Hřeben Orlických Hor – rady a tipy pro běžkaře

Aby KamZaSněhem.cz v oblasti Hřeben Orlických Hor pomáhalo lyžařům i jinak než zprávami o aktuálních podmínkách, chceme sem časem umístit co nejvíce informací užitečných pro plánování výletů na běžkách.

Zatím tu najdete odkazy na další užitečné weby, které obsahují údaje o stavu stop od jejich upravovatelů, mapy a popisy běžkařských tras nebo další zajímavosti.

Lyžaři radí lyžařům

Dotaz Vloženo 7.2.2017 14:15
Zdravím všechny. Jako hobík je naše max. tak 25km. Budeme týden v deštným a někam se dostat na běžkách problém není ale jak nazpátek? Máte někdo nějakou radu na trasu a autobusem, skibusem nazpátek? Za případné rady budu moc vděčný
Vloženo 7.2.2017 21:07
(Odpověď na dotaz uživatele Luděk z 7.2.: Nejlépe asi naopak vyjet ráno busem nahoru na Šerlich (např. 9:06) a pak někam po hřebenovce např. Velká Deštná, a zpět přes Šerlich na Polomské sedlo, z Polomského sedla pak je pohodlný asi 7 km sjezd přes Sedloňovský Černý kříž až do Deštného, nebo lze z Polomského sedla sjet i přes Šerlišský mlýn. Další možnosti lze plánovat třeba podle mapy upravených běžeckých stop - viz odkaz zde, lze zkusit třeba některou z tras Orlického maratonu viz https://www.ski-tour.cz/cs/zavody/orlickymaraton. Počasí na příští týden vypadá super, bohužel asi nebude nový sníh, v lesních úsecích tak asi bude horší sníh - špinavý s jehličím.
Vloženo 8.2.2017 6:59
Klasika je od Nároďáku na Polomské sedlo a přes Bukačku, Šerlich, V.Deštnou a Jelenku do Luisina údolí a zpět do Deštného. Nebo z Deštného na Pěticestí a zpět. Případně ještě do Šerlišského Mlýna....
(Odpověď na dotaz uživatele Luděk z 7.2.: Zdravím všechny. Jako hobík je naše max. tak 25km. Budeme týden v deštným a někam se dostat na běžkách problém není ale jak nazpátek? Máte někdo nějakou radu na trasu a autobusem, skibusem nazpátek? Za případné rady budu moc vděčný.
(kopie dotazu který jsem omylem v odpovědi smazal))
Vloženo 8.2.2017 9:47
Aleš: Tuhle znám a jezdíme ale co další dny? Do záhoří a nazpátek autobusem, na lyžích by to bylo 34km a na to nemáme. Vždy je to stejné musíš šlapat dlouho na horu a pak sjet. To jde ale ještě jednou?
Proto hledám možnosti? Ale i tak děkuji
Vloženo 8.2.2017 10:36
Pro Luďka: Záleží, co chcete a co preferujete. Upravený trasy jsou daný, nic víc se vymyslet nedá. Dají se jezdit okruhy v Deštným, ale to se člověk nikam nepodívá. Dá se jet přes Zámeček nad Deštným na Luisino, dá se na Vrchmezí a přes Polsko zpět na Šerlich. To Záhoří je taky krásný, dá se až na Neratov, ale zpátky asi bus. Krásnej je taky přejezd celýho hřebenu, z nebo do Rokytnice, ale opět jedna cesta busem nebo vlakem. Jinak doporučuju Čihalku, dá se udělat okruh z Polomskýho sedla, jednou stranou přes Polomský kopec směrem k Čihalce, druhou stranou přes Knížecí cestu nad Ruský údolí a zpět serpentinama na Polomské sedlo - např. ze Mlýna (nástup i konec) to odhaduju na 25 km...
Dotaz Vloženo 13.1.2017 14:43
Jak se dá nyní dostat od parkoviště v Deštném na Šerlišský mlýn. Nebyl jsem tam již mnoho let. Existuje ještě nějaká vyšlápnutá stopa, nebo pouze pěšky po silnici?
Vloženo 14.1.2017 9:20
Člověče, Albathalem nahoru jsem nešel ani nepamatuji, to je let. To fakt netuším, jestli se tam ještě někdo trmácí. Jistota bude nechat auto okolo Nároďáku a stopou to vzít na Černý kříž a Sedloňovský vrch.

(Odpověď na dotaz uživatele Honza z 13.1.: Jak se dá nyní dostat od parkoviště v Deštném na Šerlišský mlýn. Nebyl jsem tam již mnoho let. Existuje ještě nějaká vyšlápnutá stopa, nebo pouze pěšky po silnici?)
Dotaz Vloženo 14.1.2017 7:48
Zdravím místní,

chceme do Deštného v půlce března. Jak je to tam s lyžováním v takovém termínu (běžky i sjezdovky)? V Orlických horách jsme ještě nebyli. Bývá tam už jaro nebo se dá lyžovat? Díky za odpověď.
Vloženo 14.1.2017 9:12
Sjezdovky jsou v tuto dobu v pohodě v Deštném i Říčkách a většinu sezón i v menších střediscích. Stopy bývají taky cajk, ale některé roky už je to bída, ačkoli vzpomínám, že jsem byl na běžkách i začátkem května :) Samozřejmě únor a první půlka března je jistota.

(Odpověď na dotaz uživatele Zb z 14.1.: Zdravím místní, chceme do Deštného v půlce března. Jak je to tam s lyžováním v takovém termínu...?)
Dotaz Vloženo 9.1.2017 13:16
Ahoj,
rád bych vyzkoušel trasy od Číhalky směr Šerlich. Poradíte mi, dá se zaparkovat autem na polské straně někde u cesty vedoucí do Zieleniece?
Díky
D.
Vloženo 9.1.2017 13:41
Já tam vždycky parkoval, hned u přechodu nad Čihalkou, na krajnici. Zejtra se tam taky chystám, ale asi to vezmu v Lewinu doprava přes Olešnici a zaparkuju na český straně na Čihalce pod sjezdovkou....
(Odpověď na dotaz uživatele Dušan1 z 9.1.: Ahoj,
rád bych vyzkoušel trasy od Číhalky směr Šerlich. Poradíte mi, dá se zaparkovat autem na polské straně někde u cesty vedoucí do Zieleniece?
Díky
D.)
Dotaz Vloženo 6.1.2017 20:57
.. tak rolba je zpět v Záhoří, ale podle mapy projížděla v polském příhraničí stopu směrem na kopec Piekielnica (805 m). Podle výškopisu to vypadá jako zajímavý terén pro prima svezení bez velkých výškových rozdílů. Neznáte to tam někdo?
Vloženo 7.1.2017 12:40
V Polsku upraveno cca 20km stopy Lasowka info
Dotaz Vloženo 5.1.2017 10:52
O víkendu bych se ráda jela podívat do Orlických hor, neznám je. Poradíte kam nejlépe na skate? Děkuji J.
Vloženo 5.1.2017 13:52
On to neni dotaz, ale odpoved Johance:

Na skate nejlepe nekam jinam nez do Orlickych hor. A kdyz do Orlickych hor, tak spis k Destnemu nez k Rickam. Tam je vetsi sance, ze to bude upraveno. I kdyz ono obecne s tou upravou to tady neni moc horky.
Vloženo 5.1.2017 15:35
Odpověď Johance: v Orlických horách se dá na skate kamkoli, kde projela rolba. Jakmile rolba upravuje, tak je to vždy stopa na klasiku a pruh na bruslení. Nyní aktuálně upraveno rolbou z Deštného přes Šerlich, Jelenku, Luisino údolí zpět do Deštného, vyjela také rolba z Čihalky, takže je upravena i trasa z Čihalky na Polomské sedlo. Aktuální stav úpravy stop je zde: http://destne.info/bezecketrate/
Na víkend bude určitě projeto i z Orlického Záhoří a Říček. Takže budou upravené celé hory.
Vloženo 5.1.2017 21:20
(Odpověď na dotaz uživatele Johanka z 5.1.: O víkendu bych se ráda jela podívat do Orlických hor, neznám je. Poradíte kam nejlépe na skate? Děkuji J.)
http://www.destne.info/bezecketrate/
Dobrý den. Posílám odkaz (snad bude fungovat) kde se dá sledovat aktuální stav úpravy tras rolbou i to kde se momentálně rolby nachází. Celý hřeben Orlických hor se většinou upravuje v pátek a v úterý při dostatku sněhu. Na skate je celý hřeben ideální a kopce tam nejsou příliš strmé. Po této sněhové nadílce ovšem bude trať na skate i po projetí rolbou měkká a náročnější. Nejlepší nástupní místa na hřeben jsou Šerlich, Mezivrší a pod pevností Hanička, ale tam vás bude čekat stoupání!
Dotaz Vloženo 16.3.2016 11:04
Prosim o info, jak vypada silnice z Ricek na hreben a parkoviste na Mezivrsi. Predem dekuji.
Vloženo 17.3.2016 14:35
Jak vypadá silnice na Mezivrší nyní nevím, ale jezdím tam často a zatím jsem řetězy nepoužil, vozím s sebou raději zimní výbavu,silnice je poměrně široká a pluhovaná,samozřejmě není solená a ani sypaná ale zatím vždy v pohodě i v době větší sněhové pokrývky,nahoře je malé parkoviště,vždy jsem místo našel i když v hlavní sezoně o víkenech za hezkého počasí bývá nacvaklé.Z mezivrší parádní stopy i na Haničku a nad Neratov.
Vloženo 19.3.2016 19:57
Dneska dopoledne, vyjel jsem to s předním náhonem, od poloviny nahoru koleje hluboky chvilema si s osobákem šktrnete, rano umrzlé. Takže žádná sláva, ale sjízdné to je.

(Odpověď na dotaz uživatele Kik z 16.3.: Prosim o info, jak vypada silnice z Ricek na hreben a parkoviste na Mezivrsi. Predem dekuji.)
Dotaz Vloženo 2.2.2015 19:01
Poradíte mi prosím někdo trať na běžky tak 15 km???? A jestli jste tam byli tak napište jak se vám to líbilo
Vloženo 3.2.2015 9:22
Omaz:
Tak já taky pomůžu. Ikdyž to není kolečko tak tam i zpátky je to těch cca 15km a je to hezký svezení.
http://1url.cz/2f0U
Dotaz Vloženo 30.1.2015 11:11
Dá se bez problémů vyjet na Šerlich autem?
Vloženo 30.1.2015 13:59
Pro Honzu:Na Šerlich vyjedeš bez problémů,pokud se chystáš o víkendu mohou být v pozdějších hodinách problémy s parkováním. Pro Mirka:Myslíš,že tyto stránky čtou víkendoví jezdci,pěšáci,pejskaři a pod?Prosím neodpovídej nebudeme tyto stránky zaplevelovat zbytečnými diskusemi.
Dotaz Vloženo 22.1.2015 10:50
Zdraví běžkaře, potřeboval bych poradit s popisem tratě Orlického maratonu okruh 20km. Nikdy jsem zde nebyl ale rád bych si o víkendu trať projel. Děkuji za jakékoli informace či odkazy.
Vloženo 22.1.2015 21:40
Pro Filouše: www.orlickymaraton.cz, po výjezdu ze startu se začne stoupat, pak menší sjezd, opět prudší stoupání, poté cca 5 km "rovinka," závěrem stoupání až na hřeben Orlických hor - Polomský kopec, pak už jed v podstatě sjezd 5 km až do cíle...fakt pěkná trať
Dotaz Vloženo 16.1.2015 8:25
Můžete mě prosím někdo pomoct? Hledám nějakou mapu v okolí masaryčky a šerlichu. Běžkařské trasy. Moc děkuji a zítra konečně vyrazím
Vloženo 16.1.2015 9:36
Koukni na mapy.cz máš tam také běžkařské mapy
Vloženo 16.1.2015 10:17
Pro Luďka:

http://www.destne.info/img/mapa1024.jpg
Vloženo 16.1.2015 12:19
Aleš : Děkuji)
Dotaz Vloženo 12.1.2015 19:04
Dobrý den
Můžete někdo poradit trasu 15 -25km klasiku? Moc děluji
Vloženo 12.1.2015 20:38
Buď Šerlich-Pěticestí a zpět (25 km). Nebo z Šerlišskýho Mlýna přes Polomský sedlo k Vrchmezí, pak zpátky přes Polomský sedlo a Bukačku na Šerlich....Paráda je to z Čihalky nad Olešnicí na Šerlich a zpět - ale tam to asi nebude upravený (asi jen turistická stopa na klasiku). Pěkný je to taky z Deštnýho serpentinama nahoru k Černýmu Kříži a na Polomský sedlo, Šerlich....
Vloženo 12.1.2015 20:39
Na Pěticestí jsou 2 cesty, každá po jedný straně hřebenu, takže se dá jednou tam a druhou zpět....(spojují se pod Homolí - to je mezi V.Deštnou a Pěticestím)

Odkazy pro oblast Hřeben Orlických Hor

Další užitečné odkazy najdete i na úrovni nadřazené oblasti: