Hanička a Říčky, běžky - video z lyžování

Toto video je záznamem z výletu na běžkách z soboty 30.3.2013, kdy jsme projeli jižní část hřebenovky Orlických hor a pár okolních běžkařských tras.

Video je doplňkem ke zprávě o aktuálních sněhových podmínkách pro běžkaře v okolí Říček v Orlických horách. Video je natočeno s použitím kamery primárně určené pro umístění na helmě (tady ale byla připevněna na opasku).

Komentář k trase zaznamenané na videu

Auto jsme zaparkovali na nejvyšším bodě silnice spojující Rokytnici a Bartošovice v Orlických horách, na parkovišti sloužícím návštěvníkům tvrze Hanička. Cedule hlásí, že parkoviště je placené, ale to platí asi jen od května do října, kdy je tvrz standardně přístupná, protože po nás nikdo parkovné nechtěl. Kapacita parkoviště je omezená, naše auto bylo jedno z posledních, které tam místo na parkování našlo.

Z parkoviště jsme vyrazili severním směrem po běžkařské trase sledující červenou turistickou značku, která stoupá k odbočce k tvrzi Hanička a dál po hlavním hřebeni Orlických hor až odbočce pod Annenským vrchem (ten má 992 m n.m.). Pokračování až na Mezivrší už je ve znamení střídání mírných klesání a stoupání.

Na rozcestí Mezivrší, kam se dá také vyjet autem (s dobrou zimní výbavou) a omezeně zaparkovat, upravovaná běžkařská trasa opouští červenou značku s pěší hřebenovkou a směrem na Pěticestí pokračuje pod hřebenem.

Rozcestí Pěticestí leží těsně nad 1000 m n.m. a je věrné svému názvu – vychází z něj skutečně pět upravovaných běžkařských tras. Hned dvě z nich vedou k severu, aneb na další asi 5 km vzdálené rozcestí Pod Homolí se dá dostat po obou stranách hřebene. Západní cestou jsme jeli tam a východní zpátky, každá z nich přináší za pěkného počasí krásné výhledy do jiného údolí.

Po návratu na Pěticestí jsme zamířili směrem do Říček, ne ale nejkratší cestou přes horní stanici ski areálu Říčky, nýbrž po delší trase vedoucí nejprve směrem na Zdobnici. Postupně jsme sjeli až do spodní části sjezdovek, překřížili nejprve modrou, pak červenou a nakonec i černou sjezdovku v Říčkách a pak už zas začali získávat ztracené výškové metry zpět ve stoupání na Mezivrší. Odtud vede zpět na Haničku jen jediná na začátku už projetá trasa.

Mapa s GPS záznamem trasy