Brdy a Hřebeny – běžky

Archiv zpráv zimy 2022/2023

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Brdy a Hřebeny ze zimní sezóny 2022/2023. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Brdy a Hřebeny - aktuální zprávy

Vloženo 17.2.2023 20:25
(Odpověď na dotaz uživatele alda z 17.2.: Pěkný den, bude se zase na víkend upravovat Brdská magistrála? děkuji A.)

S ohledem na zhoršené sněhové podmínky v tomto týdnu se o úpravě nedá uvažovat. To spíš o tom, že v sobotu všechen zbylý sníh zmizí.
Vloženo 16.2.2023 10:35
Z Teni pres Hlavu nahoru na Houpak a Tok. Upřímně řečeno nic moc. Sníh v lese souvislá vrstva tak od 700 až 750 mnm cesty jsou vetsinou ledovaté ci vytate. Lepší sníh je někde nad 750-800 metrů nad mořem. Možná lepší jet do Nepomuku vynést to na hřeben a tam si dát nějakou trasu lesem v těch nejvyšších partiích. Počasí ale krásné.
Vloženo 13.2.2023 11:55
Brdská lyžařská magistrála otevřena a desítky lyžařů si již užilo víkend v strojově upravené stopě
Děkujeme obci Strašice a městu Příbram za přízeň a firmě Kovovýroba Dezort za zapůjčení stopovacího zařízení Snow Force 1
Aktuální zpravodajství :
12.2. Projeta trasa Lipovsko - Hlava - Houpák - Bunkry - Tok - křižovatka Na Třetí - Bor - Hořovská - U Bártová Dubu - bunkry - Hlava - Lipovsko 35 km - sníh měkčí - stopa dobrá!
11.2. oficiálně otevřena Brdská lyžařská magistrála trasa Strašice/ Lipovsko nebo Těně ( km dojít ke sněhu) na vrch Hlava a potom upravená stopa na bunkry vrch Houpák - Tok - Třemošná u Příbrami (nástup nejlépe z Obecnice). Trasa z Toku - U Bártová dubu - Hořovská - 35 km
10.2. 2023 upravena Brdská lyžařská magistrála v délce 40 km nástup do stop 2 km od Strašic (vrch Hlava) nebo Třemošná u Příbrami

Za sněhem je potřeba dojít nad 700 m.n.m. Vždy jsou to tak 2 km pěšky.
- ze Strašic je to Lipovsko a dále vrch Hlava
- z Tění směr vrch Hlava
- Zaječov směr Letiště - Bungry
- Obecnice směr Pilská přehrada - Třemošná
- z Příbrami - Orlov na vrch Třemošná
- od Pilské přehrady - Na Třetí - a na Tok
- z Nepomuku - vrch Praha - Malý Tok
- Teslíny - Třemšín
Brdská lyžařská magistrála se otevírá veřejnou jízdou 11.2. 2023 v 10h v Těních u Strašic

Brdská lyžařská magistrála se otevírá veřejnou jízdou 11.2. 2023 v 10h v Těních u Strašic
Pá - 10. Únor 2023, 15:17 - Zdeněk Rubáš

historicky první oficiální otevření lyžařské Brdské magistrály pořádá AC SPARTA PRAHA Cycling.
Veřejná lyžařská jízda se koná v sobotu v 10h ve Ski areálu Strašice v obci Těně na Rokycansku v 10h na parkovišti při vjezdu do CHKO Brdy. Po 35 letech snů, úvah, povolení, vybavení a příprav se oficiálně upraví běžecká stopa z Tění přes vrch Hlava a dále protipožárním pásem na Bungry a vrchol Tok. Příbramská část vede od Třemošné na Tok. Kde se obě trasy setkají u chaty Carvánky na Toku .

V pátek bude upravena trasa stopovacím zařízením na klasiku a bruslení ze strany od Strašic. Účastníci musí za sněhem dojít od parkoviště cca 1,5 km po svých nohou. Od 600 m.n. m. už je sněhu více a lyžování je pěkné s ohledem na výši sněhu. Trasa měří okolo 20 km a jde kdykoliv zkrátit. Převýšení je 500m a pozor ve sjezdu při návratu na start je to jen pro zdatné lyžaře. Upozorňujeme, že vjezd autem do CHKO není možný. Děkujeme obci Strašice, městu Příbram, VLS Brdy, CHKO Brdy a všem příznivcům za jejich podporu a zájem o Brdskou lyžařskou magistrálu.
více na www.sparta-cycling.cz
Vloženo 12.2.2023 16:26
Dnes z Teslín na Václavku a po zelené a modré směrem k Hubertce, pak okolo rybníka na Padrť a po červené/zelené zpět do Teslín. Teslínská cesta sjízdná, občas se to musí přenést a vhodné pouze pro kameňačky. Nejlepší sníh byl na turistických trasách, kde většinou nebylo prohnuto ani posypáno, ale místy probíhá těžba a je to špinavé. Pokud bude nad nulou tak už tam nic nezůstane. Jeli jsme často po tenoučké vrstvičce sněhu. Většina běžkařů se neodvážila, ale my jeli po ledu jako po másle.
Vloženo 11.2.2023 21:21
Dnes z Obecnice na Houpák. Sníh umožňující jízdu zhruba od Kamenných schodů, jak psala včera Lída. Bohužel většina stopy byla rozšlapaná - parkoviště v Obecnici přetékalo. Nejlepší úsek, kde byla stopa byl od U Carvánky po Dlouhý kámen. Ale celkově prima - hlavně že člověk může pobýt na sněhu.
Vloženo 11.2.2023 17:29
Dneska z Teslín na Prahu, super podmínky, před Václavkou do prava odbočit. Na václavce je to to vyfoukané. Na Praze sněhu 25cm, v Teslínech už to bylo měkké, ale nad václavkou směrem na Nepomuk ok. Na pardte je to vydupané od lidí.
Vloženo 11.2.2023 16:56
Dnes jsme vyrazili z Teslín po Teslínské na Václavku. Místy sjízdné s opatrností, ve sjezdech místa posypaná štěrkem, od Václavky nesjízdné. Kousek za Václavkou jsme odbočili doleva směr horní Padrťský rybník. Zde asi nejlepší úsek cesty. Od horního rybníka jsme sjeli k dolnímu a po Míšovské zase zpět k hornímu rybníku. Cesta od horního rybníka k Teslínám chvíli dobrá, chvíli špatná. Kdyby někdo jel sjezdem od kláštera dolu, tak pozor, spodní část sjezdu je rozježděná od lesní techniky.
Když se s tímto stavem člověk smíří, tak to nakonec bylo pěkných 12km.
Vloženo 10.2.2023 14:36
Dnes z Obecnice na Tok a Houpák. Nutno vynést běžky někam výš(alespoň do 700m, níž sněhu málo bo vůbec), já vynesla nad kamenné schody,odtamtud už se dalo jet docela pěkně požárním průsekem- stopa vyjetá od pár běžkařů až se narazí na Čihadelskou cestu- tam je STROJOVĚ!!upravená stopa až na bunkr na Houpáku, parádní svezení až na pár míst pod stromama-tam zledovatělé koleje, ale v pohodě se daly projet. Kamínky téměř vůbec. Pěkně to jelo.
Vloženo 8.2.2023 21:58
Dnes z Orlova k Toku a na Bohutínský vrch. Příjezd autem do Orlova poněkud depresivní, sníh se začíná objevovat prakticky až na parkovišti u lesa. Jel jsem Třemošenskou a Buršovskou, obě dosti mizerné, slabá vrstva ledu nebo zmrzlého sněhu. Káňská cesta už má sněhu dost, ale stopu nečekejte, rozryto autem. U Toku a Bohutínského vrchu sněhu dost, hezké zimní ježdění, ale stopa jen místy.
Vloženo 6.2.2023 19:21
Dnes krátký okruh Nepomuk - pod vedením - Praha - Malý Tok - Brdce - Hradiště - Nepomuk. Cesta nahoru je vyšlapaná hlavně od lidí, těsně pod Prahou už začíná regulérní stopa. Nahoře je stopa docela pěkná, sněhu cca 25 cm, mezi Malým Tokem a Brdcema se rozbíhajíc stopy skoro každým směrem. Dolů od Hradiště to ještě šlo na kraji cesty, ale od rozc. Pod Plešcem už je štěrk a stopa žádná, do Nemomuku s lyžemi na zádech. Jakmile se vyjede na náhorní plošinu a dále do býv. prostoru, sněhu je dost a stop asi taky.
Vloženo 4.2.2023 18:13
Pořád super svezení kolem Pardrtí, Teslín, sněhu dost,10-20cm, vymrzlé stopy.
Vloženo 3.2.2023 17:02
Dneska z Teslín a padrtě. V teslínech cca 20cm, na padrtích 10cm. Jelo se v pohodě, uvidíme co zůstane do zítra po dešti.
Vloženo 31.1.2023 19:45
Dnes klasickým spíše turistickým stylem kolečko necelých 10 km z Nepomuku pod Třemšínem přes vrchy Prahu a Malý Tok, teplota kolem nuly, připadlo asi pár cm sněhu, stopu jsem si vyšlapal uprostřed cesty mezi kolejemi od aut, hůlky šly na cestách převážně až na asfalt, ale s trochou opatrnosti moc hezká projížďka! Spíš na pohodu, nic pro závodní lyže. Skluznice trochu utrpěly v závěru sjezdu Planýrkou. Díky za inspiraci brdskelisty.cz !

» Zobrazit GPX záznam trasy

Vloženo 28.1.2023 17:46
Zdravím omezeně se nechá jezdit na hřebeni Prahy. Dnes jsem projel trasu Nepomuk-Pod Plešcem - Tockou silničkou na Malý Tok -sedlo Sv.Ján-Praha- Praha a spět. ve stopě leží od 5cm do 9cm občas nějaky kamýnek , sjezd s M.Toku na Borskou silničku v pohodě, sjezd s roc. Pod Plešcem do Nepomuku také dobrý. Doporučuju staré lyže.
Martas
(Odpověď na dotaz uživatele Miroslava z 28.1.: Napište, prosím, jestli někdo dnes v sobotu 28.1. zkusil stopu a co je sjizdné?
Děkuju moc)
Vloženo 23.1.2023 22:48
Z Nepomuku na Prahu. Dole sněhu tak, tak, postupně nepřibývalo. Na asfaltu v kolejích po autech to šlo, jakmile byl podklad s kamínky tak to drhlo. Dolů po šikmé modré od Sv.Jana a po cyklostezce se to muselo místy sundat, jak tam bylo moc štěrku. Celkově nedoporučuji, pokud nepřipadne. Nestojí to za to.
Vloženo 22.1.2023 21:52
Dnes večer trasa z Černovic přes silnici Mnisek-Revnice az po Cerveny Kriz. Prvni cast trasy z Černovic ke Sranku občasné přenášení a kaminky, pak lepsi, od silnice k Červenému Krizi pak bez problémů, utemovana cca 5cm vrstva a chumelí.
Vloženo 22.1.2023 20:02
Brdy - nástup Těně po zasněženém asfaltu šměrem na Strašice, místama docela fajn ve stopě od kol/auta, místama to trhlo a drobné kamínky, paradoxně víc nahoru jet nešlo, sníh se hrozně pak lepil. Na rozjezd dobrý, ale nic extra.
Vloženo 22.1.2023 11:33
Parkoviště v sedle mezi Řevnicemi a Mníškem v 10:30 už skoro plné. Asfaltka k Červenému kříži pěkná na skate. 3 cm udusaneho sněhu, ale zatím s opatrností bez šrámů. Před bufetem na Skalice pozor, kamínky a posyp.
Vloženo 21.1.2023 19:01
(Odpověď na dotaz uživatele Honza z 21.1.: Ahoj všem, jak to vypadá po sněžení?)
Dnes v 15hod z křižovatky pod Hradcem, k základně. Kolem 10cm sněhu, misty méně, na obvyklých mistech. Sníh jen málo ujetý, ale zitra by to mohlo být lepší. Od Stožec k Základně neujeté, propada se to a občas drhne. Od křižovatky nahoru nejlepší. Jel jsem skate na kamenackach, 15km. Zotra jdem znova.
Vloženo 19.12.2022 18:12
Z Orlova na Tok -z parkoviště se lyže musí vynést po zelené značce, nahoře je Třemošenská rozježděná svozem klád ale dá se s obtížemi jet, dále Buršovská prohrnutá ale v kolejích se také dá s obtížemi jet. Káňská už má většinou stopu uprostřed kolejí. Čím výše, tím je víc sněhu a méně rozježěných cest.
Dolů po žluté Čihadelské se dá pěkně plužit, Obecnická k Pilské nádrži pěkná stopa, málo projetá silnice. Až na Slaninu to je slušné, ze Slaniny do orlova přibývá kamení ale dá se to na starých lyžích.
Vloženo 18.12.2022 22:41
Z Orlova pěšky na Trrmosnou, pak už na běžkách na Tok, Houpák, Korunu, kolem Lazske nádrže zpět do Orlova. Nad 700mnm luxus I na dobré běžky, níže taky dobré, jen to chce víc opatrnosti nebo běžky kde dva tři kamínky nezamrzi.
Vloženo 18.12.2022 20:47
HŘEBENY (Dobříš - Stožec - Skalka - Dobřichovice): Výstup po modré na Stožec souvisle sjízdný až od rozcestí Pod Obrázkem, nahoře pohodlná cesta na Klondajk, kolem základny jsem to vzal pěšky podél betonové zdi (asi lepší, než tradiční vopruz dole po červené). Hřebenové cesty pak měly střídavou kvalitu, občas v lesních úsecích škrtal štěrk docela víc, ale tak ze dvou třetin celkem postačující vrstva pevného prašanu. Trasa má podobu ujetého mlatu, stopy jsou spíš náznakové. Sestup do Dobřichovic byl sjízdný jen z menší části.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Vloženo 18.12.2022 12:04
Ahoj,
Těně, nahoru lesem a Pramenskou na Kvaň les, přes Dlouhý vrch a Bártův dub zpět. Od 750mnm ok, níže jen tak tak na kameňačky. Na sjezd až dolů to není.
Opakoval bych? Ne, počkám až ještě připadne:)
Vloženo 18.12.2022 9:21
Z Hradce přes Stozec k vojákům a zpět na klasika h pohoda, kolem I dva na skate. Stopa slapla I že Stozce dolů na obě strany.
Vloženo 16.12.2022 19:31
Z Obecnice přes Třemošnou na Tok a zpět. Nad Obecnicí a na hřebeni Třemošné zatím moc sněhu není, cca 2 až 5 cm. Dá se s opatrností jet, ale občas to drhne. Od rozcestí Roviny po zelené na Tok už je to lepší, i když i tam to ještě občas drhne. Nad cca 800 m n.m. bylo kolem 10 cm a téměř ideální podmínky.
Vloženo 15.12.2022 21:27
Dnešní svezení po hřebenech o 100% lepší než předevčírem. Jel jsem od Hostomické silnice směr Stožec a dál k bývalé základně PVOS Klondajk. Silnice pěkně uježděná, na bruslení dobrý. Já jel klasikou a na "B" lyže je to OK. Pokud v pátek ještě něco připadne, tak víkend bude super.
Vloženo 13.12.2022 13:47
Večer projeta trasa od hostomické silnice k rozcestí na Stožci a dál směr bývalá raketová základna "Klondajk" Nikde ani živá duše, pěkné první projetí. Pod sněhem není žádný podklad, takže při přibrzdění to jde na asfalt. Pokud někdo vyrazí, vezměte určitě ty nejhorší lyže co máte. Snad nám ještě něco připadne.

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Brdy a Hřebeny