Česká Sibiř - Čertovo břemeno – běžky

Česká Sibiř je oblast na rozhraní středních a jižních Čech umístěná zhruba mezi Voticemi, Sedlcem-Prčicí a Táborem, která dosahuje nadmořské výšky i přes 700 metrů. Před pár lety místní Společenství obcí Čertovo břemeno (kam patří např. Jistebnice, Střezimíř, Borotín, Sedlec-Prčice či Nadějkov) začalo s úpravou běžkařských…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 2 nezodpovězené dotazy
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 19.1.2019 21:39
Dobry vecer,moc prosim o radu. Zitra chci vyrazit s dcerkou (8let) prvne na bezky. Potrebuji nejaky maly nenarocny okruh. Poradite nekdo,prosim,kde zaparkovat a jaky okruh jet? Moc dekuji Zuzana
Vloženo 19.1.2019 19:33
Chlistov – okruhy na Chlistovských loukách (super!) – Businy – Ounuz – okruhy na loukách – Poštovna – Chlistov. Parádní svezení, super počasi. Ten kdo na Chlistovských loukách vyjíždí skutrem stopy je fakt frajer se skvělým citem pro terén – velká pochvala! Kam se na něj hrabe nejmalebnější běžkový areál na světě v Dolomitech na planině Seisser Alm! Businy lze v pohodě objet horem lesem po žluté značce. Následný stoupání lesem rolbou dostatečně upraveno. Za Ounuzem opět po letech otevřeno občerstvení (svařák, apod.). Hospoda na Poštovně taky otevřená. Zkratka z Poštovny na Chlistovské louky lesem dost adrenalinová (3 popadané stromy, ve sjezdu zmrzlý, hodně šutrů). Méně zlušeným nedoporučuju.
Vloženo 19.1.2019 18:53
Jistebnice-Magdalena-Brtec-Svoříž-Jistebnice. Z Jistebnice až nad louky nad Svoříž parádní tvrdá stopa od rolby, na loukách občas něco kouká, od odbočky na Nadějkov až po Brtec se prohnaly krávy, takže úplně rozoráno. Horní cesta zpět zpočátku dobrá, na otevřených loukách potom vyfoukané pruhy kde se přejíždí zmrzlé hroudy. Či-li kolečko k Brtci překvapivě nejhorší část okruhu. Sjezd k fotbalovému hřišti už je zase parádní. Zde se zdá, že je projeta rolbou stará stopa přes Božejovice směr k nádraží, kousek by asi šlo po ní jet. Od hřiště stoupání přes první pole je ještě přes strniště ale po jeho překonání se stopa stočí doleva a kromě nevýznamných průjezdů lesíkem je až do Jistebnice opět parádní tvrdá frézovaná dvoj stopa.

Zkoumali jsme možnost začít okruh z Nadějkova nebo skladu ale ač zde bylo dříve něco projeto skůtrem nebo traktorem, nezdálo se, že by to bylo rozumné svezení, nastoupili jsme tedy v Jistebnici.

Lidí málo, teplota -2°C, sluníčko, po setmění -6°C, jasno. Modré Skivo krásně drželo. První lyže asi spíše ne.
Vloženo 19.1.2019 17:47
Libenice - Jistebnice - Busíny - Ounuz - Čunkov - Libenice: Prakticky celá trasa upravená (něco možná starší). Většinu cesty po loukách šlo krásně bruslit i vedle stop, i když odpoledne už to někde měklo a malinko se zařezávalo. Na pláních je umrzlý starší sníh a na něm cca 1cm přemrzlého prašanu (někde sfoukaného do ostrůvků). Celkem je sněhu průměrně 10 cm, někde míň (ale je tvrdý, tak se neprošlápne), někde až k 20 cm. Upraveno není jen při příjezdu do Jistebnice a lesní úsek z Busínů pod Onuz - tam je na cestě leďák a občas kouká kámen či hrouda. Jinak jsou stopy bílé a jen výjimečně potkáte hroudu nebo drn. Na hřebenovce Onuz - Libenice bylo lidí průměrně, jinde velmi málo. Parkoviště v Libenici i na Čunkově se během odpoledne zaplnila tak na 3/4.
Na klasiku držel modrý Swix V40 s podkladem gumy (Klistr KR30). Klistr doporučuji zažehlit - my mazali jen ručně a vosky se jinak rychle sjedou (stačí čtvrthodinový sjezd a je to skoro pryč).
Myslím, že zítra (v neděli) to bude podobné (s mazáním i s možností bruslit po pláních zejména dopoledne). Ale možná už nebude tak slunečno, jako dnes.
Vloženo 19.1.2019 17:20
dnes parádní podmínky, relativně málo lidí, chtěli jsme vyjet autem nahoru na Ounuz a začí tam, bohužel kvůli zledovatělé silnici jsme museli jet zpět a naskočit na stopu u Libenic :)
Vloženo 19.1.2019 15:13
Dnes Jistebnice - Cunkov + sportovní okruh, sněhu dostatek, člověk by něvěřil co udělá pár výškových metrů od Tábora (v Táboře nic). Po cestě bylo pouze pár míst, kde se projevila obleva z minulého týdne (některé úseky zledovatělá stopa, ale ujde to), takže pokud se vyplní předpoveď a něco malého připadne, tak na běžky na této trase to bude jistě do konce ledna. Dnes sluničko krásně doprovázelo celou cestu.
Vloženo 19.1.2019 8:51
Nevím, kde vzal pan Láďa sněhovou pokrývku 10 až 30 cm. Těch 30 cm na České Sibiři letošní sezonu vůbec neleželo. Maximum bylo 22 cm dne 12.1. následně přišla obleva. Aktuálně zde leží nesouvislá sněhová pokrývka. Údaje z nedaleké meteorologické stanice Ješetice - www.pocasijesetice.cz. TIP: Přidejte se ke skupině Počasí na České Sibiři - www.facebook.com/ceskasibir . Poslední zprávy ze stopy jsou: Vzhledem k současným sněhovým podmínkám byla včera upravena pouze trasa Jistebnice - Ounuz se zajížďkou na Brtec a Veletín a dále na Libenice a zpět do Jistebnice. Bude upravena také trasa z Jistebnice na Kostelec a na Nový Kostelec. Zde můžete využít nástupního místa na Novém Kostelci a parkoviště u hřbitova na Kostelci.
Dotaz Vloženo 18.1.2019 22:37
Jak čtu na webu Čertova břemene, dnes (18.1.) rolba upravila trasy z Jistebnice na Ounuz (->Brtec, Veletín), Libenice a Kostelec/N.Kostelec. Když koukám do jejich mapy, vidím, že trasy od vlaku ze Střezimíře, Mezna a Sudoměřic upravuje skútr. Nevíte někdo, zda je některá z cest od vlaku (pro mne ideálně ze Střezimíře, ale klidně beru i Mezno a Sudoměřice) sjízdná a prošláplá? Díky!
Zodpovědět
Vloženo 18.1.2019 18:22
Navzdory oblevě v týdnu velmi slušné podmínky , sněhu 10 - 30cm , stopy v okolí Libenice , Cunkova a Jistebnice projeté , jen občas zafoukané . Lidí málo , což je škoda.
Vloženo 18.1.2019 17:59
kostelec-jistebnice -nádhera
Vloženo 18.1.2019 12:02
V 11.00 ounuz projíždí stopu rolba
Vloženo 17.1.2019 9:26
koukni:
http://www.certovo-bremeno.cz/bezkarske-trasy
(Odpověď na dotaz uživatele Pavel z 16.1.: Skol!
Jsou někde informace o aktuálních úpravách tras na Čertově břemenu?
Díky za info.)
Vloženo 14.1.2019 10:02
V sobotu trasa: Ounuz-Businy- stopa zafoukaná asi tři předjezdci- Bezděkov-zčásti v koleji po traktoru a pak po stopě jednoho předjezdce- Chyšky- stopa totál zafoukaná, bez předjezdce (až do Nadějkova) - musela jsem to napálit na silničku ke Kvašťovu (neměla jsem sílu prošlapávat po tradiční trase) - Mozolov - zde odklon od trasy, chtěla jsem jet chvilku po hladkém po silničce víceméně-Klokočov- z části po tradiční trase, ale už bylo dost šero a nechtělo se mi šlapat pěšky přes Nadějkov, takže pozor odklonila jsem se od trasy směrem k potoku a pak se vydrápala nad potok a jela směr křivotka silnic od Květuše a od Starcovy Lhoty - Nadějkov - zde jsem se napojila na tradiční trasu, od lidí dobře projetá až pod Businy- Ounuz. Uf byla to dřina. Lobuju při větru obnovit také tuto trasu. Skol. Z
Vloženo 13.1.2019 19:47
Trasa Chlístov-Skalka-Jistebnice-Křivošín-Libenice-Bizon-Javorová skála-Chlístov. Z Chlístova prošlápnutá stopa, lekce pod váhou povoluje. Malý okruh projela kolem poledne rolba a vrátila se do Jistebnice. Tudíž absolutně luxusní podmínky, kterým se nedalo odolat i když jsem velký okruh jet vůbec nechtěl. Z Jistebnice na Smrkov ale nejela, tudíž zafoukaná stopa na klasiku, dřina, odrazit se moc nedalo, ujíždělo to do stran. Ve stoupání na Sychrov už byla znatelná stopa od rolby a znatelně lepší. To samé platí z Líbenice k Bizonovi. Zde se také vyskytovalo více lidí ale proti sobotě byla parkoviště naplněná tak ze čtvrtiny. Stoupání a okruhy na Ounuzi zase parádní, protože byly projeté čerstvě rolbou, sněhu dost. Sjezd od poštovny na chlístovské louky vysněžený ale jsou tam 3 padlé stromy, naštěstí ne ve sjezdu, kde by se blbě zastavovalo. Zdá se prošláplá stopa i na Veletín. Zataženo, občas sněžení, 1°C. Na cestách k Jistebnici a na Ounuzi minimum lidí.
Vloženo 12.1.2019 21:58
Odpoledne trasa Jistebnice-Alenina Lhota-Libenice-Borotín-Kostelec-Křivošín-Jistebnice (4h). Vlhký hutný sníh, stopa převážně pevná vhodná i na první běžky (klasika). U Aleniny Lhoty jako obvykle mokré. Ze Sychrova do Borotína občas prokukuje zeleň ale většinou bez hlíny. Kolem Borotína postupně horší a horší, sjezd k potoku ještě jde, nejhorší místo je za silnicí až k začátku stoupání na Kostelec (stopa vede letos ještě zpět k posledním barákům a tady je rozježděno nějakou technikou, lepší od silnice k zelenému baráku to zkrátit přes pole, pak jěště špatný kousek ale stoupání už je dobré. Pozor na sjezd z lesa ke kostelu. Z Kostelce na Podol nejlepší úsek, málo lidí, hodně sněhu, paráda. U Podolu na silnici 100m horších ale pak zase až do Křivošína pěkné a z něho až do Jistebnice zase paráda, letos je stopa vyjeta šikovně výše až nad křovím. Zataženo, 1°C, červené Skivo bylo ok, v Jistebnici davy (lidi chodili i k Magdaleně), parkování na náměstí, Libenické parkoviště taky plné, tolik aut jsem tam ještě neviděl. Jistebnice-Libenice ve stopě lidí dost, na Borotínském okruhu jen pár.

Stopa se zdá z Borotína na Střežimíř najetá není a neviděl jsem ani prošlapanou, z Líbenice tak byla aspoň prošlápnutá, ze silnice u Nosetína se nezdá projetý chyšecký okruh, něco tam sice prošlápnuto ale bylo to dost zafoukané,
Vloženo 12.1.2019 21:37
Dobrý den, jel jsem dnes odpoledne trasu z Libenic do Cunkova. Trasa byla stále ještě sjízdná, ale místy již lehce kouká hlína. Doporučuji nejlépe vyjet v dopoledních hodinách, jelikož odpoledne dle mé meteostanice již může pršet. Aktuálně teď večer ještě připadl 1 cm sněhu. Možná bude ještě v noci sněžit. Aktuální stav počasí můžete sledovat na www.pocasijesetice.cz (meteorologická stanice Ješetice, která je umístěna nedaleko Libenic) nebo se přidejte ke skupině na www.facebook.com/ceskasibir , kde pravidelně informuji o počasí na České Sibiři.
(Odpověď na dotaz uživatele Dan z 12.1.: Dobrý den,
jak to prosím vypadá po dnešních plusových teplotách? Lze se s dětmi lehce projet z Strezimire či Libenic?
Děkuji
Dan)
Vloženo 12.1.2019 16:56
Dnes po 10. hodine ze Strezimire pres Libenice a Borotin na Kostelec. Ze Strezimire do Libenic snehu dost, ale stopu jsme nenasli... Diky velkemu poctu lyzaru se ale podarilo vyjet docela slusnou.. Z Libenic dobry snih a pekne upraveno. V okoli Borotina spatne, misty vytate, misty vyfoukane a misty rolbou prohrnute az na travu. Doporucuju se tomuhle useku vyhnout. Naopak v okoli Kostelce na oba smery spousta snehu a luxusni stopa. Diky Certovu bremenu za upravu!
Vloženo 12.1.2019 15:48
Pri nasem prijezdu v 9.40 bylo parkoviste zvetsovano v Libenici traktorem.perfektni. Kol. 11h jela rolba, bohuzel to obcas prohrabla na travu.Hodne mekke a mokre.
Vloženo 11.1.2019 20:02
Dopoledne skvělé podmínky i díky čerstvé úpravě stop. U Cunkova kolem 25 cm sněhu. Směrem na Líbenice čerstvě projeto rolbou, ale místy vyfoukané nebo vlhký podklad. Ale průjezd v pohodě. Tak snad to vydrží.
Vloženo 11.1.2019 19:59
12. 1. Občerstvení stará poštovna otevřeno teplo a polévka
Vloženo 11.1.2019 18:18
Dnes popoledni nádhera! Skvělé lyžování, klid a pěkné počasí. Později odpoledne sněhová vánice,ale pořád paráda. Jel jsem od centrálního parkoviště Libenice a točil jsem se okolo toho. Všude upravená stopa ,k večeru zafoukaná prašanem.
Vloženo 11.1.2019 17:52
Nádhera.Prijel jsem po 9hod a parkoval u Bizona.
Rolbu potkal,když se řítila od Jistebnice.
Moc děkuji lidem, kteří se takhle starají a dávají nám lyžařům možnost si už po mnoho let v zimě pokud napadne sníh,protáhnou si fajfky po regionu Čertovo břemeno.
Minus body davam kolegům lyzarum bruslařům,kteří vjedou do čerstvé nepremrzle stopy a rozdrbou zcela bezohledně stopu pro klasiku.
Prizpevky na údržbu trati pak jdou vniveč.
Tahle argonce bruslařů je ale všude,Šumava i přez zákaz skejtu,Jizerka to samé,hned za rolbou a poškozené stopy pro klasiku.
Jinak dnes ale parádní svezení.
Díky Jistebnická vrchovino!
Vloženo 11.1.2019 17:42
Brtec-Magdalena-Bozejovice-Brtec stopa hodne zafoukana, místy neviditelna, ale jinak super...snehu hodne a krasny prasan
Vloženo 11.1.2019 17:03
dnes kolem 14h směr Jistebnice->Cunkov stopa perfektní jen místy zafoukána prašanem. Cestou zpět v 17h stopa tak z 50% zafoukána, ale i tak je to výrazně lepší než mimo stopu :)
Vloženo 11.1.2019 10:18
Kolik sněhu zde leží a jaká je aktuální situace?
Jaké bylo počasí v roce 2018 na České Sibiři?
Více na www.facebook.com/ceskasibir
Aktuální počasí z nedaleké meteorologické stanice na www.pocasijesetice.cz
Vloženo 11.1.2019 10:15
Prosím, zavolejte na tel.: 724 189 516. Informaci dostanete přímo od správce tratě.
(Odpověď na dotaz uživatele Tomáš z 11.1.: je protažená trasa i u Brtce?)
Vloženo 11.1.2019 9:55
Odpověď naleznete zde ;) http://www.certovo-bremeno.cz/_userfiles/prilohy/10022_lyzostezky-mapa.pdf
(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 11.1.: Dobrý den, prosím, dá se na upravené trase také bruslit, nebo lze jen kalsiku? Děkuji moc)
Vloženo 10.1.2019 19:33
Dneska odpoledne jsem dal trasu z Cunkova do Jistebnice,trasa projetá rolbou,luxusní stopa,sněhu kolem čtvrt metru,parkoviště prohrnuté,parádní podmínky.
Vloženo 10.1.2019 15:08
Chtěl jsem se podívat do Cunkova a bohužel v serpentinách byl šprajclý náklaďák.
Vloženo 10.1.2019 15:08
Podle stránek se budou upravovat zítra od 8:00 http://www.certovo-bremeno.cz/bezkarske-trasy
Vloženo 10.1.2019 13:37
Byl jsem dnes kolem 11 hodiny v Alenine Lhote a u Bizona akorat prohrnoval parkoviste nakladac. Zastavil jsem a kouknul jestli jsou vyjete stopy ale bohuzel stopa nikde tak snad do víkendu bude.
Dotaz Vloženo 10.1.2019 12:22
Tak jak to vypadá dnes po nočním sněžení? Jsou trasy upravené?
Zodpovědět

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Česká Sibiř je oblast na rozhraní středních a jižních Čech umístěná zhruba mezi Voticemi, Sedlcem-Prčicí a Táborem, která dosahuje nadmořské výšky i přes 700 metrů. Před pár lety místní Společenství obcí Čertovo břemeno (kam patří např. Jistebnice, Střezimíř, Borotín, Sedlec-Prčice či Nadějkov) začalo s úpravou běžkařských tras, které dostaly jméno Greenways Čertovo břemeno. Pokud je zde sníh, je právě Česká Sibiř pro obyvatele Prahy nejbližším místem s rozsáhlejší sítí strojově upravovaných stop. Sjezdaři znají Českou Sibiř díky středisku Moninec - na vrchol tamní lanovky také běžkařské tratě vedou.

Na údržbu a zkvalitňování běžkařských tras Greenways Čertovo břemeno mají možnost přispět i lyžaři, a to buď převodem na účet Společenství obcí Čertovo břemeno 245 192 928 / 0300, či přímo během lyžování do kasiček. Více o možnostech podpory tras najdete na webu Společenství obcí Čertovo břemeno.

Podívejte se na okomentované fotky z lyžování v oblasti Čertova břemene a mapu kudy aktuálně vedou některé trasy (obojí z 21.1.2017). Dále je tu video a popis výletu v oblasti Čertova břemene (starší, z roku 2013).

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Praha a Střední Čechy