Jeseníky – běžky

Archiv zpráv zimy 2018/2019

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Jeseníky ze zimní sezóny 2018/2019. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Jeseníky - aktuální zprávy

Vloženo 16.1.2019 13:34
Zdravím,
ze Staré Vsi můžete jet kolem Ptáčníka na Žďárský potok a dále kolem Škaredé jedle na rozc. Žlutý potok. Odtud buď stejnou cestou podél potoka nebo přes kopec blíže silnici zpět na Žďárský potok. Lze také pokračovat na Skřítek nebo přes Zelené kameny na Alfrédku. Tady už je ale náročné stoupání.
Další možností ze Staré Vsi je vyrazit na druhou stranu na Výhledy, Kamennou horu, Horní Město, Rýmařov. Vyjma stoupání na Kamennou horu jde o lehký terén s minimem lyžařů. Nedoporučuji ale za větrného počasí. Stav stop můžete sledovat tady: http://bilestopy.cz/cs/vychodnijeseniky/rymarov Pár fotek z této lokality: https://plus.google.com/photos/100963182590207801178/albums/6529564753882147713
(Odpověď na dotaz uživatele Vít z 16.1.: Ahoj ,
Chtěl bych v pátek 18.1.vyrazit z Staré Vsi někam na běžky .Nikdy jsem tam nebyl .Prosím o nějaký typ na upravenou stopu pro začátečníky .Díky)
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.1.2019 12:57
Nad Karlovem-Mravencovka-Alfrédka-dopoledne nic nebylo upravené,jen zasněžené trasy cca 20 cm čerstvého sněhu.
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.1.2019 14:28
Od nedělního večera připadlo tak 7 cm. Ke Kukačce stopa dobrá, dál totální oraniště, navíc je to ztvrdé a nedá se v tom pořádně jet - nedoporučuji. Spojovačka k Modré studánce zmizela, prošlápl jsem novou, ale dlouho to asi nevydrží. Nahoře chumelenice a silný vítr. Okruh kolem Lipinky jakž takž. Hlavně ze strany od chaty trochu divočina. Místy nebylo vůbec vidět kudy jet. Jiný běžkař pak obnovil stopu kolem lesa mezi posedem a modrou TZ a tato stopa je slušná. Po jedenácté to začalo docela lepit, tak jsem to vzal zpátky po žluté TZ a moc dobrý nápad to nebyl. Studená cesta plná kolejí, o nějakém běžkování se nedá moc mluvit. Propojka ke Kukačce o něco lepší. Dál už OK až na ten lepivý sníh. Vydržela i stopa kolem svodidel, přes Prabábu ale vše zafoukané, tak jsem si prošlápl novou. Kupodivu to šlo pěkně, sníh se moc nebořil, ani nelepil. S jedním přenášením jsem pak sjel až ke Kiosku. Nahoře minimálně čtvrt metru, dole 5-10 cm sněhulákového sněhu.
Nízký Jeseník
Vloženo 15.1.2019 12:13
Asi takto
(Odpověď na dotaz uživatele Marena z 15.1.: ad Jana: při vkládání je tam druhá záložka "Přidat dotaz", pak se dá odpovědět přímo.
Obecně platí: kamkoli, kde je to projeté rolbou - mrkněte na bilestopy.cz. JInak z Ramzové dolů do Horní Lipové, další možnost z Petříkova po magistrále na Paprsek.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.1.2019 12:33
Nová Ves - Mravencovka - Alfrédka - Pod Malým kotlem - Mravencovka - Nová Ves
Jeli jsme navečer, s čelovkou. Čekala nás čerstvě urolbovaná stopa. Bylo to parádně tvrdé a rychlé, na modrý vosk. Rolbu jsme potkali cestou na Alfrédku, jak se vracela. Nahoře začalo chumelit, takže cestou zpět už byly stopy dost zapadané.
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.1.2019 8:32
Už nevím, kdo se ptal na prechod z Seraku, my teda byli jen u chaty, ale vse zafoukane, mega zaveje...a horska sluzc nedoporucuje hrebenove tury.
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.1.2019 19:14
Trasa: Stará ves - Alfrédka - Pod Zelenými kameny - Žlutý potok - Stará Ves
Vcelku příjemný okruh, cca 20 km dlouhý, třetina do kopce, třetina po rovině, třetina z kopce. Kdybych ho šel znovu, asi bych šel opačným směrem (sjezd od Alfrédky je plynulejší a tudíž delší).
Sněhové podmínky: Výborné, v dolině kolem 30 cm, nahoře určitě přes metr, velké množství čerstvého sněhu, teplota pod nulou, zima jako v pohádce.
Stopa: Do kopce i z kopce (tzn. Stará ves - Alfrédka a Pod Zelenými kameny - Stará ves) nebyla žádná stopa, jel jsem prakticky v panenském terénu kvůli novému sněhu, který všechno zakryl, do prašanu jsem se každý krok propadal nad kotníky. Po vrstevnici od Alfrédky k zeleným kamenům byla stopa prošlápnutá od celkem 6 lidí (z nichž jeden jsem byl já), strojovou úpravu nečekejte. Okruh kolem Ostružné projetý ani prošlápnutý nebyl.
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.1.2019 16:57
Tentokrát jsem šel běhat a vzal to zároveň jako průzkum stavu sněhu po oblevě a včerejším dešti.
Nad Šternberkem (Kiosek) spíš jen zbytky mokrého sněhu (nesjízdné). Dál a výš od města sněhu přibývá a mění se na jemný vatovitý. Od 500 m n.m. možná i níže v noci něco připadlo (potvrdila to i webkamera v Domašově n.B.) a u lipinského hřbitova určitě 15 cm je. Běžel jsem dál v koleji auta na křižovatku a po Ecce Homu do Černé zatáčky. Stopa směr Kukačka přežila a i když je trochu zapadaná, půjde ji použít (pokud ji někdo nezničí). Sněhu dost a držel se i v korunách, což je dobré znamení. Také tu na rozdíl od otevřených prostranství moc nefoukalo. Při seběhu do Krvavé zatáčky se vrstva sněhu rychle ztenčuje a od 400 m n.m. je to tak na hranici sjízdnosti. Haná komplet bez sněhu.
Nízký Jeseník
Vloženo 14.1.2019 16:38
Ve stredu to vypada ze aspon po 6te ranni uz spis nebude snezit. V utery na to co mozna dosud vyslapli bezkari napadne kolem dalsich deseti cisel, takze zadna stopa minimalne ze Seraku videt nebude. Ale je to tam jak v pohadce dle webkamer. Do kopce makacka, ale zas z kopce se to v tom prasanu pojede tahlymi obloucky vyborne, ani nebude treba zadne skialpy. Od CH na Svycarnu uz bude vetsi sance ze bude proslapnuto, jestli projedou rolbou tezko rict. Neslapat moc na svahy nad 30stupnu, lavinove zpravodajstvi https://www.horskasluzba.cz/cz/pocasi-na-horach/lavinova-predpoved/jeseniky

(Odpověď na dotaz uživatele Rada z 14.1.: Ahoj. Myslíte, že půjde udělat ve středu 16.1. přechod z Ramzové na Ovčárnu po hřebenu? Díky. Rada)
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.1.2019 16:19
(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 14.1.: Jde prosim nekde najit, kde jezdily rolby v Jesenikach? Neco jako je skimapa.cz v Jizerkach? Nebo na to v Jesenikach vsichni "kaslou"? Diky.)

http://bilestopy.cz/cs
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.1.2019 8:57
Karlov-Mravencovka-Alfredka-Ostruzna, celý víkend sněžilo cca 15cm, stopy projeté pouze v pátek, o víkendu největší nápor běžkařů a všichni znechuceni úpravou stop se vraceli zpět. Nenašel by se někdo odpovědný, kdo může do problematiky úpravy stop mluvit a ty dva pány (nechci tady jmenovat) co mají na starost úpravu v okolí Karlova vyměnit a dosadit tam někoho schopného, který vyjede dle dané situace a né jen striktně v úterý a pátek a ještě podle nálady? Peníze na to dostávají z kraje, jen se jim nechce a odnáší to X desítek běžkařů. Děkuji
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.1.2019 22:06
Ze Slamenky pres U sedmi cest a U Johanese na Vistu. Pul metru noveho snehu, zadna stopa, obcas snih a obcas slunce, nikde nikdo, absolutni parada. Po ceste aspon 10 cerstve padlych stromu takze rolba hned tak neprojede.
Králický Sněžník
Vloženo 13.1.2019 20:40
ČHS - Švýcárna - Praděd - Petrovka - Kouty, nikde ani (čerstvá) stopa po rolbě, někde návěje do pasu, na Pradědu dost foukalo, dohlednost 50m, tak tam nebylo narváno, mají tam tmavého, několikrát jsem neodolal, což se projevilo ve sjezdu + takové to světlo, ve kterém nevidím muldy, dole v Koutech už to padalo dost mokré, podařený vejlet
Hrubý Jeseník
Vloženo 13.1.2019 18:48
Horské louky okolo Branné a dál na Ostružnou. Stopa zavátá, před námi prošlápnul běžkař. Po odbočce na Ostružnou stopa skoro žádná. V druhé polovině se sníh začal lepit, jinak dobrý. Sněhu obecně dost, určitě přes půl metru.
Nízký Jeseník
Vloženo 13.1.2019 18:11
Karlov - Mravencovka - Nová Ves - Jelení - Nad Karlovem - Karlov
Sněhu spousta, ale ohromně lepil (ještě, že mi nějaký super chlap namazal lyže modrým voskem, díky). Ráno byla stopa jen prošlápnutá, kolem poledne projetá rolbou. Počasí fajn.
Hrubý Jeseník
Vloženo 13.1.2019 14:55
Od závory jsem bruslit než došli síly asi 3 kilometry za Vileminkou jsem to vzdal. Neupraveno o tom jsem věděl. Na tvrdém podkladu leží 10-20 cm nového sněhu. Bylo to peklo na skate. Na klasiku nejspíš dobré
Králický Sněžník
Vloženo 13.1.2019 13:36
Ecce Homo (černá zatáčka cyklo 6009) - U Kukačky a zpět. 10:15 0°C. Drobné sněžení nebo bez srážek. Mokrý sníh, prvních 1300m až rozbředlý. Od zatáčky za krmelcem již nevyjeto auty a jen projetá běžecká stopa - velmi slušná (letos zde zatím nejlepší i v zatáčkách). S každým stým délkovým metrem směrem ke Kukačce se zvyšuje zasněžení a to i stromů a vykresluje se zimní ráz krajiny. Větší vlhkost vzduchu, nad hlavou mlha místy i propadlá na zem (plicní lázně), v lese a do údolí viditelnost dobrá, nahoře do 80m. Potkali jsem dalších 5 běžkařů a krásné stádo muflonů.
Nízký Jeseník
Vloženo 16.1.2019 23:20
Nádraží Červený Potok - Schronisko - polskou stranou na Palaš - Ramzová. viz www.bilestopy.cz (Polsko a ČR) Na polské straně rolbou projetá celá trasa od chaty Schronisko až na Velký Šengen. Na polské straně téměř nikdo ve stopě. Paráda.

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 12)

Králický Sněžník
Vloženo 16.1.2019 22:11
Z nádraží Ostružná kolem větrníků na rozcestí Pod Stráží a potom vlevo do Branné. Po počátečním stoupání jsou to již rovinky. Viz zimní verze mapy.cz a bilestopy.cz

(Odpověď na dotaz uživatele Jana z 15.1.: A muzete nekdo poradit trasu pro uplne zacatecniky? Z Ramzove nebo Ostruzne?)
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.1.2019 22:11
Z nádraží Ostružná kolem větrníků na rozcestí Pod Stráží a potom vlevo do Branné. Po počátečním stoupání jsou to již rovinky. Viz zimní verze mapy.cz a bilestopy.cz

(Odpověď na dotaz uživatele Jana z 15.1.: A muzete nekdo poradit trasu pro uplne zacatecniky? Z Ramzove nebo Ostruzne?)
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.1.2019 9:41
Chata ve Stříbrnicích. Pro ulehčení výstupu na Návrší jsme zkusili vlek Babeta. Byla nás ale velká výprava, tak jeden ne zcela místní vyrazil od konce vleku přímo do lesa (bylo tam něco prošláplého). Nebyl to dobrý nápad, hromada sněhu a stopa prudce do kopce. Původně jsem chtěl sjet k sjezdovce pod Návrším a kolem nahoru. Takže jsme se tím lesem trápili skoro hodinu. Nahoře stopa od Hynčic zasněžená (další snížek v neděli). Od Návrší jsme pokračovali ke Kapličce a někteří dál na Kladské sedlo. Trasa opět mírně zapadaná, ale jezdí poměrně dost běžkařů, takže stopy vyjeté. Na Kladském sedle mají u bývalé celnice takovou volně přístupnou občerstvovnu s automatem na pochutiny který je ale mimo provoz. Zpět jsme se vraceli stejně, sjezd do Stříbrnic po silničce rychlý ale dá se brzdit (zatím není ledovka).
Králický Sněžník
Vloženo 12.1.2019 23:32
Ramzová - Smrk (tolik sněhu tam nebylo několik zim) - M+V.Šengen - Paprsek - Větrov - Starý kopec -StM, chvíli i manšestr, ale většinou trochu zapadaná nebo starší strojová, na Paprsku husto, ale oni to tam zvládají, ve sjezdu do StM jsem si pomohl hlubokým sněhem, byl už trochu těžší, měl jsem zažehlený starý zelený stoupací Skivo za 2,50 Kč a nakonec jsem na něj nic nepřidával
Rychlebské hory
Vloženo 12.1.2019 22:59
Skřítek - Hvězda a zpět + červený okruh, idealní podmínkky ...
Hrubý Jeseník
Vloženo 12.1.2019 22:06
Jezdil jsem dnes v dobe 9:30-13:30 na trase Skritek - Alfredka - Maly Kotel - Mravencovka a zpet. Stopa strojove neupravena, zavata. Proslapnuto lyzari. Vypadalo to, ze rolba tam jela naposledy vloni. Okruh kolem Ostruzne byla ztrata casu. Kdybych vedel, ze nebude upraveno, nebudu se s*at 80 km autem a pujdu nekde pobliz bydliste. Zdravim rolbare. Jinak bufet na Alfredce v provozu utery-nedele 10-16 hodin, takze v tomhle super.
Hrubý Jeseník
Vloženo 12.1.2019 20:44
Jesenická magistrála: Stará Ves - Žďárský Potok - U Škaredé jedle - Žlutý potok - směr Pod Zelenými kameny. Skvělá úprava, dokonalá strojová stopa, kolem Podolského potoka stopy dvě (po Žlutý potok), vedle většinou pás na bruslení, 500m úsek v lese mezi Žďárský potokem a křižovatkou U Škaredé jedle byl divočejší. Sněhu hodně, ale kolem nuly, takže mazání nebylo dokonalé. Naprostá spokojenost.
Hrubý Jeseník
Vloženo 12.1.2019 19:52
dnes v 10 hod z Huzové po modré značce na Dalov. Neprojetá zasněžená stopa. Nad Dalovem u kříže těžkl sníh. V lese k Modré studánce pěkná stopa. Na poli do nové zatáčky, pastviny k lipinské křižovatce - stopy jsou dobré. Nad Šternberkem těžký vatový sníh, hodně lidí, psi....Ráno -2, odpoledne +2. Sem tam něco poletovalo, viditelnost dobrá, nízká oblačnost
Nízký Jeseník
Vloženo 12.1.2019 18:25
Skřítek-Hvězda, strojově upravená stopa i pro začátečníka velmi příjemná cesta. Zpátky jsme jeli přes sedlo, odkud byla ke Skřítku stopa dost rozbitá, neupravovaná a bylo tam dost lidí. Trochu sněžilo, ale děti si to užily.
Nízký Jeseník
Vloženo 12.1.2019 18:23
Byl jsem dnes z Bedřichova na Skřítek a zpět přes Hvězdu na Rabštejn a zpět dolů do Bedřichova, podmínky bez problémů stopy dobré.
Nízký Jeseník
Vloženo 12.1.2019 18:12
Jívová-Hraničné Petrovice-Jívová, 10 cm nového vlhkého sněhu, 0 st, a jen lehce vane !, dohlednost do 500 m,
mraky běžkařů od vlaku z Domášova,najetá stopa nerovná umydlená, razili jsme raději novou stopu a na červený do celkem šlo. Sněhu celkem cca 30 cm
Nízký Jeseník
Vloženo 12.1.2019 17:11
Dnes pecička. Z Ramzové na Paprsek a ani nevim kudy zpět.
Chybí jen sluníčko. Jinak totální pohoda
Hrubý Jeseník
Vloženo 12.1.2019 16:03
Moravský Beroun-Hraničné Petrovice-Jivová-Pohořany-sv.Kopeček (ZOO-sundání běžek). Celkem 22 km.
Celá trasa sjízdná bez obtíží.Navíc od 11hod až po sjezd k Radíkovu sněží,takže zítra určitě sjízdné taky.
Nízký Jeseník
Vloženo 12.1.2019 15:37
Dá někdo info Rabštejn-Skřitek ? Dík
Nízký Jeseník
Vloženo 12.1.2019 14:58
Lipina, teplota v 9:00 -1,5°C, 12:00 kolem 0°C, vatový, ale málo lepivý stejnozrnný sníh v celé výšce 20cm, který od spodu odtává. Freeride na sjezdovce - buben. Nahoře v lese padlé břízy zcela znemožňují průjezd.
Nízký Jeseník
Vloženo 12.1.2019 14:01
Sumperk a okoli - snehu je nad 300m dost,netreba jezdit nahoru,komu staci slapnute stopy na klasiku. Okruh Nove Domky-Nad lomem-Nad skalami po zlute a zelene,jen se vyhnout Mestskym skalam po ceste okolo. Nikde to nedrhlo,stopa celou cestu,dole projete traktorem,nahore krasny prasan. Lehce nad nulou.
Nízký Jeseník
Vloženo 12.1.2019 12:29
I vzhledem k avizované oblevě jsem vyrážel do stopy už 7:45. Přes noc napadly asi 3 cm spíše vatovitého sněhu, takže to trochu lepilo (nahoře více, vrstevnice kolem Kukačky lepší). Projel jsem vše, co bylo najeto v předešlých dnech. Stopy zatím ve slušném stavu, nezafoukané. Oblačno, mlha, teplota se držela lehce pod nulou. Dole sníh umydlenější tj. lepší na skluz, horší na odraz. Nakonec jsem dojel bez sundávání lyží až na Kiosek (zítra už to asi nepůjde, v lese nad Šternberkem sníh odtává). Na to, že je sobota, jsem potkal všehovšudy jen čtyři lyžaře a to až při návratu domů.
Nízký Jeseník
Vloženo 14.1.2019 9:34
V pátek jsme projeli okruh Zbojnická (pod Klepáčem), na podložce projeté někdy koncem předchozího víkendu asi 5–10 cm čerstvého sněhu, jinak to jelo hezky. Podle www.bilestopy.cz zřejmě rolba projela odpoledne nebo navečer. U Zbojnické chaty je podezřele nalomený strom (pokud ho neshodí aktuální vítr), takže tam raději bacha.
Jinak paráda, sněhu jak v Rusku.
Králický Sněžník
Vloženo 11.1.2019 20:22
Zdravím, jel jsem trasu Hrubá Voda-Jívová-Pohorany-Veska a zpět, všude 15-20cm sněhu, horší byla jen trasa mezi Pohořkama a Jivovou, kde bylo trochu méně sněhu, jinak vše sjízdné a bude i zítra i s případnou menší oblevou. Moc lepších dnů, jako dnes, už nebude.
Nízký Jeseník
Vloženo 11.1.2019 20:09
Dnes po středeční trase. Stopa ke Kukačce slušná. dál k silnici dost poničené lesní technikou, propojovačka k Modré studánce dobrá (na Mirkovo přání jsme to protáhli přímo po lesní cestě). Okruh kolem Lipinky také poničený klaďákem, ale ne tolik, dá se. Prošlápli jsme ještě stopu po loukách krajem lesa a přes Novou zatáčku a Prabábu se vrátili domů. Nad křižovatkou vyšlápnuté kolečko - celkem dobré, Prabába nic moc. S jedním přenášením jsme sjeli až ke Kiosku. Tady je to ale už na hraně. Nahoře 15-20 cm, bezvětří, od lehkého sněžení po skoro jasno. Teplota něco málo pod nulou.

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 9)

Nízký Jeseník
Vloženo 11.1.2019 17:48
Dnes s jorkšírem na Libavé u Mrskles okolo bunkru,15 cm sněhu,teplota -3,vosk Swix -1 až -7 ,bezva sníh,jasno,bezvětří
Nízký Jeseník
Vloženo 11.1.2019 12:34
Nevíte někdo, zda-li je sjízdná trasa z Domašov na Kopeček ? Děkuji
Nízký Jeseník
Vloženo 11.1.2019 6:13
Hraběšice - Skřítek, na Traťovce okolo -2°C trochu zapadaná strojová stopa, která byla však slušně projetá od lidí.
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.1.2019 20:36
Dnes jsem jel Zbyňkovu trasu z 9.1.2019. Teplota v 15:30 -1°C . Po Kukačku docela dobré ( stopa i sníh, přimrzlé, závětří), kromě rozrajtovaných zatáček od natěšených majitelů lakatošů a pod. Zde se pohyboval muflon. Od Kukačky dále mnohde rozjetá stopa od lakatošů, kterou jsem zkoušel držet či dotrasovat středem cesty - malá hrůza. Za kukačkou je to natrasováno ještě po žluté nahoru, ale to jsem nejel. Cesta směrem k Dalovskému jezírku od konce cyklostezky dobrá, ale po výjezdu trasy na pole převálcováno traktorem. Lepší by to bylo trasovat původní lesní cestu až k horní závoře. Dál jsem pokračoval kolem Modré studánky až na výjezd z lesa na úrovni cíle Ecce homa. Zde vysněženo OK, ale také místy čerstvě poježděno Lakatošem (už by jim to měl někdo vysvětlit....). Od tud podél lesa po louce směrem k Nové zatáčce jsem již musel trasovat. Zde mírná krusta krytá 2cm prašanu, celkem tak 20cm. Přes lesík u zatáčky jsem šel pěšky- je to projeto motorkou. Pak jsem se napojil na treninkové kolečko na loukách nad křižovatkou nad Lipinou- zde již někde lehký prosak sněhu od země - horší sníh do 15 cm, ujetá stopa. Za tmy jsem dojel a ještě potkal dva jezdce s čelovkama, kteří na cross protrasovaly kolečko po Prabábě. Časově tedy delší, než jsem čekal, ale dobrej trénink a úžasná večerní atmosféra při zpátečním dojezdu nad osvětleným Šternberkem s pozadím Olomouce. Tak to snad budou mít z Dalova sobotní lufťáci jednodužší...
Nízký Jeseník
Vloženo 10.1.2019 17:18
Stará Ves-Alfrédka,-2°C,po Žlutý potok hluboká stopa,pak nahoru projeto rolbou +3cm sněhu z noci,jedna stopa prošlapaná běžkaři
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.1.2019 14:43
Jel jsem dnes z Lipiny k silnici a podél svodidel do Černé zatáčky. Zde jsem narazil na stopu ze včerejška a pokračoval po ní po vrstevnici kolem Kukačky až k silnici pod Dálov. Sníh mokrý hrubozrný o síle 5-10 cm. Od Kukačky sněhu více a hlavně se úplně změnila struktura na jemnou pomalou vatu. Stopa průměr, ale v těchto podmínkách to ani moc lépe vyjet nejde. Až na zatáčky úplně rozježděné auty nakonec ale vcelku dobré. Od silnice jsem prošlapal stopu k Modré studánce a dál okruh kolem chaty Lipinka. Nahoře mlha, trochu větrno a drobné sněžení (vata). Výška sněhu asi 15 cm, kameny nelezou, jen někde (hlavně na loukách) stopa natává od země (stále ještě chybí pořádný podklad). Zpět jsem jel stejnou cestou. Na Prabábě jen jedna hodně měkká stopa středem. Suma sumárum dnes docela dřina, ale zimní atmosféra úžasná. Teplota kolem nuly, ve Šternberku + 3°C.
Nízký Jeseník
Vloženo 9.1.2019 10:43
Skřítek -> Jelení -> Ovčárna -> Petrovka -> Kouty
Hodně čerstvého sněhu, vítr, sněžení.
Stoupání na hřeben v pohodě, v některých místech se ale hůlky bořily až po ručku. Hřeben po Jelení byl dobrý, dále návěje (zde klasika). Cesta na Švýcárnu a dále byla i přes nedávnou úpravu kompletně zasněžena. Byla to dřina - odrážet jsme se museli i v klesání na Kamzík.
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.1.2019 9:25
Letošní první svezení. Nová Ves - Maravencovka - Alfrédka - Ztracené kameny. Sněhu tak kolem 35 cm někde sfoukaný. Celkem pěkné svezení. Teplota - 5 až -7 vítr a sněžení. Velké plus- bufet na Alfrédce otevřen od 10,00h. Jinak fůra lidí na Nové Vsi málem dopravní kolaps.
Hrubý Jeseník
Vloženo 6.1.2019 21:39
Rýmařov- Stará Ves- Žďárský potok-Kamenná hora- Janovice a zpět
16km, Z Rýmařova stopa v 11:15 rozbitá. Nejhorší úsek ze Staré Vsi nad hřištěm směrem nad Katr. Nejlepší stopa byla od Staré Vsi-nad Anenskou Hutí dále až do Janovic, kde je také nejvíce sněhu cca 25-35cm. Závěrečný úsek okolo Edrovic pak byl asi dodatečně strojově upraven, protože ráno to tam bylo všelijaky. Kolem Kamenné hory byly stopy již docela zafoukané, ale dále od vrcholu v lese úplná pohoda, jelo to skoro samo z kopce dolů až k Novému Poli. Celý den trochu sněžilo.
Hrubý Jeseník
Vloženo 6.1.2019 20:48
Dnes trasa Branná - Ostružná - Císařská bouda - Paprsek - Větrov - Pod Starým kopcem (Staré Město). Vyvezli jsme se lanovkou (zadarmo). Celá úsek po loukách Branná - Ostružná zafoukaný (projeto cca pátek/sobota), sníh na povrchu zmrzlý, pod ním prašan (ale v pohodě). Ostružná - Paprsek - Větrov krásný čerstvý sníh, projeto rolbou. Sjezd z Větrova spíš pro masochisty - rolbou projeto někdy dávno, kusy sněhu, zafoukané, namrzlé na povrchu - nedá se plužit, mimo stopu se sníh propadá. Serepentiny v nejprudší části jen pro kvalitní sjezdaře.
Rychlebské hory
Vloženo 6.1.2019 20:46
Trasa Skřítek - Žlutý Potok - Pod Zelenými Kameny - Alfrédka a zpět. Po zelené kameny zavátá stopa, ale prošlápli jsme si ji. Sněhu hromada, kvalita super.
Nízký Jeseník
Vloženo 6.1.2019 17:15
Přejezd z Hvězdy na Rýmařov
Kapitánská cesta větrno, částečně zafoukané, na skluz ale slušné, na odraz ještě lepší, sjezdy bezpečné. To samé i od vodárny na Mravencovku. Tam projety všechny cesty rolbou a díky závětří ve velice slušném stavu. Stopy rychlé, vymrzlé. Jeli jsme na Karlov a dále přes Jelení na Novou Ves. V úseku Nad Karlovem - Jelení je několik vytátých míst, které lze objet, v jednom případě překročit. Jinak OK. Pokračovali jsme přes stadion na Janovice chvíli v turistické stopě, posléze freeride. Pláně byly pokryté tenkou krustou, která se nebořila, takže i tady bez problémů. Z Janovic kousek pěšky a kousek (zám. parkem) na běžkách na Nové Pole a nakonec do Rýmařova na stadion v turistické stopě vyjeté po zafoukané úpravě skútrem. Tady je méně sněhu a občas prosakuje zespodu voda, ale hroudy nelezou a s opatrností je to i na lepší lyže. Teplota lehce pod nulou, místy drobné sněžení. Nad 800 m n.m. odhadem 30 cm sněhu, nad 1000 m n.m. bude přes 50 cm. Mazal jsem červené Toko univerzál a ve stoupáních držel parádně. Pro mě zatím nejlepší letošní svezení.
Hrubý Jeseník
Vloženo 6.1.2019 14:53
Zbojnicky okruh - rolbou projeto hned z rana,bohuzel v 9 hodne zafoukane ale i tak v pohode se to dalo proslapnout
Snehu je vic nez dost
Za me spokojenost
Králický Sněžník
Vloženo 5.1.2019 20:06
Z Horního Města ze hřiště směr Sfinga (potud strojová stopa), dál na Výhledy a Žďárský potok - stopa od běžkařů. Trošku zavádějící mapky na stránkách Bílé stopy - podle nich projeto rolbou celé. Dopoledne -1°C, odpoledne to hodně měklo, +2°C.
Hrubý Jeseník
Vloženo 5.1.2019 19:47
Velké Vrbno - Paprsek - Velký Šengen - Paprsek - Velké Vrbno. Sněhu hodně, Paprsek hlásil 97cm, strojová stopa, na Velkém Šengenu místy poničená, ale i tak dobré svezení. Bylo kolem 0, celou dobu sypalo a foukal vítr. Přesto mraky běžkařů, na Paprsku fronta až ke dveřím.
Rychlebské hory
Vloženo 5.1.2019 19:04
Projeli jsme takovou naši malou specialitu, tedy od motorestu Skřítek po modré k silničce na Rabštejn, ale dál po okruhu kolem Alice. V tom případě nic mimořádného. V pátek večer jela rolba, takže stopa mírně zapadaná. Po sjezdu k Hvězdě jsme pokračovali na Rabštejn. Tady už byla stopa trošku mýdlovatá jak se oteplovalo. U hospody mají v ohrádece prasátko.
Pak pokračujeme zpět na Hvězdu a sjezd na Traťovku. Tady už zřetelné oteplení. Váhali jsme mezi žlitou na Anenský Dvůr, ale tam asi bude míň sněhu (je tam prý na lesní cestě makadam), ale protože to už trošku známe, u Hraběšic jsme sjeli na zelenou TZ k Sobotínu. Lesní cesta byla projeta nějakým gazíkem, takže posloužilo jako provizorní stopa. Trasa poměrně dlouho drží vrstevnici nad 600 m takže je tam kolem 25–30 cm sněhu. Zelená značka drží souběh až k rozcestí Farský vrch, pak už je cesta bez značení, ale je blízko civilizace takže není kde zabloudit. Sněhu sice ubývá, ale vydrželo nám to skoro až k Petrovu nad Desnou, konkrétně na Aktos, kde se pasou krávy.

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 7)

Hrubý Jeseník
Vloženo 5.1.2019 18:55
Ahoj, plánuji zítra vyrazit na běžky smer Paprsek. Nevite, jaká je sjizdnost úseků Paprsek - Větrov - Pod Starým kopcem nebo Paprsek - Medvedi bouda - Kunčická hora - St. Mesto. Jaké bylo dneska pocasi na Paprsku? Bude to zitra zledovatělé? Diky
Králický Sněžník

Zobrazit i starší z této sezóny

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Jeseníky