Východní Krkonoše - od Špindlu po Janské Lázně – běžky

Archiv zpráv zimy 2011/2012

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Východní Krkonoše - od Špindlu po Janské Lázně ze zimní sezóny 2011/2012. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Východní Krkonoše - od Špindlu po Janské Lázně - aktuální zprávy

Vloženo 14.4.2012 8:39
Na vrcholu Černé hory je upraveno 10 km tratí (malý okruh Černá hora, Černá hora-Kolínská Bouda, Černohorská silnice). Zdroj: Panorama ČT a http://www.cerna-hora.cz
Vloženo 18.4.2012 15:53
Pokud je skutečně na vrcholu Černé hory dost sněhu, tak opravdu jen na vrcholu. Janské Lázně a Hofmannova bouda mají sníh jen velmi nesouvisle, spíš vůbec.
Vloženo 9.4.2012 22:46
Na hřebenech (Špindlerovka - Luční - Výrovka - Klínovky) je dostatek sněhu, dnes bylo asi 10cm prašanu a pod tím velmi tvrdý podklad.
Mezi Klínovkami a rozcestím u boudy Na Pláni už byl spíše firn, na (dříve) vyfoukaných místech už jen v tenčí vrstvě, ojediněle smíchaný s hlínou.
Zelený běžkařský okruh z Pláně přes Krásnou pláň na Hromovku byl nově upravený (včetně vyřízlé stopy po většinu cesty), ale už byl poznamenaný sluncem (firn až vodnatá kaše, k večeru umrzající). Na okruhu byl sníh až dolů do Špindlu s výjimkou cca 3m štěrku u hotelu Hromovka.
Vloženo 8.4.2012 9:28
Na hřebenech (Nová Klínovka, Chata na rozcestí, Výrovka, Luční) je stále sněhu dost a trasy jsou upraveny, momentálně hustě sněží.
Vloženo 1.4.2012 8:50
Díky novému sněhu ze včerejška byla dnes brzy ráno poprvé upravena nová trasa z Portášek na Sněžku. Je upravena rolbou na bruslení, po každé straně jsou 2 stopy na klasiku. Tato trasa se bude od příští zimy upravovat strojově pravidelně a bude ji upravovat Trautenberk.
Vloženo 11.3.2012 21:15
Strážné - objížďka přes Struhadla - Krásná Pláň - Klínovky - Friesovky: sněhu spousta, až na první kilometry od Strážného velmi pěkně upraveno na klasiku i na bruslení. Sníh v nižších polohách hodně mokrý, přes den začalo sněžit, ale večer zas minimálně ve Strážném pršelo, takže podmínky se mohly dost změnit.

Spojka od rozcestí U Klínových Boud po modré turistické značce k hotelu Friesovy boudy má nějakou stopu vyšlapanou od lyžařů, ale je to dost zledovatělé, příště bych to objel radši spodem a vystoupal po sjezdovce.
Vloženo 26.2.2012 20:10
Okolí Černé hory - inzerováno mnoho km upravených tratí, skutečnost však hrubě pokulhává.
Cesta z Janských lázní na Černou horu celkem široká, ale bez stopy. Přijatelné podmínky začínají až nahoře, správci tratí zřejmě chtějí, aby i běžkaři pustili stovečku za lanovku..
"Velký" okruh přes Vlašské, Tippeltovy a Krausovy boudy na Pardubickou na klasiku +- OK, na bruslení slabota - hodně rozbitá trať, ačkoli sněhové podmínky jsou dobré.
"Malý okruh" je upraven pouze v úšeku k sedlu pod Kolínskou boudou, zadní část přes Zrcadlovky neupravena po mnoho týdnů, nepochopitelné. Úsek kolem Vendlovky navíc denně zrasován místní rolbou, takže ani svépomocně vyšlapaná stopa se neudrží.
Celkový dojem spíše slabota, místní správci tras by se měli zajet někam doučit.
Vloženo 20.2.2012 8:20
Od Špindlu po magistrále k Černé hoře - nikde neupraveno, bylo to jen brodění v hlubokém sněhu. Jediná bruslením trochu sjízdnější část byla Tetřevky-Kolínská
Vloženo 29.1.2012 18:51
Sjezd od Chalupy Na Rozcestí už má stopu na klasiku jen někam nad Přední Rennerovky, dál je rozježděná rolbami, po odbočce doleva (kousek společný s Krkonošskou magistrálou) upraveno luxusně ale jen na bruslení. Jak Krkonošsská magistrála odbočuje doleva k Vodovodu, tak stopa zas začíná a končí až tam kde jsou Hříběcí boudy. Bruslit po celé této trase jde, ale manšestr už to není zdaleka. Dojezd na parkoviště Lom Strážné je pak už rozdupaný rozježděný ne moc hezký.
Vloženo 29.1.2012 18:41
Vodovodní cesta začínající kus od vrcholu sjezdovky Zahrádky nad Pecí upravena velmi pěkně na bruslení, stopa na klasiku tam není. Stejné je to až k Předním Rennerovkám. Stoupání přes Liščí horu k Chalupě Na Rozcestí upravené po Lyžařskou boudu jen zásobovacím rolbami a skútry (bez stopy, dá se na tom bruslit), dále upraveno už jen od lyžařů (kopec zplužený, nahoře vyšlápnutá stopa), asi je lepší to jet směrem dolů, to je aspoň trénink sjezdařských schopností :-)
Vloženo 28.1.2012 17:23
Při výletu na Sněžku od Chalupy na Rozcestí přes Výrovku a Luční boudu jsem na začátku litoval, že nebruslím - trasa uježděná zásobovacími rolbami, skútry a lyžaři. Stopa na klasiku většinou chyběla nebo byla mělká. Od Luční boudy k polské chatě pod Sněžkou ale došlo ke změně, tam byla jen stopa vyjetá od lyžařů průměrné kvality. Odtud nahoru na Sněžku jsme lezli bez běžek po pěšině zabezpečené lany - cesta okolo z Polské strany, na kterou jsme původně trochu sázeli, vypadala totiž nepoužitelně. Sněhu všude tak 2 metry. Celkově pro turistu pěkný výlet, trénující závodníci ať jedou jinam.
Vloženo 28.1.2012 17:13
Trasa ze Strážného k Chalupě na Rozcestí byla ráno upravena, takže moje včerejší hodnocení už neplatí. Osobně jsem ji testoval od Předních Rennerovek nahoru. Lepší je to na klasiku, manšestr na bruslení totiž už přejel zásobovací rolba, ale i tak se tam dá bruslit. Překvapilo mě, že strojově byla upravena i odbočka k hotel Friesovy boudy.
Vloženo 28.1.2012 8:44
Ze Strážného nahoru směrem Friesovy boudy, Rennerovky, Dvorskou: pěkně upraven na klasiku i na bruslení jen úsek mezi Hříběcími boudami a křižovatkou nad Lahrovými boudami (po cestě zprava přes Husí boudy). Odbočka směrem Tetřeví boudy a vodovodní cesta upravena taky, ale dle prvních stovek metrů jen na bruslení bez klasické stopy. Po zbytku cesty nahoru jezdí zásobovací rolby a chodí pěší turisté, takže žádný zázrak, po stopách ani památky.
Vloženo 8.1.2012 20:21
Od včera je situace horší - neupraven okruh Světlá hora, neupravena cesta přes Zrcadlovky a jen částečně upraven velký okruh Černá hora.
Čerstvě ale byla upravena černohorská silnice a úplně perfektní byla cesta po úbočí Liščí hory.
Vloženo 7.1.2012 19:51
Kolem Černé a Světlé hory všude krásně upraveno, pravděpodobně od rána. Odpoledne ale hustě sněžilo a silný vítr tratě zafoukával. Za poslední dny přibyla značná vrstva čerstvého sypkého sněhu, občas se hole zaboří až příliš.
I černohorská silnice už od Hoffmanovy boudy byla perfektní.
Rolbou je upravena i cesta od Tetřevích bud k Bönischovým boudám.
Vloženo 27.12.2011 20:45
Okruhy kolem Černé a Světlé hory jsou dobré. Jen místy, např. u Vlašských bud, poněkud rozryté. Také silnice od Hoffmanovy boudy nahoru je rozorána pásy, nebruslí se po tom moc dobře, ale od odbočky k Zrcadlovkám už je silnice ok. Sněhu je dost, někde hodně tvrdý, umrzlý.
A parkoviště u Hoffmanky už je trvale placené - 60 Kč na libovolnou dobu.
Vloženo 20.12.2011 15:01
Černá hora - Lesní bouda - Pec p. S. - Kolínská bouda - Jánské lázně
Parádní sníh, cesty upravené, ale nahoře na hřebeni místy hodně zafoukané vhodné spíš na backcountry běžky.
Vloženo 11.12.2011 20:55
Ze Špindlu na východ sněhu spousty, šutry žádné bez výjimky. Fajnšmekry bych spíš poslal na Mísečky, ale pro turistu super.

Krkonošská magistrála ze Svatého Petra první kilák lehce znehodnocený (střídavě víc zničené pro klasiky a bruslaře), muselo tam projet nějaké auto asi až k chatě Hromovka, za ní je to už ok. Jenom poslední rovný úsek (min. 500 m) před Krásnou Plání je bez klasické stopy - delší spodní cestou přes Struhadla se to dá objet a tam je stopa výborná. Okruhy okolo plání upravené (i když asi v pátek nebo v sobotu ráno), jen trasa od vrcholu lanovky směrem ke Stohu taky nemá stopu na klasiku.

Krkonošská magistrála směrem Klínovky už upravena není, ale projel tam aspoň nějaký zásobovací skútr, takže stopa vyjetá od lyžařů má tvrdý podklad. Lepší ze stop přes Klínovky k Chalupě Na Rozcestí je ta horní. V celé této části se střídají hezké stopy vyjeté od lyžařů s místy, kde se to ani jako stopa označit nedá, ale vždy je to aspoň ujeté nějakým skútrem a neboří se to. Jedinou výjimkou je trasa od Klínovek ke Friesovým boudám, tam je jenom vyšlapaná stopa. Ale stejně je tam krásně.
Vloženo 3.12.2011 16:01
Ve Svatém Petru to je docela dobré, dá se tam jezdit na cca 200-300m okruhu na spodku sjezdovky. Sjezdaři jezdí jen na dojezdu černé, ale vysněžen je celý spodek i dojezd modré sjezdovky. Lepší je to na skate, ale je tam i kus stopy na klasiku.
Vloženo 25.11.2011 20:20
Svatý Petr super!!! Děkuji svatopetrským rolbařům za supr polyžování dnes odpoledne. Obzvlášť tomu, co mi tam udělal stopu na klasiku. Fakt super :-DDDD

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Východní Krkonoše - od Špindlu po Janské Lázně