Orlické hory – běžky

Orlické hory jsou oblíbeným lyžařským prostorem především pro obyvatele Východních Čech. Krásná příroda na hřebenech přímo vybízí k výletům. Úprava lyžařských stop se v posledních letech výrazně zlepšila, takže se určitě vyplatí zajet si do Orlických hor zalyžovat.

Členění oblasti Orlické hory

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 4 nezodpovězené dotazy
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Dotaz Vloženo 4.3.2021 18:47
Přemýšlím nad těmi "přeskatastrovými" :-), nevíte jestli je ještě na Masarykové chatě možné podepsat petici iniciativy Chcípl PES? Případně jestli by nebyli i další provozovatelé občerstvení na hřebenech ochotni zřídit petiční místa? Nevím jak moc nás ti nahoře mohou omezovat, nejsem právník, ale právo petiční je zaručeno Listinou a není ho možné omezit, takže i pánové co pomáhají (vládě, i když myslím, že ani je nebaví tyhle nesmysly vymáhat), by nikomu neměli bránit v cestě na Šerlich, pokud jde o podpis petice ;-)
Zodpovědět Hřeben Orlických Hor
Vloženo 4.3.2021 7:41
Zdar, Šerlich - Pěticestí, parádní svezení, odpoledne snad všechny druhy sněhu od ledových ploten, přes krásnou rolbu (zadní cesta od Homole k Pěticestí), až po špinavý a turisty rozdupaný sníh. Jen bacha pro "přeskatastrové", na parkovišti u Šerlichu jsem byl legitimován příslušníky. Viděl jsem je ale kontrolovat i dole v Deštném a okolí sjezdovek. Předpokládám, že o víkendu si budou chtít vynahradit ty "parkovací" služby ze zimy, tak ať vás to poslední svezení nepřijde draho.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 3.3.2021 19:42
Díky Fando za zprávu o situaci ne hřebeni Orliček. Checkpoint jsem na Pěticestí ani nečekal, ikdyž to je hodně choulostivé místo, sbíhají se na něm hned tři katastry. A třeba do bufetu by mohli pouze ti, kteří mají pobyt v Orlickém Záhoří. Pro sportování na hřebeni hor to je nesmyslné nařízení, ale při té snůšce nejapných rozhodnutí, to je v podstatě maličkost...
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 3.3.2021 18:58
Pro Karla, nahoře to je ještě většinou paráda. Jel jsem z Mezivrší na Pěticestí pak na Zakletý, přes ten první kopeček je to už hodně špinavé a jak na to mezi buky svítí sluníčko tak i měkké, Dál už to jde, čím výš tím lépe. Z Pěticestí směr Homole, hodně rychlé, ale ne úplný led, na bruslení asi ideální a stopa ledová, ale tam už jsem samozřejmě nejel, je to katastr Zdobnice ;-), ale PČR na Pěticestí žádný checkpoint nemá :-)
Každopádně Hamáčkovi byly ty bezstarostné, veselé a spokojeně sáňkující děti trnem v oku, tak nám to zakázal všechno, to už i na šíleném Slovensku je možné vyrazit alespoň v rámci okresu
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 2.3.2021 18:53
Tak nevím, spíš jsem měl vznést dotaz. Je první úterý, co nevyjely rolby. Ale nechce se mi věřit, že se nikdo při tak krásném počasí nezkusil sklouznout a jen se ještě nestačil pochlubit. Nebo nahoře na Šerlichu číhají SNBáci a mají dokonalý přehled o výměře tamních katastrů?
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 2.3.2021 21:16
Řekl bych že bys měl zůstat na území své obce. Lyže v autě neokecáš. Bohužel je po sezóně. 😭

(Odpověď na dotaz uživatele Milan z 2.3.: Ma nekdo zkusenoat, zda se da v ramci okresu RnK dostat nahoru na Serlich? A jak to bude se stopami? Budou se udrzovat? Tady u nas ,,dole,, ve Lhote uz je snih davno pryc ale pokud by nahore bylo jeste na bezky, rad bych vyrazil. Diky za odpovedi.)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 1.3.2021 22:28
Taky děkuji za skvělou úpravu všem, kdo se na ni po celou, letos bohužel zkrácenou, sezónu podíleli. Jeden z nejlepších dní letos, krásné počasí a výborná stopa.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 1.3.2021 16:59
Krásné víkendové svezení na hřebenu , v Záhoří už slabší. Pro nás z HK asi poslední. Ještě jednou děkujeme všem co se podílí na úpravě stop . Pravidelně přispíváme . Skol
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 1.3.2021 14:03
Ti, kteří byli tento víkend v Orlických mají asi všichni podobné zážitky. Nádherné slunečné počasí, skvělý čerstvý sníh. V sobotu i v neděli jsem jel stejnou trasu ze Šerlichu na Pěticestí českou stranou a zpátky přes Bukačku na Mlejn. Oba dva dny moc pěkné svezení. Ptal jsem se na 5icestí v bufetu a říkali, že se budou snažit mít otevřeno i nadále. Ale s tím sportováním jen v katastru obce to je i pro mě nějak moc komplikované...
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 1.3.2021 11:13
Včera super počasí - od parkoviště "Hanička", přes Anenský vrch, Mezivrší na Pěticestí. Stále dostatek sněhu, odkrytá místa na slunci sice mokrá, ale i tak to jelo (i bez zvláštní úpravy skluznice). Pro nás, co tu nebydlíme patrně poslední letošní běžky. Tak na viděnou příští rok.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 28.2.2021 18:15
Z Říček od kostela přes zdobnické tratě na Pěticestí, na VD a zpátky, tam bunkrovkou, zpátky severní trasou. Všude zatím sněhu dost, i když nad Říčkama už ho ubývá. Překvapilo mě jak málo je špíny a jehličí, hodně tomu pomohla včerejší úprava. Dole firn, na jižní straně výš taková nejedoucí vata, na hřebenech a ve stínu skoro prašan. Slunko už má sílu, tak kam svítí, tam to dost teče a při přejezdu slunce - stín a naopak to docela kope. Měl jsem černý klistr KN44 s trochou červeného Rexu a teda občas se vůbec nechytal - hlavně tam, kde bylo umrzlo. Ale celkově krásné jarní svezení, škoda, že to dneškem končí.
10:44
11:14
14:08
15:32
15:36
15:38

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Hřeben Orlických Hor
Vloženo 28.2.2021 17:44
Z Mezivrší směr Anenský vrch stopa ledovatá, na sluníčku měkká (16h), ale přesto to stojí pořád za to! V lese čerstvý prašan, krása!
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 28.2.2021 8:39
Dnes ráno ze Šerlišského mlýna na hřeben,dále na Vrchmezí a zpět na mlýn.
Stopa krásně přimrzlá a rychlá.Kdo váháte - neváhejte a jeďte.Úprava stále výborná,všude kolem páteční prašan.
Děkuji rolbičkám za úpravu a končím sezónu.Mějte se dobře a buďte zdrávi.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 27.2.2021 21:12
Většina stop v pátek večer projeté rolbou a v sobotu na to napadlo 5 cm mokrého snehu. Sedlo - Bouda - Suchy zpět - v lesích sníh špinavý hodně zmrzlý o čas hlína ale na některých místech stopa krásná s čerstvým sněhem. Sedlo Buková hora zpět většinou led špinavý sníh - podmínky ještě použitelné. Zitra to určo půjde. https://strava.app.link/ANy6g324deb
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 27.2.2021 20:51
Bylo to super a málo lidí.
(Odpověď na dotaz uživatele Mates z 26.2.: Ahoj, jak vypadá trasa Hanička až Velká Deštná a na jaké lyže to je? Chtěl bych se v neděli naposled sklouznout)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 27.2.2021 20:49
No od Haničky k Panskému poli nic moc a do Rokytnice asi ještě horší.
(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 27.2.: Nevíte někdo jak to vypadá z parkoviště u Haničky do Rokytnice? Díky Petr)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 27.2.2021 18:32
Pořád parádní lyžování. Zítra musíme sezónu ukončit. Všem hodně zdraví.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 27.2.2021 17:36
Dnes z parkoviště Šerlich, okruh okolo Velké Deštné - stále velká paráda - díky za skvělou údržbu. Pak přes Masarykovu chatu do údolí Bělé (hodně jehličí, ale jinak dobrý, místy trochu měkčí kraje stopy) do Deštného (jet šlo asi do vzdálenosti 1km od Deštného).

Majven: sněžení bylo místy dost znát (odhadem připadlo tak 3-4 cm), jelo se krásně. S klistrem bohužel neporadím (mám mohérový pás).
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 27.2.2021 12:55
Určitě ano
(Odpověď na dotaz uživatele Leoš z 27.2.: Ahoj, nejel jste dnes někdo z Mezivrší na Velkou Deštnou? Je to stále na jedničkové lyže? Díky za odpověď.)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 27.2.2021 12:53
(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 27.2.: Ahoj, chtěl bych se zeptat klasiků, jak tratě na hřebenech poznamenalo sněžení/déšť z pátku na sobotu - podmínky jsou stále klistrové? Díky za zprávu!)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 27.2.2021 12:52
Z Říček na Mezivrší, Pěticestí strojová stopa. Dále až na Velkou Deštnou stopa od běžkařů ale celou dobu na jedničkové lyže klasika i skate.
Hřeben Orlických Hor
Dotaz Vloženo 27.2.2021 20:14
Nevíte někdo, jak to dnes vypadalo na Čihalce a na Knížecí cestě? Půjde to ještě zítra? Děkuji za odpověď.
Zodpovědět Hřeben Orlických Hor
Vloženo 27.2.2021 9:23
Ahoj, vcera jsme byli na okruhu dole v Orlickem zahori

Kolem 17h byla trasa podel silnice dost pod vodou, obecne vsude tezky mekky snih ale dalo se

Kdyz jsme projizdeli pres Serlich snih nevypadal nijak dobre, ale doufam ze na hrebenech to jeste bude OK - zkusime zitra. Tom
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 24.2.2021 19:12
Cesta z Velke Destne po hrebeni na Anensky vrch. Snih mokry ale vsude souvysla pokryvka. Rozhodne doporucuji, pokud nekdo vaha. Je to stale na ackove lyze. Myslim si, ze to vydrzi i pres vikend.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 24.2.2021 19:02
Z Šerlišského Mlýna přes Sedloňovský vrch na Čihalku a čelem vzad.
Od Mlýna dost lidí, ale včerejší stopa pořád ještě pěkná, stopa čistá. Na Čihalku pak klid a stopa skoro netknutá. Ve sjezdu na křížení Polomské a Knížecí je asi 300 m úsek větviček a všeho možného, jet se tam spíš nedá, přejít jo. Knížecí z 90% krásná, z 10 % chlorofyl. Asi ve 2/3 cesty směrem k Čihalce ve sjezdu vykukuje asfalt, místy hodně nenápadně, tam je to při nepozornosti o lyže. Ale jinak hezké svezení bez lidí - doporučuju využít, dokud tam je ještě sníh. Z vrchu sjezdovky bylo vidět, že kolem chaty Čihalka roztál sníh, takže je tam víc místa na parkování.

Jinak ještě přidám zkušenost s běžkami s mohérovým pásem: Na skiny jsem přešla na začátku letošní sezóny, vyzkoušela jsem je ve všech možných podmínkách - u nás v nížině na polích a lukách, na horách v mrazu i teď v jarní břečce. V tom posledně jmenovaném mám dojem, že o něco líp stoupá klistr, skin docela podkluzuje. Ale když si představím to patlání s klistrem, pojedu radši s citem na skinu.
Jinak ale kožich funguje skvěle, jistý odraz a dobrý skluz. Ve skluzu ani sjezdu nemám dojem, že by brzdil, jak bývá někdy kritizován. Ostatně můj přecitlivělý pud sebezáchovy by to v cestách dolů jen ocenil, mám ale pocit, že když je rychlý povrch, jede rychle i kožich. Mazací běžky mám od té doby na půdě jen jako zálohu - skiny jsou fantastické v tom, že je člověk hodí na sníh a jede. Jednou za 14 dní ty chlupy vyčistím a kromě standardního parafinování skluznice nic dalšího nevyžadují. Za mě výborná zkušenost.
Hřeben Orlických Hor
Dotaz Vloženo 24.2.2021 21:16
Nevite, jestli se da sjet z hrebenu od Korunky do Orlickeho Zahori na bus?
A jeste , zda e mozne sjet od Masarykovy chaty po hrebeni a dolu do Destneho k parkovisti u sjezdovky..Diky
Zodpovědět Hřeben Orlických Hor
Vloženo 23.2.2021 20:53
Dnes (út) večer skate na okruhu v Orlickém Záhoří. Stále dobré podmínky na A lyže, místy již ale začíná led.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 22.2.2021 10:25
Pan Rochna to napsal bez chyb
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 22.2.2021 8:10
Serlich - Vrchmezi - Polomsky - Pod Sedlonovskym vrchem - sjezd Sedloňov - krásná dopolední projížďka, super podmínky, po polské straně pěkné a udržované svezení. Jen nahoru musíte také busem - nahoře parkuji karavany a policie řídí jen průjezd.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 21.2.2021 21:49
Orlické Záhoří, zatím super na klasiku i skate.
Podorlicko

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Orlické hory jsou oblíbeným lyžařským prostorem především pro obyvatele Východních Čech. Krásná příroda na hřebenech přímo vybízí k výletům. Úprava lyžařských stop se v posledních letech výrazně zlepšila, takže se určitě vyplatí zajet si do Orlických hor zalyžovat.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v Orlických horách na Skimapě.

Členění oblasti Orlické hory