Jeseníky – běžky

Každé ze tří asi nejčastěji zasněžených a upravenými běžkařskými tratěmi oplývajících míst v Jeseníkách se nachází jinde. Paprsek patří geograficky (i když pro lyžaře možná překvapivě) do Rychlebských hor, Dolní Morava spadá do masivu Kralického Sněžníku a nejvýše položená upravovaná běžkařská trať v ČR v okolí Pradědu leží v Hr…

Číst celý text

Členění oblasti Jeseníky

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází jeden nezodpovězený dotaz
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 1.3.2021 12:57
Ovčárna-Praděd-Švýcárna-běžecký okruh u Kurzovní, vše ráno výborně upravené, stopy čisté, rolba jezdila kolem 8hod.Nádherné počasí s dohledností až na Sněžku.
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.2.2021 19:31
V sobotu ráno několik centimetrů nového sněhu, z toho kde jsme byli čerstvě upraveno na magistrále, na hřebeni od Smrku a komplet Velký Šengen + velmi pěkně upraveno i na polské straně na Przełęcz Sucha a dál směr Wielkie Rozdrože. Promíchaný čerstvý sníh a starý vlhký sníh, v lesních úsecích víc jehličí a v průběhu dne i odkrytého ledu. Na otevřených úsecích nahoře čistý sníh a paráda. Pod 950 metrů v lese sněhu ubývalo, pod 900 už to na cestách byl spíš led. Večerní sjezd po Milířích do Velkého Vrbna už byl ve více pasážíchza hranicí sjízdnosti. Celý den spíš zamračeno a lehce pod nulou, takže to celkem drželo a netálo.

(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 27.2.: Jak to dnes vypadalo na Paprsku?)
Rychlebské hory
Vloženo 28.2.2021 17:10
Ze Skřítku na Alfrédku a zpět. Pod Ztracené kameny pěšky, potom na Alfrédku hodně zmrzlá a hezky rychlá stopa (předběhli jsme rolbu), okruh Ostružná už v čerstvé úpravě, až na pár známých úseků ve velmi dobrém stavu. Zpět na Skřítek už to začalo hodně měknout a přibývat lidí. Jel jsem celé soupaž na hladkých lyžích.
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.2.2021 16:22
Červenohorsdké sedlo - Praděd. V cca 8.30 stopa krásně vyžehlená a zmrzlá (klístr zakrytý voskem dřžel jistě) - díky za skvělou úpravu a rozloučení za letošní sezónou.
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.2.2021 15:47
Klasická trasa ČHS – Praděd – a zpět. Vyrazili jsme relativně brzy v 8:00, mazali jsme modrý a na to trochu klistru abychom vůbec vyjeli první kopec. Od odpočívadla už to bylo dobré, a od Švýcárny přímo skvělé. Hladové okno na Švýcárně funguje. Počasí super azúro, lidí jak nasraných. Cestou zpět už se každý každému motal pod nohy. Ve 12:00 už jsme byli zpět na parkovišti, někteří zoufalci se tam ještě snažili zaparkovat – bezúspěšně.
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.2.2021 7:46
Nad 1000m je sněhu dost. Z Ovčárny se dá i po hřebenu na Skřítek. Trasa není zrušená, nýbrž neudržovaná. Je moc krásná, chodí/jezdí ji spousty lidí. Chce si ovšem pohlídat počasí (vítr, mlha...).
Ad Karlov - trasy které se upravují jsou f pohodě (i když ne zcela ideální).
(Odpověď na dotaz uživatele Lukáš z 27.2.: Dobrý den, mám trochu hloupy dotaz. Jaka je v tomto počasí snehove nejjistejsi trasa v Jesenikach? Je to CHS - Svycarna? Lze z Ovcarny jet jinam nez na Praded a Svycarnu? Az nyni jsem se dopatral, ze hrebenovka z Ovcarny na Skritek je zrusena. Nebo lze se dostat k Tetrevi chate (kdyz nejezdi lanovka v Koutech) a jet okruh kolem Mravenecniku?
Z Karlova mam strach, ze to bude spatne, kvuli nizsi vysce.
Diky moc)
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.2.2021 7:24
V sobotu Skritek-Alfredka-Skřítek. K rozcestníku Pod Ztraceným kameny jsme museli pěšky, potom ve stopě. Je v ní místy jehličí, je i zledovatělá, ale sněhu zatím dost, dalo se a ani nebylo příliš lidí.
Hrubý Jeseník
Vloženo 27.2.2021 21:47
Urolbovano v pátek večer, ale poté na to v noci připadlo asi 5-7 cm sněhu. Z Dolní Moravy údolím to bylo nejdříve na mokrém prekrystalizovanem sněhu, s narůstající výškou pak už byla mokrá vata a nakonec nahoře prašan. Ve stopě umydleno, na mazání určitě oříšek. Stopa byla všude dobrá, na bruslení o něco horší, vrstvičku nového sněhu lyžaři ujezdili tak jet se dalo bez problémů
15:19
15:26
15:30
16:59
Králický Sněžník
Vloženo 27.2.2021 21:37
Ahoj dnes Zbojnicka...asi vcera upraveno a pres noc do toho napadlo cca do 5cm lepivyho snehu...mistama dobry jinde na hraně...cim vys tim lip...na skate bo bylo...ale dost rozslapano od pěších...jaro prichazi no..🙂
(Odpověď na dotaz uživatele Mich z 26.2.: Ahojte, nevite jak vypadaji ted trasy kolem Kralickeho Snezniku na brusleni?dekuji)
Králický Sněžník
Dotaz Vloženo 27.2.2021 21:35
Kolik dnes bylo lidí na trase ČHS- Švýcárna? Chceme tam jít zítra se slepým kamarádem. Bude se to dát?
Zodpovědět Hrubý Jeseník
Vloženo 27.2.2021 21:00
(Odpověď na dotaz uživatele Vladimír Jonáš z 27.2.: Jaké jsou podmínky na běžky ze Sedla na Ovčárnu??)
Dnes jsem jel ČHS- Ovčárna a zpět. Za Sedlem trošku jehličí a zledovatělá stopa, ale v pohodě na A lyže. Nejlepší Petrovka přes Kamzík na Švýcarnu. Za Švýcarnou dnes nejela rolba, takže po nočním sněžení byl hlubší sníh na skate, na klasiku vyjeté stopy. Sněhu je zatím dost.
Hrubý Jeseník
Vloženo 27.2.2021 14:42
Dnes brzy ráno z Koutů od Pelikána pod Petrovku, poté po Hladové cestě k dolní nádrži Dlouhé Stráně a zpět. Od Pelikána k odbočce na Hladovou cestu asi tři úseky hodně špatné (špinavý led) jinak v pohodě sjízdné. Hladová cesta celá v top stavu. Lidí minimálně.
Hrubý Jeseník
Vloženo 26.2.2021 20:26
Dnes večer v čerstvé úpravě Skřítek - Hvězda - Skřítek + červený okruh. Dost špatné (ale sjízdné) je to v lese hned za Skřítkem, jinak jsou tam dvě tři horší místa a mimo ně pěkné svezení. Bruslil jsem, potkal jsem dvě srnky, člověka žádného.
Hrubý Jeseník
Vloženo 26.2.2021 19:49
Z Ostružné jsem musel pěšky až na Ostružník. Na Cisařskou b. Palaš, Růžová b. velmi dobrý, Pak V.Šengen hodně špinavý. Bruslil jsem a jakž takž se to dalo.
Rychlebské hory
Vloženo 26.2.2021 0:47
Byl jsem už ráno v 7.30 Parkoviště pod Petříkovem - obchvat Petříkova (polovina nepoužitelná, led, tráva, druhá polovina špatná, jehličí) - od horní části Petříkova luxusní nová stopa - Trkač - Travná hora - potom do Polska směr Schengen, ale od rozcestí Pod Bruskiem špatná stopa plná jehličí, tak jsem to otočil zpět (ačkoli podle mapy měla být taky čerstvě upravená) - Smrk - Kuncův chodník - Rampa - Petříkov. Až do desáté jsem nepotkal ani nohu, pak se začali lidi trousit. Sníh ráno pevný umrzlý, časem měkne, ale luxusní jarní lyžování. Kdo chce klasiku, je to jednoznačně na klistr.
Rychlebské hory
Vloženo 25.2.2021 21:31
Po vybruslení z Karlovy Studánky jsem zkusil Kapitánskou cestu. Sněhu tam už moc nezbývá, plácal jsem se po tenkém ledě nebo špíně a jehličí. Trošku lepší je to až v nadm. výšce nad 1000 m. Od altánku jsem zkusil horem po Jelení cestě. Sníh tam poničily hluboké šlápoty, občas jsem málem zlámal lyže. Ve sjezdu zpět na Kapitánskou cestu už vykukují šutry a kořeny. Už bych tam nejezdil.
Hrubý Jeseník
Vloženo 24.2.2021 22:10
Nová Ves -> Mravencovka: ve stopě místy voda, hodně jehličí. V tom krátkém kopci vylézá hlína - nahoru se to dá, směrem dolů je třeba jít pěšky.
Mravencovka -> Alfrédka -> Pod Ztracenými kameny: stopa je výborná, relativně čistá
Ztracené kameny -> Jelení studánka -> Vysoká hole: na hřebeni to bylo dost rozměklé, hůlka se mi občas probořila do půlky délky.
70kový chodník -> Pod Malým kotlem: místy se lyže dost bořily, byla to ťapačka.
Mazal jsem KX75 a KN44, drželo to dobře na celé trase.
Hrubý Jeseník
Vloženo 24.2.2021 18:50
Jezdím nahoru se 4x4, ale řetězy nasazuju i tak - na zledovatělé cestě dolů s autem do protivky to je jistota, tam je mi 4motion platnej jak mrtvýmu zimník. S odvahou, zkušenostmi a štěstím tam ale vyjede i předokolka, ale dle mého názoru to je zbytečný risk - zasekne to pak cestu všem ostatním.
(Odpověď na dotaz uživatele K.cz z 24.2.: Zdravím,
mohu poprosit o nějaké objektivní info, zdali se dá vyjet se 4x4 bez řetězů aktuálně na Paprsek? Normálně bych toto neřešil a mířil klasicky pod sjezdovku do Vrbna, ale kolegové na zítřejší běžkování nejsou až v takové kondici... Děkuji.)
Rychlebské hory
Vloženo 24.2.2021 9:51
Da se prosim vas jet na bezkach z CH sedla na Dlouhe strane na bezkach?
Hrubý Jeseník
Vloženo 23.2.2021 18:07
Dneska ráno ji upravovali. info na fcbk: běžky Karlov Nová ves
(Odpověď na dotaz uživatele Lud´ka z 23.2.: Dobrý den, prosím jak vypadá stopa z Hvězdy do Karlova? D. Lud´ka)
Hrubý Jeseník
Vloženo 23.2.2021 12:16
Sklínka už na výjezdu z Karlovy Studánky. Od Hvězdy po Kapitánské střídavě led a měkký sníh s větvičkami a jehličím. Obrátil jsem to u altánku na rozcestníku Jelení cesta, protijedoucí lyžaři, kteří měli problém udržet se při sjezdu ve stopě, mne varovali, že dál je to ještě horší.
S dobrými hranami mi sjezd na Hvězdu přišel bezpečný, a se staženýma půlkama jsem zvládnul i cikcak sešup lesem do Studánky. V lese sníh rozměklý, na cestě (červená značka) zdupaný a zledovatělý, na sjezdovce led, tohle bych už sjíždět nedoporučoval.
Hrubý Jeseník
Vloženo 22.2.2021 21:29
Dnes trasa Velky Lom - Paprsek - Pralinka - Maly Sengen a zpet. Mlha jak mliko, snih mekky, stopa misty spinava uz od jehlici. Porad pekne bezkovani, lidi oproti sobote razantne mene. Porad super svezenicko, i kdyz slibovane azuro se nekonalo. SKOL
Rychlebské hory
Vloženo 21.2.2021 20:26
Zledovatělá a rychlá jízda po Kapitánské přes Ledový bufet na vršku sjezdovky Kopřivná (upraveno rolbou v pátek). Pod Vápennou, poté sjezd po louce do Malé Morávky a pár set metrů pěšky za školou k začátku stopy v místě, kde červená značka vstupuje do lesa. Rolba tam byla asi před týdnem, ale jelo se fajn, klidně i mimo stopu po loukách.
Severně od rozc. Pod Železným vrchem cesta poničená těžaři, ale sjízdná. Občas jsem se drhnul o větvičku či jehličí, celkově ovšem nádhera. Sjezd dolů do Studánky zledovatělý.
Hrubý Jeseník
Vloženo 20.2.2021 20:01
Dnes ráno opět bruslení po pláních. Z Nových Dvorců jsem jel ke hřišti, pak dokola kolem rybníčků přes Dálovský ledovec, následně výběžek louky směr Dětřichov a kolem Kukaččího lesa zpět do Dálova a Dvorců. Za státní silnicí jsem pokračoval kolem vrtulí a Oldřichovského kopce na Lipinu.

Celkově to hodnotím lepší, jak včera. Ráno bylo cca - 3°C a krusta byla krásně promrzlá a k tomu inverzní počasí (nad 500 m n.m. azuro) a bezvětří. Hlavně na "ledovci" to bylo parádní a jako bonus výhledy na hřeben Jeseníků, Roudnou nebo Suchý vrch. Pár problematických míst (za Jezírkem, Dvorce - vrtule - Ol. kopec) se našlo, ale přenášet jsem nemusel nikde. Firn vydržel zmrzlý zhruba do desáté, pak to začalo měknout. V Lipině v 10:30 + 2°C. Na Prabábě už pouze zbytky rozbředlého sněhu. Tady to asi zítra sleze úplně.
Nízký Jeseník
Vloženo 20.2.2021 17:14
ČHS - Vřesová studánka, okruh Šindelná, hodinová projížďka. Upravená stopa, lidí přiměřeně, parkoviště v 11:30 plné, čekalo se 20 min., parkovné 100,- Kč. Nádherné počasí, takové už trochu jarní lyžováni, v lesních úsecích stopa 100%, jinak už trochu mokřejší, chce to správně namazat , teplota +4 st.😉
Hrubý Jeseník
Vloženo 20.2.2021 17:11
Dnes výborné svezení, start v Koutech od Pelikána, nová nádherná netknutá stopa směr Petrovka, těsně pod Petrovkou odbočka vpravo a odtud po Hladové cestě k dolní nádrži Dlouhé stráně. Dále přejezd cca 500 m kolejemi od aut k odbočce na Františkovu myslivnu a odtud začínala luxusní upravená dálnice k horní nádrži Dlouhé straně. Poté od přístřešku pod horní nádrží odbočka k horní stanici lanovky Kouty, zde možnost občerstvení. Sjezd po Uhlířské cestě vyhrnutý, hodně ledový, ale dalo se sjet (i když jsme tu jeli jediní...), odbočka k obrázku do půlky vyhrnutá, poté jen lidmi projetá stopa, sjízdné. Od obrázku dolů k areálu Kouty po sjezdovce, zčásti pěšky. U dolní stanice lanovky opět doprava a pod el. vedením tak půl napůl pěšky a na lyžích zpět k Pelikánovi. Krásné počasí, minimum lidí. Od Pelikána až k přístřešku pod Dlouhými stráněmi nás předjel jeden bruslař, my předjeli cca 5 lidí, jinak vůbec nikdo, poté kolem horní stanice lanovky hodně skialpinistů a pěších, běžkaři v minimálním počtu, dolů zase téměř nikdo. Paráda
Hrubý Jeseník
Vloženo 20.2.2021 11:24
Dnes rano 8:00-10:00, po loukach Tvrdkov pres Jasny vrch do Horniho mesta, Dobrecov, Dobrecovska hora a zpet pres Spicak do Tvrdkova. Parada! -2C, bezvetri, azuro. Tvrdy zmrzly snih, od Hornaku vyjeta stopa (tvrda, hluboka). Na brusleni krasne vedle stopy po tvrde louce. Nadhera. Kolem 9:30 to zacalo meknout, behem dne to bude maglajz.
Nízký Jeseník
Vloženo 19.2.2021 18:55
Kopřivná - Karlov, Moravice - Karlov, vodárna - Mravencovka - Nad Karlovem přes Klobouk - Nová ves přes Jelení - okruhy na stadionu- Mravencovka - Alfrédka - zpět přes Malý kotel, Mravencovku, Karlov na Kopřivnou. Počkali jsme si do půl jedné až projede rolba, takže celá trasa v čerstvě upravené stopě, jen teda úsek
přes Klobouk je projetý bez stopovače(viz foto). Čekal jsem led, tak jsem dal Swix KN 33, ale ten se dole vůbec nechytal, po přidání KN44 už lepší, ale zas nad 1000 m je normální sníh, tak to chvilkama trochu drhlo. V lesích dost špína, takže nejhezčí svezení na loukách v areálu v Nové vsi.
12:55
14:07
14:40
15:47
16:36

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Hrubý Jeseník
Vloženo 19.2.2021 16:10
Páteřní komunikace na Mravencovku takřka beze stopy, přemrzlé, na bruslení vhodné, na klasiku ne. Boční trasa lesem a okruhy směr Vyhlídka nad Novou Vsí projeté čerstvě rolbou (několikrát jsem ji míjel), podmínky velmi dobré. Teplota -1, - +1*C.

(Odpověď na dotPáteřaz uživatele Yveta z 18.2.: Prosím o radu. Mám v plánu se synem (11let) v sobotu 20.2. trasu Nová Ves - Mravencovka. Jak vypadá stopa? Nejedete tam někdo v pátek že by jste mi dali info? Je už sníh rozbředlý? Ať to synovi nezprotivim...)
Hrubý Jeseník
Vloženo 19.2.2021 13:43
Po shlédnití předpovědi jsem se rozhodl ještě to jednou zkusit, a to tentokrát bruslením.

Vyjel jsem z Nových Dvorců na Dálov, pak směr Dětřichov a objel Kukaččí les. Sníh (co do výšky i konzistence) tak na hraně, ale krusta zatím držela a jelo to hezky.

Za Kukaččím lesem pole po obou stranách cesty. Zprava se nejprve opatrně dalo jet, pak kousek louky a hluboká oranice. Tu jsem objel zleva a kolem potůčku dojel do Horní Loděnice. Hned za mostkem vlevo na polní cestu a přes zavláčené pole na křižovatku Bruntál x Opava. Potud to šlo.

Za křižovatkou podél statkové cesty směr Petrovice ale bída. Málo sněhu, leze tráva a hroudy. Sjel jsem k lesu vlevo, a dál k lesíku u přejezdu a vrátil se na statkovou cestu. Odtud na Hraničné Petrovice ještě horší. Vpravo oranice, kde je víc hlíny, jak sněhu = nesjízdné, vlevo pole za zmrzla na hranici sjízdnosti pro otrlé. Přejezd z Ondrášova na Jívovou tudy už nedoporučuji. Já pokračoval na opačnou stranu. Kolem remízku ke statku v Loděnici sníh naštěstí byl,

Následně jsem to vzal od hřiště zadem kolem vrtulí. Sníh tu rychle mizel a taky měkl, tak jsem byl nucen přejít z bruslení na klasiku a využíval přitom zasněžených kolejí. Za lesáckou chatou slušná vrstva nafoukaného sněhu a vysněžené až k turistickému rozcestníku. Pak opět lesk a bída kurtizán. Částečně se dá využít statková cesta (šutry nelezou), zbytek pajdání mezi hroudami. Louky kolem Oldřichovského kopce o stupeň lepší. Nová terexovka odtátá, dá se příkopou, pak už dobré. Sjezd do Lipiny k chatám bez problému. Na Prabábě víc sněhu, jak na pláních nad Loděnicí, takže jsem sjel celou louku v pohodě a na půl cesty ke Třem dubům to zabalil.

Pokud přes noc trochu přimrzne a přes den bude podobně jak dnes, dalo by se i zítra. Chce to ale zvolit trošku jinou a kratší trasu nebo vyjet dřív. Dnes po desáté sníh už hodně mokrý, ačkoliv v jedenáct v Lipině ukazoval teploměr pouze půl stupně nad nulou.

Experimentální trasa zde: https://mapy.cz/s/logukotupo
Nízký Jeseník
Vloženo 19.2.2021 10:10
klasická hřebenová trasa ČH sedlo - Praděd, teplota v sedle +4. Dole v Koutech +5, sníh ještě na silnici u mostu byl. Parkoviště sedlo za 100, na rolbu z toho nejde nic. Vcelku dost lidí, parkoviště z poloviny plné, půl běžky půl pěšáci. Stopa po Švýcárnu, pak na Praděd zaváté ušlapané zbytky. Většinou jedna stopa, bruslit se vcelku dalo skoro po celé trase. Z Ovčárny na Praděd jako obvykle davy a udusaná pěší zóna. Tady nahoře je to ale stále pěkné svezení, dnes to bylo navíc s dopoledním Sluncem a výhledy.
foto viz. https://www.zonerama.com/esence77/Album/7034076
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.2.2021 21:00
Stará Ves -> Kamenná hora -> Výhledy: Pěkná stopa, sněhu zatím dost, navečer to přecházelo z mokrého do zmrzlého rychlého sněhu.
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.2.2021 20:18
Dnes Hraběšice Rabštejn, při odjezdu odpoledne hodně měkký mokrý sníh, teplo, moc to nejelo, nad Traťovkou k závoře už místy leze asfalt, od závory lepší. Vpodvečer na zpáteční cestě to pořádně zmrzlo, dost pod nulou. Jel jsem celé soupaž a šlo to dobře. Zítra možná poslední možnost v těch nižších polohách.
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.2.2021 19:09
Z Ovčarny na Praděd a zpět - pěkný sníh, ale prakticky bez stopy, navíc sjezd kvůli davům pěšáků o ničem, přes Vysokou holi na Jelení studánku sníh dost utlučený, stopy od lidí, hodně skluzné, takže sjezdy dost nepříjemné. Dolů na Alfrédku se to dá sjet, níž už kape voda ze stromů. Přes Malý kotel na Mravencovku nahoře vata, tak to brzdilo, s ubývající výškou přibývalo špíny ve stopě, přes Karlov kus s lyžema v rukách, dál na Kopřivnou už vyloženě klistrové podmínky se špínou ve stopě. Rolba 2 dny nejela a je to znát, chtělo by to úpravu.
11:16
12:47
13:04
13:11
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.2.2021 17:08
Taje, sníh ubývá. Původní záměr objet kolečko Malá Hvězda, Suchá Rudná, Pod Železným vrchem, Školka, Hvězda jsme museli přehodnotit. Lázeňská cesta super, ale výjezd na Malou Hvězdu kazily koleje aut i kamení uprostřed cesty. Hned po odbočení z Malé Hvězdy se skutr upravující stopu občas dostal až na podklad. Místo sjezdu na Suchou Rudnou volba vrabce v hrsti - po cyklostezce do zatáčky hvězdovské silnice a přes Školku do Studánky. Pro bruslaře nic moc, ale klasici si tam ještě den dva užijí.
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.2.2021 17:32
Ze Studánky po červené na Hvězdu, odsud na Školku, kde parkovalo vozidlo pro lesácké koně, kteří stahovali klády těsně před výjezdem na louku Pod Železným vrchem. Potkali jsme je cestou na Ranou. Ani moc škody nenapáchali, navíc chvíli po nás (16:00) trasu zas upravila rolba. Teplota mírně nad nulou, mrholilo, ale jelo se docela dobře.
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.2.2021 13:47
Prošlápli jsme okruh mezi Dálovským jezírkem, hřištěm a rybníkem. Sníh zmrzlý a na něm trochu čerstvého prašanu. U Jezírka mlha, že by se tu bál i Rákosníček. Drobné mrznoucí mrholení kolem jedenácté přešlo v husté sněžení. Nahoře se teplota držela pod nulou a jelo to parádně. V nižších polohách (Břízky, Prabába) sníh už vatovitý, ale i tak pěkné loučení s letošní "domácí" sezónou.
Nízký Jeseník
Vloženo 17.2.2021 8:24
Zbojnicky okruh.... dobrý základ od rolby lidma projeto jel jsem navečer super svezení
Králický Sněžník
Vloženo 16.2.2021 18:35
Dnes opět z Karlovy Studánky přes Malou Hvězdu, Ovčí vrch a Školku dolů. Praděd dnes v oblacích, ale stopy v dobrém stavu, na Lázeňské pro klasiky po obou stranách, na hřebeni jen jedna.
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.2.2021 18:19
Nové Dvorce

Zataženo, mlha, vítr. Stopy zapadamé dvěma cm sněhu a na většině míst zafoukané. V prašanu se ale jezdilo i tak pěkně. Zpět po Studené cestě plítká stopa na nerovném podkladu, jelo to ale vcelku dobře. Na pár místech lezou kameny. Louky u Břízek a přes Prabábu díky novému sněhu lepší, jak včera. Dnes ještě poctivý zimní den s teplotami pod nulou.
Nízký Jeseník
Vloženo 16.2.2021 9:45
Pro nedostatek času jsem v pondělí před západem sluncestihnul objet jen Lázeňskou cestu (upravena včera po poledni) a přes vyhlídku Nad Ludvíkovem k Malé Hvězdě (místy tam už rolba drhla podklad) a přes Ovčí vrch (starší úprava, ale postačující) po žluté značce dolů do Studánky. Konečně počasí umožňovalo z různých míst vyhlídky nejen na Praděd, viz fotky.
15:50
16:36
16:36
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.2.2021 9:01
Pohořany: rychlý tvrdý sníh, parádní svezení. Na většine trasy byla plytká stopa.
Nízký Jeseník
Vloženo 15.2.2021 21:45
Dnes ještě lepší, jak včera. Jel jsem až na Dálovský ledovec krajem kolem lesa k Březince. Vrcholová partie sfoukaná, jinak ale paráda, sněhu dost. Azuro a bezvětří. Ráno cca -12°C, pocitově lehce pod nulou. Od Modré studánky na Šternberk (po loukách) už celkem bída. Stopa rozšmatlaná, sníh v odpoledním slunci měkl (ač bylo pořád dost pod nulou) a objevují se hroudy a tráva. V Nové zatáčce jsem nakoukl kousek do lesa. Stopa je tu plítká a nerovná, ale tvrdá a vymrzlá - dobré na soupaž. Kolem Lipinské křižovatky a přes Prabábu stopa drnovka. Po víkendu asi vše zmizí.
9:29
9:44
10:25
10:55
11:05
11:28
13:25

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 7)

Nízký Jeseník
Vloženo 15.2.2021 21:34
Nová Ves - Mravencovka - Alfrédka - Pod Zelenými kameny.Dnes stopa nebyla všude pěkná.Často jehličí a malé větvičky.Trochu to drhlo.
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.2.2021 15:52
Z Hynčic přes Návrší a dále k Ludmile a na Králický Sněžník. KS je srdcovka, ale nic se nezměnilo oproti předešlým letům (dále v textu) a tak to byla víceméně každoroční "povinnost". Z Hynčic po Návrší pěkně upraveno, vypadalo to, že jsme šli jedni z prvních. Od Návrší ale začalo to, co je pro KS typické a běžkařovi radost nepřinese . Z nějakého důvodu je KS choďák a s ohledem na nedělní exklusivní počasí tam bylo lidí více než obvykle. Od Návrší cesta k Ludmile již solidně rozrytá, co mne překvapilo, že i dost skialpinistů neslo skialpy na zádech. To k tomu patří, jít pěšky po vysněžené cestě a lyže si nést? Od Ludmily pak už jen rozdupaný chodník a dokonce i ty alternativní vyjeté stopy kolem chodníku byly produpané. Když to odhadnu, tak jsem tam a zpět potkal na stovku pěších, dobře padesátku na skialpech a do 10 běžkařů. No a korunu tomu nasadil "fotograf", co fotil svou mámu, přitom stál ve vyfrézované stopě a nevěděl o světě. Když jsem na něj z asi 20 metrů zavolal "pozor", tak se docela sprostě rozkřikoval, že pozor mám dávat já a vztekle dupal ve stopě.
Tož tak, omlouvám se ale nedalo mi to. takže KS doporučuji v týdnu a ideálně brzy ráno.
Králický Sněžník
Vloženo 15.2.2021 11:15
Nová Ves - Mravencovka a zpět, sobota i neděle, lidi moc nebylo, stopy krásné upravované, rolby projížděly kolem. V neděli nepříjemný střet s rolbařem, který nepochopil, že nejsem schopná během dvou vteřin skočit daleko z cesty do závěje 😁 Počasí v neděli luxusní, parkoviště ještě v 10.00 poloplné.
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.2.2021 21:41
Trasa Moravský Beroun- Hraničné Petrovice- Jívova-Pohořany-Svatý Kopeček byla dnes i včera sjízdná. Opatrně v úseku sjezdu z Pohořan. Ke konci doporučuji jet k Radíkovské věži a poté uhnout na Kopeček k zoo. Na cestě leží sníh, tak se dá dojet bruslením až k zoo. Otevřená okna s občerstvením na Jívové Masné Krámy, Střelnice, Pohořany i Kopeček. Vidím to ,podle předpovědi, že se bude dát celá trasa zopakovat do středy 17.2.2021.
Nízký Jeseník
Vloženo 14.2.2021 21:10
Nádherné počasí vybízelo k delšímu výletu. Vyjel jsem na Hvězdu a po Kapitánské, Jelení a Kmínkové cestě jsem dobruslil na rozc. Pod Vápennou. Upraveno rolbou včera odpoledne, a přestože už moc nesněžilo, sjezd od vršku sjezdovky Kopřivná byl pěkně zafoukaný. Pokračoval jsem do Karlova, silnice od Garáže byla poštěrkovaná. Částečně jsem to objel po paralelní cestě s minimem sněhu, ale urval jsem na ní hrot hůlky. Od Vodárny už se dalo jet bez problémů přes Mravencovku, Malý kotel k občerstvení na Alfrédce.
Omylem jsem na Mravencovku dojel trochu netradičně po červené Pod Ostružnou, Kutiště a Štěrkovec. Dalo se.
Na bus v M. Morávce U Rychty jsem sjel po ráno čerstvě urolbované trase po jižní straně Klobouku, přes Karlovo náměstí s dojezdem po zelené lyžařské značce přes čerstvě upravené sjezdovky. Nádhera.
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.2.2021 20:18
Ještě pár ilustračních fotek z dnešního běžkování u Dálova.
10:10
10:44
10:58
11:26
12:02
12:09

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Nízký Jeseník

O oblasti

Každé ze tří asi nejčastěji zasněžených a upravenými běžkařskými tratěmi oplývajících míst v Jeseníkách se nachází jinde. Paprsek patří geograficky (i když pro lyžaře možná překvapivě) do Rychlebských hor, Dolní Morava spadá do masivu Kralického Sněžníku a nejvýše položená upravovaná běžkařská trať v ČR v okolí Pradědu leží v Hrubém Jeseníku. V této nejznámější a nejrozlehlejší části Jesenické hornatiny tj. Jeseníků najdete i největší množství dalších běžkařských tras.

Členění oblasti Jeseníky