Brdy a Hřebeny – běžky

Jediným „opravdovým“ pohořím v těsné blízkosti Prahy jsou Brdy. I když hřeben vedoucí od Prahy-Zbraslavi směrem k Dobříši je sice často nazýván jako Brdy, přesnějším označením jsou Hřebeny. Pokud v Praze ještě pár čísel sněhu potřebných pro vytažení běžek chybí, nejbližší možnost na bežky může právě tam. „Skutečné“ Brdy pak…

Číst celý text

Jediným „opravdovým“ pohořím v těsné blízkosti Prahy jsou Brdy. I když hřeben vedoucí od Prahy-…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 11.12.2023 10:10
vcera jsem jel take hrebenovku a sjizdne to je, ale jestli mate Deckove lyze tak si je radsi vemte, Ceckovych by mne bylo uz lito:)
Vloženo 10.12.2023 21:17
Hrebenovka stale docela dobra na skate, beze stop, lyze B az C, 1x prenaseni, ve 14h misty brecka, ale jede to. Usek od rozcesti Na soudnem projel nejakej d.....s Jeepem a dost to ponicil.
Vloženo 9.12.2023 13:25
Strašice, Těně. Super sklouznutí! Lyže bez škrábnutí, ale místy už prosvitala hlína. Skate v pohodě, stopa na klasiku místy až na hlínu.
Vloženo 8.12.2023 19:54
Těšov ( Rokycansko ) Pořád ještě slušné podmínky na klasiku i skejt . Sněhu relativně dost , lidí málo . Zítra to ještě zřejmě bude v pohodě .
Autem jsem pak jel přes Strašnice a zastavil se obhlídnout stopy směr Těně . Sněhu tam je trochu méně , ale lyžařů jezdilo více , podmínky celkem jakžtakž dobré na klasiku i skejt .
Vloženo 7.12.2023 20:19
Mníšek pod Brdy, Skalka a okolí i po oblevě stále skvělé podmínky i pro lepší lyže.
10:07
10:56
Vloženo 7.12.2023 11:57
Ski areál Těškov, Strašice , Příbram mají připravené lyžařské stopy na klasiku i volný styl
AC Sparta Praha cycling připravila lyžařské stopy ve Ski reálu Těškov. Celkem 21 km bylo projeto rolbou na okruhu Těškov -Holoubkov - Mýto -Těškov. Stopy jsou na okruhu u penzionu Výhledy na Brdy v dobré kondici a již od pondělí mnoho lyžařů vyzkoušelo první letošní sníh. Předpověď do neděle se hlásí příznivě tak neváhejte
v pondělí přijde asi obleva :-(.
Ski areál Strašice má projetou stopu ze Strašic do Tění a zpět. Městske lesy Přibram najely stopu na louce pod vodárnou v Kozičině. Okruh asi 4.5km. Moc pěkné svezeni. Všechny tyto areály jsou upravovány stopovacím zařízením od firmy Kovovýroba Dezort Strašice,
Vloženo 6.12.2023 17:42
Super turistika od letiště na Tok brzy ráno mezi 3:30 a 7:30. Stopa nepravidelná promrzlá rychlá, místy lehce narušená stopami a cyklistou. 15 až 40 cm prašanu. Pod letištěm směr Zaječov při návratu již měkké a lepivé, spíš na pěšky po silnici. Cesty V Krtkovém a Klášterka nepoužitelné - protaženo lesáky.
6:39
7:03
7:17
Vloženo 5.12.2023 16:30
Dnes nádherná turistická klasika ze Skalky (Mníšek p.B.) do Kytína. Hřebenovkou na Červený kříž, lehce opatrně dolů na křižovatku Na Rovinách, dál zážitková trasa - sjezd velkou Kytínskou loukou k aleji Pavla Landovského a do Kytína (oběd v Kytínském pivovaru). Zpět do Mníšku pod Brdy přes louky a pastviny "kulturní krajinou" směr Stříbrná Lhota. Prašan, slunce, louky se sněhovou peřinou, kam se podíváš (a nerozryté od divočáků a bez krtin).

» Zobrazit všechny fotky (celkem 7)

Vloženo 5.12.2023 15:25
Z parkoviště nad Řevničákem na pořádnej skate akorát na Červený Kříž. Dál trochu rozryto a spíše na šouračku. Směr na Černolice také tak, jezdí tam lesáci. Ale i tak na začátek
prosince skvělý. Kdo z vás to má.
Vloženo 5.12.2023 14:37
Dnes Mestske lesy Pribram najely stopu na louce pod vodarnou Kozicin. Okruh asi 4.5km. Moc pekne svezeni.
Vloženo 5.12.2023 9:11
Z parkoviště na hřebeni mezi Mníškem a Řevnicemi skatem na rozcestí Červený kříž - potud nádhera. Zde se trasa větví, tam jsem šel severnější a delší variantou (přes kótu 563) - dostatečně široké na skate, ale strašných šutrů vyházených lesáckými pluhy, zpět jsem šel jižní variantou - obstojná stopa na klasiku, ale poměrně dost míst, kde lezou šutry. Od Červeného kříže až k Dřevěnému křížy nad Kytínskou loukou tedy obě varianty dost blbé. Od Dřevěného kříže k Třebízskému dubu opět dostatek sněhu, výborné na klasiku, místy i na skate (1. foto). Za Třebízským bukem začíná peklo, lesáci vypluhovali červenou značku až za Bílý kámen (2. foto) tak, že jsem i B/šutračky lyže nesl. Pěšina za Bílým kamenem je lepší, ale pořád nic moc. Zpětné stoupání na hřeben již dobré a uježděná vojenská silnička (Hřebenovka + Ivonka), je absoltuní skatová parádá (3. foto), dostatek sněhu a bez ledu a mejdla, takže to při odrazu pěkně drží. Dojel jsem až na parkoviště pod Hradcem. Těch 6 km rozhodně stojí za to. Když zaparkujete pod Hradcem, tak těch 12 km tam a zpět je paráda, potkal jsem tu více bruslařů. Zpět jsem šel víceméně stejnou cestou, akorát jsem po Hřebenovce dojel až k základně (která na hřebeni hrozně překáží) a vydal se vyšlapanou stopou volným teréném vpravo podél zdi. To rozhodně nedělejte.
Trasa: https://mapy.cz/s/dovoveposo
14:40
15:26
15:46
Vloženo 3.12.2023 22:41
Dnešní trasa Hostomice - Malý Chlumec - Knížecí cesta - Drahlovice - Halouny - Řevnice uplně boží. Tolik sněhu tu nebylo dlouho. Většinou jsou cesty projeté lesáky, ale uprostřed je pěkná stopa. Na pár místech rozježděno zcela, ale dá se projet. Zmrzlo. Pavián otevřen, sekaná a feferonkový salát jako vždy skvělé. A nikde nikdo. Potkal jsem zde dole jednoho běžce a jednoho pejskaře za odpoledne. A je to po rovince, na rozdíl od stoupáku na Stožec a pak padák dolů je to v pohodičce.
Vloženo 3.12.2023 20:50
Brdy nad Dobříší - úsek po neveřejné asfaltce z parkoviště pod Hradcem k základně a zpět. Pěkně uplácané, ideální na skate. Sněhu dost i na normální lyže. Stopa na klásu není, ale na skate určitě nejlepší svezení v okolí.
Vloženo 3.12.2023 17:36
Okruh “Bud fit” od Nepalu. Snehu mrte, bezkari zadni takze stopa nula.
Vloženo 3.12.2023 15:05
Hlavní hřebenovka Hřebenů parádní, od Černolic na Skalku, Kytín a dále, lidí spousty, ale všichni měli radost. Hlavní cesta udupaná, na skate celkem solidní podmínky, dobrá stopa moc nebyla. Často byly vidět i stopy na vedlejších cestá. Sněhu dost.
Vloženo 2.12.2023 22:26
Dnes stejná trasa jako ve středu k raketové základně a zpět. Po problémových místech ani památky, všude sněhu habaděj. Cesta bude lepší na skate, ale kdo se popere s tím, že není vyříznutá stopa, tak na klasiku také super. Už se těším na zítra :-)
19:33
19:44

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 29.11.2023 21:10
Po Ivonce a hřebenovou cestou za svitu čelovky k základně a zpět. Uježděná slabá vrstva sněhu, na kameňačky úplně v pohodě. Na těch 6km jsou dva krátké úseky, kde je třeba dát si pozor, ale není třeba běžky sundavat. Jestl v pátek a sobotu připadne jak slibují, tak to bude pecka.
18:40

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 29.11.2023 20:14
Pod Hradcem - zakladna. Ujeté a i když vypluhované, na starsich skate běžkách pekny svezení. Když napadne pár cm bude to pěkný.
15:31
16:01

Aktuality ze sezóny 2022/2023, popř. starších

Vloženo 17.2.2023 20:25
(Odpověď na dotaz uživatele alda z 17.2.: Pěkný den, bude se zase na víkend upravovat Brdská magistrála? děkuji A.)

S ohledem na zhoršené sněhové podmínky v tomto týdnu se o úpravě nedá uvažovat. To spíš o tom, že v sobotu všechen zbylý sníh zmizí.
Vloženo 16.2.2023 10:35
Z Teni pres Hlavu nahoru na Houpak a Tok. Upřímně řečeno nic moc. Sníh v lese souvislá vrstva tak od 700 až 750 mnm cesty jsou vetsinou ledovaté ci vytate. Lepší sníh je někde nad 750-800 metrů nad mořem. Možná lepší jet do Nepomuku vynést to na hřeben a tam si dát nějakou trasu lesem v těch nejvyšších partiích. Počasí ale krásné.
Vloženo 13.2.2023 11:55
Brdská lyžařská magistrála otevřena a desítky lyžařů si již užilo víkend v strojově upravené stopě
Děkujeme obci Strašice a městu Příbram za přízeň a firmě Kovovýroba Dezort za zapůjčení stopovacího zařízení Snow Force 1
Aktuální zpravodajství :
12.2. Projeta trasa Lipovsko - Hlava - Houpák - Bunkry - Tok - křižovatka Na Třetí - Bor - Hořovská - U Bártová Dubu - bunkry - Hlava - Lipovsko 35 km - sníh měkčí - stopa dobrá!
11.2. oficiálně otevřena Brdská lyžařská magistrála trasa Strašice/ Lipovsko nebo Těně ( km dojít ke sněhu) na vrch Hlava a potom upravená stopa na bunkry vrch Houpák - Tok - Třemošná u Příbrami (nástup nejlépe z Obecnice). Trasa z Toku - U Bártová dubu - Hořovská - 35 km
10.2. 2023 upravena Brdská lyžařská magistrála v délce 40 km nástup do stop 2 km od Strašic (vrch Hlava) nebo Třemošná u Příbrami

Za sněhem je potřeba dojít nad 700 m.n.m. Vždy jsou to tak 2 km pěšky.
- ze Strašic je to Lipovsko a dále vrch Hlava
- z Tění směr vrch Hlava
- Zaječov směr Letiště - Bungry
- Obecnice směr Pilská přehrada - Třemošná
- z Příbrami - Orlov na vrch Třemošná
- od Pilské přehrady - Na Třetí - a na Tok
- z Nepomuku - vrch Praha - Malý Tok
- Teslíny - Třemšín
Brdská lyžařská magistrála se otevírá veřejnou jízdou 11.2. 2023 v 10h v Těních u Strašic

Brdská lyžařská magistrála se otevírá veřejnou jízdou 11.2. 2023 v 10h v Těních u Strašic
Pá - 10. Únor 2023, 15:17 - Zdeněk Rubáš

historicky první oficiální otevření lyžařské Brdské magistrály pořádá AC SPARTA PRAHA Cycling.
Veřejná lyžařská jízda se koná v sobotu v 10h ve Ski areálu Strašice v obci Těně na Rokycansku v 10h na parkovišti při vjezdu do CHKO Brdy. Po 35 letech snů, úvah, povolení, vybavení a příprav se oficiálně upraví běžecká stopa z Tění přes vrch Hlava a dále protipožárním pásem na Bungry a vrchol Tok. Příbramská část vede od Třemošné na Tok. Kde se obě trasy setkají u chaty Carvánky na Toku .

V pátek bude upravena trasa stopovacím zařízením na klasiku a bruslení ze strany od Strašic. Účastníci musí za sněhem dojít od parkoviště cca 1,5 km po svých nohou. Od 600 m.n. m. už je sněhu více a lyžování je pěkné s ohledem na výši sněhu. Trasa měří okolo 20 km a jde kdykoliv zkrátit. Převýšení je 500m a pozor ve sjezdu při návratu na start je to jen pro zdatné lyžaře. Upozorňujeme, že vjezd autem do CHKO není možný. Děkujeme obci Strašice, městu Příbram, VLS Brdy, CHKO Brdy a všem příznivcům za jejich podporu a zájem o Brdskou lyžařskou magistrálu.
více na www.sparta-cycling.cz
Vloženo 12.2.2023 16:26
Dnes z Teslín na Václavku a po zelené a modré směrem k Hubertce, pak okolo rybníka na Padrť a po červené/zelené zpět do Teslín. Teslínská cesta sjízdná, občas se to musí přenést a vhodné pouze pro kameňačky. Nejlepší sníh byl na turistických trasách, kde většinou nebylo prohnuto ani posypáno, ale místy probíhá těžba a je to špinavé. Pokud bude nad nulou tak už tam nic nezůstane. Jeli jsme často po tenoučké vrstvičce sněhu. Většina běžkařů se neodvážila, ale my jeli po ledu jako po másle.
Vloženo 11.2.2023 21:21
Dnes z Obecnice na Houpák. Sníh umožňující jízdu zhruba od Kamenných schodů, jak psala včera Lída. Bohužel většina stopy byla rozšlapaná - parkoviště v Obecnici přetékalo. Nejlepší úsek, kde byla stopa byl od U Carvánky po Dlouhý kámen. Ale celkově prima - hlavně že člověk může pobýt na sněhu.
Vloženo 11.2.2023 17:29
Dneska z Teslín na Prahu, super podmínky, před Václavkou do prava odbočit. Na václavce je to to vyfoukané. Na Praze sněhu 25cm, v Teslínech už to bylo měkké, ale nad václavkou směrem na Nepomuk ok. Na pardte je to vydupané od lidí.
Vloženo 11.2.2023 16:56
Dnes jsme vyrazili z Teslín po Teslínské na Václavku. Místy sjízdné s opatrností, ve sjezdech místa posypaná štěrkem, od Václavky nesjízdné. Kousek za Václavkou jsme odbočili doleva směr horní Padrťský rybník. Zde asi nejlepší úsek cesty. Od horního rybníka jsme sjeli k dolnímu a po Míšovské zase zpět k hornímu rybníku. Cesta od horního rybníka k Teslínám chvíli dobrá, chvíli špatná. Kdyby někdo jel sjezdem od kláštera dolu, tak pozor, spodní část sjezdu je rozježděná od lesní techniky.
Když se s tímto stavem člověk smíří, tak to nakonec bylo pěkných 12km.
Vloženo 10.2.2023 14:36
Dnes z Obecnice na Tok a Houpák. Nutno vynést běžky někam výš(alespoň do 700m, níž sněhu málo bo vůbec), já vynesla nad kamenné schody,odtamtud už se dalo jet docela pěkně požárním průsekem- stopa vyjetá od pár běžkařů až se narazí na Čihadelskou cestu- tam je STROJOVĚ!!upravená stopa až na bunkr na Houpáku, parádní svezení až na pár míst pod stromama-tam zledovatělé koleje, ale v pohodě se daly projet. Kamínky téměř vůbec. Pěkně to jelo.
Vloženo 8.2.2023 21:58
Dnes z Orlova k Toku a na Bohutínský vrch. Příjezd autem do Orlova poněkud depresivní, sníh se začíná objevovat prakticky až na parkovišti u lesa. Jel jsem Třemošenskou a Buršovskou, obě dosti mizerné, slabá vrstva ledu nebo zmrzlého sněhu. Káňská cesta už má sněhu dost, ale stopu nečekejte, rozryto autem. U Toku a Bohutínského vrchu sněhu dost, hezké zimní ježdění, ale stopa jen místy.
Vloženo 6.2.2023 19:21
Dnes krátký okruh Nepomuk - pod vedením - Praha - Malý Tok - Brdce - Hradiště - Nepomuk. Cesta nahoru je vyšlapaná hlavně od lidí, těsně pod Prahou už začíná regulérní stopa. Nahoře je stopa docela pěkná, sněhu cca 25 cm, mezi Malým Tokem a Brdcema se rozbíhajíc stopy skoro každým směrem. Dolů od Hradiště to ještě šlo na kraji cesty, ale od rozc. Pod Plešcem už je štěrk a stopa žádná, do Nemomuku s lyžemi na zádech. Jakmile se vyjede na náhorní plošinu a dále do býv. prostoru, sněhu je dost a stop asi taky.
Vloženo 4.2.2023 18:13
Pořád super svezení kolem Pardrtí, Teslín, sněhu dost,10-20cm, vymrzlé stopy.
Vloženo 3.2.2023 17:02
Dneska z Teslín a padrtě. V teslínech cca 20cm, na padrtích 10cm. Jelo se v pohodě, uvidíme co zůstane do zítra po dešti.

O oblasti

Jediným „opravdovým“ pohořím v těsné blízkosti Prahy jsou Brdy. I když hřeben vedoucí od Prahy-Zbraslavi směrem k Dobříši je sice často nazýván jako Brdy, přesnějším označením jsou Hřebeny. Pokud v Praze ještě pár čísel sněhu potřebných pro vytažení běžek chybí, nejbližší možnost na bežky může právě tam. „Skutečné“ Brdy pak leží mezi Příbramí a Rokycany, jsou o něco vyšší (tedy i sněhové podmínky bývají o něco lepší). V Brdech, které byly desítky let vojenským prostorem s omezeným přístupem, si stopy lyžaři vyšlapávají sami. Upravované běžkařské trasy na Brdech nenajdeme, nicméně na Podbrdsku se taková místa nachází: Již několik let funguje Ski areál Těškov na okraji přírodního parku Radeč, kde jsou za dobrých podmínek upravovány okruhy o délce i přes 10 km. Nedaleko Těškova, ještě blíže k Brdům, se pak v posledních letech upravují stopy ve ski areálu Strašice.

Podívejte se na video a popis výletu po Hřebenech, mezi Černolicemi a Stožcem.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Praha a střední Čechy