Jeseníky – běžky

Archiv zpráv zimy 2017/2018

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Jeseníky ze zimní sezóny 2017/2018. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Jeseníky - aktuální zprávy

Vloženo 15.4.2018 9:32
Pěkná stopa z Ovčárny na Švýcárnu, i na Praděd 100 m před vysílač. Jarní firn, 10C. Dle webkamery Švýcárna na cestě ještě sníh i dnes, 15.4.
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.4.2018 15:03
Info od Miroslava:
Asi už závěr sezony Ovčárna, Švýcárna, Praděd. Azůro. Ovčárna-Praděd přes včerejší rolbováni, žel rozšlapané od davů lidí (ale před 16hod jela rolba nahoru-tak manšestr a panenská stopa a závěrečná paráda :-) ), směr Švýcárna žel už hodně špinavý, dolů na ČHS prý stopa lepší, ale nutno už párkát přenést (kolem Švýcarny je tak přes půl metru, rozcestí pod Pradědem určitě víc, od Barborky po "A" byla ve stínu Petráků kolem 16hod úplně nová stopa pevná a rychlá i při +8st.

Fotky na:
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/904889583015962/
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.4.2018 10:34
Sřítek - Ramzová
Dopoledne po svých nad Ztracené kameny, kde se dalo již nasadit. Na celém hlavním hřebenu krásný firny a také stopa, až na malé výjimky nerozdupaná, což se stane málo kdy. Slunce, nicméně na "trenky" to úplně nebylo, občas nepříjemně zafoukalo. Z Ovčárny na Švýcárnu stopa, celkem dobrá, nicméně sníh už značně kašovitý a moc to nejelo, na soupaž do kopce rozhodně ne (tedy pro mně, možná to někdo bez klistru i mohl dát, byly tam nějaké závody). Tady už jsem jel v tričku z krátkým rukávem. Ze Švýcárny také stopa, v kopcích občas i docela rychlá, na třech místech se už ale muselo přenášet. Zde to stoprocentně půjde ještě dnes, a pak už konec. Ze Sedla na Vřesovou studánku přede mnou jeli dolů nějakcí skialpinisté, tak trochu projeli stopu, která byla tradičně rozdupaná, i tak po ní očas kráčeli pěšáci, které jsem potkával do protivky. Z Vřesové studánky už jsem nepotal nikoho, traverz s opatrností pomalu sjízdný, nahoru na Keprník celkem utrpení, cesta naprosto rozdupaná. Před vrcholem nutno na jednom místě přenést. Z Keprníku sjezd ve firnu celkem bezpečný,kdyby tam všude nebyly díry po pěšácích,. Na Šerák na několikika místech bylo nutno sundávat. Horní část pod lanovkou bez sněhu, na sjezdovce na Čerňavu jakž takž, dále velké fleky bez sněhu, takže cesta dolů rozhodně žádná pohoda. Ze sedla na Ramzovou již v žádném případě nedoporučuji. Ještě příští týden jistě půjde jet hlavní hřeben a z Ovčárny na Švýcárnu, pokud to bude někdo chtít zkoušet. Já už ne, takže skol v příští sezóně.
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.4.2018 9:59
Brzo ráno pěšky od parkoviště po sjezdovce nahoru a od sedmi hodin už jsem jel od Slaměnky až na Mokřiny po paradně umrzlém manžestru. První stopa byla moje. Vlastně i druhá a třetí než se objevilo prvních 5 nadšenců. Tuhle trasu jsem jel skoro třikrát. Krasně čisté a bez bordelu. Sníh byl hodně rychlej. Kde svítilo sluníčko od rána tak kolem 10 začlo měknout. Lepší zakončení sezony si nedokažu ani představit. Naprostá paráda a užasné počasí to ještě podpořilo. A tímto bych rád poděkoval za skvělou práci, úpravu a vše kolem toho :-) Už se těšim na další zimu. Mějte se
Králický Sněžník
Vloženo 3.4.2018 11:29
Trasa: Červenovodské sedlo - Švýcárna - Ovčárna - Praděd - Švýcárna - Sedlo
Od Švýcárný nahoru OK. Od Švýcárný dolu to bylo odpoledné už nic moc, sněhu málo a místy víc jehličí než sněhu.
Parádní skate na závěr sezóny, ale od úterý už jedině kameňačky a sem tam asi i přenášet.
Hrubý Jeseník
Vloženo 3.4.2018 8:00
Dlouhé stráně - okruh Mravenečník, sněhu dostatek jen při prvním sjezdu na okruhu jediné místo (v nejnižším bodě) kameny(!) překryté čerstvým prašanem, jinak bez problémů, kolem poledne sníh lehce mokrý, nejlepší jarní lyžovačka na klasiku i skate, u nádrže luxusní výhledy, nejlepší ukončení běžkařské sezóny, super zážitek!:)
Hrubý Jeseník
Vloženo 2.4.2018 22:48
Skřítek-Ramzová
Ráno v 8.15 ze Sřítku po svých na rozcestí pod Ztracenými kameny. Nelze v žádném případě jet na lyžích. Dole krystalický led, ve stoupání souvislá vrstva větviček a jehličí. Dále již zcela v pohodě na Alfrédku. Jeli jsme jako první. Stopa zasněžená zpočátku prašanem, který se později měnil ve vatu, v podstatě nepoužitelná, neboť to v ní nejelo. Takže pokud moužno soupaž prostředkem, celkem to šlo, nového sněhu tak cca 2. cm. Z Alfrádky na Jelení studánku na rozdíl od minulého týdne, kdy tam byla celkem slušná stopa, dnes pouze zaněžená, od pěšáků rozdupaná cestička. Z Jelení studánky na Vysokou holi tvrdý udasný, místy ledový sníh, Na V. holi pak již pouze led, ale s náznakem stopy. S trochou snahy to celé jde, byť to nebyl žádný požitek z jízdy. . Sjezdovkou s krásným sněhem to jde na Ovčárnu náramně. Dále na Švýcárnu a na Sedlo. Asi nejhorší, co jsme kdy zažili. Obě stopy zcela zničené a rozdupané až na Švýcárnu, sníh střídavý, mokrý, firn a zledovatělý, takže to pěkně cukalo. Takot až k úvrati na rozcestí do Koutů, pak již pěkná stopa až na Sedlo jelo to velmi dobře. Nicméně, příští týden to už na některých místech zcela jistě bude vytáté. Ze Sedla na Vřesovou opět žádná stopa, celá šířka zcela rozdupána od pěšáků, ale při troše snahy to celkem šlo. Traverz z Vřesové studánky sjízdný za značné opatrnosti, také rozpdupán, jako ostatně i zbytek cesty na Šerák. Sníh mokrý čerstvý, místy firn, místy krusta. Z Keprníku sjízdné s jistou dávkou adrenalinu (a nezbytné opatrnosti). Sjedzovka až na Ramzovou zatím dobře sjízdná, krásný firn, pouze pod Čerňavou asi tři ledové plotny, jimž se lze vyhnout. Celkově: docela těžká dřina, jarní lyžovačka se střídavým sněhem a s větrem. Příští týden, kdyby to chtěl někdo zkoušet, to s největší pravděpodobností půjde, s výjimkou bezesporu několika úseků ze Švýcárny na Sedlo.
Hrubý Jeseník
Vloženo 2.4.2018 0:49
V neděli Dolní Morava - s lyžema v ruce parkoviště Pod Klepým - Prameny Lipkovského potoka - pak už s lyžema na nohách sedlo Puchača - po červené s odbočkou na Schronisko a pak nahoru na Sněžník - dolů na Stříbrnické sedlo - Sušinu - Mokřiny - 7 cet - U včelína - a přes Vyhlídku zpět na Dolní Moravu.
Občas jehličí a větve, ale sjízdná bude většina ještě alespoň do středy. Na duben dobré podmínky.
Králický Sněžník
Vloženo 31.3.2018 20:12
Dnes jsem si udělal Výlet z Petříkova na Paprsek a malý Šengen a zpátky, na nástupu v Petříkově je už jen led, takže nasadit běžky šlo až u rozcestí nad Petříkovem, nicméně sníh byl až k odbočce u Černého potoka silně znečišten jehličím. Dále na Paprsek to bylo celkem ok až na 2 krátké zledovatělé úseky při stoupání na Císařskou boudu, nicméně na celé trase byl firn lehce znečišten jehličím, na malém Šengenu ale byly pod stromy krátké úseky jehličim dosti znečištěné, to stejné u dojezdu k Paprsku, jinak nahoře je sněhu zatím dost (asi 40cm) ale s pokračujími vysokým teplotami sníh už asi dlouho nevydrží, k delší sezóně nepřispívá ani fakt že od 3.4. má být kvůli rekonstrukci uzavřen Paprsek.
Rychlebské hory
Vloženo 1.4.2018 9:02
Přidávám páteční fotky z trasy Ovčárna-Švýcárna-ČHS + pokračování na Vřesovou studánku (kde byla také dobře upravená stopa) jel jsem až na Ramzovou ale od Vřesové studánky na Keprník už je to tradičně trasa spíš pro skialpinisty či cross country běžkaře i když o sníh i zde nouze nebylo.

Fotky od Petra z připojené FB skupiny jsou na https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/900900246748229/
Hrubý Jeseník
Vloženo 31.3.2018 19:49
Ovčárna-Praděd
Naprosto boží svezení, nahoru jsme šly v noci, bylo to přemrzlé a klouzalo, ale po šesté ráno dvakrát projela rolba a sjezd dolů byl naprostý luxus!
Hrubý Jeseník
Vloženo 31.3.2018 11:25
Včera rozlučková kochací trasa z Ovčárny přes hřeben kolem Ztracených kamenů a dále po vrstevnici k Alfrédce a dolů do Karlova.

Na hřebenu parádní podmínky tj slunečno a skoro bezvětří. Po krustě se dalo pěkně bruslit a využít tak celou šířku hřebene. Kolem Ztracenek jsme s opatrností sjeli 2/3, níže popadané stromy a svinčík = nesjízdné. Sníh na vrstevnici mokrý kašovitý, v místech, kde nesvítilo slunce byla stopa tvrdší a dalo se pěkně sklouznout. Na bruslení o něco lepší, než na klasiku. Teplota na Alfrédce + 6°C. Sjezd kolem Malého kotle na Mravencovku překvapivě rychlý, stopa v dobrém stavu (lepší jak nahoře). Z Mravencovky na Karlov málo sněhu, ledovaté a špinavé. Občas lezou kameny a hlína a pár kratších míst se musí přenést. Trasu jsme zakončili za poslední karlovskou sjezdovkou.
Nejlepší úsek byl mezi Vysokou holí a Pecným. Celá trasa mimo posledního úseku se dala jet i na lepších lyžích.
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/900645520107035/
Hrubý Jeseník
Vloženo 31.3.2018 10:08
Z parkoviště pod Klepáčem pěšky po červené na horní část Zbojnického okruhu, pak už na lyžích na rozloučenou se sezónou pod Malý Sněžník a zpět. Byl jsem až odpoledne, kdy to měklo, ale úsek sedlo Puchač-pod Malý Sněžník bylo stále výborné. Ostatní také na tuto roční a denní dobu fajn, ale už přeci jen dost špíny a tahalo to za nohy. Děkuji obci Dolní Morava za skvělou práci při údržbě tras po celou sezónu a těším se na příští. Skol!
Králický Sněžník
Vloženo 31.3.2018 8:38
Ráno od závory kus pěšky a cca 1km před Vileminkou se dá už jet na jedníčkových lyží. Krásně přimrzlý manžestr a zařezával jsem do něj hezky první stopu. Za Mokřinama jsem se otočil a jel zpět. Kde to bylo i později ve stinu tam to frčelo.Na sluníčku to dávalo trošku zabrat.Potkal jsem asi 20 lidí. Na závěr dubna parádní podmínky. Díky, díky za supr úpravu
Králický Sněžník
Vloženo 31.3.2018 8:30
Nádrž Dlouhé Stráně....upravená stopa..nahoře stále sněhu dost.

Od Ivety z připojené FB skupiny, fotky na https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/900349470136640/
Hrubý Jeseník
Vloženo 31.3.2018 8:28
Nová Ves - Mravencovka - Alfredka - Pod zelenými kameny a zpět + okruh kolem Ostružné. Ráno pěkně tvrdé, k poledni to měklo. Za Z. kameny je to už špatné a do Mravencovky taky. Lepší je delší cesta na Alfredku, není tak rozbitá. Jinak dneska to projížděla rolba, ale jak je to měkké, tak s tím nic moc neudělala.

Od Jakuba z připojené FB skupiny, fotky jsou na https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/900284080143179/

Ještě z diskuze:
Miloslav: žel rolba jela až po deváté a nemrzlo to,a kratší byla v pohodě, než stopu proplužila po hodině paní a po obědě to prý vedle rozšlapali
Jakub: Já to právě jel odpoledne dolů a byla víc rozbitá než dlouhá, kterou jel kolega.
Hrubý Jeseník
Vloženo 31.3.2018 8:22
Nová Ves, Alfrédka, okruh Ostružná dnes teda už hodně teplo, NV-Štěrkovec už špatné,Mravencovka-Alfrédka, žel lidé za 2-3hodiny rozpluží a prý i rozšlapou

Od Miloslava z připojené FB skupiny - fotky na https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/900390693465851/
Hrubý Jeseník
Vloženo 30.3.2018 19:17
Nová Ves, Mravencovka, Alfrédka, okruh kolem Ostružné, Pod Ztracenými kameny a zpět. Celkem 31km, modro a slunečno, jel jsem většinou stříďák, takže jsem mazal klistr. První 2km stopa spíš nebyla, pak to šlo, pěkná stopa, ale bylo to dost měkké, poslední 2km před obrátkou zase spíš jehličí než sníh. Ale jo, pěkné jarní svezení.
Hrubý Jeseník
Vloženo 29.3.2018 21:37
Dnes trasa Cervenohorske sedlo -Svycarna -Praded a zpět. Že sedla po modré hned za silnicí se nasadí běžky a v pohodě. Sníh mokrý z počátku. Jsou dvě stopy. Možnost i bruslení. Výše umrzly a pořád dostatek. Nějak chybou jsem se dostal na zelenou a stoupání na Svycarnu. V lese jehličí ve stopě a větvičky po celé délce v úsecích. Pak super sníh od Svycarny až na Praded umrzly a v noci napadlo cca 3 cm. Trasa pro fakt alespoň trochu trenovane. Ten kopec je vražda. Z Pradedu umrzla trasa velký vítr mínus 2. Za Svycarnou opět chyba a po červené na sedlo nedoporučuji. Strašná stopa nesjizdne na běžkách a místy díry po botách chodců. Stoupání pěšky po většinu trasy. Pak krkolomné sjezdy přes sjezdovky až na sedlo. Počasí vítr občas sněžení mírně. Trasa přes 22km. Z Koutů na Svycarnu až ve vyšších partiích sníh a dobrá stopa. Že sedla po červené nedoporučuji. Sedlo -Praded po modré a zelené dobrá volba. Sníh tu bude ještě hodně dlouho. Půl metru na trase všude. Skvělý zážitek před Velikonoci.
Hrubý Jeseník
Vloženo 29.3.2018 9:37
Trasa: Ramzová-nad Petříkovem-chata Paprsek-okruh Pralinka.Ramzová-rozcestí nad Petříkovem nutno pěšky.Od rozcestí nad Petříkovem vyfrézované 2 stopy na klasiku + prostředek bruslení.Stopa vyjetá až na Paprsek.Okruh Pralinka jedna stopa vyjetá od běžkařů-super svezení a sněhu dostatek.
Rychlebské hory
Vloženo 28.3.2018 22:40
Vcera jsem sel ovcarna sedlo a zpet, a cesta ok. Pred sedlem na strane “od koutu” trochu led ale jinak ok. Zpet jsem chtel po hrebenu ale rozdupane, tak aspon kousek po modre na kamzik. Minuly tyden jsem sel skritek ovcarna po hrebeni, a jak tady pisou, od skritku nahoru pesky, pozustatky vychrice, od stracenych kamenu parada. Hodne pak foukalo, nad kotlem to byl led ale aspon to pekne klouzalo, naopak bych to nechtel jit
Hrubý Jeseník
Vloženo 27.3.2018 19:58
Dnes večer okruh Zbojnická,poprášeno novým sněhem,všude souvislá vrstva sněhu,pěkné svezení.
Králický Sněžník
Vloženo 27.3.2018 18:39
Dnes Ovčárna - ČHS, -5°, prašan, stopy v dobré kondici,
pouze 1 km před ČHS trochu ledu. Sněhu je nadbytek.
Hrubý Jeseník
Vloženo 26.3.2018 22:27
Z Hvězdy nevím, ovšem Karlov - rozcestí pod Ztracenými kameny ve velmi dobré kondici i s okruhem kolem Ostružné. Půjde to zcela jistě i o Velikonocích. Stopa byla na víkend pěkně upravená a následky vichřice v podobě jehilčí a větviček tak odstraněny. Na Skřítek se dojet nedá, musí se vynést nebo snést, cesta je téměř souvislá vrstva větviček a jehličí. Celý hřeben je sjízdný, jen Vysoká Hole a Kamzičník jsou vyfoukané až na led, ale lze to projet. Bohužel, sjezd z Jelení studánky je prakticky nemožný, protože je rozdupaný od nezopovědných běžkařů, kteří jak dolů, tak nahoru sundávají lyže a chodí po téměř celé šířce možného sjezdu. Dále na Alfrédku , pod sjedzem, však již v pořádku a místy dokonce nad poměry dobrá stopa. Celou trasu ze Ztracených kamenů na Ovčárnu (a dále na Červenohorské sedlo, lze jen doporučit, a to i na jedničkových lyžích.
(Odpověď na dotaz uživatele Vlaďka z 26.3.: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli někdo neví jestli je ještě sjízdné na běžkách Hvězda-Karlov-Skřítek a potom Ovčárna-Vysoká Hole-Jelení studánka-Alfrédka. Děkuji)
Hrubý Jeseník
Vloženo 26.3.2018 0:22
Info od Marka:
Za mě poslední vyjížďka. Od parkoviště Pod Klepáčem pěšky přímo k prameni Lipky. Odtud už na lyžích do sedla Puchače a pod Malý Sněžník. Kromě jednoho místa hned na začátku, kde je to pod stromama na hraně, všude snehu dost. Stopa parádně tvrdá, ale jak fučí , tak dost svinstva . Zpátky ze sedla ještě po hřebeni na Klepáč, ale to moc na běžky není, navíc dost foukalo a ani výhledy se kvůli mrakům nekonaly. Na parkovišti -1°C, dole je to firn a led, nahoře je ještě normalni snih. Celkově hodně rychlé, mazal jsrm klistry Rex gold + univerzal a docela to drželo, jen to chce si hodně hlídat odraz.

Fotky na:
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/897261193778801/
Králický Sněžník
Vloženo 26.3.2018 0:15
Info od Tomáše:
Dnes dopoledne z ČVS na Praděd, Ovčárnu a zpět, pěkné podmínky, více na fotkách.

FOTKY NA:
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/897320923772828/
Hrubý Jeseník
Vloženo 25.3.2018 19:15
Trasa: Petříkov - nahoru po magistrále - Smrk - Velký Šengen - Paprsek - po magisrále zpět do Petříkova. Trasa je místy rozdupaná od pěších a na pár místech je hustý koberec z větviček. Sněhu nečekaně hodně, o skluznice jsme se nebáli ani ve sjezdu do Petříkova. Jeden z nejlepších skatů končící sezóny.
Rychlebské hory
Vloženo 26.3.2018 0:29
Info od Václava:
Jeseníky Praděd - Švýcarna - Ovčárna

Fotky na:
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/896818193823101/
Hrubý Jeseník
Vloženo 25.3.2018 15:50
Trasa: Petříkov okraj - Smrk - po hřebeni k rozcestí Malý šengen - pak po polské straně kolem Polské hory - nakonec po stezkách Velký šengen a Magistrála zpět na parkoviště pod Petříkovem.
Sněhu překvapivě všude dostatek, nad 900 m.n.m. pevný, uježděný, níže už teplý, rozměklý. Stopa všude, perfektní kvality.
V úseku Petříkov okraj - Nad Petříkovem z kopce už nejezděte, prosvítají tam kamínky, do kopce se jim dá ještě vyhnout.
Rychlebské hory
Vloženo 24.3.2018 20:34
(Odpověď na dotaz uživatele Tamara z 24.3.: Prosim,mužete mi někdo napsat aktuálni stav stop okolo Červenohorské sedla . Zda je sjizdna trasa Červenohorské sedlo - Vřesová studánka? Děkuji. T.)Dnes Ovčarna Švýcarna Červenohorské sedlo Vřesová studánka , nádhera Ráno stopa super až na ty chodce kteří bezohledně likvidujou upravu tratí
Hrubý Jeseník
Vloženo 24.3.2018 20:20
Dopoledne od cca 10 hodin z Petříkova (stopa už kousek za Petříkovem) na Paprsek.Pak Velký Šengen a zpět do Petříkova.Celá trať projetá rolbou a v perfektním stav, sněhu je všude dostatek.Místy ve stopě větvičky, ale je to opravdu jen na několika místech a vždy se jedná o úseky v délce asi 50metrů.Mazal jsem fialovým Swixem, takže místy do kopce jsem musel mimo stopu.Doufám, že to ještě týden vydrží.
Rychlebské hory
Vloženo 24.3.2018 12:42
Dnes ráno okruh Zbojnická: včera projela rolba - umrzlý manšestr s popraškem. Ve spodní části je pár míst kde je potřeba dát pozor na skluznici, ale dá se. V horní části perfektní! Pro mě krásné zakončení sezóny a velké diky všem, kteří se podílejí na úpravě stop.
Králický Sněžník
Vloženo 22.3.2018 19:20
Ze Skřítku nelze projet na Hvězdu, jelikož v lese je po vichřici spousta popadaných stromů. Trasa Skřítek - Pod ztracenými kameny s obtížemi sjízdná, ale ve stopě spousta jehličí a větviček, výše v lese spadlé stromy, které lze objet. Pod ztracenými kameny - Alfrédka na začátku ještě horší stopa s jehličím, ale od rozcestí Pod zelenými kameny až po Alfrédku krásná stopa s dostatkem sněhu včetně okruhu kolem Ostružné. Zpáteční trasa dolů směrem na Žlutý potok s jehličím, větvemi a spadlými stromy. Od Žlutého potoka po rozcestí U škaredé jedle po lesní silničce stopa hodně špatná - jehličí a vydřená místa.
Hrubý Jeseník
Vloženo 21.3.2018 2:53
Zbojnicky okruh skate, spodní část nic moc-hodně jehličí, vetviček, vršek parádní
Králický Sněžník
Vloženo 20.3.2018 20:06
Skřítek...Karlov a zpět,sněhu od oblevy moc nepřipadlo ...v oblasti Skřítku tak 2cm,směrem ke Karlovu asi trochu víc.Ke Ztraceným kamenům asi lepší pěšmo...v serpentinách už málo sněhu a zelený koberec z větviček po víkendové vichřici,2 vyvrácené stromy přes cestu těsně pod Kameny.Dále už Magistrála po Mravencovku ve výborném stavu na klasiku i skate,pěkně to drželo na modrém extra,později na VR 45.Projeli jsme i okruh Nad Karlovem,tam už opět horší,v nejnižších partiích dostaly skluznice pěkně zabrat,svážnice k Jelení ale opět dobrá a dost používaná na skate.Zpět jsme nechtěli pěšky dolů od Kamenů,takže přes Žlutý potok - ve sjezdu jeden vyvracený strom,místy dost větví - celkově jetelné bez větších problémů.Nahoru na Skřítek místy zledovatělé,taky hodně zeleně.
Počasí:zataženo,-5 C,chvílemi lehce sněžilo,vítr slabý.
Jel bych znovu ale jako výchozí bod zvolil Novou Ves
Hrubý Jeseník
Vloženo 19.3.2018 11:47
Červenohorské sedlo – Švýcárna – Praděd a zpět. Cca 10cm čerstvého sněhu, teplota - 12°C. Konečně došlo i na zelený vosk! Sníh nahoře vyfoukaný, místama ledové plotny, sjezd ze Švýcárny na hraně, ale samovrazi sjedou bez problémů. Vítr polevil, fouká pouze na Pradědu.
Hrubý Jeseník
Vloženo 19.3.2018 10:59
Z konce Ostružné za Jonas SkiParkem, vydal jsem se lesem po zelené (vlevo na loukách byl od pohledu čerstvý sníh odfoukaný, takže lezla hlína), ze začátku ve strmém svahu lezly pod čerstvým popraškem šutry, takže pěšky, od 900 metrů se dalo nasadit. Z rozcestí Milíře doleva skoro až k Velkému Vrbnu paráda, tolik nefoukalo, místy zmrzlý starý sníh, místy nafoukané závěje nového, ale většinou se dalo i bruslit i klasika (otočil jsem ještě v lese, ale ostatní říkali, že šutry lezou až těsně nad Vrbnem). Potom zpátky a nahoru k Císařské boudě, na Paprsek, otočka a dolů k Petříkovu (magistrálou), více foukalo, místy zledovatělé, sem tam nafoukaný nový sníh, bruslit i klasika se většinou dalo. Dolů magistrálou až k Petříkovu úplné OK, po odbočení doleva "nad Petříkov" kolem Petříkova už lezly šutry, s opatrností se zhruba do půlky dalo bez škrábanců, jakmile začlo víc klesat dolů k silnici, sundával jsem běžky.
Rychlebské hory
Vloženo 18.3.2018 20:46
Včera Paprsek - Císařská - Travná hora - Malý šengen. Odpoledne pak Pralinka a Malý šengen opačně. Připadl čerstvý sníh, ale ne zas moc. Před sobotou byly projeté všehny stopy, odpoledně už na některých místech hodně zaváté - na klasiku to až tak nevadilo, na skate občas trápení(fučelo jak hrom a mrzlo jak praštilo). V neděli vítr pokračoval, byl jsem jen po magistrále na Císařské, místy vyfoukané na led, ale jinak to šlo. Lidí pomálu. Jak přestane fučet, tak určit projedou a bude to fajn.
Rychlebské hory
Vloženo 17.3.2018 20:32
Zkusím si odpovědět sám. Jel jsem skate Nová Ves-Pod Malým Kotlem-Alfrédka-okruh Ostružná-Pod Ztracenými kameny a zpět. Čerstvý sníh po úpravě rolbou (jela dnes dopoledne) celkem zakryl všechna ledová místa a jehličí a větvičky. Jelo to dost dobře - místy to i lehce přemrzlo. Stopa byla dobrá, hodně se dalo ujet i na soupaž. Řekl bych, že modrý vosk by celkem fungoval, teplota kolem -9. Místy ten vítr zafoukával stopy, ale naštěstí je většina trasy krytá lesem, takže ta zima nebyla tak hrozná. Vřele doporučuji, lidí bylo (vzhledem k tomu, že byl víkend) málo a kdoví, jak dlouho to vydrží
(Odpověď na dotaz uživatele Jouza z 16.3.: Ahoj, nevíte někdo, jak to aktuálně vypadá z Nové Vsi na Alfrédku, dále Ostružná a směrem na rozcestí Pod Ztracenými kameny? Je tam nějaká úprava? Díky za jakoukoliv zprávu.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.3.2018 17:51
Dnes Petříkov-Paprsek-Velký Šengen a zpět, připadlo 10 cm prašanu a dále padá, takže místy je zavátá stopa, jinak podmínky velmi dobré, teplota pod -10°C, takže cokoliv měkčího než modrý vosk nemělo smysl mazat, všechny místa průjezdné a strojově upravené mimo velkého Šengenu, ale stopa i zde je dobře projetá od běžkařů.
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.3.2018 15:20
nova ves zmrzle -mravencovka smer kotel dobre-alfredka stracene kameny dobra stopa
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.3.2018 17:11
Super zážitek. Trasa Petříkov - Smrk - Travná hora - Paprsek - Císařská bouda - Petříkov. Všude stopa. Ale až nad 950 mnm sníh netál. Níž je mokro, místy ledové plotny. Dole sníh s deštěm, nahoře už sněžilo.

Fotky: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10211908359486106&set=p.10211908359486106&type=3&theater
Rychlebské hory
Vloženo 16.3.2018 20:16
Aktuální info lze najít tady :-)
http://www.paprsek.cz/
Jindra

(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 16.3.: Nevíte někdo jak to vypadá se sněhem v okolí Paprsku a Smrku?Díky za info...)
Rychlebské hory
Vloženo 13.3.2018 16:11
Přejezd od bobové dráhy přes Slamník Mokřiny - zatáčku smrti na Návrší v sobotu. V neděli z Návrší na Stříbrnické sedlo - modrá hřebenovka a ze Sušiny přejezd přes Uhlisko na vrstevnicovou cestu a dále směr k Vilemínce a po žluté na DM k závoře.
Okruh Sněžníkv sobotu bez úpravy, projeto od lesáků, šutry nečouhají, ale ve stopě občas nepořádek )jehličí a piliny), průjezd ale jde. Od Kaskád Malé Moravy a dále směr U Včelína nádherná upravená stopa. To platí o zbytku cesty až po Návrší a Stříbrnické Sedlo. modrá hřebenovka je projetá od běžkařu a skialpů. Z pod Uhliska a kolem Vilemínky až cca 500 m před závoru souvislá sněhová pokrývka bez šutrů. posledních 500 m vodnatá, ale stále souvislá stopa. Sníh mokrá, velmi, bylo to na klistr, bruslit se také dalo. Na nadcházející víkend to určitě bude ještě na jízdu a možná i ten další.
Králický Sněžník
Vloženo 11.3.2018 22:48
Dnešní skate ze Slaměnky na Mokřiny a zpět se "sjezdem" na D. Moravu.
Počasí sice luxusní, ale stopa hodně měkká a v těžkém sněhu šlo bruslit dost ztěžka. Jinak ale ve vyšších partiíchsníh čistý, akorát níže od Vilemínky po závoru už nějaké jehličí a větvičky. Ale sněhu dost až k závoře, jen kousek před ní už občas kamínky a voda ve stopě. Sice dřina, ale spokojenost :-)

Fotky zde: https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/889224364582484/
Králický Sněžník
Vloženo 11.3.2018 14:11
Skřítek-Hvězda-Rabštejn a zpět. Odpolední lyžování, univerzal klistr, +5stupnu. Jarni lyzovani, snih tam jeste byl, ale rychle to mizi, na par mistech uz zacina vykukovat hlina.
Nízký Jeseník
Vloženo 11.3.2018 9:53
Kouty nad Desnou - okruh Mravenečník - i když nebyl protažený tak stále ve výborném stavu, sníh už měkký, ze stromů padal mokrý sníh a voda. Řekl bych ale, že pokud do toho nenaprší, tak příští víkend to bude ještě bezva.
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.3.2018 20:07
V 6 ráno jsem dnes vystoupil z prázdného motoráčku v Ramzové, a jel jsem proti proudu Černého potoka na Smrk, kde lehce sněžilo, dvakrát jsem obkroužil Travnou horu přes rozc. Trkač, luxusní svezení, a dále opět Smrk, a dále Mates, Luční Vrch, úbočím Klínovce (mimo velký lesní bar) do Horní Lipové. Na loukách nad Lipovou velké vytáté plochy, téměř jistě bych je už odpoledne k nádraží na běžkách nedojel. Cesta nad viaduktem rozsolená, nesjízdná. V Jeseníku pak celé odpoledne jasno, slunečno, kolem 8°C
Rychlebské hory
Vloženo 10.3.2018 18:42
Ramzová žel. stanice - Petříkov okraj - Nad Petříkovem - sníh začíná mizet. Objevuje se hnědý sníh, brzy budou asi už vytáté plotny.

Nad Petříkovem - Císařská bouda - Parsek -spousta sněhu, ve stopě se objevují zrcátka. Je problém namazat. Stříbrný klistr spolu s červeným fungoval. Ale asi se dá namazat lépe.

Paprsek - U Růžové boudy - Medvědí bouda - Clupenkovec - mokrý sníh, ale je ho všude spousta. Jehličí ve stopě. Na klistru si vezete domů půl lesa.
Rychlebské hory
Vloženo 9.3.2018 22:02
Ramzová - Parsek paráda, spousta sněhu, stromy bílé, zasněžené :-). Stříbrný klistr fungoval až do pozdního odpoledne parádně.

Trasa: Ramzová žel. stanice (zde už byly upravené stopy) - Nad Petříkovem - Císařská lovecká bouda - Rampa - Pod Travnou horou - Brousek - Smrk - útulna Mates - Luční vrch a zpět na Smrk - Travná hora sedlo - celá trasa Velkého Šengenu - chata Paprsek - všude upravená stopa, max 1 den stará, paráda. Velký Šengen upraven prvotřídně - zítra se zde jede závod z Polska - Ultra na 60/30/13 km.
Rychlebské hory
Vloženo 8.3.2018 22:24
Info od Miloslava:
dnes Nová Ves-Alfrédka..okruh Ostružná(super sníh-jen trochu mlha a padající granulky), od cca 1000m už super sníh
(níž už na klistr a žel i dost jehličí).

Fotky na:
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/887544051417182/
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.3.2018 22:07
Info od Martina:
Dnes z Lesního baru-Horní Lipová na Smrk.
Stopa vynikající,čerstvě protaženo.Na horní bar je to mokré ale stopa dobrá.Z horního baru na Smrk to je ovšem luxususní.Sněhu hromada,trochu to podkluzovalo ale za to nemůže sníh,dnes poprvé zklamaly šupiny.Příště beru mazací běžky.Bar se svým občerstvením taky nezklamal.Lidí minimum.

Fotky: https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/887503394754581/
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.3.2018 20:07
Dnes večer okruh Zbojnická-nový sníh,čerstvá strojová stopa,lehce přimrzlá,byla to pěkná rychlá jízda.Na kopcích krásná zasněžená krajina.
Králický Sněžník
Vloženo 8.3.2018 20:00
Skřítek - Hvězda ... skate po trase Skřítek - Ostružná - Alfredka - Malý Kotel - Mravencovka - Karlov,přes Karlov kus pěšmo,pak od Moravice po Kapitánské cestě na Hvězdu. Zpět skoro stejně jen se sjetím ke Žlutému potoku.Celá cesta ve výborném stavu,ještě pořád na áčkové lyže. Na klasiku bych ale mazat nechtěl - dole led,odpoledne rozměklé,ve výšce okolo 1000 mnm pořád spíš prašan.Na skate za mě super.
Hrubý Jeseník
Vloženo 5.3.2018 22:06
Včera z Rýmařova na Žďárský potok, Žlutý potok, kolem Škaredé jedle zpět na Žďárský potok a přes Kamennou hou a Skály zpět do Rýmařova.

Hned na začátku příjemné překvapení, jelikož se rolbaři podařilo vyříznout stopu na prvním kilometru směr Nové pole. Dále střídavě lepší a horší úseky, sem tam leze hlína, ale přenášet netřeba. Nejhorší je tradičně Janovický les, kde je málo sněhu. Ze Žďárského potoka (zleva blíže silnici) je prvního půl kilometru poničeno autem. Nenechte se ale odradit, zbytek okruhu je ve výborném stavu. Podobně skvělé jsou louky mezi Výhledy a Kamennou horou. Dál na Skály a Rýmařov zafoukané, projeto běžkaři, podklad tvrdý.

Počasí mrazivé, slunečné a bez větru. Sníh přemrzlý prašan. Mazal jsem modrý extra, ale do kopce to podkluzovalo. Jinak OK. Bruslení díky zmrzlému podkladu ještě lepší. Vzhledem k předpovědi se obávám, že to bylo v téhle lokalitě letos naposledy.

Trasa: https://mapy.cz/s/2rzWx
Fotky: https://plus.google.com/photos/100963182590207801178/albums/6529564753882147713
Hrubý Jeseník
Vloženo 5.3.2018 0:13
Ostružná - Paprsek - Smrk - Horní Lipová: Poprvé jsem okusil zdejší síť upravovaných tras a jsem nadšen. Výborná stopa, kvalitní sníh, pěkné výhledy; bruslařům mohou místy vadit pěšácké šlápoty. Parádní sjezd až k Lesnímu baru, pod ním do Lipové už uchozené.
Rychlebské hory
Vloženo 4.3.2018 22:24
Z Paprsku na okruh Velký Šengen dnes dopoledne. Super počasí a stopa. Fotky: https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/884916358346618/ (Od Tomáše z připojené FB skupiny)
Rychlebské hory
Vloženo 4.3.2018 22:17
Dnešní okolí Skřítku - stopa upravená rolbou.Trochu to podkluzovalo,stopa je přemrzlá.Ale jinak super lidí tak akorát.Mohlo by to ještě vydržet,ale uvidíme podle počasí..

Od Martina z připojené FB skupiny, fotky na https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/884964651675122/
Hrubý Jeseník
Vloženo 4.3.2018 17:57
Dnes z Paprsku okruh Velký šengen. Vynikající podmínky, stopa čistá, upravená na jedničku a počasí se taky vyvedlo. Nemělo to chybu, teda až na mraky lidí v chtě. Oběd jsme museli dát až ve St. Městě cestou domů.
Rychlebské hory
Vloženo 4.3.2018 16:41
Annenská Huť-Alfredka- Pod stracenými kameny a zpět, mrazivé ráno - 12st,čerstvá rolba, parádní jízda, slunce,
asi nejlepší den sezóny
Hrubý Jeseník
Vloženo 4.3.2018 23:59
Pásmo Keprníku: Tato krásná hřebenovka se jezdí v přírodních podmínkách. Strojově upravená trasa končí už na Červené hoře, dál až po Šerák jenom jednoduchá prošláplá stopa, často narušená, běžkaři v menšině. Tentokrát usnadněno dostatkem sněhu bez ledových míst, sjezdy lze zmírnit traverzováním v prašanu.
Hrubý Jeseník
Vloženo 3.3.2018 22:04
Skřítek – Alfrédka – a zpět. Cca 1 cm čerstvého sněhu, akorát aby zakryl napadené jehličí. Stopa protažená zřejmě včera. Teplota -12°C, mazáno modrý voskem. Super podmínky, snad počasí dovolí ještě týden běžkovat.
Hrubý Jeseník
Vloženo 3.3.2018 15:16
Z Horní Lipové na Lesní bar pěšky. Sněhu sice dost, ale cesta uježděná. Od Lesního baru čerstvě projetá stopa rolbou. My to vzali pěšo tou zkratkou na Horní bar a teprve tam nasadili lyže. Trasa perfektní, sněhu mraky. Z Paprsku sjezd do Starého Města po loukách, taky super. Trasa k závoře. Pak asi 200 m pěšky na silnici.
Rychlebské hory
Vloženo 1.3.2018 21:52
Dnes odpoledne skate z Dolní Hedeče na Severomoravskou chatu a zpět. Stopa pošlápnutá pouze běžkaři, takže na klasiku OK, ale skate mizerie. Navíc ve stopě spoustu jehličí a větviček. Personál chaty mi nedokázal odpovědět, zda budou na víkend stopy protaženy. Doufejme, že jo.
Králický Sněžník
Vloženo 26.2.2018 13:05
Ovčárna - Švýcárna
Celý úsek beze strojové stopy, resp. zafoukáno. Švýcárna -18C. 10 cm nového sněhu.
Šmatloňů bez lyží jako vždy 10x více než lyžařů.

Tratě na kurzáku
Luxus nová 1 stopa na klasiku.
Hrubý Jeseník
Vloženo 25.2.2018 11:28
Po trase Jesenické 70, klasika: Z ČHS po červené hřebenovce přes Výrovku a Malý Jezerník na Švýcárnu - Ovčárnu - přes Vysokou Holi na Jelení studánku - dolů na žlutou Pod Josefínku - po magistrále na Žlutý potok a na Skřítek.

Hromady nového sněhu, problematická místa s nafoukaným jehličím a větvičkami všude překryta až na nejnižší partie u Skřítku.

Celý den sněžilo a foukalo, -15°C, takže zbytky vyjetých stop mizely před očima, bylo to spíš na backcountry lyže.

- Z ČHS na Švýcárnu nebylo prošlápnuto nic,
- Ze Švýcárny na Ovčárnu dvě prošlápnuté stopy.
- Z Ovčárny pod Jelení studánku arktické podmínky a návěje nového sněhu.
- Od Josefínky na Skřítek prošlápnutá stopa - nejlepší úsek.

Mazal jsem zelený Swix V20 ale lepilo to, nečekal jsem takový příděl prašanu :-)
Hrubý Jeseník
Vloženo 26.2.2018 13:12
Úsek vracečka na hlavní silnici nad chatou Čokoládka - Žlutý potok (https://en.mapy.cz/s/2qqV7) projeto rolbou vč. 1 stopa na klasiku.
Hrubý Jeseník
Vloženo 24.2.2018 16:46
Sněhové podmínky stále ještě perfektní, ale již málo sněží a hodně mrzne: -12°C

Velký Šengen neprojetý rolbou již druhý týden, nutné běžky do neupravené stopy. Že by již nové rozdělení Evropy?
Časové trasy rolby viz http://bilestopy.cz/cs/zapadnijeseniky/paprsek
Rychlebské hory
Vloženo 23.2.2018 22:06
Skřítek-Hvězda-Rabštejn
Stopa dobrá ale plná jehličí a větviček takže to celkem drhlo a někdy hlavně u sjezdu to bylo celkem zajímavý.Nad Rabštejnem hodně zledovatělý a celkem to podkluzovalo.Ale celkově dobrý...☺️☺️☺️
Hrubý Jeseník
Vloženo 23.2.2018 16:59
Skřítek- Pod Ztracenými kameny-Alfrédka: sněhu hodně stopy také pěkné, akorát všude napadané jehličí, takže to drhlo.
Hrubý Jeseník
Vloženo 22.2.2018 21:36
Trasa Domašov-kopeček nesjízdná a vyfoukaná.
Nízký Jeseník
Vloženo 23.2.2018 8:53
Ramzová-Smrk nádherně upravená stopa. -7, ideální podmínky.
Rychlebské hory
Vloženo 22.2.2018 7:28
Dnes po obědě že Slaměnky na Návrší a zpět, pak kolem Vilemínky dolů k závoře.
Stopa přemrzlá rychlá čerstvě upravená. Pouze od Slaměnky k Pod Babuší narušena pešími. Takže parádní svezení a luxusní počasí. Díky za úpravu, užil jsem si to
Králický Sněžník
Vloženo 20.2.2018 21:57
Dnes jsem vyjížděl ze Staré Vsi kolem Ptáčníka (zprava) směr Žďárský potok. Stopa v této části (nad pilou) pořád slušná, přes Žďárský potok už slabší. Parádní úsek začíná od Škaredé jedle ke Žlutému potoku. Stopa je zde tvrdá vymrzlá, po vytátých místech ani památky. Ve stoupání k Zeleným kamenům jsem se pěkně vytrápil neb modrý extra nijak extra nepodržel. Magistrála k Alfrédce oproti tomu nabízí luxusní svezení ve tvrdé rychlé stopě, která odolala víkendovému náporu běžkařů. Výborné podmínky jsou i na bruslení. Tenhle úsek stejně jako předešlý ke Škaredé jedli je teď zbytečné znovu rolbovat... Od Afrédky jsem sjel do Staré Vsi a jelo to rychleji než před deseti dny. Poslední kilometr je poničen lesáky, ale je to vcelku rovné, jen stopa chybí. Ze Staré Vsi jsem znovu dojel na Žďárský potok a pokračoval na Výhledy. Tady stopu opět poničilo auto a tentokrát nadělalo i docela koleje, takže moc nejde ani bruslit. Následující úsek na Kamennou horu a sjezd z ní na louky opět nezklamal. Pás na skate je trochu zafoukaný, stopa ale zatím OK. Janovický les bída, ale zatím průjezdný, oranice do Rýmařova vykukuje zase o chloupek víc, jak v neděli, ale ještě to jde.
Celý den pod nulou, nahoře docela větrno a zima (na Afrédce po desáté -4°C, pocitově tak -10), dole začalo foukat až kolem poledne.
Celkově velká spokojenost a až na poslední dva kilometry a Janovický les jsou stopy v bezvadném stavu. Otázkou je, co s tím v dalších dnech udělá sílící vítr. V lese by to ale mohlo vydržet.

Trasa výletu: https://mapy.cz/s/2pDqN
Fotky: https://plus.google.com/photos/100963182590207801178/albums/6524732515670397857
Hrubý Jeseník
Vloženo 20.2.2018 13:07
Na běžkách jsme šli z Ramzové na Čerňavu, pak dále na Šerák (sněhu dost, nikde nic nelezlo, žádný led, příjemné stoupání), pak jsme sjeli k rozcestníku Pod Keprníkem a dál stoupali nahoru na Keprník (opět sníh super, neklouzalo to a výstup byl v pohodě). Z Keprníku sjezd dolů po červené turistické až do sedla pod Vřesovkou. Spousta sněhu, takže pády měkké, ale dalo se to ubrzdit pluhem, žádný led, prašan a měkký sníh). Pak traverzem k Vřesovce a dolů na ČHS, krásná cesta, super sjezd, starší vyfrézovaná stopa, ani nebyla moc rychlá. A pak dolů po žluté do Koutů, sundali jsme to až po výjezdu z lesa, u prvních baráčků. Celkové naprostá paráda, úžasný sníh, málo lidí, počasí výborné, nefoukalo, pouze nahoře na Keprníku byla mlha, jinak super :-).
Hrubý Jeseník
Vloženo 19.2.2018 7:54
Info od Martina:
Lesní Bar Horní-Lipová,ideální podmínky na běžky.Stopy upravený,sněhu dostatek.Klobásy a svařený víno vynikající..

Fotky na:
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/876286142542973/
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.2.2018 22:51
Dnes přejezd z Hvězdy do Rýmařova přes Novou Ves.

Rolbou upravené ve čtvrtek popř. pátek, nato asi 5 cm prašanu, projeté běžkaři. Stopy jsou v dobrém stavu. Z Mravencovky na Novou Ves je upravena i asfaltka. Parádní podmánky jsou na stadionku včetně okruhů v lese. Z Nové Vsi na Starou Ves v rozglajdané turistické stopě, ale v prašanu z kopce to dobře odsýpalo, takže spokojenost. Kolem Ptáčníku zpočátku jen utažené, později se objevila stopa. Louky pod Výhledy trochu zafoukané, ale na klasiku dobré, bruslení horší. Pěkná stopa končí u javoru na kraji Janovického lesa. Zde jen umydlený povrch a málo sněhu. S opatrností lze projet i na lepších lyžích. Přes oranici z Nového pole už hroudy lezou jen výjimečně, těch pár cm tenhle úsek znatelně vylepšilo. Celý den lehce pod nulou a zataženo (slunce vykouklo až před druhou hodinou). Pocitově dnes nejlepší sníh ze čtyř uplynulých lyžovaček, především na odraz. Lidí přiměřeně.
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.2.2018 12:36
Info od Evy:
Jeseniky, vcerejsi bezkarsky zazitek Cervenohorske sedlo- Petrovka- Kamzik- Svycarna- Praded a zpet do Koutu. Stopa perfektne upravena, spoustu snehu, nadherna panoramata. Pri sjezdu ze Svycarny ke Kamziku byl trosku vyjety tobogan, ale da se sjet.

Fotky na: https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/875967645908156/
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.2.2018 8:19
oblast Skřítek - Karlov- Nová Ves cca 50 km....stopy v oblasti jsou v perfektním stavu,po projetí rolby už toho moc nepřipadlo,kde nejezdí moc lyžařů a není to rozglajdané tak dokonalé svezení. Obavy o áčkové lyže jen v krátkém úseku nad Karlovem.../rozcestí Nad Karlovem -Jelení/
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.2.2018 23:16
Info od Martina:
V okolí Skřítku dnes napadlo kolem 10 cm. novýho sněhu.Trasy jsou víceméně projeté jen od běžkařů.Ale jede se parádně i když je to pomalejší,o to víc se můžete kochat přírodou.

FOTKY NA:
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/875005339337720/
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.2.2018 18:06
Dnes jsem byl pěšky omrknout situaci a musím konstatovat, že na běžky to nad Šternberkem není. V okolí Lipiny leží 4-7 cm vlhčího sněhu bez podkladu. Na loukách leze tráva, v lese kameny a hlína...
Nízký Jeseník
Vloženo 17.2.2018 13:11
Skřítek- Rabštejn celý okruh paráda.
Nízký Jeseník
Vloženo 16.2.2018 9:04
Nová Ves až Alfrédka. Obě cesty super stopa. Dole dokonce obousměrná stopa. Přesto, že dnes sněží, tak na víkend to bude zase jistě připravené a bude se na co těšit.
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.2.2018 11:46
Info od Martina:
Opět okolí Skřítku,napadlo tam cca od 4-10 cm. nového sněhu a pořád padá..Stopy jsou zatím projetý od lyžařů,ale na víkend bude určitě vše nachystaný na nápor běžkařů.V okolí Rabštejna je sněhu míň ale pořád super podmínky.Alespoň podle mě,ale nejsem žádný závodník,jezdím na pohodu....

FOTKY NA:
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/873798799458374/
Hrubý Jeseník
Vloženo 13.2.2018 14:48
Dnes jsme vyráželi ze Žďárského potoka na Kamennou horu, projeli oba okruhy na loukách, vrátili se na Výhledy, odkud jsme sjeli po statkové asfaltce na Starou Ves. Ze Staré Vsi jsme vystoupali nad hřiště, objeli Ptáčník zprava a vrátili se zpět na Žďárský potok.

Ve stopě 1 cm prašanu, pod ním zmrzlý podklad. Nejlepší stopa je mezi Výhledy a Kamennou horou a menší kolečko (2 km) na louce pod Výhledy. Větší okruh (4 km) pod Kamennou horou v lokalitě Pstruží potok taky dobrý, i když sem tam ve stopě nečistoty. Sjezd na Starou Ves: dva kratší průjezdy pod stromy s menší pokrývkou, pak dobré, spodní část místy opět s menším množstvím sněhu, vše jde ale objet. Dojezd do vesnice OK. Ze Staré Vsi stoupání nad hřištěm bez stopy. ale vcelku dobře to jde odbruslit, okruh kolem Ptáčníka povětšinou s vyřízlou stopou, střídavě lepší a horší úseky, ale opět ani zde se nemusí přenášet. Teplota kolem -5°C, téměř bezvětří a přes řídkou oblačnost skoro pořád prosvítalo slunce. Pár čísel navíc by nebylo špatné, ale i tak spokojenost a snad to ještě chvíli vydrží.
Hrubý Jeseník
Vloženo 11.2.2018 22:44
Dnes přejezd z Hvězdy do Rýmařova.

Kapitánská cesta v perfektním stavu. Dokonce je projeta i horní část Jelení cesty v délce zhruba 3,5 km (od tur. rozcestníku 1,5 km za Hvězdou se uhne doprava prudce do kopce po lyžaři vyšlápnuté stopě a po 600 metrech narazíte na luxusní strojovou stopu). Pak klasika z Karlova na Alfrédku kratší variantou (pozor, na třech místech napříč vytátá cesta). Mravencovka-Alfrédka davy lidí. Jelikož rolba jela z Afrédky i na Starou Ves, zkusili jsme to tudy a odměnou byl parádní 6 km sjezd. Následně jsme vyšlápli po sjezdovce do stopy od rýmařovské rolby (kolem Ptáčníku). Některé úseky luxusní, někde díky menší sněhové pokrývce bez stopy, ale celkově OK. Ze Žďárského potoka na Výhledy rolbou utažená cesta bez stopy, kterou projel osobák, ale koleje nejsou hluboké. Úsek Výhledy - Kamenná hora naprostá špička. Perfektní stopa, najety okruhy na loukách a nula lidí. Podobně vypadá i horní půle sjezdu z Kamenné hory na Janovice. Níže probíhá přibližování dřeva, jde ale pokračovat po pěkné stopě po louce a následně lesní svážnicí ke zvoničce. Tady už je málo sněhu a je to na dvojkové lyže. Kousek pěkné stopy je ještě na Nové Pole, pak za silnicí už jen kličkování mezi hroudami (opět spíš na horší lyže). Přenášet se ale nemusí nikde a poslední stovky metrů jsou přece jen o fous lepší. Celkově vyjma závěrečných 3-4 km parádní svezení obzvláště Kapitánská a okolí Kamenné hory.
Trasa tady: https://mapy.cz/s/2ocRt
Hrubý Jeseník
Vloženo 11.2.2018 22:51
Skřítek - Jelení hřbet - Praděd - Švýcárna - ČHS - Keprník - Ramzová (sjezd hrůza, jako vždy) - Petříkov - Paprsek - Medvědí bouda - po hranici až na Návrší a pak odjezd ze St.Města. Letos byly podmínky zvlášť dobré, skoro všude strojová stopa - i tam, kde bych ji vůbec nečekal (třeba od Kladské brány až na Návrší). Louky že Stříbrnic do St.Města sjízdné, místy už sice leze tráva ale dá se to, takže sjezd z Návrší na vlak ve Staráku se dá udělat za pohodovou hodinku a půl.
Hrubý Jeseník
Vloženo 11.2.2018 10:46
Jeli jsme klasiku: Ramzová - Petříkov - Paprsek -- stopa výborná, sněhu dost a běžkařů ještě víc. Z Paprsku k hranicím přes rozcestí Trkač a po hřebeni na Smrk -- Stopa perfektní a lidí málo. Ze Smrku krásný sjezdy, opět bez lidí, až do Lesního baru. Pak jsme se vrátili 3 km a odbočili dolů směr Ramzová. 4 km před Ramzovou bylo v lese méně sněhu, větvičky a občas kameny, ale dalo se to.
Hrubý Jeseník
Vloženo 11.2.2018 9:40
Včera přechod Kralického sněžníku. Od Slaměnky, pod Babuší, Podbělka, Sušina, Stříbrnická sedlo hřeben prošláplý od běžkařů, místy i docela pěkná stopa. Sjezdy v prašanu, padá se jako do peřin. Od sedla na vrchol vydupané koryto od všech. Sjezd z vrcholu k Malému sněžníku cik cak lesem v prašanu, cca pod Hraničními skálami už upravená stopa až nad Větrný vrch. Potom sjezd po loukách do Velké Moravy. Celý den dole mlha, ale už od Babuše nahoru bylo úplně azuro. Až kolem poledne se mlha zvedla i na vrcholy. Celkově OK, ale asi by to bylo lepší na skialpech. Vhodné spíš pro turisty než pro milovníky upravené stopy.
Králický Sněžník
Vloženo 10.2.2018 20:55
Jeseniky: Nová Ves od rozhledny - Mravencovka - Alfredka (po magistrale) - okruh kolem Ostruzne - Pod Zelenymi kameny - Alfredka - Mravencovka - Nova Ves.
Od Mravencovky dale upraveno na skate, moc pekny byl okruh kolem Ostruzne, skoro nikdo tam nebyl a pro ty, kteri se moc pri brusleni neroztahuji to staci. Od Alfredky smerem na Skritek najeta dalnice ale v bruslarskem pasu je zhruba uprostred vyjeta hrazka, jak tam musela jet rolba kvuli velke sirce dvakrat. Vyhnete se sjezdu kratsi cestou z Alfredky na Mravencovku. Uprostred cesty je nekolik jam a krizuje to potok. Se stestim jsem projel vcelku.

Fotky na https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/871418286363092/
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.2.2018 19:21
Ovcarna-ČHS-Vřesovka-Keprnik-šerak-Ramzova-Ostružna. Az po vresovku vsude najeta stopa od rolby vc dostatecneho prostoru na brusleni. Dale na serak jiz klasicka turistarna(velbloudi. Stopa od lidi) ale paradni. Zadny led. Tvrdy povrch s cerstvym popraskem. Nebori se to. Sjezdy se daji ubrzdit nebo vyuzit mekkeho snehu kolem. Chata na seraku zavrena.sjezd na Černavu po sjezdovce jakstaks.z Černavy jsme objizdeli mimo sjezdovku po ceste, ta byla hodne ledovata(hlavne prvni pulka po zatacku) z ramzove na ostruznou po louce leze trava ale v pohode se da. Zitra napisu zpravy z ostruzne na smrk a dal na lesni bar.
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.2.2018 14:50
Dnes ze Skřítku po modré na Rabl, hvězda a po zelené zpátky na skřítek. Sněhové podmínky perfektní, dobře drželo. Na to jak bylo plné parkoviště, tak v lese se to dalo.
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.2.2018 8:50
Skritek-ztracene kameny-jeleni studanka-ovcarna-praded. Paradni podminky. Na tvrdem podkladu cca5cm prasanu. Na hrebenu to timpadem neni vubec ledovate. Sjezd na ovcarnu volnym terenem-pada se do mekkyho:) z ovcarny upravena stopa po rozcesti pod pradedem dal nahoru dalnice bez stopy. Dnes pokracujem na ostruznou pres sedlo tak dam vedet.asi to bude luxus je tu azuro
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.2.2018 19:13
V Nízkém Jeseníku je málo sněhu. Musíte výš. Zkuste Rýmařov, Starou Ves, Žďárský potok. Tam bude odhadem okolo 15 cm sněhu. Případně Skřítek nebo Novou Ves, to bude jistota.
(Odpověď na dotaz uživatele Martina z 9.2.: Poradí někdo kam na běžky 10.2. okolo Nízkého Jeseníku? Trasu cca 15-20 km střední terén, žádné velké převisy.)
Nízký Jeseník
Vloženo 9.2.2018 19:01
Dnes - patek 9.2.odpo .. je to cerstve projete rolbou .. vhodne spis na klasiku. Nahore parada nize uz snehu mene .. dojeli jsme az k podjezdu trate pobliz Horni Lipove - dal uz mozno jen temer po trave ac rolbar se snazil
Rychlebské hory
Vloženo 9.2.2018 12:58
Z Karlovy Studánky na Alfrédku a zpět. Připadlo cca 8cm nového prašanu takže skate bylo trápení. Rolba to údajně projížděla ve středu. Na dojezdu do Karlova lezlo kamení, tak tam bacha. I tak ale pěkné svezení, takže spokojenost.
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.2.2018 7:04
Info od Martina:

Dnešní trasa z Jeseníků.Hvězda-Rabštejn napadlo něco málo sněhu a potkal jsem skutr který protahoval stopu.A došlo i na pády v hlubším sněhu ale jinak super.Potkal jsem všeho všudy 6 běžkařu,prostě paráda.Na víkend si myslím že budou stopy připravený.

FOTKY NA:
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/870185529819701/
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.2.2018 23:28
Včera z Ramzové lanovkama nahoru na Šerák, chata zavřená, po hřebenu přes Keprník, kamenné okno a Červenou horu do Čh sedla. Zpátky ve stopě, od Čh sedla po Vřesovku resp. až na půl cesty mezi Vřesovkou a Kamenným oknem je stopa vyfrézovaná. Zkusil jsem pěší chodník od Vřesovky na Sedlo pod Vřesovkou, je to ve strmém svahu ale dá se dobře v pozvolném klesání s lehkým plužením sjet. Celkově výborné, počasí dle předpovědi azuro, nejhorší jsou vždy ty stoupáky specielně ze Sedla pod Vřesovkou na obě strany, naopak nejlepší ty sjezdy v netknutém prašanu jednoduše cik cak lesem naprostá paráda. Podklad byl tvrdý, z nafoukaného muldovatého sněhu, ale s tím přemrzlým prašanem 10-15cm paráda. Horší to bylo na Ramzové po sjezdovce dolů, lanovka je do 15:45 takže část sjeta část sejita a to jsem rád že jsem na těch ledových plotnách neuklouzl a neskončil někde nalepený na stromě. Foto viz. https://www.zonerama.com/esence77/Album/4087339
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.2.2018 15:25
Včera z Ovčárny na Červenohorské Sedlo a zpět.
Čerstvě prořizlá stopa, takže parádní svezení a k tomu luxusní počasí. Spokojenost.
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.2.2018 11:45
Včera jsem vyjížděl z Horní Moravy po Okruhu Sněžník přes kaskády Malé Moravy. U Čtyř rohů, Slamník a Jesenickou magistrálou přes U Vilemínky zpět do Dolní Moravy.
(Od Horní Moravy až po kaskády Malé Moravy rozježděná trasa a v nižších polohách méně sněhu). Od kaskád Malé Moravy krásně upravená stopa jak na klasiku, tak na bruslení s cca 1-2 cm popraškem, takže ideální podmínky. Navíc krásné azuro s minimem lidí. Teplota hluboku pod nuou, takže určitě vyražte, sníh je zmrzlý, takže rychlý. Krásně se povozíte.

Moje včerejší trasa:
https://www.strava.com/activities/1395075477
Králický Sněžník
Vloženo 6.2.2018 23:08
Ještě foto a trasa k příspěvku z dneška 6.2. 16:52
https://mapy.cz/s/2ntVo
https://plus.google.com/photos/100963182590207801178/albums/6519560058188295969
Hrubý Jeseník
Vloženo 6.2.2018 21:15
Kouty nad Desnou (horní stanice lanovky) - Dlouhé stráně - okruh Mravenčník - chata Margaretka - Tetřeví chata: kvalitní sníh, solidní stopa, slunečné počasí, téměř bez větru. Bohužel spodní stopa Margaretka - Uhlířská cesta - U obrázku ještě letos asi rolbu neviděla, vyšlapaná jen od běžkařů a bohužel i od chodců.
Hrubý Jeseník
Vloženo 6.2.2018 16:52
Autobusem na Hvězdu a odtud po Kapitánské cestě na Karlov. Ve včera urolbované stopě cca 1 cm prašanu na firnovém podkladu. Stopa bez nečistot, parádní svezení, sněhu odhadem 30 cm vyjma poslední sjezd do Karlova, kde se objevují nečistoty a led (sjízdné). Dále jsme se povětšinou pěšky přesunuli k Vodárně a na běžkách pokračovali na Mravencovku a Alfrédku (kolem Malého kotle). Stoupání na Mravencovku tradičně rabušárna, ve stopě sem tam nečistoty, samotná stopa ale slušná a neponičená od pěších turistů, jak tu bývá zvykem. Stoupání na Alfrédku čisté, stopa pár dní stará, ale v dobrém stavu. Podobně i vrstevnice k Zeleným kamenům. Sněhu nahoře možná i půl metru. Sjezd ke Žlutému potoku parádní, vcelku rychlý, ale bezpečný. Stopa od rolby pokračuje až ke Škaredé jedli. Většinou pěkné, v dolní části několik úseků bez stopy - málo sněhu, led a občas vykoukl i asfalt... ale dá se projet (objet) bez sundání. Od Škaredé jedle bez vyřízlé stopy po rozmydleném pásu od rolby. Ta pokračovala přes silnici zřejmě směr Kamenná hora, my uhli po turistické stopě kolem vrchu Ptáčník (zprava). Zde sněhu už málo, občas vykukují hroudy nebo drny, ale sjeli jsme nakonec až do Staré Vsi ke hřišti. Dál jsme to už neriskovali a do Rýmařova dojeli autobusem. Celý den nádherně slunečno a nefoukalo. Běžkařů jsme potkali asi jen 30, z toho většinu na rozcestích Mravencovka, Alfrédka, Z. kameny. Úsek Hvězda - Karlov - Mravencovka ani živáčka.
Hrubý Jeseník
Vloženo 6.2.2018 8:51
Žďárský potok - U Škaredé jedle - podél vody po vyřezané stopě na Žlutý potok - stopa v pohodě, místy ve stopě led, ale žádná hrůza, v klidu se to dalo projet, sněhu tak akorát - Nad Skřítkem - sjezd k Motorestu Skřítek - zpět k rozcestníku Nad Skřítkem - Pod ztracenými kameny - v pohodě se to dá stromečkem vyšlapat, žádné plotny - pokračování na Zelené kameny - krásná vyřezaná stopa - od Zelených kamenů úžasný sjezd k Žlutému potoku - naprosto luxusní záležitost, široká cesta, tvrdý podklad, ale dá se v klidu plužit nebo jet přímo ve stopě, paráda - a pak opět podél vody do Žďárského potoka - nádherný okruh, opět úžasný den, sluníčko, teploty lephce pod nulou, vůbec nefoukalo.
Hrubý Jeseník
Vloženo 5.2.2018 13:59
V neděli Skřítek-Jelení studánka-Ovčárna-Červenohorské sedlo-Vřesovka-Keprník-Ramzová.
Přemrzlý prašan, jinak perfektní podmínky. Sjezd po sjezdovce do Ramzové trochu rychlejší kvůli ledovým plotnám. Nad Ramzovou spíše technický sníh a Branná skoro bez sněhu, takže bych jel napříště jen ve vyšších polohách.
Hrubý Jeseník
Vloženo 5.2.2018 6:30
Skřítek - Hvězda, dvě strojové stopy (většinou čisté), uprostřed možné bruslení, -3, modro, slunečno, perfektní skluz i odraz, ideální.
Hrubý Jeseník
Vloženo 4.2.2018 15:52
Od závory kolem Vileminky nahoru, Sedm cest, U čtyř rohu k zatačce smrti. Nahoru na mokřiny kde je v předposlední zatáčce málo sněhu, ale ten usek je vždycky kritický. Ve stopě až na asfalt. Z Mokřin na Sedm cest a dolů ke Kaskádám malé Moravy, Včelín a nahoru k Babuši a zpět už jenom traverzem a sjezdem do Dolní Moravy. počasí luxus. Krásně svítilo, ale kolem 12 se nasunuly mraky. Trať byla parádní jelo se dobře a bylo jen pár lidí
Králický Sněžník
Vloženo 6.2.2018 8:43
Žďárský potok - U Škaredé jedle - Medvědí skály - Alfrédka - je to zelená tustická, krásná cesta, projetá jenom od běžkařů, spousta sněhu, pár brodů, které se daly v pohodě přejít. Pak sjezd na Mravencovku a pak do Nové Vsi na chatu Vyhlídka. Sněhu dost, žádné plotny, takže sjezdy v pohodě. A z Vyhlídky dolů po žluté do Staré Vsi. Nádherné počasí, sluníčko, ideální den na běžky.
Hrubý Jeseník
Vloženo 2.2.2018 21:15
Dnes Nová Ves - Mravencovka - Nad Karlovem - dostatek sněhu, dále do Nové Vsi v lese sněhu méně. Celé čerstvě protaženo a krásně vyřezaná stopa.
Hrubý Jeseník
Vloženo 29.1.2018 8:51
Rýmařov - Stará Ves - Škaredá jedle: protáhnuto rolbou. Jarní lyžování - těžký mokrý sníh, hodně krtinců.
Škaredá jedle - Žlutý potok: Protaženo rolbou. Pěkná stopa, jen v jednom místě vytátá na asfalt.
Hrubý Jeseník
Vloženo 29.1.2018 8:25
Dvoudenni trasa Paprsek-Dolni Morava. Na Paprsku kolem 0°C, sjezd na Medvedi boudy upraveny, z Boud na Kladske sedlo pekne projeto, do kopce to chtelo cerveny ktery perfektne drzel. V miste kde potok tece trasou nutne jit kousek lesem nebo prenest. Sesup pred Kladskym sedlem se dal vpohode sjet, dobre se pluzilo. Pred sedlem to hodne talo, stopa pomalejsi, dost vetvicek. Mezi Kladskym sedlem a Navrsim pekna stopa na klasiku i na skate. Z Navrsi dojizdime pres Stvanici do Stribrnic kolem lanovek, dojet se dalo az dolu, je to ale na hrane. V Ne lanovkou na Stvanici, extremni vichr a mlha. Nadjizdime lanovku a jdeme horem na Mokriny. Rolba tu asi ve CT jela, zmrzle korytko s vetvickama, dolu bych to jet nechtel, nahoru docela ok. Pred a dal od Mokrin krasna stopa, je pod nulou, mlha. U Sedmi cest to balime a mirime dolu na Kaskady Male Moravy, paradne projeto a super sjezd. Od cca 800m a niz teplota stoupa a snehu rapidne ubyva, hodne mrholi. Okruh Sneznik projet autem v delce asi 2km. U Smolkova mostu mirime po silnici dolu do Dolni Moravy. Dojeli jsme az do vesnice, na loukach uz jen minimum snehu, s oteplenim vsechno sleze. Cca 45km, pekne projeti na tuto "zimu", nad 800m je snehu jeste hodne, nize to s oteplenim a mrholenim asi pujde do kytek. https://mapy.cz/s/2m32Z
Králický Sněžník
Vloženo 28.1.2018 13:41
Podmínky úžasné, běžkařů málo.
Nízký Jeseník
Vloženo 28.1.2018 9:43
Až na tu mlhu super. U Petříková zledovaťelé. Ale dnes v Neděli se tam něco žene , myslím tím větr. Trasa Petříkov, císařská bouda, paprsek.
Rychlebské hory
Vloženo 27.1.2018 20:32
Že Žďárského potoka přes žlutý potok k zeleným kamenům. Pak přes Ostružnou na Alfrédku, přes Malý kotel na mravencovku a zpět. Pak ještě pod ztracené kameny a od Alfrédky dolů do Staré vsi. Ráno O°C, odpo už asi lehce nad nulou. Bylo to ještě na tuhé, ale tak tak. Bral to až žlutý Skigo. Dlouho nesnezilo, tak to ve stopě začíná být špinavé, pod stromama napadaný led a s ním větvičky, nejvíce a tak. Ke žlutém potoků už je stopa místy prořízlá až na asfalt. Nad mravencovkou ke to špinavé a rozbité, občas díry, jak teče voda. Jinak sněhu furt dost. Včera najeté stopy tvrdé, paráda
Hrubý Jeseník
Vloženo 27.1.2018 19:58
Kolečko okolo Horního města - směr Skály, Stříbrné Hory, Kamenná hora, sníh nic moc, namrzlý, klouzalo to, mlha že by se dala krájet, ale dalo se.
Hrubý Jeseník
Vloženo 26.1.2018 21:33
Magistrála perfektní, Velký Schengen trošku vadne, sněhu začíná být málo, Cesta Ramzová - Smrk paráda, hranice perfektní, kdo přijede na sobotu bude možná už mít problém se sjezdy začíná to být vydřené, stoupání z Ostružné i Ramzové k Magistrále vydřené, zledovatělé docela problém
Rychlebské hory
Vloženo 26.1.2018 17:25
Kralická magistrála, okruh pod Slamníkem. Sněhu dost i na áčkové lyže, úprava tras perfektní až na horní rovinnatý úsek Kralické magistrály, kde do bruslařského pruhu vyryla nějaká čtyřkolka místy i dost hluboké koleje. Takže na klasiku OK, na bruslení nic moc.
Králický Sněžník
Vloženo 26.1.2018 14:48
Skřítek - červený a modrý okruh sjízdný, stopa celkem hezká, na bruslení trochu měkké, zelený okruh by měl být také OK. Cesta na Alfrédku je asi také sjízdná, podle počtu lidí, kteří se tam vydávali :)
Hrubý Jeseník
Vloženo 26.1.2018 11:44
Nevíte jak to vypada v Horní Lipové kolem lesního baru?Trasy Lesní bar-Smrk-Ostružná?Díky
Rychlebské hory
Vloženo 25.1.2018 21:12
Bufet na Alrédce je uzavřen již cca rok a půl. Na dveřích bufetu visí vzkaz jeho majitele, že chce bufet prodat.
(Odpověď na dotaz uživatele TOMFOR z 25.1.: Ahoj, bistro na Alfrédce je zavřený?)
Hrubý Jeseník
Vloženo 25.1.2018 12:47
Skřítek-Hvězda-Rabštejn. Sněhu bylo dost, stopy po většinu trasy pěkné.
Hrubý Jeseník
Vloženo 24.1.2018 23:49
Dnes odpoledne skate Skřítek-Alfrédka-Mravencovka-Malý kotel a zpět plus okruh Ostružná. Sněhu hodně, podle Skimapy úprava 20.1., ovšem podle mě to bylo upraveno dnes čerstvě. Takže tvrdé, trochu to i přemrzlo (nahoře tak těsně pod nulou), navrchu občas poprašek - jelo to výborně. Ve stopě soupaž, pro klasiku by to asi chtělo nějaké lepidlo (klistr). Jediným nedostatkem tak bylo počasí - drobně mžilo, jinak fajn zážitek, snad to vydrží a nerozpustí se to.
Hrubý Jeseník
Vloženo 22.1.2018 23:50
Petříkov(Levé údolí)-Paprsek-Medvědí bouda.Všude stará,ale kvalitní stopa na klasiku. Zabruslit se taky dalo na ztvrdlém podkladu.
Rychlebské hory
Vloženo 22.1.2018 12:38
Stará Ves - Alfrédka - okruh Ostružná, podmínky skvělé sluníčko modrá obloha lehce pod nulou. Sněhu hromady. Stopa upravená lehce zapadaná ale projetá od běžkařů. Paráda.
Hrubý Jeseník
Vloženo 21.1.2018 19:55
Skřítek-Hvězda, dvě strojové stopy, uprostřed místo na bruslení, sněhu hodně, -3, slunečno, lepší to asi být nemůže.
Hrubý Jeseník
Vloženo 21.1.2018 16:29
Na okruhu kolem Kamence z nádraží v Lomnici u Rýmařova je sněhu dost, ale místy na otevřené louce chybí stopa. Celkově podmínky výborné, běžkařů velmi málo.
Nízký Jeseník
Vloženo 22.1.2018 7:17
Ostruzna-Paprsek-Kladske sedlo-Navrsi-Mokriny-SedmCest-Dolni Morava. Z Ostruzne se da jet rovnou od vlaku nad sjezdovkami. Potvrzuji sjezd na Kladske i na rampu sice upraveny, ale obcas se to probori nebo je tam lavor, tak opatrne. Za Navrsim opet snih, snad ho zase neodhrnou. Dolni Morava az dolu OK s podkladem, jen pred mostem vyjeto od nakladaku, tak cca 2km nic moc stopa.
Hrubý Jeseník
Vloženo 21.1.2018 19:50
Sněhové podmínky vynikající, nahoře magistrála strojově jakžtakž upravena, ovšem dole od Závory, Babská nic. Snad jen kdyby se více snažili o strojovou úpravu tak, jak sdělují veřejnosti.
Králický Sněžník
Vloženo 21.1.2018 19:50
jak teď jezdívá rolba přes Kladské sedlo směrem na kapličku, tak tam nemám moc radost z toho sešupu na Rampu, zkusil jsem pokračovat po té vrstevnicové cestě dál a za 15min jsem byl i se šlapáním stopy zpátky na hranici u patníku 61/7, šlo by to trefit i lépe, takhle jsem se chvíli po hranici vlastně vracel, po hranici samo není strojová ( spíš sněžnicová ), ale třeba se tato info někdy někomu bude hodit
Králický Sněžník
Vloženo 21.1.2018 10:43
Trasa Skřítek – Žďárský Potok – Pod Výšinou – Stříbrné Hory – Skály – Rýmařov
Od Skřítku po červené údolím Podolského potoka, příjemná stopa , Žďárským Potokem po zasněžené silničce k Severce, od sjezdovky podél les a po pláni k motorestu zastávka, zelenou TZ Pod Výšinu, po pláních skútrové stopy k Návrší a ke Kammné hoře (Čertův kámen), po siliničce k Stříbrným horám, poněkud horší orientace v mlze, ale hromada sněhu, od Skal přes pole a louky až do Rýmařova, perfektní.
Hrubý Jeseník
Vloženo 21.1.2018 7:39
Domasov-Jivova-Pohorany sjizdne,sem tam hrudka na poli ,ale jinak pohoda,doporucuji vsem,je to na starsi bezky,neboli kameňáčky.....
Nízký Jeseník
Vloženo 20.1.2018 20:26
Včera v noci projeto všechno, dnes od 8 hod sněžení a připadlo 10 - 20 cm čerstvého sněhu. Na klasiku si lidi stopu prošlápli, skate byl utrpení v hlubočáku. Přesto všechno pěkné podmínky, sněhu metr, možná i víc. Jel jsem po svážnicích mezi sjezdovkami nahoru na Vyhlídku Kaskády Nad Zatáčkou U Sedmi cest Pod Chlumem po svážnicích dolů. Počítám ale s tím, že podmínky byly minimálně podobné všude. Dokud neprojedou znova, super to nebude.
Králický Sněžník
Vloženo 20.1.2018 20:19
Trasy kolem Rýmařova upraveny, většinou 1 stopa skútrem, sněhu dostatek.
Hrubý Jeseník
Vloženo 20.1.2018 20:16
Rýmařov Ski centrum směrem na Starou Ves a Žďárský potok, stopa projeta v pátek skútrem a během dne prošlápnutá běžkaři. Sněhu 15-20 cm, na pár místech podél Novopolského potoka stopa vlhne zespodu, ale jen kosmetická záležitost. Dále na Kamennou horu sněhu přibývá, lyžařů ne. Zpet do Rýmařova, 17,5 km nádhery. Prašan, modrý Swix
Druhé kolo z Rýmařova podél silnice směr Horní
Město, kolem Hornoměstské zatáčky dál na Skály a Stříbrné Hory a po magistrále opět na Kamennou horu. Zpět téměř stejné trase se zajížďkou do Horního města. Stopa projeta včera skútrem, lyžařů ještě méně než na první trase. Sněhu místy i půl metru, naštěstí pod stopou a těsně vedle ní pevný podklad pro hole a pro odraz. 18 km nádherného svezení, které možná stálo více energie než má oblíbená Skřítek - Karlov, ale zase bohatě vykoupeno minimem běžkařů. Doporučuji...
Nízký Jeseník
Vloženo 20.1.2018 19:48
St.Ves-Žď.potok-sfinga-Ferdinandov-H.Město-Rešov a zpět. Projeto skútrem a lyžaři. Pouze klasika,na brulení nic. Sněhu 20-40cm, v úseku HM-Rešov míň, místy lezla hlína. Penzion nad vodopády otevřen út-ne, mají pivo a jídlo. Celkově prima.
Hrubý Jeseník
Vloženo 20.1.2018 19:31
Horni stanice lanovky Kouty, od Tetrevi chaty po červené turistické přes Mravenecnik sedlo na vyhlídku Dlouhé stráně. Stopa byla projeta od bezkaru, sněhu spousty. Pak sjezd k okruhu Mravenecnik a přes Malou Jezernou, chatu Margaretku zpět k horní stanici lanovky. Okruh byl určitě projety od rolby, ale protože už dva dny sněží, tak to bylo celkem zapadane. na bruslení vůbec. Ale jinak naprostá paráda. Hromady úžasného sněhu. A od vrchní stanice lanovky dolu po cyklo až do Loucne. Úžasný sjezd, sněhu dost, lehce ujezdene. Konečně pořádná zima.
Hrubý Jeseník
Vloženo 20.1.2018 18:08
Červenohorské sedlo - Kamzík.
Sněhu samozřejmě čím dál tím víc, dnes dopoledne zase něco čerstvého, takže super. I když na bruslení to bylo kapku těžší. Z Kamzíku zpět na Výrovku docela projeto, lidi v obou směrech, ale togogan nad Petrovku neprojetý.
Na Sedle by hodně pomohlo, kdyby parkovači nezastavovali auta a nevybírali v kopci a nedělali tak z něho skluzavku.
Hrubý Jeseník
Vloženo 20.1.2018 17:33
Trasa z Hvězdy po Kapitánské cestě do Karlova po nočním sněžení není nic moc. Stopa skoro zavátá a vůbec to nejelo.
Hrubý Jeseník
Vloženo 20.1.2018 14:19
Louky pod Pohořany - golfové hřiště: na proběhnutí sjízdné, prošláplé okruhy.
Nízký Jeseník
Vloženo 18.1.2018 14:34
Sněhuje tam dost, stopa je místy projetá, místy trochu zafoukaná a místy úplně zavátá a je potřeba to prošlápnout.
(Odpověď na dotaz uživatele Jiri z 17.1.: Nevite nekdo jake je ze Skritku na Hvezdu.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.1.2018 16:20
Ovčárna - Švýcarna - Červenohorské sedlo.
Po vydatném sněžení byla trasa ke Švýcárně přejeta rolbou, ovšem bez frézování stopy. Ze Švýcárny na sedlo již bez úpravy, pouze prošlápnuto. Sněhu dostatek, mazali jsme modrým a jelo to dobře.
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.1.2018 14:48
Petříkov -Paprsek a okolí. Čerstvý sníh cca 5 cm, stopy průběžně udržované. Paráda.
Rychlebské hory
Vloženo 16.1.2018 7:19
S čelovkou trasa Skřítek-Žlutý potok-Alfrédka-Malý kotel-Mravencovka-Alfrédka-Skřítek. Sněhu dost stopa na klasiku super, na skate je to trochu hrbolatý. Pozor na sjezd z Alfrédky na Mravencovku, je tam přejezd potoka
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.1.2018 17:38
Červenohorské sedlo- Petrovka: najetá stopa z neděle dvě na klasiku uprostřed skejt vydržela, na Sedle v 8,30 h. -6,5 st, mrazivý větřík, zataženo beze srážek, velmi dobrá jízda, zpět je to rychléjší. Na sjezdovkách ledové plotny a zima na lanovce.
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.1.2018 20:52
Dopoledne od parkoviště Pod Klepáčem spodní cestou na Zbojnickou chatu a vrchní zpět včetně zajížďky pod Malý Sněžník. Výborné podmínky upraveno na klasiku i skate. Asi dvě místa kde protékal potůček, ale šlo to objet. Sníh přimrzlý, takže to bylo rychlejší. Paráda !!!
Králický Sněžník
Vloženo 15.1.2018 19:52
Skřítek – Pod Ztracenými kameny – Zelené Kameny – Mravenčí sedlo – okruh Ostružná – Mravenčí sedlo – Zelené kameny – Žlutý potok – Skřítek
Po létech k Alfrédce, protože bufet nefunguje místo toho okruh kolem Ostružné. Samozřejmě prudké stoupání pod ztracáky, ale s modrým voskem to i dobře drželo. Vrstevnicová žlutá značně luxusní, podložka tvrdá, na tom přemrzlý prašan, krásně to jelo. Obdobně ještě širší dálniv¨ce za Zelenými kameny k Alfrédce. Když nefunguje bufet, lze k ukrácení času objet Ostružnou, v podstatě vrstevnice 1100 m trošku míň sněhu na jižní hraně. Jinak vše krásně ojíněné. Sjezd na Žlutý potok rychlý, ale dá se uplužit. Pak už jen ten kousek do kopce zpět na Skřítek. Kdyby bylo víc sluníčka, bylo by bez chyby.
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.1.2018 12:11
Švýcárna - rozcestník Praděd. Opět beze stopy na klasiku. Začíná to být pravidlem.Přitom rozcestník - Ovčárna a Švýcárna - "dolů" stopa bývá.
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.1.2018 12:09
V neděli Hynčice nástup Štvanice - magistrála přes Zatáčku smrti a Mokřiny na Slaměnku (Dolní Morava) a zpět. Podmínky opravdu ideální (tuto sezonu mi přišly nejlepší). Tvrdý podklad s cca 1cm popraškem. Bez větší újmy na lyžích. Krásné počasí. Směr z Hynčic na Návrší jen cca 500m od Hynčic sjízdných, pak je sníh odhrnutý technikou.
Králický Sněžník
Vloženo 14.1.2018 21:43
Dnes Ramzová - Šerák - Keprník - Červenohorské sedlo - Petruvka - Kouty nad Desnou.
Tvrdý podklad, na tom prašanu perfektní podmínky.

Fotky na:
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/855929727911948/
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.1.2018 19:05
Skřítek-Hvězda, někdo to projel něčím velkým a těžkým, ale prostředkem jde, většinou, jedna strojová stopa. V lese tradičně slabší, ale pak to šlo. -4, nový sníh, swix modrý s fialovým, jelo to jako o život.
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.1.2018 17:27
Skřítek- Alfrédka- Mravencovka. 20-40 cm sněhu, velmi dobré podmínky, upraveno strojově. Bufet u Alfr. zavřený. Motorest Skřítek otevřený. Pod 500 mnm zcela bez sněhu.
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.1.2018 16:42
Nová Ves - Alfrédka- Skřítek a zpět + Ostružná. Jako v pohádce, spousta sněhu, v sobotu i v neděli upraveno, lehký poprašek nového sněhu, zima jak má být. Dva stupně pod nulou,v sobotu nahoře trochu foukalo, v neděli klid. Parkoviště plná, na trasách taky více lidí než obvykle, ale bez problémů. Až na jednoho debila jedoucího zarputile vlevo a řvoucího na všechny ostatní "stopa" nebo "uhni" podle toho jestli míjel nebo se chystal předjíždět. Doufám, že se našel někdo méně odolný než já, kdo to nevydržel a shodil ho že stopy!!!
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.1.2018 16:20
z Paprsku po magistrále na Císařskou louku-Velký Šengen-spodní částí Pralinky na Magistrálu a přes Milíře na parkoviště. Úprava tras perfektní - poděkování rolbě z Paprsku. Jen někde jsou vytátá místa, takže na áčkové lyže to až tak není. Problematická místa: na Velkém Šengenu v Polsku poblíž ostré zatáčky (na velkem Šengenu je celkově méně sněhu), na nejnižším místě Pralinky (asi 10 m, jinak je Pralinka perfektní), na Milířích ve spodní polovině těžařské cesty (přestože okolo je sněhu dost, tak lezou hroudy jak si lesáci vyhrnovali cestu) a není zasněžen potok před příjezdem na sjezdovky. Všude jinde OK.
Rychlebské hory
Vloženo 14.1.2018 13:29
Ovcarna - Svycarna a zpet. Jako v mrazikovi, azzuro. Snih tupy jinak vse super. Parkoviste hvezda plne v devet rano. Hobik, supinky
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.1.2018 10:39
Kolem Paprsku všechny trasy super upraveny. Sice víc lidí, ale zimní počasí, jen sluníčko chybělo. Tady z nížiny se ani nechce věřit, že je zima a taková parádní. Osobně Velký Šengen, Smrk a okolní trasy. Vše v pohodě.
Králický Sněžník
Vloženo 13.1.2018 22:09
Jeli jsme od spodní stanice lanovky ve Velkém Vrbne po okruhu Milire přes Vetrov sedlo nahoru na Paprsek. spodek byl trochu zledovately, ale směrem nahoru to bylo čím dál lepší. Nahoře jsme vyrazili na okruh Velký Sengen a to nemělo chybu. Sněhu dost, nikde nic necouhalo, sjezdy bezpečné. Prostě super⛄.
Hrubý Jeseník
Vloženo 13.1.2018 17:50
Ramzová-Petříkov-Císařská bouda-Paprsek-okruh Velký Šengen-Travná hora-Císařská bouda-Petříkov-Ramzová. Celkem 32km
Ramzová-Petříkov vcelku sjízdné,ale nic moc.Většina nastupuje do stopy nad Petříkovem,kde jsou vyjeté dvě stopy+prostředek bruslení.Jinak celá trasa sjízdná bez potíží.Navíc dnes celý den mírné sněžení a teplota -5.Takže podmínky se budou jen lepšit.
Rychlebské hory
Vloženo 13.1.2018 16:42
sobotní parádní skejt od závory nástup asi kilometr za. Jde to i dřív kdo nemá rád svoje lyže. Paradně upravené až na Mokřiny, sjezd k zatačce smrti, opatrně dál směr Nad Štvanicí a tam je to směrem na Návrší vytrnuté traktorem. Nechápu důvod jinak by to bylo luxusní. Dál směrem na Padesátku, 2 krát potok nutno sundat. Od Padesátky na vojenskou silnici asi 600m jen projeto rolbou bez ůpravy a přitom tam je minimalně půl metru sněhu. Důvod? Mockát díky za skvělou upravu tratí. Vše krásně čisté bez bordelu na trati
Králický Sněžník
Vloženo 12.1.2018 23:12
Dnes od závory pod Klepáčem spodní cestou na Vilemínku a dál na Slaměnku a zpět. Upravené ze včerejška, připadlo cca 7-10 cm sněhu. Obleva tomu dala v nižších partiích trochu zabrat, takže nejlepší podmínky jsou mezi Vilemínkou a Slaměnkou. Do odpoledne byl 1 nad nulou, takže bylo těžké mazat v tom výškovém gradientu na klasiku. Místy se totiž stopovač dostal až na tu mokrou a hrubozrnou vrstvu, kde by to chtělo asi spíš klistr zatřený tuhým, který by ale zase výše namrzal. Taky úsek pod Zbojnickou k Vilemínce je celkově horší s dvojím přenášením v rozmáchaném terénu. Tam by to bylo i na horší lyže. Mazal jsem VR 60 a zpátky po lehkém ochlazení to pěkně bral červený Rex. Skejt slušný a bude to zřejmě dál umrzat a zrychlovat.
Králický Sněžník
Vloženo 12.1.2018 18:32
A máme opět všechno upraveno - Jesenickou magistrálu, okruhy Pod Slamníkem a Mokřiny a okruh Zbojnická. Připadl nám nový sníh, takže ve vyšších polohách je to oproti zbytku světa beze sněhu jiný svět, však se podívejte na fotky ;-) Sníh je mokřejší, má přituhnout, takže to trošku přemrzne. Jsou upraveny i navazující stopy na Staré Město, ale zde je sněhu trochu méně.

ZDROJ: www.facebook.com
Králický Sněžník
Vloženo 11.1.2018 22:20
Trasa ČHS-Švýcarna-Ovčárna a zpět. Napadlo cca 15 až 20 cm sněhu. Teplota během dne -1. Celkem se to lepilo. Stopa prorolbovana po cele trase. Dvě stopy na klasiku (kromě strmých pasáží), prostředek na skate. Super svezení, příroda jak v pohádce. Skol!
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.1.2018 0:20
Dnes v noci po odpolední úpravě projet okruh Zbojnická. Přestože dole v Lipce byly -2 stupně, u závory už 4 nad nulou, takže slušná inverze. Špatně jsem zvolil klistry (měl jsem jen oba univerzály od Swixu), takže krásný skejt a soupaž na klasičkách :-) Lyže jsem nasazoval na spodním traversu asi po půl kilometru, ale dál už to byla v daných podmínkách paráda! Jen u Zbojnické chaty je ledová plotna a nezbytné lavory od těch co jeli zhora. Na horní travers s běžkama v ruce (rolba ani nautahovala) a nahoře manšestr neposkvrněný a stále hromada sněhu, jen v jednom místě nutno přenést přes potůček.. Jel jsem i pod Malý Sněžník. K závoře jsem sešel od obrátky po červené. Začalo vyfukovat, takže místy už stihlo napadat jehličí a větvičky, v dalších dnech se to bude asi zhoršovat. Dnes ale paráda, zhutněno, upraveno a bylo to rychlé.
Králický Sněžník
Vloženo 8.1.2018 20:48
Dnes odpoledne: skate Skřítek-Alfrédka-Malý kotel-Mravencovka a zpět. Celé to přemrzlo, takže lyže jely jak ďas, akorát to bylo trochu komplikovanější s odrazem a stabilitou (nejsem zase takový skejtař). Ve stopě celkem šel soupaž, i když do ní napadalo trochu jemného sněhu (Ostružnou jsem takhle bez potíží objel). Bylo něco málo pod nulou, na Skřítku asi tak 1 nad nulou. Nahoře je zatím sněhu dost, dá se dojet od Zelených kamenů až na Skřítek i na nových lyžích, ale dole to už trochu mizí. Potkal jsem celkem 2 další běžkaře, za mě zatím nejlepší letošní zážitek.
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.1.2018 23:05
Mravencovka- Alfrédka-Zelené kameny na odpolední směně na skate. Sněhu od Mravencovky dost, stopa hezky upravená, dole utažená, nahoře místy trochu hlubší, ale dalo se dobře. Trochu horší okruh Ostružná, kde se polovina stopy na skate dost bořila. Sníh mokrý, ale jel hezky, po setmění dost přituhlo a fičelo to jako blázen. Zatím nejlepší podmínky za poslední tři výlety.
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.1.2018 21:49
Dneska okruh Zbojnicka z parkoviste pod klepacem. Bida a bezmoc. Mokry, zmrzly, mekky, rozdupany. Na klasiku asi ok. My to na skejtu otocili u Zbojnicke.
Králický Sněžník
Vloženo 7.1.2018 19:17
Paprsek- asi 30cm sněhu. Velký Šengen v pohodě sjízdné, na české straně stopy hezky upraveny, na polské jela rolba před delší dobou a místy vytáté fleky, ale dají se obět.
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.1.2018 16:38
Dnes pro změnu Zbojnický okruh od parkoviště pod klepáčem. Od závory kousek přenést, dál to spodním traversem jde, az u zbojnické kousek horsi. Horni travers paradni, akorat je to obcas rozhamtané od pěšáků. Pak to stoupani k prameni Lipkovského potoka je dost mizerne, voda a svinčík ve stopě. To se ještě tak kilák za pramen , dál k Puchači už dobré. Jako včera to bral ken červený klistr, teplota i nahoře kolem +3
Králický Sněžník
Vloženo 6.1.2018 22:20
Dnes Velký Šengen - na cca 3 místech vytáté na hlínu - dá se objet nebo přejít, jinak na Paprsku max. 15cm, ve stopě podklad o průměrně 5cm. Na magistrále resp. tam, kde není moc stromů podmínky OK. V lese vytáté. Nad Petříkovem nesjízdné až do spojnice k Černému potoku. Celkově obleva, vhodné na úpravu skluznice starších nebo i nových běžek... :)
Hrubý Jeseník
Vloženo 6.1.2018 21:27
Ovčárná - Švýcárna.
Ovčárná - Kurzák beze topy. Kurzák - rozcestník Praděd 2 stopa.
Rozcestník Praděd - Švýcárna beze stopy.
Hrubý Jeseník
Vloženo 6.1.2018 20:48
Na Skřítku lze nazout lyže ,přes Žluták na Ztracenky zatím v pohodě ,na Alfrédku,Ostružnu je sněhu dosti, všude však mokrý sníh.Teplota lehce nad 0°C -Alfrédka.Dnes vykukovalo často sluníčko.
(Odpověď na dotaz uživatele Jakub z 6.1.: Dobrý den, máte někdo info o tom, jak vypadaji stopy kolem Skřítku, Nové vsi a Alfredky? Děkuji)
Hrubý Jeseník
Vloženo 6.1.2018 19:16
Po magistrále přes Vileminku na Lavičky a zpět. Dá se už asi 400 m za závorou, dál asi 2 km občas bez stopy, ale lze í na dobrých lyžích. Poslední úprava ve čtvrtek, tak se to dost boří, pro bruslare asi dost dřina. Nahoře 1 místo, kde je už jen led, ale lze po kraji objet. V posledním žlabu před lavičkama nutno přenést pres potok. Firnovaté i nahoře, flexi klistr to moc nebral, chtělo to červený. Odpoledne se to vybralo, nádherné výhledy, ve stínu se začlo rychle odhlasovat, takže stopa ve sjezdu rychlá a v tom oranisti to byl zpátky v příštích sjezdech docela adrenalin. Jestli na zítřek upraví, bude to pecka.
Králický Sněžník
Vloženo 6.1.2018 18:05
Trasa Horni stanice lanovky - Horni nadrz Dlouhe strane. Jeli jsme delsi trasou. Cesta upravena, snehu dostatek, lehce měkký. Ale super. Nahoře inverze...ráj. Skoda, ze nejde vlozit foto.
Jedine minus je 250,- za lanovku na osobu. Zdatnější můžou vyběhnout ze spodu.
Hrubý Jeseník
Vloženo 6.1.2018 8:39
ČHS-Švýcárna-Praděd. V dolních částech stopa jakž takž, sníh mokrý. Směrem od Švýcárny výš byla stopa víceméně zavátá. Při závěrečném stoupání na Praděd byl sníh namrzlý.
Hrubý Jeseník
Vloženo 5.1.2018 9:40
re RomanV - dík za info!

re Laco - Na Švýcárně jsem jedl za poslední rok 2x a kromě jedné slečny, která má většinou blbou náladu, se tam dosti střídá personál. Co jsem viděl je na delší povídání... Nevím, jestli je to kvůli té slečně nebo kvůli tomu, že tam děláš od Po ráno do Ne večer za nevím kolik, ale asi to nebude žádné terno. Co jsem pochopil, jídlo je stejné na všech Figurových chatách, tudíž kvalita všude stejná (stejně špatná). Ale karmu to tam má stále vysokou :), to místo mám rád.

(Odpověď na dotaz uživatele Laco z 4.1.: Ještě dotaz: nevíte, co je toteď na Švýcárně za mantáky?? V této sezóně jsem tam už potřetí a pokaždé velké zklamání (přesolená polévka, kuře totéž, pivo pění takže čekáte 10 minut na natočení, o borůvkových knedlících se raději nebudu vyjadřovat...) alespoň že se holky za bárem usmívají tak jsem se díval na ně a ne do talíře :-D)
Hrubý Jeseník
Vloženo 4.1.2018 21:33
Dnes okruh zbojnická s čelovkou,čerstvá stopa od rolby,nový sníh,ideální podmínky.
Králický Sněžník
Vloženo 4.1.2018 16:52
Zdar všem lyžníkům, dnes ČHS - Švýcárna - Praděd a zpět, teplota ráno 0, odpoledne 2. Mazal jsem fialový V45 (nedržel), takže pak červený V60 (jakž-takž). Nový sníh cca 30cm, místy až metrové závěje. Ten hank pod Švýcárnou se skoro nedal vyšlapat. Pak mě dojela rolba - musela vyrážet až tak kolem 11, no to se pánové nedělá! Malý oběd a pivo, Praděd a zpátky. Celkové hodnocení: super, ty závěje mi připomněly běžkování před 40-ti lety :-)
Hrubý Jeseník
Vloženo 5.1.2018 7:52
Ahoj, letos jsem tam ještě nebyl, ale loni ano a je to pořád stejné. Tzn trasa ze Šeráku až po Vřesovku je vždy vyšláplá teplá lidská stopa (vč. nezbytných lavórů při sjezdech). Poslední kopec na vřesovku je lepší chodit traverzem, vrchem to poněkud zarůstá klečí a když není 2 m sněhu tak se to nedá jít. Od vřesovky po ČHS už bývá krásná upravená stopa rolbou.
(Odpověď na dotaz uživatele Fanda Běžkař z 4.1.: Sportu zdar,
byl někdo v poslední době na trase Šerák - Červenohorské sedlo? Jezdíval jsem tam "za mlada", ale poslední roky, co nebyl sníh, jsem na tu trasu úplně zapomněl. Na sjezdy z Keprníku mám hezké vzpomínky :).
Byla-li by nějaká informace, zda tam je (samozřejmě nestrojová, ale teplá lidská) stopa budu moc rád!

Dík!)
Hrubý Jeseník
Vloženo 31.12.2017 17:37
Jan Důsledný:
Ono je to pravidlo trosku jinak ... prednost z kopce ma lyzar tehdy, je-li jen jedna stopa. Pokud je jedna stopa a vedle prostor na bruslení, tak platí pravidlo o právě strane ... tedy ten, kdo má stopu vpravo, má prednost a je jedno, jestli je to do kopce ci z kopce nebo po rovině.
Jenze pravidla zná málokdo a popravdě by stačilo, kdyby lidi byli ohleduplni.
Rychlebské hory
Vloženo 31.12.2017 12:58
Lepší sněhové podmínky začínají s nadmořskou výškou 1000 m a výš. Z Petříkova k Císařské chatě hodně ledu, přemrzlý sníh, poté super. Okolo Travné hory paráda. Jen docela dost běžkařů a i pěších, hlavně v nižších polohách. A jak píše Jan..neuhnou, chodí ve stopách..
Rychlebské hory
Vloženo 31.12.2017 10:47
Běžkařské trasy kolem chaty Paprsek - všude spousta malých i velkých čoklů a navoněných běžkařů, kteří nepozdraví a ze stopy vám neuhnou. Nepřeji vám zažít situaci když sjíždíte prudký kopec a sváteční lyžař stojí ve stopě a čeká, že mu uhnete. Na jedné straně chata Paprsek tratě upravuje, na druhé straně se nestará o to, že jejich běžkaři neznají pravidla chování ve stopě:

Pokud jsou dvě stopy jezdíme pokud možno vždy vpravo. Pokud je jen jedna stopa nebo pravá stopa je špatná, má při sjezdu z kopce VŽDY přednost ten, co jede DOLŮ! Běžkař, který jde do kopce, musí proto neustále sledovat situaci před sebou a uvolnit vždy stopu těm, co jedou dolů. Na rovince musí stopu uvolnit vždy ten, co jde vlevo!
Rychlebské hory
Vloženo 31.12.2017 10:26
Dnes mrzlo. Okruh velký Šengen stále sjízdný, v nejnižších polohách (v Polsku) ale sem tam místa, kde sníh již odtál až na podklad s malou vrstvou ledu a špíny. Jedná se řádově o desítky metrů. Pokud bude nad nulou, jsou tato místa nesjízdná. V poloze kolem 1100 m.n.m. podmínky perfektní. Z Ramzové až v podstatě k rozcestí Černý potok je nutné jít pěšky, kvalita žádná nebo špatná.
Rychlebské hory
Vloženo 30.12.2017 22:27
Nová Ves - Alfrédka. Z Nové Vsi je silnice ledovatá, dá se jet, ale spíš na práskačky, jsou v tom občas kamínky. Nebo popojít či popoběhnout na Mravencovku, cca 3.3km. Z Nové Vsi lépe než z Karlova, pod rozhlednou se dá docela dobře zdarma parkovat a k Marvencovce je to po rovině. Z Mravencovky na Alfrédku přes Malý kotel výborné podmínky, jedna stopa a pak prostor na bruslení, jen prvních cca 300m pár kamínků. Na úrovni Alfrédky zimní pohádka. Směrem na Ztracené kameny taky dobré, určitě do nm cca 900m.

Nejprve jsme zkusile jet na Hvězdu, davy lidí, nemožnost zaparkovat. Od Marvencovky paráda, doporučuji, pár lidí, skoro žádní pěšáci.
Hrubý Jeseník
Vloženo 30.12.2017 18:59
z Červenohorského sedla na Švýcárnu naprostá paráda. Trochu přisněžilo,perfektně upraveno a lidí méně než v pátek.I když přijde oteplení tak to ješte nějaký čas vydrží, sněhu je tam dost
Hrubý Jeseník
Vloženo 30.12.2017 18:22
30.12. Okruh kolem Mravenečníku - za současného stavu sněhu výborné podmínky, upraven a bez problémů sjízdný celý.
29.12. Skřítek směr Hvězda - led, bez sněhu, nelze doporučit, Skřítek - Žlutý potok - Zelené kameny - Alfrédka - bezvadné, byť ve sjezdech zledovatělé.
Hrubý Jeseník
Vloženo 30.12.2017 16:32
Nástup asi 1500m za závorou.Dřív to na skate nejde. Úžasný podmínky vykouzlili rolbaři pro skate i klasiku.Od čtyř rohu jsem jel do zatáčky smrti kde přistoupání k přístěšku Mokřiny je opravdu málo sněhu na silnici a tak jsem jel zpět. U sedmi cest a pokračoval k přístřešku Mokřiny a kousek dál.Dolů se mě už nechtělo, ale bylo to tam ještě upravené.Cestou zpět do údolí Dolní Moravy začlo trošku padat a lyže zpomalovat (nejspíš i únava).
Snad nám to ta zítřejší obleva moc nezkazí a musíme doufat, že to vydrží ;-)
Králický Sněžník
Vloženo 29.12.2017 22:29
Od Závory nahoru večer při čelovce. První asi 3 kilometry nic moc, ale jela, víc toho udělat nešlo. Dál už paráda. Nová stopa, kolem na skate. Mírně sněžilo, krása. Jen se to asi na Silvestra zase změní. Nicméně zítra to bude paráda.
Díky rolbaři za dobrou stopu.
Králický Sněžník
Vloženo 29.12.2017 20:57
Cervenohorske sedlo, Švýcárna. Stopa parádní i na skate. Přemrzlý podklad a na něm 2 cm nového sněhu. Od 1100m
celkem hodně sněžilo. Lidí nejvíc - na Švýcárně fronta začínala venku...
Hrubý Jeseník
Vloženo 29.12.2017 18:29
Skřítek- Pod ztracenými kameny-Alfrédka. Sněhu celkem dost. Hezká úprava povrchu jak na klasiku tak i na bruslení. Směr ze Skřítku na Hvězdu nevypadal nic moc, hodně toho odtálo a zmrzlo na led.
Hrubý Jeseník
Vloženo 29.12.2017 18:08
Ovčárna Švýcárna Petrovka Kouty .Na vrchu hodně lidí ale sníh super. Od Petrovky dolů na začátku plotna. Pak to šlo.Dole málo sněhu a kousalo se to. Když jsem odjížděl z Koutů, mírně sněžilo
Hrubý Jeseník
Vloženo 29.12.2017 10:18
Ve čtvrtek kolem poledne za sněžení jsem vyrazil od závory. Až do cca 1000m - do zatáčky. Úsek od závory do zatáčky je sjízný, nicméně dost ledovatý a hrbolatý s malým popraškem sněhu, čím výše, tím se to zlepšuje. Nahoře bylo tak 5cm nového, sněhu.
Králický Sněžník
Vloženo 28.12.2017 21:54
Paprsek - okruh maly Sengen sjízdný. Podminky dobre, vzhledem k počasí ( v Kunčicich pršelo). Snezilo a byla mlha.
Rychlebské hory
Vloženo 28.12.2017 13:13
Cervenohorske sedlo-Petrovka-Svycarna-dnes kolem nuly,stopa mekka,trochu mokra,ve stope misty jehlici a listi. Snehu je dost,na brusleni i klasiku,jen ve 2 mistech flek bez snehu,da se v pohode objet.Od rana porad lehce snezi cca od 900-1000m.
Hrubý Jeseník
Vloženo 27.12.2017 23:41
Nová Ves - Mravencovka: po silnici - led a zmrzlý sníh
Mravencovka - Alfrédka: spodní polovina led, kameny, 2 potoky, horní polovina pěkné
Alfrédka - Zelené kameny: sněhu dost, zmrzlé, tvrdé, rychlé
okruh kolem Ostružné: západní část super, východní část mokrá, méně sněhu, občas lezl podklad
Alfrédka - Mravencovka přes Malý kotel: pěkný sjezd, ve spodní části občas kamínky
Hrubý Jeseník
Vloženo 27.12.2017 21:17
Paprsek - hodně zmrzlé, i stopy, dnes nahoře kolem nuly, okruh Malý Šengen v pohodě sjízdný, sněhový podklad zatím stačil.
Rychlebské hory
Vloženo 27.12.2017 17:39
Z Dolní Moravy na současné možnosti výborné lyžování, díky za včerejší úpravu (1 stopa na klasiku + dost místa na skate). Honza a Marena v předchozích zprávách popsali ta nejlepší místa - nejhezčí lyžování je nahoře, já zkusil i další.

Z rozcestí U sedmi cest jsem pokračoval dál po magistrále (okruh Mokřiny) - stopa z minulého pátku byla v horních pasážích ještě slušná a pěkné lyžování to je do doby, než se začne klesat k Zatáčce smrti, tam nejdřív zmizí stopa, pak se pár asfaltových míst dá objet, kus před rozcestím Nad zatáčkou se musí asi 100m přenášet. Původní plán dojet až ke skiareálu Kraličák jsem radši zavrhl, ale potkal jsem borce, který odtud přijel, takže to nějak jde. Zpátky jsem to vzal spodní cestou okruhu Mokřiny, tam se přenášelo jen pár metrů u rozcestí Nad zatáčkou a zbytek byl sjízdný, ale kdovíjaký lyžařský zážitek to nebyl.

Napojil jsem se na včera upravenou trasu, v úseku U Johanese - Sutě jsem 2x překračoval odvodňovací kanálek obkročmo (na kameňačkách bych to asi skočil :-) Stoupání Sutě - Pod Chlumem střídavé kvality - místy svinstvo ze stromů a pár kamenů (zejména u zatáčky, co se odpojuje spojka na horní trasu), místy podupáno od pěších. Trasa na Vyhlídku byla v prvních metrech bez stopy na klasiku, tak jsem ji vynechal a vylezl ke Slaměnce - nahoru se to dalo, dolů bacha (jedno vytáté místo, pár kamenů, podupáno).

Návrat stejnou cestou údolím, čerstvá úprava končí necelé 2 km od závory, i ten spodek s úpravou z minulého pátku byl ráno pro klasiku slušný, bohužel během dne tam projel nějaký mamlas s autem a stopu místy poničil, až 300 metrů od závory stará úprava končí, ale dolů jsem to taky sjel.

GPS záznam: https://www.strava.com/activities/1329239467
Králický Sněžník
Vloženo 27.12.2017 16:16
Od závory pěšky cca 1500m a pak začíná úprava. Jel jsem na Slamnik, U Sedmi cest, U Johanese. První manžestr byl jen můj. Cesta až sem na skate je úplně parádní, krásně umrzle, čisté a jelo to parádně. Pak dolů na Hutě to bylo horší a tak jsem to otočil a jel zas zpět. Díky za skvělou úpravu. Málo lidi. Byla to nádhera až na to větrné počasí. Diky
Králický Sněžník
Vloženo 27.12.2017 15:43
Nahoře na slamence pořád parádní podmínky, sice občas bordel ze stromů ve stopě, ale včera projeté stopy furt dobré. Jen magistrála tak 2 km od závory ledovatá, dál už ok.
Králický Sněžník
Vloženo 26.12.2017 22:19
Ostružná - Císařská bouda: sjízdné až na hřebeni přibližně od křížení zelené značky se spojnicí z Petříkova na Paprsek. Místy dost zledovatělé. Císařská bouda - Paprsek: upravená stopa, zmrzlý sníh, ale pěkně sjízdné.
Císařská bouda - rozc. nad Petříkovem: upravené, dobře sjízdné, zmrzlý sníh.
Magistrála nad Petříkovem: málo sněhu, rozdupané, rozježděné a zmrzlé - nesjízdné. Raději pěšky přes Petříkov.
Rychlebské hory
Vloženo 26.12.2017 20:10
Dle online pozorování GPS záznamu se rolba v údolí dostala zhruba do poloviny trasy mezi Vilemínkou a spodní stanicí lanovky Sněžník, tj. nedojela tak nízko jako při poslední úpravě. Tam musela být rolba někdy odpoledne, k večeru byla spatřena na Slamníku a pak zamířila přes rozcestí U sedmi cest a U čtyř rohů na Vyhlídku, tedy k vrcholu lanovky U slona. Otázka je, jestli vyrazí ještě někam, každopádně vyrazila dříve, než původně dle zprávy na http://www.bezkydm.cz/ plánovali:

"Tak vánoční obleva dala sněhu trochu zabrat :-o Ve vesnici už sníh není, takže stopy okolo Větrného vrchu nejsou již sjízdné. Ostatní sjízdné je, kvalita je v nižších polohách trochu horší (přemrzlý sníh), ve vyšších polohách je to lepší. Stopy upravíme dle vývoje počasí, něco možná zítra, pokud sníh povolí, vše pravděpodobně v pátek po čtvrteční sněhové nadílce, kterou nám předpovídají"

(Odpověď na dotaz uživatele JJ z 26.12.: Zdravím! Nebyl prosím někdo v posledních dnech nad Dolní Moravou? Díky za každé info! J.)
Králický Sněžník
Vloženo 26.12.2017 18:19
Skřítek -Žluty potok - stoupání Nad Skřítkem hodně ledu, sněhu méně, sjezd ke Zluťáku rychlý, poslední pasáž o hubu, zmrzlá oranice z minulého dne, hodně lidí odeplo lyže a posledních 150 m sešlo po svých...
Žlutý potok - Alfrédka - pěkné, tvrdé, rychlé
Okruh kolem Ostružné - proti včerejšku o 100% lepší, tentokrát celý okruh skate, pevné a rychlé
Alfrédka - Skřítek - za zmínku stojí sjezd od Zelených kamenů ke Žlutému potoku - rychlé a v pluhu, velká dřina pro nohy..
Parkoviště na Skřítku v deset ráno 6 aut, v jednu plné, teplota v noci dost pod nulou, přes den kolem nuly, foukalo pouze na otevřeném prostoru u Ostružné...
Hrubý Jeseník
Vloženo 26.12.2017 8:59
Petříkov - Paprsek po magistrále sjízdné od posledních domů, magistrála nad Petříkovem odtátá, sníh mokrý, těžký. Šengen - stopa vyjetá od běžkařů, sjízdné. Okolí Brousku zmrzlý sníh.
Rychlebské hory
Vloženo 25.12.2017 19:18
Nová Ves - Mravencovka - po lesní cestě se zmrzlým podkladem, vhodné pro bruslení. Mravencovka -Alfrédka (okruh) - čerstvá stopa, dobré pro klasiku i bruslení, sjezd od Malého kotle hodně rychlý. Pod Ostružnou (okruh) - snehu hodně, také upraveno (až na Skřítek), ale vhodné pouze pro klasiku. Pruh pro skate také upravený, ale měkký, lyže se bořily a hůlky mizely hluboko ve sněhu, špatné... Teplota pár stupňů nad nulou, sníh rychle mizí, téměř bez lidí...
Hrubý Jeseník
Vloženo 25.12.2017 8:20
Skřítek - Ztracené kameny po oblevě nesjízdné, Ztracené kameny - Alfrédka sníh mokrý, ale dostatek na klasiku i bruslení, zpět na Skřítek spodní cestou sjízdné, oproti 23.12. výrazné zhoršení podmínek, snad něco připadne a pak hurá do stopy
Hrubý Jeseník
Vloženo 24.12.2017 13:12
Jel jsem z Vojtíškova přes Žleb Zeleného potoka, Jasaní a zatáčku smrti na chatu Návrší (23.12.-25.12. bohužel zavřeno), od Jasaní solidní strojovka a upraveno i na skate. Překvapilo množství sněhu (30 - 40 cm) a i jeho kvalita (trochu to měklo, ale pořád hodně slušné podmínky na prosinec). Zpátky se dokonce dalo přes Bystřiny a Vysokou, a to je jen kolem 700 m.n.m.
Králický Sněžník
Vloženo 24.12.2017 10:21
Stará Ves - Skřítek kolem škaredé jedle a potoka. Ráno čerstvě upraveno skůtrem na klasiku. Prvních 500m na hraně potom paráda. Sněhu dost. Skřítek - Karlov úplná paráda, stopa tam i zpět + uprostřed pruh na bruslení. Sněhu cca 30 - 40cm, zima jako v pohádce. Od Mravencovky dolů už je to slabší, ale pořád to ujde. Doporučuji vyrazit, lidí je minumum.
Hrubý Jeseník
Vloženo 23.12.2017 18:25
Nad Karlovem - Mravencovka - Alfrédka - Nová Ves.
Stopa byla až od Mravencovky po červené. Skvělá projížďka, minimum lidí.
Mravencovka - Nová Ves - uježděno beze stopy.
Hrubý Jeseník
Vloženo 22.12.2017 20:50
Dnes nakonec Žďárský potok - Žlutý potok (levou cestou blíže silnici) - Zelené kameny - pod Ztracenými kameny - a zpět kolem Škaredé jedle

Napadlo asi 5 cm sněhu. Začátek na Žlutý potok po zasněženém utaženém pásu od skútru - stopu jsme si dělali sami, ale dalo se. Od Žlutého potoka nahoru čerstvě najetá stopa od rolby. Sníh spíš vatovitý, na klasiku to do kopce dobře drželo, bruslení určitě těžší. Na vrstevnici vše v perfektním stavu. Padala mrznoucí mlha = rychlejší stopy. Ke Škaredé jedli zpočátku pěkná stopa, níže občas prosakuje voda a asi 200 metrů zničeno přibližováním.
Teplota kolem nuly, nahoře spíš lehce pod nulou. Sněhu dost až po Žďárský potok.
Hrubý Jeseník
Vloženo 21.12.2017 22:12
Nová ves - mravencovka - Malý Kotel - Alfrédka - Ostružná - Pod Ztracenými kameny a zpět. Stopa cca 2 dny stará včetně skate, hodně sněhu, během dne intenzivní sněžení a vítr = stopa na exponovaných místech zmizela. Bez lidí, luxusních 33 km. Pokud se na bilestopy.cz objeví zelená čára označení úpravy stop, jedeme znovu...:-)
Hrubý Jeseník
Vloženo 21.12.2017 22:03
Ovčárna - Švýcárna - Praděd - Kurzovní. Spousta sněhu, upraveno pro klasiku i skate, odpoledne rozoráno od pěšáků a skůtrů - skate za trest. Okruhy pod Kurzovní luxusní celý den, bez lidí.
Hrubý Jeseník
Vloženo 21.12.2017 13:07
cesta Velké Vrbno - Paprsek a okolí. Cesta z Vrbna na Císařskou boudu projeta pouze od běžkařů, ale v minulosti projeto technikou ( překryto novým popraškem). cca 30 cm sněhu, stopa tvrdá, vhodná i na bruslení. Okolí Smrku, Malý Šengen - projeto od běžkařů, na Paprsku minimum lidí, -3 C ideálka.
Králický Sněžník
Vloženo 20.12.2017 20:04
Nová ves - Alfrédka - traverzovka - Skřítek: ať neopakuji info níž tak jen doplním... ze Skřítku je asi nejlépe nestoupat "Pod ztracené kameny", ale zprava na okolo na "Zelené kameny". Zde vše OK.
Hrubý Jeseník
Vloženo 20.12.2017 19:32
Dnes Nová Ves - Alfrédka - Zelené kameny - okruh kolem Ostružné a zpět

Potvrzuji slova kolegy pode mnou. Z Nové Vsi na Mravencovku prakticky bez stopy, rozmydlené a hrbolaté, z Mravencovky už ale řízlá stopa asi 2 dny stará v dobrém stavu (pozor jen na zelené TZ k Alfrédce na několik částečně vytátých míst). Vrstevnice od Alfrédky k Zeleným kamenům i okruh kolem Ostružné luxus. Sněhu nahoře odhadem 40 cm.

pro Michala:
Podle GPS záznamu je rolbou upravená Kapitánská cesta z Hvězdy na Karlov (nástupní místo je těsně pod parkovištěm směr Morávka). Možná pojedeme v pátek, tak případně dám info. Na opačné straně od Vrbna stopy zatím ještě nedělají.
Hrubý Jeseník
Vloženo 20.12.2017 18:02
Dnes super vyjížďka Skřítek-Alfrédka-Malý kotel.Tratě upravené,málo lidi počasí taky vyšlo,tak že velká spokojenost.Jen motorest nic moc.
Hrubý Jeseník
Vloženo 20.12.2017 19:11
Nejezdi do Studánky, ale vyskoč si už v Malé Morávce a vyjeď si na Novou Ves, Mravencovku, Alfrédku, okruh kolem Ostružné, pod Ztracené kameny, Skřítek. Byl jsem tam včera - sněhu dost, vyřezané stopy, téměř bez lidí.
(Odpověď na dotaz uživatele Michal z 20.12.: Neví nekdo situaci na karlove studance? Dekuji. Rad bych nekam z Olomouce vyjel ale jenom busem (nemam auto) a nasel jsem do karlovy studanky :) pripadne kdyby mel nekdo doporuceni byl bych rad, radsi bych mensi kopce nebo rovinu :))
Hrubý Jeseník
Vloženo 19.12.2017 20:37
Z Nové Vsi na Mravencovku přes Malý kotel, Alfredka, zelené kameny, bruslení i klasika, krásná stopa. Z NV na Mravencovku se s trochou opatrnosti docela dalo, i na lepších běžkách.
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.12.2017 7:36
Skřítek zelený a červený okruh. Sněhu dost a liduprázdno. Stopa vyjetá pouze běžkaři.
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.12.2017 18:09
Paprsek. Pralinka, Pohádka, Šengeny, vše jako uprostřed pravé zimy. Stopy upraveny, teplota těsně pod nulou, krásný čerstvý sníh. Stopa až k dolnímu parkovišti. Tady to nikdy nezklamalo. Borůvkové knedlíky byl bonus navíc. Palec nahoru!!!
Rychlebské hory
Vloženo 20.12.2017 13:48
Červenohorské s.-Švýcárna a zpět 17 km, větrno, -2 st. sněhu dost ale neupraveno, občas sněhové jazyky.První běžkařská výprava, hezké.L
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.12.2017 9:55
Žďárský potok - Žlutý potok: stopa jen od lidí, trochu se bořila, sněhu dost.
Žlutý potok - Zelené kameny - Alfrédka: luxus stopa na skejt i klasiku. Stopa parádně tvrdá, super odraz i skluz.
Okruh kolem Ostružné: projeto rolbou, trochu měkké, na jednom místě vylézaly kamínky.
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.12.2017 7:06
Ovčárna - Praděd - Švýcárna - ČHS - a zpět. Dobré podmínky, lidí tak akorát. Super svezení.
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.12.2017 18:24
Paprsek a okoli luxus. Snehu dost,lidi jeste vic ,ale kazdy si najde to svoje. Strojova stopa jak na klasiku tak brusleni uz z Petrikova.
Rychlebské hory
Vloženo 16.12.2017 17:16
Oblast Nová ves - Mravencovka - Alfrédka - Pod zelenými kameny. Bruslení z NV na Mravencovku je tak tak a raději na staré běžky; stopa na klasiku vede po cestě šlápnutá od lidí. Z Mravencovky dále už OK. Stopa nádherná; na skate je vždy jedna běžka v měkkém, ale po sněhu. Trať z Alfrédky dále je nádherná! Dva samostatně najeté pásy, tvrdé, luxus pro skate i klasiku.
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.12.2017 21:47
Skřítek, okruhy, Hvězda, sněhu dost ( 30 cm ), stopa vyjetá běžkaři, teplota 0, trochu se to propadalo, ale dalo se ...
Hrubý Jeseník
Vloženo 11.12.2017 9:16
Ze Skritku, Alfredka a dale. Strojove stopy rolbou. Zkraje bez klasiky , potom komplet klasika i manchestr.
Hrubý Jeseník
Vloženo 12.12.2017 11:04
Ahoj,
v sobotu jsme jeli Velký Šengen - samozřejmě paráda, hned ráno vyjeto strojově. Pak jsme se rozhodli sjet z Paprsku do Kunčic a do Staráče. Od Medvědí boudy stopa od jednoho běžkaře, v půlce Alojsova potoka už žádná. Až do odbočky z Kunčické hory taky nic (jen od nás). Dále na Návrší už zase jedna stopa byla, tak očekávám, že to tam někdo další projede, určitě to až na Návrší a dál do Hynčic půjde. My jsme z Kunčické hory sjeli přes louku do Kunčic. U Kunčic už jen cca 15cm sněhu, na loukách to šlo, na silnici lezly šutry. Trasa Kunčice - Staráč pěšky.
Hrubý Jeseník
Vloženo 11.12.2017 16:18
Rejvíz- málo sněhu na běžky, procházka p okolních kopcích, cca 12 km, +1 st C.
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.12.2017 18:17
http://www.paprsek.cz/trasy/

(Odpověď na dotaz uživatele Václav z 8.12.: Prosím o info jak se dá z Ramzové (Petříkova) magistrálnou na Paprsek a zda jsou sjízdné Schengeny. Šlo by dojet přes císařskou do Ostružné. Na webu paprsek.net není moc aktuální.
Děkuji V)
Rychlebské hory
Vloženo 10.12.2017 23:22
Na Skřítku spousta sněhu, parádní!
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.12.2017 7:42
(Odpověď na dotaz uživatele PaveLzBrna z 7.12.: Jak to prosím aktuálně vypadá na trase z ČHS na svýcárnu?)

Přeposílám text od našeho předsedy.
Tak zdravím ještě jednou v této kauze !Dnes jsem lokalitu pod Slatěmi osobně na běžkách navštívil a „ ledy se pohnuly“….

Celý zmiňovaný úsek je projetý rolbou s „manžestrem“, bez problémů sjízdný. Kameny zasahující do profilu byly dnes rolbou a pracovníky stavby odhrnuty bokem. Je zde 3 metrový profil v pohodě sjízdný, jen v případě, že by to někdo vzal šusem a nezvládl zatáčku, mohl by vyletět do boku a spadnou na kameny pod sněhem. Ale to je běžný případ i jinde… Jinak je trasa naprosto OK, díky rozšíření sjízdnější, než v jiných letech.

Problém je jen v tom, že úsek je stále evidovaný jako stavba a proto právníci LČR i staveb.firmy oficiálně nedoporučují vyhlásit sjízdnost , co kdyby se někomu něco stalo……

Ale pro běžný(neprávnický )provoz zcela bez potíží sjízdná…

DM

PS : Krásná stopa ČHS – Petrovka – Švýcárna. Úsek Petrovka – Pod Hřbety – Kouty,most bez škrtnutí sjízdný, rolbou neupraven, ale s projetou stopou. Úsek Pod Hřbety – Kouty most lesáky vyhrnutý, ale dobře sjízdný (sníh-led všude zůstal)

Takže defakto se dá jet až k Pelikánovi
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.12.2017 20:41
Z nove vsi jsem razil stopu v cerstvem snehu na Maravencovku. Dale uz strojova stopa z Mravencovky na Alfredku po cervene, super podminky, skoda ze nejaky neandrtalec sel pesky z Mravencovky az skoro k posedu a zpet primo ve stope. Ale jinak dnes luxus
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.12.2017 20:39
Z nove vsi jsem razil stopu v cerstvem snehu na Maravencovku. Dale uz strojova stopa z Mravencovky na Alfredku po cervene, super podminky, skoda ze nejaky neandrtalec sel pesky z Mravencovky az skoro k posedu a zpet primo ve stope. Ale jinak dnes luxus
Nízký Jeseník
Vloženo 6.12.2017 22:17
Úsek Švýcárna - Červenohorské sedlo: Dostalo se k nám oficiální upozornění na omezení pohybu turistů na značené trase v oblasti chaty Švýcárna, z něhož vybíráme:

"Lesy České republiky, s. p. upozorňují na stále trvající omezení pro pohybu turistů po cestě, vedoucí od chaty Švýcárna směrem na Petrovku a Kouty nad Desnou. Oprava cesty byla plánována na léto a podzimroku 2017. Smluvní dodavatel vzhledem k náročnosti výstavby zadané práce nedokončil včas a část štětované cesty tak bude dokončována ještě v roce 2018. Úsek cca 300m Jesenické magistrály pod Rozcestím „Slatě“, je tedy uzavřen, neprobíhá zde strojová úprava běžeckých tras a je životu nebezpečné se v tomto prostoru pohybovat! ... Náhradní trasy:
Turisté mohou využít při cestě od Chaty Švýcárna do Koutů nad Desnou náhradní trasu po ČERVENÉ turistické značce, směrem na Červenohorské sedlo - přes Malý Jezerník."

Komentář redakce KamZaSněhem.cz: Jde mimo jiné o sjezd natočený i ve videu http://www.kamzasnehem.cz/video/ovcarna-svycarna-chs-2012-12, v tom z roku 2012 je v čase cca 2:20. Tento úsek byl už v minulosti za horších sněhových podmínek plný šutrů.
Hrubý Jeseník
Vloženo 5.12.2017 12:42
Bohužel už dva dny nikdo na Ovčárně stopy neupravuje a dneska dopoledne rolba ze sjezdovek zničila i ty, co si turisti vyjeli. Skate je celkem dobrý i když se to trochu boří. Lyžařů, hlavně z dětskych oddílů, celkem dost, ale na úpravu se kašle. Škoda.
Hrubý Jeseník
Vloženo 4.12.2017 16:03
Dnes po včerejší trase.

Ráno chvíli chumelilo a napadl asi 1 cm prašanu. Skluz ale překvapivě dobrý. Při návratu to trochu lepilo, ale celkově lepší (a rychlejší), jak včera. Teplota těsně pod nulou, lehce větrno, mlha. Mazal jsem stejně jako včera červené Toko (0 -10°C).
Nízký Jeseník
Vloženo 4.12.2017 19:23
Skřítek - Alfrédka a zpět. Od Alfreky směrem na Mravencovku žádná stopa, pouze vyjeté koleje od 4kolky. Od rozcestí Pod ztracenými kameny je nutné na ten hank sundat bezky. Výška sněhové pokrývky na volné ploše 20 cm, v lese cca 10 cm. Maximální spokojenost... Jen kdyby se tak brzo neztmívalo!
Hrubý Jeseník
Vloženo 4.12.2017 13:10
Ovčárna-ČHS-Keprník-Ramzová: Z Ovčárny až na Vřesovou studánku strojově upravená stopa (pozor cca 1km pod Švýcárnou v pravotočivé zatáčce při prvním sjezdu vyčuhují balvany po opravě cesty-snad brzy zapadá sněhem). Z Vřesové studánky na Sedlo pod Vřesovkou nám ten traverz po vrstevnici docela zarůstá klečí! Dále na Keprník lyže v prudších partiích nesundá jen ten nejvíc skalní... :-) Díky prašanu sjezd na Šerák a dále Černavu po sjezdovce možný. Od Černavy dolů stříkají sníh a je to mega rozježděné rolbama (šutry/led/nerovnosti-sešel jsem). Celkově ale sněhu dostatek i na nové lyže.
Hrubý Jeseník
Vloženo 3.12.2017 18:24
Lipina - Oldřichovský kopec - Slunečná a zpět

Prašan, stopa hodně měkká a trochu rozglajdaná, ale mnohem rychlejší, než v pátek. Krátký úsek u vrtulí zafoukaný. Vzhledem k datu ale hodně dobré.
Nízký Jeseník
Vloženo 3.12.2017 17:23
ČHS - Švýcárna - Praděd - Petrovka - most Kouty
bez větších šrámů
Hrubý Jeseník
Vloženo 3.12.2017 10:22
Včera jsem jel trasu od Domašova n. Bystřicí přes Jívovou a na Pohořany. Na to, že jsem čekal že to nebude nic moc, úplný opak. Předemnou asi 10běžkařů, či-li stopa již krásně projetá, cca 15 - 20cm prašanu. Pod ním již zmrzlý podklad, či-li super. A z Jívové doporučuji jet spodní cestou, protože vrchní cestu lesem rozbili klasicky lesáci.Spodní cesta má sněhu dost.. Kdo bych chtěl pokračovat až na Kopeček tak nedoporučuji.. Je tam málo sněhu a žádny podklad, možná na nákých práskačkách.
(Odpověď na dotaz uživatele Peta Lenny z 2.12.: Nebyl nekdo Domasov-Jivova-Pohorany? Neda se nekde kolem Olomouce na bezky?)
Nízký Jeseník
Vloženo 3.12.2017 6:34
Ze ČHS směr Švýcárna strojově upravená stopa. V prudších pasážích stopa není, ale vše je sjízdné. Krásné běžkování. Lidí celkem dost, na Švýcárně nebylo pomalu kam sednout, ale nedivím se, že nás bylo tolik nedočkavců...
Hrubý Jeseník
Vloženo 2.12.2017 21:05
Na skřítku asi 15 -20 cm prašanu, stopa prošláplá běžkaři, azuro, paráda.
Hrubý Jeseník
Vloženo 2.12.2017 17:52
Z Horní Lipky od křížku je po Zbojnickou pěkná stopa od lidí,vrchní cestu jsem dnes projel,sněhu dost,nikde to nedrhlo.
Králický Sněžník
Vloženo 1.12.2017 23:08
Dnes první testovačka letošní zimy. Nad Lipinou cca 15 cm prašanu bez podkladu. Sem tam leze hrouda, ale na loukách celkově OK. Trochu problém je, že podmáčená zem není zmrzlá a místy zespodu do stopy prosakuje voda. Zítra by to mělo po nočním mrazu být lepší. V lese zatím sněhu málo.
Nízký Jeseník
Vloženo 1.12.2017 17:44
Ovčárna-Švýcárna-Praděd. Sněhu dost a vynikající úprava stop jak na klasiku, tak na skate (z rána to bylo měkké, odpoledne perfektní). Od Švýcárny na ČHS pouze stopa od lidí.
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.11.2017 20:44
Dnes běžky z cervenohorskeho sedla na svycarnu krásných 17km, stopa místy vyjeta běžkaři jinak volný terén.krasne.sem tam kameny někde ledik ale šlo to dobře.cestou dost běžkařů.super zahájení sezóny . Dík že tu píšete info.
Hrubý Jeseník
Vloženo 19.11.2017 11:50
Pokud to budu brát dle pátku, tak nejprudší části sjezdů mezi slatěma-kamzíkem , je lépe sejít pěšky, mezi kamzíkem-petrovkou to někdo projel autem, takže je třeba při plužení velké opatrnosti, mezi Petrovkou a rozc. u Výrovky lezou do prvního ohybu dost kameny, dále na až na jedno krátké vytáté místo před ČHS, kde jsem musel přenášet to bylo naprosto bez problémů. Jinak nedoporučuju zkratku pěšky po modré od Kamzíku na rozc. u Výrovky, jsou tam po cestě dvě bažiny a docela dost jsem měl po přecházení mokro v botech.
(Odpověď na dotaz uživatele Tomáš z 18.11.: Ahoj. Jak to vypadá za Švýcárny na ČHS přes Petrovku?
Díky.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.11.2017 20:37
Dnes Ovčárna-Praděd- Červenohorské sedlo. Od Ovčárny na Švýcárnu Super vše strojově upraveno, sníh rychlý přemrzlý prašan, akorát na Pradědu na vrcholu je sníh na cestě odfouklý. Dá se i dojet ze Švýcárny přes Kamzík-Petrovku na ČHS, je to udusané od turistů a běžkařů (pár jsem jich cestou potkal), ale sjezdy jsou občas adrenalin a v dolních partiích už je jen firn + na bezlesých úsecích trčí sem tam kamínky.
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.11.2017 17:46
Dnes na Pradedu krasnej rychlej snih, odpoledne to trochu natalo a projeli znovu rolbou Ovcarna-Praded cimz nekde trochu vylezl asfalt... ale dal sem 17km skate bez skrabance (i na Svycarnu) takze se to da. Zitra brzo rano to poleti! ;) Foto zde: https://m.facebook.com/groups/404257413076690?view=permalink&id=920267591475667&refid=18&ref=m_notif¬if_t=like&__tn__=%2As%2As-R
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.11.2017 17:51
Čerstvá měkká stopa z Ovcarny na Svycarnu. Na Praded možno bruslit s trochou tolerance. Sněhu dost.
Hrubý Jeseník
Vloženo 12.11.2017 12:36
Lyžovat už se dá i na Pradědu: "Sjízdná trasa Figura - Švýcárna. Prozatím strojově neupraveno. Stopu upravíme jak to bude možné." -zdroj: importovaná data ze skiareálů, http://www.kamzasnehem.cz/sjezdovky/jeseniky/praded
Hrubý Jeseník

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Jeseníky