Jeseníky – běžky

Archiv zpráv zimy 2014/2015

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Jeseníky ze zimní sezóny 2014/2015. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Jeseníky - aktuální zprávy

Vloženo 11.4.2015 0:14
Z Červenohorského sedla na Jelení studánku a zpět. Ze sedla na Švýcárnu neupraveno aktuálně, ale v podstatě velmi dobrá stopa. V dopoledních hodinách pěkný skluz i soupaž, s výjimkou prudkých stoupání, kde to je vyplužené a často i se stopami od těch, co to dolů nedají. Ze Švýcárny dnes kolem poledne nově upravená stopa. Sníh ve stínu kupodivu stále mírně (velmi mírně) namrzlý, jinak klasický jarní sníh, který by se dal místy nazvat firn, místy však již značně rozbředlý (díky tomu to ve sjezdech občas pěkně cuká, ale to asi nebude problém většiny těch, co nemají namazáno HF, protože bez toho to moc nejede). Kolem poledne to ale moc nejelo ani s ním (červený klistr Swix 70, HF Maraton), dopoledne a odpoledne však to bylo stále pěkné, téměř luxusní skluzné svezení. Na hřebeni se obávám, že to zítra a v neděli půjde již pouze po okrajích Kotle (zatím to tam ale projeto není), protože Vysoká Hole a Kamzičník jsou podél tyčí prakticky bez sněhu, a ten zbytek, co tam je, mizel před očima, dále od Máje až po Pecný sněhu dost. Nejspíš by se dalo sjet směrem na Skřítek až hodně dolů. Podle informací je sněhu dost i na vrstevnici kolem Alfrédky, stopa se tam však již neupravuje). Stopa na hřebeni v podstatě není, a byť ji třeba vyjedou tři čtyři lidé, za hodinu na slunci prakticky zmizí. Ale sníh se neboří, dokonce ani hůlky ne. Nicméně tento víkend to každoádně na 100 % naposled svezení v relativně dobrých stopách
Hrubý Jeseník
Vloženo 6.4.2015 18:53
na zadním parkovišti na Dolní Moravě bylo po 9hod poměrně dost aut, posádky ale nevěřícně hleděli nahoru, kde se nic nehýbalo. od vedlejšího auta odcházeli dva běžkaři asi z Králík a hlásili, že lanovka opravdu nepojede, že prý už skončili. no nic, zprávu posílám dál, přehodnocuji plány a vyrážím k závoře, nasadit se dá hned, jede se pěkně, ale nikdo mne nedojíždí, pár lidí do protivky, pak hodně dlouho nic, až někde kolem druhého mostku, se vrací ti dva z Králík, že mi to ještě kus prošlápli, ale pak že to nedám. čína, že jsem viděl sotva na pár kroků tam byla, ale ne dlouho, 1,5m závěje taky, ale ne napříč, jak jsem se blížil k lavičkám, tak ubývalo sněhu a přibývalo slunce. k lavičkám mi to trvalo 4hod, tam byly stopy z druhé strany. z dálky to vypadalo, že je horní cesta přes horní sjezdovku prohrnutá, takže možná skončili kvůlivá kalendáři (lesy?). dál pod chlum a pak šikmo dolů k mramorovému lomu a zpět na parkoviště. krásný pestrý výlet, jen bloudění žádné. končím, přepínám na server kamnavodu
Králický Sněžník
Vloženo 6.4.2015 15:37
Praded-Skritek snehu vsude dost,na hrebenech vyfoukane ledove plotny a beze stopy,zaveje,lepsi na sneznicich.S vyskou dolu snih vice mokry.Na Skritku ted stale huste snezi.
Hrubý Jeseník
Vloženo 6.4.2015 12:51
Nevíte prosím někdo, jak to vypadá Kouty-Dlouhé Stráně?
Hrubý Jeseník
Vloženo 5.4.2015 20:06
Dnes cely den na hrebenech sypal prasan,stopy Sedlo-Ovcarna krasne,Serak-Sedlo jen od lidi,ale cele sjizdne,vedle lyzarskych stopy od sneznic.Idealni lyrarske podminky
Hrubý Jeseník
Vloženo 5.4.2015 20:30
z ČHSedla se dá sjet po staré cestě až dolů do Koutů ( 2x potok )
Hrubý Jeseník
Vloženo 4.4.2015 21:53
Petříkov - Paprsek. Krásné upravené trasy, sluníčko. skvěle podmínky.
Králický Sněžník
Vloženo 4.4.2015 21:14
Dnes luxusní lyžovačka z N.Vsi stopy po Alfrédku a Skřítek projeté ,šlapali jsme akorád od Alfrédky na Jelenku a hřeben taky projetý.Nahoře prašan,dnes bych řekl že lepší podmínky nebyli ani v zimě.Určitě vyrazte stojí to za to. - od Františka, který napsal na náš FB https://www.facebook.com/Kamzasnehem, kde je i fotka.
Hrubý Jeseník
Vloženo 4.4.2015 19:28
Jeli jsme z Cervenohorskeho sedla přes Petrovku, Kamzik na Švýcarnu. Stopy projete v obou směrech. Naprostá paráda. Sluníčko, spousta sněhu,bezvětří. Co víc si přát. Ideální podmínky na běžky. Lehce se to sice lepilo, ale celkový zážitek i tak neměl chybu.
Hrubý Jeseník
Vloženo 4.4.2015 18:44
Ramzová-Paprsek,okruh Pralinka-Ramzová-Z Ramzové stopa nad Petříkovem projeto pouze běžkaři,od napojení na magistrálu jedna upravená stopa na klasiku+bruslení.Od Černého potoka celá trasa čerstvě vyjeta rolbou,2stopy+bruslení.Čerstvý prašan,sluníčko,krásné stopy.Celkem 25km.
Hrubý Jeseník
Vloženo 4.4.2015 15:41
Neváhejte a doražte na krásné běžkování z Dolní Moravy. Zaparkujte na horním parkovišti a rolba už jela od závory po obou stranách Moravy až po druhý mostek nad Vilemínkou. Naprostá nádhera :). Žádné kamení a ideální podmínky jak v lednu :). Děkujeme za úpravu stop :)
Králický Sněžník
Vloženo 24.3.2015 21:39
Oprava - sněhové podmínky velmi dobré od Císařské boudy. Luční vrch je až ke konci trasy.
Rychlebské hory
Vloženo 24.3.2015 21:28
Ostružná - Paprsek - Malý Šengen - Smrk - Lesní bar - Horní Lipová žst. Lyže jsme nasadily až nad vlekem Řetězárna - jehličí, zledovatělé. Od Lučního vrchu sněhové podmínky velmi dobré až po Lesní bar, zbytek pěšky. Teplota cca 0-6 stupňů. Vzhledem k předpovědi, zítra asi poslední možnost.
Rychlebské hory
Vloženo 23.3.2015 19:03
Paprsek - úsek malý Sengen projeto v patek rolbou. Dve stopy upravene pro klasické lyzovani. stopy tvrdé a dostatek sněhu.
Králický Sněžník
Vloženo 22.3.2015 21:33
zkusil jsem lanovku z Dolní Moravy ( za Mokřinama dolů už jsou kratší asfaltové úseky ) a opravdu se dá stále dojet dolů zpět do Dolní Moravy skoro až k závoře, ani to nepovolilo, tak jsem plužil na tvrdém ( ale ne ledovaté )
Králický Sněžník
Vloženo 19.3.2015 19:59
Někdo aktuální info ze Skřítku? Resp. sjízdnost na Zelené kameny a Alfrédku
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.3.2015 15:51
Okruh Zbojnicka perfektne, vcera napadlo cca 1-2cm, idealne
Králický Sněžník
Vloženo 14.3.2015 18:32
Ramzová-Paprsek,Velký šengen-Smrk-Luční vrch-Lesní bar-Horní Lipová žst.Přes noc připadlo 3cm sněhu a celý dnešek sněžení,na hřebenových trasách vítr,mlha.Po celé trase 1stopa na klasiku+bruslení,dojezd po Lesní bar-jinak asfaltka do Lipové zledovatělá.Celkem 35km.
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.3.2015 10:50
Okruh Zbojnická v perfektním stavu, hlavně horní vrstevnicovka. Sníh čistý, stopa pevná, nemělo to chybu!
Králický Sněžník
Vloženo 11.3.2015 9:07
Jesenická magistrála od Stříbrnic (Návrší) směrem na Horní Moravu stále perfektní na bruslení, po ránu je to zmrzlé a rychlé, ale i odpolední sjezd dolů je pro odvážné. S voskem bych si neporadila. Nad tisíc metrů je stále mnoho sněhu, počasí lepší být nemohlo.
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.3.2015 11:37
Nad Dolní Moravou pořád sněhu dost. Ráno a večer zmrzlé (stopy vyloženě ledovaté), přes den sníh mokrý, ale nádherné jarní poježdění, sluníčko, výhledy...Mezi Sedmi cestami a Mokřinami je trasa většinu dne ve stínu, a tak je tento úsek opravdu v dobrém stavu - stopy i bruslařský pás velmi rychlé. Překvapivě dobře je na tom i trasa dole v údolí Moravy. Neváhejte a vyražte, sezóna ještě nekončí!
Králický Sněžník
Vloženo 9.3.2015 8:33
Skřítek - ČH sedlo v rámci Jesenické 70: po trase tolik druhů sněhu, že se na to fakt nedá pořádně namazat. Dole ráno tvrdé, odpoledne kaše, v lese led a začíná lézt špína. Tady jsou jasnou volbou klistry. Cca od 1000 m vlhký sníh, ve stínu prašan, na osluněných místech se to mění, místy zrcátka, místy už kaše. Celkově rozhodně na tuhé vosky, protože s klistrem to děsně drhne. Je protažená strojová stopa ze sedla přes Klín a Jezerníky, to bývá jen výjimečně. Stejně tak jela rolba od Ovčárny na Vysokou holi, dál k Jelení studánce asi jel jen skůtr, stopa tam každopádně je, i když strojovka to zdaleka není - sjezdy jsou velmi zábavné :-)
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.3.2015 20:46
Paprsek - Velký Šengen (po polské straně i zpět, bylo to tam více ve stínu). Sněhu dostatek, sem tam větvička, ale na lyžích ani škrábanec. Sníh na sluníčku brzdil, ve stínu to jelo slušně. Jen jsem nepochopil, proč na české straně dělají i v tuto roční dobu pořád 2 stopy, když klasici jdou z 90% mimo stopu (pochopitelně, ve zledovatělé stopě jim vosk nebere). Ale jinak pochvala, Paprsek, to jsou moravské Jizerky.
Rychlebské hory
Vloženo 7.3.2015 19:19
ráno z ČHS čerstvě frézovaná stopa, super svezení až na Švýcárnu, od Vysoké Hole krásně urolbovaná sjezdová trasa pro běžkaře k Ovčárně, chválím rolbaře a počasí
Hrubý Jeseník
Vloženo 4.3.2015 19:29
Paprsek. V 9.30 lanovkou nahoru (asi starnu...) a jako druhy jsem se vydal na Pralinku. Druhy proto, ze jako prvni jela rolba a upravovala 5 cm cerstvyho prasanu. Ne odpoledne na zaver sichty, aby to pres noc zapadalo nebo zafoukalo, ale RANO. Panove z jinych arealu - berte si priklad. Jel jsem tedy vse, co bylo upraveno - Maly Sengen, Petrikov i k Ostruzniku. Nadhera. Mix stareho a noveho snehu za rolbou bez problemu, problem jen v cerstve nedotcene kruste. Mazal jsem do plusu, ale cely den bylo spise -0. Odpoledne videno par pokusu na Smrk, ale mych 30km uz stacilo. Zaverecny sjezd na parkplatz po zelene znacce a malovani stopy po nedotcenych loukach kolem silnice uz byl jen bonbonek na zaver. Minimum lidi, slunicko a spousta snehu = jedte na Paprsel!
Rychlebské hory
Vloženo 3.3.2015 19:50
Dolni Morava od Slona nahoru lanovkou a dal Pod Chlumem a cely okruh Slamnik plus okruh Mokriny. V noci pripadlo 5 a nahore skoro 10 cm snehu. Vetsinu trasy jsem jel sam a jako prvni v nedotcenem cerstvem snehu. Stopa zadna, na otevrenych mistech az pulmetrove naveje, v lese krasny rovny povrch. Pekny svezeni, ale drina. Proslapavace stop i vymenu lyzi na 45.kilometru jako u Bauera bych uvital:-) Podle stop to dnes odhaduju na max. 10 bezkaru v teto casti Kralicaku. Kdyz pripocitam cerstvy snih a vitr, ktery stopy zafoukava, jsou to asi ty hlavni duvody, proc nebylo upraveno. Ale v druhym okne cucim na bilestopy.cz a tam hlasi vse upraveno v poslednich 24 hodinach. Mozna vecer vyjeli a nebo ze by kec???
Králický Sněžník
Vloženo 2.3.2015 22:58
Všechny stopy a okruhy kolem Paprsku perfektně upravené, sněhu spoustu, krásné lyžování. V sobotu to odpoledne trošku díky sluníčku natálo, ale v neděli zase lehce přimrzlo.
Rychlebské hory
Vloženo 2.3.2015 8:37
skřítek - hvězda. V lese už špatné, jet se dá, ale hodně jehličí, zledovatělé, kameny ani bláto nikde neprostupují. Mimo les v průsecích stále pěkná stopa, i když hodně uklouzaná. je to tak tam a zpět, tam a zpět, na okruhy už nic moc. jaro je tady, díky všem za úpravu tratí.
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.2.2015 22:49
Stále kvalitní lyžování Mravencovka-Alfrédka-okruh Ostružná-Žlutý potok!
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.2.2015 21:34
od Císařské jsem s trochou opatrnosti a kličkování dojel až na sjezdovku Branná
Rychlebské hory
Vloženo 23.2.2015 7:45
z Koutů lanovkou pod Tetřeví chatu, Dlouhé stráně a okruh kolem Vřesníku a Mravenečníku. Skvěle upraveno, nahoře přes půl metru sněhu. od Margaretky dolů už byl sníh mokrý. cesta k dolní nádrži není strojově upravená, byla tam směs stopy od pěších, běžkařů, skialp atd. Cestou krásné výhledy na celé Jeseníky. Lanovka je za 175,-
Hrubý Jeseník
Vloženo 22.2.2015 20:14
Běžkování nad Dolní Moravou stále fantastické! Zejména úsek Sedm cest - Mokřiny nemá chybu. Stopy tam byly tak rychlé, že ve sjezdech jsem z nich před každou ostřejší zatáčkou radši vyskočila. K večeru sjezd k Vilemínce, to se zatáhlo a stopy začaly ledovatět. Poslední sešup k Vilemínce děsně zmrzlý, skoro na tom nešlo ani plužit.
Králický Sněžník
Vloženo 22.2.2015 21:57
Ze Šeráku na Keprník a dále k Vřesovce tvrdý zledovatělý sníh - je to spíš na obdivování krás hor než na kvalitní běžkování - i tak ale stojí za to! C prudkých sjezdech jsme chodili "po svých". Z Vřesovky na ČHS ovšem krásná stopa a báječný sjezd. Z ČHS moc prima cesta až pod Praděd. Mírný provoz, dobrá stopa s červeným voskem. Z Ovčárny po hřebeni na Petrovy Kameny fičák, ale dobře sjízdná hřebenovka až k odbočce na Alfredku. Z Alfredky na Skřítek už hodně mokrý sníh, stopa místy vyšlapaná skoro na hlínu - chtělo by to aspoň pár čísel čerstvého prašanu... Celkově krásný zážitek, modré nebe, slunce zář. Díky!
Hrubý Jeseník
Vloženo 22.2.2015 5:43
Skřítek-Alfrédka-Mravencovka-Okruh Ostružná-Skřítek-ráno velmi dobré podmínky, projeto rolbou, po obědě na slunci už dost míst s uklouzanou-zledovatělou stopou. strojovka i od žlutého potoka ke škaredé jedli.Sněhu 20-50 cm,na nové lyže. teplota těsně nad 0.
Hrubý Jeseník
Vloženo 22.2.2015 0:06
V pátek odpoledne úžasné běžkování. Teplo, slunečno. Dole v údolí Moravy střídavě mokrý, střídavě zmrzlý sníh a spousta jehličí. Zato nahoře směrem k Slaměnce perfektní, nádherná čistá stopa, mazala jsem fialový klistr a měla jsem pocit, že letím. Mimochodem, dnes jsem byla (bez lyží) v Polsku v oblasti Boleslawowa a Kletna, měli tam nádherně urolbováno. Pokud někdo máte cestu do těch krajů, vemte si lyže.
Králický Sněžník
Vloženo 21.2.2015 22:55
Ráno Dolní Morava Vilemínka zmrzlá stopa plná jehličí,nahoru nad Slaměnku nádhera,dále křižovatka Sedm sest ,Zatáčka smrti,chata Návrší střídavě zmrzlé na slunci změklé,pěšky Stříbrnice,Stará Město dříve upravená stopa jarní firn.
Králický Sněžník
Vloženo 17.2.2015 19:48
Dnes jsem to ještě zkusil v našich končinách. Autobusem do Čabové a pak po ose na Novou Vésku, Domašov, Horní Loděnici a domů. Z Čabové kolem letiště a Panenského lesa až po klesání do Domašova to bylo super. Sněhu nečekaně dost a na něm se jiskřila námraza. Prostě nádhera. Nad Domašovem sněhu rychle ubývalo a samotná vesnice je už prakticky bez sněhu. Pěšky ke hřbitovu a dál nad sjezdovkou kolem Petrovic - tady sněhu zase víc, ale za silnicí na Loděnici opět horší a co jsem si všiml, tak otevřená plocha směr Moravský Beroun je už hodně špatná. Z Loděnice od hřiště už kličkování mezi trávou a hroudami hlíny. Sjezdy do Lipiny a přes Prabábu lepší. Sněhu tak akorát, aby se dalo bezpečně sjet a nemusely sundávat lyže. Kolem jedenácté to začalo na povrchu trochu měknout. Jinak slunečno, mírný vítr. Vypadá to na poslední letošní lyžovačku u nás.

Trasa: http://www.mapy.cz/s/fW7O
Nízký Jeseník
Vloženo 17.2.2015 15:01
Trasa Červenohorské sedlo - Ramzová . Na Vřesovku v pohodě, dobrá tvrdá stopa projetá strojem i sjezdy zpět jsou bez problémů, dál z Červené hory na Keprník a Šerák rozšlapaná , tvrdá, hrbatá, ledovástopa , víc asi trápení a pěšky
než běžkování. Ale počasí krásné , sluníčko , teplo.
Na skialpy v pohodě, i sjezdy bez problémů.
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.2.2015 18:42
Dnes jsem bruslil po pláních z Ondřejova směr Šternberk. Poměrně sIlný SV vítr a po většinu času hustá mlha. Orientace (hlavně kolem Stránského) byla špatná. Po celé délce různě vylézá tráva, strniště nebo hlína, horší úseky se střídají s lepšími, ale projet se dalo všechno bez sundávání. Firn dobrý bez ploten a díky počasí držel až do finále. Když jsem se ke konci napojil na páteční stopy, všiml jsem si, že dnes mám o polovinu delší krok, takže sněhu opravdu nelze nic vytknout. Podařilo se mi dojet až na Prabábu k lesu. Louka na Prabábě je už téměř bez sněhu, ale po kraji kolem lesa se ještě nechá. Jinak dnes pocitově nejchladnější běžkovací den v roce, což je pozoruhodné vzhledem k tomu, že včera bylo u nás skoro 10°C ve stínu.
Nízký Jeseník
Vloženo 16.2.2015 7:29
vlekem zadarmo v 9 hod na Větrný vrch, úsek rozcestí pod Klepáčem (parkoviště)-Pod Sršňovkou je stopa plná ledu a jehličí a i dál na Zbojnickou chatu (žlutá) je dost úseků se špinavou stopou. Na vrchní části okruhu je situace podstatně lepší, dopoledne takřka ideální, odpo do toho svítilo. Směrem na Kraličák (červená) je turistická stopa od lyžařů,ale není moc v dobrém stavu-skialpy, sněžnice,pěší, psi-stejně vypadá i zelená "Horní Morava-CZ/PL" směrem po hranici dolů-ale sjízdné to je.Ze sedla Puchača je na polské straně hezká stopa od skútru směrem pod Trojmorski wierch a na opačnou stranu směrem na Schronisko - ta je ale po 1,5 km rozšlapaná pěšími. sjezd zpět od "Pod Klepáčem" volně po loukách až dolů k vleku byl super. sněhu je na celé trase dost, dole tak 20-30 cm, nahoře až metr-kde není trasa od rolby, nebylo se hůlkama jak opřít:) klidně na nové lyže. když jsem v 16 hod odjížděl, bylo dole na slunku 8st, ve stínu 3.
Králický Sněžník
Vloženo 15.2.2015 20:33
Traťovka - Hvězda - Skřítek - Pod Ztr. kameny - Alfrédka - okruh kolem Ostružné- Zelené kameny- Žlutý potok - Skřítek - po zelené Rabštejn - Hvězda - Traťovka: povětšinou perfektní stopy, počasí z pohádky, odpoledne na slunku odměk, směs klistrů Rode violet spec+Rode rosa+ Swix vario držela prakticky všude. Horší úseky ze Skřítku pod Bílý kámen (obě trasy), část sjezdu ke Žlutému potoku a některé části zeleného okruhu ze Skřítku na Rabštejn - vesměs už jsou stopy hodně špinavé.
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.2.2015 21:48
Hvězda - Karlov - Nová Ves - Rýmařov
Stopy ve stoupání z Hvězdy po Kapitánské cestě silně znečištěné jehličím a chvostoskoky (lepší jet tudy nahoru). V klesání do Karlova už o dost lepší. Pěkně upravené a kvalitní jsou stopy kolem Nové Vsi na loukách i v lese. Pak freeride na Starou Ves (tenhle úsek považuji za nejhezčí z celé trasy) . Ze staré Vsi na Rýmařov poslední úprava od rolby, kvalita o stupeň horší, než u Nové Vsi (sem tam nadrcené hrudky ledu a na pár místech leze hlína), ale celkově pořád dobré. Slunečno a víceméně za větrem. Kvalita stop různá od ledu po kašovitý sníh v nižších polohách na slunci. Nad 1000 metrů přimrzlý prašan. Mazal jsem červený extra. Ve stoupáních kolem 5% držel, ale v prudších už se nechytal a chtělo to klistr.
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.2.2015 21:32
Nová Ves-Mravencovka-Alfrédka-Okruh Ostružná-Pod Ztracenými kameny-Žlutý potok - perfektně upravené stopy na klasiku i bruslení, sníh skluzný, teplota lehce pod nulou, slunečno! Nádhera!
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.2.2015 20:28
Ostružná-Paprsek-Černý Potok-Smrk-Luční vrch-Lesní bar-Horní Lipová-Ramzová-32km,po celé trase vyjety stopy,které jsou vymrzlé a tvrdé.V lesních usecích nad Lesním barem popadané jehličí a Lesní bar v obležení-udírna narvaná dobrotama,kotlíkovej guláš,kabík nad ohněm.Pozor na sjezd do Horní Lipové-samej led.
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.2.2015 19:01
Kouty - Dlouhé Stráně: perfekní široké stopy, nahoře parádní sníh na tuhé vosky, ale taky pořádný fukejř, který jednak stopu trochu zafoukával, druhak byl i nepříjemný pro lyžníky. Lidí pomálu, ono vyhrabat se sem odspodu je docela makačka a za lanovku dá člověk 175 Kč. Ale pokud vyjde počasí, tak si člověk užije fantastické výhledy a perfektní stopy.
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.2.2015 18:40
Trasa Slamenka-Dolni Morava,horní parkoviste.Naprosto dokonalá,krásně vyfrezovana stopa, dost místa i na bruslení . Misty azuro,sjezd do Dolni Moravy neměl chybu.Kvalitní stopa i po obou stranách Moravy v údolí.
Králický Sněžník
Vloženo 14.2.2015 16:48
Kolem Paprsku krasne prasanove stpy,v lese nefouka,z Petrikova idealni stopa.
Rychlebské hory
Vloženo 14.2.2015 16:47
Ze Sedla smerem na Vresovku krasna stopa,dale na Keprnik a Serak uz dost hruza,na snehu jsou 2cm ledovky,vse zmrzle a rozdupane,na bezkach se clovek trapi,lepsi sneznice
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.2.2015 11:27
Ze Sedla az na Ovcarnu nadherne prololbovane stopy,je to dost siroke i na brusleni.
Z Ovcarny na Skritek pres hrebeny je to totalne zmrzle,radeji se tomy vyhnout a jet pres Alfredku,tam to rano ze Skritku projizdela rolba a delala stopy.
Hrubý Jeseník
Vloženo 13.2.2015 18:52
Dnes back country skating Lipina - H. Loděnice - Jívová a zpět.
V exponovaných partiích, kde nejvíc foukalo je povrch trochu zvlněný a hlavně už vylézá tráva a oranice. Nejhorší je to asi od loděnických vrtulí ke hřišti. Jinak kvalita sněhu (firnu) je vcelku dobrá, dalo se pěkně odrážet a není to zledovatělé. Všechny sjezdy bezpečné a dobře sjízdné. Celý den azuro, ale viditelnost nebyla nic moc (opar). Dojel jsem nakonec až na Kiosek nad Šternberkem, ale závěr v lese je už na samé hranici sjízdnosti. Tento druh běžkování půjde provozovat určitě i zítra, pak se obávám, že vytátých míst bude příliš. Che to ale vyjet co nejdřív, kolem jedenácté krusta začínala povolovat.
Jinak jsem si všiml, že od Berouna do Jívové byla ještě patrná stopa, sice už značně vymačkaná a ledová, ale místy (hlavně Beroun - Hraničné Petrovice) ještě využitelná.

Ještě trasa, jak jsem jel:
http://www.mapy.cz/s/fR3o
Nízký Jeseník
Vloženo 12.2.2015 18:40
Tip na oblast trochu stranou zájmu: Jeřáb, Severomoravská chata a okolí, super svezení, perfektní stopy. Nastupoval jsem z Písařova - v tom prvním lesíku leze občas nějakej šutr a při sjezdu je třeba dát bacha. Od Hájenky doprava k Čečeli se stopou prošel kůň , ale nic hroznýho. Dál paráda. Sjel jsem to i do Šanova - je protažená i odbočka na Křížovou horu a potom i na Horní Hedeč - všude pefektní tvrdá stopa, kde leze trochu hlíny, dá se vyhnout. Možná bude trochu problém s mázou, dole je to na klistr, který se ale ve sjezdu při plužení rychle sjede. Nahoře to k mému překvapení bral tuhý fialový, ačkoli teploměr na SM chatě ukazoval +2 - ale v lese je určitě chladněji. Stopy jsou tvrdé, vymrzlé, jen mezi nimi není moc prostoru na bruslení a ze stromů už začíná paadat bordel, tak to už není úplně čisté a občas to zadrhne.
Králický Sněžník
Vloženo 12.2.2015 17:23
Technická k dalšímu příspěvku: Jde o trasu Skřítek - Hvězda - Rabštejn - kolem chaty Alice (zelený okruh) - Skřítek + červený okruh Závora.
Hrubý Jeseník
Vloženo 12.2.2015 17:19
Projetý zelený, žlutý a červený okruh (možná i modrý, ale ten jsem nejela:-) - 1 čerstvě vyřezaná stopa. Na sádlo to nedrželo, chtělo to klistr. První kilometr na Hvězdu nic moc - jehličí ve vypreparované stopě, pak super. Kdo má silné ruce, z Rabštejna to šlo vysoupažit:-) Sněhu dost i na dobré lyže.
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.2.2015 11:08
Svatý Kopeček - Pohořany - Jívová a zpět: Včera odpoledne za trvalého sněžení překvapivě průjezdná stopa v celé trase. Nejlepší podmínky na okruhu okolo Jedové, tam to bylo i na jedničkové lyže (sněhu cca. 30 cm). U Jívové závěje, zafoukané stopy, tak jsem to otočil. Na zpáteční cestě to u Svatého Kopečku již povolovalo, nechytal se ani fialový vosk, už to bylo na červený. Celkově kvalitní svezení, takové teď dlouhou dobu nebude :-( Kéž by sníh vydržel alespoň u Pohořan.
Nízký Jeseník
Vloženo 9.2.2015 18:59
Vyjížděl jsem ráno z Nových Dvorců za sněžení, které ustalo až někdy odpoledne. Ač jsem musel obnovovat stopy, tak svezení velmi pěkné v prašanu. Běžkoval jsem mezi Novou zatáčkou a Modrou studánkou. V lese stopy rychlé, na louce se to víc bořilo a je to měkčí a pomalejší. Kolem Modré studánky sem tam popadané stromy. Ty, co jsou na Studené cestě se dají objet velmi komplikovaně, zbytek lze i na lyžích přelézt nebo objet. Stopa je vyjetá i dole na Prabábě. 0 lidí.
Nízký Jeseník
Vloženo 10.2.2015 7:19
Jeli jsme ze Skřítku na Hvězdu a pak dále na Rabštejn. Zpět jsme se vraceli po stejné, žluté značce a pak směr modrá na Skřítek. Všude spousta sněhu, padalo se do měkkého a stopy byly super upravené. Na Rabštějně nás pohostili výbornou polévkou a studeným pivkem. Zrovna probíhala Rabštejnská kluzka, tak se bylo i na co dívat.
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.2.2015 17:19
Moravský Beroun-Hraničné Petrovice-Jívová-Sv.Kopeček-22km,výborné podmínky-stopa namrzlá a uježděná,v lesních usecích místy jehličí,halouzky.Nádherná viditelnost na celý hřeben Hr.jeseníku-Velký Kotel,Praděd.Prostě dnes supr.
Nízký Jeseník
Vloženo 4.2.2015 22:59
Petříkov-Paprsek-Velký Šengen-Smrk kvalitně upravené stopy na klasiku i bruslení (odbočka na Smrk jen klasika). Na tvrdém podkladě rychlý čerstvý sníh, nádherné počasí s celodenním mrazem.
Rychlebské hory
Vloženo 4.2.2015 17:37
Lipina - Dálovské jezírko a zpět do Šternberka.
Dnes asi nejlepší podmínky tuto zimu. Stopa dobrá, lehce pod nulou, slunečno a skoro bezvětří. Taky jsme si říkali, že dnešek byl ideální na trasu Ondrášov - Jívová.
Škoda, že to nevydrží i další dny :-(
Nízký Jeseník
Vloženo 4.2.2015 15:24
Z Jívové-Hraniční Petrovice-Mor. Beroun a zpět.
Vynikající běžecká konstalace, 30 cm kvalitniho promrzlého sněhu, dobrá a rychlá stopa,slunce a klidno!!!, neváhejte.
Nízký Jeseník
Vloženo 5.2.2015 23:29
Rýmařov-Kamenná hora-Žďárský potok-U škaredé jedle-U Huberta-Pod zelenými kameny-Alfrédka-Mravenec-Karlov-Kopřivná = LUXUS
Hrubý Jeseník
Vloženo 4.2.2015 18:01
Paprsek-V.Šengen-Trnová Hora-Milíře. Velký Šengen bezvadně upravená stopa na klasiku, dokonce i na bruslení to bylo většinou dobré: na cca 80% trasy byla jen jedna stopa, takže bylo dost místa na bruselní, podklad tvrdý, čestvý sníh byl lehký. Jediný nevhodný úsek na bruslení bylo stoupání na trase Trnová Hora - Milíře, tam to bylo měkké, bořilo se. I kolegovi, co šel klasiku, to bylo dost měkké. Jinak všude spousta sněhu, žádné vydřené místo jsme nepotkali a na rozdíl od víkendu bylo i málo lidí.
Rychlebské hory
Vloženo 3.2.2015 19:37
Dnes ráno ve stopách 1-2 cm prašanu a námrazy. Běžkovalo se prima. Lehce sněžilo i chvíli během dopoledne, sníh byl ale vlhký a začínal lepit. Jel jsem po letech okruh Dálov - Huzová - Mutkov viz. http://www.mapy.cz/s/fDBW . Konec od Chabičova byl jak po medu, ale stopy, i když všelijaké, byly víceméně po celé trase. Prošlapávat jsem musel jen pár set metrů, takže i přes horší kvalitu sněhu v druhé polovině spokojenost. Nepotkal jsem jediného člověka.
Nízký Jeseník
Vloženo 3.2.2015 0:15
Ze Skřítku směrem na Rabštejn stopy projeté jen běžkaři, přestože na webu Skřítku je napsáno, že projetou rolbou...tu to nevidělo dlouho! Na skate absolutně nevhodné. Doporučují směr Alfrédka, tam super upraveno.
Hrubý Jeseník
Vloženo 2.2.2015 13:27
Z Dolni Moravy na Slamenku upraveno v Nedeli rano jak bylo slibeno na http://www.bezkydm.cz/. Jedna vyrezana stopa a pas na brusleni, snehu dostatek, misty mekci (na brusleni) jinak vyborne podminky.
Králický Sněžník
Vloženo 2.2.2015 8:10
od nádraží Červený Potok rolba přes Trojici až do Písařova ? jinak stopy až do Zábřeha
Králický Sněžník
Vloženo 1.2.2015 22:36
Mravencovka, Alfrédka, Nová Ves - Vyhlídka zimní pohádka jak za starých časů. Stopa na Alfrédku, do Kotle i směr Skřítek (od Alfrédky) projeta rolbou. Super
Hrubý Jeseník
Vloženo 1.2.2015 21:35
V okolí Pusté Polomi dnes byly ideální podmínky na klasiku. Dostatek sněhu, polojasno, - 1°C. Dostatek stop upravených skútrem v okolí lyžařského vleku a směrem k Jankovci a U Dubu.
Nízký Jeseník
Vloženo 1.2.2015 18:34
Na loukách stopy zafoukané a někde větrem ubité tak, že se obtížně vyjížděla nová stopa. Sníh pomalejší a o něco vlhčí, než včera a tam, kde je míň sněhu, stopa odspodu natává. Chtělo by, aby začalo víc mrznout. Jinak fajn projížďka,ani lidí moc nebylo. Jeli jsme k Jezírku a zpátky.
Eliška:
Když přijde obleva a nato znova přimrzne a vznikne krusta, dá se i bruslit po pláních :-). Jinak máš smůlu. Možná Guntramovice, ale to už je dost z ruky.
Nízký Jeseník
Vloženo 1.2.2015 16:57
Domašov-Jívová-Pohořany-Kopeček. Všude sněhu dost, stopy poměrně dobře vyjeté, v lese mezi Jívovou a Pohořanama je místama docela nepřijemná ledovka jinak ale velmi pěkná vyjížďka. Pokud se vydáte hned brzo ráno tak doporučuju jet až za nějakou skupinkou která stopu před vama "projede", na polích to bývá docela nafoukaný ;)
Nízký Jeseník
Vloženo 3.2.2015 0:53
Domašov-Jívová-Pohořany-Kopeček - podmínky fantastické (na letošní bídu) - v lese až 25 cm sněhu, na pláních cca 10-20 cm sněhu, tak minimálně víc jak 5 cm čerstvého prašanu. Prostě, paráda. Lidí stovky, ale aspoň prošlápli stopu :-)
Nízký Jeseník
Vloženo 31.1.2015 23:43
Měla bych dotaz. Dá se někde na Olomoucku na skate?? Nebo tu jsou podmínky jen na klasiku? :)
Nízký Jeseník
Vloženo 31.1.2015 18:47
Olomouc Poděbrady: z cyklo parkoviště u Černovírského mostu po polích do 15 cm lehce promrzlého sněhu dá se slušně jet všude ,kde není podkladem hluboká orba. Po poslední sněhové bídě zcela velmi dobré podmínky, využijte moji dnešní stopu.
Nízký Jeseník
Vloženo 31.1.2015 18:32
Ovčárna-Petrovy Kameny-Jelení st.-Alfrédka-Mravencovka-M. Morávka, nahoře vítr a mlha na 5 metrů od Jelení krása. Super sníh, bezva lidi. ahoj
Hrubý Jeseník
Vloženo 31.1.2015 18:01
Paseka-Karlov-Křížov-Jiříkov-Stránské-sněhu dostatek,stopa po Jiříkov ujetá,jen v lese před Pasekou na "kameňačky"lehce.Jinak počasí a sníh OK
Nízký Jeseník
Vloženo 31.1.2015 15:49
Domašov, Jivova ,Pohorany,Kopeček - mezi Domašovem a Jívovou kolem větrníků sníh trochu sfoukaný a místy šutry, je třeba dávat bacha ať to moc neznačkuje skluznici, Jívová - Pohořany a dál na Kopeček už super, sněhu dostatečné množství, spousta stop od lidí (a lidí bylo celý den jak much ale to se dalo čekat:)
Nízký Jeseník
Vloženo 31.1.2015 14:17
Šternberk - Modrá studánka a zpět
Včera padal většinu dne sníh s deštěm. Dnes v terénu 10 (Prabába les) - 30 (louky u Dálova) cm prašanu. Hlína ani kameny nelezou, jen v lese na Prabábě na některých místech prosakuje do stopy voda a kolem poledne sníh měkl. Je to i na lepší lyže. Dojet se dá až na kraj města. Mazal jsem fialový speciál, ale snesl by se i tvrdší vosk.
Nízký Jeseník
Vloženo 31.1.2015 14:03
Domašov, Jivova ,Pohorany,Kopeček super sníh , stopa ideální a slunicko
Nízký Jeseník
Vloženo 31.1.2015 7:38
Připadlo asi tak 8 nového. Aktuální teplota po ránu -5.
Nízký Jeseník
Vloženo 30.1.2015 20:30
Nevíte někdo, jak to vypadá na trase Domašov-Jívová-Pohořany-Kopeček??? Připadl sníh nebo to slezlo?
Nízký Jeseník
Vloženo 29.1.2015 18:25
Včera jsem jel na Dálov. Nic extra to nebylo - sníh vlhký lepivý a jen cca 10cm, ale přenášet jsem nemusel nikde. Dnes ovšem připadlo nějakých 7 cm a zítra odpoledne má zhruba to samé znova. Na víkend to bude podle mě ideální, má začít mrznout a přestat foukat. Sněhu už teď je dost.
Nízký Jeseník
Vloženo 29.1.2015 17:40
Neví někdo aktuální stav na trase Domašov-Jívová-Pohořany-Sv.Kopeček,bude o víkendu sjízdné?Díky za info.
Nízký Jeseník
Vloženo 29.1.2015 18:23
Trasa z Domašova nad B. -Jívová-Kopeček se dá velmi dobře sjet, sněhu dost; pouze zřídka hlína; a v noci na dnes 29.1. ještě připadlo.
Nízký Jeseník
Vloženo 29.1.2015 14:29
Cesta ČHS - Švýcarna - Praděd - Ovčárna a zpět. Bezva cesta, sněhu dostatek všude , den předem opět nasněžilo. Odpoledne krásně upravené dvě stopy pro klasiku v celé délce od ČHS po Švýcárnu a dále.Žádná ledovka, ale parádní sníh !!!
Hrubý Jeseník
Vloženo 27.1.2015 16:33
čkoliv na internetu lžou o upravených stopách tak v okolí ČHS nic upravované není a chataři tvrdí, že už dlouhatánsky ani nebylo.
Hrubý Jeseník
Vloženo 27.1.2015 9:39
Zprávy z oblasti Králičáku patří do sekce Jeseníky!
Jinak pro Petra: Kolem Dolní Moravy je lze jezdit skate skoro všude, kde se upravuje. Určitě okruh Zbojnická (od parkoviště nad Horní Lipkou - velmi omezená kapacita směr Przelecz Puchacza) a také na trase Slaměnka - Mokřiny.
Králický Sněžník
Vloženo 26.1.2015 16:38
Malá Morávka - Mravencovka - Alfrédka - po červené běžkařské v sobotu v noci krásně nasněžilo - pěkná stopa, nový sníh. Byli jsme moc spokojeni. Z malé morávky na mravencovku vyšlapaná běžkařema, z mravencovky na afrédku je stopa rolbovaná.
Hrubý Jeseník
Vloženo 26.1.2015 14:11
Dolní Morava - okruh Zbojnická: Za slabého sněžení a mrznoucího mrholení projet celý okruh i se slepou cestou směrem od rozcestí "Nad Zbojnickou chatou" až téměř k česko-polské hranici po červené turistické na Králický Sněžník. Sněhu všude dostatek, pouze na jednom místě na spodní cestě tekl potůček, který se obcházel. Stopy kvalitní, je poznat, že jsou pravidelně rolbovány. Krátké nakouknutí k polským sousedům a rychlý návrat zpátky do ČR. Poláci si mohou o takových stopách nechat jenom zdát...
Králický Sněžník
Vloženo 26.1.2015 8:11
Potvrzuju, stopa 1 nebo 2 ČHS-Švýcárna pouze nožně projeté, není to nicmoc ani na klasiku ani bruslení. :-/
Hrubý Jeseník
Vloženo 25.1.2015 18:28
ČHS-Švýcárna-Praděd. Připadl nový sníh , cca 5-10 cm, jen na několika málo místech mírně sfoukaný. Problém je, že už nikdo neupravuje stopu ze Švýcárny na ČHS. Takže od Kamzíka na Slatě zhrnuto plužením, dolů se jelo daleko hůř než nahoru. Od Švýcárny - rolba stopu dělá na Ovčárnu. Ale na internetu všude lžou, že stopa na ČHS je upravená . NENÍ a jak jsem mluvil s rolž ani nebude.
Hrubý Jeseník
Vloženo 26.1.2015 10:30
V sobotu za krásného slunečného počasí jsme jeli magistrálu na Slaměnku. Krásná vyříznutá stopa, nicméně po páteční oblevě ledovatá, takže to bylo na klistry. Na bruslení, ale skvělé. Dole u závory to jet nešlo, ale tak po km už v pohodě.
Jeli jsme i okruh pod Slamníkem. Běžku jsem nadzvedával jen asi 3x kvuli kamínku ve stopě. 1x prudké brždění za zatáčkou, v nepřehledném úseku stopa přerušena potokem. U kaskád stopa opět ledovatá, V neděli padal takový krupicovitý sníh. Dopadly tak 4 cm.
Králický Sněžník
Vloženo 24.1.2015 20:05
Slaměnka-U sedmi cest-Mokřiny, zpět a dolů na Dolní Moravu naprosto parádní podmínky-perfektně vyříznutá stopa a upravený pás na bruslení, sníh tak 20-40 cm, žádné šutry, stopa čistá. sjezd z Mokřin k zatáčce smrti nic moc, v lese je to dost tvrdý a místy lezou šutry a asfalt-otočil jsem to. krásná je stopa od lyžařů z Mokřin na Tetřeví horu (ČTZ) a pod Podbělku. teplota mínus 2.
Králický Sněžník
Vloženo 23.1.2015 23:22
Jel jsem ČHS - Videlské sedlo - Švýcárna - Praděd - ČHS, 38 km. Sněhu bylo dost téměř všude, z Pradědu dolů krásná stopa. Mírně pod nulou, mlha.
Hrubý Jeseník
Vloženo 21.1.2015 21:48
Nahoře v okolí Slaměnky čerstvý poprašek na vymrzlém upraveném podkladu, naprostá paráda jak na klasiku tak na skejt.Na tratích leží okolo půl metru sněhu, nikde ani smítko natož kamínek.
Králický Sněžník
Vloženo 21.1.2015 20:07
Jel jsem Červenohorské sedlo - Petrovka - Švýcárna a zpět. Trasa byla upravená na klasiku i bruslení. Stopa ze začátku trochu ledová, do kopce se líp jelo mimo. Před Švýcárnou v nejprudších pasážích je pár shrnutých míst až skoro na ledový podklad - sešel jsem je radši pěšky. Parkování na Červenohorském sedle bylo zdarma.
Hrubý Jeseník
Vloženo 20.1.2015 22:31
Dnes zataženo, chvíli i prosvítalo sluníčko, bezvětří, teplota okolo -2°C, sníh velmi rychlý! Žlutý potok-Zelené kameny-okruh Ostružná-Alfrédka-U Malého kotle-Mravencovka výborně upravená trať na klasiku i bruslení! P.
Hrubý Jeseník
Vloženo 19.1.2015 21:52
Z Ramzové na Paprsek, sjezd do Petříkova ledový,Petříkov nesjízdný,lyže se daly nasadit až na můstku za Tara barem,do zatáčky Černého potoka ledové ale nahoru se to dalo ujet, zpět to bylo o nohy dál ze zatáčky velmi dobrá a rychlá stopa místy ledová, Paprsek ve 12 hod -2st, mlahavo
Rychlebské hory
Vloženo 19.1.2015 20:59
Dolní morava a dále na Kraličák spousta sněhu. Včera pěkných 5-10 cm prašanu. Stopa z Dolní moravy po žluté od zákazu 7km na rozcestí Pod Vilemínkou perfektní. Od rozcestí vede urolbovaná dálnice až na vrchol Kraličáku, prvních pár stovek metrů po žluté, pak dlouho nic a pak po červené.
Králický Sněžník
Vloženo 19.1.2015 8:52
Start u motorestu Skřítek, šli jsme zelený okruh přes Krtinec na Hvězdu a pak zpět přes sedlo Skřítek. A pak jsme si ještě oběhli modrý okruh. Přes noc napadlo asi 10 cm sněhu, takže to vypadalo pohádkově a stopa byla projetá skutrem, místy sice lezly kameny a větve a občas asfalt, ale jinak to bylo v pohodě. Jinak musím moc pochválit personálna Skřítku, hned na parkovišti nám chlapík podal informace o stavu stop a co jde kde vyfrézované a v restauraci nám po doběhnutí uvařili skvělé jídlo :-).
Hrubý Jeseník
Vloženo 19.1.2015 8:34
Škaredá jedle - Žlutý potok: stopa od lidí, místy nasáklá vodou, občas prosvítá asfalt. Pokud bude nad nulou, brzo odtaje.
Zlutý potok - Zelené kameny: pěkná strojová stopa, čerstvý sníh
Zelené kameny - Alfrédka: pěkná strojová stopa, čerstvý sníh střídaly tvrdší pasáže.
Přes den trochu sněžilo, což zpomalovalo lyže. Dole to bylo na klister, nahoře na pevný.
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.1.2015 20:42
Dneska trasa Ramzová - Paprsek - Velký Šengen a zpět na Ramzovou..nasadit se dalo už u vlaku, cesta od lidí, dále pak zmrzlé koryto projeté rolbou, od Císařské chaty a dál parádní vyřízlá stopa...Šengen taky OK, sem tam jehličí nebo led ve stopě ale svezení parádní, během dne to měklo, pak trochu zase nasněžilo..v celku dneska velmi dobré, 31km bez problémů
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.1.2015 18:51
ze Švýcárny přes Petrovku bez problémů až do Koutů ( Pelikán, "nový" most )
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.1.2015 16:39
Paprsek, rolba projela co se dalo (viz web Paprsku). Sníh během dne postupně měkl a stopa začala být mokrá a sníh se v ní vytrácel. Pro skate Šengen a Promenáda. Kamení nebo jiný podklad ještě v mezích.
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.1.2015 12:11
Trasa J70 - Skřítek-Žlutý potok občas nějaký ten kamínek nebo hlína-lze se vyhnout, od Žlutého potoka již perfektně řízlá stopa na Alfrédku-na jedničkové lyže, Alfrédka-Jelení studánka-slušně šláplé od turistů, hřeben sjízný až na vrchol Vysoké Hole-zde tak 500m sníh vyfoukaný, nutno jít pěšky. Ovčárna-ČHS - slušně projeté rolbou(2stopy klasika,skate), ve sjezdu ze Švýcárny pár vydřených míst, lze vpohodě objet. Hřebenovku z ČHS jsem vynechal a vrátil jsem se po lyžařské cestě. Na Praděd lze dojet cca 200m pod vrchol, pak vyfoukaný asfalt. V součtu perfektní lyžování, zvlášť okolí Alfrédky krásné stopy s minimem lidí, bufet otevřený. Při odjezdu z Pradědu začalo sněžit, a ráno v Horním Benešově tak 10cm mokrého sněhu ... ale nahoře to bude dnes perfektní.
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.1.2015 0:24
Dnes odpoledne jsme dali okruh Zbojnická (od parkoviště nad Horní Lipkou) a bylo to zatím nejlepší letošní běžkování. Sněhu dost, hlavně na horní cestě, podklad z toho nelezl, krásně upraveno na klasiku i na skate, mokrý sníh, klistr nutný. Se soumrakem začalo chumelit, jestli připadne, bude to prostě paráda.
Králický Sněžník
Vloženo 17.1.2015 21:43
ČH sedlo - Praděd: Trasa sjízdná, poměrně pěkná stopa, asi ze včerejška. Ke Švýcárně mokrý sníh, který trochu tál, od Švýcárny na Praděd stopa přemrzlá. Odpoledne začínalo sněžit. Spokojenost.
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.1.2015 20:49
Na Skřítku dnes kolem 2°C, sníh je, ale mokrý. Na Alfrédce v poledne těsně pod nulou, sníh dobrý. Nejlepší lyžovačka od Zelených kamenů na Alfrédku. Okruh Ostružná z Mravenčího sedla také ujde, místy ale vydřené plochy.
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.1.2015 20:19
Z Horní Moravy kolem Moravy po české straně první 2 km nic moc, dost ledu, rozbředlého sněhu, špinavá stopa, pak už mnohem lepší až na Slaměnku a pak na "U sedmi cest.", všude nahoře moc pěkné podmínky. Všude strojová stopa a pás na bruslení, sníh je měkčí, byly +2st, šutry nelezou nikde, snad jen úplně dole na začátku, ve stopě občas led, ale ne voda, boty suché. běžky je potřeba sundat jen na jednom místě (potok), jinak je celá trasa sjízdná. Sjezd zpět na Horní Moravu úžasný, celkově super. Určitě je ale lepší nechat se vyvézt navrch lanovkou a jet to naopak, ten výstup dá docela zabrat:) Odpo začal padat trochu sníh, pod 800mnm mrholilo.Foto pro představu https://picasaweb.google.com/tomasspacek
Králický Sněžník
Vloženo 17.1.2015 19:20
Ramzová-Petříkov-nesjízdné-sjízdné od rozcestí nad Petříkovem-Paprsek-sjízdné,místy ledová stopa,někde se drží voda.teplota+3st,mlha,celkový pocit jako začátek jara
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.1.2015 7:16
Info o stavu stop na skritku a alfredce píšou místní možná spis sem: http://miniaplikace.blueboard.cz/kniha/i7i2nc7ucbr4emjjktu0up363t12fu?hid=i7i2nc7ucbr4emjjktu0up363t12fu
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.1.2015 17:47
To tady opravdu nikdo neví, jak vypadají trasy v okolí Nové vsi, Karlova, Alfrédky a Skřítku?
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.1.2015 17:45
"Padědovo okolí"; odpoledne: tratě byly očividně včera (nebo ráno) protažené. Tratě nejsou umrzlé, nový sníh (trochu tupý). Na klasiku pořád pěkné stopy, na bruslačky už to začíná být dost rozbité a smysluplné je to jen "Barborka-Sedýlko". Od sedýlka k Švýcárně jen klasika, protože jsou tam závěje. Tratě pod Kurzákem: stopa+prostor na bruslení; "zachovalý" už je jen 5km okruh (trochu měkké, ale dobré), ostatní kratší okruhy jsou už zaváté.
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.1.2015 13:32
Nevíte někdo, jaká je sjízdnost lyžarských tratí okolo Skřítku? Skřítek - Hvězda i Skřítek - Alfrédka.
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.1.2015 11:17
Pěkný den, ví někdo aktuální podmínky na běžkařské trase v Jeseníkách - Žďárský potok (Stará Ves)-Alfrédka-hřebenovka nad Ovčárnu?, případně začátek trasy od Karlova na Alfrédku a dál stejně. díky :-)
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.1.2015 22:20
Neví někdo jak to vypadá okolo Alfredky ? A trasa z Nové Vsi na Mravencovku? Dík.
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.1.2015 22:04
Dnes jsem jel ČHS-Ovčárna a zpět. Výborně upravená trať jak na klasiku, tak i bruslení. Sněhu je dostatek a i při dnešním slunečném počasí byl rychlý, bruslil jsem většinu cesty. P.
Hrubý Jeseník
Vloženo 13.1.2015 16:50
Nevíte, jak je to se stopou Červenohorské sedlo - Švýcárna? A na bruslení? Díky
Hrubý Jeseník
Vloženo 12.1.2015 18:11
Na FB Dolní Moravy se píše, že dnes ráno obnovili úsek Pod Vilemínkou - Mokřiny.
Králický Sněžník
Vloženo 12.1.2015 16:11
Dobrý den,
nevíte jak to teď vypadá se sněhem směr Králičák, je to na běžkách sjízdné? Děkuji
Králický Sněžník
Vloženo 12.1.2015 10:05
Paprsek- Pralinka dali jsme to po směru hodinových ručiček, pod Polskou horu led, jehličí, sem tam šutřík,trápení. Z vrchu to bylo o něco lepší, ale chybí sníh, snížek. Obleva se podepsala snad všude. Špatný dojem z běžek spravili vynikající borůvkové knedlíky a gulášek na Paprsku.
Rychlebské hory
Vloženo 8.1.2015 23:46
Dnes upravena trasa z Hvezdy na Vrbno byla odstranena pluhem :(
Ovcarna-Svycarna ve stope ok; na brusleni taky dobry. Odpoledne uz zacalo drobne prset a namrzat.
Okruh pod Kurzovni je protazen rolbou.
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.1.2015 20:18
Z Ramzové přes Petříkov, magistrálou přes Černý potok
na Paprsek, 30 cm kvalitního promrzlého sněhu, velmi
dobré stopy, pomalejší skluz ,Pralinka velmi slušná
a rychlejší stopa, na Paprsku ve 12 hod - 8 st. Petříkov
začíná být skiareálem duchů
Konečně kvalitní lyžovačka
Rychlebské hory
Vloženo 7.1.2015 17:20
Přes noc stopy trochu vymrzly, takže dnes o dost rychlejší než včera. Prošlápl jsem ještě malé kolečko nad lipinskou křižovatkou (u Břízek) viz. http://www.mapy.cz/s/f4YH .
Nízký Jeseník
Vloženo 6.1.2015 20:04
Dnes jsem jezdil kolem Modré studánky. Včerejší sněžení situaci moc nezlepšilo - stále chybí podklad. Na loukách je cca 15 cm, v lese mnohem méně. Lesní cesty jsou stále nesjízdné snad až na Jezírko - Modrá studánka - posed (ke konci se musí uhnout na pole - leze kamení). Na loukách kolem lesa je to jakž takž.
http://www.mapy.cz/s/f3SE

Překvapivě lepší podmínky jsou níže na Prabábě - hodně sněhu a rovný podklad. Dojet se nechá k bývalé Vlčkově školce na kraj lesa.

Jinak dnes luxusní počasí - prašan, mrazivo a azuro.
Nízký Jeseník
Vloženo 5.1.2015 18:33
Tak jsme se konečně dočkali i my na Olomoucku.
Ráno jsem jel autobusem do Lipiny a pojezdil na loukách kolem Oldřichovského kopce. Sněhu tak 10 cm, občas lezla tráva, na pár místech jsem škrkl o hroudu nebo krtinec, ale celkově OK. Sníh trochu sedl, ale stále chybí pořádný podklad. Docela foukalo a celou dobu vydatně sněžilo, takže stopa se rychle zanášela. Teplota kolem nuly. Během dneška připadlo zhruba 10 cm, navíc má zítra zase mrznout, takže to možná půjde už i v lese.
Vyrazte kdo můžete, než do toho o víkendu (asi) zaprší.
Nízký Jeseník
Vloženo 5.1.2015 0:06
Tak dnes konečně první lyžování. Byla jsem na Dolní Moravě až odpoledne/navečer, proto jsem zůstala v údolí Moravy. Žlutá značka od točny busu k Vilemínce nádherně sjízdná, luxusní stopa vyšláplá od lidí, sněhu dost i na lepší lyže. Od Vilemínky pokračuje stopa dál (těžařskou cestou - červenou cyklotrasou zřejmě až pod Slamník, ale tam už jsem nejela). Myslím, že nahoře to musí být nádhera, netřeba váhat. Mám jen dotaz na znalce místních komunikací. Lze někde parkovat tak, aby člověk rovnou z auta nastoupil do stopy a vyšel na hřeben po svých bez nutnosti použít lanovku? Chtěla jsem dnes původně auto nechat ve Skleném, na jeho konci je takové rozšířené místo, parkovávali jsme tam, když jsme šli jednou přechod na sněžnicích, ale dnes tam byl zákaz zastavení s dodatkem "Otáčení vozidel údržby". Dá se např. nechat auto na konci Vojtíškova?
Králický Sněžník
Vloženo 4.1.2015 18:58
Skřítek-Rabštejn a ostatní okruhy na tuto stranu: hezké stopy od lyžařů, sněhu dostatek, jen hned u Rabštejna je to slabší, občas šutr. Skřítek-Žlutý potok-Škaredá jedle: stopy od lyžařů, sjízdné (jel jsem jen po HUberta, ale dál to vypadalo taky OK), sněhu dost. Sněhu je 10-20 cm, nový prašan, celý den lehce sněžilo, teplota mínus 3st. pěkné lyžování téměř bez lidí.
Hrubý Jeseník
Vloženo 4.1.2015 13:45
Na hrebenech nad 800m nasnezilo cca 15-20 cm,takze dnesni lyzovani v prasanu,par stupnu pod nulou,krasne podminky. Z CHS na Svycarnu stopa od lidi,ale pekna,kameny uz skoro nejsou,jen ve sjezdu ze Svycarny dolu.
Hrubý Jeseník
Vloženo 4.1.2015 1:07
Vrstevnice Pod Ztracenými kameny - Alfrédka: Sněhu dostatek, stopa pouze od lidí. Na fialovej.
Sjezd od Zelených kamenů ke Žlutému potoku pěkný, dole pár kamenů, dalo se vyhnout. Je to vyplužené na tvrdý podklad, stopa tam není.
Od Žlutého potoka ke Škaredé jedli bez stopy.
Hrubý Jeseník
Vloženo 3.1.2015 20:12
Z ČHS na Petrovku pěkná stopa od lyžařů, kameny lezou zcela ojediněle, sjezd Švýcárna-Petrovka slabší, místy vydřené na tvrdý podklad, ale kameny skoro nebyly (kolem poledne), Švýcárna-rozcestí pod Pradědem: krásně vyříznutá stopa, ale taky nejvíc lidí. Směrem z ČHS na Vřesovou stud. jsem jen nakouknul, cesta udupaná a uježděná v celé šíři, stopa nikde (ale byl jsem jen asi 500m od sedla). Směrem na Vidly a Pekárku první 1 km bez stopy, pak docela obstojná stopa od lyžařů a hlavně tam bylo úplně prázdno. Sníh: tvrdý zmrzlý podklad po pátečním dešti, na tom 2-5cm prašanu, jak kde. Na ČHS -2st, Švýcárna-5. Celkově pro mě nejlepší úsek ČHS-Petrovka-málo lidí a hezká stopa, ale i ta Pekárka byla fajn.
Hrubý Jeseník
Vloženo 3.1.2015 18:07
Ahoj byl dnes někdo na Dolní Moravě?A jaké to tam bylo.CHtěl bych zítra jet na SLAMĚNKU.(BĚŽKY)
Králický Sněžník
Vloženo 3.1.2015 17:11
Jeli jsme z Paprsku okruh Velký Šengen a kromě pár míst paráda, i lidí nebylo moc.
Rychlebské hory
Vloženo 3.1.2015 11:19
Ahoj, byl dnes ( v sobotu ) někdo na Dolní Moravě ? Pokud ano, jak to vypadá a čím jste mazali ? Podle webu by snad zítra mělo sněžit, tak o tom přemýšlím. Díky za zprávu.
Králický Sněžník
Vloženo 2.1.2015 16:16
Dobrý den,chtěl jsem se zeptat jak vypada stopa od Ztracenych kamenu pres Alfredku na Mravencovku?Diky moc
Hrubý Jeseník
Vloženo 2.1.2015 14:52
Dnes do toho i nahore pada dest se snehem,snih je premrzly.
CHS - Praded vsude se da jet,v kopcich lezou sutry,takze ze Svycarny dolu opatrne.
Pan co jel proti jel po hrebenech az ze Skritku Na Praded a sundaval jen v nejprudsim kopci asi na 200m,takze i to je jetelne.
Hrubý Jeseník
Vloženo 2.1.2015 17:07
Trasa Slaměnka - Mokřiny naprostá paráda. Sice na bruslení je to těžší ale sněhu dostatek. Doporučuji všem a nemusí se jezdit daleko :). Vstup ze ski areálu Dolní Morava a sedačkou na Slaměnku.
Králický Sněžník
Vloženo 2.1.2015 11:48
Ovcarna - Praded - Svycarna - CHS a zpet

parada - sjizdne. Po modre znacce ideal, po cervene znacce krkolomny sjezd, lezou kameny, tak jsme to radeji sesli, jinak se da.
Hrubý Jeseník
Vloženo 1.1.2015 11:08
Prosím, byl dnes někdo z CHS na Praded? Jaka je stopa? Da se bruslit? Lezou nekde kameny? Děkuji
Hrubý Jeseník
Vloženo 31.12.2014 18:10
Na Paprsku s přihlédnutím k aktuálním možnostem velmi slušné lyžování klasickým stylem a díky za úpravu tratí, ale lyže šutračky byly jednoznačně správnou volbou.

Magistrála z Paparsku k Císařské chatě je asi jediným úsekem, kde dává smysl i bruslení (ale líbí se tam i pěším, které je třeba objíždět), dál dolů až do zatáčky s rozcestím Černý potok je to pořád velmi slušné na klasiku (vždy aspoň jedna ze dvou stop je bez šutrů), sjezd do Petříkova už za moc nestojí - kamenů je tolik, že se jim moc vyhnout nedá. Na horších lyžích se dá projet i po silnici Petříkovem až na parkoviště, od lyžařů jsou prošláplé nějaké stopy i dál do Ostružné.

Dále je upraven Malý Šengen, na jihovýchodě se upravená trasa napojuje u Císařské chaty tedy po trase okruhu Pohádka. Projeli jsme jen menší část okruhu, tam byla všude parádní stopa. Spojka z Šengenu na Pralinku projetá rolbou ale plná šutrů, nejeli jsme. Místo toho jsme projeli severní polskou část okruhu Velký Šengen, sice jen se stopou vyjetou od lyžařů, ale slušnou, jen s odpichováním z asfaltu. Návrat zpět přes hranice na severní konec okruhu Pralinka nic moc, sjezd opačným směrem do Polska se chodil pěšky.

Z Pralinky (také projetá rolbou) jsme jeli celou spodní část (po úbočí), nic moc, sněhu je tam méně, na většině míst se v podstatě nedaly vyříznout stopy. Z hřebenové části Pralinky jsme projeli minimum, taky nic moc.

Pár fotek je na https://www.facebook.com/Kamzasnehem + GPS záznam zde http://www.strava.com/activities/234973248 (stezka, kde jsme přejížděli z Pralinky na Šengen byla šláplá jen od pěších).
Rychlebské hory
Vloženo 1.1.2015 10:45
Upravené tratě jsou již i v okolí Dolní Moravy - "I když podmínky nejsou ideální, podařilo se nám upravit Jesenickou magistrálu v úseku U válce - Mokřiny - (Zatáčka smrti) s odbočkou ke Slaměnce. Celkem cca 19 km stopy." - z https://www.facebook.com/bezkyDM
Králický Sněžník
Vloženo 31.12.2014 14:22
Šli jsme z Nové Vsi na Mravencovku, na běžky v pohodě, i když občas vykukovala větvička nebo kámen. Z Mravencovky po zelené na Alfrédku, dole občas led, kámen, ale nahoře už super sníh, stopa, sluníčko, azuro. Kiosek na Alfrédce fungoval. Díky za to. A zpět jsme jeli po modré cykloznačce na Mravencovku. Krásný pohodový sjezdík, stopa v pohodě, bez šutrů a větviček.
Hrubý Jeseník
Vloženo 30.12.2014 22:51
Trochu lyžovat jde už i v okolí Suché Rudné: "V noci napadlo několik centimetrů sněhu a mohli jsme upravit některé části tratí. Skútrem jsou nyní upraveny úseky: Suchá Rudná - Malá Hvězda - Ludvíkov a Malá Hvězda - Hubertka - U Školky - Lázeňská. Bohužel sněhová vrstva je místy nízká a doporučujeme spíše lyže "kameňačky"... :-)" - zdroj: http://www.peras-ski.cz/
Hrubý Jeseník
Vloženo 30.12.2014 22:34
Na Paprsku už se také lyžuje - "Napadlo 11 cm nového, celkem je 21 cm-dnes se projíždí Petříkov-pravé údolí, Pralinka a polská strana Šengenu" - z http://www.paprsek.net/Stopy
Rychlebské hory
Vloženo 30.12.2014 22:09
Mně to zase tak úžasné na Pradědu nepřišlo. Všude se motají zpitomělí chodci, bruslení jakžtakž. Stopa se místy ztrácí, protože je vyřezaná dost mizerně.
Hrubý Jeseník
Vloženo 30.12.2014 21:25
Ovcarna - Svycarna. Sněhu dostatek. Kazdym dnem lepsi a lepsi podminky. Stopy projete ale mistama zničené od pěších. Cesta na Svycarnu famózní.
Hrubý Jeseník
Vloženo 30.12.2014 20:08
Ze Sedla na Petrovku v pohodě i na lepší lyže, stopa ale jen od lyžařů, rolba ani skůtr se stopovačem nevyjeli. Sjezd k Petrovce opatrně - jakmile někdo zapluží, vylezou šutry. Stoupání (Hausberg) od Petrovky na Švýcárnu spíš jen pěšky - není tam žádný podklad a lezou šutry.
Hrubý Jeseník
Vloženo 30.12.2014 18:09
Trasa CHS - Svycarna je super sjizdna!:-)
Hrubý Jeseník
Vloženo 30.12.2014 14:11
Dobrý den, jak prosím vypadá trasa z ČHS na Praděd? Dá se už projet? Děkui
Hrubý Jeseník
Vloženo 30.12.2014 15:59
Vytrvale snězení. Trasa Ovčarna - Švycarna temer bez stopy. Za cely den nevyjela rolba na stopy.
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.12.2014 20:31
Ovčárna - Praděd - Švýcárna - Slatě upraveno a bez problémů sjízdné. Dále na ČHS jen s opatrností a přenášením. Hlavní hřeben Ovčárna - Vysoká hole - Jelení studánka - Pecny kupodivu dobře sjízdný, nejhorší sníh je od Ovčárny na Vysokou holi, pak je to v pohodě, trasa má 20-30cm nafoukaného sněhu a kameny téměř nikde nelezou.
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.12.2014 15:57
Červenohorské sedlo - Petrovka se dá jet, byť postupně vylézají kameny. Petrovka - Švýcárna špatné, není to ani na kameňačky.
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.12.2014 12:02
nejel někdo prosím opět aktuálně ČHS - Švýcárna? Vím, že není upravena, tak alespoň zda je to již slušněji sjízdné a kolik sněhu. (oficiální info je bohužel stále z minulé sezony) děkuji mnohokrát
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.12.2014 0:33
Dnes projeto Ovčárna - Praděd - Švýcárna. Celkem slušné svezení na to co je kolem. Kamení není téměř žádné. Jen stopa u rozcestí ke Švýcárně už na vrchol Pradědu téměř není a posledních 200m je vyfoukané. Sice dost lidí jak pěších i běžkařů ale dá se to. Při odjezdu začalo lehce padat.
Hrubý Jeseník
Vloženo 26.12.2014 10:42
V okolí Pradědu se podmínky od Štědrého dne každým dnem opět zlepšují, dnes napadlo dalších 5 cm sněhu a www.figura.cz hlásí, že "je rolbou upravená stopa Ovčárna - Praděd - Švýcárna . Pěkné podmínky na běžky."
Hrubý Jeseník
Vloženo 23.12.2014 10:08
Ovčárna-sedýlko rolbou na bruslení a 2 stopy, ze sedýlka na Švýcárnu jsou stopy skútrem, ale je to na dvojkové lyže-občas tráva, nějaký ten kamínek. Ze sedýlka na Praděd je to tak 500m super, pak kousek příkopou a závěr je vyfoukaný na asfalt - tj. s lyžema v ruce. Ze Švýcárny se dá pokračovat až na Červenohorské ... ale na kameňáčkách, hlavně sjezdy jsou bohužel neřešitelné bez škrábnutí (chybí podklad, takže je potřeba nebrzdit :-), bez sundání jsem to proletěl jenom s pár škrábanci, ale je to pro nadšence, pak ale traverzová cesta cca délky 6km je pěkně projetá lyžaři, tam je to pěkné svezení (pokud to ovšem neodtálo- bylo to tak 10cm mokrého sněhu, takže stačí den tepla a je to pryč).
Hrubý Jeseník
Vloženo 22.12.2014 22:03
Aby byly zprávy z Pradědu kompletní: "Je upravena stopa Figura - Švycárna. Projeto rolbou na bruslení a je vyřezaná stopa." - tohle jsou zprávy z rána (importované info z http://www.kamzasnehem.cz/sjezdovky/jeseniky/praded). A část z toho je úsek mezi Figurou a rozcestím pod Pradědem, který projela rolba s GPSkou, zmíněný na tom odkazu, který se mi tu teda moc nelíbí...
Hrubý Jeseník
Vloženo 22.12.2014 18:21
Ovčárna - Praděd hlásí upraveno (zvětšit mapu) http://bilestopy.cz/cs/vychodnijeseniky/vrbnopodpradedem
Hrubý Jeseník
Vloženo 12.12.2014 14:17
tak figura hlásí, že se dá běžkovat na Pradědu - 20cm, byli jste tam už někdo? Máte nějaké informace z terénu? Podělte se:-)
Hrubý Jeseník

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Jeseníky