Orlické hory – běžky

Archiv zpráv zimy 2023/2024

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Orlické hory ze zimní sezóny 2023/2024. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Orlické hory - aktuální zprávy

Vloženo 3.3.2024 15:47
Bohužel, souvislá vrstva sněhu je už pouze mezi Jelenkou a horní stanicí lanovky z Orlického Záhoří v délce asi 1 km, jinak 👎. Šli jsme ze Šerlichu přes VD a převážně lyže v ruce
(Odpověď na dotaz uživatele Iva z 2.3.: Může někdo, prosím, napsat, jestli to ještě na zítra jde mezi VD a Pod Homolí.
Moc děkuju)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 29.2.2024 22:32
Tam už jedině pěšky. Bežkovat jde jen mezi Homoli a VD
(Odpověď na dotaz uživatele Sibyla z 29.2.: Prosím, jak vypadá úsek Pěticestí - Homole? Když se vyvezu lanovkou na Zakletý, budu moct u Pěticestí nasadit lyže a většinu trasy jet nebo je to pěškobus s lyžemi v ruce?)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 29.2.2024 22:18
Dnes repete z parkoviště na Šerlichu k lanovce ze Záhoří a zpět. . Kdo se nenechá odradit pěšky k rozcestí kolem Malë a Velké Deštné a pravou lyžařskou si lyže chvíli nese, místy preťapá po ledu a pak jedé . Tak z VD díky za bílé firnové, rychlé upravené obě stopy pro klasiku. Vypadalo to místy,
jak bílý silniční čáry kolem v tom opršenýho středu a jehličí. Střed byl upraven
od pondělí, ale nebyl rozoraný,. Stále krásný svezeni bez přenášení. IMoc se nám to líbilo. V mracích prosvítalo i sluníčko. Jen lyžařů moc neroztálo. Jinak se dá taky vyjet lanovkou na sjezdovce z Orlického Záhoří T/ Z za 150. Ta ještě jezdí.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 29.2.2024 16:54
Nedalo mi to a musela jsem trasu mezi Velkou Deštnou a Homolí také vyzkoušet. A pořád je tam sníh, pořád to jede (hlavně teda z kopce :-) a nemusí se přenášet. Za mě nečekaně příjemné bruslařské pojezděníčko, v poklidu, i kdyz zpestřené jehličím a měkčím sněhem.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 29.2.2024 12:26
Ráno projeta stopa na klasiku z Velký Deštný pod Homoli. Na bruslení špína, ale jde to.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 28.2.2024 15:16
V úterý pozdní odpoledne jsem se nechala zlákat z labských nížin zprávou od Lucie 26. Díky za info a taky díky za úpravu. Kdo je ochoten se překlopýtat z Šerlichu parkoviště na VD částečně pěšky i běžky, tak z VD pod Homoli super jarní svezení bez přenášení. Utažený rolbou, dvě stopy, žádná oranice, pár lyžařů. Jen cesta zpátky z VD už v séru a tmě bez čelovky (v autě) to bylo fakt na pikaču. Díky za inspiraci..
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 26.2.2024 14:14
Ahojda všem. Od parkoviště jsem šla pešo až opravdu k zatáčce, kde jsem konečně mohla nasadit běžky a jet. No jet, chvílemi to byl slalom a také jedno přenášení. Od občerstvení směrem na Jelenku a Pod Homolí to bylo super! Upravené rolbou a nikde nikdo. Velké díky rolbařům, zrovna jsem i přispěla. Nazpátek k parkovišti od občerstvení to bylo zase na pikaču. Ale i tak krásně svezení.
9:58
10:16
10:32
10:36

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Hřeben Orlických Hor
Vloženo 26.2.2024 13:04
Z Šerlichu za parkovištěm bahnitý potok, ale dále dostatek sněhu, na něm z páteční noci cca 3cm čerstvého mokrého; na červený/univerzální klistr ideální. K VD po severní straně jedno krátké přenášení, dále pod Homoli dvě stopy a pěšácký střed - úžasné. Na Pěticestí opět severní stranou, dva cca 100 úseky bez sněhu, ale jinak OK. Na Pěticestí v půl jedné jako první zákazník. Dále po červené na Mezivrší to bylo tak na 50%...
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 25.2.2024 19:39
Z Luisina Údolí směr Pod Jelenkou, Pod Homoli a oběma směry na Peticesti a z něj zpět. Neuvěřitelné, ale docela to šlo, místy nutné přenášení, sníh dost rozbředlý, žádný luxus, díky Orlicky, zase příští rok.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 24.2.2024 23:56
Z VD pod Homoli sněhu ještě dost . Směs firnu a nové nadílky. Stopy prošlaplé od lyžařů. Celkem slušné. Klasikou to šlo lépe . Neupravenou. Škoda. Ale díky Bohu za projížďku. Zpátky večer vše přituhlo. Kolem VD, opět po lyžařské, trošku ubylo nové pokrývky a stopy se lehce pokřivily.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 24.2.2024 14:11
Tak si odpovím . Na sněžilo 2 cm. Z Serlichu pěšky na rozcestí pěšky/ běžky. Pak paráda klasikou , stopa vyšlapal od běžkařů. Jedno tradiční přenášení v lese. Jinak zase příjemný překvapení. Pokračujeme pod Homoli. Sbohem
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 21.2.2024 20:16
Dnes krátký výlet se synem ze Šerlichu na Velkou Deštnou. Od parkoviště na Šerlichu prvních asi 400m pěšky, dále to již jakž takž šlo. Po cestě je ještě jeden asi 100m úsek na přenášení. Jinak je na cestě stále slušná vrstva ledu / zmrzlého sněhu, na které se drží velmi mokrý sníh. Stopa většinou zůstává patrná. Není to žádná hitparáda, ale ještě to jde
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 19.2.2024 10:49
Ještě fotky k předchozímu příspěvku. Foceno v neděli 18. 2.
11:42
11:45
11:45
12:13

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Hřeben Orlických Hor
Vloženo 19.2.2024 10:43
Pěkné jarní lyžování mezi Velkou Deštnou a křižovatkou Pod Homolí. Upraveno rolbou, rozdupáno pěšáky. Přístup asi nejlépe ze Šerlichu (viz popis v předchozích příspěvcích). Z Luisina údolí jsme šli skoro celou cestu pěšky (jet se dá rovinka ke srubu).
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 19.2.2024 7:25
Ze Zakleteho na VD. Z Peticesti severní stranou. Na začátek dubna dobrý:-). Mezi 5cestim a Homoli 2 asi 200m úseky na přenášení, několik kratších úseku, které se daly přejít po trávě, horší cestou ram, protože vytata místa byla ve sjezdech. Od Homole na VD sněhu ještě dost, místy jehličí, pas na bruslení upravený od pesaku a zmrzly. Proč tam lezou? Ale i tady místy začíná vykukovat podklad
8:41
9:47
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 18.2.2024 21:45
V Orličkách upravena pouze část ze Šerlichu na Homoli. Místy celkem v pohodě a pěkný firn, místy hodně jehličí. Od bufetu na Velké Deštné zadní cestou k Šerlichu lze tak cca 2,5 km, poté v lese už zcela nesjízdné. Sjezd na Homoli celkem v pohodě, druhá část hodně špinavá s jehličím. dvakrát jsem se pokoušel jet dál na Pěticestí severní cestou, ovšem vždy jsem to vzdal. Neupravené, jehličí, na traverzu potoky a velké plochy nutné přenášet v mokřínách. Takže nedoporučuji. I ta trasa z Homole k Šerlichu na některých místech mizí doslova před očima, ale v pátek a sobotu (16. a 17. 2) to místy bylo pěkné svezení.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 15.2.2024 15:16
Dneska z Šerlichu severní cestou (tudy pěšky) na VD, dál pak Pod Homolí, Pěticestí (severní cesta na straně k Orlickému Záhoří) a zpět. Je potřeba jít pěšky z parkoviště cca 300m nad rozcestí běžky/pěšky a pak už se dá jet. Zhruba od místa, kde se napojuje "zkratka" z parkoviště. Cestou na VD je pár vytátých míst, ale lze objet, nebo přejet po ledu. Úsek Pod Jelenkou -> Pod Homolí je parádní. Dál pak na Pěticestí několik menších přenášení, ale sněhu stále dostatek. Úterní úprava pomohla. Škoda, že neproběhla i z Říček. Ale podklad stále tvrdý a jelo to dobře. Po zkušenosti z víkendu jsem ani nezkoušel jižní cesty.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 15.2.2024 8:37
Novou lanovkou v Orlickém Záhoří jsme se nechaly vyvézt ke Koruně, jely směr VD - perfektně upravené i na skate bez problému. Pak okruh okolo Malé Deštné, nutno cca 300m přenést jinak to šlo. Tak neváhejte!
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 14.2.2024 14:37
Z Serlichu pod Homoli. Nenechte se odradit. K odbočce pěšky/běžky se dá tak napůl. Pak dnes parádně upraveno - stopa i pro skate. Firnový parádní lyžování. Bez ledu a vody.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 14.2.2024 9:25
Na tu bídu (ale je únor 🤷☝️)..., od parkoviště po "Pruský roh" mizerný...hodně jehličí a vytátá mista která se ale daji ptojet po proužku ledu, to saména dvou mistech u srubu a na jednomu Malé D., pak už docela slušný....a kdyby to projela rolba (od srubu aspoň po Korunku ), tak by to bylo luxus 😇, ale takhle tam byla trošku oranice 🤷 - sněhu dost
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 13.2.2024 12:38
Nástup ze Šerlichu prvních 800 m horší. Slabá vrstva sněhu/ledu s jehličím, před rozdvojením pěší a lyžařské trasy vytátá místa, na horších lyžích jdou přeťapat po pruhu ledu. Na lyžařské cca v polovině nutno přenést 200 m, pak už sněhu dost. Trasa pro pěší je hodně rozdupaná, i tam jsou místa, která se přejíždí jen po úzkém pruhu ledu, ale není nutno lyže sundávat. Od Velké Deštné do sedla Pod Homolí již souvislá vrstva sněhu od 10 do 40 cm. Stále patrné stopy na klasiku od sobotní úpravy. Pruh pro bruslení bohužel tankodrom po sobotním nájezdu pěšáků. Celé dopoledne sníh tvrdý přimrzlý s lehkým popraškem nového sněhu.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 10.2.2024 18:44
Dnes byla zprovozněna lanovka z Orlického Záhoří až na běžkařskou hřebenovku pod Korunu. Takže máme všichni, při věčně ucpaném parkovišti na Šerlichu, alternativu pro nástup do stopy. Kvituji vyjádření starosty Špinlera, že nebudou v zimě vozit pěšáky a doufám, že to tak opravdu bude. Skol!
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 10.2.2024 18:00
Dnes po 14. klasika Serlich- vpravo - VD -Pod Homoli- zpět kolem VD dolů pravou pro pěší. Parádní firn. Jelo to rychlé. Stopa mělčí, ale dobrá. Pro skate místy oranice, mekkci. K rozcestí pěšky/běžky špinavý. Na VD sem tam jehličí. Jen krátký úsek v lese jsem přes led a špínu přenášela. VD - Pod Homoli dobrý. Z VD pěší cesta par uzlkych průjezdu, jeden 5metrovy ledoasfalt. Šlo projit. Škoda, že včera nebo aspoň ráno někdo z lyžařů nenapsal zprávičku. Bylo to příjemné překvapení. Ze začátku i se sluníčkem.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 10.2.2024 13:18
Jel jsem včera odpoledne 9.2. z Šerlichu na Peticesti a zpátky. Sjízdné to ještě je. Místy je ale hodně jehličí, místy led. Přenášet jsem musel jen jednou cca 5m úsek. Některé úseky byly kupodivu hezké. Každopádně to je na horší lyže a žádné pěkné svezení to není..
(Odpověď na dotaz uživatele Tony z 9.2.: Také bych rád poprosil někoho o aktuální info,jak vypadá hřebenovka v Orlickych horách,děkuji moc za info!)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 8.2.2024 17:29
Ahoj, včera přes noc něco napadlo, takže dnes nahoře nějaký sníh byl a dokonce kolem poledne ještě začal padat znovu. Je tam jen jeden úsek v lese, kde je spíš led a jehličí než stopa, ale jinak se to dá. Jen to teda není upravený rolbou.
(Odpověď na dotaz uživatele Zdenda z 8.2.: Zdravím, neví prosím někdo jak vypadá trasa od Masarykovi chaty směr Velká deštná? Děkuji za info)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 6.2.2024 20:21
Ahoj, docela to šlo. Od parkoviště na Šerlichu je dost jehličí, kolem Velký Deštný a hřebenovka kolem Jelenky a Koruny byla velice dobrá.
(Odpověď na dotaz uživatele Honza1994 z 5.2.: Ahoj, má někdo info, jak to vypadá po víkendovém dešti? Zbylo aspoň kus hřebene sjízdného, nebo je to už bez šance do dalšího sněžení?)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 5.2.2024 22:50
Ahoj, je to špatný, led a trava, sníh zbyl snad jen na sjezdovce a i tam jezdi uz jen nejvetsi nadsenci nebo blazni.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 4.2.2024 19:18
Smutný pohled na tratě na Sucháku ve srovnání s víkendem 2 týdny zpátky...
11:39
11:50
12:29
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 3.2.2024 17:50
Šerlich - Velká Deštná - Pěticestí.
Včera sice mlhavo a odpoledne se sněžením, ale tvrdý podklad, na něm pár centimetrů pomalejšího nového sněhu - téměř ideální podmínky pro klasiku i skate.

Dnes úplně jiné podmínky. Trasy sice protažené pro dnešní Orlický maraton, ale po noční oblevě tratě všude odměklé. Počasí jen pro skalní, k ranní mlze a větru se kolem 11:00 přidalo mrholení a později i déšť. Vzhledem k předpovědi budeme i tak zítra vzpomínat, jak bylo dnes na horách krásně...
2.2. 10:27
2.2. 10:36
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 2.2.2024 6:25
Vcera od 11,00. z parkoviste od Hanicky, pesky az k bunkru, pak stopa skvela, poprasek noveho snehu, az na Peticesti, super 😊👍
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 1.2.2024 23:12
Dnes běžky od 15h..z parkoviště Mezivrší -Pěticesti - Homole- Deštná. Poprašek nového sněhu a krásná stopa a bruslení taky super. Od Haničky nevím.

(Odpověď na dotaz uživatele Zdeněk z 31.1.: Jak to vypadá se sněhem na trase od parkoviště Tvrz Hanička směrem na Pěticesti dik)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 1.2.2024 12:59
(Odpověď na dotaz uživatele KR z 1.2.: Prosím, když jsou ty závody, kde jinde se dá běžovat? Nějaké jiné fajn trasy? Děkuju)

Na druhé polovině hřebene od Homole po Annensky vrch. V sobotu to asi ještě trochu půjde, má pršet jen málo, na neděli hlásí už regulérní celodenní slejvák.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 30.1.2024 18:36
Dnes vyšla i zpráva, že od čtvrteční půlnoci do neděle bude parkoviště na Šerlichu pro veřejnost uzavřeno. Pro závodníky budou jezdit autobusy z Deštného. Nástup z Luisina údolí možný bude, ale vzhledem k uzavření Šerlichu tam bude asi masakr. Trasa závodu povede od Šerlichu přes Jelenku hřebenovkou do sedla Pod Homolí, zpět po bunkrovce přes Korunu a Jelenku, vyústí ve stoupání od Lovecké boudy do sedla Pod Jelenkou, dál pojede do kopce do Velké Deštné a lyžařskou trasou zpět na Šerlich. Dlouhá trať pojede 2 kola. Pokud se tam budete pohybovat, je třeba jen dávat přednost závodníkům, hlavně ve sjezdech, protože oni jezdí velmi rychle a může jet i skupina, takže přimotat se jim do cesty by mohlo být nebezpečné. Podrobné informace o časovém harmonogramu sobotních i nedělních závodů, včetně map trati najdete na https://www.ski-tour.cz/propozice/orlicky-maraton.
(Odpověď na dotaz uživatele Monika z 30.1.: Lucie, děkuji za info ohledně závodů. Má tedy cenu jet někam jinam? Například Luis. udoli? Děkuji.)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 29.1.2024 20:24
Jen malé info pro všechny ohledně víkendu. Orlický maraton je přesunut na Šerlich, tož myslete na to. Takže my, co se neúčastníme, máme tento víkend smolíka.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 29.1.2024 11:02
Z Mezivrší až na Šerlich stále velmi slušné podmínky, obě strany hřebene. Ze Šerlichu na Vrchmezí sjízdné, ale již značně ledovaté a špinavé.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 28.1.2024 20:36
Dnes od horní stanice lanovky v Deštném přes Luisino Údolí, Pod Jelenkou, Pod Homoli, Peticesti a zpět. Pouze od HS lanovky do Luisina Údolí led, ale dál uvedená trasa nádhera, úplně souhlas s předešlým příspěvkem, který cituji. Dost tvrdé, ale ne ledové, hezky to jede, je to rychlé. Nádherný den, kdy je smutno, že končí.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 28.1.2024 18:21
Díky Lence za info.
Z Panského pole na Mezivrší a zpět rychlý skate. Až po Haničku led, ale skate možný, dále již sníh. Včera Suchý Vrch, kde i chůze byla obtížná, samý led.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 28.1.2024 8:53
Na mezivrší lze vyjet autem, včera v 11 ještě volna místa. Silnice je pokryta ujezdenym sněhem.
Jela jsem z Panského pole, lyže jsem vynesla kousek pod Haničku, pak už skoro čistý sníh, u Anenskeho vrchu nejhezčí část jako vždy, prašan.
(Odpověď na dotaz uživatele Josef z 27.1.: Byl jste dnes někdo na Haničce nebo Mezivrší? A dá se na Mezivrší vyjet autem?
Díky.)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 28.1.2024 8:32
Je to dost tvrdé, ale ne ledovaté. Hezky to jede, je to rychlé.
(Odpověď na dotaz uživatele Michal z 27.1.: Dobrý den, zítra tam chci vyrazit s dětma. Je to hodně tvrdé, ledovaté nebo ok? Díky za info. M)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 27.1.2024 20:27
Dnes VD, pod Jelenku a Pod Homolí, nádherné svezení. Jak už tu někdo psal, velké díky rolbařům za stopy a úpravy přečuhujících větví . Též jsem přispěla . Stopy zmrzlé, ale boží svezení . Dnes jsem přijela ve 14:00 hod. Parkoviště sice plné, ale mezi auty volná místa.
14:31
16:14
16:33
17:54

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Hřeben Orlických Hor
Vloženo 27.1.2024 13:10
Okruh okolo Velké Deštné dnes krásné svezení na upravené stopě.
Dík rolbařum a borcům co řezali větve čnící do stopy 👍.
Hned jsme přispěli na úpravu.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 26.1.2024 17:11
Hřebenovka upravená snih rychlý, pozor na cyklisty a psí sprežení!!!
Silnice na Luisino Údolí a celé parkoviště silně namrzlé!!!
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 25.1.2024 16:52
Okruh kolem VD v pohodě na skate i klasiku. Místy ledovaté, ale místně sněžilo, takže by to mohlo být na víkend ideální.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 24.1.2024 22:46
v pondělí od Nároďáku někam do výšin. Jak jsem čekal, polovinu jsem si vyběhnul s běžkama v ruce, nebo pokud někdo má běžky "déčkové až zetkové" tak v pohodě. Foukalo takže napadalo hromada jehličí a jízda byla fakt na nic. Na Polomském sedle jsem myslel, že to bude lepší, ale po 300 metrech směrem k chatě TGM jsem to otočil a sjel jenom na mlýn, ale taky na jehličí.
Jinak bezkonkurenčně nejhorší stopa na klasiku od rolbaře. stopa vedoucí do kmene stromu šup klička, stopa do příkopu, stopa kde nemáte stovky a stovky metrů kde píchnout vnější hůlku, tlusté větve cca 2 cm která vás
vezme po kotníku já vím rolba to přejede, podrápaný obličej od větví lesních dřevin...... Pro nepřítomné skejťáky super střed široký na úrovni svěťáku. Já vím mohl jsem se koukat v TV na vismaski a neměl bych tyhle problémy. tak SKOL :-)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 23.1.2024 23:06
Dnes odstartoval v Deštném Šediváčkův long, velký etapový závod psích spřežení. Závod bude probíhat až do sobotního dopoledne. Závod probíhá v trase uržovaných stop zejména mezi Pěticestím a sedlem pod Homolí, pak ještě ve směru z Pěticestí do Orlckého Záhoří. V menší míře mezi Jedlovou a Luisiným Údolím či Zámečkem Pádolí.
Mapa naplánovaného průjezdu v opakovaných etapách závodu: https://czechlongtrail.com/?p=5241
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 22.1.2024 21:50
Ze Šerlichu na Vrchmezí a přes Černý kříž dolů k Nároďáku. Nahoře sněhu spousta, dole výrazně horší. Cesta parádní. Na to, jak je dole málo sněhu, tak výborný ježdění.
Jen je vidět, že rolbař je bruslař, jinak by nemohl vyfrézovat stopy tak šíleně do kraje, při sjezdu jsem furt musel vyskakovat ze stopy, aby mě nějaká větev nesundala.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 22.1.2024 10:23
BC turistika po loukách mezi Panským Polem a Bratošovicemi (směr Údolíčko a Polom). Sněhu všude dost, tenká zmrzlá krusta buď překrytá prašanem nebo vyfoukaná, s šupinami se to dalo, krásné podmínky.
Parkoviště na Panském Poli kolem 9:45 plné tak z 3/4, po 12:00 plno, auta parkovala už i na cestě k bunkru Na Holém. Bufet Áčko v provozu.
10:07
10:10
11:00
11:10
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 22.1.2024 9:57
Jezdil jsem s dětma jenom ty okruhy dole na začátku Deštného - upraveno na skate i klasiku, sněhu dost (jel jsem na jedničkových lyžích).
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 22.1.2024 21:45
Dali jsme si běžko-procházku z Deštného přes Luisental na Zámeček (králík byl výbornej :) a po žlutý z5 k Matoušovi. Sněhu málo, ledu hodně. Když jsme se vraceli, tak jel od Matouše s rolbou. Sice ten sníh vergloval s klackama, ale aspoň to srovnal a mohlo by to chvilku vydržet.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 21.1.2024 10:36
Kolem Jeřábu, aneb vyrob si kameňačky snadno a rychle. Zlakala mě čerstvá úprava která svítila na Mapy.cz, ale v reálu to místy připomínalo spíš orbu. Doufal jsem že s nadmorskou vyskou se to zlepsi, ale kameny byly všude. Pokud tedy máte běžky kterým se chcete pomstit nebo ty kterým už to neublíží, tak můžu doporučit, jen pozor ve sjezdech.

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotky na mapě

Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 20.1.2024 22:15
Polojasno, -6°C, arktická zima. Tratě na Suchém vrchu jsou v lepší kondici než kolem Bukovky. Nejlepší a zároveň nejbezpečnější úseky jsou:
- od Červenovodského sedla východní cestou na Hvězdu a dál po východním úbočí Sucháku až po "Kitzbühel" pod vrcholem,
- od křížení stopy se silnicí nad Hvězdou a odbočkou pod Suchým vrchem.
Jinde jsou trasy dost ledovaté a na hraně až za hranou sjízdnosti.
I tak velké díky rolbařovi, že to v týdnu protáhl a udusal, bez úpravy by to bylo o ničem.
13:49
13:58
13:59
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 20.1.2024 18:59
-7° celý den, kosa, azuro se nekonalo, modrý extra držel od Pěticestí dál k Deštné, kde byl normalní sníh. Od Mezivrší mnohem víc ledu, firnu a krupice, tam by se hodila dospodu guma. Sníh rychlý, ideal na skate. Na klasiku dost naprd, protože stopy jsou vyřezané až uplně do kraje a tak buď švihaj větve do ksichtu nebo pravá hůlka píchá do pankejtu. Parkoviště na Mezivrší nebylo úplně plné ani v 11 h. Problém ale je na vjezdu, kdy se zároveň i platí, takže se čeká třeba půl hodiny
12:53
13:05
13:33
13:35

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Hřeben Orlických Hor
Vloženo 20.1.2024 18:43
Orlické Záhoří :-) Pod Homolí směr dolů k Záhoří bylo upraveno, nebyl jsem dole, ale z hřebene to vypadalo, že sněhu je i dost i dole na loukách.
(Odpověď na dotaz uživatele Iva z 20.1.: Oprava Orlické zákoutí místo zavrsi)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 20.1.2024 18:37
Panské pole - Pěticestí - okruh kolem VD a zpět, klasika, vše upraveno.
Na začátku stoupání k Haničce bacha, v cestě prosakuje potok. A jak už tu zaznělo, ve sjezdu od Haničky to na A lyže není, když připlužíte nebo se někomu vyhnete, o kámen vezmete.
Problém se stopami na klasiku je i v úseku Panské pole - Pod homolí, kde upravuje rolba z Říček. Jsou příliš na straně, pravou hůlkou pícháte do hlubin příkopu, občas je ve stráni vidět lavor po nešťastníkovi, který nestačil vystoupit ze stopy, když zmizela ve škarpě. Je to škoda, stačilo by posunout stopu o 30 čísel do středu a nechat jen jednu vpravo ve stoupání.
Úsek Pod Homolí - Pod Jelenkou který upravuje rolba ze Záhoří byl naopak v pořádku. Pruh pro bruslení byl užší, ale stopy na klasiku byly plynulé.
19.1. 12:23
19.1. 12:35
11:02
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 20.1.2024 16:07
Souhlas s Lucií 26. Chápu snahu upravit co největší šířku cesty, aby byl dostatek prostoru i pro bruslaře. Ale stopy na klasiku jsou na celé trase, kterou upravuje rolba z Deštného strašně v kraji, tzn. že se lyžaři jedoucí ve stopě musí neustále vyhýbat větvím nebo dírám. Stopy jsou často v příkopu nebo jsou v nich propadlé díry. Prakticky nelze jet souvisle jednou stopou. Pro běžkaře je ideální mít stopu vpravo ve směru do kopce. Podle pravidel se jezdí vpravo. Ten, kdo jede dolů, může jet mimo stopu v pruhu na bruslení. Lépe na úzkých místech upravit jen jednu stopu a pruh na bruslení, než mít 2 stopy, ale ani jednu nepoužitelnou.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 20.1.2024 15:11
Panske pole - VD. Parkování, jak píše Bobo. Podklad sice tvrdý až ledový, místy jehličí, ale dalo se tomu všude vyhnout, pokud nešli proti běžkaři v trojstupu. Nebylo to zas tak hrozné. Nad 900 metrů ale každopádně lepší, respektive super. Kolem Jelenky byl sníh takový tupejsi. Nejlepší stopa na klasiku i na skate mezi Korunkou a Homoli.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 20.1.2024 13:06
Hanička - Pěticestí. Dole od parkoviště ledové a špinavé až k 1.přístřešku v cca 920m.n.m. Díky že se to upravuje, ale je na to málo sněhu. Pak sice stále ledové ale mírně lepší. Jehličí a větvičky všude. Sjezd zpátky k park. o hubu. V 8:00 parkoviště zaplněno z cca 20%, v 11h asi tak na 120%.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 20.1.2024 12:32
VD- na parkovišti v 8:07 už jen 3 volná místa. Jela jsem směr Zákoutí k občerstvení, poté pod Jelenku a dál Pod Homolí. Stopy byly projeté, ale ne že bych chtěla kritizovat, ale byly strašně u kraje, takže se člověk musel neustále vyhýbat stromům. Jinak krása. Občas pořádně foukalo, občas vysvitlo sluníčko.
Ahoooj
9:26
9:41
9:49

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Hřeben Orlických Hor
Vloženo 20.1.2024 10:52
Ještě fotka cesty z hraničního přechodu směrem na Vrchmezí.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 20.1.2024 10:40
Ahoj, cesta od hraničního přechodu směrem na Vrchmezí je zmrzlá s malými kolejemi od auta. Na tom je tak 1-2cm prašanu. Středem vede lehce šlapnutá stopa na klasiku. Sjízdné to je. Jak to vypadá dál nevím. Teď z vrchu přijeli dva běžkaři. Mírně pofukuje.
(Odpověď na dotaz uživatele Pavel z 19.1.: Dobrý den,
nevíte někdo, jaký je stav stop od Čihalky(Olešnice) směrem na Vrchmezí? Případně jestli tam jedostatek sněhu pro běžky? Děkuji.)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 20.1.2024 20:41
Jde to i od Narodaku, s opatrností i jedničkový lyže
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 20.1.2024 17:25
Musím se přidat k ostatním přispěvatelům, stopa je tak u kraje, že je skoro nepoužitelná. Jezdím hřebenovku už bezmála 50 let, ale na takhle upravenou stopu si nepamatuji. Samozřejmě vždy se našla místa, kde se muselo sehnout nebo vystoupit ze stopy. Ale nikdy to neplatilo pro tak velké úseky. Nakonec to omezuje i skate běžkaře, protože klasici se už do stopy ani nevrací a jdou mimo ní.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 20.1.2024 8:14
Včera odpoledne, skvělé podmínky, málo lidí, trasa Panské pole na Pěticestí a zpět. Jezdilo se klasiky i skate.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 20.1.2024 8:08
Od Pánského pole, přes Anenský vrch, Vrchmezí na Pěticestí. Jeli jsme 12-16 hod. Upravená stopa, pro klasiky i skate, supr počasí a nikde nikdo😉
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 20.1.2024 7:53
Podmínky na hřebeni ideální , za Masarykovou chatou trasa na Šerlišsky mlýn parádní na bruslení, stopa k mlýnu dobrá . Okolo Velké Deštné az po Homolí stopa parádní
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 19.1.2024 20:16
Okruh Bukovka je celkem o ničem, pravá strana zmrzlé koleje,takže asi 1-2 km nesjízdné. Levá pro skalní,hodně ledu. Okruh na Suchak celkem ok,ale nejel jsem celé.
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 19.1.2024 17:42
Z Masarykovy chaty na Vrchmezí a zpět, skate. Dnes ráno to čerstvě projela rolba. V lese za Masarykovou chatou místama trochu přemrzlé, ale jinak úžasný podmínky. Na áčkové lyže. Vyjížděli jsme v 10, na trase skoro nikdo, po obědě už tam bylo o dost víc lidí.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 19.1.2024 17:29
Od Narodaku prvni kilometr horsi, za serpentinou zacina uprava, ale misty proleza teren v podstate az nahoru. Na svatecni lyze to neni, minimalne cestou dolu se nedaji neskrabnout. Dal Vrchmezi a Serlich v pohode, hezka divocina je to Polskem.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 19.1.2024 11:30
Dnes dopoledne upravena stopa.
https://www.destne.info/#/bezky
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 19.1.2024 8:10
Doporučuji dle www.destne.info vyrazit na Pěticestí a případně okruh pod Homoli a zpět na Pěticestí, stejnou trasou do Rokytnice - pojedete pořád po upraveným....můžete si dát trojúhelník nad Rokytnicí, pokud nechcete pořád po stejný trase....


(Odpověď na dotaz uživatele Jana z 19.1.: Dobrý den,
moc ráda bych poprosil o tip na běžky cca 10-15 km okruh. Budeme ubytované v Rokytnici v O.h. Je možné odtamtud rovnou na běžky nebo nějakým autobusem někam dojet?
Moc vám všem děkuji za odpovědi. Jsme nezkušené s trasami i běžkami.)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 18.1.2024 23:18
@Roman: Souhlasím, že info pro pěší je nevýrazné, cedulky snadno k přehlídnutí a když už si jich někdo všimne, nepochopí (pokud v životě nestál na běžkách), proč je blbý, když na upravou trať vstupuje. Když tam bude cedule metr na metr a na ní napsáno, že úprava stojí prachy a že botama tu práci ničí a taky kazí zážitek ostatním a třeba i mapa, kudy chodit může, bylo by to lepší než ten titěrnej impotentní (sry) nápis Nevstupujte na upravené tratě. Nebo na častých místech vysvětlovač-vyhazovač - klidně budu za použití tratí platit, aby měl z čeho žít.
Ad úprava: V prosinci, kdy napadlo, byla úprava obvykle jen v pátek - upravit po víkendu by bylo určitě fajn. Taky přispívám a taky nebrečím, beru, co je a často je to super. Ale prostor pro zlepšení existuje. Taky by mohla být informace den předem, jestli a kdy se bude upravovat - např. teď spoléhám na to, že zítra dopo úprava proběhne a chystám se vyrazit, ale nevím, jestli nepřijedu do oranice. Kdyby šlo předvídat, že v místech se sněhem a v neextrémním počasí vyráží úterky a pátky v devět dopoledne rolby, bylo by to hodně dobrý.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 18.1.2024 23:01
Navzdory mrholení jsme se pěkně projeli na klasické cestě Velká Deštná, homole, Pěticecesti a zpět. Zbytky stop po včerejší úpravě. Nikdo nikde 🤗 a to včetně bufetů, ale s tím se počítalo. Na parkovišti ráno 4 auta.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 18.1.2024 19:57
@Roman: Letos je taková podivná zima, trochu podobná té loňské, ale nezdá se mi, že by kvalita úpravy stop nějak pokulhávala. Zejména rolbaři z Deštné jsou zkušení, vědí o aktuálním stavu stopy a vyjíždějí s ohledem na předpověď počasí. A rovněž ve snaze o edukaci pěšáků můžou být příkladem, každý rok jsou podél stop obnoveny vysvětlující značky, nejvíce frekventovaná pěší trasa kolem Velké Deštné je z jedné strany vyhrazena jen pro běžkaře. Pravdou je, že sváteční turisté jsou prostě zvěř, mnozí nedbající ničeho, jak utrženi z řetězu. A v podstatě není vyjížďka, abych nenadával pěšákům, to je fakt.
Nejsem si teď jist, ale mám pocit, že bufet na Pěticestí bývá v provozu jen o víkendech? Narozdíl od V. D., kde jsou každý den i mimo hlavní sezónu.
Skol.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 18.1.2024 19:16
Dobrý den, myslím na to již delší dobu. Letos vlastně pokaždé, když jsem zde na hřeben vyrazil.
Jezdím z Hradce. Tato oblast je pro mne nejblíž.
Nevím, zda se na letošek něco změnilo, ale připadne mi, že letos je kvalita stop a služeb snad horší než dříve. Mám na mysli třeba ten nešťastný parkovací automat na Mezivrší, kde 2-3 vjíždějící auta snadno zablokují silnici. Nebo zavřené občerstvení na Pěticestí, kde se ve 12h sice kouří z komína a venku stepuje ca. 15 běžkařů, ale okenice jsou zavřené. Bruslím a snad i proto to vnímám kvalitu stop víc, než ten, kdo si vyrazí turisticky.
Placení příspěvků vnímám jako samozřejmost a přispívám i víc. Říkám si, že snad se to postupně zlepší, ale jak jsem psal výše, vnímám to naopak. Snad i proto, že téměř na nástupních místech a velkých křižovatkách chybí informace o možnosti přispět (např. QR) a stejně tak slušná, ale důrazná informace pro pěší, že na stopy nemají vstupovat.
Nemám v úmyslu jen kritizovat, jde mi spíš o otevření smysluplné diskuze a třeba i impuls pro ty, kteří se o oblast starají. Jizerskou magistrálu z Orlických hor asi neudělají, ale inspirovat by se tam dalo v mnohém.
(a ano už jsem měl možnost brázdit různé stopy v ČR i zahraničí).
Přeji hezký den!
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 17.1.2024 17:09
Luisino údolí, Jelenka, Homole,Peticestí a zpět, krásných 23km,.Luisino-Homole nově upraveno, Homole-Peticestí pouze na klasiku a částečně zafoukáno,.jinak paráda
10:46
12:02
12:18
12:18

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Hřeben Orlických Hor
Vloženo 17.1.2024 16:56
Bližší informace tady: https://www.orlicko.cz/bezecke-forum. Podle ČHMU napadlo na Suchém vrchu 14 - 17 cm nového sněhu. vzhledem k tomu, že to je všechno prašan a v ČV sedle nebylo vlastně nic, tak to na kvalitní svezení stačit nebude. Ale kolem Suchého vrchu udělali i stopy na klasiku. Dnes v noci a zítra by mělo ještě nasněžit, tak to vypadá nadějně.
(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 17.1.: Dobrý den
Nevíte někdo jestli se dá z červenovodskeho sedla na suchý vrch?
Díky za odpověď.)
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 17.1.2024 15:50
Poděkování rolbařům z Deštného...Dneska od Národního domu bunkrovkou přes Sedloňovský černý kříž, Polomské sedlo na Šerlich a Masarykovu chatu a zpět. Luxusní Budvar za 59 Kč. Dole sněhu na hraně, ale od asi třetí serpentiny pak nádhera. Urolbováno na klasiku i skate.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 18.1.2024 22:44
Kiosek u VD je zatím otevřen pouze o víkendech. Sněhu dostatek. Kolem VD neupravené, vhodné spíš na klasiku.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 17.1.2024 17:14
Podle toho co jsem včera viděl upravovala tratě i rolba ze Záhoří. Nevíte někdo, proč se tato úprava neobjevila v mapách?
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 17.1.2024 13:19
(Odpověď na dotaz uživatele Jirka z 17.1.: Ahoj
Nevíte někdo jak to vypadá z pánského pole na zemskou bránu?
Díky J.)
Včera úprava rolbou Rokytnice směr Homole.Na Zemskou jen klasika.Sněhu dost.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 17.1.2024 9:34
Z Mlya na Serlich a zpět. Asi 20cm nového prašanu. Stopa proslapla od bezkaru, místy zničená pěšáky. Ale i tak, zimní pohádka...
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 16.1.2024 21:32
Dnes klasikou z Šerlichu k Haničce a zpět. Cca 20 až 25 cm nového prašanu. Až po Jelenku neupraveno, stopa je vyšlápnutá od lyžařů, pokud se tomu dá říci stopa. Připadá mi, že od doby co se jezdí ve strojových stopách, lidé neumí vést rovně lyže. Já pamatuji časy, kdy se tratě neupravovaly a stopy jsme si museli vyšlapat. Ale taková oranice to nikdy nebyla. Od Jelenky vše upraveno, jen rolba z Deštného dnes nevyjela. Na bunkrovce prašan stopy rychle zasypává a část na skate je hodně měkká a hluboká. Výborné podmínky až k pěchotnímu srubu R-S 81 U obrázku. Dále už chybí podklad ze starého sněhu a je tam jen tenká vrstva nového prašanu umáčknutá rolbou. Při plužení se to asi brzy vydře až na asfalt. Stopa na klasiku je tam taky často proříznutá až hlínu nebo asfalt.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 16.1.2024 19:34
Ahoj, dnes z Šerlichu po Jelenku spíše pro klasiky (stopa prošlapaná od lyžařů). Dále od Jelenky strojově až na Peticesti z obou stran. Stopy často zafoukané. Pro skate náročné. Klasika byla výhodnější. Skol
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 16.1.2024 18:35
Ze Šerlichu kolem Velké Deštné a zpět, 15 cm prašanu, stopy neupravené, minimum běžkařů.
Ze Šerlichu přes Polomské sedlo bunkrovkou do Deštného, stopa katastrofální a od Sedloňovského Černého kříže už stopa žádná. Nebyl to žádný parádní sjezd do Deštného, ale prošlapávání stopy.
Už dlouho něco podobného nepamatuji.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 15.1.2024 0:06
Peticesti-Homole-VD-Serlich. Z Peticesti východní stranou, místy vyfoukane ledové plotny, zpět bunkrovkou už byl místy hlubší čerstvý sníh, na skate to bylo náročnější. Z Homole na Serlich, jak píše Michal. Da se i na jednickove lyže
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 14.1.2024 17:37
Šerlich, Velká Deštná, Homole a zpět. Parádní svezení jak na skate tak klasik. Cesta na Velkou Deštnou po "asfaltce" místy zledovatělá.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 14.1.2024 10:35
Mezivrší, Pěticestí, Homole, Velká Deštná a zpět skate. Velmi dobré a rychlé, skoro žádné kameny, jen u těžby dřeva. Úprava byla naposledy v úterý, ale stále drží. Teď po sněžení už to bude horší.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 13.1.2024 18:36
Šerlich - Pěticestí: Úprava není do nového sněhu není potřeba, stopy slušně, bruslení super. Namrzlé jen místy. Pod Jelenkou - Luisino údolí kamení. Parkování na velkém v Deštném v pohodě, skibus v 9:28 nebyl plný.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 13.1.2024 13:37
Ahoj. Dnes cca v 8:20 skoro plné parkoviště( místo zbývalo asi už jen pro 6 aut). Místy to bylo namrzlé, některé stopy krásné, některé bohužel rozježděné. Na některých místech hodně foukalo a bylo poměrně hodně lidí. My si to, ale stejně užili.
8:49
9:26

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Hřeben Orlických Hor
Vloženo 15.1.2024 6:22
Nevím o tom, že by se někdy nějak zavíralo. Nedávno jsem ho použil stejným způsobem jako vy a bez problémů.

(Odpověď na dotaz uživatele Monika z 13.1.: Dobrý den, prosimvas, to velké parkoviště pro běžkaře (mezi národním domem a bezkarskymi trasami) je otevrene nějak pravidelně? O Vánocích jsem tam chtěla zaparkovat (vyjet skibusem na Serlich), ale v Destnem nebyl sníh, a parkoviště bylo uzavřené. Děkuji. Monika.)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 10.1.2024 21:59
Velka pochvala panum rolbarum👍😉upravena i mista, kde bylo predtim malo snehu, tak ze lze cele objet bez sundani lyzi. Dnesni svezeni luxusni🌞
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 10.1.2024 19:34
Trasa Šerlich- Peticestí upravená, tvrdé rychlé stopy. Až na několik málo míst to není ledovaté, možná by se dalo na klasiku obejit i bez klistru, "gumu" pod stoupací vosky by to ale chtělo. Za mě super podmínky.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 10.1.2024 9:25
Šel jsem včera úsek Vrchmezí - Šerlich - Velká Deštná - Luisino údolí - Deštné, Jedlová
Úsek Vrchmezí - Šerlich je projetý, bez stopy, ale ledový, na lyžích nejel nikdo a je zde i hodně jehličí.
Úsek Šerlich - Velká Deštná je sjízdný a stopa dobrá, i když umrzlá až ledová
Úsek Velká Deštná - Luisino údolí (zelená) je nesjízdný a hodně ledový - opatrně i při chůzi
Úsek Luisino údolí - Jedlová je v lese ledový a červená značka po loukách bez sněhu (ten je jen na sjezdovce)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 10.1.2024 7:43
Z Mezivrší na Pěticestí a bunkrovkou Pod Homoli, Kapradinkou zpět. Po úpravě podmínky nad očekávání slušné, tuhé vosky, stopa tvrdá, směs starého a nového sněhu. Jen na známých místech méně sněhu a sjízné s vyšší opatrností. Na jedničky to ještě není, ale zase to pěkně jede :-)
16:12
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 9.1.2024 17:25
Dnes Šerlich - VD- pod Homolí. Čerstvě upraveno, nejlepší úsek mezi VD a Pod Homolí. Na trase kolem VD kde přes cestu teče potok hrabali 3 borci sníh z lesa a upravili cestu to tak že se dá přejet. Velké díky. Odpověď na dotaz Zdeňka. Hřeben na Vrchmezí nevím, ale až do Deštného se sjet určitě nedá, tam není po sněhu ani památky.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 7.1.2024 16:24
Dnes Šerlich - Velká Deštná. Podmínky obstojné. Mírně nasněžilo, takže ubylo špinavých míst a nemusí se na okruhu přenášet. Kvůli větru byla místy vyfoukaná místa se zmrzlým podkladem. Na klasiku lze s áčkovými běžkami. Skol!
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 5.1.2024 18:35
Dnes kolem poledne jsem jel skatem trasu Šerlich - VD - Homole a zpět. Podmínky překvapivě relativně dobré, na promrzlém podkladu pár centimetrů nového sněhu. Přenášel jsem pouze koryto potoka na JV (tudy-běžky) cestě pod VD, jinak všude sněhu dost. Prvních 500m je ještě hodně špíny pod vrstvičkou nového sněhu. Úprava bohužel neproběhla, ale od té úterní to nebylo nijak moc rozbité. Dál na Pěticestí už by to asi bylo horší, tam už to úpravu ani nepamatuje. O víkendu to bude chtít být na Šerlichu před osmou než se zaplní parkoviště. Z Luisina údolí už to moc nejde (viz další příspěvek).
12:11
12:35

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Hřeben Orlických Hor
Vloženo 5.1.2024 18:15
Ahoj, dnes jsem jel od Luisina údolí na Velkou Deštnou, klasikou. Od parkoviště musíš kousek běžky poponést. Nicméně 2-3 km k rozcestí je fakt bída, pravá stopa žádná, levá bídná, místy žádná, místy led, místý téměř žádný sníh. Od roczestí k Velké Deštné už se to dá. Zpáteční cesta je o držku. Já bych už nejel v těchto podmínkách.

(Odpověď na dotaz uživatele MRK z 5.1.: Ahoj, jak vypadá Luisino Údolí? Chtěl bych tam zítra 6.1. zavítat. Je možno vyjet z parkoviště, nebo vůbec?
SKOL!)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 5.1.2024 15:37
Fotografie mluví za vše. Cestou z parkoviště na Mezivrší směrem na Anenský vrch... bohužel spíše pro pěší.. jako na jaře.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 7.1.2024 19:29
Ahoj, myslím, že určitě ne. Sníh je pouze nahoře na hřebeni. Byl jsem teda minulý víkend, ale od té doby prakticky nesněžilo.
(Odpověď na dotaz uživatele Jiri z 7.1.: Funguje okruh v Orlickém Záhoří ?)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 3.1.2024 8:34
Zdravím, nalezl jsem ve Studeném na parkovišti dobíjecí čelovku cca.15.12. zřejmě běžkaře. mob.723972680
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 2.1.2024 16:42
Dnes ráno okruh VD, stopy byl sněhem zaváté, ale jelikož nejsem náročná, byla to krásná jízda. Ráno málo lidí, kolem 10:30 už z jedné strany zaplněné parkoviště.
8:19
8:40
9:11
9:44

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Hřeben Orlických Hor
Vloženo 2.1.2024 14:47
Záleží co znamená v týdnu. Ve všední dny by neměl být problém zaparkovat jak v Luisine údolí, tak na Šerlichu. O víkendu je třeba být nahoře opravdu brzo ráno, jinak je parkování bez šance. Pozdeji už je lepší nechat se vyvést autobusem z Deštného. Třetí možnost je nechat auto u Šerlišskeho mlýna, ale to už může být na VD pro někoho daleko, navíc je to tam nyní podle mě nesjizdne (soudím podle toho jak to vypadalo v pátek kolem Šerlichu, kdy se to už fakt nedalo a radeji sem to otočil právě na VD)
(Odpověď na dotaz uživatele Ludva z 2.1.: Ahojte, v týdnu se chystám poprvé na běžky do Orlických hor. Chtěl bych se sjet podívat na VD. Kde je nejlepší nechat auto? Slyšel jsem tip na Luisino údolí, máte nějaké jiné?)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 1.1.2024 12:15
Luisino údolí směr pod Jelenkou je stopa slabší hřeben stopa slušná jemně nasněžilo okruh kolem Velké Deštné taky parádní
9:24
9:24
10:38
10:38

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Hřeben Orlických Hor
Vloženo 31.12.2023 11:46
Na to jaké panuje počasí ještě překvapivě v pohodě. Šerlich - V. Deštná - Pěticestí - Říčky. Přenést jsem musel jen jedno místo na východní cestě Homole - Pěticestí, kde ale přes cestu teče potok tradičně.
14:10
14:55

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Hřeben Orlických Hor
Vloženo 30.12.2023 18:33
Už to je jen pro skalní, mokré a špinavé...fialový klistr, před polednem déšť... pěšáci už prudej i z Luisina údolí...
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 30.12.2023 10:02
Asi bude stačit zodpovědět tu dvojku:) O víkendu nejste v OH nikdy sám a zejména ne o silvestrovském. Nejen běžkaři, ale i kupy pěších. Místa, kde by teoreticky mohlo být klidněji, jako třeba Čihalka, nemají sníh.
(Odpověď na dotaz uživatele Pavel z 29.12.: Ahojte zítra nebo v neděli plánuji jet do Orlických hor. Zajímají mě dvě věci.
1) Jakou trasu doporučíte na klasiku pro rekreačního běžkaře?
2) Jelikož je před Silvestrem, předpokládám, že tam je velké množství běžkařů - nebo se pletu?Rád si totiž vychutnávám na běžkách samotu. Takže jestli tam jsou davy, zvážil bych odložení.)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 29.12.2023 16:05
Mezivrší - Pěticestí ujde. Když vede cesta mezi stromy, je to furt dobré, když pod smrky, špinavé až hrůza. Přes Říčky zpět už to nejde, pod 850 uťaté, 1,5 km ke sjezdovce se musí přenášet pěšky, dál střídavě taky.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 29.12.2023 10:42
Sníh nepromrzá, ale ve strojově upravených stopách to díky malému počtu hodin slunečního svitu v posledních dnech stále není úplná břečka. Stopy jsou s opatrností na béčkových lyžích sjízdné cca od 800 mnm. Na užších cestách jsou plné jehličí nebo bukvic, takže kde nemá rád kaši z klistru a jehličí, ať si vezme brusle. Druhým největším problémem jsou potoky vody z tajícího sněhu, které křižují i stopy, vyznačené na mapách.cz jako strojově upravené. Např. na bunkrovce z Deštného na Sedloňovský vrch jsou dvě až tři taková místa, Na prvním kilometru sjezdu z parkoviště Mezivrší do Říček je takových míst nespočetně - tento úsek je spíše nesjízdný. Naopak, hřeben Orliček v úseku mezi Šerlichem a Zakletým je stále v dobré podmínce, vhodný i na jedničkové lyže. Hnusné jsou strmější úseky, kde je upluženo do ledu (např. travers Komářího vrchu). Pod Anenským vrchem je ještě cca 1 km v dobrém stavu, ale jak směrem na Haničku, tak směrem na Mezivrší už je to horší. Ze Šerlichu na Polomské sedlo a Sedloňovský vrch se dá celkem slušně, jen občas jehličí. Jedničkové lyže bych bral cca nad 950 mnm. výše.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 29.12.2023 8:31
Ano, ale byva brzy plno, je potreba prijet nejpozdeji v 9.
(Odpověď na dotaz uživatele Monika z 28.12.: Prosím o informaci, da se autem v poradku dojet až nahoru na parkoviste Velke Destne - na Serlich? Dekuji.)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 29.12.2023 8:29
Když jste tam v 8:30, nejpozději v 9 hod., tak ano. Jinak je plno a PČR vás pošle pryč. Lepší je Luisino údolí, ale dnes (29. 12.) jsou tam závody. Jinak silnice jsou téměř bez sněhu.
(Odpověď na dotaz uživatele Monika z 28.12.: Prosím o informaci, da se autem v poradku dojet až nahoru na parkoviste Velke Destne - na Serlich? Dekuji.)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 28.12.2023 19:38
Na Červenovodském sedle jsme si naplánovali zastávku na dnešní cestě dále do hor.
Okruh kolem Bukovky je nesjízdný. Na trasách kolem Suchého vrchu leží spousta jehličí a větviček a na několika místech se musí přenášet. Kalorie jsme nakonec spalovali jen na zhruba kilometrovém úseku mezi sedlem a Hvězdou s relativně čistým sněhem. Ježdění na tom, co zbylo po poslední předvánoční úpravě, není nic, kvůli čemu byste sem zatím měli mířit...
13:24
14:04
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 28.12.2023 15:44
Skate Říčky, Mezivrsi, 5cesti, Homole, VD, okruh kolem VD. Z Ricek na Mezivrsi to nedoporučuji, hodně potoků, z Mezivrsi na 5cesti zmrzlé, místy rozbité, ale dalo se. Zbytek potom dobré až výborné podmínky, pevný podklad až do cca 13.00, kdy jsem končil. Klasika by taky šla, pevná, údržba, rychla stopa
9:56
11:41
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 28.12.2023 10:36
Běžkovali jsme od pondělí do středy a všechny 3 dny parádní svezení (vždy mezi Šerlichem a Říčkami - VD, Pěticesti, Mezivrši....- , projeli jsme oblast křížem krážem a velký dík za údržbu stopy i v těchto podmínkách. Rádi se vrátíme.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 27.12.2023 22:44
I když to tu už někteří psali, nedá mi to, abych nevyseknul velkou poklonu Sportprofi za skvělou a hlavně inteligentní péči o trasy. Zatímco z Říček po Homoli jela rolba už za úterního deště a tepla (možná to jinak nešlo - nijak nesoudím), aby poté nové stopy od lyží i nějaké čtyřkolky zmrzly do hrbolatého mlatu tak od Šerlichu po Homoli se upravovalo až po ochlazení, takže trasa byla na současné podmínky prostě fantastická! Příslušný obnos na úpravu stop odeslán, udělejte to také, zaslouží si to!
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 27.12.2023 18:06
Ze Šerlišského mlýna k pramenům Bělé, dneska dopoledne, krásně upravená stopa, sněhu dost. Jediný mírně horší úsek klasicky stoupání z Polomského sedla na Polomský kopec, kde je sněhu méně a v horší jakosti
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 27.12.2023 14:54
Upravený rychlý luxus....od Homole starší, ale jde to.... Mezi Jelenkou a Luisiny údolím upravený 3 km luxusní úsek směr Zdobnice
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 27.12.2023 12:16
Krásně svezení. Ráno se dobře parkuje, kolem 11:00 už při parkování zmatky a lidé stáli frontu a čekali, kde se uvolní místo.Krásná stopa ! Díky rolbaři!👏👏👏
9:30
9:59
10:20

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Hřeben Orlických Hor
Vloženo 27.12.2023 12:09
Dnes 27.12. v 8:30 Okruh VD- Zákoutí. Krásné svezení, upravenà stopa. Velké díky rolbařům!!! Stopa byla zmrzlá, tak to jeli krásně i na šupinach.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 26.12.2023 19:46
Klasika, Šerlich - 5cesti a zpet, mazal jsem cerveny klistr. Od Homole na Peticesti projeto - Ricky se pochlapili.
Asi hodinu prselo, na to jake je pocasi to hodnotim pozitivne, muze to byt horsi😀
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 26.12.2023 19:18
V poledne kolem Velké Deštné. Na klasiku stopa nějaká byla, ale občas se ztrácela. Sníh mokrý, pod stromy jehličí, ale jinak sněhu ještě dost. Na skejt trochu měkčí, ale stále v pohodě. Nahoru lepší pravá cesta, levá celkem rozšlapaná od pěších, ale dalo se v tom jet.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 26.12.2023 18:36
Parádní svezení na klasiku. Cestou jsme potkali rolbu co upravuje stopu, tak že i stopa byla perfektní.
Na Pěticestí jsme si dali čaj s rumem a jelo se nám ještě lépe. Nahoře je síla sněhu cca 50 cm, tak že ještě pár dní vydrží. Jinak vítr na parkovišti v Mezivrší byl, ale v lese to pak šlo, příjemné svezení málo lidí, vřele doporučuji..
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 26.12.2023 15:45
Luisino údolí, Jelenka, okolo VD a zpět, cca 14 km, stopa na klasiku minimální, hodně jehličí, nahoře mlha a vítr, dvojkové běžky,.romantika vypadá jinak, ale pro nás skalní v zásadě dobrý,.každý pohyb se počítá:-)
10:20
10:39
10:40
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 25.12.2023 14:17
Serlich a kolečko kolen V D... lepší na klasiku, mokrý, těžký, ale celkem slušný svezení...na bufetu plus 4.... žlutý klistr
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 23.12.2023 20:50
Serlich Bukacka Sedlonovsky ⛰ Černý kříž a Narodak. Stopa upravena, rolbarum velký dík. Krásná předvánoční ptojizdka, i když ostrý padající sníh bicoval me tváře.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 23.12.2023 16:04
Panské Pole - Mezivrší - Pěticestí a kousek směrem na VD a zpět, vše klasicky.
Stopy po dnešní úpravě OK (rolbařům velký dík), ale při intenzivním sněžení postupně mizí. Stopa na Panském poli trochu měkčí, výše potom OK. Počasí nic moc - teplota sice na PP -2°C a na Pěticestí cca -4°C, ale postupně začalo hustě sněžit, viditelnost tak 100m, bez brýlí každý sjezd utrpením. Máznout stačilo jednou fialovým SWIX V45. Lidí málo (pěšáci žádní :-)), sněhu dost (zejména na hřebeni), ale vespod je to měkké (na nacucaný rozbředlý sníh napadla dávka čerstvého) - byl by potřeba pořádný mráz aby to ztuhlo (předpověď ale moc optimistická není :-() Přesto všechno prima Vánoční poježdění :-)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 23.12.2023 14:30
Z Luisina údolí na Korunku a zpět, rolba jela za námi, pod Homolí proti nám, manšestr ke Korunce, ale pořád se sypalo,btak to asi trochu zapadá, mínus 3, spoustu čerstvého sněhu, díky rolbarum, oceňuji platbou borce ze Záhoří 👍 za manšestr zážitek
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 23.12.2023 11:36
(Odpověď na dotaz uživatele Tomáš z 23.12.: Ahoj, nevíte, jestli Deštné projíždí dnes stopy? Díky)

Ano, Deštné aktuálně projíždí stopy. Patří mezi ty upravovatele, jejichž úpravy jsou online vidět i v průběhu akce. Na https://www.destne.info/#/bezky nebo na mapy.cz
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 22.12.2023 13:12
Dnes rano 8°°-10°° okruh kolem VD, dnes opravdu pro otrlé a zkušené běžkaře, -2°C,silný vítr, sněžení, nový sníh, vyfoukané sněhové plotny, závěje, ledový podklad se zároveň bořil, stopa se za vámi rovnou uzavírala, podmínky vhodné pro backcountry běžky, zítra pokud to projede rolba budou parádní podmínky. Nahoře jsem byl sám, když jsem se vracel potkal jsem pár stejných magorů :-) Skol !
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 22.12.2023 0:36
21.12.2023 okruh z Mezivrší přes Říčky a Pěticestí. Silné sněžení, asi 30cm nového mokrého sněhu. Jel jsem na BC běžkách, takže jsem se moc nebořil. Projeto nebylo nic.

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotky na mapě

Hřeben Orlických Hor
Vloženo 21.12.2023 15:35
Dopoledne že Mlýna a Serlich, okruh kolem VD a zpět...20 cm nového sněhu, ve mlýně plus jeden, rolba protahovala parkoviště. Sníh dost mokrý a těžší...na skate to nejde, i klasika cestou zpět zasypána, trochu hancovina, pořád sněžilo. Na srubu pod V D plus 0.5...maza fialky, pak i červený...v deštný už je to ale déšť, nahoře to jde, vítr jen kolem Masarycky na otevřeném místě, za chatou v lese až metrový duny...kdo je na nostalgii a romantiku bez úpravy, neváhejte. Po zitrejsi úpravě to bude opět luxusní, čekají nás bezkove svátky 👍💪😝
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 20.12.2023 19:19
20.12.2023 odpoledne trasa: parkoviště Šerlich-sedlo na rozhlednu Vrchmezí. Nový sníh cca 10cm. Stopa projeta jen několika běžkaři. Zimní podmínky, vítr-mlha-zmrzlé sněžení.

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotky na mapě

Hřeben Orlických Hor
Vloženo 19.12.2023 12:41
Okruh okolo VD. sněhu zatím dost. Podklad po ránu hodně tvrdý na skate to bylo dobrý, ale na klasiku asi bude problém co namazat. V klasické stopě ledová zrcátka.
8:52
9:36
9:56
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 18.12.2023 20:55
Okruh okolo rozhledny Velká Deštná dnes ještě v pohodě, jak klasika tak skate. Místama trochu ledovka, ale azzuro a ty panoramata:-)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 18.12.2023 17:22
Dnes na Mezivrší v poledne počasí luxus a to asi bylo jediné pozitivní, jinak ledová hora, hroudy ledu, rozšlapáno a stopa jen občas, i mírné sjezdy o slušný rozbití h....
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 17.12.2023 17:41
Mezivrší - sedlo pod Šerlichem. Pěkné svezení, upraveno na skate i klasiku. Škol all.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 16.12.2023 17:22
Mezivrší, Pěticestí, Jelenka a zpět skate. Stopa občas ledová, ale na skate mnohem lepší než před týdnem, kdy se museli tahat lyže ze sněhu.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 16.12.2023 14:58
Šerlišský mlýn, Šerlich, Velká Deštná, i s odbočkou na Vrchmezí pěkně upraveno, tvrdý ale ne ledovatý podklad na skate i stopa, hezký svezení pro všechny styly. Sníh daleko lepší, než by se po obleve dalo čekat. Na mlýně kolem 14. h 0 stupňů, na klasiku fungoval Swix v55
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 16.12.2023 12:57
Serlich na Mezivrší, paráda, nikde nic neleze, pravá strana na skate o fous lepší, na srubu na velký 0.5 plus...ani od pěšáků to není nijak zrajtovany
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 15.12.2023 17:18
Z Luisina po Homoli uprava na klasiku i skate, dal na Peticesti krasna stopa na klasiku od skutru na vychodni i zapadni ceste, na brusleni to ale neni, ledovy krivy podklad, viz fotka. Jediny bruslar, kteryho jsem potkala, makal soupaz ve stope. Snehu do 15 cm a jsou i prvni mista, kde leze teren, tak snad neco napadne.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 14.12.2023 22:37
Ahoj. Dnes projeta stopa na klasiku z Serlichu na Peticesti. Na skate upraven okruh kolem Deštné. Co jsem viděl, tak zbytek hřebenu na skate nedoporučuji.
(Odpověď na dotaz uživatele Honza1994 z 14.12.: Ahoj, má někde info jak to vypadá v úseku Šerlich-Pěticestí-Panské pole s ohledem na tento víkend? Díky)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 11.12.2023 17:15
Výšlap z Jablonného (teplota kolem 0 °C), běžky nasazeny až za Jamným u Urbanova kopce (prošlápnul jsem nově), od 5 bratří lepší kvalita sněhu i stopy od ostatních. Strojové stopy už nebyly nikde znatelné (sobotní noc padal sníh). Běžkařů však bylo docela dost, tudíž bylo uježděno a úseků na bruslení bylo též mnoho, protože byl pevný podklad a nenapadlo velká vrstva nového.
Kolem Suchého vrchu, Pod Bradlem, U 3 pánů, ke Hvězdě dobré stopy i sníh. U Červenovodského sedla a kolem Bukové hory už byl odpoledne kolem 0°C a lehce ledově pršelo, vosky mi tam nezabírali žádné. (Navíc od Náměstíčka směrem k čenkovickým vlekům je těžba dřeva, musí se obejít lesem.)
Celkem najeto 35 km (včetně terénu, kde nikdo neprojel).
Snad to někomu pomůže - kam jet a kde to ani nezkoušet při nadcházející oblevě.
10:04
13:10
13:15
13:25

» Zobrazit všechny fotky (celkem 10) + jejich polohy na mapě

Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 11.12.2023 8:43
Dopoledne, kolečko kolem V.D. - lepší na skate, žádný velký boření, klasická stopa nic moc...u bufetu -0,5 stupně
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 11.12.2023 8:10
Serlich - Peticesti. Na skate to je dobre pod Homoli, pak hodne velka divocina serpentinama. Druha strana je lepsi, nahoru ke sjezdovce chybi tak metr sirky na skate.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 10.12.2023 11:27
Mezivrší, Pěticestí a kolem Homole zadní cestou zpět skate. Sněhu hodně, ale po úpravě napadlo a zaválo, takže na skate místy dost hluboké. Celkově OK.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 9.12.2023 23:20
Šerlišský mlýn-Polomské sedlo-Šerlich-V.Deštná-Pod Homolí-Pěticestí a zpět. Fantastický prašan, na hřebeni většinou projeta jedna stopa na klasiku. Strojová byla spíš zafoukaná. Viditelnost mizerná až žádná, difuze, ale pár stupňů pod nulou takže vydržel suchý. Parkoviště dole v poledne plné, nahoře na Šerlichu pak také, kupodivu je to na straně cesty na V.Deštnou zavřené. Nad Deštným uježděný sníh na silnici, níž asfalt. Lidí ve stopách rozumně, směrem na Pěticestí už málo. Oba bufety otevřeny.
14:12
15:27
15:31
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 9.12.2023 20:05
Trasa Panské Pole - Mezivrší - Pěticestí - Pod Homolí - Horní stanice "nové lanovky" ze Záhoří a zpět přes Korunku, celkem cca 32km vše klasicky. Teplota ráno v cca 9 hod na Panském poli cca -2°C, od Anenského vrchu dále potom cca -3- -4°C. Nízká oblačnost, skoro bezvětří, viditelnost 50-200m, mrznoucí mlha. Mazání SWIX V55 Red Special (nepříliš vhodný - mazal jsem předchozí den večer a nepředpokládal jsem další sněžení) - nicméně vydržel bez přemazání celou trasu. Sněhu na Panském poli cca 15-20 cm, výše potom 30-40 cm, z toho 5-10 cm čerstvého prašanu (na návětrné straně závěje). Stopa z Panského pole až na Pěticestí upravená v pátek a těsně přede mnou ji někdo projel, takže OK, na skate to bylo trochu horší (měkčí + 5cm čerstvého prašanu). Z Pěticestí dále potom nic moc - v pátek sice proběhla úprava, ale v noci sněžilo a foukalo, takže stopa kompletně zavátá - klasici si to nějak prošlapovali, skejtáci jim to ničili ;-). Z rozcestí Pod Homolí až k horní stanici nové lanovky (resp. až Pod Jelenku - viz mapa úpravy) úprava v pátek neproběhla, ale je to tam ujeté a v pohodě sjízdné (samozřejmě bez stopy). Zpět přes Korunku v úseku Pod Homolí - Korunka totálně bez úpravy, ale vzhledem k množství sněhu a podkladu ujetém traktory nebo náklaďáky to bylo na klasiku sjízdné (díky člověku, který to prošlápl přede mnou) - na skate ani náhodou. Úsek Korunka - Pěticestí ještě horší - bez úpravy + navátý sníh, opět naštěstí přede mnou někdo 1x prošlápl (díky), takže se to jakž takž dalo. Bohužel jsem cca v 1/2 potkal dva "přespolní běžce", kteří klusali z kopce a samozřejmě tu 1x prošláplou stopu spolehlivě likvidovali. Sněhu tam bylo cca 40 cm - lyže se bořily tak 10-15 cm, ale hůlky šli místy až na podkladový asfalt. Přesto by se to, minimálně v úseku Mezivrší - lanovka, dalo i na áčkových lyžích (z Mezivrší dolů na Panské pole raději ne a nebo si dávat pozor). Pod Homolí nějaký mamlas čerstvě zaparkoval osobní auto v příkopu - nejsem sice škodolibý, ale v tomto případě... Moc by mne zajímalo co tam dělal (a jak se tam vůbec dostal), když už je minimálně týden zima a dost sněhu. Rád bych věřil tomu, že tu devastaci okolí (budou ho muset nějak vykopat, vytáhnout a někudy odtáhnout) dá do pořádku, ale 100% to dopadne jinak :-(, takže si dejte v okolí pozor.
Lidí bylo relativně málo (na to kolik bylo sněhu jsem čekal více) a parkoviště na Panském poli i Mezivrší byla skoro prázdná (PP při odjezdu před třetí hodinou obsazeno tak z 1/2, Mezivrší při průjezdu tak z 1/10), pěšáků celkem 10 :-(
Každopádně i přes ztížené podmínky fajnový začátek sezony, doufám, že bude lepší než ta loňská - přerušovaná.
9:06
9:44
9:59
10:42

» Zobrazit všechny fotky (celkem 10)

Hřeben Orlických Hor
Vloženo 9.12.2023 19:37
Od parkoviste nalevo stopa perfektni az po Bukovou horu kde bohuzel probiha těžba dřeva a nedá se to projet. Prava strana až ke Kramařově chatě lepši ale rovněž velke kolečko směrem k Boudě je rozjete od lesáků, lepši tam nejezdit a držet se v hornich partiich
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 8.12.2023 22:58
KOZLOV: louky kolem Kozlovského kopce čerstvě upraveny na klasiku i bruslení. Klasika super s občasnou opatrností nad jedničkové lyže. Na bruslení je to horší, často se boří. Některé části jsou jen prošlápnuté, ale i tak velmi pěkné.

V lese určitě na dvojkové lyže.

Aktuální a bližší info nejen na fb Pekláku.
Podorlicko
Vloženo 8.12.2023 19:08
Serlich-Vrchmezi-Velka Destna-Peticesti-Serlich
Vsude nova uprava. Na vetrnych mistech se stopy rychle zafoukavaly.Kde bylo chraneno stromy pred vetrem, tak krasna stopa.
Kde upravovali z Destneho v tydnu, tak na skate krasna vymrzla trat. Od Homole na Peticesti dnes uprava po tydnu a bylo to mekci, ale na skate uplne v pohode.
O problemu mezi Homoli a novou sjezdovkou uz vsichni psali. Kdo muzete jedte o vikendu do stopy, kdy budou idealni podminky. Od pondeli to vzhledem k otepleni bude asi bida, moc velka vrstva snehu neni a na par mistech bylo na boruvci, ci naznak asfaltu vydreno jiz dnes...
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 8.12.2023 18:57
Tak jsem vyrazil na okruhy u Žamberka a stálo to zato. Samozřejmě sněhu moc není, je potřeba dát trošku bacha na krtince, misty jsou ledové plotny, ale celkově použitelné svezení na skate. Stopa na klasiku už je vydřená více na trávu...
(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 8.12.: Ahoj, nevíte někdo jestli jsou okruhy u Žamberka stále použitelné na skate ? Rád bych vyrazil dnes odpoledne. Děkuji)
Podorlicko
Vloženo 8.12.2023 17:56
Serlisky mlyn - Serlich - VD - Vrchmezi
Vsude nova uprava a krasne podminky👍
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 8.12.2023 11:32
Na klasiku v pohodě, zvlášť turisticky. Ale i tak většinu cesty bude strojově upraveno, jen od sjezdovky pod Homoli to je rozježděný...
(Odpověď na dotaz uživatele Honza M. z 8.12.: Chtěl bych se zeptat na stav stop na hřebeni v úseku Šerlich - Hanička. Zvažuji jet tento úsek v sobotu na klasiku. Děkuji! :))
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 8.12.2023 7:38
Cer.sedlo-Hvezda-5bratri-3pani-SV a zpet na Hvezdu po zelene-dl na Cer.sedlo.Bajecny svezeni.Stopa kompaktni.Perfektni podminka.
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 8.12.2023 0:24
Stopy města Svitavy - jen klasické stopy, upraveno je část stop. Stopaři ji ohodnotili za 3 z 5. Což opdovídá, že občas něco leze. Takže na dvojkové lyže dobré svezení.

Zbývající okruhy v lese jsou vyšlapané od líní, takže také sjízdné (někdy i lepší stopa).

Vše přímo stopaři píšou na tento WEB:
http://www.sportes.svitavy.cz/cs/m-207-bezecke-okruhy/

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Podorlicko
Vloženo 7.12.2023 21:18
Dojet do Rokytnice se zatím dá, ale není upraveno, je jen místy prošlápnutá stopa.

(Odpověď na dotaz uživatele Eva z 7.12.: Nevíte někdo zda se dá dojet až dolů do Rokytnice? Chceme jet v sobotu přejezd Orlických hor z Deštného do Rokytnice. Děkuji. EM)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 7.12.2023 21:04
Dnes skate z Šerlichu přes Velkou Deštnou, Jelenku, Bunkrovkou na Pěticestí, Mezivrší, Anenský vrch do Rokytnice. Východní cesta na Velkou deštnou tradičně rozdupaná jako tankodrom, ale až po sjezdovku nad Záhořím celkem pěkný svezení. Od sjezdovky k rozcestí Pod Homolí rozježděno autama, tam je to o hubu. Od rozcestí Pod Homolí dále bez úpravy, jen vyšlapaná stopa na klasiku. Od Haničky na Panský pole opět rozježděno od aut. Podmínky ideální, ale dokud nebude úprava, tak na skate rozhodně nedoporučuju.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 7.12.2023 12:42
Za Mlýna směr Narodak, po dlouhé rovince mezi serpentinama vypluzena cesta od Narodaku směr Zákoutí. Nástup na jedničkový lyže od Narodaku vyloučen. Jinak super podmínky, na srubu pod Velkou mínus půl stupně, pod Bukackou téměř přikrytá voda...
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 5.12.2023 17:30
Dnes nádherné podmínky., sem tam dokonce i azuro. Opravuji předchozí zprávu od Jana ohledně Masaryčky - zavřeno má pouze dle papirku na dveřích do 7.12. :-) SKOL :-)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 5.12.2023 17:25
Serlich - Velká Deštná - Masarykova chata - Černý kříž - Narodak. Skvělé podmínky, všude čerstvé upraveno rolbou, jenom asi 2km před Narodakem stopa zničená autem. Masarykova chata tento týden zavřená. SKOL
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 5.12.2023 16:48
Dnes dopoledne z Mezivrší - Peticesti - Kunštátská Kaple -Homole a zpět. Naprosto bez údržby. Parkovné 100,- ŽÁDNÉ auto! Asi běžkaři už vědí, co se tu koná. 20 km beze stop. Ostuda. Homole navíc rozbitá nákladními vozy!
Závěr: Jako trénink odolnosti dobrý.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 5.12.2023 20:29
Studené - okruh kolem studeneckých skal, krásně projetý na klasiku, z kopce vyhrnuté i na brždění, vyhrnuté parkoviště za kravínem u začátku trasy. Nádhera. Hodně sněhu.
Podorlicko
Vloženo 4.12.2023 21:57
Dnes vyzkoušeny okruhy u Žamberka a za mě jeden z nejlepších povrchů na skate. Upravený je 5km okruh natažený po loukách. Aktuálně to trochu zafoukává, ale borci to určitě zase projedou. Tak snad to chvilku vydrží!
19:04
19:17

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Podorlicko
Vloženo 4.12.2023 15:25
Kašparova chata - České Petrovice - Rozhledna Amálka - dnes 4.12. proběhla úprava běžeckých stop.
Aktuální informace v odkazu. https://www.ceskepetrovice.cz/bezky-ceske-petrovice
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 4.12.2023 14:25
Výborné sněhové podmínky na "turistické" běžkování. (Restaurace na Švabinského chatě zavřená :-/) V okolí Kozlovského kopce vyrolbované stopy (místy zaváté, tam, kde moc lidí nejelo - na vrcholu). V nejnižších bodech pod kopcem (jih) byly vyjeté ledové stopy.
Nejlepší skluz a stopy na severním svahu kopce. Po této oblíbené upravené oblasti jsem vyrazil směr Ústi nad Orlicí. Zde je již stopa vyjetá jen ostatními běžkaři, ale je to upěchované dostatečně i přes části pošlapané pěšími. Místy vylézá ledový podklad (krátké úseky). Dále za Javorníkem severně (za Peklákem) kolem Přívratu jsem už místy musel razit novu cestu (nebo jsem nenašel vyšlápnutou). Za Přívratem už je zase vyjetá stopa i pokračoval jsem podél zalesněného hřebenu (po soumraku). Pouze krátkou část pod Andrlovým chlumem jsem prošlápnul nově. Poté už jen kousek přes silnici a po krajnici dojet na nádraží (mimo silnici byl sníh všude).
12:56
13:15
13:17
13:33

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (12)

Podorlicko
Vloženo 4.12.2023 9:51
Kozlov naprostá bomba. Sněhu spousta, nikde neleze podklad. Spousta stop jak strojových, tak vyšlapaných.
Podorlicko
Vloženo 3.12.2023 19:35
Hradec Králové a okolí - z HK po loukách na Stříbrný rybník - včera ok, dnes fantastické svezení i se sluníčkem, prašan, sněhu dost. V lesích v okolí někde horší místa, sem tam led/kamínek, zejména v místech, kde je hustší les. Na nové lyže do lesa zatím ne, na starších v poho, většina míst lze objet.... i tak úspěch, loni takovéto podmínky v HK nebyly za celou zimu. Tak jezděte, než to roztaje :)
Podorlicko
Vloženo 3.12.2023 18:20
Celý víkend skvělé svezení ....
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 3.12.2023 13:45
Pocasi skvělé, ale stopa z Mezivrsi na Peticesti dnes ráno zasypana cca 15-20 cm snehu, takze jsem si ji proslapl. Ani směrem na Haničku žádná strojova úprava, ale to trochu lepší - stopa už pouze od lidí, místy lepší , místy různé rozdupano..Skol
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 3.12.2023 5:32
Trasa Červenovodské sedlo směr Buková hora protažena. My jsme šli na hřeben mezi Vyprachticemi a Herolticemi, kde byla stopa proslapana.
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 2.12.2023 18:04
Serlissky mlýn, Vrchmezí,Šerlich, Sedlonovský černý kříž, upraveno, -6, modrý extra, krásný svezení. Sněžilo, ale alespoň jedna stopa dobře projeta, od Polomskeho vrchu na Vrchmezi zafoukano. Na skate to taky šlo, samozřejmě po první úpravě a při sněžení měkké.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 2.12.2023 17:20
Na sedle -3°, celé odpoledne sněžilo, ale nijak hustě, zesílilo to až při odjezdu. Prašan, takže volba mázy byla jasná. Úprava rolbou ráno, takže po obědě už byla stopa v otevřených úsecích zafoukaná, v lese ale ok. Zespodu do toho jde ještě dost voda, ale to zmrzne. Hlavně v úseku 5 bratří - 3 pánů se dá škrtnout o podklad. Na západní strane bukovky se mezi Náměstíčkem a sjezdovkami těží dřevo, tak je tam páska se zákazem vstupu, což ale nebrání odvážnějším projít.
14:10
15:14

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 2.12.2023 17:16
Hanička - Mezivrší dneska projeto rolbou, ale bez stopy na klasiku. Na skate zatím fajn, uvidíme kolik přes noc napadá, už teď před večerem bylo tak 4cm zase nasněženo. Díky za úpravu!
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 2.12.2023 15:47
Kozlov - dnes dopoledne chlapi - srdcaři - poprvé projeli na skútrech stopu na loukách okolo. Podklad měkčí. Připraveno je i parkoviště naproti zastávce. Příjemné svezení.
Podorlicko
Vloženo 2.12.2023 9:46
Skvělá zpráva pro všechny milovníky bílé stopy ❄️ ❄️
V okolí Českých Petrovice a Kašparovy chaty právě probíhá úprava běžeckých stop.
Aktuální informace v odkazu. https://www.ceskepetrovice.cz/bezky-ceske-petrovice
Rolbař Richard Mráz vás všechny zdraví a těší se, že dorazíte.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 1.12.2023 13:11
Mezivrší - Pěticestí - Homole a zpět, paráda, cca 25 cm sněhu, pod sněhem led,-5°C,mírně zataženo, sporten perun se skinem, stopa vyjetá od lidí, nikde nikdo, potkal jsem 3 lyžaře, parádní začátek sezony, na bruslení není upraveno.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 30.11.2023 11:43
https://www.destne.info/#/aktualityi běžky.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 30.11.2023 11:16
Kozlov - Noční výjezd po večerním sněžení.
Sněhu už dost na jedničkový lyže.
Po prošlápnutí zasněžených stop na louce mezi rozhlednou a bus zastávkou už byly další kolečka absolutně bez chyby.
21:01
21:01
Podorlicko
Vloženo 30.11.2023 10:38
Kozlov velmi dobře sjízdný na listopad. Občas měkké pod sněhem, ale jinak pěkné svezení ve stopách vyšlápnutých zatím jen od lidí.
Podorlicko
Vloženo 28.11.2023 20:43
Šerlich-VD ušlapaný podklad od pěších a na tom cca 8cm nového sněhu. Dále Jelenka a Homole trápení i na klasiku, bez projetí 15 až 20cm prašanu. Prošlapával jsem novou stopu, ale na listopad super 😀
9:29
10:06
10:06
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 28.11.2023 15:15
10 hod. Šerlich parkoviště vpravo na V. D. Dále odbočka na Lunisino a zpět
Mlhavo drobné sněžení-3° 20cm prašanu stopa od lyžařů na klasiku.
11:12
11:26
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 27.11.2023 7:19
Od Mezivrší vyjetou stopou od auta na Peticesti a poté pod Homoli vyslaplou stopou. Místy trochu natáté od spodu, ale jinak paráda na začátek sezóny. Ani jednou nějaký kamínek. Vše na sněhu a bez lidí
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 26.11.2023 21:05
Z Šerlichu na VD klasicky lyžařskou cestou, po silnici i pro bruslaře. Dál jenom klasika, ve sjezdu Pod Homoli rozježděno kvůli dostavbě lanovky ze Záhoří. S opatrností sjízdné.
14:35
14:35
14:59
15:02

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Hřeben Orlických Hor
Vloženo 26.11.2023 16:29
Ze sedla na Suchak. 5-15cm. Je to jetelne na starsich lyzich, misty leze podklad, kameny, sisky, ale svezeni pekne. Zpet jsem od krizeni jel zbabele po silnici 😃
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 26.11.2023 15:19
Dobrošov, projeto nečekaně už rolbou, moc díky! Úžasné to bylo.
Broumovsko a Náchodsko
Vloženo 26.11.2023 13:12
20 čísel prašanu, možná víc, v úseku Šerlich - Pod Homoli pěkná stopa od lyžařů, dál směrem na Peticesti projeto méně. Hezký první lyžování.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 25.11.2023 21:02
Dopoledne s dětmi sáňkování v deštném, 15 cm sněhu,vod té doby určitě připadlo, Kamenačky a hurá vna hřeben... prodejte reference
Hřeben Orlických Hor

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Orlické hory