Brdy a Hřebeny – běžky

Archiv zpráv zimy 2009/2010

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Brdy a Hřebeny ze zimní sezóny 2009/2010. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Brdy a Hřebeny - aktuální zprávy

Vloženo 27.2.2010 18:07
nejlépe na starých lyžích, co netřeba mazat, poslední lyžování na trase orlov- tok. krásně sluníčko, ale již naposled, snad ještě zítra...
Vloženo 27.2.2010 14:26
Je jaro, Béďo! Lyžařský nadšenec se ještě dokáže probrodit na kameňačkách červenou hřebenovkou a najít krátké sjízdné úseky na svážnicích na severních svazích, ale já už leštím hřebíky na orientkách. Mějte se.
Vloženo 13.2.2010 17:10
Červená od parkoviště na Řevnickém sedle ponočním sněžení sjízdná, ba přímo luxusní, prošlapaná, na většině úseku parkoviště-voj. základna na Stožci lze i bruslit. Cesta od základny do Haloun prohrnutá, nicméně sjízdná, parádní sjezd až ke křižovatce se zelenou.
Na většině ostatních cest byly vidět stopy. Velká spokojenost.

p.s. Řevnická či Mníšecká městská policie na parkovišti na sedle, údajně (?) pokutovali auta parkující na silnici za horizontem.
Vloženo 7.2.2010 20:56
Hřebenovka na Hřebenech (jel jsem z Černolic k vojenské základně za Kytínem) stále sjízdná, sněhu je hodně, jako turistika pěkné pro toho, kdo nepotřebuje upravené tratě. Oproti minulým týdnům jsou o něco horší podmínky na klasiku (stopy jsou většinou docela málo hluboké, někde bych místo slova stopa volil spíš "cesta uježděná od lyžařů"), na bruslení naopak lepší: od tradičně plného parkoviště na silnici Mníšek - Řevnice se dá slušně bruslit po silničce směrem na Skalku a rozcestí Červený kříž a snad i někudy dál, ale i jinde se místy bruslit dalo.
Vloženo 1.2.2010 19:26
Parkoviště na hřebeni na silnici Mníšek - Řevnice bylo v pracovní den prázdné. Cesta odtud ke Skalce a dál k rozcestí Červený kříz prohrnutá a k večeru na dost místech s vyjetými hlubokými kolejemi - mezi Skalkou a Červeným křížem se těží, potkal jsem náklaďák a traktor. Projet se dá, ale nic moc. Dá se to objet stopu na klasiku průměrné kvality, když se v první zatáčce nezahne nahoru ke Skalce, ale jede se stopou rovně průsekem a pak pořád rovně až na rozcestí Červený kříž. Problematický je jen průjezd jedné menší rokle. Dál solidní vyšlapaná stopa po hřebeni až k vojenskému prostoru. Ve vojenském prostoru spousta stop, některé velmi pěkné, některé zapadané. Nebo se dá vojenský prostor objet i zleva - stopa podél plotu, resp. mezi plotem a zdí. Po silnici vedoucí od voj. prostoru na rozcestí Stožec (a možná i dál, ale bez záruky) se dalo velmi dobře bruslit. Zpátky jsem zkusil cestu před Stožcem po modré z kopce na severní úbočí hřebene a po přibližně vrstevnicové cestě (cyklotrase) zpátky a pak nahoru na rozcestí. Zde stopa na klasiku z poloviny moc pěkná, v druhé polovině ale jen v koleji vyjeté traktorem (ale pořád po sněhu a pořád se to dalo nazvat stopa :-) Sněhu všude dost, celkově pěkný výlet, pro lyžaře zvyklé na vyříznuté stopy to ale nebude.
Vloženo 30.1.2010 21:50
Hřebenovka v Brdech z Černolic ideální podmínky. Trasa vede lesem a je za větrem.Kolem Skalky dál na Kytín dost lidí. Na fialku krásné svezení. Pozor kdo parkujete na parkovišti na silnici u Skalky. Dneska tam stálo asi 30 aut na silnici vedle parkoviště. Čekali tam odpoledne policajti a kdo přišel, toho skásli.
Vloženo 27.1.2010 0:57
Noční sněžení překrylo všechny ledové úseky, čilí důchodci a flákající se podnikatelé vyšlápli hned po ránu krásnou hlaďoučkou stopu na klasiku na červené hřebenovce Černolice - Kytínská louka. Nemá to chybu.
Vloženo 24.1.2010 19:11
Vojenské Brdy-od 650m n.m. asi netálo, sníh je tam prachovitý, na stromech námraza. Stopy všude dost dobré, jen málo cest je protažených.
Obecnice-Klobouček-pěkná stopa, dál až posilnicina Tok dobré, silnice je protažená ale dá se po ní jet, na Toku krásné stopy, půl metru sněhu.
Vloženo 23.1.2010 23:56
Na hlavní hřeben Hřebenů s červenou turistickou značkou jsem se dostal kus nad Černolicemi, je tam solidní stopa na klasiku vyšlapaná od lidí. Od křížení silnice Řevnice – Mníšek (kde bylo parkoviště ve 14 h plné a parkovalo se i podél silnice) se dalo i bruslit směrem ke Skalce a až na rozcestí „Červený kříž“ (a možná i dál po nějaké cestě), naopak klasikovalo se v tomto úseku bez stopy. Dále zase stopa na klasiku mimo červenou značku k rozcestí „Na Soudném“ a následně po červené až skoro k bývalému vojenskému prostoru na hlavním hřebeni. Tam kde začíná červená klesat pod hřeben byla cesta protažená a posypaná (možná ale nešlo o dlouhý posypaný úsek), zůstal jsem tedy nahoře a vjel do vojenského prostoru. V něm překvapivě hodně stop, parádní lyžování mezi opuštěnými vojenskými objekty, jen se vojenským prostorem složitě přejíždí na druhou stranu – díra v plotě se těžko hledá, není úplně na druhém konci a musí se pak jet nějakých 200 metrů těsně podél plotu mezi stromky. Na silnici od vojenského prostoru se dá bruslit k rozcestí „Stožec“ (a asi i dál), ale výška uježděného sněhu je asi 3 cm a místy vykukuje asfalt. Vracel jsem se pak jakoby zpátky asi 1 km po červené (na klasiku v pohodě) a následně přímou cestou do Kytína – nic moc, dost lesních cest je protažených a jedna až na podklad.

Co nedoporučuju: Z Kytína do Mníšku je to dobré, jen když vám ujede autobus :-) Ale když jsem se dostal přes pole do pruhu lesa podél dálnice, zas tak špatná ta stopa nebyla, pro místní může být užitečná. A na začátku jsem si měl odpustit start z Klínce, cestu lesem k červené turistické značce, po ní do Černolic a pěšky přes Černolice – běžky tam byly spíše přítěží.

Pro lepší představu je zde kdyžtak GPS záznam trasy: http://www.everytrail.com/view_trip.php?trip_id=477677
Vloženo 20.1.2010 9:26
Hřebeny pořád sjízdné. Červená hřebenovka z Černolic na Skalku a dál stále kvalitní. I sjezd do Dobřichovic po asfaltových svážnicích je v pohodě. Klasikům doporučuji fialový klistr. O víkendu téměř zablokovali neukáznění parkující silnici z Mníšku do Řevnic - policie pokutovala a slibuje, že bude zas. Parkujte raději v Černolicích u hřbitova (úplně nahoře ve vsi).
Vloženo 17.1.2010 21:26
Brdy vojenské z Bohutína na Tok, plno sněhu, pěkná stopa, nahoře horská fujavice.
Pro ty, co na Tok jezdí z Orlova, tak z Bohutína je to příjemná změna. Je tam u hřiště prohrnuté parkoviště.
Vloženo 12.1.2010 18:57
Dnes jsme projeli Brdy od Černolic do Kytína, přes Skalku, po červené, tam i zpět. K parkovišti u silnice Řevnice-Mníšek jen klasika, ale dobrá stopa. Dále i bruslení, pouze za Červeným křížem pracují lesáci a trochu to rozjezdili. Každopádně bezva výjezd. Uvítám info, jak vypadá hřeben dál na jih.
Vloženo 12.1.2010 12:12
Z Orlova na nejvyšší vrcholek Brd -Tok 862m.n.m. krásná stopa, výborný sníh a málo lyžařů.
Vloženo 11.1.2010 10:34
Byl jsem tam brzy ráno, takže stopy byly zapadané,ale dalo se jet poměrně slušně. Nejel jsem tedy až uplně na hřeben,ale sněhu všude dost. Pouze mně zamrzelo,že V Zadní Třebani pod kopcem poničil stopu v délce 300 metrů teréním autem pan Slávek Kadeřábek. Nevim co si myslel, když krosil autem na zasněžené louce.
Vloženo 10.1.2010 22:37
poslední dva dny se dá jezdit téměř kdekoliv, takže i brdy měly dneska výborné podmínky. mníšek - skalka - stožec - dobříš, cca 20 rekreačních km. povedené i počasí, jen navečer začalo trochu sněžit.
takhle má vypadat pořádná zima :-)
Vloženo 9.1.2010 17:44
Na Brdech jako v Bedřichově! Hřebenovka na klasiku (můžete i "lepší" lyže), tu a tam rozhamcáno od bezohledných pěšáků. Sjezdy na severní stranu po cestách s asfaltovým podkladem dobré, na strmé kamenité lesní cestě jsem dvakrát škrtla. Stopa je i podél Berounky dole v údolí. Parkování: u nádraží v Dobřichovicích velká kapacita, ale pokud chcete na Hřebeny, musíte do kopce. Lesní parkoviště na nejvyšším bodu silnice z Řevnic do Mníšku je v ideálním místě na stopě, ale bývá narvané a krade se tam. Zaparkovat se dá dobře i v Černolicích u hřbitova.
Vloženo 18.12.2009 19:20
Brdská hřebenovka bohužel ještě nesjízdná.

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Brdy a Hřebeny