Jeseníky – běžky

Archiv zpráv zimy 2020/2021

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Jeseníky ze zimní sezóny 2020/2021. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Jeseníky - aktuální zprávy

Vloženo 2.5.2021 15:43
Z ČHS na Švýcárnu se musí od kopce nad parkovištěm asi 1.5km úplně pěšky - bez sněhu. Od Výrovky na Kamzík se dá jet poměrně hezky, místy přenášení. Hladový důl, Slatě a dál je sněhu stále hodně...
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.4.2021 12:41
Trasa Skřítek - Ovčárna.
Od Pece se dalo nasadit běžky. Kolem tyčí ale prošlapané od pěších, takže občas kličkování mezi kosodřevinou. Vrchol Vysoké hole už tráva, nutný traverz nad Velkým kotlem. Sníh dopoledne lehce přimrzlý. Sjezdovky nad Ovčárnou samozřejmě neupravené, ale sněhu dost.
Hrubý Jeseník
Vloženo 25.4.2021 23:53
dnes to ještě od vřesovky až na ČHS šlo sjet, vytátá místa se dala objet, v dalších dnech to bude s přenášením, ale ještě by se mělo dát celkem víc jet než jít. Z ČHS směr Švýcárna je to horší, 2km bylo už střídavě na přenášení dneska, během pár dní asi úplně pěšky, náběhy na asi 2 fleky už jsou i dál směrem pod Kamzík. Nahoře ještě mraky sněhu:)
Hrubý Jeseník
Vloženo 25.4.2021 15:03
Lyže se dají nasadit za Petříkovem, na Smrk bez problémů, kolem Brousku asi 500 m místy bez sněhu - nutné přenést, do polské Bielice luxusní stopa - krásně drží, ráno brutálně zmrzlá, posledních 500 m horších. Šengeny Ok, jen na velkém Š. asi 2 místa na přenos, magistrála pod císařskou rozjetá od lesáků, asi 100 m bez sněhu. Podmínky velmi dobré, pár dní to ještě vydrží. Teď začalo sněžit. https://strava.app.link/9NSytSzbKfb
Rychlebské hory
Vloženo 26.4.2021 21:33
K sobotní úpravě ještě doplním, že na Pradědu byla rolba těsně po 9h ráno, těsně po 10h pak dorazila na Červenohorské sedlo. To lze vyčíst z mapy.cz, z BS to uživatel nepozná. Obecně tyto systémy fungují následovně:
- GPS zařízení v rolbě zároveň disponuje SIM kartou a datovým tarifem = záznam úpravy se může dostat na internet v daném čase
- GPS během úpravy na internet připojena není a na internet se údaje dostanou až při synchronizaci po úpravě (což je asi případ poslední akce na Pradědu)
- GPS v rolbě chybí, nebo ji nikdo nezapne = záznam se na mapové systémy nedostane. Alespoň před pár lety, kdy jsem se ještě v používaných systémech dobře orientoval, Bílé Stopy neuměly zveřejnit manuálně zadanou informaci o úpravě. Skimapa to uměla.
Z aktuálnějšího příspěvku od lyžaře Michala je stejnak poznat, že informace o průjezdu rolby nejsou všespásné. Zaznamená se i průjezd po úseku bez sněhu. Čím nechci tyto technologie kritizovat, jen je vhodné informace z nich doplňovat zprávami od lyžařů :-)

(Odpověď na dotaz uživatele d z 24.4.: Chci se zeptat na věrohodnost záznamů na adrese:
bilestopy.cz/map/area/jeseniky/praded
Dnes (24.4.2021) jsem se kolem 11:00 hod na adresu díval a mapa zela zcela prázdnotou. V 21:35 hod jsem se díval znovu a na mapě byl zeleně vyznačen úsek CHS - Švýcárna - Praděd. Zajímalo by mne, kdy se tedy reálný stav dostane na mapu. V reálném čase to dnes myslím nebylo.
Dále to dle mapy v 21:35 hod vypadalo, že úsek Ovčárna - rozcestník na Pradědu nebyl dnes ani několik dní nazpět projetý rolbou vůbec.
Tedy co za loterii rozhoduje o tom, kdy a kde se bude rolbovat.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 25.4.2021 16:37
Zkuste se zeptat na FB skupina “Běžky na Červenohorském sedle”, píšou tam většinou aktuální stav.
(Odpověď na dotaz uživatele d z 24.4.: Chci se zeptat na věrohodnost záznamů na adrese:
https://bilestopy.cz/map/area/jeseniky/praded
Dnes (24.4.2021) jsem se kolem 11:00 hod na adresu díval a mapa zela zcela prázdnotou. V 21:35 hod jsem se díval znovu a na mapě byl zeleně vyznačen úsek CHS - Švýcárna - Praděd. Zajímalo by mne, kdy se tedy reálný stav dostane na mapu. V reálném čase to dnes myslím nebylo.
Dále to dle mapy v 21:35 hod vypadalo, že úsek Ovčárna - rozcestník na Pradědu nebyl dnes ani několik dní nazpět projetý rolbou vůbec.
Tedy co za loterii rozhoduje o tom, kdy a kde se bude rolbovat.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 24.4.2021 19:47
ČHS-Švýcárna. Start v 7:15 z parkoviště na ČHS, které bylo skoro prázdné. Stopa ráno vymrzlá, upravená rolbou, lidí minimum nikde nikdo. První km místy horší, dvě až tři místa, kde je potřeba kousek přenášet, dále už nádhera. Na Švýcárně +1C, polojasno. Po 9.h se rolba vracela dolů na ČHS a tak byl i sjezd na manšestru a ve stopě. Kolem 10h už znatelně více lidí, což bylo vidět i na zaplněném parkovišti. Celkově hodnotím velmi vysoko a děkuji rolbaři.
Hrubý Jeseník
Vloženo 24.4.2021 12:17
Dnes 6:30 výjezd autem na Paprsek, silnice už skoro suchá jen místy nepříjemné hluboké zmrzlé koleje. Odjížděl jsem po deváté a místo k zaparkování ještě bylo. Trasy parádní, zmrzlý firn, sněhu dost až na kousek kolem vrcholku Brousku, občas šlápoty od pěšáků (nejhorší při stoupání na Smrk). Nejlepší část je asi mezi Travnou horou a Malým Šengenem, parádně střižené stopy pro klasiku pak podél potoka směrem na Bielice. Velké díky Paprsku za úpravu!!
6:55
7:24
7:58
Rychlebské hory
Vloženo 24.4.2021 7:09
Včera výjezd z ČHS k Červené hoře. Cesta k bílému sloupu poslední zbytky sněhu, zmrzlé, stopa rozslapana, na pár místech už se jde po trávě. Dal bylo více sněhu, ale stopa chybí.

Z ČHS směrem na Švýcárnu. Stopa pěkná, namrzla, místy už se také šlape po trávě, ve vyšších polohách je ještě pěkné lyžování, sjezdy po zledovatelem sněhu jsou nic moc.
Hrubý Jeseník
Vloženo 23.4.2021 20:28
Dneska na skialpech: Ovčárna -> Švýcarna -> Petrovka -> Červenohorské sedlo. Od Pod Hřbety dolů na sedlo, už byl vidět místami asfalt. Ale celkem to ještě šlo. Zpátky jsem zvolil trasu po červené turistické: Klínovec -> Výrovka -> Malý Jezerník -> Švýcarna -> Ovčárna. Cesta zpátky byla lepší, hodně sněhu.
Hrubý Jeseník
Vloženo 24.4.2021 7:00
Bohužel jsem po cestě nejel, ale úplně nahoře byla holá, takže předpokládám že by měla být bez problémů sjízdná.

Popřípadě se dá vyrazit z Petříkova, otázka kolik tam bude sněhu.
(Odpověď na dotaz uživatele Mišous z 23.4.: Petře, díky za info z tras v okolí Paprsku. Jak je to s výjezdem k chatě? Je mi jasné, že jediná šance je brzké ráno, ale jaký je stav cesty? Díky.)
Rychlebské hory
Vloženo 23.4.2021 6:46
Parkuje až nahoře u Paprsku, na kopci není sníh a musí se výšlap at pěšky. Trasy kolem Paprsku super, sněhu dost, přes den mokrý a pomalý, ale ráno a navečer super. Trasa na Smrk podél hranic pěkná.
Rychlebské hory
Vloženo 20.4.2021 22:40
Skřítek-Alfrédka. Ze Skřítku pod Ztracené kameny bez sněhu, nutné jit pěšky v bahně a ledu. Na magistrále podmínky relativně dobré, sníh ale dost mokry a podmáčený, bořil se, stopa pouze vyjetá lyžaři, pouze na klasiku. Kol Ostružné ok. Ve středu na mag asi bude dále sjízdné, ale už začínají místa bez sněhu. https://strava.app.link/Va1AVvDpCfb
Hrubý Jeseník
Vloženo 19.4.2021 22:02
(Odpověď na dotaz uživatele Veronika z 18.4.: Ahoj, dobrý den přicházím s technickým dotazem :) Bude v následujícím týdnu (od 19.4) reálná trasa Ostružná, případně Ramzová vlaková zastávka - Paprsek - Ostružná/Ramzová? Přijedeme totiž vlakem, tak kudy je nejlepší jet. Nejsem místní, budu ráda za tipy. Předem děkuji. :))
Dobrý den, na Paprsku okruhy vzhledem k množství sněhu určitě sjízdné budou. Aktuální info najdete na Mapy.cz v zimní verzi, přiblížíte-li si tuto lokalitu zoomem. Pokud vlakem, určitě se docela projdete až za Petříkov, kde je sněhu dostatek. Raději bych jel autem do Velkého Vrbna (ze strany St. Města).
Rychlebské hory
Vloženo 18.4.2021 18:29
Ahoj..snehu dost..odhaduji nahore tak 70cm...urcite to vydrzi..primo na parking na Paprsek se musi brzo rano..cca 8-9h..pozdeji se tam nedalo dostat...v cca 12h v sobotu jsem se musel otocit a jet do Velkeho Vrbna a odtud pesky nahoru k Parsku cca 1km proti sjezdovce
(Odpověď na dotaz uživatele Honza z 18.4.: Je možné zaparkovat přímo nahoře na Paprsku, případně kolik je parkovné? A má někdo aktuálně info, jak to vypadá se sněhem? Myslíte, že do příštího víkendu 24.-25.4. vydrží na běžky a případně, že bude ještě upraveno? Nejsem místní, tak budu rád, za jakékoliv info.)
Rychlebské hory
Vloženo 18.4.2021 12:28
Dnes ČHS - Švýcárna - ČHS, ráno parádní sněhové podmínky, včerejší úprava v dobrém stavu, TOP lyžování, Švýcárna okno otevřeno. Cesta zpět už horší, sníh měkčí a mraky lidí. Nahoře na Švýcárně 0, na sedle +4, ale pár dní a možná i příští víkend to ještě půjde.
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.4.2021 12:08
Díky moc rolbařům za úpravu tratí okolí Paprsku! Myslím, že všichni, kdo se tento víkend vydali na "jarní hory", nemohli absolutně litovat. Cevaromp a JirkaH, díky za vaše příspěvky, lopata se hodila.
Rychlebské hory
Vloženo 17.4.2021 21:17
Dnes z Petříkova na Paprsek s dětma. Urolbováno sníh mokrý sněhu dostatek prostě paráda.
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.4.2021 11:09
Dnes ráno zelený okruh na Skřítku, sněhu dost, počasí jako v lednu, stopa prošláplá běžkaři ze včera, na tom poprašek. Od parkoviště na Skřítku k chatě Alice parádní jízda v prašanu, top stav, kolem Vinné hory probíhá těžba dřeva, cca 100 m jsem nesl, pak spojka na Hvězdu sjízdná s velkou opatrností, leze hodně kamení, na Rabštejn od pohledu sjízdné možná na kole, na lyžích určitě ne :) Kopec od Hvězdy směr Skřítek nesjízdný, leze asfalt, kdo by jel směrem dolů pozor na to. Po cca 200 m jsem nasadil a odtud až na Skřítek většinou naprosto bez problému. Počasí kolem nuly, sněžilo, a to chvilkama dost, takže minimálně zítra ještě v pohodě sjízdné. Foto je z těch lepších úseků :)
8:53
9:24

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Hrubý Jeseník
Vloženo 17.4.2021 10:56
Paprsek - včera krásně upraveno viz. bilestopy.cz. Sněhu dostatek (nového cca 40cm). Určitě to půjde ještě příští víkend. Parkování ve Velkém Vrbně a pak pěšky nahoru.
Rychlebské hory
Vloženo 16.4.2021 21:38
Okruhy na Rejvízu: sněhu dostatek 40-50 cm. Sníh mokrý, rychle odtávajíci, ale přes víkend určitě vydrží.
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.4.2021 20:53
(Odpověď na dotaz uživatele Marta z 16.4.: Dá se ještě na běžky v Petříkově ?)
Dnes: Petříkov - Smrk - malý šengen - Paprsek - císařská louka - Ostružná.
Sněhu jsou hromady, nádherná zima. Bohužel už sníh začínal měknout, ale i když se oteplí, podmínky budou dobré. Sjezd na ostružnou je jen prošláplý.
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.4.2021 20:35
Lopata se hodí i pod vlekem ve Velkém Vrbně. Z Paprsku svezení dokonalé, díky za stopy. Hodí se vetší talířky u hůlek, docela se boří. Větší teplo než jsem čekal, sjezd v rozbředlém sněhu z Paprsku zpět do Vrbna byl docela výživný. Ale jinak lze jen doporučit! O víkendu to jistě vydrží.
Rychlebské hory
Vloženo 16.4.2021 13:45
Na Paprsku krásně udělané stopy, okýnko otevřeno. Na parkovišti před Petříkovem 30 cm sněhu, vemte si do auta lopatu, jinak nezaparkujete.
Rychlebské hory
Vloženo 15.4.2021 17:01
Ze ČHS na Praděd a zpět, teplota ráno -3°C, odpoledne 0°C, na Pradědu furt pod nulou. Od pondělí stále sněží, na magistrále může být tak 50cm nového sněhu. Bohužel, rolba stále nevyjela, avšak stopa byla prošlapaná běškaři. Špatně se píchá, hůlky se boří. Pouze na klasiku. Potkali jsme cca 30 nadšenců. Okénko na Švýcárně v provozu. Od pátku se očekává oteplení, takže z ČHS to už nebude ideální, ale nahoře sníh vydrží min. 2 týdny.
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.4.2021 13:47
Ze Sedla na Praděd, -3 až -5st. celou dobu sněžilo, takže rolba zatím nevyjela. Stopa prošlapaná, nestabilní, od rozcestí nad Švýcárnou k Pradědu naváté duny ze sněhu střídavě s ledovými plotnami. Výhodou na sjezd jsou brýle.
Hrubý Jeseník
Vloženo 12.4.2021 18:20
(Odpověď na dotaz uživatele Ilouš z 12.4.: Dobrý den, chtěli bychom na běžky ještě tento víkend, myslíte, že to někde půjde? Nečekám zázraky, klidně to párkrát sundám. Sedlo bude tutovka? Díky za jakoukoli odpověď.)

Včera ČHS-Ovčárna krásně sjízdné. Sníh sice firnový a ubýval, přes týden však čekám, že by tak 30cm mohlo připadnout. Co vím, upraveno je i na Paprsku. Vůbec bych se o sníh nebál. Taková zima tady už nebyla několik let.
Hrubý Jeseník
Vloženo 12.4.2021 8:46
ČHS - švýcárna - Kouty: trochu se to lepilo, ale potkal jen asi 20 běžkařů, Z Petrovky do Kout jsem asi 6x sundával běžky, ale 90% cesty se dalo jet - dokonce až k závoře u chaty Pelikán v Koutech - možná , že to s určitými omezeními půjde i tento týden, jestli připadne..
Vláďa
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.4.2021 19:59
Autem nebo na kole určitě ne: https://www.facebook.com/SkiPraded/
P.S. Nebyl jsem tam, systém mě ale nutí uvést datum návštěvy...

(Odpověď na dotaz uživatele Jiří z 9.4.: Je možno projet z Ovčárny na Praděd popřípadě švýcárnu?)
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.4.2021 7:08
Z Petříkova na Císařskou louku, po cca 200metrech nad Petříkovem už bylo sněhu dost, ale dost se lepil. Projeto jen běžkaři, ne strojově. Přesto stále sněžilo, takže dnes nebo o víkendu bude stopa lepší.
Rychlebské hory
Vloženo 3.4.2021 21:36
(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 3.4.: Pomáhá a chrání policie na ČHS ?)
Ano, na parkovisti stoji hlidka, ale spis pro okrasu - nase auto s prazskou znackou a 3 lidmi v aute nekontrolovala. Alespon ta dnesni hlidka byla uplne v pohode
Hrubý Jeseník
Vloženo 3.4.2021 12:14
A je to urolbovane 😃
12:13
12:13
Hrubý Jeseník
Vloženo 3.4.2021 11:17
Bila sobota opravdu bila. Z Cervenohorskeho Sedla na Svycarnu 5-10cm noveho snehu. Rolbou ujetou stopu necekejte, ale slapnuta je krasna a porad sype a sype
Hrubý Jeseník
Vloženo 3.4.2021 0:04
Jel jsem z Petrikova nahoru na Paprsek a zase zpatky. Dole v Petrikove uz neni snih, lyze se daji nasadit asi kilometr za obci. Snih misty taje, je zapadany jehlicim, ale porad je to nadherne svezeni. Snad to jeste chvili vydrzi.
Rychlebské hory
Vloženo 2.4.2021 18:41
Ráno klasicky ze Skřítku na Alfrédku, pěšky tentokrát ještě kousek za rozcestí Pod ztracenými kameny (ke studánce), odtud s opatrností sjízdné až na Alfrédku, zpět už jsem jednou nesl, asi 10 metrů u Zvoničky. Jinak se střídaly úseky na hraně sjízdnosti a lepší místa. Čerstvá ranní úprava od Zvoničky po Alfrédku. Ve stínu to jelo dobře, na sluníčku měkké, ale na duben velmi solidní. Bufet na Alfrédce v provozu. Počasí ☀️. Lidí žádní, kromě nás dva běžkaři a asi čtyři pěší.
9:53
9:53

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Hrubý Jeseník
Vloženo 2.4.2021 8:29
Díky pravidelné úpravě na Paprsku se stále dá lyžovat. Na trasách v lese - Pralinka apod. je místy hodně jehličí, ale magistrála je stále ve slušném stavu. Za mne pěkné podvečerní skouznutí s dubnovým datumem!
Výjezd nahoru od Kunčic - místy hodně hluboké koleje. Bez 4x4 je to na hraně.
Rychlebské hory
Vloženo 28.3.2021 16:33
Ráno Skřítek - Alfrédka - Skřítek. Pod Ztracené kameny pěšky, potom až na Alfrédku sněhu dost, bylo to hodně zmrzlé, takže ideální na soupaž, postupně na sluníčku trochu měklo, ale jelo se soupaží pěkně i zpět. Bufet na Alfrédce v provozu. Zásoby sněhu určitě i na příští víkend.
Hrubý Jeseník
Vloženo 27.3.2021 18:52
ČHS - Švýcárna - ČHS v podvečerním sluníčku, od sedla cca po Petrovku měkké a vodnaté, potom čím dál tvrdší, od Kamzíku spíše led, teplota určitě pod nulou. Sněhu hodně ubývá, ale zatím celé v pohodě sjízdné, úprava parádní.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Hrubý Jeseník
Vloženo 27.3.2021 11:26
Ceevenohorske Sedlo - Petrovka - rano krasne upravena stopa, zmrzla a v prubehu dne taje. Krasne lyzovani. Uz na CHS na parkovisti ani nebyla policejni hlidka.
Hrubý Jeseník
Vloženo 25.3.2021 14:57
Včera upravené stopy z Petříkova na Paprsek. Upravovali i některé okruhy. Výborné sněhové podmínky !
Rychlebské hory
Vloženo 23.3.2021 18:25
ČHS - Praděd - ČHS. Výborná včerejší úprava, mraky sněhu, lidí tak možná 15 na 25 km, okno na Švýcárně v provozu. Jen trochu divné podmínky, všude mlha, na ČHS 0 stupňů a mrholilo, hned za prvním stoupáním mrznoucí mrholení a cca od Kamzíku prašan, na Švýcárně -5. Měj jsem modrý extra a že začátku jsem musel soupaž, od Kamzíku držel parádně a dolů to svištělo samo, takže vcelku OK volba.
Hrubý Jeseník
Vloženo 23.3.2021 9:29
Zima v okrese Sumperk jeste nekonci. Skritek - je tu policejni hlidka, ale stopy krasne upravene a cca 5-10cm noveho snehu, takze parada.
Hrubý Jeseník
Vloženo 22.3.2021 19:08
Paprsek absolutní nádhera, hromady prašanu, zimní pohádka. Najeto 20 km na kterých jsem potkal snad 15 lidí. Na zítřek bude upraveno ještě více tratí, to jediné mi nevyšlo.
Rychlebské hory
Vloženo 20.3.2021 20:00
Je-li jsme magistrálu, pohádku, velký sengen, pralinku a vše super. Milíře jsou jen kousek z císařské. Z Velkého Vrbna se na lyžích nedá. Jeďte až na paprsek. Díky za dnešní úpravu. Sněhu je tam nejvíc za letošní zimu.
Rychlebské hory
Vloženo 20.3.2021 14:28
Alfrédka a okolí - 100 % TOP stav.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Hrubý Jeseník
Vloženo 20.3.2021 9:09
Konečně sníh i v našem kraji a k tomu parádní ranní úprava. Magistrála, milíře a jedeme dál
Rychlebské hory
Vloženo 15.3.2021 22:42
Karlov-Mravencovka-okruh Ostružná a zpět. Nižší polohy u Karlova problematické od Mravencovky už pěkná stopa a sněhu dostatek.
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.3.2021 19:38
Při použití autobusu z Koutů n/D zastavíte na zastávce směr Jeseník na Červenohorském sedle. Po modré značce přes heliport nadjíždíte stanoviště policie při vejezdu na parkoviště.Nikdo si Vás všímat nebude, jen nad nimi prosvištíte až k nástupu na modrou značku směr Skalní tabule a Švýcárna. Sjezd do Koutů na vlak přes Petrovku rovněž bezpečný, bez dozoru.)) Autem na ČHS nedoporučuji, u vjezdu Vás lapnou.
(Odpověď na dotaz uživatele Petra z 15.3.: Ahojte,
má hezky sněžit, tak přemýšlíme ještě nad asi posledními běžkami - Červenohorské sedlo - Švýcárna(...).
Nezajímají mě ani tolik sněhové podmínky, jako spíše vstřícnost kontrolních hlídek vzhledem k tomu že ČVH sedlo je zrovna na hranici?
Takže jsou tam hlídky? A nepošlou mě rovnou zpět, když se jim tam budu promenádovat s běžkama?
Máte někdo aktuální zkušenost?
Díky.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.3.2021 22:07
Naprosto luxusni stopa Červenohorske sedlo-Petrovka-Praded ,Diky rolbari
Sdružení CR Jeseniky! Zkratka U Vyrovky-Kamzik dobře sjizdna, Hladove okno Svycarna otevřeno na zvonek,polévka 75 Kc. Praded - uzavřeno včetně ohrivarny.Jasno,-3C,bezvětří,ideální podminky.Téměř bez lidí,pesaci vubec.Sjezd z Petrovky do Koutů k mostu bez problémů,pouze 3 krátké useky 20 m nutno obejít. Pod dráty se dá dojet až k bývalé poště s krátkými useky,kde je nutné sundat.
Poznámka:Policie hlídkuje u vjezdu na parkoviště, od autobusu přes heliport upraveno a bez potíží☺
Hrubý Jeseník
Vloženo 1.3.2021 12:57
Ovčárna-Praděd-Švýcárna-běžecký okruh u Kurzovní, vše ráno výborně upravené, stopy čisté, rolba jezdila kolem 8hod.Nádherné počasí s dohledností až na Sněžku.
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.2.2021 19:31
V sobotu ráno několik centimetrů nového sněhu, z toho kde jsme byli čerstvě upraveno na magistrále, na hřebeni od Smrku a komplet Velký Šengen + velmi pěkně upraveno i na polské straně na Przełęcz Sucha a dál směr Wielkie Rozdrože. Promíchaný čerstvý sníh a starý vlhký sníh, v lesních úsecích víc jehličí a v průběhu dne i odkrytého ledu. Na otevřených úsecích nahoře čistý sníh a paráda. Pod 950 metrů v lese sněhu ubývalo, pod 900 už to na cestách byl spíš led. Večerní sjezd po Milířích do Velkého Vrbna už byl ve více pasážíchza hranicí sjízdnosti. Celý den spíš zamračeno a lehce pod nulou, takže to celkem drželo a netálo.

(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 27.2.: Jak to dnes vypadalo na Paprsku?)
Rychlebské hory
Vloženo 28.2.2021 17:10
Ze Skřítku na Alfrédku a zpět. Pod Ztracené kameny pěšky, potom na Alfrédku hodně zmrzlá a hezky rychlá stopa (předběhli jsme rolbu), okruh Ostružná už v čerstvé úpravě, až na pár známých úseků ve velmi dobrém stavu. Zpět na Skřítek už to začalo hodně měknout a přibývat lidí. Jel jsem celé soupaž na hladkých lyžích.
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.2.2021 16:22
Červenohorsdké sedlo - Praděd. V cca 8.30 stopa krásně vyžehlená a zmrzlá (klístr zakrytý voskem dřžel jistě) - díky za skvělou úpravu a rozloučení za letošní sezónou.
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.2.2021 15:47
Klasická trasa ČHS – Praděd – a zpět. Vyrazili jsme relativně brzy v 8:00, mazali jsme modrý a na to trochu klistru abychom vůbec vyjeli první kopec. Od odpočívadla už to bylo dobré, a od Švýcárny přímo skvělé. Hladové okno na Švýcárně funguje. Počasí super azúro, lidí jak nasraných. Cestou zpět už se každý každému motal pod nohy. Ve 12:00 už jsme byli zpět na parkovišti, někteří zoufalci se tam ještě snažili zaparkovat – bezúspěšně.
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.2.2021 7:24
V sobotu Skritek-Alfredka-Skřítek. K rozcestníku Pod Ztraceným kameny jsme museli pěšky, potom ve stopě. Je v ní místy jehličí, je i zledovatělá, ale sněhu zatím dost, dalo se a ani nebylo příliš lidí.
Hrubý Jeseník
Vloženo 27.2.2021 21:47
Urolbovano v pátek večer, ale poté na to v noci připadlo asi 5-7 cm sněhu. Z Dolní Moravy údolím to bylo nejdříve na mokrém prekrystalizovanem sněhu, s narůstající výškou pak už byla mokrá vata a nakonec nahoře prašan. Ve stopě umydleno, na mazání určitě oříšek. Stopa byla všude dobrá, na bruslení o něco horší, vrstvičku nového sněhu lyžaři ujezdili tak jet se dalo bez problémů
15:19
15:26
15:30
16:59

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Králický Sněžník
Vloženo 27.2.2021 21:37
Ahoj dnes Zbojnicka...asi vcera upraveno a pres noc do toho napadlo cca do 5cm lepivyho snehu...mistama dobry jinde na hraně...cim vys tim lip...na skate bo bylo...ale dost rozslapano od pěších...jaro prichazi no..🙂
(Odpověď na dotaz uživatele Mich z 26.2.: Ahojte, nevite jak vypadaji ted trasy kolem Kralickeho Snezniku na brusleni?dekuji)
Králický Sněžník
Vloženo 27.2.2021 21:00
(Odpověď na dotaz uživatele Vladimír Jonáš z 27.2.: Jaké jsou podmínky na běžky ze Sedla na Ovčárnu??)
Dnes jsem jel ČHS- Ovčárna a zpět. Za Sedlem trošku jehličí a zledovatělá stopa, ale v pohodě na A lyže. Nejlepší Petrovka přes Kamzík na Švýcarnu. Za Švýcarnou dnes nejela rolba, takže po nočním sněžení byl hlubší sníh na skate, na klasiku vyjeté stopy. Sněhu je zatím dost.
Hrubý Jeseník
Vloženo 27.2.2021 14:42
Dnes brzy ráno z Koutů od Pelikána pod Petrovku, poté po Hladové cestě k dolní nádrži Dlouhé Stráně a zpět. Od Pelikána k odbočce na Hladovou cestu asi tři úseky hodně špatné (špinavý led) jinak v pohodě sjízdné. Hladová cesta celá v top stavu. Lidí minimálně.
Hrubý Jeseník
Vloženo 26.2.2021 20:26
Dnes večer v čerstvé úpravě Skřítek - Hvězda - Skřítek + červený okruh. Dost špatné (ale sjízdné) je to v lese hned za Skřítkem, jinak jsou tam dvě tři horší místa a mimo ně pěkné svezení. Bruslil jsem, potkal jsem dvě srnky, člověka žádného.
Hrubý Jeseník
Vloženo 26.2.2021 19:49
Z Ostružné jsem musel pěšky až na Ostružník. Na Cisařskou b. Palaš, Růžová b. velmi dobrý, Pak V.Šengen hodně špinavý. Bruslil jsem a jakž takž se to dalo.
Rychlebské hory
Vloženo 26.2.2021 0:47
Byl jsem už ráno v 7.30 Parkoviště pod Petříkovem - obchvat Petříkova (polovina nepoužitelná, led, tráva, druhá polovina špatná, jehličí) - od horní části Petříkova luxusní nová stopa - Trkač - Travná hora - potom do Polska směr Schengen, ale od rozcestí Pod Bruskiem špatná stopa plná jehličí, tak jsem to otočil zpět (ačkoli podle mapy měla být taky čerstvě upravená) - Smrk - Kuncův chodník - Rampa - Petříkov. Až do desáté jsem nepotkal ani nohu, pak se začali lidi trousit. Sníh ráno pevný umrzlý, časem měkne, ale luxusní jarní lyžování. Kdo chce klasiku, je to jednoznačně na klistr.
Rychlebské hory
Vloženo 25.2.2021 21:31
Po vybruslení z Karlovy Studánky jsem zkusil Kapitánskou cestu. Sněhu tam už moc nezbývá, plácal jsem se po tenkém ledě nebo špíně a jehličí. Trošku lepší je to až v nadm. výšce nad 1000 m. Od altánku jsem zkusil horem po Jelení cestě. Sníh tam poničily hluboké šlápoty, občas jsem málem zlámal lyže. Ve sjezdu zpět na Kapitánskou cestu už vykukují šutry a kořeny. Už bych tam nejezdil.
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.2.2021 7:46
Nad 1000m je sněhu dost. Z Ovčárny se dá i po hřebenu na Skřítek. Trasa není zrušená, nýbrž neudržovaná. Je moc krásná, chodí/jezdí ji spousty lidí. Chce si ovšem pohlídat počasí (vítr, mlha...).
Ad Karlov - trasy které se upravují jsou f pohodě (i když ne zcela ideální).
(Odpověď na dotaz uživatele Lukáš z 27.2.: Dobrý den, mám trochu hloupy dotaz. Jaka je v tomto počasí snehove nejjistejsi trasa v Jesenikach? Je to CHS - Svycarna? Lze z Ovcarny jet jinam nez na Praded a Svycarnu? Az nyni jsem se dopatral, ze hrebenovka z Ovcarny na Skritek je zrusena. Nebo lze se dostat k Tetrevi chate (kdyz nejezdi lanovka v Koutech) a jet okruh kolem Mravenecniku?
Z Karlova mam strach, ze to bude spatne, kvuli nizsi vysce.
Diky moc)
Hrubý Jeseník
Vloženo 24.2.2021 22:10
Nová Ves -> Mravencovka: ve stopě místy voda, hodně jehličí. V tom krátkém kopci vylézá hlína - nahoru se to dá, směrem dolů je třeba jít pěšky.
Mravencovka -> Alfrédka -> Pod Ztracenými kameny: stopa je výborná, relativně čistá
Ztracené kameny -> Jelení studánka -> Vysoká hole: na hřebeni to bylo dost rozměklé, hůlka se mi občas probořila do půlky délky.
70kový chodník -> Pod Malým kotlem: místy se lyže dost bořily, byla to ťapačka.
Mazal jsem KX75 a KN44, drželo to dobře na celé trase.
Hrubý Jeseník
Vloženo 24.2.2021 18:50
Jezdím nahoru se 4x4, ale řetězy nasazuju i tak - na zledovatělé cestě dolů s autem do protivky to je jistota, tam je mi 4motion platnej jak mrtvýmu zimník. S odvahou, zkušenostmi a štěstím tam ale vyjede i předokolka, ale dle mého názoru to je zbytečný risk - zasekne to pak cestu všem ostatním.
(Odpověď na dotaz uživatele K.cz z 24.2.: Zdravím,
mohu poprosit o nějaké objektivní info, zdali se dá vyjet se 4x4 bez řetězů aktuálně na Paprsek? Normálně bych toto neřešil a mířil klasicky pod sjezdovku do Vrbna, ale kolegové na zítřejší běžkování nejsou až v takové kondici... Děkuji.)
Rychlebské hory
Vloženo 24.2.2021 9:51
Da se prosim vas jet na bezkach z CH sedla na Dlouhe strane na bezkach?
Hrubý Jeseník
Vloženo 23.2.2021 18:07
Dneska ráno ji upravovali. info na fcbk: běžky Karlov Nová ves
(Odpověď na dotaz uživatele Lud´ka z 23.2.: Dobrý den, prosím jak vypadá stopa z Hvězdy do Karlova? D. Lud´ka)
Hrubý Jeseník
Vloženo 23.2.2021 12:16
Sklínka už na výjezdu z Karlovy Studánky. Od Hvězdy po Kapitánské střídavě led a měkký sníh s větvičkami a jehličím. Obrátil jsem to u altánku na rozcestníku Jelení cesta, protijedoucí lyžaři, kteří měli problém udržet se při sjezdu ve stopě, mne varovali, že dál je to ještě horší.
S dobrými hranami mi sjezd na Hvězdu přišel bezpečný, a se staženýma půlkama jsem zvládnul i cikcak sešup lesem do Studánky. V lese sníh rozměklý, na cestě (červená značka) zdupaný a zledovatělý, na sjezdovce led, tohle bych už sjíždět nedoporučoval.
Hrubý Jeseník
Vloženo 22.2.2021 21:29
Dnes trasa Velky Lom - Paprsek - Pralinka - Maly Sengen a zpet. Mlha jak mliko, snih mekky, stopa misty spinava uz od jehlici. Porad pekne bezkovani, lidi oproti sobote razantne mene. Porad super svezenicko, i kdyz slibovane azuro se nekonalo. SKOL
Rychlebské hory
Vloženo 21.2.2021 20:26
Zledovatělá a rychlá jízda po Kapitánské přes Ledový bufet na vršku sjezdovky Kopřivná (upraveno rolbou v pátek). Pod Vápennou, poté sjezd po louce do Malé Morávky a pár set metrů pěšky za školou k začátku stopy v místě, kde červená značka vstupuje do lesa. Rolba tam byla asi před týdnem, ale jelo se fajn, klidně i mimo stopu po loukách.
Severně od rozc. Pod Železným vrchem cesta poničená těžaři, ale sjízdná. Občas jsem se drhnul o větvičku či jehličí, celkově ovšem nádhera. Sjezd dolů do Studánky zledovatělý.
Hrubý Jeseník
Vloženo 20.2.2021 20:01
Dnes ráno opět bruslení po pláních. Z Nových Dvorců jsem jel ke hřišti, pak dokola kolem rybníčků přes Dálovský ledovec, následně výběžek louky směr Dětřichov a kolem Kukaččího lesa zpět do Dálova a Dvorců. Za státní silnicí jsem pokračoval kolem vrtulí a Oldřichovského kopce na Lipinu.

Celkově to hodnotím lepší, jak včera. Ráno bylo cca - 3°C a krusta byla krásně promrzlá a k tomu inverzní počasí (nad 500 m n.m. azuro) a bezvětří. Hlavně na "ledovci" to bylo parádní a jako bonus výhledy na hřeben Jeseníků, Roudnou nebo Suchý vrch. Pár problematických míst (za Jezírkem, Dvorce - vrtule - Ol. kopec) se našlo, ale přenášet jsem nemusel nikde. Firn vydržel zmrzlý zhruba do desáté, pak to začalo měknout. V Lipině v 10:30 + 2°C. Na Prabábě už pouze zbytky rozbředlého sněhu. Tady to asi zítra sleze úplně.
Nízký Jeseník
Vloženo 20.2.2021 17:14
ČHS - Vřesová studánka, okruh Šindelná, hodinová projížďka. Upravená stopa, lidí přiměřeně, parkoviště v 11:30 plné, čekalo se 20 min., parkovné 100,- Kč. Nádherné počasí, takové už trochu jarní lyžováni, v lesních úsecích stopa 100%, jinak už trochu mokřejší, chce to správně namazat , teplota +4 st.😉
Hrubý Jeseník
Vloženo 20.2.2021 17:11
Dnes výborné svezení, start v Koutech od Pelikána, nová nádherná netknutá stopa směr Petrovka, těsně pod Petrovkou odbočka vpravo a odtud po Hladové cestě k dolní nádrži Dlouhé stráně. Dále přejezd cca 500 m kolejemi od aut k odbočce na Františkovu myslivnu a odtud začínala luxusní upravená dálnice k horní nádrži Dlouhé straně. Poté od přístřešku pod horní nádrží odbočka k horní stanici lanovky Kouty, zde možnost občerstvení. Sjezd po Uhlířské cestě vyhrnutý, hodně ledový, ale dalo se sjet (i když jsme tu jeli jediní...), odbočka k obrázku do půlky vyhrnutá, poté jen lidmi projetá stopa, sjízdné. Od obrázku dolů k areálu Kouty po sjezdovce, zčásti pěšky. U dolní stanice lanovky opět doprava a pod el. vedením tak půl napůl pěšky a na lyžích zpět k Pelikánovi. Krásné počasí, minimum lidí. Od Pelikána až k přístřešku pod Dlouhými stráněmi nás předjel jeden bruslař, my předjeli cca 5 lidí, jinak vůbec nikdo, poté kolem horní stanice lanovky hodně skialpinistů a pěších, běžkaři v minimálním počtu, dolů zase téměř nikdo. Paráda
Hrubý Jeseník
Vloženo 20.2.2021 11:24
Dnes rano 8:00-10:00, po loukach Tvrdkov pres Jasny vrch do Horniho mesta, Dobrecov, Dobrecovska hora a zpet pres Spicak do Tvrdkova. Parada! -2C, bezvetri, azuro. Tvrdy zmrzly snih, od Hornaku vyjeta stopa (tvrda, hluboka). Na brusleni krasne vedle stopy po tvrde louce. Nadhera. Kolem 9:30 to zacalo meknout, behem dne to bude maglajz.
Nízký Jeseník
Vloženo 19.2.2021 18:55
Kopřivná - Karlov, Moravice - Karlov, vodárna - Mravencovka - Nad Karlovem přes Klobouk - Nová ves přes Jelení - okruhy na stadionu- Mravencovka - Alfrédka - zpět přes Malý kotel, Mravencovku, Karlov na Kopřivnou. Počkali jsme si do půl jedné až projede rolba, takže celá trasa v čerstvě upravené stopě, jen teda úsek
přes Klobouk je projetý bez stopovače(viz foto). Čekal jsem led, tak jsem dal Swix KN 33, ale ten se dole vůbec nechytal, po přidání KN44 už lepší, ale zas nad 1000 m je normální sníh, tak to chvilkama trochu drhlo. V lesích dost špína, takže nejhezčí svezení na loukách v areálu v Nové vsi.
Hrubý Jeseník
Vloženo 19.2.2021 16:10
Páteřní komunikace na Mravencovku takřka beze stopy, přemrzlé, na bruslení vhodné, na klasiku ne. Boční trasa lesem a okruhy směr Vyhlídka nad Novou Vsí projeté čerstvě rolbou (několikrát jsem ji míjel), podmínky velmi dobré. Teplota -1, - +1*C.

(Odpověď na dotPáteřaz uživatele Yveta z 18.2.: Prosím o radu. Mám v plánu se synem (11let) v sobotu 20.2. trasu Nová Ves - Mravencovka. Jak vypadá stopa? Nejedete tam někdo v pátek že by jste mi dali info? Je už sníh rozbředlý? Ať to synovi nezprotivim...)
Hrubý Jeseník
Vloženo 19.2.2021 13:43
Po shlédnití předpovědi jsem se rozhodl ještě to jednou zkusit, a to tentokrát bruslením.

Vyjel jsem z Nových Dvorců na Dálov, pak směr Dětřichov a objel Kukaččí les. Sníh (co do výšky i konzistence) tak na hraně, ale krusta zatím držela a jelo to hezky.

Za Kukaččím lesem pole po obou stranách cesty. Zprava se nejprve opatrně dalo jet, pak kousek louky a hluboká oranice. Tu jsem objel zleva a kolem potůčku dojel do Horní Loděnice. Hned za mostkem vlevo na polní cestu a přes zavláčené pole na křižovatku Bruntál x Opava. Potud to šlo.

Za křižovatkou podél statkové cesty směr Petrovice ale bída. Málo sněhu, leze tráva a hroudy. Sjel jsem k lesu vlevo, a dál k lesíku u přejezdu a vrátil se na statkovou cestu. Odtud na Hraničné Petrovice ještě horší. Vpravo oranice, kde je víc hlíny, jak sněhu = nesjízdné, vlevo pole za zmrzla na hranici sjízdnosti pro otrlé. Přejezd z Ondrášova na Jívovou tudy už nedoporučuji. Já pokračoval na opačnou stranu. Kolem remízku ke statku v Loděnici sníh naštěstí byl,

Následně jsem to vzal od hřiště zadem kolem vrtulí. Sníh tu rychle mizel a taky měkl, tak jsem byl nucen přejít z bruslení na klasiku a využíval přitom zasněžených kolejí. Za lesáckou chatou slušná vrstva nafoukaného sněhu a vysněžené až k turistickému rozcestníku. Pak opět lesk a bída kurtizán. Částečně se dá využít statková cesta (šutry nelezou), zbytek pajdání mezi hroudami. Louky kolem Oldřichovského kopce o stupeň lepší. Nová terexovka odtátá, dá se příkopou, pak už dobré. Sjezd do Lipiny k chatám bez problému. Na Prabábě víc sněhu, jak na pláních nad Loděnicí, takže jsem sjel celou louku v pohodě a na půl cesty ke Třem dubům to zabalil.

Pokud přes noc trochu přimrzne a přes den bude podobně jak dnes, dalo by se i zítra. Chce to ale zvolit trošku jinou a kratší trasu nebo vyjet dřív. Dnes po desáté sníh už hodně mokrý, ačkoliv v jedenáct v Lipině ukazoval teploměr pouze půl stupně nad nulou.

Experimentální trasa zde: https://mapy.cz/s/logukotupo
Nízký Jeseník
Vloženo 19.2.2021 10:10
klasická hřebenová trasa ČH sedlo - Praděd, teplota v sedle +4. Dole v Koutech +5, sníh ještě na silnici u mostu byl. Parkoviště sedlo za 100, na rolbu z toho nejde nic. Vcelku dost lidí, parkoviště z poloviny plné, půl běžky půl pěšáci. Stopa po Švýcárnu, pak na Praděd zaváté ušlapané zbytky. Většinou jedna stopa, bruslit se vcelku dalo skoro po celé trase. Z Ovčárny na Praděd jako obvykle davy a udusaná pěší zóna. Tady nahoře je to ale stále pěkné svezení, dnes to bylo navíc s dopoledním Sluncem a výhledy.
foto viz. https://www.zonerama.com/esence77/Album/7034076
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.2.2021 21:00
Stará Ves -> Kamenná hora -> Výhledy: Pěkná stopa, sněhu zatím dost, navečer to přecházelo z mokrého do zmrzlého rychlého sněhu.
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.2.2021 20:18
Dnes Hraběšice Rabštejn, při odjezdu odpoledne hodně měkký mokrý sníh, teplo, moc to nejelo, nad Traťovkou k závoře už místy leze asfalt, od závory lepší. Vpodvečer na zpáteční cestě to pořádně zmrzlo, dost pod nulou. Jel jsem celé soupaž a šlo to dobře. Zítra možná poslední možnost v těch nižších polohách.
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.2.2021 19:09
Z Ovčarny na Praděd a zpět - pěkný sníh, ale prakticky bez stopy, navíc sjezd kvůli davům pěšáků o ničem, přes Vysokou holi na Jelení studánku sníh dost utlučený, stopy od lidí, hodně skluzné, takže sjezdy dost nepříjemné. Dolů na Alfrédku se to dá sjet, níž už kape voda ze stromů. Přes Malý kotel na Mravencovku nahoře vata, tak to brzdilo, s ubývající výškou přibývalo špíny ve stopě, přes Karlov kus s lyžema v rukách, dál na Kopřivnou už vyloženě klistrové podmínky se špínou ve stopě. Rolba 2 dny nejela a je to znát, chtělo by to úpravu.
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.2.2021 17:08
Taje, sníh ubývá. Původní záměr objet kolečko Malá Hvězda, Suchá Rudná, Pod Železným vrchem, Školka, Hvězda jsme museli přehodnotit. Lázeňská cesta super, ale výjezd na Malou Hvězdu kazily koleje aut i kamení uprostřed cesty. Hned po odbočení z Malé Hvězdy se skutr upravující stopu občas dostal až na podklad. Místo sjezdu na Suchou Rudnou volba vrabce v hrsti - po cyklostezce do zatáčky hvězdovské silnice a přes Školku do Studánky. Pro bruslaře nic moc, ale klasici si tam ještě den dva užijí.
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.2.2021 17:32
Ze Studánky po červené na Hvězdu, odsud na Školku, kde parkovalo vozidlo pro lesácké koně, kteří stahovali klády těsně před výjezdem na louku Pod Železným vrchem. Potkali jsme je cestou na Ranou. Ani moc škody nenapáchali, navíc chvíli po nás (16:00) trasu zas upravila rolba. Teplota mírně nad nulou, mrholilo, ale jelo se docela dobře.
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.2.2021 13:47
Prošlápli jsme okruh mezi Dálovským jezírkem, hřištěm a rybníkem. Sníh zmrzlý a na něm trochu čerstvého prašanu. U Jezírka mlha, že by se tu bál i Rákosníček. Drobné mrznoucí mrholení kolem jedenácté přešlo v husté sněžení. Nahoře se teplota držela pod nulou a jelo to parádně. V nižších polohách (Břízky, Prabába) sníh už vatovitý, ale i tak pěkné loučení s letošní "domácí" sezónou.
Nízký Jeseník
Vloženo 17.2.2021 8:24
Zbojnicky okruh.... dobrý základ od rolby lidma projeto jel jsem navečer super svezení
Králický Sněžník
Vloženo 16.2.2021 18:35
Dnes opět z Karlovy Studánky přes Malou Hvězdu, Ovčí vrch a Školku dolů. Praděd dnes v oblacích, ale stopy v dobrém stavu, na Lázeňské pro klasiky po obou stranách, na hřebeni jen jedna.
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.2.2021 18:19
Nové Dvorce

Zataženo, mlha, vítr. Stopy zapadamé dvěma cm sněhu a na většině míst zafoukané. V prašanu se ale jezdilo i tak pěkně. Zpět po Studené cestě plítká stopa na nerovném podkladu, jelo to ale vcelku dobře. Na pár místech lezou kameny. Louky u Břízek a přes Prabábu díky novému sněhu lepší, jak včera. Dnes ještě poctivý zimní den s teplotami pod nulou.
Nízký Jeseník
Vloženo 16.2.2021 9:45
Pro nedostatek času jsem v pondělí před západem sluncestihnul objet jen Lázeňskou cestu (upravena včera po poledni) a přes vyhlídku Nad Ludvíkovem k Malé Hvězdě (místy tam už rolba drhla podklad) a přes Ovčí vrch (starší úprava, ale postačující) po žluté značce dolů do Studánky. Konečně počasí umožňovalo z různých míst vyhlídky nejen na Praděd, viz fotky.
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.2.2021 9:01
Pohořany: rychlý tvrdý sníh, parádní svezení. Na většine trasy byla plytká stopa.
Nízký Jeseník
Vloženo 15.2.2021 21:45
Dnes ještě lepší, jak včera. Jel jsem až na Dálovský ledovec krajem kolem lesa k Březince. Vrcholová partie sfoukaná, jinak ale paráda, sněhu dost. Azuro a bezvětří. Ráno cca -12°C, pocitově lehce pod nulou. Od Modré studánky na Šternberk (po loukách) už celkem bída. Stopa rozšmatlaná, sníh v odpoledním slunci měkl (ač bylo pořád dost pod nulou) a objevují se hroudy a tráva. V Nové zatáčce jsem nakoukl kousek do lesa. Stopa je tu plítká a nerovná, ale tvrdá a vymrzlá - dobré na soupaž. Kolem Lipinské křižovatky a přes Prabábu stopa drnovka. Po víkendu asi vše zmizí.
Nízký Jeseník
Vloženo 15.2.2021 21:34
Nová Ves - Mravencovka - Alfrédka - Pod Zelenými kameny.Dnes stopa nebyla všude pěkná.Často jehličí a malé větvičky.Trochu to drhlo.
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.2.2021 15:52
Z Hynčic přes Návrší a dále k Ludmile a na Králický Sněžník. KS je srdcovka, ale nic se nezměnilo oproti předešlým letům (dále v textu) a tak to byla víceméně každoroční "povinnost". Z Hynčic po Návrší pěkně upraveno, vypadalo to, že jsme šli jedni z prvních. Od Návrší ale začalo to, co je pro KS typické a běžkařovi radost nepřinese . Z nějakého důvodu je KS choďák a s ohledem na nedělní exklusivní počasí tam bylo lidí více než obvykle. Od Návrší cesta k Ludmile již solidně rozrytá, co mne překvapilo, že i dost skialpinistů neslo skialpy na zádech. To k tomu patří, jít pěšky po vysněžené cestě a lyže si nést? Od Ludmily pak už jen rozdupaný chodník a dokonce i ty alternativní vyjeté stopy kolem chodníku byly produpané. Když to odhadnu, tak jsem tam a zpět potkal na stovku pěších, dobře padesátku na skialpech a do 10 běžkařů. No a korunu tomu nasadil "fotograf", co fotil svou mámu, přitom stál ve vyfrézované stopě a nevěděl o světě. Když jsem na něj z asi 20 metrů zavolal "pozor", tak se docela sprostě rozkřikoval, že pozor mám dávat já a vztekle dupal ve stopě.
Tož tak, omlouvám se ale nedalo mi to. takže KS doporučuji v týdnu a ideálně brzy ráno.
Králický Sněžník
Vloženo 14.2.2021 21:41
Trasa Moravský Beroun- Hraničné Petrovice- Jívova-Pohořany-Svatý Kopeček byla dnes i včera sjízdná. Opatrně v úseku sjezdu z Pohořan. Ke konci doporučuji jet k Radíkovské věži a poté uhnout na Kopeček k zoo. Na cestě leží sníh, tak se dá dojet bruslením až k zoo. Otevřená okna s občerstvením na Jívové Masné Krámy, Střelnice, Pohořany i Kopeček. Vidím to ,podle předpovědi, že se bude dát celá trasa zopakovat do středy 17.2.2021.
Nízký Jeseník
Vloženo 14.2.2021 21:10
Nádherné počasí vybízelo k delšímu výletu. Vyjel jsem na Hvězdu a po Kapitánské, Jelení a Kmínkové cestě jsem dobruslil na rozc. Pod Vápennou. Upraveno rolbou včera odpoledne, a přestože už moc nesněžilo, sjezd od vršku sjezdovky Kopřivná byl pěkně zafoukaný. Pokračoval jsem do Karlova, silnice od Garáže byla poštěrkovaná. Částečně jsem to objel po paralelní cestě s minimem sněhu, ale urval jsem na ní hrot hůlky. Od Vodárny už se dalo jet bez problémů přes Mravencovku, Malý kotel k občerstvení na Alfrédce.
Omylem jsem na Mravencovku dojel trochu netradičně po červené Pod Ostružnou, Kutiště a Štěrkovec. Dalo se.
Na bus v M. Morávce U Rychty jsem sjel po ráno čerstvě urolbované trase po jižní straně Klobouku, přes Karlovo náměstí s dojezdem po zelené lyžařské značce přes čerstvě upravené sjezdovky. Nádhera.
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.2.2021 20:18
Ještě pár ilustračních fotek z dnešního běžkování u Dálova.
Nízký Jeseník
Vloženo 14.2.2021 18:09
Trasa z Přemyslovského sedla okolo Ucháče, projeto běžkaři, dostatek sněhu, nepřelidněno, pohoda
Nízký Jeseník
Vloženo 14.2.2021 17:41
Jívová- celá oblast dobře sjízdná, asi 3 cm jiskřivého prašanu na ledovém podkladě, nejlépe se jede volným
terénem, max počasí ,jasno jen lehce vane východ, najeté stopy docela rychlé.
Nízký Jeseník
Vloženo 14.2.2021 15:05
Nejblíže to máte na Novou Ves. Zde bývají najety okruhy v lese i na loukách (pěkný přírodní stadionek) a pak se upravuje z Nové Vsi na Mravencovku. Je to oblíbená trasa v mírném terénu. Zpět to lze vzít nad Karlovem přes Jelení. Trasy z Mravencovky jinak dál pokračují na Alfrédku, což je do kopce, pak přijde pěkné svezení po rovině směr Zelené kameny nebo okruh Ostružná.

Další možností je zajet na Hvězdu a vydat se po Lázeňské cestě na Malou hvězdu a Anenský vrch nebo na opačnou stranu a podívat se do Rýmařova popř Staré Vsi, kde jsou pěkné trasy směr Kamenná hora, Horní Město nebo kolem Ptáčníka na Žďárský potok a Skřítek. Tady doporučuji vyhnout se jindy vděčnému úseku od Škaredé jedle na Žlutý potok, kde je nyní cesta proplužena.

(Odpověď na dotaz uživatele Jirka z 13.2.: Dobrý večer,
Chci se zeptat jestli mate nějaké doporučení pro začínající běžkaře, kam vyrazit. Příští víkend se chystáme na chatu do Dolní Moravice a nevíme kam vyrazit... popřípadě jestli dáte nějaké rady a tipy. Dekuji za odpověď.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.2.2021 14:39
Nové Dvorce - Dálov

Včera připadly asi 2 cm sněhu a navrch námraza, což stačilo na to, aby se stav stop zlepšil o 100%. Sníh pokryl krustu, led a nerovnosti, dala se vytlačit i mělčí stopa akorát se rychleji rozšmatle. Tam, kde je oranice, stále lezou hroudy a kameny. Nejhorší je to mezi Jezírkem a vysílačem. Louky v pohodě. Pěkná stopa se podařila od hřiště k rybníku a dál ke Dvorcům. Páteřní cesta od posedu k Modré studánce projeta traktorem, stopa mělčí rozmydlená, ale celkem rychlá.
V Nové zatáčce stálo 8 aut, nějak zvlášť super mi to tam ale nepřišlo. Jinak jsem potkal asi 10 běžkařů, vesměs až po jedenácté hodině. Jezdil jsem jen na loukách.
Pokud jde o počasí, tak dnes asi nejhezčí zimní den z letošního roku.
Nízký Jeseník
Vloženo 15.2.2021 11:15
Nová Ves - Mravencovka a zpět, sobota i neděle, lidi moc nebylo, stopy krásné upravované, rolby projížděly kolem. V neděli nepříjemný střet s rolbařem, který nepochopil, že nejsem schopná během dvou vteřin skočit daleko z cesty do závěje 😁 Počasí v neděli luxusní, parkoviště ještě v 10.00 poloplné.
Hrubý Jeseník
Vloženo 13.2.2021 23:11
Vybruslil jsem z Karlovy Studánky na Lázeňskou cestu. Stopa tam byla zasněžená, ale na prašanu se dalo pomalu ale jistě sklouznout. Z Malé Hvězdy jsem pokračoval na Suchou Rudnou, rolbování tam přerušily popadané stromy. Sundat lyže a přeskákat :-). Následovala odměna - manšestr na Peryho okruzích. Objel jsem vše, krásné bruslení, výhledy... Z křižovatky Podlesí jsem přejel na rozc. Pod Železným vrchem a následoval bruslařský orgasmus až k rozc. U školky. Poté zápas s kolejema od aut až na Hvězdu a pohodový sjezd dolů do Studánky. Přestalo sněžit, zítra bude super jízda :-)
Hrubý Jeseník
Vloženo 13.2.2021 13:05
Žďárský potok -> Skřítek: podél potoka vyhrnuté lesáky, stopa se tam nedá udělat, na bruslení dobré.
Skřítek - zelený a červený okruh: ráno byla stopa zapadaná čerstvým sněhem, tak to moc nejelo, ale lidí přibývalo, tak se to určitě zlepšilo.
Podél Splavského potoka na Zelené kameny, Alfrédka: přede mnou jela rolba, ale díky prašanu to i tak bylo měkčí a dále to zapadávalo.
Alfrédka -> Stará Ves: nebylo projeto, jelo to dost pomalu. Ale jízda prašanem byla super:-)
Zima nebyla tak hrozná, na Alfrédce -9°, dole -5°. Po ránu začalo sněžit, ale tak snesitelně.
Hrubý Jeseník
Vloženo 13.2.2021 6:36
(Odpověď na dotaz uživatele JirkaH z 11.2.: Přeji pěkný den. Má někdo informaci zda lze z Hrubé Vody na Svatý Kopeček (nebo někde kolem Domašova). Díky moc.)
Ahoj, to by mě taky moc zajímalo, budem to muset vyzkoušet. Vlakem do Jivové a potom někam nahoru?
Nízký Jeseník
Vloženo 13.2.2021 21:33
Krásná projížďka..... Začátek točna busu Horní Guntramovice, dále směr Zlatá lípa, kaplička, větrné elektrárny, ve stopě na Dvorce, zpět podél silnice na točnu...... děkujeme rolbaři....
Nízký Jeseník
Vloženo 13.2.2021 7:37
Vyrazili jsme do Jívové. zmrzlý zledovatělý sníh, a na louce už pod lyžemi šouraly kamínky a hlína. Zima a ostrý větřík. tak jsme to vzdali a jeli domů.
Nízký Jeseník
Vloženo 12.2.2021 22:00
Dnes po obědě ze Staré Vsi na Žďárský potok, Zelené kameny, Alfrédku, Novou Ves a zpět do Staré Vsi.

Ráno a vlastně celý den poměrně větrno a mrazivo (od -8 po -12°C na Alfrédce). Kolem druhé pak i kratší sněhové přeháňky.

Ze Staré Vsi místy zafoukané, dále ze Žďárského potoka na Žlutý potok vzdálenější levou variantou blíže silnici 11. Ačkoliv po celé délce koleje od aut, stopu to téměř nepoškodilo, byla v pěkném stavu.

Od Žlutého potoka projeto dnes ráno rolbou. Stopa jako nová už ale nevypadala, jelikož si ji pro sebe zabralo několik bruslařů, kterým nestačí skoro 2 m pás vedle. Jinak se mi moc nepodařilo na kopec namazat. V30 nedržel a měkčí taky ne, takže dřina rukama :-). Na rovině to jelo solidně byť sníh pomalejší.

Na Mravencovku kolem Malého kotle to moc nejelo, z Mravencovky na Novou Ves po lyžařské paráda. Pocitově nejlepší skluz i odraz dneska.

Na stadionku, v lese i na loukách krásné nové stopy, lidí jako i jinde málo. Nakonec jsem to vzal po loukách freeride na Starou Ves a naprostá paráda. Louky zcela rovné bez zámětů, na firnu do deseti cm prašanu, takže se dala vytlačit stopa srovnatelná se strojovou. Bez nějakého většího úsilí jsem sjel do Staré Vsi a lyže sundával až před školou.
Hrubý Jeseník
Vloženo 12.2.2021 21:32
Dnes jsem kroužíl po stopách na Ovčím vrchu. Lázeňskou cestu od Hvězdy upravenou rolbou pokrylo několik cm prašanu. Klasickou stopu někteří lidé udržovali projetím, jiní ji podupali. Bruslit šlo poměrně dobře, nicméně žádný let nehrozil, ani sjezdy ve stopě moc rychlé nebyly. Ale stejně - projetí v téměř pohádkové atmosféře. Až na úsek po silnici od školky na Hvězdu. Ten dnes projela rolba, ale chvíli nato tam projela asi vejtřaska. A těsně před Hvězdou mne málem přejela škoda s náhonem 4 kol, řidič si nejspíš krátil cestu do Suché Rudné. Teď večer to tam dle serveru Bile stopy rolba opet upravuje, projela i hreben a usek k Luvikovu.
Hrubý Jeseník
Vloženo 12.2.2021 9:45
Stopy tam bývají parádní, ale zdá se podle bílých stop, že už týden neupravili. Chce to prostě sledovat bilestopy, tam bude úprava vidět. Jinak rolbař z Čhs sliboval, že by dnes projel hladovou cestu od Petrovky k dolní nádrži a možná i nahoru - mrkni na jejich profil na fb.
(Odpověď na dotaz uživatele Jirka z 12.2.: Ahoj, neví někdo, jak vypadí stopy kolem horní nádrže Dlouhé Stráně? A jestli se dá na běžkách vyjet k horní nádrži z Koutů n. Desnou?)
Hrubý Jeseník
Vloženo 12.2.2021 13:35
Jezdím na horu skoro každý den (naposledy včera) obyčejným osobákem, bez řetězů a neměl jsem problém. Jezdí se jako každý rok, když nasněží, na posypané sněhové pokrývce. Dojet se dá až ke stadionku. Jen se člověk nesmí do toho kopce zastavit a z kopce se vyplatí brzdit motorem ;). Tratě jsou upravené i v lese, sníh je rychlý, takže pohádka.

(Odpověď na dotaz uživatele Eva z 10.2.: Chtěla bych se zeptat, jak vypadá momentálně silnice v Nové Vsi? Tam na vrchu, pod parkovištěm? Máme rozbité auto 4x4 a musíme jet záložním a já mám trochu obavy, jak po všem tom sněžení a ledovatění ten úsek vypadá... Děkuju !)
Hrubý Jeseník
Vloženo 12.2.2021 8:57
Žďárský potok -> Žlutý potok: dnes byla stopa (sice jen od skútru) přes velkou zatáčku na I/11. Konečně jsem ji zkusil - a moc pěkné.
Žlutý potok -> Zelené kameny: ve stopě 2 cm prašanu, stoupalo to pěkně
Zelené kameny -> Alfrédka: stopa zcela zavátá
Alfrédka -> Mravencovka -> Malý kotel -> Alfrédka: v lese 2 cm prašanu ve stopě, mimo les stopa zavátá
Alfrédka -> Stará Ves: opět prašan, takže sjezd pomalý. Po 3 km prohrnuté od lesáků, ale dalo se jet
Ptačák: stopa prošláplá od běžkařů: super
Stará Ves -> Nové Pole -> Kamenná hora -> Výhledy -> Stará Ves: v lese super, mimo les místy zaváté.
Mazal jsem zelený a na to trocha modrého a drželo to pěkně.
Hrubý Jeseník
Vloženo 11.2.2021 20:35
Dnes dopoledne 9:00-11:00, Horni Mesto-Dobrecovska hora-Kamenna hora-Pod Vyhledy a zpet. Zima -10C a silnejsi vitr s jemnym snezenim, zadna strojova stopa. Misto toho projizdeni nove stopy na zmrzlem podkladu s 1-3cm premrzleho prasanu. Nikde nikdo. Zima jak cyp, ale krasna zima :)
Nízký Jeseník
Vloženo 11.2.2021 19:26
Tak jsem byl prubnout to naše ledové království.
Vyrážel jsem z Lipiny od hřbitova. Krajem podél plotu to jde přepajdat na křižovatku. Louka je jinak zledovatělá a skoro bez sněhu. Další plán byl jet kolem Kukačky, ale silnice je vyplužená a posypaná až ke krajnici, tak jsem to vzal nahoru kolem Břízek. Po hranu jen tráva a led, dál už byl i sníh. Propojovací chodníček do Nové zatáčky paradoxně průjezdný. Dál po Studené cestě k Modré studánce mělká stopa v rámci podmínek. Alespoň tu byl sníh a občas se dalo i hezky sklouznout. Je nutné ale překonat 4 nebo 5 kratších zledovatělých úseků. Páteřní cesta od Studánky k posedu vypadala sjízdně, já to vzal ale kolem lesa, kde se střídaly plotny se sněhovými úseky. U průchozího remízku jsem jel směrem k rybníku a kolem dalšího remízku k Novým Dvorcům a zpět k průchozímu remízku. Tady to celkem šlo, tak jsem to dal ještě dvakrát. Pak jsem pokračoval kolem lesa. K modré TZ jakž takž, dál bída - málo sněhu, lezou hroudy. Za rohem lesa překvapivě dobré, louka od posedu k Nové zatáčce naopak špatná, ledovatá skoro bez sněhu. Kolem Břízek tentokrát druhou stranou blíže silnici, ale moc jsem si nepomohl. Klesání na křižovatku ve znamení hledání alespoň trochy sněhu mezi trávou ledem a hroudami - jen pro otrlé. Ke hřbitovu kolem plotu a přes Prabábu krajem lesa. Docela bída, ale dojel jsem až k vysílači. Ještě jsem zkusil pokračovat ke Třem dubům, ale v polovině to zabalil - lezlo kamení.

Celkově tedy nic extra, ale vzhledem k tomu, že jsem podobný stav čekal, mi to až tak hrozné nepřišlo. Prostě taková běžkařská turistika na čerstvém vzduchu. Mám obavu, že lepší to tuto zimu už nebude.
Nízký Jeseník
Vloženo 11.2.2021 12:29
Guntramovice, právě čerstvě upraveno, ale fučí, tak budou stopy zas hned zaváté. Stopy jsou dělané válcem za traktorem, na klasiku nic moc, takové nepravidelné, ale pás na bruslení vypadá dobře.
Nízký Jeseník
Vloženo 11.2.2021 10:05
Skřítek - Hvězda - Rabštejn a zpět po zeleném okruhu. Rychlé svezení po parádní stopě, -6. Okna Rabštejn a Skřítek v provozu.
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.2.2021 20:34
Tak v předchozím příspěvku Matěj píše, že jo a tady: http://www.skiguntramovice.cz/aktualita/20/ píšou totéž, tak proč ne?...Zítra tama pojedu okolo, tak to zkusím.
(Odpověď na dotaz uživatele Ilona z 10.2.: Ty Guntramovice nejsou na stopě označeny jako upravené, tak se tam opravdu dá?)
Nízký Jeseník
Vloženo 10.2.2021 19:46
Rolba od Karlova navštívila Hvězdu naposledy 8.2., prašan ze včerejška asi sfoukal vítr a obnažil starý manšestr. Pár cm dnes napadlého čerstvého sněhu brzdilo bruslení natolik, že bylo rychlejší jet do kopce v klasické stopě. Normálně jsem se odrážel jakoby na mikrokontakt. A stejně jako včera ve vyšších partiích lyže přestaly drhnout a pěkně jsem se sklouznul.
Po cestě jsem navštívil ledový bar na vrchu sjezdovky Kopřivná, mají tam ledový pult i ledové sochy (viz fotky v příloze).
Ještě jsem se pomotal na stopách křížících sjezdovku a sjel dolů na bus.
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.2.2021 12:48
Vhodná je třeba Lázeňská cesta (modrá TZ) z Hvězdy na Malou Hvězdu. Stopa začíná hned za silnicí naproti parkoviště na Hvězdě. Je to rovina. Případně můžete zkusit dojet až na Anenský vrch. To už je trochu kopcovitější. Sledujte https://bilestopy.cz/map/area/jeseniky/ případně http://www.peras-ski.cz/ a https://lbt-v-okoli-vrbna-pod-pradedem.webnode.cz/ . Rolba tam projela tuším v pondělí a zdá se, že z Rudné protahují i dnes.

(Odpověď na dotaz uživatele Markéta z 10.2.: Dobrý den, prosím o tip na nenáročnou procházku na běžkách v okolí Karlovic, Karlovy Studánky, Vrbna pod Pradědem. Nejlépe zpět k výchozímu bodu (automobil).)
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.2.2021 10:07
(odpoledne) Velké Vrbno - (přes Milíře) Paprsek - Velký Schengen
Sněhu dostatek, zimní pohádka. Na skate měkčí podklad se 2-5cm nového sněhu, místy docela makačka, moc to neodjíždělo. Na polské straně čerstvěji projeté, ale i tak se to trochu bořilo. Stopa na klasiku strojově upravená všude.
Rychlebské hory
Vloženo 10.2.2021 9:26
Ovčárna - Praděd: měkký bořivý sníh po celé šířce rozšlapaný pěšími, hotový tankodrom.
Praděd - Švýcárna: měkký sníh, stopa udělaná skútrem.
Švýcárna - Kouty: parádní stopa udělaná rolbou.
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.2.2021 20:35
Dnes upravené stopy Budišov nad Budišovkou Guntramovice
Nízký Jeseník
Vloženo 9.2.2021 19:35
Podle SKI Karlov v tomto úseku probíhá těžba, tak to bude nejspíš důvod toho přerušení. Jak to vypadá v reálu ale netuším.

(Odpověď na dotaz uživatele Radka z 9.2.: Ahoj, neví někdo, jak to vypadá na trase z Malé Morávky na Hvězdu od rozcestníku Ranná až Pod železným vrchem? Projetá stopa je v tom úseku přerušena.
Díky za odpověď R.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.2.2021 19:33
Stará Ves - Výhledy - Kamenná hora - Janovický les - Stará Ves + kolečka na Výhledech a pod Kamennou horou

Trasa upravena rolbou včera, na ní cca 4 cm prašanu a vespod slušná vrstva firnu. Na otevřených místech zaváté, zafoukávalo se i během dne. Na Výhledy jsme šlapali první, dál pak potkávali projíždějící běžkaře, takže stopa se průběžně udržuje. Sněhu překvapivě dost, nahoře (Výhledy, Kamenná hora) odhadem čtvrt metru. Pouze přes Janovický les sněhu málo a pod ním led. Rolba to pouze utáhla a bylo to rozšmajdané a rozježděné. Šutry nebo hlína ale nelezou. Zbylá část trasy OK. Sníh tupější, pomalý, sjezdy bezpečné. Do kopce to drželo dobře na modrý extra.
Parádní zimní atmosféra a pěkná lyžovačka.

Ještě jak tu byly zmiňovány ty Guntramovice, tak mají z dneška novou aktualizaci: http://www.skiguntramovice.cz/aktualita/20/
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.2.2021 19:14
Z Karlovy Studánky prašanem na Hvězdu, pak po Kapitánské cestě do zazvonění budíku nařizujícímu návrat na večeři. Včerejší rolbování zasypal sníh, ale až k první odbočce Jelení cesty to uválcovali skialpinisté a i dál se po prašánku dobře bruslilo. Stopa na klasiku vypadala jako nová.
Přikládám dvě fotky z výjezdu od parkoviště.
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.2.2021 15:33
Trasa Pohořany - Jívová bez problémů. Pastviny směr střelnice - Jívová sjízdné, i když to na první pohled nevypadá. Vykukuje tráva, ale jelo to super.
Nízký Jeseník
Vloženo 8.2.2021 21:43
Dnes upravená magistrála z Ovčárny po 15:00 rozorána pěšáky. Naštěstí až na dva mířili všichni na Praděd, na Švýcárnu už to šlo. Vrátil jsem se na okruhy u Kurzovky, též dnes urolbované. Kroužilo tam jen pár běžkařů, manšestr už stihnul vymrznout, v zadních partiích jsem ho ojel jako první. Vydržel jsem tam téměř až do tmy. Počasí nádherné, viz fotky zpod Pradědu.
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.2.2021 20:59
Ivono, byl jsem se dnes proběhnout nad Lipinu, Těšíkov a na běžky to není. V noci spíš padal zmrzlý déšť a ta trocha sněhu, co spadla k ránu je sfoukaná. Na povrchu je slabá ledovo-firnová krusta a na ní poprašek prachového sněhu. Hřeben MB - Petrovice - Jívová bude to samé. Sníh je jen kolem lesa a remízků. Jako základ to bude dobré, ale chtělo by to navrch alespoň 5 cm. V lese sněhu o něco víc, ale i tak bída.
(Odpověď na dotaz uživatele Ivona z 8.2.: Ahoj,
nevíte někdo,prosím, jak vypadá trasa Domašov nad Bystřicí-Jívová-Pohorany-Sv.Kopeček?Díky za info.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.2.2021 20:15
Nová Ves -Mravencovka -Alfrédka- rozcestí Pod Josefínkou - a zpět: super. Mrazivo cca -7, bezvětří, polojasno, nový prašan zhruba 5cm, stopa po Mravencovku starší, ale dobře sjízdná, na Alfredku a ve směru na Skřítek čerstvě projetá. Parkoviště u rozhledny v Nové Vsi celkem prázdné, poplatek 60,- Kč. Výdajové okénko restaurace Na Vyhlídce uzavřené.
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.2.2021 19:47
Na svých stránkách mají info z 6.2., že jsou tratě nesjízdné. Otevřená prostranství budou pravděpodobně sfoukaná.
(Odpověď na dotaz uživatele Ika z 8.2.: Zdar
Nevíte zdali je upravena stopa u areálu v Budisove-Guntramovicich? Dik)
Nízký Jeseník
Vloženo 8.2.2021 18:29
Projel jsem a částečně prošlápl značenou trasu Jeskyně Na Pomezí - Smrčník - Pod Kopřivným - Dlouhá dolina - Luční vrch a odtud už dolů po krásné čerstvě upravené trase do Horní Lipové na nádraží. Asi 10 cm nového sněhu, první část je malebná a vhodná pro zimní turisty na běžkách, pro sportovce spíš ne. Potkal jsem asi dva lidi.
Rychlebské hory
Vloženo 8.2.2021 18:13
Dneska Paprsek, ráno cca v 9:30 z parkoviště ve Velkém Vrbně přes Milíře nahoru, pak Pralinka a Pohádka přes Smrk. Ideální podmínky na klasiku, připadlo cca 10 cm sněhu, který překryl ledovku. Krásně vyřízlá stopa. Střed na bruslení - trochu měkčí podklad. Zpátky přes Ostružnou do Starého Města. Od Císařské boudy k rozcestníku u Ostružné jen prošlápnuté od lidí, ale super, dalo se. Pak projeto rolbou až do StM, tvrdý vymrzlý podklad. Perfektní bežkování.
Rychlebské hory
Vloženo 8.2.2021 19:30
Dobrý den, neví prosím někdo z Vás, kteří na Paprsek zavítají častěji, zde je někde webová stránka, kde by sa dala najít detailnější mapa polské části upravovných tras? Na mapy.cz není rozhodně všechno, před 14 dny jsem jsel polskem směrem na Wielkie Rodrože a potom podél Bielavky... vše urolbované, ale na našich mapách je jen obyčejná cesta. Pokud někdo zná polskou stránku s trasou rolby, prosím sdílněte ji !
Jinak včera krásné lyžování Paprsek, kunčický hřbet, dolů k Bielawce do Bielic, nahoru na Smrk, (Horní bar, Ramzová, Petříkov), Paprsek - nádherná lyžovačka, škoda, že na úseku v závorce byla rolba již před dlouhou dobou....
Rychlebské hory
Vloženo 8.2.2021 17:55
V neděli v poledne jsme jeli ze Ždárského Potoka od sjezdovky na Alfrédku, bruslením. Prvních 2,5km od posledních domů neupraveno, podklad led, na tom 5cm sněhu, dalo se na tom jet, dobře skluzné i když rozbité. Posledních 3,5km na Alfrédku upraveno rolbou - nádhera!, prázdno - stopa vpravo a široký pás - téměř neprojeto, středně tvrdé, s přibývající výškou horší skluz (starý firn promíchaný s prašanem). Nahoru hodina, dolů 12 minut.
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.2.2021 8:54
Ta taška Havířovská 10 v přístřešku visela ještě v 11h.Víc neporadím bohužel.
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.2.2021 7:49
Před setměním jsem vystromečkoval stoupání od lázní Karlova Studánka na modrou značku (Lázeňská). Led pokrytý 2-3 cm sněhu, vyčnívající šutry a kořeny mi naznačily, že dolů půjdu pěšky. Stihnul jsem jen okruh po žluté přes Ovčí vrch (stopy upravené skutrem, asi jako na lyžařský OB) a setmělo se. Při sestupu s čelovkou jsem několikrát hodil záda, přes noc ale napadlo spousta sněhu.
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.2.2021 19:45
Zdravím. Nějaký LUMP mi šlohnul tašku Havířovská 10. s termoskou a svačinou, kterou jsem nechal v přístřešku Pod Zelenými kameny. Bouchal jsem tam virtuální Jiz50 a měl jsem to připravené jako občerstvovací stanici. Nevěřím, že to byl skalní běžkař. Mám podezření, že to musel být převlečený snowborďák nebo sjezdař. Už aby zprovoznili vleky a ve stopách byli jen slušní sportovci. Hřeje mě pocit, že ten lump musel být tak vyčerpaný a žíznivý, že jsem mu tím zachránil život. Příští víkend tam jedu znova, tak mi to tam prosím nechej, čaj oslaď medem a na svačinu nejsem vybíravý, ale s tlačenkou mě moc nepotěšíš. Skol. Roman 8)
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.2.2021 19:20
Dnes odpoledne pěšky.

Lesní cesty nad Šternberkem (Zámecká, Kukaččí, Prabába) posypané 1-3 cm sněhu, místy sfoukané na led. Hodně nečistot (obaly od bukvic, drobné větvičky). Mezi Lipinskou křižovatkou a hřbitovem silný vichr, že byl problém vůbec jít. Všechen sníh je smetený, louky jsou holé. Pokud nenapadne tak 10cm a nepřestane foukat, nemá smysl o běžkování vůbec uvažovat.
Nízký Jeseník
Vloženo 7.2.2021 11:04
Skatem z parkoviště pod Petříkovem: Smrk - Travná hora - Trkač - Na Bahnem - Bielice - Pod Orlíkem - Przełęcz Dział - Bielice - Kunčický Hřbet sedlo - Jivina - Paprsek - V Mokřinách - Medvědí Bouda - Paprsek - Velké Vrbno - Milíře - Petříkov. Češi upravili v pátek, takže byly trasy trochu rozbitější a po noci na nich leželo i pár cm sněhu, Poláci upravili v sobotu ráno, takže luxusní kobereček, děkuji. Zdržel jsem se tam nakonec dýl, na západ od Bielice je několik desítek kilometrů tras, co nejsou na mapy.cz, stojí za projetí. Dole u Bielice místy jen ledová krusta, na dvou místech pár kamínků, po stávajících sněženích už to ale bude minulostí. Jinak parádní svezení. Akorát odpoledne byly strmé svahy vyplužené na led a do kopce se hodně špatně bruslilo, místy jsem musel stromečkovat, což už jsem dlouho nedělal. :-) Úprava v sobotu ráno by tomu prospěla. Kolem Paprsku davy, jinde lidí snesitelně, u Petříkova málo.
Rychlebské hory
Vloženo 7.2.2021 10:07
Z Hvězdy po Kapitánské, Jelení a Kmínkové cestě k lanovce Kopřivné. Dál pod Vápennou, k hornímu konci Karlova, po úbočí Kloubouku (přes sjezdovky), dál nad Karlov a nad sjezdovkami v podstatě až dolů k Rychtě v Malé Morávce. Po oblevě tvrdý podklad, ale naštěstí připadla vrstva 2–3 cm, která nejhorší skryla. Na Kopřivné ledové sochy s barem, okénko jsme navštívili hned na Hvězdě, na konci na Kovárně v MM. Až na drobné komplikace se místy zledovatělými úseky velmi v pohodě, celý den mírné sněžení a v podstatě velmi málo lidí.
Hrubý Jeseník
Vloženo 6.2.2021 23:40
Zbojnický okruh od vrchní závory překvapivě pěkný svezení, sice neupraveno ale vzhledem k upravě asi ve středu nebo čtvrtek a pár centimetrum novýho sněhu to bylo dobrý, čím výše tím lépe, sníh trochu lepivý a umydlený, ale jinak nádhera...prostě jsou to hory no...:-)
Králický Sněžník
Vloženo 6.2.2021 21:59
Dnes kolem Paprsku nezvykle malo lidi, Levé udoli a magistrála krasne na skate, stopa vymrzla, okruh Pralinka moc pekny, sem tam větvičky po středečním dešti. Trasa Ramzova - H. Lipová - Smrk - sice ráno protažena, ale odpoledne už zasnezena a stred hodně rozslapany (nad H. Lipovou), z Ramzove do H. Lipové malo snehu, sem tam kamínky a většinou bez stopy, jen uhrazené rolbou.
Rychlebské hory
Vloženo 6.2.2021 20:41
Zkusili jsme start ze St.M. směr Větrov, dál Paprsek - Palaš - po hranici směr Polská hora - Medvědí bouda - Kladské sedlo - Návrší - nad Hynčicemi - Štvanice - St.M. ...a nebyl to dobrý nápad. Bile stopy hlásí, že to rolba včera celé projela, ale až na Starý kopec bez stopovače, takže zmrzlé stopy po pásech a na tom trocha nového sněhu- dole se lipl, nahoře už spíš prašan. Kolem Větrova fučelo, od sedla už novější úprava, tak fajn, i když sjezd z paprsku je dost vyplužený, tak tam má dost lidí problémy. U chaty fronta, tak nemá smysl se zdržovat. Po hranici standard - konečně ksem se svezl, sjezd k Medvědí boudě bezpečný. Přes Kladské sedlo je to takové turistické běžkování beskydského typu, chce to víc čerstvého sněhu. Kolem Návrší už zas hezké svezení, které končí u sjezdovky nad Hynčicemi. Dál kolem Štvanice už bez stopy, od 700 m níž to bylo spíš o skluznici, poslední 3 km do St.M. s lyžema na ramenou. Prostě nevěřte vždy tomu, že kudy jela rolba, tam je upraveno.
Králický Sněžník
Vloženo 6.2.2021 19:37
Dnes v podvečer ČHS - Vřesovka - okruhem Šindelná zpět na sedlo - Petrovka - ČHS. Na Vřesovou stopy zafoukané, podklad tvrdý, místy led, jasná převaha pěších a skialpinistů nad běžkaři, hodně foukalo, šlo to, ale nic moc. Na druhou stranu směr Švýcárna lepší, taky trochu zafoukané, ale po další úpravě by to mohlo být dobré. Na otevřených místech opravdu dost foukalo. Celou dobu lehce sněžilo, při příjezdu -6, při odjezdu o dost chladněji.
Hrubý Jeseník
Vloženo 6.2.2021 12:46
Nová Ves - Mravencovka - Alfrédka - Zelené kameny: projeto rolbou, stopa pěkná. Rolba nadrtila zmrzlý sníh, na kterém bylo cca 3 cm prašanu. Stopa je rychlá, mimo stopu naopak pomalejší. Jak se mísí ten ledový a nový sníh, tak na to těžko namazat.
Zelené kameny - Jelení studánka - Alfrédka: na hřebeni ledovka překrytá prašanem, jelo to pěkně, i z kopce se dá bezpečně.
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.2.2021 19:31
Zpětné doplnění běžko-deníčku:
30.leden: Areál Muna Mikulovice: páteřní silnice zpluhované a pak i prosolené, ale vedlejší komunikace s 10cm sněhu, dala se tam vyjezdit stopa. Pak směr Mikulovice hřbitov, na poli lezla ven tráva a hroudy.
31.leden: Rejvíz - zaparkováno u bufetu s okýnkem. Červený okruz směr Starý rejvíz - pěkná stopa vyježděná od lidí, ale pak v lese větvičky a šišky, obráceno. Okruh dobrý, ale v tom lese nijak zvlášť, drhlo to.
Rychlebské hory
Vloženo 5.2.2021 7:43
Skřítek - Alfrédka - Malý kotel.
Teplota 3°C, nahoře kole 1°, sníh mokrý, převážně hrubozrnný, mazání kombinace klistrů, celkem držela, hořší bylo odpichování, hůlky mhohdy zajely i půl metru. Sníh čistý, jen dole pod stromy, už se objevuje svinstvo.
Pak ještě kontrola okruhu závora - relativně dobrý až na lesní úseky.
Dá se očekávat, že v pátek z toho bude pěkná klouzačka.
Hrubý Jeseník
Vloženo 4.2.2021 17:16
Dnes jsem jel Skřítek-Rabštejn, zpět a po zeleném okruhu. Mokrý těžký sníh, spousta jehličí, místy vodnatý sníh. Ale jet se dalo.
(Odpověď na dotaz uživatele Tomas z 4.2.: Nevi nekdo, jak vypadaji aktualne bezkarske stopy v okoli Skritku a smerem na Rabstejn? Je po otepleni a desti dost snehu? Nejsou stopy namrzle? Dekuji.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 5.2.2021 12:28
Jen pro ujasnění. Paprsek jistě na udržbu běžeckých tratí dostavá dotaci od Olomouckého kraje, takže z naších daní. Přispěvky od bežkařů je vyjádření spokojenosti a bonus pro ně. Jinak je zde obleva a čeká se na daší sněžení.
Hrubý Jeseník
Vloženo 3.2.2021 21:52
Přímo na Paprsku je otevřeno výdejní okénko z restaurace. Navíc se dá jít do velkého party stanu, kde je občas puštěné horkovzdušné vytápění (označený jako převlékárna). Ceny jsou s horskou přirážkou, ale jestli jde část peněz na tu parádní úpravu tras, tak s tím nemám problém.
(Odpověď na dotaz uživatele Richard z 3.2.: Mám dotaz , chystám se na běžky v okolí paprsku . Je možnost se někde zastavit na občerstvení? Díky)
Hrubý Jeseník
Vloženo 2.2.2021 20:27
Dnes v podvečer okruhy na Skřítku - červený, Klepáčovský, modrý plus kousek zeleného. Sníh rychlý, vše ve výborném stavu, bohužel asi na pár dní naposledy...
Hrubý Jeseník
Vloženo 2.2.2021 18:01
Po včerejší trase.
Lehce pod nulou, mlha, větrno, občasné namzající mrholení. Stopám to ale neuškodilo, spíš naopak - ztvrdly a jelo to hezky. Fialový speciál bral vyjma dvou nejprudších úseků hezky i ve stoupáních. Nebýt debilních kolejí všude možně, tak dnes za jedna. Nad Šternberkem v letošní zimě zatím asi nejlepší sklouznutí.
Nízký Jeseník
Vloženo 4.2.2021 21:11
Souhlasim s Jirkou 100 Kč za skvěle připravené trasy mě jako ryžování nepřipadá. Jezdime na Paprsek pravidelně a rádi přispivame příspěvkem na účet nebo koupí výbornych boruvkovych knedliků. Děkujeme všem co se o nas tak starají.
Hrubý Jeseník
Vloženo 1.2.2021 21:15
Lipina - Oldřichovský kopec - vrtule - Slunečná a zpět

Na povrchu zmrzlá centimetrová krusta, pod kterou je přemrzlý sypký sníh, tedy přesně opačně, než by člověk potřeboval. Na bruslení měkké, na klasiku se obtížněji vytlačuje stopa, ale vyšlápnout se přece jen dá. Celková výška sněhu asi 10 cm. Vyjel jsem dvě menší kolečka - kolem Oldřichovského kopce a na loukách za Slunečnou. Přejezd mezi nimi po poli moc ideální není - lezou hroudy. Další problém je přejíždění vyplužených cest u vrtulí a kolejí od všech možných strojů. Dvě místa jsou i nebezpečná. Na louce za poslední vrtulí nad prameništěm Sprchového potoka je napříč hluboká zledovatělá kolej a u ptačích hnízd pod Oldřichovským kopcem je na cestě vytátá odvodňovací srážka a na ni navazující hluboká příkopa - nelze přejet, nutno překročit! Sjezd do Lipiny k chatám na tomhle sněhu taky dost problematický, ale nakonec jsem to zvládl bez pádu. Jinak paráda včetně počasí (slunečno, skoro bezvětří), že se mi ani nechtělo domů. Zítra to ještě půjde, pak asi konečná.
Nízký Jeseník
Vloženo 1.2.2021 18:29
Včera na Paprsku skvěle upravené běžkařské tratě.Jeli jsme okruh Pohádka,na Smrk a zpět k Paprsku.Vynikající počasí!!! Na Paprsku otevřené výdejní okénko a také WC ! Na Paprsek se dá vyjet autem,ale doporučuji mít nasazené řetězy,protože cesta je uježděná a klouže to.
Rychlebské hory
Vloženo 31.1.2021 22:17
Dnes odpoledne mezi Janovicemi u Rýmařova od zámku a Žďárským potokem kolem Kamenné sfingy, včetně okruhů na loukách Mezilesí a louky u Mazanecké cesty, to bylo vyrolbované fantasticky! Krásně tvrdé, přimrzlé, přitom křupavé, čisté azuro, krásné výhledy. 20 km jako nic. Netřeba se šplhat do vyšších poloh. Konečně pocit skoro jako v Ramsau. Následujících pár mrazivých dní to tam bude stále super.
Hrubý Jeseník
Vloženo 31.1.2021 22:13
Kdo dnes vyrazil (kamkoli), tak ví, kdo nebyl, ať to zkusí ještě zítra, lepší už to být nemůže. Ráno na DM -12°C, u Vilemíny počítám aspoň -15, takže stopy tvrdé, krásně vymrzlé, tutový odraz, ale zároveň to na tom přemrzlém prašanu moc neklouzalo. Trasa zde: https://mapy.cz/s/covarelape. Na magistrále celkem provoz, včetně pěšáků, ale vážnější škody nepáchali, tak v pohodě. Dál od Laviček odpoledne už jen minimum lidí, stopy na spojce Tanková skoro neporušené. Sjížděli jsme od Sutínově protaženou cestou přes Smolkův most, pod 900 m už více ledovaté, ale furt krásné svezení.
Králický Sněžník
Vloženo 31.1.2021 21:25
Dnes parkování ve Velkém Vrbne bohužel za poplatek 100,-Kč . 👎Jezdím sem 25 let nikdy to nebylo!! Nejedou vleky tak rejzuji kde se dá .😢 Pak Paprsek - Medvědi bouda - Kladské sedlo .❄️ Sníh super naštěstí na zmrzlí podklad napadlo 13 cm prasanu. Kromě horšího úseku na Kladské sedlo vše upraveno . Jinak cely den 🌞Sluníčko ráno - 15C pak - 5 C . Fronta u okýnka 🍺 na Paprsku asi tak 25 metru . 👎
Hrubý Jeseník
Vloženo 31.1.2021 20:59
Stopu na klasiku dnes uplne perfektni. 90% lidi jezdilo klasiku.

(Odpověď na dotaz uživatele Markéta z 30.1.: Ahoj, nemáte prosím někdo aktuální informace, jestli jsou v okolí Paprsku spíše trasy na bruslení nebo na klasiku?)
Hrubý Jeseník
Vloženo 31.1.2021 20:58
Pralinka a Maly Sengen - vynikajici. Parkovani na Paprsku uplne plne.
Rychlebské hory
Vloženo 31.1.2021 20:21
Jívová celá oblast dobře sjízdná. cca 15 cm umrzlého sněhu ,max. počasí
Nízký Jeseník
Vloženo 31.1.2021 19:36
Dnes z parkoviště Pod Klepáčem okruh Zbojnická vzorně upraven. Jen hank od chaty nahoru má občas málo sněhu a kouká hlína ale tam je to stejně spíš na pěší...
Králický Sněžník
Vloženo 31.1.2021 18:16
Vidly-Pásmo Orlík-Rejviz, cesta nebyla projetá, ale když bylo pěkné počasí, stálo to za to. Cca 19km.
Hrubý Jeseník
Vloženo 31.1.2021 17:29
Skritek Alfredka, snih uplne nejel ale pocasi parada. U krmitek lidi hodne ale ve stope to slo. Snehu hodne takze i pres otepleni, ktere ma prijit v tydnu by mel byt nasledujici vikend bez problemu
Hrubý Jeseník
Vloženo 31.1.2021 19:33
V sobotu 30.1. příjemné svezení z Hedče ke Svaté trojici. Hezky upraveno, pod cca 820 m n.m. stopa občas ledová, ale jinak dobrý i na hezké lyže. Díky!
Králický Sněžník
Vloženo 31.1.2021 8:30
Pohorany-Jivova,louky okolo Jivove a zpet na Pohorany druhou stranou pres Domsky les celkem spatne,popis vpodstate odpovida tomu co pise Mirek D z 25.1,snehu pomerne malo,hodne ledovky,stopy rozjezdene a umrzle,svezeni leda pro opravdu nenarocne bezkare kteri si chteji mermomoci zajezdit blizko Olomouce,jinak nedoporucuji.
Nízký Jeseník
Vloženo 30.1.2021 20:13
Červenohorské sedlo - Šerák
Stopa vyjetá nebyla. Spíše brodění se sněhem. Ale skvělé! Sice hodně lidí, ale ušlo to. Spíše velké skupiny i 40 lidí. Na Šeráku se musí jíst venku na sněhu, ale to příliš nevadí, pokud vám nevadí, že vám třeba zmrzne máslo u knedlíků. :D
Osobně doporučuji: Červenohorské sedlo - Pod Bílým sloupem - Bílý sloup - Vřesová studánka - Červená Hora - U Kamenného okna - Sedlo pod Vřesovkou - Trojmezí - Keprník - Pod Keprníkem - Pod Šerákem - Šerák. Sněhu dosti i 40 cm.
Hrubý Jeseník
Vloženo 30.1.2021 19:52
Dneska Skřítek- Hvězda- Rabštejn a zpět. Připadl čerstvý sníh. Na Hvězdu jsem jel cestou mimo Krtinec - na kousku,co vede trasa po zásobovací cestě na Rabštejn, je stopa rozjetá autem. Potom ale pěkná stopa přes Vinnou horu. Na bruslení to moc není- je to měkké a rozšlapané pěšáky. Úsek Hvězda-Rabštejn mírně ledovatý, ale dá se v pohodě. Akorát nahoru mi na tom nedržel vosk a musel jsem bruslit. Byl jsem tam cca od 14h, lidí bylo dost. Počasí parádní.
Hrubý Jeseník
Vloženo 30.1.2021 16:16
Hvezda smer Mala Moravka (Pod Koprivnou) dopoledne supersvezeni, tzv Kap./Kmink. cesta, pekna stopa od lyzaru az po Vapennou, vrch sjezdovky. Zde je cca 5ledovych soch s barem.. Dal niz po rozc. pod Vapennou jiz namrzly snih, zde jsme potkali rolbu, takze zitra asi jeste lepsi svezeni. Niz stopa premrzla...
Hrubý Jeseník
Vloženo 30.1.2021 7:49
Na Pohoranech od brzkého rána prší, včerejší nový sníh tak značně taje, podmínky spatne...
Nízký Jeseník
Vloženo 30.1.2021 20:07
Červenohorské sedlo - Praděd

Vyfrézovaná cesta nebyla, byla vyšlapaná. Lidí bylo sice hodně, ale na Pradědu se dá jíst i vevnitř u stolu. Stojí to za to:
Červenohorské sedlo - Skalní tabule - Pod Výrovkou - Petrovka - Kamzík - Slatě - Švýcárna - Praděd. 24 km tam i zpět. Bylo to úžasné! Sněhu tak 30 cm.
Hrubý Jeseník
Vloženo 29.1.2021 19:41
Musím souhlasit s tím, že Paprsek má béžkaře rad. Šel jsem dnes do stopy v 8h ráno v Petrikové směr Paprsek a nevéřil jsem vlastním očím. Prosté nádhera v podobné nachystané stopy všemi sméry.Velka poklona rolbařovi.
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.1.2021 9:07
Pro Jindru, Pohorany, plus minus 5 cm, mlha, stopy jsem nevidel.Dnes asi bez sance ale pokud zitra pripadne jak slibuji tak i ten maly zaklad co tam nyni je hodne pomuze. Zitra to ma byt na hrane, mozna snih/mozna dest.Pokud budete mit nekdo dalsi info dejte vedet.
Nízký Jeseník
Vloženo 28.1.2021 9:54
Paprsek: Opět se mi potvrdila tamější super péče o nás běžkaře! Parádní sněhové podmínky - po nočním sněžení nový prašan, luxusně vyjeté okruhy kolem Paprsku, na Smrk a úžasný "menčestr" s ostře zaříznutou stopou ze Smrku až k Lesnímu baru. Sluníčko vykukovalo a odpoledne už bylo hodně modro, lidí jako šafránu.... Paráda!
Hrubý Jeseník
Vloženo 27.1.2021 20:33
Hřeben: Ovčárna - Vysoká hole - Jelení studánka - Ztracené skály: Celá trasa je dobře sjízdná/schůdná. Na Vysoké holi trochu tvrdo, dále přibývalo prašanu. Stopa: běžko-skialpo-sněžnicová směs.

Trasa Ztracené skály - Alfrédka - Karlov/Klobouk - už trochu použitá stopa, místy malinko ledová.

Karlov - Hvězda: stopa zánovní, málo použitá.
Hrubý Jeseník
Vloženo 27.1.2021 8:02
Osobně jsem tam nebyl, ale přeposílám info z FB rolbaře na ČHS z 18.01.: Měl jsem snahu vám udělat radost a zprovoznit trasu po Milionové cestě na Videlské sedlo (930 m.n.m.), což jsem částečně splnil, ale pouze na křižovatku pod Velký Klín. Odtud je cesta vyhrnutá a nemá smysl dál pokračovat. Vznikl tím ale aspoň prozatím ( zkušebně ) další okruh na ČHS !
(Odpověď na dotaz uživatele Fabi z 27.1.: Jel někdo z Vidly rozcesti směr Cervenohorske sedlo? Napadlo mě že tam nemusí být tolik lidí a nevím jak to je se stopou. Díky.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.1.2021 9:37
Na běžkách z Domašova nad B. do Jívové nedoporučuji. Vrstva cca 7 cm sněhu, žádné vyjeté stopy a řádění lesní techniky zaručily poničené skluznice ze zledovatělé blátivé cesty kolem kapličky v Domašově, trošku "klouzání " po travnatých loukách a ťapání po hroudách hlíny v polích... Musíme počkat, jestli ještě napadne!
Nízký Jeseník
Vloženo 26.1.2021 7:58
Z Hvězdy na Kopřivnou a z5. Ideální podmínky. Bez lidi
Hrubý Jeseník
Vloženo 25.1.2021 22:16
Trasa - Petříkov parkoviště, Cisařská bouda, Paprsek, Malý Šengen, Petříkov -3 C , stopa v celkem dobrém stavu, vyjímečně větvičky.
Rychlebské hory
Vloženo 25.1.2021 11:35
Louky u Jívové max 10cm sněhu,bez základu leze tráva,na podmáčených místech led,cesta na Pohořany půl na půl sníh nebo hrbolatý led,několik potůčků asi uprostřed na přenesení ,celkově nic moc
Nízký Jeseník
Vloženo 24.1.2021 22:14
Karlov - Kapitánská cesta - Hvězda a zpět: Stopa byla čerstvě najeta ráno po nočním sněžení. Dole kolem Karlova byl ve stopě občas led, takže to trochu střílelo. Výš, od Kopřivné, byl už super prašan, jelo to dobře.
Hrubý Jeseník
Vloženo 24.1.2021 21:52
@xaws: to, po čem jsem dnes jezdil já (Malý Kotel - Alfrédka - okruh kolem Ostružné - Zelené kameny - pod Ztracenými i Žlutý potok - Skřítek; v Karlově a na Mravencovce jsem teda nebyl), nebyla páteční zapadaná stopa projetá lidma, ale čerstvě najetá stopa z dnešního rána.
Hrubý Jeseník
Vloženo 24.1.2021 21:36
Karlov-Mravencovka-Alfrédka-Nová ves. Po sobotní oblevě připadlo cca 7cm, takže se schovaly větvičky a jehličí. Stopy projeté z pátku zapadly, místy (zejména pod Mravencovkou) mokřejší fleky vystupující ve stopě. Lidí spousta takže se stopy vyšlapaly. Mnohem lepší od Mravencovky výš.
Hrubý Jeseník
Vloženo 24.1.2021 17:24
JÍVOVÁ: 20 cm sněhu, místy leze tráva. Běžkařů zde bylo hojně. Po loukách u Jívové se dá jezdit parádně, ještě lepší to je v lese na cestě směr Pohořany. Opravdu parádní jízda! Moc doporučuji! Ve střeleckém areálu výdejní okénko, možnost postát na terase. Podávají jak polévky, tak hlavní jídla, výběr je obrovský.
Nízký Jeseník
Vloženo 24.1.2021 17:06
Dnes lanovkou na Slaměnku...odtud směr k Sedmi cestam v azuru...čerstvě upraveno..naprosto famozni svezeni na klasičkách v čerstve vyrizle stope...upravou se promichal cerstvy se starym snehem...pak zpet kolem lavicek k zavore...to se uz zakabonilo..namrzajici mlha...vitr...a zase mlha..upraveno cerstve nebylo..asi od patku ..ale napohodu...spodek byl ledovaty s popraskem cerstveho snehu..lyze jsem sundal 300m pred zavorou...dnes se to povedlo...🙂
Králický Sněžník
Vloženo 24.1.2021 13:08
Skřítek - Rabštejn - Skřítek. Ráno v osm parádní lyžování, projížděl jsem stopu. Stará úprava a na ní cca 10 cm prašanu, před Rabštejnem už trochu mokré, ale dalo se. Při odjezdu mraky lidí, pokud nenapadne další sníh tak už to bude na Rabštejn složité, ale jinde okolo Skřítku to půjde.
Hrubý Jeseník
Vloženo 24.1.2021 11:00
Skřítek- Alfrédka aktuálně: -2°, nový sníh překryl oblevu, čerstvě upraveno, paráda. Parkoviště na skřítku plné, ale po chvíli čekání se místo uvolní.
Hrubý Jeseník
Vloženo 23.1.2021 20:05
Dnes z PL Bielic na Paprsek a Velký Šengen a zpátky dolů k autu. Neskutečné, co obleva a silný vítr z trasami udělal. Na skate se dalo větším větvičkám vyhnout, na trati hodně bordelu a jehličí. Místy naprostá břečka, ale zase na vodě rychlé lyže. Divil jsem se, kolik lidí zkoušelo jet klasiku- tak jedině na soupaž. Musí napadnout cover na zakrytí a novou údržbu. Zítra by mělo už padat.
Rychlebské hory
Vloženo 23.1.2021 18:49
Jivova, Pohorany, mnozstvi snehu 0,myslel jsem ze si malej aspon zabobuje ale bylo tam zelene jaro. Dnes v noci ma pry silne snezit ale jelikoz neni jakykoliv zaklad na ktery by se to chytlo tak asi bez sance....
Nízký Jeseník
Vloženo 22.1.2021 19:30
Skřítek - Alfrédka, kolem 3°C, na Zelených kamenech 1,5°C, mlha, vlhko, mokrý sníh, mazání klistrem.
Okruh Závora relativně dobrý, spojka na zelenou v lese podmáčená a marast ve stopě.
Hrubý Jeseník
Vloženo 22.1.2021 18:50
Potvrzuji Mirkovo info. Pohořany, Jívová, Horní Petrovice, nesjízdné, víc trávy než sněhu. V lese se místy ještě uježděný sníh drží, ale je to plné kaluží! Neví někdo, jak to aktuálně vypadá na Skřítku?
Nízký Jeseník
Vloženo 22.1.2021 12:06
Horní bouda zledovatělý sníh a led,kaluže, na lokách u Jívové už nesjízdné,až +7C
Nízký Jeseník
Vloženo 21.1.2021 10:23
Pohořany - Jívová: Přes den sníh trochu potál a k večeru zmrzl, takže stopa byla parádně rychlá. Stopy byly snad na všech lesních cestách a hodně i na polích a kupodivu byly relativně pěkné, takže super svezení.
Nízký Jeseník
Vloženo 20.1.2021 18:39
Dnes odpoledne Nová Ves, Mravencovka, Alfrédka a zpět. Až k Mravencovce umydlená stopa, místy s jehličím, těžký mokrý sníh, lehce nad nulou, fialový vosk moc nedržel, klouzalo to. Od Mravencovky už paráda, nádherné svezeni, nikde nikdo. Parkoviště na Nové Vsi prázdné.
Hrubý Jeseník
Vloženo 20.1.2021 14:11
Lipina - Kukačka - Modrá studánka - po žluté zpět na Kukačku - Prabába - Kiosek

Ráno sníh mokrý, těžký. Louky zafoukané. V lese překvapivě ještě dobré, byť stopa pomalá. Nahoře o něco lepší sníh. nelepilo se to, ani nestřílelo (měl jsem ze včerejška modrý extra). Ještě jsem dojel až ke Kiosku bez sundávání. Nakonec teda docela dobrá a na nějaký čas poslední lyžovačka nad Šternberkem. V poledne ve městě + 4°C.
Nízký Jeseník
Vloženo 19.1.2021 19:09
Přes noc připadly další 3-4 cm sněhu. Podařilo se mi vyjet celkem slušnou stopu kolem Kukačky, akorát je to měkké, jak je to při kraji cesty těsně u příkopy. Sníh trochu vlhký, tupější. Kolem Modré studánky kvalita sněhu lepší nicméně při poledni už taky lehce začal lepit. Okolo Břízek a přes Prabábu stále udržované stopy běžkaři. Nakonec jsem sjel bez přenášení až ke Kiosku.
Nízký Jeseník
Vloženo 22.1.2021 11:54
V pondělí dopoledne jsem jel od závory směr Slaměnka, vzhledem k tomu, že jsem neměl tolik času jsem to po 5km otočil, parádní podmínky, mínus 8stC, sníh přemrzlý, moc nejel ale jinak super, upraveno nebylo přesto stopa na klasiku po víkendu vypadala výborně myslím, pár lidí jsem potkal, spíš turisti.
Králický Sněžník
Vloženo 22.1.2021 11:22
v neděli 17.1. jsme jeli trasu S.Rudná-M.hvězda-Hvězda-Jelení cesta-pod železným vrchem-S.Rudná a na šířku rolby bylo upraveno jen z Hvězdy směr Karlov. Byl jsem tam poprvé, kolem S.Rudné byla po sněžení jen stopa od běžkařů, před tím to bylo projeto jen skútrem.
(Odpověď na dotaz uživatele Anna z 22.1.: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda v okolí Suché Rudné jsou nějaké trasy vhodné na běžky typu skejt.
Děkuji za jakékoliv odpovědi či doporučení
Anna)
Hrubý Jeseník
Vloženo 20.1.2021 8:35
Dalov od vodárny směrem Huzová. -5°C, zataženo, drobné sněžení. Ke kříži část stopy projel i nějaký "Manfred Kokot" se čtyřkolkou. Okruh za křížem docela slušný. Od kříže napříč loukou dolů směrem k spodní části Dalova stopa projetá. Za humny kolem nové cesty zpět nahoru jsem to musel natrasovat u vrchu napojit na šikmou stopu od horizontu spodní cyklotrasy. Sníh ještě dobrý a sypký. Večer sněžení - nový cca 2 cm.
19.1.2021 v Lipině odpoledne již sníh zvlhlý a lepí se, sesedá. -0,5°C, nízká oblačnost, na poli vítr 2 m/s. Dobře by se tvořily nové stopy, ale já byl na sjezdovce to ušlápnout, před doufám dalším sněžením, protože v lese je toho na minimálce. Spodní polovina a pole má dobrý tvrdší podklad s 3cm novým vlhčím sněhem. Snad to vydrží ve slušném stavu nadcházející oblevu :-( .
Nízký Jeseník
Vloženo 18.1.2021 15:29
Odpověď na běžky kolem Přemyslova na uchač na stopu .V sobotu jsme jeli s Bukovice na velký uchač přes Pekařov jelo nás kolem 20 bežkařu a v neděli jsem tam potkal cca 10 bežkařu .Stopa je projeta běžkaři ne rolbou, ale super počasí a podmínky jedna báseň
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.1.2021 23:14
Horní Guntramovice - desítky km upravených stop od sjezdovky v H. Guntramovicích směrem ke kapličce čs-německého porozumění, Zlaté lípě, Červené hoře, Podlesí, případně od kapličky opačným směrem na Rajchartice, Dvorce, D.Guntramovice. Někdy lepší asi klasika než bruslení, stopa dobrá, na bruslení místy odklon svahu, což je náročnější na techniku. Doporučil bych dvojkové lyže - jen občas vyleze hlina nebo tráva ve stopě, nemá to základ, ale moje lyže bez škrábnutí. Lidé žádní, parádní výhledy. Jiný svět proti přeplněným horám. Cca 25-30 cm prašanu/ slunečno/ -13 st C/ bezvětří/ zelený vosk. Poděkování rolbařům.
Nízký Jeseník
Vloženo 17.1.2021 22:56
Večer světla zapíná pan Lolek - správce chaty SKP Olomouc (chata u parkoviště).
Nízký Jeseník
Vloženo 17.1.2021 21:37
Opravuji, není to od cíle Ecce Homo, ale cca 100m od poslední serpentiny.
Nízký Jeseník
Vloženo 17.1.2021 21:34
Od cíle Ecce Homo k posedu skvělá stopa. Dále kolem Lipinky směrem k Modré studánce. Pouze pod smrky trochu méně jinde 25cm sněhu. Od studánky po cestě k jezírku vyšmajdáno pěšími. Za jezírkem ke hřišti trochu divočina - rozježděno čtyřkolkou a Navarou (magoři) a dále pod vodárnou ke kříži již 30 cm prachového sněhu a luxusní stopa. Zde okruh podél lesa. Trasa do Huzové údajně projetá, ale dvě podmáčená místa na sundání lyží. Od kříže možno sjet šikmo směrem na spodní souběžnou cestu a za humny se vrátit zpět nahoru k Lípě a pokračovat pod barabiznou přes hřiště zpět k jezírku. Od tud projeto kolem lesa směr Loděnice. Od cípu lesa nahoru k modré značené OK. dále cca 300m souběžně 2 stopy ale podklad orba - lezou hroudy. Od rohu lesa směrem k posedu již OK.
Nízký Jeseník
Vloženo 17.1.2021 20:22
Dnes Šumperk, nástup do stopy přímo ve městě za temenickým Penny Marketem, poté nahoru k hájovně, na polích okolo mnoho vyšlapaných stop, občas leze hrubo zoraný podklad, dolů jsem si díky tomu střihl i gymnastiku, pěkné salto :) Od hájovny možno doleva na Bludoveček, rovně směr Kostelíček, nebo doprava ke smetišti. Vše sjízdné vyšlapanou (místy rozšlapanou) stopou. Běžkařů, chodců, běžců, psů i cyklistů mnoho.
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.1.2021 19:51
Nové Pole - Kamenná hora: stopa jen prošlapána, ačkoli Skiklub Rýmařov na svém webu uváděl, že to v pátek projeli strojem. Od té doby zřejmě tak nasněžilo, že už to nešlo poznat. Večer to ale projel nějakej kretén s traktorem, který vzal své děti na "výlet". Nejdřív blbl na loukách kolem Kamenné hory, pak ničil stopy v lese.
Kamenná hora - Stříbrné hory: krásná strojovka, místy i 4 stopy vedle sebe:-) Níže u vesnice kamínky ve stopě.
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.1.2021 18:51
Dnes z Lipiny kolem Kukačky k silnici, nahoru k Modré studánce, dvě kolečka a zpět po loukách kolem Břízek.

Ke Kukačce umydlené, na odraz horší. Od Kukačky k silnici stopa zničená autem. V druhé polovině tohoto úseku se mi podařilo vyjet novou stopu kolel příkopy. Když se to zedvakrát projede, bude to dobré. Na spojovačce ke Studánce koleje od auta, tak jsem raději odbočil na louku a prorazil novou stopu podél lesa. Mezi Modrou studánkou, chatou Lipinka a posedem stopy poznamenané víkendem, ale stále použitelné. Rozšlapané nebo rozježděné tady není nic. Celkem slušná stopa je na poli podél lesa (od modré TZ) a dál přes louku do Nové zatáčky. Stopy jsou vyjeté až k lesu nad Šternberk. Se dvěma krátkými přenášeními jsem sjel až na Kiosek. Vycházková cesta k Zelené budce s minimem sněhu, ale jak je to ušlapané a uježděné od bob, dá se projet a kameny jdou dobře vidět.

Jinak ideální podmínky. Ráno -8°C, téměř nefoukalo, slunečno, sníh prachový. A tolik běžkařů jsem naposledy v těchhle končinách potkal v minulém tisíciletí :-).
Nízký Jeseník
Vloženo 17.1.2021 15:56
Omlouvám se, neupravená část zeleného okruhu je od Sedla Skřítek k rozc. Pod bilým kamenem,
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.1.2021 15:18
Dnes zelený okruh na Skřítku, výborné, sníh cca 50 cm, vyřezané stopy až na poslední úsek necelé 2 km od rozc. Pod bílým kamenem k motorestu Skřítek. Nádherná příroda, -10 st., pohádka. Parkoviště v 10 hod. ještě plně neobsazeno. Lidí na okruhu spíše méně.
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.1.2021 15:58
Potvrzuji chválu Rádi níže - v Guntramovicích u Budišova nad Budišovkou parádní upravené stopy téměř bez lidí, Červená hora nebo kaplička Smíření jako cíl mohu doporučit. Parkoviště u ski areálu v Guntramovicích dostačující, do stopy se dá najet i v Dolních Guntramovicích u kostela.
Nízký Jeseník
Vloženo 17.1.2021 10:16
Šanov-Jeřáb 16.1. protaženo rolbou stopy v obou směrech. Na brusleni mnoho místa není, ale dalo by se.

(Odpověď na dotaz uživatele Vašek z 14.1.: Ahoj, nevíte někdo, jestli se Šanov, Jeřáb a okolí rolbuje i na bruslení? Předchozí roky se rolbovaly jen stopy na klasiku v obou směrech a na bruslení mezi nimi nezbývalo místo.
Diky.)
Králický Sněžník
Vloženo 17.1.2021 8:20
Hanušovická vrchovina: z Písařovského sedla na Severomoravskou chatu (která byla otevřena, díky Bohu za to). Strojová stopa, teplota kolem -10°C, můžete vytáhnout A-lyže.
Králický Sněžník
Vloženo 16.1.2021 20:03
Ad Stará Ves: ještě přidávám fotky.
11:03
11:06
11:31

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Hrubý Jeseník
Vloženo 16.1.2021 19:59
Zkusili jsem, dle bilestop.cz, neupravenou trasu: Stará Ves - Ptáčník - Žďárský potok - Škaredá jedle - Žlutý potok a zpět. Až po Žďárský potok krásná stopa, pak to bylo všelijaké, ale projeli jsme. -7, dobrý odraz.
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.1.2021 18:05
Ja tam jsem dnes byl v Bukovicich a super příští týden znovu
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.1.2021 15:52
Z kasáren v Jeseníku do Filipovic, trasa 10 km projetá rolbou. Krásně upraveno. Málo lidí. Idylka.
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.1.2021 15:34
Dnes ráno Bukovice přes Velký Ušak na Pekářov stopu jsem dělal sám a zamnou to projeli moji kamarádi cca 20 bežkařu .Počasi nádherné tak zítra znovu
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.1.2021 14:34
Dnes ráno Skřítek, projeto úplně vše. Ráno po 7 téměř bez lidí, včerejší úprava dost zapadaná čerstvým sněhem, ale dalo se. Pěkný okruh přes sjezdovku Klepáčov jsem jel první, poté červený a modrý okruh, dále směrem na Rabštejn v horším stavu spojka z Hvězdy a lesík před Rabštejnem, jinak paráda. Poté z Rabštejna zadní cestou, na bilestopy vypadá jako upravená, ale není, jel jsem v kolejích od aut, nic moc. Návrat kolem 11, v tu chvíli už ve stopě plno, i pěších, ale parkoviště nečekaně ještě volné.
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.1.2021 14:33
Pohorany - Jivova, snehu dost, stopa od Pohoran temer zadna (chodci, bruslari, sankari) , pred Jivovou uz stopa je.
Nízký Jeseník
Vloženo 16.1.2021 12:36
Skřítek, Žlutý potok, Alfredka, Ostružná. Ráno v 7 jsem chytl rolbu na Skřítku, tak jsem se vezl v nové stopě. Celé dopoledne padalo. Lidi moc nebylo. Okruh kolem Ostružné jsme prošlapávali, od včerejšího najetí to zapadalo. Všude jako v pohádce. V poledne parkoviště na Skřítku plně.
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.1.2021 21:43
(Odpověď na dotaz uživatele Pavel z Jizerek z 15.1.: Dobrý den Marku, reaguji na Vaši odpověď Petrovi z 15. ledna . Mám sněžnice a chodíval jsem na nich v Jizerských horách, těžko přístupné cesty, kde nebyly žádné stopy, najdou se takové trasy i v Jeseníkách? Určitě bych nerad ničil stopy, běžkuji také rád, ale výhodu sněžnic vidím v tom, že se člověk dostane na nedostupná místa, navíc bez lidí....

Předem děkuji za Vaši odpověď.)

Dobrý večer Pavle, se sněžnicemi za hezkými výhledy (pokud přeje počasí) se vyplatí určitě projít celou jesenickou hřebenovku od Ramzové až po sedlo Skřítek. To je ale na dva poctivé dny s velkým převýšením, takže třeba jen i její část. Atraktivní jsou výstup okolo Obřích skal, skalnatý vrchol Vozky, vrchol Červené hory. Z ČHS na Švýcárnu letní hřebenovkou po červené TZ s minimem bežkařů. Mezi Švýcarnou a Ovčárnou je to 5 km opruz vzhledem k množství lidí na urolbované cestě. Od Ovčárny po hřebenu na Skřítek již jen podél stopy od běžkařů s dostatkem místa pro všechny druhy zimního vyžití.
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.1.2021 19:52
Ve stopách 1-2 cm, nahoře i 3. Stopy na otevřených prostranstvích částečně zafoukané, ale daly se obnovit. Ke Kukačce trochu pošlapané a poněkud rozmydlené. Dál lepší. Slušné je to kolem Lipinky. Studená cesta také prošláplá, stopa spíš průměr. Nějaké stopy jsou i přes Prabábu, ale jak už nejezdí Standa Tesař, tak to není ono. Jinak na Prabábě tak 15 cm. Foukalo (únosně) jen nahoře. Celkově pěkné zimní podmínky.
Nízký Jeseník
Vloženo 15.1.2021 15:44
V těchto podmínkách bez sněžnic jít pěšky nejen hřeben ale i jiná místa v horách je holý nesmysl. Všude je 40 až 60 cm prašanu, leckde nafoukáno i více. Stopa od bežkařů moc nepomůže, jen ji budete zbytečně ničit. I se sněžnicemi je to namáhavější. Cca 10 km na sněžnicich jako 20 km beze sněhu. Nepodceňuje zimní podmínky.
(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 14.1.: Cau,
Chtěl bych se zeptat jestli je v tomto počasí dobře schůdna cesta ze Šeráku na keprnik pěšky.
Díky)
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.1.2021 15:36
Krnov Ježník nelze, ve Vrbně ani stopa, výborné podmínky jsou na Hvězdě směr Malá Hvězda, v Suché Rudné a na Nové Vsi.
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.1.2021 20:42
Zdravim to jel jsem to 9.1.a ideal, byt od Ovcarny smerem k Jelence hodne hluboke diry od pesaku :( jel jsem ze Skritku Alfredka Jelenka VysHole Ovcarna Svicarna a pres Petrovku az do Koutu k Pelikanovi OK
(Odpověď na dotaz uživatele Evka z 15.1.: Zdravím všechny!
Nebyli jste někdo prosím projet trasu z Ovčárny na Petrovy kameny přes Vysokou holi směrem na Pecný?
Nevíte prosím v jakém je trasa stavu?
Díky a přeji krásný víkend.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.1.2021 8:51
Po práci z Bludova do Šumperka (k rodičům). Jezdím přes pole od Cihelny (Bratří Čapků). Pár prošláplých stop, ale skoro až na hlínu (je tam řepka, naštěstí ne oranisko), k Bludovečku jsou louky a pak po Příčné k Nové. Nemá to podklad, ale se starými lyžemi se jakž takž dá. V lese jsem nebyl, ale třebas to dnes někdo prošlápne, venku trošku sněží.
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.1.2021 15:58
Dnes jsem viděl několik běžkařů kolem Krásného, jak směr Malín a letiště, tam to moc dobře nevypadalo, tak směr Anenský dvůr, tam byli na poli krásné stopy. Takže lyžovat se dá. Já chci zítra zkusit nějaký okruh okolo Háje a Lováku.
(Odpověď na dotaz uživatele Tuma z 14.1.: Ahoj. Nevite jak to po tom snezeni vypada v okoli Sumperka?)
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.1.2021 15:41
Dnes po 9h od Horní Boudy kolem Jívové až za vesnici, sněhu 10-20cm stopa prošláplá, celkem velmi pěkné, na Pohořanech 10-15cm
(Odpověď na dotaz uživatele Pavel, Hrubá Voda z 13.1.: Zdravím, tušíte někdo, jaká je sjízdnost na běžkách kolem Pohořan popř Jívové. Předem děkuji)
Nízký Jeseník
Vloženo 14.1.2021 15:39
Nad Šternberkem připadlo 5-10 cm sněhu. Prošlápli jsme Kukaččí cestu, dále pak propojku k Modré studánce, okruh kolem Lipinky a po loukách zpět ke Šternberku.

Kolem Kukačky se píchá do asfaltu, jinak ale stopa dobrá. Nahoře 15-20 cm sněhu, takže jsou sjízdné i lesní cesty, dokonce jsme projeli i pěšinu pod Novou zatáčkou. Jen na polích to stále dře - chybí podklad. Jinak konečně pořádné zimní podmínky.
Nízký Jeseník
Vloženo 14.1.2021 9:13
Nová Ves - Mravencovka - Alfrédka - Zelené kameny: sněhu dostatek, i na nové běžky. Večer stopa zapadávala, když jsem odjížděl byla úplná chumelenice. Modrá extra držela dobře. Cestou jsem potkal asi 10 běžkařů s čelovkou - loni se mi to nestávalo, tak mě to dost překvapilo.
Hrubý Jeseník
Vloženo 13.1.2021 13:01
Po omrknutí situace dnes dopoledne to vypadá nad Šternberkem následovně:

Na otevřených prostranstvích větrno, stopy, které jsem projížděl v pondělí jsou zafoukané. Vzhledem k tomu, že připadlo jen 1-2 cm, jsou lesní úseky stále nesjízdné. Na Kukaččí cestě leží cca 3 cm sněhu a pod tím 1 cm firnu. Zámecká cesta je na tom ještě hůř - 2 cm bez podkladu. Pokud nepřipadne, nemá moc smysl za současného stavu vyjíždět. Na běhání je počasí ale parádní :-).
Nízký Jeseník
Vloženo 13.1.2021 12:53
Třeba Nová Ves. Tam bude ale asi o víkendu mrak lidí. Pokud by do té doby připadlo a upravili rolbou, tak je ideální Rýmařov nebo ze Žďárského potoka kolem Škaredé jedle k rozcestí Žlutý potok a zpět.
(Odpověď na dotaz uživatele Rene z 13.1.: Diky za typ na Zbojnicky okruh. Já jsem myslel něco hodně nenáročneho po rovině tak 5 km. Rene)
Hrubý Jeseník
Vloženo 13.1.2021 11:11
za mně je dobrý na naučeni Zbojnicky okruh nad Dolni Moravou
(Odpověď na dotaz uživatele Rene z 13.1.: Ahoj. Poraďte mi prosím kde by se dalo o víkendu učit bezkovat pětiletou dceru. Mimo Skřítek, Paprsek a CHS. Diky za radu.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 12.1.2021 18:48
Ze Staráku do Hynčic občas kamínek - Nad Štvanicí - Padesátky - Mokřiny - 7 cest přes Jasaní do Vojtíškova na bus. Kdo chce zažít tu pravou zimu, kdy jste v přírodě úplně sám (potkal jsem jen 2 rolbaře, co mi udělali část cesty stopu), bez davů jako před 20-ti lety (kontrast proti Paprsku), doporučuji. Sněhu všude dostatek.
Králický Sněžník
Vloženo 11.1.2021 17:51
Dnes ráno že Skřítku pěšky pod Ztracené kameny, poté Alfrédka (občas ze stopy leze materiál různého druhu), super sjezd přes Malý kotel na Mravencovku, tou druhou cestou zpět nahoru na Alfrédku (zde dva vytáté žlaby - sjezd tudy nedoporučuji), poté u Zelených kamenů doleva na rozcestí nad Žlutým potokem (celý sjezd luxusně upraven, lze celé ve stopě), a odtud zpět na Skřítek, ale odtud už bez úpravy, nejprve v lese jízda v boulích, poté na cestě slalom mezi větvičkama a šiškama, probíhá zde těžba, ale lze na lyžích dojeď až na Skřítek k cestě. Celkově málo lidí, ☀️, luxusní svezení.
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.1.2021 8:18
Ahoj Katko.
Doporučuji Vám jet na Skřítek.
Pokud ale pojedete o víkendu, tak už abyste tam byly tak po půl 8 mé.
Pak vyšlapete kopec cca35 min. s lyžemi v ruce, ale pak směr Alfrédka, jen rovina a vyfrézovaná stopa. Dojedete taky k úseku, který se nazývá Okružník. 4,5 km, tak po rovině a ve stopě.
Pro začátečníky je to opravdu ideální. Pojedete buď po dálnici na Olomouc, Šumperk, Sobotín.
Anebo z druhé strany- Opava, Bruntál, Rýmařov.
Sněhu by mělo bát dost. Skřítek je Chajda, která je teď zavřená, ale je tam výdejní okénko.
Ještě ale opět zdůrazňuji, přijeďte brzy, nejlépe o půl 8.
(Odpověď na dotaz uživatele Kateřina z 13.1.: Zdravím,
poradí nám (mě a kamarádce)někdo trasu, tak do cca 30km? Nikdy jsme na běžkách v Jeseníkách nebyly, jsme z Beskyd a na běžkách jsme stály asi 5x v životě:), nicméně rády se učíme a něco málo už zvládáme. Tak prosím doporučte něco, co bysme určitě měli v Jeseníkách vyzkoušet.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 13.1.2021 19:53
Potvrzuju Zprávu od Mareny.
Možná by bylo lepší stopu od Šanova jen utáhnout na hladko bez vyříznutí stopy. V lesích kolem Jeřábku hodně špatný traktorový podklad. Ze sedla kolem Jeřábu, Kamence a Boudy OK, místy kamínky
Severomoravská chata otevřená, díky.
Na zpáteční trase jsme to místy v lese nesli, závěrečný sjezd do Šanova po loukách mimo stopu parádní
Králický Sněžník
Vloženo 11.1.2021 17:14
10. LEDNA - SKŘÍTEK - ALFRÉDKA a zpět
10:30 příjezd na parkoviště, parkoviště plné, po deseti minutách čekání se uvolnilo místo a my mohli jet. Parkovné je jako vždy - 50,-
Cestou na Alfrédku davy, sněhu bylo dost, stopy většinou rozjeté. Na Alfrédce základní jídlo - klobása, pití. Boční cestou na Skřítek - ze Zelených kamenů doleva - stopa je krásná, ale ke konci méně sněhu, tedy na horší běžky :-(
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.1.2021 21:17
Sněhu dost, lidí moc nebylo, stopa neupravená, místy vyjetá, na bruslení to moc nebylo, ale na klasiku v pohodě.
(Odpověď na dotaz uživatele Marek z 10.1.: Prosím, nevíte někdo jak to vypadá na tratích z Přemyslova směr na Ucháč?)
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.1.2021 20:27
Nová Ves - Mravencovka - Alfrédka
Ráno nutno být na vyhlídce do 8:30, později problém zaparkovat. Trasa na Mravencovku - bruslením sjízdné, klasická stopa slabší, ale dá se. Sněhu málo, ale zatím bez kamínků atd. Dá se i na slušných lyžích. Mravencovka - Alfrédka - strojově upraveno, hezké, sněhu více, bez problémů i na závodkách... Alfrédka - výdejní okno, takže není problém se občerstvit.
Nízký Jeseník
Vloženo 10.1.2021 20:02
Ramzová,Pralinka,Růžovka,a zpět,cca 35 km,pěkné,minus 4st.C,pěkné.
L
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.1.2021 19:46
Rejvíz. Sněhu na loukách tak tak, ale dá se to, hlavně spodní část kolem lesa je v pohodě. Strojové stopy už nejsou, buď jsou rozježděné (dá se bruslit) nebo jsou vedle v hlubším sněhu prošlápnuté. Cesta od Jestřábské silnice přes Opavský most nad Horní údolí docela slušná, uprostřed prošlápnutá stopa, kraje ujeté autem, ale kameny ani hlína nelezou. Od Horního údolí zpět na Rejvíz kolem Lurdské jeskyně to moc pěkné není, občas hlína, kameny, uklouzáno do ledovata, ale projet se to taky dá. Celkově fajn.
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.1.2021 19:32
dnes Kouty bezvadný, na okruhu Mravenečník parádní podklad s dobrou stopou a bez pěších, horní stadion už horší
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.1.2021 19:19
Ano, ale Pod Ztracené kameny musíte pěšky. Skate se dá i na okruhu kolem Ostružné, v polovině leze na pár místech podklad, ale je to na áčkové lyže. M

(Odpověď na dotaz uživatele Filip z 9.1.: Ahoj, je to projeté ze skřítku až na Alfrédku (na skate). Dle bilych stop je tam úsek vynechaný. Díky.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.1.2021 19:16
Jeli jsme na 12 a bez čekání jsme na Skřítku zaparkovali, parkoviště bylo ale plné. M

(Odpověď na dotaz uživatele Mirek z 10.1.: A jak to vypadalo se zaplněním dnes v neděli při parkování na Skřítku a jak na Nové vsi!)
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.1.2021 18:11
Z Prabáby do Dálova a zpět.

Ráno lehce pod nulou, na Prabábě promrzlé a překvapivě dobré i na těch 5 cm. Na Lipinské křižovatce mraky lidí (převážně sánkující děti s rodiči) a to bylo teprve půl desáté. Za Břízkami už klid. Projel jsem stopu zprava kolem silnice - celkem dobré. Lesní propojka do Nové zatáčky pěšky, pak kolečko na loukách paráda - nejlepší úsek trasy. Dál k Jezírku už rozglajdané a leze podklad. Celkově už ty partie přes pole nejsou nic moc a kromě hlíny občas lezou i kameny. Na loukách je to ale zatím dobré a místy i pěkné sklouznutí. K poledni sníh zvlhl a začal "tahat". Kdo vyjel odpoledne, asi si moc nezajezdil.Mohlo by konečně trochu víc mrznout, jak nám slibují meteorologové už asi tři dny. Mimo rodinek a omladiny u Jezírka jsem potkal jen jednu běžkařku.
Nízký Jeseník
Vloženo 10.1.2021 18:07
Pokus o nástup ze Šanova jsme po 2 km chůze s lyžema v rukou vzdali. Dole je sněhu málo a v trase rolby lezou šutry a voda. Nahoře kolem Svaté trojice to už asi je dobrý, ale zdola nástup nedoporučuju.
Králický Sněžník
Vloženo 10.1.2021 14:46
Dnes na Paprsku hezky. Začínali jsme kolem 8, koncili v 11:15. Ráno hezky, jeli jsme Magistralu, Smrk a Shengen azpet přes Polskou horu. Ráno v podstatě nikde nikdo, čerstvé stopy, s postupujícím časem lidé přibývali, ale nic hrozného. Cesta zpět po hranici kolem 11h k překvapení pouze s pár lidmi. Nicméně jeste 20 čísel sněhu by to chtělo, místy leze podklad. Milire k parkovišti jsou a starsi lyže. Díky za úpravu.
Rychlebské hory
Vloženo 10.1.2021 16:36
Dole a v lese 5 🙈a na andelske cca 15cm.

(Odpověď na dotaz uživatele Libor z 10.1.: Skol! Jel někdo 10.1. 2021 z Vrbna p.P. na Anenský vrch? Dík za odpověď.)
Nízký Jeseník
Vloženo 10.1.2021 11:51
Trasa kolem Pusté Polomi, se musí dobře vybrat na loukách 10cm sněhu v lesni cesty nesjízdné. Doporučuji méně známé běžecké trasy bez lidí. Kolem slunečné v nízkém Jeseníku.
Nízký Jeseník
Vloženo 10.1.2021 8:56
Příjezd v sobotu v 9:00 - parkoviště u rozhledny plné a už se začalo parkovat na cestě u první zatáčky pod rozhlednou. Někteří jednotlivci v tuto dobu ještě parkovali i před restaurací, někteří pak dojeli až k parkovišti u cvičné louky.
Odjezd po poledni, to nahoře byla jednotlivá volná místa, jinak auta parkovala podél serpentin prakticky až dolů ke kostelu. Sjezd/výjezd komplikovanější, auta se musela navzájem pouštět..
Mirek

(Odpověď na dotaz uživatele Jaroslav Filip z 9.1.: Ahojte. Nebyl dnes nekdo na Nove Vsi? Zajima mne v kolik tam nejpozdeji dojet, aby se jeste dalo zaparkovat. Rikal jsem si, ze pul devata by byla fajn, ale jak vidim prispevek ze Skritku, tak si nejsem jist. Diky.)
Nízký Jeseník
Vloženo 9.1.2021 22:49
Dnes Dlouhé Stráně od horní stanice lanovky (zavedli běžkařský skipas, nahoře wc i okno), krásná stopa v obou směrech, po poledni více pěších, ale bez problémů, zatím úplně nepřelidněno... Nahoře kolem nádrže neupraveno, ale v pohodě sjízdné.
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.1.2021 22:44
Okolí Paprsku výborné. Prašan, stopy... Proč si na Paprsek musí každý vyvézt zadnici? Proč neparkují ve Vrbně? Samé otázky...
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.1.2021 19:17
Karlov směr hvězda po rozc Jeleni cesta a zpět. Sníh OK, níže tak 12 cm, výše ke 20 cm. Strojově neupraveno. Pro výletní běžkaře OK. Chybí více či méně stopa. Tedy chybí bezkarska stopa. Skútr, pěší, psi, kolo, saně, boby těchto stop je dost.
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.1.2021 18:08
Trasa Skritek>Alfredka>Jelenka>Ovcarna, Praded 🏔️ 🎿 radeji vynechan, >Svicarna>Petrovka> krasne az do Koutu k Pelikanovi. Pak pod dratama az k parkovisti u nadrazi 🌞
Rano od 7hod krasne volno bez lidi a od Karlova projizdela rolba. Alfredka okenko az od 10h jsme necekali. V lese hodne snehu az na Jelenku. Hreben madhera hodne noveho snehu, jen z druhe strany pesaci bez sneznic delaji hluboke diry :( Trosku narolbovana sjezdoka na⛷️na bezkach super. Ale ty neskutecne proudici davy pesaku mezi Ovcarnou a Pradedem 🙀 hruza (odhadem tak na 300>500) vubec to nestalo za to tam jet 🏔️🎿. Radeji pohona na Svicarne z okenka 🍻 polivka. Pres Petrovku nadherny ⛷ az dolu do Koutu k Pelikanovi
9:37
9:38
10:31
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.1.2021 17:30
Po 9 hodine byla pred parkovistem Skritek fronta, otocili jsme to a parkovali niz vedle silnice, kde nebyl zakaz, do 5 minut byl plac plnej aut. Pres kopec ke Zlutemu potoku, neupravene, ale dost snehu. Kdyz jsme videli ty davy, misto nahoru na Alfredku jsme jeli proti vsem dolu do Zdarskeho potoka a objeli si tam okruh, malo lidi, dost snehu, ale vic mokry. Uz at jim otevrou ty sjezdovky a obchodnaky!
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.1.2021 17:29
Dobře.. akorát mraky lidí při parkování v Nové Vsi.. Parkování se podél silnice, přiro na parkovišti u rozhledy byly ještě volná místa..takže špatná organizace.. Sněhu na této trati až směrem na Alfredku dost.. i dál..


(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 9.1.: Nevíte někdo, jak to vypadá z Nové Vsi na Mravencovku?)
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.1.2021 16:12
Vrbno - Paprsek - Smrk - Milíře , sníh ❄️a hory super . Jen ty davy lidi po 10h byl masakr 👎Už tam o víkendu nejedu 😢 Někteří kaslou na nějaká pravidla . Už aby otevřeli obchodaky a vrátili se tam ti co tam trávili víkendy !
Rychlebské hory
Vloženo 9.1.2021 16:03
Skřítek- Rabštejn a zpět. V 8:30 už plné parkoviště na najetí jsme čekali 45 minut. Stopa po Hvězdu upravená, pak občas větve, kamení, led. Tolik lidí jsem nezažila, jezdíme mnoho let ve stejný čas. Zpět pak hodně pěších, kteří ničili stopu😱 . Nechápu. Okýnko funguje.
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.1.2021 14:47
Skritek- Alfredka. Skvele pripravene stopy. Idealni podminky. Rano pocet lidi OK, kolem 11 h. Pak davy lidi.
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.1.2021 14:46
Ahoj. V Lipině na cestě k vagónu tak 3cm sněhu - nesjízné, na louce sjezdovky 10cm. Od spodu země sníh vlhne, jinak je sníh sypký. Kolem vrtulí 10cm. Jel jsem na běžkách nad sjezdovkou k vysílači. Na spojovací cestě jsem potkal běžkaře, že jede nad vrtulema od Těšíkova. Stopa od spodu lehce podtává, ale lepí se to na lyže a vytrhává se to až na trávu. Kolem kořenovýho stromu k vrtuli cesta kdysi projetá traktorem na tom tak 2cm sněhu - tak to jelo docela slušně, když je zhutněný podklad. Cesty mezi vrtulema shrnuté a trochu štěrku= nepoužitelné. Stopa vedla dál asi Za Slunečnou a do Těšíkova. Od první vrtule zpět do Lipiny po kraj lesa projeto traktorem= s lepším pojezdem, dále pak vlastní stopa z kopce, místy přeryté divočáky a 3 místa, kde prosakuje voda. Ve spodním remízku u sjezdovky až na hlínu. stopa končí pod sjezdovkou u potoka pod úly. Na staré lyže s pocitem jako jízdy to stačí. Pro více je potřeba dojet někam nad 800mnm.
Mirek
Nízký Jeseník
Vloženo 9.1.2021 12:22
Dnes trasa Skřítek - Rabštejn + projety okruhy na Skřítku. Ráno po sedmé velmi málo lidí (úsek Hvězda - Rabštejn jsem jel první), při návratu po desáté už davy, naprosto natřískáno. Kolem Skřítku sněhové podmínky dobré, včerejší úprava plus pár cm čerstvého sněhu, lze jet bez problému klasika i bruslení. Spojka z Hvězdy k cestě na Rabštějn se musí velmi opatrně, v lesíku lezou kameny a jsou tam dvě úplně vytátá místa hned za Hvězdou. Potom na Rabštějn celkem solidní stav, s opatrností se to dá celé projet, ale občas ze sněhu něco leze (i kamení), poslední les před Ráblem tam je to jako vždy špatné, ale projel jsem...
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.1.2021 22:30
Příjezd na ČHS, parkovišťě dost plné,vyrazili jsme na Švycarnu, cca 50 cm sněhu, stopa skvělá, lidí tak akorát, v sobotu a v neděli to bude mazec
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.1.2021 21:14
Snehu je tam dostatek. Jela js z CVH na videlske sedlo dnes odpoledne. Ze zacatku i stopa, dale js hrunula naznakem zavate stopy, cca v puli cesty jel par z protismeru a mirili na cvh sedlo. Ticho, klid ani zivacka a jelo se pekne!
(Odpověď na dotaz uživatele PetrP z 8.1.: Zdravím, netušíte prosím někdo jak vypadá "Miliónová cesta" od Červenohorského sedla? Zvažuji to jako alternativu "Jesenické magistrály" na zítřejší výlet s dětma. V plánu cca 10km a pak se otočit zpět.
Děkuji za jakékoliv informace či připomínky.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.1.2021 19:30
Plán "v pátek tam nikdo nebude" nevyšel. Parkoviště plná jako o víkendu, dokonce se parkovalo I na Palaši. Zakázat vjezd nahoru!!!! Úprava tratí I sníh bez připomínek, na Paprsku to ani jinak nebývá. Zítra pojede i lanovka z Velkého Vrbna, nechejte auta dole a dejte se stopou Miliře, stejně jako my dnes!!! Pár obrázků z luxusního dne viz odkaz
https://youtu.be/Tnwwx59KzCo
Rychlebské hory
Vloženo 8.1.2021 18:21
Dnes Alfredka super strojová stopa. Stejně i na Rabštejn.
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.1.2021 18:10
Ráno autobusem 8:40 od nemocnice, zpět po poledni z Dálova.

Na otevřených prostranstvích sněhu cca 10 cm. Zem není zmrzlá, takže na polích se sem tam škrtá o hlínu. Na pár místech pod sněhem voda. Políčko nad Novými Dvorci špatné - moc velké hroudy, pole mezi Jezírkem a Loděnickým rybníkem celkem OK. Docela dobrá i louka mezi Novou zatáčkou a cílem Ecce Homo. Lesní cesty nesjízdné.
Na první běžkování to celkem šlo, ale chtělo by, aby zem promzla a napadly 2-3 cm, pak to bude dobré. Zatím na horší lyže.

Vyjetá stopa tady: https://mapy.cz/s/mepogukesu
Nízký Jeseník
Vloženo 8.1.2021 17:39
Paprsek-cisarska-Cerny potok hore na Smrk 🌲 pak na velky schengen naprosto luxusni podminky. Velika pochvala za pripravu stop 👌⛷️. Otevrena 2okenka a luxus vyhrivany 🎪. Vikend bude super uzijte si to 🌞 👍 ❄️❄️
Rychlebské hory
Vloženo 8.1.2021 17:04
tak lanovka i v neděli.
Nemají aktualizaci běžkařských tras, ale vše se strojově upravilo včera a myslím že na víkend to
(jak je znám, kluky parádní) projedou znova. Kdo by šel z Petříkova tak opravdu v pohodě je to od Č.Potoka.
Cís. Bouda a vše dál už je naprosto parádní. Na Šengenu jsem ale nebyl, je možné, že tam to trochu může být místy zafoukané. Ale věřím, že zítra to tak určitě nebude, pojede i dost lidí.
Rychlebské hory
Vloženo 8.1.2021 16:56
pro všechny kdo mají podobné dotazy :

http://www.paprsek.cz/

zatím super !
Rychlebské hory
Vloženo 8.1.2021 11:27
Dnes jsem projel trasu z Hraběšic na Skřítek. Od traťovky k závoře neupravené ale sjízdné, od závory na Skřítek včerejší úprava, na množství sněhu dobré, stopa na klasiku místy nepoužitelná, ale většinou OK, bruslení v pohodě. Od pohledu upraveno i směr Rabštejn, ale nezkoušel jsem. Z traťovky dolů směr Vikýřovice nesjízdné.
(Odpověď na dotaz uživatele Vašek z 7.1.: Zdrvím, rád bych se zeptal, jak to vypadá se sněhem na běžky kolem skřítku a v údolí až do Šumperka - dá se sjet do Vikýřovic? Díky...)
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.1.2021 10:25
Nová Ves, tratě super, nejlepší pro začátečníky, pokud má někdo zájem, tak je možná výuka běžkování.
777008371
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.1.2021 8:43
Dle bilestopy.cz to právě projíždí rolba.

(Odpověď na dotaz uživatele Simona z 8.1.: Dobrý den, ví někdo jestli je projetá stopa ze Skřítků pod Ztracené kameny a na Alfrédku?Děkuji.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.1.2021 16:48
Dobrý den, na stránkách Paprsku píšou, že pojede v sobotu z Vrbna sedačková lanovka na Paprsek. Autem bych tam nejezdil...je to zbytečné a dál, potřebujete řetězy a stále někomu vyhýbáte. Ve V. Vrbně parkoviště a k lanovce to není daleko. Občerstvení formou okénka na Paprsku funguje ! Krásné stopy :Doporučuji okruh Pralinka - když tak na Polskou horu vyjdete pěšky a pak zpět na Palaš . Zvlněné, lehké sjezdy. Budete nadšeni.
Roman
(Odpověď na dotaz uživatele Aneta z 8.1.: Zdravim, poradite prosim, kam zitra v sobotu 9. 1. v Jesenikach na jednodussi beykarskou stopu s detmi? Dekuji.)
Rychlebské hory
Vloženo 8.1.2021 9:19
Je to normalni horska cesta, nepotrebujes retezu. Je to zimou udrzovane z polske a ceske strany. Zimni pneumatiky a bude v pohode ;-)

(Odpověď na dotaz uživatele Fila_PV z 6.1.: Zdravím. Zřejmě většina z vás tu zkušenost nemá, nicméně jsem se chtěl zeptat, zda někdo neví, jak to vypadá se zimním přejezdem autem přes Kladské sedlo směrem do PL do Nowe Morawy a dále na Stronie Śląskie? Napadlo mě jet do Bielice, zvažuji totiž alternativy na Paprsek buď z Velkého Vrbna, Petříkova nebo z pl. Bielice. Nejlépe na A lyže.)
Rychlebské hory
Vloženo 7.1.2021 22:50
Dobrý den,
Zkuste Paprsek nebo Skřítek, viz bilestopy.cz, tam najdete i trasy bez prudkých sjezdů.

(Odpověď na dotaz uživatele Martina z 7.1.: Dobrý den potřebují poradit nějaký lehčí okruh i pro začínající běžkaře. Jedou poprvé 13 let aby tam bylo mírně do kopce z kopce i rovina. Kdekoliv Jeseníky)
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.1.2021 20:31
Odpoledne ČHS - Červená hora. Stopa byla projetá jen běžkaři a v horních partiích zafoukaná sněhovými jazyky, ale na rychlé sklouznutí po práci vhodné. V týdnu tu není tolik sportuchtivých.
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.1.2021 18:07
Odpověď na dotaz,kam na běžky s 12tiletýn klukem ,cyklistou, z Oder.
Doporučuji Dolní Moravice - Nová Ves,sportovní areál policie olomouc-lyžaří
Z Oder ca 80 km,1,5 hod cesty-v zimě asi víc
odkaz lyzari.skpolomouc.cz.Na stránkách popis tratí(na loukách téměř rovina nebo les.cestou na
Mravencovku -podobné)
taky odkaz na online kameru webcamline
Chce to asi vyrazit brzy ráno,lidí všude plno a parkoviště není nafukovací.
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.1.2021 17:36
ČHS - Švýcarna - Praděd, strojově upravená stopa, sníh pomalejší, ale parádní :).
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.1.2021 17:29
(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 7.1.: Ahoj.
Nevíte někdo jestli je z Červenohorského sedla na Švýcárnu upravená stopa na klasiku? Děkuji)
Dnes nová stopa od rolby
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.1.2021 15:10
(Odpověď na dotaz uživatele IV z 7.1.: Dobrý den všem,

můžete mi prosím někdo poradit, ráda bych vzala syna 12let prvně na běžky, ale jinak závodní sportovec cyklista, v rámci zimní přípravy (cyklotrenažér ani turistika 20km/den už ho nebaví), u nás v nížinách sníh není ani na běžky. Nějakou nenáročnou trasu bez velkého stoupání či sjezdu pro něj v Jeseníkách (z Oder)? Děkuji za typ a omlouvám se za spam.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.1.2021 14:36
Včera cca. 14:00-18:00 trasy okolo Paprsku - Pralinka + Velký Šengen - stopa projeta zřejmě z předchozího dne, tzn. ještě lehce dopadalo, ale naprosto v pohodě podmínky jak na skate i klasiku. Nebál bych se vytáhnout i áčkové běžky :-) Otevřené okno na Paprsku samozřejmostí.
Králický Sněžník
Vloženo 6.1.2021 17:33
Dnes v 10.30 z Ramzové do Petříkova a obchvat Petříkova na kameňačky, dál přes Č.Potok, Palaš, Ružová bouda, Malý Šengen hezký. Strojně projeto asi v neděli, Npvý sníh 5-10cm. Skol
Rychlebské hory
Vloženo 5.1.2021 22:18
Dnes parádní jízda okolo Paprsku, nový prašan, málo lidí, na Paprsku okénko. I na nové lyže. Stopa zatím neupravená rolbou.
Hrubý Jeseník
Vloženo 5.1.2021 18:44
Klasicka trasa Cervenak>Svicarna>Praded a zpet. Idealni snehove podminky 3>8cm noveho prasanu. Od Cervenaku vyslapane po Svicarnu, pak jiz strojova stopa. Pevny podklad, i na A ⛷. Dalo se i skate. Vydejni okenka Svicka a Praded 🏔️ s bufetem. Malo lidi.
Hrubý Jeseník
Vloženo 5.1.2021 17:29
Dnes Ovčárna - Švýcárna - 2 strojové stopy,lidí málo, je to i na nové lyže, 30 cm.
Hrubý Jeseník
Vloženo 5.1.2021 18:13
Davide, dá se celkem v pohodě. Od střítku do rozcestí pod Ztracenými kameny momentálně málo sněhu a je to spíš led... Ale do 10.1. má dost sněžit, tak že na pohodu. Od rozcestí na Alfrédku v pohodě sněhu celkem dost stopa od lidí. Na rolbu to bude až připadne, tak ještě 20 cm, což by neměl být problém v dalších dnech.
(Odpověď na dotaz uživatele David z 5.1.: Ahoj, nevíte někdo, jak to vypadá na Skřítku směr Alfrédka? Chtěl bych 10. ledna zajet. Díky.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 4.1.2021 15:46
Skřítek,v 9h +1C,pěšky pod Ztracené kameny,vrstevnice k Alfrédce dost sněhu,jen stopa od běžkařů,Alfrédka -1C,od 9,30h do11h slabé sněžení, na Skřítků po obědě břečka a taje
Hrubý Jeseník
Vloženo 6.1.2021 8:34
Odpověď,parkovné na Červenhors.sedle se v neděli neplatilo.
L

(Odpověď na dotaz uživatele Karel K. z 6.1.: Ahoj ,je parkovné na Červenohorském sedle pro běžkaře zpoplatněné?. Děkuji za odpověď)
Hrubý Jeseník
Vloženo 5.1.2021 8:59
Ahoj, byli jsme v neděli a neplatilo se.
(Odpověď na dotaz uživatele Luboš K. z 5.1.: Ahoj, vybírá se na Červenohorském sedle parkovné pro běžkaře?
Případně za kolik.
Děkuji za odpověď Luboš)
Hrubý Jeseník
Vloženo 4.1.2021 12:05
Dobrý den, na Skřítku je zatím minimum sněhu, bežkovatelný sníh je až od rozcestí Pod Ztracenými kameny, což je ale opačným směrem než Hvězda.

(Odpověď na dotaz uživatele Monika z 4.1.: Zdravím běžkaře! Nevíte jestli je už sjízdná trasa Skřítek-Hvězda-Rabštejn?
Díky za odpověď.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 4.1.2021 11:11
Ovcarna, Praděd, švýcárna - sněhu dostatek, jel jsem na skate, dalo se v pohodě. Nicméně problém bylo množství lidí z ovcarny na praděd. 2x jsem při sjezdu srazil člověka, který sel ve stopě. Na Švýcarne méně pesaku, to bylo nejkrásnějši 😉.
Hrubý Jeseník
Vloženo 3.1.2021 21:15
Dnes nejlepší za poslední čtyři dny připadlo 7cm a super svezení za 4dny nejlepší. Ráno vyjela rolba byla to zatím v téhle mizerné zimě opravdu Pohádka. Jen mě mrzí lidé co musí do čerstvě upravených stop s pejskem na procházku bez vodítka bez košíku a skupiny lidí v botách procházející se po upravených tratich, hadam že to nebyla jedna rodina, leda Hujerovi. Je to hodně smutné jaký jsme.
Rychlebské hory
Vloženo 3.1.2021 18:52
Dnes z Čer.s.přes Svycarnu na Praděd a zpět parádní svezení.pripadl nový sníh takže paráda.doporučuji.👍
Hrubý Jeseník
Vloženo 3.1.2021 17:52
Červenhor.sedlo,Praděd a zpět,sněhu dostatek,krom pár míst,0 st.C,horší mazání.
L
Hrubý Jeseník
Vloženo 3.1.2021 12:49
Dnes dopoledne Paprsek, cca 5cm nového mokrého sněhu okolo 0C, stopa upravená, na magistrále k Černému potoku je sjezd stále špatný. Skol.
Rychlebské hory
Vloženo 5.1.2021 13:54
Okruh Zbojnická pod Klepáčem až na asi jeden kilometr v nejnižší pasáži super, nahoře 30 cm a skoro nikdo na trati :-). Skol!
Králický Sněžník
Vloženo 5.1.2021 11:29
Pohořany: opravdu málo sněhu, téměř vůbec. Na běžky určitě ne, pouze pro pěší.
Nízký Jeseník
Vloženo 3.1.2021 9:15
V sobotu jsem byla na Dolních stráních, nejdříve lanovkou z Koutů ( zpáteční lístek 350,- Kč ), po výstupu se jde chvíli po uježděné cestě, pak už upravené stopy až k závoře a dál na okruhu.Málo lidí
Hrubý Jeseník
Vloženo 2.1.2021 23:13
Dnes Černý potok - Paprsek - Velký Schengen - Paprsek a zpět na ČP a pak do Petříkova. Jel jsem Velký Schengen prvně a sjezd přes Růžovou byl teda dost o hubu, stejně tak z Mokřin k Medvědí.

Stav trati - mezi ČP a Císařskou jsou místa, kde jde vyloženě o běžky (vyčuhují kameny, větve a kořeny). Cca 0.75km pod Císařskou až na Páleš super svezení. Pralinka - Mokřiny - hlavně pod stromy katastrofa. Skate prakticky nemožný (čouhají větve uprostřed). Drtivá většina kolegů jela soupaž.

Jinak se fakt vyplatí přivstat si, kolem 14:30 již magistrála silně přelidněná pěšáky, jež běžkaři nezajímají.
Rychlebské hory
Vloženo 2.1.2021 20:25
Byla jsem dneska, sice něco málo připadlo, ale jak se pluží, tak je to vydřené. Projela jsem Velký Šengen a s opatrností se dá.
(Odpověď na dotaz uživatele Jarda z 2.1.: Dobrý den, mohu se zeptat, v jakém stavu jsou upravené běžecké tratě kolem Paprsku? Děkuji)
Rychlebské hory
Vloženo 1.1.2021 14:34
Dnes ze Skřítku na Alfrédku a zpět. Ze Skřítku pod ztracené kameny po svých ledovým korytem, dolů to byl celkem adrenalinový sport, potom už na lyžích krásně až na Alfrédku. Stopa vyšlapaná po celé délce, skate nemožný. Okruh Ostružná také sjízdný. Ráno jsem byl v podstatě sám, před polednem davy pěších turistů.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Hrubý Jeseník
Vloženo 1.1.2021 14:06
Dm lanovka červená hřebenovka super
Králický Sněžník
Vloženo 1.1.2021 9:11
Červenohorské sedlo – Švýcárna. Na Silvestra dokonalé slunečné počasí. Narváno, po trase spousty běžkařů i pěších, naštěstí jsou lidé ohleduplní. Ze sedla spíše umydlená trasa, stopy se nevyřezaly. Občas náznak kamení, ale s opatrností i na nových lyží, s kameňačkami bez problému. Nahoru jsme šli (někteří pěšky) zkratkou. Jak se leze výš je i víc sněhu, na Švýcárně okýnko a na sluníčku ani nevadilo, že je hospoda zavřená. WC otevřeno. Zpět zase na sedlo přes Petrovku, sjezd ze Slatí se dá, byť je koryto dosti rychlé.
9:42
10:47
10:52
11:28

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Hrubý Jeseník
Vloženo 31.12.2020 20:48
Ze Skřítku na Ztracené kameny turistů mnohem víc než na Václaváku. Po vrstevnici na Alfrédku naštěstí jen minimum turistů.
Hrubý Jeseník
Vloženo 31.12.2020 16:22
Od horní stanice lanovky z Koutů k horní nádrži Dlouhé Stráně a zpět. Kolem nádrže dále upravený okruh. Naprosto luxusní, čerstvě upravené rolbou, 2 stopy na klasiku, střed bruslení. Dle mého názoru nyní nejlepší běžkování v Jeseníkách. Tam témeř bez lidí, zpátky kolem 13 hod. již pár lidí, sáňky, boby atd. Ale rozhodně žádná masová turistika viz. Praděd nebo Paprsek. Vynikající, k tomu azuro. Lanovka zpáteční (bohužel) 350,- Jezdí pouze pro běžkaře a pěší.
Hrubý Jeseník
Vloženo 31.12.2020 12:02
upraveny to je ale prostředek vetve, trava jehlici takže skate nemozny.... lyze se kousaji, hrozi pady....jak zavreli lanovky tak vsichni jezdi na Paprsek auty a cesta je zablokovana, tech 8 km nam zabralo hodinu....
Rychlebské hory
Vloženo 30.12.2020 15:07
Skřítek Alfrédka Pod Malým kotlem a zpět. Stopa od běžkařů, sníh 25 cm. Ze Skřítku pod Ztracené kameny pěšmo dále super podmínky. Na skate to není.
10:49
12:08
12:30
Hrubý Jeseník
Vloženo 30.12.2020 13:50
Dnes rano z Paprsku po magistrale, Smrk a na Polskou horu. Snehu dost. Frezovana stopa. Smrk bez udrzby. Misty leze podklad. Pokud chcete sjizdet nize, tak na kamenacky, jinak spise starsi lyze. Co je neprijemne je spise cesta autem dolu - Vyhybky plne parkujucich aut. Je to dost bezohledne.
Rychlebské hory
Vloženo 30.12.2020 13:43
Dnes ráno jsem projel s dětmi červený okruh na Skřítku, místy vcelku dobré, ale úseky v lese na hraně sjízdnosti, vzhledem k počasí při odjezdu (+ 2), tak pokud nenapadne, už to tam nepůjde. Nahoru směr Alfrédka chodilo dost běžkařů, ale jak to vypadá nevím.
Hrubý Jeseník
Vloženo 1.1.2021 8:26
Ze Slaměnky k rozcestníku Mokřiny skvělé podmínky. Vytvářel jsem stopu po nočním sněžení a nad cca 1000 m je to bez pochybnosti i na áčkové běžky a to v celé oblasti. Ověřil jsem osobně od Slamenky až k rozcestníku Mokřiny, ale určitě skvělé podmínky budou i dále po traverse, nevím jedině závěrečná část od Zatáčky smrti k chatě Návrší, kde výška klesá pod 900m. Zpět jsem se vracel traversou přes rozcestník U Johannese a jelikož zde je výška k 900m, tak podmínky horší, sněhu méně, takže celkově je lepší vzít béčkové běžky.
Králický Sněžník
Vloženo 29.12.2020 21:34
Čerstvé oficiální info: "Ve vesnici je jen poprašek, ve vyšších polohách je sněhu trochu více, bohužel to stále na strojovou úpravu není. Na kamenačkách se to ve vyšších polohách především nad 1000 metrů dá 🎿 Je zde 10 až 15 čísel prašanu bez podkladu, takže když víc zaberte jste na štěrku, ale pro nadšence to je ..."
Zdroj: http://www.bezkydm.cz

(Odpověď na dotaz uživatele Sophie Habermann z 29.12.: Ahoj, nevíte, jak to vypadá na běžky z Dolní Moravy?
Děkuji)
Králický Sněžník
Vloženo 29.12.2020 19:06
Dneska úprava na Švýcárnu, dále na petrovku turistická stopa, a dál na čhs zase strojová úprava. Ale všechno bez vyřezaných stop. Sem tam kameny.
Byly dobré starší lyže.
Hrubý Jeseník
Vloženo 29.12.2020 14:46
Od Paprsku nádherná upravená stopa. Nový sníh cca. 20cm. Doporucuji
Rychlebské hory
Vloženo 29.12.2020 14:09
Paprsek na celkovou situaci se sněhem super. Dá se i turisticky mimo projeté stopy po hranici. Lidí pomálu okno restaurace otevřeno.
Rychlebské hory
Vloženo 29.12.2020 12:46
Paprsek, jenom po magistrále, docela dobré na béčkové lyže, ale asi tak do cca 0,5 km před odbočkou od Černého potoka, tam spíš kameňačky..
Rychlebské hory
Vloženo 29.12.2020 10:27
Právě se strojově upravují stopy na Paprsku. Cca 20cm sněhu.
Rychlebské hory
Vloženo 29.12.2020 0:10
Červenohorské sedlo - Švýcárna: sněhu málo, ale dá se to projet. Místy kamínky a ledové plotny. Cca 1km pěšky. Nových běžek škoda.
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.12.2020 16:31
Od Černého potoka směr Paprsek už se dá na běžkách, je tam kousek cesty k Císařské boudě horší, rozrytý od těžby, ale jinak to na starších lyžích jde a lidí docela málo.
Rychlebské hory
Vloženo 28.12.2020 10:25
Stav běžeckých stop na Pradědu: Od Ovčárny na Sedélko celkem ucházející, občas ledová plotna. Od Sedýlka na Švýcárnu tragické, na několika místech zmrzlé ledové potoky, kameny, sněhu málo, strojovou stopu upravit nelze. Na vyvětrání dobré, ale v žádném případě nedoporučuji "áčkové lyže". Pochopitelně jako obvykle davy neukázněných pěšáků se psy, dětmi saněmi, tak hlavně ve sjezdech dávejte pozor. Snad brzy nějaký ten sníh připadne.
Hrubý Jeseník
Vloženo 27.12.2020 16:34
Dnes na Rejvízu protažené okruhy na loukách, dalo se to.
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.12.2020 17:34
Červenohorské sedlo,Praděd a zpět,čím výše,tím více sněhu,občas kamínky,cca 1 km pěšky,minus 7 st.C,oblačno.L
Hrubý Jeseník
Vloženo 27.12.2020 9:35
nad Slaměnkou - pár cm a bude to aspoň na staré běžky ovšem nahoru po svých
Králický Sněžník
Vloženo 26.12.2020 13:00
Z Pradědu dnes hlásí: "Strojově upravená stopa od Ovčárny na sedýlko na Švýcárnu. Na Švýcárnu je možno na běžkách dojet." Zdroj: https://www.kamzasnehem.cz/sjezdovky/jeseniky/praded - importovaná data ze skiareálu Praděd. Toto bude aktuálně asi jediná rozumná možnost pro běžkaře v Jeseníkách, upravené něco jiného těžko bude. Parkování asi na Hvězdě/na Ovčárně, z Červenohorského sedla viz popis v článku https://www.kamzasnehem.cz/video/ovcarna-svycarna-chs-2012-12 se teď nedá očekávat dostatek sněhu. Ale neznám informace o aktuálních omezeních.

(Odpověď na dotaz uživatele Pavlina z 25.12.: Ahoj! Zitra chceme jet na bezky - klasiky/skate - směrem Praděd (ale jsme flexibilní). Kde byste doporučili bezkovat a kde nejlépe zaparkovat? Moc děkuji za rady & doporučení...)
Hrubý Jeseník
Vloženo 21.12.2020 12:13
Bez sněhu
(Odpověď na dotaz uživatele Novák z 19.12.: Zdravím, chtěl bych se zeptat jak to tam vypadá se sněhem, zítra bych to tam chtěl projet, Praděd, Švýcarna, Ovčárna, Skřítek. Tak jestli někdo nemáte nějaké info. Díky.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.12.2020 18:34
Ahoj. Byl jsem to v neděli okouknout. Jel jsem na kole z parkoviště pod Klepáčem na polskou chatu a polskem na Kladské sedlo a zpět přes babuši až na Dolní Moravu. Je tam maximálně 5 cm někde. Není to v žádném případě ani na kameňačky. Na sjezdovce Slamník už jezdili kluci na skialpech. Tam mají dost nafoukáno. Snad to brzy příjde a budem moc vyrazit do stop. Jinak nahoře to je jak v pohádce. Stromy krásně pod sněhem a omrzlé
Králický Sněžník
Vloženo 14.12.2020 12:17
ahoj, byls to risknout? taky bych rád nějaké info..díky

(Odpověď na dotaz uživatele Pavel z 13.12.: Ahoj nemáte někdo info o Dolní Moravě podle webkamery to vypadá ze tam je snehu dost ale nenasel sem nikde nic o úpravě.
Díky)
Králický Sněžník
Vloženo 14.12.2020 9:15
ahoj, nad Ostružnou směrem k Císařské boudě to není ani na "kameňačky". V tisícovce jsou asi 3 cm sněhu. Takže pouze pěkná procházka.
Rychlebské hory
Vloženo 13.12.2020 13:29
Z Ovčárny na Praděd se dá. Spíš skate. Na Švýcárnu šutry.
Hrubý Jeseník
Vloženo 13.12.2020 9:34
(Odpověď na dotaz uživatele Karel z 12.12.: Ahoj, nemáte někdo info o tom jak to vypadá na Pradedu ? Díky.)


Ahoj, taky něco hledám. Zítra nejspíš zkusím na skialpech se dostat z Červenohorského sedla směr na Praděd, popřípadě na Ovčárnu a zpátky do sedla. Podle webkamer budu mít sněhu dost.
Hrubý Jeseník
Vloženo 4.12.2020 20:38
Z CHS - Výrovku - Petrovku a směrem na Kamzík.

Na to jak to vypadalo kousek po sedlem celkem dobré sněhové podmínky.

Sněhu cca 10 - 15cm, stopa slabá, místy prošláplá, některé časti dost zapadané jehličím, některé úseky dobré. Na kameny jsem narazil pouze na dvou místech v poslední zatáčce ve sjezdu na Petrovku a v otevřeném větrem vyfoukaném místě kousek pod Kamzíkem, tam jsem to otočil a poté pendloval mezi Petrovkou a Skalní tabulí. Cca půl cesty od CHS a Skalní tabulí projeté autem od lesáků.

Na kameňačkách nebo horších lyžích to ještě zítra půjde.
Hrubý Jeseník
Vloženo 2.12.2020 21:27
Dnes Paprsek (Jeseníky). Docela solidní strojní stopa z Paprsku k císařské boudě... ovšem následně projeta nějakým dobrodincem autem, takže už tak dobrá není. Jinak jen protaženo rolbou z Palaše přes Pralinku až na Polskou horu. Sněhu je ovšem dost málo, ze stop i potažené dráhy čučí občas kořeny, kamínky, hlína a borůvčí. Musí se hledět a vybírat trasu. Na velké sjezdy s plužením to není.... Přes to všechno parádní první běžky 🙂

Zdroj: Facebook/Filuip Zubík
Rychlebské hory
Vloženo 2.12.2020 16:08
Sjízdné levým údolím z Petříkova, zatím jen zhutnili a je tam dost kamenů, na fakt staré běžky, sjezd dost nebezpečný.
Rychlebské hory
Vloženo 20.10.2020 12:47
Ovčárna - Rozcestí pod Pradědem. Upraveno, na říjen super. Uvidíme co s tím udělá obleva
Hrubý Jeseník
Vloženo 19.10.2020 21:44
Odpolední lyžování na Pradědu. Sníh mokrý ale stále velmi příjemné svezení. Sněhu dost. Z Ovčárny po rozcestí upraveno. Běžkařů málo.
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.10.2020 18:56
Dneska dopoledne Ovčárna - Praděd TOP podmínky, děkujeme za parádní úpravu!

ZDROJ: https://www.facebook.com/jesenikbezky/posts/1810574352427349
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.10.2020 13:05
Ovcarna - Praded - stopa upravena na rozcesti pod Pradedem, cesta napul pro pesi a pro lyzare, da se klasika i brusleni. Nahoru na Praded uz horsi, slaple jen od lidi, napul orasan kolem nuly a napul zmrzle a vyfoukane. Ale jet se na tom da 😃 Lidi v sobotu celkem dost, funguji vydejni okenka na obcerstveni.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Hrubý Jeseník
Vloženo 16.10.2020 21:56
Z Ovčárny na rozcestí pod Pradědem do polovina silnice upravená na bruslení a částečně i na klasiku(odpoledne celkem hodně běžkařů, což nebylo nic moc vzhledem k tomu že se museli všichni vejít na polovinu silnice), ráno sníh zmrzlý tvrdý, klistrové podmínky, odpoledně začal padat sníh takže pak nastoupil smývač a modrý vosk, od rozcestí na Praděd už úprava znatelně horší, bylo nutné párkrát sundat běžky, od rozcestí až na Švýcárnu nějaký blb vyhrnul sníh až na asfalt, takže to bylo nesjízdné po celé trase(snad leda pokud připadne nový sníh tak to půjde jinak ne - ukázka viz 3.foto), od Švýcárny dolů po Kamzík(dál jsem nepokračoval) sněhu plno, akorát teda rozoráno od pěších takže se dalo na běžkách jet jen stoupání do kopce, dál na Petrovku to nevypadalo že by sníh ubýval tak to možná bude sjízdné až tam, příp odhadují že snad až ke skalní tabuli (což nemohu zaručit, ale hranice kde začínala sjízdná sněhová pokrývka se nacházela někde v 1100 m n.m.)
11:50
12:01
13:17

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Hrubý Jeseník
Vloženo 16.10.2020 19:40
Tak na Praďedu je už upravena stopa a běžkuje se. https://www.figura.cz/
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.10.2020 8:35
Různě posbírané zprávy z okolí Pradědu:

Na běžkách je sjízdná trasa Ovčárna - Švýcárna, prozatím bez strojové úpravy. (Zdroj: Panorama ČT dnes ráno).
S největší pravděpodobností / pokud se nezmění podmínky/ bude na víkend strojově upravena běžecká stopa z Ovčárny až na Švýcárnu. ... Okýnko je na Švýcárně otevřeno. (Zdroj: https://www.figura.cz/)
Ale přesto už něco upraveno je: "prozatím jen z Ovčárny ke Sporthotelu Kurzovní." - to psala ve středu večer Renata z týmu Figura v komentáři hluboko schovaném na jejich Facebooku.

Další zprávy od lyžařů jsou samozřejmě vítány, stejně tak zde nechám někomu aktuálně lyžujícímu dotaz k Červenohorskému sedlu, to přece jenom leží o dost níže a i ze zkušeností popsaných v https://www.kamzasnehem.cz/video/ovcarna-svycarna-chs-2012-12 vím, že na okraji sezóny při podmínkách jako v těchto dnech se směrem k sedlu často situace zhoršuje...
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.10.2020 6:15
(Odpověď na dotaz uživatele Karel z 14.10.: Zdravím nebyl jste někdo na Pradědu udlž
Dnes se tam chystáme, dam vědět jake jdou podmínky.
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.10.2020 11:16
Byli jsme ve středu odpoledne.
Cca 30 - 40 čísel sněhu. Úprava byla od Ovčárny až po sedýlko pod Pradědem. Dvě stopy na klasiku + malý pruh na bruslení. Dále na Švýcárnu projeté skútrem.. ale Sjízdné. Na Švýcárně to bylo už se sněhem horší.. Ale na Říjen bomba! Chystáme se zítra ještě..Podle zpráv od známého Ovčárna - Sedýlko krásně sjízdné.. na Švýcárnu už jsou vytáté kaluže,ale s opatrností se dá dojet až na Švýcárnu.(Okýnko na Švýcárně jede)
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.10.2020 8:52
Na FB stránkách Kurzovní jsou i fotky z včerejší úpravy. Aktuálně do toho prý zapršelo, ale úprava na víkend stále platí.
https://www.facebook.com/kurzovni
Hrubý Jeseník

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Jeseníky