Orlické hory – běžky

Archiv zpráv zimy 2019/2020

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Orlické hory ze zimní sezóny 2019/2020. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Orlické hory - aktuální zprávy

Vloženo 18.1.2020 16:42
Dnes v podvečer po sněžení od Š. Mlýna. Bylo by to super, kdyby nám před 2. týdny neprojelo stopy auto. Tehdy vyjelo 20 cm hluboké koleje do té břečky, která následně zmrzla. Navíc nejel při jedné straně, takže rozjel obě stopy. Běžkaři kličkují mezi 20 cm hlubokýma a zmrzlýma kolejema a je to bramboračka. Sjezd je nebezpečný, nezkušený lyžař může vjet do koleje a úraz je tu.
Od Mlýna po Sedloňovský kopec, na Vrchmezí a Bukačku je základ pod novým sněhem výborný zmrzlý firn. Od Bukačky na Šerlich jako podklad pouze led, špatné, nesjízdné.
Prosím rolbaře, až vyjedou na okruh okolo Deštne, aby trasy od Bukačky upravili.
Děkuji.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 18.1.2020 16:41
Ze sedla pod Homoli bunkrovkou na peticesti, sjezd nad Zdobnici [dál už horší] a pak z peticesti zpět pravou cestou [lepší] do Certaku. Stopy na klasiku slušný a celou dobu lehce padalo, takže dojem velmi dobrý, až na ty pěšáky.
Hřeben Orlických Hor
Dotaz Vloženo 18.1.2020 18:27
Ahoj, nevíte někdo, jak to vypadá se sněhem okolo Bukové hory? Díky Marťa
Zodpovědět Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 17.1.2020 16:31
Da se to, ale je to trochu narocnejsi. Nekolikrat jsem musel na ledu 'brzdit padem'.
Casti jsou fajn, ale nektere useky jsou hodne ledovate, coz je pri sjezdu z kopce dost o hubu.
Jel jsem z Komariho vrchu na Peticesti (vrchni cestou) a pak jsem se jel podivat k vrchni stanici lanovky. Zpet jsem jel tou spodnejsi cestou, ktera se vic klikati. Nejlepsi jezdeni bylo v okoli peticesti. Ke komarimu vrchu se to spis zhorsovalo. Chtelo by to alespon 5-10cm noveho snehu, pak to bude myslim paradni. Ale i tak jsem dnesniho vyletu nelitoval - za tech par modrin to stalo :))

Par fotek zde:
https://ibb.co/RzfvkT3
https://ibb.co/tKzmG3H
https://ibb.co/R6561Zy
https://ibb.co/gJPwxNh
https://ibb.co/BjyJWsT
https://ibb.co/RGK7GXg
https://ibb.co/Qr2sWPf
https://ibb.co/7pMFSmW
Hřeben Orlických Hor
Dotaz Vloženo 17.1.2020 9:51
Dobrý den, nevíte prosím někdo, jak aktuálně vypadají tratě v okolí Zakletý - Pěticestí - Kunštátská kaple - Homole? Příp. doporučíte nějaké vhodné v této oblasti (start skicentrum Říčky). Děkuji, jedeme zde na víkend.
Zodpovědět Hřeben Orlických Hor
Vloženo 14.1.2020 16:51
Dnes překvapivě jasno na Šerlichu kolem 13 hodiny a ledové plotny do třetiny trati k rozhledně, ale pak krásné svezení jižní stranou zpět. Dole inverze, mlha, ale vrcholové partie nádherné.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 13.1.2020 20:10
dopoledne skate Serlich- Pod Homoli a zpet...az na uvod k tecku kde je dost ledu prekvapive dobre svezeni, diky predchozi uprave, parkoviste prazdne.... zitra to jeste myslim vydrzi, pak zalezi na inverzi a teplotě na hrebenu ...nejspis to bude uz na prd, stridani teplot to promeni na led vsude..... nadavat na klima zmenu neumoznujci lyzovani je asi nepatricny kdyz clovek vidi jak se projevuje v Australii.... :-(
Hřeben Orlických Hor
Dotaz Vloženo 13.1.2020 16:08
Příští tyden.jedem.do.orlickeho Záhoří ma.cenu si brát běžky nude aspon jeste kousek kde se projet?navic jsou tam.nejake psí závody nevite jak.moc.zasahmou do trasy serlich v.destna hole peticesti? děkuji
Zodpovědět Hřeben Orlických Hor
Dotaz Vloženo 13.1.2020 11:21
Chtěl bych se zeptat, jak to vypadá na trase Mezivrší - Pěticestí ?
Zodpovědět Hřeben Orlických Hor
Vloženo 12.1.2020 19:02
Dnes Šerlich-Velká Deštná jižní stranou-Pěticestí-Zakletý, zpět Jelenka-Luisino-Deštná, podmínky viz jak popsáno níže, dobré jen v úseku V.Deštná-rozcestí Pod Homolí (včera opět upraveno, super na klasiku i bruslení). Pak na Pěticestí je v poněkud lepším stavu jižní cesta, severní je hodně nerovná, zmrzla v rozježděném a rozšlapaném stavu, ve sjezdech je třeba jet hodně opatrně. Sjezd na Luisino údolí už nedoporučuju ani pro kameňačky!
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 12.1.2020 18:29
Sníh skoro žádný. Jen tvrdý sněho-ledový základ. Pěšky to je o ústa. Těď by mělo chumelit to by bylo dobré. Jinak celý hřeben od Čenkovic po turistický k Mladkovu a zpět hezky na kole. Pláště s hřebama. Páradní jízda. Ledu hodně, ale na hřebech se není moc čeho bát. Po Čenkovické sjezdovce dolů i nahoru je to jedná velká ledová plotna i někteří lyžaři šli dolů pěšky
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 12.1.2020 16:44
V okolí Velké Deštné stejné podmínky jako psala včera "Jana". Směr pěticestí krásně upraveno, místy ledové plotny, ale nic hrozného. Místo na skate i krásná stopa na klasiku.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 14.1.2020 19:58
Info pro všechny. Na Mezivrší není možno parkovat, místo parkoviště je sklad dřeva. Zbývá tedy pouze pár míst okolo silnice.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 14.1.2020 19:54
(Odpověď na dotaz uživatele Ondra z 13.1.: Jak vypadá trasa Mezivrší Pěticestí?)
Na klasiku nepoužitelné, je to jen led, který místy taje do louží, skate se dalo.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 11.1.2020 17:41
Tak dnes po obede po sjezdovkach maly vylet na bezkach ze Zaklety smer Peticesti..Kunstatska kaple..a zpet stezkou buď fit do Skicentra.Bohuzel obleva udelala svy..snehu ubylo a je to zmrzly na beton.Zadny pozitek to moc nebyl...skoda no..cim vic dolu tim vic ledu a kaminku.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 11.1.2020 17:36
Od Velke Destne - pod Homoli dobre podminky, upravene rolbou. na Peticesti hodne ledove, bez upravy. Jinak celkove lepsi na skate.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 11.1.2020 13:45
Od Masaryčky na V. Deštnou .
Stoupani nahoru přes ledové plotny, misty asfalt. Od rozcesti, ktere děli pěšáky od běžkařů to začalo být konečně lyžování až na Deštnou.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 11.1.2020 13:09
Dnes ráno ze Šerlichu,polskou stranou na Vrchmezí,dolů pod Polomský kopec ,Knížecí cestou, Ruským údolím do Olešnice.Na polské straně bylo sice více sněhu,ale asi 1km je komplet rozježděná cesta od těžby dřeva.
Jak píše Pavel - upravená stopa je rozježděná autem a to jelo Ruským údolím nahoru až na Polomský kopec a Řivnáčovou cestou dolů.
Celkem to byl vopruz - NEDOPORUČUJI. Ledové plotny střídají místa bez sněhu,špatně se brzdí.Na Knížecí cestě u odbočky na Sedloňov jsem sundával lyže a došel to pěšky.Sníh ještě byl,ale mezi kolejemi od auta to fakt bylo o ústa.
Hřeben Orlických Hor
Dotaz Vloženo 11.1.2020 16:41
Zdravím. Nevíte někdo, jak to aktuálně vypadá na hřebeni mezi Pěticestím, Mezivrším a Haničkou? Děkuji
Zodpovědět Hřeben Orlických Hor
Vloženo 10.1.2020 16:59
Dnes z Šerlišského mlýna na Polomské sedlo a dále přes Bukačku na Masarykovu chatu a dále okruh na Velkou Deštnou obě cesty. Úsek Šerlišský mlýn až Masarykova chata nedoporučuji komplet. Z mlýna na Polomské sedlo úprava od rolby silně rozbředlá na břečku a ta komplet mnohde až na asfalt rozjetá autem které jelo snad až na Vrchmezí a taky na druhou stranu na Polomský vrch. Vše zničeno, mohlo to ztuhnout a být OK. Škoda slov. Dále od Bukačky na Šerlich není v lese prakticky už sníh, nesjízdné. Kameny, louže, břečka... Šerlich - Velká Deštná a zpět konečne lyžovaní - lepší stav pravá úbočni cesta - na hlavní asfatce se občas objevuje asfalt, tak je třeba dávat bacha. Ale tady se dá pěkně svézt. Holt ta obleva to dost vyřídila :(.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 10.1.2020 16:13
Od Šerlichu asi 1 km místy koukají kamínky, pak už OK, svážnice určená pro běžkaře je dobrá celá. Až na Velkou Deštnou je to celkem tvrdé, i stopa od rolby zůstala. Po sjezdu od bufetu se to výrazně zlepší, sněhu je více, ale při větším záběru se hůl proboří až na asfalt. Stopy na klasiku zůstaly. Dál na Pěticestí se dá, ale místy také kamínky. Bohužel od Jelenky šla dopoledne skupina pěších, kteří nadělali po celé šířce pruhu pro bruslení poměrně hluboké dolíky. Dnes dopoledne tam byla teplota těsně nad nulou, zítra se má ochladit. Jestli to zmrzne bude to na brusle, ne na lyže a v dírách po pěších na zlomení holí.
(Odpověď na dotaz uživatele Pavel z 10.1.: Ahoj, nějaké aktuální zpravodajství z trasy Masarykova bouda - Velká Deštná - Pěticestí? Jel bych v sobotu ráno na klasiku. Děkuji.)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 10.1.2020 14:48
Šlo to na peticesti, ale mokro, voda, mrholení. Po dnešku bude asi víkend bída
Hřeben Orlických Hor
Dotaz Vloženo 10.1.2020 12:01
Ahoj běžkaři. Nemáte někdo info, jak to vypadá dnes po oblevě od Masaryčky na V. Deštnou a dále na Pěticestí? Je to sjízdné alespoň na B lyžích?Děkuji
Zodpovědět Hřeben Orlických Hor
Vloženo 8.1.2020 19:12
Mezivrsi Peticesti a smer na Serlich prekvapive naprosta pohoda..upraveno...snehu dost..na hrebeni cca 15-20cm snehu...nikde ani kaminek...snad ta obleva tomu tolik neublizi..byla by to skoda...
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 8.1.2020 7:41
7.1. jsem jela ze stadionu v Deštné na hřebeny. Přes louku v pohodě. Téměř celá "Bunkrovka" a navazující cesty na hřebenu mají projetou stopu. Díky rolbaři za skvělou práci!
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 7.1.2020 18:13
Jela jsem dnes od Narodaku, pres vyhlidku Nad Narodnim domem, Dale po modre na Serlissky mlyn, odtud pres Polomske sedlo na Masarykovo chatu. Cesta od posledni chalupy smer vyhlidka Az na mlejne v pohode, bez trasy, misty pod snehem led, ale da SE :) Od Serlisskeho mlyna je trasa protazena, misty kaminky pobliz mlyna a po ceste z Bukacky na Masarycku v lese (lepsi vzit mimo trasu kolem vleku na polske trase ten posledni kousek).
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 7.1.2020 15:19
Serlich az Mezivrsi,cele upraveno, pohoda,malo lidi. bohuzel nerozumím rozdeleni cest z Serlichu na Destnou, leva cesta na tecku chodci, prava bezkari. vysledek je ze chodci z Luisina nici tu běžkařskou pravou jizni cestu, na kterou se napojuji, taky... ocekaval bych ze min. jedna cesta na hrebenu musi byt vzdy ok na oba styly, coz nebude pokud budou pěšáci takhle je.at obe... myslim ze opačný usporadni se zakazem pesaku na levou severni cestu by fungoval lip..... taky by byla potřeba kyvadlovka z Destny na Serlich, aby se tam nemuselo autem, parkovaci místa o vikendu nejsou a byla by pohoda mit možnost koncit na Destny a sjet si na bezkach z hrebenu dolu.. jedna jizda vleku stoji 80 a clovek se dostane vejskove na uroven Luisna udoli, takze kyvadlovka za stejnou cenu by ani nemusela byt dotovana...jen napad
Hřeben Orlických Hor
Dotaz Vloženo 7.1.2020 9:37
Ahoj a jak to na hřebenu vypadá, asi určitě na dvojkové lyže co? Doufám, že mi to odpoledne vyjde a vyrazím.
Zodpovědět Hřeben Orlických Hor
Vloženo 7.1.2020 8:52
Takže konečně to pravé svezení! Dnes ráno Deštné strojově upravilo svoji část hřebenovky, s tím, že sjezdy dolů jsou kvůli nedostatku sněhu jen ke Mlejnu a na Luisino. A jak psal Leoš, už včera Říčky provedly stopy od Mezivrší přes Pěticestí až po Homoli (z obou stran). Děkujeeem!
Hřeben Orlických Hor
Dotaz Vloženo 7.1.2020 14:35
@Kamil: Je to skutečně tak a já bych se spíš přidal k tomu, že pro pěší se to upravovat nebude. Pěšáci si to prošlápnou sami a ušetří se na úpravu jiných míst. Člověk, který svedl běžkaře na úzkou traverzovku je totální D*M*NT.
Zodpovědět Hřeben Orlických Hor
Vloženo 7.1.2020 13:21
Dovolím si pár postřehů z hřebenovky z období 29.12.2019 - 6.1. 2020. Na tu bídu se sněhem v podstatě pořád docela dobrý, běžkaři to nějak samovolně vyjížděli nejen na klasiku, ale i na jakýstakýs skate. Co se mi ale zdá hrozný, je situace v úseku sedlo pod Masaryčkou - Velká Deštná, jehož větší část je obětována výhradně pěším. Dupou tam šílené davy se psy na volno, na běžkaře se pokřikuje, že tam nemají co dělat, že je to tak na cedulích. Dříve se tam také dupalo, ale s jakýmsi pocitem viny-rozdupávám to běžkařům, tahle legalizace však plošně povzbudila pěšáky k nebývalé agresivitě. No a když pěšákovi vynadáte, že dupe v tom pro běžkaře určeném uzoučkém kanálku po druhé straně V. Deštné, oboří se na vás, že vy jim také jezdíte po "jejich" chodecké hřebenovce. Je to paradoxní stav, kdy nejvyšší a pro běžkaře jeden z nejlepších úseků hřebenovky je legitimně obětován chodcům, takto to snad ani nemohlo být myšleno. Pokud jsou cedule myšleny doopravdy vážně, pak by hřebenovka pro pěší měla být upravována bez stopovače a s větším přítlakem, aby se chudáci nebořili:)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 6.1.2020 19:34
Dnes z Haničky na mezivrší vyšlapané od běžkařů- dalo se a z mezivrší na pěticestí upraveno rolbou - super 👏.Jen pár běžkařů a slabé sněžení 👍. Skol
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 6.1.2020 9:26
@Jiri: ale jo, dalo se šmajdat po hřebenech i mezi svátky. Takže i teď to od Nároďáku nahoru nějak přejdeš, leží tady mezi 10-12 cm sněhu a do zítra to ještě slehne, ale při sjezdu, brždění je velká šance, že sníh prořízneš a nachytáš šutry. Já jsem jedničkové lyže ještě nevytáhnul...
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 6.1.2020 8:57
Od Skuhrováků bych to vůbec nepokoušel, rozumný zásyp je až kolem 750 m n.m. A to bych stejně vzal kameňačky. Zkus to raději ze Mlejna nebo rovnou ze Šerlichu, jak píší pode mnou.
(Odpověď na dotaz uživatele Iva z 6.1.: Ahoj, zítra chci jet do Deštné. Prosím Vás, dá se jet ze stadionu přes bunkrovku na Šerlich?
Děkuji.
Iva)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 6.1.2020 11:28
Ranním busem start na Masarykově chatě přes polomské sedlo na Vrchmezí. Trasa není upravená, cca 3-5 čísel čerstvého sněhu na udupaným podkladu. V lese už dostatečná vrstva, minimum kamínků, na Vrchmezí občasné ledové plotny, to samé na polské straně. Trasa ráno většinou prázdná až na obvyklé skupiny rodin na výletě na běžkách s dětmi, dopoledne už to bylo trochu horší. Sjezd z Vrchmezí k šerlišskému mlýnu v pohodě, stopa pouze vyšlapaná ostatními běžkaři.
Stoupání od Šerlichu po zelené zpátky k Masaryčce po zelené dost vydupané od pěších.
Po desáté parkoviště nahoře už absolutně bez šance, davy turistů v botech proudí na rozhlednu, takže klasika. Výstupovka od parkoviště je pak rozdělená že pěší jsou vedeni nalevo a běžkaři napravo od vrcholu, obě trasy se pak spojují nahoře u chaty horské služby. Jel jsem běžkařskou trasu teda, ale očividně se dá i jet tou pěší. Ani najedné ale zatím nejsou udělané pořádné stopy. Sjezd směrem na pěticestí už potom skoro bez lidí, v lese občas led ale jinak to pro nenáročné ujde. Od Velké Deštné se dá bez problémů sjet až na Luisino údolí. Kromě přechodu silnice se pak dá pohodlně na běžkách dojet až dolů do Deštného přes sjezdovky, ale prošlápnutou cestu nečekejte.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 6.1.2020 9:01
Je to v pohodě od "Naroďaku" včera v 8 30 jsme již prošlapával stopu.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 5.1.2020 22:19
Šerlich - V. Deštná - Homole: Bez úpravy, úplně všude pošlapáno od pěších, takže pro bruslaře asi tvrdý chleba, stopa na klasiku mělká od lidí, ale lepší, než nic. Sněhu dost, nikde nic nečouhá.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 5.1.2020 21:16
Info od Kateřiny:
Orlicke hory. Parkování na Šerlichu v pohodě jen brzy ráno do 9 hodin. Šli jsme Bukacka - Polomské sedlo - Vrchmezí - Šerlišsky mlýn - Masarykova chata. Stopa nebyla strojově upravena, ale běžkařů bylo dost.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 5.1.2020 19:51
Dnes jsem byl projet stranu Bukové hory na kamenačkách, jiné bych nebral. Na tu bídu docela hezké svezení. Sníh dobrý a je ho tak 7-10cm. Na straně severní byla vyšláplá hezká stopa. Strana k Čenkovicím horší, ale taky se dalo.
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 5.1.2020 19:05
(Odpověď na dotaz uživatele Leoš z 5.1.: Dá se po včerejším sněžení jet z Haničky na pěticestí.
Díky Leoš)
Dá, viz můj příspěvek níže...
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 5.1.2020 19:02
Riskli jsme to dnes z Hanicky a vyplatilo se. Sice jsme si jako ranní ptáčata šlapali stopu, ale nasadit běžky bylo dnes možné hned za silnicí u parkoviště. Pro bruslaře to moc nebylo, ale klasici si užili. Na rolbu to ještě není, ani na hřebenu asi ne, nadělala by víc škody než užitku. Až na Homoli krásné svezení v prašanu, stopa slušná od lyžařů občas rozbitá od trápících se bruslařů, občas pár metrů vyfoukaná místa. Raději dvojkové lyže, ale mohlo by to teď pár dní vydržet. Skol
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 5.1.2020 18:10
Dnes Mezivrší, Pěticestí a Homole odpoledne skate. Už to bylo celkem ušlapané, takže se dalo bruslit i přes novou nadílku. Snad konečně bude úprava.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 5.1.2020 17:08
První letošní vyjížďka, klasika, z parkoviště pod Šerlichem, okolo Deštné, pod Jelenku a zpět. Počasí super, stopa na klasiku ušla, mnoho lidí. Hlavně přátel z Polska s pejskama 😁.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 5.1.2020 13:46
Jel jsem z mezivrsi na peticesti homole a zpátky.
Jak je napsáno podemnou je to meke takže skate ne stopa na klasiku vyslapla.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 5.1.2020 8:52
Do vcerejska bylo snehu malo ale i tak se dal skate jet az na peticesti (jel sem Serlich-Peticesti)-(uslapano uprostred a na klasiku stopa vyslapnuta). Vcera kydalo cele odpoledne ale na rolbu to jeste asi nebude, (nektere useky od homole na peticesti uz vykukovaly kameny a clovek pichal do asfaltu), čili dneska to bude na skate asi dost mekky, klasika bude dnes asi lepsi volba, jestli na radaru uvidis, ze se rolba nepohla.
(Odpověď na dotaz uživatele Karel z 4.1.: Dobrý den chci se zeptat nevíte někdo aktuální podmínky z lusina údolí na na peticesti na skate?)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 3.1.2020 19:40
Jak je to uslapany, tak krasne tvrdy a vcelku i rovny, na stranach, kde nechodi masy, vyslapany stopy, takze to malinko, co napadlo, dela i tak luxusni podminky na beckovy lyze pro klasiku i skejt.

Bezkarsky trasy se tam asi nejak upravily, protoze na Tcku kousek nad parkovistem se bude asi jezdit vpravo, cimz se objede cela Velka Destna z druhe strany a pesaci budou smajdat vlevo nejkratsi cestou k rozhledne - vpravo mi to pohledem ale nepripada zas tak siroky, aby tam mohl byt skate i stopy. Az na Tcko to tedy bude asi s bezkama v ruce nebo nejak nekudy lesem. Vubec se mi to nelibi. Prijezd tak do deviti, pak uz se da parkovat jen na zakazech zastaveni.

Nejlepsi je, ze je rozhledna zavrena, protoze zima a muze byt namrzlo, tak ji odmitaj otevrit, takze se vyjde az k vrsku ke zuzenymu schodisti a tam je zamcena branka, ktera se bezne preleza, coz je jeste riskantnejsi. Vcera to tam vypadalo jak na Vaclavaku a spravce odmitl vrsek otevrit, takze si tam rodice podavali deti pres branku z ruky do ruky.

Baha, nekdo si tam zacal hrat na horskou sluzbu (bunda asi od vjetmace s nasivkou HS) zakazujic chodit pesky po cestach a tvrdic, ze tam je pesky od letoska zakaz, ze ho tam sami vsude dali a do toho lzou, ze to je z duvodu casteho zraneni v predchozich sezonach ci jak to tam uz projela rolba a ze oni na ni primo jeli, asi aby vzbudili vetsi duveru - neverit, horska sluzba o nicem takovym nevi, na rolbach nejezdi, zadny zakaz tam chodit taky neni a ani nikoho legitimovat nesmi (o rolbe ci zakazu nevi ani infocentrum). Tez uz jen cekam, kdy zacne vyzadovak koupi bezkolepky a povinne lepeni na bezky, ze nove narizeni.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 3.1.2020 9:33
serlich - pod Jelenkou, vlastne super na skate, rychly snih, dobre ''upraveno' neupravenim. Velka tragedie je pocet pesaku, vcetne tech co jsou v rade napric celou cestou a nechapou ze tam nemaji co delat a vy nejste povinen pri sjezdu zastavit a počkat az milostive projdou. tenhle snih znicit nesel, ale az bude upraveno a mekceji, znici tuhle trasu komplet, je otazka jestli upravovat, nevim jak to vymysleli s tou rozhlednou kam ty davy tahnou, ale pokud se nebude resit vstup pesaku na upravene trate, dopadne to blbe...... prispevek na upravu trati sem si dnes dobrovolne koupil, ale spis bych to dal na cedule Zakaz vstupu pěším !!
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 2.1.2020 23:03
Ahoj, taky doplním pár informací pro ostatní. Dneska ve čtvrtek Šerlich-Vrchmezí po hřebeni místy hodně špatný, z Polomskýho sedla na Šerlišský mlýn celkem paráda, zpátky nahoru na Šerlich nepříjemný kamínky (při stoupání se dá vyhnout, dolů ne). Na Deštnou pak dle ostatních komentářů. Ze sedla pod Jelenkou sešup dolů parádní, ale zbytek pak od chatky na Luisino údolí a dál na Studený vrch na sjezdovku tak leda na dřeváky. Aź na ty kameny jinak všechno ušlapaný, ale celkem hladký. Honza
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 2.1.2020 17:38
Ze Šerlichu na Velkou Deštnou párada na bruslení i přes davy lidí (byli ohleduplní). Šerlich - Pěticestí - místy tráva a cca 2x kameny. Z Pěticestí druhou stranou horší stopa, ale méně lidí a s opatrností sjízdné - už aby přisněžilo.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 2.1.2020 12:43
Mezivrší, Pěticestí, Homole a zpět skate celkem dobré. Občas vykukuje tráva a asfalt, ale i na jedničkové lyže to jde. Parkování na Mezivrší bude v sezóně asi dost husté.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 2.1.2020 9:31
Včera Šerlich-Pěticestí-Šerlich.Stopa projetá od běžkařů,na tu bídu výborná.Parkoviště plné,na Velkou Deštnou procesí pěšáků.Otázkou je co s tím udělá dnešní počasí.
(Odpověď na dotaz uživatele Miloš z 2.1.: Jaké je lyžování na Šerlichu?Dá se i klasika či je to jen na bruslení?Stopa je už případně strojově upravená?Díky za info.)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 1.1.2020 17:55
Z čvodske sjezdovky jsem oslovil běžkaře. Okolo bukovky na ultrakamenacky, lepší strana od čv. Suchac nesjizdny. Skol
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 4.1.2020 16:40
Re: sportak: když jsem 29.12. sjizdel z Velké Deštné do sedla na Serlichu a cestou jsem se musel vyhnout cca 100-150 pesakum, tak jsem se schválně šel podívat, jestli už mají pesaci vstup povolen, ale pořád je dole v sedle zákaz vstupu pěším, tak je možné, že to někdo začal řešit na vlastní pěst.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 31.12.2019 16:54
Dnešní silvestrovské běžky šerlich-peticesti-šerlich sněhu dostatek na jedničkové běžky.dopoledne málo lidu.stopa místy vyslapla od běžkařů.polojasno -2st.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 30.12.2019 22:36
Na hřebeni se jezdí. Kamení tam není, ale sněhu málo, radši bych vzal druhé lyže. Jde klasika i skate, podle preferencí. Úprava neproběhla - málo sněhu, tudíž stopa je jen vyjetá od lidí. Dnes tam bylo hezky.
(Odpověď na dotaz uživatele Pavla z 30.12.: Jaké jsou prosím sněhové podmínky v Luisine údolí, Serlichu prosím? Klasika, skate, vzít kamenačky či lepší? Případně dole v Deštném se dá bezkovat? Na kamerách je bílo, ale jsou to jen sjezdovky...tak těžko posoudit. Dekuji)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 30.12.2019 22:31
Ano, jde to. Z Mezivrší na Pěticestí je sněhu o něco míň, ale kameny nikde nekoukaly. Hůlkami se občas píchá do asfaltu a pozor při sjezdu - první serpentýna směrem z Pěticestí - tam je vidět asfalt. Jel jsem klasicky, ale spíš je to lepší na bruslení. Potom dál od Pěticestí je to lepší, sníh přibývá a je vyjetá i stopa (od lidí - díky). Na sedle mezi Korunou a Jelenkou je tak 10 - 15 cm. Jen ještě upozorním, že parkoviště na Mezivrší je zavřené, parkování je tam komplikované.
(Odpověď na dotaz uživatele Dan z 28.12.: Jde to z Mezivrší na pěticestí? díky ahoj)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 30.12.2019 14:01
Nejezdi, je tady tak 3-5cm a leze trava...
(Odpověď na dotaz uživatele Honza z 30.12.: Ahoj, nevíte jestli už se jezdí na okruhu v Orlickém Záhoří.
Dekuji)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 29.12.2019 14:19
Na Pěticestí je asi 10 cm sněhu. Na běžky je to v pohodě. Běžky vemte spíš horší, ale kamínky tam nebyly - ty jsou jenom na příjezdu od Zakletého. Na hřebeni bez problémů. Stopa trochu vyjetá od lidí, bruslit se dá taky.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 29.12.2019 9:48
Parkoviště na Šerlichu - Velká Deštná: Na silnici mnoho pěšáků, téměř bez stopy, na bruslení OK, sem tam kamínky. Boční cesta pro běžkaře dobrá na klasiku, dvě prošláplé stopy. Na bruslení úzké, ale komu nevadí, že rozjíždí stopu, tak dobrý. Od bufetu k Jelence je mnohem menší provoz, stopa jen místy, na bruslení ušlapané. Od Jelenky dál 2 stopy od skůtru.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 28.12.2019 18:55
Napadlo s bidou 10 cm, ale sníh stále proletuje.

(Odpověď na dotaz uživatele Mirek z 28.12.: Večer to prubnu s čelovkou, půjdu z Mezivrší na Zakletý, dám vědět. Myslím že tak 10-15cm mohlo přes noc napadnout, mj. pořád tu sníh poletuje :-))
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 28.12.2019 18:49
Bunkrovka z Deštného na Sedloňovský vrch sjízdná na kamenackach. Zpocatku bída, ale cca nad 900 mnm je to na kamenačky v pohodě, byl tam cca 1 cm zaklad (najednou se mi začalo bořit kolo). Z Polomskeho sedla na Serlissky mlýn v pohodě. Na strojovou stopu to není a v nejbližších dnech asi nebude.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 28.12.2019 17:44
Ze Serlisskeho mlyna na Vrchmezi a pak kousek po Sedlonovsky Cerny kriz - na tu bidu se snehem pekne svezeni, stopa proslapnuta jenom od bezkaru ale casto rozdupana pesimi. Misty to malinko drhlo (hlavne pri brusleni), jestli mate moznost volby, je to jeste na B-ckove lyze.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 28.12.2019 16:05
Ze Šerlichu na Velkou Deštnou sice neupravené, ale pěkné sklouznutí, hodně pěších i přes zákaz. Na klasiku stopa jenom místy, celé šlo vybruslit. To samé až na Pěticestí (to mám zprostředkovaně).
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 28.12.2019 12:51
Ja byl dnes jen rano v Deštném sjezdovat a kydalo tam. Z chalupy vidim ze je hreben bily. Zitra beru kamenacky a vyrazim na Šerlich, na ty a vychozenou stopu, by to melo byt. S rolbou bych nepocital, tolik snehu asi nebude, ale klidne me nekdo opravte.
(Odpověď na dotaz uživatele Tomas z 28.12.: Máte někdo aktuální info z hřebenů Orliček? Za poslední noc asi dost připadlo.)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 27.12.2019 11:51
Ahoj,
byli jsme v oblasti včera pěšky a je ještě málo sněhu, snad pro turisty se starýma běžkama, kterým nevadí, že se poškodí skluznici, ale jinak je to ještě špatné. Sníh je, ale ještě málo.

(Odpověď na dotaz uživatele Kuba z 26.12.: Nevíte prosím někdo, jestli už by byla sjízdná cesta ze šerlichu na velkou deštnou?)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 22.12.2019 8:45
V Orlických horách to na běžky není, sníh je pouze na sjezdovkách - umělý nastříkaný v době před oteplením. Jakkoliv je tato odpověď psaná jen na základě zkušeností ze sousedních pohoří a pohybu v nadmořských výškách odpovídajících hřebeni Orlických hor, v nichž v posledních dnech sníh odtával, můžu si tím být celkem jistý.

(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 21.12.: Nemate nekdo info?)
Hřeben Orlických Hor

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Orlické hory