Javorníky a Vsetínské Beskydy – běžky

Dvě donedávna samostatné oblasti Vsetínské Beskydy a Javorníky jsme spojili do jedné. Velké Karlovice jako hlavní lyžařské centrum této oblasti totiž leží v údolí Vsetínské Bečvy přesně mezi těmito dvěma pohořími. Část lyžařů zůstává v tomto údolí a další si mohou vybrat, jestli odtud vystoupají ke hřebeni Javorníků nebo…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází jeden nezodpovězený dotaz
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 18.2.2019 8:14
horní stanice Razuly - Bařinka - Lemešná -Velký Javorník - Kasárna a zpět

úsek vedoucí po lesní svážnici od rozcestí pod Bařinkou až k Lemešné je vypluhovaný a v sobotu byl na hranici sjízdnosti. vše ostatní sněhu dostatek, zmrzlé úseky se střídaly s změklými. Nejhezčí úsek byl na hřebeni od Hričovce na Velký Javorník - sluníčko a výhledy :-)

Dle info od ostatních běžkařů úsek Kasárna - Melocík upraven v celé trase rolbou, naopak Kasárna - Kohútka pouze projeto skůtry a běžkaři.
Vloženo 17.2.2019 15:44
Solaň-Tanečnice -Cáb- Buřov strojově upravena ale v lesích z polomů zeleno z větví a jehličí jinak krásné jarní běžkování.Překvapivě žadni lidi.Potkal jsem jen jednu ženu.
Vloženo 16.2.2019 20:53
na doporuceni jsme dnes dojeli autem na Vsacky Cab a jeli jsme na solan. Krasne upravena stopa rolbou. snehu bylo dost nekde trochu namrazy a vetvicek. Spatky to bylo mekci ale krasna tura a super viditelnost. Na to ze dole neni snih super
Vloženo 16.2.2019 17:19
Cáb - Ptáčnice - Lušovka - Tanečnice - a zpět , stopa pěkně strojově upravená, místy zelená od větviček, někde jehličí,
ve stínu stopa rychlá, jinak dobré běžkování,lidí málo.
Vloženo 14.2.2019 12:20
Kohútka - Melocík a zpět. Trasa je sjízdná, pouze 1 spadlý strom na trase, ostatní odstraněno nebo lehce obejítelné. Stopa od běžkařů a na hřebenu převěje. Trošku dřina a spíše chození než běžkování, ale nižší části ok. Od Melocíku až na Kohútku si to projeli dva .... na skútru, takže stopu od běžkařů defacto zničili (odbočili pouze u Kasáren ale za VJ najeli zpět). Jinak to byla paráda a na BC běžky ideál.
Vloženo 13.2.2019 19:26
Velké Karlovice. Na zpáteční cestě ze Slovenska jsem byl v podstatě jenom zvědavý, jestli to bude stejně špatné jako včera. NEBYLO!!! Karlovice opět potěšily. Dvě stopy vedle sebe projety od Pepin centra, celým údolím, k Horalu a nahoru k tabulím, kde bylo vidět, že pokračovala ještě dál směrem k Bumbálce! Dal jsem si 16 km Babská - Miloňov a zpět a to skate na backcountry lyžích! Ten včerejší absťák byl prostě moc silný. Dnes to tady nemělo chybu a hluboká poklona!!
Bonusem pak byly poslední 3 km v "ještě teplé" stopě vytvořené vracející se rolbou. Bohužel teplota stále stoupala, vzduchem létaly drobné dešťové kapky a ani výhled na další dny moc optimistický není. Proto držím palce, ať počasí neohrozí víkendovou Karlovskou 50. Mimochodem, ten název jsem nikdy nepochopil a stále mě lehce irituje. Řekl bych, že správně by bylo "Karlovická 50"!? Ale hádat se nebudu. Valaši mají tvrdé palice!😀
Vloženo 13.2.2019 19:01
Slovenské Javorníky: Melocík - Kasárna. Podle webu Žilinské župy byla stopa upravená 4. resp. 7.2. a kvalita těmto údajům odpovídá. Nejdříve neúspěšný pokus Melocík - Semeteš. Ten skončil u kapličky Velké Rovné, k níž se jede po zasněžené silnici se sněhovým popraškem. Stopa vedla dál metr vysokými návějemi a dva rozladění vracející se běžkaři mě přesvědčili, že dál to nemá smysl. Takže zpět k Melocíku a opačným směrem k moravské hranici. Stopa občas viditelná, prošlápnutá, vymrzlá nebo zafoukaná. Typické Javorníky s velkým převýšením, prudkými stoupáními a stejně prudkými sjezdy. Tolik pluhů a stromečků jsem si letos ještě nikde neužil. Nicméně vše rozhodl sílící vítr a mizerná viditelnost, od nadmořské výšky 900 metrů už to bylo vyloženě o ničem. Tato trasa je jedna z těch, jejichž hlavními trumfy jsou výhledy. Ty se dnes nekonal a proto jsem to pod Čemerkou otočil a rychle zpět. Zvažoval jsem ještě pokus dostat se na Kasárna z jiné strany, z Makovského průsmyku, ale tam bylo počasí ještě horší. I tak poctivých 16 km backcountry 👍
Vloženo 12.2.2019 20:31
k uzivateli Miri usek rozcesti pod ptacnici na Ptacnici se neupravuje rolbou ani neprorezáva protoze vedle je cesta na Cab ktera seupravuje rolbou i kdyz neni turisticky znacena a tudy se jezdi s cabu na Santov.
Vloženo 12.2.2019 19:37
Velké Karlovice. Naprosto jiné pocity z dnešních 25i kilometrů proti neděli. V neděli jsem jen chválil, dnes není co. Nejdřive Miloňov - Babská a zpět volnou technikou. Těšil jsem se, jak si zabruslím na přimrzlém podkladě pokrytém 3-5 cm prašanu, ale ouha. Stopy se tady upravovaly naposledy ze soboty na neděli. Povrch byl díky noční teplotě pod bodem mrazu skutečně pevný, ale zamrzly v něm veškeré nerovnosti, vytvořené během posledních dnů. Pod prašanem pochopitelně nebylo nic vidět a bylo téměř nemožné spolehnout se na skluz lyže po odrazu opačné nohy. Lyže se okamžitě svezly do nejbližší rýhy a veškerou pozornost a energii jsem musel soustředit na udržení rovnováhy. Možná to navenek nebylo až tak patrné, ale častokrát to bylo vysloveně o hubu. Vyměnil jsem lyže i boty a dal si to ještě jednou klasicky. Výsledkem je rychlejší tempo klasicky než při skate, což je samo o sobě zarážející.
Nechápu, proč resort, který má díky své poloze a profilu tratí ideální šanci být jedním z top středisek u nás, nedokáže během jarních prázdnin, tedy vrcholu zimní sezóny, upravit aspoň jednu stopu v každém směru. Je snad 150-200 běžkařů, které jsem odhadem potkal, málo na úpravu alespoň nejfrekventovanější části trati Machůzky-Razula? Nebo se upravuje jen když zaplatíme stovku parkovného? Vím, že úprava stop není levná, ale tímto přístupem těžko přesvědčíte běžkaře, aby vám poslali příspěvek na úpravu tratí, jak je na svých cedulích vyzýváte! Zaplatím rád a dělám to i jinde, ale musím vědět za co. První krok je vždy na provozovateli tratí. Velké Karlovice mám rád a mám to sem jen pár desítek kilometrů. Představa, že přijedu z daleka, zaplatím si ne zrovna levný týden lyžařského pobytu a budu se trápit jako dnes, mě děsí a moc lituji ty, kteří to právě udělali.
Vloženo 11.2.2019 12:45
Jak vypadá celá trasa, nevím. Včera jsem zkoušel vyslapnout kousek od Horalu směr Razula, ale rychle jsem to zabalil. Jen prošlápnutá stopa. Vrstevnice budou dobré, ale stoupání a hlavně klesání nic moc.
(Odpověď na dotaz uživatele kuty z 11.2.: horní stanice Razuly - Bařinka - Lemešná - Kasárna

Ahoj, nevíte někdo jak to aktuálně vypadá na téhle trase? Podle info na netu se neupravuje rolbou, ale jestli je projeto, není to samý polom atd... Dík za info!)
Vloženo 10.2.2019 16:15
Valašská Bystřice Buřov - stopa špinavá, samé jehličí, napadané šišky a větvičky, misty led, kameny,pak uz stopa lepší ,ale jehličnatá,na rozcesti směr Ptáčnice spousta spadlých stromů, sněhu vice,od Ptáčnice stopa dobrá až na Cáb.
Dotaz Vloženo 8.2.2019 17:21
Zítra ráno jedu cca v 08:00hod ze Zlína na Vsacký Cáb na běžky! Mám místo v autě...
Zodpovědět
Vloženo 8.2.2019 16:38
Beskydy ani Javorníky se až na pár výjimek pro skate neupravují. Tyto hory mají jiný, podstatně náročnější profil než třeba Jizerky nebo Šumava, proto je zde klasický styl vhodnější. Nejbližší skate od Kohútky je ve Velkých Karlovicích.
(Odpověď na dotaz uživatele Milos z 8.2.: Dobrý den, poradil by prosím někdo, kde je nejbližší trasa vhodná pro skate v okolí Kohútky?)
Vloženo 8.2.2019 12:38
Parta chlapu ze Zlína,Soláň-Cáb-Vsetín,stopa výborná upraveno polomy prořezány spokojenost.Kyselice výborná,zákusky No1.
Vloženo 8.2.2019 12:38
Parta chlapu ze Zlína,Soláň-Cáb-Vsetín,stopa výborná upraveno polomy prořezány spokojenost.Kyselice výborná,zákusky No1.
Vloženo 7.2.2019 16:27
prave se rolbou upravila a prorezala hrebenovka Solan Vsacky Cab,dale Solan Hazovske dily Val. Bystrice a Cab Santov Cab Burov vsem doporucuji
Vloženo 6.2.2019 14:56
Všem milovníkům bílé stopy musím bohužel oznámit zrušení nedělního závodu Zděchovská 30. Víkendová obleva napáchala velké škody. Stopy však nadále udržujeme a je pořád kde se u nás pěkně sklouznout : -)
Vloženo 2.2.2019 19:57
Dnes Machůzky,Galík,Horal a zpět,,stopa dobrá,nato jak byl mokrý sníh tak to pěkně jelo...
Vloženo 2.2.2019 19:41
Hřebenovka z Kohútky na Kasárna a zpět až do Vranče. Kupodivu dost dobré. Vosk Swix - 3 až +10.Ideal. Stopa ok, větvičky v lesních úsecích, ale bezpečné a 100% prujezdne. Bohužel na zpáteční cestě "bezvadni pěšáci a vystrašení běžkaři" kompletně zničili stopu v délce 4km,ve směru od Portáše na Malý Javorník. Nakopal bych všecky do pr...a dal jim lopaty ať si to opraví. Jak by se tam přehnalo stádo krav. Děs. Škoda. Jinak vršek od Bukoviny po Velký Javorník výborný.
Vloženo 31.1.2019 8:14
Jendo,včera jsem projel celou trasu.Ze Solane upraveno az po Benesky(4,5km) pak az na Trestik hluboky snih ale projeta stopa,sem tam klickovana mezi polomy ale nadhera.Vyjel jsem uz v 8 rano a zadni lide a azuro,nadhera.Pak Trestik po sjezdovce k Sukenicke a opet ve stope ale v hlubokem snehu az dolu k Partizanovy (opatrne ve sjezdech ale pada se do mekkeho)Od Partizana az k Pepicentru krasne upraveno a spousta obcerstvovacich stanic 🍺😬.Na vikend hlasi oblevu a jako vzdy Vaclavak tak opatrne.... M
Vloženo 31.1.2019 6:44
Dotaz: Ahoj o víkendu chceme dát Soláň-Třeštik-karlovice. Tušíte někdo jestli je celá trasa průjezdná? DIKY
Vloženo 30.1.2019 18:46
Valašské Meziříčí. Po ranních dvaceti kilometrech v Dolních Těšicích jsem se nechal nalákat rádiem Orion na upravené stopy v Podlesí. Nejdřive jsem se projel po hřebeni z Malé Lhoty přes Velkou Lhotu a dal po modré značce směr Rožnov. U tabulí V Javoří otočka a zase zpět. Hodně sněhu, stopa pouze prošlápnutá, těžká turistika. Počasí na jedničku.
V Podlesí jsem nejdříve projel spodní krátkou trasu (2km) a potom vystoupal podél penzionu na horní cestu Podlesí - Veselá. Stopy upravený skutrem, fold dvě, nahoře jedna, stoupačku už stihl těsně přede mnou zprasit traktor a polovinu horní trasy zase hnědá škodovka s jihočeskou značkou a s povolením vjezdu za sklem! Asi někdo z lesáků, protože si musel otevřít táborů. Tyčka mě svrběla v ruce, když mě ten ko..t míjel a kur...l stopu. Naprostá arogance a bezohlednost. Jinak jako krátké svezení po návratu ze zaměstnání dostačující. Bohužel na severní straně kopce a tedy stále ve stínu...
https://m.youtube.com/watch?v=rHTB21qvW9E
Vloženo 29.1.2019 19:20
Martine díky dám vědět jestli se tam podívám Díky Fanda
Vloženo 29.1.2019 18:46
Ahoj.Z vlaku je to lepší v Huslenkach a pak údolím Černé.U autobus.zastavky u Kučeru doleva po cestě Nad Šculky a přes Černanskou Kyceru na magistralu směr Kohutka. Z Kohutky nejbližší ubytování na Slovensku je na Čertove. Případně z Halenkova zastavky zpet po chodniku do Huslenek a udolim Černe nahoru. S pozdravem Martin
(Odpověď na dotaz uživatele František z 29.1.: Ahoj prosím informaci, jak je možně na běžky z vlaku Halenkov někam na Kasarne popřípadě jen na Kohutka a druhá strana Slovenska s možností ubytování. Je na druhé straně Slovenska nějaká stropa.
Fanda)
Vloženo 29.1.2019 11:49
Zdar. Naprosto skvělé. Kpl. Prorezane pilou. Strojově neupraveno. Ale to byl detail. Na Bumbalce vše zavřené. Vystup na Trestiku nebo pod Sukenickou.
(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 28.1.: Ahoj bezkari,projel nekdo o vikendu trasu Solan Bumbalka? Nebo mate nekdo info o stavu trasy? Chystam se tam ve stredu.Dik M.)
Vloženo 28.1.2019 8:05
Z Čartáku směr Cáb (až na Cáb jsme nedojeli, otočili jsme to přibližně na Skálí) sněhu dostatek, stopa projetá od běžkařů, místy rozšlapaná, občas rozježděná. Popadané stromy přes cestu většinou uklizené, pár jich zůstalo, případně jejich zbytky, pod Skálím je úsek, kde je stromů přes cestu víc. V kombinaci s pěkným nedělním počasím pro nenáročného běžkaře-turistu, který nevyžaduje vyloženě závodní stopu, paráda.
Vloženo 27.1.2019 20:21
PETŘE. Začni s žákama se vstupem do stopy od základní školy a potom krasně ve stopě až k hotelu Galik a dál. Bude to pro ně jednodušší. Z Kyčerky jsou v místech prudké sjezdy.
Vloženo 27.1.2019 20:10
Pro Petra. Začal jsem od pepicentra v Karlovicich kolem tratě až pod sjezdovku tam přes koleje mírně vlevo do kopečka až na rozcestí JIZERSKA STEZKA.Potom doprava po stopě opět do mírného kopce až na konec stopy potom už je to asi 2OOm přírodně vyšlapaná stopa. končí tam menší vlek, pak jsem se vrátil do stop kolem potoka přes cestu a k hotelu Gálik a zpět cca 14km.
Vloženo 27.1.2019 11:45
Velké Karlovice, odpoledne, -6 až -8, modrý Swix, skate a klasika, úsek Babská Milonov 2x, supr sníh, úprava vysoká kvalita, parking pohoda. Úžasný skate mezi Galikem a Babskou. VK si příspěvek na úpravu od běžkařů zaslouží.
Vloženo 27.1.2019 7:26
Machuzky - Galik -Horal -Galik -Machuzky stop je hodně a parádní, celý den sněžilo, takže nejsou tak ledové, dobré běžkování.
Vloženo 26.1.2019 20:44
Zděchov - Pulčín. Spousta sněhu, lehké sněžení, tři stupně pod nulou, stopa projeta včera, jen pár běžkařů, projel jsem většinu trasy Zděchovské třicítky až do Pulčína a okolo Šernklavy. Stopa projeta zřejmě i do Valašské Senice a po hřebeni směr Kohútka, jak daleko, netuším... Pěkných, ale prudkých odpoledních 20 km jako naprostý kontrast se čtvrtečními rovnými pláněmi v Rakousku.
https://m.youtube.com/watch?v=uWrDOx_zIbw
Vloženo 26.1.2019 20:25
Ahoj. Dotaz pro ROSŤU OV.... Prosím tě k sjezdovce Kyčerka jsi jel podle SKIMAPY? Jsem z žákama na soustředění? Dáme to? :-) ... Dík za info Petr
Vloženo 26.1.2019 19:45
PRO POUTNIKABABYLONEM:MÁŠ U MNE VELKÉHO RUMA ZA DOPORUČENÍ. JEŠTĚ JEDNOU DÍK ROSTA
Vloženo 26.1.2019 19:38
Děkuji POUTNÍKOVIBABYLON za radu super stopy od pepicentra až nahoru k sjezdovce Kyčerka a pak spodem udolím V.Karlovic až k hotelu Galik a zpět. Máš u mně velkého RUMA.
Vloženo 26.1.2019 11:55
Oblast Nová Lhota
Dneska jsem projížděl brzy ráno směr Stará Myjava a vše ve velni dobrém stavu. Stopa upravena asi vnoci na dnešek a tudíž úplná pohoda. Sníh spis měkší a teplota cca -2 Odjížděl jsem cca v 10 a již se to začínalo hezky plnit. Parkoviště dole u sjezdovky už bylo zcela plne( když jsem přijel, tak nás tam bylo asi pět ) a auta už staly všude možně. Tak ať se vám daří ve stope😉
Vloženo 25.1.2019 20:01
Děkuji Martinovi..:)
Vloženo 25.1.2019 19:40
Pro Pavlínu : jen odkaz neprojeto ,ale včera upraveno .
http://www.zilinskazupa.sk/nas-kraj/krasy-zaujimavosti-kraja/lyziarska-turistika/beskydsko-javornicka-lyziarska-bezecka-magistrala/trasy-beskydsko-javornickej-magistraly.html
Vloženo 25.1.2019 12:23
Usekem Cab-Solan se zrovna prosekavaji lesnici (polomy) a tvori fajn stopu.
Vloženo 25.1.2019 8:03
Ahoj, směr hotel Galik + Hotel Horal a zpátky (dej si dvě kola) a máš to...
(Odpověď na dotaz uživatele Murphy z 24.1.: Může mi někdo poradit pěknou trasu na běžky z Machůzek a zpět?Kolem 20km...)
Vloženo 23.1.2019 21:13
Jel jsem trasu Hlavatá - Třeštík - Čarták - Ptáčnice - Vsetín. Třeštík - Čarták neupraveno, částečně projeto skůtrem HS a polámané stromy částečně prořezány. Čarták - Vsacká Tanečnice projeto rolbou, dále na Ptáčnici
asi třetina trasy projetá rolbou, až k Lušovce mnoho polámaných stromů, jen stopa projetá lyžaři.Dál už upraveno rolbou až k chatě Cáb a dále pod odbočku k Baťově chatě. Žlutá odbočka na Putýrky jen projeta lyžaři a rozšlapaná pěšáky.Zbytek trasy prohrnut a u Vsetína posypán. Takže úprava na Valašskou 50 se moc nekonala.
Vloženo 22.1.2019 7:50
Ahoj Rosto, zkus okruhy v udoli sousednich Velkych Karlovic, hrebenovku Trestik - Solan a pak jsou 4 okruhy 10 az 30 km v Bile.
(Odpověď na dotaz uživatele Rosta OV z 21.1.: Potřebuji poradit. Jedu ve středu 23.1. do Karolinky na 3dny kam v nejbližší oblasti na běžky. Mužete nějakou trasu doporučit, budu rád za rychlou odpověd. Děkuji)
Vloženo 20.1.2019 17:31
Čarták-Hážovské díly-Rožnov. Nahoře sněhu hodně a kvalitní. Včera se jela 50 z Bumbalky přes Soláň na Vsetín, a tak je vše prošlápnuto (ne jako ve St). Z Čartáku na Tanečnicu popadané stromy, ale dají se v pohodě objet, stopa vyjetá od běžkařů. Nejvíc popadaných stromů je ve stoupámí na Tanečnicu. Z Tanečnice do Valašské Bystřice přes Hážovské díly je to prořezané a všechny popadané stromy odstraněny. Obec Valašská Bystřice zajistila rolbování v tomto úseku. Velký dík! Ještě jsem to na tomto úseku nikdy nezažil. Krásně vyrolbována stopa a manšestr na bruslení v celém úseku! Hospoda na Dílech klasicky vynikající. Sjezd do RpR až na louky nad Kramolišovem je klasicky hrůza. Ledové koryto nebo rozhrnutá cesta. Raději sjíždět do Bystřic a domů busem. Celkový dojem až na ten závěr je vynikající. Mazal jsem modrý swix.
Vloženo 19.1.2019 20:02
Velké Karlovice. Krásný den, slunečno, teplota - 7 až - 2, bezvětří. Lidí mraky, převážně v úseku Machůzky - Gálik, kde je naštěstí několik stop vedle sebe, takže jsem žádné vypjaté situace nezaznamenal. Do kopců k Horalu nebo nad Machůzky se naprosté většině běžkařů nechtělo a díky tomu jsou tam stopy nejhezčí. Klasika a modrý swix bez problémů. Přezul jsem i lyže na skate, ale vzdal jsem to hned na oválu u Pepiša. Zmrzlý a poměrně nerovný povrch za moc nestál. Podobně to vidím i na většině tras v Karlovicích, kde je skate pruh vtěsnán mezi dvě klasické stopy a je poměrně úzký. Pokud máte klasiky na háku a nevadí vám, že jim občas, vlastně hodně často, nabouráte stopu, bruslete. Já tentokrát doporučuji klasiku!
A tak nějak to tam dnes vypadalo :
https://m.youtube.com/watch?v=gM0tqANYBRM
Vloženo 19.1.2019 15:10
Stopy upravene od patku jeli jsme až nahoru k partyzánovi vse ok az na tu masu lidi dole od galika po machuzky jinak o vikendu jsou všechny
Parkoviště zpoplatněny stokorunou.
Vloženo 19.1.2019 13:34
Velké Karlovice, -2st, odpoledne, zpočátku i slunko, pak sněžení, převážně křupky. Sněhu dost, podklad tvrdý, na tom vrstvička nového. Konečně i širší stopy na skate než minulý týden. Skate za sněžení pomalý, takže spíše klasika, modrý Swix do -4 ok. Standardně Galik - Milonov a zpět vícekrát, málo lidí. Směr Babská jsem kvůli tvrdému podkladů nezkoušel. Stopy jinak jako obvykle strojové, ok.
Vloženo 18.1.2019 21:14
Bílá-Bumbálka-Soláň-Cáb-Vsetín. Strojová úprava až po Masarykovu chatu před Bumbálkou, úsek Čarták-Solán bez problémů, parádní stopa od běžkarů, 4x spadlé stromy hned na úvod, rolbu s motorovou pilou jsem potkal u Benešek, lze tedy předpokládat že to na víkend zprovozní. Úsek Soláň-Cáb docela katastrofa, prvních cca 6-8 km ještě dobrý, opět parádní stopa zpočátku strojová, následně od běžkařů, ale úsek za vrcholem Beskyd k Lukšové je problematický. Stopa většinu spadlých stromů hezky obchází, jen Beskyd-Lukšová je místy prolézačka mezi popadanými smrky. Dojezd do Vsetína a průjezd Vsetínem po bývalé železnici již bez problémů.

O oblasti

Dvě donedávna samostatné oblasti Vsetínské Beskydy a Javorníky jsme spojili do jedné. Velké Karlovice jako hlavní lyžařské centrum této oblasti totiž leží v údolí Vsetínské Bečvy přesně mezi těmito dvěma pohořími. Část lyžařů zůstává v tomto údolí a další si mohou vybrat, jestli odtud vystoupají ke hřebeni Javorníků nebo Vsetínských Beskyd (které byly dříve nazývány i jako Vsetínské vrchy). Teď už nikdo nebude muset řešit dilema, do které z oblastí zprávu odtud vkládat.

Běžecké lyžování ve Vsetínských Beskydech, to je zejména jedna dlouhá hřebenovka. Hlavní hřeben vede od sedla Bumbálka směrem ke Vsetínu a jeho východní část od Bumbálky přes Soláň na Vsacký Cáb bývá i strojově upravovaná. Na hlavní hřeben se napojují i tratě, jejichž nástupním místem jsou Velké Karlovice.

Javorníky leží z poloviny na Slovensku, v některých místech vede hranice se Slovenskem přímo po hřebeni. Pro lyžařskou turistiku v Javorníkách je charakteristické, že se turisté na běžkách soustřeďují zejména na přejezd hlavního hřebene. Na ten se dá dostat třeba na východě z lyžařských tratí, jejichž nástupním místem jsou Velké Karlovice, uprostřed hřebene se pak na hřeben dá vystoupat u střediska Kohútka. Západní část hřebene Javorníků z Kohútky směrem na Lidečko je lyžaři méně využívána, stopa nebývá většinou projeta.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Beskydy