuji...)
Vloženo 7.1.2021 21:57
Dnes večer jsem zkoušel vyrazit od parkoviště na Skalku u Mníšku. No nejde to ani na běžkách kameňačkách. Je tu sice bílo ale hodně to odtálo a navíc jsou snad všechny lesní cesty protažené pluhem.

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Brdy a Hřebeny