Jeseníky – běžky

Archiv zpráv zimy 2019/2020

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Jeseníky ze zimní sezóny 2019/2020. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Jeseníky - aktuální zprávy

Vloženo 6.4.2020 9:23
(Odpověď na dotaz uživatele Mišopus z 2.4.: Ahoj, nemáte prosím někdo info o sjízdnosti tras v okolí Paprsku? Díky!)
Pristup na Palas Z chaty je pod sněhem. Hrubozrnny měkký firn Jarní lyzovacka. Sem tam pěšky.
Rychlebské hory
Vloženo 2.4.2020 7:30
Pozor, od 1. dubna je uzavřena silnice přes Červenohorské sedlo. Mohou tam jen linkové autobusy. Zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/3070160-posledni-etapa-rekonstrukce-silnice-pres-cervenohorske-sedlo-bude-cely-duben-zavrena. = částečná odpověď na dotaz týkající lyžování v okolí Pradědu.
Hrubý Jeseník
Vloženo 27.3.2020 6:49
Parkování na ČHS v pohodě. Z ČHS po rozcestí pod Pradědem jen jedno vytáté místo cca 5m. Jinak ucházející. Na skate o něco lepší. Švýcárna - rozcestí pod Pradědem i částečně vyfrézovaná stopa. Super svezení. Praděd - Ovčárna rozježděno nákladními rolbami po celé šířce - bořilo se.
Hrubý Jeseník
Vloženo 26.3.2020 21:15
Parkování na CHS zadara a bez problémů. V úterý byla trasa upravena až k Pradedu, teď už asi potálo. Ale v pondělí má prijit zase sníh...
Hrubý Jeseník
Vloženo 24.3.2020 20:29
ČH Sedlo - Ovcarna super (My teda jeli jen po rozcestí pod Pradedem). Celé strojove upraveno, po Petrovku i na skate. Dále skate s mírným obtížemi ale lze. Busy na Ovčárnu nejezdí.
Hrubý Jeseník
Vloženo 24.3.2020 17:48
Ne.
(Odpověď na dotaz uživatele Vojta z 24.3.: Ahoj, běžkuje se z Červenohorského sedla na Praděd nebo je vše uzavřený a vůbec se tam nemůže?
Díky)
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.3.2020 18:53
Ztracenky- Alfredka stale dobře jetelne, i když raději skate, protože se střídá namrzlý podklad s firnem. I sjezd na Žlutý potok možný, akorát vytatych mist už více.
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.3.2020 21:47
Dnes z ČS na Praděd v pohode nahore umrzlo dole obcas mokry tam kde svitilo slunko.
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.3.2020 18:49
Pod Ztracenymi - Alfredka - Pod Maly Kotlem
Tak tady je svět ještě v pořádku! Děkujeme lidem co se o to tu starají, že tu nepodlehli hysterii.
Super svezení, tedy spíš skoro let, na luxusním podkladu!! Díky
Pak výlet od Alfrédky na hřeben. Po sněhu se nechá v zásadě až na Vysokou Holi... ikdyž na ní už je to se sněhem slabší. A přes Ztracené nazpět na Skřítek.
https://mapy.cz/s/hupaferoga
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.3.2020 17:40
Nedělní luxusní poježdění 👍😘Ráno před sedmou od závory kousek pěšky a pak už skatem i soupaž na Mokřiny a zpět skoro až k Vilemince a zas k lavičkám a ještě jednou jsem si to dal a dolů po sjezdovce. Stopa neskutečně rychlá ( na soupaž parádní). Ani kolem jedné hodiny to moc neměklo a jelo to skvěle. V prudkých sjezdech to bylo po včerejšku vyplužené a na skate tam byli umrzlé kraje. Některé úseky byli jak po úpravě a jelo se moc hezky. Škoda, že už zítra nemohu. Jel bych hned. Doporučuju ;-)
Králický Sněžník
Vloženo 15.3.2020 8:41
Aktualizace pro Alfrédku: v neděli 15.3. už nebude otevřen stánek u Alfrédky ani s pultovým prodejem přes okénko. Od neděle 15.3. bude provoz stánku pro zimní sezonu 2020 ukončen. Zdroj: http://www.alfredka.cz/
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.3.2020 8:33
Pod Ztracenými Kameny _ Alftedka pořád dobře. Ráno zmrzlé před polednem to již měkne a je firn. Stopy starší projděte lidmi. Klasika i skate možné. Okruh kolem Ostružné již téměř neprůjezdný - z každé strany tak do poloviny ale dobrý. Sjezd z magistrály do Žlutého potoka v pohodě.pouze 100 m dole úplně vytate misto v délce 10m. Spojka od tud ke Skritku použitelná pouze až na horizontální asfaltce . Spádová cesta pod Kameny v ledu nebo úplně holá. Sníh v terénu teprve až 100m pod Ztr. Kameny. Alftedka - částečně c provozu před okno.
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.3.2020 22:29
Ovčárna-Praděd-Švýcárna. Ráno zmrzlý, odpo písek, urolbovaný na skate, po krajích stopa na klasiku rozbitá. Od odbočky na Praděd po Švýcárnu jen skate. Dál směr ČHS dvě stopy na klasiku. Dál než na Slatě jsem nejel
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.3.2020 18:44
Ahoj, dnes z Dolní Moravy nahoru na magistrálu, po včerejší úpravě krásná stopa, ráno vymrzlá rychlá. Jen od závory cca 2km pěšky, počasí super.
Králický Sněžník
Vloženo 13.3.2020 18:22
Poslední úprava této sezóny právě probíhá na Dolní Moravě: "V důsledku posledních událostí a uzavření lyžařského areálu od zítřejšího dne, dnes naposledy upravíme běžecké stopy. Po včerejším teplém větru se jejich stav opět zhoršil. Upraven bude okruh Zbojnická, i když spodní partie již za moc nestojí, Jesenická magistrála, která je sjízdná tak 2 až 3 kilometry od závory a pravděpodobně bude upravena ještě spojka Jasaní a Vojenská. Nyní již začíná ve vyšších polohách přimrzat, takže to zítra bude trochu fičák ⛷ Ti kdo si neužili letos moc bruslení, tak na zítra by to měla být jedinečná příležitost." - z http://bezkydm.cz/
Králický Sněžník
Vloženo 11.3.2020 12:07
od Slaměnky přes Sedm cest po Zatáčku smrti OK a pak už se to rapidně zhoršovalo, na Tankové už hodně měkký sníh, na skate se to celkem bořilo a už bylo taky hodně vytátých míst, dojezd na Vyhlídku už byl dost špatný a letos už to asi lepší nebude
Králický Sněžník
Vloženo 9.3.2020 20:35
Cervenohor. Sedlo > Praded a zpet po magistrale. Teplota kolem 0'C bezvetri, obcas slunicko 🌞, idealni tvrda stopa skate/klasika. Cestou zpet od Kamziku uz trosku meknulo ale porad luxus ⛷ ❄ lyzovacka.
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.3.2020 8:35
(Odpověď na dotaz uživatele Market z 8.3.: Prosím o tip na pěknou nenáročnou bežeckou trasu se 7letou holčinou v okolí Ramzové.Děkuji.)

Přímo u Ramzové už si nejsem jistý, dlouho se tam neupravovalo, asi moc sněhu nebude. Paprsek je vzdušnou čarou nedaleko, jen je třeba se nahoru přes Petříkov nějak vydrápat (nebo vyjet z Velkého Vrbna lanovkou, ale to už je zas dál od Ramzové). A na Paprsku jet po magistrále z Paprsku k Císařské boudě (nejkratší, nejširší, nejrovnější), nebo okruh Pralinka po směru hodinových ručiček (pro lyžaře, co stojí poprvé na běžkách, to asi není, nějaké sjezdy tam jsou, ale ne moc náročné)
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.3.2020 8:31
(Odpověď na dotaz uživatele Miroslav Rajci z 8.3.: Zdravím všechny, chtěl bych poprosit radu kam se dá ještě na klasiku pro začátečníky? Nějaké pěkné projetí nic moc kopce. Děkuji za odpovědi a rady :))

1) Paprsek - když se člověk dostane nahoru lanovkou, větším kopcům se vyhne. Něco víc je na https://www.kamzasnehem.cz/video/paprsek-2012-12
2) pod Pradědem (Ovčárna - Švýcárna) - dostatečně široké a bez větších kopců, ale někdy tam může být moc lidí včetně převahy pěších
3) Dolní Morava, teď už je asi lepší pro začátečníky se nechat nahoru vyvézt lanovkou
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.3.2020 7:49
Okruh zbojnická proti směru hodin - sněhu bylo dost až na dvě vytátá místa: prvních 200 m od parkoviště a pak ve sjezdu k Sršňovce za zatáčkou vracečkou.
Králický Sněžník
Vloženo 8.3.2020 18:10
Trasa ČHS - Praděd - ČHS: trocha čerstvého sněhu, stopa upravená. Luxusní lyžovačka 😊
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.3.2020 15:02
Kolem Paprsku okruhy upraveny, celý den pod nulou a slabé sněžení. Dojezd do Petříkova mokrý sníh. Od rozcestí Nad Petrikovem už spíše-kameny.
Rychlebské hory
Vloženo 8.3.2020 20:51
ČHS - Švýcárna - Počasí sice nedovolilo výhledy, ale skvěle upravená stopa vše vykompenzovala. Pouze první stoupání od sedla trošku zledovatělé. Jinak nádhera bez větru.
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.3.2020 18:28
V okolí Hynčic pod Sušinou byly ve středu a ve čtvrtek 4. - 5.3. skvělé podmínky pro klasiku i skate - rychlá umrzlá stopa. Včera a dnes dopoledne nasněžil nový sníh, který sice jízdu zpomalil, ale vzhledem k páteční úpravě jsou podmínky dále parádní. Pozor jen na závěr sjezdu k černé sjezdovce v Hynčicích, kde je manžestr přerušený odtokem vody s kamínky. V úseku od Návrší dál k Senince už běžkování nedoporučuji.
Králický Sněžník
Vloženo 7.3.2020 13:56
Dnes Skřítek - Pod Ztracenými kameny - Alfrédka - a kolem Žlutého potoka zpět na Skřítek. Ráno po sedmé na Skřítku led + na tom trošku prašanu, na to že ještě na Klepáčově nebyl žádný sníh, tak dobré. Nahoru pod Ztracáky šlo ráno vyjít na lyžích, dolů bych to rozhodně nejel. Od rozcestí po Alfrédku podmínky dobré, i když oproti ideálnímu minulému víkendu viditelné zhoršení, ale v rámci sněhových možností upraveno kvalitně. Okruh kolem Ostružné buď ráno upraven nebyl, nebo stihl zafoukat, protože nahoře byl vítr dost silný, do toho sněžení, ale aspoň bylo málo lidí :) Sjezd kolem Žlutého potoka upraven a v parádním stavu. Spojka na Skřítek potom již místy téměř na hraně sjízdnosti.
Hrubý Jeseník
Vloženo 6.3.2020 21:31
Karlova Studánka,,Hvězda aut.st. - Kapitánská cesta - rozcestník Jelení cesta
Kdy: 6.3.2020, 17:00
Směrem z Hvězdy nahoru prvních 1.5 km k prvnímu rozcestníku cca 2cm nového sněhu, docela bída, ale lyže na nohách, pak jako mávnutím kouzelného proutku krásná bílá krajina - dostatek sice mokrého, ale čistého a čerstvého sněhu, po kterém se dalo hezky doklouzat až k rozcestníku Jelení cesta. Z rozcestníku dolů směrem na Karlov pohledem pořád dost čistého sněhu (nejel jsem).
Na turistiku vzhledem deštivému týdnu paráda, na kondiční běh lépe jet v sobotu nahoru.
Hrubý Jeseník
Vloženo 6.3.2020 12:41
Na Paprsku určitě ještě lyžovat jde,jsou upravené asi menší desítky km tratí, něco z toho i dnes. Jaká místa jsou v horším stavu by musel napsat někdo, kdo tam byl... pokud tam vyrazíte, zkuste to :-)

(Odpověď na dotaz uživatele beda z 6.3.: Dobrý den, jak to vypadá dnes s běžkařskými stopami? Dá se ještě v rychlebských horách běžkovat?)
Rychlebské hory
Vloženo 6.3.2020 6:38
Aktuální informace jsou na bilestopy.cz nebo fb: Běžky v Jeseníkách, Fotky z běžek Kam za sněhem, Paprsek, Běžky Skřítek, Běžky Karlov Nová Ves atd.

(Odpověď na dotaz uživatele Milan z 5.3.: jsou nekde na netu aktualne upravene trasy v Jesenikach? .. na skate?
díky.M)
Hrubý Jeseník
Vloženo 5.3.2020 7:49
Odpověď na dotaz, skate, Ivana: dá se také: Pod Ztracenými kameny - Alfrédka, pravidelně upravováno, aktuálně se nahoru musí po svých, asi 200m výškových, že Skřítku 2km, z Nové Vsi je to delší.
Hrubý Jeseník
Vloženo 4.3.2020 14:10
Odpověď pro Ivana:
Na skate Paprsek nebo Dolní Morava
Hrubý Jeseník
Vloženo 4.3.2020 13:19
od 9.3 jsem na dovo v Jeseníkách, prosím, pokud vůbec lze, poradíte mi někdo trasu na skate? Jsem trochu rozmazlená z perfekt úpravy v Jizerkách, tak určitě i v Jeseníkách existuje skate úprava, jen to vůbec neznám.
Děkuji moc
Hrubý Jeseník
Vloženo 3.3.2020 17:53
Děkujeme moc rolbařovi za dnešní úpravu stopy v okolí Hynčic a Stříbrnic, velmi pomohla především pro skate. Vzhledem k předpovědi na další dny stopy určitě vydrží minimálně do konce týdne v dobrém stavu. Pozor! Při sjezdu od rozcestí Nad Štvanicí k černé sjezdovce v Hynčicích je stopa před vjezdem na sjezdovku přerušená potokem, který se už nedá přejet!
Králický Sněžník
Vloženo 3.3.2020 7:57
Paprsek - Malý Šengen - Pralinka čerstvě projeté. Zvlášť kolem Travnaté hory nádherný sníh bez známek oblevy. Jen je potřeba vyjet na Paprsek lanovkou a večer sjet po sjezdovce dolů, po cestě to do Vrbna už nejde.
Rychlebské hory
Vloženo 1.3.2020 20:42
Ovčárna-Švýcárna-ČHS-Kouty nad Desnou
Sníh velmi proměnlivý, od Ovčárny na Švýcárnu to ještě šlo namazat na tuhý červený, od Švýcárny dolů už podmínky na klistr, odtud také velmi dobře upraveno a díky měkkému sněhu dobře sjízdné i prudké pasáže. Z ČHS po Šindelnou upraveno, dál směrem ke Koutů pouze prošláplá stopa(plně sjízdná bez přenášení), která končí 200m před rozcestím "Suchostránská cesta" ,(odtud dále do Koutů už není žádný sníh, doslova zmizne po pár výškových m). Jinak davové šílenství kolem Pradědu se kupodivu nekonalo, takže cesty naprosto bez problémů průjezdné nerozbité.
Hrubý Jeseník
Vloženo 1.3.2020 19:50
Praděd - Švýcárna dneska docela dobré podmínky, sníh ještě sypký, kolem poledne projela rolba, ale bez stopy na klasiku. Pod Kurzovní chatou 3km téměř netknutý okruh vč. stopy na klasiku (i když je teda dost kopcovitý) :-)
Hrubý Jeseník
Vloženo 1.3.2020 19:40
Trasa Hynčice pod Sušinou - Návrší.
Odpolední běžkování v jarním počasí. Poslední úprava proběhla v pátek. Na původní ledovatou vrstvu napadlo v neděli několik cm prašanu. V noci začala obleva, takže sníh na celé trase mokrý, těžký a pomalý. Celá trasa v lese je zatím sjízdná jak pro klasiky tak i pro bruslaře, jen na jednom místě je potřeba překročit potůček. Vsedle pod štvanicí se už stopa stává minulostí.
Králický Sněžník
Vloženo 1.3.2020 18:44
Jeli jsme to dnes, jen asi tři kiláky pod rozcestí u vodopádu a pak zase paralelní cestou zpět na Videlské sedlo. Podle jednoho mushera to ani nebylo dál upravené. Sněhu dost, ale hodně rychle to taje.
(Odpověď na dotaz uživatele Alena z 29.2.: Jel jste teď někdo Miliónovou z Videlského sedla na Červenohorské? Prosím, je možno na běžkách? Děkuji.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 2.3.2020 16:56
Dobrý den, z Ludvíkova se dá přímo po úbočí nad Karlovou Studánkou až na Hvězdu, ale nevím jak je to se sněhem. Jinak bych doporučil autem(autobusem)na Hvězdu a odtud si můžete vybrat z několika směrů. Buď zpět směrem k Ludvíkovu, (v půli cesty se dá odbočit na Andělskou horu) a nebo opačný směr ,,Kapitánská cesta" -směrem na Karlov pod Pradědem, Pokud by to bylo špatné se sněhem i tady,
tak asi nejlepší je z Hvězdy vyjet kyvadlem na Ovčárnu a pak směr Praděd, nebo dál na Švýcárnu( s pokračováním až na Č.Sedlo.)
(Odpověď na dotaz uživatele Hana Benešová z 2.3.: Dobrý den,chci se zeptat. Ve čtvrtek jedu do Jeseníků poprvé na dovolenou prosím o radu, kam nejlépe na běžky. Ubytování v Ludvíkově, kam dojet autem a kam pokračovat na běžkách? Děkuji za typy a rady .H.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 1.3.2020 9:36
Prejezd hrebene Skritek>Ztracenky>Pecný>Hole>Ovčárna>Praded>Cervenak + další hřeben Červenák>Vřesovka>Keprník>Šerák>Ramzová.
kolem Skřítku rolbováno, až na hřeben nad Ztracenky projeto sněžným skútrem. Hřeben občas zfoukaný ale v pohodě, nevyrolbovaná sjezdovka! nad Ovčárnou-zledovatelé tedy chvíli pěšky :-( Ovčárna-Praded-%Svícárna udržováno ajen občas naváté sněhové jazyky. Dále již hodně zaváte neudržované-ale pekně vyjeté na klasiku ideál. od Cervenáku rovněž často zafoukané, bylo hodně čerstvého prašanu :-) Keprním vyfoukaný, sjezdy ale ideál v čerstvém sněhu. Dolů po pivovarské konské (červená) hodně sněhových jazyků což při čerstvém sněhu se dá. Pozor na odtátý potok v dolnější části. Od Černav po lesní cesta dobé běz kamenů, pozor pak pod kapličkou hodně vytátý potok napříč. Ideál když byl sníh, málo kdy se podaří OK :-)
Hrubý Jeseník
Vloženo 1.3.2020 8:38
Kousek od závory na mě čekal netknutý manžestr po ránní upravě. Jel jsem skatem k lavičkám, Sedm cest, U čtyř rohů, Zatáčka smrti, Mokřiny, Sedm cest, Johansen, ke Včelínu, U štěrku a zpět dolů k závoře.
Pěkné upravené, ale nový sníh byl pomalejší a trošku to tahalo za nohy. Na třech místech jsem musel sundat (cca 20 metrů). Od Johanse ke Včelínu potok, nad Zatačkou Smrti málo sněhu vydřeno na kameny, a od Laviček k Závoře klasický vyfoukané místo koukají kameny dá se ale projet. Počasí krasně zimní. Užil jsem si to a snad ještě připadne a dlouho nám to vydrží ;-)
Králický Sněžník
Vloženo 29.2.2020 10:17
Ahoj, včerejší výšlap z Koutů na Obrázek pěšky, běžky v ruce. Od Obrázku po modré havirske cestě na Medvědi horu hluboký sníh. Neupravené. Byla jsem zklamana velmi. Pro skialp ideální.
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.2.2020 8:13
V 11 h od parkoviště pod Klepáčem. Spodní část okruhu zbojnicka - sněhu dostatek, proslapoval jsem zapadanou stopu. Potom dolů do hlubokého dolu - zde pri sjezdu jsem v horni casti v 1 zatáčce zničil skluznici - novy sníh přikryl spoustu kamenů. Pak až dolů k rozcestí raději pěšky. Dale až k Vilemince už dobré - opět přešlapování stopy. Od Vileminky až na Slamnenku ideální podminky s dostatkem sněhu. Všechny trasy budou dnes upravovany.
14:03
14:33
15:02

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Králický Sněžník
Vloženo 27.2.2020 19:33
Dnes v podvečer ČHS - Švýcárna - ČHS. Úprava (asi včerejší) skoro neznatelná, stopy ale dobře projety od lidi. Sněhu i nového dost, moc to v čerstvém nejelo, ale parádní zimní lyžování. Na Švýcárně jsem jednu chvíli byl jediný host, to se mi tam ještě nestalo...
Hrubý Jeseník
Vloženo 27.2.2020 13:45
Nova Ves - Mravencovka - Alfredka - Pod Ztracenymi kameny. Dnes novych 15 cisel nahore, rolby nejely, takze skate v hlubokem snehu. V Nove vsi velmi malo snehu, je to sice bile ,ale pri pokusu o skejt okamzite odhalen asfalt a ponicene lyze, tak bacha. Celkove otrava na neupravene trati.
Hrubý Jeseník
Vloženo 26.2.2020 23:13
Trasa Hynčice - Návrší - Pod Ludmilou. Po úterním dešti sněhu výrazně ubylo, některá místa zmrzlá, ale vše sjízdné. Stopa od rolby vydržela, v dílčím úseku rozšlapána. V poledne drobné sněžení.
Králický Sněžník
Vloženo 25.2.2020 23:22
Neustále upravovaná, na víkend předpověď zatím velmi dobrá tak bych se nebál. Po tom avizovaném pátečním sněžení (doufejme) se bude dát asi všude. v sobotu ráno mrkněte na bilestopy.cz a je to.
(Odpověď na dotaz uživatele Verča z 25.2.: Dobrý den,
můžu se zeptat, jaka je stopa v oblasti Petříkov a paprsek? Jedeme o víkendu, a tak bych se chtěla zeptat jestli je ještě sníh v pohodě? Popřípadě jestli byste nám v okolí Petříkova nějakou sjizdnou trasu doporučili.
Děkuju, Verča)
Králický Sněžník
Vloženo 25.2.2020 23:11
Vypadá stále průjezdná, dnes upravili ovšem teď do toho prší, a zítra kolem nuly lehce nasněží
(Odpověď na dotaz uživatele Jaroslav z 25.2.: Zdravím, neví někdo jak vypadá trasa z Paprsku na Kraličák???
Za odpověď díky)
Králický Sněžník
Vloženo 25.2.2020 14:43
trasa Nová Ves (rozhledna) - pod Malým Kotlem - Alfrédka - Pod Zelenými kameny a zpět
je tam ledovka v okolí Nové Vsi, jinak trasa sjízdná, sníh většinou zmrzlý, v některých úsecích větvičky a šišky ve stopě- dalo se spíše bruslit vedle stopy
Hrubý Jeseník
Vloženo 25.2.2020 10:38
Červenohorské sedlo -> Červená hora (studánka) - upraveno, stopa dobrá, měkký sníh.
Červená hora (studánka) -> sedlo pod Vřesovkou - museli jsme sundat bežky, protože svah byl zledovatělý a strmý.
Sedlo pod Vřesovkou -> pod Keprníkem - cesta přes les, neupravená, sníh na cestě rozšlapaný a zledovatělý, zvlněná cesta kvůli starým a zmrlým závějím (po stranách sníh hluboký).
Pod Keprnikem -> Šerák rozcestí - zledovatělý a strmý svah.
Šerák rozcestí -> cesta do Ramzové - zledovatělá a nešlo tam vůbec používat běžky (použili jsme mačky).

V neděli pršelo, a proto tam bylo moc zledovatělého sněhu.
Na celé cestě byl sníh nebo led.
Hrubý Jeseník
Vloženo 24.2.2020 14:50
Ráno z Petříkova Levým údolím na Paprsek, pak trasa Jelymana (okruhem Pohádka na Smrk, pak Velkým Šengenem až k Mokřinám a Pralinkou dolů přes Medvědí boudu na Paprsek). Zpět odpoledne Pravým údolím a spojkou k parkovišti v Petříkově. Celý den pršelo, ale nahoře sněhu pořád dost, na většině trasy čistý. Led dole u Medvědí boudy a hodně špinavý sníh (jehličí, větvičky) v zadní části Šengenu. Dalo se sjet skoro k poslednímu sjezdu před parkovištěm v Petříkově, ale spojka už byla místy na hraně sjízdnosti. Cesta dál nahoru k Ramzové už byla vytátá.
Rychlebské hory
Vloženo 24.2.2020 8:31
Červonohorske sedlo - Švycarnia - upraveno, stopa dobrá, lepkavý sníh, sníh po celé trase.
Švycarnia - pod Pradědem - stopa jen na začátku, upraveno a sníh po celé trase. Moc foukalo odpoledne a večer.
Pod Pradědem - Praděd - nepodarilo se nám vejít na Praděd, hrozné foukalo( tlačilo nás nahoru na běžkám) a skoro před vrcholem jsme se vrátili spátki.
Petrovka- pod hřbety - upraveno a stopa ale dobrý sníh jen na začátku (2-3 km) potom mokrý sníh a led.
Hrubý Jeseník
Vloženo 22.2.2020 22:30
Trasa Hynčice přes Peticesti, Slamenku a Zatáčku smrti zpět do Hynčic. Stoupání bylo trošku náročnější, stopa byla ujeta jen běžkaři. Od rozcestí s Vojenskou cestou byla stopa upravena, ze Slamenky zpátky dolní cestou dokonce manšestr. Nikde ani kamínek. Sněhu bylo dost. Vzhledem k teplému počasí byl podklad pro bruslení trochu měkčí a bořil se.
Králický Sněžník
Vloženo 22.2.2020 20:54
Z Petříkova Levým údolím, pak částečně okruh Pohádka a okruh Velký Šengen. Zpět Pravým údolím a spojkou k parkovišti v Petříkově. Všechno parádně upraveno ze včera i z dneška, nahoře prašan a pod nulou. Větvičky v nejvzdálenější části Šengenu, dost foukalo. Dole v Petříkově už nad nulou, lepivý sníh. Pozor na poslední sjezd k parkovišti, už leze hlína.
12:33
13:02
Rychlebské hory
Vloženo 22.2.2020 16:57
Dnes ráno 7:30 že Skřítku pod Ztracené kameny, potom Alfrédka. Krásná nová ranní úprava, ve stopě jsem byl druhý, paráda. Nahoře hodně foukalo, ale dalo se. Okruh kolem Ostružné v horším stavu, místy stopa vyřízlá na podklad, místy zafoukaná. Zpět kolem Žlutého potoka, vše OK, spojka na Skřítek v trochu horším stavu. V 11 zpět na Skřítku, zde totálně plno lidí, podmínky horší, já už naštěstí mířil domů...
Hrubý Jeseník
Vloženo 21.2.2020 9:42
Jednodenní výlet vlakem z Prahy na Ramzovou.V 10.40 již ve stopě na Petříkov-všude sněhu dostatek. V Petříkově po silnici břečka,dále po červené bez problémů,cca 30-40 cm sněhu na Císařskou boudu.Odtud široká magistrála na Palaš,jelo to velmi dobře i bez mazání.Z Palaše po upravené trase po hranici k severu-velmi dobré,místy na slunci to již tahalo za nohy jak byl sníh mokřejší.Ze sedla nahoru na vrchol Polská hora po zelené částečně rozšlapáno pěšáky,ale díky cca 5 cm nového sněhu to šlo dobře. následoval sjezd stále po hranici,neprojeto,ale dalo se vedle pěšího koryta.Takto až na rozcestí Nad Aloisovým pramenem.Z důvodu dostatku času jsem si udělal odbočku k Medvědí Boudě.Z počátku ostrý sjezd-pozor dole je potok-nenechte si to rozjet jinak v něm skončíte(nahoru bez potíží).Návrat zpět stejnou cestou.Dále přes Chlupenkovec na rozcestí Kunčická hora bez problémů.Pokračování po žluté značce-sjezd do sedla- dobré jelo to akorát.Ze sedla k lanovce nad Kunčicemi sjízdné ,ale poslední kilometr již občas klacky či kořeny.Dolů po sjezdovce bolely nohy, sníh těžký a mokrý.Do St.Města na vlak samozřejmě pěšky,sníh již není.Negativní zážitek je pokácení bývalé aleje z Kunčic do St.Města.Všechny stromy(snad s výjimkou dvou-třech byly evidentně v dobrém stavu.Nepochopil jsem proč???Na hezkém náměstí zasloužená Kofola a v půl čtvrté odjezd vláčkem zpět.
Králický Sněžník
Vloženo 21.2.2020 8:22
Petříkov-Císařská bouda-Paprsek a zpět. Stopy upravené, ale z velké části namrzlé až ledovatka a někdy zase moc měkké. Na skate docela špatné. Myslím si, že na klasiku by to bylo v pohodě. :)
Rychlebské hory
Vloženo 21.2.2020 0:24
Slaměnka-Návrší-Stříbrnická-Podbělka-Vilemína-závora, nahoře asi 20cm nového neupraveného sněhu, dole u závory asi 10 ale ke konečné už břečka. Od Slaměnky po prošlápnuté stopě trochu vachrlaté ale dalo se. k zatáčce neprošlápnuté, takže horní trasou, sjezd k Padesátkám ok, pak trochu kličkovaná u potůčku. Návrší fajn, stará vrzající příjemná chata. Stoupání od chaty na Stříbrnickou rozšlapáno až prakticky k Ludmile, od sedla už celkem ok skialpová stopa ale taky tam pravda chvílemi někdo naděroval šlapandu, nic hrozného. Hřeben fajn jako vždy, příjemné sjezdy v čerstvém sněhu. Sestup od Podbělky jsem netrefil jak jsem chtěl, ale už jsem spěchal dolů. Magistrála k Vilemíně stopa fajn, klouzalo to o poznání lépe, už se stmívalo. Závěr s čelovkou až k závoře, pak už sníh skoro pryč ale to je kousek. Skol
Foto vid https://www.zonerama.com/esence77/Album/6015386
gps strasa https://mapy.cz/s/renecuzeso
Králický Sněžník
Vloženo 20.2.2020 23:48
Dnes vyjezd lanovkou na Medvedi horu,dale na Dlouhe Strane a zpet,po vcerejsi snehove prehance prislo velke zklamani!! Stopa neuparavena a proslapnuta,podminky idealni...skoda!!
Hrubý Jeseník
Vloženo 20.2.2020 23:41
Ze Skřítku pod Malý Kotel a zpět, lehce pod nulou, velká pochvala za úpravu po odpoledním a nočním sněžení. Sluníčko, polévka a pivo na Alfrédce, nemělo to chybu.
Hrubý Jeseník
Vloženo 20.2.2020 20:05
Ramzova Paprsek Smrk Lesní bar super upravené
Rychlebské hory
Vloženo 20.2.2020 17:47
Dnes odpoledne projeto ČHS - Vřesovka a okruh Pod Šindelnou. Upraveno krásně, na sedle kolem nuly, výše určitě lehce pod nulou. Střed cesty na Vřesovku klasicky rozdupán od pěších turistů, takže sjezd raději svištět ve stopě. Mazal jsem červený Swix a kromě úseku hned nad ČHS držel krásně.
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.2.2020 14:19
CHS-Svycarna-Kurzovní chata-Praděd pořad sjízdné. Místy zmrzlé a sjezdy rozdupany od pěšáků. Ráno zmrzlý odpoledne odmek, ale aspoň šlo pluzit.
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.2.2020 19:16
Dle podminem +5'C vyborne. Pochvala 👍rolbarum vse vcerejsi cerstve upraveno. Skřítek - Pod ztracené kameny - Alfrédka - Malý kotel - Mravencovka - Alfrédka - Žlutý potok - Skřítek. Odpoledni skol ⛷ po 13hod, vse ideal jen dat pozor od Mravencovky po zelene vytaty potok napric, tedy doporuceni jet z Alfredky nejprve pid Maly kotel a pak dlouhym sjezdem k Mravencovce, pak po prudke zelebe nahoru. Rovnez jsme si uzili sjezd v rolbovane stope od Pod Josefinkou podel Zluteho potoka k mostku, 👌. Pak obcas jehluci a hlina ale vubec nevadi, budme radi za ty dary pri teto zime ❄️🌞
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.2.2020 19:09
Projel jsem kolem Skřítku všechny základní okruhy víceméně jsou s opatrností sjízdné. Směr Rabštejn hodně jehličí ve stopě a vyčnívající kamení.
Po sjezdu k Žlutému Potoku a odbočka směrem na Rýmařov je stále netknutá a musíte se probíjet neupravenou stopou. Bohužel, rýmařováci se skutrem stále spí!
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.2.2020 11:03
Ze Slaměnky na Sedmicestí byla krásně urolbovaná cesta, před námi asi jen tři běžkaři. Dál kole Čtyř rohů spojkou Jasan, taky tady byla rolba a hodně sněhu. Dávejte opravdu pozor na zatáčku smrti - kamarád tam málem vyletěl. Pak přes Magistrálu do Hynčic. Spojka mezi sjezdovkami byla pošlapaná, ale byla tam stopa, takže pro klasiky dobrý. Do Štěpánova byla cesta pošlapaná a místy čouhala tráva, ale pak dál do Starého města už to na lyžích nešlo. Počasí se vydařilo, svítilo slunce a skoro nefoukal vítr.
Králický Sněžník
Vloženo 16.2.2020 14:25
Červenohorské sedlo - po žluté do Koutů nad Desnou k vlaku: více než polovina lesní cesty je sjízdná, v druhé polovině jsou asi dvě místa,kde sníh úplně roztál (potok přes cestu), ale jet se to dá. Dole na začátku lesa už je jenom zbytek sněhové pokrývky, v Koutech je jaro :-).
(Odpověď na dotaz uživatele Pavel T. z 15.2.: Dobrý den, nevíte, jestli je sjízdná stará cesta z Č. Sedla? -žlutá značka- nebo po vodovodní-naproti přes údolí?)
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.2.2020 21:52
Dnes,Paprsek,Smrk,Velký šengen,Paprsek,stopy upravené,super,,modrý a fialový speciál nedržel,ale tratě suprové,,sněhu dostatek i sluníčko bylo,,teplota kolem 2°struktura sněhu vata,Ale určitě krásná sportovní sobota,palec nahoru za úpravu tratí....
Rychlebské hory
Vloženo 15.2.2020 14:10
Dnes Skřítek - Pod ztracené kameny - Alfrédka - Malý kotel - Mravencovka - Alfrédka - Žlutý potok - Skřítek. Vyrazili jsme před osmou ráno, naprosto ideální podmínky, nahoře -2, a vše krásně nově upraveno. Pozor kdo by jel sjezd z Alfrédky kratší cestou na Mravencovku, je tam jeden úplně vytátý potok přes cestu, hodně nebezpečné. Spojka Žlutý Potok - Skřítek jehličí, hlína, kořeny. Dojeli jsme kolem 12, podmínky mnohem horší, na Skřítku na slunci 10 stupňů a sníh tál před očima.
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.2.2020 14:34
👌 Super. Pochvala vsechny stopy cerstve rolbovany. Ramzova>Smrk> Velky Schengen (tam vyjeta stopa, nebylo cestve rolba, kdo jede klasiku ideal) Paprsek a pres Cisarskou boudu dolu do Ostruzne na vlak. Nema chybu jedte smele ⛷️❄️🌞
Rychlebské hory
Vloženo 15.2.2020 14:30
Bez problemu rovbovao od nadrazi z Ramzove. Pak se v pohofe dalo dojet pres Cisarskou az k vrtulim na vlak Ostruzna
(Odpověď na dotaz uživatele pifík z 14.2.: Ahoj všem, ví někdo jak to vypadá z Ramzové do Petříkova a dál na Paprsek? Dá se už od nádraží? Díky za informace)
Rychlebské hory
Vloženo 14.2.2020 13:33
ČHS-Praděd-Kouty. Nahoře super sníh, stopa až od Švýcárny na Praděd. Zapomeňte na sjezd z Petrovky do Koutů.Asi po jednom dvou kilometrech bezohlední lesáci odhrnuli z cesty všechen sníh a to co tam nechali je led, po kterém se nedá ani jet ani chodit. Proč? Asi kůrovec, nebo jen potřebují prachy. Ten idiot co to vymyslel má bezpochyby mozek velikosti mravenčího trusu. Zdá se, že Kouty nestojí o turisty, proto doporučuji dojet na Sedlo.
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.2.2020 13:14
Kouty-Dlouhé Stráně-Ovčárna-Švýcárna-Kouty jako za starých časů, po svých na hřeben, backcountry jak řemen :) od vleku po skialpové stopě (hned na kraji lesní cesty kameny jako pěst, pozor při sjezdu) nahoru, asi 10-15cm nového, stopa přošlápnutá k Obrázku. Po vrstevnici kolem chaty Uhlířka, asi 4x překračování potůčku, zatím to bylo bez sundání lyží. Od Přístřešku po uhlířské cestě ke sjezdovce, nad 950 peřina už tak 20cm, po staré vyšlápnuté stopě až k rozhledně. Dál pouze uválcovaná stopa stašího data, poprašek as 8cm postupně víc a víc nahoru je vyfoukaný, takže na bruslení je to nahoře lepší. Až k nádrži jsem nejel. Od závory směr Františkova myslivna panenským hlubokým sněhem po skialpové trase, od Okenní štoly na chvíli zafoukaný náznak dřívější stopy. Pastva pro oči. Nahoru na hřeben směr Nad Malým kotlem samozřejmě trochu krkolomné, chvíli prudší stoupání, napříč prudkým svahem ale námaha je po chvíli vykoupena nádherou nahoře. Nad 1300 je to pohádka na druhou. Na hřebenu po magistrále nejdřív poprašek, pohodová ušlapaná stopa, ve stoupání muldy, ale Velký Máj a Vysoká hole jsou vpodstatě tvrdé vyfoukané skoro všude, sem tam led a dřina. Sjezd z Hole na Ovčárnu šlo už v pohodě sypým sněhem, ani nebyly vyfoukané místa. Na Ovčárně aspoň polévka, nic moc výběr. Dál je stopa na klasiku po obou stranách směr Praděd, uprosřed se v tom rozšlapaném dá bruslit jen tak tak. Od rozcestí Pod Pradědem je i stopa na klasiku, ve sjezdech vypluženo a lehké muldy. Švýcárna jako vždy paráda, dnes skoro nikdo, borůvkové knedlíky za odměnu. Ze Švýcárny jen klasika, další den už to ale zdá se projela rolba. Od Petrovky dolů do Koutů pohoda hlubokým sněhem do první serpentiny. Od začátku Hladové cesty vyhrnuto, pohyb těžké techniky, těžba dřeva o kus níž. Kamion sice neuhnul ale dalo se projet až dolů, kamínky neviděny. Od mostu pod dráty napětí asi 4x potůček, při překračování zatím bez sundání ale už na hraně. Foto vid viz. https://www.zonerama.com/esence77/Album/6000923
gps stopa https://mapy.cz/s/murapolaka
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.2.2020 8:36
Děkuji dutohlavcum z českých lesů za vyhrnuti jediné běžkařské stopy z Petrovky do Koutů už jim ten brouček přeskočil ze smrku na mozek
Hrubý Jeseník
Vloženo 13.2.2020 22:09
Nová Ves - Alfredka - Skřítek - Rabštejn a zpět. Všude dostatek sněhu, lyže bez škrábnuti. Ráno v půl deváté hodně pod nulou, modrý swix. Od rozhledny po Mravencovku ve stopě od traktoru, ale nebyl to žádný problém. K Alfrédce po magistrále po včerejší úpravě jako první, pod 1 cm poprašku pevný pruh na skate nebo perfektní stopa, nahoře místy zafoukaná, ale stále velmi dobře použitelná. Pouze první potok ve stoupání bylo nutné překročit. Přes Žlutý potok na Skřítek a dál na Hvězdu a Rabštejn. Sjezd k Rabštejnu má méně sněhu, ale většinou rolba vyorala jen listí a stačí se jen dívat před sebe a jízda je bez škrábnutí. Zpět na Skřítek podél silnice po modré, která se neupravuje a jen prošlapává, bez problémů. Přidal jsem k okruh kolem Závory a upravený je i delší okruh přes Klepáčov.
Zpět na Alfrédku stoupáním ke Ztraceným kamenům. Tento směr jsem volil záměrně z obavy před obvykle vypluženými ledovými plotnami a šutry. Obavy byly zbytečné, sněhu spousta a dá se to jet obousměrně, jen pozor na stopy od pěšáků, tedy od lyžařů, kteří si dolů netroufli a nahoru se nechtěli dřít a lyže sundali.
Přidal jsem i okruh kolem Ostružné a přes Alfrédku, Malý Kotel a Mravencovku dojel k autu pod rozhlednu v Nové Vsi. Krásných 60 km.
Předpokládám, že zítra budou zase upravovat stopy a doporučuji vyrazit. Sněhu spousta, není třeba se bát ani k ty nejlepší lyže a prostě si to užít.
...a tak nějak dnes bylo:
https://youtu.be/OKIe_XW8trU
Hrubý Jeseník
Vloženo 13.2.2020 18:43
projel jsem všechno v upravené stopě kolem Skřítku-Hvězda-Alice-Klapáčov sjezdovka-Žlutý Potok a zpět Skřítek. Bohužel od Žlutého Potoka směrem k Rýmařovu stále NIC!
Hrubý Jeseník
Vloženo 13.2.2020 18:03
Dnes odpoledne trasa Skřítek - Pod ztracené kameny - Alfrédka - Žlutý potok - Skřítek. Výjezd ze Skřítku pod ztracáky nic moc, nahoru se dalo, ale sjezd bych úplně nedoporučil, pro odvážné pozor asi 150 m pod rozcestím (skoro nahoře) lezou dvě velké větve/kořeny. Potom na Alfrédku totální paráda. Sjezd zpět ke Žlutému potoku též dobrý. Spojka zpět na Skřítek občas s jehličím a hlínou, ale dá se. Celkově nádhera. Mazal jsem fialový Swix.
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.2.2020 15:03
Ramzová-Smrk-Paprsek-Chlupenkovec-staré Město. Krásná jízda, všude dost sněhu i běžkařů. Na Smrku a na Chlupenkovec byla stopa zafoukaná, ale jinak trasa upravená.
Rychlebské hory
Vloženo 9.2.2020 21:30
Dnes z Velkého Vrbna - Paprsek - Pralinka - Malý Šengen . Vše super upravené ale do 12,30h mlhavo pak již sluníčko . Na Paprsku hrůza lidi a ještě závody . Celkem super svezení 👍
Rychlebské hory
Vloženo 9.2.2020 20:31
Projel jsem dnes trasu ČHS- Petrovka a tzv. Hladovou cestou k dolní nádrži. Stopy super, ale za Petrovkou to nějaký "dobrák" rozbil bruslením, tentokrát jsem jel klasiku, ale šlo to. Každopádně tento nově zrolbovaný úsek je nádherný a bez lidí, mírné klesání. zpět stoupání.
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.2.2020 19:34
Nová Ves - Alfrédka (po zelené) - okruh Ostružná - Nová Ves (po červené)

Z Nové Vsi mělčí, trochu rozmydlená stopa, občas nečistoty, zpočátku odraz hůlek z asfaltu, ale dá se. Prudké stoupání po zelené nic moc - bez stopovače a hodně kamení a hlíny. Sjezd tudy ne! Od hranice vysokého lesa k Alfrédce už dobré, i když sem tam se musí kvůli nečistotám ze stopy vyskočit. Na okruhu kolem Ostružné ve střední části ve stopě hodně kamenů, jinak ale svezení pěkné a prakticky bez lidí. Magistrála k Zeleným kamenům vypadala ve výborném stavu. Zpět kolem Malého kotle lepší jak "zelená", ale i zde ve spodních partiích lezou kameny! Naštěstí to dnes dolů moc rychle nejelo.

Celé dopoledne lehce pod nulou. Mazal jsem fialový swix. Do poloviny stoupání k Alfrédce odraz nic moc, výše už dobré. Celkově o něco horší, než když jsem tuhle trasu jel začátkem ledna, hlavně víc kamení. Chtělo by to pár čísel navíc. Kolem Rýmařova nesouvislá pokrývka. Parkoviště na Nové Vsi už o půl desáté skoro plné.
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.2.2020 17:40
ČHS - Švýcárna - Ovčárna. Azuro, sněhu dost, teplota kousek pod nulou. Z Ovčárny na Hvězdu nevede stopa, někdo to prošlápl na skialpech, ale pro běžky nevhodné.
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.2.2020 22:24
parkoviště Pod Klepáčem-Zbojnická-Kraličák-chata Snežník-sedlo Puchača-Lipkovský potok-parkoviště. Azuro asi -2, rolba naposledy ve středu takže spíš pro klasikáře. vrstva asi 6cm, stopa fajn. chodník od spojky po hranici neprojetý takže crosscountry. Potůčky 3x překročit, stromeček hlubokým sněhem, pak už skialpinisti projeli na hřeben. Při stoupání na Kraličák se to boří nad borůvčím až skoro po pás, hůlky občas nazabírají, mizí v hloubi. Sjezd cik cak byl pohádka za odměnu, i z chaty "Pod Sněžníkem" na sedlo Puchača to hezky klesalo čerstvým sněhem. Až na pěšáky kteří už stopu bleskově rozšlapávali a vyhrnutou cestu na odbočení žluté z cyklostezky směr sedlo Puchača. Jinak paráda.
foto vid
https://www.zonerama.com/esence77/Album/5989730
a gps trasa https://mapy.cz/s/corepapuzu
Králický Sněžník
Vloženo 8.2.2020 19:56
Dnes všechny okruhy,Paprsek,,nádhera,vše upraveno,sněhu dostatek,luxusní svezení,na neděli můžu jen doporučit,řekl bych luxus!!! Modrý speciál držel nádherně,super svezení...
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.2.2020 19:52
Luxus hreben Skritek>Alfredka>Jelenka Petraky Ovcarna>Praded>Cervenak a kolem Sindelne az do Koutu. 🌞 Slunicko, mrazivo, bezvetri a uzasna 👀 viditelnost az do Krkonos na Snezku. Dojezd z Cervenaku kolem Sindelne dobre, jen posledni 1km se uz mzsel pesky. Skol
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.2.2020 17:19
Z Hynčic nahoru a přes černou sjezdovku k Zatáčce smrti. Hodně úseků s kameny, nahoru se dá prokličkovat, dolů ani omylem. Jesení spojka kolem Prudkého potoka až na jedno místo dobrá. Čím víc nahoru, tím více sněhu i pohody. Přes 7 cest a Mokřiny zpět k Zatáčce smrti, konec sjezdu opět opatrně kvůli kamenů. Dál přes Padesátky (bezpečný směr opět pouze nahoru) na Návrší. Po černou sjezdovku nic moc, pak už v pohodě. Sjezd zpátky do Hynčic se zvýšenou opatrností. Hodnocení: 60%, sněhu podstatně méně než včera na Paprsku, což je zejména ve sjezdech podstatný problém...naštěstí aspoň počasí nemělo chybu, viz odkaz
https://youtu.be/-LTYar9-EcA
Králický Sněžník
Vloženo 8.2.2020 17:08
Nova ves - alfredka
Od nove vsi nahoru smerem na alfredku sem tam kameny, jehlici, misti ideal, nahore kolem alfredky perfektni podminky
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.2.2020 16:01
Kousek od závory (200m) na rozcestí se dá už jet skatem a trať je parádní. Jen mě ten sníh dneska přišel trošku pomalej nebo špatně namazáno. Tahalo mě to pěkně za nohy. Ve stopě to moc nejelo, rychlejší to bylo vedle. Přes Mokřiny dolů k zatáčce smrti. Obvyklé jedno vytáté místo cca 50 kameny pokud máte rádi své lyže sundat a přejít. Chtěl jsem na Návrší na pivko, ale od zátačký smrti to rozhodně nejde. Není sníh. A tak jsem jel po Jasaní cestě ke Čtyřem rohům a na Sedm cest a zpět k závoře. Po Jasaní dole občas kámeny a dost měkké. Od laviček za potokem nahoře bacha na kameny ( klasické místo). Počasí nádhera a lidí taky moc nebylo aspoň do jedné odpolední
Králický Sněžník
Vloženo 7.2.2020 19:24
Paprsek. Velké Vrbno - Pralinka - Velký Šengen - Pohádka - Milíře - Velké Vrbno. Celkem 36 km. Nádhera, spousta sněhu, spíše vlhkého, tedy klasika s červeným Swixem, něco upraveno dnes, něco včera, ale všechno bez problémů. Na skate přece jen poněkud měkčí. Celý den lehce sněžilo.
Třebaže Paprsek upozorňuje na nevhodnost výjezdu autem až chatě, opět jsem u Medvědí boudy viděl klouzající debily, samozřejmě bez řetězů... Přitom Milíře je jedna z nejhezčích tras, po níž se z parkoviště u lomu dá dostat až nahoru po nádherně upravené široké ceste(2 stopy + pruh skate). A nikde ani noha. Jenže je to do kopce, 200m převýšení a sedmi kilometrech! A to je pro hodně značkově oděných a vyzbrojených "sportovců" těžký oříšek.
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.2.2020 19:06
Velký Šengen, dnes běžkařský ráj. Vyjet na Paprsek je trochu drsnější (borec před námi začal klouzat, nasadil řetězy, které jsme neměli, couval jsem kus dolů a rozjel to znovu, takže řetězy se vyplatí), ale nahoře nádherné stopy, s tuleními pásy velká pohoda.
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.2.2020 18:10
Skřítek - Pod Ztracenými kameny - Alfrédka a zpět.

V 11hod na Skřítku +2 C , tak jsem to ani na Rabštejn nezkoušel. Nulová izoterma až kolem 1100 m. :-(
Problém na klasiku s mazáním ,lítalo to kolem 0. Sněhu relativně dost, vlhčí.
Ve 14. 30hod. Skřítek + 3C .
Byl jsem v přírodě, bezva. Ale ideální podmínky to nejsou.
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.2.2020 8:31
Paprsek - na okruzích bylo krásně - prašanová peřina, pěkná stopa. Fialový speciál držel dobře. Na skate trochu bořivé.
Hrubý Jeseník
Vloženo 6.2.2020 21:08
Zdravím všechny...kdy už konečně někdo udělá pořádek s bezohlednými tzv.
turisty, kteří ničí strojově upravené zimní cesty...!!!...nejsou ani cedulky, které
by je upozornily, že tam nemají co dělat...!!!
Hrubý Jeseník
Vloženo 6.2.2020 19:42
K večeru Zbojnický okruh, -3, fialový speciál to bral krásně. Jedna velká nádhera, sněhu dost hned od parkoviště, úprava parádní. Pro skejt asi lepší proti směru hodinových ručiček, protože spodní cesta je udusanější.
Králický Sněžník
Vloženo 6.2.2020 17:43
viz. bilestopy.cz z Mravencovky na Alfredku a Skritek dnes projeto rolbou
(Odpověď na dotaz uživatele Lu2 z 6.2.: Taky by mě zajímalo jak to vypadá z Nové Vsi na Mravencovku a pak Alfrédku. Dík)
Hrubý Jeseník
Vloženo 6.2.2020 15:35
Dnes ráno od závory na Slaměnku. Sněhu dost, čerstvě projetý rolbou. Na klasiku by to bylo úplně ideální, na bruslení to bylo prvních asi pět km hodně špatný, hodně se to bořilo. Od ty prudký pravotočivý zatáčky nad Vileminkou už to šlo. Nahoře místma vyfoukaný místa, ale projet to jde. Až se to dole trochu ujede tak to bude super...
Králický Sněžník
Vloženo 7.2.2020 13:48
Ahoj,byl jsem předevčírem, sněhu dost, stopa prošláplá, nejlépe se jede zcela bez vosku na klasiku nebo pak skate ale to podla kondičky...P.J.
(Odpověď na dotaz uživatele Jana z 7.2.: Prosím jak to vypadá se sněhem z Červenohorského sedla na Ovčárnu a dále směr Praděd? Chtěli by jsme vyrazit zítra :-). Případně trasa okolo Skřítku?)
Hrubý Jeseník
Vloženo 5.2.2020 18:04
Petříkov-Smrk-Paprsek-Velký šengen-Císařská -Petříkov
letos nejlepší podmínky vhodné na áčkové běžky. Po napadení asi 35cm sněhu, přestalo v poledne sněžit a zároveň vyrazily do terénu rolby a upravily většinu tras, vše krásně upraveno pouze kolem Smrku sfoukáno a od rozcestí "na bahnech" po Císařskou boudu nějaký bezohledný pěšák rozdupal stopu pro klasiku. Sníh ze začátku ještě měkký a pomalejší k večeru již přemrzlý prašan takže to pak na modrý vosk jelo krásně rychle. Pouze bruslařům bych asi doporučil tak den dva počkat, jelikož sníh není ještě dostatečně pevný a bořil se pod nimi.
12:39
12:45
14:47
15:34

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Rychlebské hory
Vloženo 5.2.2020 21:24
Úsek z Ramzové ke Vřesové studánce se neupravuje (z Ramzové na Šerák si eventuelně můžete pomoci lanovkou nebo stoupáním po okraji sjezdovky). Od Vřesové studánky na Červenohorské sedlo se upravuje celkem často, z Červenohorského sedla k Pradědu se upravuje ještě častěji.

(Odpověď na dotaz uživatele David z 5.2.: Dobrý den. Trasa z Ramzový na Praděd přes Červenohorské sedlo se asi neupravuje nevíte? Děkuji za odpověd.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 3.2.2020 10:04
Sjezd z Ovcarny>Svicarna>Petrovka>Kouty. Zmrzle hodne rychle s velmi mali prasankem se velice dobre dalo. I pod petrovkou svezeni az k traktoru s tezbiu dreva, pak uz pesky. Od mostu pod draty zase na bezkach az ke sjezdovce OK hodne jarne... ale na kamenacky jelo fajn
Hrubý Jeseník
Vloženo 3.2.2020 10:01
Ovcarna>Jelenka>Alfrefka-Ostruznik-Josefinka.. zpet pres Jelenku na Ovcarnu.
Na hrebenu uplne bez snehu, jen vyjete zledovatele koleje,pod Jelenkou snehu dist i v lese, jehlici, vetvicky ale dalo se. Kolem Alfredky pekne pojezdeni. Pres Mravencovku ke Karlovu se jiz neda jet. Smer ke skritku vodnate ale sli to. Snih uz pomaly, jarni podminky
Hrubý Jeseník
Vloženo 1.2.2020 20:58
Dnes lanovkou na Slamník a zpět k závoře. Od sjezdovky k lavičkám led a potučky. Od laviček už celkem v pohodě až na 200 metrů úplně bez sněhu. Dubnové počasí a tomu odpovídá i kvalita sněhu. Před Vileminkou ledová stopa a sníh už horší. Od Vileminky jízda v ledové stopě plné vody. Na béčkové lyže. Dá se dojet až cca 300 metrů před závoru.
Králický Sněžník
Vloženo 1.2.2020 20:35
Levé údolí upraveno od posledního domu v Petříkově přes Milíře až na konec lesa před Vrbném. Místy napadané jehličí, kaluže (blíž k Hřebeňáku), kamínky jsou dobře vidět, lze se vyhnout a není jich moc. Souvislý sníh. Rozhodně pro běžky šetrná jízda i jako varianta k Císařské boudě. Na magistrále k Císařské boudě ve stoupání nad Petříkovem je plno kamení a odtátého sněhu.
Rychlebské hory
Vloženo 1.2.2020 20:34
Paprsek - hranicni hreben jeste jakztakz dobry,nize polozene useky uz s kamenim.V lese hodne jehlici a spinava stopa obecne.Na planich dobre.Lidi dnes hodne.V noci by to mohlo jit pod nulu a pri trose stesti to rano pocukruje trosku snih.Nedele bude uz dost na hrane,ale jeste to pujde.
Rychlebské hory
Vloženo 3.2.2020 9:42
Hreben Ramzova>Cervenak>Praded>Ovcarna. Snehu dost, neprselo tezky snih pri sjezdu z Keprniku ale hodne v pohode. Cervenak dosti jaro, ale stopa vynikajici, skoda ze teplota >0'C...
Hrubý Jeseník
Vloženo 31.1.2020 19:43
Dnes okruh Zbojnická. Pod Klepáčem mokro, od Sršňovky už pohoda a nahoře úplně super svezení.
Fotky: https://www.facebook.com/625721947494110/posts/2828878927178390/
Králický Sněžník
Vloženo 31.1.2020 18:40
Na Skřítku ráno po 8h 3 stupně a mrholení. Mrholilo i v nejvyšších bodech mého výletu něco nad 1100 m, naštěstí během dopoledne přestalo. Největší škody dělá voda kapajicí ze stromů, pod nimi je místy dost mokro.

Úvodní rovinatý úsek k rozcestí Nad Skřítkem je čerstvě upravený i když vodnatý. Nahoru pod Ztracené kameny nahoru schůdné na lyžích, ale to bylo ráno a na několika místech se tvořila brečka. Dolů možná na ultrakameňačkách. Ztracené kameny - Alfrédka upraveno ve středu, od té doby napadlo. Já měl ještě stopu na klasiku slušnou, ale bude se velmi rychle opotřebovávat, naopak bruslaři ten těžký sníh brzy ujezdí a nebude to už taková makačka. Tento úsek by měl oblevě dobře odolávat, jen na jednom místě se tvoří rybník. Zde klidně na nové lyže, když je tam nějak dostanete :-) Okruh okolo Jeleního hřbetu má taky slušný sněhový základ, jen v zadní části místy leze podkladové borůvčí a tráva plus je otázka, co se stane pod stromy. Stopa na klasiku tak na 1/3 okruhu komplet zapadaná, ale lyžaři si ji vyjeli sami. Návrat na Skřítek přes Žlutý potok je dobrá varianta, 2/3 sjezdu upraveno s krásnou stopou na klasiku, zbytek sice s kolejemi od auta ale dá se. Ze Žlutého potoku stoupání ke Skřítku uježděno slušně, zvládli to v pohodě i bruslaři. V opačném směru pozor na šutry v prudším sjezdu těsně před Žlutým potokem.

Odpoledne na okruzích na Skřítku na druhé straně silnice. Byly upraveny včera odpo tj. v ideálním čase, na dnešní teploty díky tomu zůstávají tratě dobře tvrdé. Ovšem rozhodně to není na nové lyže. Nikomu nedoporučuji okruh směrem ke Klepáčovu, ve nejnižší části jsem šel asi 500 m s lyžemi v ruce (a nechápal 2 lyžaře,kteří vše projeli) a i jinde je to technicky náročný slalom mezi kamínky. Jinde je kvalita střídavá, od vyloženě nádherných úseků přes mokré stopy pod stromy k místům po cestách s horším podkladem, které je třeba spíš přetrpět. Nejlepší jsou silnička na Hvězdu a úplně parádní je návrat po druhé cestě od odbočky na Rabštejn, ale i tam je to vykompenzováno horším závěrem. Sjíždění na Rabštejn za to spíš nestojí. Celkově při použití horších lyží pěkné svezení na současné možnosti, kromě výše zmíněného bez přenášení, co by za to třeba v Krušných horách dali :-)

GPS záznam: https://strava.app.link/nCVh2y9EH3
8:43
10:43
12:05
12:40

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6) + jejich polohy na mapě

Hrubý Jeseník
Vloženo 31.1.2020 18:35
(Odpověď na dotaz uživatele Verda z 29.1.: Tenhle dotaz sem moc nepatří, ale zkusím a zeptám se. Chtěla bych si udělat pěší výlet ze Skřítku k Jelení studance. Je možná pěší túra?)

Těžko říct z pohledu lyžaře. Z rozcestí Pod ztracenými kameny nahoru na hřeben nějaké stopy od pěších vedly. Sněhu tam asi bude dost. Ve stoupání ze Skřítku na toto rozcestí pěší výletníci lyžařům za těchto podmínek rozhodně vadit nebudou, viz moje novější zpráva. Přes Alfrédku pěšky prosím ne.
Hrubý Jeseník
Vloženo 31.1.2020 16:57
Dnes dipoledne ..ČHS..směr pod Šindelnou...pak po zelené ..Bílý sloup.. Vřesová studánka a zpět po červené ..ČHS...pěkná stopa...i na skate..občas slunce..na tu bídu nakonec pěkné dopolední svezení
Hrubý Jeseník
Vloženo 30.1.2020 22:39
Po přečtení užitečného doplnění problematických míst ze včerejška si říkám, že jsem neměl ve své hlavní zprávě vynechat varování, že při takovémto množství čerstvého sněhu si šutrů pod sněhem nemusím všude všimnout, i když se snažím :-) Ale vyplatilo se mi objíždět okruhy po směru hodinových ručiček a ve sjezdu z Kunčického hřbetu jsem asi měl štěstí + před zrádnou levotočivou zatáčkou na Velkém Šengenu dával dobrý pozor. Nástup z Petříkova jsem díky podrobným zprávam lyžaře v cestářské bundě vynechal, čímžto děkuji za cenné rady.
Rychlebské hory
Vloženo 30.1.2020 18:44
Dnes odpoledne jsem projel všechny okruhy na Skřítku. Vše v pohodě sjízdné, strojově neupraveno, ale krásné svezení. Stopa pro klasiku místy dobrá, místy spíše neznatelná. Při odjezdu nahoře zataženo, -1 a velmi lehké sněžení, takže by to mohlo vydržet.
Hrubý Jeseník
Vloženo 30.1.2020 18:33
Na Paprsku si zaslouží velkou pochvalu, ve středu upravili v podstatě vše - od té doby sice nasněžilo, ale lyžařů jezdí optimální množství, takže stopy zůstávají ve velmi dobrém stavu - a část tratí upravili znovu během dneška, kdy taky něco připadlo. Riziko poškrábání lyží se oproti minulému víkendu viz zprávy níže patrně zmenšilo, kamenů je určitě míň než před silvestrem, kdy jsem tam byl já. Na obvyklých místech to chce opatrnost, ale třeba i sjezd z Polské hory byl pohledem stoupajícího klasika bez šutrů.

Z Velkého Vrbna přes Větrov nahoru v pohodě, dolů bych se asi místy bál o lyže. Vracel jsem se přes Milíře a tam to už bylo bez rizika i dolů a pro klasiku moc pěkné, jen bruslaři se tu trochu nadřou, protože 5cm sněhu od úpravy projeli tak 2 lyžaři.

Na okruhu Růžovka (jako jediném) nebyla stopa pro klasiku + necelý 1km má koleje od průjezdu autem = ostatní okruhy jsou lepší. Od Medvědí boudy jsem zkusil jet směrem na Kladské sedlo, 1 km po rovině byl ve slušné stopě (úprava asi z úterý), ale následovalo stoupání, které by se dalo dolů leda na ultrakameňačkách a vracet bych se tudy musel, tak jsem to otočil.

GPS záznam https://strava.app.link/142TEZPYF3, u části fotek je tam i vidět, odkud jsou.
11:03
11:37
13:19
13:52

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (5)

Rychlebské hory
Vloženo 30.1.2020 19:47
Bohužel nemohu souhlasit s panem Sajalem, že kamenů je určitě méně. Doplňuji svou zprávu přechozí zprávu a podotýkám, že jsem naposledy navštívil Paprsek 29.1.:

Ve stoupání na Polskou horu jsou uprostřed stále kamínky, i když méně (při náležité opatrnosti se lze vyhnout). Obecně, v kritických místech i přes sněžení (mohlo napadnout mezi 5-10 cm nového sněhu) rolba opět vynesla kamínky na povrch a SITUACE SE TAK PŘÍLIŠ NEZMĚNILA. Konkrétně ve stoupání k Černému potoku je situace spíše horší, neboť kde byly dříve osaměle vystupující ostrůvky, byly ve středu rozeseté kameny po celé šířce. Osobně bych touto cestou dolů nejel, leda pod příslibem výměny lyží. Rovněž na Velkém Šengenu je stále jedno místo, které je celé kamenné oraniště (ve směru od Kunčického hřbetu levotočivá zatáčka na konci táhlého pozvolného sjezdu, ještě před první odbočkou na Bielice).

Co je ale horší jsou sjezdy z Travné hory a z Kunčického hřbetu, které byly sice ledovaté, ale hladké. Ve středu po úpravě rolbou byly oba kamenité, z Travné opatrně sjízdný z Kunčického hřbetu na snesení (velké a hrubé kameny uprostřed pásu).

Většina tras je ale nádherných, všechna čest. Pro bezstarostnou jízdu je jen třeba nechat nové lyže doma...
Rychlebské hory
Vloženo 28.1.2020 18:24
Kouty nad Desnou>horni nadrz PVE. Snezilo mlha a vetrno, nahore silny vitr tak nebyli ani kolecko kolem prehrady. Snih se lepil, nic moc. Nahoru po cervene to slo ale kameny dolu by neslo sjet, pak podel sjezdovek, a peknou cestou kolem Tetrevi chaty az pod hraz, jen kouknout na vodu, pro mlhu nebyla videt jen slyset ve vichrici a rychle dolu. Od horni stanice uhlirskou cestou krasne svezeni kolem chaty Uhlirka a Obrazku dolu po ⛷ sjezdovce sesivat pomalym smykem az dolu. Snehu dosti.
Hrubý Jeseník
Vloženo 27.1.2020 7:56
Jen doplním obsáhlou zprávu níže. My jsme startovali z Velkého Vrbna a šli nahoru cestou Milíře na Císařskou - dále pak Travná hora - Velký šengen - Paprsek a dolů zpět přes Větrov.
Milíře z Vrbna jsou nahoru sjízdné v pohodě, dolů si dejte pozor na občasné kamínky a úplně dole potůček :) nic co by se nedalo objet.
Z Paprsku přes Větrov dolů to bylo hodně uplužené, v prudčích sjezdech led a kamínky - takže opatrně.
Jinak souhlas s tím, že stopy upraveny luxusně.
Rychlebské hory
Vloženo 26.1.2020 17:04
Petříkov - Císařská (vpravo) - Travná h. sedlo - Velký Šengen - Polká hora - Paprsek - Císařská (vlevo) - Petříkov

Ráno úžasné podmínky, zejména díky úpravě. Zde pouze smekám. Pane Miko, Vám bych snad přál abyste 2x za zimu mohl poručit větru dešti. Bohužel ve stoupání z Petříkova k Černému potoku vykukují kameny, v dost velkém množství a po celé šířce.
Z Císařské nahoru na Travnou horu čistá paráda, rovněž Malý Šengen upravený. Velký Šengen zmrzlý, místy úplně zledovatělý a místy rovněž kamenitý. Klesání z Travné hory i stoupání na Kunčický hřbet sice ledovaté, ale bez obnažených míst.
Naopak stoupání na Polskou horu z Mokřin (Pralinka) plné kamenů. Tomu pánovi, který ve sjezdu o žádný nezavadil doporučuji návštěvu očního i ušního. Ostatně lyžařský pánbůh mu jistě dobrou radu oplatil na lyžích. Dolů rozhodně nedoporučuji, máte - li rádi své lyže.
Magistrála v úseku Palaš - Černý potok nádherná, široká, tvrdá, krystalická radost. Sjezd z Čísařské levým údolím parádní. Na rozdíl od opačné strany žádná obnažená místa a vyjma počátečního koryta krásné svezení ve stopě.
Shrnutí na závěr:
Provozovatel chaty Paprsek si zaslouží aboslutorium. Bohužel, nenapadne - li brzy, sebelepší péče nic nezmůže.
Na podmínky letošní zimy krásné svezení, ale nové lyže rozhodně nechte doma.
A za poslední 2 osobní. Všichni si chceme užít radost z hor, pohybu a krásného počasí:
a) Opravdu se k sobě nemůžeme chovat alespon o chlup ohleduplněji? (zastavování skupin, svačení, focení, mobilování uprostřed cesty nebo nelépe přímo pod dojezdem ze sjezdu) Odpozorováno na Mokřinách, kdy se od Polské hory přijíždějící velmi zdatný lyžař, kterému nedělalo problém manévrovat, vyhnul velké skupině stojících přímo pod dojezdem. Na to se velmi distingovaně obrátil na tyto stojící a upozornil je, že nestojí nejvhodněji. Reakce? Žádná, ani verbální, ani o krok posunutí směrem z cesty...
b) Majitelé psů, když už nerespektujete zákaz, že psy do stopy nepatří, DEJTE SI PSA ALESPOŇ NA VODÍTKO. Až Vám jej někdo srazí (dnes mě od toho ve sjezdu levým údolím dělilo pár centimetrů a zlomek sekundy), nejen, že přijdete o psa, ale náhradu léčení, škod a bolestné.

Skol
Rychlebské hory
Vloženo 26.1.2020 16:50
Dnes ČHS- Švýcarna , totální inverse v 8.30 h Kouty - 10 st , parkoviště -1 st , jen pár čmouhů na obloze a klidno! čerstvě najetá lehce promrzlá parádní stopa jen na více nasluněných místech lehce rozpadlá ,skvělá
jízda , v údolí oblačné moře. Zpět parkoviště 12 hod +10 st, Kouty -5 st
Hrubý Jeseník
Vloženo 25.1.2020 17:27
Dolní Morava - Od Závory na Slamník, dále k rozcestí u Sedmi cest a k rozcestí Nad Zatáčkou a zpět. Skate, Azuro, stopa tvrdá, jet se dalo už po cestě za parkovištěm na konci Dolní Moravy. Na to jak málo je sněhu tak super zážitek. Vzal jsem horší lyže a dobře jsem udělal. V jedné zatáčce při cestě na Slamník (v mírném sjezdu v zatáčce) vyoraná hlína a kamení - vletěl jsem do toho. Dále v jednom místě vytátý potok - ten je dobře vidět a lze bez problému projít. 99% cesty by to bylo i na "A" lyže - ten úsek s vyoraným kamením lze objet, když si ho člověk všimne.
Králický Sněžník
Vloženo 25.1.2020 17:26
Trasa Skritek Alfredka Jelenka Ovcarna Praded Svicarna Petrovka dolu do Koutu, pod dratama az ke sjezdovce a na nadrazi. Nahore nadherne inverze jasno a teplo (ztraci se snih :( ale porad dosti. Pozor nad Alfredkou v lese kameny, nad sjezdovkami rovnez trava a kameny, jinak po sjezdovce dolu k Ovcarne. Pod Petrovkou od zatacky Hladove cesty prohrnuto az dolu k mostu, uhlazeno tedy idealni ⛷ sjezd. Trasa se snehem sjizdna az k nadrazi v pohode. Tak toho vyuzijte 🌞
Hrubý Jeseník
Vloženo 24.1.2020 14:24
Nové Dvorce - Dálov
Dnes "sibiř" (mráz, vítr, mlha), ale jinak excelentní podmínky. Stopa vydržela a taky trochu vymrzla, takže na skluz paráda a ve stoupáních taky drží. Nejlepší je úsek kolem silnice, jak je cíl Ecce Homo. Za tři hodiny jsem ujel lehce přes třicet km, což normálně nedám ani ve strojových stopách :-). Kdyby to takhle vypadalo příští týden na Šumavě, byl bych spokojený na 100%... No, kdo to o víkendu nezkusí, je u mě blázen :-).
Nízký Jeseník
Vloženo 23.1.2020 19:22
Dnes odpoledne ČHS Švýcárna ČHS, pár set metrů od sedla podmínky dobré, nad prvním stoupáním potom vynikající. Nahoře modro, lehce pod nulou.
Hrubý Jeseník
Vloženo 23.1.2020 13:42
Vrbno - Paprsek - Travná hora - Smrk - Petříkov - Paprsek - Císařská chata - Vrbno, ráno jasno -4 pak postupně skoro k nule, o severu přišla deka lehké sněžení až siholení. Z Vrbna přes Větrov na Paprsek, snídaně v prázdné chatě krása. Hřeben ještě s výhledy, od severu už se zatahovalo. Sjezd do Petříkova fajn, jen snad jednou dva kamínky uprostřed cesty. SportGrill měl bohužel zavřeno, v prázdném H&P odmítli i jen polévku, ve stresu že jim na nachystané stoly přijdou výcviky a nebudo stíhat. Tragédie. Za 20Kč vlekem rychle pryč odtamtud. Oběd na Paprsku vyborný, obsluha velmi přátelská. Bylo skoro plno ale dalo se, po 14h už rychlý ústup osazenstva. Welzl 11 se pil moc dobře. Při dojezdu Vrbno bylo vidět že se tvoří krusta. Na BC už to bude další dny asi horší v nižších polohách. Foto vid viz. https://www.zonerama.com/esence77/Album/5955733 gps trasa https://mapy.cz/s/metuzomote
Rychlebské hory
Vloženo 23.1.2020 8:04
Rýmařov-běžecký areál v parku použitelný na bruslení, stopa na klasiku není-málo sněhu. Dál směr Janovice-Stará ves množství sněhu max.na staré lyže (Extrémně malá vrstva sněhu-nepokryje větší kameny,často i menší,trávu a hroudy na poli. Stopa na klasiku není,použitelné na občasné bruslení, někde je vhodnější přenášet).
Nízký Jeseník
Vloženo 22.1.2020 22:18
Skřítek alfredka.. nastoupani na vrstevníci je led.. odtata místa a derouci se kameny.. takže jsme sundali lyže.. nahoře premrzly snih..hodně vyhlazeno a udusano od lyžařů.. takze skate casto odkluzovala hrana.. stopa byla upravena asi uz davno.. nebyl to ideál ale šlo to..
Hrubý Jeseník
Vloženo 22.1.2020 18:26
Stopy dnes částečně zafoukané (hlavně kolem Jezírka pěkně protahovalo), ale za těchhle podmínek není problém si bez většího úsilí vyjet novou. Jinak na tu letošní bídu super běžkování, lepší než mnohde na horách. Jestli vydrží teploty pod nulou, tak to půjde i o víkendu. Stejně jako včera, i dnes mlhavo.
Nízký Jeseník
Vloženo 21.1.2020 23:31
Kouty - Petrovka - Skalní tabule - sešup Koutským žlebem - Kouty vlak.
Protože jsou v Šumperku nějaké nepořádky s rekonstrukcí autobusáku, bus na ČHS nezastavil u žst jak měl, a tak sem se svezla vlakem do Koutů. A bývala sem si raději měla počkat na další bus za 2 hodiny. Od vlaku se dá na hřeben s minimem sundávání lyží, ale až po napojení Hladové cesty je to jakási vyplužená hladká plotna, nedá se mluvit o stopě a navíc furt do kopce. Od Petrovky dál už ale jde o slušnou stopu pro klasiku, navíc dnes s krásným výhledem na inverzi v západu slunce. Od ČHS do Koutů nejkratší trasou dost prašanu, aby sešup nebyl nebezpečnej. Nebejt mrzutosti s busem, mohla to bejt best projížďka ever, ale aspoň sem posloužila mnoha protijedoucím lyžařům informací, jak to vypadá níž.
Hrubý Jeseník
Vloženo 21.1.2020 20:36
Paprsek. Ze spodního parkoviště přes Milíře k Císařské boudě.Upraveno zřejmě včera, ale téměř netknuté dokonalé stopy. Je vidět,že tudy se moc lidí nevydává. Dále okruh Pohádka, trochu horší a více rozbité, větší množství běžkařů je druhý den po úpravě stopy znát. Po pivu na Paprsku ještě Pralinka. I tady dostatek sněhu a skvělé svezení. Sjezd trasou Milíře k parkovišti bez problémů, otázkou je, jak dlouho to s předpokládanými teplými dny vydrží...
Dnes lehce pod nulou, fialový vosk byla trefa. Pár záběrů z 35-i kilometrů té dnešní inverzní nádhery viz odkaz:
https://youtu.be/7l2S48WzvyI
Rychlebské hory
Vloženo 21.1.2020 20:13
Z Červeňáku na Švýcárnu strojovka, podmínky téměř ideální, azuro, prašánek. Zpět přes Petrovku do Koutů. Od Petrovky po první vracečku sněhu dost, projeto od běžkařů. Od vracečky až k Pelikánovi odhrnutý sníh lesáky, ale sjel jsem až dolů. Otázka, jako to bude vypadat za dva dny. Pozor na cestě lesáci s lanovkou.
Hrubý Jeseník
Vloženo 21.1.2020 17:55
Jestli si chce někdo zaběžkovat, tak docela slušné podmínky jsou od cíle Ecce Homo po Dálovské jezírko. Sněhu sice není moc, ale na sklouznutí to stačí. Nejlepší jsou zavláčená pole, kde je pod sněhem zmrzlý podklad. Opticky pěkně to vypadalo i dál směr Kukaččí les nebo Vrtule, tam jsem ale nejezdil. Celý den lehce pod nulou, mlhavo.
Nízký Jeseník
Vloženo 21.1.2020 17:00
Dolní Morava po magistrále - dá se skoro od závory, ale první kilometr je potřeba hodně ale opravdu hodně opatrně. Od Vilémky už úplně v pohodě jen na dvou místech lezou kameny: nahoře na magistrále (tam, kde vždycky) a 200 m za Sedmi cestama směrem na Mokřiny. Letos asi nejlepší podmínky.
Králický Sněžník
Vloženo 21.1.2020 12:50
Po víkendu ve sněhové nadílce mi to nedalo a musel jsem vyrazit. Trasa Červenohorské sedlo – Švýcárna – Praděd – a zpět. Teplota lehce pod nulou, nefoukalo, dokonce ani na Pradědu, vyšel jsem jenom v triku. Letos jednoznačně nejlepší počasí. Stopa je projeta běžkařema, jednoznačně na A lyže.
Hrubý Jeseník
Vloženo 21.1.2020 11:07
Psali, že se nebude upravovat, protože se tam těží.
Hrubý Jeseník
Vloženo 21.1.2020 10:52
Trasa Čvnh. sedlo - Praděd, nádhera, od Kamzíku slunečno, na Švýcárně -6 st.Stopa upravena, jen tak dál :-).L
Hrubý Jeseník
Vloženo 20.1.2020 19:02
Klasicka magistrala Cervenohor.sedlo >Praded a zpet. Nejuzasnejsi podminky, diky rolbarum, diky prirode, bezvetri, maly mraz, krasne prosluneno
Hrubý Jeseník
Vloženo 20.1.2020 18:34
Okruhy upravené dle bíléstopy.cz okolo Skřítku: dá se na skate s horšími běžkami, občas nějaký ten šutřík vykoukne. Směrem na Hvězdu je to pouze ušlapané/ujeté běžkaři, ale taky to šlo. Tvrdý podklad, takže to jede. Na klasiku bych se nevydával, není moc v čem ji provozovat. Každopádně sněhu je tak přesně na hraně.
Hrubý Jeseník
Vloženo 20.1.2020 9:06
Nová Ves -> Mravencovka: malá vrstva sněhu na ledovém podkladu
Mravencovka -> Alfrédka po zelené: málo sněhu, plno kamenů. Nahoru se dalo jít s opatrností na starých lyžích, dolů jedině pěšky.
Alfrédka -> Zelené kameny: luxusní svezení, dobrá stopa v čerstvém sněhu
Alfrédka -> Mravencovka přes Malý kotel: v horní části dobré, ve spodní lezly kameny, s velkou opatrností sjídné.
16:04
16:05
16:05

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Hrubý Jeseník
Vloženo 20.1.2020 0:20
v neděli Ostružná - Kladské sedlo - Návrší - Sedmicestí - Dolní Morava. konečně sněží, prašan, ale pořád místy málo - tam kde nebyl vespod zmrzlý základ nebo z něk koukalo kamení, na Ostružník pěšky, pak tratě kolem Paprsku super všechny upraveny, přes Kladské sedlo mizerné, pak bacha na horní cestě před připojením na vojenskou pod Mokřinami, sice projeto rolbou, ale bída, přenášení. Pak už dobré až na Slaměnku, sjezd po sjezdovkách na přemrzlém, umělém sněhu nicmoc, hlavně večer za šera:). spodek sáňkářské dráhy hodně špatný. Určitě je to na kameňačky, i ty dostaly dost zabrat.
Králický Sněžník
Vloženo 19.1.2020 21:56
Dnes ČHS - Petrovka - Švýcárna a zpět, na starem zmrzlem snehu cca 10 cm vrstva noveho prasanu, takze to jelo dobre. Stopa nebyla cerstve upravena ale v pohode. Porad snezilo a mlha, ale dalo se. Celkove paradni ;-)
Hrubý Jeseník
Vloženo 19.1.2020 19:52
Paprsek ideální podmínky. Ze So na Ne min. 10 cm nového sněhu. Většina tras upravena. V pohodě i na BC běžky ve volném terénu.
Rychlebské hory
Vloženo 19.1.2020 18:09
Z Ostružné se do Petříkova dá i po silnici, dál na Paprsek už v pohodě i na jedničkové lyže. V úseku Petříkov - Paprsek velmi dobré i na skate (prostředek široký a rovný), na okruzích Pohádka a Velký Šengen lepší zvolit klasiku, má parádní stopy. Na skate se to odpoledne bořilo, zajedno sněžilo, zadruhé bylo málo bruslařů, takže to nikdo neuplácal. Celkově skoro nic skoro nikde nečouhá, bílá pohádka.
Rychlebské hory
Vloženo 19.1.2020 17:48
Dnes ráno Skřítek - Hvězda - Rabštejn - a zpět pod bílými kameny na Skřítek. Ráno to po včerejším sněžení šlo dobře, byli jsme asi první na Ráblu, ale jinak pořád hodně málo sněhu, místy stopa od hlíny a kamínků, někde ledová (pod stromy kde nenapadlo). Přes den to začalo odtávat a obávám se, že od zítřka to bude na hraně sjízdnosti, takže asi lépe vyrazit že Skřítku přes cestu nahoru...
Hrubý Jeseník
Vloženo 19.1.2020 14:30
Dnes ze Skřítku - Alfrédka - Malý Kotel - Mravencovka a zpět. Stopa rolbou začínala na Ztracených Kamenech, před Mravencovkou stopa končí na mýtince s posedem, dále jen uhlazené, vzhledem ke spoustě kamenů dá se projet jen s velkou opatrností. Ze zelených kamenů kolem k žlutému potoku rolba projela pasáž s prudším stupáním. Podmínky stále bídné.
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.1.2020 21:00
Jeli jsme jen z Kurzaku na Svycarnu a zpet. Pres den malinko padal snih takze ledovka neni ale stopy po krajich jsou hodne mizerne. Detem v nich lyze nedrzi. Na skate to musi byt super tvrdy podklad a na tom trocha cerstveho snehu. Jinak dnes bylo kolem nuly. Zitra ma drobne snezeni pokracovat.
(Odpověď na dotaz uživatele Anna z 18.1.: Ahoj, nejeli jste dnes někdo trasu ČHS - Petrovka - Švýcárna - Praděd? Jaké jsou podmínky?)
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.1.2020 19:03
Auto jsem nechal na zadnim dolnim parkovišti a šel nahoru k lanovce (nechtělo se mě pěšky až k Vilemince). Pěšky pod černou sjezdovku kde jsem nasadil lyže a jel k vyhlídce a dál ke stezce v oblacích. Docela makačka po ránu, ale dalo se. Bylo 8 hodin tak sjezdaři moc nejezdili (cca 4 proti mě). Byl manžestr tak to jelo dobře. Dále dvakrát na Mokřiny a zpět ke sjezdovce a pak kolem laviček a dolů přes Vileminku. Cestou chumelilo tak se dalo bezpečně dojet cca 300 metrů k závoře. Za sedmi cestami lezou kameny, za lavičkama potok o 500 metrů dál je potřeba přenést 150 metrů. Jinak rozhodně na A lyže. Užil jsem si to a doufám, že napadne dost sněhu a podmínky nám to hodně vylepší
Králický Sněžník
Vloženo 17.1.2020 10:36
ČHS - Petrovka - Švýcárna - Praděd - Ovčárna - Vysoká hole a zpět: Taková jarní (dubnová) lyžovačka. Nad ČHS v pravé stopě ve 2 zatáčkách vyorané kamínky, větší kameny vykukují ve sjezdu ze Švýcárny na Kamzík. Áčkové lyže bych nebral. Stopa celkem kvalitní zejména v úseku ČHS - Petrovka. Ze Švýcárny nahoru sice široká dálnice, ale stopa hodně "archivní", spíš podmínky na skate. Na klasiku doporučuji točit dokola úsek ČHS - Petrovka. Okolo Pradědu tradičně horší stopa a dost pěšáků, někteří (v mlze) přes celou šíři cesty :-( Z Ovčárny na Vysokou holi takové backcountry, ale nahoře na hřebeni celkem pěkná stopa směrem k Jelení studánce. Sjezd na Ovčárnu doporučuji po sjezdovce u Petrových kamenů nebo pěšky. Snad o víkendu připadne.
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.1.2020 20:44
Dnes odpoledne lanovkou nahoru, od Sněženky k Mokřinám. Jel jsem ještě kus za ně, ale ve sjezdu došel sníh, byl jen asfalt. Končila i stopa, tak jsem se otočil. Zpátky kolem Laviček a dolů k závoře. Nahoře to bylo výborný, na sluníčku trochu měkkčí vrch, většinou ale krásně tvrdý. Vyjímečně leze kamen (kousek za Sedmi cestami) a mimo asi 200 m v první zatáčce za Lavičkami směrem dolů, kde je to holý. Dá se to ale projet po kraji bez sundání lyží. Spodní části hodně ledovatý, ale sjet se to dá. Nahoru by to bylo horší, bruslit by se dalo až tak 3 km za závorou. Dneska krásný počasí, když jsem sjížděl od Laviček, tak jsem předjel rolbu, takže budou i lepší sjezdy, nebude to tak zmrzlý.
Králický Sněžník
Vloženo 15.1.2020 18:45
Žďárský Potok-U Huberta je
odtáta cesta a nebezpečná ledová pole.Okruhy na Skřítku souvislé ledové plotny s napadaným jehličí. Lyžování jen pro skalní fandy a otrlé.
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.1.2020 6:38
Žďárský Potok-Skřítek-směr Hvězda a zpět.
S opatrnosti sjízdné, na cestě ze Žďarského Potoka k Žlutému Potoku nutno někde sundat lyže
Hrubý Jeseník
Vloženo 12.1.2020 20:11
z Dolní Moravy nahoru mastňácky lanovkou, od laviček na Mokřiny a zpět, po magistrále k zatáčce pod Kralickym Sneznikem a zpět a pak magistrále znovu až dolů. Na Slaměnce -2°C, celý den sluníčko. Nahoře stále parádní podmínky, krásně tvrdé stopy i pista na bruslení. Pozor na kamínky kousek za 7 cestami, potok v rokli před lavičkami se dá s trochou šikovnosti překročit i s lyžemi. Na to. dalším hřbetu klasicky vyfoukáno, je třeba kousek přenést. Sjezd bezpečný skoro až k Vilemínce, jen v tom posledním esíčku už jsou dost ledové plotny, tak opatrně. Dole v údolí led, ale dá se při troše opatrnosti dojet až na rozcestí skoro u závory. Podmínky jsou lepší na skate, na klasiku jsem neexperimentoval a dával klistry.
Králický Sněžník
Vloženo 12.1.2020 20:02
Z Dolní Moravy od závory je první kilometr téměř nesjízdný. Je to čistý led a místy asfalt. Od druhého kilometru po Vilémku je to jakž takž, ale chce to dávat pozor. Od Vilémky výš už bez problému na A-lyže, zmrzlé a rychlé, perfektní skate.
Králický Sněžník
Vloženo 12.1.2020 17:56
Skřítek - Alfrédka, skate. Na Skřítku kupodivu sněhu dost, sice je to zmrzlé, ale rovné, stopa žádná, na skate to šlo, cca těch 900 metrů. Pak nahoru pod Ztracené kameny raději pěšky, dolů bych to nejel - zmrzlé, vyplužené, občas kamení - o ústa. Na Alfrédku na skate celkem dobré, rovné, přemrzlé, odraz trochu problematický, stopa vymrzlá, občas s jehličím, na klasiku asi o dost slabší zážitek. Ještě jsem zkusil kousek na Mravencovku, jak po zelené, tak kolem Malého kotle, ale tam je to už horší - částečně rozbité, někdy i hlína, jezdí tam skůtr a lesáci. Zpátky ještě okruh Ostružná, na skate to celkem šlo, občas větvičky a tráva, ale jde to objet. Zpátky od Zelených kamenů na Žlutý potok, sjet to šlo, i když je to spíš zmrzlé, vyplužené. Na Skřítek už se pak dojet dá. Celkově jsem hodně rád, že jsem jel, na letošní bídu v pohodě. Howgh...
Hrubý Jeseník
Vloženo 12.1.2020 17:29
Ahoj, koukni na můj příspěvek z dneška. Všechno mimo magistrálu je občas na sundání lyží.

(Odpověď na dotaz uživatele Radek z 12.1.: Ahoj, nevíte jak to vypadá na Paprsku s bezkovanim? Chystam se tam v pondělí a potřeboval bych aktualni info. Diky)
Hrubý Jeseník
Vloženo 12.1.2020 17:27
Ahoj, na Paprsku proti minulému týdnu sněhu v nižších partiích ubylo. Magistrála od Palaše po Císařskou boudu ale super. Sníh hodně zmrzlý a rychlý. Na skate super podmínky, jen člověk jezdí ty 2 km pořád dokola, ale aspoň se sveze. Jinak jako vždy, v lese sníh už moc není, jen led.
Rychlebské hory
Vloženo 12.1.2020 8:18
Ahoj, byl. Na Alfrédce sněhu dostatek, stopa směrem na Skřítek vyřezaná. Je ale poměrně namrzlá, takže lepší na bruslení. Dojet se dá bez problémů až na Skřítek. Na druhou stranu z Alfrédku směrem na Mravencovu je to se sněhem horší.

(Odpověď na dotaz uživatele jouza z 11.1.: Ahoj, nebyl jste někdo dnes nahoře na Alfrédce? Jak to tam vypadá? Díky)
Hrubý Jeseník
Vloženo 11.1.2020 18:56
Dolní Morava - od Slaměnky doleva po cyklotrase. Strojová zledovatělá stopa a manšestr na skate. Na tu bídu celkem fajn - sjel jsem až k dopravní ceduli začátek obce (u Vilemíny). Žádné kamínky, vhodné i na A lyže. Pokud nenasněží, tak příští víkend to bude nesjizdné.
Králický Sněžník
Vloženo 11.1.2020 16:06
Dnes pěšky k Vilemince dá se už jet skatem kilometr před ní uplně napohodu (žádný kamínky).Stopa začíná u Vileminky. Dále k lavičkám a na mokřiny a zpět. Jen na tom jednom slunném místě v zatáčce to chce přenést cca 150metrů. Dnes nejlepší skate co jsem tam byl tuto zimu po šesté. Krásně rychlé, tvrdé, manžestr jsem jel jako první 😘 Žádné ledové úseky. Rozhodně na A lyže. Díky za skvělou úpravu i při horších sněhových podmínkách 👍👍
Králický Sněžník
Vloženo 11.1.2020 14:34
Paprsek - skate
Úsek Paprsek-Palaš upravené, občas kamínky
Palaš - Císařská - upravené, dobré s opatrností zde jsem byl schopen nakmitat na A lyžích 20 km bez šrámu, ale s opatrností
Okruh Pralinka - upravené - na kameňačkách- spodní část hodně kamenitá, ale jde pořád jet, horní čast lepší ale zase hrbolatá.
Celkově tvrdé až ledovaté, na klasiku asi problém namazat, bruslit šlo dobře, na horších lyžích naprosto bez problému, než něco napadne tak nechte dobré lyže doma.
Rychlebské hory
Vloženo 11.1.2020 13:57
Na kolečkové lyže to tam není...
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.1.2020 19:06
Magistrala CervenohorskeSedlo az Praded idealni stopa. Protoze ☔ prselo tak zmeknuta. Trosku kaminku v zatacce nad sedlem, jinak OK, nad Svicarnou dosti nevyrazna rozdupana. Snehu zatim dost, vytate plochy na asfaltce pod Pradedem. Snad uz prestane tat a prisnezi :)) 🌞
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.1.2020 17:27
CHS-Švýcárna -Praděd a zpět, CHS - Vřesovka a zpět. Upraveno, teplota +1, mlha, na sedle a Vřesovce déšť. Stopa dobrá, upravená (zatím nerozdupaná) relativně na ty podmínky i držela (jel jsem skate). Vzal jsem A lyže a s opatrností to šlo - bez šrámu, místy je třeba opatrně. Sněhu málo a ubývá, chtělo by to připadnout.
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.1.2020 14:14
(Odpověď na dotaz uživatele Tom z 9.1.: Zdravím,
zajímá mě stav sněhu ze skřítku na praděd. Lepší to vzit po hřebeni neupraveno a nebo po upravené přes Alfrédku?

Děkji)

Záleží na počasí. Když bude jasno a polojasno - po hřebeni. Jinak to vezmi přes Alfrédku a stopou pod Malým a Velkým kotlem na Ovčárnu.
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.1.2020 20:57
ČHS - Kamzík

Ráno krásný manchester po úpravě rolbou, bohužel nad Sedlem rolba odkryla i spoustu nečistot a kamínků. I výše nad Skalními tabulemi občas kouká ve stopě hlína/kamínky.

Na nové lyže rozhodně ne!
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.1.2020 21:09
Skřítek - Pod ztracenými kameny-Zelené kameny - Alfrédka - Malý kotel . Zpět až po Zelené kameny stejně, potom táhlý sjezd na Skřítek po červené.

Výstup v celé trase v pohodě na běžkách, rolbou projeta jedna stopa k Zeleným kamenům, odtud už dvě až na Alfrédku. Super na skate po celé délce. Prašan a troška jehličí .
Výška sněhu - na Skřítku kolem dvaceti cm, nahoře 30-40 cm. Oproti minulosti bída, s ohledem na současný stav zimy dobré.
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.1.2020 16:25
Nová Ves - Alfrédka - Josefínka a zpět

Nová Ves - Mravencovka (po asfaltce):
Na uježděné a ušlapané cestě pár cm sněhu. Stopa velmi mělká nebo žádná, podklad ale neleze. První půlku se píchá do asfaltu, pak je to lepší. Na bruslení tento úsek lepší, než na klasiku.

Mravencovka - Afrédka (po zelené):
Z Karlova včera jela rolba (úprava začíná právě od Mravencovky). Spodní úsek utažen bez stopovače, na cestě hodně kamení a čtyři strouhy. Nahoru se to dá prokličkovat, sjíždět tudy ale nedoporučuji v žádném případě. Za třetím "brodem" začíná krásná stopa. Rovina k Alfrédce zase trochu horší, ale špatné úseky se dají objet.

Mravencovka - Alfrédka (po červené kolem Malého kotle):
70% cesty krásná stopa, spodek jen utažen, ale sjezd bez problémů, jen na pár místech je nutno ze stopy vyskočit.

Okruh kolem Ostružné:
První a poslední třetina parádní čistá stopa, v prostřední partii ve stopách nečistoty (tráva, hlína, občas kámen), ale vše lze objet.

Magistrála:
Standardní úprava (dvě stopy a široký pás) v dobré kvalitě, sněhu zde tak 20-25 cm.

Sníh výborný suchý, zmzlý, teplota lehce pod nulou, azuro. Lidí málo. Bufet na Alfrédce otevřený út-ne 10-16 hod. Vzhledem k současné sněhové bídě to hodnotím jako super výlet.
9:46
10:13
10:14
10:16

» Zobrazit všechny fotky (celkem 9)

Hrubý Jeseník
Vloženo 7.1.2020 9:06
Dobrý den, zkuste třeba Paprsek. MK

(Odpověď na dotaz uživatele Dana z 6.1.: Dobrý den, mám dotaz, kam doporučíte na běžky (ne moc náročnou trasu pro seniory) na zimní dovolenou i s ubytováním. Moc děkuji)
Nízký Jeseník
Vloženo 6.1.2020 22:33
Zbojnický okruh stále velmi pěkný, -3 a později namrzala mlha. Na klasiku lepší zažehlit nějaký base, protože je stopa místy vyřízlá až na ledový podklad a je to abrazivní, nahoře pohádka. S áčkovými lyžemi opatrně od parkoviště i na některých místech spodní části, spíš bych je nebral. Pro skejt ideálně tvrdé a vymrzlé.
Králický Sněžník
Vloženo 5.1.2020 22:07
Dnes od závory na Dolní Moravě - hnedka od závory to šlo s opatrností i na Ačkové lyže, a podmínky se jen a jen zlepšovali jak člověk stoupal po Jesenické Magistrále, až to byla úplná nádhera. Krásně projeté rolbou, většinu času stopa jak na klasiku tak na bruslení, ... Jediné místo, kterému bych se vyhnul velkým obloukem (alespoň o poloměru 2km) je oblast okolo "nad zatáčkou" (smrti). Lezou tam kameny, místy vytáté, hodně umrzlé. Rolba často se zvednutým finišerem jak málo tam bylo sněhu.
Králický Sněžník
Vloženo 5.1.2020 21:20
ČHS - Švýcárna - Ovčárna a zpět. Stopa upravená ČHS - Švýcárna. Ze Švýcárny do Sedýlka muldy místy i 50 cm vysoké, o úpravě z 5.1. nemůže být řeči.
Sněhu dostatek, nad ČHS místy špinavo. Podklad měkký, takže ve stoupání z Kamzíku na Švýcárnu se tvoří koryto. Těsně před vrcholem na pravé straně (z pohledu soupajícího) rolba obnažila kus pangejtu a jeho části rozesela po trati (hlína + kamínky).
Úsek Švýcárna - Sedýlko neskutečně rozrytý od peších, ale v celé šířce. Osobně jsem viděl mašírovat přímo ve stopě skupinu pěších. V davu je síla, to se pak smí všechno. Úsek Sedýlko - Ovčárna naštětí dostatečně široký, aby i přes nájezd stáda černé zvěře zůstal rovnější pásek pro lyžaře.
Hrubý Jeseník
Vloženo 5.1.2020 20:49
Dnes ráno:
Louky pod Oldřichovským kopcem - 5 cm prašanu na zmrzlé zemi bez podkladu. Lipina cca 3 cm, Prabába louka - 2cm, les 1 cm. Na běžky je to zatím ještě málo. V Rýmařově údajně připadlo 10 cm.
Nízký Jeseník
Vloženo 5.1.2020 19:36
Vlastně krásně. Sobotní sněžení sice přineslo jen max. 5 cm sněhu. Přesto se vylepšily stopy už poněkud přemrzlé. Jeli jsem klasiku Červenohorské sedlo – Skalní tabule – Petrovka – Kamzík – Švýcárna. Na Praděd už je prý stopa dosti prochozená, takže Švycka byl cíl i borůvkovými sny. Zpátky na Petrovku a trošku neplánovaně dolů do Kout. Rolba jela do přeředpsodlední serpentiny (tedy jak je rozcestí Hřbety (800 m), dál jen vyšláplá stopa, ale jede to v pohodě dolů k Pelikánovi, lyže jsme vlastně sundali u mostu. Na to že v Koutech není víc než 10 cm tak dokonalé.
5.1. 10:30
5.1. 10:35
5.1. 11:34
5.1. 11:46

» Zobrazit všechny fotky (celkem 10)

Hrubý Jeseník
Vloženo 5.1.2020 19:18
Z Papsku po Magistrále na Císařkou louku, pak Velký Šengen. Jediný neprojetý úsek rolbou byl Císařská louka-Travná hora, ale to bylo krátce po 9. hod., takže to ještě asi projeli. Jinak po celé trase úprava perfektní, jak na klasiku tak na skate, jen na polské straně Velkého Šengenu jsou z nějakého důvodu 2 stopy na klasiku, takže středový pruh na bruslení je docela úzký. Čerstvě napadlých pár cm prašanu výrazně zlepšilo kvalitu tratí, takže už by šlo s opatrností (na obvyklých místech šutry ještě lezou) použít áčkové lyže.
Rychlebské hory
Vloženo 5.1.2020 14:32
Okruh Zbojnická - perfektní i na jedničkové lyže, v dolní části s trochou opatrnosti.
Králický Sněžník
Vloženo 5.1.2020 14:28
Sřítek,ráno -5°C,+10cm prašanu,po 9hodině projety obě stopy stopovačem od Alfrédky pod Zelené kameny,dolů ke Žlutému potoku jen prošlápáno,v poledne -2°C
Hrubý Jeseník
Vloženo 5.1.2020 12:49
Byl jsem dnes s dětmi a strojově upraveno není ani podle mě nebude - málo sněhu. Jinak stopa od lidí na hlavní trase směr Hvězda prošláplá, občas jehličí, jinde netknuto. Na větší akce to není.
(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 4.1.: Dobrý den, nevíte, jsou-li již protažené běžecké okruhy na Skřítku?)
Hrubý Jeseník
Vloženo 3.1.2020 18:09
Z Alfredky asi týden stará dvoustopa rolbou, místy s jehlicim ,na skate dnes dobré.Dole mlha mínus 3 nahoře plus slunečno inverze, až pod Ztracené dost snehu
Hrubý Jeseník
Vloženo 3.1.2020 17:52
(Odpověď na dotaz uživatele Eli z 3.1.: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak to vypadá ze Skřítku směrem na Alfrédku po magistrále na skate. Děkuju za případné info :))
Hrubý Jeseník
Vloženo 2.1.2020 21:20
Nová Ves - Mravencovka - Alfrédka po zelené, až do 1000mnm pěšky (tzn. 5,5km), pak až na Alfrédku škoda kameňaček. Na Alfrédce to bylo lepší, směrem Pod Zelenými kameny prý dobré, aktuálně je tedy asi lepší vyrazit ze Skřítku směrem Pod Ztracenými kameny. Azúro, bufet na Alfrédce otevřený.
Hrubý Jeseník
Vloženo 2.1.2020 17:27
Zdravím,
běžky se dají nasadit hned za nádražní restaurací v Ramzové. Pohodlně se dá vyjet na větrolam u Petříkova. Dále už je cesta uchozená, proježděná od běžek a začínají vylézat kameny. Tak to pokračuje dále i po krajní lesní cestě nad Petříkovem. Na horizontu ke sjezdu k ukazateli - nad Petříkovem se běžky nasadit už dají, dá se bezpečně sjet. Během stoupání kolem Černého potoka začínají opět vylézat kameny, stoupat se dá, ale bezpečné sjíždění není možné. Situace se mění až za levotočivou zatáčkou u ukazatele Černý potok a směrem s přibývajícími metry už je to to pravé poježdění.
Cestu dolů na vlak doporučuju po červené turistické značce směr Petříkov. Z důvodu lepšího podkladu stačí mensí sněhová pokrývka bez nutnosti sdělávat lyže. Takto se dá dojet po cestě až k nepálské restauraci v Petříkové. Ta byla boužel dnes zavřená.
Rychlebské hory
Vloženo 2.1.2020 17:21
Zbojnicky okruh z Pod Klepace proti směru h. Ručiček. Po rozcestí stopa žádná, pak měkký sníh trpící deštěm kapajicim že stromů, v prudké pasáži lezou sutry, doporučuji nejezdit. Kolem sedla puchača super podminky, ve sjezdu zpět kolem serpentin vytata místa. Skol
Králický Sněžník
Vloženo 2.1.2020 17:04
Serak-Vresova studanka-Cervenohorske sedlo- na bezky nedoporucuji,stopa rolbou je jen mezi Sedlem a Vresovkou,snehu na hrebenech sice dost,ale i ta lidmi udelana stopa rozdupana od pesaku,misty bylo treba lyze nest,nedalo se jet.
Hrubý Jeseník
Vloženo 1.1.2020 19:18
Jel jsem od závory přes Vileminku na Mokřiny a zpět. Od závory jsem šel cca jeden kilometr pěšky než jsem nasadil lyže. Na skate i klasiku parádní podmínky. Skvěle připravená trať i tam kde je méně sněhu. Před poslednim údolí k lavičkám jsou kamínky asi na 20 metrech (to je ten úsek kde padá většinou kamení a před jarem je to tam nejvíc vytáte). Ze Sedmi cest směrem na Mokřiny po 100 metrech jsou taky na cca 20 metrech. Tak opatrně na skluznici. Rozhodně na jedničkové lyže. Krásně umrzlé a frčelo to. Dnes bezvětří a sluníčko. Parádá to byla
Králický Sněžník
Vloženo 1.1.2020 18:20
Potvrzuji, Jesenická magistrála ze Slaměnky na Dolní Moravu je ve vynikajícím stavu až k odbočce na okruh Zbojnická, pro skate i klasiku. Nahoře v jednom místě, kde je silvestrovský vítr různě vyfoukal a nafoukal sníh, se hodí dát pozor na kamínky, ale to je jen kraťoučký úsek, v pohodě na dobré lyže. Zbylé cca 3 km k závoře sice bez čerstvé úpravy (stejně by nepomohla) a strojové stopy, ale i tak ok.

Spojka na okruh Zbojnická: problém je stoupání Hlubokým dolem, spodní cca pětina toho stoupání je směrem dolů na běžkách nesjízdná (viz nejhnusnější foto), nahoru jsem to vyšel bez sundání, zbytek v pluhu sjel, ale není to kdovíjaký zážitek. Spodní část spojky pěkně urolbovaná bez stopy, ještě je tam manšestr takže na skate se starými lyžemi ideál, jsou tam asi 3 místa, kde je kvůli nedostatku sněhu potřeba hodně zpomalit a pár úseků s kamínky.

Okruh Zbojnická včetně spojky k hranici na cca 3/4 délky (zhruba nad 950 m n.m.) paráda včetně strojové stopy na klasiku, zbytek bez stopy a na pár místech kamínky. Sjezd ke Zbojnické chatě sjízdný v pluhu jen pro magory jako jsem já, protože moc podupáno a pár šutrů je tam taky, ale to by mi asi místní znalci řekli, že ten okruh se má jezdit proti směru hodinových ručiček :-) Spojka k parkovišti pod Klepáčem podobná jako spodní část Zbojnické. Dál jsem nejel, podle mě tam rolba jen přejížděla a neupravovala.

GPS záznam včetně polohy některých fotek na https://www.strava.com/activities/2973528984
9:04
10:04
11:21
12:19

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (9)

Králický Sněžník
Vloženo 1.1.2020 18:11
(Odpověď na dotaz uživatele Kateřina z 1.1.: Dobrý den,jak to vypadá na okruhu na Nové Vsi
Jel jsem druhou stranu od škaredé jedle na přehradu nad žlutým potokem . Málo snehu po cestě kamínky ,od rozcestí na Skřítek lepší ,směr Alfredka jsem ptal jedoucích svrchu a nahoře jsou rolbou stopy ,magistrála až k Ostružné. MirSit

Re
Hrubý Jeseník
Vloženo 1.1.2020 17:49
Ze slamenky na dolni Moravu přes lavičky a vileminu skvělá stopa od závory na klasiku i skejt, klidně lepší ski. Skol
Králický Sněžník
Vloženo 1.1.2020 17:18
Dnes z Návrší na dolní Moravu. Po sjezdovku v Hynčicích pěkná stopa, vyjma sjezdu ke sjezdovce kde lezou kameny. Další špatný úsek je u zatáčky smrti, tam jsem to sundal. Stoupání na Mokřiny, čím víš tím lepší. Nejkrásnější část z Mokřin k sedmi cestám. Od čtyř rohu po zatáčku smrti, rozbité od čtyřkolky a kolem kaskád prudkého potoka lezou kameny. Celé projete rolbou. Místy bez stopovace. Doporučuji horší lyže.
Králický Sněžník
Vloženo 1.1.2020 17:07
Z Návrší na Králický Sněžník a zpátky. Čerstvě upravená stopa od rolby na vyhlídku pod Ludmilou je téměř celá zničená off-roadem nějakého pupkatého bezmozka, který si potřeboval dokázat jaký je borec. Dál je to spíš na běžky v ruce nahoru i dolů, protože sníh ušlapaný, nerovný a přitom hodně rychlý. Tak jsem si spravil chuť na úseku od Návrší směr ke Štvanici a smekám před rolbařem jak i z malého množství sněhu dokázal vyrobit perfektní stopu téměř bez vyoraných kamínků. Směrem na Dolní Moravu jsem už dál nejel, ale předchozí dny to tam bylo horší se sněhem ať spodem nebo horem, hodně vytátých míst kolem pramenišť, kamínky apod., rozhodně na starší lyže. Dál zhruba od Morkřin ale perfektní na jedničky.
Králický Sněžník
Vloženo 4.1.2020 13:33
Jídlo luxusní a obsluha na Rabštejně výborná. Stopa slabá, místy kamení.
(Odpověď na dotaz uživatele Jirka z 29.12.: Čau.Jak to,prosím,vypadá na trase Skřítek - Hvězda - chata Rabštejn? Dá se cestou domů, samozřejmě autem,kvalitně odpoledne najíst? Před dvěma lety na Skřítku obsluha mizerná a záměna objednaného!!!
Díky, Jirka)
Nízký Jeseník
Vloženo 1.1.2020 8:22
Dobrý den,
včera kolem 7hodiny začátek na Skřítku,pak nahoru na hřebeny přes Ovčárnu Divokým dolem do Koutů...nahoře na nřebenovce sněhu soustu ale stopa projetá nebyla a pozor na dutiny pod sněhem /já šel sněžnice a nesmeky/ jinak myslím že z Vysoké hole na Pecný běžky a skialp úplně v pohodě...přeju hezký den
Hrubý Jeseník
Vloženo 31.12.2019 20:41
Dnes jsem jel z Paprsku na Císařskou boudu, na Smrk a pak směrem na Petříkov, kde s ubývajícími nadmořskými metry ubývá sněhu a přibývají riziková místa s kameny. Raději jsem to otočil a přes Travnou horu jsem najel na Velký Šengen. Na polské straně je to o něco lepší. Problém je stoupání na sedlo u Polské hory směrem k hraničnímu přechodu. Jinak se vyloženě lyže sundávat nikde nemusí. Nicméně nové lyže nedoporučuju, všem kamínkům se nevyhnete, ač se budete snažit sebevíc.
Rychlebské hory
Vloženo 31.12.2019 17:18
Dnes z Hvězdy přes Kapitánskou cestu do Karlova. Cesta byla ráno zledovatělá, sněhu málo, nápadný bordel ve stopě a od sjezdovky Kopřivná už nesjízdné
Hrubý Jeseník
Vloženo 31.12.2019 13:50
Dneska dopoledne Nová Ves - Mravencovka - Alfredka - okruh kolem Ostružné a zpět. Nad 1000 m. n. m. se da jet, jen misty jehlici ve stope - hlavne, kolem Ostruzne, doporucuji na ten okruh nejezdit. Pod 1000 m. n. m. docela bida, 2 - 3 cm ujeteho snehu, misty se da bruslit, misty jsme sli pesky.
Hrubý Jeseník
Vloženo 31.12.2019 8:03
V pondělí večer proběhla v okolí Dolní Moravy další úprava tratí - dle jejího rozsahu to vypadá, že z mé včerejší zprávy již nejsou platné 3 ze 4 fotek, ale upozornění na horší místa stále ano, stejně tak info, kde se nedala vyříznout stopa na klasiku - do většiny těchto míst rolba znovu nejela. A pozitivní součástí zprávy na http://bezkydm.cz/ je i následující: "Upravili jsme dnes také okruh Zbojnická, kde jsou vrchní partie i na klasiku, spodní pouze na bruslení."
Králický Sněžník
Vloženo 30.12.2019 21:46
Ze Svycarny prez Ovcarnu na Jeleni studanku.Nejdriv pohoda, od Ovcarny dobrodrznejsi. Mimo stopu, ktera je hodne uslapana pesimi se to bori do boruvci. Ve vetsi rychlosti nebezpecne pri vyboceni ze stopy-videl jsem nekolik krasnych padu nosem napred. Jinak prekrasne pocasi, fajne odpoledne. Posledni sjezd k Ovcarne, lahudka. Dnes parada s cervankami na konec.
Hrubý Jeseník
Vloženo 30.12.2019 21:32
Žďárský potok - Alfrédka a zpět
Sněhu minimum, zpočátku jen 2 cm, postupně přibývá. Cesta uježděná auty, běžkaři a ušlapaná chodci, ale projet se dá. Odraz hůlek z asfaltu. Stoupání k Zeleným kamenům trochu oraniště, ale alespoň je tu víc sněhu... Nicméně ve spodní části občas nějaký ten kámen vyčnívá. Bacha taky na pár odhalených odvodňovacích srážek. Sjezd tudy se ale s opatrností dá zvládnout. Od Zelených kamenů k Alfrédce celkem slušné dvě stopy, zřejmě upraveno skútrem včera. Tady se jede pěkně, stopa docela rychlá (od Žlutého potoka k Z. kamenům sníh vlhčí vatovitý). Od Kamenů pod Ztracenky stopa horší. Sněhu na vrstevnici asi 15-20 cm. Bufet na Alfrédce otevřený, teplota před polednem + 2°C. Celá trasa je určitě na horší lyže a pokud půjdou teploty nad nulu, bude spodní část kolem Škaredé jedle brzy zcela nesjízdná.
Hrubý Jeseník
Vloženo 30.12.2019 18:41
Dnes pesi pruzkum Ovcarna-Praded. Snehu dost ale obcas stale nekde koukaji kaminky. Stopa pro klasiku v pohode ale vzhledem k silenemu mnozstvi netolerantnich chodcu na skate nema smysl. Parkovani na Hvezde a kdekoli v okoli kolem poledne. Autobusy na Ovcarnu preplnene, dle poctu lidi na zastavce na zpatecni trasu odhaduji, ze se do autobusu take vsichni nevesli. V Karlove Studance u Huberta pry lze jakz takz zaparkovat rano pred 9h, pozdeji uz problem.
Hrubý Jeseník
Vloženo 30.12.2019 17:30
Tratě z Dolní Moravy po sobotní úpravě stále v dobrém stavu, za mě příjemné překvapení a v této sezóně zatím nejlepší lyžování, bez problému na nové lyže, tedy pokud se vyhnete následujícím úsekům: 1) Nad zatáčkou smrti - Jasaní: hodně kamenů, po rolbě to projelo i auto. Nahoru ke 4 rohům už je to OK. 2) sjezd Nad zatáčku smrti - projela ho čtyřkolka pásovec = sjezd, kde bych jinak jen občas připlužil, jsem takhle jel celý v pluhu, ve spodní části občas nějaký štěrk. Podobně dolů k Zatáčce smrti - tam se otáčela rolba, dál nad Hynčice je projeto od lyžařů (tou spodní cestou), viz jedna z fotek, ale tam už je sněhu málo, jednoznačně na kameňačky, rychle jsem to otočil.

Strojová stopa na klasiku chybí vedle úseků zmíněných výše už jen na prvních 4,5 km údolím od Dolní Moravy (měřeno od závory, kde jsem lyže nasazoval) a na Vojenské od serpentin dolů. V nejlepším stavu je úsek U šterku - U sedmi cest, pro klasiku i dál po magistrále. A ze svého pohledu klasika bych doporučil jet spíš klasikou, na skate jsou některé úseky podupané, ale ne nějak moc.

Díky za úpravu a díky i Dóčovi za včerejší zprávu, která mě finálně přesvědčila. Projet vše upravené bez přiblížení lanovkou znamenalo najet 50 km, viz GPS záznam https://www.strava.com/activities/2968164889
10:20
11:05
11:41
14:09
Králický Sněžník
Vloženo 30.12.2019 14:50
Paprsek: dobrý, ale na kameňačky.
Rychlebské hory
Vloženo 30.12.2019 19:12
Hreben Ovcarna-Skritek (poZtracene skaly) v pohode. Od Jelenky dolu k Alfredce bylo tlapano sneznicema, tedy by melo jit v lese v pohode k Alfredce :)
(Odpověď na dotaz uživatele Viki z 29.12.: Je možné ze dostat z Ovčárny po hřebeni na Alfredku?)
Hrubý Jeseník
Vloženo 29.12.2019 21:21
Dvoudenka 28-29.12.prejezd hrebene z Ramzove - Ch.sedlo - Praded-Skritek. Na hore snehu dost, i sjezdy z Keprniku, ideal. Ovcarna - Hole-Jelenka dosti hluboka stopa od pesaku ale vyborne. Mimo trasu se propada do ostruzini. Od Ztracaku dolu jiz jen pesky lezly kameny. Z opacneho smeru by slo na bezkach jiz od Skritku :)
Hrubý Jeseník
Vloženo 29.12.2019 19:50
Žďárský potok ke Škaredé jedli pěšky, pak už se dalo na běžkách, nicméně stále je to na kameňačky. Od Žlutého potoka směrem pod Zelenými kameny je to o něco lepší. Na tu sněhovou bídu dobrý odraz a pěkné svezení.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Hrubý Jeseník
Vloženo 29.12.2019 19:45
Od slamníku 5 kilometrů okruh ke včelínu neprojeté ale sněhu dost a od vcelina již perfektně trasa rolbou i s dokonale vysoustruhovanou stopou směr Hynčice kam jsem nejel, ale vrátil se zpět k Slamniku vse již najeté a dále od laviček pod Kralický Sněžník - Vileminka - Dolní Morava sjízdné až dolu. Nádhera, trať skvělá, sněhu dost i na jedničky.
Králický Sněžník
Vloženo 29.12.2019 19:08
Přestože za úpravu více než 40 km na Paprsku si zaslouží velké poděkování (taky jsem rolbu potkal během dne 2x), doporučil bych starší lyže, na mnoha místech (většinou na těch očekávaných) vylézají kameny. Bez rizikových míst je dle mého jen magistrála mezi Paprskem a Císařskou boudou, a z Paprsku k Růžové boudě.

Směrem dolů určitě nedoporučuji sjezd ze Smrku do zatáčky na magistrále (Černý potok), a ani odtud dolů do Petříkova po magistrále = šutrů moc. Nahoru klasikou se to dalo, z Petříkova do zatáčky bez stopy. Dolů do Petříkova jsem sjížděl Levým údolím, upraveno myslím v sobotu, to bylo mnohem lepší. "Obchvat Petříkova" k parkovišti před obcí po Jesenické magistrále je projet od lyžařů viz jedna z fotek, nahoru v pohodě, dolů jen s kameňačkami.

GPS záznam trasy na https://strava.app.link/OkgUjoj4O2 - vynechal jsem jen pár km upravených tras. A jak tak koukám na GPS záznamy z rolby, hodí se dodat, že dnes rolba projela i Velký Šengen, Medvědí boudu, magistrálu do Petříkova, to na tom nejmenovaném webu chybí.
9:14
10:32
10:32

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Rychlebské hory
Vloženo 29.12.2019 18:58
Dnes z Červenohorského sedla na Švýcarnu a zpět. Stopa byla vyfrézovaná a nebyla zničená. Sněhu bylo dost. Lidí na cestě také nebylo moc. Takže toto bylo fajn. Ale!!!! Již v 9:45 se tvořila kolona na parkoviště na ČHS. V koloně jsme strávili 45 minut, než jsme zaparkovali. Podle mne jsme chytli jedno z posledních míst ... ale je to jen můj subjektivní dojem. Další "kolona" se vyskytovala na Švýcárně. Fronta až ven. Takže za mne ... ať už ty svátky skončí :-)
Hrubý Jeseník
Vloženo 29.12.2019 18:47
Rolba neprojela a asi jen tak nepojede (málo sněhu). Včera jsem byl Hvězda - Malá Hvězda (https://mapy.cz/zakladni?x=17.3420047&y=50.0795653&z=15&source=base&id=1931794) a byla to bída (poškrábané lyže).
(Odpověď na dotaz uživatele Simona z 29.12.: Ahoj, projížděl někdo Kapitánskou cestu, Karlov-Hvězda? Kolik je tam sněhu? Podle mapy bílých stop není projeto. Děkuji.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 29.12.2019 18:08
Pro Romana: Z Nové Vsi po asfaltce 3-4 cm zašlapaného-uježděného sněhu, dá se. Po Mravencovce nejdřív cca 300 m špatné, šutry, pak již dobré v turistické stopě až na Alfrédku. Z Alfrédky na ZK super- zřejmě v sobotu projeto rolbou.
Hrubý Jeseník
Vloženo 29.12.2019 15:44
Z Paprsku Velký Šengen. Parádní úprava tratí na skate i na klasiku, rolbu jsem potkal 2x. Chtělo by to ještě tak 20 cm sněhu, na áčkové lyže to ještě úplně není, občas něco kouká (s vyjímkou Magistrály, ta vypadá skvěle).
Rychlebské hory
Vloženo 29.12.2019 10:56
Paráda, sněhu dost, neměl by být problém i s novýma lyžama.
(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 29.12.: Nevíte prosím někdo jak vypadaji tratě kolem Paprsku? Můžu tam vyrazit s novýma běžkama?)
Hrubý Jeseník
Vloženo 29.12.2019 10:55
Na skate i na klasiku.
(Odpověď na dotaz uživatele Lenka z 29.12.: Nevi prosim nekdo jak to vypada s cestou z Petrikova na Paprsek? Je upraveno i pro skate nebo jen na klasiku? Pripadne je jina trasa na Paprsek pro "bruslare"?)
Rychlebské hory
Vloženo 28.12.2019 21:33
Jeli jsme z Ramzové na Paprsek, okruh Medvědí bouda, část Malého Šengenu a potom po Pohádce na Smrk a ze Smrku do Horní Lipové, parádní podmínky, teploty kolem -2 st. dole až -5 st. na Paprsku všude sněhu dosti, snad jen dole nad Horní Lipovou tak na hraně a na Pralince občas vylézají větvičky. Protažené všechno až po Smrk, dnes nově i okruh Medvědí bouda, jela rolba, na klasiku i na bruslení, ze Smrku do Horní Lipové jen prošláplé na klasiku a hodně pěšáků, ale sjízdné, potkali jsme další běžkaře, takže stopa se jen zlepšuje. Nato že celý den sněžilo, tak to ani tolik nelepilo a docela jelo, mazal jsem skivo fialové. Až nečekaně dobré podmínky, na to, jak je zatím zima bídná. Lesní bar v provozu a moc příjemné občerstvení a posezení u ohně.
Rychlebské hory
Vloženo 28.12.2019 20:17
Michal: dle https://bilestopy.cz/map/area/jeseniky/ tam dnes rolba projela.
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.12.2019 19:16
Dneska z Ovcarny na Svycarnu celkem ok, ale mohli by dnes upravit.
Nevite nekdo jak to vypada na Dlouhych Stranich z Cervenohorskeho sedla?
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.12.2019 18:37
Ahoj. Trať od škaredé jedle směrem na Škritek je dvakrát projeta lidma. Sněhu potrebne minimum. Na asfaltce s opatrností. Viděno kolem Huberta a dolů k Žďarskemu potoku. Vyšší polohy ke Skřítku sněhu více. Cele jsem to neviděl, ale už je to mozno se staršími lyžemi jezdit.
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.12.2019 18:22
Ahoj, sjízdné jo, ale neupravené.Rano tam byl krásný prašan (jeli jsme první :)) a odpoledne už to bylo ušlapané. Z Karlova na Mravencovku sem tam kamínek, na Alfredku už pěkné poježdění.
(Odpověď na dotaz uživatele Honza běžkař z 28.12.: Ahojte, nebyli jste někdo v oblasti - Nová Ves, Mravencovka, Alfrédka? Je to sjízdné a upravené? Díky!)
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.12.2019 11:22
Cervenohorske sedlo-Petrovka-Svycarna rano stopu protahla rolba a od rana snezi,cca 15cm noveho prasanu,vse krasne sjizdne,jen na Sedle dost fouka,v lese dobry.
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.12.2019 8:38
Velký Šengen. Překvapivě super podmínky. Cela trasa dobře sjízdná. Po křižovatku V Mokřinách jsme jeli za Rolbou (v 11hod). Zbytek trasy pod čerstvým sněhem, napadlo cca 10 cm, občas oranište, spíš na klasiku. Krásná zimní atmosféra. Lepivý mokrý sníh, -2C.
Rychlebské hory
Vloženo 28.12.2019 7:27
Ostuda Jeseníku všech co upravují tratě trat ovcarna svycarna rolba nikde stopa nikde lidi pěší alyzari bezkarl hodně místo aby tento krátký úsek jeli aspoň 2 * za den tak vůbec zarazit dotace a vyhodit.
Hrubý Jeseník
Vloženo 27.12.2019 20:19
Ovčárna - Švýcárna
Stopa měkká plytká, špatná. Na rozcestníku omrzala huba.
Lidé: 1:50 běžkař/pěší. Psi, uvřískané děti předškolního věku, smrad z cigaret. Dekadence.
Tratě pod kurzákem: Když pominu, že jsou spíše parodií na tratě samy o sobě, tak z 1/2 rozpracované, málo sněhu, čouhá borůvčí, nepoužitelné.
Autobus: Karlova Studánka - Ovčárna 30,- ; 11 km; 28 min.
Hrubý Jeseník
Vloženo 27.12.2019 18:27
Já jsem jel Velký Šengen. Občas už stopy upravené včera hodně poničené, ale jinak moc hezké svezení. Sněhu dost, jen naprosto výjimečně je potřeba si trochu dát pozor. Bylo to pomalé, jak do stop celý den sněžilo, ale jinak vlastně velká paráda :-) Vzhledem k předpovědi to myslím bude čím dál tím lepší :-)
Rychlebské hory
Vloženo 27.12.2019 14:46
Paprsek nezklame, sněhu 20-30 cm sněhu, celý den drobně sněží, momentálně-4°C, V45 nebo mikrokontakt. Projeto Pralinka, Pohádka, Malý Schengen. Nejlepší je pohádka, na zbytku občas zespodu leze voda a pod stromy, kde je míň sněhu i kaminky. První svezení - paráda, ale bolí to.
Rychlebské hory
Vloženo 26.12.2019 18:57
Smer od Petrikova - mozno nastoupit az od zatacky (Smrk - Cisarska) - na ultra praskackach i o par metru nize.
Upraveno vcetne stopy az po Palas (i na zavodni lyze) - mozne dale na okruh Pralinka - v nizsich polohach obcas vylezajici podklad, kaminky.
Rychlebské hory
Vloženo 25.12.2019 19:27
Dnes proběhla úprava nejvýše položených tratí na Paprsku: "Rolba jela k Císařské boudě, dále na Pohádku a Pohádkou zpátky na Rampu a Malý Šengen, je to projeté bez stopy." - z http://www.paprsek.cz/. Na Paprsku nejde o první úpravu této sezóny, rolba vyjela už před cca 10 dny před posledním oteplením.
Rychlebské hory
Vloženo 24.12.2019 20:34
Ovčárna - Švýcárna, sněhu dost, dnes min. 30-40 cm, stopa na klasiku i bruslení, dále na Kamzík/Malý Jezerník neprojeto, hluboký sníh.
Hrubý Jeseník
Vloženo 24.12.2019 11:48
Podmínky v nejvyšších polohách se už 2 dny zlepšují. V okolí Pradědu je pravděpodobně čerstvě upravena trasa z Ovčárny na Švýcárnu a hlásí (pravděpodobně lehce nadsazených) 40-60 cm sněhu, v pondělí to bylo 20-40 cm. Zdroj: https://www.kamzasnehem.cz/sjezdovky/jeseniky/praded tedy HolidayInfo, ale lepší než nic. Na kamerách byl dnes dopoledne spatřen sníh cca od 900 m n.m. (ČHS, Ramzová - mezistanice, nahoře v Koutech), naopak v nižších polohách byly poslední srážky ještě dešťové (např. Karlov, Kopřivná, Filipovice).
Hrubý Jeseník
Vloženo 19.12.2019 10:05
Ovčárna-Švýcárna-ČHS-Vřesová studánka
Od Ovčárny po rozcestí pod Pradědem jak bylo řečeno vyrolbovaný sníh na stranu, v raních hodinách zmrzlý takže vhodný na bruslení, stopa pro klasiku není, dále na Švýcárnu sice sjízdné ale vzhledem k zmrzlému sněhu velmi adrenalinová jízda, od Švýcárny až na Petrovku tak ze 70% cesta pěšky. Od Petrovky sněhu dostatek, ale rozdupáno pěšími, od Výrovky až k zhruba 100m před silnicí ČHS i když zde nebyla stopa, tak v úseku od Švýcárny asi nejlepší svezení. Zkoušel jsem jet dále na Vřesovou studánku, ale cestu někdo projel autem, rozdupáno pěšími a plno vytátých úseku, takže tam to nestálo za nic. (fotky jsou převážně z úseku Švýcárna-ČHS)
10:04
10:04
10:27
10:56

» Zobrazit všechny fotky (celkem 10) + jejich polohy na mapě

Hrubý Jeseník
Vloženo 17.12.2019 17:23
Opět nezklamalo . Cesta z Ovčárny do Sedelka vypluhovaná na stranu a následně projeté rolbou. Da se bruslit, stopa není strojově upravena. Tam se dnes běžkovalo.. Cesta ze Sedelka .na Švýcarnu na zlomení končetin a lyží. Někdo musel dopravit pradlo na chatu autem. Jak to vypadalo si domyslete. Nebudu se sprostě vyjadřovat. Prostě na Pradědu nikdo z provozovatelů nemá rád běžkaře. Jo a člověk který podává informace na holidayinfo by se měl nad sebou zamyslet, vždyť dnes mohl někomu ublížit na zdraví lživými informacemi.
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.12.2019 19:11
Skřítek - Pod Ztracenými kameny - směr Alfrédka. Neupravené, až po křižovatku Pod Zelenými kameny hodně mokré, lehce nad nulou, občas pršelo. Od Žlutého potoka je vyšlapaná stopa. Nahoře možná 15cm, kameňačky jsou nutné. Není to tedy o mnoha km v rychlém tempu, ale na zocelení dobré.
14:06
14:06

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Hrubý Jeseník
Vloženo 15.12.2019 17:32
Červenohorské sedlo - Švýcárna: projeto desítkami běžkařů, sněhu dostatek - teď bych vzal i lepší lyže než kameňačky a při troše štěstí a opatrnosti by se neškrábly. Stopa na klasiku je nebo není podle toho, jestli přede mnou zrovna projeli běžkaři nebo prošli pěší výletníci, ale dá se jet slušně. Bruslit tu zkoušel 1 lyžař, mě by to ani nenapadlo. Bonusové zpravodajství pro motoristy: od Petrovky nahoru se nedá vyjet ani terénním autem - jedno jsem potkal, nedokázalo vyjet ani ke Kamzíku a pak muselo couvat dolů, takže v tomto úseku trať trochu poničilo (přijelo odněkud z Koutů a povolení nějaké mělo).

Švýcárna - rozcestí pod Pradědem: dle mého lyžařsky nejlepší část výletu, strojově upraveno (1 stopa na klasiku + pro bruslení). Dolů na Ovčárnu také bylo upraveno a stopy na klasiku jsou, na bruslení v závislosti na tom, co tam projede jako poslední. Ale snad tam bude častěji jezdit rolba nebo skútry, než to auto mezi Kurzovní a Pradědem, jehož stopy jsem viděl já.

Dopoledne sněžilo, postupem času padal mokrý sníh a při mém návratu na Červenohorské sedlo okolo půl druhé už mrholilo + tál sníh ze stromů, pod některými byla stopa hodně mokrá. Ale sníh zatím neubýval. Na tuhé vosky to zítra nebude.
10:28
11:22
12:11
13:00
Hrubý Jeseník

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Jeseníky