Jeseníky – běžky

Archiv zpráv zimy 2018/2019

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Jeseníky ze zimní sezóny 2018/2019. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Jeseníky - aktuální zprávy

Vloženo 21.4.2019 7:47
Na uzavreni sezony paradni. Je treba si privstat, protoze po 11 uz je stopa rozslapana pesimi davy.
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.4.2019 21:09
(Odpověď na dotaz uživatele Radek z 16.4.: Dá se na trase Ovčárna-Praděd bruslit nebo jsou stopy pouze na klasiku? Díky) V tu něděli, kdy jsem byla já, tedy 14.4. , tam byli i "bruslaři", takže se určitě dalo.
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.4.2019 21:55
Ovčárna - Švýcárna ....na Švýcárnu dobrá upravená stopa, jela jsem dále za Švýcárnu, ale po cca 2 km už málo sněhu, kameny, sem tam jehličí, tak jsem to otočila. Pak výstup na Praděd, taky pěkná stopa. Na poslední běžkování moc pěkné. Jen turisti by více mohli dávat pozor na stopy a nelézt do nich.
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.4.2019 9:37
Dneska taky paráda, zatím sluníčko, čerstvě upravená stopa Praděd-Švýcárna, mírně nad nulou :)
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.4.2019 7:24
ČHS-Švýcárna-Praděd teplota cca -4°C ráno slabé sněžení, které během dne zesílilo, původně nesjízdné úseky(ČHS-u Výrovky) díky novému sněhu v odpoledních hodinách opět sjízdné na starších lyžích. Od Švýcárny dál zafoukaná novým sněhem strojová úprava. Rozhodně pro mě bylo překvapení že pravděpodobně při posledním běžkování se ještě sklouznu na prašanu a bez jehličí ve stopě.
13:38
13:54
14:00
14:08

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5) + jejich polohy na mapě

Hrubý Jeseník
Vloženo 11.4.2019 20:23
Mezi Ovčárnou a Švýcárnou se nakonec ještě upravuje: "10.4.strojově upravená běžecká stopa na Švýcárnu.Budeme i dále upravovat" - to se píše v přebíraných zprávách od skiareálu Praděd, viz https://www.kamzasnehem.cz/sjezdovky/jeseniky/praded
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.4.2019 11:20
Tak z Červenohorského sedla už nepoužitelné. Ke Skalní tabuli více pěšky než na lyžích (jsou tam dva souvislé cca 500metrové úseky se sněhem, jinak se to střídá natolik, že se nevyplatí sundavat a nandávat lyže), dál jsem to vzdal.
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.4.2019 8:11
Ovčárna-Švýcárna-Petrovka-ČHS. Dle infa se v sobotu konala poslední úprava této trasy. Po Švýcárnu super svezení,100cm sněhu, stopa pěkně upravená, pěšáci cesty ji ještě nestihli rozdupat, od jehličí v rámci možností většina úseků čistá.Sníh firn s ledovým podkladem, takže to jelo celkem rychle.(mazáno klistr hnědý Rex+na skluz žlutý parafín) Klesání směr na kamzík, i když se evidentně rolba snažila tak nejprudší část byla dost zasypaná jehličím a bylo potřeba na krátký úsek sundat běžky, jinak až ke Skalní tabuli to bylo velmi dobře sjízdné. Dále na ČHS už to se sněhem bylo dost proměnlivé někde až 50cm, jinde už sníh zmizel a bylo nutné přenášet (takových úseků bylo cca 5, ale byly naštěstí krátké), ale přesto stopa upravena až k silnici na ČHS. Jinak koukal jsem ještě, jak vypadá cesta směr Vřesová studánka a souvislý sníh na cestě začíná od sjezdovky a vypadá to že to bude taky sjízdné ale už neupravené a zašpiněné.
Hrubý Jeseník
Vloženo 2.4.2019 19:24
Záleží na tom, jestli jsi masochista nebo ne. Jak to vypadá od Skřítku nahoru, nevím (stejně to asi člověk musí pěšky). Hřebenovka (Pod Ztracenými kameny - Alfrédka - U Malého kotle) byla dneska dopoledne umrzlá, sněhu celkem dost, ovšem místy docela hustě, jinde méně, pokrytá jehličím, což moc jízdu neulehčuje. Samozřejmě už to taky trochu zdupali pěšáci. Skatem to jakž takž šlo, ve stopě jsem soupaž místy taky docela frčel, ovšem pokud bych měl něco namazáno, tak bych stál hned....
(Odpověď na dotaz uživatele Radomír z 2.4.: zdravím, dá se ještě ze Skřítku na hřebenovku (Ztracené kameny,jelení st. atd),děkuji Radek.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 1.4.2019 13:19
Sobotní trasa Petříkov-Císařská bouda-Paprsek-Pralinka-malý šengen- Travná hora-Petříkov. Běžky se už dají nasadit na konci Petříkova, ale je zde to dost zapadané jehličím, od zatáčky u černého potoka, už paráda, trasa dobře upravená ještě z pátku až na Paprsek, ale vysoké teploty již odpoledně udělaly své. Dále pokračování po pralince bylo ještě plně sjízdné(zde již úprava byla o dost starší), ale po cestě napadáno v lesní úsecích dost jehličí, nicméně ve "stopě" se to na většině úseků dalo projet bez sundávání běžek. Nejlépe na tom byl úsek Smrk-Travná hora-Trkač, kde v sobotu odpoledne byla čerstvá úprava rolbou. Vzhledem ke stavu sněhu (30cm, kolem Smrku až 50 cm) věřím, že min.1-2 týdny to bude ještě sjízné, i když pouze na kamenačkách, bez nových úprav tras a s do 12.4 zavřeným Paprskem. (níže fotky z vedlejších tras - Rozcestí v mokřinách+stoupání na travnou horu z polské strany)
12:47
13:36

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Rychlebské hory
Vloženo 25.3.2019 10:58
DM - od Slamníku-U laviček jsem jel zhruba 6 km směr Vilemínka a zpět. Moc pěkné svezení. Na druhou stranu k Sedmi cestám se už konají pochoďáky takže rozdupaný, Pod Babuší jsem to otočil. Škoda, sněhu je ještě docela dost.
Králický Sněžník
Vloženo 23.3.2019 23:55
Petříkov - směr Návrší - Malý Šengen a dalši okruhy. Zlákala nás skutečnost, že celá tzv. Jesenická magistrála byla čerstvě vyjeta rolbou. Tak to také bylo až za Medvědí boudu. Stopa z Petříkova sice byla trochu špinavá, ale po ránu ještě zmrzlá, takže to docela odjíždělo (také díky fialovému Rexu, který je totiž v těchto podmínkách mnohem lepší, než Swix. Později se tam přimázlo jen trochu aqua červeného. Skluzný HF Marathon černý). Za Paprskem, již bylo vidět, že stopu dělali předcházející den dopoledne, slunko s ní udělalo své, ale stále to jelo velmi pěkně. Celkem brutální stromečkové více než kilometrové stoupání na hřeben ještě bylo v pořádku, ale na pohraničním hřebeni bylo ve stopě i mimo ni tolik jehličí, že jsme to po dvou kilometrech vzdali...Tedy, pravda, vyjeto to bylo, ale ve svém důsledku zcela nesjízdné. Řekl bych, docela zbytečná práce (byť jinak práci zdejších rolbařů lze jen ocenit, a klidně bych za ni i platil). Tož jsme se po složitém rozhodování vrátili na Parsek a kroužili tam po místních pěkných a dlouhých okruzích. Z tzv. Velkého Šengenu jsme se nakonec ale také vrátili, protože vypadal podobně, jako výše zmíněný pohraniční hřeben. Zbytek ale byl v krásném firnu a trocha toho jehličí se vždy dala přejet. Slunko místy peklo tak, že obočí nestíhalo pot udržet, ale to patří k jarní lyžovačce. Navíc: kdo zná trasy na Paprsku ve vrcholné sezóně, tak ví, že je tam množství běžkařů často jen těžce snesitelné. My ale např. za hodinu nepotkali žádného.... Celkově to bylo nějakých 43,5 km s 950 m převýšení. Tedy lze zatím doporučit.
Rychlebské hory
Vloženo 23.3.2019 20:47
Skřítek - Alfrédka, 10 nad nulou, hodně měkké, po Zelené kameny hodně jehličí, pod Ztracené kameny pěšky. Skate, nebylo to špatné, spousta lidí jela klasiku. Pokud počasí potrvá, asi poslední běžky.
Hrubý Jeseník
Vloženo 23.3.2019 16:39
Petříkov - Smrk - Malý Šengen - Paprsek - Petříkov. Až na několik úseků, kde už bylo víc jehličí než sněhu, to bylo super.
Rychlebské hory
Vloženo 22.3.2019 22:46
Nová Ves -> Mravencovka: led, jehličí, sníh. Několik vytátých míst se musí přenášet. Ale pořád se dá.
Mravencovka -> Pod Malým kotlem -> Alfrédka -> Pod Ztracenými kameny, Ostružná: super svezení, rolbař to v pátek večer protáhl, takže čistej sníh a rychlá stopa. Zítra ráno to bude super.
Bude se protahovat zřejmě i příští víkend.
16:59
17:29
17:47
18:07

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Hrubý Jeseník
Vloženo 20.3.2019 17:08
ČHS - Praděd - Ovčárna. Paráda.
Hrubý Jeseník
Vloženo 19.3.2019 21:18
Dnes po měsíci opět ve stopě. Z Nové Vsi na Mravencovku nic moc. Málo sněhu s ledem a špínou. První kilometr je už na hraně (tady to do víkendu určitě nevydrží). Dál k Mravencovce přece jen lepší. Odtud po zelené TZ pěkná vyřízlá stopa, občas špinavá (ale nic hrozného) s tradičním vytátým místem v polovině stoupání. Od Alfrédky okruh Ostružná i směr Zelené kameny skvělé podmínky jak na klasiku tak především na bruslení. Díky klesající teplotě (po čtvrté hodině na Alfrédce těsně pod nulou) byly tratě tvrdé a rychlé. Sjezd kolem Malého kotle rychlé mimo stopu, ve stopě pomalejší a cukavé. Sníh se během výletu měnil několikrát, ale bylo to celé na tuhý vosk. Lidí jsme potkali asi sedm.
Hrubý Jeseník
Vloženo 19.3.2019 20:10
Ovčárna - Švýcárna a zpět. Výborné podmínky, krásná stopa. Lidí minimum.
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.3.2019 11:43
ČHS -Praded-ČHS. Ráno v 9 projeto rolbou, ideální stopa, od Švýcárnu již hodně pevný podklad a kolem Pradědu čistý led, tzn pro s běžkaře náročné. Podmínky ideální. ..
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.3.2019 10:02
Dolní Morava od závory to úplně nejde, ale hned po sto metrech už je to na pohodu. Pak údolím mokrý, ale v pohodě..Od zatáčky luxusní sníh, tvrdej, pohoda a krása. Doporučuju.
Králický Sněžník
Vloženo 17.3.2019 8:03
Ze Skritku pesky pod Ztracene kameny, jen kvuli tomu, ze jsem mel zavodni lyze, dnes uz ale na kamenacky. Pod Ztracenymi kameny - Mravenci sedlo - okruh Ostruzna - U Maleho kotle perfektni, docela rychla a uplne cista stopa. Nahore obrovske mnozstvi vlhkeho snehu, odpoledne +1,5°C polojasno, vecer -1,5°C zatazeno, mlha. Vyborne podminky a na polovinu brezna zcela perfektni. Obsluha na Alfredce jako vzdy usmevava, velke dekuji i panu rolbari.
Hrubý Jeseník
Vloženo 19.3.2019 12:21
Byli jsme tam min. Týden, stopa byla dobrá, v horní části krásně výhledy, ale zpátky když přituhne, musí se opatrně, aby se to moc nerozjelo.
(Odpověď na dotaz uživatele Radek z 18.3.: Prosím o informaci jak to vypadá na trase ČHS- Vřesová studánka, jsem začátečník, nikdy jsem tu trasu nejel a rád bych dne 20.3 vyzkoušel.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.3.2019 21:04
Dnes ČHS - Švýcárna - Praděd a zpět. Podmínky dobré, cca 15 cm nového sněhu, pod ním u ČHS tenký zmrzlý základ, ve vyšších polohách pak celkem přes metr sněhu. Stopa neupravená vyjetá běžkaři. Na závěr sezóny to byl pro mě luxus.
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.3.2019 17:26
Co udělat těm co vědomě ničí stopu. Nakopat je do zadku. Hotovo.
(Odpověď na dotaz uživatele Stopař z 5.3.: Zdravím vsechny běžkaře-tak jako mně, tak určitě i další štve, když se po stojově upravených cestách procházejí lidi bez lyží.Dokonce s dětmi v kočárku a volně pobihajícími psy-Nová Ves-Mravencovka-ale i jinde.K tomu ještě přibývá nový bum kolaři. Bohužel je málo "cedulek" které vystižně upozorňují, že na těchto cestách nemají co dělat. Myslím si, že je třeba s tím něco dělat...POMOŽTE !!!!!)
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.3.2019 12:38
Niceni stop vadi urcite vsem, jen nikdo nic nedela. Kdyz jim bude kazdy bezkar nadavat, tak jim to zneprijemni a treba toho casem nechaji.
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.3.2019 9:42
Zdravím-plně souhlasím s názorem -nakopat do zadku-na problém ničení stop bezohlednýmí chodci-bohužel je nás asi málo kterým to vadí. Nejvice by to mělo vadit těm, kteří tyto cesty upravují -dík za názor.
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.3.2019 19:22
Odpovím si sám, jel jsem ze Skřítku na Mravecovku s okruhem kolem Ostružné a zpět. Hustě sněžilo, jehličí většinou pod sněhem, kolem 16 začalo ještě hustěji pršet. Skřítek - Pod Ztracenými kameny spíš bez sněhu. Stopy na vrstevnici docela projeté, ale rychle se ztrácely pod novým sněhem. Bruslení bylo dnes za trest kvůli vrstvě nového sněhu, kdo vzal namazané lyže nebo zvládne soupaž, udělal lépe. Trasa Alfrédka - Malý kotel - Mravencovka na tom byla o poznání hůř než zbytek. Snad po dnešním slejváku ještě nějaký sníh zůstane.

(Odpověď na dotaz uživatele Michal z 9.3.: Ahoj, nemáte prosím aktuální, tedy sobotní, zprávy z trati Mravencovka - Pod Ztracenými kameny? Je tam po sněžení upravená stopa? Dá se bruslit? Mám to na Paprsek o dost dál, tak se ptám. Děkuji za odpověď.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.3.2019 17:26
na ČHS jsem čekal pár cm čerstvého, ale byl tam jen symbolický poprašek, na horu se to nelepšilo, pro bruslaře a soupažníky asi dobrý, ale pro mne nic moc, tak jsem to otočil přes Petrovku dolů a se zavřenýma očima sjel až k Pelikánovi
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.3.2019 12:53
Paprsek: Palaš - V mokřinách - Pralinka - Splaw - Travná hora - a zpět, co udělá pár cm sněhu pro klasiku, paráda, dolů na parkoviště skoro nesjízdné - měkké a jehličí, raději obětujte peníze
Rychlebské hory
Vloženo 10.3.2019 0:08
Dnes přejezd Ostružná - Smrk - tratěma kolem Paprsku - magistrálou Kladské sedlo - Návrší - Vojtíškov.
Dopoledne trochu nasněžilo, akorát aby překrylo špínu a jehličí, mokré, takže to na čerstvém sněhu moc nejelo. Stopy ale všude pěkně projeté, od Ostružníku (kam se musí pěšky, případně po horní sjezdovce, kde ještě byl sníh). Klesání na Kladské sedlo už mizerné, kouká už docela hlína, ale dalo se. Jestli nepřipadne, asi poslední úprava přejezdu. Nad Vojtíškov upraveno tak do půlky, ale dalo se sjet ještě dál, někam cca na kótu 800m.n.m.
Králický Sněžník
Vloženo 9.3.2019 16:04
Dnes od závory k Vilemince a dále po magistrále. Dole déšť od Vilemínky husté sněžení. Cca od 1100 mnm silný vítr tak jsem to otočil. Až na to počasí pěkné svezení.
Králický Sněžník
Vloženo 8.3.2019 0:10
Nová ves - Mravencovka - Alfrédka - Pod Ztracenými kameny:
Dole led a jehličí, nahoře 3 cm čerstvého těžkého sněhu.
Na klasiku to bylo pomalé, na skate trošku lepší. Mohli by to protáhnout.
16:00
16:58
16:58

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Hrubý Jeseník
Vloženo 7.3.2019 20:23
Skřítek - Alfredka a nadreny jak kůň, na klasiku už to není. Po Žlutý potok les plny jehličí, klistr se totálně zaspini a pak se s tím nedá jet.

Po včerejším sněžení na promocene podložce 5 cm nového sněhu, skate mnohem lepší, ac taky pomalé.

Chata na Alfredce otevrena středa až neděle 10-16.
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.3.2019 19:03
Z Horní Lipové s běžkami v ruce na Lesní Bar (silnice už holá) a z Lesního Baru už na lyžích cestou naokolo. Páe cm prašanu přikrylo jehličí, sněhu spousta ale byl změklý, moc to nejelo
Kolem. Smrku sněhu určitě ještě metr, od minula před asi 3 týdny odtálo podle Hraničníku jen asi 10 cm. Sjezd zod Císařské boudy do Petříkova bídnější, sněhu dost až nad ves ale jehličí. Když jsme nasedali do auta, začalo pršet. Ale krásné jarní běžkování. Musela.jsem se podělit, ať tu nejsou jen samé Jizerky.
Rychlebské hory
Vloženo 7.3.2019 15:24
Včera jsme se ženou prošlápli stopu z Videlského Kříže směrem na ČHS t. zv. milionovou cestu (modrá cyklo). Ráno 5cm prašanu na V45. Cesta je hodně zničená od pěšáků, ale bokem to jde. Čím výš, tím líp. V oblasti nad
Vysokým vodopádem se již jedná o extrémní běžkování pro téměř nesjízdné obrovské návěje, nicméně je to velmi fotogenická oblast. Po překonání sněhových dun zimní pohádka a dále na sedlo super svezení. Dost tam fučelo a byla zima, rozhodně žádný jaro, fukýráky se hodily. Trasa je hodně ve stínu a severně orientovaná. Sjezd k zpět k autu na Videlský Kříž přes duny nad Vysokým vodopádem je adrenalinový zážitek. Informace na holidayinfo o sjízdnosti této trasy je dost zavádějící. V popisu této trasy se píše, že když si chcete odpočinout od davů běžkařů, tak zde nikoho, protože zde není hospoda, nepotkáte a opravdu jsme nikoho nepotkali.
Jirka
https://horlo.rajce.idnes.cz/Milionova_cesta_Videlsky_Kriz_CHS#milion_cesta2.jpg
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.3.2019 10:03
Dolní Morava - včera přes poledne od závory nahoru na Slaměnku, super svezení, pár centimetrů nového sněhu, takže schovaný jehličí, trochu pomalejší, ale na skate ideální. Zpátky dole už to bylo hodně měkký, i ta vrstva pod novým sněhem, ale dalo se.
Králický Sněžník
Vloženo 5.3.2019 12:34
Okruh Žďárský potok - Nová Ves - Nad Karlovem - Mravencovka - U Malého kotle - Alfrédka - Žďárský potok
Žlutá turistická trasa ze Žďárského potoka do Nové vsi a úsek mezi Jelení a Nad Karlovem již s minimem sněhu (jsou to přece jenom jižní svahy). Ostatní úseky okruhu s velice slušným množstvím sněhu a perfektně upravenou stopou, na kterou už několik týdnů nezasněžilo (je trochu špinavá od jehličí). Závodní areál v okolí Nové vsi upraven, ačkoliv sníh už i tam řídne. Sjezd z Alfrédky do Žďárského potoka je lahoda, jen až na samém konci trochu zledovatělé.
Hrubý Jeseník
Vloženo 2.3.2019 20:50
Ovčárna - Jelení studánka hodně zmrzlé, vyfoukané, ale sjízdné
dále na Alfrédku docela dobře sjízdné
Alfrédka-Mravencovka přes Malý kotel krásná stopa.
Mravencovka-Karlov po zelene většina cesty jehličí a led, některé úseky jsme vyzouvali
Karlov-Hvězda začátek místy úplně bez sněhu, ale asi po 2 km potom krásná stopa až na Hvězdu
Hrubý Jeseník
Vloženo 2.3.2019 19:59
Skřítek - Pod Ztracenými kameny - Pod Zelenými kameny - okruh kolem Ostružné - Alfrédka - Malý kotel - Mravencovka, zpět na Skřítek jsem to vzal přes Žlutý potok. Bruslení a soupaž, na klasiku to už spíš není. Úprava po celé trase skvělá, bruslení i stopa, jen místy hodně jehličí, jak se dá očekávat když nesněží. Pod Ztracené kameny jsem to sundal, ale s dvojkovými lyžemi by to asi šlo. Zelená z Mravencovky na Alfrédku je na hraně, takže je lepší to vzít přes Malý kotel. Ze Žlutého potoka na Skřítek místy divoké, ale šlo to. Jinak dobré, skluznice to vzala. Lidí docela dost, bufet na Alfrédce otevřen.
Hrubý Jeseník
Vloženo 2.3.2019 18:31
Parkoviště restaurace na Hvězdě pod Ovčárnou - Jelení cesta.
Upraveno rolbou v pátek 1.3.2019, 1 stopa + skate.
Stav v sobotu: Na Hvězdě zledovatělé, směrem nahoru to měklo, od cca 965 n.m. bílý, čistý namrzlý sníh, klasika fantazie. Sjezdy bezpečné.
Hrubý Jeseník
Vloženo 2.3.2019 12:35
Dolní Morava - Zbojnicky okruh
V 9:00 - 1, stopa zmrzlA ve spodní části víc jehličí ale nijak to neomezovalo, v horní čas cca 1cm poprasek čerstvého sněhu, v 11:00 jsem odjížděl a bylo stále pod nulou ale pod mrakem
Minimum lidi za mě max spokojenost
9:53
10:16
Králický Sněžník
Vloženo 27.2.2019 23:31
* Žďárský potok -> Žlutý potok: na slunku měkké, ve stínu tvrdé. Pěkná stopa.
* Žlutý potok -> Zelené kameny: pěkná stopa
* vrstevnice: pěkná stopa
* Pod Ztracenými kameny -> hřeben: tvrdé, ušlapaná cestička. Jet se to moc nedá, pěšky se to neboří.
* hřeben: tvrdé
* Jelení studánka -> Alfrédka: dobré, ani ne moc rozbité. Spodek dokonce protažen rolbou.
* Alfrédka -> Žďárský potok: dost jehličí. Poslední kilometr protažen traktorem - bez stopy, ale dá se jet.
12:33
14:06
14:06
14:07

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6) + jejich polohy na mapě

Hrubý Jeseník
Vloženo 28.2.2019 14:35
U Nové Vsi u Rýmařova je na tratích sněhu dost, ale také dost jehličí. Účastníci závodů v lyžařském orientačním běhu, které se tam budou konat o víkendu, mají zvážit použití dvojkových lyží - "Pořadatelé po dnešní práci v terénu konstatují, že závody se uskuteční dle rozpisu. Sněhu je v prostoru dostatek, nicméně teplé počasí posledních dnů značně zašpinilo sníh jehličím, což je místy problematické. Proto si pro jistotu připravte i dvojkové (horší) lyže" - zdroj: http://www.ski-o.cz/novinky-sekce-lob/posledni-zavodni-vikend-bude-dle-planu
Hrubý Jeseník
Vloženo 27.2.2019 9:17
Skřítek- Zelené Kamney-Alfredka-Žlutý Potok-Skřítek
Místy už hodně špinavé, ake jinak to šlo. Jarní lyžování, na slunci cukr v lese je to ještě ráno trochu namrzlé. Sjezd na Žlutý Potok PARÁDA.
Hrubý Jeseník
Vloženo 26.2.2019 11:22
Stav tras sjizdne po ranu zmrzle odpoledne jarni lyzovani dle predpovedi asi podobny stav i v breznu.upozorneni na vikend 2.3.3.so,ne budou probihat zavody kolem paprsku cast trati bude uzavrena ostruzna,ramzova,cisarska bouda,tzv.magistrala paprsek asi prujezdne.pekny den horalum zdar a snih az do velikonoc.
Rychlebské hory
Vloženo 24.2.2019 23:48
červený, zelený a modrý okruh u Skřítku: poprašek čerstvého sněhu vylepšil stopu zejména v lese, kam se nedostala rolba a zmírnil ledovatost stopy. Kde mohla projet rolba (zejména větší část zeleného okruhu na Hvězdu a zpět) byla krásná, tvrdá, rychlá stopa na soupaž a skvělé podmínky na bruslení. Díky všem, kdo zajišťují rolbování.
Hrubý Jeseník
Vloženo 24.2.2019 22:41
Dnes přejezd z Hvězdy do Rýmařova, zřejmě poslední v letošní sezóně.

Vyráželi jsme za teploty cca 0°C. Stopa zmrzlá, pod stromy hodně znečištěné jehličím. Mimo vysoký smrkový les čisté a super na skluz i odraz. Sjezd na rozcestí Karlov/M. Morávka příjemný, vcelku rychlý a jelo to dobře i po jehličí. Poslední kilometr klesání do Karlova problematický - málo sněhu, led, špína... Asi dvacet nejhorších metrů jsem raději přenesl. Karlovem k vodárně se musí asi 1 km pěšky, silnice je ledovatá, je to nepříjemné. Od vodárny na Mravencovku ledovaté a špinavé nicméně stříbrný červený swix v kombinaci s nalepeným jehličím fungoval, takže jsem to zvladl celé ve stopě. Dolů to ale tudy nedoporučuji... Od Mravencovky kolem Malého kotle už poměrně čisté a sněhové, sníh se ale postupně měnil, takže jsem musel přemazávat. K Alfrédce super sníh, od Alfrédky (+ 1,5°C) k Zeleným kamenům tvrdé, rychlé, umydlené, na odraz nic moc, takže většinou soupaž. Na bruslení ale výborné a platí to v podstatě o celé trase... Sjezd ke Žlutému potoku rychlý ale bezpečný. Kolem potoka ke Škaredé jedli velmi příjemné (i tady stále 30-50 cm), Žďárský potok - Ptáčník - Stará Ves už sníh poměrně mokrý, ale stopa tvrdá. Sníh zatím drží i na jižních svazích. Přes Janovický les špinavější, ale dá se, z Nového Pole do Rýmařova občas vykukuje hlína, ale zatím překvapivě souvislé, takže jsme dojeli až k nemocnici bez sundávání. Nakonec lepší, jak jsem čekal a od Malého kotle vyjma Janovický les stopa víceméně čistá. Kopce na opačné straně k Ondřejovu a Stránskému z pola bez sněhu, a směrem na Jamartice, Štáhle a Břidličnou sníh zmizel docela. Oblevu příští týden určitě nepřežije Nové Pole a osluněné svahy kolem Staré Vsi, od Žďárského potoka by to mohlo vydržet.
Hrubý Jeseník
Vloženo 24.2.2019 21:18
Žďárský potok - Pod Zelenými kameny, lehce nad nulou, sníh byl přemrzlý i na vrstevnici na Alfrédku, ale klistr jsem nemazal, takže bruslení nebo soupaž. Stopa nicméně strojová, docela dost jehličí, trochu to působilo jako konec března.
Hrubý Jeseník
Vloženo 24.2.2019 20:00
Včera a dnes se jel z Paprsku závod Jelyman. V sobotu skate na okruhu Růžovka, v neděli klasika na trasách Pohádka, Šengen, Pralinka, Medvědí bouda. Vše čerstvě upraveno, perfektní stopa, tvrdá, lehce rozsolená (fialový klistr). Místy je sice ve stopě (i kolem stopy) jehličí, ale kupodivu se na vosk vůbec nelepilo. I ostatní trasy upraveny a bez problémů sjízdné. Perfektní lyžování. Jen sjezd přes sedlo Větrov k parkovišti u dolní stanice sjezdovky ve Velkém Vrbně už je dost vyplužen až na led (hlavně spodní část, vrchní je celkem OK).
Rychlebské hory
Vloženo 23.2.2019 20:27
Jeli jsme z červenohorskeho sedla přes švycarnu na kurzovni a ovcarnu luxusně upravena stopa kvalitní sníh super počasí mrzlo že švycarny na sedlo už více lidí a že sedla na kurzovni zástupy nazpět už davy pominuly celkové nádherné bezkovani korunován výhledy až někam k Orlický horám se sluníčkem
Hrubý Jeseník
Vloženo 23.2.2019 19:59
Ramzová -> Lanovka na Šerák -> Keprník-> nazpět na Šerák a po sjezdovce do Ramzové na vlak.
Z tohoto hřebene zde dost chybí reference a proto mi dost vrtala hlavou, a není divu - není tu běžkařská stopa, o které by se dalo mluvit. Povrch sněhu přemrzlý, na jižní straně popuštěné a s plotnama, všechno rozdupané od pěšáků. Jízda se podobá spíše skialpinismu a freeridingu mezi stromkama podél cesty, a v závěru sjezdovému lyžování (strašné vyjeté plotny na sjezdovce - sjízdná běžkama jen částečně), ale zkoušet tohle na obyč běžkách není zrovna výhra. Rovná stopa nahoře stejně ani nejde udělat kvůli navátým vlnám sněhu mezi stromky. Na Šeráku víceméně brněnské ceny, dá se slušně najíst po vymrznutí na lanovce. Běžkový zážitek to moc nebyl, ale myslím že letošní zimu můžu s klidem uložit k ledu. Díky všem co vyšlapují a upravují stopy, doufám že do nich znovu vyrazím již letos.
Hrubý Jeseník
Vloženo 23.2.2019 16:58
Ráno nádherné počasí, krásně upravená stopa. Bohužel se v upravených tratích někdo prošel, takže skate ze Sedélka přes Švýcarnu na Červenohorské sedlo nepříjemné. Zpáteční cesta ze Švýcarny na Ovčárnu velice nepříjemné díky chodcům kteří neuhnou, jdou vedle sebe a když se zeptám proč ničí stopu tak mi začnou vyhrožovat. Zvláštní Praděd. Zase dlouho ne.
Hrubý Jeseník
Vloženo 22.2.2019 10:32
Odpoledne 13-17h ČervenohorskéSedlo>Praded zpět 13-17h , 1den staré vyrolbované krásně pevná stopa.
Ze sedla trošku měkké a drobné sněžení, >1100m drobné sněžení, Praděd klasicky vánice, cca 3cm nový sníh, jistě sněžilo i přes noc. Mělo by být 10cm nového. Chystám se na sobotu hřeben Skřítek-Praděd a do Koutů co půjde dojet :)
Hrubý Jeseník
Vloženo 23.2.2019 14:50
Z Nové Vsi na Mravencovku zledovatělá, špinavá stopa s jehličím. Dál na Alfrédku nový sníh cca. 7 cm. Trasy po obědě krásně upravené rolbou.
Hrubý Jeseník
Vloženo 21.2.2019 23:14
Skřítek-Mravencovka klasika i skate 😉 Po rozcestník Pod Ztracenými kameny jen skate nebo sundat běžky ☺️ Dále už parádička zejména bruslení - byli jsme včera
(Odpověď na dotaz uživatele Vašek z 21.2.: Ahoj, rolbuje se v oblasti Skřítek - Karlov pod Pradědem jen na klasiku nebo i na skate? Díky.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 21.2.2019 18:33
Ahoj, byli jsme předevčírem a dalo se až z Ramzové/Ostružné.
(Odpověď na dotaz uživatele Lukas z 20.2.: Jsem v Horni lipove, da se bezkovat z nadrazi smer Ramzova? Nebo uz mam jet rovnou k Ramzove nebo k Ostruzne? A tam zacit ... popripade kde? tam to neznam. Moc dekuji za odpoveď)
Rychlebské hory
Vloženo 18.2.2019 22:43
Dalo se i potom. Jen je treba se smirit s tím, že je snih mekky a pomalý. Nahore to docela šlo. Kaluže vody se včera rozhodně nekonaly. Sjezd dolu do Petrikova resp cesta nad Petrikovem byla uz hodne spinava a mokra ale sjet se to dalo. Aspon se nemuselo moc pluzit😀
(Odpověď na dotaz uživatele Jarek z 17.2.: Dnes bylo zase 10 stupňů nad nulou. RomanV píše, že do jedenácti se to dalo.
Ale co potom? Jelo to vůbec nebo byl sníh jen kaluže vody?)
Rychlebské hory
Vloženo 17.2.2019 20:44
Ostružná-Císařská bouda-Travná hora-malý Šengen-Paprsek- Černý potok- Ramzova. Rano po loukach z Ostruzne primrzle.Od retezarny po Ostruznik hodně špinavé. Pak uz nadhera projeto vecer rolbou takze rano krasne vetsinou tvrde. Jak zacalo palit slunicko tak to meklo ale porad se to tak do 11-ti dalo. Cesta nad Petrikovem uz je hodne mekka a spinava ale snehu je porad dost. Mazali jsme klistr -3/+10. V ledove stope nedrzel na slunicku a mimo stopu to docela slo.
Rychlebské hory
Vloženo 17.2.2019 1:54
Žďárský potok - směr Pod Zelenými kameny. Strojová stopa i bruslení, +7 a azúro. Místy jarní svezení, klistr swix -3 - 10, odraz se ale nekonal, takže spíš bruslení nebo soupaž.
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.2.2019 20:08
Na paprsek se chystame zitra. Ale dnes v ostruzne je jeste snehu dost. Zalezi jestli ti nevadi mekky snih. Na slunicku je to vzdy brzda jak hrom. Cim driv rano vyrazis tim to hude lepsi. Zase jsou hezká panoramata 😀
(Odpověď na dotaz uživatele Jarek z 16.2.: Paprsek hlásí už jen 90cm sněhu, dnes byla teplota 10 stupňů nad nulou. Může někdo napsat zda při tak vysoké teplotě to má vůbec cenu jít na běžky?
Tak jako tak počítám, že při těchto teplotách sníh do tří dnů roztaje. Konec.)
Rychlebské hory
Vloženo 16.2.2019 20:05
Kurzák-ČHS-Vřesovka-Keprník-Šerák-Ramzová-Ostružná. Rano do deviti jeste bez lidi a cerstve upravena stopa byla luxusni. Na sjezdu na ČHS už to na sluníčku měklo. Po Vřesovku upravene pak turisťárna. Místy měkké misty zmrzle. Sjezd z Keprniku plny velbloudu😀 ze Šeráku jsme to vzali po turisticke červené a nebyla to dobra volba. Uzke spinave rychle jeste ze se dalo brzdit v pravem brehu. Doporucuji spis po sjezdovce. Z cernavy lesni cestou opet led a spina😐
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.2.2019 18:35
K předchozímu příspěvku ještě dodávám - sníh je velice tvrdý, zledovatělý, pokud nepřipadne a nezmění se počasí, myslím, že letos to bylo poslední svezení (Ramzová, Lesní bar, Horní Lipová)
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.2.2019 15:43
Ramzova-Paprsek-Pralinka-Smrk-Lucni vrch-Horni Lipova nadr.

Hned ve sjezdu z Vetrolamu do Petrikova hlina a kameny.Od Cerneho potoka dale nadherne svezeni,bohuzel tezke na mazani,ve stinu led a na slunci brecka.
Pralinka a Smrk diky pocasi naprosto famozni,ze Smrku dale smer Mates upraveno,ale pas rozslapany od pesaku.Sjezd na Lucni vrch ledovaty a rychly,do zatacky nad Lesnim barem pak spise mekke a pomale.
Dojezd smer Ramzova/Horni Lipova s hodne necistotami ve stope,ale stale Ok.POZOR NA POSLEDNI PRUDKOU PASAZ K ZELEZNICNIMU VIADUKTU,CESTA KONCI POD VIADUKTEM NA LEDU A ASFALTU.Dale po loukach misty krtince,ale da se v pohode dojet az k nadrazi v Horni lipove.
Nekde ve sjezdu jsem koupil ryhu pres celou skluznici,na jednickove lyze to uz rozhodne neni.
SKOL!
Rychlebské hory
Vloženo 15.2.2019 21:22
Nová Ves-Alfrédka-Jelení studánka-Ovčárna. Po Alfrédku strojova stopa. Ve stope hodne zmrzle mimo se s klistrem docela dalo. Na jeleni turistarna zmrzla stopa na slunicku mekla. Hrebenovka peklo na mazu- nenasli jsme recept. Jakoby sklenene strepy na tvrdem podkladu. Ale ta panoramata to vynahradila😀
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.2.2019 19:20
Z Horní Lipové přes Lesní bar (pěšky, ledovka) na Paprsek ... stopy vyfrézované, leč přimrzlé. Na Smrku a apod. určitě min. 120 cm sněhu. Z Hraničního kamene vykukuje jen vršek :-) Z Paprsku do Starého města, v lese přimrzlé, na sluníčku měkké. Sníh ve sjezdu až na silnici, projeto rolbou ale měklo to, stačil jeden plužící běžkař a už to rozryl. A my byli tři. Ale nádherný den, slunce a výhledy.
Rychlebské hory
Vloženo 14.2.2019 20:53
Dnes z Lesního baru na Smrk,sníh mokrý a těžký.Stopa čerstvě projetá rolbou.Sám jsem jí potkal nad Horním barem.Celou cesto mrholilo a byla mlha,ale i tak dobré svezení.Já nejezdím na rychlost ale pro zdraví a protože mě to baví.Z baru k autu je lepší běžky sundat a sejít to pěšky,je tam ledovka a občas vykukuje asfalt....
Rychlebské hory
Vloženo 13.2.2019 22:44
Dnes odpoledne skate z Hedeče na Severomoravskou chatu a zpět. Počasí jako v prádelně a okolo nuly, ale i tak stopa super.Na klasiku byla prošláplá od běžkařů, ale skate bylo v čertvém 3 až 5cm prašanu.
Docela rychlé svezení hlavně díky zmrzlému podkladu.
Celková spokojenost a doufám, že hlášená obleva nebude pro stopy moc devastujicí.
Králický Sněžník
Vloženo 13.2.2019 22:34
Rýmařov odpoledne + 1°C, mokrý sníh. Stopa na Starou Ves celkem rychlá, umydlená. Mazáno červeným swix stříbro - moc nebral, přemazáno červený extra - to už bylo lepší. Dál směr Výhledy sníh víc vatovitý a tupější- na odraz dobré, na skluz trochu horší, okruh na Výhledech částečně zafoukaný, ale celkově dobré. To samé kolečko pod Kamennou horou. Subjektivně nejlepší stopa byla mezi Výhledy a Kamennou horou. Sjezd na Janovice přiměřeně rychlý a bezpečný. Nahoře mlha a velmi jemné mžení, které člověk ani nevnímal. Všeho všudy jsme potkali asi 15 běžkařů. Nakonec z toho byla ještě pěkná lyžovačka, lepší, než jsem čekal.
Hrubý Jeseník
Vloženo 12.2.2019 22:25
Mám informaci od známého, že dnes projížděli stopy na Rýmařovsku a jelo se výborně. Sněhu zatím dost a včera prý připadlo 10 cm nového.
Hrubý Jeseník
Vloženo 11.2.2019 8:05
To máte asi nejlepší přejet do Ostružné/Ramzové/Petříkova a jít na Paprsek, nebo do Koutů a jet nahoru ke Švýcárně/Pradědu nebo vyjet na Červenohorské sedlo a tam pak na Vřesovku nebo na Praděd, ale tam se platí myslím 200,- za parkování. Nebo si razit vlzstní stopu někudy kolem Přemyslova :)

(Odpověď na dotaz uživatele Vladka z 10.2.: Ahoj!Kam prosim na lyze v okoli Premyslova?Ze sedla na Tri kameny trsgedie,rozbombardovane od lidi bez sneznic.Dekuji)
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.2.2019 22:49
Jívová - Pohořany - Jívová
Z Jívové k Dómskému lesu, Jedlina, Pohořany a klasika zpět po zelené do Jívové. Sluníčko odpoledne zasvítilo a sníh změkl. Stopa téměř žádná, od Pohořan po "Václaváku" soupaž po zmrzlé "stopě". Vosk se sedřel, tak jsem bruslil nebo soupaží až do Jívové. Večer prší, takže další dny kameňačky do bahna.
Nízký Jeseník
Vloženo 11.2.2019 8:47
Staré Město – Branná – Ostružná. Po červené značce (a pevnostní okruh), trošku zledovatělé a stopa mírně zafoukaná (ráno posněháňkovalo). prudší výstup k bunkru Svah, pak je to taková nízká hřebenovka po krajích lesa a loukách. Z Kutného vrchu jsme odbočili na okruh Branná–Kronfelzov (do hospody pod lanovkou). Běžkaři stále jezdí zadarmo, dál zase po okruhu ke Kronfelzova a od rozcestí U Lip po červené k Ostružné (Pod Stráží). Stráž dolů k nádraží dosti zledovatělé a vyfoukané (tam už nevím proč rolby nejezdí), tak jsme to slezli po sjezdovce přímo do vesničky. Pěkná trasa s menším převýšením, hlavně pro ty kdo se chtějí vyhnout třebas davu na Paprsek apod.
Rychlebské hory
Vloženo 10.2.2019 12:55
Včera z Kunčic na hřeben, Chlupenkovec, Kladské sedlo, Návrší, Hynčice, Staré město. Z Kunčic po loukách dost zledovatělé, nad hranicí lesa už perfektní. Sněhu dost, úprava ukázková, lidí minimum. Sjezd od štvanice do Starého města upravený, ale dost zledovatělý. Celý den cca -2 stupně.
Králický Sněžník
Vloženo 9.2.2019 22:13
Stará Ves - Ptáčník - Žďárský potok - U Škaredé jedle - Žlutý potok - Pod Zelenými kameny a směr Alfrédka. Skvělá úprava na klasiku i bruslení, občas jehličí, většinou jedna stopa.
Vyjížděli jsme kolem 14, bylo kolem nuly, dole byl přemrzlý sníh, chtělo to asi klistr, růžový swix začal zabírat až kolem Huberta, sjezdy byly hodně rychlé. Na vrstevnici na Alfrédku byla mlha a lehce foukalo. Dnes jsme potkali relativně hodně lyžařů.
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.2.2019 18:46
Rýmařov parádně upravené stopy, hodně tras na klasiku i skate, už jen to slunce (dnes nám nesvítilo) a je to ,,běžkařský raj''.
Byli jsme tu poprvé, maximální nadšení! Teď si jen přát,aby nasnežilo a nebude moc tát! Přijedeme zas!Moc děkujeme správci tratí;-);-);-)
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.2.2019 18:33
Lužice

5x okruh 1400. Od 16:15 do setmění. Nejprve se to trochu bořilo do stran, stopa nevedla. Později ale více přituhovalo, tak se to zlepšilo a i skluz byl lepší. V poledne to bylo asi horší. Zítra ráno to bude ještě přimrzlé, což dle nahlášené oblevy bude zde asi poslední šance, dokud nepřipadne min. 5cm. Sněhu ubývá. Vylízají již ,místně hroudy a stvoly kukuřice. Swix 0 +2°C celkem držel.
Nízký Jeseník
Vloženo 8.2.2019 9:29
Moravský Beroun - Hraničné Petrovice - Jívová - Pohořany. Z Berouna do Petrovic většinou bez stopy (zafoukaná nebo jsem šel jinudy), ale moc se neboří, sotva po kotníky, sníh přemrzlý, sypký, vosk TOKO -2° to -6° nedržel, přemazáno TOKO -6°and colder a v pohodě. Pozor - nelze v obvyklém místě přejít Hrušový potok - teče jak blázen, nutno proti proudu až nad brod, přeskakoval jsem až někde tu: https://mapy.cz/s/3ok6L , 49.7751956N, 17.3980611E . Petrtovice - Jívová stopa v pohodě.
Nízký Jeseník
Vloženo 7.2.2019 20:46
Lužice 1400 (5x). Dnes pouze ve stopě, která se začíná ojíždět, ale pořád dobré. 16-17hod sníh přemrzlý, suchý a sypký. Slunečno. Na modrém swixu to trochu ustřelovalo. Doufám, že ta nahlášená obleva je jen pro Prahu, protože dnes ráno tady bylo -11°C, prostě jako v zimě...
Nízký Jeseník
Vloženo 7.2.2019 13:58
Dálov - Nové Dvorce

Oproti včerejšku výrazně lepší. Stopa sice místy poněkud rozglajdaná, ale vymrzlá, takže se tolik nebortí a je to také o dost rychlejší. Jel jsem to samé co včera + Dálovské jezírko. Kolem Jezírka je malý, ale hezký okruh (asi nejlepší stopa vůbec). Okruh kolem Břízek pod Novou zatáčkou taky slušný, pěkná stopa je i kolem hřbitova, níže k vysílači už rozježděné. Sjel jsem v pohodě až na Kiosek, ačkoliv koryto k Vyhlídce bylo dnes docela ostré :-). Včera v 11 na Dálově už vata , dnes po dvanácté nad městem pořád prašan.
1 - Dálovské jezírko, 2 - nad Modrou studánkou, 3 - nad Novou zatáčkou, 4 - k Loděnickému rybníku, 5 - nad Loděnickým rybníkem, 6 - k chatě Lipinka
9:17
9:29
9:46
10:05

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Nízký Jeseník
Vloženo 8.2.2019 0:13
hřebenovka Slaměnka-Podbělka-Sušina-Stříbrnická-Kraličák a dolů na Zbojnickou, po stopě k Vilemínce a k závoře. Na běžkách to je trochu dřina, velká škoda že poprašek sněhu byl občas sfouknutý tak ty sjezdy byly hodně cik cak opatrné, nicméně výhledy epesní. Klesání z hřebene pod Malý Sněžník po prošláplé stopě k hraniční spojce je plné děr po lidech bez sněžnic, nepřeju nikomu. Pak už po Zbojnické krásné svezení. Ráno to vypadalo na bloudění v mlze, naštěstí se to protrhalo do azura. https://www.zonerama.com/esence77/Album/5086447
10:45
10:46
14:25
14:38

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Králický Sněžník
Vloženo 6.2.2019 23:10
Žďárský potok, Alfrédka po červené, okruh Ostružná, Zelené kameny, Žlutý potok. Super podmínky, tvrdá stopa, jelo to rychle. Dole byla stopa trochu namrzlá.
16:16
17:14

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Hrubý Jeseník
Vloženo 6.2.2019 20:18
Vrbno Pod Pradědem od Andělky - po plynu - před Anenskou myslivnou doprava - Malá Hvězda - po modré zpět do Vrbna - po polích zpět k Andělce. Upraveno pěkně - ale stopa od lidí je lepší než strojová protože skůtr to vykrojí až na ten zmrzlý základ. Úsek Malá Hvězda - Vrbno po modré začíná krásně, ale ve sjezdu jsou kamínky a nad Ludvíkovem v lesních úsecích hodně nečistot. Skol.
Hrubý Jeseník
Vloženo 6.2.2019 19:05
Polem - nepolem mezi Šternberkem a Lužicemi. 10cm hutného přemrzlého sněhu s 5mm krustou, která se trochu boří, ale žádné velká dřina. Pěkná stopa se utvoří již při prvním projetí. Ve spodu sypký sníh přituhlý k zemi. Povrch země to pěkně kryje i na povláčeném poli. Hluboká orba by asi vadila. Zkusil jsem to přes most u ČOV směrem k rybníku za Deltou, dále na konec Lhoty a podél zahrad do Lužic přes most. Mezi cestou k ČOV a zahradami je pole vespod zarovnané, tak tam je dokonalé svezení. Přes Lužice kolem potoka na cyklostezku. Kolem developerského hnízda se to musí sundat a nasadit za autoopravnou. Zde na poli již tréninkové kolečko 3x 1400m. Sněhově tedy lepší jak před týdnem. Swix 0÷ -7°C akorát. Na sluníčku parádní vyvětrání a na kolečku později i nějaké svezení. Docela fajn jít lyžovat z domu rovnou za plot...
Nízký Jeseník
Vloženo 6.2.2019 18:11
Dnes rychlovka skate Ostružná-Císařská bouda-Paprsek a zpět..super svezení po cukru, sice je to rozšlapané pěšáky, ale nevadí to..horší to bude, pokud to zmrzne. Kolem Paprsku evidentně jezděj rolbama, i směrem na Petříkov to bylo upravené.
Rychlebské hory
Vloženo 6.2.2019 17:50
Stopy po včerejšku hodně měkké, při odrazu se to boří a uhýbá do stran - chybí podklad a sníh odspodu natává. Nejlepší Nová zatáčka - posed. Ráno prašan, kolem jedenácté už vata. Zítra a snad i v pátek to ještě půjde, víkendu už moc šancí nedávám.
Nízký Jeseník
Vloženo 6.2.2019 12:37
Včera jsem jel s čelovkou cca v 18h Pohořany směr Jívová (pivo v hospodě) a zpět... paráda, doporučuji to zkusit večer, kdy je uplnej klid a krásná obloha.
Nízký Jeseník
Vloženo 5.2.2019 22:12
Tak, tak, Skřítek, Hvězda, červvený okruh, super počasí, super stopy, luxus ...
Hrubý Jeseník
Vloženo 5.2.2019 21:54
Klasikou v 9:30. Ovčárna - Praděd - Švýcárna a zpět na Ovčárnu. Luxusní stopa, počasí nádherný. Málo lidí. Máza tutová (Modrý Svix extra). Skol.
Hrubý Jeseník
Vloženo 5.2.2019 19:28
Ze Skřítku na Rabštejn krásně vyfrézovaná stopa. Počasí na 1
Nízký Jeseník
Vloženo 5.2.2019 15:49
Kolem Nových Dvorců, Dálova je na loukách 30-40 cm čerstvého prašanu, v lese podle místa 10-25 cm většinou bez podkladu, ale kameny lezou jen vyjímečně. Prošlápl jsem stopu po loukách mezi Novou zatáčkou a Modrou studánkou + kolečko nad Loděnickým rybníkem a pak menší okruh v lese kolem chaty Lipinka. Tady při nájezdu od Modré studánky velká rozbředlá kaluž - nutno obejít/objet po bariéře. Vytátá místa jsou občas i na loukách, někde jsem narazil i na tekoucí vodu - zem není promrzlá. Ve stopě se dá dojet až k lesu na Prabábě. Problematická je pouze pěšina pod Novou zatáčkou. Celý den azuro (k poledni sníh vatovatěl) a skoro bezvětří, takže paráda až na tu dřinu.
Nízký Jeseník
Vloženo 4.2.2019 21:19
Rýmařov-jako vždy paráda!Upravená hromada stop na klasiku i skate rolbou.Teplota -1 °C
Hrubý Jeseník
Vloženo 3.2.2019 1:06
Červenohorske sedlo - Červená hora. Slabě nad nulou. Mrholení, silný vítr v mraku. Sníh na povrchu mokrý, ale dobře sjízdný, stopa ještě trochu vymrzlá, na Červené hoře končí. Sněhu je v té výšce hodně, ale vítr výlet poněkud ztížil. Do kopce s větrem, zpět protivítr, Na běžky jsou v Jeseníkách lepší místa.
Hrubý Jeseník
Vloženo 31.1.2019 16:45
Cervena voda, Sanov - Severomoravska chata a zpet.
Ve stredu projeta stopa krasne vymrzla potkali jsme celkem 7lidi ,stopy v perfektim stavu ,cesta zpet luxusni sjezd, na chate dobre vari doporucuji !
12:33
12:33
14:07
Králický Sněžník
Vloženo 31.1.2019 14:24
Rymarov,opet parada.Nikde nikdo,-3 stupne,cerstve,premrzle stopy jak na klasiku tak skate od rolby.
Hrubý Jeseník
Vloženo 31.1.2019 10:53
Blbě
(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 29.1.: Zdravím, nevíte jak to vypadá v Koutech?)
Hrubý Jeseník
Vloženo 31.1.2019 11:28
Před včerejškem jsem psal dotaz jak to vypadá v koutech....dnes mi odpověděl uživatel Radek, že blbě. Pokud nevíte, neodpovídejte na dotazy. Včera 30.1. jsem tam byl a všechny stopy upravené. Výstup na Dlouhé stráně asi nejhezčí svezení tento rok. Jen škoda, že chtějí 300kč za lanovku, to bych jim nedal. Takže jsme si to vyšlápli - není to nic strašného.
Hrubý Jeseník
Vloženo 30.1.2019 17:46
Dnes Skřítek-Hvězda-Rabštejn, čerstvě upraveno jak na klasiku, tak na skate. Luxusní svezení. :-)
Hrubý Jeseník
Vloženo 30.1.2019 12:25
Olomouc-Lazce, pole a louky kolem Lazecké inlayn trasy výborně sjízdné, ráno -7 st, 10-15 cm kvalitního sypkého promrzlého sněnu, naprosto mimořádná konstalace.
Nízký Jeseník
Vloženo 30.1.2019 7:31
auto u benzinky před Horní Loděnicí na Ecce Homu. Stopa k dalovskému jezírku, Oldřichovský kopec. Prašan, super podmínky, teplota cca -4st. Krásný výhled na Slunečnou i na Jeseníky
Nízký Jeseník
Vloženo 28.1.2019 16:40
Tratovka krtinec skritek a rabstejn jela rolba v patek v noci.
Hrubý Jeseník
Vloženo 27.1.2019 21:34
Stará Ves - Ptáčník - Žďárský potok - U Škaredé jedle a směr Pod Zelenými kameny. Po Škaredou jedli stopa nebyla dokonalá, pak strojová stopa, po Žlutý potok dvě, pás na bruslení tentokrát nebyl. Vyjížděli jsme po 14, nahoře kolem -2, růžový swix v45 většinou držel. Jedno z rychlejších svezení v sezóně.
Hrubý Jeseník
Vloženo 27.1.2019 21:08
Rýmařov - Stará Ves - Ptačák: tvrdá vymrzlá stopa, v +2 st. nedržel červený speciál, relativně zabíral fialový klistr.
Stará Ves - Alfrédka po červené: starší, ale dobrá stopa pro klasiku, na skate by to něšlo - nový sníh neprohrnut.
Alfrédka - Mravencovka, Alfrédka - Skřítek - Žďárský potok: čerstvý prašan projet rolbou - trochu se bořily hůlky, ale super svezení.
Hrubý Jeseník
Vloženo 27.1.2019 20:37
Traťovka - Krtinec - Rabštejn - Hvězda - Traťovka, nic strojového, ale paráda ( výjezd autem na Traťovku je jen pro zkušenější a vybavené řidiče, kteří se umí modlit, aby nepotkali jiné auto )
Hrubý Jeseník
Vloženo 27.1.2019 14:14
Rymarov a okoli,hromada cerstvych stop od rolby jak na klasiku tak skate.-1 stupen,mlha.Diky mlze pouze 99,9% spokojenost 😉
Hrubý Jeseník
Vloženo 30.1.2019 0:47
Skřítek -Ztracené kameny-Jelení studánka-Vysoká hole-Ovčárna-Švýcárna-Petrovka-Červenohorské sedlo-Kouty nad Desnou. Skvělý výlet! Ze Skřítku pohoda, prašan, ale úsek mimo pásmo lesa od Pecného po Vysokou holi byl krutopřísný! Mlha, silný vítr s vodorovným sněhem a závěje, o stopě se nedá mluvit, teď už vím, jak se cítil Loprais v písečných dunách na Dakaru :-))) Parádní výzva! Z Ovčárny do sedla oraniště a Václavák pro pěší, ale ze Švýcárny po ČH sedlo paráda. Na sedle jsem změnil plán dojet až do Ramzové přes Keprník, časová ztráta z hřebene byla příliš velká, tak jsem se pustil neznačenou cestou podél silnice do Koutů. Parádní sjezd, ale už dlouho jsem nebyl tak vyděšený, Jelo to opravdu hodně rychle a v úzkém koridoru v hlubokém sněhu se moc brzdit nedá:-)). Každopádně dobré pivko v Koutech bylo příjemnou tečkou za vydařeným výletem.
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.1.2019 22:23
Okolí Přemyslova. Z Nových Losin po lesní neznačené cestě - sněhu do půlky stehen, přelézání stromů. Pak po traktorem prohnuté vrstevnicové cestě a sjezd po Slunné stráni. Z Přemyslova stoupání směr Tři kameny a okruh okolo Ucháče. Vše jen prošlápnuté od běžkařů, hůlky se bořily čtvrt metru do země. Nechápu, proč to neupravují strojově, okruhy typově jako Suchý vrch. Hlavně, že píšou na webu skiareálu, že se trasy upravují:-(
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.1.2019 8:40
Jeli jsme zkusit stopu u Moravského Berouna - Jesenická magistrála č. 5. Má své výhody i nevýhody. Vzhledem k tomu, že jsou tam větrné elektrárny, tak předpokládám že tam stále fouká vítr. V sobotu tam byl dost velký vítr, takže stopu jsme vůbec nenašli. Pokud by tam byla vede kolem smeťáku. Ale v zásadě bych tento výlet doporučila. I když jsme stopu nenašli, tak zde byl zmrzlý sníh a na něm 1cm prašanu. Takže stopu jsme si dělali sami a nebylo to vůbec náročné a skvěle to jelo. Udělali jsme si okruh podle sebe po loukách. Je zde dostatek sněhu a doporučuji za stejných podmínek.
Nízký Jeseník
Vloženo 26.1.2019 23:29
Skřítek, okruh 10 km. Strojem udělané dvě stopy a mezi prostor pro bruslení. Parkoviště na Skřítku překvapilo, že bylo skoro plné, že 50,- a že obsluhoval nějaký Ind mluvící jen anglicky :) Lidé příjemní. Sněhu všude dost. Happy.
Hrubý Jeseník
Vloženo 26.1.2019 19:37
Vy místní to ani nectete, toto je další návod pro neznalé. Poprvé jsem vyzkoušel běžecký ráj zvaný Alfredka-Mravencovka. Je skvěle dostupný ze Skřítku (motorest na silnici 11 ze Šumperka do Rýmařova), bohužel ale ne pro ty Pražáky, kteří rádi hrom.dopravu (třeba pro mne). Bus na Skřítek vyjíždí ze Šumperka v 7 55, tedy dříve než první spoj z Prahy. Chce to tedy mezinocleh. Projezdil jsem co nejvíc tras v okolí páteřní trasy Skřítek-Alfredka-Mravencovka-Karlov-Nova Ves-Stara Ves-Skritek.
Všechny lyžařské trasy, které jsou v zimní mapě vedené jako upravované, upravené byly (klasika i skate) až na tyto tři výjimky: 1) když stojíte v Karlově u MZLU, tak na Mravencovku je strojově upravená jen ta jižnější trasa, ta zelená; 2) úsek Nová Ves-Stara Ves (po žluté); 3) úsek Žďárský Potok-U škaredé jedle. Tyto úseky jsou udržované jen za použití nebojácných lyžníku. Trochu zklamáni můžete být z průjezdu Karlovem, od MZLU ke konečné busu to bylo posypáno štěrkem a ani výpadovka směr Hvězda není moc hvězdná, je to místní cesta pro auta, pěší, lyžaře a podle toho vypadá.
Jinak popsanou trasu doporučuji, když se povznesete nad ten krutý výplaz ze Skřítku na Pod Ztracenými kameny (velkou část jsem musel stromkem), tak si užijete parádní trasy.
Hrubý Jeseník
Vloženo 26.1.2019 18:12
Ramzova - Paprsek - Smrk - Ramzova(kolem Lesniho Baru)
Rolbou projeto na sjezdech bohuzul od bezkaru vyhrnuto koryto , na Paprsku jsme byli 12:30 necekane vsude plno ,vzdali jsme to. Cely den snezilo jinak spokojenost
Rychlebské hory
Vloženo 26.1.2019 13:23
Dnes dopoledne okolo Dalova. Od jezírka na polích a pastvinách dostatek sněhu. Pěkné stopy okolo lesa až do Nové zatáčky. V lese okolo Modré studánky, lovecké chaty, katastrofa. Led, hlína a kamení. Šel jsem kus pěšky, lyže v ruce. Bylo to na zničení skluznice. Viditelnost nízká, lehce sněží, teplota -7, na otevřeném prostranství nepříjemný vítr. Až na tu hrůzu v lese, to byla paráda.
Nízký Jeseník
Vloženo 23.1.2019 20:55
Dnešní trasa: Skřítek - Pod Ztracenými kameny - Alfrédka a zpět. Teplota -9, ale slunečno a bezvětří, takže pocitově nižší. Výhledy díky skvělé viditelnosti parádní. Stopy v dobrém stavu, jen sjezd ze Ztracených zpátky na Skřítek byl po namrzlém sněhu náročný, cestou nahoru jsem potkala několik lyžarů, kteří to šli radši pěšky.
Hrubý Jeseník
Vloženo 23.1.2019 16:09
Dnes freeride bruslení z Lipiny směr vrtule. První kilometr celkem opruz (kopec, ledový protivítr a krusta ne všude pevná). Po projetí lesíka u vysílače (Oldřichovský kopec) ale paráda. Firnové pole tvrdé a na něm centimetr námrazy, takže rozhodně lepší podmínky, jak v sobotu. Akorát počasí nic moc - hustá mlha a dost větrno. Dál jsem jel kolem Slunečné na okraj Těšíkova, k farmě a následně po zelené TZ směr Kyselka. Na louce nad Kyselkou jsem udělal kolečko a vrátil se druhou stranou Slunečné k vrtulím. Tady vítr i mlha slabší, zase občas měkčí podklad. Trochu jsem ještě pojezdil kolem větrníků a vrátil se stejnou cestou zpět. Na to, že jsem to chtěl na začátku otočit, jsem si nakonec docela vyhověl, takže komu nevadí "sibiř" má použitelnou alternativu ke klasickým stopám.
Nízký Jeseník
Vloženo 22.1.2019 21:10
Dnes odpoledne Rýmařov - Nové Pole - Javor - Výhledy - Kamenná hora - Stříbrné Hory - Rýmařov

Stopy stále ve výborném stavu a ze stadionku čerstvě najetý okruh nad Stráleckým údolím, tady je to asi úplně nejlepší. V Janovickém lese trochu nečistoty ve stopě, jinak vše OK. Celou dobu azuro a mrazivo (po Ondřejov mlha) a jen slabý větřík.
Hrubý Jeseník
Vloženo 22.1.2019 18:56
Karlov - Mravencovka - Alfrédka - Mravencovka - Vyhlídka na Vsi - Mravencovka a Karlov. Všude krásná stopa, z Alfrédky na Mravencovku pohodový sjezd. Počasí vyšlo nádherné.
Hrubý Jeseník
Vloženo 22.1.2019 11:28
V neděli trasa na Hvězdu - krásné lyžování, stopy upravené, počasí nám také vyšlo, paráda.
Hrubý Jeseník
Vloženo 21.1.2019 23:10
Detrichov nad Bystrici nad nadrazim je na poli nebo louce strojove udelana stopa v delce zhruba 4km na tu bidu vsude kolem perfektni doporucuji, nastup hned za zeleznicnim prejezdem smer Ryzoviste.

http://www.obec-detrichov.cz/m/fotografie-2/rok-2017-1/upravovana-bezecka-stopa-57cs.html
Nízký Jeseník
Vloženo 20.1.2019 22:44
Skřítek - Hvězda: -4, hodně sněhu, dvě dokonalé stopy, uprostřed pás na bruslení, modrý swix s fialovým pruhem skvěle držel. Zatím nejlepší svezení v sezóně.
Hrubý Jeseník
Vloženo 20.1.2019 20:31
Dnes Rýmařov - Stará Ves - Žďárský potok - Kamenná hora - Horní Město - Rýmařov

Vyjma Ž. potok - Výhledy (zelená TZ) a kousíčku u Skal stopy ve výborném stavu, tvrdé, vymrzlé. Na fialový speciál to do kopce trošku střílelo, ale nepřemazával jsem. Chvíli (kolem jedenácté) slunečno, zbytek pod mrakem, ale bezvětří. Nad Rýmařovem je rolbou vyjetá stopa i nad Stráleckým údolím podél lesa. Zde nikdo nejezdí a stopa je ve výtečném stavu. Nedoporučuji ale sjíždět do údolí k bývalému areálu - v lese to nevypadalo nic moc. Na Žďárském potoce výborná dršťková polívka.
9:57
10:04
10:38
10:40

» Zobrazit všechny fotky (celkem 12)

Hrubý Jeseník
Vloženo 20.1.2019 18:00
Od závory k lavičkám se bruslilo krásně. Dál k zatáčce smrti místama trošku hrabaniště, ale dolů jsem jel ve stopě tak velká pohoda. Od zatáčky smrti na Mokřiny se jelo krásně až na vrchní část až k sedmi cestám. Hůlky se zde místama bořily až 20cm a byl zde prašan cca 8cm. A finální sjezd opět k závoře. Moc krásný den, ale sluníčko bylo jen chvilku ráno
Králický Sněžník
Vloženo 20.1.2019 17:21
Dnes okruhy v Nové Vsi, Mravencovka, Alfrédka, okruh okolo Ostružné a zpět do Nové Vsi - vše skate. Naprosto fantastické podmínky, obzvláště okruh okolo Ostružné je luxusní, i když sníh byl místy měkčí, mohl by být více utlačený. Lidí docela dost, v pozdějších hodinách problém s parkováním u rozhledny na Nové vsi. Jinak ale jedny z nejlepších podmínek, jaké jsem tam kdy zažil. Doporučuji. I klasika musí být luxusní svezení, zřejmě by měl bez problému držet klasický "modrý extra". No ale jedním zadkem na dvou židlích sedět nelze, takže klasika až příště. Počasí má vydržet.
Hrubý Jeseník
Vloženo 20.1.2019 13:16
Kouty - okruh Mravenecnik kolem Dlouhych strani, stopa neupravena,rozjezdena,hodne rozdupana (nejvic kolem horni nadrze) a v ceste na mnoha mistech stromy do pulky cesty. Navic za vyjeti lanovkou v Koutech chteji nehoraznych 300,- za jednu jizdu! (zdrazeni o 50% oproti lonsku). Na bezky nedoporucuji,jsou aktualne mnohem lepsi mista.
10:37
10:55

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Hrubý Jeseník
Vloženo 20.1.2019 19:50
Vlakem z Brna->Ramzová->Smrk->Podél hranice na Polskou Horu->po červené na Pralinku a od Císařské boudy do Ostružné zase na vlak. Sněhu hodně, nikde nedřelo, trasy strojově upravené všechny, nic popuštěnýho nebo rozježdenýho.
Rychlebské hory
Vloženo 20.1.2019 14:10
- Hvězda směr Vrbno: podle bilestopy.cz zde měla být čerstvá stopa. V reálu to tam projel jen skútr, bez kopyta, bez ničeho. Hodně listí a větviček.
- Hvězda - Kapitánská cesta - Karlov: super svezení, čerstvý manšestr, málo lidí
- Karlov - Mravencovka - Alfrédka: dobrá stopa, hodně lidí
- Alfrédka - Jelení studánka - hřeben: dobrá stopa od lidí po cestě tam. Nahoře nebeská nádhera. Stopu bohužel zcela zničily 2 nány, co si v ní vykračovaly pěšky.
- Alfrédka - Zelené kameny - Žlutý potok: pěkná stopa
- Žlutý potok - Škaredá jedle - Ždárský potok: pěkná stopa
- Žďárský potok - Ptačák - Kamenná hora - Rýmařov: i přes pokročilo hodinu stále dobrá, tvrdá, rychlá stopa. Najíždí se tu nové okruhy, doporučuju.
8:15
8:22
11:06
11:56

» Zobrazit všechny fotky (celkem 12) + jejich polohy na mapě

Hrubý Jeseník
Vloženo 20.1.2019 9:38
Skřítek – Alfrédka – Nová Ves – Karlov p.P. Výtečné. Ze Skřítku přes Žlutý potok na Zelené kameny, ráno zcela nová stopa s manšestrem. Tam minimální provoz. Od Zelených kamenů už tradičně hustší, ale bez tlačenice. Bufet na Alfrédce skutečně v provozu, bývá fronta, ale nakonec jsme si i sedli k pivu do kelímku.
Pak pokračujeme pod Malý kotel, stopa je tu už užší, ale místa nakonec dost. Sjezd na Mravencovku velmi příjemný. Pak modrou cyklo k Nové Vsi a do hospody Na Vyhlídce, kde jsme celkem rychle chytli místo (jinak je restaurace kolem poledne dosti obsazená). Na parkovišti u rozhledny dosti plno aut, slunečno vylákalo kdekoho. Dokončujeme do Karlova po žluté TZ, už je to přeci jen níž takže sníh má už jinačí strukturu než nahoře, ale rolba tu jezdí pravidelně. Bohužel tu chodí i dosti pěší, takže je třeba počítat s pošlapanou stopou pro bruslení.

» Zobrazit všechny fotky (celkem 15)

Hrubý Jeseník
Vloženo 20.1.2019 5:15
dal jsem modrý, ale často jsem musel přidávat, občas to ustřelilo. ale nejsem dobrý mazač:)
(Odpověď na dotaz uživatele Zbyněk z 19.1.: Sysel:
Díky za informaci, zrovna tuhle trasu chceme jet zítra. Ještě bych se chtěl zeptat, co jsi mazal. Je to na modrý extra nebo jsou stopy ledovaté?)
Hrubý Jeseník
Vloženo 19.1.2019 20:36
Tak nám začala bruslařská sezóna. Jel jsem z Lipiny od chat na Oldřichovský kopec, vrtule, Horní Loděnici, Hraničné Petrovice do Jívové a zpět.

Kvalita krusty není všude stejná, někde na můj vkus moc ledovaté, někde (při krajích lesa) měkké, ale celkově dobré a docela rovné, i sjezdy bezpečné. Nejlepší asi ve vrcholových otevřených partiích. Občas byla k vidění stará zmrzlá stopa, snad by se v ní i dalo jet, slušné mi to v tomto směru přišlo od petrovických vrtulí do Jívové. Slunečno, mrazivo, takřka bezvětří, bílé pláně s jiskřícím sněhem a nikde nikdo - připadal jsem si jako někde v Laponsku. Výhledy také pěkné. Byly krásně vidět hřebeny Jeseníků s Pradědem, Slunečná, Malý a Velký Roudný nebo Červená hora. Kriticky hodnotím pouze svůj fyzický výkon... holt bruslit po dvou letech není jen tak :-). Dole na Prabábě, jak se láme terén, už leze tráva, ale zatím se dá sjet až k lesu. Za celý výlet jsem potkal jednoho běžkaře u Jívové a pak jednoho šternberáka u loděnických vrtulí.
Nízký Jeseník
Vloženo 19.1.2019 20:36
Stará ves- Stříbrné Hory - Horní město - Rýmařov. Sněhu dost, projeto dnes rolbou. Za mě výborné.
Hrubý Jeseník
Vloženo 19.1.2019 19:09
V okolí Jívové je sněhu dost - je zmrzlý, ale ve stopě se docela jet dá, když se dobře namaže. Bohužel jsme jezdili jen v okolí Jivové, takže nevím, jak vypadá trasa až do Domašova. Běžkařů byla vidět po okolních kopcích celkem dost.
Cesta Jívová-Pohořany celkem děs, místy se dá, ale většinou je to ledovka anebo úplně rozrejděná. V okolí Pohořan sníh ještě docela je (taky zmrzlý), ale kousek níž po Pohořanama už prudce ubývá, cesta směr Kopeček nepřipadá v úvahu.
Nízký Jeseník
Vloženo 19.1.2019 18:37
Annenská Huť v 9 hod. -13st, cesta na Škaredou jedli jen hluboká stopa od traktoru na hranici sjízdnosti, dál slušná stará stopa na Žlutý potok, dál na Alfrédku čerstvá parádní rolba. Skluz na promrzlém sněhu velmi tupý.
Zpět odbočka ze Škaredé jedle po zelené zn. hnus na hranici sjízdnosti, louky pod Ptáčníkem najeta čerstvá rolba. Parádní slunný a mrazivý den.
Hrubý Jeseník
Vloženo 19.1.2019 12:10
Skritek - Hvezda - Rabstejn - rano krasna dvojstopa i prostredek na brusleni,skoro celou cestu,jen posledni 3 km ze Sedla Skritek na Skritek jel jen skutr a stopa byla trochu rozjezdena. Krasne lyzovani

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Hrubý Jeseník
Vloženo 18.1.2019 21:57
Zdravím. Jak jsem psal. Byl jsem přes kopec vedle. Všechno bude docela zmrzlé, tvrdé a zafoukané, žádná slast. Nechal bych to na později (za týden) nebo je potřeba vyrazit jinam hodně nahoru, kde nepršelo (Skřítek, Nová Ves a pod).
(Odpověď na dotaz uživatele Peťa Běžkař z 18.1.: Zdravím pěšáky bílé stopy. Nemáte někdo info jak to vypadá na trase Domašov nad Bystřicí - Sv. Kopeček? Chtěl bych vytáhnout moji, tak aby to nebylo naposled....:o))
Nízký Jeseník
Vloženo 18.1.2019 19:26
Lipina - letiště - cíl Ecce Homo. 14:30 -2°C, severní slabý vítr, zmrzlý sníh, celkem tak 15-20cm, krusta 2cm, která se nepropadá pod běžkami, hodně krabatý povrch +-1cm, Jezdili jsme kolem lesa od modré TZ po louku nad Novou zatáčkou. Původní stopy jen někde, většinou zaváté a natavené a později zmrzlé. Kolečko kolem chaty Lipinky je propluhované technikou (fakt díky), ale je tam tak 5-10cm rozdrbaného zmrzlého sněhu. To jsem odmítnul jet.
Pozn,: Nad Lipinskou křižovatkou je již místy vidět zem. Na Prabábě z cesty je vidět tráva - tam to snad ani už nejde jezdit. Při sluníčku to bylo pouze pěkné vyvětrání. Jeden jiný běžkař jel z Dalova uvedenou trasou přes Novou zatáčku k Lipinské křižovatce, ale 1x projetá stopa, jakoby nic.
Nízký Jeseník
Vloženo 18.1.2019 17:59
Byli jsme dnes, trasy upravené. Lyžarů plno.
(Odpověď na dotaz uživatele Jana K. z 17.1.: Dobrý večer, jak prosím vypadají trasy z Ramzové na Paprsek nebo kam se vydat z Ramzové po okolí na běžky? Děkuji)
Rychlebské hory
Vloženo 18.1.2019 8:18
Skřítek
večer v cca 19 hod jsem projel na běžkách trasu Skřítek - Rabštejn-Hvězda-Skřítek. Je poměrně hodně nového sněhu ( 10-20 cm), místy závěje, projeto pouze o běžkařů, skate nereálný, teplota - lehce nad nulou. U Rabštejnu kvalita sněhu horší, ale kolem Skřítku parádní. Chce to ale rolbu na úpravu, vlivem závějí to je spíš o chůzi než o běžkování.
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.1.2019 20:36
Trasa: Skřítek - Hvězda, na začátku rolbou upravená stopa, která po cca 2 km končí, dál už jen prošlápnutá stopa, takže jsem se otočila a zkusila Skřítek - Žlutý potok, kde byla dnes čerstvě strojově upravená stopa, jelo se výborně.
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.1.2019 18:30
Dnes jsem projel okruh Zbojnická,perfektní stopa,místy spadlé větve,stromy.
Králický Sněžník
Vloženo 16.1.2019 13:34
Zdravím,
ze Staré Vsi můžete jet kolem Ptáčníka na Žďárský potok a dále kolem Škaredé jedle na rozc. Žlutý potok. Odtud buď stejnou cestou podél potoka nebo přes kopec blíže silnici zpět na Žďárský potok. Lze také pokračovat na Skřítek nebo přes Zelené kameny na Alfrédku. Tady už je ale náročné stoupání.
Další možností ze Staré Vsi je vyrazit na druhou stranu na Výhledy, Kamennou horu, Horní Město, Rýmařov. Vyjma stoupání na Kamennou horu jde o lehký terén s minimem lyžařů. Nedoporučuji ale za větrného počasí. Stav stop můžete sledovat tady: http://bilestopy.cz/cs/vychodnijeseniky/rymarov Pár fotek z této lokality: https://plus.google.com/photos/100963182590207801178/albums/6529564753882147713
(Odpověď na dotaz uživatele Vít z 16.1.: Ahoj ,
Chtěl bych v pátek 18.1.vyrazit z Staré Vsi někam na běžky .Nikdy jsem tam nebyl .Prosím o nějaký typ na upravenou stopu pro začátečníky .Díky)
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.1.2019 12:57
Nad Karlovem-Mravencovka-Alfrédka-dopoledne nic nebylo upravené,jen zasněžené trasy cca 20 cm čerstvého sněhu.
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.1.2019 14:28
Od nedělního večera připadlo tak 7 cm. Ke Kukačce stopa dobrá, dál totální oraniště, navíc je to ztvrdé a nedá se v tom pořádně jet - nedoporučuji. Spojovačka k Modré studánce zmizela, prošlápl jsem novou, ale dlouho to asi nevydrží. Nahoře chumelenice a silný vítr. Okruh kolem Lipinky jakž takž. Hlavně ze strany od chaty trochu divočina. Místy nebylo vůbec vidět kudy jet. Jiný běžkař pak obnovil stopu kolem lesa mezi posedem a modrou TZ a tato stopa je slušná. Po jedenácté to začalo docela lepit, tak jsem to vzal zpátky po žluté TZ a moc dobrý nápad to nebyl. Studená cesta plná kolejí, o nějakém běžkování se nedá moc mluvit. Propojka ke Kukačce o něco lepší. Dál už OK až na ten lepivý sníh. Vydržela i stopa kolem svodidel, přes Prabábu ale vše zafoukané, tak jsem si prošlápl novou. Kupodivu to šlo pěkně, sníh se moc nebořil, ani nelepil. S jedním přenášením jsem pak sjel až ke Kiosku. Nahoře minimálně čtvrt metru, dole 5-10 cm sněhulákového sněhu.
Nízký Jeseník
Vloženo 15.1.2019 12:13
Asi takto
(Odpověď na dotaz uživatele Marena z 15.1.: ad Jana: při vkládání je tam druhá záložka "Přidat dotaz", pak se dá odpovědět přímo.
Obecně platí: kamkoli, kde je to projeté rolbou - mrkněte na bilestopy.cz. JInak z Ramzové dolů do Horní Lipové, další možnost z Petříkova po magistrále na Paprsek.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.1.2019 12:33
Nová Ves - Mravencovka - Alfrédka - Pod Malým kotlem - Mravencovka - Nová Ves
Jeli jsme navečer, s čelovkou. Čekala nás čerstvě urolbovaná stopa. Bylo to parádně tvrdé a rychlé, na modrý vosk. Rolbu jsme potkali cestou na Alfrédku, jak se vracela. Nahoře začalo chumelit, takže cestou zpět už byly stopy dost zapadané.
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.1.2019 8:32
Už nevím, kdo se ptal na prechod z Seraku, my teda byli jen u chaty, ale vse zafoukane, mega zaveje...a horska sluzc nedoporucuje hrebenove tury.
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.1.2019 19:14
Trasa: Stará ves - Alfrédka - Pod Zelenými kameny - Žlutý potok - Stará Ves
Vcelku příjemný okruh, cca 20 km dlouhý, třetina do kopce, třetina po rovině, třetina z kopce. Kdybych ho šel znovu, asi bych šel opačným směrem (sjezd od Alfrédky je plynulejší a tudíž delší).
Sněhové podmínky: Výborné, v dolině kolem 30 cm, nahoře určitě přes metr, velké množství čerstvého sněhu, teplota pod nulou, zima jako v pohádce.
Stopa: Do kopce i z kopce (tzn. Stará ves - Alfrédka a Pod Zelenými kameny - Stará ves) nebyla žádná stopa, jel jsem prakticky v panenském terénu kvůli novému sněhu, který všechno zakryl, do prašanu jsem se každý krok propadal nad kotníky. Po vrstevnici od Alfrédky k zeleným kamenům byla stopa prošlápnutá od celkem 6 lidí (z nichž jeden jsem byl já), strojovou úpravu nečekejte. Okruh kolem Ostružné projetý ani prošlápnutý nebyl.
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.1.2019 16:57
Tentokrát jsem šel běhat a vzal to zároveň jako průzkum stavu sněhu po oblevě a včerejším dešti.
Nad Šternberkem (Kiosek) spíš jen zbytky mokrého sněhu (nesjízdné). Dál a výš od města sněhu přibývá a mění se na jemný vatovitý. Od 500 m n.m. možná i níže v noci něco připadlo (potvrdila to i webkamera v Domašově n.B.) a u lipinského hřbitova určitě 15 cm je. Běžel jsem dál v koleji auta na křižovatku a po Ecce Homu do Černé zatáčky. Stopa směr Kukačka přežila a i když je trochu zapadaná, půjde ji použít (pokud ji někdo nezničí). Sněhu dost a držel se i v korunách, což je dobré znamení. Také tu na rozdíl od otevřených prostranství moc nefoukalo. Při seběhu do Krvavé zatáčky se vrstva sněhu rychle ztenčuje a od 400 m n.m. je to tak na hranici sjízdnosti. Haná komplet bez sněhu.
Nízký Jeseník
Vloženo 14.1.2019 16:38
Ve stredu to vypada ze aspon po 6te ranni uz spis nebude snezit. V utery na to co mozna dosud vyslapli bezkari napadne kolem dalsich deseti cisel, takze zadna stopa minimalne ze Seraku videt nebude. Ale je to tam jak v pohadce dle webkamer. Do kopce makacka, ale zas z kopce se to v tom prasanu pojede tahlymi obloucky vyborne, ani nebude treba zadne skialpy. Od CH na Svycarnu uz bude vetsi sance ze bude proslapnuto, jestli projedou rolbou tezko rict. Neslapat moc na svahy nad 30stupnu, lavinove zpravodajstvi https://www.horskasluzba.cz/cz/pocasi-na-horach/lavinova-predpoved/jeseniky

(Odpověď na dotaz uživatele Rada z 14.1.: Ahoj. Myslíte, že půjde udělat ve středu 16.1. přechod z Ramzové na Ovčárnu po hřebenu? Díky. Rada)
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.1.2019 16:19
(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 14.1.: Jde prosim nekde najit, kde jezdily rolby v Jesenikach? Neco jako je skimapa.cz v Jizerkach? Nebo na to v Jesenikach vsichni "kaslou"? Diky.)

http://bilestopy.cz/cs
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.1.2019 8:57
Karlov-Mravencovka-Alfredka-Ostruzna, celý víkend sněžilo cca 15cm, stopy projeté pouze v pátek, o víkendu největší nápor běžkařů a všichni znechuceni úpravou stop se vraceli zpět. Nenašel by se někdo odpovědný, kdo může do problematiky úpravy stop mluvit a ty dva pány (nechci tady jmenovat) co mají na starost úpravu v okolí Karlova vyměnit a dosadit tam někoho schopného, který vyjede dle dané situace a né jen striktně v úterý a pátek a ještě podle nálady? Peníze na to dostávají z kraje, jen se jim nechce a odnáší to X desítek běžkařů. Děkuji
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.1.2019 22:06
Ze Slamenky pres U sedmi cest a U Johanese na Vistu. Pul metru noveho snehu, zadna stopa, obcas snih a obcas slunce, nikde nikdo, absolutni parada. Po ceste aspon 10 cerstve padlych stromu takze rolba hned tak neprojede.
Králický Sněžník
Vloženo 13.1.2019 20:40
ČHS - Švýcárna - Praděd - Petrovka - Kouty, nikde ani (čerstvá) stopa po rolbě, někde návěje do pasu, na Pradědu dost foukalo, dohlednost 50m, tak tam nebylo narváno, mají tam tmavého, několikrát jsem neodolal, což se projevilo ve sjezdu + takové to světlo, ve kterém nevidím muldy, dole v Koutech už to padalo dost mokré, podařený vejlet
Hrubý Jeseník
Vloženo 13.1.2019 18:48
Horské louky okolo Branné a dál na Ostružnou. Stopa zavátá, před námi prošlápnul běžkař. Po odbočce na Ostružnou stopa skoro žádná. V druhé polovině se sníh začal lepit, jinak dobrý. Sněhu obecně dost, určitě přes půl metru.
Nízký Jeseník
Vloženo 13.1.2019 18:11
Karlov - Mravencovka - Nová Ves - Jelení - Nad Karlovem - Karlov
Sněhu spousta, ale ohromně lepil (ještě, že mi nějaký super chlap namazal lyže modrým voskem, díky). Ráno byla stopa jen prošlápnutá, kolem poledne projetá rolbou. Počasí fajn.
Hrubý Jeseník
Vloženo 13.1.2019 14:55
Od závory jsem bruslit než došli síly asi 3 kilometry za Vileminkou jsem to vzdal. Neupraveno o tom jsem věděl. Na tvrdém podkladu leží 10-20 cm nového sněhu. Bylo to peklo na skate. Na klasiku nejspíš dobré
Králický Sněžník
Vloženo 13.1.2019 13:36
Ecce Homo (černá zatáčka cyklo 6009) - U Kukačky a zpět. 10:15 0°C. Drobné sněžení nebo bez srážek. Mokrý sníh, prvních 1300m až rozbředlý. Od zatáčky za krmelcem již nevyjeto auty a jen projetá běžecká stopa - velmi slušná (letos zde zatím nejlepší i v zatáčkách). S každým stým délkovým metrem směrem ke Kukačce se zvyšuje zasněžení a to i stromů a vykresluje se zimní ráz krajiny. Větší vlhkost vzduchu, nad hlavou mlha místy i propadlá na zem (plicní lázně), v lese a do údolí viditelnost dobrá, nahoře do 80m. Potkali jsem dalších 5 běžkařů a krásné stádo muflonů.
Nízký Jeseník
Vloženo 16.1.2019 23:20
Nádraží Červený Potok - Schronisko - polskou stranou na Palaš - Ramzová. viz www.bilestopy.cz (Polsko a ČR) Na polské straně rolbou projetá celá trasa od chaty Schronisko až na Velký Šengen. Na polské straně téměř nikdo ve stopě. Paráda.
8:30
8:30
9:42
9:42

» Zobrazit všechny fotky (celkem 12) + jejich polohy na mapě

Králický Sněžník
Vloženo 16.1.2019 22:11
Z nádraží Ostružná kolem větrníků na rozcestí Pod Stráží a potom vlevo do Branné. Po počátečním stoupání jsou to již rovinky. Viz zimní verze mapy.cz a bilestopy.cz

(Odpověď na dotaz uživatele Jana z 15.1.: A muzete nekdo poradit trasu pro uplne zacatecniky? Z Ramzove nebo Ostruzne?)
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.1.2019 22:11
Z nádraží Ostružná kolem větrníků na rozcestí Pod Stráží a potom vlevo do Branné. Po počátečním stoupání jsou to již rovinky. Viz zimní verze mapy.cz a bilestopy.cz

(Odpověď na dotaz uživatele Jana z 15.1.: A muzete nekdo poradit trasu pro uplne zacatecniky? Z Ramzove nebo Ostruzne?)
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.1.2019 9:41
Chata ve Stříbrnicích. Pro ulehčení výstupu na Návrší jsme zkusili vlek Babeta. Byla nás ale velká výprava, tak jeden ne zcela místní vyrazil od konce vleku přímo do lesa (bylo tam něco prošláplého). Nebyl to dobrý nápad, hromada sněhu a stopa prudce do kopce. Původně jsem chtěl sjet k sjezdovce pod Návrším a kolem nahoru. Takže jsme se tím lesem trápili skoro hodinu. Nahoře stopa od Hynčic zasněžená (další snížek v neděli). Od Návrší jsme pokračovali ke Kapličce a někteří dál na Kladské sedlo. Trasa opět mírně zapadaná, ale jezdí poměrně dost běžkařů, takže stopy vyjeté. Na Kladském sedle mají u bývalé celnice takovou volně přístupnou občerstvovnu s automatem na pochutiny který je ale mimo provoz. Zpět jsme se vraceli stejně, sjezd do Stříbrnic po silničce rychlý ale dá se brzdit (zatím není ledovka).
Králický Sněžník
Vloženo 12.1.2019 23:32
Ramzová - Smrk (tolik sněhu tam nebylo několik zim) - M+V.Šengen - Paprsek - Větrov - Starý kopec -StM, chvíli i manšestr, ale většinou trochu zapadaná nebo starší strojová, na Paprsku husto, ale oni to tam zvládají, ve sjezdu do StM jsem si pomohl hlubokým sněhem, byl už trochu těžší, měl jsem zažehlený starý zelený stoupací Skivo za 2,50 Kč a nakonec jsem na něj nic nepřidával
Rychlebské hory
Vloženo 12.1.2019 22:59
Skřítek - Hvězda a zpět + červený okruh, idealní podmínkky ...
Hrubý Jeseník
Vloženo 12.1.2019 22:06
Jezdil jsem dnes v dobe 9:30-13:30 na trase Skritek - Alfredka - Maly Kotel - Mravencovka a zpet. Stopa strojove neupravena, zavata. Proslapnuto lyzari. Vypadalo to, ze rolba tam jela naposledy vloni. Okruh kolem Ostruzne byla ztrata casu. Kdybych vedel, ze nebude upraveno, nebudu se s*at 80 km autem a pujdu nekde pobliz bydliste. Zdravim rolbare. Jinak bufet na Alfredce v provozu utery-nedele 10-16 hodin, takze v tomhle super.
Hrubý Jeseník
Vloženo 12.1.2019 20:44
Jesenická magistrála: Stará Ves - Žďárský Potok - U Škaredé jedle - Žlutý potok - směr Pod Zelenými kameny. Skvělá úprava, dokonalá strojová stopa, kolem Podolského potoka stopy dvě (po Žlutý potok), vedle většinou pás na bruslení, 500m úsek v lese mezi Žďárský potokem a křižovatkou U Škaredé jedle byl divočejší. Sněhu hodně, ale kolem nuly, takže mazání nebylo dokonalé. Naprostá spokojenost.
Hrubý Jeseník
Vloženo 12.1.2019 19:52
dnes v 10 hod z Huzové po modré značce na Dalov. Neprojetá zasněžená stopa. Nad Dalovem u kříže těžkl sníh. V lese k Modré studánce pěkná stopa. Na poli do nové zatáčky, pastviny k lipinské křižovatce - stopy jsou dobré. Nad Šternberkem těžký vatový sníh, hodně lidí, psi....Ráno -2, odpoledne +2. Sem tam něco poletovalo, viditelnost dobrá, nízká oblačnost
Nízký Jeseník
Vloženo 12.1.2019 18:25
Skřítek-Hvězda, strojově upravená stopa i pro začátečníka velmi příjemná cesta. Zpátky jsme jeli přes sedlo, odkud byla ke Skřítku stopa dost rozbitá, neupravovaná a bylo tam dost lidí. Trochu sněžilo, ale děti si to užily.
Nízký Jeseník
Vloženo 12.1.2019 18:23
Byl jsem dnes z Bedřichova na Skřítek a zpět přes Hvězdu na Rabštejn a zpět dolů do Bedřichova, podmínky bez problémů stopy dobré.
Nízký Jeseník
Vloženo 12.1.2019 18:12
Jívová-Hraničné Petrovice-Jívová, 10 cm nového vlhkého sněhu, 0 st, a jen lehce vane !, dohlednost do 500 m,
mraky běžkařů od vlaku z Domášova,najetá stopa nerovná umydlená, razili jsme raději novou stopu a na červený do celkem šlo. Sněhu celkem cca 30 cm
Nízký Jeseník
Vloženo 12.1.2019 17:11
Dnes pecička. Z Ramzové na Paprsek a ani nevim kudy zpět.
Chybí jen sluníčko. Jinak totální pohoda
Hrubý Jeseník
Vloženo 12.1.2019 16:03
Moravský Beroun-Hraničné Petrovice-Jivová-Pohořany-sv.Kopeček (ZOO-sundání běžek). Celkem 22 km.
Celá trasa sjízdná bez obtíží.Navíc od 11hod až po sjezd k Radíkovu sněží,takže zítra určitě sjízdné taky.
Nízký Jeseník
Vloženo 12.1.2019 14:58
Lipina, teplota v 9:00 -1,5°C, 12:00 kolem 0°C, vatový, ale málo lepivý stejnozrnný sníh v celé výšce 20cm, který od spodu odtává. Freeride na sjezdovce - buben. Nahoře v lese padlé břízy zcela znemožňují průjezd.
Nízký Jeseník
Vloženo 12.1.2019 14:01
Sumperk a okoli - snehu je nad 300m dost,netreba jezdit nahoru,komu staci slapnute stopy na klasiku. Okruh Nove Domky-Nad lomem-Nad skalami po zlute a zelene,jen se vyhnout Mestskym skalam po ceste okolo. Nikde to nedrhlo,stopa celou cestu,dole projete traktorem,nahore krasny prasan. Lehce nad nulou.
10:44
11:25

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Hrubý Jeseník
Vloženo 12.1.2019 12:29
I vzhledem k avizované oblevě jsem vyrážel do stopy už 7:45. Přes noc napadly asi 3 cm spíše vatovitého sněhu, takže to trochu lepilo (nahoře více, vrstevnice kolem Kukačky lepší). Projel jsem vše, co bylo najeto v předešlých dnech. Stopy zatím ve slušném stavu, nezafoukané. Oblačno, mlha, teplota se držela lehce pod nulou. Dole sníh umydlenější tj. lepší na skluz, horší na odraz. Nakonec jsem dojel bez sundávání lyží až na Kiosek (zítra už to asi nepůjde, v lese nad Šternberkem sníh odtává). Na to, že je sobota, jsem potkal všehovšudy jen čtyři lyžaře a to až při návratu domů.
Nízký Jeseník
Vloženo 14.1.2019 9:34
V pátek jsme projeli okruh Zbojnická (pod Klepáčem), na podložce projeté někdy koncem předchozího víkendu asi 5–10 cm čerstvého sněhu, jinak to jelo hezky. Podle www.bilestopy.cz zřejmě rolba projela odpoledne nebo navečer. U Zbojnické chaty je podezřele nalomený strom (pokud ho neshodí aktuální vítr), takže tam raději bacha.
Jinak paráda, sněhu jak v Rusku.
Králický Sněžník
Vloženo 11.1.2019 20:22
Zdravím, jel jsem trasu Hrubá Voda-Jívová-Pohorany-Veska a zpět, všude 15-20cm sněhu, horší byla jen trasa mezi Pohořkama a Jivovou, kde bylo trochu méně sněhu, jinak vše sjízdné a bude i zítra i s případnou menší oblevou. Moc lepších dnů, jako dnes, už nebude.
Nízký Jeseník
Vloženo 11.1.2019 20:09
Dnes po středeční trase. Stopa ke Kukačce slušná. dál k silnici dost poničené lesní technikou, propojovačka k Modré studánce dobrá (na Mirkovo přání jsme to protáhli přímo po lesní cestě). Okruh kolem Lipinky také poničený klaďákem, ale ne tolik, dá se. Prošlápli jsme ještě stopu po loukách krajem lesa a přes Novou zatáčku a Prabábu se vrátili domů. Nad křižovatkou vyšlápnuté kolečko - celkem dobré, Prabába nic moc. S jedním přenášením jsme sjeli až ke Kiosku. Tady je to ale už na hraně. Nahoře 15-20 cm, bezvětří, od lehkého sněžení po skoro jasno. Teplota něco málo pod nulou.
9:12
9:37
9:51
10:03

» Zobrazit všechny fotky (celkem 9)

Nízký Jeseník
Vloženo 11.1.2019 17:48
Dnes s jorkšírem na Libavé u Mrskles okolo bunkru,15 cm sněhu,teplota -3,vosk Swix -1 až -7 ,bezva sníh,jasno,bezvětří
Nízký Jeseník
Vloženo 11.1.2019 6:13
Hraběšice - Skřítek, na Traťovce okolo -2°C trochu zapadaná strojová stopa, která byla však slušně projetá od lidí.
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.1.2019 20:36
Dnes jsem jel Zbyňkovu trasu z 9.1.2019. Teplota v 15:30 -1°C . Po Kukačku docela dobré ( stopa i sníh, přimrzlé, závětří), kromě rozrajtovaných zatáček od natěšených majitelů lakatošů a pod. Zde se pohyboval muflon. Od Kukačky dále mnohde rozjetá stopa od lakatošů, kterou jsem zkoušel držet či dotrasovat středem cesty - malá hrůza. Za kukačkou je to natrasováno ještě po žluté nahoru, ale to jsem nejel. Cesta směrem k Dalovskému jezírku od konce cyklostezky dobrá, ale po výjezdu trasy na pole převálcováno traktorem. Lepší by to bylo trasovat původní lesní cestu až k horní závoře. Dál jsem pokračoval kolem Modré studánky až na výjezd z lesa na úrovni cíle Ecce homa. Zde vysněženo OK, ale také místy čerstvě poježděno Lakatošem (už by jim to měl někdo vysvětlit....). Od tud podél lesa po louce směrem k Nové zatáčce jsem již musel trasovat. Zde mírná krusta krytá 2cm prašanu, celkem tak 20cm. Přes lesík u zatáčky jsem šel pěšky- je to projeto motorkou. Pak jsem se napojil na treninkové kolečko na loukách nad křižovatkou nad Lipinou- zde již někde lehký prosak sněhu od země - horší sníh do 15 cm, ujetá stopa. Za tmy jsem dojel a ještě potkal dva jezdce s čelovkama, kteří na cross protrasovaly kolečko po Prabábě. Časově tedy delší, než jsem čekal, ale dobrej trénink a úžasná večerní atmosféra při zpátečním dojezdu nad osvětleným Šternberkem s pozadím Olomouce. Tak to snad budou mít z Dalova sobotní lufťáci jednodužší...
Nízký Jeseník
Vloženo 10.1.2019 17:18
Stará Ves-Alfrédka,-2°C,po Žlutý potok hluboká stopa,pak nahoru projeto rolbou +3cm sněhu z noci,jedna stopa prošlapaná běžkaři
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.1.2019 14:43
Jel jsem dnes z Lipiny k silnici a podél svodidel do Černé zatáčky. Zde jsem narazil na stopu ze včerejška a pokračoval po ní po vrstevnici kolem Kukačky až k silnici pod Dálov. Sníh mokrý hrubozrný o síle 5-10 cm. Od Kukačky sněhu více a hlavně se úplně změnila struktura na jemnou pomalou vatu. Stopa průměr, ale v těchto podmínkách to ani moc lépe vyjet nejde. Až na zatáčky úplně rozježděné auty nakonec ale vcelku dobré. Od silnice jsem prošlapal stopu k Modré studánce a dál okruh kolem chaty Lipinka. Nahoře mlha, trochu větrno a drobné sněžení (vata). Výška sněhu asi 15 cm, kameny nelezou, jen někde (hlavně na loukách) stopa natává od země (stále ještě chybí pořádný podklad). Zpět jsem jel stejnou cestou. Na Prabábě jen jedna hodně měkká stopa středem. Suma sumárum dnes docela dřina, ale zimní atmosféra úžasná. Teplota kolem nuly, ve Šternberku + 3°C.
Nízký Jeseník
Vloženo 9.1.2019 10:43
Skřítek -> Jelení -> Ovčárna -> Petrovka -> Kouty
Hodně čerstvého sněhu, vítr, sněžení.
Stoupání na hřeben v pohodě, v některých místech se ale hůlky bořily až po ručku. Hřeben po Jelení byl dobrý, dále návěje (zde klasika). Cesta na Švýcárnu a dále byla i přes nedávnou úpravu kompletně zasněžena. Byla to dřina - odrážet jsme se museli i v klesání na Kamzík.
22:12
22:12

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Hrubý Jeseník
Vloženo 7.1.2019 9:25
Letošní první svezení. Nová Ves - Maravencovka - Alfrédka - Ztracené kameny. Sněhu tak kolem 35 cm někde sfoukaný. Celkem pěkné svezení. Teplota - 5 až -7 vítr a sněžení. Velké plus- bufet na Alfrédce otevřen od 10,00h. Jinak fůra lidí na Nové Vsi málem dopravní kolaps.
Hrubý Jeseník
Vloženo 6.1.2019 21:39
Rýmařov- Stará Ves- Žďárský potok-Kamenná hora- Janovice a zpět
16km, Z Rýmařova stopa v 11:15 rozbitá. Nejhorší úsek ze Staré Vsi nad hřištěm směrem nad Katr. Nejlepší stopa byla od Staré Vsi-nad Anenskou Hutí dále až do Janovic, kde je také nejvíce sněhu cca 25-35cm. Závěrečný úsek okolo Edrovic pak byl asi dodatečně strojově upraven, protože ráno to tam bylo všelijaky. Kolem Kamenné hory byly stopy již docela zafoukané, ale dále od vrcholu v lese úplná pohoda, jelo to skoro samo z kopce dolů až k Novému Poli. Celý den trochu sněžilo.
Hrubý Jeseník
Vloženo 6.1.2019 20:48
Dnes trasa Branná - Ostružná - Císařská bouda - Paprsek - Větrov - Pod Starým kopcem (Staré Město). Vyvezli jsme se lanovkou (zadarmo). Celá úsek po loukách Branná - Ostružná zafoukaný (projeto cca pátek/sobota), sníh na povrchu zmrzlý, pod ním prašan (ale v pohodě). Ostružná - Paprsek - Větrov krásný čerstvý sníh, projeto rolbou. Sjezd z Větrova spíš pro masochisty - rolbou projeto někdy dávno, kusy sněhu, zafoukané, namrzlé na povrchu - nedá se plužit, mimo stopu se sníh propadá. Serepentiny v nejprudší části jen pro kvalitní sjezdaře.
Rychlebské hory
Vloženo 6.1.2019 20:46
Trasa Skřítek - Žlutý Potok - Pod Zelenými Kameny - Alfrédka a zpět. Po zelené kameny zavátá stopa, ale prošlápli jsme si ji. Sněhu hromada, kvalita super.
Nízký Jeseník
Vloženo 6.1.2019 17:15
Přejezd z Hvězdy na Rýmařov
Kapitánská cesta větrno, částečně zafoukané, na skluz ale slušné, na odraz ještě lepší, sjezdy bezpečné. To samé i od vodárny na Mravencovku. Tam projety všechny cesty rolbou a díky závětří ve velice slušném stavu. Stopy rychlé, vymrzlé. Jeli jsme na Karlov a dále přes Jelení na Novou Ves. V úseku Nad Karlovem - Jelení je několik vytátých míst, které lze objet, v jednom případě překročit. Jinak OK. Pokračovali jsme přes stadion na Janovice chvíli v turistické stopě, posléze freeride. Pláně byly pokryté tenkou krustou, která se nebořila, takže i tady bez problémů. Z Janovic kousek pěšky a kousek (zám. parkem) na běžkách na Nové Pole a nakonec do Rýmařova na stadion v turistické stopě vyjeté po zafoukané úpravě skútrem. Tady je méně sněhu a občas prosakuje zespodu voda, ale hroudy nelezou a s opatrností je to i na lepší lyže. Teplota lehce pod nulou, místy drobné sněžení. Nad 800 m n.m. odhadem 30 cm sněhu, nad 1000 m n.m. bude přes 50 cm. Mazal jsem červené Toko univerzál a ve stoupáních držel parádně. Pro mě zatím nejlepší letošní svezení.
Hrubý Jeseník
Vloženo 6.1.2019 14:53
Zbojnicky okruh - rolbou projeto hned z rana,bohuzel v 9 hodne zafoukane ale i tak v pohode se to dalo proslapnout
Snehu je vic nez dost
Za me spokojenost
10:06
10:28
10:53
11:03
Králický Sněžník
Vloženo 5.1.2019 20:06
Z Horního Města ze hřiště směr Sfinga (potud strojová stopa), dál na Výhledy a Žďárský potok - stopa od běžkařů. Trošku zavádějící mapky na stránkách Bílé stopy - podle nich projeto rolbou celé. Dopoledne -1°C, odpoledne to hodně měklo, +2°C.
Hrubý Jeseník
Vloženo 5.1.2019 19:47
Velké Vrbno - Paprsek - Velký Šengen - Paprsek - Velké Vrbno. Sněhu hodně, Paprsek hlásil 97cm, strojová stopa, na Velkém Šengenu místy poničená, ale i tak dobré svezení. Bylo kolem 0, celou dobu sypalo a foukal vítr. Přesto mraky běžkařů, na Paprsku fronta až ke dveřím.
Rychlebské hory
Vloženo 5.1.2019 19:04
Projeli jsme takovou naši malou specialitu, tedy od motorestu Skřítek po modré k silničce na Rabštejn, ale dál po okruhu kolem Alice. V tom případě nic mimořádného. V pátek večer jela rolba, takže stopa mírně zapadaná. Po sjezdu k Hvězdě jsme pokračovali na Rabštejn. Tady už byla stopa trošku mýdlovatá jak se oteplovalo. U hospody mají v ohrádece prasátko.
Pak pokračujeme zpět na Hvězdu a sjezd na Traťovku. Tady už zřetelné oteplení. Váhali jsme mezi žlitou na Anenský Dvůr, ale tam asi bude míň sněhu (je tam prý na lesní cestě makadam), ale protože to už trošku známe, u Hraběšic jsme sjeli na zelenou TZ k Sobotínu. Lesní cesta byla projeta nějakým gazíkem, takže posloužilo jako provizorní stopa. Trasa poměrně dlouho drží vrstevnici nad 600 m takže je tam kolem 25–30 cm sněhu. Zelená značka drží souběh až k rozcestí Farský vrch, pak už je cesta bez značení, ale je blízko civilizace takže není kde zabloudit. Sněhu sice ubývá, ale vydrželo nám to skoro až k Petrovu nad Desnou, konkrétně na Aktos, kde se pasou krávy.
10:06
10:33
11:20
12:15

» Zobrazit všechny fotky (celkem 7)

Hrubý Jeseník
Vloženo 5.1.2019 15:32
Dnes jsem byl bezkovat na Pohoranech,kolem poledne již cca 2 nad nulou,lehké snezeni,max 10 Cm snehu,místy prosakuje zem,stopy od běžkařů,spousta pěších
Nízký Jeseník
Vloženo 5.1.2019 14:27
Snezi. Rano vsude,ted uz jen od 700mnm,dole dest. Ramzova-Petrikov-Smrk-Lesni bar-Horni Lipova-rolbou projete stopy vcera nebo dnes po cele ceste,prasan a nahore lehce pod nulou. Stopy rychle zapadavaly snehem. Cesta cela krasne jetelna na klasiku.
Rychlebské hory
Vloženo 4.1.2019 17:19
Trasa Skřítek po zelené na Hvězdu, dále Rabštejn a po modré zpět Skřítek + červený okruh Závora - po dvoudenním sněžení pouze vyšlápnutá stopa, přibylo cca 20 cm prašanu.
Hrubý Jeseník
Vloženo 4.1.2019 13:23
Dnes ráno jsem udělal průzkum v okolí Dálova (Modré studánky). Leží 5-10 cm prachového sněhu bez podkladu. V lese nesjízdné (kameny), pole (řepka) sjízdné velmi problematicky (hroudy, hrbolaté), louky přece jen o něco lepší. Vyjel jsem provizorní kolečko viz. https://mapy.cz/s/3j1rE . Na tu bídu nakonec spokojenost a dalo se i trochu sklouznout. Nejvíc sněhu je podél silnice. Pak jsem pokračoval kolem Břízek a přes Prabábu. Zde plus mínus stejně sněhu jako nahoře a jakás takás stopa, takže jsem v pohodě dojel až k bývalé Vlčkově školce. Zatím je to ale rozhodně na "kameňačky".
Nízký Jeseník
Vloženo 3.1.2019 19:08
Dnes jsem na trase Skřítek-Hvězda našel foťák. Kontakt 728 782 234
Nízký Jeseník
Vloženo 2.1.2019 19:32
Skřítek - Hvězda a malý okruh na Skřítku, -3, asi 15cm čerstvého sněhu a padal další, stopa nožní, místy dvě, bylo to docela pomalé.
Hrubý Jeseník
Vloženo 2.1.2019 15:39
Branna - od rana sype,od 500 mnm jistota snehu,teplota lehce pod nulou. V Branne nad vlekem znacene stopy projete nejsou,slapla jsem si kolecko 2km po poli a za 30 min stopa skoro nebyla videt. Podklad je ledovy a prasanu vsude dost. Vlek bezkare vyveze zdarma,jak inzeruji na strankach,takze super. Do auta pro jistotu pribalte retezy.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Hrubý Jeseník
Vloženo 3.1.2019 12:18
Nebyl jsem nahoře, jen na Alfrédce, ale nějaké stopy nahoru na Jelení vedly. Takže přes hřebenovku to na Alfrédku asi sjízdné bude. Pokud počasí dovolí. Stopu nečekej, nahoře bývá projeto jen od běžkařů, což v tomto počasí vydrží tak 5 min :)
(Odpověď na dotaz uživatele Jakub z 2.1.: Dobrý večer, nevíte prosím zda se dá z Ovčárny k Alfredce, přes Karlov na Hvězdu? Jde mi především o úsek Ovčárna > Alfredka.

Děkuji.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 1.1.2019 23:08
Skřítek 850mnm, 16-17, směrem na Žlutý potok a Zelené kameny. Sněhu dost na závodní lyže. Jedna stopa, vedle na bruslení, sice úzké, ale stačí... Od parkoviště mírně prší, od cca 1000mnm přešlo do hustého chumeleni ... nahoře protaženo na široko, prý jsou dál i stopy, ale neviděl jsem žádnou.

Dole je stopa ledovatá a mokrá, dal jsem stříbrný klister. Docela držel, i když tutovka to nebyla. Bohužel ... jak začal padat čerstvý sníh, tak to začalo namrzat ... brutálně, vubec nešlo jet. Opravdu hrozně podmínky na klasiku ... asi by bylo lepší bruslit. Dole opět déšť, docela silný, tak to zase začalo fungovat.

Parkoviště volné, ale docela mne překvapilo, že mne i ve 4pm zkásli o 50Kč :-)

Nevím jak jinde, ale podle okolí to vypadá, že sníh není minimálně do 700 mm.
Hrubý Jeseník
Vloženo 1.1.2019 22:38
První letošní běžky !!! Dali jsme si okruh Zbojnická. Počasí jak v prádelně, mlha a +1°C, navíc trochu mžilo. V dolní části sníh těžký, nahoře o poznaní lepší. Stopa protažena včera na klasiku i skate. Trochu dřina v té měkčí dolní části, ale nahoře docela OK.
Králický Sněžník
Vloženo 1.1.2019 22:30
Dnes dopoledne trasa Skřítek - orkuh okolo Závory - Hvězda - sedlo Skřítek - Skřítek, první úsek rozjetý po celé šířce do hladka, potom stopy na klasiku a mezi nimi hrbaté a mokré, místy ledovka, na bruslení to není v podstatě nikde. Pak jsem jela zkusit opačnou stranu Skřítek - pod Ztracenými kameny - Alfrédka a zpět, projeté celkem čerstvě rolbou, poměrně zmrzlé a místy dost fičelo spolu se zmrzlým deštěm, ale bruslilo se fajn. Dopoledne skoro nikdo, kolem oběda se to zalidnilo (včetně spousty pěších). Když jsem ve 12 sjela na parkoviště, pršelo, tak nevím, jak to bude vypadat příští dny.
Hrubý Jeseník
Vloženo 1.1.2019 20:53
Paprsek - nahoře pěkný svezení, od parkoviště z V. Vrbna na Paprsek přes Větrov nic moc spoustu pěších
Rychlebské hory
Vloženo 1.1.2019 18:10
Nová Ves - Mravencovka - Pod Malým kotlem - Alfrédka - Pod Zelenými kameny a zpět
po mravencovku bez rolby, ale po cestě se bruslilo dobře..na zmrzlém podkladu byla vrsva ujetého měkkého sněhu (stopa na klasiku po obou stranách od pěších) o Mravencovky čerstvě projeto rolbou -parádní svězení, místy měkčí čím výše tím tvrdší. Na Alfrédce lehce sněžilo.
Hrubý Jeseník
Vloženo 31.12.2018 23:03
Dnes 31.12 dopoledne, polojasno
skoro 10 cm čerstvého prašanu na tvrdším podkladu
Okruhy Skřítku OK.
přírodní stopa, bez rolby
//parkovné 50kč (refundovatelné při útratě v restauraci nad 250kč)//
Hrubý Jeseník
Vloženo 31.12.2018 17:11
Dnes rano.
Nova Ves - Alfreda - Stara Ves - Nova ves
Super. Snehu dost, lidi přiměřeně.
ALFREDKA opet v provozu.
Parada
Hrubý Jeseník
Vloženo 31.12.2018 16:43
Dnes 31.12. odpoledne : Z Červenohorského sedla - Skalní tabule přes Výrovku sjezd do Koutů. Nahoře parádní podmínky, čerstvý prašan. Poslední 4 km sjezdu stopa místy namrzlá. Sněhu dosti. Od chaty U Pelikána už jedině bez běžek. viz. foto
13:56
14:25
14:26
15:08
Hrubý Jeseník
Vloženo 31.12.2018 8:46
CHS smer Serak ted projela rolba a je tu cca 7cm prasanu a lehce pod nulou
Hrubý Jeseník
Vloženo 31.12.2018 0:08
Dnes odpoledne ze Slamníku na Mokřiny a zpět a pak po Jesenické dolů k závoře.
Stopa k Mokřinám projeta údajně včera, ale přes noc a ráno napadlo 5 až 10 cm nového sněhu, takže skate byla dřina, ale klasika OK, byla už prošláplá běžkaři. Pár "skalních" jinak prázdno.
Jesenická magistrála, zafoukaná od Slaměnky až ke klesání k Vilemínce, takže dost trapení.
Od Vilemíny k závoře pohoda, jen o dost víc lidí a i pěších.
Lyže jsem sundal až u parkoviště, sněhu je dost i na "A" lyže
Letos za mě naposledy, tak přeji všem kolegům běžkařům do nového roku čístou stopu, dobrý skluz a hlavně pevné zdraví, bez kterého to prostě nejde.
SKOL!!!
Králický Sněžník
Vloženo 30.12.2018 20:22
Nová Ves u Rýmařova - Mravencovka: pár cm nového prašanu na ledovém podkladu, k Mracencovce postupně sněhu přibývá. Na Mravencovce samotné už je stopa a sněhu dost.
Hrubý Jeseník
Vloženo 30.12.2018 20:05
Dolní Morava - okruh Zbojnická parádní stopa na klasiku v čerstvém prašanu
Králický Sněžník
Vloženo 30.12.2018 17:52
Kolem Paprsku podmínky dokonalé. K tomu celý den hustě chumelilo. Od nového parkoviště u lomu celou cestu spousta sněhu. Na Paprsku jsme byli dopoledne a krásně prázdno. Kolem poledne to začalo houstnout. Projeté okruhy k Císařské boudě a Pralinka, vše nádherně zasněžené. Lidí na tuhle dobu snesitelně.
Rychlebské hory
Vloženo 30.12.2018 9:22
Cervenohorske sedll - 200 kc za parkovani pro bezkare opravdu davat nehodlam. Jsou to vydridusi.
Hrubý Jeseník
Vloženo 29.12.2018 22:33
Skřítek - Hvězda většinou led, občas sníh, stopa spíš není, zřejmě to při oblevě projelo něco s velkejma kolama. Překvapivě dobrý stav malého 2.5km okruhu na Skřítku.
Hrubý Jeseník
Vloženo 29.12.2018 19:12
Ramzová - Císařská bouda - Paprsek - Ostružná: sněhu celkem dost, trasy upravené, ale zledovatělé (stopy i část pro bruslení), hodně to klouzalo a byl problém namazat. Cesta navíc místy rozšlapaná od chodců. Obrovské davy lidí na trase Petříkov - CB - Paprsek. Od Císařské boudy na Ostružnou lidí málo. Na Ostružné se dá dojet po loukách kolem Stráže až na nádraží, sníh je hlubší a těžší.
Rychlebské hory
Vloženo 29.12.2018 19:00
V sobotu jsem to projel od slaměnky až ke Štvanici skrz magistrálu a okruh Mokřiny a krásně upraveno rolbou a sněhu dost. Postupně k poledni sníh měknul i nahoře a dole u Vilemínky z toho byla docela břečka.
Králický Sněžník
Vloženo 29.12.2018 13:48
Skřítek - Žlutý potok - Zelené kameny - Alfrédka - Malý kotel, Ostružná
Tvrdý podklad a na tom cca 4 cm čerstvého sněhu. Na Alfrédce -2 st. Stopa od lidí, rolba projela zřejmě v pátek, před sněžením. Dole po Žlutý potok moc sněhu není, ale dá se jet i na lepších lyžích. Místy prosakuje voda.
Ptal jsem se lidí na okruhy kolem Skřítku - je to tam projeto, ale prý celkem ledovaté.
27.12. 10:02
27.12. 10:03
27.12. 10:03

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Hrubý Jeseník
Vloženo 29.12.2018 11:43
Ramzova - Serak,nahoru po cervene zmrzle a asi 3cm snehu,stopa jen od lidi, trochu snezi,nahore je vic prasanu. Na skialpy je to pekna trasa,na bezkach dolu trochu trapeni.
Hrubý Jeseník
Vloženo 29.12.2018 11:30
Skřítek: včera ráno déšť ze sněhem,ale stopa dobrá,pod stromy rozbředlá,ale jinak fajn,zajezdili jsme si bezva
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.12.2018 23:59
Nová Ves-Mravencovka-Maly kotel-Alfrédka-Mravencovka-Nad Karlovem-Nová Ves. Po Mravencovku jen od pěších. šli jsme lesem hodně měkké ale šutry neležely.z Mravencovku upravené rolbou místy zmrzlé většinou měkké cestou kolem kotle je to lepší. Zpět jsme jeli kratší cestou a ve sjezdu se musí brzdit přes potoky. Z Mravencovku nad Karlov nedoporučuji sníh mizí před očima šutry občas přenášet. Rolba se sice snažila ale kde nic není...mazali jsme stříbrného klíště a jelo se fajn.
Hrubý Jeseník
Vloženo 27.12.2018 18:35
Cervenohorske sedlo - Praded - Kouty
Sice zadny vyhled ale super pojezdeni ,vosk cerveny 0 a vis , sjezd do koutu za tmy na pohodu ,dost snehu vsude
Hrubý Jeseník
Vloženo 27.12.2018 17:39
Ještě jsem zapomněl dodat (škoda, že se nedají vlastní zprávy editovat) - stopy jen od lyžařů, ale dobré. Rolba tam projela zřejmě před posledním sněžením, od té doby nic.
10:02
10:03
10:03
10:03

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Hrubý Jeseník
Vloženo 27.12.2018 17:35
Nová Ves - Mravencovka - Alfrédka - Pod Ztracenými kameny
Čerstvý sníh, vlivem tepla velmi změklý. Na Alfrédce +1, kapalo ze stromů. Na klistr.
Hrubý Jeseník
Vloženo 27.12.2018 14:37
Cervenohorske sedlo - Svycarna, snehu dost,lehce mokry,pres svatky jeste urcite napadlo. Nad nulou a kape ze stromu i v 1200mnm. Stopy na klasiku jete od rolby celou cestu,bruslit se da take vsude. Urcite vyrazte 😃
Hrubý Jeseník
Vloženo 27.12.2018 7:57
Rolbou upravá stopa od Větrolamů (Apartmány Ramzová nad nádražím) nad tratí k nádraží Horní Lipová. Pod kolejemi v Lipové místy ostátý sníh na trávu. Projeté hluboké stopy z Horní Lipové na Smrk přes Luční vrch kolem Baru i po vrstevnici od Ramzové pod Klíncem. Sníh těžký, v nižších polohách mokrý. Stopy během dneška ještě nerozdupané.
Rychlebské hory
Vloženo 26.12.2018 18:46
Ovčárna - Švýcárna
Stopa na klasiku v dezolátním stavu již několikátý den. Jediná a víceúčelová (...) komunikace v celé šíři rozdupaná od pěších. Na 1 běžkaře cca 20 pěších. Většinou škaredých a škaredě oblečených. Psi na volno, rodiny s dětmi na bobech, neustálý smrad z cigaret. Neustálé nárazové větry na rozcestníku k Pradědu a Ovčárně.
Hrubý Jeseník
Vloženo 26.12.2018 18:16
Paprsek
Všechny okruhy luxusní, spousta sněhu, málo lidí....super!!!!!
Hrubý Jeseník
Vloženo 26.12.2018 16:33
Dnes krásné zimní počasí. Hromady sněhu, jen ta rolba chyběla. Nemůžu pochopit jak se tohle může stát. Ráno v osm hodin razím stopu v 15cm prachového sněhu,z Mravencovky na Alfredku a doufám ,že rolba dorazí. Nedorazila. Běžkaři znechuceni. Kdy vyjede? můžu dostat odpověď.
Hrubý Jeseník
Vloženo 26.12.2018 7:18
Z Ramzové na Paprsek vyjeto, -1,5 st. na Smrk vyšlapáno, lepivý,čerstvý sníh. U smrku vítr, mráz, závěje.
Rychlebské hory
Vloženo 25.12.2018 15:46
Zbojnický okruh. Krásně sněží, -2, stopa na klasiku vyšlapaná v novém sněhu cca 5-10cm, jestli zítra upraví, bude to paráda. Podklad je dostatečný, pomohla první úprava, bude to na A lyže.
Králický Sněžník
Vloženo 24.12.2018 8:48
Včera Skřítek - Alfrédka. Na Skřítku břečka, ale běžky se daly nasadit hned od začátku. Až pod Ztracené kameny jsem vyšel v běžkách, ale bylo to tak na hranici sundání...Nicméně nahoře až k Alfrédce sněhu plno, stopa ucházející a hlavně netálo a sem tam i trošku sněžilo. Sjezd od Zelených kamenů k Josefínce taky celý bez problémů. Dnes koukám, že už zase sněží a mrze i na Skřítku, takže to bude v pohodě.
Hrubý Jeseník
Vloženo 23.12.2018 12:07
Cervenohorske sedlo - Petrovka, vcera cca do 1200m prselo,takze dnes tezky snih,v lese horsi,stopa vyslapana od lidi,nic extra,ale da se bruslit i na klasiku celou cestu. S pribyvajicimi metry uz lepsi snih,vic prsan,jen se trochu lepil. Pocasi bezva,lehce nad nulou. Takze urcite se vyplati vyrazit 😃 Jen na parkovisti na sedle potopa a rybnik..
Hrubý Jeseník
Vloženo 22.12.2018 20:01
Skřítek - Pod ztracenými kameny a směr Alfréda. Kolem 7 nad nulou, občas déšť, foukalo, prostě slota. Pod ztracené pěšky, pak na podmínky solidní stopa, občas voda. S klistrem dobré svezení. Motorest na Skřítku už byl dnes otevřen.
Hrubý Jeseník
Vloženo 22.12.2018 9:41
Trasa Ovčárna-Praděd-Švýcárna-ČHS-Vřesová studánka-Šerák-Čerňava-Ostružná. Úprava stopy byla již od Ovčárny, ale místy zafoukaná, na Pradědu byl silný Vítr a zde i na zbytku trasy dost mlha. Jinak stopa velmi dobrá až na ČHS. Dále na Vřesovou studánku stopa čerstvě upravená, bohužel rozdupaná od pěšáků a lidí, co si pletou běžkařské tratě se sjezdovkou (po cestě jsem krom pěšáků potkal snowboardistu, který v pravidelných úsecích ničil pravou stopu a jeho pes levou). Od Vřesové studánky dál na Šerák je to velmi obtížně sjízdné (zaváté úseky, hluboký sníh, při pokusu o chůzi bez běžek jsem místy zapadl skoro po pás) od trojmezí už to bylo lepší (cca 1,5m široká ulička projetá rolbou) Díky dostatku sněhu se dalo dojet po červené až do Ostružné.
Hrubý Jeseník
Vloženo 21.12.2018 13:52
Dnes magistrálou na slaměnku hančování v závějích
Králický Sněžník
Vloženo 20.12.2018 19:43
Dolní Morava - okruh Zbojnická dobrá klasika s parádním sněhem
Králický Sněžník
Vloženo 20.12.2018 9:47
Ostružná - Paprsek - Velký Šengen - Petříkov. Ze strany Ostružné začíná strojová stopa od Ostružníku, ale je pevná místy mírně zafoukaná. Jinak podmínky dobré, drtivá většina tras strojove projetá, sníh rychlý slehlý prašan. V Petříkově se dá dojet na běžkách po silnici až do Ostružné, jelikož není zatím ničím posypaná.
12:57
13:01
13:42
13:52

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6) + jejich polohy na mapě

Hrubý Jeseník
Vloženo 19.12.2018 21:32
Skřítek- Hvězda prošlapaná stopa středem cesty, dobré,kolem Alice jen ujeté koleje od aut.
(Odpověď na dotaz uživatele H8me z 19.12.: Ahoj! Jak to vypadá se stopami Skřítek, Hvězda, Rabštejn, Alice případně Traťovka? Děkuji moc za info!)
Hrubý Jeseník
Vloženo 19.12.2018 19:35
Louky v Nové Vsi u Rýmařova - -3°C upravena stopa jak na klasiku tak upravený pás na bruslení.
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.12.2018 21:40
První a zároveň asi nejlepší výlet nové sezóny: Petříkov-Velký šengen, 40cm sněhu, kvalita sněhu naprosto mimořádná, fréza vyjela stopu přímo přede mnou, žádní běžkaři, teplota jen mírně pod nulou, celý den krásné slunečné počasí. Co víc si přát?
Ovšem pozor, o víkendu má pršet a teplota vyletí na 6°C! Do konce roku také budou stopy plné svátečních pejsků a jejich páníčků.
Ještě dvě videa z dnešního dne:
https://drive.google.com/file/d/1Ykb---prAHZkDZGuRMPk6LSpArKN8u-v/view?usp=drivesdk

https://drive.google.com/file/d/1WCV-8vHIMTPDy4xDLSAj9m0bZEZAH3cC/view?usp=drivesdk

... a několik fotek:
https://drive.google.com/file/d/1CyNKGixtQXu34kjDrtFdkJVI-erjzr-8/view?usp=drivesdk

https://drive.google.com/file/d/1s6ZT7KqSDV7-X40UJoDIgbznmCzCy3cC/view?usp=drivesdk

https://drive.google.com/file/d/1Ivd0DpYXeG_0DtJg8pc1l1AqfWNseDCQ/view?usp=drivesdk
Rychlebské hory
Vloženo 18.12.2018 16:30
Dnes přejezd z Hvězdy do Rýmařova. Kapitánská cesta na jedničku s hvězdičkou, níže nad Karlovem už málo sněhu a lezou kameny. S opatrností se dá sjet až k potoku. Z Karlova na Mravencovku totálně zničené klaďákem, který ve své destrukční činnosti pokračoval dál na Starou Ves. Nahoru to až tolik nevadilo, i vzhledem k tomu, že dnes lyže držely jak přibité, ale dolů na Karlov nedoporučuji do nové úpravy! Co nezničil klaďák, tak dokonaly čtyřkolky, takže z Mravencovky zůstala neporušená pouze cesta na Alfrédku kolem Malého kotle. My jeli na Novou Ves po vyšlápnuté stopě - nic moc, ale lepší, jak to oraniště. Okruhy na stadionku na loukách v perfektním stavu, v lese neprojeto. Pokračovali jsme po hezké turistické stopě, která oproti předpokladu nesměrovala na Starou Ves, ale Rýmařov. Idylka trvala snad tři km, než opět zaúřadovali lesáci, závěr jsme si tak prošlápli sami a končili nakonec v Rýmařově u Lidlu. Zde už bylo málo sněhu a sem tam vykukovaly hroudy. Až na úsek Karlov - Nová Ves pěkné svezení v teplotách lehce pod nulou a bezvětří, a v poslední třetině i pod modrou oblohou. Mazal jsem fialový swix a drželnečekaně dobře i v prudších stoupáních. Když nepočítám pár dětí na stadionku, tak jsme potkali na Mravencovce asi pět běžkařů a to bylo za celý den vše.
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.12.2018 10:28
Hynčice pod Sušinou: trasa Štvanice sedlo - u Zatáčky smrti - Padesátky - Nad Štvanicí a zpět, na klasiku vynikající, sjezd z Padesátek měkký !!!
11:33
11:49
11:49
13:03

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5) + jejich polohy na mapě

Králický Sněžník
Vloženo 16.12.2018 21:40
Jel jsem jen Skřítek-Hvězda, je tam jedna stopa, jde to.

(Odpověď na dotaz uživatele Kateřina z 14.12.: Dobrý den, jak to vypadá s běžkostavem Skřítek - Hvězda - Rabštějn - Skřítek (po zelené - žlutočervené - modré). Díky)
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.12.2018 21:39
Skřítek-Hvězda, -7, do 30cm nového sněhu, jedna stopa, šlo to. Motorest na Skřítku uzavřen do 26.12. kvůli rekonstrukci.
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.12.2018 19:42
Nová Ves - Zelené kameny a zpět
Dnes zahájené sezóny. Sníh prašan, nahoře na vrstevnici asi 30 cm, dole zhruba polovina. Projetý je i okruh kolem Ostružné. Stopa slušná (občas trochu zafoukaná) a drželo to i ve stoupáních. Na bruslení dobré mezi Alfrédkou a Zelenými kameny (rychlé, tvrdé). Na Alfrédce -9°C, mlhavo, frišno, bezvětří... prostě pravá zima.
Pozor: bufet na Alfrédce od 28.12. v provozu, údajně až do konce zimy!
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.12.2018 8:37
Z ČHS na Švýcárnu a dolů k Pelikánovi.
Naprosto dokonalý sníh. Sice zataženo a větrno ale po modré komunistické naštěstí v závětří. U Kamzíku jsme potkali i rolbu jak sjížděla od Švýcárny. Stoupání na Slatě díky opravené cestě (dělalo se přes léto) je pohodlnější, povrch je z velkých kamenů, takže zatím nevzniká vyjetý rygól na jedné straně a dá se plužit pěkně po celé šířce. Kupodivu jsme viděli značně oreklamovaného běžkaře, který šel dolů pěšky, přitom by to měl krásně sjet. Zřejmě začátečník.
Pěkná stopa samozřejmě i na Petrovku, jen od serpentiny pod ní už nějaký dobrák znehodnotil část stopy nějakým terením vozem. Nevypadalo to na myslivce, co by vezl krmení. Vyšlápnutá je i stopa pod vysokým napětím do areálu v Koutech, ale tam už je sněhu míň a místy lezou potůčky.
10:52
11:02
11:12
12:04

» Zobrazit všechny fotky (celkem 8)

Hrubý Jeseník
Vloženo 16.12.2018 7:46
Petříkov ---> Paprsek .... Sněhu dost. Upraveno jak na klasiku tak skate.
Rychlebské hory
Vloženo 15.12.2018 19:42
Jesenickou magistrálou nahoru na Slaměnku, od ní dolů přes Vyhlídku a křížem přes sjezdovky dolů. V údolí Moravy dobré, nahoře dlouhé úseky úplně zafoukané. Mlha, fujavice, pomalý tupý sníh. Sjezd od slaměnky ještě jde, ale od vyhlídky doprava k sjezdovkám je to rozorané a zmrzlé, sjet to jde, ale je to dost nepříjemné. -5°C, prašan, modrý extra, všude je ho dost i na dobré lyže. I přes všechny připomínky krásné zahájení sezóny.
Králický Sněžník
Vloženo 15.12.2018 18:05
Dnes Nová Ves - Alfrédka - paráda, pak trochu zafoukaná Ostružná,ale šlo to.
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.12.2018 11:18
Svycarna - Cervenohorske sedlo, pocasi parada, super zazitek, stopa bohuzel chybi :-(((
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.12.2018 16:41
Červenohorské sedlo- Praděd a zpět, -10st. na Kamzíku, dopoledne, minimum lidí, sníh luxus, čerstvý, ujeto rolbou.první svezení.
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.12.2018 11:27
(Odpověď na dotaz uživatele Jan z 13.12.: Dobrý den, jak to prosím vypadá se sněhem/stopou v úseku Skřítek - Alfrédka a okolí? Děkuji.)

Ve středu to bylo dobrý, od motorestu k potoku neprošlápnuto - a dál to vypadalo dobře.
Hrubý Jeseník
Vloženo 12.12.2018 11:03
Dnes vyrážíme do terénu, od včerejška napadlo v údolí cca 10 cm, nad 1000 metrů je místy i kolem 40 cm :-) Upravíme dnes okruh Zbojnická a zítra Jesenickou magistrálu a dle možností přilehlé trasy a dáme info jak to vypadá. Víkendový Grand Opening Dolní Morava Skiareál bude i s upravenými běžeckými stopami.

https://www.facebook.com/bezkyDM
Králický Sněžník
Vloženo 11.12.2018 17:54
Sněží. Sezóna začíná.
Rychlebské hory
Vloženo 10.12.2018 19:29
Z Ovčárny včera strojově upraveno, do středy by mělo ještě dost připadnout, od čtvrtka už by sněžení mělo ustat. Z Paprsku dnes projeta magistrála na Císařskou a Černý potok a taky Pralinka, zatím bez stopovače.

Fotky: https://www.facebook.com/jesenikbezky/posts/1216917258459731
Hrubý Jeseník

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Jeseníky