Jeseníky – běžky

Archiv zpráv zimy 2021/2022

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Jeseníky ze zimní sezóny 2021/2022. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Jeseníky - aktuální zprávy

Vloženo 17.4.2022 15:28
Ovčárna-Švýcárna-Praděd brzo ráno projeto rolbou. Naprosto luxusní svezení v čerstvě vyřezaných stopách. TOP podmínky na skate i klasiku. V 8h -6°C a celkem silný vítr.
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.4.2022 11:12
Čhs- Švýcarna, asi na 7mi místech přenášení do 20 ti metrů. Ale na velikonoce a kameňačky dobrý.
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.4.2022 22:59
Dnes opět z Velkého Vrbna po sjezdovce nahoru a hurá do stopy… Malý Šengen vyšlapla stopa v prašanu paráda, ticho klid..,pak po hranici a po Magistrále ( ta jak psal Paprsek upravena včera po Císařskou) az k Černému potoku a zpět k Císařské, na Travnou horu a zpět na magistrálu a poježdění sem tam až do večera. Jak psal kolega vydatné sněhové přeháňky…stopy zapadávaly a nejelo to tak…ale nevadí hlavně že se dá vůbec ještě jezdit… lyžníků jsem potkal tak kolem deseti patnácti…. Tak budu z dálky sledovat jestli to ještě par dní vydrží a bude stát za to o Velikonocích přijet ukončit sezónu nebo byl finiš dnes…

» Zobrazit všechny fotky (celkem 8)

Rychlebské hory
Vloženo 10.4.2022 13:45
Start z Petříkova, malý kousek pěšky, na lyžích od rozcestí nad Petříkovem, k rozcestí Černý potok občas lezou kameny, nahoru v pohodě, dolů na starším materiálu taky s větší opatrností sjízdné. Potom už luxusní jízda až k chatě, tam jsme jeli vrchem - Malá pohádka, to byla nejlepší část v prašanu úplně bez lidí. Jinak lidí málo, mírná převaha pěšky, mimo magistrálu vůbec nikdo. Vytrvalé mírné sněžení, pár dnů to ještě půjde.
Rychlebské hory
Vloženo 9.4.2022 18:15
Petříkov-Paprsek-Císařská b.- Smrk- Lesní bar
Ačkoliv ráno bylo upravena rolbou magistrála od Černého potoka na Paprsek a přilehlé okruhy okolo Travné hory, veškerá úprava přišla vniveč, jelikož kolem poledne napadlo cca 10cm nového sněhu, takže veškeré stopy bylo nutné znova vyšlapávat. díky novému sněhu ale bylo možné sjet ze Smrku až téměř k lesnímu baru, krom několika málo vytátých míst mezi rozc. pod klínkem a lesním barem bez přenášení, až k rozc. u lučního vrchu silný souvislý podklad starého sněhu(nicméně stopu jsem nově prorážel)
Rychlebské hory
Vloženo 7.4.2022 21:44
Ahoj, dnes z ČHS na Švýcárnu Praděd a zpět… dalo se jet hned od začátku, taková turistika ale fajn svezení. Místy dost jehličí a listí, ale i místy pěkné úseky … nahoře dost foukalo ale šlo to. Lyžníků jsme potkali několik desítek … na víkend to ještě půjde.

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Hrubý Jeseník
Vloženo 7.4.2022 15:36
Dnes Ostružná-Paprsek-Petříkov, od ostružníku na císařskou více přenášení než jízda, od císařské na Paprsek paráda stále velké množství sněhu, relativně pevný podklad bez přenášení, sněhu hodně, (odhadem tak 30cm na magistrále i přesto že na webkamerách Paprsku je zeleno), přenášet jsem musel poprvé při sjezdu k černému potoku na odlesněném místě (tam je to na jaře standart) a dojet se dalo kupodivu bez problémů až k rozcestí nad Petříkovem, zde jsem také v dolní partiích podruhé přenášel. Vzhledem k teplotám kolem 6°C a sněhu ještě nezkrystalizovanému do hrubého firnu, to vůbec nejelo i s kopce jsem musel přišlapávat, nicméně vzhledem k tomu že se má na víkend dost ochladit, tak by v příštích dnech zejména ráno ještě mohlo být velmi dobré sklouznutí.
11:20
11:21
11:30
11:30

» Zobrazit všechny fotky (celkem 7)

Rychlebské hory
Vloženo 6.4.2022 10:00
Úterý 5.4. 17:15 - 20:00
Ze Skřítku jsme šli pěšky na rozcestí Pod Ztracenými kameny. Odtud už na lyžích na Alfrédku a zpět. Museli jsem stopu prošlapovat, ale sněhu stále dost. V projeté stopě už kvalitní svezení, na dnešek bych klidně doporučil. Zpátky zase pěšky - dost to klouzalo.
Hrubý Jeseník
Vloženo 4.4.2022 19:41
ČHS-Praděd sněhu plno a bylo poznat že úprava proběhla v neděli, takže magistrála byla zapadená pouze do 2-3cm sněhu. Tratě v celé délce velmi dobré, pevné vhodné na bruslení i klasiku na úzkých áčkových běžkách, sníh zatím prašan sem tam napadáno zmrzlý sníh ze stromů. Kolem Pradědu a Ovčárny odpoledne manšestr zřejmě čerstvě upravený rolbou, kolem páté už trochu rozdupaný od pěšáků, když to srovnám s Paprskem v neděli, tak zde je mnohem lepší svezení, kolem Paprsku už je dřívější sobotní úprava zapadená snad víc jak 10 cm sněhu a stopy prakticky jen vyšláplé nerovné, vhodné spíš pro nenáročného turistu a na bruslení nevhodné.
Hrubý Jeseník
Vloženo 4.4.2022 19:19
Klasikou z Petříkova. Úprava okruhů upravených o víkendu stále znatelná, ale už trochu zapadaná čerstvým prašanem. Zkusil jsem i Velký Šengen, tam je prošlápnuté stopa od lyžařů ve 20 - 30 cm prašanu bez podkladu (hole pěkně skřípou :-) Dopoledne mráz, odpoledne to na sluníčku trochu povolovalo a zvedal se vítr. Jen občas vykukovaly podklad,pozor v osluněných zatáčkách a na koncích sjezdu. Dojet stále šlo až na okraj vsi.
9:01
9:25
9:38
10:09

» Zobrazit všechny fotky (celkem 7)

Rychlebské hory
Vloženo 3.4.2022 22:21
Ahoj, nevím co víc dodat vše uvedeno v předchozím příspěvku. Po minulé neděli to vypadalo na loučení, konec sezóny a do týdne tak parádní podmínky…Já akorát vyrážel z V. Vrbna po sjezdovce vyšel nahoru a od chaty už jedna velká práva zimní paráda na to že je duben tak opravdu jak někde v plném lednu únoru. Snad jen dodám…. Kdo váháte? Neváhejte… kdo můžete určitě vyražte než se zase ohlásí jaro….

» Zobrazit všechny fotky (celkem 10)

Rychlebské hory
Vloženo 3.4.2022 20:53
ChS-Švýcárna-Z5, včera projeto, 10cm prašanu, sněhu dostatek, žádné problematické pasáže ani v největších stoupácích. Petrovka-Kouty nepřijeto, ideální podmínky, možná nejlepší za tuhle zimu. Střídavě oblačno, polojasno, Praděd v mracích. Viz
https://strava.app.link/LGdHCyASVob
Hrubý Jeseník
Vloženo 3.4.2022 18:15
Z Petříkova na Paprsek, na lyžích hned od parkoviště před vesnicí, vše sjízdné, nahoru přes Smrk k chatě, pak všechny včera upravené okruhy a něco málo v prašanu. Podmínky jak v půlce ledna, trvalé sněžení, lidí pár.

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Rychlebské hory
Vloženo 3.4.2022 13:16
Černohorské - Švýcárna super na klasiku i skate. Švýcárna - Ovčárna neupravené ale v pohodě. Hodně sněhu, málo lidí
Hrubý Jeseník
Vloženo 2.4.2022 17:22
Dnes Červenohorské sedlo—Švýcárna.Všechno v pohodě až na pár drobností,za Kamzíkem ve stopě směr Praděd byl led asi 100m a místy lehce jehličí.Náhodou že je duben tak si myslím že to šlo.Sníh tam bude nahoře tak do středy takže pokuď máte čas tak vyražte.
Hrubý Jeseník
Vloženo 2.4.2022 16:40
Dnes to bylo na Paprsku parádní - lyže jsme nasadili už na začátku Petrikova a šli traversem. Stopa protažena od rozcestí Nad Petrikovem, ale jak cely den sněžilo, tak hodně zapadala. Přesto to byl zazitek - krasny prasan, minimum lidi a stromy jak z pohádky.
Rychlebské hory
Vloženo 2.4.2022 13:51
Ze Skřítku pod Ztracené kameny nesjízdné, takže pěšky. Odtud ranní úprava, zpočátku dost špinavé, od zvoničky až pod Malý Kotel potom dobré, kolem Alfrédky výborné. Bufet uzavřen. Nového sněhu na Skřítku tak 1 cm, kolem Alfrédky tak 10. Lidí málo, cca 5 běžkařů a pár pěšců. Na duben výborné, mnohem lepší běžkování než stejné místo 14 dní zpět.

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Hrubý Jeseník
Vloženo 28.3.2022 0:03
Dneska zakončení sezóny na Paprsku… Velké Vrbno po sjezdovce nahoru.. Palaš Malý Šengen, po hranici, magistrála k Císařské …nahoru zpět na hranici a Palaš … podmínky úměrné jaru.. místa na přenášení výjimečně ale jsou, v lese už hodně nepořádku ale byly i hezké přimrzlé úseky kde se fajn jelo… nej asi magistrála….nakonec to hodnotím jako dobré svezení… Se necháme překvapit co to počasí v druhé půlce týdne udělá třeba se ještě příští víkend někam vyrazí svezt…
Rychlebské hory
Vloženo 27.3.2022 8:26
Jiří, chystám se tam až dnes. Nezbývá mi nic jiného, než vycházet z informací na www.paprsek.cz: "Běžkařské okruhy jsou sjízdné - Malý Šengen, Pohádka, hranice-Císařská bouda, Magistrála a Palaš Travná."
:-)

(Odpověď na dotaz uživatele Jiří z 26.3.: Dobrý den,
byl někdo na trase Petříkov - Paprsek, případně Malý/Velý Šengen? Můžete říct, jak to tam vypadá se sněhem a úpravou?)
Rychlebské hory
Vloženo 27.3.2022 19:52
Skřítek - Ostružná - Alfrédka. Od parkoviště na Skřítku pěší výstup pod Ztracené kameny, poté už skate. Kvalita sněhu jarní, místy už hodně jehličí, ale vzhledem k datu spokojenost. Velké díky rolbařovi za ranní úpravu, stálo to za to!
Pokud se budete chtít vydat do stopy i za týden, vězte, že na Alfrédce si už nic nedáte - tento víkend končí.
Hrubý Jeseník
Vloženo 23.3.2022 8:43
Trasa Červenohorské sedlo, Petrovka, hladová cesta, Horní nádrž, dolů do Kout přes sjezdovku. Počasí nádhera, místy (stín) zmrzlé, jinak rozbředlý sníh. Celá trasa průjezdná bez přenášení. Nejdříve bude neprůjezdná hladová cesta - některá místa už mají nízkou vrstvu sněhu. Překvapivě lze projet i stadion okolo horní nádrže - místy je asfalt, ale dalo se objet. Bezpečný sjezd přes sjezdovku - téměř bez lidí.
Hrubý Jeseník
Vloženo 22.3.2022 6:58
Jel jsem ze Slaměnky po spojkách Ke včelínu, Tankové a Jasaní na Mokřinu. Stopa vymrzlá a když do ní nesvítilo slunko a nebylo v ní jehličí, šišky, větvičky a mech, tak velmi rychlá. Sundával jsem na třech místech, jen Vojenská silnice je vyloženě špatná. Sjezd do Dolní Moravy přes Slamník místy hodně rychlý, ale slunko už má sílu.
Králický Sněžník
Vloženo 20.3.2022 15:27
Ze Skřítku na Alfrédku a zpět. Ze Skřítku pod Ztracené kameny nesjízdné, nutno pěšky, potom už na lyžích, ke zvoničce mnoho jehličí, potom trochu lepší. Ve stopě ale často nečistoty, takže jsem jel soupaž středem, tam velmi tvrdé a přiměřeně hrbolaté. Cca od odbočky na Vilemínku už se jelo dobře, okruh Ostružná taky. Při cestě zpět už střídání ledových míst a kaše na sluníčku. Sněhu dost, ale za mě asi letos naposledy, pokud jako loni nenasněží v půlce dubna 20 cm...
Hrubý Jeseník
Vloženo 20.3.2022 16:50
Trasa Dolní Morava-Slamnik U laviček a späť: bežky možno obúvať 750m od parkoviska,teda 300m za závorou. Ráno v 9 hod podklad tvrdý až ľadový,stopa dosť poničená miestami a hlavne ušpinený sneh,plno ihličia,vetvičiek.Od výšky 950 už paráda,sneh čistý,kvalitne vykrojená klasika,skate tvrdý, upravený.Snehu dosť na 1-2 týždne určite. Miestami však rýhy od lyží do rozmäkleho sněhu,kt v noci zamrzli-treba sa viac sústrediť,inak chytajú lyže. Tam kde svieti slnko a je závetrie,tak okolo obeda už snehová roztavená kaša,v doline topiaci sa sneh. Azúro, v 1200 okolo 0-+2 st.C
9:50
10:59
11:17
11:37

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Králický Sněžník
Vloženo 19.3.2022 21:11
Trasa Skřítek - Alfrédka - okruh kolem Ostružné. Azuro, teplota pod nulou. Trať dopoledne zmrzlá a rychlá, odpoledne na slunci odměklá. Níže položené pasáže s jehličím, horni část (hlavně na okruhu) čistá. Díky rolbařovi za perfektní úpravu, bylo to příjemné předjarní svezení!
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.3.2022 13:18
Dnes Paprsek. Z Vrbna od sjezdovky teoreticky sjízdné celé až k chatě, prakticky se střídají místa špatná a tragická (foto), takže jsem nahoru šel pěšky, dolů jsem dojel k Dalimilově rozhledně, to bylo ok, dál už ne. Nahoře od chaty jsem jel Velký Šengen, zajížďka na Smrk, pak Pohádka. Úseky níže položené hodně ledu a jehličí, čím výše tím lépe, občas i velmi dobré podmínky (polská část Šengenu), zvlášť tam kde bylo čerstvě upraveno. Celkově spíše dobré, ale oteplení je a bude znát, tak kdo by si chtěl na Paprsku dobře zajezdit tak rychle.
8:32
8:32
9:40
10:05

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5) + jejich polohy na mapě

Rychlebské hory
Vloženo 16.3.2022 17:09
Dneska lanovka Medvědí hora. Pak běžky na horní nádrž Dolní Stráně. V noci napadl sníh, takže trasa neupravená, ale jedna stopa vyjetá běžkaři, ale pouze na klasiku,sněhu dost, místy se to dost bořilo. Takže se jelo vcelku dobře. Ale poslední asi dva kilometry velmi hustá mlha a silný vítr, takže se stopa okamžitě zahrnovala sněhem. Chtěli jsme pak dál po Mravenečníku, ale počasí fakt nedovolilo. Takže zpět. Zítra hlásí pěkně, takže by to mohlo být super svezení. A pokud by to upravili, byla by to bomba.
Hrubý Jeseník
Vloženo 13.3.2022 13:33
Z Horní Moravy kousek za závorou začíná perfektní úprava, až na Slaměnku krásné jarní podmínky. Sněhu je dost, ani jeden vytátej flek. Mazal jsem klistr KR60, většinou držel, místy namrzal. Magistrála směrem na U 7 cest taky parádně upravena, jen občas trochu jehličí a bukvic.
Králický Sněžník
Vloženo 12.3.2022 21:54
Ve srovnání Skřítek x Nová Ves x Stará Ves vychází podle mého názoru nejlépe Stará Ves (neporušená strojová úprava, bez nečistot ve stopě, minimum lidí). Ještě zítra tam určitě budou skvělé podmínky (severní orientace trasy dělá divy). Díky ski Rýmařov za úpravu.
Hrubý Jeseník
Vloženo 12.3.2022 15:47
Dnes Červenohorské sedlo-Švýcárna a zpět.No…tak jako dalo se ale místy led,voda,vedle stopy někdy není sníh ale lidí hodně.Dnes asi naposledy protože má být příští týden kolem 5 stupňů nad 0 takže asi až v sezóně 2022/2023
Hrubý Jeseník
Vloženo 11.3.2022 21:27
Ještě k dotazu Nová Ves - Alfredka: nejhorší úsek od parkoviště po Mravencovku (zledovatělé, po včerejším větru hodně jehličí, větviček a šišek ve stopě), dál nahoru už to je výrazně lepší (doporučuji delší trasu směrem k malému kotli)
Hrubý Jeseník
Vloženo 11.3.2022 19:41
Vůbec neváhejte. Jel jsem sice ze Skřítku, ale stopa ještě dobrá - bylo to upraveno myslím ve středu rolbou co jela z té Nové Vsi.

(Odpověď na dotaz uživatele Honza z 11.3.: Ahojte ve spolek.Chtěl bych zítra na běžky z Nové vsi na Alfrédku. Jak je prosím vás na tom stopa ?)
Hrubý Jeseník
Vloženo 11.3.2022 19:34
Dneska Skřítek - Alfrédka - Ostružná, a dokola, najeto 60 km. Opravdu to nebylo po asfaltu. Podmínky jsou skoro ideální.

(Odpověď na dotaz uživatele Leo z 11.3.: Kolem Alfrédky to vypadá taky špatně? Plánoval jsem cestu přes hřeben a přes Alfrédku zpátky.

(Odpověď na dotaz uživatele Simona z 11.3.: Ahoj, jak to vypadá ze Skřítku směrem na okruh Ostružná, Alfrédku? Díky za info
Ahoj, velmi špatný. Je to již rozteklé a rozježděné a jede se skoro na asfaltu. Včerejší info.
Nedoporučuji!))
Hrubý Jeseník
Vloženo 11.3.2022 14:07
Podívejte se třeba na kamery na jeseniky.net. Sněhu habakuk. Těmi 10cm myslí hřeben - pokud byste se vydal na Jelení studánku, kde to je vyfoukané. Stejně tak nahoře na Pradědu u vysílače je sněhu méně.

(Odpověď na dotaz uživatele Patrik z 8.3.: Ahoj, chci jet na běžky kolem Pradědu, ale všude píšou jen 10 cm sněhu. Je to reálné?)
Hrubý Jeseník
Vloženo 11.3.2022 11:29
Příjezd na poloprázdé parkoviště v lomu ve Velkém Vrbnu v pohodě. Stopa na Paprsek ledovatá. Dolů to bude asi o hubu. V lese trochu jehličí. Klistr a na něm tuhej modrej drží. Jel jsem Velký Šengen a Smrk, krásně upraveno, jen místy špinavé nebo na slunku rozměklé. Z rozcestí Pod Hřebeňákě přes Milíře do Velkého Vrbna neupraveno a zmrzlá špatná stopa rozdupaná od slonů.
Rychlebské hory
Vloženo 11.3.2022 10:56
Ahoj, velmi špatný. Je to již rozteklé a rozježděné a jede se skoro na asfaltu. Včerejší info.
Nedoporučuji!
(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 11.3.: Ahoj, nevíte někdo jaký je stav tratí na Skřítku a směr Ostružná/Alfrédka?

Díky, Petr)
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.3.2022 17:35
Odpolední vyjížďka ČHS - Praděd a zpět. Podmínky téměř ideální, jediné ledové místo je tak 50m hned u vysílače, sjezd z Pradědu k odbočce na Švýcárnu rozdupán pěšími, ale dalo se, jinak parádně upraveno až na sedlo. Azůro, lidí málo. 1*
13:33
13:51
14:25
14:48

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6) + jejich polohy na mapě

Hrubý Jeseník
Vloženo 7.3.2022 14:58
Stopy na louce perfektní, v lese místy větrem popadané jehličí.
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.3.2022 12:18
ze sedla směr Šerák se strojově upravuje jen po Vřesovku + okruh Šindelná. Dál od Vřesovky je to čistá turisťárna. Dost často jsou bohužel stopy od běžkařů rozdupané od pěšáků (někdo se sněžnicemi, někdo bez)
(Odpověď na dotaz uživatele Michal z 7.3.: Ahoj lidi,

Nevíte někdo jak to vypadá má cestě z Cervenohorskeho sedla na Serak? Je tam stopa vyjeta rolbou? Dá se celou cestu bruslit ?

Díky moc a běžkám zdar

Michal)
Hrubý Jeseník
Vloženo 6.3.2022 21:28
Ahoj, Petříkov - Císařská - Palaš - Pralinka - V. Šengen - M. Šengen - Travná hora - Palaš- zpět do Petříkova. Všude dost sněhu, parádní podmínky jako v pravé zimě, mrzlo, chvílemi drobně sněžilo. Stojí za to vyrazit a užít perfektní podmínky v okolí Paprsku, tam to nikdy nezklame…

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Rychlebské hory
Vloženo 6.3.2022 19:41
Projeta i magistrála přes Kladske sedlo, v jednom místě pod Chlupenkovcem málo sněhu, tradičně blby stoupak i ve směru od Medvedi chaty, ale jinak super. Směrem na Dolní Moravu od chaty na Návrší upraveno vzorne vsechno. Díky moc. Snih rychlý, tvrdý podklad a trochu prašanu navrch. Bacha vosk se ojiždí.
Králický Sněžník
Vloženo 6.3.2022 15:00
Dolni Morava - krasne upravene bezkove trate s dostakem snehu a minimem lidi. Zacatek od hornich stanic vleku (Vyhlidka, Slamenka), dlouhy okruh az na Vileminku a dolu k Zavore, nebo opacne. Trate krasne projete rolbou na klasiku i brusleni i na druhou stranu (U štěrku, U sedmi cest atd.) Dnes nahore cca 15-20cm noveho prasanu pres vikend.
Králický Sněžník
Vloženo 5.3.2022 21:18
Z Ramzové k Petříkovu, nahoru nad ním a pak na Smrk po čáře na Velký Šengen a přez Medvědí na Paprsek. CCA 5cm nového sněhu. Téměř vše upraveno a radost ze svezení a stoupání do kopce jen krátké procvičení plic. Vřele doporučuji !!! Lepší už to nemusí být.
Rychlebské hory
Vloženo 5.3.2022 18:27
Dnes jsme jeli okruh Mravenečník.Nechali jsme auto v Koutech nad Desnou na parkovišti u skiareálu a odtud jsme šli na lanovku která nás zavezla na Medvědí horu(dejte si pozor na vystupování ve stanici je tam led tak neuklouzněte) a z té jsme potom jeli ten okruh Mravenečník.Podmínky dobré rolba vše okolo 5:00 ráno projela takže vše v pořádku,sněhu asi 75cm.Celý okruh jsme jeli kolem 4 hodin a vzdálenost asi 16km.
Hrubý Jeseník
Vloženo 5.3.2022 11:44
Hynčice (od horni stynice vleku) - Návrší - Pod Ludmilou - krásná čerstvě rolbpu ujetá stopa, cca 10cm nového prašanu, jde i bruslit. Doporučuju. Pěšáci jsou ukáznění, ve stopě nedupou.
11:10
11:40
Králický Sněžník
Vloženo 4.3.2022 17:15
Rejviz okruh: Zcela nebezkovatelne - nedostatek snehu. Snezi a pres sobotu neco napadne, tezko rict, zda dostatecne.
Hrubý Jeseník
Vloženo 3.3.2022 21:06
Na úrovni hlavniho parkoviště v Petříkově je v tom nejprudším úseku led, pak už jen lepší...to se dá vyjít pěšky, jinak z Ramzove to jde, upravili 1.3., dnes jsem se tudy vracel z Paprsku.
(Odpověď na dotaz uživatele Lucie z 3.3.: Ahoj, máte někdo info, jaká je stopa z Ramzové na Paprsek? Děkuji moc)
Rychlebské hory
Vloženo 2.3.2022 21:09
ČHS - Petrovka - Hladová cesta - DS - Malá Jezerná - Fr. myslivna - Vysoká hole - Ovčárna - ČHS, parádní počasí, pevné vymrzlé stopy, přitom pořád normální sníh. Až k přístřešku pod horní nádrží to jelo skoro samo. Dál už stopa dost mělká a občas zafoukaná, totéž i k Malé Jezerné. Dál přes Fr. myslivnu stopy od skialpinistů, v poho na běžkách sjízdné až na Velký Máj. Přes Vysokou holi ale ledovaté, tam to na běžky nedoporučuju. Dolů po krásně upravené modré turistické sjezdovce labůžo. Kolem Ovčárny tradičně korzo. Krásně řízlou stopu od Kurzovní k rozc. Pod Pradědem bohužel částečně rozjezdil skútr. Dál po magistrále přes Švýcárnu na sedlo už perfekní stopa a pěkně to svištělo. Ve Sjezdu od Slatí je pořád dost sněhu, horší je to od Kamzíku, tam už jsou trochu ledové plotny, ale dá se to. Jinak všude i pod 1000 m je to pořád na tuhé vosky, jen doporučuji zažehlit modrou gumu jako základ, ten starý sníh vespod je hodně abrazivní.
Hrubý Jeseník
Vloženo 2.3.2022 20:28
Krásné rozloučení se zimou na Paprsku.
10:46
11:37
12:00
12:10

» Zobrazit všechny fotky (celkem 9)

Rychlebské hory
Vloženo 2.3.2022 9:09
Magistrála - Na skate nejlepší podmínky od začátku sezóny, na klasiku asi taky super. Sněhu dost i na A lyže. Urolbováno od rozcestí 200 m za závorou.
Králický Sněžník
Vloženo 2.3.2022 1:48
crosscountry z Koutů na Dlouhé stráně, přes Františkovu myslivnu na hlavní hřeben a zpět do Koutů přes Švýcarnu, Petrovku. Azuro, téměř bezvětří, nejdřív tak -5 pak i nahoře kapalo se stromů. První stoupání po červené je vpodstatě pro pěší, rozdupáno, hned na začátku u sjezdovky čouhají kameny. Uhlířská stopa prošláplá nepravidelně, šlo to až po chatu Uhlířka. Na chatě se paří takže odtud prohnuto, bohužel několik úseků s kameny. 200m za Tříramenným potokem v lehkém sjezdu kameny sice jen na pár metrech ale kritické, sakrování veliké, zářezy jisté. Za vracečkou asfaltová Uhlířka kus prohrnutá, optimální kvalita i množství prašanu začíná až za znovu překročeným Tříramenným potokem cca 930mnm. Nahoře pár skupinek běžkařů, upraveno stále velmi dobře, stopa skoro vždy na kraji, u nádrže místy zafoukaná. Od nádrže na Malou Jezernou je celá rolbovaná úprava nepravidelně zafoukaná muldami ale jde to. Přes Františkovu myslivnu až na hřeben stopa od skialp i běžkařů, hlubší sníh paráda, sjezd na myslivnu bez starosti. Hůlky se tu boří trochu víc, v prudkém stoupání na hřeben už podklad tvrdší, stále ale s prašanem. Jak kape ze stromů tak to bude bohužel tvrdší víc a víc. Kousek pod hřebenem už zimní pohádka. Přes Velký Máj ještě stále trochu prašan, na Vysokou Holi už vyfoukaná místa, nahoře prakticky úplně tvrdo a led. Dolů pak asi 150m pěšky než začne prašan a hezké cik cak svezení k hotelu Figura. Dosud jen sem tam někdo, odsud už plno. Na rozcestí pod Pradědem klasicky vydupáno ale jde to a stopa na kraji. Na Švýcárnu resp. Petrovku fajn, dost lidí ale před pátou už ok, stopy často po obou stranách, s prašanem bezpečné sjezdy. Větvičky ve stopě přibývají, na Hladové cestě už semtam zmrzlá místa, za odbočkou z Hladové už stopa zmrzlá, dá se dobře střídat slabá vrstva pomalého prašanu s bleskovou stopou. Zmrzlá místa trochu častěji, jde to až 200m před závorou zmrzlé úplně. S opatrností k Pelikánovi, pak asfalt, ale lze po chvíli ještě po louce. Pod dráty vysokého napětí do Koutů to jde, rozdupáno bez stopy, s dvěma třemi potůčky na sundání, nepříjemným mlázím a sundáním v tom ďolíku téměř u sjezdovky. skol. foto a trasa viz. https://eu.zonerama.com/esence77/Album/8198038

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Hrubý Jeseník
Vloženo 1.3.2022 20:33
Cervenohorske sedlo >Svicarna >Praded 🏔️a zpet. Odpoledni protazeni. Krasne slunecne pocasi, mrazivo, bezvetri, bezva upravena stopa. Ideal je potreba vyuzit 👉
14:28
14:51
15:36
Hrubý Jeseník
Vloženo 1.3.2022 12:17
Karlosi, díky za to upřesnění. Určitě to ocení i ostatní. Teď při zvětšení vidím, že je stopa vedená po souběžné cestě. Škoda, že to nezmínili v popisu, já si toho v reálu vůbec nevšiml.
Hrubý Jeseník
Vloženo 1.3.2022 7:59
Pro Zbyňka: ten upravený úsek mezi Hubertem a Škaredou jedlí na jdemenabezky není po asfaltce kolem potoka, ale lesní cestou co vede souběžně kousek výš ve svahu... Bývá to projeté skůtrem.
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.2.2022 21:38
Přejezd z Hvězdy do Rýmařova

Kapitánská cesta po sobotní úpravě v dobrém stavu. Na zmrzlém podkladu 2-5 cm prašanu. Pod vysokými stromy trochu ledovaté a trochu nečistoty (hlavně šišky), celkově ale dobré obzvlášť nad 1000 m n.m. Sjezd pomalejší, takže se dalo ve stopě, až na prudký závěr nad Vápennou. Tady pozor na ledové plotny. Jedna zákeřná je těsně nad prudkou levotočivou zatáčkou. Na Karlov k výhledům na sjezdovky dobré, pak v lese ale hodně špatné - led a nečistoty. Cestou dvě vytátá místa, druhé s kameny, raději jsem přenesl. Závěr silně zledovatělý, sundal jsem cca 100 metrů před závorou. Silnice pře Karlov většinou čistá bez ledu, přes 50% jsem projel na lyžích. Na Mravencovku nic extra, ale díky slabé vrstvě prašanu výrazně lepší, jak před dvěma týdny. Na Alfrédku jsem jel delší variantou kolem Malého Kotle. Stopa dobrá čistá, odraz ale tutový nebyl (mazal jsem červené Toko 0 - -10°C). Traverz parádní, ke konci menší záměty. Vrstevnice výborná s prašanem. Sjezd ke Žlutému potoku optimální- ani příliš rychlý, ani pomalý. Trochu zmrzlejší sníh byl až ke konci. Na jdemenaběžky jsem zaznamenal informaci, že stopa ke Šradé jedli je obnovená a v dobrém stavu, tak to zkusil a opět se nechal nachytat. Stopa je jen k Hubertovi, dál rozježděné lesáky. Alespoň na to trochu připadlo, tak to není tak ledovaté a prostředkem je vyšlapaná nerovná stopa, takže projet jde, ale žádný extra zážitek to není. Na Žďárský potok opět skútrová stopa, ale dost ledovatá, louky zafoukané, ale jde pěkně bruslit po pláních (řekl bych, že je to skoro ideální stav). Protější svahy směrem k Výhledům opticky vypadají dobře, zde se sníh asi do víkendu udrží. Do Staré Vsi ke hřišti už vytátá místa, zatím ale projet jde bez sundávání. K Javoru OK, Janovický les ledovatý a silně znečištěný, překvapivě jsem ale projel celé na lyžích, byť je to na hraně a určitě na horší lyže. Sníh je až k silnici (Nové Pole), dál zeleno a hnědo - de facto nesjízdé. Já jel dál, protože mi nic jiného nezbývalo. Zpočátku šlo prokličkova mezi hroudami po úzkém pásu sněhu, ten pak ale zmizel úplně a bylo nutné jít pěšky potoční nivou. Za průchozím lesíkem opět vysněžený pás kolem potoka - dojel jsem až k vytátému mostku. Ke stadionu skoro bez sněhu a i na okruzích velká bída, ale k nemocnici jsem nějak dojel.

Celý den bylo pod nulou, vítr snesitelný (v lese skoro nepostřehnutelný), občas slunce, občas mraky. Lidí málo. Prvního běžkaře jsem potkal až před Alfrédkoua od Žďárského potoka taky nikdo. Z Rýmařova do Staré Vsi to už nedoporučuji zkoušet a louky nad hřištěm nad St. Vsí taky nejspíš v týdnu vezmou za své, pokud nepřipadne. V polohách nad 800 m n.m. se sníh do víkendu udrží.

Tady je trasa: https://mapy.cz/s/jodemegufu
a tady pár infobodů (nevím, jak to uložit přímo do trasy): https://mapy.cz/s/pasemagone
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.2.2022 20:11
Skřítek - Pod Viničnou horou - U pramene Oskavy - Skřítek
V 10hod. -3C ,Skřítek , sněhu dost, ale školskou stupnicí za 4 ,dostatečně. Přemrzlé,tvrdé, místy i zledovatělé, hodně nečistot ve stopách ,pouze místy solidní sníh.

Kdo si chce užít tak na druhou stranu nahoru a Mravencovkou na Alfrédku.
Hrubý Jeseník
Vloženo 27.2.2022 19:32
Dnes na Paprsku a okolí ideální podmínky, samozřejmě úměrně tomu počet lidí. Využijte následující dny a pokud se utrhnete z práce, vyrazte:-)
Rychlebské hory
Vloženo 27.2.2022 18:55
Ahoj, dá, jak na loukách, tak v lese. Dnes byl cca 2-3 cm čerstvý sníh, pod ním tvrdý podklad.

(Odpověď na dotaz uživatele Jajda z 26.2.: Ahoj,

da se jeste jezdit na okruzich na Nove Vsi?

diky)
Hrubý Jeseník
Vloženo 27.2.2022 14:25
To Martin Sajal. Z Alfredky na Mravenecnik jsme nedojeli. Stopa vypadala že vede dál. David
Hrubý Jeseník
Vloženo 27.2.2022 0:42
Zdravím vás. Takže jsme nakonec dali trasu Nad Karlovem na Mravencovku a pak promiňte nejsem si jistý jestli jsme stoupali na Alfredku nebo na Malý kotel.Každopádně.Nevzali jsme si do batohu pití, chyba č.1.Tudíž jsme na tu Alfredku či Malý Kotel nedojeli a otočili to zpátky. Každopádně 10km ujetých.Žena překvapila, spadla jen jen2x zato moje držkopády byly časté.Oproti ježdění na sjezdovkách jsou běžky makačka ale zase ten klid. I když:Ať mi někdo vysvětlí pravidla provozu.Stoupáme, po pravé straně vyjetá stopa zbytek je takový nařekněme sjezd s plužením. Dolů jedou lidi jak stopou tak pluží. Tak kde je přednost?Uskakujete jak jedněm tak druhým.další věc, netuším jaké běžky jsem dostal. vázání SNS. ve zledovatělé stopě to jelo, na čistém sněhu to ne že nejelo ale snad i brzdilo. Chce to návštěvu servisu a poptat se co a jak. I o tom co dokážu udělat s lyžema doma a na co je dobrý servis.Je fajn že člověk potká i lidi které mine mimochodem ale i dobré duše s kterýma si vyměníme ahoj.
TAkže snad někdy ve stopách s vámi- Ahoj.
Hrubý Jeseník
Vloženo 26.2.2022 21:34
Ze Sedla na Praded a zpet do Koutu. Prijemny cerstvy snih. I kdyz ze zacatku dost klouzavy. Nahore lepsi. Sjezd do Koutu super. Asi poslednich 500m je ledovatejsich, ale da se. Jel jsem i prvni cast turisticke podel silnice k arealu v Koutech. Da se, i kdyz je to takove placani. Nicmene prvni sjezd k silnici uz je s kameny.
Hrubý Jeseník
Vloženo 26.2.2022 15:46
Ráno z Dolní Moravy, dalo se jet už rovnou od horního parkoviště, magistrála na Slaměnku sice včera upravená, ale celou dobu hustě sněžilo, a pod hřebenem i dost foukalo, takže stopa buď vůbec, nebo prošlapaná od lidí. Byla to tím pádem docela dřina, ale komu nevadí právě zimní podmínky tak OK. Nahoru jsem potkal tak 5 lidí, dolů o něco více, ale celkem pusto prázdno.
10:25
10:25
11:20
11:20

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6) + jejich polohy na mapě

Králický Sněžník
Vloženo 26.2.2022 11:55
Skřítek-Alfredka, slabě sněžení, rolba stopu ráno projela.Pohoda
Hrubý Jeseník
Vloženo 25.2.2022 20:47
Na Paprsku jsem byl včera. Cesta Ramzová - Petříkov trochu namrzlá, ale jetelná. Od Černého potoka dál na Paprsek už moc pěkné. Nahoře je sněhu stále víc než dost.
(Odpověď na dotaz uživatele Michaela z 24.2.: Dobry den, byl nekdo prodim dneska na Paprsku?
O vikendu to bylo dost spatne, ale neco pripadlo, tak se ptam, zda ma cenu jezdit na vikend?
Dekuji)
Hrubý Jeseník
Vloženo 25.2.2022 9:42
Jeli jsme z parkoviště od rozhledny u Nové Vsi na Alfrédku ( kolem Malého dolu), celkem 16,5 km. Od Mravencovky byla stopa dobrá, azuro, nádhera. Špatný úsek od parkoviště k Mravencovce, stopa nebyla, namrzlý terén, zpět už i natátý.Ale celkově vzhledem k teplotám nad nulou paráda.
Hrubý Jeseník
Vloženo 24.2.2022 14:39
Dobrý den. Děkuju. Zítra jedu na svah do Ramzové, takže odtamtud je vidět snad i Petříkov. Možná by bylo lepší počkat s běžkama na lepší podmínky a zkusit to někde níž- uvidíme během zítřka. Každopádně bych tady rád poděkoval všem za tipy.
(Odpověď na dotaz uživatele Karel z 23.2.: Posílat někoho komu bude padesát a třicet let nestál na běžkách z Červenohorského sedla na Švýcárnu není dobrý nápad. Nahoru se upodkluzují k smrti (dostanou infarkt), dolů zabijou sebe a několik dalších běžkařů (sklon černé sjezdovky a davy lidí).)
Hrubý Jeseník
Vloženo 24.2.2022 7:53
Odpolední vyjížďka Skřítek - Pod Ztracené kameny - Alfrédka - okruh Ostružná - kolem Žlutého potoka dolů - Skřítek. Kopec ze Skřítku pod ztracené kameny v překvapivě dobrém stavu, jen to trochu lepilo vzhledem k teplotě lehce nad nulou, potom od rozcestí až po Alfrédku naprosto parádní podmínky, čerstvá ranní úprava, mírně pod nulou, slunečno, vítr mírný, kromě části okruhu Ostružná, kde trochu foukalo. Sjezd kolem Žlutého potoka jsem jel už za soumraku, nahoře pomalé, pod cca 950 m výšky zmrzlo to, co předtím přes den roztálo, takže rychlá palba. Zpět na Skřítek trochu horší stopa, ale v pohodě sjízdné. Celkově vydařený výlet, lidí velmi málo.
Hrubý Jeseník
Vloženo 23.2.2022 23:12
Hvězda - Kapitánská cesta - Pod Vápennou - Karlov - Mravencovka - Alfrédka - Ztracené kameny - Jelení studánka - Alfrédka - Karlov: https://mapy.cz/s/befenanece
Obecně se dá říct, že pod 800 m je to na klistry (rozměklé, hodně sajrajtu ze stromů), od 800 do 1000 je to takovej mix, kdy na tvrdý ledový podklad napadlo 5 cm prašanu a rolba to promíchala. Takže z tuhého se člověk neodrazí a klistr bude drhnout. Nad 1000 m je pak super prašan.
* Hvězda - Kapitánská cesta - Pod Vápennou - Karlov: čerstvě projeto rolbou, ve stopě mix prašanu a ledu. Ke konci nad Karlovem dost špinavé.
* Karlov - Mravencovka: špinavé, měkké.
* Mravencovka - Alfrédka: čím výše tím lépe, starý sníh přechází do prašanu.
* Alfrédka - Ztracené kameny: luxusní stopa
* Ztracené kameny - hřeben - Jelení studánka - Alfrédka: věškeré stopy od běžkařů zafoukané, ale dalo se to dobře. Nejsou tam ledové plotny (jak většinou), spíš utemovaný sníh.
13:26
14:50
15:31
15:31

» Zobrazit všechny fotky (celkem 13) + jejich polohy na mapě

Hrubý Jeseník
Vloženo 23.2.2022 14:50
Ovcarna Svicarna Petrovka az do Koutu v pohode. Trasy vyrolbovany v cele trase az do Koutu (Pelikan) pred zavorou cca 400m rucni tezba kaceni mimo cestu. Tim ze cele dopoledne huste snezilo tak nepatrne 3>6cm zasnezeno, nic neubiralo na kvalite trasy, bezpecne, zadna ledovata mista :)
Hrubý Jeseník
Vloženo 22.2.2022 23:58
Medvědí bouda -Kladské sedlo -Návrší Stříbrnice a bus! Po včerejší úpravě trasy dle rolby prý vynikající, dnes po přisněžení katastrofa. Poprašek na zmrzlém kamení a ledu, všechny sjezdy a stoupání pěšky a obrovské rozčarování. Jak to mohlo být včera takové, když bylo v noci mínus, dnes spadly cca 2cm a chodí se pěšky. Už zase nevěřím na rolby!!!
Králický Sněžník
Vloženo 22.2.2022 18:11
Skřítek - Rabštejn - Skřítek + okruhy na Skřítku (ten přes sjezdovku jsem nejel). Vše sjízdné, tvrdý ledový podklad a na tom dle výšky a množství stromů tak 2 až 10 cm čerstvého sněhu. Větviček a šišek přijatelné množství, horší na červeném okruhu a hlavně cestou na Rabštejn, tam občas lezou i kameny. Poslední lesík před chatou už jsem jel spíš po ledu a šiškách, ale sjízdné to s opatrností bylo. Teplota kolem nuly, sněhové přeháňky, lidí velmi málo, na množství sněhu překvapivě velmi dobré podmínky.
Hrubý Jeseník
Vloženo 22.2.2022 12:43
(Odpověď na dotaz uživatele Ondřej z 22.2.: Nazdárek,
může někdo prosím napsat aktuální info z okolí Paprsku?
Díííky)

Ahoj, na Paprsku jsem byl dnes a podmínky byly super. Stopa lehce zavátá, sněhu hodně, mrzlo, takže to hezky jelo. A hlavně nikdo nikde :)
Rychlebské hory
Vloženo 23.2.2022 15:01
Prechod hrebene Ramzova Cervenak Svicarna Praded Ovcarna. Slava ze v nedeli hodne nasnezilo, tedy sjezdy z Keprniku na Vresovku byli bezpecne s novym snehem. V nedeli zavate z Vresovky na Cervenak, nevadi. Cervenak az Praded po snezeni proslaple bezkari v poradku. Pak myslim po21.2.projeto rolbou =dekujeme. Vyuzili jsme v utery 22.2.sjezd z Ovcarny do Koutu ideal, byt trosku pomalejsi v hustem snezeni :>
Hrubý Jeseník
Vloženo 20.2.2022 11:15
Skritek - cca 10cm noveho snehu, cele rano snezilo. Projety kratky cerveny okruh, potom smer Hvezda, Rabstejn, kolem Cernych kamenu a Skal po zelene a modre. Snih je extremne lepivy! Doporucuju dat sjezdovy vosk, pokud nemate cerstve servisovane lyze. Stopy od rolby hodne zapadane, slapnute lidmi. Kus jsem proslapalq ja, takze okruh je komplet. Ve stope misty pozustatky predchoziho tani a vetru - sem tam siska, obcas projete az na led, misty lehce zapadane vetvicky, ale uplne v pohode na klasiku, bruslit nejde. Teplota kolem nuly, zatim to netaje.
9:44
9:45
10:17
10:52
Hrubý Jeseník
Vloženo 20.2.2022 9:32
Trasa Červenohorské sedlo - Praděd - Petrovka - Kouty.
VYráželi jsem kolem 9. hodiny a byla to katastrofa, tvrdý zledovatělý sníh, na který se v podstatě nedalo namazat a zdrsnělé skluznice taky podkluzovali. Mazal jsem fialový klistr a vydržel tak 100 metrů a pak se sjel, docela rád bych věděl, jak bylo možné na to správně namazat, aby to fungovalo? Trápila se většina běžkařů do toho kopce na Švýcárnu a Praděd, mnoho lidí šlo s běžkama na zádech, jen sem tam nějaký odvážný bruslař. Stopy všude upravené, ale zledovatělé, ale spousta marastu v nich, jehličí, větve, šišky.
Cesta z kopce dolů byla dost o hubu, protože každý pád na tom povrchu bolel jak na ledě, chtělo to chrániče, navíc ještě do toho zavazelo to jehličí. S vypětím všech sil a s namoženými stehny z plužení se to však sjet dalo, v podstatě až dolů do Kouty, jen jedna pasáž, kde bylo tolik jehličí, že se zastavili lyže a zhruba v půlce přes cestu spadlý strom, ale dá se oběd s opatrností. S klesající výškou sníh by mokřejší a brzdilo se lépe.
Doufejme, že nasněží, protože včera bych to hodnotil tak na 4-
Skol!
Hrubý Jeseník
Vloženo 19.2.2022 22:13
Z Velké Moravy lanovkou nahoru ( před 10h ), rozhlédl jsem se tam a jel po cestě dolů, čekal jsem spíš obměk, ale bylo to tvrdé, místy hodně špinavé, ale byly i příjemnější úseky, sjet se dalo slušně, až na rozcestí, tvrďák by dojel až k závoře, Chvílemi nepříjemný vítr, lehounce poletovalo, odpoledne tam možná něco připadlo.
Králický Sněžník
Vloženo 19.2.2022 20:14
Paprsek, podobná trasa jako kolega v příspěvku pode mnou, jen opačným směrem. Popis přesně sedí. Pro ilustraci dávám foto, nahoře to bylo samozřejmě lepší :) zejména po projetí rolbou, takže se to dalo, ale žádná sláva...
Rychlebské hory
Vloženo 19.2.2022 19:29
Od lomu přes Větrov na Paprsek, pak přes Rampu Pohádkou na Travnou horu a dál Velký Šengen, z Mokřin pak kolem Medvědí boudy na Paprsek. Druhé kolo už jen Malý Schengen. Nahoře 0°C a podmínky podobné jako jinde se spoustou napadaného bordelu ve stopách. Kde jsou stromy dál nebo je závětří, tam ale čisto. Sněhu zatím všude dost. Co mě ale zmátlo, byly informace o pohybu rolby na jdemenabezky. Z Větrova na Paprsek měla jet už v 8 ráno, ale potkali jsme ji v půlce kopce až v 10. ´Polské úseky Malého i Velkého Šengenu byly čerstvě upravené (dojel jsem rolbu před sebou), přitom doteď to v mapě není zaznamenáno, stejně jako projetý úsek od Mokřin kolem Medvědí boudy. Podobné je to, koukám, i na bílých stopách. Necháu to a přijde mi strašná škoda, že se člověk nemůže spolehnout na tyto jinak skvělé zdroje. JInak to dnes bylo na klasiku fakt bída, i když na čerstvě vyřízlých stopách KN44 celkem držel. Jen té špíně se nedalo úplně vyhnout, takže jednoznačně lepší skate nebo soupaž. Ve 2 začínalo zase sněžit, tak třeba to už zítra bude úplně jiné.
Rychlebské hory
Vloženo 18.2.2022 18:22
Ze Skřítku na Alfrédku a zpět. Nahoru k rozcestí Pod Ztracené kameny pěšky, šlo by to i jet, sněhu dost, ale stopa hodně špinavá a plná něčeho, takže jsme radši nesli. Od rozcestí až na Alfrédku podmínky výborné, včerejší úprava, na které bylo zpočátku lehce, později více nasněženo. Teplota kolem nuly, nahoře lehce pod, sněhové přeháňky. Pod odhadem 950m dolů na Skřítek déšť. Lidí velmi málo. Netřeba se bát vyrazit, nad 1000m to bude o víkendu asi dobré...
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.2.2022 16:59
Dnes z Hynčic k Zatáčce smrti a přes Padesátky k Mezivrší a zpět do Hynčic. Čerstvě projetá stopa. Paráda!
Králický Sněžník
Vloženo 18.2.2022 16:14
Ovcarna - Svycarna - Praded - nad 1000mnm snezeni, par cm noveho snehu. Stopa je jen na rozcesti pod Pradedem, na Svycarnu dnes rolba nejela a nahoru na Praded klasicky rozdupane od pesaku a rozfoukane.

Z Cervenohorskeho Sedla je to pry dobre, lehce pocukrovane (rikali protijedouci).
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.2.2022 10:10
Skritek - uz ve stredu byla stopa hodne natata a umrzla, ve stope napadane jehlici, ale stale se i dnes da jet a snehu je dost. Jen je jarni a prrmrzly. Pres noc hranice deste a snehu cca 900-1000mnn, takze se da jezdit bez poskozeni bezek smer Alfredka i Rabstejn.

Dodatek z odpoledne - na Skritku prsi, snih pomalu leze dolu...Snezi cca nad 1000mnm a vys.
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.2.2022 10:20
Ostružná - Paprsek. Všude na cestě i ve stopě spoustu jehličí, větví a šišek, důsledek silného větru.
Rychlebské hory
Vloženo 16.2.2022 22:23
Dnes jsem jel trasu na rozhraní Hrubého a Nízkého Jeseníku a to z Hvězdy na Rannou, Čerťák, Avalanche, Nová Ves a Stará Ves do Rýmařova.

Z Hvězdy se musí první km po dříve vyplužené silnici. Tento úsek je ve všech zdrojích uváděn jako upravovaná trasa, ale není tomu tak a nikdy nebylo. Nicméně dalo se jet soupaží po silně zledovatělém středu nebo okrajích. Sjezd směr Ranná ledovatý, špinavý, málo sněhu. V jednom místě lezly pěkné šutry. Jen pro otrlé. Úprava tu nebyla asi týden, ale moc se s tím dělat nedá. Od rozcestí Pod železným křížem už paráda. Čistá tvrdá a dobře zachovalá stopa (až na kratičký průjezd lesem). Já bruslil po pláních po zmrzlém firnu (výška cca 20-25 cm). K železničnímu přejezdu u Nové Rudné pokrývka slábne (louky nalevo tj východně už hodně flekaté). Dál na Čerťák zase lepší. Po hřebenu jsem pokračoval k horní stanici bývalé sjezdovky. Zde už hodně vytáté, musel jsem kličkovat. "Sjezdovka" skoro bez sněhu - podařilo se mi projet kolem silnice s kličkováním až k Moravici, ale pěšky by to bylo asi rychlejší. Od hotelu Avalanche po loukách na Novou Ves. Zprvu fleky bez sněhu (hlavně vytáté meze), výše sněhu dost. Kopec mi teda vzal většinu sil. Před těmi skoro deseti lety se mi to zdálo o něco lehčí :-). Z Nové Vsi jsem jel přes Štěrkovec ledovatou a špinavou stopou na stadionek. Pozor dejte na začátku od parkoviště k hospodě. Je tam pěkná rolbovaná stopa, ale plná drobných kamínků... Následně jsem sjel po loukách do Staré Vsi. Sníh postupně změkl a ztěžkl. Ze Staré Vsi na Výhledy jsem se raději držel bruslařského pásu, který byl přece jen tvrdší, než sníh ve volném terénu. I tak to byla docela dřina. Z Výhledů na Kamennou horu dobré, sjezd zpočátku OK, od louky s výhledem už oraniště bez úpravy (tady je asi lepší vzít to po louce a propojkou do Janovického lesa). Závěr do Rýmařova už těžký mokrý sníh, přenášet se však nemuselo nikde.

Celou dobu jsem bruslil (nebo se o to alespoň pokoušel). Teplota z rána kolem nuly, k poledni už dost nad nulou. Chvíli mraky, chvíli mlha, chvíli slunce. Vitr snesitelný. První běžkaře jsem potkal na Nové Vsi. Odpoledne ve Šternberku skoro 10°C, večer dešťové přeháňky. Kolem Rýmařova, Moravice, Staré Vsi to určitě sleze, výše se sníh zřejmě udrží, ale bude to chtít alespoň pár cm nového.
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.2.2022 19:21
Odpoledne 13:30>16:30 Velke Vrbno od lomu Paprsek magistrala k Cisarske, pak brousek Smrk a VelkySchengen zpet. Jiz otepleni +3'C ale pekne upravena tvrda stopa cerstve projeta. Velike diky za upravu
Rychlebské hory
Vloženo 15.2.2022 0:00
Nová Ves - Mravencovka: u parkoviště je to cca 500 m rozbité od lesáků, ale dá se to pěkně objet zleva přes Štěrkovec (hned za chatou po stopě doleva). Dál vede strojovka. Ve stopě bylo něco jehličí a větviček.
Mravencovka - Alfrédka: Nad Mravencovkou je už sníh krásný, tvrdý, kombinace fialového klistru a Nero 44 držela dobře.
Alfrédka - Pod Ztracenými kameny: Krásne poježdění v tvrdé stopě.
Okruh Ostružná: ve stopě bylo jehličí, ale nic hrozného.
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.2.2022 21:06
Dnes přejezd z Hvězdy do Rýmařova po Kapitánské cestě, Karlov a Alfrédku - taková klasika let minulých.

Na Hvězdě silný vítr. Stopa plná větviček, jehličí a šišek, tak jsem raději jel mimo. Od prvního rozcestí (Kapitánská c.) nečistot méně, ale k ideálu to mělo pořád daleko. Nad hranicí 1000 m čistá stopa s prašanem - velmi pěkné svezení. Později zase přibylo nečistot, ale už ne tolik a hlína zatím neleze. Závěr sjezdu na rozc. Pod Vápennou velmi nepříjemný.Ledovaté se šlápotami od pěších, plužil jsem ze všech sil. Dál na Karlov nic moc - nečistoty, stopa umydlená nebo ledovatá. Hlína a kameny zatím ale nelezou. Sjezd do Karlova v podobném stavu jako ten předchozí. Silnice přes Karlov k vodárně totálně zledovatělá s kolejemi od aut, že bylo obtížné tudy projít pěšky. Prostě jako někde v Rusku. Od vodárny na Mravencovku tradiční bída. Stopa umydlená, špinavá, pás na bruslení úzký, zkosený nebo do oblouku a pošlapaný od lidí. Od Mravencovky k Alfrédce (po zelené) povětšinou čisté, sníh ale divný, nedalo se odrazit. Mohéristi by nejspíš byli spokojení, já to musel odedřít rukama. Chuť jsem si spravil na vrstevnici k Zeleným kamenům. Stopa i po víkendu celkem slušná, čistá, prašan - jelo se tu hezky. Klesání ke Žlutému potoku výrazně příjemnější, než ta předešlá ačkoliv k optimu tomu ještě cosi chybělo. Od Žlutého potoka stopa od skútru, která vydržela asi půl km. Dál katastrofa. Cesta je vyplužená lesáky a to tak prasácky, že jet tudy bylo o zdraví lyží i sebe (koleje, led, hroudy a všechno zmzlé na kost). Od Škaredé jedle opět celkem pěkná skútrová stopa, která se na Žďárském potoce mění na rolbovanou. Na osluněných místech stopa natátá a zmrzlá, i tak to ale ještě bralo. Sjezd do Staré Vsi OK. Janovický les dle očekávání horší, ale projet se zatím dá. Závěr do Rýmařova (Nové Pole) překvapivě dobrý. Občas nějaký hnědý flíček vykukuje, nic zásadního to však zatím není. Na loukách nad Rýmařovem mraky stop, některé vypadaly zcela nové.Měl jsem ještě trochu času, tak jsem vyšlápl k hornoměstské silnici a za ní po louce dojel k vodárně. Tady je už sněhu méně a objevuje se tráva, ale projet se zatím dá. Stopa, co kopíruje okraj lesa - Stráleckého údolí bude zřejmě zasněžená dobře.

Teplota lehce pod nulou (kolem Rýmařova k poledni spíš kolem nuly), hodně větrno pouze v první fázi od Hvězdy po Kapitánské. Nejlepší úseky byly vrcholová partie Kapitánské cesty a vrstevnice od Alfrédky k Zeleným kamenům a docela slušné to bylo vlastně celé od Škaredé jedle až do Rýmařova vyjma Janovického lesa. Nejhorší pak vyplužená cesta od Žlutého potoka (zde letošní zimu už nedoporučuji jezdit) a partie kolem Karlova.

Ještě chci upozornit na nepravdivé informace ze servru jdemenaběžky, kde třeba ta vyplužená cesta je popsaná "stav dobrý" a i jiné cesty vůbec neodpovídají. Např mezi Novou Vsí, Mravencovkou a Karlovem mají označeno vše jako dobré nebo skvělé, přitom dle kolegy níže jsou tam stopy ve špatném stavu či dokonce úprava chybí úplně...
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.2.2022 15:28
Skřítek - Hvězda- Viničná hora - Skřítek

Dal bych tomu za tři, dobře. Stopa mírně zledovatělá a místy hodně špinavá.
Z kopce to jede až moc.:-)
Jinak mírný vítr, polojasno a teplota kolem +1C.
Chtělo by to 3-5 cm nového sněhu, ale jak se dívám na Nory ,bude to už jenom ku pláči. Teplo a žádný sníh.
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.2.2022 12:03
Ahoj, včera Nová Ves-Mravencovka-Alfrédka-Mravencovka-Nad Karlovem-Nová Ves (8-13h). Stopy v hrozném stavu a ledovaté. Polovinu cesty od Chaty po Mravencovku stopa není, pak v horším stavu. Pěkné svezení z Mravencovky přes Karlovo rozcestí k Nad Karlovem. Následně stopa po žluté do Nové Vsi zničená. Zřejmě vše "díky" lesní technice. Na parkovišti u rozhledny odpoledne hrozný chaos. Situaci zachrání jen nový sníh.
Hrubý Jeseník
Vloženo 13.2.2022 22:24
V pohode. Mam to z jdemenabezky. cz Ona v patek byla uprava dost problematicka vsude. Bylo treba to projet driv nez zmrzne po obleve, ale zase na to pak napadl vecer cerstvy snih a v nedeli na magistrale to asi i zafukovalo.
Králický Sněžník
Vloženo 13.2.2022 22:05
Tak se omlouvám, ale i běžkaři, které jsme potkávali moc nadšeni z úpravy nebyli. My jsme byli na magistrále i v sobotu ráno, ale začátek nás zklamal tak jsme odbočili na Zbojnicky okruh, asi jsme měli smůlu 😉ale i přesto to byl krásný vikend
Králický Sněžník
Vloženo 13.2.2022 21:56
Lea: Hodně dávno je přehnané. Zbojnická se projížděla v sobotu večer a magistrála v pátek ráno. Takže jste jen měli smůlu a kdyby jste to jeli opačně, tak to budete mít mnohem lepší :)
Králický Sněžník
Vloženo 13.2.2022 19:37
Víkend na Dolní Moravě. V sobotu jsme jeli Zbojnický okruh, v neděli Jesenickou magistrálu. Sněhu dostatek, počasí luxusní jen bohužel úprava tras proběhla naposled už hodně dávno. Je to velká škoda, na běžky jezdíme na různá místa a vždy rádi přispějeme na úpravu, ale dnes opravdu nebudu posílat nic, není totiž na co, úprava se nekoná. Ale jinak oba okruhy jsou nádherné, vyhlídkové a domů jsme jeli i přes špatný stav tras nadšeni.
Králický Sněžník
Vloženo 12.2.2022 19:38
Dnes jsem ráno běžel trasu Těšíkov - Oldřichovský kopec - Lipina a sníh zmizel i z vrcholových partií kolem vrtulí. I pohled na hřeben H. Petrovice - Jívová ukazuje hnědou barvu. Přestože ráno lehce přimrzlo, v některých místech prosakuje voda. Sníh zůstává nesouvisle pouze při krajích lesa a mezi remízky. Nejvíc ho je od vrtulí k rybníčku za Lipinou.

Pro Miru:
Pokud si chceš zasjezdovat, tak je to stále možné akorát v průjezdu remízkem (u horních včel) si musíš nahodit asi 10 metrů - leze podloží. Jinak do pondělka večer by to mělo vydržet.
Nízký Jeseník
Vloženo 12.2.2022 19:08
Hrebenovka Skritek >Alfredka >Jelenka >V.Hole >Ovcarna >Praded >>dojezd do Koutu pres Petrovku. Krasne narolbovano+cca 5cm prasanu (samozrejme bez Alfredky >Jelenka :) Pevny zmrzly podklad neborilo se s prasanem IDEAL. I na hrebeni pekne snehu nebylo vyfoukane. Potreba vyuzit podminky👌! SKOL ⛷️
9:30
9:50
10:02
10:16

» Zobrazit všechny fotky (celkem 8)

Hrubý Jeseník
Vloženo 12.2.2022 16:35
Dnes naprosto super, okruh Mravenečník, Dlouhé stráně, vše upraveno, skvělá stopa, super počasí. Vyražte, lepší to nebude.
Hrubý Jeseník
Vloženo 12.2.2022 15:57
Z Písařova z vrchu přes Svatou trojici na Severomoravskou chatu a zpět. Parádní včerejší úprava, po noci pěkně promrzlá, ze začátku občas lepší jet po louce, od hájovny pak už bez problému. Celou dobu azůro, ráno nikde nikdo, na Severomoravské super pivo, cestou zpět už více lidí a na sluníčku sníh hodně měknul.
9:22
9:55

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Králický Sněžník
Vloženo 12.2.2022 15:06
Neni
(Odpověď na dotaz uživatele Jakub z 12.2.: Je někde poblíž Lipová Lázně nenáročná trasa na běžky? Jedeme s manželkou na víkend.
Děkuji)
Hrubý Jeseník
Vloženo 11.2.2022 21:38
Cervenohorske sedlo - Petrovka - krasna stopa na klasiku po obou stranach, par centimetru noveho snehu na predchozim podkladu. Doporucuju, snehu vsude dost a vecer lehce poletoval novy prasan.
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.2.2022 19:23
Dnes v poledne rolba protáhla stopy na východní straně Králického Sněžníku v okolí Hynčic a Stříbrnic, díky moc za úpravu! Ačkoli nastala obleva, v nadmořské výšce nad 900 m n. m. jsou stopy perfektní, namrzlé a rychlé.
Králický Sněžník
Vloženo 10.2.2022 16:24
Při pohledu z okna směr Roudná:
První, druhé a třetí pole vytáté, čtvrté pole (louky kolem Chabičova) roztály během dne. Louky pod Ostrou horou zatím opticky zasněžené.

V terénu:
Louka od Rasovny po Stachovský kravín vytátá, krávy na pastvě. Louky pod Oldřichovským kopcem vytáté. Trochu sněhu se drží jen při kraji lesa a mezi remízky. U vrtulí asi sníh zatím bude, ale nebyl jsem tam. Na Prabábě podle očekávání ani flíček. Teplota ve městě během dne 10°C, v Lipině dopoledne 4,5°C.

Jestli ví někdo, jak to vypadá nahoře na pláních (Dálov, Petrovice, Jívová), tak sem napište.
Nízký Jeseník
Vloženo 10.2.2022 9:08
Skřítek-Hvězda-Rabštejn-Skřítek. Ve středu rolba nevyjela kvůli mokrému sněhu a dešťovým přeháňkám. Stopy tedy byly upraveny z předchozích dní. Na klasiku krásně sjízdné, ale skate byl dřina. Těžký mokrý sníh a místy se pěkně propadal. Snad brzy teploty spadnou zase pod nulu 🙂.
Nízký Jeseník
Vloženo 8.2.2022 22:05
Nová Ves - Mravencovka - Alfrédka - Ostružná - Pod Ztracenými kameny.
I po vydatném sněžení dokázala rolba udělat pevnou stopu (na skejt to bylo asi trochu horší). Nahoře foukalo a pak začalo sněžit, takže stopa zapadávala, okruh kolem Ostružné byl v západní části dost zavátý. Když jsem odjížděl, tak od Nové Vsi níž pršelo:-(. Mazal jsem fialovej - od Mravencovky výš držel. U věže -1, nahoře -3.
15:22
15:33
16:07
16:40
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.2.2022 20:53
Dnes jsem po delší pauze vyrazil opět z Nových Dvorců. Pláně pokryté odhadem 15 cm silnou krustou, na ní do jednoho cm prašanu. Lyže na tom ale držely překvapivě dobře a povětšinou se dala vytlačit mělká stopa. Lesní cesty u Modré studánky rozježděné a rozšlapané a všechno zmrzlé. Stopa se tu vyjížděla blbě, tak jsem se držel raději na loukách a polích. Zde jsem běžkoval bez většího úsilí. Návrat do Šternberka po ose. Do Nové zatáčky bez problémů, chodníček pod silnicí na hraně, ale projel jsem. Louka k Břízkám vysněžená dobře, dál už padesát na padesát. Prabába (louka) z 90% bez sněhu. Podařilo se mi ale krajem po zbytcích sněhu dojet až pod vysílač. Posledních sto metrů po louce a zbytek cesty do města pěšky.
Teplota nahoře kolem nuly, dole odměk. Trochu foukalo, ale nic hrozného. U Jezírka jsem zkoušel i bruslení a docela to šlo, jen to trochu brzdil občasný nafoukaný poprašek.
Možná šlo o poslední letošní lyžovačku (klasikou) u nás. Vzhledem k přicházejícímu oteplení sníh pod 500 m n.m. s jistotou nevydrží. Jestli něco zůstane nahoře, toť otázka.
Nízký Jeseník
Vloženo 8.2.2022 9:54
Od horní stanice lanovky na Dlouhé stráně, neprojeto, jel jsem první, 10 cm nového sněhu, spíš vhodné pro ski alpy nebo sněžnice, prošlapával jsem stopu. Nahoře fučelo, pod větrníkem jsem měl docela strach, abych nedostal kusem ledu. Chtěl jsem jet okruh kolem Mravenečníku, ale vzdal jsem to a jel ve vlastní stopě zpět. Dolu uhlířskou cestou, kde si to lesáci prohrnuli téměř až na silnici, ale jet se to dalo. Po vracečce zpět ke spodní stanici lanovky neprojeto (a to nikdy, ani podklad nebyl, propichoval jsem půl metru až na zem), takže opět ťapkání sněhem. Dokud to neprojedou, moc vhodné to není nebo jen pro dobrodruhy. Vzhledem k frekvenci protahování 1x za měsíc si to musíme prošlapat sami. A vhledem k tomu, že chtějí 390Kč za vyvezení lanovkou nahoru, tak moc nechápu tu jejich drzost. Přitom rolbu tam na sjezdovce mají, tak by jim moc neudělalo, kdyby to občas projeli. Takže asi tak.
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.2.2022 9:47
Skřítek-Rabštejn-Skřítek, nahoře -2, dole +2, sněhové přeháňky. Úprava z předchozího večera zasypaná 5cm sněhu, ale pěkné lyžování na klasiku, na skejt asi dřina. Složitější mazání vhledem k teplotnímu gradientu. Na Rabštejně dostatek sněhu a pěkná umydlená stopa.
Nízký Jeseník
Vloženo 6.2.2022 22:50
Skřítek okruh a okruh Hvězda Rabštejn Skřítek. Dnes napadlo asi 15 cm nového sněhu, takže trošku oranice na skate, ale 2 stopy skoro všude projeté. Sněhu dostatek, zima jako z pohádky. Parking Skřítek 60kc/D.
Nízký Jeseník
Vloženo 6.2.2022 19:15
Trasa z Hynčic na Návrší byla dnes pomalá, ale krásná zimní. Poslední úprava proběhla předevčírem. Během dne hustě sněžilo a vyjetá stopa pro klasiky rychle zapadávala. Pro skate byla trasa hodně náročná. Zítra budou pravděpodobně podmínky hodně podobné.
Králický Sněžník
Vloženo 6.2.2022 11:53
Dnes ráno Paprsek, start z Vrbna, nahoru k chatě kolem rozhledny, pak Pralinka, celé v prašanu bez úpravy, ale tvrdý podklad že včera, takže OK. Poté po Magistrále k lovecké chatě, a dolů do Vrbna přes velké Milíře, tady už v čerstvé úpravě, která ale rychle zapadávala. Celou dobu sněžilo, vítr jen místy, bez problémů. Lidí jsem potkal tak 10.
Rychlebské hory
Vloženo 5.2.2022 14:43
Dolní Morava - zataženo, slabé sněžení, po 14h chvílemi protrhaná oblačnost, -3. od hotelu Vista ke sjezdovce Slon nerovný povrch bez stopy, za sjezdovkou už zaváto, vyslapana 1-2 stopy po Smolkuv most, pak chvíli koleje od techniky a opět 1 stopa v hlubokém sněhu až po vodopády na Male Moravě. Od těch míst už rolbováno ale naposledy 3.2. takže Magistrála zavátá 5-10cm občas hlubší závěje, chvílemi i nesrovnané muldy až na Slaměnku takže turistika ve vyšlapané stopě, bruslení jen pro otrlé. Naproti Zbojnická by měla být čerstvě upravená. Zítra bude valit a foukat celý den. Aspoň bude pořádná vrstva na únor.
11:14
11:58
12:10
13:10

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Králický Sněžník
Vloženo 4.2.2022 22:27
Ramzova Smrjlk, schengen Paprsek a dolu na vlak do Osruzne. Pochvala kvalitne upravenych stop ⛷️☃️❄️❄️❄️. Zatazeno, bezvstri, lehce pod 0'C.Hodne snehu, idealni podminky. Skol!
Rychlebské hory
Vloženo 4.2.2022 22:15
Podle jdemenabezky.cz to dnes večer projela rolba, takže asi dobře. Navíc tam v poslední době jela už několikrát.
(Odpověď na dotaz uživatele Petlen z 4.2.: Zdravím,
chtěl bych jet zítra Stříbrnice - Návrší - Medvědí bouda - Paprsek. Nevíte někdo jak je na tom stopa (pokud je) ze Stříbrnic - Návrší - Medvědí bouda?

Díky za odp.)
Králický Sněžník
Vloženo 4.2.2022 15:45
Dost všemi směry, jel jsem Skřítek - Rabštejn a sněhu všude moc.
(Odpověď na dotaz uživatele Martina z 4.2.: Jak to vypadá se sněhem na skřítků. Je ho tam dost nebo tam nemá cenu jezdit? Diky)
Nízký Jeseník
Vloženo 4.2.2022 11:35
Dobrý den, včera to bylo super. RB
(Odpověď na dotaz uživatele Hana z 3.2.: Dobrý den, jak to vypadá aktuálně na Jívové - Ponořený. Děkuji)
Nízký Jeseník
Vloženo 3.2.2022 17:00
Dopoledne z Červené Vody od sportovní haly na Severomoravskou chatu a zpět. Počasí fantazie, lehce pod nulou, včerejší vymrzlá úprava poprášená novým sněhem, mazal jsem vr50, který pěkně držel do kopců. Stopu jsem většinou teprve vyjížděl do prašanu, zpátky už to jelo mnohem líp. Všude dostatek sněhu, otevřená pasáž nad Křížovou horou místy zafoukaná závějemi, ale jinak paráda na klasiku, skejt asi náročnější. Na trati jen pár běžkařů.
Králický Sněžník
Vloženo 3.2.2022 16:12
Super Trasy ze Skřítku směr Hvězda,Rabštejn,zpět pod Vinnou horou,Skřítek.Slunečno,bezvětří,spousta nového sněhu,upravené stopy.😄👍
Hrubý Jeseník
Vloženo 1.2.2022 14:47
Skřítek, 10hod, -2C, tři-čtyři cm prašanu, který skryl napadané jehličí.
- Hvězda-Viničná hora-U pramene Oskavy-po modré Skřítek.

Dobré podmínky , chtělo by to 10-15 cm přidat.

K Hvězdě se dá dostat na lyžích i cestou od Traťovky /Hraběšice .
Hrubý Jeseník
Vloženo 1.2.2022 14:24
Dnes start v Koutech, parking ve skiareálu, přešel jsem cestu a hned jsem nasadil, potom po Suchostránské cestě nahoru na ČHS, tak půl cesty úplně bez úpravy, vyhrnuto to není jak píšou na jdemenabezky, druhá půlka tak týden stará úprava, skoro nebyla znát... Stopa žádná, nahoru to šlo, dolů určitě nejezdit, zmrzlé koleje od auta a cca dvou pěších odvážlivců. Od ČHS přes Petrovku k Pelikánovi, včerejší úprava, na ní nejmíň 10 cm prašanu. Od Pelikána lze uprostřed cesty až k mostu, přešel jsem cestu a pod dráty pod sjezdovkami doslova až k autu. Za 20 km jsem potkal tak 10 lidí, všechny v úseku mezi ČHS a Petrovkou. Lehce pod nulou, trvale sněžení.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Hrubý Jeseník
Vloženo 4.2.2022 22:35
Jel jsem to v pondeli 31.1. opacnym smerem. Hodne noveho snehu tedy se toho nebat a skol!!! Na to 🤘. Z Ramzky lesem po cervene, z Cernavy v pohode konskou stezkou po cervene. Na Keprnik pohoda, snad uz nezacali pesaci bez sneznic :( :-? To pak hodne zhorsi prujezdnost. Snehu ale dost. Od Vresovky k Cervenaku v rolbe luxus 👌
(Odpověď na dotaz uživatele Richard z 1.2.: Chtěl bych se zeptá jak vypadá trasa z Ramzové přes Šerák na Červenohorské sedlo.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 31.1.2022 21:11
Ano jeto dnes, bylo cele v rolbe. Posledni zatacka pred Pradedem pizor sfoukane na led +kaminky.
(Odpověď na dotaz uživatele linmading z 31.1.: Prosím, dlouho jsem tu neviděl zprávy z okolí Pradědu. Máte někdo zkušenost jak to vypadá s trasou ČHS-Praděd? Je to upravené a dost sněhu?)
Hrubý Jeseník
Vloženo 31.1.2022 21:10
Cely hreben Skritek Praded Cervenak az Ramzova, nebot bylo hodne noveho snehu a nebyla vichrice :) Od Skritku po zelene na Ztracaky, mega noveho snehu tak boreni v zavejich nez se dohrabe na hreben. Hreben Pecny>Ovcarna sfoukany snih, tedy lefovate nic moc. Sjet od VysokeHole se da po sjezdovce. Pak jiz magisyrala Ovcarna Praded Svicarna Cervenak az Vresovka upraveno, diky rolbarum pochvala. Traverz pod Cervenou horu dibre sjizdny (zatim nezacali chodit pesaci bez sneznic, kteri pak strasne rozbiji :( Lesem pohoda, Keprnik nebyl az tak moc lefovaty. V cerstvem snehu se krasne po cervene konske dolu na Cernavu pak lesem dolu hodne snehu. Idealni podminky. Skol
9:00
9:02
14:04
15:05
Hrubý Jeseník
Vloženo 30.1.2022 20:12
Traťovka, kolečko ke Skřítku, nasadit se dalo hned, tvrdý podklad, na něm něco čerstvého ( podle větru ), u závory nad Traťovkou leží strom, za Krtincem směrem na Hvězdu asi čerstvě další.
Na Traťovku jsem vyjel běžným autem, ale chce to řetězy a lopatu v kufru. Dost jsem se divil, jak někteří parkují.
Hrubý Jeseník
Vloženo 30.1.2022 7:45
(Odpověď na dotaz uživatele bronas z 29.1.: Prosím, mám dotaz. Kdo jezdíte z Hraběšic na Skřítek, kde parkujete auto? V Hraběšicích, nebo to jde někde u té Traťovky? Chtěl zkusit Skřítek z té strany.)

V pohodě se parkuje na vršku u Traťovky, místa dost.
Hrubý Jeseník
Vloženo 30.1.2022 11:41
Včera na Skřítku nádherné stopy protažené až na Rabštejn. Vše odpovídá webu jdemenabezky. Parkoviště v 9:30 sice plné, ale ještě jsem zaparkoval. Cena 60,- a mají to dobře zorganizované. Jinak reakce na Kouty (Palis), tak jejich politiku skutečně nechápu. Cena lanovky myslím 380,-, stopy neupravené, tak to je síla. Kdysi mě tam vyvezli za 100,-, k dnešním poměrům, kdyby to bylo pro běžkaře 150,-, tak nemám problém, ale bohužel, škoda.
Hrubý Jeseník
Vloženo 30.1.2022 9:49
Tak jsem byl opět po letech v Koutech. A nezměnilo se vůbec nic.( Krom ceny lanovky).
"Chytrá mapa" jdeme na běžky ukazovala, že rolba jela 26.1., tedy ve středu.
Na dotaz v pokladně, zda jela rolba v sobotu, mi bylo zopdovězeno jako vždy: Nevím:-).Okruh Mravenečník pochopitelně neupraven. A protože jsem téměř vždy všude první, brodil se sněhem několik kilometrů. Jediná stopa od zajíce.To mi opravdu hlava nebere, proč rolba jede ve středu. To je tam víc běžkařů než v sobotu???A ještě k mapě jdem na běžky. Dnes 30.1.2022 jsou tam informace ze dne 26.2. nevím zda je to z loňska nebo přesný odhad jak bude za měsíc ?.:-) Místo takových map bych doporučil podívat se jak to dělají na Skřítku nebo na Paprsku. Tam vždy odpoví i na telefoncké zavolání.
Jinak krásně.Ale opravdu do Koutů už naposled.
Hrubý Jeseník
Vloženo 29.1.2022 23:52
Jestli to bylo na mě, tak jsem byl do dneška v Krušných horách. Jakmile to půjde, pokusím se dodat aktuální info.
(Odpověď na dotaz uživatele Zdeněk z 23.1.: Zbyňku, co je s tebou? Ozvi se!)
Nízký Jeseník
Vloženo 29.1.2022 21:29
Dnes klasika: parkoviště pod vlekem - podel sjezdovky na Paprsek - Palaš - Velký Šengen - Císařská bouda - Paprsek. Celkem 2 krát - 40km. Super zimní podmínky. Prašánek, pomalá stopa, po 13hod. hodně sněžilo. Ale krása!!!
Rychlebské hory
Vloženo 29.1.2022 13:00
Stará Ves u Rýmařova. Velmi kvalitní, očividně nad ránem projetá stopa. Pevný sníh, takže to krásně jede. Opravdu příjemné svezení. Velký dík všem, kdo se na úpravě stop podílejí. Dnes jsem konečně objevila i skromnou tabulku, že trasy upravuje Ski klub Rýmařov, který je možno na jejich stránkách podpořit.
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.1.2022 17:24
Za mě nejlepší podmínky, nádherně upravená trasa, na hřebenu vyfukovalo.
Rychlebské hory
Vloženo 28.1.2022 17:20
Skřítek - Pod Ztracené kameny - Alfrédka - Pod Malým kotlem - Mravencovka - Alfrédka - kolem Žlutého potoka - Skřítek. Sněhu moc i v nižších partiích, celou dobu sněžilo, chvílemi hodně, ranní úprava zapadaná a zafoukaná, klasika šla ale v pohodě. Lidí málo, paráda. Nenechte se odradit předpovědí vichru na horách, nahoře foukalo mnohem míň než dole v Šumperku.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Hrubý Jeseník
Vloženo 28.1.2022 14:06
(Odpověď na dotaz uživatele Palis z 28.1.: Ahoj. Zítra bych rád do Koutů nad Desnou udělat okruh Mravenečník.
Za deset let mi nikdo ani dole na pokladně nebyl schopen říct, zda je upravena stopa. Pak zjistil, že se upravuje ve čtvrtek. Vždy ale jezdím v sobotu, take ta informace mi je k ničemu.Poslední roky tam proto raději najezdím vůbec.Jednou jsem se dokonce dovolal na informace, kde mi paní řekla, že stopa je upravena. Nebyla.Nevíte jak je to letos?) www.jdemenabezky.cz
Hrubý Jeseník
Vloženo 26.1.2022 21:53
Dnešní trasa.ostruzna-nad petrikovem-smrk-utulna mates-paprsek-cisarska bouda-ostruzna.super trasa.nadherne upravené stopy
10:45
10:48
10:50
10:52

» Zobrazit všechny fotky (celkem 13)

Rychlebské hory
Vloženo 26.1.2022 20:24
Nová Ves-Mravencovka dobré, Mravencovka-Alfrédka-Zelené kameny-Žďárský potok výborná stopa upravená, Žďárský potok-Skřítek celkem dobré, zpět pod Ztracenými kameny-Alfrédka-malý kotel-Nová Ves
Hrubý Jeseník
Vloženo 26.1.2022 19:31
Odpovim si sam = ano da se jet v pohode od tratovky :)))
(Odpověď na dotaz uživatele Hrebenak z 25.1.: Prosim info zda se da jet od Vernirovic nahore od tratovky smer hvezda? Diky za info. Dale na Rabstejn jsem jiz nasel na jedemenabezky.cz)
Hrubý Jeseník
Vloženo 26.1.2022 19:29
Hrabesice "tratovka" na Skritek po zelene >po modre na Rabstejn a zpet po zlute/cervene okruh na hvezdu a zpet na tratovku. Od spoda dost snehu cca 20cm projete autem a na prostredku vyslapana stopa, takto az na hvezdu,dale pak rolbovana trasa na Skritek, po modre projeto 4kola super, pak autem projeta cesta v pohode. Od Rabstejna po hvezdu pekne proslapana. Cca 1'C ideal. Skol :)
12:52
14:00
14:00
14:01
Hrubý Jeseník
Vloženo 26.1.2022 5:39
Včerejší nádherné bezkovani. Ostruzna-branna-kutny vrch-ostruznik-petrikov-ostruzna.dobry sníh.jen na loukách s branne na kutny vrch by mohlo být víc.ale jinak super.
9:28
11:47
12:12
12:45

» Zobrazit všechny fotky (celkem 12)

Rychlebské hory
Vloženo 25.1.2022 22:46
Petrikov-Paprsek,stopa čerstvě upravená,sněhu dostatek,perfektní podmínky.
Rychlebské hory
Vloženo 25.1.2022 19:19
Kouty nad Desnou-Petrovka. Od sjezdovky jsem nasadila běžky a pod el. vedením byla projetá stopa. Sněhu hodně, stromy zasněžené, od "závory" už byla vyfrézovaná stopa, nikdo nikde, nádhera Dál směr Praděd-perfektně upraveno.
Hrubý Jeseník
Vloženo 25.1.2022 17:27
Opět Skřítek - po modré U pramene Oskavy- Viničná hora - tam jsem sjel ze stopy - a vrchem po vyjeté stopě lesem přímo na Rabštejn. Až na 100m, strmá paseka po těžbě kde se musely sundat lyže O.K.- Zpátky již po značce Pod Viničnou horu - Viničná hora- .... - Skřítek.
+ 1C , jednou přemazat na měkčí vosk , téměř liduprázdné.
Hrubý Jeseník
Vloženo 25.1.2022 17:24
Pisarov> Cecel> HrubyLes> sv.Trojice> severom.chata a zpet. Idealni snehove podminky, vyrolbovano=velika pochvala. Nastup nad vysilacem v Pisarove nalevo 50m za hospudkou vyhrnute parkovani. Chata otevrena kazdy den. Vyrovbovano od Sanova a az do Kralik! Vyuzijte idealnich podminek :)
13:38
15:32
Králický Sněžník
Vloženo 24.1.2022 16:50
Skřítek - Hvězda -Pod Vinnou horou - modrá Rabštejn -Skřítek

Ve 13h parkoviště cca 20 aut, -2C , podmínky dobré, nikde nic neleze, cca 20-25cm sněhu, stopa O.K. , poloprašan.
Snad nepřijde obleva , to by mě mrsklo, sněhu tak akorát.
Hrubý Jeseník
Vloženo 23.1.2022 8:41
Od parkoviště nahoru dobré jen že začátku je tam hodně malých kamínků. Velký Šengen je dobré upravený, akorát mezi Palašem a V Mokřinách bylo hodně šutrů. Lepší jet od Palaše než naopak.
Rychlebské hory
Vloženo 22.1.2022 22:22
Stará Ves, Rýmařov - dnes spousta nového sněhu, je ho opravdu dostatek i na áčkové lyže. Celé dopoledne rolby znovu projížděly včera projeté trasy, ideální podmínky. Modrá obloha s krásnýma obláčkama. Nádherný zážitek.
Hrubý Jeseník
Vloženo 22.1.2022 19:08
Nebyl jsem tam, ale v této oblasti je minimálně 15 cm nového hutného prašanu.
(Odpověď na dotaz uživatele Monika z 22.1.: Nevíte, jak vypadá trasa Skřítek-Rabstejn? Díky za info.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 22.1.2022 19:04
Klepáčov 15 cm nového prašanu. Kolik je starého pod ním nevím. Cesta napříč ve 2/3 sjezdovky neprojetá a vypadá pěkně zasněžená. Na sjezdovce ranní hodinový vynikající freeride! Pak srolbováno. Nahoře ještě tvrdé hrudky, protože vítr zčásti sfoukal prašan do lesa. Jede jen dlouhá kotva.
Hrubý Jeseník
Vloženo 22.1.2022 12:45
Nová Ves, mravencovka, alfredka a zpět. Sněhu dost, zprvu jen vychozeno, v cca 11h projela rolba. Sníh je docela prasanovy ale dá se svézt dobře. Občas někde něco trčí ale netřeba se bát
Hrubý Jeseník
Vloženo 22.1.2022 9:10
Trasa CervenohSedlo Praded. Hodne noveho prasanu. Nebyla strojova stopa Sedlo>Svicarna proslapana, dale jen srovnano rolbou bez vyriznuti. Pod pradedem asfalt a kaminky, da se objet. Hodne vyfoukano. Melo by se zleosovat. Skol :)
12:59
12:59
14:41
Hrubý Jeseník
Vloženo 21.1.2022 15:24
Skřítek- Hvězda prošláplé, krása,asi 15 cm prašanu, Hvězda - Rabštejn zatím ještě nikdo nejel...ze Skřítku upraven jen malý červený okruh,ale je tam málo sněhu,pozor na kameny, šišky..
Hrubý Jeseník
Vloženo 21.1.2022 14:02
Ráno Skřítek °-6°C,15cm nového prašanu, do 10h sněží pak oblačno, pod Zracené kameny neupraveno, prošlapávalo se , směrem na Alfrédku už projeto rolbou a vyříznutá stopa, děkuji za dobrou práci
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.1.2022 17:06
Počasí azuro, nejlepší stav byl na magistrále k Černému potoku, krásný prašan.
Rychlebské hory
Vloženo 16.1.2022 17:59
Pěší výšlap na Dlouhé stráně - bál jsem se že nebude sníh. Každopádně sníh je a na té části okruhu kde jsem byl ho bylo docela dost. Takže bych se nebál. Jen je to torchu víc zmrzlé, žádný prašan.
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.1.2022 22:28
Ovčárna - Praděd - Švýcárna a zpět. Na to jak málo sněhu je, stopa překvapivě dobrá. Jede to dobře a rychle. Na Praděd horší, v jednom místě asfalt a sem tam kamínky. Ale jde to obejít. Haldy pěšáků jako vždy.
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.1.2022 17:58
Od ČH sedla na Praděd a zpět. Hned u sedla je trochu míň sněhu ale je to souvislý sníh po celé ploše, žádný šutr a stopa je. Každopádně se dá jet celá trasa bez problémů, pouze v pár místech byl led, ale jinak podmínky ideální.
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.1.2022 10:45
Běžkaři mají nyní v Jeseníkách jen omezené možnosti. K dispozici mají trasy jen v nejvyšších partiích hor. Běžecká stopa je upravena třeba od Ovčárny až na Švýcárnu, směrem na Červenohorské sedlo jsou podmínky pro běžkaře relativně dobré jen po Kamzík.

Zdroj: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/krasne-pocasi-perfektni-lyzovacka-lyzarske-arealy-praskaly-ve-svech-40384096. Kde jsou ty časy okolo Silvestra, kdy byly snad nejlepší podmínky v ČR právě zde...
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.1.2022 14:35
Na webu Paprsku píšou: Dnes 14.1. máme -1,6 st., celkem je 3 - 10 cm cm tvrdého sněhu, jasno.
Jsou upravené stopy Císařská-Liščí hora /1 km za Císařskou/ a po hranici na Šengeny je sníh bez upravených stop. Prozatím je málo sněhu.
(Odpověď na dotaz uživatele Tomík z 14.1.: Také bych uvítal zprávy z Paprsku. Treba od rolbaře který to evidentně za posl. 24 h projel /zelena barva na bilych stopach.cz/ Diky za info! T.)
Rychlebské hory
Vloženo 9.1.2022 20:21
Z Červenohorského sedla směr Praděd a zpět na klasice. Ze začátku šutry a led, pak ale docela hezký svezení. Problém je zase při sjezdu k Petrovce a nahoru, kde je v lese led. Zkratka po modré na Kamzík nejetelná. Od Švýcárny na Praděd místy ledové plotny, občas o silnice. Celkově žádná sláva, rozhodně je to na starý lyže, ale kdo by toužil jet, jde to. Snad připadne!:)
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.1.2022 16:31
Dnes jsme sli z cervenohorskeho sedla smer cervena hora a je to idealni pro pesi. Tvrdy povrch, malo snehu, asi by se to na bezkach dalo ale bylo by to trapeni.
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.1.2022 11:53
Dnes jsem dal Červenohorské sedlo - vřesovka - červená hora a zpět. Stopa není, s tím jsem do toho šel, ale jak v týdnu připadlo trochu sněhu na ten ledový podklad, tak se jelo výborně. Odměnou byl východ slunce 🙂Jinak díky za tyto stránky, jsou to informace k nezaplacení. Hodně mi pomohly fotky, co sem někdo dal 3.1. z cesty na Švýcárnu. To mě společně s následně napadnutým sněhem ujistilo, že má smysl brzy ráno vyjíždět 🙂
6:36
7:22
7:56
8:00

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Hrubý Jeseník
Vloženo 3.1.2022 20:11
Červenohorské sedlo - směr Švýcárna. Taková hezká "jarní" procházka na běžkách. Byli jsme v začátečnické sestavě, takže jsme dojeli jen nad Petrovku. Sníh nebyl "až tak moc" mokrý, řekla bych ideální na bruslení. Podmínky viz. fotky - těch opravdu špatných míst (1.fotka) bylo jen málo, většinou tak jak ty další fotky, takže pokud člověk nemá příliš velká očekávání, tak si to i docela užije :-)
12:16
12:17
12:50

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Hrubý Jeseník
Vloženo 2.1.2022 20:51
Mravencovka-Alfredka, souvislá vrstva sněhu je až tak 800 od mravencovky k Alfredce, směr nová ves bez sněhu. Jinak dost ledu, čekejte na sníh.
Hrubý Jeseník
Vloženo 2.1.2022 8:17
Červenohorské sedlo - Švýcárna Celá trasa sjízdná, stopa pořád znatelna. Sníh už je dost rozbredly. Švýcárna - Praded Tady už je to zoufalé, hodně míst podmacenych s potoky vody, těsně před vrcholem holý asfalt, s opatrnosti se projede po kraji. Celý den zataženo a mzilo.
Hrubý Jeseník
Vloženo 1.1.2022 12:46
Ahoj, vrátil jsem se teď z Vrstevnice (rozc. Pod Ztracenými kameny - Alfrédka - Malý kotel. Je to dost potáté, povrch je hrbolatý, stopa velmi plytká. Zkoušel jsem i kolem Ostružné nebo dolů ke Škaredé jedli, ale vždycky jsem se musel vrátit zpět, jinak bych musel přenášet. Drobně mrholilo, mazal jsem červený wet klistr a Nero 44. Celkem drželo, ale ne těch hrbolech to bylo asi jedno..
7:49
7:49
8:10
8:25

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6) + jejich polohy na mapě

Hrubý Jeseník
Vloženo 31.12.2021 18:15
Kouty u mostu - Petrovka: Ráno jsem to dal ještě nahoru bez přenášení se zapamatováním 4 špatných zátáček (tenký čistý led na asfaltu), 1,5-2,75 km od začátku dole u seníku. Při odpoledním návratu už bylo mizerných míst víc, sníh mizí před očima. 2x jsem si pomohl škarpou, ale na poslední zatáčku 1,5 km od spodku už jsem musel sundat, zatáčet na 1 cm čistého ledu kombinovaného s asfaltem se nedá. Zítrka těch přenášení bude mnohem víc a nedoporučuji.

Červenohorské sedlo - Petrovka - Švýcárna: sněhu dostatek, několik dní stará úprava je stále ve slušném stavu na to, jaké jsou podmínky. Pod některými stromy logicky špína. U Slatí pár bažin viz foto, lze obejít. Celkově nejlepší lyžování dne.

Švýcárna - rozc. Praděd: horší, ale dá se. Sněhu dost, směrem nahoru jsem jakousi stopu vnímal, později dolů už ne. Na skate asi lepší. Pokud bude pokračovat oteplování a přibývat pěších, může vzniknout oraniště. Zatím se boří hluboko jen na pár místech, kterým se dá vyhnout.

Praděd - Ovčárna: jednoznačná nadvláda pěších. Nahoru na Praděd první půlka slušná, pak už stopy prakticky nejsou a obchází se 2 asfaltové fleky. Sjezd ke Kurzovní - přes nadvládu pěších stopy ve velmi dobrém stavu, jak je to široké, vejdou se všichni. Od Kurzovní k Ovčárně ani nedoporučuji jezdit - potoky, rybníky, níže i asfalt. Asi nejhorší místo viz foto.

Okruhy u hotelu Kurzovní upravené před pár dny, stopa na klasiku slušná, místy se boří hůlky. Často se boří i bruslaři. Konec nejsevernějšího okruhu je špatný, tam jsem ani nejel.
10:23
10:39
11:23
12:42

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (5)

Hrubý Jeseník
Vloženo 29.12.2021 23:36
Ahoj, dnes parking v Petříkově a odtud na Paprsek. Tak jako vždy zde parádní top úprava, po nočním sněžení a připadnutí těch pár čísel super podmínky a velmi dobré svezení.. Klasika i bruslení…. Petříkov, Černý potok a magistrála k Císařské boudě, dál Travná hora a okruhy Malý a Velky Šengen, z Mokřin sjezd k Medvědí boudě, kousek průzkum směr Kladské sedlo, ale vzhledem k času zpět k Medvědí boudě, pokračování Růžová bouda Paprsek Palaš, ještě část k Polské hoře a zpět, a pak už po magistrále zpět do Petříkova. Lidí na tuhle dobu jako vždy dost ale všichni jsme se vešli:)). Sjezd dolů za šera už skoro sami… očekávaná obleva asi podmínky zhorší, ale podle zkušenosti z této lokalita si troufám říct, že to bude stále dobré běžkování hlavně nahoře… užívejte ski..

» Zobrazit všechny fotky (celkem 7)

Rychlebské hory
Vloženo 29.12.2021 19:36
Z Kladského sedla k Medvědí boudě po pondělní úpravě celkem slušné - v těchto místech nelze čekat zázraky, v pár sjezdech šutry, chodí tam i pěší atd., ale i tak spokojenost. V okolí kopce Chupenkovec dokonce i pěkná stopa, sjezd po červené do údolí sice rozdupaný ale bez kamenitých míst.

V okolí Paprsku upravovali po nočním sněžení dopoledne. Za těchto podmínek nevydrží stopy na klasiku při větším provozu lyžařů v dokonalém stavu dlouho a odpoledne byly již na některých místech docela použité (Magistrála, část Velkého Šengenu). Na skate podle mě super. Naopak od Medvědí boudy nahoru jezdí minimum lidí a tak se trasa držela ve výborném stavu. Sněhu každopádně všude dost, i známé dva sjezdy na Velkém Šengenu mi přišly OK.

Sjezd z Paprsku k Velkému Vrbnu západní cestou mi příšel OK, až ve sjezdu nad Větrovem se najdou nějaké kameny. Z Větrova jsem nepokračoval do Vrbna, ale ke Starému Městu po zelené. Až na Starý kopec by to sneslo i lepší lyže. Dál už jsem jen chválil volbu kameňaček a poslední část sjezdu do Andělského údolí přináší už jistotu poškrábání skluznice. Ale sjet se to bezpečně dalo bez problému a to je to hlavní.

Navazuje na začátek výletu v oblasti Kralického Sněžníku: https://www.kamzasnehem.cz/bezky/vylet/51667. GPS záznam: https://www.strava.com/activities/6443601021
13:51
14:05
14:24
15:53
Rychlebské hory
Vloženo 29.12.2021 19:24
Přes noc napadlo cca 5 cm sněhu. Tam, kde nejezdí minimum lidí, dokázali lyžaři strojové stopy na klasiku z poslední úpravy obnovit. Na skate to v trojúhelníku Staré Město - Zatáčka smrti - Kladské sedlo není. Ale postupně.

Ze Starého Města nahoru ke skiareálu Kraličák po tenké vrstvě cca 5 cm sněhu - ano, rolba tam v pondělí byla, ale šlo o nějakou průzkumnou/testovací jízdu, ne plnohodnotnou úpravu. Ultrakameňačky byly správná volba. Tohle do Silvestra určitě komplet zmizí. Od rozcestí Nad Štěpánovem je už sněhu o trochu více. Přejezd po pláních přes sjezdovky sice stále bez úpravy, ale v pohodě.

Od rozcestí Nad Hynčicemi již pěkná stopa z pondělní úpravy směrem k Dolní Moravě. Z rozcestí U Zatáčky smrti byla patrná směrem nahoru jen jediná stopa od lyžaře, tak jsem pokračoval dál okolo Zatáčky smrti (tam je to pořád pěkné) a ke Kladskému sedlu se vracel až druhou horní cestou. Tam jsem byl prvním lyžařem, přede mnou tam tedy byla ta pondělní rolba, ale jela jen na hrubo. Ze začátku kříží pár potůčků, možný problém směrem dolů. K výrazné změně dochází po vystoupání na hřebínek, tam totiž asi přijíždějí shora lyžaři na skialpech. Každopádně dál úprava je, stopa je.

Dál k Návrší pěkná stopa, dokonce i bruslit by se dalo. Od Návrší k rozc. Stříbrnický potok bohužel 1km po silničce prohrnuté pro provoz aut. Ale kameňačky to daly i tak. Dál ke Kladskému sedlu (k rozc. Na Rampě) stopa většinou velmi pěkná, na bruslení určitě ne. Na prudkém stoupání od Rampy je jedno hnusné místo viz foto, pak ve sjezdu křížení s jedním potokem, směrem nahoru určitě nutno obkročmo, dolů jsem to skočil. Ke Kladskému sedlu po hranici rozdupáno od pěších, ale vlastně to nevadí.

GPS záznam: https://www.strava.com/activities/6443601021. Pokračování výletu směr Paprsek: https://www.kamzasnehem.cz/bezky/vylet/51668
10:21
10:54
11:02
11:44

» Zobrazit všechny fotky (celkem 7)

Králický Sněžník
Vloženo 29.12.2021 17:03
Pohořany: kolečko Pohořany - Na Bahnách - Bahna - Dědičná. Překvapivě dobré podmínky, na ledovatých cestách 5 cm mokrého čertsvého sněhu. Občas jsem škrtl o kamínek, ale žádná hrůza. Červený klistr držel dobře.
Nízký Jeseník
Vloženo 29.12.2021 0:28
Přemrzlý sníh, mazal jsem klistry (fialový a KN 33) - jely výborně.
Nová Ves - Mravencovka: relativně dobré, místy ledová stopa, trocha jehličí.
Mravencovka - Alfrédka - okruh Ostružná - Zelené kameny - Žlutý potok: čistý sníh, tvrdá stopa.
Žlutý potok - Škaredá jedle: stopad mezi vyjetými kolejemi, celkem dobrá.
Kolem Ptačáku do Staré Vsi: stopa jen od lidí, velmi namrzlé až ledovaté, stopa se místy ztrácela, sjezd do Vsi byl kličkování mezi krtinci.
Stará Ves - Rýmařov: až na úsek lesem (kde je lepší jít pěšky) překvapivě dobré.
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.12.2021 20:10
Trasa Medvedi hora - okruh Mravenecnik - Dlouhe Strane horni nadrz - Hladova cesta - Kouty. Perfektne upraveno na klasiku, podminky perfektni. Snehu dost vsude. Od pristresku pod nadrzi cely usek az do Koutu upraveno i na skate. Diky za upravu.
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.12.2021 15:41
Skřítek - Alfrédka jsou staré stopy na klasiku a projeté i na bruslení, místy spadané trochu jehličí. Kopec nahoru k rozcestí Pod ztracenými kameny tradičně špatný - led, beze stopy, udusané od pěšáků. Potom už standard, nikde to nedrhne a jede to.
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.12.2021 9:55
Odpoledne projetá strojově trasa Kladské Sedlo - Návrší. Kolem Kraličáku pouze turistické stopy.
Králický Sněžník
Vloženo 27.12.2021 19:04
Stará Ves - Alfrédka - dolní část neupravená, zledovatělá cesta, ale od rozcestí Pod Ostružnou nahoru vynikající podmínky, okruh u Mravenčího sedla doslova luxusní, lidí minimálně...jen byl trochu horší sjezd do Staré Vsi, je to na staré lyže a občas i na boty...
Hrubý Jeseník
Vloženo 27.12.2021 18:11
Dlouhé stráně - díky parádnímu počasí, výhledům, nedělní úpravě a minimu lidí jedno z nejlepších lyžování v životě. Nutno dodat, že jsem jel klasikou, na skate je to kvůli rozdupání od pěších, kteří nahoru k nádrži taky chodí (a nedávám jim to za vinu) o třídu až dvě horší. Ne všude, ale často, nejvíc na horním okruhu. Okruh Mravenečník ve výborném stavu, jen stopy ve sjezdu z Malé Jezerné moc lítají za strany na stranu, tak se ve stopě moc sjíždět nedá. Použitelné i pro bruslaře s užším stylem, ti se mezi stopy vejdou. Tento okruh nemá prostředek rozdupán téměř nikde (s výjimkou části úseku od lanovky k nádrži).

Jak dolů, pokud nechcete lanovkou? Viz GPS záznam https://www.strava.com/activities/6434485532 - já tudy jel obě cesty. Trasa přes údolí nad dolní vodní nádrží Dlouhé stráně má sněhu dost a výbornou úpravu pro oba styly. Stav "nic moc" z jdemenabezky.cz už za mě neplatí. Horších je jen asi 500 m ve sjezdu kvůli sobeckému bruslaři, který místy rozbruslil obě klasické stopy skoro do nepoužitelna.

Sjezd z rozcestí pod Petrovkou do Koutů k mostu je upraven již včetně stopy na klasiku. Sjezd mimo stopu je bezpečný i v maximální rychlosti, ve stopě jsou sice zřídka ale přesto zrádná místa a od poslední serpentiny už je asi lepší jet mimo stopu úplně.

Parkovat v Koutech pod lanovkou byla s ohledem na můj brzký příjezd hloupost, ale aspoň můžu potvrdit info ze včerejší zprávy (díky!), že směrem dolů je asi nejlepší varianta těsně podél silnice. Směrem nahoru pak spíš po turistické značce. V obou případech ale platí, že na nové, závodní, áčkové lyže to rozhodně není (skluznici se nebude líbit ani jistota poškrábání od kamenů, ani kontakt se solí a svinstvem ze silnice). Ale na starší lyže a nutný přejezd proč ne.
9:36
9:55
9:59
10:10

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (20)

Hrubý Jeseník
Vloženo 27.12.2021 10:11
Okruhy mezi Rýmařovem, Starou Vsí, Kamennou horou: Na loukách parádní tvrdá stopa. V lese mezi Novým polem a Janovickým potokem dost ledu i kamenů.
Stará Ves - Ptačák: stopa jen od lidí, proměnlivé kvality.
Podél Žďárského potoka na Skřítek: relativně dobrá stopa jen od lidí.
Od Žlutého potoka dál najeto rolbou.
Hrubý Jeseník
Vloženo 26.12.2021 19:35
Vánoční odpolední vyjížďka s Lenochodem na Zbojnický okruh. Spodek k pramenům Lipkovského potoka místy ledovatý, dál už dobré, parádně vyřízlá tvrdá stopa na klasiku, pista na bruslení taky tvrdá, že ji ani pěšáci moc neublíží. Jen tady včera nespadl skoro žádný nový sníh, takže pod stromy je ve stopě dost nečistot.
Králický Sněžník
Vloženo 26.12.2021 19:18
Dnes "velká hřebenovka" Skřítek - Ovčárna - Petrovka - Kouty nad Desnou. Počasí mrazivé, bezvětří. Při stoupání
za Skřítkem na Pece zledovatělé, lépe pěšky. Sněhu všude dost, nikde nesškrtnete. Po Jelení studánku vcelku přijatelné . Ledová krusta, která drží nebo lze jet ve vyšlapané stopě. Za Jelení studánkou až po Ovčárnu silně zledovatělé, obtížné stoupání. Sjezd k Ovčárně lze bezpečněji absolvovat po sjezdovce, jinde všude led.
Lyžařská magistrála od Ovčárny po Petrovku ve vynikajícím stavu, sjezd Jezerníků rychlý a bezpečný. Z Petrovky jela do Koutů rolba 22.12., velmi dobře sjízdné a bezbečné i rychlé. Od mostu po okraji silnice , pod lanovkou, běžky jsem sundal až u vlaku na nástupišti v Koutech. Na vánoční svátek velmi málo lidu.
Hrubý Jeseník
Vloženo 26.12.2021 19:15
Z Paprsku přes Pralinku na Velký Šengen, Průsmyk Suchá a zpět. Perfektní úprava na klasiku i skate. Na celé trase (Velký Šengen a vrchní část Pralinky) bylo sněhu dost i na áčkové lyže, nikde nic nelezlo.
Rychlebské hory
Vloženo 26.12.2021 17:48
Paprsek - Pralinka, dolů k Medvědí boudě, zpět Paprsek a Pohádka. Ráno -15, azůro, hodně málo lidí, paráda. 10 či 15 cm sněhu navíc by pomohlo, občas leze podklad. Cesta nahoru ledová, tak pozor.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Rychlebské hory
Vloženo 24.12.2021 11:13
Dnes ráno krátká vánoční projížďka na Skřítku. Projeto vše co bylo nedávno upraveno - nejprve klepáčovský okruh, potom modrý a na závěr červený. Klepáčovský okruh má v nižších partiích už teď málo sněhu, oblevu asi nepřežije, dokud znovu nenasněží. Modrý okruh celkem OK, v lese za chatou jako vždy nic moc, část u posedu ale asi nejlepší pojezd z celé trasy. Červený okruh jsem jel nakonec, kdy už se oteplilo a pršelo a sníh doslova mizel před očima, jinak byl ale sjízdný bez problémů. Ráno při příjezdu -3 a lehké sněžení, při odjezdu +1 a déšť, takže oteplení v přímém přenosu. Lidí jen pár, většina šla nahoru směr Alfrédka.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Hrubý Jeseník
Vloženo 23.12.2021 21:13
Skřítek - strojovky na straně chaty-po červené směr sjezdovka Klepáčov. Sněhu cca 15-2O cm. Podmínky dobré. Směrem na Rabštejn dle sdělení obsluhy z Rbštejna neprotáhlé-těžba dřeva.
Hrubý Jeseník
Vloženo 22.12.2021 22:06
Nová Ves - Mravencovka - Alfrédka - okruh Ostružná: na ledový podklad napadlo 5-10 cm sněhu. Díky tomu se na Mravencovku dalo velmi slušně dojet. Podklad lezl, ale dalo se vyhnout. Nad Mravencovkou paráda - projela to rolba a díky tomu byla krásná tvrdá stopa v prašanu. Mazal jsem modrý, držel dobře.
Hrubý Jeseník
Vloženo 22.12.2021 17:45
Kouty - Petrovka - Švýcárna - Praděd a to stejné zpět. Měl jsem obavy, jestli bude dost sněhu, ale zbytečně. Běžky jsem nasadil hned dole u závory a až na Praděd nesundal. Vyrazil jsem ráno a trasa až na Petrovku nebyla upravená. Od Petrovky dál čestvě upraveno rolbou. Když jsem jel zpět, tak už byla upravena i trasa Petrovka - Kouty (ale jen na skate). Celkově sněhu tak akorát. Dole cca 5 cm nového na zrmzlém podkladu, nahoře kolem 10 cm nového. Do těch 800 mnm sem tam výjimečně koukaly kamínky nebo hlína, výše už to je paráda.
Hrubý Jeseník
Vloženo 21.12.2021 18:28
Dnes odpoledne ČHS - Švýcárna - ČHS. Trasa rolbou neupravená, stopa solidně vyšlapaná od lidí. Podmínky dobré, na tvrdém zmrzlém podkladu cca 10 cm prašanu, u sedla míň, u Švýcárny víc. Zataženo, trvale sněžilo, na Švýcárně -9, na sedle -6. Lidí málo.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Hrubý Jeseník
Vloženo 20.12.2021 18:04
Skřítek-Alfrédka dopoledne,-2'C,na Skřítku 2cm nového prašanu,na vrstevníci k Alfrédově až 5cm,drobně sněží,velká změna k lepšímu
Hrubý Jeseník
Vloženo 20.12.2021 17:11
Nástup Petříkov - Palaš - Velký Šengen a zpět sjezd přes Travnou horu do Petříkova. Dobré běžkařské podmínky, stopa čerstvě strojově projetá, do toho během dne padal čerstvý prašan, lidi žádní, sněhu dostatek, radost z jízdy :)
Rychlebské hory
Vloženo 19.12.2021 19:54
Z Velkého Vrbna na Paprsek, začátek ledovatý, v prudších pasážích vydřené, sem tam kamínek, rozumně se dalo až od Dalimilovi rozhledny. Pak jsme jeli okruh Velký Schengen. Výš to bylo už lepší, zvlášť na polské straně. K večeru začlo chumelit, takže trochu sněhu připadne. Dole spíš pršelo.
Rychlebské hory
Vloženo 19.12.2021 14:28
Karlov-Mravencovka-Alfrédka a zpět. Část Karlov-Mravencovka hnus, totálně zledovatělá, zamrzlé jehličí ve stopě, hrbolaté. Mravencovka Alfrédka už lepší, ale stále je to led. Na bruslení se to celkem dá, klasika je bída, jedině nanogripy přicházejí v úvahu. Znamí, co jeli Skřítek-Alfrédka byli velmi spokojení - tam byla prý klasika i bruslení super.
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.12.2021 20:41
Nová Ves - Mravencovka - Alfrédka - vrstevnice: kolem stadionu je to v lese rozježděné od lesáků - na běžkách se nedá směrem k asfaltce projet. Na Mravencovku je to pak lepší vzít horem po asfaltce - vedle cesty je tam prošláplá stopa. Na spodní cestě je sice stopa strojová, ale je plná jehličí a větviček a často ledovatá. Nad Mravencovkou je to čím výš tím lepší. Pokud do tohoto začne mrznout a nic nenapadne, tak bude jízda nebezpečná.
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.12.2021 20:31
Cesta Červenohorské sedlo—Vřesová studánka je zledovatělá ale krásná cesta do kopce to bylo v pořádku ale z kopce se muselo hodně brzdit,určitě teď nedoporučuji.Po obědě na hotelu na Červenohorském sedle jsme ještě jeli na rozcestí U Výrovky a zpět.Cesta nebyla zledovatělá ani namrzlá,doporučuji.
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.12.2021 15:59
Jeli jsme dnes z Petrikova na Paprsek, okruh Maly Sengen a zase zpet. Vetsinu cesty dostatek snehu, jen obcas pri vystupu na Cisarskou boudu a pri sjezdu lesem zpet do Petrikova je treba davat pozor na kameny a vetvicky, nahore kolem Paprsku je snehu dostatek a jen pri nekterych sjezdech na Malem Sengenu je snich premrzly, ale neni to nic hrozneho. Urcite doporucuju vyrazit!
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.12.2021 7:59
Skřítek - Žlutý potok - Zelené kameny - Alfrédka - Pod Malým kotlem - zpět přes Ztracené Kameny.
Sníh zmrzlý až ledové na klistr, bohužel ve stopách nepořádek.
Sjezdy opravdu obtížné, ze Ztracených kamenů dolů raději pěšky.
Od žlutého potoka nahoru cca 1km rozježděný od nákl. auta.
Skol.
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.12.2021 1:33
Dolní Morava - od Slaměnky na Mokřiny, sjezdy pro hodně odvážné, tvrdý podklad do ledu, zmrzlé hlubší rýhy od bruslení při oblevě
Králický Sněžník
Vloženo 17.12.2021 20:42
(Odpověď na dotaz uživatele Mirek z 17.12.: Dobrý den, nevíte prosím Vás jaká je aktuální situace v Rýmařově? Rýmařov () - Nové Pole - Boží muka (https://mapy.cz/zakladni?x=17.2341747&y=49.9491287&z=17&source=base&id=2178234)

Fungl nová dvoustopa vč. skate, zmrzlé na šutr, místy vydřené na hlínu. Dobrá klasika až na kraj lesa na Boží muka, dál bez stopy, dál nevím. Vhodné i na procházku nebo běh.
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.12.2021 19:02
Ahoj, snih bxl rano premrzly, coz to bylo to posledni. Ze Vsi na Alfredku, nekolikrat sundany bezky, snih je extrémně špinavý od jehličí a větviček, spousta kameni jiz vycuhuje, celkove jedny z nejhorších bezek vubec. dokud nenapadne slespon 20-30cm, tak tam nema cenu jezdit...

(Odpověď na dotaz uživatele Radim z 17.12.: Zdravím, nemáte někdo aktuální informace jak to vypadá v okolí Malé Morávky? Trasy Mravencovka, Alfredka, případně směr Nová Ves.
Díky)
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.12.2021 18:19
Stará Ves - na běžky zledovatělé...tvrdé.. možná výš je to lepší...
Nízký Jeseník
Vloženo 16.12.2021 11:36
Dnes dopoledne jsem udělal průzkum terénu.

Prabába les - nesouvislé zbytky rozbředlého sněhu. Prabába louka - sníh pouze ve středové ušlapané cestě a nesouvisle kolem remízků. Louka od křižovatky k Břízkám bez sněhu. Západní svah Oldřichovského kopce už se taky začíná zelenat. Nahoře ještě sníh bude v souvislé vrstvě, ale jelikož se má ochladit až v pondělí, tak to přes víkend zřejmě všechno roztaje. Letošní Vánoce tak pravděpodobně budou i ve výškách kolem 600 m n.m. bez sněhu.
Nízký Jeseník
Vloženo 16.12.2021 8:01
Paprsek: Pozor, ve sjezdu od Růžové boudy na Medvědí boudu lezou kameny.
Rychlebské hory
Vloženo 15.12.2021 21:53
Nová Ves - Mravencovka - Alfrédka - okruh Ostružná - vrstevnice - zpět přes Malý kotel. Stopa na Mravencovku relativně dobrá. Od Mravencovky dál to ráno najela rolba. Sníh byl celkem tvrdý, bylo to na klistry (dával jsem mix fialového a červeného). Není to na nové lyže - v úseku na Mravencovku občas leze podklad a ve stopě je binec ze stromů. Pak už je to lepší, ale občas rolba vezme podklad. Když večer přituhlo, bylo to parádně rychlé.
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.12.2021 9:55
Na rozcestí u Vilemínky nalezen ve sněhu ovladač k elektronickému výcvikovému obojku d control 400. Předán do ztrát a nálezů na hotelu Vista.
Králický Sněžník
Vloženo 15.12.2021 9:31
Na běžkách z Moravského Berouna na Sv. Kopeček, už horší kvalita sněhu.
Nízký Jeseník
Vloženo 13.12.2021 17:56
Nové Dvorce
Ráno na loukách vlhnoucí prašan, postupem času se kvalita zhoršovala. Sníh nelepil, ale ani to extra nejelo (mazal jsem fialový swix). Stopy zatím v ucházející kvalitě a sněhu stále dost (nahoře cca 15 cm). V lese kolem Modré studánky cesty rozježděné auty. O stopě se tu moc mluvit nedá, je to ale poměrně tvrdé. Na cestě kolem Lipinky to vypadalo, že se stopa prozatím zachovala, ale nejel jsem tudy. Sjet se dá v pohodě k bývalé lesní školce byť přes Prabábu sníh už hodně těžký a v poloviční vrstvě, co nahoře. Pokud přes noc trochu přimrzne, tak to zítra ještě půjde.
Nízký Jeseník
Vloženo 12.12.2021 22:46
Rýmařov - Stará Ves, okruh kolem Ptačáku:
Na loukách kolem Rýmařova jsou stopy v překvapivě dobrém stavu - podklad leze jen místy (trochu častěji než na Nové Vsi, ale kvalita stopy je srovnatelná). Fialový speciál, -3°C.
Z Rýmařova do Staré Vsi pěkná stopa rolbou.
Okruh kolem Ptačáku najet jen skútrem, takže to bylo měkké a bořily se hůlky.
Hrubý Jeseník
Vloženo 12.12.2021 18:39
Dnes na loukách mezi Dálovem a Novými Dvorci paráda. Téměř bezvětří, slunečno, prašan. Sněhu stále 20 cm. Člověk ani nemusí do hor. Sněhu tam stejně o moc víc není a stopy máme taky vcelku slušné. Škoda jen, že se má oteplit.
Nízký Jeseník
Vloženo 12.12.2021 16:24
Dnes Domasov, Jivova, Pohorany, Posluchov. Na zacatku v mistech pod stromy nic moc, nasledne na planich luxusni, +- 15 cm. Od Jivove uz prakticky beze stopy - udusane. Posluchov +- 8 cm. Jestli nastane otepleni jak slibuji tak si nejsem dalsim vikendem jisty.
Nízký Jeseník
Vloženo 12.12.2021 15:54
Na běžkách lze z MB i z Domašova, dnes ideální podmínky azuro, slunce, bezvětří a krásný sníh.
(Odpověď na dotaz uživatele M. Berounská z 10.12.: Ahoj, prosím má někdo informaci jak vypadají pole z Moravského Berouna/Domašova směr Jívová - určitě je nás více, co přivítáme nějaké sněhové hlášení.
Děkuji moc.)
Nízký Jeseník
Vloženo 12.12.2021 13:16
Dnes Skřítek - Pod Ztracené kameny - Alfrédka - okruh Ostružná - sjezd kolem žlutého potoka - Skřítek. Všude TOP podmínky, jediné horší místo sjezd kolem žlutého potoka, tady kdo se bojíte o skluznice tak dolů raději nejezdit, občas něco leze, ale v pohodě sjízdné. Ráno v devět parkoviště Skřítek hodně naplněno, v 11 už plno a fronta na parking, ale ve stopě lidí přiměřeně, na okruhu téměř nikdo. Bufet Alfrédka otevřen!!
9:13
9:41

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Hrubý Jeseník
Vloženo 11.12.2021 19:10
Kapitánská, Karlov-Hvězda a zpět. Cesta částečně vyhrnutá, ale dobře sjízdná v koleji. Po těžbě už naštěstí prisněžilo. Kameny nelezou. Úsek Jelení-Ķapitánská jen stopa od lidí, ale hodně sněhu, retro, bezva svezení.
Hrubý Jeseník
Vloženo 11.12.2021 17:58
Sorry, se to nahrálo dvakrát...tak přidám fotky
14:29
14:51
Hrubý Jeseník
Vloženo 11.12.2021 17:56
Z Karlova přes Mravencovku a Alfréda, pod Ztracené kameny, dolů na Skřítek, malý okruh kolem Závory, pak přes Žlutý potok ke Škaredé jedli a zpět nahoru pod Zelené kameny, okruh kolem Ostružné a přes Malý kotel dolů. Teplota kolem -5°, prašan, máza dnes nebyla problém. Celý den mraky a mlha, ale nefoukalo. Až ve 3 se to trochu rozpustilo a chvilku bylo modro, ale jen nad 1100 mnm. Nahoře už je to paráda, ale v nižších polohách je sněhu míň a fréza nabere podklad. Jak kolem Karlova, tak u Skřítku. Sjezdy od rozc. Pod ztracenými kameny i z Malého kotle k Mravencovce bezpečné a s dostatkem sněhu. Od S
Škaredé jedle k Hubertce je hlavní trasa rozježděná od aut, tak vede stopa souběžnou lesní cestou, ale je to tam dost podmáčené. Hodně nečistot včetně kamínků je ve sjezdu od Zel. kamenů ke Žlutému potoku, první km je dobrý, ale pak horší, hlavně ve stopě pro klasiku. Celkově jsou ale skvělé podmínky, jen bych závodky ještě nechal doma.
Hrubý Jeseník
Vloženo 11.12.2021 17:24
Foto
14:54
15:04
Králický Sněžník
Vloženo 11.12.2021 17:21
Sutě - Slaměnka a zpět přes Včelín perfektně připravená stopa bruslení/klasika. Sníh prašan. Lidi málo.
14:54
15:04
Králický Sněžník
Vloženo 11.12.2021 10:27
Dnes ráno klasikou okolo Jívové a Pohořan. Sněhové podmínky na hanácké poměry skvělé - výjimečně leze tráva; stopy od množství lyžařů projeté, nezafoukané. Takže komu se nechce do Jeseníků, může v klidu na Jívovsko vyrazit (na klasiku, ne na bruslení).
Nízký Jeseník
Vloženo 11.12.2021 7:47
Dnešní krásné béžkovani ostruzna-branna-kutny vrch-ostruznik-petrikov.dobry sníh. Krásná trasa
11:27
11:54
11:56
12:01

» Zobrazit všechny fotky (celkem 16)

Rychlebské hory
Vloženo 10.12.2021 20:10
Lipina - Kukačka - Modrá studánka a po loukách na Šternberk

Během včerejška připadlo 5-10 cm. Prošlápl jsem stopu kolem svodidel do Černé zatáčky a pokračoval po Kukaččí cestě. Zde podmínky horší, než jsem čekal. Koleje od aut, prostředek většinou nerovný a méně sněhu (tak 10 cm) bez podkladu, takže se celou dobu píchá do asfaltu. Stopa ale použitelná je. Za Kukačkou už sněhu víc. Od vyústění cesty na silnici jsem pokračoval propojkou a po louce k Modré studánce. Na loukách a polích čtvrt metru sněhu. Ještě byly patrné stopy ze středy, tak jsem toho využil a prošlápl menší okruh mezi Modrou studánkou a Novou zatáčkou a pokračoval kolem Břízek a přes Prabábu. Sníh vlhčí prašan, po jedenácté a s klesající výškou rychle vlhl, na Prabábě kolem poledne už těžký sněhulákový sníh. Dojel jsem až za Tři duby. Zde se pokrývka rychle tenčí. Potkal jsem letos prvního lyžaře. Tímto ještě jednou zdravím Aleše.
Nízký Jeseník
Vloženo 10.12.2021 18:24
Dnes z Petříkova, parking až nahoře pod sjezdovkami, z auta hned do stopy, nahoru Levým údolím na Palaš, poté Malý Šengen, oběd a pivo na Paprsku a zpět po Magistrále až k autu. Sněhové podmínky 99,9 %, čerstvá úprava po včerejším sněžení. Na bruslení měkké a pomalé, na klasiku na modrém extra výborné. Mlha, nahoře trochu vítr, ale svezení skvělé, doporučujeme. Lidí velmi málo.
Rychlebské hory
Vloženo 11.12.2021 8:28
(Odpověď na dotaz uživatele Michal z 10.12.: Ahoj, jak to vypada z Hvezdy po Kapitanske ceste do Karlova? Neprobiha tam tezba? Bilestopy ani Jdemenabezky informace nepodavaji. Diky Michal)

Středa večer: těžba ještě probíhá, cesta byla rozhrnutá.
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.12.2021 21:24
Nová Ves - Mravencovka - Alfrédka - Pod Ztracenými kameny: po práci při čelovce.
Tvrdý sníh, dobrý odraz, v mrazu skřípající hůlky, ve svitu čelovky jiskřící sníh. Co se týče kvality sněhu, tak podmínky srovnatelné s nejlepšími podmínkami celé loňské sezóny. Jel jsem na starých lyžích, ale i tak to jelo parádně. Mazal jsem modrý a modrofialový, na Alfrédce bylo -9°. Sněhu bylo relativně dost, ale místy rolba (protahovala to ráno) vzala i podklad. Ale dalo se tomu vyhnout.
Od rozhedny po Mravencovku je lepší jet spodem - je tam najetá stopa. V tom prudkém kopci leze podklad - směrem nahoru to nevadí.
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.12.2021 18:42
Dnes to správné zimní počasí: kolem - 5°C, azuro, prašan. Stopy ze včerejška v dobrém stavu (zafoukaný částečně pouze úsek od posedu k Nové zatáčce. Jelo to pěkně. Pár čísel navíc a dal bych jedničku s hvězdičkou. Zítra má sněžit a každý centimetr se bude hodit.
Nízký Jeseník
Vloženo 7.12.2021 13:42
Na loukách mezi Novými Dvorci a Dálovem 10-15 cm, na chráněných místech kolem lesa a remízků i víc. Stopa se dělala trochu hůř, neboť pod sypkou vrstvou je méně kompaktní prolamující se krusta. Jako podklad ale lepší, jak nic. Sníh tupý. Dá se i po poli, pokud není hluboká orba, na pěkně zavláčených rovných polích i lepší, jak na loukách. Zkusil jsem i lesem kolem Lipinky, ale nic moc. Koleje od aut a prostředek velmi nerovný. Na pár místech lezou kameny. Jiné lesní cesty jsem raději ani nezkoušel. Kolem jedenácté to začalo "tahat" za nohy, tak jsem to vzal na Šternberk. Opatrně jsem projel traverz pod Novou zatáčkou, dál na loukách k Břízkám sněhu pořád dost, od Břízek ke křižovatce a přes Prabábu do 10 cm bez podkladu, ale dojet se dá až k bývalé lesní školce.

Zítra slibují nižší teploty, tak pokud se stopy nezafoukají, bude to fajn.

Na mapě je vyznačeno, kde jsem navrchu prošlápl stopu: https://mapy.cz/s/huloturuza
Nízký Jeseník
Vloženo 6.12.2021 22:22
Nad Lipinou se základem pěkná peřina cm15+ . Do rána to vymrzne a bude se to sypat. V 18:00 teplota -2,5•C. Kdo si vyjede kolečko někde na loukách , nemusí nikam na hřebeny za pěkným svezením.
Nízký Jeseník
Vloženo 6.12.2021 7:43
Skřítek - Pod Malým kotlem, úsek od Žlutého potoka až Pod Zelené kameny má bohužel odhrnutý základ, takže tam lezou kameny, také stopa na klasiku není vyřezaná. Rovněž sjezd lesem z Pod Ztracených kamenů začíná být vydřený na kameny. Jinak podmínky výborné.
Hrubý Jeseník
Vloženo 5.12.2021 19:41
Nová Ves - Mravencovka - Alfredka - okruh Ostružná , strojově upraveno ze soboty , sněhu dost , nám se teda trošku sníh lepil na běžky ,dopoledne běžkařů málo , skvělá neděle 😀
Hrubý Jeseník
Vloženo 5.12.2021 19:38
Nad Šternberkem napadlo přes noc 6-7 cm (měřeno odborně prstem) vlhkého vatovitého sněhu. Do cca 530 m n.m. bez základu, výše slabá nesouvislá vrstva firnu. Přes den spíš tálo, takže sněhu bude zítra méně. Pokud půjdou teploty pod nulu, tak to nahoře asi bude sjízdné. Jinak je to zatím pořád lepší na běhání.
Nízký Jeseník
Vloženo 5.12.2021 15:34
Skřítek - Alfrédka - Skřítek. Ráno minimálně 10 cm prašanu na včerejší úpravě, sněhu dost už od Skřítku, dalo se jet oběma směry i kopec pod Ztracené kameny, nahoře sněhu plno. Alfrédka zavřená, podle stránek až po vánocích. Lidí ráno málo, když jsme se vraceli tak už horší, ale žádné davy.
Hrubý Jeseník
Vloženo 5.12.2021 14:55
Nová Ves-Mravencovka-Alfredka-Skritek dostatek sněhu strojově projeto.
Nízký Jeseník
Vloženo 5.12.2021 12:52
Na Paprsku napadlo přes noc 10 cm vlhkého prašanu, všechny okruhy jsou čerstvě upraveny, lidí pomálu, parkoviště ve Velkém Vrbně ještě není upravené, tak nejlépe s rozjezdem až k dolní stanici lanovky
Rychlebské hory
Vloženo 5.12.2021 1:07
Louky kolem Oldřichovské ho kopce 6-8cm přimrzleho tupého ztuhlého staršího sněhu. Pod smrky i bez pokrývky. Na otevřeném terénu, kde je jen tráva vespod, tak na starší lyže to půjde. Kolem 17 hod již 1 cm nového jemného sněhu a dále připadává. Teplota stále pod nulou.
Nízký Jeseník
Vloženo 4.12.2021 19:39
Od Kaskád krásně upravená stopa, od Johanese rozbitý od traktoru až po 7 cest. Dál dobrý, ale při bruslení se to bořilo.
Králický Sněžník
Vloženo 4.12.2021 17:13
Dnes ČHS - Švýcárna - ČHS, sněhové podmínky TOP téměř 100 % už ze Sedla, na klasiku i bruslení. Počasí nic moc, -5 stupňů, velmi silný vítr a sněžilo, ale na začátek prosince super jízda. Lidí po 15. hodině už celkem málo, tak 50 % běžky a 50 % skialpy, pěšáci, psi , ale všichni se v pohodě vlezli.
Hrubý Jeseník
Vloženo 4.12.2021 15:56
Ze Slaměnky po Mokřiny super. Na klasiku lepší. Skate se boří. Sjezd k Zatáčce smrti ledovatý ale dá se. Odtud po Návrší od lesáků vypluhováno na kameny. Škoda!
Králický Sněžník
Vloženo 4.12.2021 15:37
Nová Ves louky s dětma
Podmínky výborné. Upraveno jak pro klasiku tak pro skate. Sněhu dost.
Hrubý Jeseník
Vloženo 4.12.2021 10:57
Paprsek - dnes ráno stopy projíždí rolba. Na dostatečnén podkladu je asi 5cm prašanu nad 900mnm, níže umrzlé a trochu jehličí, jak to natálo. Z Petříkova asi 300m pěšky, pak už se dá jet od rozcestí Nad Petříkovem, od rozcestí Brousek projeté rolbou. Z Ramzové od vlaku se to jít nedá, louka je obehnaná 3 úrovňovým el. drátem...A je tam zatím málo sněhu.
Rychlebské hory
Vloženo 3.12.2021 21:39
Foto k předchozímu příspěvku
15:32
15:32
15:35
15:46

» Zobrazit všechny fotky (celkem 18) + jejich polohy na mapě

Hrubý Jeseník
Vloženo 3.12.2021 21:23
Ahoj, dnes start v Nové Vsi u rozhledny, hned na cestě u chaty se dalo nasadit, jízda s opatrností po cestě ve vyjeté koleji na Mravencovku. A tam to začalo!!! parádní stopa a manžestr nahoru Pod malý kotel a dál na Alfredku, luxus…. Tipuji že upraveno dál směr Skřitek. My se ale vydali na hřeben. Od Alfredky běžky do ruky a výšlap směr Jeleni studánka, před námi už stopy tak krok za krokem v nich nahoru:)), boj začal asi půl km před Jelenkou kde kleč ohnutá zasypaná sněhem tak se prodírat přes ni. Od Jelenky místy pěšo místy se dalo jet po zmrzlé krustě sněhu…trochu foukalo….směr Ovčárna. Odtud stopa vyřízlá nahoru.. tak výjezd k rozcestníku pod Pradědem a odtud sjezd Švýcarna a dolu na ČHS. Parádní počasí azuro, výhledy, trošku zima a boj po hřebeni ale paráda ….Petr a David
Hrubý Jeseník
Vloženo 3.12.2021 8:43
Paprsek, teplota kolem nuly, pohádka, velký šengen se dá projet, stopa na klasiku kvůli slabší pokrývce není všude vyřezaná, na lyže B.
Na začátku sezony slušné poježdění. Skol.
Rychlebské hory
Vloženo 1.12.2021 23:01
Nová Ves - večer, při čelovce. Okruhy na loukách byly pěkně připraveny. Sněhu bylo poměrně hodně, odhadem 20 cm, nicméně byl mokrý a zespodu stopy provlhal. Směrem na Alfrédku je kousek (800 m) prohrnutý, nicméně na starých lyžích se to dá. Dál už je to v pohodě. Na Mravencovce končila jakákoli stopa. Šel jsem směrem na Kotel, ale po 1,5 km jsem to otočil, protože prošlapávání šlo strašně pomalu. Sníh byl mokrý, těžký a dost se bořil. Myslím, že sněhu je dost i na rolbu, otázka je, jestli nepotaje.
Hrubý Jeseník
Vloženo 1.12.2021 11:07
Ovčárna -> Červenohorské sedlo a zpět na skialpech. Strašně foukalo a chumelilo. Mezi Švýcarnou a ČHS byly půlmetrové závěje. Potkal jsem tam za den tři běžkaře.
Hrubý Jeseník
Vloženo 30.11.2021 18:02
Dnes na loukách větrno, včerejší stopy částečně zafoukané. Celkově o stupeň horší, jak v pondělí. Sníh víc vlhne odspodu a po desáté dopoledne začal i díky drobnému sněžení lepit. Sněhu zatím stále dost (např. u Břízek 15 cm). Odpoledne asi něco připadlo, zítra a ve čtvrtek zase roztaje, ale nahoře by to mohlo vydržet. Stejně jako včera nikde nikdo.
P.S.: sněhové podmínky plus mínus stejné jako na fotkách u příspěvků z Drahanské vysočiny.
Nízký Jeseník
Vloženo 29.11.2021 20:08
Nové Dvorce - Jezírko
Na loukách ráno 20 cm prašanu. Odspoda to trochu taje, ale celkově dobré. V lese kolem Modré studánky vytáté koleje od aut, prostředek nerovný, pod zbytky porostu sněhu málo - lezou kameny. Nazpět jsem se rozhodl zkusit to od Studánky po žluté kolem Kukačky a nebyl to nejlepší nápad. Hned pod MS leze makadam, spojovačka mezi asfaltkami ušlapaná od pěších, kde sníh okamžitě taje až na podloží, zbytek cesty zarostlý trávou - nějak jsem projel, ale nic moc. Od Kukačky na Ecce Homo rozšlapaná a nerovná slabá vrstva těžkého sněhu, mnohdy jen 2-3 cm, leze asfalt. Tudy rozhodně nedoporučuji. Přepajdal jsem to k silnici, pak pěšky na křižovatku a přes Prabábu k lesu zase na běžkách. Tady 10-15 cm a celkem to šlo, byť díky mokrému sněhu to moc nejelo ani z kopce.
Zítra to bude nahoře asi dobré, tak kdo může, vyrazte před oblevou.

Na závěr si neodpustím jednu úvahu:
Když jsem jedinkrát v životě vyrazil na běžky v listopadu, tak zima pak nebyla nic extra... tak doufejme, že letos to bude lepší.
Nízký Jeseník
Vloženo 27.11.2021 20:17
Nad Šternberkem napadlo 7-10 cm mokrého sněhu, na Dálově asi víc. Během dne sníh odtával, hlavně odspodu, jak zem není ještě zmrzlá. V lese nesjízdné - lezou kameny a hlína. Na loukách pro skalní lyžaře s odřenýma ušima by se běžkovat dalo nicméně stopy jsem neviděl.
Nízký Jeseník
Vloženo 27.11.2021 14:15
Praděd: Na běžkách je sjízdná trasa HS-sedýlko na Švýcárnu. Prozatím neupraveno strojově.
Zdroj: Skiareál Praděd prostřednictvím informací z kamer na Holidayinfo.cz

Běžecký areál Nová Ves: Napadlo prvních skoro 15 cm sněhu a jsou upraveny cca 2 km na loukách. Vzhledem k množství sněhu jsou okruhy upravené jen pro skate. Zdroj: Facebook Běžky Karlov - Nová Ves. Webkamera https://racamera.com/cs/webcam/1599473083
Hrubý Jeseník

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Jeseníky