Jeseníky – běžky

Každé ze tří asi nejčastěji zasněžených a upravenými běžkařskými tratěmi oplývajících míst v Jeseníkách se nachází jinde. Paprsek patří geograficky (i když pro lyžaře možná překvapivě) do Rychlebských hor, Dolní Morava spadá do masivu Kralického Sněžníku a nejvýše položená upravovaná běžkařská trať v ČR v okolí Pradědu leží v Hr…

Číst celý text

Členění oblasti Jeseníky

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 1.12.2022 20:08
Ze Skleného přes Včelín ke Štěrku, přes 7cest na Mokřiny a zpět. Běžky šlo nasadit cca 500 m nad Včelínem. Na magistrále cca 15 cm sněhu, ale má to dobrý promrzlý podklad, takže i to málo stačí na pěkné svezení.
14:09
14:24
15:43
Králický Sněžník
Vloženo 2.12.2022 13:13
Ahoj, první svezení, 29-30.11. V úterý Ovčarna-Švýcárna, ve středu Ovčárna-Praděd. Na začátek zimy pěkné svezení. Místy pozor na kamínky, takže na béčkové lyže. Ještě by to chtělo pár cm, ale snad se dočkáme. Lidí v týdnu bylo minimum, běžkařů jsme potkali pár. Co mám info tak dnes už je řízlá stopa s Ovčárny (chata Sabinka) na Praděd. A možná by to prý už šlo jet i s ČHS nahoru. Tolik stručné info… pokud někdo vyrazíte přeji hezké víkendové běžkování..

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Hrubý Jeseník
Vloženo 27.11.2022 11:18
Na Skřítku pršelo, lyže jsem nechal v autě. Pod Ztracenými kameny sníh a jeden lyžník s lyžemi na ramenou. Prý připadne. Pěšky Ztracené kameny, Pecný, Jelení studánka, Alfrédka a zpět po žluté na Skřítek. A tady už první "stopa"! Nedočkavci mají šanci.
12:07
12:11
12:27
12:31

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6) + jejich polohy na mapě

Hrubý Jeseník
Vloženo 20.11.2022 21:36
Informace hlavně pro místní:
Dnes jsme šli pěšky z Rabštejna do Rýmařova. Na loukách mezi Výhledy a Kamennou horou 5-10 cm sněhu (prašan s námrazou) bez podkladu. Na první sklouznutí by to i šlo. Teoreticky by mohlo ještě něco připadnout. V lese jen poprašek.
10:31
10:40
10:48
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.4.2022 15:28
Ovčárna-Švýcárna-Praděd brzo ráno projeto rolbou. Naprosto luxusní svezení v čerstvě vyřezaných stopách. TOP podmínky na skate i klasiku. V 8h -6°C a celkem silný vítr.
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.4.2022 11:12
Čhs- Švýcarna, asi na 7mi místech přenášení do 20 ti metrů. Ale na velikonoce a kameňačky dobrý.
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.4.2022 22:59
Dnes opět z Velkého Vrbna po sjezdovce nahoru a hurá do stopy… Malý Šengen vyšlapla stopa v prašanu paráda, ticho klid..,pak po hranici a po Magistrále ( ta jak psal Paprsek upravena včera po Císařskou) az k Černému potoku a zpět k Císařské, na Travnou horu a zpět na magistrálu a poježdění sem tam až do večera. Jak psal kolega vydatné sněhové přeháňky…stopy zapadávaly a nejelo to tak…ale nevadí hlavně že se dá vůbec ještě jezdit… lyžníků jsem potkal tak kolem deseti patnácti…. Tak budu z dálky sledovat jestli to ještě par dní vydrží a bude stát za to o Velikonocích přijet ukončit sezónu nebo byl finiš dnes…

» Zobrazit všechny fotky (celkem 8)

Rychlebské hory
Vloženo 10.4.2022 13:45
Start z Petříkova, malý kousek pěšky, na lyžích od rozcestí nad Petříkovem, k rozcestí Černý potok občas lezou kameny, nahoru v pohodě, dolů na starším materiálu taky s větší opatrností sjízdné. Potom už luxusní jízda až k chatě, tam jsme jeli vrchem - Malá pohádka, to byla nejlepší část v prašanu úplně bez lidí. Jinak lidí málo, mírná převaha pěšky, mimo magistrálu vůbec nikdo. Vytrvalé mírné sněžení, pár dnů to ještě půjde.
Rychlebské hory
Vloženo 9.4.2022 18:15
Petříkov-Paprsek-Císařská b.- Smrk- Lesní bar
Ačkoliv ráno bylo upravena rolbou magistrála od Černého potoka na Paprsek a přilehlé okruhy okolo Travné hory, veškerá úprava přišla vniveč, jelikož kolem poledne napadlo cca 10cm nového sněhu, takže veškeré stopy bylo nutné znova vyšlapávat. díky novému sněhu ale bylo možné sjet ze Smrku až téměř k lesnímu baru, krom několika málo vytátých míst mezi rozc. pod klínkem a lesním barem bez přenášení, až k rozc. u lučního vrchu silný souvislý podklad starého sněhu(nicméně stopu jsem nově prorážel)
Rychlebské hory
Vloženo 7.4.2022 21:44
Ahoj, dnes z ČHS na Švýcárnu Praděd a zpět… dalo se jet hned od začátku, taková turistika ale fajn svezení. Místy dost jehličí a listí, ale i místy pěkné úseky … nahoře dost foukalo ale šlo to. Lyžníků jsme potkali několik desítek … na víkend to ještě půjde.

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Hrubý Jeseník
Vloženo 7.4.2022 15:36
Dnes Ostružná-Paprsek-Petříkov, od ostružníku na císařskou více přenášení než jízda, od císařské na Paprsek paráda stále velké množství sněhu, relativně pevný podklad bez přenášení, sněhu hodně, (odhadem tak 30cm na magistrále i přesto že na webkamerách Paprsku je zeleno), přenášet jsem musel poprvé při sjezdu k černému potoku na odlesněném místě (tam je to na jaře standart) a dojet se dalo kupodivu bez problémů až k rozcestí nad Petříkovem, zde jsem také v dolní partiích podruhé přenášel. Vzhledem k teplotám kolem 6°C a sněhu ještě nezkrystalizovanému do hrubého firnu, to vůbec nejelo i s kopce jsem musel přišlapávat, nicméně vzhledem k tomu že se má na víkend dost ochladit, tak by v příštích dnech zejména ráno ještě mohlo být velmi dobré sklouznutí.
11:20
11:21
11:30
11:30

» Zobrazit všechny fotky (celkem 7)

Rychlebské hory
Vloženo 6.4.2022 10:00
Úterý 5.4. 17:15 - 20:00
Ze Skřítku jsme šli pěšky na rozcestí Pod Ztracenými kameny. Odtud už na lyžích na Alfrédku a zpět. Museli jsem stopu prošlapovat, ale sněhu stále dost. V projeté stopě už kvalitní svezení, na dnešek bych klidně doporučil. Zpátky zase pěšky - dost to klouzalo.
Hrubý Jeseník
Vloženo 4.4.2022 19:41
ČHS-Praděd sněhu plno a bylo poznat že úprava proběhla v neděli, takže magistrála byla zapadená pouze do 2-3cm sněhu. Tratě v celé délce velmi dobré, pevné vhodné na bruslení i klasiku na úzkých áčkových běžkách, sníh zatím prašan sem tam napadáno zmrzlý sníh ze stromů. Kolem Pradědu a Ovčárny odpoledne manšestr zřejmě čerstvě upravený rolbou, kolem páté už trochu rozdupaný od pěšáků, když to srovnám s Paprskem v neděli, tak zde je mnohem lepší svezení, kolem Paprsku už je dřívější sobotní úprava zapadená snad víc jak 10 cm sněhu a stopy prakticky jen vyšláplé nerovné, vhodné spíš pro nenáročného turistu a na bruslení nevhodné.
Hrubý Jeseník
Vloženo 4.4.2022 19:19
Klasikou z Petříkova. Úprava okruhů upravených o víkendu stále znatelná, ale už trochu zapadaná čerstvým prašanem. Zkusil jsem i Velký Šengen, tam je prošlápnuté stopa od lyžařů ve 20 - 30 cm prašanu bez podkladu (hole pěkně skřípou :-) Dopoledne mráz, odpoledne to na sluníčku trochu povolovalo a zvedal se vítr. Jen občas vykukovaly podklad,pozor v osluněných zatáčkách a na koncích sjezdu. Dojet stále šlo až na okraj vsi.
9:01
9:25
9:38
10:09

» Zobrazit všechny fotky (celkem 7)

Rychlebské hory
Vloženo 3.4.2022 22:21
Ahoj, nevím co víc dodat vše uvedeno v předchozím příspěvku. Po minulé neděli to vypadalo na loučení, konec sezóny a do týdne tak parádní podmínky…Já akorát vyrážel z V. Vrbna po sjezdovce vyšel nahoru a od chaty už jedna velká práva zimní paráda na to že je duben tak opravdu jak někde v plném lednu únoru. Snad jen dodám…. Kdo váháte? Neváhejte… kdo můžete určitě vyražte než se zase ohlásí jaro….

» Zobrazit všechny fotky (celkem 10)

Rychlebské hory
Vloženo 3.4.2022 20:53
ChS-Švýcárna-Z5, včera projeto, 10cm prašanu, sněhu dostatek, žádné problematické pasáže ani v největších stoupácích. Petrovka-Kouty nepřijeto, ideální podmínky, možná nejlepší za tuhle zimu. Střídavě oblačno, polojasno, Praděd v mracích. Viz
https://strava.app.link/LGdHCyASVob
Hrubý Jeseník
Vloženo 3.4.2022 18:15
Z Petříkova na Paprsek, na lyžích hned od parkoviště před vesnicí, vše sjízdné, nahoru přes Smrk k chatě, pak všechny včera upravené okruhy a něco málo v prašanu. Podmínky jak v půlce ledna, trvalé sněžení, lidí pár.

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Rychlebské hory
Vloženo 3.4.2022 13:16
Černohorské - Švýcárna super na klasiku i skate. Švýcárna - Ovčárna neupravené ale v pohodě. Hodně sněhu, málo lidí
Hrubý Jeseník
Vloženo 2.4.2022 17:22
Dnes Červenohorské sedlo—Švýcárna.Všechno v pohodě až na pár drobností,za Kamzíkem ve stopě směr Praděd byl led asi 100m a místy lehce jehličí.Náhodou že je duben tak si myslím že to šlo.Sníh tam bude nahoře tak do středy takže pokuď máte čas tak vyražte.
Hrubý Jeseník
Vloženo 2.4.2022 16:40
Dnes to bylo na Paprsku parádní - lyže jsme nasadili už na začátku Petrikova a šli traversem. Stopa protažena od rozcestí Nad Petrikovem, ale jak cely den sněžilo, tak hodně zapadala. Přesto to byl zazitek - krasny prasan, minimum lidi a stromy jak z pohádky.
Rychlebské hory
Vloženo 2.4.2022 13:51
Ze Skřítku pod Ztracené kameny nesjízdné, takže pěšky. Odtud ranní úprava, zpočátku dost špinavé, od zvoničky až pod Malý Kotel potom dobré, kolem Alfrédky výborné. Bufet uzavřen. Nového sněhu na Skřítku tak 1 cm, kolem Alfrédky tak 10. Lidí málo, cca 5 běžkařů a pár pěšců. Na duben výborné, mnohem lepší běžkování než stejné místo 14 dní zpět.

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Hrubý Jeseník
Vloženo 28.3.2022 0:03
Dneska zakončení sezóny na Paprsku… Velké Vrbno po sjezdovce nahoru.. Palaš Malý Šengen, po hranici, magistrála k Císařské …nahoru zpět na hranici a Palaš … podmínky úměrné jaru.. místa na přenášení výjimečně ale jsou, v lese už hodně nepořádku ale byly i hezké přimrzlé úseky kde se fajn jelo… nej asi magistrála….nakonec to hodnotím jako dobré svezení… Se necháme překvapit co to počasí v druhé půlce týdne udělá třeba se ještě příští víkend někam vyrazí svezt…
Rychlebské hory
Vloženo 27.3.2022 8:26
Jiří, chystám se tam až dnes. Nezbývá mi nic jiného, než vycházet z informací na www.paprsek.cz: "Běžkařské okruhy jsou sjízdné - Malý Šengen, Pohádka, hranice-Císařská bouda, Magistrála a Palaš Travná."
:-)

(Odpověď na dotaz uživatele Jiří z 26.3.: Dobrý den,
byl někdo na trase Petříkov - Paprsek, případně Malý/Velý Šengen? Můžete říct, jak to tam vypadá se sněhem a úpravou?)
Rychlebské hory
Vloženo 27.3.2022 19:52
Skřítek - Ostružná - Alfrédka. Od parkoviště na Skřítku pěší výstup pod Ztracené kameny, poté už skate. Kvalita sněhu jarní, místy už hodně jehličí, ale vzhledem k datu spokojenost. Velké díky rolbařovi za ranní úpravu, stálo to za to!
Pokud se budete chtít vydat do stopy i za týden, vězte, že na Alfrédce si už nic nedáte - tento víkend končí.
Hrubý Jeseník
Vloženo 23.3.2022 8:43
Trasa Červenohorské sedlo, Petrovka, hladová cesta, Horní nádrž, dolů do Kout přes sjezdovku. Počasí nádhera, místy (stín) zmrzlé, jinak rozbředlý sníh. Celá trasa průjezdná bez přenášení. Nejdříve bude neprůjezdná hladová cesta - některá místa už mají nízkou vrstvu sněhu. Překvapivě lze projet i stadion okolo horní nádrže - místy je asfalt, ale dalo se objet. Bezpečný sjezd přes sjezdovku - téměř bez lidí.
Hrubý Jeseník
Vloženo 22.3.2022 6:58
Jel jsem ze Slaměnky po spojkách Ke včelínu, Tankové a Jasaní na Mokřinu. Stopa vymrzlá a když do ní nesvítilo slunko a nebylo v ní jehličí, šišky, větvičky a mech, tak velmi rychlá. Sundával jsem na třech místech, jen Vojenská silnice je vyloženě špatná. Sjezd do Dolní Moravy přes Slamník místy hodně rychlý, ale slunko už má sílu.
Králický Sněžník
Vloženo 20.3.2022 15:27
Ze Skřítku na Alfrédku a zpět. Ze Skřítku pod Ztracené kameny nesjízdné, nutno pěšky, potom už na lyžích, ke zvoničce mnoho jehličí, potom trochu lepší. Ve stopě ale často nečistoty, takže jsem jel soupaž středem, tam velmi tvrdé a přiměřeně hrbolaté. Cca od odbočky na Vilemínku už se jelo dobře, okruh Ostružná taky. Při cestě zpět už střídání ledových míst a kaše na sluníčku. Sněhu dost, ale za mě asi letos naposledy, pokud jako loni nenasněží v půlce dubna 20 cm...
Hrubý Jeseník
Vloženo 20.3.2022 16:50
Trasa Dolní Morava-Slamnik U laviček a späť: bežky možno obúvať 750m od parkoviska,teda 300m za závorou. Ráno v 9 hod podklad tvrdý až ľadový,stopa dosť poničená miestami a hlavne ušpinený sneh,plno ihličia,vetvičiek.Od výšky 950 už paráda,sneh čistý,kvalitne vykrojená klasika,skate tvrdý, upravený.Snehu dosť na 1-2 týždne určite. Miestami však rýhy od lyží do rozmäkleho sněhu,kt v noci zamrzli-treba sa viac sústrediť,inak chytajú lyže. Tam kde svieti slnko a je závetrie,tak okolo obeda už snehová roztavená kaša,v doline topiaci sa sneh. Azúro, v 1200 okolo 0-+2 st.C
9:50
10:59
11:17
11:37

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Králický Sněžník
Vloženo 19.3.2022 21:11
Trasa Skřítek - Alfrédka - okruh kolem Ostružné. Azuro, teplota pod nulou. Trať dopoledne zmrzlá a rychlá, odpoledne na slunci odměklá. Níže položené pasáže s jehličím, horni část (hlavně na okruhu) čistá. Díky rolbařovi za perfektní úpravu, bylo to příjemné předjarní svezení!
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.3.2022 13:18
Dnes Paprsek. Z Vrbna od sjezdovky teoreticky sjízdné celé až k chatě, prakticky se střídají místa špatná a tragická (foto), takže jsem nahoru šel pěšky, dolů jsem dojel k Dalimilově rozhledně, to bylo ok, dál už ne. Nahoře od chaty jsem jel Velký Šengen, zajížďka na Smrk, pak Pohádka. Úseky níže položené hodně ledu a jehličí, čím výše tím lépe, občas i velmi dobré podmínky (polská část Šengenu), zvlášť tam kde bylo čerstvě upraveno. Celkově spíše dobré, ale oteplení je a bude znát, tak kdo by si chtěl na Paprsku dobře zajezdit tak rychle.
8:32
8:32
9:40
10:05

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5) + jejich polohy na mapě

Rychlebské hory
Vloženo 16.3.2022 17:09
Dneska lanovka Medvědí hora. Pak běžky na horní nádrž Dolní Stráně. V noci napadl sníh, takže trasa neupravená, ale jedna stopa vyjetá běžkaři, ale pouze na klasiku,sněhu dost, místy se to dost bořilo. Takže se jelo vcelku dobře. Ale poslední asi dva kilometry velmi hustá mlha a silný vítr, takže se stopa okamžitě zahrnovala sněhem. Chtěli jsme pak dál po Mravenečníku, ale počasí fakt nedovolilo. Takže zpět. Zítra hlásí pěkně, takže by to mohlo být super svezení. A pokud by to upravili, byla by to bomba.
Hrubý Jeseník
Vloženo 13.3.2022 13:33
Z Horní Moravy kousek za závorou začíná perfektní úprava, až na Slaměnku krásné jarní podmínky. Sněhu je dost, ani jeden vytátej flek. Mazal jsem klistr KR60, většinou držel, místy namrzal. Magistrála směrem na U 7 cest taky parádně upravena, jen občas trochu jehličí a bukvic.
Králický Sněžník
Vloženo 12.3.2022 21:54
Ve srovnání Skřítek x Nová Ves x Stará Ves vychází podle mého názoru nejlépe Stará Ves (neporušená strojová úprava, bez nečistot ve stopě, minimum lidí). Ještě zítra tam určitě budou skvělé podmínky (severní orientace trasy dělá divy). Díky ski Rýmařov za úpravu.
Hrubý Jeseník

O oblasti

Každé ze tří asi nejčastěji zasněžených a upravenými běžkařskými tratěmi oplývajících míst v Jeseníkách se nachází jinde. Paprsek patří geograficky (i když pro lyžaře možná překvapivě) do Rychlebských hor, Dolní Morava spadá do masivu Kralického Sněžníku a nejvýše položená upravovaná běžkařská trať v ČR v okolí Pradědu leží v Hrubém Jeseníku. V této nejznámější a nejrozlehlejší části Jesenické hornatiny tj. Jeseníků najdete i největší množství dalších běžkařských tras.

Členění oblasti Jeseníky