Hřeben Orlických Hor – rady a tipy pro běžkaře

KamZaSněhem.cz přináší zejména zprávy o aktuálních podmínkách - pro oblast Hřeben Orlických Hor jsou zde.

Na této stránce ale najdete rady, které zůstávají platné dlouhodobě:

Tipy na výlety a další články

10 důležitých míst v Orlických horách

Lyžařská centra Deštné a Říčky, sedlo Šerlich, nejvyšší hora Velká Deštná, rozcestí Mezivrší a Pěticestí. Co dalšího se dostalo výběru míst v Orlických horách, která se bežkařům hodí znát?

Mezi Haničkou, Říčkami a bunkry

Jižní část hřebenovky Orlických hor je běžkaři vyhledávána o něco méně, než trasy v centrální části hřebene. Pokud ale o něco nižší nadmořskou výšku vykompenzují slušné sněhové podmínky, dá se na trase mezi Haničkou a Říčkami pěkně lyžovat. A také spatřit množství bunkrů, jak ukazuje i video připojené k článku.

Lyžaři radí lyžařům

Mezi zprávami o aktuálních podmínkách se objevily některé odpovědi na dotazy, které mohou pomáhat i po delší době. Přesunuli jsme je sem:

Dotaz Vloženo 4.1.2023 21:23
Dobrý vecer, prosím o tip na trasu s nejlépe rovinatejsim terénem či okruhy pro začátečníky. Kde ideálně co nejblíže zaparkovat u nástupního místa. Moc děkuji za radu.
Vloženo 7.1.2023 8:21
Aktuálně nikde není sníh. Jinak v OH za mě pro začátečníky nejlepší tratě v Orl. Záhoří. Nástup třeba u Bedřichovky. Ale teď je tam tráva.
Vloženo 8.1.2023 19:33
Také bych začátečníkům v Orlických horách doporučil na prvním místě Orlické Záhoří. S doplněním, že tam ale problémy s nedostatkem sněhu bývají častější.

K tomu mohu doproučit několik úseků na trase tohoto výletu https://www.kamzasnehem.cz/video/hanicka-2013-03. Úsek mezi Haničkou a Mezivrším bude pro nezkušené běžkaře vhodný zejména v době, kdy není rychlý sníh - v takové době není kopec od Haničky náročný a v druhé půlce už je trasa na Mezivrší rovinatá. Parkoviště u Haničky je. Naopak chybějící nástup od parkoviště je nevýhodou okruhu z Pěticestí pod Homoli. Ale k Pěticestí se dá vyjel lanovkou z Říček. Dolů podle sněhových podmínek a rychlosti sněhu - pokud sníh není zmrzlý, sjezd zpátky do Říček není těžký.

Z parkoviště na Šerlichu je celkem rovinatá trasa směrem na sever, k Vrchmezí.
Dotaz Vloženo 12.2.2022 18:15
Prosím nějaký tip na běžkování s malými dětmi v orlických horách. Kde se dá v pohodě zaparkovat i v neděli a je tam hned běžkařská trasa (pokud možno žádný extra krpál)
Vloženo 12.2.2022 22:29
Okruh v Orlickem Zahori
Dotaz Vloženo 25.12.2018 18:44
Zdravím,
Jedu k tetě na chalupu do Orlických hor a ráda bych na běžky.muzete mi doporučit výchozí bod a kde popř půjčit běžky? Budu poblíž Rokytnice u Orlických hor. Děkuji moc za tipy a mějte hezké svátky 🤗
Vloženo 26.12.2018 17:13
Vhodným nástupním bodem pro nástup na běžky z okolí Rokytnice je parkoviště u Haničky. Jde tedy o stejné místo, které je popsáno u tohoto staršího výletu https://www.kamzasnehem.cz/video/hanicka-2013-03. Napadne-li sněhu ještě více, nebo napíše-li sem někdo, že je to sjízdné, dá se nastoupit na běžky přímo z Rokytnice.

Kde půjčit běžky bohužel nevím, ale třeba mě někdo doplní.
Vloženo 26.12.2018 19:49
Běžky lze půjčít v Rokytnici.Outdoor Sport Rokytnice,kousek za náměstím.
Dotaz Vloženo 11.2.2018 18:34
Chci se zeptat co je to bunkrovka a kudy prosím vede?
A ještě jaká je cesta od Národního domu na Šerlišský Mlýn ?
Děkuji
Vloženo 11.2.2018 20:29
Bunkrovka je cesta která je lemována malými bunkry, tzv. řopíky. Je to obecný název, jedna taková cesta je z Deštného od Národního domu, na Sedloňovský vrch, další je třeba ze sedla Pod Homolí na Pěticestí po západním svahu. Obě jsou na turistické mapě jako značené cyklotrasy. Cesta od Národního domu na Šerlišský mlýn je stoupání asi 4,5 km, pak se profil na 2 km srovná a ze Sedloňovského vrchu se na Šerlišký mlýn 3 km sjíždí. Celkem asi 10 km.
Dotaz Vloženo 8.2.2018 12:35
Zdravím všechny, jsem z daleka a o Orlických Horách jsem mnohé slyšel...rád bych se tam přijel podívat...dovede mi tady někdo poradit, zda jsou nutné na Šerlich sněhové řetězy (ja tam někde značka)? Děkuji moc předem.
Vloženo 8.2.2018 13:33
Sněhové řetězy netřeba. Jen se parkoviště obvykle o víkendu docela brzo zaplní a pak je rozumné respektovat různé zákazy stání - policie tam dává pokuty.
Dotaz Vloženo 7.2.2017 14:15
Zdravím všechny. Jako hobík je naše max. tak 25km. Budeme týden v deštným a někam se dostat na běžkách problém není ale jak nazpátek? Máte někdo nějakou radu na trasu a autobusem, skibusem nazpátek? Za případné rady budu moc vděčný
Vloženo 7.2.2017 21:07
Nejlépe asi naopak vyjet ráno busem nahoru na Šerlich (např. 9:06) a pak někam po hřebenovce např. Velká Deštná, a zpět přes Šerlich na Polomské sedlo, z Polomského sedla pak je pohodlný asi 7 km sjezd přes Sedloňovský Černý kříž až do Deštného, nebo lze z Polomského sedla sjet i přes Šerlišský mlýn. Další možnosti lze plánovat třeba podle mapy upravených běžeckých stop - viz odkaz zde, lze zkusit třeba některou z tras Orlického maratonu viz https://www.ski-tour.cz/cs/zavody/orlickymaraton. Počasí na příští týden vypadá super, bohužel asi nebude nový sníh, v lesních úsecích tak asi bude horší sníh - špinavý s jehličím.
Vloženo 8.2.2017 6:59
Klasika je od Nároďáku na Polomské sedlo a přes Bukačku, Šerlich, V.Deštnou a Jelenku do Luisina údolí a zpět do Deštného. Nebo z Deštného na Pěticestí a zpět. Případně ještě do Šerlišského Mlýna....
Vloženo 8.2.2017 9:47
Aleš: Tuhle znám a jezdíme ale co další dny? Do záhoří a nazpátek autobusem, na lyžích by to bylo 34km a na to nemáme. Vždy je to stejné musíš šlapat dlouho na horu a pak sjet. To jde ale ještě jednou?
Proto hledám možnosti? Ale i tak děkuji
Vloženo 8.2.2017 10:36
Pro Luďka: Záleží, co chcete a co preferujete. Upravený trasy jsou daný, nic víc se vymyslet nedá. Dají se jezdit okruhy v Deštným, ale to se člověk nikam nepodívá. Dá se jet přes Zámeček nad Deštným na Luisino, dá se na Vrchmezí a přes Polsko zpět na Šerlich. To Záhoří je taky krásný, dá se až na Neratov, ale zpátky asi bus. Krásnej je taky přejezd celýho hřebenu, z nebo do Rokytnice, ale opět jedna cesta busem nebo vlakem. Jinak doporučuju Čihalku, dá se udělat okruh z Polomskýho sedla, jednou stranou přes Polomský kopec směrem k Čihalce, druhou stranou přes Knížecí cestu nad Ruský údolí a zpět serpentinama na Polomské sedlo - např. ze Mlýna (nástup i konec) to odhaduju na 25 km...
Dotaz Vloženo 13.1.2017 14:43
Jak se dá nyní dostat od parkoviště v Deštném na Šerlišský mlýn. Nebyl jsem tam již mnoho let. Existuje ještě nějaká vyšlápnutá stopa, nebo pouze pěšky po silnici?
Vloženo 14.1.2017 9:20
Člověče, Albathalem nahoru jsem nešel ani nepamatuji, to je let. To fakt netuším, jestli se tam ještě někdo trmácí. Jistota bude nechat auto okolo Nároďáku a stopou to vzít na Černý kříž a Sedloňovský vrch.
Dotaz Vloženo 14.1.2017 7:48
Zdravím místní,

chceme do Deštného v půlce března. Jak je to tam s lyžováním v takovém termínu (běžky i sjezdovky)? V Orlických horách jsme ještě nebyli. Bývá tam už jaro nebo se dá lyžovat? Díky za odpověď.
Vloženo 14.1.2017 9:12
Sjezdovky jsou v tuto dobu v pohodě v Deštném i Říčkách a většinu sezón i v menších střediscích. Stopy bývají taky cajk, ale některé roky už je to bída, ačkoli vzpomínám, že jsem byl na běžkách i začátkem května :) Samozřejmě únor a první půlka března je jistota.
Dotaz Vloženo 9.1.2017 13:16
Ahoj,
rád bych vyzkoušel trasy od Číhalky směr Šerlich. Poradíte mi, dá se zaparkovat autem na polské straně někde u cesty vedoucí do Zieleniece?
Díky
D.
Vloženo 9.1.2017 13:41
Já tam vždycky parkoval, hned u přechodu nad Čihalkou, na krajnici. Zejtra se tam taky chystám, ale asi to vezmu v Lewinu doprava přes Olešnici a zaparkuju na český straně na Čihalce pod sjezdovkou....
Dotaz Vloženo 6.1.2017 20:57
.. tak rolba je zpět v Záhoří, ale podle mapy projížděla v polském příhraničí stopu směrem na kopec Piekielnica (805 m). Podle výškopisu to vypadá jako zajímavý terén pro prima svezení bez velkých výškových rozdílů. Neznáte to tam někdo?
Vloženo 7.1.2017 12:40
V Polsku upraveno cca 20km stopy Lasowka info
Dotaz Vloženo 5.1.2017 10:52
O víkendu bych se ráda jela podívat do Orlických hor, neznám je. Poradíte kam nejlépe na skate? Děkuji J.
Vloženo 5.1.2017 13:52
On to neni dotaz, ale odpoved Johance:

Na skate nejlepe nekam jinam nez do Orlickych hor. A kdyz do Orlickych hor, tak spis k Destnemu nez k Rickam. Tam je vetsi sance, ze to bude upraveno. I kdyz ono obecne s tou upravou to tady neni moc horky.
Vloženo 5.1.2017 15:35
Odpověď Johance: v Orlických horách se dá na skate kamkoli, kde projela rolba. Jakmile rolba upravuje, tak je to vždy stopa na klasiku a pruh na bruslení. Nyní aktuálně upraveno rolbou z Deštného přes Šerlich, Jelenku, Luisino údolí zpět do Deštného, vyjela také rolba z Čihalky, takže je upravena i trasa z Čihalky na Polomské sedlo. Aktuální stav úpravy stop je zde: http://destne.info/bezecketrate/
Na víkend bude určitě projeto i z Orlického Záhoří a Říček. Takže budou upravené celé hory.
Vloženo 5.1.2017 21:20
http://www.destne.info/bezecketrate/
Dobrý den. Posílám odkaz (snad bude fungovat) kde se dá sledovat aktuální stav úpravy tras rolbou i to kde se momentálně rolby nachází. Celý hřeben Orlických hor se většinou upravuje v pátek a v úterý při dostatku sněhu. Na skate je celý hřeben ideální a kopce tam nejsou příliš strmé. Po této sněhové nadílce ovšem bude trať na skate i po projetí rolbou měkká a náročnější. Nejlepší nástupní místa na hřeben jsou Šerlich, Mezivrší a pod pevností Hanička, ale tam vás bude čekat stoupání!
Dotaz Vloženo 16.3.2016 11:04
Prosim o info, jak vypada silnice z Ricek na hreben a parkoviste na Mezivrsi. Predem dekuji.
Vloženo 17.3.2016 14:35
Jak vypadá silnice na Mezivrší nyní nevím, ale jezdím tam často a zatím jsem řetězy nepoužil, vozím s sebou raději zimní výbavu,silnice je poměrně široká a pluhovaná,samozřejmě není solená a ani sypaná ale zatím vždy v pohodě i v době větší sněhové pokrývky,nahoře je malé parkoviště,vždy jsem místo našel i když v hlavní sezoně o víkenech za hezkého počasí bývá nacvaklé.Z mezivrší parádní stopy i na Haničku a nad Neratov.
Vloženo 19.3.2016 19:57
Dneska dopoledne, vyjel jsem to s předním náhonem, od poloviny nahoru koleje hluboky chvilema si s osobákem šktrnete, rano umrzlé. Takže žádná sláva, ale sjízdné to je.
Dotaz Vloženo 2.2.2015 19:01
Poradíte mi prosím někdo trať na běžky tak 15 km???? A jestli jste tam byli tak napište jak se vám to líbilo
Vloženo 3.2.2015 9:22
Omaz:
Tak já taky pomůžu. Ikdyž to není kolečko tak tam i zpátky je to těch cca 15km a je to hezký svezení.
http://1url.cz/2f0U
Dotaz Vloženo 30.1.2015 11:11
Dá se bez problémů vyjet na Šerlich autem?
Vloženo 30.1.2015 13:59
Pro Honzu:Na Šerlich vyjedeš bez problémů,pokud se chystáš o víkendu mohou být v pozdějších hodinách problémy s parkováním. Pro Mirka:Myslíš,že tyto stránky čtou víkendoví jezdci,pěšáci,pejskaři a pod?Prosím neodpovídej nebudeme tyto stránky zaplevelovat zbytečnými diskusemi.
Dotaz Vloženo 22.1.2015 10:50
Zdraví běžkaře, potřeboval bych poradit s popisem tratě Orlického maratonu okruh 20km. Nikdy jsem zde nebyl ale rád bych si o víkendu trať projel. Děkuji za jakékoli informace či odkazy.
Vloženo 22.1.2015 21:40
Pro Filouše: www.orlickymaraton.cz, po výjezdu ze startu se začne stoupat, pak menší sjezd, opět prudší stoupání, poté cca 5 km "rovinka," závěrem stoupání až na hřeben Orlických hor - Polomský kopec, pak už jed v podstatě sjezd 5 km až do cíle...fakt pěkná trať
Dotaz Vloženo 16.1.2015 8:25
Můžete mě prosím někdo pomoct? Hledám nějakou mapu v okolí masaryčky a šerlichu. Běžkařské trasy. Moc děkuji a zítra konečně vyrazím
Vloženo 16.1.2015 9:36
Koukni na mapy.cz máš tam také běžkařské mapy
Vloženo 16.1.2015 10:17
Pro Luďka:

http://www.destne.info/img/mapa1024.jpg
Vloženo 16.1.2015 12:19
Aleš : Děkuji)
Dotaz Vloženo 12.1.2015 19:04
Dobrý den
Můžete někdo poradit trasu 15 -25km klasiku? Moc děluji
Vloženo 12.1.2015 20:38
Buď Šerlich-Pěticestí a zpět (25 km). Nebo z Šerlišskýho Mlýna přes Polomský sedlo k Vrchmezí, pak zpátky přes Polomský sedlo a Bukačku na Šerlich....Paráda je to z Čihalky nad Olešnicí na Šerlich a zpět - ale tam to asi nebude upravený (asi jen turistická stopa na klasiku). Pěkný je to taky z Deštnýho serpentinama nahoru k Černýmu Kříži a na Polomský sedlo, Šerlich....
Vloženo 12.1.2015 20:39
Na Pěticestí jsou 2 cesty, každá po jedný straně hřebenu, takže se dá jednou tam a druhou zpět....(spojují se pod Homolí - to je mezi V.Deštnou a Pěticestím)

Našli jste zde rady, které již nejsou aktuální? Nebo mezi aktuálními zprávami leží dlouhodobě platné doporučení, které by se hodilo přesunout sem? Napište nám o tom na info@kamzasnehem.cz, něco s tím uděláme.

Odkazy pro oblast Hřeben Orlických Hor

Další užitečné odkazy najdete i na úrovni nadřazené oblasti: