Orlické hory – běžky

Archiv zpráv zimy 2020/2021

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Orlické hory ze zimní sezóny 2020/2021. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Orlické hory - aktuální zprávy

Vloženo 19.1.2021 18:26
Kozlov, k večeru, -1, s šerem začalo sněžit. Díky dnešní úpravě a rychlému vlhkému sněhu, který po nočním sněžení a dnešní mírné oblevě začal umrzat, to byla opět pěkná lyžovačka. Na oraništi to trochu slehlo a občas leze hlína a místy se už boří hůlky s malými košíčky, ale jinak super. Na vrstvu staršího modrého extra jsem dával Rex +1/-1 a krásně to drželo a nenamrzalo, doporučuji. Díky třebovákům za vytrvalou péči o stopy!
Podorlicko
Vloženo 19.1.2021 8:59
Byl jsem v neděli na Čihalce a určitě to půjde, šlo to už v neděli, od tý doby ještě připadlo....klasikou určitě, skate od Čihalky nebo až na Knížecí cestě...


(Odpověď na dotaz uživatele Kuba91 z 19.1.: Ahoj, nevíte prosím někdo, jak vypadá nástup do stopy v Olešnici směrem k Šerlichu?)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 18.1.2021 16:00
Dnes projeto okolo Bukové hory a pak sjezd dolů do Štítů. Kvalita stop odpovídala poslední úpravě v pátek. Místy bez stopy. Na místech, kde to bylo otevřené, tak to bylo zafoukané nebo oraniště... Sjezd na Valteřice pouze pluženo od běžkařů. Od Valteřic do Štítů jíž zafoukané a jen prošlapaná stopa místy...... ale krásná zima....
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 19.1.2021 10:04
Z Olešnice lze na klasických lyží odkudkoli, sněhu dost, krásná zima. Nicméně rolbou upraveno až cca z poloviny ruského údolí (od bývalé lesní školky). Od Hartmana přes Panský vrch rolbou také není upraveno.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 18.1.2021 17:51
kozlov , díky za projetí skůtrem
Podorlicko
Vloženo 18.1.2021 11:34
Vyrazil jsem z vlaku z Jablonného a od kurtů na okraji města na běžkách (zelená TZ). Odpoledne sice foukal na polích studený vítr, jinak výhledy nádherné na krajinu, kopce Jablonné a Jamné. Na začátku to vede po uježděné cestě (bez kamínků) s malou vrstvou poprašku (asi se dá bruslit, ale jezdím klasicky, měl jsem navoskováno docela dobře). Od křížení se zástavbou v Jamném se pak najíždí na vyšláplou stopu po polích. Jelo to dobře a nebořilo se to. V horní vrstvě všude lehký sníh - nebyl problém prosvištět hlubším sněhem - i nahoře u Sucháku. Dále k pěti bratřím, ke třem pánům, nahoru na Suchý vrch (nahoře trochu deka, difúzní světlo), kolem něj (Karlova stopa) a dolů kolem Boudy. Parádní sešup ve sjezdech, skvělý podklad. Níže od Vysokého kamenu ke Křížku místy vykoukl ledový podklad z dřívějších dní (jak kapala voda ze stromů), ale bylo, kde se vyhnout (i v rychlosti sjezdu) a jet po sněhu. Od Křížku parádní sjezd do Mladkova rovnou do vlaku, sněhu dost. (Délka trasy: 18 km.)
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 17.1.2021 20:37
Pěkné svezení klasikou mezi Šerlichem a Pěticestím a zpět. Odpoledne už nebylo moc lidí, lufťáci spěchali domů. Bohužel přes noc připadlo asi 10+ nového prašanu a stopa nebyla nic moc, jen vyšlápnutá a na mnoha místech hlavně kolem VD ještě rozšlapaná od pěšáků :( Příjemné bylo, v noci protažená stopa od Záhoráků, sice jen od konečné jejich sjezdovky pod Homoli, ale moc fajn pěkná široká úprava. Oba bufety fungovali a sortiment jako vždy. Celý prodloužený víkend na běžkách byl super, od Čihalky po Pěticestí!
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 17.1.2021 20:35
Dlouhoňovice - paráda. Podle lidí, se kterými jsem mluvila, mnohem méně narváno než na Kozlovském kopci. Stopy projeté skútrem zatím mělké, zrána zafoukané zasněžené, ale prošlápli jsme je :-) Jednoznačně na dobré lyže. Lze až do Písečné!
Podorlicko
Vloženo 17.1.2021 14:07
Z Cihalky do Mlýna a zpátky, skate docela šel, 10 cm prachu zas tak nevadilo. Nahoře jen 2 pěšáci mezi Mlýnem a P.Sedlem, tak jsem jim to trpělivě vysvětlil... Před Cihalku nastupoval pár lidí s 2 coklama na volno a nějakej pitomec v Passatu těsně pod Cihalkou, kterej to tam zazdil a několikrát mu nešlo přejet kopec ani na zimakach. Jinak parkování místo bylo...díky za Cihalku, ten mumraj na hřebenu nemusím
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 17.1.2021 11:49
Skate. Tragedie. Vsude 10-15cm prasanu, na rozbitem podkladu z predesleho dne. Skoda, ze se upravuje ve ctvrtek v noci a do nedele se na to nesahne.... Kdyz jinde muze byt kazdou noc upravena stopa. Dneska tak na sneznice...
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 17.1.2021 17:44
Včera jsem projel Babiččino údolí od Boušínské lávky do Skalice.V lese sněhu méně,na loukách luxusně upraveno skutrem několik stop.Dnes okruh kolem Sedloňova - velmi pěkné.
Včera i dnes klid,minimum lidí a pohoda.Souhlasím s Alešem,že ten mumraj na hřebenu nemusím.
Broumovsko a Náchodsko
Vloženo 16.1.2021 20:24
Na Kozlově stopy najety skútrem, ale zapadané. Fučelo, tak to v otevřeném terénu bylo náročné, v závětří lepší. Nahoře kolem Kozlova lidí dost, kolem Svinné už jsme miseli zavátou stopu prošlapávat. Do zítřka to zapadá všechno, ale třeba ráno najedou okruhy znovu. Info o úpravě na stránkách Pekláku.
Podorlicko
Vloženo 16.1.2021 19:24
Kolem 12 okolo bukovky - jedna stopa na klasiku. Trochu zima ale jinak super. Snehu plno. Prijezd z Jablonneho hodne snehu na silnici, ale slo to i bez retezu.
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 16.1.2021 17:29
ze Sedlonova, odbocky na Polom nad Čihalku a zpet.... da se dobre bruslit uz od hlavni silnice, kde sice cca 2 km neni upraveno ale jen ujeto, ale vlastně se tam bruslilo lepe nez na upravene trase ktera byla zasnezena prasanem...v Sedlonove na krizovatce šlo parkovat.... pekna pro me nova trasa, kterou sem neznal, diky za upravu.
Hřeben Orlických Hor
Dotaz Vloženo 16.1.2021 19:21
Jak to vypada s sjizdnosti silnice na mezivrsi? A jak je zaplnene parkoviste? Diky.
Zodpovědět Hřeben Orlických Hor
Vloženo 15.1.2021 22:22
Bohužel. Mají nějakou dohodu s lesáky? myslivci? o pluhování cesty až ke krmelišti nedaleko tzv. ruského pomníčku. Před lety jezdila rolba aspoň k hájovně, ten kousek se dal z točny autobusů snadno dojít, to se dalo. Teď lze jen doufat, že pluh zvedne radlici nad 20 cm a nechá tak prostředkem možnost vyšlápnout si stopu... je to dlouhodobý problém...
(Odpověď na dotaz uživatele Milan z 15.1.: ruske udoli je dle mapy upravene jen do pulky, je to pravda a nebo je to hotove cele a da se parkovat v Olesnici a projet ho cele (skate)? na Cihalce byva s parkovanim problém a.moc se.mi tam nechce...diky)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 15.1.2021 21:08
Dnes už ano, viz https://www.destne.info/bezecketrate/
(Odpověď na dotaz uživatele Eva z 15.1.: Nevíte někdo, zda je upravena stopa z Olešnice na Masarycku?)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 15.1.2021 13:24
na bilych stopach to ukazovalo upravenou stopu Nachod - Hronov.... nasel sem i články o teto uprave a tak sme vyrazili ....vysledek? predstava ze na asfalt vyhrnuty snih je stopa na bezky je stejna jako ze plaze Antarktidy jsou vhodny na koupání s detmi..... takže vřele nedoporucuji
Broumovsko a Náchodsko
Vloženo 15.1.2021 8:04
V Deštném naproti kostelu, resp. 200 m do kostela, tuším SPORTPROFI...
(Odpověď na dotaz uživatele Katka z 15.1.: Prosim Vas, daji se nekde tam pujcit běžky???)
Hřeben Orlických Hor
Dotaz Vloženo 15.1.2021 10:21
Dají:) Půjčovna skicentra bude mít o víkendu otevřené okénko a budou půjčovat běžky.
Půjčovna je hned pod sjezdovkou naproti velkému parkovišti.
(Odpověď na dotaz Katky)
Zodpovědět Hřeben Orlických Hor
Vloženo 15.1.2021 7:13
Vcera cerstva uprava rolbou celou cestu z Mezivrsi na Peticesti, Korunku, Pod Homoli az Pod Jelenkou. Siroky mansestr na brusleni a perfektni stopa na klasiku. Zbytek cesty pres Velkou Destnou na Serlich neupraveno. Krasne svezeni! Odpoledne od 14 hod. zacinalo snezit, dnes to bude trochu pod vrstvou noveho snehu.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 14.1.2021 20:26
Dnes nově upraveno od Par. Komářího vrchu - Pěticestí - Orlické záhoří - Černá voda - Parkoviště
11:42
13:16
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 14.1.2021 16:16
Kozlov - 14.1 po 13 hodině jsem projel trasu od zastávky autobusu po chatu a z5. 2 stopy projeté skútry sice pomalé (díky teplotě vzduchu), ale jinak dobré. Pod chatou na pláních hodně foukalo. Kousky pro bruslení jsou zatím dost měkké. Kvůli větru je lepší zvolit trasu lesem na Kohout.
Podorlicko
Vloženo 14.1.2021 11:56
viz tento odkaz https://www.destne.info/bezecketrate/
(Odpověď na dotaz uživatele Lenka z 14.1.: Dobry den, poradi nekdo kde jsou v okoli Destne/Sedlonov v dnesnich dnech upravene trasy na skate (idealne konkretne odkud kam)? Moc dekuji, chystame se tento vikend.)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 13.1.2021 23:01
Ještě v neděli tam pod hustými smrkovými stromy na některých místech nebylo mnoho sněhu, mají velkou rolbu na pásech s hliníkovými lamelami a potřebují alespoň 15 cm sněhu. Ale předpokládám, že na tento víkend již bude upraveno. Jinak stopa byla na klasiku slušně ušlapaná, alespoň nám to fičelo jako po másle! :)
(Odpověď na dotaz uživatele Katka z 13.1.: Dle mapy je to z Čihalky neprojeté, nevíte jestli to budou ještě někdy upravovat rolbou, nebo musíme počkat až to udupou běžkaři:) ? K)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 13.1.2021 22:30
V HK směr Stříbrný rybník po loukách se dá na horších lyžích. Sem tam drn, ze stop občas kouká tráva, ale dá se.
Podorlicko
Vloženo 13.1.2021 20:41
Odpověď ...
Parkování u Bedřichovky je nejisté, je tam parkoviště pro vlek, ale nemusí být vyhrnuté.
Parkovat se dá o dva kilometry dál na Jadrné viz https://mapy.cz/s/luzonaboga. Odtud se dá projet plánovaný výlet
(Odpověď na dotaz uživatele Karel z 12.1.: Ahojte, nevíte , dá se v pohodě parkovat u Bedřichovky?
pak přes Orlické záhoří a Homole zpět

Díky)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 13.1.2021 18:11
Jestřebky- Z odolova na Jestřebí boudu Cesta utažená, kameny nelezou. Na pasekách vyjetý okruh. A sníh padá. Dá se jet až z Krkavčiny. Ujeto od lyžařů.
(Odpověď na dotaz uživatele Eva z 12.1.: Nevíte někdo náhodou, jak to vypadá na Jestřebích horách? Odolov Paseka a zpět? Eventuálně zda už se dá běžkovat v Adršpachu?)
Broumovsko a Náchodsko
Vloženo 13.1.2021 15:48
Kozlov - stopa nic moc, neprojeto. Byl dost vítr a stopa místy zafoukaná.
Podorlicko
Vloženo 13.1.2021 9:39
Nebyl jsem tam, ale vypadá to, že spíš ne. Je ale čerstvě upraven okruh nad Sedloňovem včetně celé části hřebenu, co upravuje rolba z Deštného (Luisino údolí-Jelenka-V.Deštná-Šerlich-Vrchmezí-Šerlišský Mlýn a zpět přes Kamenný vrch) viz. www.destne.info
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 15.1.2021 18:53
(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 15.1.: Nevíte prosím někdo jestli je vyhrnuté parkoviště na šerlišském mlýnu? Díky)
Ano je.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 13.1.2021 6:35
Odpoledne od Narodaku přes Polomske sedlo na Vrchmezí a Serlich...sněhu dost úprava přikrytá vrstvou prasanu, snad vyjedou rolby, dost nafoukaný duny... počasí horší, takže ani jeden coklar nebo pěšák
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 12.1.2021 19:28
Pardubice.
Konečně napadlo i u nás v nížinách. Je možné se s kameňačkami dostat z města po cyklostezce a polích na Kunětickou horu. Na Kuňce na asfaltkách slušná vrstva sněhu, lyže nedrhnou. :-)
Podorlicko
Vloženo 12.1.2021 17:49
Andrlák (nad UO),malý okruh,2 km,pak po zimní trase na Kozlovec a zpět,5 km,místy na cestě pod stromy méně sněhu.L
Podorlicko
Dotaz Vloženo 12.1.2021 21:08
Nevíte jak je to na běžky okolo Krásného/Seče?
Zodpovědět Podorlicko
Dotaz Vloženo 12.1.2021 18:11
Poradíte prosím nějaký fajn okruh pro začátečníky kolem 15 km, kde nejlépe nastoupit ( kde nechat auto, nechceme skibusem) třeba nějak kolem toho Sedlonova, jak tady tak čtu?
Zodpovědět Hřeben Orlických Hor
Vloženo 11.1.2021 21:31
Večerní sklouznutí na okruhu v Orlickém Záhoří. Lyže jedničkové, paráda !
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 11.1.2021 19:37
To patří spíše do Kralického Sněžníku. Horní Lipka asi ok. 8.1. rolbovali i okruh Zbojnická, ale bude třeba se dostat alespoň do 800 m.n.m
(Odpověď na dotaz uživatele Skin z 11.1.: Nevíte jak okolí Lipek? Horní Lipka atd.?)
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 11.1.2021 18:47
To Mila: Přišlo mi, že tam ta rolba zustala od včera a dnes pouze sjela dolu. Mohla mít poruchu... podle záznamu to tak vypadalo.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 11.1.2021 15:15
Skol, info pro bruslící. Kozí chlívek - vrch sjezdovek i přes info že bylo upraveno rolbou tomu tak není a bylo to peklo. Od sjezdovek přes Luisino údolí na hřeben, pod Homolí, Pěticestí jednou stranou tam a druhou zpět úžasné svezení! Pod Deštnou sluníčko a duha z poprašku sněhu, to bylo něco překrásného - čekal jsem na to 45let. :-) Návrat do Luisina údolí a dále na sjezdovky byl šok. Rolba s možností úpravy projela tu cestu a neupravovala, celou ji rozryla! Z toho zůstává rozum stát! :-( Celkový dojem i tak na 1!
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 12.1.2021 19:19
V neděli upravené bylo, ted po dnesni nadílce nevím...
(Odpověď na dotaz uživatele Radka z 12.1.: Ahoj,
Prosím víte někdo zda je upravené kolečko u Deštné, které má oddíl Skuhrova?
Moc děkuji!
Radka)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 11.1.2021 11:58
Pozdě, ale přece. V sobotu i v neděli hodně lidí. Stopa vždy v obou směrem projetá skútrem, vedle na skate. Na klasiku super. Na skate to bylo místy trochu měkké, ale dalo se. Někde na loukách kouká trochu tráva, ale řekl bych, že i na jedničkové lyže by to šlo. Jenom pole od chaty M. Švabinského k hájence bylo zorané hlubokou orbou, tam to bylo projeté jen od běžkařů mezi hroudami hlíny, takže tam jsem nejel. V lese na Zhoř a na Litomyšl už je to horší. Bulvovka byla místy docela cross, pár škrábanců lyže dostaly.
(Odpověď na dotaz uživatele Míša z 9.1.: Jak to dnes vypadá na Kozlově?🤔 Děkuji)
Podorlicko
Vloženo 11.1.2021 8:57
Pěkny den přeji
Nechat auto u sjezdovek v Destnem a vyjet autobusem na Serlich . Jezdi každou hodinu. Dale pak na Velkou deštnou (jedine stoupani pro Vas po ceste) dale do po hlavni magistrale na Sedlo pod Jelenkou. Zde odbočit smer Luisino Udoli. Skrz něj k výstupní stanici lanovek, ke sjezdovkam. Pro odvážné dolu po sjezdovkách. Jinak okolo pomalu dolu zpět do Destneho. Koukněte na mapu.
(Odpověď na dotaz uživatele Klára z 10.1.: Ahoj, nevíte, jak to vypadá na této trase: Olešnice v Orlických horách - Ostružník - Vrchmezí - Šerlich - Šerlišský mlýn - Sedloňovský vrch - Olešnice v Orlických horách
Více zde: https://www.region-orlickehory.cz/aktivni-vyziti/bezkarske-stezky/hrebenove-trate/
Případně poradíte nějaký středně náročný okruh do 20 km v Orlických horách ? Jsme celkem začátečníci :))
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 11.1.2021 5:26
Ráno jsem projel většinu tras okolo Sucháku a kousek "nakouknul" i do okolí Bukovky. Zejména okolo Sucháku jsou tratě ve velmi dobrém stavu pro bruslení i klasiku. Ano, pod stromy by to potřebovalo ještě pár čísel sněhu (zejména začátek spodní cesty od sedla k Hvězdě a některé kratší úseky před Boudou, od parkoviště směr Červenovodské sjezdovky je takových míst o něco víc), ale jinak perfektní tvrdý podklad a žádné ledové plotny. Díky za v rámci možnosti výbonou přípravu tratí, rád jsem přispěl dobrovolným příspěvkem na parkování.
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 10.1.2021 19:08
Dneska parádní trénink. Busem na Masaryčku s příjezdem 8:40 a pak Velká Deštná-Pod Jelenkou-Pod Homolí-prostřední cestou Pěticestí-sjezd nad Orlické Záhoří-po okruhu na Bedřichovku-serpentinami na Jelenku-Velká Deštná a k autobusu s odjezdem 13:15. Stopa upravená, místy ušlapáno stovkami pěšáků. Sněhu asi 15-20 cm. Teplota lehce pod nulou. Za celý trip asi jenom 5 míst, kde koukaly nějaké kořeny nebo bylo od rolby vymeteno až na hlínu. Za mě na 1*, chybělo snad jenom sluníčko...:-)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 10.1.2021 17:50
Panské pole - Anenský vrch - Mezivrší - Pěticestí.
Od parkoviště na Panském poli k Anenskem vrchu občas velké šutry (při sjezdu jsem obdržela několik šrámů :-/). A hřebeni už ok (cca 15 cm sněhu). Od 14h začalo sněžit. Stopa byla hodně zničena, nebo spíš jen vyjeta od běžkařů. Na skate asi v pohodě. Mezi Mezivrsim a Anenskym vrchem dost provoz, hodně chodců/bobistů/apod. Na Pěticestí otevřené okénko (pití, Tatranky). Parkoviště v 8:45 zaplněné ani ne ze třetiny.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 10.1.2021 16:47
Okolí Sedlonova (Sedloňov - Hajenka - Deštné - Uhory - Horní Sedloňov) až na Deštné prakticky ani noha, ale okruh náročný, tak možná proto :-) stopy vyjete od jiných bezkaru z předchozích dni.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 10.1.2021 9:58
Projeté běžeské stopy skutrem cca 10km. Dnes v neděli 10.1. uprava stopy žehličkou cca 13km
Broumovsko a Náchodsko
Vloženo 10.1.2021 8:20
Okolo bukovky docela v poho. Na to ze je to prvni sníh.
(Odpověď na dotaz uživatele Miroslav z 7.1.: Nevíte, jak to prosím vypadá s úpravou ?)
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 9.1.2021 23:49
Kolem Suchého vrchu pěkné stopy, ale pod 900 m už málo sněhu, tratě pouze utlačené bez stopy na klasiku, ve sjezdech vydřený střed od plužení, občas na trati kámen vyrytý rolbou. Ve sjezdech je nutné dávat dobrý pozor a taky počítat s nějakými škrábanci ve skluznici. Na Suchý vrch je lepší zvolit z Hvězdy prvou cestu. Prudký hank je neupravený, ale bez lyží se dá vyšlápnout, nahoře je již pěkná stopa i na klasiku. Parkoviště v sedle plné už v 9 dopoledne, na Suchém vrchu volno celý den. Od sedla na Suchák procesí lidí, dále k Boudě už poměrně volno.
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 9.1.2021 23:05
Parádní svezení po hřebeni, upravené trasy. Rumová zastávka v občerstvení pod V. Deštnou, pak to jelo samo. 🙂
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 9.1.2021 21:25
Stopa v Orlickém Záhoří dnes upravená nádherně, sněhu po loukách dostatek a svezení parádní. Parkoviště bylo kolem 10h plné, ale na okruhu vůbec žádný nával, pěkně se to rozprostřelo. Krom osvětlené části rolba vyjíždí stopu až k hranici obce směrem k Černé Vodě - když si to objedete celé, je jedno kolo 10 km.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 9.1.2021 19:13
Ano, je to projeté na skate (asi skútrem) a stopa je od lidí.
(Odpověď na dotaz uživatele Eva z 9.1.: Nevíte, zda je v provozu běžkařský lyžařský areál v Deštné v Orlických horách?)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 9.1.2021 16:47
Dnes z Komářího vrchu na Panské pole a zpět. Obě parkoviště kolem 10té plná. Trasa je projetá rolbou bez vyfrézované klasické stopy. Po celé trase dostatek sněhu, ale také nadbytek běžkařů.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 9.1.2021 14:43
Horní Sedloňov- Vrchmezí a zpet.... upraveno ale je na tom cerstvy snih, místy podrost ale bez kamínků a nebezpeci pro lyze....prvni polovina bez lyzaru, pak hreben uz hodne lidi. skate byl ok, klasika predpokladam taky.... kazdopadne diky za upravu teto ne tak často upravované casti, zas neco noveho....
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 9.1.2021 13:07
Dnes ráno ze sedla okruh kolem Bukovky. Pro klasiku pěkně připravená stopa. Pro bruslení to šlo, ale chtělo by to více sněhu - občas kamýnky a neupraveno. Ale na letošní první svezení super.
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Dotaz Vloženo 9.1.2021 23:10
Jak je to s parkováním u Čihalky? Je tam možné o víkendu třeba kolem deváté zaparkovat, nebo bývá plno? A je parkoviště nějak zpoplatněno?
Zodpovědět Hřeben Orlických Hor
Dotaz Vloženo 9.1.2021 18:17
Nevíte, zda je v provozu běžkařský lyžařský areál v Deštné v Orlických horách?
Zodpovědět Hřeben Orlických Hor
Dotaz Vloženo 9.1.2021 18:17
Nevíte, zda je v provozu běžkařský lyžařský areál v Deštné v Orlických horách?
Zodpovědět Hřeben Orlických Hor
Dotaz Vloženo 9.1.2021 14:21
Skol , nevíte prosím, jak vypadá okruh Sedlonov-Sedlonovsky kriz-Destne-chata Panorama -Špičák -Plasnice -Sedlonov? Moc děkuji
Zodpovědět Podorlicko
Vloženo 9.1.2021 6:49
(Odpověď na dotaz uživatele Leoš z 7.1.: Jak to vypadá z Haničky na Pěticestí? Dá se jet z parkoviště? Díky)

Už se dá, v pátek upraveno dle http://skimapa.cz/oblast/orlicke-hory - myslím, že se to objevilo až někdy později a jde tedy o večerní úpravu. Upraven je celý hřeben, to jen záznam z rolby ze Záhoří se nedostává na Skimapu. Ale tady https://www.destne.info/bezecketrate/ vidět je.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 9.1.2021 6:46
Orlické Záhoří v pátek upraveno, osvětlený okruh se poprvé letos otevírá. Říkali to včera v Událostech ČT s tím, že rolba ze Záhoří upravila celkem 80 km (to je samozřejmě včetně cesty na hřebeny a části hřebenů). Ale směr Černá Voda myslím upravený není.

(Odpověď na dotaz uživatele Dušan z 9.1.: Prosím, jak to vypadá se sněhem v Orlickém záhoří?? Okolí jak je osvětlený okruh a směr Černá Voda...?)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 8.1.2021 18:21
Ahoj - parkování na Šerlichu, odtamtud přes V. Deštnou na Pěticestí a zpátky (severní i jižní cesta od Homole jsou ok); nebo zaparkovat u Šerl. mlýna, na Šerlich, Deštnou a zas třeba Pěticestí, nebo nechat auto v Deštném u Nároďáku, nastoupat na Sedloňovksý vrch, Šerlich, Luisino údolí, Kozí chlívek a ten kousek přes vesnici k autu pěšky. Poslední okruh chce už sníh i v nižších polohách.
(Odpověď na dotaz uživatele Petra z 8.1.: Ahoj, pořadí mi prosím někdo okruh na bezky v Orlickych horách tak 20-30km. Raději upravenou trasu na bruslení. Kde je nejlepší parkovat? Děkuji)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 8.1.2021 17:01
Karlow - dnes dopo. tam projela stopu rolba, sice ještě občas leze tráva nebo jsou tam vhlčí místa, ale jinak OK. Stopa vyjetá jen na horní louce na Karlowem, dále nad Pasterku anebo dolů a k Batorowu zatím rolba nejela, možná tam ale pojede zítra ráno.
Broumovsko a Náchodsko
Vloženo 8.1.2021 16:19
Kozlov, 10-15cm sněhu, drobně sněžilo, -2. Odpoledne čerstvě projeto skůtry (díky!), většinou dvě stopy a uprostřed pás na bruslení, který se musí pochopitelně ujezdit a vymrznout než to bude fajn i na skejt. Na klasiku krása, modrý extra tutový. Nejlepší podmínky asi jihozápaně od Kozlova nad vodojemem, bohužel je ta velká pastvina u chaty rozoorána až do kraje a velký kus padl za oběť už dřív těm plantážím, takže tam musí ještě připadnout. Kameny nejsou, ale hlína a krtičáky občas ano, tak zatím bych jedničky nebral. Jinak ale super
Podorlicko
Vloženo 8.1.2021 13:24
Dnes dopoledne ze sedla na Suchák a pak kolem Bukovky. Upravená stopa (jeli jsme kousek za rolbou), jen by to chtělo víc sněhu, místama lezou kameny. Nejhorší úsek je tradičně od Hvězdy nahoru k silnici. Málo sněhu, ledovatý podklad a lezou kořeny. I výjezd z parkoviště tou pravou cestou nahoru je dost kamenitej. Za silnicí na Suchák je to v pohodě. Kolem Bukovky je to dobrý, i sjezd k parkovišti byl solidní (po víkendu už to tak nebude). Všude místama lezou kameny, takže je to spíš na horší lyže. Ale svezení hezký...
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 8.1.2021 13:11
Kozlov má optimální podmínky. Stopu dnes projížděli skůtry.
Podorlicko
Vloženo 8.1.2021 11:25
Šerliškský mlýn, Šerlich, Mezivrší, už asi půjde i Luisino údolí a Panské pole. Skicentra v Říčkách a v Deštném.
(Odpověď na dotaz uživatele David z 8.1.: Ahoj, prosím o doporučení nástupního místa do stop, moc díky.)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 8.1.2021 10:40
Skol. Dnes rano ze sedla od Masarycky pres Velkou Destnou na Polomske sedlo a zpet. Cesta na skate dobra,misty zavata hlavne po okrajich. Stopa na klasiku zadna. Podminky celkove vyborny a hlavne zadny pesaci na rozhlednu.
Hřeben Orlických Hor
Dotaz Vloženo 8.1.2021 16:11
Zdravím nevíte někdo jak to vypadá z Vrchmezi směrem na Bukačku přez polskou stranu?
Zodpovědět Hřeben Orlických Hor
Dotaz Vloženo 8.1.2021 13:32
Předpokládám, že hřeben je již na jedničkový lyže. Ráno chci vyrazit a nerad bych si zničil lyže. Předpokládám že bude upraveno a bude podmínka. Jen mě to zatím láká po letech snad na klasiku a nevím jestli to je dobrý nápad.
Zodpovědět Hřeben Orlických Hor
Vloženo 7.1.2021 21:58
Že Šerlichu směrem na Pěticestí, do sedla Pod Homolí to bydlo docela dobře projeté od lyžařů cca o 1km dal jen stopa. Na tu bídu posledních týdnů super.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 7.1.2021 21:05
Červenovodské sedlo,po modrém okruhu nad Čenkovice,8 km,čerstvý sníh,minus 4 st.,nádhera,pár lidí.L
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 7.1.2021 18:40
(Odpověď na dotaz uživatele Lukáš Novák z 7.1.: Nevíte prosím někdo, jestli je oficiálně povolené parkováni na Mezivrší? Vloni tam snad byl nějaký zákaz. díky za odpověď.)
Ano, parkovat se tam může, minulý rok tam bylo dřevo, kvůli tomu tam nešlo parkovat
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 7.1.2021 16:50
Podle zpráv rolbařů vyjede zítra 8.1. rolba ze sedla na Bukovku i na Suchák, takže by mělo být o víkendu projeto.

(Odpověď na dotaz uživatele Lenka Poláčková z 7.1.: Nevíte někdo , jak to vypadá v Čenkovicích ? Jsou vyfrézované stopy?)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 7.1.2021 15:46
Skol! všem milovníkům bílé stopy. Bezva zpráva od rolbařů z Říček i Deštného, obě rolby vyrazí nejpozději v pátek v noci tak, aby v sobotu bylo nachystáno na bežkařské El Dorado... :)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 7.1.2021 23:18
(Odpověď na dotaz uživatele Leoš z 7.1.: Jak to vypadá na Kozlově? Díky 🤔)

Ahoj, včera cca 10 - 15 cm mimo stromy, pod stromama bída. Vzhledem k tomu že celou noc padalo a dnes by mohlo i přituhnout, vypadá to nadějně.
Podorlicko
Vloženo 6.1.2021 20:28
(Odpověď na dotaz uživatele Klára z 6.1.: Jak to prosím vypadá na běžky s trasami? V tomhle směru to tu zatím neznám, budu ráda za každou radu a doporučení. Díky)
Zatím se rolbovat nebude, je málo sněhu. jinak samostatné fórum je i zde:https://www.orlicko.cz/bezecke-forum
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 6.1.2021 18:00
Re: Martin 77: Z Mezivrší to šlo. Kolem poledne tam bylo tak 5cm nového. Při bruslení jsem se občas prohrábl až na nějaký zmrzlý podklad. Od serpentýn už bez problému.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 6.1.2021 16:34
Dnes kolem poledne ze sedla kolem a přes Bukovku. Sněžilo, -1. V nižších polohách a v hustším lese do 10cm sněhu, výše cca 15cm. Zatím takové plácání na hrbolatém přimrzlém podkladu, lyže v prašanu nedržely, na východní straně pod stromy lezou kamínky, západní lepší, pár nových škrábanců na skluznici, zatím určitě ne na lepší lyže. Sklouznout se dalo, ale běh to moc nebyl, na skate určitě ne. Na Suchák prý od Hvězdy slušné. Chce to aspoň ještě 10cm, aby mohla rolba vyjet, podklad je dobrý.
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 5.1.2021 22:19
I já přidám spokojenost po dnešním svezení mezi Šerlichem a Velkou Deštnou. Na pravé cestě byl i náznak vyjeté stopy, levá cesta více uježděná od skejtařů. A protože večer, tak během dvou hodin pouze dva pěšáci! 👍
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 5.1.2021 17:24
Dneska parádní jízda ze sedla Šerlichu přes Deštnou na Pěticestí a zpátky kolem bunkrů. Během jízdy napadlo cca 3cm nového sněhu, trasa 100% sjízdná na Áčkové lyže. Zatím není upravována rolbou. Na Deštném i Pěticestí je občerstvení zavřené.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 4.1.2021 10:01
Ahoj.Zatim nic než moc.Jen poprašek a mokro páč pršelo.Ja rážím na hřeben Dolní Moravy.Tam je dost a stopa
(Odpověď na dotaz uživatele Kamka z 1.1.: Zdravím, jak to vypadá ted aktualne se sněhem v tehle oblasti? Da se na bezky? Diky)
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 4.1.2021 8:38
Doplňuji info o stavu za Velkou Deštnou - mezi V.D. a Pod Homolí je to na jedničkové lyže, sněhu všude dost a dostatečně ujeto běžkaři hlavně na skate, stopa horší. Bunkrovka (jižní cesta) mezi Pod Homolí a Pěticestím hezky ujeto na bruslení, ale občas vykoukne nějaká ta tráva a občas někde pod stromem cvakají hůlky do tvrdého - spíš na B lyže, Ale suma sumárum pěkné svezení. (Z Pěticestí dál na Mezivrší špatný, Komáří vrch je nesjízdný z obou stran. )
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 3.1.2021 18:37
V 9:15 na velkém parkovišti ještě tak 1/3 míst volnejch, spodní u Masaryčky plný, pár čísel prašanu nového, lidí prej vo dost míň, všechno je pokryto sněhem z 99%, na klasiku stopa od lidí pravou cestou, dál na Jelenku to je lepší, ale hrozně se to lepilo, těsně nad nulou a nový sníh, měl jsem vybroušený mikrokontakt ale asi tam chyběl nemrznoucí sprej nebo nevím, takže to byly pěkný bačkory, tak jsem byl rád za kiosek a občerstvení. Snad něco připadne a za týden to bude projetý.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 3.1.2021 17:17
Dnes 3.1 - Na hřebeni napadlo asi 5 cm nového sněhu.
Z parkoviště pod Masaryčkou => Polomský kopec => cesta na Vrchmezí asi 300m dost kamenitá, nesjízdné => zpět polskou stranou k Masaryčce. Cesta je na Bčkové lyže, místama je stále málo sněhu.
Cesta okolo V. Deštné má jíž sněhu dostatek i na nové lyže.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 3.1.2021 14:05
Dnes v 9 h zaparkováno za asistence PČR na parkovišti u odbočky na Šerlich jako jeden z posledních. Přes večer nahoře napadlo cca 5 cm vlhkého prašanu. 200m pod parkovištěm jsou již jen zbytky sněhu. Na Velkou Deštnou to je už z 99% pokryto sněhem. Až za bufetem směrem na rozhlednu je pár míst se štěrkem.
Dost mě šokovala obsluha bufetu, která parkovala svůj VW vedle něj. Asi je jiná doba.
Cestou dolů před 12.h jsme již míjeli davy pěších turistů. Snad něco ještě připadne a vyjede něco co by najelo stopu.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 2.1.2021 22:49
Dnes 2.1. - odpoledne
z parkoviště od Šerlichu na V. Deštnou okolo a dolů k P po hlavni stezce. Na Béčkové lyže v pohodě, na nové lyže to určitě není.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 2.1.2021 21:49
Ano, sem tam kaminek, ale lze.
(Odpověď na dotaz uživatele Honza z 2.1.: Nevíte někdo, zda se dá jet na běžkách z Šerlichu na Velkou Deštnou? Stopu nepotřebujeme. Děkuji)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 2.1.2021 16:01
Z Pěticestí Pod Homoli celkem pěkné svezení. Určitě lepší skate. Sem tam travka ale dá se vyhnout. Z Pod Homolí na Velkou Deštnou paráda i na 1 běžky. Skate lepší. Stopa na klasiku jen od běžkařů. Sníh 1-5 cm udusaný.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 1.1.2021 21:47
Odpověď na dotaz jak to vypadá z Vrchmezí : Cesta z Vrchmezí na Polomské sedlo, která bývá vždy nádherná, je po spravování cesty hrubým štěrkem samý šutr. Jinak prašan asi 5+cm. Díky otevřené rozhledně na Vrchmezí se stává i tato dříve klidnější část hřebene vyhledávanou destinací pěšáků :-(
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 1.1.2021 20:06
Z Mezivrší přes Pěticestí na Homoli a zpět skate. Kupodivu to není tak hrozné, jak se píše. Kameny jsou jen na Komářím z obou stran, ale dá se to jet. Skate je paradoxně lepší do Pěticestí, dále na Homoli je stopa, ale střed rozšlapán od pěšáků. Snad brzy napadne.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 1.1.2021 1:18
Ze Šerlichu na Komáří vrch - jak píše Bára obě cesty na V. Deštnou jsou udusané do hladka. Kolem V. Deštné je to na kameňačky a pozorné hlídání kamínků, kolem rozhledny (opět uzavřená) kamenů.
Z V. Deštné na Pěticestí "Bunkrovkou" skoro na nové běžky, ale téměř beze stopy. Míň sněhu a trochu jehličí je pouze na sjezdu posledního "S" před Pěticestím, což je ale bezproblémově sjízdné. Ke Komářímu vrchu první sjezd místy větší ledové úseky, stoupání plno kamenů - nesjízdné při zpáteční cestě. Hodně pěšáků po celém hřebeni, včetně Komářího vrchu.
Nejsem si jista co je horší, jestli problém s parkováním, nebo to, že autobusový spoj v 15.15 hod. ze Šerlichu do Náchoda, který zajišťuje CDS s.r.o. se opět neuskutečnil s tím, že "starejte se". Další spoj do Náchoda tento den není.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 31.12.2020 12:55
Dnes ráno Šerlich - Velká Deštná - směr Pod Homolí. Cesty jsou ulyžované a udusané do hladka, na skejt fajn. Stopa na klasiku od lidí je na cestě na Deštnou zprava a pak na rovině Pod Jelenkou - Pod Homolí. Na cestě na Deštnou zprava kouká tráva a borůvčí, na hlavní je zas na několika místech sněhu jen tenká vrstva, ale všemu se dá vyhnout. Později dopo šlo od Šerlichu dost pěšáků a nedalo se zaparkovat.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 2.1.2021 15:25
Ja to vzdy resim zaparkovanim v Destnem. Nahoru na Serlich se vyvizt skibusem a pak si jezdit po hrebeni + sjet dolu. Je to asi nejjistejsi varianta, ze se vzdy zaparkuje 🙂

(Odpověď na dotaz uživatele Vítek z 2.1.: Dobrý den. Když chci projet hřeben cca Šerlich - Homole nebo opačný směr. Kde se dá legálně parkovat? Vím že Šerlich je marný. Co třeba Orlické Záhoří? Nebo jinde poblíž? Děkuji)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 30.12.2020 20:02
Jeli jsme ze Šerlichu, je tam podklad tak 5 cm a na tom malá vrstva prašanu. Ale chodí tam spousta pěšáků a rozdupávají to. Ptali jsme se i na Luisino údolí, ale sníh prý končí těsně pod hřebenem, níž je jen poprášený asfalt.
(Odpověď na dotaz uživatele Mišous z 30.12.: Jel někdo z Luisina údolí? Dá se? Díky)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 29.12.2020 19:19
Okruh kolem Velké Deštné z Šerlichu. 5 cm nového sněhu, bez strojové stopy, ale pěkně sjízdné. Super, až na ty davy turistů a pokutu za stání v zákazu (který je ostatně všude v sedle).
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 29.12.2020 16:47
Ahoj, v Orlickém Záhoří není vůbec nic, včera poslední zbytky sněhu zlikvidoval déšť...

(Odpověď na dotaz uživatele Honzik z 29.12.: Dobrý den , nevíte prosím jak je to aktuálně na běžky v areálu Orlické Záhoří-Neratov případně na proti v Polsku areál Spalone ? Děkuji)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 29.12.2020 11:59
Cca od 900 m n.m. 5 cm noveho snehu. Na kamenackach hreben sjizdny. Na Serlichu v 11 hodin totalni kolaps dopravy. Policie nikde,takze auta parkuji v zakazu a brani prujezdu. Na silnici led, nektera auta maji problem s vyjzdem. Jinak smer Velka Destna souvisly dav pesich turistu a mnoho psu pobihajicich na volno.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 28.12.2020 9:23
Sněhu tak 5 cm, objeli jsme jen.kolečko kolem V. Deštné. Místy ční kamínky. Je to zatím jen podklad, člověk si musí vybírat cestu. Bežkařů bylo minimum, spíš pěšáci.
(Odpověď na dotaz uživatele Honza z 27.12.: Jak to vypadá na hlavním hřebenu Šerlich-Velká Deštná-Pěticestí? Dá se na běžkách?)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 26.12.2020 17:46
Po sněhu ani památka, bydlím tady a čekáme na sníh. Pouze v dáli na Suchém vrchu je vidět nasněženo.

(Odpověď na dotaz uživatele Petra z 26.12.: Dobrý den,
je někde blízkém okolí (Písečná, Letohrad) šance si již zaběžkovat?
Případně dostupné autobusem nebo vlakem z Lukavic v rozumném čase.
Moc děkuji a přeji krásné svátky)
Podorlicko
Vloženo 26.12.2020 9:27
Včera tak 5 čerstvých čísel
(Odpověď na dotaz uživatele Radovan z 25.12.: DOBÝ DEN
Nevíte jak to je se sněhem na hřebenech ho ????)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 4.12.2020 12:58
Dnes dopoledne z Šerlichu na Velkou Deštnou (obě cesty). Sjízdé na kameňačkách, místy dobré i na bruslení (souvislý tvrdý povrch), na známých místech vyfoukané až na asfalt a to tak, že se dá jen opatrně po kraji, cca 200m jsem přenášel. Určitě to půjde i dál směrem na Homoli. Tipuju, že do zítřejšího dopoledne to ještě půjde, ale i vzhledem k počasí (nárazový vítr), je to opravdu jen pro nadšence.
9:47
10:22
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 2.12.2020 12:47
Na hřebenech je jen poprašek, nejde to ani na kameňačkách. Mimo okolí sněžných děl to zatím nejde.

(Odpověď na dotaz uživatele MJ z 1.12.: Dobrý den, koukám na webkameru, že na horní stanici Marty se už čile běžkuje. Neví někdo, jak to vypadá na hřebenech, respektive jde už se s kameňačkami spolehnout na přírodní sníh mimo rádius sněžných děl? Díky za reakci. MJ)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 22.11.2020 16:57
Běžkovat se dá na sjezdovkách v Deštném na čerstvém technickém sněhu :). Dnes na kameře zachycen trénující běžkář :)).
Hřeben Orlických Hor

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Orlické hory