Brdy a Hřebeny – běžky

Archiv zpráv zimy 2018/2019

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Brdy a Hřebeny ze zimní sezóny 2018/2019. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Brdy a Hřebeny - aktuální zprávy

Vloženo 25.2.2019 21:10
Dneska autem do Nepomuku a pak rano finalni kolecko sezony po hrebeni Praha - Maly Tok. Zmrzle, ale snih mizi pred ocima a zitra uz jen pro otrle. Prekrasne vyhledy od Krusnych Hor az snad k Alpam...
Vloženo 22.2.2019 3:54
Kolem Padrťáků je to s podmínkami horší, jsou holt položené nízko. Je nutno vyjet výše, ideálně nad 750 - 800 m, tam už se dá. Na Praze a v okolí je pořád sněhu dostatek, podmínky stále velmi dobré.
(Odpověď na dotaz uživatele Matej z 21.2.: Nevite nahodou, zdali je dost snehu kolem Padrtskych rybniku (smerem na Tesliny nebo k Praze / Nepomuku)? Diky.)
Vloženo 16.2.2019 22:09
Prijezd rano do Zajecova, pak pesky k letisti. Tam uz se daly nazout bezky a jet bokem cesty nahoru. Potom na Tok, Jordan a zpet. Nahore na Toku je dostatek snehu, ale s klesajici vyskou se podminky rapidne zhorsuj, cesty jsou proslapane od pesich a snih rychle taje.
Vloženo 15.2.2019 12:17
Včera okruh Orlov - Tok - Bor - Malý Tok - Láz - Pilská - Orlov, dopoledne stopa drží, odpoledne měkne. Nad 650 metrů sněhu tak akorát (včetně většiny proražených lesních cest), nad 800 metrů ideální jarní lyžování.
Vloženo 10.2.2019 11:12
Kozicin - Tok, v úseku Kozicin - U Slaniny, těžba dřeva rozjezdeno, pak po modré lesem stopa měkká, silnice jsou potažené a zledovatele, čím výše tím lepší podmínky, nahoře sněhu dost, ale občas rozslapane pěšáky. Sjezd po žluté k Pilske nádrži v pohodě..
Vloženo 9.2.2019 19:59
Všechny silnice na hřebeni od Jeleních Palouků (nad Velkým Chlumcem) až po Skalku jsou protažené, místy posypané, a během dneška hodně odtávaly. Podél silnic jsou občas stopy, ale místy už je málo sněhu, takže se najíždí na kameny, které nejsou vidět. Části hřebenovky, které nevedou po silnici, byly dnes na hranici sjízdnosti - na mnoha místech jsou kameny, které občas ale nejsou vidět, takže bylo třeba jet velmi opatrně. Stopy i silnice jsou navíc zašpiněné od popadaného jehličí, místy na nich leží i kusy větví. Dokud znovu nenapadne, tak je hřebenovka už nesjízdná.
Vloženo 7.2.2019 23:14
Ze Zaječova po zelené značce k rozcestí "K letišti" sněhu dost, místy projeto autem ale mezi kolejemi byla stopa.
Pak po modré už byla stopa od skůtru a v ní lyžařská stopa, čím výše tím lepší sníh a lepší stopy.Pak kolem Jordánské dopadovky stopa od skůtru pokračovala až na červenou. Po ní na Tok, kde už to nemělo chybu. Krásně zasněženo, dobré stopy...
Vloženo 7.2.2019 6:08
Lochovice - Plešivec a zpět na lyžích. 5.2. odpoledne, 1°C, polojasno. Sníh trochu mokrý, hlavně v lese to pěkně klouzalo. Na loukách a polích 20 cm, v lese 10-15, nahoře na Plešivci až 20 cm. Trasa (10 km) víceméně kopírovala ČTZ z Lochovic. Po poli na Lhotku rozc., odtud lesem po značce (pár popadaných stromků - dá se vyhnout, větvičky) ke křížení s Vojenskou cestou (ta až na Klínek bohužel prohrnuta). Odsud doleva po žluté šipce na modrém podkladu na mírnější paralelku červené (kde je padák). Dále opět po ČTZ doprava - bohužel i ta prohrnuta pluhem na cca 1-2 cm, s opatrností se dá po okraji. Ve stoupáku bohužel větší množství kamínků a obnažených míst, lepší to vynést. Od rozcestí Plešivecký hřeben hluboký sníh, sem tam ukrytý větší kámen, více jich pak na valech okolo Fabiánovy zahrádky (krásné výhledy na západ). Na Čertovu kazatelnu (prostě nádhera) pak průsekem nad ČTZ (tu nedoporučuji). Dolů pak skvělé svezení v hlubokém sněhu po ZTZ Nad Jezírkem. Od rozcestí následuje prudký a nebezpečný sjezd plný kamenů (určitě sejít). Dále doleva po okraji prohrnuté cesty vedoucí nad Smaragdovým jezírkem na Lhotku opět k paralelce z úvodu a stejnou cestou zpět na nádraží v Lochovicích. Super zážitek na starých lyžích (doporučuji), nečekejte moc svezení, ale spíše backcountry v turistickém tempu, to pravé dobrodružství ve volném terénu. Konečně se zadařilo! Škoda té nadcházející oblevy. :-(
Vloženo 5.2.2019 19:29
Kytín-Vrážky-Hřebenovka na Stožec a zpátky, cesty některé protaženy ale na běžky dobrý, občas to chce vyšlápnout ze silnice na okraj, protože slunce to vytává, stopy i v lese, krásně od -8 ráno do -2 v poledne.
Vojta
Vloženo 5.2.2019 1:09
Podbrdí - Lochovice: 4.2. odpoledne, 0 °C, krásné azurko. Sněhu dosti, na otevřených místech 20-22 cm, v lese vzhledem k praskajícím větvím nezkoušeno. Sníh lehce mokrý, v noci pěkně přituhne. Vyšlapána trasa za lochovickým nádražím po poli směr Šibenec (vysílač) na kótu 403 na Kamenici. Odsud se naskýtá krásný kruhový výhled na pásmo Housiny, Brd, Křivoklátsko, Točník, Zbiroh, Hořovice, atd. Moc příjemné svezení po polích a lukách pod bájným Plešivcem.
Vloženo 4.2.2019 22:51
Okolí Dobříše-15cm sněhu, místy protaženo ale i v lese je sněhu dost pro běžky. Okolo města jsou již prošlapané stopy. Doporučuji ale vzít si staré běžky.
Vloženo 5.2.2019 18:47
(Odpověď na dotaz uživatele hejkalová.š z 31.1.: Ahoj, můžete mi ,prosím, někdo říct, zda se dá ještě na běžky kolem Padrťských rybníků? Díky)
Ano, dá. Například z Teslín.
Vloženo 5.2.2019 18:46
(Odpověď na dotaz uživatele Rostislav z 4.2.: Vedel by nekdo zda se da jit na bezky bud na Hrebenech a nebo nekdo v okoli ... ktera mista v teto lokalite jsou nejpopularnejsi a nebo nejvic navstevovane? Dekuji.
PS. Jsem nove nastehovany v Praze ...)
Při současném stavu sněhu se dá vyrazit buď z Kytína nebo z parkoviště u silnice mezi Řitkou a Řevnicemi. V tom místě, co silnici protíná červená turistická značka. Parkoviště je zde: https://mapy.cz/s/3nUOI
Dále pak od silnice mezi Dobříší a Hostomicemi. Nahoře protíná opět červenou značku a je tam velká křižovatka s lesní silnicí, kde se obvykle dá zastavit.
Ve středních Brdech se pak jezdí z obcí Teslíny nebo Míšova, případně Orlov u Příbrami nebo Obecnice.
Vloženo 5.2.2019 18:34
Nepomuk- Příbramsko - na to kolik napadlo sněhu, tak celkem zklamání z přístupu vedení obce Nepomuk k infrastruktuře pro turisty. Nepomuk má krásné parkoviště hned na kraji CHKO Brdy - kde je plno běžkařských tras. Mají tam příjemnou restauraci Nepál, kde se dá občerstvit.
Nicméně když napadne sníh, tak nikdo neprotáhne cca 200m úseku od točny autobusu k onomu parkovišti a už vůbec neodhrnou parkoviště. Pokud zaparkujete jinde, třeba na kraji té točny autobusu, kam o víkendu stejně žádný autobus nejezdí, tak Vám akorát řidič sypače nadává, že tam nemáte, co dělat. A i když ho poprosíte, že by se to dalo vyřešit protažením těch 200m k parkovišti, tak vám akorát odvětí, že na běžkaře tady není nikdo zvědavý. Stejně arogantně se chová i starosta, který jezdí po vesnici s traktorem a odklízí sníh. Takže pokud je víc sněhu Nepomuk, jako nástupní místo nedoporučuji a lepší jsou například Teslíny, kde je moc příjemný pan hajný, který tam ochotně půjčuje lopatu, pokud někdo zapadne a potřebuje vyhrabat. Takže vše je o místních lidech a přístupu k turistům. Někde se chovají, jak za totality a jinde jsou vstřícní a uvědomují si, že turisté jim můžou přinést do obce i nějakou tu korunu, pokud by se k nim slušně chovali a třeba na tom parkovišti vybírali parkovné.
Co se týká stavu stop, tak v neděli jsme projeli z Nepomuku cestu Planýrku a taktéž vedla stopa po prudší cestě Dřevěnce k bývalé boudě u Sv. Jana, dále směrem k vrchu Praha a pak až na Míšov odkud přijeli běžkaři, co jsme je potkali v Nepomuku.
Vloženo 2.2.2019 18:17
Dnes Nepomuk - Sv.Jan - Malý Tok - Brdce - Carvánka - Tok a zpět
V Nepomuku 1,5°C, sníh byl mokrý, a to i pak dál v nejvyšších partiích. Přes Malý Tok na Brdce pěkná stopa, Borská cesta byla protažená, ale sjízdná, dál Jeřábecká a Obecnická cesta neprotaženy, dobrá stopa. Úsek od Obecnické cesty nahoru na Tok spíše backcountry, v oblasti Carvánky a Toku stopy rozšlapány od pěších, nechápu, že je baví se bořit v půl metru sněhu. Na Toku mlha, vítr a sněžení.
Vloženo 28.1.2019 8:32
V neděli kolečko Nepomuk- Praha-Na Rovinách-Padrť - Hořejší padr´tský rybník - Červený lom - Nepomuk
V Nepomuku +2°C, sněhu dost, pomohlo sobotní sněžení. V horních partiích Prahy nefalšovaná zima a pěkná stopa. Od radaru na Praze na až na Padrťský rybník po protažené cestě, nebylo ale posypáno ani nekoukal asfalt. Na Padrti už vzhledem k nižší výšce sněhu méně, pořád ale jízda bez problému. Hráz rybníka nutno přenést, sníh je sfoukaný a odtátý. Zpět zase dobré, v průsecích dobrá stopa a i silnice kolem Červeného lomu dobrá, po sobotním sněžení nebyla protažená.
Vloženo 25.1.2019 17:47
Dnes dopoledne z Teslín směr Marásek. cca -4C, lehké sněžení. Mýtina 25-30cm, na Marásku trochu více, les cca 15-20cm. Většina lesních cest buď protažených a nebo prošláplá stopa. Sníh přemrzlý, na protažených zledovatělý, krytý vrstvou cca 4cm čerstvého. Cesta ke spálené boudě a dále po žluté super podmínky na bruslení. I cesta dále směrem na Hengst vypadala stejně. Pokud nenapadne nejméně dalších 5cm tak ale vůbec nedoporučuji úseky po cestě z Chynína do Míšova (cyklostezka 2168) Pod popraškem hutně posypáno drtí, takže jsem byl velmi rád, že jsme měl staré lyže…přímý sjezd od vysílače "na Burku" pod Maráskem směrem na tuto cestu také nedoporučuji. Jednou mi to velmi ošklivě zadrhlo :)..:) Ale jinak to byla paráda, stále krásně „zimno“;-). Jinak potvrzuji - pěkně vyšlapáno i několik okruhů na loukách přímo u Teslín.
Vloženo 20.1.2019 13:40
Dnes Teslíny směr Třemšín hezké svezení, lesní cesta uježděna a místy umrzlá, ale dá se i bruslit. Na louce u Teslín mnoho stop, komu se nechce do lesa. Sněhu je všude cca. 30 cm.
Vloženo 20.1.2019 13:31
Bohužel obleva v minulém týdnu udělala své, sněhu ubylo, ale v nejvyšších partiích Středních Brd je ho pořád hodně, včera (19.1.) to byla v Brdech zimní slunečná nádhera. Pod 700 m je to v lese bída, nad leží cca 15-20 cm sněhu, na otevřených pláních na Toku až k 45-50 cm. Sníh je přemrzlý, hodně často je třeba si prohrnovat stopu tvrdou krustou. Podklad zledovatělý.
U Křížku - Dlouhý kámen - po Alianci - platí to co výše, souvislejší stopa bohužel není, často ledovka, občas větvičky, místy vybroušeno na asfalt, pár stromů přes cestu. Koleje prošlapány pěšáky, dá se prostředkem, ale žádný med to není.
Dlouhý kámen - Tok - po červené - sněhu dosti, zřetelná stopa, ale nesouvislá, často rozdrbaná pěšáky, díky hlubokému sněhu je to docela oraniště.
Carvánka - Dlouhý kámen - po Dřevěnce - od Carvánky fajn stopa v hlubokém sněhu, jak to vypadá dál nevím (nejel jsem).
(Odpověď na dotaz uživatele Lucie z 18.1.: ahoj všem,
nemáte někdo aktuální info o sněhové pokrývce z Brd?
moc děkuji, L.)
Vloženo 19.1.2019 21:32
Dnes odpoledne.
Orlov - Ohrádka: uklouzane, takže pěšky
Ohradka - Pod Tokem: snehu by bylo dost, ale bohužel prohrnuto a mimo stopu krusta. Na kameňačky ok
Pod Tokem - Houpák: misty rozšlapané od pěších, ale jinak moc hezké.
Houpák - Bor: bylo by hezké, ale každou chvili spadlý strom a Závěrečný úsek z kopce prohrnutý až ma asfalt.
Bor - Pliská: nejhezčí úsek cesty.
Pilská - Orlov: hodně ledovaté, ale šlo to tak nějak jet.
Vloženo 19.1.2019 16:58
Trasa Míšov - Padrtě je jen pro "drsňáky". Cesty jsou protažené, malá vrstva sněhu jen lehce překrývá zmrzlý kamenitý povrch cest. Bylo vidět víc pěšáků než lyžařů a i z nich se někteří průběžně měnili na pěšáky.
Vloženo 19.1.2019 15:33
Od Míšova to minulý týden celkem šlo, sněhu je stále dost, ale hodně cest je prohrnutych a plných sterku. Dnes jsme jeli tesliny-misov a bylo to trápení. Doporučuji staré běžky, kterých vám nebude líto..
(Odpověď na dotaz uživatele František z 16.1.: Zdravím nemáte někdo aktuální info Míšov-Padrťe co se týká sněhu děkuji)
Vloženo 13.1.2019 21:02
Dnes kolečko z Nepomuku přes Červený lom na Padrtsky rybník, Brizkovec , kolem Teslinu a Václavky zpět. Sněhu dost -cca 40cm , teplota lehce nad nulou, netalo to, odpoledne dále sněžilo. Cesta k rybníkum dobra, zpatky kolem vaclavky protazeno skoro na asfalt , boční pruseky nebyly tolik proslapnute
Vloženo 12.1.2019 20:35
Dnes z parkoviste Orlov smer Tok a zpet vicemene bez problemu, nahore hodne prasanu, klidne 30cm, nektere cesty jsou protazene, ale zatim neodtate, doporucuji ale kamenacky.
Vloženo 12.1.2019 19:46
Dopoledne mezi 9-11 , Stříbrná Lhota , Na rovinách, po červené vcelku pohodové svezení až k odbočce k raketový základně, pak dále stále po červené na Stožec nic moc, místy hodně kamenité. Krásně se jelo po silnici ze Stožce k základně (cca 1,7 km) , cesta zpět už místy narušená , teplota se zvedla z ranního jednoho stupne na tři až čtyři.
Vloženo 12.1.2019 17:28
Dnes dopoledne z parkoviště na Skalku - cesta byla dle stop nedávno projeta traktorem s radlici, u kraje místy uklouzana úzká stopa pro klasiku. Bylo to zoufalství, nechápu proč někdo prohrabuje lesní cestu radlici, asi nemá rád běžkaře. Tam kde pluh neprojel ( odbočka z hlavní ke Skalce) docela pěkne svezení. Odpoledne sníh rychle tal, takže zítra už tam asi nic nebude.
Vloženo 12.1.2019 16:22
Ráno kolem 0°C, spousta běžkařů na kamenačkách, ale rychle taje a už velké plochy asfaltu.
Vloženo 12.1.2019 1:11
Odpověď na bruslení na Šumavě: viz www.bilastopa.cz oblast Modravsko - 11.1. máš tam seznam všech tras upravených rolbou která jede z Moravy, včetně Informace TRASY JSOU UPRAVOVÁNY NA klasiku. Tedy bruslení není možné, protože středový pruh mezi dvěma vyjetymi stopami na klasiku není dostatečně široký. Taky se to pozná dle druhu písma kterým jsou vypsány upravované trasy-tučná kurziva znamená klasiku. A dále obecně tedy i v Jizerkach a kdekoli jinde, z logiky věci tedy nákladů na vyřezávání stop, mají bruslaři zákaz ničit klasické stopy.
Vloženo 11.1.2019 23:47
Strojově jsou upravované stopy v Těškově. Kousek od sjezdu D5 Mýto.

(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 10.1.: Ahoj, nějaké doporučení, kde by o víkendu mohla být vyjetá (začínala se vyjíždět) stopa? Díky, P.)
Vloženo 11.1.2019 16:55
Jeli jsme dnes z parkoviště u Skalky na hřebeny po červené, silnice ale byla zpluhovaná a vedle ní vyjetá stopa pro běžkaře. Bylo tak trochu velké trápení. Ale jinak zasněžené stromy, romantika, čaj na Skalce, parádní výhled do kraje.
Vloženo 11.1.2019 16:16
Teď tu jsme. Sníh prachový, cca 10-15cm. A stále padá. Moc pěkný.
(Odpověď na dotaz uživatele Prochy z 11.1.: Ahoj, jaký je skutečný stav stop na klasiku v Těškově? Zítra nebo v sobotu chceme s kolegy vyrazit. Díky Prochy)
Vloženo 10.1.2019 0:12
vecer 22-23 od parkoviste v sedle ke Skalce a zpet. tak 8cm, na kamenacky super. snih trochu mokry, ale slo to. stale snezilo.
Vloženo 4.1.2019 20:31
Dnes navečer jsem běžel z Obecnice k Pilské, Pod Tok a kolem Kloboučku zpět. Na lyže kameňačky dobré. S přibývající výškou přibývá o sněhu cca 600-700mnm se dají doporučit pouze asfaltky 700-800 i slušné sotoliny. Pokud bude zitra sněžit, tak bych v neděli vyrazil, pokud byť trochu zaprší, tak to bude zabité.
Vloženo 12.12.2018 21:00
datum nelze dat starsi-byli jsme pred mesicem na Praze. Snehu vsude 2cm,prselo,nahore dest namrzal. Uplne nespolehat na snehomerny polstar na Praze-ukazoval nepravdepodobnych 7cm...ted bude v teto oblasti situace lepsi,kdyz je schoda snehomeru tesliny s prahou alespon trochu, jsou nejspis data duveryhodnejsi-ted je situace lepsi,pro bezky odrhovacky luxusni-min.10cm-aktualni informace zde.http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/poboc/PR/grafy/snih-lnk.html#tesliny

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Brdy a Hřebeny