Jeseníky – běžky

Archiv zpráv zimy 2020/2021

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Jeseníky ze zimní sezóny 2020/2021. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Jeseníky - aktuální zprávy

Vloženo 15.1.2021 21:43
(Odpověď na dotaz uživatele Pavel z Jizerek z 15.1.: Dobrý den Marku, reaguji na Vaši odpověď Petrovi z 15. ledna . Mám sněžnice a chodíval jsem na nich v Jizerských horách, těžko přístupné cesty, kde nebyly žádné stopy, najdou se takové trasy i v Jeseníkách? Určitě bych nerad ničil stopy, běžkuji také rád, ale výhodu sněžnic vidím v tom, že se člověk dostane na nedostupná místa, navíc bez lidí....

Předem děkuji za Vaši odpověď.)

Dobrý večer Pavle, se sněžnicemi za hezkými výhledy (pokud přeje počasí) se vyplatí určitě projít celou jesenickou hřebenovku od Ramzové až po sedlo Skřítek. To je ale na dva poctivé dny s velkým převýšením, takže třeba jen i její část. Atraktivní jsou výstup okolo Obřích skal, skalnatý vrchol Vozky, vrchol Červené hory. Z ČHS na Švýcárnu letní hřebenovkou po červené TZ s minimem bežkařů. Mezi Švýcarnou a Ovčárnou je to 5 km opruz vzhledem k množství lidí na urolbované cestě. Od Ovčárny po hřebenu na Skřítek již jen podél stopy od běžkařů s dostatkem místa pro všechny druhy zimního vyžití.
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.1.2021 19:52
Ve stopách 1-2 cm, nahoře i 3. Stopy na otevřených prostranstvích částečně zafoukané, ale daly se obnovit. Ke Kukačce trochu pošlapané a poněkud rozmydlené. Dál lepší. Slušné je to kolem Lipinky. Studená cesta také prošláplá, stopa spíš průměr. Nějaké stopy jsou i přes Prabábu, ale jak už nejezdí Standa Tesař, tak to není ono. Jinak na Prabábě tak 15 cm. Foukalo (únosně) jen nahoře. Celkově pěkné zimní podmínky.
Nízký Jeseník
Vloženo 15.1.2021 15:44
V těchto podmínkách bez sněžnic jít pěšky nejen hřeben ale i jiná místa v horách je holý nesmysl. Všude je 40 až 60 cm prašanu, leckde nafoukáno i více. Stopa od bežkařů moc nepomůže, jen ji budete zbytečně ničit. I se sněžnicemi je to namáhavější. Cca 10 km na sněžnicich jako 20 km beze sněhu. Nepodceňuje zimní podmínky.
(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 14.1.: Cau,
Chtěl bych se zeptat jestli je v tomto počasí dobře schůdna cesta ze Šeráku na keprnik pěšky.
Díky)
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.1.2021 15:36
Krnov Ježník nelze, ve Vrbně ani stopa, výborné podmínky jsou na Hvězdě směr Malá Hvězda, v Suché Rudné a na Nové Vsi.
Hrubý Jeseník
Dotaz Vloženo 15.1.2021 15:54
Zdravím všechny!
Nebyli jste někdo prosím projet trasu z Ovčárny na Petrovy kameny přes Vysokou holi směrem na Pecný?
Nevíte prosím v jakém je trasa stavu?
Díky a přeji krásný víkend.
Zodpovědět Hrubý Jeseník
Vloženo 15.1.2021 8:51
Po práci z Bludova do Šumperka (k rodičům). Jezdím přes pole od Cihelny (Bratří Čapků). Pár prošláplých stop, ale skoro až na hlínu (je tam řepka, naštěstí ne oranisko), k Bludovečku jsou louky a pak po Příčné k Nové. Nemá to podklad, ale se starými lyžemi se jakž takž dá. V lese jsem nebyl, ale třebas to dnes někdo prošlápne, venku trošku sněží.
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.1.2021 15:58
Dnes jsem viděl několik běžkařů kolem Krásného, jak směr Malín a letiště, tam to moc dobře nevypadalo, tak směr Anenský dvůr, tam byli na poli krásné stopy. Takže lyžovat se dá. Já chci zítra zkusit nějaký okruh okolo Háje a Lováku.
(Odpověď na dotaz uživatele Tuma z 14.1.: Ahoj. Nevite jak to po tom snezeni vypada v okoli Sumperka?)
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.1.2021 15:41
Dnes po 9h od Horní Boudy kolem Jívové až za vesnici, sněhu 10-20cm stopa prošláplá, celkem velmi pěkné, na Pohořanech 10-15cm
(Odpověď na dotaz uživatele Pavel, Hrubá Voda z 13.1.: Zdravím, tušíte někdo, jaká je sjízdnost na běžkách kolem Pohořan popř Jívové. Předem děkuji)
Nízký Jeseník
Vloženo 14.1.2021 15:39
Nad Šternberkem připadlo 5-10 cm sněhu. Prošlápli jsme Kukaččí cestu, dále pak propojku k Modré studánce, okruh kolem Lipinky a po loukách zpět ke Šternberku.

Kolem Kukačky se píchá do asfaltu, jinak ale stopa dobrá. Nahoře 15-20 cm sněhu, takže jsou sjízdné i lesní cesty, dokonce jsme projeli i pěšinu pod Novou zatáčkou. Jen na polích to stále dře - chybí podklad. Jinak konečně pořádné zimní podmínky.
Nízký Jeseník
Vloženo 14.1.2021 9:13
Nová Ves - Mravencovka - Alfrédka - Zelené kameny: sněhu dostatek, i na nové běžky. Večer stopa zapadávala, když jsem odjížděl byla úplná chumelenice. Modrá extra držela dobře. Cestou jsem potkal asi 10 běžkařů s čelovkou - loni se mi to nestávalo, tak mě to dost překvapilo.
Hrubý Jeseník
Dotaz Vloženo 14.1.2021 7:33
Ahoj, nevíte někdo, jestli se Šanov, Jeřáb a okolí rolbuje i na bruslení? Předchozí roky se rolbovaly jen stopy na klasiku v obou směrech a na bruslení mezi nimi nezbývalo místo.
Diky.
Zodpovědět Králický Sněžník
Vloženo 13.1.2021 13:01
Po omrknutí situace dnes dopoledne to vypadá nad Šternberkem následovně:

Na otevřených prostranstvích větrno, stopy, které jsem projížděl v pondělí jsou zafoukané. Vzhledem k tomu, že připadlo jen 1-2 cm, jsou lesní úseky stále nesjízdné. Na Kukaččí cestě leží cca 3 cm sněhu a pod tím 1 cm firnu. Zámecká cesta je na tom ještě hůř - 2 cm bez podkladu. Pokud nepřipadne, nemá moc smysl za současného stavu vyjíždět. Na běhání je počasí ale parádní :-).
Nízký Jeseník
Vloženo 13.1.2021 12:53
Třeba Nová Ves. Tam bude ale asi o víkendu mrak lidí. Pokud by do té doby připadlo a upravili rolbou, tak je ideální Rýmařov nebo ze Žďárského potoka kolem Škaredé jedle k rozcestí Žlutý potok a zpět.
(Odpověď na dotaz uživatele Rene z 13.1.: Diky za typ na Zbojnicky okruh. Já jsem myslel něco hodně nenáročneho po rovině tak 5 km. Rene)
Hrubý Jeseník
Vloženo 13.1.2021 11:11
za mně je dobrý na naučeni Zbojnicky okruh nad Dolni Moravou
(Odpověď na dotaz uživatele Rene z 13.1.: Ahoj. Poraďte mi prosím kde by se dalo o víkendu učit bezkovat pětiletou dceru. Mimo Skřítek, Paprsek a CHS. Diky za radu.)
Hrubý Jeseník
Dotaz Vloženo 13.1.2021 19:41
Ahoj. Nevíte jak to vypadá na Rejvízu? Jsou stopy ještě v pohodě? Díky za odpověď
Zodpovědět Hrubý Jeseník
Vloženo 12.1.2021 18:48
Ze Staráku do Hynčic občas kamínek - Nad Štvanicí - Padesátky - Mokřiny - 7 cest přes Jasaní do Vojtíškova na bus. Kdo chce zažít tu pravou zimu, kdy jste v přírodě úplně sám (potkal jsem jen 2 rolbaře, co mi udělali část cesty stopu), bez davů jako před 20-ti lety (kontrast proti Paprsku), doporučuji. Sněhu všude dostatek.
Králický Sněžník
Vloženo 11.1.2021 17:51
Dnes ráno že Skřítku pěšky pod Ztracené kameny, poté Alfrédka (občas ze stopy leze materiál různého druhu), super sjezd přes Malý kotel na Mravencovku, tou druhou cestou zpět nahoru na Alfrédku (zde dva vytáté žlaby - sjezd tudy nedoporučuji), poté u Zelených kamenů doleva na rozcestí nad Žlutým potokem (celý sjezd luxusně upraven, lze celé ve stopě), a odtud zpět na Skřítek, ale odtud už bez úpravy, nejprve v lese jízda v boulích, poté na cestě slalom mezi větvičkama a šiškama, probíhá zde těžba, ale lze na lyžích dojeď až na Skřítek k cestě. Celkově málo lidí, ☀️, luxusní svezení.
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.1.2021 8:18
Ahoj Katko.
Doporučuji Vám jet na Skřítek.
Pokud ale pojedete o víkendu, tak už abyste tam byly tak po půl 8 mé.
Pak vyšlapete kopec cca35 min. s lyžemi v ruce, ale pak směr Alfrédka, jen rovina a vyfrézovaná stopa. Dojedete taky k úseku, který se nazývá Okružník. 4,5 km, tak po rovině a ve stopě.
Pro začátečníky je to opravdu ideální. Pojedete buď po dálnici na Olomouc, Šumperk, Sobotín.
Anebo z druhé strany- Opava, Bruntál, Rýmařov.
Sněhu by mělo bát dost. Skřítek je Chajda, která je teď zavřená, ale je tam výdejní okénko.
Ještě ale opět zdůrazňuji, přijeďte brzy, nejlépe o půl 8.
(Odpověď na dotaz uživatele Kateřina z 13.1.: Zdravím,
poradí nám (mě a kamarádce)někdo trasu, tak do cca 30km? Nikdy jsme na běžkách v Jeseníkách nebyly, jsme z Beskyd a na běžkách jsme stály asi 5x v životě:), nicméně rády se učíme a něco málo už zvládáme. Tak prosím doporučte něco, co bysme určitě měli v Jeseníkách vyzkoušet.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 13.1.2021 19:53
Potvrzuju Zprávu od Mareny.
Možná by bylo lepší stopu od Šanova jen utáhnout na hladko bez vyříznutí stopy. V lesích kolem Jeřábku hodně špatný traktorový podklad. Ze sedla kolem Jeřábu, Kamence a Boudy OK, místy kamínky
Severomoravská chata otevřená, díky.
Na zpáteční trase jsme to místy v lese nesli, závěrečný sjezd do Šanova po loukách mimo stopu parádní
Králický Sněžník
Vloženo 11.1.2021 17:14
10. LEDNA - SKŘÍTEK - ALFRÉDKA a zpět
10:30 příjezd na parkoviště, parkoviště plné, po deseti minutách čekání se uvolnilo místo a my mohli jet. Parkovné je jako vždy - 50,-
Cestou na Alfrédku davy, sněhu bylo dost, stopy většinou rozjeté. Na Alfrédce základní jídlo - klobása, pití. Boční cestou na Skřítek - ze Zelených kamenů doleva - stopa je krásná, ale ke konci méně sněhu, tedy na horší běžky :-(
Hrubý Jeseník
Dotaz Vloženo 11.1.2021 13:41
Zdravim, nevíte jak to vypadá na tratích u Nové Vsi u Rymarova? Je tam i možnost nočního bezkovani? Dekuji
Zodpovědět Nízký Jeseník
Vloženo 10.1.2021 21:17
Sněhu dost, lidí moc nebylo, stopa neupravená, místy vyjetá, na bruslení to moc nebylo, ale na klasiku v pohodě.
(Odpověď na dotaz uživatele Marek z 10.1.: Prosím, nevíte někdo jak to vypadá na tratích z Přemyslova směr na Ucháč?)
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.1.2021 20:27
Nová Ves - Mravencovka - Alfrédka
Ráno nutno být na vyhlídce do 8:30, později problém zaparkovat. Trasa na Mravencovku - bruslením sjízdné, klasická stopa slabší, ale dá se. Sněhu málo, ale zatím bez kamínků atd. Dá se i na slušných lyžích. Mravencovka - Alfrédka - strojově upraveno, hezké, sněhu více, bez problémů i na závodkách... Alfrédka - výdejní okno, takže není problém se občerstvit.
Nízký Jeseník
Vloženo 10.1.2021 20:02
Ramzová,Pralinka,Růžovka,a zpět,cca 35 km,pěkné,minus 4st.C,pěkné.
L
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.1.2021 19:46
Rejvíz. Sněhu na loukách tak tak, ale dá se to, hlavně spodní část kolem lesa je v pohodě. Strojové stopy už nejsou, buď jsou rozježděné (dá se bruslit) nebo jsou vedle v hlubším sněhu prošlápnuté. Cesta od Jestřábské silnice přes Opavský most nad Horní údolí docela slušná, uprostřed prošlápnutá stopa, kraje ujeté autem, ale kameny ani hlína nelezou. Od Horního údolí zpět na Rejvíz kolem Lurdské jeskyně to moc pěkné není, občas hlína, kameny, uklouzáno do ledovata, ale projet se to taky dá. Celkově fajn.
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.1.2021 19:32
dnes Kouty bezvadný, na okruhu Mravenečník parádní podklad s dobrou stopou a bez pěších, horní stadion už horší
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.1.2021 19:19
Ano, ale Pod Ztracené kameny musíte pěšky. Skate se dá i na okruhu kolem Ostružné, v polovině leze na pár místech podklad, ale je to na áčkové lyže. M

(Odpověď na dotaz uživatele Filip z 9.1.: Ahoj, je to projeté ze skřítku až na Alfrédku (na skate). Dle bilych stop je tam úsek vynechaný. Díky.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.1.2021 19:16
Jeli jsme na 12 a bez čekání jsme na Skřítku zaparkovali, parkoviště bylo ale plné. M

(Odpověď na dotaz uživatele Mirek z 10.1.: A jak to vypadalo se zaplněním dnes v neděli při parkování na Skřítku a jak na Nové vsi!)
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.1.2021 18:11
Z Prabáby do Dálova a zpět.

Ráno lehce pod nulou, na Prabábě promrzlé a překvapivě dobré i na těch 5 cm. Na Lipinské křižovatce mraky lidí (převážně sánkující děti s rodiči) a to bylo teprve půl desáté. Za Břízkami už klid. Projel jsem stopu zprava kolem silnice - celkem dobré. Lesní propojka do Nové zatáčky pěšky, pak kolečko na loukách paráda - nejlepší úsek trasy. Dál k Jezírku už rozglajdané a leze podklad. Celkově už ty partie přes pole nejsou nic moc a kromě hlíny občas lezou i kameny. Na loukách je to ale zatím dobré a místy i pěkné sklouznutí. K poledni sníh zvlhl a začal "tahat". Kdo vyjel odpoledne, asi si moc nezajezdil.Mohlo by konečně trochu víc mrznout, jak nám slibují meteorologové už asi tři dny. Mimo rodinek a omladiny u Jezírka jsem potkal jen jednu běžkařku.
Nízký Jeseník
Vloženo 10.1.2021 18:07
Pokus o nástup ze Šanova jsme po 2 km chůze s lyžema v rukou vzdali. Dole je sněhu málo a v trase rolby lezou šutry a voda. Nahoře kolem Svaté trojice to už asi je dobrý, ale zdola nástup nedoporučuju.
Králický Sněžník
Dotaz Vloženo 10.1.2021 16:42
zdravím, jak je to se sněhem a běžkařskými tratěmi u Králík, Dolní Hedeč okolí Jeřábu a na Šanov ? díky
Zodpovědět Králický Sněžník
Vloženo 10.1.2021 14:46
Dnes na Paprsku hezky. Začínali jsme kolem 8, koncili v 11:15. Ráno hezky, jeli jsme Magistralu, Smrk a Shengen azpet přes Polskou horu. Ráno v podstatě nikde nikdo, čerstvé stopy, s postupujícím časem lidé přibývali, ale nic hrozného. Cesta zpět po hranici kolem 11h k překvapení pouze s pár lidmi. Nicméně jeste 20 čísel sněhu by to chtělo, místy leze podklad. Milire k parkovišti jsou a starsi lyže. Díky za úpravu.
Rychlebské hory
Vloženo 10.1.2021 16:36
Dole a v lese 5 🙈a na andelske cca 15cm.

(Odpověď na dotaz uživatele Libor z 10.1.: Skol! Jel někdo 10.1. 2021 z Vrbna p.P. na Anenský vrch? Dík za odpověď.)
Nízký Jeseník
Vloženo 10.1.2021 11:51
Trasa kolem Pusté Polomi, se musí dobře vybrat na loukách 10cm sněhu v lesni cesty nesjízdné. Doporučuji méně známé běžecké trasy bez lidí. Kolem slunečné v nízkém Jeseníku.
Nízký Jeseník
Vloženo 10.1.2021 8:56
Příjezd v sobotu v 9:00 - parkoviště u rozhledny plné a už se začalo parkovat na cestě u první zatáčky pod rozhlednou. Někteří jednotlivci v tuto dobu ještě parkovali i před restaurací, někteří pak dojeli až k parkovišti u cvičné louky.
Odjezd po poledni, to nahoře byla jednotlivá volná místa, jinak auta parkovala podél serpentin prakticky až dolů ke kostelu. Sjezd/výjezd komplikovanější, auta se musela navzájem pouštět..
Mirek

(Odpověď na dotaz uživatele Jaroslav Filip z 9.1.: Ahojte. Nebyl dnes nekdo na Nove Vsi? Zajima mne v kolik tam nejpozdeji dojet, aby se jeste dalo zaparkovat. Rikal jsem si, ze pul devata by byla fajn, ale jak vidim prispevek ze Skritku, tak si nejsem jist. Diky.)
Nízký Jeseník
Vloženo 9.1.2021 22:49
Dnes Dlouhé Stráně od horní stanice lanovky (zavedli běžkařský skipas, nahoře wc i okno), krásná stopa v obou směrech, po poledni více pěších, ale bez problémů, zatím úplně nepřelidněno... Nahoře kolem nádrže neupraveno, ale v pohodě sjízdné.
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.1.2021 22:44
Okolí Paprsku výborné. Prašan, stopy... Proč si na Paprsek musí každý vyvézt zadnici? Proč neparkují ve Vrbně? Samé otázky...
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.1.2021 19:17
Karlov směr hvězda po rozc Jeleni cesta a zpět. Sníh OK, níže tak 12 cm, výše ke 20 cm. Strojově neupraveno. Pro výletní běžkaře OK. Chybí více či méně stopa. Tedy chybí bezkarska stopa. Skútr, pěší, psi, kolo, saně, boby těchto stop je dost.
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.1.2021 18:08
Trasa Skritek>Alfredka>Jelenka>Ovcarna, Praded 🏔️ 🎿 radeji vynechan, >Svicarna>Petrovka> krasne az do Koutu k Pelikanovi. Pak pod dratama az k parkovisti u nadrazi 🌞
Rano od 7hod krasne volno bez lidi a od Karlova projizdela rolba. Alfredka okenko az od 10h jsme necekali. V lese hodne snehu az na Jelenku. Hreben madhera hodne noveho snehu, jen z druhe strany pesaci bez sneznic delaji hluboke diry :( Trosku narolbovana sjezdoka na⛷️na bezkach super. Ale ty neskutecne proudici davy pesaku mezi Ovcarnou a Pradedem 🙀 hruza (odhadem tak na 300>500) vubec to nestalo za to tam jet 🏔️🎿. Radeji pohona na Svicarne z okenka 🍻 polivka. Pres Petrovku nadherny ⛷ az dolu do Koutu k Pelikanovi
9:37
9:38
10:31
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.1.2021 17:30
Po 9 hodine byla pred parkovistem Skritek fronta, otocili jsme to a parkovali niz vedle silnice, kde nebyl zakaz, do 5 minut byl plac plnej aut. Pres kopec ke Zlutemu potoku, neupravene, ale dost snehu. Kdyz jsme videli ty davy, misto nahoru na Alfredku jsme jeli proti vsem dolu do Zdarskeho potoka a objeli si tam okruh, malo lidi, dost snehu, ale vic mokry. Uz at jim otevrou ty sjezdovky a obchodnaky!
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.1.2021 17:29
Dobře.. akorát mraky lidí při parkování v Nové Vsi.. Parkování se podél silnice, přiro na parkovišti u rozhledy byly ještě volná místa..takže špatná organizace.. Sněhu na této trati až směrem na Alfredku dost.. i dál..


(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 9.1.: Nevíte někdo, jak to vypadá z Nové Vsi na Mravencovku?)
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.1.2021 16:12
Vrbno - Paprsek - Smrk - Milíře , sníh ❄️a hory super . Jen ty davy lidi po 10h byl masakr 👎Už tam o víkendu nejedu 😢 Někteří kaslou na nějaká pravidla . Už aby otevřeli obchodaky a vrátili se tam ti co tam trávili víkendy !
Rychlebské hory
Vloženo 9.1.2021 16:03
Skřítek- Rabštejn a zpět. V 8:30 už plné parkoviště na najetí jsme čekali 45 minut. Stopa po Hvězdu upravená, pak občas větve, kamení, led. Tolik lidí jsem nezažila, jezdíme mnoho let ve stejný čas. Zpět pak hodně pěších, kteří ničili stopu😱 . Nechápu. Okýnko funguje.
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.1.2021 14:47
Skritek- Alfredka. Skvele pripravene stopy. Idealni podminky. Rano pocet lidi OK, kolem 11 h. Pak davy lidi.
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.1.2021 14:46
Ahoj. V Lipině na cestě k vagónu tak 3cm sněhu - nesjízné, na louce sjezdovky 10cm. Od spodu země sníh vlhne, jinak je sníh sypký. Kolem vrtulí 10cm. Jel jsem na běžkách nad sjezdovkou k vysílači. Na spojovací cestě jsem potkal běžkaře, že jede nad vrtulema od Těšíkova. Stopa od spodu lehce podtává, ale lepí se to na lyže a vytrhává se to až na trávu. Kolem kořenovýho stromu k vrtuli cesta kdysi projetá traktorem na tom tak 2cm sněhu - tak to jelo docela slušně, když je zhutněný podklad. Cesty mezi vrtulema shrnuté a trochu štěrku= nepoužitelné. Stopa vedla dál asi Za Slunečnou a do Těšíkova. Od první vrtule zpět do Lipiny po kraj lesa projeto traktorem= s lepším pojezdem, dále pak vlastní stopa z kopce, místy přeryté divočáky a 3 místa, kde prosakuje voda. Ve spodním remízku u sjezdovky až na hlínu. stopa končí pod sjezdovkou u potoka pod úly. Na staré lyže s pocitem jako jízdy to stačí. Pro více je potřeba dojet někam nad 800mnm.
Mirek
Nízký Jeseník
Vloženo 9.1.2021 12:22
Dnes trasa Skřítek - Rabštejn + projety okruhy na Skřítku. Ráno po sedmé velmi málo lidí (úsek Hvězda - Rabštejn jsem jel první), při návratu po desáté už davy, naprosto natřískáno. Kolem Skřítku sněhové podmínky dobré, včerejší úprava plus pár cm čerstvého sněhu, lze jet bez problému klasika i bruslení. Spojka z Hvězdy k cestě na Rabštějn se musí velmi opatrně, v lesíku lezou kameny a jsou tam dvě úplně vytátá místa hned za Hvězdou. Potom na Rabštějn celkem solidní stav, s opatrností se to dá celé projet, ale občas ze sněhu něco leze (i kamení), poslední les před Ráblem tam je to jako vždy špatné, ale projel jsem...
Hrubý Jeseník
Dotaz Vloženo 9.1.2021 23:56
Dobrý den, dotaz na Kouty nad Desnou. Je na větším okruhu kolem Horní nádrže úprava pro bruslení? Díky za odpověď.
Zodpovědět Hrubý Jeseník
Dotaz Vloženo 9.1.2021 14:54
Ahoj/dobrý den, předem se omlouvám, pokud to sem nepatří. Na běžkách jsem jezdil před xx lety, nyní bych se rád na běžky vrátil. Pořídil jsem běžky na bruslení, a chtěl bych od Vás zkušenější poradit, kam je nejlepší zajet pro začátečníka (ideálně rovnější širší úsek na skate, ne moc frekventovaný) v okolí Koutů, Pradědu apod. Děkuji moc
Zodpovědět Hrubý Jeseník
Vloženo 8.1.2021 22:30
Příjezd na ČHS, parkovišťě dost plné,vyrazili jsme na Švycarnu, cca 50 cm sněhu, stopa skvělá, lidí tak akorát, v sobotu a v neděli to bude mazec
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.1.2021 21:14
Snehu je tam dostatek. Jela js z CVH na videlske sedlo dnes odpoledne. Ze zacatku i stopa, dale js hrunula naznakem zavate stopy, cca v puli cesty jel par z protismeru a mirili na cvh sedlo. Ticho, klid ani zivacka a jelo se pekne!
(Odpověď na dotaz uživatele PetrP z 8.1.: Zdravím, netušíte prosím někdo jak vypadá "Miliónová cesta" od Červenohorského sedla? Zvažuji to jako alternativu "Jesenické magistrály" na zítřejší výlet s dětma. V plánu cca 10km a pak se otočit zpět.
Děkuji za jakékoliv informace či připomínky.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.1.2021 19:30
Plán "v pátek tam nikdo nebude" nevyšel. Parkoviště plná jako o víkendu, dokonce se parkovalo I na Palaši. Zakázat vjezd nahoru!!!! Úprava tratí I sníh bez připomínek, na Paprsku to ani jinak nebývá. Zítra pojede i lanovka z Velkého Vrbna, nechejte auta dole a dejte se stopou Miliře, stejně jako my dnes!!! Pár obrázků z luxusního dne viz odkaz
https://youtu.be/Tnwwx59KzCo
Rychlebské hory
Vloženo 8.1.2021 18:21
Dnes Alfredka super strojová stopa. Stejně i na Rabštejn.
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.1.2021 18:10
Ráno autobusem 8:40 od nemocnice, zpět po poledni z Dálova.

Na otevřených prostranstvích sněhu cca 10 cm. Zem není zmrzlá, takže na polích se sem tam škrtá o hlínu. Na pár místech pod sněhem voda. Políčko nad Novými Dvorci špatné - moc velké hroudy, pole mezi Jezírkem a Loděnickým rybníkem celkem OK. Docela dobrá i louka mezi Novou zatáčkou a cílem Ecce Homo. Lesní cesty nesjízdné.
Na první běžkování to celkem šlo, ale chtělo by, aby zem promzla a napadly 2-3 cm, pak to bude dobré. Zatím na horší lyže.

Vyjetá stopa tady: https://mapy.cz/s/mepogukesu
Nízký Jeseník
Vloženo 8.1.2021 17:39
Paprsek-cisarska-Cerny potok hore na Smrk 🌲 pak na velky schengen naprosto luxusni podminky. Velika pochvala za pripravu stop 👌⛷️. Otevrena 2okenka a luxus vyhrivany 🎪. Vikend bude super uzijte si to 🌞 👍 ❄️❄️
Rychlebské hory
Vloženo 8.1.2021 17:04
tak lanovka i v neděli.
Nemají aktualizaci běžkařských tras, ale vše se strojově upravilo včera a myslím že na víkend to
(jak je znám, kluky parádní) projedou znova. Kdo by šel z Petříkova tak opravdu v pohodě je to od Č.Potoka.
Cís. Bouda a vše dál už je naprosto parádní. Na Šengenu jsem ale nebyl, je možné, že tam to trochu může být místy zafoukané. Ale věřím, že zítra to tak určitě nebude, pojede i dost lidí.
Rychlebské hory
Vloženo 8.1.2021 16:56
pro všechny kdo mají podobné dotazy :

http://www.paprsek.cz/

zatím super !
Rychlebské hory
Vloženo 8.1.2021 11:27
Dnes jsem projel trasu z Hraběšic na Skřítek. Od traťovky k závoře neupravené ale sjízdné, od závory na Skřítek včerejší úprava, na množství sněhu dobré, stopa na klasiku místy nepoužitelná, ale většinou OK, bruslení v pohodě. Od pohledu upraveno i směr Rabštejn, ale nezkoušel jsem. Z traťovky dolů směr Vikýřovice nesjízdné.
(Odpověď na dotaz uživatele Vašek z 7.1.: Zdrvím, rád bych se zeptal, jak to vypadá se sněhem na běžky kolem skřítku a v údolí až do Šumperka - dá se sjet do Vikýřovic? Díky...)
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.1.2021 10:25
Nová Ves, tratě super, nejlepší pro začátečníky, pokud má někdo zájem, tak je možná výuka běžkování.
777008371
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.1.2021 8:43
Dle bilestopy.cz to právě projíždí rolba.

(Odpověď na dotaz uživatele Simona z 8.1.: Dobrý den, ví někdo jestli je projetá stopa ze Skřítků pod Ztracené kameny a na Alfrédku?Děkuji.)
Hrubý Jeseník
Dotaz Vloženo 8.1.2021 20:33
Prosím jak to vypadá přímo z Ramzové od vlaku? Kde se už dají nasadit běžky? Děkuji :)
Zodpovědět Rychlebské hory
Dotaz Vloženo 8.1.2021 18:31
Neznáte nějakou téměř absolutně rovinatou trasu v Jeseníkách, Kralickém,nebo Rychlebských ?? Treba hrebenovku, tam se nejak dostanem. Mám hyn koleno a muj kamarad rovnez.idealní tak 5-10 km takovych jako je rovina pred Skritkem..
Zodpovědět Hrubý Jeseník
Vloženo 8.1.2021 16:48
Dobrý den, na stránkách Paprsku píšou, že pojede v sobotu z Vrbna sedačková lanovka na Paprsek. Autem bych tam nejezdil...je to zbytečné a dál, potřebujete řetězy a stále někomu vyhýbáte. Ve V. Vrbně parkoviště a k lanovce to není daleko. Občerstvení formou okénka na Paprsku funguje ! Krásné stopy :Doporučuji okruh Pralinka - když tak na Polskou horu vyjdete pěšky a pak zpět na Palaš . Zvlněné, lehké sjezdy. Budete nadšeni.
Roman
(Odpověď na dotaz uživatele Aneta z 8.1.: Zdravim, poradite prosim, kam zitra v sobotu 9. 1. v Jesenikach na jednodussi beykarskou stopu s detmi? Dekuji.)
Rychlebské hory
Dotaz Vloženo 8.1.2021 16:34
Přeji pěkný den,
nevíte prosím někdo, jak vypadá trasa směrem ze Skřítku přes Ztracené kameny, Jelení studánku na Ovčárnu?
Kolik sněhu je tam sněhu, je to na starší běžky? Chtěl bych zítra ráno vyrazit.
Děkuji za odpověď.
Zodpovědět Hrubý Jeseník
Dotaz Vloženo 8.1.2021 9:58
Dobrý den, jak to, prosím, aktuálně vypadá s množstvím sněhu od Koutů přes Mravenečník, Malou Velkou Jezernou, Kozí hřbet a podobně ? Mimo vyjetou stopu, na BC běžky, SkiAlp. Nebo obecně, od jaké nadmořské výšky je dostatečná sněhová pokrývka, i třeba v lese ? Díky moc.
Zodpovědět Hrubý Jeseník
Dotaz Vloženo 8.1.2021 9:44
Zdravím, podle všeho se už strojově upravuje i areál v Nové Vsi. Nevíte někdo jaký je aktuální stav mezi areálem a Mravencovkou?
Zodpovědět Hrubý Jeseník
Vloženo 8.1.2021 9:19
Je to normalni horska cesta, nepotrebujes retezu. Je to zimou udrzovane z polske a ceske strany. Zimni pneumatiky a bude v pohode ;-)

(Odpověď na dotaz uživatele Fila_PV z 6.1.: Zdravím. Zřejmě většina z vás tu zkušenost nemá, nicméně jsem se chtěl zeptat, zda někdo neví, jak to vypadá se zimním přejezdem autem přes Kladské sedlo směrem do PL do Nowe Morawy a dále na Stronie Śląskie? Napadlo mě jet do Bielice, zvažuji totiž alternativy na Paprsek buď z Velkého Vrbna, Petříkova nebo z pl. Bielice. Nejlépe na A lyže.)
Rychlebské hory
Vloženo 7.1.2021 22:50
Dobrý den,
Zkuste Paprsek nebo Skřítek, viz bilestopy.cz, tam najdete i trasy bez prudkých sjezdů.

(Odpověď na dotaz uživatele Martina z 7.1.: Dobrý den potřebují poradit nějaký lehčí okruh i pro začínající běžkaře. Jedou poprvé 13 let aby tam bylo mírně do kopce z kopce i rovina. Kdekoliv Jeseníky)
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.1.2021 20:31
Odpoledne ČHS - Červená hora. Stopa byla projetá jen běžkaři a v horních partiích zafoukaná sněhovými jazyky, ale na rychlé sklouznutí po práci vhodné. V týdnu tu není tolik sportuchtivých.
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.1.2021 18:07
Odpověď na dotaz,kam na běžky s 12tiletýn klukem ,cyklistou, z Oder.
Doporučuji Dolní Moravice - Nová Ves,sportovní areál policie olomouc-lyžaří
Z Oder ca 80 km,1,5 hod cesty-v zimě asi víc
odkaz lyzari.skpolomouc.cz.Na stránkách popis tratí(na loukách téměř rovina nebo les.cestou na
Mravencovku -podobné)
taky odkaz na online kameru webcamline
Chce to asi vyrazit brzy ráno,lidí všude plno a parkoviště není nafukovací.
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.1.2021 17:36
ČHS - Švýcarna - Praděd, strojově upravená stopa, sníh pomalejší, ale parádní :).
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.1.2021 17:29
(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 7.1.: Ahoj.
Nevíte někdo jestli je z Červenohorského sedla na Švýcárnu upravená stopa na klasiku? Děkuji)
Dnes nová stopa od rolby
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.1.2021 15:10
(Odpověď na dotaz uživatele IV z 7.1.: Dobrý den všem,

můžete mi prosím někdo poradit, ráda bych vzala syna 12let prvně na běžky, ale jinak závodní sportovec cyklista, v rámci zimní přípravy (cyklotrenažér ani turistika 20km/den už ho nebaví), u nás v nížinách sníh není ani na běžky. Nějakou nenáročnou trasu bez velkého stoupání či sjezdu pro něj v Jeseníkách (z Oder)? Děkuji za typ a omlouvám se za spam.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.1.2021 14:36
Včera cca. 14:00-18:00 trasy okolo Paprsku - Pralinka + Velký Šengen - stopa projeta zřejmě z předchozího dne, tzn. ještě lehce dopadalo, ale naprosto v pohodě podmínky jak na skate i klasiku. Nebál bych se vytáhnout i áčkové běžky :-) Otevřené okno na Paprsku samozřejmostí.
Králický Sněžník
Vloženo 6.1.2021 17:33
Dnes v 10.30 z Ramzové do Petříkova a obchvat Petříkova na kameňačky, dál přes Č.Potok, Palaš, Ružová bouda, Malý Šengen hezký. Strojně projeto asi v neděli, Npvý sníh 5-10cm. Skol
Rychlebské hory
Dotaz Vloženo 6.1.2021 11:05
Chtěla bych se zeptat na běžkařske tratě na Rejvízu, prý tam napadl sníh, tak jak to teď vypadá. Byli jsme tam na Silvestra do 3.1., ale nebylo nic, tak jsme jezdili na Praděd. A co teď??
Zodpovědět Hrubý Jeseník
Dotaz Vloženo 6.1.2021 17:16
Dobrý den, jak to prosím vypadá se sněhem v Nové vsi?
Zodpovědět Hrubý Jeseník
Dotaz Vloženo 6.1.2021 17:01
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na stav stopy okolo Afrédky. Je již upravená, popř. pokud byste mohli poradit nějakou upravenou stopu poblíž, děkuji.
Zodpovědět Hrubý Jeseník
Vloženo 5.1.2021 22:18
Dnes parádní jízda okolo Paprsku, nový prašan, málo lidí, na Paprsku okénko. I na nové lyže. Stopa zatím neupravená rolbou.
Hrubý Jeseník
Vloženo 5.1.2021 18:44
Klasicka trasa Cervenak>Svicarna>Praded a zpet. Idealni snehove podminky 3>8cm noveho prasanu. Od Cervenaku vyslapane po Svicarnu, pak jiz strojova stopa. Pevny podklad, i na A ⛷. Dalo se i skate. Vydejni okenka Svicka a Praded 🏔️ s bufetem. Malo lidi.
Hrubý Jeseník
Vloženo 5.1.2021 17:29
Dnes Ovčárna - Švýcárna - 2 strojové stopy,lidí málo, je to i na nové lyže, 30 cm.
Hrubý Jeseník
Vloženo 5.1.2021 18:13
Davide, dá se celkem v pohodě. Od střítku do rozcestí pod Ztracenými kameny momentálně málo sněhu a je to spíš led... Ale do 10.1. má dost sněžit, tak že na pohodu. Od rozcestí na Alfrédku v pohodě sněhu celkem dost stopa od lidí. Na rolbu to bude až připadne, tak ještě 20 cm, což by neměl být problém v dalších dnech.
(Odpověď na dotaz uživatele David z 5.1.: Ahoj, nevíte někdo, jak to vypadá na Skřítku směr Alfrédka? Chtěl bych 10. ledna zajet. Díky.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 4.1.2021 15:46
Skřítek,v 9h +1C,pěšky pod Ztracené kameny,vrstevnice k Alfrédce dost sněhu,jen stopa od běžkařů,Alfrédka -1C,od 9,30h do11h slabé sněžení, na Skřítků po obědě břečka a taje
Hrubý Jeseník
Vloženo 6.1.2021 8:34
Odpověď,parkovné na Červenhors.sedle se v neděli neplatilo.
L

(Odpověď na dotaz uživatele Karel K. z 6.1.: Ahoj ,je parkovné na Červenohorském sedle pro běžkaře zpoplatněné?. Děkuji za odpověď)
Hrubý Jeseník
Vloženo 5.1.2021 8:59
Ahoj, byli jsme v neděli a neplatilo se.
(Odpověď na dotaz uživatele Luboš K. z 5.1.: Ahoj, vybírá se na Červenohorském sedle parkovné pro běžkaře?
Případně za kolik.
Děkuji za odpověď Luboš)
Hrubý Jeseník
Vloženo 4.1.2021 12:05
Dobrý den, na Skřítku je zatím minimum sněhu, bežkovatelný sníh je až od rozcestí Pod Ztracenými kameny, což je ale opačným směrem než Hvězda.

(Odpověď na dotaz uživatele Monika z 4.1.: Zdravím běžkaře! Nevíte jestli je už sjízdná trasa Skřítek-Hvězda-Rabštejn?
Díky za odpověď.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 4.1.2021 11:11
Ovcarna, Praděd, švýcárna - sněhu dostatek, jel jsem na skate, dalo se v pohodě. Nicméně problém bylo množství lidí z ovcarny na praděd. 2x jsem při sjezdu srazil člověka, který sel ve stopě. Na Švýcarne méně pesaku, to bylo nejkrásnějši 😉.
Hrubý Jeseník
Vloženo 3.1.2021 21:15
Dnes nejlepší za poslední čtyři dny připadlo 7cm a super svezení za 4dny nejlepší. Ráno vyjela rolba byla to zatím v téhle mizerné zimě opravdu Pohádka. Jen mě mrzí lidé co musí do čerstvě upravených stop s pejskem na procházku bez vodítka bez košíku a skupiny lidí v botách procházející se po upravených tratich, hadam že to nebyla jedna rodina, leda Hujerovi. Je to hodně smutné jaký jsme.
Rychlebské hory
Vloženo 3.1.2021 18:52
Dnes z Čer.s.přes Svycarnu na Praděd a zpět parádní svezení.pripadl nový sníh takže paráda.doporučuji.👍
Hrubý Jeseník
Vloženo 3.1.2021 17:52
Červenhor.sedlo,Praděd a zpět,sněhu dostatek,krom pár míst,0 st.C,horší mazání.
L
Hrubý Jeseník
Vloženo 3.1.2021 12:49
Dnes dopoledne Paprsek, cca 5cm nového mokrého sněhu okolo 0C, stopa upravená, na magistrále k Černému potoku je sjezd stále špatný. Skol.
Rychlebské hory
Vloženo 5.1.2021 13:54
Okruh Zbojnická pod Klepáčem až na asi jeden kilometr v nejnižší pasáži super, nahoře 30 cm a skoro nikdo na trati :-). Skol!
Králický Sněžník
Vloženo 5.1.2021 11:29
Pohořany: opravdu málo sněhu, téměř vůbec. Na běžky určitě ne, pouze pro pěší.
Nízký Jeseník
Vloženo 3.1.2021 9:15
V sobotu jsem byla na Dolních stráních, nejdříve lanovkou z Koutů ( zpáteční lístek 350,- Kč ), po výstupu se jde chvíli po uježděné cestě, pak už upravené stopy až k závoře a dál na okruhu.Málo lidí
Hrubý Jeseník
Vloženo 2.1.2021 23:13
Dnes Černý potok - Paprsek - Velký Schengen - Paprsek a zpět na ČP a pak do Petříkova. Jel jsem Velký Schengen prvně a sjezd přes Růžovou byl teda dost o hubu, stejně tak z Mokřin k Medvědí.

Stav trati - mezi ČP a Císařskou jsou místa, kde jde vyloženě o běžky (vyčuhují kameny, větve a kořeny). Cca 0.75km pod Císařskou až na Páleš super svezení. Pralinka - Mokřiny - hlavně pod stromy katastrofa. Skate prakticky nemožný (čouhají větve uprostřed). Drtivá většina kolegů jela soupaž.

Jinak se fakt vyplatí přivstat si, kolem 14:30 již magistrála silně přelidněná pěšáky, jež běžkaři nezajímají.
Rychlebské hory
Vloženo 2.1.2021 20:25
Byla jsem dneska, sice něco málo připadlo, ale jak se pluží, tak je to vydřené. Projela jsem Velký Šengen a s opatrností se dá.
(Odpověď na dotaz uživatele Jarda z 2.1.: Dobrý den, mohu se zeptat, v jakém stavu jsou upravené běžecké tratě kolem Paprsku? Děkuji)
Rychlebské hory
Vloženo 1.1.2021 14:34
Dnes ze Skřítku na Alfrédku a zpět. Ze Skřítku pod ztracené kameny po svých ledovým korytem, dolů to byl celkem adrenalinový sport, potom už na lyžích krásně až na Alfrédku. Stopa vyšlapaná po celé délce, skate nemožný. Okruh Ostružná také sjízdný. Ráno jsem byl v podstatě sám, před polednem davy pěších turistů.
Hrubý Jeseník
Vloženo 1.1.2021 14:06
Dm lanovka červená hřebenovka super
Králický Sněžník
Vloženo 1.1.2021 9:11
Červenohorské sedlo – Švýcárna. Na Silvestra dokonalé slunečné počasí. Narváno, po trase spousty běžkařů i pěších, naštěstí jsou lidé ohleduplní. Ze sedla spíše umydlená trasa, stopy se nevyřezaly. Občas náznak kamení, ale s opatrností i na nových lyží, s kameňačkami bez problému. Nahoru jsme šli (někteří pěšky) zkratkou. Jak se leze výš je i víc sněhu, na Švýcárně okýnko a na sluníčku ani nevadilo, že je hospoda zavřená. WC otevřeno. Zpět zase na sedlo přes Petrovku, sjezd ze Slatí se dá, byť je koryto dosti rychlé.
9:42
10:47
10:52
11:28
11:50
13:56

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Hrubý Jeseník
Vloženo 31.12.2020 20:48
Ze Skřítku na Ztracené kameny turistů mnohem víc než na Václaváku. Po vrstevnici na Alfrédku naštěstí jen minimum turistů.
Hrubý Jeseník
Vloženo 31.12.2020 16:22
Od horní stanice lanovky z Koutů k horní nádrži Dlouhé Stráně a zpět. Kolem nádrže dále upravený okruh. Naprosto luxusní, čerstvě upravené rolbou, 2 stopy na klasiku, střed bruslení. Dle mého názoru nyní nejlepší běžkování v Jeseníkách. Tam témeř bez lidí, zpátky kolem 13 hod. již pár lidí, sáňky, boby atd. Ale rozhodně žádná masová turistika viz. Praděd nebo Paprsek. Vynikající, k tomu azuro. Lanovka zpáteční (bohužel) 350,- Jezdí pouze pro běžkaře a pěší.
Hrubý Jeseník
Vloženo 31.12.2020 12:02
upraveny to je ale prostředek vetve, trava jehlici takže skate nemozny.... lyze se kousaji, hrozi pady....jak zavreli lanovky tak vsichni jezdi na Paprsek auty a cesta je zablokovana, tech 8 km nam zabralo hodinu....
Rychlebské hory
Vloženo 30.12.2020 15:07
Skřítek Alfrédka Pod Malým kotlem a zpět. Stopa od běžkařů, sníh 25 cm. Ze Skřítku pod Ztracené kameny pěšmo dále super podmínky. Na skate to není.
10:49
12:08
12:30
Hrubý Jeseník
Vloženo 30.12.2020 13:50
Dnes rano z Paprsku po magistrale, Smrk a na Polskou horu. Snehu dost. Frezovana stopa. Smrk bez udrzby. Misty leze podklad. Pokud chcete sjizdet nize, tak na kamenacky, jinak spise starsi lyze. Co je neprijemne je spise cesta autem dolu - Vyhybky plne parkujucich aut. Je to dost bezohledne.
Rychlebské hory
Vloženo 30.12.2020 13:43
Dnes ráno jsem projel s dětmi červený okruh na Skřítku, místy vcelku dobré, ale úseky v lese na hraně sjízdnosti, vzhledem k počasí při odjezdu (+ 2), tak pokud nenapadne, už to tam nepůjde. Nahoru směr Alfrédka chodilo dost běžkařů, ale jak to vypadá nevím.
Hrubý Jeseník
Vloženo 1.1.2021 8:26
Ze Slaměnky k rozcestníku Mokřiny skvělé podmínky. Vytvářel jsem stopu po nočním sněžení a nad cca 1000 m je to bez pochybnosti i na áčkové běžky a to v celé oblasti. Ověřil jsem osobně od Slamenky až k rozcestníku Mokřiny, ale určitě skvělé podmínky budou i dále po traverse, nevím jedině závěrečná část od Zatáčky smrti k chatě Návrší, kde výška klesá pod 900m. Zpět jsem se vracel traversou přes rozcestník U Johannese a jelikož zde je výška k 900m, tak podmínky horší, sněhu méně, takže celkově je lepší vzít béčkové běžky.
Králický Sněžník
Vloženo 29.12.2020 21:34
Čerstvé oficiální info: "Ve vesnici je jen poprašek, ve vyšších polohách je sněhu trochu více, bohužel to stále na strojovou úpravu není. Na kamenačkách se to ve vyšších polohách především nad 1000 metrů dá 🎿 Je zde 10 až 15 čísel prašanu bez podkladu, takže když víc zaberte jste na štěrku, ale pro nadšence to je ..."
Zdroj: http://www.bezkydm.cz

(Odpověď na dotaz uživatele Sophie Habermann z 29.12.: Ahoj, nevíte, jak to vypadá na běžky z Dolní Moravy?
Děkuji)
Králický Sněžník
Vloženo 29.12.2020 19:06
Dneska úprava na Švýcárnu, dále na petrovku turistická stopa, a dál na čhs zase strojová úprava. Ale všechno bez vyřezaných stop. Sem tam kameny.
Byly dobré starší lyže.
Hrubý Jeseník
Vloženo 29.12.2020 14:46
Od Paprsku nádherná upravená stopa. Nový sníh cca. 20cm. Doporucuji
Rychlebské hory
Vloženo 29.12.2020 14:09
Paprsek na celkovou situaci se sněhem super. Dá se i turisticky mimo projeté stopy po hranici. Lidí pomálu okno restaurace otevřeno.
Rychlebské hory
Vloženo 29.12.2020 12:46
Paprsek, jenom po magistrále, docela dobré na béčkové lyže, ale asi tak do cca 0,5 km před odbočkou od Černého potoka, tam spíš kameňačky..
Rychlebské hory
Vloženo 29.12.2020 10:27
Právě se strojově upravují stopy na Paprsku. Cca 20cm sněhu.
Rychlebské hory
Vloženo 29.12.2020 0:10
Červenohorské sedlo - Švýcárna: sněhu málo, ale dá se to projet. Místy kamínky a ledové plotny. Cca 1km pěšky. Nových běžek škoda.
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.12.2020 16:31
Od Černého potoka směr Paprsek už se dá na běžkách, je tam kousek cesty k Císařské boudě horší, rozrytý od těžby, ale jinak to na starších lyžích jde a lidí docela málo.
Rychlebské hory
Vloženo 28.12.2020 10:25
Stav běžeckých stop na Pradědu: Od Ovčárny na Sedélko celkem ucházející, občas ledová plotna. Od Sedýlka na Švýcárnu tragické, na několika místech zmrzlé ledové potoky, kameny, sněhu málo, strojovou stopu upravit nelze. Na vyvětrání dobré, ale v žádném případě nedoporučuji "áčkové lyže". Pochopitelně jako obvykle davy neukázněných pěšáků se psy, dětmi saněmi, tak hlavně ve sjezdech dávejte pozor. Snad brzy nějaký ten sníh připadne.
Hrubý Jeseník
Vloženo 27.12.2020 16:34
Dnes na Rejvízu protažené okruhy na loukách, dalo se to.
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.12.2020 17:34
Červenohorské sedlo,Praděd a zpět,čím výše,tím více sněhu,občas kamínky,cca 1 km pěšky,minus 7 st.C,oblačno.L
Hrubý Jeseník
Vloženo 27.12.2020 9:35
nad Slaměnkou - pár cm a bude to aspoň na staré běžky ovšem nahoru po svých
Králický Sněžník
Vloženo 26.12.2020 13:00
Z Pradědu dnes hlásí: "Strojově upravená stopa od Ovčárny na sedýlko na Švýcárnu. Na Švýcárnu je možno na běžkách dojet." Zdroj: https://www.kamzasnehem.cz/sjezdovky/jeseniky/praded - importovaná data ze skiareálu Praděd. Toto bude aktuálně asi jediná rozumná možnost pro běžkaře v Jeseníkách, upravené něco jiného těžko bude. Parkování asi na Hvězdě/na Ovčárně, z Červenohorského sedla viz popis v článku https://www.kamzasnehem.cz/video/ovcarna-svycarna-chs-2012-12 se teď nedá očekávat dostatek sněhu. Ale neznám informace o aktuálních omezeních.

(Odpověď na dotaz uživatele Pavlina z 25.12.: Ahoj! Zitra chceme jet na bezky - klasiky/skate - směrem Praděd (ale jsme flexibilní). Kde byste doporučili bezkovat a kde nejlépe zaparkovat? Moc děkuji za rady & doporučení...)
Hrubý Jeseník
Vloženo 21.12.2020 12:13
Bez sněhu
(Odpověď na dotaz uživatele Novák z 19.12.: Zdravím, chtěl bych se zeptat jak to tam vypadá se sněhem, zítra bych to tam chtěl projet, Praděd, Švýcarna, Ovčárna, Skřítek. Tak jestli někdo nemáte nějaké info. Díky.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.12.2020 18:34
Ahoj. Byl jsem to v neděli okouknout. Jel jsem na kole z parkoviště pod Klepáčem na polskou chatu a polskem na Kladské sedlo a zpět přes babuši až na Dolní Moravu. Je tam maximálně 5 cm někde. Není to v žádném případě ani na kameňačky. Na sjezdovce Slamník už jezdili kluci na skialpech. Tam mají dost nafoukáno. Snad to brzy příjde a budem moc vyrazit do stop. Jinak nahoře to je jak v pohádce. Stromy krásně pod sněhem a omrzlé
Králický Sněžník
Vloženo 14.12.2020 12:17
ahoj, byls to risknout? taky bych rád nějaké info..díky

(Odpověď na dotaz uživatele Pavel z 13.12.: Ahoj nemáte někdo info o Dolní Moravě podle webkamery to vypadá ze tam je snehu dost ale nenasel sem nikde nic o úpravě.
Díky)
Králický Sněžník
Vloženo 14.12.2020 9:15
ahoj, nad Ostružnou směrem k Císařské boudě to není ani na "kameňačky". V tisícovce jsou asi 3 cm sněhu. Takže pouze pěkná procházka.
Rychlebské hory
Vloženo 13.12.2020 13:29
Z Ovčárny na Praděd se dá. Spíš skate. Na Švýcárnu šutry.
Hrubý Jeseník
Vloženo 13.12.2020 9:34
(Odpověď na dotaz uživatele Karel z 12.12.: Ahoj, nemáte někdo info o tom jak to vypadá na Pradedu ? Díky.)


Ahoj, taky něco hledám. Zítra nejspíš zkusím na skialpech se dostat z Červenohorského sedla směr na Praděd, popřípadě na Ovčárnu a zpátky do sedla. Podle webkamer budu mít sněhu dost.
Hrubý Jeseník
Vloženo 4.12.2020 20:38
Z CHS - Výrovku - Petrovku a směrem na Kamzík.

Na to jak to vypadalo kousek po sedlem celkem dobré sněhové podmínky.

Sněhu cca 10 - 15cm, stopa slabá, místy prošláplá, některé časti dost zapadané jehličím, některé úseky dobré. Na kameny jsem narazil pouze na dvou místech v poslední zatáčce ve sjezdu na Petrovku a v otevřeném větrem vyfoukaném místě kousek pod Kamzíkem, tam jsem to otočil a poté pendloval mezi Petrovkou a Skalní tabulí. Cca půl cesty od CHS a Skalní tabulí projeté autem od lesáků.

Na kameňačkách nebo horších lyžích to ještě zítra půjde.
Hrubý Jeseník
Vloženo 2.12.2020 21:27
Dnes Paprsek (Jeseníky). Docela solidní strojní stopa z Paprsku k císařské boudě... ovšem následně projeta nějakým dobrodincem autem, takže už tak dobrá není. Jinak jen protaženo rolbou z Palaše přes Pralinku až na Polskou horu. Sněhu je ovšem dost málo, ze stop i potažené dráhy čučí občas kořeny, kamínky, hlína a borůvčí. Musí se hledět a vybírat trasu. Na velké sjezdy s plužením to není.... Přes to všechno parádní první běžky 🙂

Zdroj: Facebook/Filuip Zubík
Rychlebské hory
Vloženo 2.12.2020 16:08
Sjízdné levým údolím z Petříkova, zatím jen zhutnili a je tam dost kamenů, na fakt staré běžky, sjezd dost nebezpečný.
Rychlebské hory
Vloženo 20.10.2020 12:47
Ovčárna - Rozcestí pod Pradědem. Upraveno, na říjen super. Uvidíme co s tím udělá obleva
Hrubý Jeseník
Vloženo 19.10.2020 21:44
Odpolední lyžování na Pradědu. Sníh mokrý ale stále velmi příjemné svezení. Sněhu dost. Z Ovčárny po rozcestí upraveno. Běžkařů málo.
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.10.2020 18:56
Dneska dopoledne Ovčárna - Praděd TOP podmínky, děkujeme za parádní úpravu!

ZDROJ: https://www.facebook.com/jesenikbezky/posts/1810574352427349
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.10.2020 13:05
Ovcarna - Praded - stopa upravena na rozcesti pod Pradedem, cesta napul pro pesi a pro lyzare, da se klasika i brusleni. Nahoru na Praded uz horsi, slaple jen od lidi, napul orasan kolem nuly a napul zmrzle a vyfoukane. Ale jet se na tom da 😃 Lidi v sobotu celkem dost, funguji vydejni okenka na obcerstveni.
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.10.2020 21:56
Z Ovčárny na rozcestí pod Pradědem do polovina silnice upravená na bruslení a částečně i na klasiku(odpoledne celkem hodně běžkařů, což nebylo nic moc vzhledem k tomu že se museli všichni vejít na polovinu silnice), ráno sníh zmrzlý tvrdý, klistrové podmínky, odpoledně začal padat sníh takže pak nastoupil smývač a modrý vosk, od rozcestí na Praděd už úprava znatelně horší, bylo nutné párkrát sundat běžky, od rozcestí až na Švýcárnu nějaký blb vyhrnul sníh až na asfalt, takže to bylo nesjízdné po celé trase(snad leda pokud připadne nový sníh tak to půjde jinak ne - ukázka viz 3.foto), od Švýcárny dolů po Kamzík(dál jsem nepokračoval) sněhu plno, akorát teda rozoráno od pěších takže se dalo na běžkách jet jen stoupání do kopce, dál na Petrovku to nevypadalo že by sníh ubýval tak to možná bude sjízdné až tam, příp odhadují že snad až ke skalní tabuli (což nemohu zaručit, ale hranice kde začínala sjízdná sněhová pokrývka se nacházela někde v 1100 m n.m.)
11:50
12:01
13:17
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.10.2020 19:40
Tak na Praďedu je už upravena stopa a běžkuje se. https://www.figura.cz/
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.10.2020 8:35
Různě posbírané zprávy z okolí Pradědu:

Na běžkách je sjízdná trasa Ovčárna - Švýcárna, prozatím bez strojové úpravy. (Zdroj: Panorama ČT dnes ráno).
S největší pravděpodobností / pokud se nezmění podmínky/ bude na víkend strojově upravena běžecká stopa z Ovčárny až na Švýcárnu. ... Okýnko je na Švýcárně otevřeno. (Zdroj: https://www.figura.cz/)
Ale přesto už něco upraveno je: "prozatím jen z Ovčárny ke Sporthotelu Kurzovní." - to psala ve středu večer Renata z týmu Figura v komentáři hluboko schovaném na jejich Facebooku.

Další zprávy od lyžařů jsou samozřejmě vítány, stejně tak zde nechám někomu aktuálně lyžujícímu dotaz k Červenohorskému sedlu, to přece jenom leží o dost níže a i ze zkušeností popsaných v https://www.kamzasnehem.cz/video/ovcarna-svycarna-chs-2012-12 vím, že na okraji sezóny při podmínkách jako v těchto dnech se směrem k sedlu často situace zhoršuje...
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.10.2020 6:15
(Odpověď na dotaz uživatele Karel z 14.10.: Zdravím nebyl jste někdo na Pradědu udlž
Dnes se tam chystáme, dam vědět jake jdou podmínky.
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.10.2020 11:16
Byli jsme ve středu odpoledne.
Cca 30 - 40 čísel sněhu. Úprava byla od Ovčárny až po sedýlko pod Pradědem. Dvě stopy na klasiku + malý pruh na bruslení. Dále na Švýcárnu projeté skútrem.. ale Sjízdné. Na Švýcárně to bylo už se sněhem horší.. Ale na Říjen bomba! Chystáme se zítra ještě..Podle zpráv od známého Ovčárna - Sedýlko krásně sjízdné.. na Švýcárnu už jsou vytáté kaluže,ale s opatrností se dá dojet až na Švýcárnu.(Okýnko na Švýcárně jede)
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.10.2020 8:52
Na FB stránkách Kurzovní jsou i fotky z včerejší úpravy. Aktuálně do toho prý zapršelo, ale úprava na víkend stále platí.
https://www.facebook.com/kurzovni
Hrubý Jeseník

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Jeseníky