Jeseníky – běžky

Archiv zpráv zimy 2022/2023

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Jeseníky ze zimní sezóny 2022/2023. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Jeseníky - aktuální zprávy

Vloženo 8.4.2023 20:46
Trasa Nova Ves - Mravencovka - U Maleho Kotle - Alfredka - Mravencovka - Nova Ves uz na bezky moc neni ani po vcerejsim snezeni, tak jsem si vzal radsi kolo. Potkal jsem tam vsak bezkare, kteri jeli na bezkach trasu Pod Ztracenymi kameny - Alfredka :-).
Hrubý Jeseník
Vloženo 29.3.2023 20:04
Dnešní dopoledne na trase Ovčárna-Praděd-Švýcárna-Petrovka + okruhy pod Kurzovní vše naprosto famózní, lepší to snad nemohlo být. Vše krásně upraveno, sníh super kvalita, -5C, mírný vítr, skoro jasno. Celkově lidí velmi málo na zdejší poměry a pěšáků naštěstí ještě méně.
Hrubý Jeseník
Vloženo 26.3.2023 21:24
Sníh tak nad 1100 m.n.m., kolem Vozky rano drobný poprasek nového snehu, celkově spíš pro skalní, ale kupodivu s pár přenášení se dalo sjet na CHS, dal na svycarnu viz predchozi, poslední blbá místa jsou ve stoupání od Petrovky ke Kamziku, pak až na Ovcarnu pěkné. Vysoká hole holá, pár to k Jelení studance šlo. Sjezd na Alfredku kupodivu šel také včetně kličkování mezi stromy po bývalé sjezdovce:)). Dal se dalo s 2 přenášeními dojet skoro až před Ztracené kameny, kde sníh končil. Poslední úprava byla vidět, i v ní jet, ale bylo to pomalé. Občas padal sníh, tak by to do příštího víkendu mohlo podle predpovedi aspoň nějak tak vydržet.
Hrubý Jeseník
Vloženo 25.3.2023 22:11
ČHS - Švýcárna. Dnes už vyloženě pro fajnšmekry na práskačkách. První kilometr jsme z ČHS šli pěšky, pak ještě asi 4 úseky, kde už je nutno přenášet, ale na závěr sezóny pěkná projížďka.
Hrubý Jeseník
Vloženo 23.3.2023 19:27
Autem na Palaš, pak krátký pokus o skate, po hodince ježdění tam a zpátky na jednom kilometru směrem na císařskou chatu jsem šla na borůvkový knedlík 😃
Rychlebské hory
Vloženo 20.3.2023 10:52
Souhlas s předchozím příspěvek, okruhy kolem Paprsku ve velmi slušném stavu a zejména dopoledne mezi 9-11 bylo skvělé lyžování na upravených tvrdých tratích. V nejhorším stavu byl okruh Velký Šengen, kdy již bylo nutné přenášení. Kolem Smrku (pod Brousek) na hraně, bude nutné již přenášet pravděpodobně zítra. Zbytek tratí by mohl ještě týden vydržet.
Rychlebské hory
Vloženo 19.3.2023 23:05
Dnes Velké Vrbno, krajem sjezdovky na Paprsek.. trasa magistrála až k Černému potoku( asi šlo jet až k Petřikovu opatrně, horní část bez problému dal sem nejel) zpět na Palaš, po Pralince na Polskou horu a na Malý Šengen, Travná hora( po hranici na Smrk už hodně špatný, to už bych nejel) sjezd na Kuncův chodník a na magistrálu, k císařské boudě a odtud na Travnou horu a po hranici na Palaš. Hezké jarní ježdění, úseky parádní s pevnou stopou se střídají s horšími úseky (jehličí šišky ). V pozdním odpolední stopy i místy tuhly. Celkově bych řekl že moc fajn, čekal sem to horší. Akorát místy vrstva sněhu slabá tak si netroufám hodnotit jak dlouho to vydrží, loni mě přišlo sněhu víc a jezdilo se ještě v dubnu… pokud někdo váháte určitě stoji za to vyrazit ještě dobré svezení…
Rychlebské hory
Vloženo 19.3.2023 19:41
Presne po roku identická trasa- D. Morava- smer na Slamník a späť. Oproti minulému roku je o 10 cm snehu menej, o +5 st. viac, a za celú trasu iba 2 bežkári. Pred rokom ich boli desiatky. A novinka- rovno 100 Kč za parking ( asi potreba strediska odradiť návštevníkov- na parkovisku sme stále 10 OA dokopy) .
Kvalita trasy podľa stránok ski strediska DM je skvelá a rolba upravovala naposledy 16.3. večer v celom rozsahu. Mám silné pochybnosti o serioznosti ich stránok, pretože podľa vzhľadu úprava stopy skôr zo začiatku týždňa, miestami je asfalt, tak neviem ako rolba mohla na asfalte upravovať stopu - vis foto.Poporiadku - bežky šlo obuť asi 300m za závorou. Údolím/ v lese špinavý sneh veľmi - dané počasím predošlé dni+ prebiehajúca ťažba dreva + odstraňovanie popadaných stromov. Miestami mokrý sneh, miestami ľadové platne. Na vrstevnici slušná kvalita, pevne ududsaný podklad, takže rozmrza iba tenká vrstva snehu a neborím sa, ako pred rokom. Na 2 miestach treba lyže prenášať a pred Slamníkom asi 1 km už súvislejšie miesto bez snehu úplne- to bol asi dôvod pustej stopy. Dnes to bolo asi naposledy možné sa zviezť na bežkách s dobrým pocitom v jarných podmienkach.
11:28
11:58
12:31
12:52

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (5)

Králický Sněžník
Vloženo 19.3.2023 19:40
Víkendový přejezd hřebene se spaním na Pradědu. V sobotu ráno nás zachránila lenost a to, že jsem na Ramzovou dorazili vlakem až o půl desáté. Dole nám nerudná obsluha ohlásila, že lanovka kvůli větru jezdí celý den jen na Černavu, jeli jsme tedy alespoň tam, zatímco jiní běžkaři smutně vyrazili po červené značce na Šerák, tak my jsem navštívili WC, což byla druhá záchrana. Když jsem vyšli, tak jsem si všimli, že obsluha dělá koridor ze zábradlí u turniketu, borec byl ještě nerudnější než jeho kolega dole, ale po křížovém výslechu z něj vypadlo, že snad za půl hodiny až hodinu by se mohlo jet, lanovka se rozjela za tři minuty... Nahoře tomu nasadil korunu poslední borec, který při výstupu lanovku ještě zrychli a málem nás vzal na druhé kolo. Dál už nádhera v mezích jarního lyžování, hlavně firn, na Keprníku vymrzlo, k Vřesovce zase firn. Od Vřesovky celkem obstojná úprava, která do sedla rychle měkla. Ze sedla vzhůru zase trasa hezky tvrdla, ale davy z ní dělaly oraniště. V neděli jsme pokračovali přes Vysokou Holi, kde pomalu měknula ledová krusta (sněhu hodně málo, za pár dní už asi začne přenášení). Za Holí už byly sněhu opět hromady a krásně se jelo po lehce změknutém povrchu s celkem obstojným podkladem. Od Jelení studánky na Alfrédku už bylo v lese dost špíny, ale dalo se až k bývalému vleku, tam jsme narazili na polom a raději to vzali pěšky. Od Alfrédky už na to jaké bylo teplo hezká úprava, a to až Pod Ztracené Kameny, kde jsme to opět přenášeli. Nad Skřítekm jsme to ještě obuli, abychom to ukončili stylově, ale už to bylo o lyže. Za celý víkend jsem nikde lyže neškrábli, ale hlavně kolem Skřítku už to bylo dost štěstí.
18.3. 15:31
10:28
10:28
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.3.2023 21:40
V 7 ráno jsem vyrážel z Červenohorského sedla a jel přes Praděd na Ovčárnu a zpět. Spolu se stovkami lidí jsem si užil super běžkování. Pak jsem vyrazil na opačnou stranu a dojel na Vřesovou studánku. V lese u sjezdovek už jsou slabší místa, ale stále souvislý sníh/led, netřeba přenášet. Pak jsem přejel do sedla Skřítek a jel na Alfrédku. Nejdřív jsem šel rovně nahoru tím prudkým výstupem pod Ztracené kameny. Mapy.cz ukazovaly, že tam ráno jela rolba, ale to teda jela po hlíně. Nesl jsem lyže až na to rozcestí pod Ztracené kameny. Pak už bylo sněhu dost a jelo se krásně včetně okruhu kolem Ostružné. Zpátky jsem od Zelených kamenů jel dolů ke Žlutému potoku a tam je sníh souvislý. Od potoka na Skřítek nicmoc, ale dalo se.
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.3.2023 21:28
Dnes jsem jel Skřítek - Alfrédka. Nejdřív jsem to zkusil rovně nahoru tím prudkým výstupem pod Ztracené kameny. Nesl jsem lyže až na to rozcestí pod Ztracené kameny. Pak už bylo sněhu dost a jelo se krásně včetně okruhu kolem Ostružné. Zpátky jsem od Zelených kamenů jel dolů ke Žlutému potoku a tak je sníh souvislý, byl to super sjezd.
(Odpověď na dotaz uživatele Honza z 17.3.: Ahoj, jel někdo Skřítek-Alfredka-Mravencovka?)
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.3.2023 8:45
Udoli Moravy po Vileminku ledova plytka stopa, na skate dobre, od Vileminky po Panoramaticke dobra stopa i pas na skate, jeden kratky usek s prenesenim lyzi na Panoramaticke. Od sjezdovky po rozcesti u Sedmi cest zatim velmi dobry stav.
Sjezd pres Ctyri rohy, Jasani ke kaskadam Prudkeho potoka s opatrnosti sjizdny, rolba tam jiz nejela, od kaskad pesky na vojenskou silnici a dale pesky po vojenske silnici az do zatacky pod Susinou. Odsud k rozcesti u Sedmi cest pekna stopa i skate.
Králický Sněžník
Vloženo 17.3.2023 20:43
čhs - švýcárna - kurzovní
Dnes jsem byl naposledy a je vidět, že už sezona končí. Jel jsem klasiku a mazal jsem klistr a musel jsem několikrát domazávat. Ráno zrmzlé a zledovatělé, rozbité stopy a často hodně listů a jehličí. Mimo cestu zejména kolem čhs už často chybí sníh a tečou potoky. Nejkritičtější to bylo kolem Petrovky, kde často byli souvislé ledové plotny, na tom nepatrný poprašek. S roustoucí výškou se to zlepšovalo, ale jarní firn už byl všude. Mezi švýcárnou a ovčárnou nejlepší sníh, ale zase nebyla jedinná stopa a rozdupané od pěšáků a lyže na tom tvrdém firnu moc nedržely směr. Zkoušel jsem i okruhy pod kruzovní a tam aní nemá cenu chodit, hodně rozbité, stopy zledovatělé. Cestou zpět stoupla teplota dnes nad nulu a led postupně roztávala, takže cesta sjezd ze Švýcárny se již dal sjet, ale i tak to bylo hodně náročné a začátečníkům rozhodně nedoporučuju. Odpoledne na njenižších pasážích kolem čhs už hodně měkké, zejména ve sjezdu přechody slunce stín byly občas jako by v autě docházelo palivo - o hubu.
Tento víkend by sníh ještě měl stačit, ale vzhledem k podmínkám (ráno zmrzlé, odpoledne mokrý těžký sníh) asi nelze čekat žádné zázraky. Při těchto teplotách k mému překvapení i docela dost běžkařů by v kritických pasážích kolem čhs už mohla začít po víkendu vylézat hlína. Kolem švýcárny a ovčárny sněhu dostatek...
Skol!
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.3.2023 20:20
Ahoj, byl jsem dnes po obědě. Dost tvrdé až na pár míst na slunci, kde to měklo. Ve stopě hodně ledové. Jinak sněhu dost. Dále na Ovčárnu hodně ledové.
(Odpověď na dotaz uživatele Dominik z 17.3.: Dobrý den,
jaká je aktuální situace z ČHS na Švýcárnu? Zítra se chystám.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.3.2023 13:51
Včera 16.3. projeli až k Černému potoku viz. mapy.cz nebo https://jdemenabezky.cz/?x=17.023128877589045&y=50.215552752689185&z=14&layers=1044,624,600, hlásili skvěle, ale tvrdý firn, čili níž už to bude špatné a je třeba se tam dostat vetšinou po svých. Petrikov je přes den kolem 4 jen v noci chvíli mrzne čili co neroztálo bude led. Nahore naopak vetsinou mrzne jen chvíli nad nulou takže ještě by mělo byt ok ale bez další úpravy bude tvrdý rychlý povrch tak opatrně
(Odpověď na dotaz uživatele Marek z 16.3.: Poradíte prosím někdo, v jakém stavu budou v sobotu ještě stopy z Ostružné na Paprsek kolem Travné hory a dál? Projeto rolbou 14.3..
děkuji)
Králický Sněžník
Vloženo 15.3.2023 23:57
Ad. dotaz na podmínky na trase Šerák - Vřesovka, dle meteo z webkamery viz. obr bylo v úterý nad nulou až 3 stupně, navíc pršelo, dnes mrzne -6, předpověď je spíše stále pod nulou jen výjimečně na chvilku k nule v pátek odpo. čili pokud tam byl do té doby nějaký prašan, ted už určitě není a výhled na nový je nulový. Souhlasím s tím že to bude na běžkách v zásadě o hubu. Je to nahoru dolů a na tvrdém podkladu nic co by si člověk užil. Muselo by to buď dost změknout nebo připadnout peřina, je třeba sledovat v pátek meteo ale moc nevěřím že to tam nahoře zásadně změkne
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.3.2023 9:41
Myslím, že lepší bude jet až z ČHS, strojová stopa sice bude už od Vřesovky, ale z Ramzové na lyžích se nahoru na Šerák dostanete jen krajem sjezdovky a na stoupaní by se hodilo mít na běžkách stoupací pásy jinak je to trápení...můžete se ještě nechat vyvézt lanovkou:)...na hřebenu je ještě sněhu dost, může být o víkendu umrzlo a pak to bude o hubu...
(Odpověď na dotaz uživatele Jedle z 14.3.: Ahoj, myslíte že je o víkendu reálné pro středně zkušené běžkaře jet z Šeráku na Ovčárnu, nebo to máme raději zkrátit a jet až od ČHS, kde už je strojová úprava?)
Hrubý Jeseník
Vloženo 13.3.2023 18:41
Dnes v 8.30 od vlaku z Ramzové, do Petříková a půl obchvatu jen pro otrlé. Nad Petřikovem cerstve upraveno. Mokrý pomalý sníh. Z Palaš Velký Šengen neupraveno dřina, v půlce jsem potkal rolbou a bylo to mnohem lepší. Z Palse pak zpět do Ramzové. Poslední kilometr a půl pěšo. Během 4 hodín odtalo téměř vše. Máza červený skivo a dobrý. Mlhy, vítr a ke konci déšť.
Rychlebské hory
Vloženo 16.3.2023 16:34
Dobrý den Iveto, dojela jsem tam v neděli později odpoledne (17,30h) a sníh byl až k parkovišti. Vzhledem k mínusovým nočním teplotám tam snad ještě něco zbylo:) Těžko posoudit, snad někdo podá úplně čerstvé info.
Krásný víkend, Kamila

(Odpověď na dotaz uživatele Iveta H z 16.3.: Nevíte, prosím, někdo, jak to vypadá na Dolní Moravě - Zbojnický okruh? Je od parkoviště na Klepáči ještě sníh?
Vím, že rolba upravovala v neděli 12.3., ale to je už dlouhá doba vzhledem k počasí. Díky moc.)
Králický Sněžník
Vloženo 13.3.2023 18:35
Trasa z Nowe Morawy (PL) přes Przełęcz Sucha - Czarny dukt a po Pralince na Paprsek. Z Paprsku po Velkém Šengenu zpět. Spodní část sjezdu do Nowe Morawy přestože projeto rolbou tak již málo sněhu.
15:32
16:07

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Rychlebské hory
Vloženo 12.3.2023 18:48
Ze sedla na Praděd a zpět, pak ještě na Šindelnou a Vřesovou studánky. Hromada čerstvého prašanu, parádně upravené a jelikož už večer vyřízlé, tak i vymrzlé stopy, počasí jak z obrázku, na Švýcárně v poledne -5°, takže volba V40 blue extra jasná. Prostě skvělé podmínky, tak nebylo divu, že vyrazily davy. Tomu odpovídal i stav stop odpoledne, hlavně ty vyplužené sjezdy. Navíc ve spodních partiích kolem tabulí už do stopy šla místy voda. Naopak směrem na Vřesku stopa na klasiku úplně neporušená i odpoledne, tam zas ale pás na bruslení rozdupaný od pěšáků. Vzhledem k avizovanému oteplení za mě letos naposled, aspoň to takto stálo za to.
11:57
12:57
12:57
13:17

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (7)

Hrubý Jeseník
Vloženo 12.3.2023 14:03
Dnes ráno z Petříkova Levým údolím k Císařské chatě, poté nahoru směr Smrk, okruh Velký Šengen, dolů k Medvědí boudě, zpět nahoru na Paprsek a po magistrále zpět do Petříkova k dolnímu parkovišti. Podmínky ráno téměř ideální, jedny z nejlepších za sezonu, včerejší úprava mírně zapadaná, dnes ráno čerstvě upravena magistrála plus některé menší okruhy, to co jsem jel já moc ne :) Spojka z dolního parkoviště na magistrálu taky sjízdní, jen ten sjezd dolů už jsem nejel, občas koukaly kamínky, ale někteří jeli až dolů. Kolem poledne už na slunci sníh tál, navíc na magistrále mraky lidí, tak už to nebylo ono, ale od začátku po příjezd na Paprsek luxus.
8:47
8:48
8:52
8:52

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6) + jejich polohy na mapě

Rychlebské hory
Vloženo 11.3.2023 18:17
Zbojnicky okruh po vydatném sněžení sněhu dost. Bohužel stopa jen vyšlapnutá od běžkařů. Nerozumím tomu, proč rolba projela kompletní okruhy na Dolní Moravě včera, když bylo jasné, že má hodně napadnout. Skoda nafty, a víkendu bez protažených tratí😔
Králický Sněžník
Vloženo 10.3.2023 12:45
Rolbař psal na facebooku, že podmínky jsou ok. Info ze čtvrtka 9.3.
Info tady (i bez prihálšení):
https://www.facebook.com/jesenikbezky/?locale=cs_CZ

(Odpověď na dotaz uživatele Pepa z 10.3.: Zdravím chtěl bych v neděli z cervenohorskeho sedla na svycarnu neví někdo jesli je dost sněhu.dekuji.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.3.2023 16:20
Skřítek - Pod Ztracenými kameny - Alfrédka - Žlutý potok- Skřítek

V 9h bylo +2C , velmi dobré sněhové podmínky , na horizontále vynikající mírně pod 0C, , sjezd ke Žlutému potoku v pohodě.
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.3.2023 17:32
V 8 30. skatem už z Ramzové od vlaku i sjezd do Petříková ok. Asi 10cm nového sněhu. Nad Petřikovem setkání s rolbou. Císařská, Palaš. Malý Šengen, Palaš, Růžová bouda a zpět do Ramzové. Všude upraveno, sněhu dost.
Rychlebské hory
Vloženo 6.3.2023 8:58
Lanovkou nahoru, Malý šengen po směru hodinek, pak malý okruh na polské straně směrem na Bielici, přes Trkač na Palaš , magistrálou na Cisařskou, okruh kolem Travné hory a zpět přes Miliře. Stopa a sníh perfektní po celé trase na A - lyže, pouze na Miliřích přes louky nutné přenést posledních 500 m. Počasi perfektní se slabým sněžením - celkově super , máza fialový Swix
Rychlebské hory
Vloženo 5.3.2023 19:13
Zbojnický okruh přes poledne, -2°, drobně sněžilo. Hned za závorou flek bez sněhu, dál už dobrý, spodní cesta ke Zbojnické chatě taky ve skvělém stavu, jen trochu víc ledovaté než horní a na začátku stopa trochu hrbatá. Krpál od chaty na horní vrstevníci pořád vysněžený, ale lepší v horní části vynést lyže v ruce, spousta ledových hrud. Sjet to taky nějak jde, ale nedoporučuji. Nahoře parádní sníh. Pozor v první zatáčce ve sjezdu k prameni Lichkovského potoka, je to tam vytáté na šutry. Téhle části mezi Sršňovkou a pr. Lich. potoka je lepší se vyhnout, ale třeba ještě připadne. Padající sníh stopu zpomaloval, bylo rychlejší jet mimo ni, stále je to na tuhé vosky.
13:20
13:20
13:52
13:56

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Králický Sněžník
Vloženo 4.3.2023 20:45
Jeli jsme z Červenohorského sedla na Dlouhé stráně a přes Medvědí horu do Loučné. Ráno z autobusu to vypadalo, že od Koutů nahoru už sníh na běžky je. Kolem dolní nádrže bylo sněhu místy dost pomálu, ale jinak se jelo dobře. Občas v lese některý úsek namrzlý. Ale většinou spíš měkký, pomalý sníh. Kolem nádrže na horním kolečku to bylo dost namrzlé a sněhu tam nebylo úplně moc, ale projet se v pohodě dalo. Z medvědí jsme jeli po sjezdovce, lesem okolo je to hrbolaté a namrzlé. Poslední úsek nad Obrázkem jsou na sjezdovce dost ledové plotny. Odtamtud už jsme šli pěšky. Po obou cestách směr Loučná bylo dost napadáno větví a sněhu čím níže, tím méně.
Hrubý Jeseník
Vloženo 4.3.2023 17:22
Okruh Mravenečník nad Kouty nad Desnou - krasna úprava, minimum lidi, parádní svezení. Počasí proměnlivé, honila se mlha, občas vylezlo slunce. Listek na lanovku (cesta tam a zpet) 400 Kč.
Hrubý Jeseník
Vloženo 4.3.2023 10:31
Rolbar rikal, ze je to sjizdne od Mravencovky dal. Jdeme z Karlova, tak uvidime.
(Odpověď na dotaz uživatele d z 3.3.: Zdar, pídím se po informacích, jak dobře jsou na běžkách sjízdné následující 3 úseky:
1.
"Nová Ves - vyhlídka" - "Štěrkovec" - "Mravencovka"
2.
"Nová Ves - vyhlídka" - "Jelení" - "Na Karlovem" - "Mravencovka"
3.
"Po Kloboukem (v Karlově nad Vodárkou)" - "Mravencovka"

Děkuji)
Hrubý Jeseník
Vloženo 4.3.2023 23:58
Ramzová parkoviště - Černý potok, první polovina sjízdná jen pro odvážné lezou kameny, sněhu málo - Magistrála paráda - směr na Smrk v pohodě sjízdné - Malý Shengen upravené sjízdné - Velký Shengen na koci kolem Bílé Kopy prakticky bez sněhu dá se proklouzat - Polská Hora kupodivu v pohodě i sjezd - Pralinka upraveno bez problémů sjízdné.
Bez běžek s podporou stoupání prakticky nesjízdné teploty +5 až -2 mazání docela problém
Ale furt to jede :-)
Rychlebské hory
Vloženo 4.3.2023 17:59
Ještě okruh Růžovka přes vrchol Stolec. Rolbou tato trasa není sice upravena, jsou vyjety stopy od běžkařů, ale stav sněhu je skvělý.
Rychlebské hory
Vloženo 4.3.2023 17:53
Z Ramzové směr Lipová. Na louce místy bez stopy , vylízá tráva. Daleko horší, spíš už téměř nesjízdné je to v lesním úseku k rozcestí U pyšné louky. Tam už sníh místy chybí a nebo je ,ale vylízají kameny nebo hlína. Úsek směr Lesní bar už je v lepším stavu, ale stále je potřeba si dát pozor na drobné kamínky či hlínu ve stopách. Od odbočky na lesní bar směr Smrk je už stav stopy skvělý.
Rychlebské hory
Vloženo 3.3.2023 17:27
Ramzova - Smrk, okruhy Pohádka, Pralinka, Malý Sengen, pak do Ostružné. Z Ramzové do Petříkova ještě o něco horší než včera, ale stále se to dá projet, nutná zvýšená opatrnost ve sjezdech. Od rozcestí Nad Petříkovem velmi dobré podmínky. Okruhy na Paprsku super, vše perfektně upravené. Nedoporučuji okruh Milíře, není tam sníh na louce u rozhledny a celkově i v lese o dost horší. Sjezd k Ostružné nic moc, jde to nějak ke sjezdovce Řetězárna (pozor na spadlý strom asi 200 m před sjezdovkou), ale pak už je to kličkování mezi roztátými místy a krtinci.
Rychlebské hory
Vloženo 3.3.2023 8:36
Klepáč - s opatrností na A lyže. 200 m úsek už je nutné přenést.
Králický Sněžník
Vloženo 2.3.2023 23:09
Hodně to utálo, dá se jezdit tak nad 800-850 m. Níž jen severní svahy a "kameňačky". O víkendu ale má snad sněžit.
(Odpověď na dotaz uživatele Filip z 2.3.: Jak to prosím vypadá se stopou ze Stříbrnic? V sobotu vyrážíme na týden a nevím jestli s sebou brát běžky nebo to nemá cenu. Díky)
Králický Sněžník
Vloženo 2.3.2023 23:06
Cesta Ramzová - Paprsek - Kladské sedlo - Návrší - Králický Sněžník - Návrší - Štvanice - Staré Město.
Ramzová - Petříkov horší, na louce občas tráva, u Petříkova lezou kameny, pozor ve sjezdech. Dal od Petříkova super. Sjezd ke Kladskému sedlu dvě místa s nutností opatrně objet nebo přenést. Dal k Návrší v pohodě, až asi na tři potoky přes cestu. Na Králický Sněžník úplně super. Z Návrší na Štvanici také dobré podmínky, tam ale prostě postupně skončí sníh a dál ke Starému Městu se jet nedá, jako že vůbec.
Rychlebské hory
Vloženo 2.3.2023 22:14
Paprsek dnes super úprava pro běžky a super počasí. Sněhu všude dost.
Rychlebské hory
Vloženo 1.3.2023 15:23
Nádhera, sluníčko, -3°C, ze Sedla směr Vřesovka, na odbočce do leva okruhem zpět na Sedlo-čerstvý sníh, sice strojovka nebyla, ale jinak krásné svezení. Ze Sedla přes Petrovku až k Pelikánovi, po první vracečku strojově upraveno, strojovka vede dál k dolní nádrži, k Pelikánovi neupraveno, ale sněhu dost, stopy od běžkařů. Dalo se v pohodě dojet až k silnici.
Hrubý Jeseník
Vloženo 1.3.2023 9:00
Paprsek vcera nezklamal, krasne pocasi, snehu dost. Jeli jsme klasiku ale dal by se krasne i skejt. Viz fotky a mapa.

» Zobrazit GPX záznam trasy

Rychlebské hory
Vloženo 28.2.2023 19:57
Okruh z parkoviště pod klepacem, krasne počasí, zadní lidé, ale ač píšou upraveno pred 2 dny, je tam asi 10 cm nového sněhu takže možná jen klasika.
Králický Sněžník
Vloženo 27.2.2023 9:21
Paráda, hřeben z ČHS směr Praděd i okolí Dlouhých strání v neděli upraveno, stejně tak Paprsek a hlavní okruhy Dolní Morava.Kdo pojedete do Jeseníků užít nového sněhu, stáhněte si appku viz. https://pomahejpohybem.cz/ je tam Projekt "Údržba lyžařských běžeckých tras v Jeseníkách": Podporou tohoto projektu bude podpořena údržba tras v atraktivní turistické destinaci Jeseníky. Kompletní přehled údržby je na webu www.jdemenabezky.cz. Cíl: 100 000,-Kč Děkujeme za vaši pomoc
Hrubý Jeseník
Vloženo 26.2.2023 19:32
Dnes odpoledne Skřítek - Alfrédka a zpět, sněhu všude dost už od Skřítku, úprava z rána zapadaná, ale za mě parádní zimní podmínky. Vytrvale sněžilo, což je taky fajn, lidi po 3 hodině minimum.
Hrubý Jeseník
Vloženo 25.2.2023 21:29
Počasí děs běs, ale po modré z Červenohorskeho sedla na Praděd to bylo super. Teda vyjma posledního exponovaneho úseku, kde ten vítr stal za to. Ale v lese pekne pojezdenicko.
Hrubý Jeseník
Vloženo 23.2.2023 19:05
Ze Skřítku pěšky pod Ztracené kameny,stopa na Alfrédku špinavá,jehličí,mech, větvičky.Okruh Ostružná začátek asi nejlepší,ale většina okruhu bez stopy a super zapadaná jehličím.Celkem nic moc.
Hrubý Jeseník
Vloženo 22.2.2023 12:47
Brzo zrána stopa byla luxusní, rychlá, protažena na Švýcárnu, od Kamzíku poprašek, což nešlo úplně do kopy s klistrem, ale dalo se. Bohuže od Švýcarny stopa neupravena. Během dopoledne sník změkl a zpomaloval. Skol.
Hrubý Jeseník
Vloženo 21.2.2023 19:09
Petříkov-paprsek- Malý Shengen.
Z Petříkova na skate už jen s opatrností, lezou kameny a jdou slatne vidět mezi jehličím. Od černého potoka na palaš slušné. Dál okruh malý shengen velmi špinavý (zde byla rolba 2 dny zpět a je to poznat) Včera odpoledne byly podmínky po průjezdu rolbou velmi dobré, ale po dešti i tyto úseky jsou v lesích zapadané ale sjízdné. Nejlepší okolo císařské boudy
Rychlebské hory
Vloženo 20.2.2023 19:05
Nova Ves - Mravencovka - Alfredka - Pod zelenymi kameny

Nova Ves - Mravencovka az tak 500m nad Mravencovku hnus vetvickovej, nejede to, parkrat jsem hodil drzku jak se lyze zasekavaji. snehu dost, ale snih mokry jak bachor

Ale pak nad Mravencovkou az pod zelene kameny super, bez vetvi a jehlici, novy snih 1-2cm, stopa jde porad videtm stredovy pruh bohuzel chvilema rozslapany pesimi, ale podklad pevny a na skatech pohoda. Necekal jsem moc a tak me to bavilo.

Cesta zpet sjezd z Mravencovky do Nove Vsi chvilemi o drzku, ale byla zabava ;-)

Jestli se rozhodujes mezi tim byt v praci nebo nahore, jed nahoru !
Hrubý Jeseník
Vloženo 20.2.2023 18:53
Start parkoviště Petříkov, Palaš, Pralinka, Paprsek, parkoviště. Dá se sjet s opatrností traverzem nad Petříkovem až k parkovišti. Tímto traverzem lze vyrazit od parkoviště i na skejtech. Mokrý sníh a v zalesněných úsecích jehličí, větvičky i šišky, ale jaksi to jede. Klasika na klistry nebo soupaz.
Rychlebské hory
Vloženo 22.2.2023 20:36
aktuální informace o stopách, kdo ještě nezná....

https://jdemenabezky.cz/?x=17.14044179821778&y=50.11945126933271&z=13&layers=1044,624,600


(Odpověď na dotaz uživatele Alča z 22.2.: Ahoj, nevíte, prosím, někdo, jak momentálně vypadá trasa Červenohorské sedlo - Švýcárna? Chystám se tam v neděli z Brna. O víkendu má snad sněžit, protahují pravidelně stopy?)
Hrubý Jeseník
Vloženo 19.2.2023 9:09
Trasa Hynčice - Návrší byla celý týden výborně sjízdná pro klasiku i skate, díky rolbařovi za pravidelnou úpravu!

Po pátečním vichru s deštěm stopa velmi změkla, je dost špinavá, plná jehličí a větviček. Pozor: Od Návrší dál po Stříbrnický potok je cesta vyhrnutá až na asfalt.
Králický Sněžník
Vloženo 17.2.2023 22:50
Hvezda-Kapitanska-Jeleni
Spina, sněhu dost. Chce to rolbu, pokud možno ne až v neděli odpoledne nebo ve středu...
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.2.2023 20:23
Bída, brodění větvičkami a jehličím. Déšť minimální, nevadil. Sněhu dost. Ale stopa v hrozný stavu. Alfrédka jako vždycky super - zelňačka špičková.
(Odpověď na dotaz uživatele Tomio z 17.2.: Nevíte jak vypadá stopa z Karlova na alfredku přes mravencovku? Není tam moc jehličí a větviček? Připadlo trochu sněhu nebo pršelo jak hlásili v předpovědi.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.2.2023 19:44
Dopoledne z Ramzové, soupaž. Trasa Petříkov - Císařská - Brousek - Smrk - Velký Šengen s výletem dál na Bialski Dukt a zpět na Paprsek - okruh Pralinka a pak zpátky do Ramzové.
Celý den nad nulou, vlhký pomalejší sníh, mlha, mrholení, občas déšť, ale větší vítr zatím nedorazil.
Ramzová - Petříkov sněhu dost, utaženo rolbou, ale úprava starší, stopy na klasiku už dostaly zabrat.
Dál kolem Paprsku už všude čerstvá úprava, pevná stopa, hole se neboří, prostě paráda. Jehličí ve stopě nebylo zdaleka tolik, kolik bych čekal, nejvíc asi ve spodní části Pralinky a pak v Polsku od sedla Suchá dál. Jinak je třeba dávat pozor akorát na padající tající sníh a led ze stromů. Hlavně ve sjezdech se střídá pomalý mokrý sníh s rychlejšími opadanými koláči :-)
11:45
12:00
12:00
13:21

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Rychlebské hory
Vloženo 16.2.2023 20:22
Dnes ve stopě na loukach u Staré vsi u Rymařova vyborne podminky. Trochu zmrzlé , ale stopa perfektni na klasiku a ujetá na skate. Teplota kolem 1 stupně a za mě idealni máza fialovy klistr
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.2.2023 12:10
Dnes dopoledne z Horní Lipové na Smrk (kam taky, že...), pak okruh Velký Šengen - Paprsek a přes Petříkov a Ramzovou zpátky do Lipové.

Cesta z Lipové na Smrk je nově upravená, moc díky za to, trochu se tím schovalo jehličí takže to znatelně míň drhne. Soupaž nahoru vlivem úpravy obtížnější, protože hůlky se v okrajích místy zase propadají kamsi do hlubin. Skate a klasika na namazaných nebudou mít problém. Taktéž sjezd bude v pohodě, ne jako včera.

Ze Smrku jsem vlítla do okruhu Velký Šengen víceméně ze zvyku a pak jsem si za to nadávala, za odbočkou kde se odpojuje Malý Šengen to bylo na polské straně dost hrozné, plno jehličí, větviček ledu atd.

Na Paprsku jsem hodila očkem po té ceduli to tam mají a na které je čas a teplota. Bylo 11:33, což mě vyděsilo, protože na 13 jsem musela být zpátky kvůli meetingu. Tak jsem upustila od plánu si objet ještě mějaký menší okruh a svištěla dolů.

Propojka mezi Ramzovou a Petříkovem hodně vyplužená a ledovatá, je to trochu o hubu. Louky kolem větrolamu v pohodě, nástup z Ramzové je bezproblémový, akorát ty hlubší díry od pěšáků nespravila ani včerejší úprava.

Cesta z Ramzové do Lipové jakž takž, bordelu je ve stopě hodně, úprava to aspoń trochu promíchala a zahladila.

V Lipové jsem zjistila, že je teprve 11:40. No bodejť, na Paprsku na té světelné ceduli MAJÍ LETNÍ ČAS. Tak bacha na to, ať se vám nestane to co mně, připravila jsem se o hodinu ježdění.

Jinak počasí dnes krásné, v Ramzové úplně dole inverze, nahoře slunko.
Rychlebské hory
Vloženo 15.2.2023 16:13
Přes noc trochu přimrzlo, tak jsem zkusil bruslení po pláních. Jel jsem z Lipiny kolem vrtulí do Horní Loděnice, dále Hraničné Petrovice, variantou kolem rybníčku, Hamberku a Orlího vrchu k Jívové a nakonec okruh kolem Jívové (k rybníku, za hřbitovem, Střelnice).

Sněhu všude zatím dost tj 10-15 cm firnu. Některá místa jsou ale špatně promrzlá a lyže (a hlavně hůlky) se víc boří, někde to bylo parádně tvrdé. Nejlepší úsek asi pláně nad Loděnicí směr Petrovice, Jívová. Obecně kolem lesa a remízků je to měkčí. Přes oranici hrbolatější (hroudy lezou jen symbolicky).

Celý výlet pod mrakem, místy s mlhou (kolem Petrovic orientace docela obtížná). Díky tomu zůstala ale teplota těsně pod nulou až do 11 hodin. Zítra to ještě půjde, ale chce to vyrazit brzo.
Nízký Jeseník
Vloženo 15.2.2023 14:16
Dnes dopoledne ČHS - Švýcárna - Praděd - Ovčárna - Švýcárna - ČHS. V Šumperku mlha, nahoře na ČHS azůro a lehce pod nulou. Včerejší večerní úprava, vymrzlé stopy, paráda. Nahoru jsem jel zkratkou (ne přes Petrovku), což nikomu nedoporučuji, extra tvrdé, boulovaté, rozšlapané. Lidí po Švýcárnu málo, potom už více, mezi Pradědem a Ovčárnou doslova davy - pěšci, sáňkaři, psovodi a kočárkáři v přesile tak 50:1, nepřeháním... Po desáté hodině začaly stopy hodně měknout, už to nebylo ono. Sjezd pod Švýcárnou lehce rozbitý, ale s opatrností sjízdný úplně v pohodě, horší to bylo se střídáním zmrzlé stopy ve stínu a rozbředlé na slunku, na to je třeba dávat pozor. Parking na sedle pro běžkaře za 200.
9:01
9:02
9:39
9:39

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6) + jejich polohy na mapě

Hrubý Jeseník
Vloženo 15.2.2023 13:54
Dnes dopoledne z Horní Lipové - Pyšná Louka - Pod Klínem - Smrk - Travná hora (sedlo) - okruh Velký Šengen - Paprsek - okuh Růžovka - Paprsek - Pod Císařskou boudou - Kuncův chodník - Bahna - (omylem sjezd skoro až na Brousek, tak zase zpátky na Bahna...) - Travná hora - Smrk - sjezd do Lipové.

Podmínky různé, po ránu všechno hezky umrzlé, takže tentokrát i soupaž na Smrk byla pohodová, hůlky se nebořily. Akorát ta stopa už je tost rozdupaná a rozpíchaná. Nahoře ubylo jehličí a binčus se stopě, zato do ní hojně padal led ze stromů (bylo slunečno), zvlášť okruh Velký Šengen jsem jela jak po krtinách, holt to má člověk za to že je ranní ptáče. Okruh Růžovka střídavě zabordelený jehličím a střídavě dobře sjízdný. Svítilo slunko, na osluněných místech je sníh mokrý a pomalý, takže to občas s člověkem docela mávalo. Sjezd ze Smrku do Lipové bylo utrpení, stopa ve stinných pasážích vydržela umrzlá, takže ty lochy po pěšácích, rýhy po bruslařích, atd daly zabrat. Strašně by pomohlo ji trochu urovnat. Louky nad Lipovou (směrem k Pyšné louce) jsou pořád pod sněhem a ještě to nějakou dobu vydrží.

Celkově podmínky (vč nejvyšších partií) nejsou ideální, měkká roztátá místa se střídají s rychlýma, ve stopě je celkově hodně jehličí a větviček a k tomu se dnes přidal opadávající led ze stromů. Ale nikde zatím nejsou vydřené ledové plotny, sněhu je zatím dost, takže kdo chce jezdit, ten to skousne.
Rychlebské hory
Vloženo 14.2.2023 13:14
Dnes dopoledne Horní Lipová - Pyšná louka - Pod Klínem - Smrk - Travná hora - okruh Velký Šengen - Kunčické sedlo - V Mokřinách - Medvědí bouda - Paprsek - Pod Císařskou boudou - Kuncův chodník - na Bahnech - po hranici zpátky na Paprsek - pod Císařskou boudou - Petříkov - Ramzová - Horní Lipová.

Výjezd na Smrk klasika - ze vsi na Pyšnou louku bahnění a la Vysočina, do 800 špinavý sníh s lokálními ložisky sněhoštěpky, do cca 1000 pak jenom "normálně" špinavý sníh. Hůlky mi v měkčím podkladu občas zhučely kamsi hluboko, soupažit to s karbonovýma tak je asi zlomím, starý dobrý hliník to naštěstí vydržel.

Kolem Smrku strašná mlha/mraky, viditelnost bídná, ale naštěstí stopa dobrá.

Okruh velký Šengen na polské straně dost zabordelený větvičkama a jehličím.

Jinak ale stopy krásně přimrzlé, jede to jak splašené, jen kdyby nebylo toho jehličí a opadaného ledu na polské straně. Jak Šengen, tak všechny možné okruhy kolem Paprsku upravené, podklad je krásně utuhlý a pevný, takže i ta soupaž je bez problémů. Sjezd až do Petříkova pořád ještě přimrzlý, prudší část vyplužená. Propojka mezi Petříkovem a Lipovou to už je spíš turistika, ve stopě hodně bordelu, na loukách je okolí stopy rozbodané hůlkama a celá stopa dost děravá od pěšáků, zasloužila by si úpravu.

Škoda že na odpoledne musím mazat do práce, když už se člověk vysápe k Paprsku vyplatí se tam najezdit co nejvíc. Podmínky nahoře jsou dobré, na tu bídu v nižších polohách až výborné.

Nikde ani noha, prvních ca 20 km jsem nepotkala živou duši, první lyžař se objevil až kdesi za Kunčickým sedlem. Na Paprsku (něco před polednem) běžkařů jen pár, hospoda prázdná.
Rychlebské hory
Vloženo 13.2.2023 11:57
Dnes dopoledne z Horní Lipové přes Pyšnou louku, rozcestí Pod Klínem, Smrk, okruh Pohádka na Paprsek, pak dolů do Petříkova a zpátky do Lipové.

Do cca 800 mnm (odpovídá rozcestí Pod Klínem) je potřeba počíatt se špinavou stopou plnou větviček, jehličí a pozůstatků té holomajzny, co tu proběhla před dvěma týdny. Drhne to i na hladkých lyžích, občas je to fakt koberec. Pokud mažete, doporučuju s sebou vzít škrabku a až vylezete z toho nejhoršího, seškrábnout a znova namazat. Od 800 je to dobrý, je znát že tam napadl nějaký nový sníh, který to přikryl.

Úsek mezi spodním koncem Petříkova a Apartmány Ramzová rozjel traktor. Nahoru se to s opatrností vyhopkat dá, opačným směrem (sjíždíte-li k Petříkovu) počítejte s nutností sundat lyže a sejít pěšky.

Vyjet se dá hned z Horní Lipové, i když na těch kloukách to holt měkne a občas proleze drn či krtina.

Na hřebeni pusto prázdno, podmínky dobré a nikde ani noha.
Rychlebské hory
Vloženo 10.2.2023 17:39
Dnes ve včerejších stopách. Slunečno, -5°C, skoro bezvětří, stopy zafoukané jen na pár kratších úsecích. Akorát na loukách asi na deseti místech stopy přejeté napříč traktorem. Jinak skoro ideál. Člověk ani nemusí jezdit na hory.

Níže už to taková sláva není. Louka kolem Břízek rozježděná auty a na Prabábě ve středových partiích začíná vykukovat tráva. Tady sníh vydrží maximálně do neděle. Nahoře je pořád minimálně čtvrt metru, tak snad zůstane alespoň něco jako základ.
Nízký Jeseník
Vloženo 10.2.2023 12:59
Dnes okruhy na Skřítku, projel jsem asi vše, co se dá jet na straně u chaty, kromě Traťovky, ale i tam je to krásně upravené až k silnici, byl jsem tam ve středu. Úprava už starší, ale pořád povětšinou parádní vymrzlá stopa. Trochu horší stav má klepáčovský okruh, a potom sjezd z Hvězdy na Rabštejn, tam už v nižších partiích začíná být znát nedostatek sněhu, místy něco leze (i kamínky), tak pozor, ale sjízdné je to bez problému celé až na Rábl. Modrý i zelený okruh v top stavu, překvapivě dobrá je i spojka lesem na zeleném. Lidí ráno minimum, počasí super.
8:52
9:19
9:46

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Hrubý Jeseník
Vloženo 10.2.2023 9:22
Včerejší běžky na Paprsku byly úžasné. Parkikg ve Velkém Vrbně, nahoru lanovkou /nejsme už nejmladší.../za 100 Kč/os. - přednost mají běžkaři! Pak okruh Pohádka - azuro, výhledy až do Polska, upravená stopa.
Chata Paprsek je organizačně skvělá-zvládá lyžaře i běžkaře. Velký dík!!!
Rychlebské hory
Vloženo 10.2.2023 6:56
Od restaurace ve Žďárském potoku přes silnici stopy, pak po cestě na Výhledy, pak k silnici u Ferdinandova, Stříbrné Hory, Skály, Rýmařov, Stará Ves, Žďárský Potok. Teplota -5°C, azuro, bezvětří, stopy nádhera, sněhu 1/2 metru. Lidi neváhejte a běžte do stopy, stop všude mraky směrem na Horní Město. Letos zatím nejlepší běžkování!!!
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.2.2023 20:28
Nové Dvorce - Dálov

Azuro,cca minus 5°C. Stopy ze včerejška vydržely a trochu i vymrzly. Dnes to bylo za odměnu
9:42
10:15
10:19
10:27

» Zobrazit všechny fotky (celkem 9)

Nízký Jeseník
Vloženo 9.2.2023 20:29
Stopy z Rýmařova směrem ke Žďárskému Potoku , nahoru na Čerťák vyfrézované. Zpět po loukách na Horní Město a Stříbrné Hory občas místy zafoukané ale taky v pohodě. Super běžkování.
Nízký Jeseník
Vloženo 8.2.2023 22:25
Od Sutě, přes zatáčku na mokřiny a zpět. Perfektně upravené, nerozšlapané od chodců. Paráda.
Králický Sněžník
Vloženo 8.2.2023 22:21
Nové Dvorce - Dálov
Po větrných dnech stopy na pláních zafoukané a musí se znovu prošlápnout. Sypkého sněhu už moc nezbylo, ale hlavně při kraji lesa a remízků se dá vyšlápnout slušná stopa. Projel jsem okruh mezi hřištěm u Dálova a Loděnickým rybníkem, a pak od rybníka k Novým Dvorcům. Snad to chviličku vydrží. Okruh v lese kolem Lipinky částečně poničený od aut a traktoru, ale svézt se dá. Ve středních partiích obou cest je stopa stále slušná. Prabába stále sjízdná až na okraj lesa.
Nízký Jeseník
Vloženo 8.2.2023 22:28
Skřítek-Rabštejn, cesta zasněžená,projetá stopa,částečně poškozená terenním autem snad zásobující chatu na Rabštejně. Děkuji neznámému nálezci mých "odložených" brýlí,který je pověsil na viditelné místo u běžkařské stopy.
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.2.2023 14:10
Okruh Zbojnická - naprostá paráda, upraveno. Jen pozor při sjezdu z horní cesty k prameni Lipkovského potoka, jsou tam hlubší šlápoty od pěšáků! Mimochodem nevíte někdo, proč už o úpravách nejsou informace na Facebooku? Ani na www.bezkydm.cz není aktuální info.
Králický Sněžník
Vloženo 6.2.2023 18:17
Hraběšice/Traťovka- Hvězda - Rabštejn -- nástup asi 1 km dobitý od auta, na Hvězdu dost pošlapaná stopa , pak už jen pohádka - prašan,azuro, bezvětří , -7C.
Hrubý Jeseník
Vloženo 6.2.2023 17:06
Domašov n/B. - Jívová - Pohořany (golf)
Celé sjízdné,20-40cm sněhu,dojezd po
Pohořany golf.
Nízký Jeseník
Vloženo 6.2.2023 10:56
Včera byl na DM Zbojnický okruh krásně upravený od rolby, po té náloži prašanu je to pořád trochu měkčí a pomalejší, ale i tak nádherné svezení.

» Zobrazit GPX záznam trasy

Králický Sněžník
Vloženo 6.2.2023 9:57
Skřítek – Žlutý potok, Stará Ves – Rýmařov
Ze Skřítku upravená stopa, od Žlutého potoka a dál kolem Podolského potoka stopa zasněžená ale díky spustě běžkařů příjemně prošláplá, nechali jsemse ve Staré Vsi kousek vyvézt vlekem, pak po stopách do Rýmařova, lidí dost, ale žádný dav, stopy po loukách parádní, tak potřeba využít, není potřeba do vyšších poloh.
9:56
10:07
10:22
10:45

» Zobrazit všechny fotky (celkem 12)

Hrubý Jeseník
Vloženo 6.2.2023 8:29
Z Ramzové na Paprsek, Velký Schengen. Prostě všechny trasy super. Krásná práce rolbaře.
Králický Sněžník
Vloženo 5.2.2023 17:19
Z Nových Dvorců kolem lesa k Modré studánce, okruh Lipinka, po louce do Nové zatáčky a kolem Břízek na Šternberk.

Sněhu nahoře podle očekávání dost. Na loukách a polích 25-30 cm, z toho 2-7 cm prašanu, pod kterým je zfirnovatělý sníh různé konzistence. Dá se poměrně lehce vyšlápnout plytká stopa. Cesta od Jezírka k Modré studánce rozježděná od aut, na povrchu krusta - nic moc. Od odbočky na Nové Dvorce bez kolejí od aut. Sníh různorodý, místy na povrchu krusta, místy i 20 cm kyprého sněhu. Toho je někde ke 40 cm celkem. Na cestě k Lipince na dvou místech spadené stromy (lze objet), jinak dobré.
Výška cca 500 m n.m. byla zřejmě hraniční mezi sněhem a deštěm při pátečních srážkách, takže sněhu rychle ubývá. Kolem Hřbitova jen 5-7 čísel půl na půl firn a nahoře prašan. Otázkou tedy je, jak vypadá např asfaltka kolem Kukačky. Prabába (louka) nicmeně jde sjet v pohodě až k bývalé školce a kolem lesa je celkem slušná stopa. Do čtvrtka budou nejspíš podmínky dobré, pak se uvidí dle vývoje počasí (prognózy momentálně teda nic moc).
Nízký Jeseník
Vloženo 5.2.2023 13:04
Dnes ze Skřítku po modré (silnici) na Rabštejn-sice bez strojovky, ale v pohodě sjízdné. Z Rabštejna strojovka zasněžená novým sněhem, ale dvě stopy krásně prošláplé, sněhu dost, prašan, lidí jako much, parkoviště plné na šrot. Jinak pohoda.
Hrubý Jeseník
Vloženo 5.2.2023 11:35
Ráno 7.30 z Horního Města na Kamenku , Výhledy . Lehce za foukana stopa, ale luxusní svezení, sněhu mraky, lidí nikde, nádhera, doporučuji
Hrubý Jeseník
Vloženo 5.2.2023 10:11
Včera ze sedla na Praděd. Cestu až na Kamzík jsem prošlapával, předem mnou nepatrná stopa, projel max. jeden člověk, proti mne žádný. Vyjížděl sem po 9té hodině. To je úsek označený na mapkách jako dobrý. A úsek od Kamzíku pod vrchol Pradědu označený jako " stav skvělý, tam nebyal stopa prozměnu žádná, Sníh se bořil, zamrzlý strom v ledu přes cestu, díry. K čemu ty mapky jsou opravdu nevím.Rolba jela směr sedlo až po 12 hodině.To už mi bylo k ničemu.
Palis
Hrubý Jeseník
Vloženo 4.2.2023 21:07
Dnes rano z Cervenohorskeho sedla na Serak a pak dolu do Bele p.Pradedem. Na hrebenu pekne nasnezilo ,ale vic jak polovina trasy opravdu pro velike nadsence.
Hrubý Jeseník
Vloženo 4.2.2023 18:21
Dnes odpoledne opět Skřítek Rabštejn, parádní podmínky, díky rolbaři za úpravu a úklid po vichřici. Kolem čtvrté hodiny už velmi málo lidí, jelo se moc dobře.
Hrubý Jeseník
Vloženo 4.2.2023 16:13
Dnes Červenohorské sedlo—Vřesová studánka a po pauze sjezd do Koutů k Pelikánovi.Na Vřesovou studánku bez úpravy stopy takže do kopce tlačení sněhu do toho vítr a chumelenice,sjezd byl už lepší chvíli svítilo sluníčko a výhledy.Do Koutů také nebyla úprava ale od Petrovky to celkem frčelo že jsme byli u Pelikána za 30min.Doporučujeme👍
Hrubý Jeseník
Vloženo 3.2.2023 18:47
Dnes bezky z Koutu nad Desnou pres u Pelikana na Petrovku dale Svycarna, Praded, Ovcarna, busem na Hvezdu a pote znova bezky do Male Moravky.
Hrubý Jeseník
Vloženo 3.2.2023 15:36
Dnes dopoledne Ruda-Tvrdkov-Horni Mesto-Dobrecov a zpet pres Spicak a Tvrdkov. Huste snezeni, trosku mlha, viditelnost tak 100metru, -3C, prasan, cca 15cm noveho snehu, nikde zadna stopa (ani magistrala nad Hornim Mestem neni projeta). Nikde nikdo, fakt idylka a pohoda.
Akorat to neni zadny sportovni beh, ale spis takove to domaci sourani a proslapavani v novem snehu - skoro jako Fristensky na Severni pol :)
Hrubý Jeseník
Vloženo 3.2.2023 8:00
Z Červeňáku na Švýcárnu, pak přes Petrovku až do Koutů k Pelikánovi. Na Sedle v 11:00 -2°C, na Švycce -7°C, v Koutech kolem 0°C. Sněhu habakuk, prašánek, stopa od lyžařů, ale nádhera. Dole mírný odměk, ale dá se dojet pod drátama až ke sjezdovkám.
Hrubý Jeseník
Vloženo 2.2.2023 20:09
Dnes odpoledne Skřítek Rabštejn a zpět. Sněhu všude dost, úprava včerejší a na tom dost čerstvého pomalého sněhu, hodně náročné pro klasiky, pro bruslaře ještě horší. Teplota kolem nuly, silné sněžení, vítr v normě, lidí minimum, na Rabštejně jsem byl sám.
Hrubý Jeseník
Vloženo 1.2.2023 17:15
Skřítek - Alfrédka - super podmínky, jen si nezapomeňte vzít s sebou vosk, teplota byla těsně nad nulou, tedy strašně se to lepilo...a to i na šupiny...
Hrubý Jeseník
Vloženo 30.1.2023 17:16
Ovcarna VysokaHole Jelenka Alfredka Karlov az na hvezdu Moravka. Hreben pohoda, pod Jelenkou uzke tak radeji zout bezky rovnez cast koryta,pak jiz ideal,kolem Meavencovky a dolu na Karlov. Nad sjezdovkama v lese mene snehu,opatrne kaminky od rolby! Karlov ze zacatku kaminky pak jiz krasny ideal az na Hvezdu (kyvadlovy bus na Ovcarnu). Dojezd do Koutu luxus v rolbe po Pelikana. Da se na bezkach az k nadrazi Kouty.
Hrubý Jeseník
Vloženo 29.1.2023 19:59
Podmínky parádní.Někdo mi vyměnil před hospodou v Nové Vsi běžky. Sporten Perun skin 182cm.Kontakt na mne 724110472.Ty co mám jsou z Přerova a já to tam mám kousek.Nebude někdo vědět?
Hrubý Jeseník
Vloženo 29.1.2023 15:09
Dnes Paprsek, parádní jízda. Start Petříkov od dolního parkoviště, původní plán byl na Smrk a Lesní bar a přes Ramzovou zpět, ale vzhledem k tomu, že včera okolo Paprsku pršelo a namrzalo to, tak stopy byly hodně ledové, tak nový plán byl jet tam, kde bude čerstvá úprava, což byla dobrá volba. Takže trasa Petříkov, po magistrále na Palaš, okruh Pralinka, chata Paprsek a zpět po Magistrále do Petříkova, vše v čerstvé ranní úpravě. Sněhové podmínky dobré, jen velký pozor ve sjezdu od rozcestí Černý potok dolů do Petříkova, na několika vyplužených místech lezou výrazně kameny. Ráno lidí velice málo, na Pralince skoro nikdo, potom po pivní pauze na Paprsku už davy, běžkaři, pěší, psi, jeden kočár bez lyžin a jeden cyklista. Celkově velmi dobré, leč pár cm sněhu navíc by to chtělo...
9:25
9:25
10:28
10:38

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Rychlebské hory
Vloženo 30.1.2023 17:11
Ramzova ChS Praded Ovcarna. Od Cernavy po cervene po Serak v lese hodne ledovate,dale na Keprnik jiz pohoda. Pozor na sjezdu pod Keprnik smer Vresovka spadane vrsky stromu a trosku krusta. Vresovka az Praded a Ovcarna pohoda vse v rolbe,luxus :)
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.1.2023 22:26
I přes mrazivé mrholení luxusní stopy z Horní Lipové od Kovárny na Smrk,Lesni bar,Ramzovou, stačí si jen vybrat. Spousta spadaných větví i špiček stromů,ale dopoledne vzorně uklizeno rolbaři,za což jim patří obrovský dík.Děkujeme, že se tak vzorně staráte! Ale pod tíhou ledu vše padá dál, dejte pozor! Jinak neskutečně krásná zima. Užili jsme si to.
Rychlebské hory
Vloženo 28.1.2023 19:44
Guntramovice, Oderské vrchy, mezi Budišovem a Mor. Berounem.
Super. Stopa upravená. Modrý vosk. Zajímavá cesta. Dost sněhu.
Nízký Jeseník
Vloženo 28.1.2023 17:39
Skřítek - na Hvězdu a Rabštejn nesjízdné, málo sněhu a těží tam lesáci...Směrem na Alfrédku jsou první 2 km lepší pěšky, dá se i na běžkách, ale sněhu málo - občas kořeny, kameny a bordel na cestě. Pak už krásná stopa a směrem k Alfrédce a dál už i 2 stopy a uprostřed na bruslení, sníh parádní, tam už je ho dost a dál po Jesenické magistrále také super podmínky.
9:34
10:01
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.1.2023 7:32
Včera odpoledne Skřítek - Alfrédka a zpět. Ze Skřítku pod kopec špinavé a ledové, ale jet se dá, nahoru pod Ztracené kameny pěšky, dolů určitě nejezdit, na mnoha místech lezou kořeny a kameny. Potom od rozcestí už v pohodě sjízdné, ke zvoničce ledové a nic moc, od zvoničky a Alfrédce už OK. Jel jsem i okruh Ostružná, zde sněhu hodně, ale stopa spíš turistická, úprava už moc nebyla znát, bruslit nemožno, v zadní straně okruhu dva potoky přes cestu, nutno přenést, druhý se dá i přejet. Celkově vcelku OK, ale sněhové podmínky na Paprsku, kde jsem jezdil v týdnu, mnohem lepší.
Hrubý Jeseník
Vloženo 27.1.2023 20:43
Dnes jsme jeli od parkoviště u rozhledny v Nové Vsi na Alfrédku. Od parkoviště k Mravencovce místy stopa ujetá lyžaři , jelo se celkem dobře. U Mravencovky rozježďěno lesní technikou, ale byl to jen kousek, pak pěkná strojová stopa až k rozcestníku U Malého kotle a k Alfrédce, sjezd k ní dost rychlý, sníh ujetý a přemrzlý. Zpět pozor na sjez od Malého kotle, v horní část jsou ledové plotny, několik desítek metrů, pak se jede dobře. Tak ať se všem dobře jede.
Hrubý Jeseník
Vloženo 26.1.2023 23:03
Dnes Paprsek, hezké běžkování a projeto dosti km. Mrazivo zataženo bezvětří. Určitě stojí za to vyrazit a snad ještě trochu případne ať se horší místa vylepší. Užívejme si návrat sněhu a zimy
Rychlebské hory
Vloženo 26.1.2023 19:32
Azuro se nekonalo, na některých úsecích starší stopy, ale během dne najížděla rolba z Paprsku trasy ,tak to bude zítra top. Kolem Ramzové bez stopy jen na hladko, ale dál od rozcestí Pod větrolamem parádní stopy ze včerejška. Cca do 850 mnm je ledová krusta, tak to dost smeká, výš už prašan.
9:59
10:18
11:10
12:03

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (6)

Rychlebské hory
Vloženo 25.1.2023 23:14
Ahoj :)
Dnes po trase Ramzová - Smrk - Pod Klínem - Horní Lipová. Nástup na Ramzové v mrazivé mlze, slunce poprvé vykoukne nad Petříkovem. Krásně upravený povrch, stopa pro klasiku místy mizí v prudších pasážích poblíž vrcholu, bruslení možné. Jak slunce získává sílu, postupně odtává námraza na stromech a padá dolů na trasu, takže dávat pozor na hlavu i na běžky.
Na Smrku máme krásný výhled (nejen) na sousední Kralický Sněžník. Slunce, čisté modré nebe a bílá krajina byly jako z pohádky. Dolů směrem na Horní Lipovou krásný lehký sjezd, pevná a rychlá stopa. Mezi stromy lze zahlédnout údolí zakryté mlhou, do které vjíždíme poblíž rozcestí Pod Klínem. Při sjezdu je třeba dávat pozor hlavně na spadené větve nebo stromy, trasa byla ale až do cíle v Horní Lipové všude průjezdná.
Po celé trase jsme potkali cca 30 běžkařů, nic strašného, takže krásný zážitek, ještě jednou díky MartinM za tip. ;)
Počasí: Zpočátku hustá mlha, kolem -2°C. Postupně téměř jasno a na slunci určitě nad 0°C. S mlhou se ke konci trasy vrací i slabší mráz.
Užívejte perfektní podmínky,
Martin. :)
Rychlebské hory
Vloženo 25.1.2023 18:59
Skřítek - Pod Ztracenými kameny - Alfrédka a zpět přes Žlutý Potok - Skřítek

Nástup od Skřítku (-2C) doslova špatný, jehličí, zmrazky, boule - nejlépe bez lyží.
Nahoře po horizontále nádhera, krásné stopy bez nečistot, taky skate o.k.
Azuro , teplota pod nulou , výhledy a bezvětří.
Sjezd ke Žlutému potoku už slabší , někde namrzlo, méně sněhu a odtud na Skřítek opět nic moc.
Chtělo by to pár cm sněhu, uvidíme.
Parking na Skřítku v pohodě, nevybírali parkovné - navýšení na 100 Kč ,kasírovat budou určitě o víkendu.
Hrubý Jeseník
Vloženo 25.1.2023 14:01
Dnes dopoledne z Horní Lipové přes Luční vrch na Smrk, odtud na Paprsek, zpátky přes Císařskou boudu, Černý potok, Petříkov do Lipové.

Stopa perfektně upravená, bez problémů sjízdná po celé délce, je ale třeba počítat s tím že chybí podklad, místy se hůlky dost boří. Velká pochvala rolbaři, který v úseku z Lipové na Luční vrch natáhl stopu pro klasiku v dostatečném odstupu od škarpy, takže se dalo odpíchnout. Na zmíněném úseku také sem tam leží docela velké větve z buků, co se dalo jsem odstranila.
Králický Sněžník
Vloženo 24.1.2023 23:24
Dnes lehčí projížďka přes Lesní bar a rozcestí Pod Klínem zpět do Horní Lipové. Od Lesního baru až do Horní Lipové čerstvě upraveno rolbou, krásné dvě stopy pro klasiku, i bruslení bylo možné. Sem tam nějaká větvička na cestě, zřejmě po projetí rolby. U Pyšné louky byl nicméně na trase v podstatě kus stromu (čti opravdu velká větev) téměř přes celou šířku, šlo s opatrností objet, nezkoušeli jsme s tím hnout, bylo by to tak pro dva chlapy. Tuším ale, že to už někdo silnější odstranil, takže to zítra bude už v pořádku. Dále dolů směrem do Horní Lipové výborné, od viaduktu směrem dál do obce ale někdo po trase přejel autem, takže zrušil obě stopy, nicméně průjezdné to je bez problémů. Po cestě jsme potkali 3 běžkaře, jinak naprostý mrazivý klid. :)
Počasí: zataženo, převážně bezvětří, od rozcestí Pod Klínem mlha a více větru, teplota kolem 0°C.
A děkuji MartinM za tip na trasu Ramzová - Smrk - Lipová, zítra zřejmě vyzkoušíme. :)
Martin
Rychlebské hory
Vloženo 24.1.2023 22:57
Zdravím, dnes jsme projížděli trasu od Lesního baru směrem přes rozcestí Pod Klínem a dolů do Horní Lipové. Naše trasa byla čerstvě projetá rolbou, dvě stopy pro klasiku (místy jedna stopa), dalo se ale i bruslit. Povrch pevný, pokud v noci ještě přimrzne, bude i rychlý.
Podobnou úpravu trasy jsme zahlédli u rozcestí Pod Klínem i směrem nahoru na Horní bar. Vaši trasu jsme tedy neprojížděli, ale předpokládám, že by měla být upravená podobně jako ta, kterou jsme využili my :)
Jinak doporučuji web jdemenabezky.cz, dá se tam najít, po jaké trase a kdy projížděla rolba. Není to stoprocentní záruka perfektní stopy, ale pro výběr trasy určitě užitečné ;)
Martin
(Odpověď na dotaz uživatele Anežka z 24.1.: Prosím, víte někdo, jestli se dá na běžkách proniknout z Horní Lipové na Smrk (od rozcestí Pod Klínem a pak přes Horní bar a útulnu Mates)? Nebo je to na backcountry?

S díky za každou odpověď, Anežka.)
Rychlebské hory
Vloženo 24.1.2023 17:42
Jak jinak nez idealne pripravene stopy,velike pochvaly pro Mikovo snehove kralovstvi 😄 Velke Vrbno lom zleva na Paprsek, Maly Schengen, Travna Hora, Cisarska a Milirema zpet na parkink. Super 20km upravenych stop,pohadka, vyuzijte idealni snehove podminky 👉⛷️
Rychlebské hory
Vloženo 24.1.2023 14:42
Dobry den, je to lesni cesta - pohodlne svezeni dolu, ale v zime neudrzovana. Tj. muzou byt preveje, potazmo horsi brzdeni v hlubokem snehu v prudsich usecich - nicmene za soucasnych podminek asi bez problemu. Trasu z Ramzove pres Smrk a do Lipove-Lazne jste zvazovali?
(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 23.1.: Ještě jednou ahoj. Prosím o radu, vybírám mezi trasami Šerák - Pod Šumným - Bystrý potok - Keprnický potok - Bělá pod Pradědem - Jeseník a Ramzová - Pod Obřími skalami - Sněhulákova cesta - Miroslav - Lipová-lázně. Projížděl někdo v poslední době některou z těchto tras nebo máte aspoň tušení, v jakém stavu mohou být, i třeba podle dřívějších zkušeností? :)
Nejsme tolik zdatní běžkaři, tak abychom se nepřecenili.
Díky moc,
Martin.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 25.1.2023 11:33
vcera jsem to zkusil cca 1km od hospody a na skate to bylo OK, ale o stopu v pravem slova smyslu se nejedna, stopa tam neexistuje, je to format "cesta pevny podklad, nerozryto od pesaku", rekl bych ze na skate dokonce lepsi nez to co je aktualne na stadionu, ale zkusil sem jen 1km nez prisla tma takze tezko rict jestli to takhle bylo az na Mravencovku
(Odpověď na dotaz uživatele JirkaH z 25.1.: Ahoj,
nemáte někdo představu jak vypadá stopa od rozhledny v Nové Vsi (Štěrkovec) k Mravencovce? Je to sjízdné, nebo raději nastoupit na Karlově? Chci jet dnes odpoledne směrem Mravencovka, Alfrédka, případně k rozc. Pod ztracenými kameny a zpět.
Díky JirkaH)
Hrubý Jeseník
Vloženo 24.1.2023 12:51
Skřítek - do 20 cm sněhu , a potom Hvězda - Pod Viničnou horou -Prameny Oskavy- Skřítek

Celkem dobrý, ale potřebovalo by ještě pár cm sněhu. Stopa vyjetá od běžkařů.
Hrubý Jeseník
Vloženo 23.1.2023 23:45
Ahoj, dnes jsme projížděli trasu od Lesního baru přes Pyšnou louku a do Ramzové. Od Pyšné louky směrem do Horní Lipové se stopa zdála solidní, podle map je projetá i strojově, nicméně my jsme jeli od Pyšné louky na Ramzovou. Hezká stopa je mezi Pyšnou loukou a rozcestím u viaduktu, byť není projetá strojem. Okolo rozcestí Pod Větrolamem se ale začala stopa ztrácet, zavál ji vítr, takže bylo třeba ji v podstatě projet znova načisto.
(Odpověď na dotaz uživatele garret z 23.1.: Ahoj, nevíte jak vypadá stopa z Ramzové do Petříkova, případně z Ramzové o Horní Lipové?)
Rychlebské hory
Vloženo 23.1.2023 23:27
Dnes jsme projeli trasu Horní Lipová - Lesní bar - Pod Klínem - U Pyšné louky - Ramzová. Z Horní Lipové po cestě na ujetém sněhu, stopa žádná, zdatnější by zvládli bruslení. Od Lesního baru už projetá stopa, okolo spíše měkký sníh, takže lepší pro klasiku. Stopa projetá strojem a běžkaři až k Pyšné louce, směrem na Ramzovou už projeto pouze lidskou silou. Poblíž rozcestí u ramzovského viaduktu se stopa téměř ztrácí (vinou větru), nutné projíždět hlubším sněhem v podstatě znova. Pod vrstvou horních cca 10cm sněhu je tenká ledová krusta, což může být nepříjemné při občasných sjezdech nebo při vyřezávání nové stopy v hlubším sněhu.
Celou cestu mlha, slabé mrholení či sněžení, vítr silnější až mimo lesy poblíž Ramzové, kolem 0°C.
Martin
Rychlebské hory
Vloženo 23.1.2023 20:10
Dneska Ramzová - Smrk - Velký Šengen - Paprsek - Ramzová.
Naprostá pohádka , a to i mimo Pohádku, sněhu dosti, strojová stopa zatím nebyla na Petříkovem ani z Černého Potoka na Smrk, prošlpané běžkaři a místy se to bořilo, jinak Velký Šengen čerstvě projeté a poté i magistrála zpět dolů z Paprsku do Petříkova. Jako vždy je zde poskytován běžkařům naprostý komfort, že se i v pondělí ráno projíždí stopy, klobouk dolů a moc děkuju.
Lidí naprosté minimum, jen kolem Parpsku sem tam nějaký běžkař, takže prostě paráda, sníh čerstvý občas ještě málo ujetý, že se bořily hůlky, ale to je tím, že napadlo 30 cm sněhu za víkend, a ne úplně nejrychlejší; dopoledne lehce pod nulou a drobně sněžilo, odpoledne se rozfoukal vítr a oteplilo se nad nulu a vytvořili se při zemi husté mlhy a drobně mrholilo. Mazal jsem modrý swix V30. Skol!
Rychlebské hory
Vloženo 23.1.2023 18:29
Jel jsem dopoledne na bruslich ze Slamenky horem Nad zatacku a spodem zpet. Bylo to cerstve protazeny, trochu mekci, ale spica. Pri trochu pozornosti na jednicky bretle.
Králický Sněžník
Vloženo 23.1.2023 18:01
Horní bouda - kolečka kolem Pohořan: celkem pěkné svezení, do dokonalosti něco chybělo. Na loukách byla stopa brzo zafoukaná. V lese to bylo pěkné, ale zespodu to místy dost provlhalo. V kopci pod Jedlinou tekl přes cestu potůček.
15:53
16:18

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Nízký Jeseník
Vloženo 23.1.2023 13:32
Z Paprsku vyjela rolba až ráno těsně před běžkaři. Stopy tedy měkké, od spousty lyžařů hned rozježděné. Byl ale upraven Velký Schenghen, tak se dalo dostat do Polska. Zde bylo upraveno již večer. Stopy tedy byly vymrzlé a lidí málo. Super!
11:14
12:01

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Rychlebské hory
Vloženo 22.1.2023 20:32
Konečně krásná zima! Jeli jsme dole od parkoviště přes Paprsek, Velký Schengen, pauza v Paprsku (fronta 30 minut) a pak přes Smrk a Milíře zpět k autu. Sněhu dostatek. Akorát ten čerstvý sníh je trochu pomalejší, ale to neva.
10:14
10:37
11:39
12:33

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Rychlebské hory
Vloženo 22.1.2023 20:29
Vlastně jen musím potvrdit předchozí Martinovu zprávu. Napadlo mrtě sněhu a během dne připadával další. Na klasiku paráda, bruslaři si mákli. Sníh je sypký, stopa nestihne vymrznout, takže ji pár lidí rozjezdí.
Rychlebské hory
Vloženo 22.1.2023 16:13
Přes Milíře včerejší stopou na Císařskou, ve stopě pěkný a rychlejší než v čerstvé stopě. Ostatní stopy kolem Paprsku dnes opět projety kolem poledne. Vsude krásný svezení. Na bruslení je to ale měkké, proste napadlo 30 cm prašanu😉
Rychlebské hory
Vloženo 22.1.2023 14:40
Dnes trasa z Velkého Vrbna - Paprsek - Medvědi bouda. Stopa většinou neupravená a když byl kousek projetý rolbou tak se dost bořil. Rolba netihala dělat stopu. Nového sněhu kolem 30 cm. Dnes to byla spíše dřina než zážitek. Snad jak si sníh trochu sedne pojede se líp. Jinak zde by to chtělo více zpráv od běžkařů aby si člověk udělal představu jak to na horách vypadá . Díky 👍
Rychlebské hory
Vloženo 23.1.2023 10:07
Nema chybu, nazehlene pod ztracajy>Alfredka> Karlov super :)
(Odpověď na dotaz uživatele Zbyněk z 22.1.: Nevíte jak vypadá stopa od Skřítku na Alfrédku ?)
Hrubý Jeseník
Vloženo 22.1.2023 17:02
Hrebenovka Skritek >Alfredka soupacka lesem na Jelenku a hreben na Praded dolu Petrovka do Koutu, pod dratama na lyzich az do vlaku nadrazi :) Konecne nasnezeno od skritku pod ztracaky se da v pohode, opacnym smerem ale koreny, ibcas kamen. Pod Ztracaky >Alfredka (zrejme az do Karlova) super narolbovano. V lese dosti zaveje jsem tlapal, hreben luxus. Po sjezdovce v pohode dolu k Ovcarne. Vcera bylo dosti pesaku tak se spatne jelo, od zatacky pod Pradedem pak jazyky/zaveje tlapalisti hruza :( pak od zatacky dolu kolem Svicarny nadhera k Petrovce (jiste i na Cervenak) v rolbe dojonale. Od Petrovky vyjeta stopa az k Pelikanovi. Dale po dratama 400vky az k nadrazi. Super podminky >> vyuzijte
Hrubý Jeseník
Vloženo 22.1.2023 8:02
Skřítek a okolí od 11.30 do 15.00, noční sněžení poněkud vylepšilo lednovou mizérii. Projeli jsme si horní červený okruh kolem Závory, pak po modré značce lesem k asfaltce k Hvězdě. Po té to celkem rovněž jde (díky tomu asfaltu). Na jednom místě lezou nějaké větve po neuklizené těžbě. Z Hvězdy stejbou cestou zpět, ke Skřítku jsem se vrátili částí modrého okruhu. Nakonec vcelku pěkný výlet.
11:57
12:11
12:56
12:56

» Zobrazit všechny fotky (celkem 9)

Hrubý Jeseník
Vloženo 20.1.2023 16:12
Celá trasa Ovčárna- Praděd -Švýcárna dnes urolbována na maximální šířku na skate v očekávání sněžení, pro klasiku zbyly jen stopa od Švýcárny na Slatě a sjezd z V.Děda ke Kurzovce (ale o držku kvůli psům a stoupačům)
Hrubý Jeseník
Vloženo 19.1.2023 20:59
Bohužel nic moc dle sněhových podmínek, utáhnutou stopu na klasiku mají opravdu jen na pár místech. Jinak je lepší bruslit. Ale i tak krom Pradědu, asi moc podobných míst na Jesenicku a okolí ke sklouznutí není. Na lepší podmínky si musíme minimálně počkat do soboty.
Rychlebské hory
Vloženo 19.1.2023 11:51
Nebyl jsem tam, ale dle nejnovějšího příspěvku mají útáhnuto a na tu bídu to nevypadá zle:
https://www.facebook.com/bohumil.vlasta.16/posts/pfbid0vbka7AUdxe37pXKbcKwt6fWqBNkkLCjKHFWNfGkfuup6LvyQxMGUwj4zsBXWR4gol
Rychlebské hory
Vloženo 14.1.2023 6:58
Tak různě posbírané zprávy z okolí Pradědu: Skiareál začal posílat info "Opět je sjízdná běžecká stopa na Švýcárnu a Praděd" od středy 11.1 ráno. - čerpáno odtud https://www.kamzasnehem.cz/sjezdovky/jeseniky/praded. Z Ovčárny na Praděd proběhl první pokus o úpravu rolbou již 10.1., naposledy tam byla rolba 13.1. Na Švýcárnu zajela 12.1. Vyčteno z jdemenabezky.cz

Další info už nechám na lyžařích. Tohle si sem taky trochu odkládám z důvodu, abych mohl pak uvést datum začátku plnohodnotné zimy do statistického článku https://www.kamzasnehem.cz/clanky/kdy-zacne-a-jaka-bude-zima. Teď už to doufejme zas neroztaje...
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.1.2023 17:21
(Odpověď na dotaz uživatele Lukas z 5.1.: Zustala jeste nekde po obleve nejaka stopa?Vzpada to,ze ani na Svycarnu se neda.Kolem Kurzovni boudy z web kamery jen asfalt.Nebo je to v lese jine?)

Tady jde asi jen doplnit, že informace "stopa Ovčárna-Praděd-Švýcárna: Sjízdná - vyřezaná stopa" zasílaná skiareálem Praděd zmizela z importu dat od střediska viditelného na https://www.kamzasnehem.cz/sjezdovky/jeseniky/praded během silvestrovského dne. O nějaký den později snížili uváděné množství sněhu mimo sjezdovky na 10 cm. Na běžky to tam nebude, začínat se bude znovu od nuly resp. nelyžovatelných zbytků sněhu. Tratě v lese v okolí Kurzovní obecně nemají vysokou odolnost proti nepříznivým podmínkám.
Hrubý Jeseník
Vloženo 30.12.2022 19:12
Celkem pěkné svezení od Johanese až pod Slamník. Nejhorší část mezi Johanesem a U 7mi cest. Pak překvapivě velmi hezké svezení i na skate. Ještě zítra a pak už to taky bude bída.
Králický Sněžník
Vloženo 30.12.2022 16:58
Paprsek - Černý Potok - sedlo pod Travnou h. - Paprsek - Růžovka. Místy dobrá stopa, místy zledovatělá, místy jehličí a šišky. Kolem Černého potoka už méně sněhu, stopa se ztrácí. Nejlepší úsek asi Paprsek - Růžová bouda. Celkově slušné na tu bídu všude jinde.
Rychlebské hory
Vloženo 29.12.2022 22:01
Ovčarna - Švícárna, je to sjízdné, místy zledovatělé, za odbočkou na Švícárnu dvakrát teče přes cestu potok, dá se přejet, hodně ledových ploten, ale jet se dá. Lehký posyp novým sněhem.
Hrubý Jeseník
Vloženo 29.12.2022 21:57
Celkem to ujde. Nejlepší svezení je směr Růžová bouda. Ostatní, kde jela rolba je sjízdné. Někde lépe, někde hůře. Lyže jsem nesundával.
10:56
13:25
Rychlebské hory
Vloženo 29.12.2022 14:26
Na současné poměry celkem parádní svezení, magistrála Paprsek - Černý potok pěkná stopa, akorát dojezdy přemrzlejší, Pohádka byla horší, ale také sjízdná.
Rychlebské hory
Vloženo 29.12.2022 7:44
(Odpověď na dotaz uživatele Kavka z 27.12.: Skol, jak to prosim vypada ze Cervenohorskeho smer Praded, je dost snehu? A je to sjizdne, nebo led? Dik)

Mezi Švýcárnou a Pradědem to bude v pohodě určitě, dle jdemenabezky.cz upraveno naposled ve středu večer. Při současných možnostech to asi bude jedno z nejlepších lyžování na přírodním sněhu v ČR a na druhou stranu žádný zázrak... a z ČHS nahoru jsem zahlédl jeden středeční GPS záznam od lyžaře, takže sjízdné to nějak bude. Další info samozřejmě vítáno.
Hrubý Jeseník
Vloženo 27.12.2022 18:46
Všude slunce a bez sněhu, jen nad Hrubým Jeseníkem seděl mrak, i tam ale většina sněhu odtála. Teplota podivná, mírně pod nulou. Skřítek-Alfrédka po červené: parkoviště-Nad skřítkem pěšky, sjezd na Žlutý potok střídavě břečka a zmrzlá břečka, stoupání k Pod zelenými kameny a dál k Pod Josefinkou dobré, udusaný sníh s trochou prašanu, místy nutno změnit stopu kvůli kalužím nebo větvičkám, kazí se to až kousek před Alfrédkou.
Hrubý Jeseník
Vloženo 27.12.2022 15:06
Nahore od lanovky z Koutu na Dlouhe strane bohuzel zcela nesjizdne...Sice poprasek asi 0.5 cm, ale primo na asfalt, vsechno to slezlo. Sjezdovka i obcerstveni nahore funguje.
Hrubý Jeseník
Vloženo 27.12.2022 11:46
Dnes, po vcerejsim mrholeni a mlze +2st. a vitr,
Pres noc připadlo pár cm sněhu , stopy Ovčarna Praděd upraveno -4 st.
Jen ten vitr zůstal....
Hrubý Jeseník
Vloženo 25.12.2022 22:39
Od hotelu Vista z Dolní Moravy po sjezdovce a pak po běžkařské cestě nahoru na Slamnik to ještě šlo. Od Slamniku směrem k Vilemínce jsme místy museli sundat lyže, ale celkově to tam šlo, sníh ale totálně zmrzly, na staré lyže,
stopa strojova stará. Cesta zpět od sjezdovky Slamnik směrem k rozcestí U štěrku a U včelína už nesjizdne, většinu trasy jsme nešli bezky v ruce. Zítra už bych tam nejela, po dnešním slunečném počasí tam nezbude už asi žádný sníh.
Králický Sněžník
Vloženo 25.12.2022 16:58
Na Boží Hod trasa Skřítek - Alfrédka. Na sněhu se těžce podepsala poslední obleva a deště. První cca 500 m úsek z rozcestí Pod Ztracenými kameny ke Zvoničce (začátek traverzu) je nesjízdný. Od Zvoničky lze pokračovat až na Alfrédku, ale poslední cca 1,5 km je hůře sjízdný kvůli místy napadanému jehličí. Kvalitní zaběhání je pouze na úseku cca 3 km od Zvoničky. Za Alfrédkou je to opět tragédie. Závěr: Pokud Ježíšek nenadělí slušný příděl nového sněhu, nestojí za to brát na hory běžky...
Hrubý Jeseník
Vloženo 24.12.2022 9:49
Cervenohorske Sedlo - Petrovka - do idealnich podminek to ma daleko, ale jet se v pohode da, snehu je dost a poskrabani lyzi zatim nehrozi. Stopy protazene rolbou hodne davno, ale stale se v nich da jet, jen je v nich dost jehlici, bukvic apod. Snih nataty, prsi do toho.
9:08
9:08
Hrubý Jeseník
Vloženo 23.12.2022 19:53
ČHS - Červená Hora. Mlha, mrholilo, teplota kolem 0, sníh mokrý, primrzajici, strojova stopa už téměř nezřetelná. Ještě to ale šlo, vyrazte než to roztaje.
Hrubý Jeseník
Vloženo 22.12.2022 17:04
Dnes okruhy zbojnické. Čerstvě upraveno, za což patří velké díky. Mlha, pršelo. V nižších polohách sněhu na hraně, místy je třeba se vyhnout nečistotám nebo i kamínkům. Ve vyšších částech to bylo lepší. Celkově fajn pojezdeni, otázka, jak dlouho sníh vydrží. Byl hodně mokrý.
Králický Sněžník
Vloženo 22.12.2022 10:53
Horní bouda-Jívová 0'C,ledová krusta,sněhu stále dost,netaje,hodně rychlé,mlha na 2 metry
Nízký Jeseník
Vloženo 21.12.2022 17:30
Lipina - Kukačka - Modrá studánka - chata Lipinka a zpět se zakončením u Třech dubů

Ke křižovatce pěkná stopa kolem zahrad, dál kolem svodidel trochu krokolomné, ale dalo se projet celé. Stopa po vrstevnici ke Kukačce částečně rozbitá auty (hlavně v zatáčkách), větší část ale hezká stopa, tak 3:1 ve prospěch pěkných úseků. Spojnice po žluté TZ k Modré studánce pošlapaná od zvěře, ale celkem pevná. Do kopce OK, dolů přiměřeně rychlé. Studená cesta ke Studánce - stopa pěkná. Nahoře hustá mlha a větrno. Stopy na loukách zafoukané. Okruh kolem Lipinky v dobrém stavu. Návrat stejnou cestou.

V horních partiích padá do stop občas námraza ze stromů, stopám to ale neuškodilo, spíš naopak. Někde napadané listí a obaly od bukvic, jak je to ale namrzlé, nemá to na jízdu příliš vliv. Kdo se nenechal odradit vizuálně nevlídným počasím, byl odměněn parádní lyžovačkou, o stupeň lepší, jak v pondělí. Sníh stále suchý, teplota něco pod nulou celou dobu. Mazal jsem fialový mínus 1 - mínus 3.

Trasu doporučuji i proto, že kolem Kukačky vůbec nefoukalo. Na Prabábě vítr taky slabší, takže stopy se zachovaly i na louce.
Nízký Jeseník
Vloženo 20.12.2022 22:30
Nová Ves - Mravencovka - Alfrédka - Zelené kameny - okruh Ostružná: Navzdory předpovědi počasí byly dnes dobré podmínky. Sníh byl dole sypký, nahoře ztvrdlý až namrzlý - asi bych volil klistr. Na Alfrédce -5. První půlku jsem nepotkal nikoho, pak asi 4 lidi. Za dva dny to má roztát, tak uvidíme..
14:13
15:00
15:00
15:33

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Hrubý Jeseník
Vloženo 20.12.2022 18:58
Trasa Petříkov → Císařská louka → Smrk → Útulna Mates → Ramzová → Petříkov (20 km). Po stopě z rolby skoro ani památky, jen od několika předchozích běžkařů. Sníh hodně tvrdý a přemrzlý, zejména od Smrku dolů, ledové krusty zrádné při sjezdu. Ve spodních partiích po trase hodně napadaných větviček, jehličí, bukvic, šišek. Teploty lehce pod nulou, vyhlídky na následující dny nejsou pozitivní. Nicméně převažují kladné dojmy z příjemného svezení.
Rychlebské hory
Vloženo 19.12.2022 17:21
Dnes zatím nejlepší svezení letošní zimy. Stopy tvrdší, rychlejší. Kolem Lipinky překvapivě dobré, přímá trasa od Modré studánky znovu trochu poničena auty. Po loukách kolem lesa taky dobré. To je ale nejspíš minulost. Kolem jedenácté hodiny se zvedl silný nárazový vítr a stopy na otevřených místech začínaly brát za své. Na Prabábě foukalo jen slabě a stopy zůstaly netknuté.

-10°C, pod mrakem a ani živáčka.
Nízký Jeseník
Vloženo 19.12.2022 16:41
Moravský Beroun-Hraničné Petrovice-Jívová-Pohořany-Radíkov-Sv.Kopeček ZOO (sundání běžek) 22km
M.Beroun-Hr.Petrovice-Jívová
Ráno -10°C,silný nárazový vítr,
Celou část trasy prošlapávám,hned
zafoukáno,beze stopy až na Jívovou.
Jívová-Pohořany-Radíkov-Sv.Kopeček ZOO
Nejlepší část trasy,stopy sjízdné i lesní
úseky.Dřeva sundávám,až u východu ze
ZOO.
Určitě vzít starší běžky.
Nízký Jeseník
Vloženo 19.12.2022 23:16
Přesnější informace z GPS rolby do map
Uvítal bych, kdyby se na mapách zobrazovala přesnější informace o úseku, kudy projela rolba. Aby tam bylo vidět, že tam je/není stopa na klasiku/skate nebo že tam rolba projela jen tak bez úpravy. Např. v neděli 18.12.2022 nebyla v úseku "Nad Karlovem" - "Karlovo rozcestí" fyzicky vyznačna stopa na klasiku, jen na skate. Úsek "Karlovo rozcestí" - "Mravencovka" byl rozvrtaný úplně, přestože na mapách obecnější záznam byl.
Podobně se to týká úseku "Vyhlídka" - "Štěrkovec" - "Mravencovka" po silnici, kde je úprava tradičně špatná. Toto může způsobit komplikace, především neplánované časové zdržení.
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.12.2022 21:40
Pohořany - Jívová - Domašov: V lese kolem Pohořan naprostý luxus - tvrdá stopa, dostatek sněhu. Dál za Jívovou je na loukách a polích sněhu trochu méně a taky se více boří hůlky (jezdí tu méně lidí). Ale i tak je to dobré, jen to není na nové lyže.
15:14
15:14

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Nízký Jeseník
Vloženo 18.12.2022 20:50
Dnes opět z Karlova na Alfrédku, tentokrát přes Novou Ves, pak ještě pod Ztracené kameny a zpět. Azuro, ráno kosa snad -15, jak je sníh přemrzlý, tak to moc nejede, ale možná právě proto je to parádní svezení klasikou. Vše upraveno včera večer, k rozcestí Jelení leze dost podklad, dál už ale paráda, stejně tak eze podklad na cestě od Štěrkovce na Mravencovku, po silnici ok, ale tam to není upravené, jen stopa od lidí. Od Mravencovky ke Karlovu rozcestí obě cesty rozbité od pásů rolby, ale projet to jde.
10:48
12:50
12:53
15:04

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Hrubý Jeseník
Vloženo 18.12.2022 18:13
Dnes jsem prošlápl stopu z Nových Dvorců kolem lesa k posedu. Stopu kolem chaty Lipinka zničilo auto a nová se nedá pořádně vytlačit kvůli utaženému sněhu podvozkem. Sjízdné to ale je. Páteřní trasa od Modré studánky poničena jen na pár místech. V dobrém stavu je louka do Nové zatáčky. Odtud k Lipinskému hřbitovu kolem Břízek stopa rozšlapaná, ale jak je to tvrdší než včera, tak se v tom jakž takž dá jet. Přes Prabábu k vysílači vlevo dobré a od vysílače ke Třem dubům vyjma kousku rozrytého od prasat překvapivě pěkná stopa. Takhle jsem se tam nesvezl už roky.

Bez slunce, mlhavo, vítr mírný, teplota optimální okolo mínus 5°C.
Nízký Jeseník
Vloženo 18.12.2022 14:47
Ze Skřítku na Alfrédku podmínky výborné, sněhu dost , vše projetu rolbou
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.12.2022 20:56
Dnes z Horní Lipové na jeden plechový Šerák a topinku k Lesnímu baru .Přes vyhlídku ,Pod Klínem a Pyšnou louku zpět .Od vyhlídky 3-4km téměř panenská stroj.upravená stopa blíže k Lipové spíše bez ,ale i tak všude krásně zasněženo.Paráda
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.12.2022 20:14
Ráno start z Lipiny kolem hřitova, dolů kolem svodidel po nahrnutém sněhu od pluhu (celkem to šlo) a dále kolem Kukačky, po žluté k Modré studánce a zpět vrchem do Nové zatáčky a po loukách na Šternberk.

V Lipině 20 cm, nahoře čtvrt metru. V lese méně, ale i tak dost. Ke Kukačce to jelo dobře, bohužel kousek před chatou proti mně téréňák, tak nevím, co z té stopy nakonec zbylo. To samé auto projelo i vrstevnici z Nové zatáčky ke Studánce a směr Dálov. Vyšlapal jsem ještě okruh kolem Lipinky a po louce od posedu k Nové zatáčce. Na loukách podmínky těžké. Nahoře větrem utužená krustička, pod ní prašan a vespod vlhký sníh. Stopu jsem razil až ke Třem dubům (v lese trochu záměty a rozryté od prasat, ale dalo se projet). Sjel jsem v pohodě až do půli cesty ke Kiosku, dál jsem si netroufl. Ještě u Třech dubů dobře 15 čísel. Na to, že je sobota a tolik sněhu bylo naposledy někdy v únoru 2021, jsem nepotkal ani jednoho běžkaře. Připadal jsem si jak někde na Yukonu v Kanadě :-).
Nízký Jeseník
Vloženo 17.12.2022 18:19
Olomouc Poděbrady- louky kolem jezera parádně sjízdné- 30 cm velmi kvalitního sněhu, razíme stopu ,kolem 12 hod to trochu lepí, slunečno nebývalá zimní konstalace.
Nízký Jeseník
Vloženo 17.12.2022 16:42
Z Karlova na Alfrédku, 2x kolem Ostružné a zpět, letošní premiéra a hned skoro top podmínky - prašan, nad Karlovem cca 25 cm, kolem Alfrédky skoro půl metru, -8°C, dokonce i sluníčko se na chvilku ukázalo. Do rána ještě trochu napadlo, včera najeté stopy ale furt dobré, teď navečer zase rolba začala upravovat. Úseky mezi Karlovým rozcestím a Mravencovkou jsou projety rolbou bez frézy, je to tam dost přeorané, ale projet se to dá. Dál už super, lidí spíš pomálu, na Alfrédce se dalo i sednout vevnitř.
11:22
12:05
13:49
14:42
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.12.2022 6:55
Včera odpoledne z Petříkova na Paprsek a zpět, podmínky téměř TOP, čerstvá úprava i se stopami na klasiku, jen těsně pod rozcestím Černý potok směrem na Petříkov par kamínků. Jinak paráda - viz fotky.

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Rychlebské hory
Vloženo 15.12.2022 18:35
Dnes první testovací jízda.
Na otevřených plochách kolem Modré studánky cca 12-15 cm prašanu, v lese méně. Je to ale bez podkladu, takže se co chvíli škrtne na poli o hlínu, v lese o kamení. Na loukách celkem dobré. Nejlepší úsek od posedu k Nové zatáčce a louka nad Novými Dvorci. Sjízdné jsou i louky v nižších polohách (Břízky, Prabába) byť sněhu je tam méně. Končil jsem na kraji lesa u bývalé lesní školky, dál jsem si netroufl. Jinak pěkný zimní den s teplotou něco pod nulou. Pokud zítra něco připadne, bude víkend na běžkování OK.
Nízký Jeseník
Vloženo 15.12.2022 17:13
Po 15h od Horní boudy,-3'C,pěkná stopa středem cesty,od střelnice k Jivové leze tráva,na starší lyže v pohodě
Nízký Jeseník
Vloženo 15.12.2022 15:26
Dnes odpoledne Skřítek. V průměru 15 cm prašanu, stopy od běžkařů. Projel jsem okruhy okolo Skřítku-celkem pěkné svezení, dá se i s novými lyžemi, malý okruh upraven z minulých dnů na bruslení.
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.12.2022 15:24
Paprsek - Růžová bouda - Medvědí bouda projeto rolbou se stopou, ve sjezdu skoro dole pozor na pár míst s kameny. Medvědí bouda - V Mokřinách projeto rolbou bez stopy, pár vydřených míst uprostřed cesty, jinak super. V Mokřinách - Polská hora (sedlo) a dál po hranici až ke spojce na Trkač vyšlapaná stopa.
Rychlebské hory
Vloženo 13.12.2022 16:44
Nad Petříkovem - Černý potok projeto rolbou bez stopy. V dolní části horší stav - na několika místech vyjeto na kameny. Černý potok - Císařská - Paprsek projeto rolbou se stopami, zvláště kolem Paprsku je ale horší kvalita, na mnoha místech tráva / větve / kameny. Nejlepší je úsek Císařská - Černý potok.
Rychlebské hory
Vloženo 12.12.2022 22:56
Z Paprsku po hranici Travná hora - Brousek- Smrk - Brousek rozc. hodně nového prachového sněhu, vůbec neprojeté, hodně obtížné. Ostatní části na Pohádce byly trochu prošlápnuté, tak se trochu dalo jet. Hlavní trasa z Císařské lovecké boudy na Paprsek - vyšlápnutá stopa byla rozježděná bruslaři, ale večer to snad projela rolba.
Rychlebské hory
Vloženo 12.12.2022 20:42
Magistrala Cervenak> Praded a zpet. Hodne snehu, jen vyjeto bezkari, stopa zatim nestabilni, snad se dockame strojove :) Od Svicarny po rozcesti k Pradedu jeto skutrem, nic moc, nahore zaveje a jazyky. Praded jeste zavrenej :(
Hrubý Jeseník
Vloženo 12.12.2022 19:11
Malá morávka - Mravencovka - Alfrédka - Jelení studánka a zpět.
Hodně zapadaná stopa, neprojetá, Alfredka zavřená. Jelení studánka úplně zapadaná, dál neprůjezdné.
Hrubý Jeseník
Vloženo 11.12.2022 19:36
Z Paprsku na černý potok projeto rolbou bez stopy, na bruslení super, stopa pouze od lyžařů cca 10 cm sněhu dnes poprašek sněhu cca 3cm, malý šengen projeto od lyžařů v celku to šlo sportu zdar Pavel
(Odpověď na dotaz uživatele Z z 11.12.: Jak to vypadá se sněhovou situací na běžky z Ramzové a Petříkova na Paprsek? Je stopa upravená?)
Rychlebské hory
Vloženo 11.12.2022 19:25
Skřítek -Žlutý potok- Alfrédka - Pod Ztracenými kameny - Skřítek. Prozatím sněžení nepřišlo, ale dá se s horšími lyžemi a opatrností pěkně zalyžovat. Nižší polohy nutné opatrně - prudké sjezdy v lese na Rozcestí u Zeleného potoka a v lese Pod Ztracenými kameny raději pěšky. Nahoře mezi rozcestím Pod Ztracenými kameny po Alfrédku paráda. Sjezdy mezi rozcestím Pod Zelenými kameny a nad Žlutým potokem je potřeba opatrně - probíhá zde těžba dřeva, ale dá se taky bez problému. Stopa vyšlápnutá od lyžařů, bruslit se nedá. Projel jsem taky malý okruh na druhé straně Skřítku- dá se taky, ale místy v lese to chce ještě připadnou.
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.12.2022 18:36
Z CHS na Praděd- sněhu dost už od Sedla, klidně na nové běžky, občas po cestě kamínek. Stopa po Švýcárnu vyšlápnuta pouze od běžkařů, od Švýcárny strojovka na Praded. Takže super svezení.
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.12.2022 7:10
Pendlování mezi ČHS a Petrovkou, stopa od běžkažů, sněhu není tolik - místy až 10cm nového, bohužel někde z podkladu lezou kameny, na strojovou úpravu to není, pokud nepřipadne.
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.12.2022 16:56
Najetá stopa skůtrem z Ovčárny na Švýcárnu, 100% zima nádhera -6°C, málo lidí
Zdarec
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.12.2022 10:51
Ahoj, z ČHS na Praděd výborné svezení, podklad cca 5cm a na tom 10 cm nového -1C dále nahoru jenom lepší, stopa najeta lyžaři dobrá, asi na béčkový lyže. Středa už bude zase lepší. Skol
Hrubý Jeseník
Vloženo 1.12.2022 20:08
Ze Skleného přes Včelín ke Štěrku, přes 7cest na Mokřiny a zpět. Běžky šlo nasadit cca 500 m nad Včelínem. Na magistrále cca 15 cm sněhu, ale má to dobrý promrzlý podklad, takže i to málo stačí na pěkné svezení.
14:09
14:24
15:43
Králický Sněžník
Vloženo 2.12.2022 13:13
Ahoj, první svezení, 29-30.11. V úterý Ovčarna-Švýcárna, ve středu Ovčárna-Praděd. Na začátek zimy pěkné svezení. Místy pozor na kamínky, takže na béčkové lyže. Ještě by to chtělo pár cm, ale snad se dočkáme. Lidí v týdnu bylo minimum, běžkařů jsme potkali pár. Co mám info tak dnes už je řízlá stopa s Ovčárny (chata Sabinka) na Praděd. A možná by to prý už šlo jet i s ČHS nahoru. Tolik stručné info… pokud někdo vyrazíte přeji hezké víkendové běžkování..

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Hrubý Jeseník
Vloženo 27.11.2022 11:18
Na Skřítku pršelo, lyže jsem nechal v autě. Pod Ztracenými kameny sníh a jeden lyžník s lyžemi na ramenou. Prý připadne. Pěšky Ztracené kameny, Pecný, Jelení studánka, Alfrédka a zpět po žluté na Skřítek. A tady už první "stopa"! Nedočkavci mají šanci.
12:07
12:11
12:27
12:31

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6) + jejich polohy na mapě

Hrubý Jeseník
Vloženo 20.11.2022 21:36
Informace hlavně pro místní:
Dnes jsme šli pěšky z Rabštejna do Rýmařova. Na loukách mezi Výhledy a Kamennou horou 5-10 cm sněhu (prašan s námrazou) bez podkladu. Na první sklouznutí by to i šlo. Teoreticky by mohlo ještě něco připadnout. V lese jen poprašek.
10:31
10:40
10:48
Hrubý Jeseník

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Jeseníky