Česká Sibiř - Čertovo břemeno – běžky

Archiv zpráv zimy 2021/2022

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Česká Sibiř - Čertovo břemeno ze zimní sezóny 2021/2022. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Česká Sibiř - Čertovo břemeno - aktuální zprávy

Vloženo 11.2.2022 17:31
(Odpověď na dotaz uživatele Hana z 11.2.: Neví někdo jestli bude možné o víkendu běžkovat?)

Na Čertově Břemeni se tento víkend lyžovat nebude, není sníh. Nuly ve statistikách na https://www.pocasiceskasibir.cz/snih a zelená barva na kamerách mluví jasně.
Vloženo 4.2.2022 23:40
trasa Růžená - Bezděkov - Businy - Chlístov a zpět: bez stopy, mokrý sníh, +5 stupňů, na loukách na na polích už kouká tráva a ornice, ale dá se projít, kde je nafoukáno tak ještě i 30 cm. Na loukách u Chlístova je ještě vidět, že to je strojově projeté, na tom se dá jet dobře.
Vloženo 4.2.2022 18:07
Na parkovišti u Bizona rozbředlý sníh.Oproti včerejšímu dni sníh vzhledem k oteplení na okruzích u Ounuzu hodně odtál.Ještě se od Bizona dalo, ale nic moc.
Vloženo 4.2.2022 17:22
Střezimíř – Větrov – Libenice – Sychrov – (Borotín) – (Sudoměřice u Tábora). Od vlaku se dalo vyrazit dobře ze Střezimíře, sníh zmrzlý, množství různé, někde závěje, jinde vyfoukáno. U Borotína už sníh nebyl.
Vloženo 3.2.2022 17:23
Jela jsem od Bizona nahoru na okruhy u Ounuzu.I když nebyly strojově upravené stopy,přesto to bylo fajn,krásně čistý bílý sníh,bez návalu lidí,stopa vyjetá od několika málo běžkařů.
Vloženo 1.2.2022 19:21
Dnes z parkoviště U Bizona na Cunkově rovnou nahoru na okruhy na Ounuzi. Sněhu dost, stopy přes den projeté několika běžkaři, na místě však již lehce zaváté. Je to spíše přírodní běžkování, tj. stopa je taková poloviční, když už je, ale lze jak bruslit, tak i klasiku. Na takové to hodinové svezení to stačí. Jak to ale vypadá v jiných částech netuším, sněhu na hezké svezení asi nikde dostatek zatím nebude.
Vloženo 1.2.2022 16:56
Dobrý den dnes dopoledne jsem byl. Stopy upravené nejsou,ale pár nadšenců již něco vyšláplo tak se nechá.
(Odpověď na dotaz uživatele Milan Fořt z 1.2.: Zdravím, prosím neznáte někdo aktuální stav? Díky m. fort)
Vloženo 31.1.2022 14:00
Na Ounuzu dnes ráno leželo 5 cm sněhu. Od 12:00 hodin v této oblasti vydatně a trvale sněží - sněhu je tedy více. Dle aktuální předpovědi na stránce Počasí Česká Sibiř může do středy napadnout až 20 cm sněhu. Pokud vám nevadí, že není trasa strojově upravená, můžete vyrazit. Údržba se obvykle plánuje na víkend. Ideální je zaparkovat na Cunkově - penzion "U Bizona". Přeji příjemné zážitky na České Sibiři :-)

(Odpověď na dotaz uživatele Jitka z 31.1.: Jak to vypadá nyní se sněhem na běžky okolo Ounzu?Dá se ještě?Díky)
Vloženo 26.1.2022 20:42
Ve středu 26. ledna po dvanácté hodině odpolední start Jistebnice, přes Aleninu Lhotu a cíl Cunkov. Povrch horší oproti předchozí trase (viz příspěvek níže), ale sjízdný. Jsou úseky, kde lze mimo trasu objet. Jakmile napadnou 2 cm sněhu bude povrch opět velmi dobrý. Počasí: Stopa pěkně přimrzlá a bezvětří. Na trase jsem nikoho nepotkal (tam i zpět). S pozdravem Ondřej Vacek (Počasí Česká Sibiř).
Vloženo 25.1.2022 19:16
V úterý 25. ledna po čtvrté hodině odpolední start Cunkov a cíl Ounuz. Povrch velmi dobrý, tedy téměř stejný jako o víkendu. Obleva se téměř neprojevila - místy dokonce ledovka. Na parkovišti v Cunkově "U Bizona" jediné auto. Sněhová pokrývka: Cunkov 8 cm a Ounuz 12 cm. Většinu dne meteostanice Cunkov ukazovala jeden stupeň pod nulou (teplotu zjistíte v pravém horním rohu na snímku kamery). Lidi kde jste? Podmínky jsou slušné a do konce týdne nehrozí, že sníh sleze úplně. Přeji příjemné zážitky na České Sibiři. S pozdravem Ondřej Vacek, autor Počasí Česká Sibiř.
Vloženo 22.1.2022 22:31
Dnes...Cunkov- Ounuz a okolí...včera viz. příspěvek od Jan
(Odpověď na dotaz uživatele Roman z 22.1.: Ahoj Honzo,
dík za relevantní informaci, v které oblasti jsi byl?)
Vloženo 22.1.2022 22:14
Sněhu dostatek, místy na pláních vyfoukano.Stopu je nutno občas znovu proslapnout, ale jinak krása.
Vloženo 22.1.2022 10:34
Přiznávám, že zprávy z regionu mohou být matoucí- sněhu je tu dle mne nejvíce za tuto zimu- problém je sfoukanost na některých úsecích
-proto rozhodnutí neupravovat- pro skate špatný, ale jinak ideál...kdo si co prošlápne...to má...já třebas skvělý zážitky již že včerejška- no a na dnešek připadlo dalších deset čísel...SKOL!!!
Vloženo 22.1.2022 10:09
Sněhové podmínky prozatím neumožňují souvislou úpravu tras. Vlivem silného větru jsou lokality na otevřených stanovištích pouze s několika cm sněhu. V průběhu dopoledne se společenství Čertovo břemeno pokusí strojově upravit pouze nejvýše položenou lokalitu Cunkov-Ounuz.

Doporučuji tedy o víkendu zaparkovat v Cunkově na parkovišti - Penzion "U Bizona" - hospůdka otevřena do 17:30 hod.

Na České Sibiři leží 5 až 12 cm, ale jsou místa kde to je dost vyfoukané vlivem silného větru.

Obrázek - Novinka letošní sezóny - kamera Cunkov - aktuální snímek na Počasí Česká Sibiř https://www.pocasiceskasibir.cz

Užijte si zimní radovánky na České Sibiři :-)
Vloženo 21.1.2022 21:04
Dnes super crosscountry- mrazivo, tvrdší podklad a navrch prašánek...tak akurát by již nedrhlo. Ani jedna stopa...byl jsem mezi Libenicemi,Hatovem, Dobřejovem a Oujezdem.
(Odpověď na dotaz uživatele Jiří z 21.1.: Ahoj j?ak to vypadá se sněhem a trasama na běžky ted?dá se to? díky)
Vloženo 14.1.2022 19:17
Louky okolo Chlístova: stopa žádná, prošlapával jsem novou. Sněhu málo, ale stačí, občas po mě ve stopě tráva. Pohodlně lze ale jezdit ve stopách po traktorech! Krásný azuro. Neviděl jsem ani človíčka…
Vloženo 14.1.2022 18:50
Kolem desáté hodiny jsme šli od bizonů (Cunkov) po ještě zmrzlém sněhu až na Moninec, na louce severně od Ounuzu šlo vyjet slušné kolečko. Když jsme ale sjížděli po poledni zpět k bizonům, tak na loukách obrácených víc k jihu už byly poslední zbytky mokrého sněhu, a i z kopce se muselo hodně pracovat rukama aby to jelo... Pokud nenasněží a nezačne mrznout (ještě teď v 19 hodin je tam kolem nuly), tak o víkendu už to asi půjde jen na té louce severně od Ounuzu.
Vloženo 29.12.2021 13:57
Chcete si i nadále užívat výlety na běžkách v krásné přírodě v okolí Čertova břemena (Alenina Lhota - Ounuz - Cunkov - Javoří - Ostrý - Jistebnice - Nadějkov - Starcova Lhota)? Prosím pomozte nám uchovat tuto krásnou oblast neporušenou komerčními zájmy. Podpořte nás v boji proti ničení krajiny!

https://www.podjavorovouskalou.cz/
https://www.petice.com/zastaveni_developerskeho_projektu_v_pirodnim_parku_jistebnicka_vrchovina
Vloženo 26.12.2021 22:05
Jel jsem od hospody U Bizona (parkoviště neupravené, ale vzhledem k malému množství sněhu se dá parkovat bez problémů) nahoru na Ounuz. Kolem 5 cm nového sněhu, podklad sice během vánoční oblevy zmizel, ale všechno jsou to louky, takže to šlo s kameňačkama naprosto bez problémů, jen sem tam krtina (ale té se šlo vyhnout). Ale chtělo by to projet aspoň jednou skůtrem a na to ještě pár centimetrů, pak by to klidně šlo i s novýma lyžema. Vyrážel jsem kolem desáté na louky bez stop, na loukách severně a západně od Ounuzu jsem vyjel kolečko na klasiku. Hospoda U Bizona dnes byla zavřená, podle oznámení na vchodu by měli v pondělí otevírat od 14, a další dny od 11 hodin.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Vloženo 26.12.2021 16:18
Málo sněhu, stopa od lidí ale dalo se to. Oblast Chlistov
Vloženo 12.12.2021 19:42
Díky všem, kdo se vlastním úsilím přičinili o skvělé podmínky pro rekreační běžkování. Aspoň okolí Cunkova skvělé, byť již trochu přemrzlé. Nicméně!!! Důrazně všechny varuji před pokusem projet Cunkovem směr Jetřichovice. Vcelku nenápadná značka "Silnice se v zimě neudržuje" znamená, že serpentýny jsou sjízdní jen pro 4x4 s motorem 2,5l a výše. A to ještě se řetezy. Nás toto dobrodružství vyšlo na 2500 CZK za odtah a docela slušný adrenalin. Prý tam v tuto dobu nejezdí už ani traktor. Je to past na řidiče, kteří tudy projíždějí poprvé. Co víme, skončila v půli krpálu na úrovni Monínce jen dneska výprava dalších 2-3 aut. A je zázrak, že nikdo nevyklouzal do svodidel nebo dokonce mimo komunikaci do svahu. Nepomůže ani ruční brzda, jsou to vskutku nekontrolovatelné sáňky. Opravdu se tomuto úseku vyhněte, nestojí to za ty nervy a možné defekty. Rádi se ale do oblasti se středobodem v útulné restauraci u Bizona vrátíme!
Vloženo 12.12.2021 14:49
Poslední šance cunkov bizoni/ businy/ Alenina lhota/ zpět, lyže B ideální, stopy jsou ještě.
Vloženo 13.12.2021 14:22
Ahoj Jirko, nemohla jsem si odpustit a nereagovat, protože mě dost pobavila ta "nenápadná cedule", která je na Cunkově asi přes metr vysoká a besipově žlutá. Ale chápu, že jste se tam potrápili. Led a sníh se v kopci drží (les a příklon k východu, cca), takže opravdu nejezdit, i když jinde už je odtáto. Nemluvě o překonávaném převýšení. Ale větší adrenalin to býval, dokud tam nebyla svodidla. V sobotu paráda, za okruhy na Chlístovských loukách díky, jen smůla že mezi Pod Businama a Aleninou Lhotou opět jedna oranice ke hrázi rybníka, vedle té loňské, kde je alespoň letos hladký povrch. Skol. Z
Vloženo 11.12.2021 20:34
Bison-Ounuz-okruhy u Javorové skály a zpět.
Stopa skoro žádná, prošlapával jsem většinou novou, sněhu málo, dole ve stopě tráva, nahoře na okruhách více sněhu, ale neupraveno, na takový první běžkování na B lyžích
Vloženo 11.12.2021 19:19
Chlístovské okruhy protaženy skútrem (děkuji !!!), kvalitní tvrdé stopy na klasiku. Sněhu je sice málo, občas je vidět ve stopě tráva ale nedře to. Parkoviště u Chlístova bez problémů. Od parkoviště prošláplá stopa. Hlavní silnice bez sněhu, lokální kluzké. Večer v 17h -2°C zataženo, nesněžilo.
Vloženo 10.12.2021 19:41
Chlístov, Businy, Ounuz, Bison a zpět. Parkoviště samozřejmě prázdná a zasněžená. Krásných 15-20 cm, po poledni azuro, - 3 C, super běžkování! Bohužel jsem byl první, občas druhý, kdo prošlapával stopu. Ale někdo v tom určitě nalezne zalíbení… Aspoň jsme to trochu pro ostatní připravili. Pozor: místní komunikace jsou slabě nebo vůbec sypané (trochu kluziště!). Ale pokud má někdo čtyřkolku, zimní pneu a baví ho smyky, tak v tom také nalezne radost…
Vloženo 10.12.2021 19:26
(Odpověď na dotaz uživatele Veronika z 10.12.: Prosím, jak to vypadá se sněhem? Děkuji.)

Dobrý den, sněhová pokrývka, která napadla rychle odtává, zatím nejsou pro běžkování podmínky.
Při změně dáme aktualizaci.To je info od provozovatele údržby tras.

Já jsem dnes vyrazil do přírody a podmínky jsou dobré. Jel jsem vlastní okruh cca 4 km a byla to nádherná kochačka :-) Pokud Vám nevadí, že si musíte prošláplnou stopu, může být víkend na České Sibiři vhodný pro zimní radovánky. Aktuálně se teplota pohybuje kolem -4 °C a leží zde 5 - 8 cm. Obecně na Cunkově - penzion "U Bizona" je většinou více sněhu. V provozu je také občerstvení. Můžete se případně kouknout i na kamery: https://www.pocasiceskasibir.cz/kamery

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Česká Sibiř - Čertovo břemeno