Jeseníky – běžky

Archiv zpráv zimy 2015/2016

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Jeseníky ze zimní sezóny 2015/2016. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Jeseníky - aktuální zprávy

Vloženo 25.4.2016 8:13
Na Ovčárnu a Praděd skvěle upravená cesta pro fatbike, prašan a asfalt :) Na sjezdovce jen zbytky sněhu, tak sjezd už nebyl taková zábava.
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.4.2016 14:29
...a na Paprsku nám sněží,že by se dalo jít ještě na běžky?Uvidíme zítra!
Rychlebské hory
Vloženo 3.4.2016 21:52
Dnes Skřítek, Ovčárna, Švýcárna, Červenohorské sedlo, Keprník, Ramzová. Krásné počasí umožnilo jet v tričku a kraťasech... Ze Skřítku je nutno vystoupat až na Pec, odtud celý hřeben sjízdný (firn se neboří, a možno jet i různě po hřebeni), ani na Vysoké Holi, kde obvykle v tuto dobu už nebývá sníh, není nutno žádné zvýšené opatrnosti. Sjezdovka na Ovčárnu výborně sjízdná. Stopa na Švýcárnu na poměry velmi kvalitní, a je-li dobře naglajdrováno, i pěkně jede, podobně jako na ČH sedlo. Tam ovšem nejspíš již zítra budou v nižších polohách vytátá místa. Na Vřesovou studánku již prakticky beze stopy, ale sníh se neboří a lze dobře jet, v první části nutno na dvou místech sundat. Od Vřesové studánky až na Šerák sněhu tolik, kolik ho v tuto dobu iž dlouho nepamatuji, dobrý firn. Sjezd po sjezdovce dost obtížný, ale zvládnutelný, lze dojet až k dolní stanici lanovky. Na hlavním hřebeni i od Vřesovky na Šerák zcela jistě bude pro skalní běžkaře možno lyžovat ještě aspoň týden,možná i déle, ovšem zbytek už asi dnes byl labutí písní, zejména pak sjezd na sedlo. Každopádně pěkná rozlučka se sezónou.
Hrubý Jeseník
Vloženo 3.4.2016 15:36
Ovčárna - Švýcárna - Červenohorské sedlo. Pro běžky trasa upravená. Jen několik míst před sedlem bez sněhu. Za pár dní to už půjde jen na fatbike :)
Hrubý Jeseník
Vloženo 30.3.2016 20:00
Trasa Skřítek - hřebenovka - Praděd - Švýcárna - Petrovka - Kouty. Ještě se dalo a byla to paráda. Sníh začínal zhruba od Ztracených kamenů a směrem dolů na Kouty končil asi 2 km od Petrovkou. Dle informací spoluběžkařů se dalo ještě na ČHS dojet na lyžích. Odpoledne ale začalo pršet, těžko odhadnout, jak to dlouho ještě při slibovaném oteplení vydrží. Dle mě moc dlouho už ne, proto dnešní výlet bereme jako zakončení úspěšné sezóny.
Hrubý Jeseník
Vloženo 30.3.2016 10:35
Dnes asi poslední běžkování,škoda,velké díky všem z Paprsku za skvělé stopy.Zimě zdar
Rychlebské hory
Vloženo 28.3.2016 22:09
Dnes na Velikonoce sněhu na Paprsku stále dostatek. Bylo to dnes odpoledne ale dost mokré. Stopa držela odraz, ale bohužel i skluz. Až na pár míst pod stromy jsem se ani s kopce nesvezl.
Takže jestli vyrazíte, tak doporučuji spíš brzo ráno. Sníh do konce týdne vydrží, i když na slunku už se mohou pomalu objevovat vytátá místa.
Rychlebské hory
Vloženo 27.3.2016 23:56
Ze Sedla na Praded a okruhy kolem Kurzovky. Dopoledne parada, odpoledne už to dost zmeklo a na slunci to v mokré stopě vždycky dost zpomalilo , ale parádní jarní lyzovacka, celodenní azuro, na to jsme dlouho cekali. Ze Svycarny na Praded a Ovcarnu davy pesaku, skoro zacpy, ale v tomto pocasi se to dalo cekat
Hrubý Jeseník
Vloženo 27.3.2016 22:19
Souhlas s Edou, stopa kolem poledne docela změkla. Pěšáku dost hlavně od Slaměnky směrem na Vilemínku. Já jel hned ráno od lanovky k Sedmi cestám a okruh Mokřiny. Ten byl nahoře v poho, ale na sjezdu k zatáčce smrti bacha na vytátá místa, jsou skoro přes celou šířku cesty. Tento úsek jsem musel asi 3x sundat. Od Kaskád stopa OK, jenom už od sluníčka neklouzala. Okruh Sněžník od Slaměnky k Vilemínce paráda, jen pod Uhliskem v jižní zatáčce trošku protáto na podklad. Ale to počasí, to vše vynahradilo - LUXUS.
Králický Sněžník
Vloženo 27.3.2016 21:49
dnes skate udolim - slo nasadit uz pod Vileminkou po Mokriny, ale ...od posledni úpravy 24.3.něco připadlo a několikrát natálo + pěšáci i nějaký dobroděj na fatbiku-trať nebyla v dobrým stavu,když to kolem 11 hod na slunku zmeklo tak aspoň u mě skluz nula.Na webu DM teď info že je to čerstvě projete rolbou tak to bude zitra rano lepši.Mraky lidi kolem Slaměnky- ani ne lyžařů ale vyletniku na "cestu v oblacich"
Králický Sněžník
Vloženo 26.3.2016 21:10
Z horní stanice Medvědí k nádrži Dlouhé Stráně sněhu dostatek, stopy upraveny 25.3. dnes už trochu poničené, teplota kolem +1 C , běžkování odpovídá podmínkám, hodnotím kladně.
Hrubý Jeseník
Vloženo 26.3.2016 18:28
lanovkou z H.Moravy, Mokřiny - Sušina - Podbělka - štěrk a zpátky na lanovku, pár cm čerstvého, po hřebenu jezdí hlavně skialpáci, chvílemi sněžení, teplejší vzduch, jak do toho posvítilo, tak teklo ze stromů
Králický Sněžník
Vloženo 25.3.2016 22:44
Zataženo a drobné snezeni, ale skvěle podminky, jeli jsme od horní stanice lanovky U Slona na Mokriny a zpátky ke Slamence a jeste kus dal. Manchester a jedna stopa, parádní svezeni, málo lidi
Králický Sněžník
Vloženo 25.3.2016 21:49
od závory nad H.Lipkou jsem šel po značce, na cestě k býv.hr.přechodu jsem nasadil, horní cesta od odbočky manžestr s jednou stopou, nádherné svezení, na konci u bývalé boudy jsem neodolal a jel dál přírodou do mikrosedýlka, odtud dolů a po vrstevnicové cestě (kdysi tudy vedla chvíli značka) zpátky ke Zbojnické, (po dolní cestě se někdo jel podívat ke Zbojnické a vzal si na to traktor), já se jel podívat kudy jela rolba z Moravy, prvních 200m a posledních 100m klesací serpentiny jsem nesl, kdyby rolba dala dolů manžestr, tak by byl sjezd příjemnější, dole opět upraveno a kvalita postupně stoupala, zhruba u Vilemíny se to napojilo na stopu z H.Moravy a já se rozhodl zajet si na Slaměnku na polívku, zpátky už hustěji, byť stále drobně, sněžilo (asi 1cm nového), dolů jsem si ani nezaplužil, definitivně jsem sundal tak 500m před závorou na H.Moravě
Králický Sněžník
Vloženo 25.3.2016 18:00
Dneska z Petříkova na Paprsek., tratě pěkně upravené. Z Petříkova po Červený potok byli tratě měkké, talo. Ve vyšších pasážích snezilo a mlha. Pěkne běžkování, stále je dost sněhu.
Rychlebské hory
Vloženo 21.3.2016 20:04
Jeli jsme okruh Mravenečník, stopa ze soboty krásně připravená, přemrzlý tvrdý sníh, parádní rychlé sjezdy, do kopce to bylo horší, dost to podkluzovalo, na takový typ sněhu se těžko maže :-/ Dole pod sjezdy je třeba dávat bacha na místa bez sněhu a popojít trochu pěšky, jinak bez problémů...poslední běžky letošní "zimy", celý den mlha jak mlíko, výhledy nula..ale i tak to bylo pěkné:)
Hrubý Jeseník
Vloženo 21.3.2016 8:57
Paprsek,celý den kolem 0 C,zataženo,promrzlé stopy, sněhu na okruzích stále dost-beze strachu o skluznice.Na Schengenu dost větví.Nepochopil jsem tu info z Paprsku o bruslení na Milířích-jedna stopa byla v Ne jen ve spodní části Levého údolí,pak už všude klasicky najeté 2 stopy-podle mě se dalo slušně bruslit jen na Magistrále.Schengen je rovina na soupaž,tam mi přijde bruslit škoda.Za mě přímluva o jen jednu stopu a možnost bruslenín na méně frekventovaných místech jako jsou Milíře celosezoně. Paprsku díky co pro nás dělá,snad začne příští zima dřív.
Rychlebské hory
Vloženo 21.3.2016 0:18
Mohu potvrdit zprávu kolegy z 18.3.: výborná úprava stop na magistrále Petříkov-Paprsek, okruzích Velký/Malý Šengen, Pralinka trvá. Zmrzlý firn ideální pro bruslení, zejména na Velkém Šengenu, kde je projeto jediným stopovačem. Sněhu dostatek, pouze na V. Šengenu jsou úseky popadané větvičkami. Pěkné velikonoce na běžkách!
Rychlebské hory
Vloženo 20.3.2016 21:59
Okruh Mravenečník a kolem horní nádrže Dlouhé Stráně krásně upraveno, trochu přemrzlý sníh a dvě vytátá místa až na štěrk (u Margaretky a pod Homolí), ale jinak super, dobrá práce rolbaře. Odpoledne se i docela vyčasilo a z horní nádrže pěkná panoramata. Minimum turistů.
Hrubý Jeseník
Vloženo 20.3.2016 8:01
V Koutech jsou perfektně upravené tratě. počasí bylo parádní i sluníčko svítilo. jen cena lanovky 250 Kč. je v tom i úprava tratě. na tratích bylo pár běžkařů a pár turistů co podívat na dlouhé stráně.
Hrubý Jeseník
Vloženo 19.3.2016 19:17
Zdravím laufaře. Dnes Ovčárna-Švýcarna strojově upraveno, bezvětří, - 4,5. Chvíli i sluníčko. Davy pěšáků mířily na Praděd. Směr Švýcarna jen běžkaři. Buďme rádi za Jeseníky a tu kupu sněhu co tam ještě stále je! Skol
Hrubý Jeseník
Vloženo 19.3.2016 17:54
Paprsek- Velký Šengen - Pralinka-Malý Šengen-Císařká louka-magistrálou na Paprsek. Vynikající úprava stop, všude (tj. nejen na Velkém Šengenu, jak jsme byli zvyklí) jen jeden stopovač, na zbytku dokonalý manšestr na bruslení = velká pochvala rolbě z Paprsku. Sněhu dost i na top lyže, jen občas se objeví nějaká spadlá větvička (větev), ale na skluznici nemán ani škrábnutí. Na slunku byl sníh pomalejší, ve stínu to jelo dobře.
Rychlebské hory
Vloženo 17.3.2016 21:18
Dnes nádherný výlet že Šeráku na Skřítek. Po Vřesovou studánku náročný hluboký neupravených sníh, sjezdy o život. Z Vřesovky přes Čhs krásně upraveno, sníh ale hodně měknul. Z Ovčárny po Ztracené kameny krása, stopy od lidí. Poté až po skřítek nesjízdné, ke konci jen zbytky ledu. Nádherné počasí celý den.
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.3.2016 20:22
Trasa Staré Město -Návrší - Paprsek - Ramzova
V utery to projela rolba dnes vsak vse zasnezeno takze makacka. 2Km za starekem se dalo jiz nasadit ideální snehove podminky vsak az nad hyncickym vlekem po paprsek jsme si to proslapli sami, po 12hodine se oteplilo bylo to pomalejsi
Bezky jsem sundaval na ramzove pred nádražím
Jinak trasa supr
Králický Sněžník
Vloženo 16.3.2016 11:50
Ramzová-Paprsek a zpět. Dalo se jet od vlaku k vlaku,
15 cm nového sněhu, Patříkov sjízdný. Za Tara čerstvá
rolba, sníh vlhčí, tupý skluz, sněží a stopa zapadává, byla to docela dřina, Paprsek v 11 h. -4st, zpět mlha
viditelnost 50m, požitkový sjezd od Černého potoka do
Petříkova.
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.3.2016 21:46
Červenohorské sedlo - Švýcárna, čerstvě rolbou projetá trasa, občas ledové plošky ve stopě, sněhu dost, prudší sjezd ze Švýcárny zpět ok.
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.3.2016 14:16
Paprsek - Velký Šengen, Malý Šengen, Pralinka. Ostatní říkali že i magistrála. Všude super stopa i bruslení
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.3.2016 14:07
V sobotu od vršku lanovky U Slona přes Slaměnku po magistrále na Mokřiny, nazpátek přes Vilemínku sjízdné až cca 1,5 km před závoru(tam už to teď bude asi čím dál horší). Nahoře paráda, upraveno i na skate, přes den velký rozdíly v počasí, od Slaměnky na Mokřiny slunko a měkký sníh, od Slaměnky směrem na k Vilemínce mlha, mráz a vymrznuto, rychlej sníh. Na vrchu to půjde min. do Velikonoc.
Králický Sněžník
Vloženo 13.3.2016 9:35
Velké Vrbno-Paprsek sjízdné až od poloviny, Velký Šengen, Císařská bouda, Paprsek. Na obou stranách probíhaly závody, pod nulou, nový sníh, nečekaně dobré podmínky, od Císařské boudy byl sníh měkčí.
Rychlebské hory
Vloženo 12.3.2016 21:36
Ramzová (od vlaku) - Smrk - hranice - okolo Polské - dále po hranici - pod Kunčickou - okolo kapličky přímo na Návrší - nad Hynčice - Štvanice ( tam jsem sundal )
trocha čerstvého, dobré sněhové podmínky i v místech, kde jsem to nečekal např. les pod Kladským
Rychlebské hory
Vloženo 11.3.2016 15:23
Z Červenohorského sedla na Praděd stopa dobrá, ale sníh je mokrý.
Hrubý Jeseník
Vloženo 11.3.2016 9:34
Jestli ta kvalita na polské straně nebude tím, že tam mají v sobotu závody. Paprsek si myslím dělá pro kvalitu stop dost a i v horších podmínkách jsou schopni stopu připravit velmi kvalitně. Takže když jednou neupraví včas, protože třeba čekají sněžení nebo mají důvod, hned bych je nevinil ze zanedbání.
Rychlebské hory
Vloženo 10.3.2016 18:04
Paprsek-Císařská louka-V. Šengen-Pralikou na zpět Paprsek. Na hřebeni je sněhu dost i na top lyže, ale každý metr nadmořské výšky je poznat, takže sjezd za parkoviště do Velkého Vrbna už jen po sjezdovce (na běžkařské trase leze asfalt). S úpravou tratí je to tak jak píše Petr: na polské straně dokonalý manšestr, na české oranice (a přitom to vypadá, že na české straně leží sněhu více). Asi už letošní nepodařenou sezónu na Paprsku (na rozdíl od Poláků) vzdali.
Rychlebské hory
Vloženo 10.3.2016 9:02
Petříkov - Palaš - Velký Šengen - Malý Šengen - Travná hora a zpět. Nový sníh, neupraveno - oraniště s mýdlem. V Polsku super čerstvá stopa plus manšestr na bruslení, jako vždy lepší sníh na severu. To jste nás pane Mika nepotěšil...
Rychlebské hory
Vloženo 9.3.2016 21:18
Dnes pohodova cesta od rozhledny v Nove vsi u Rymarova na Mravencovku a dal smer na Alfredku (az tam jsem nedojela)... Trocha noveho snehu, dopoledne se drzela telota porad okolo nuly...do zitra by mohlo vydrzet...
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.3.2016 18:50
Ramzová (hned od vlaku) - Smrk - hranice - kolem Polské - Šengeny - Paprsek - Větrov - St.kopec, za ním jsem sundal a došel do StM
pár cm čerstvého, mlha, slunce se dralo jen chviličku
na polské straně upravené stopy, perfektní svezení, čerstvý sníh vatovatěl, v neupravené stopě mne to trochu zlobilo, ale celkově povedený výlet
Rychlebské hory
Vloženo 8.3.2016 20:42
Ahoj,dnes 12:00 - 16:00 Červenohorské sedlo - Švýcárna. Super připravená stopa,sněhu dost,trošku horší viditelnost....ale paraaaada !
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.3.2016 11:08
Okoli Paprsku: vcera jsme sli Maly Sengen, kousek Pohadky na Smrk atd. Az na okoli Smrku byl snih zrmzly. Ale cely den drobne snezilo, takze vsechny plotny postupne zapadaly a podminky byly lepsi a lepsi. Kameny nelezly nikde. V okoli Smrku pak odhaduju cca 50 cm prasanu. Parada!
Rychlebské hory
Vloženo 7.3.2016 20:19
Včera jsme se byli se synem proběhnout na lyžích v oblasti Pradědu. Docela foukalo, ale přesto se tam pohybovalo dost lidí, včetně vždy přítomných pěšáků, kteří tradičně dokonale rozdupou ráno kvalitně upravenou běžeckou trať na trase Ovčárna-Švýcárna. Sněhové podmínky vynikající. Byli jsme na skatu, při letošních nepříznivých sněhových podmínkách skvělé proběhnutí, doporučuji. Vzhledem k příznivé předpovědi počasí v této lokalitě dobré podmínky určitě vydrží, spíše se budou ještě vylepšovat.
Hrubý Jeseník
Vloženo 6.3.2016 11:33
Skřítek okruh kolem vrchu závora úseky úplně bez sněhu nesjizdne
Hrubý Jeseník
Vloženo 6.3.2016 21:12
hynčice pod suš-kladské sedlo-paprsek a zpět. sněhu 30-40cm, nazpět už dost mokrý sníh, hlavně sjezd ke kladskému sedlu už byl na hranici sjízdnosti. celkově super a minimum lidí.
Králický Sněžník
Vloženo 6.3.2016 20:54
V sobotu byly ideální podmínky na běžky. Jeli jsme ze Slaměnky směrem k sedmi cestám Mokřiny, výborně urolbováno i pro bruslení. Sice lanovka stojí poměrně dost (150 Kč jedna jízda), ale stálo to za to :)
Králický Sněžník
Vloženo 5.3.2016 21:59
Kouty nad Desnou: okruh Mravenečník, krásná stopa, velmi málo lidí (cca do 20), super počasí, jen kolem Horní nádrže poměrně větrno, jednoznačně super běžkování. Jen nahoru se dá dostat pouze lanovkou nebo si to vyšlápnout pěšky, což jsme udělaly my.
Hrubý Jeseník
Vloženo 5.3.2016 20:59
Velké Vrbno-Paprsek-Velký Šengen, na poměry této zimy hodně sněhu, slunce, odpoledne měkčí sníh, krásné stopy.
Rychlebské hory
Vloženo 5.3.2016 20:58
Slamenka smer Vileminka dnes super!! Trochu foukalo nahore ale stopa i sníh exkluzivní, čerstvě urolbovano. Dole u zavory ale beze snehu,lepsi je jet nahoru lanovkou.
Králický Sněžník
Vloženo 5.3.2016 20:53
ČHS - Praděd - hřeben - Skřítek
výborné sněhové podmínky, počasí skoro azůro až dosti činné, ke konci ale už teklo ze stromů, s pauzama se dalo sjet až na Skřítek, nakoukl jsem i na stopu směr Alfrédka, od lidí, měknoucí sníh
Hrubý Jeseník
Vloženo 4.3.2016 7:58
Situace na Dolní Moravě skvělá. Ve vyšších polohách napadlo dost sněhu. Včera 3/3 nahoře opět sněžilo. Na běžky podmínky úplně super! Určitě na víkend vyrazte, možná poslední skvělé podmínky na běžky. Hlídejte si ale na www.bilestopy.cz, kdy a kde jezdí rolba. Dneska to ale projíždí všechno. My si to tam parádně užili.
Králický Sněžník
Vloženo 4.3.2016 1:10
ramzová - paprsek - velký šengen - hřebenovka na Smrk - u Matese - lesní bar - čd horní lipová, vše super, sněhu 20-30cm, upravené, nádhera
Rychlebské hory
Vloženo 3.3.2016 22:26
Petříkov - Paprsek - okruhy - Ostružná. Sníh byl všude, na klasiku ok, zabruslila jsem si ale spíš až odpoledne a jen v několika úsecích. Ráno byl čerstvě napadlý sníh a dopoledne mírně pršelo, sníh mokrý, nahoře míň a během dne se asi ochladilo, protože už jen sněžilo. Velká škoda, že rolba vyrazila tak pozdě, že ještě ani ve 12h nebyly trasy zdaleka projeté. Odpolední lyžování už lepší.
Rychlebské hory
Vloženo 3.3.2016 20:39
Ramzová - Šerák - ČHS - stará cesta Kouty, sundával jsem v poslední pravé zatáčce
nahoře pod čerstvým sněhem mírná krusta znepříjemňující sjezdy, od Vřesovky projeto skútrem (bez stopovače)
( ze Šeráku dolů na Čerňavu bych doporučil sjezdovku )
Hrubý Jeseník
Vloženo 3.3.2016 17:54
Z Karlova pod Pradedem na Mravencovku jen cerstvy snih (kaminky), pak pres Maly kotel na Alfredku a dale pod Ztracene kameny ok, projeto asi skutrem.
Hrubý Jeseník
Vloženo 2.3.2016 22:51
Slamenka - Stříbrnice (chata Návrší) nahoře jela ráno rolba. super. při sjezdu do údolí jsem chytil pár šutrů. v zatáčce smrti asfalt. rolba tam skončila. chtěl jsem to otočit, ale šel jsem ještě kousek a zase super. sice nebyla strojově řezaná stopa, sníh byl měkčí, ale sněhu dost. potkal jsem lidi z kladského sedla a říkali, že je to pěkně projeté až tam
Králický Sněžník
Vloženo 2.3.2016 16:17
Dnes z D.Moravy údolím na Slaměnku a zpět. Podmínky výborné, ráno jela rolba, kolem oběda začalo dole mrholit, tak se možná v dolních partiích lehce zhoršilo. První cca 2-3km není moc sněhu a na jedničkách je potřeba dávat trochu pozor. Výše až na dva krátké vyfoukané úseky vynikající. Sjezd zpátky k Vylemínce bezpečný, sněhu dost. Jestli ještě přisype, tak budou na víkend podmínky excelentní.
Králický Sněžník
Vloženo 28.2.2016 23:21
Z ČH sedla rolbováno až na Švýcárnu a dále. Dole na sedle poměrně málo sněhu. Lezly občas i kamínky, stopa horší a jelo se až na ledový podklad. Výše už pěkné podmínky i když semtam horší místo se našlo. Za Kamzíkem tobogán sjízdný, i když to občas drhlo. Věšina ale nosila. Nahoře je sněhu mraky, krásná zima. Je to na staré lyže.
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.2.2016 10:33
Velké Vrbno, Paprsek sjízdné až nahoře. Paprsek, Medvědí bouda, pak nájezd na Pralinku a pak na Malý Šengen, Paprsek. Ve vyšších polohách překvapivě dobré stopy, v nižších místy kameny.
Hrubý Jeseník
Vloženo 27.2.2016 18:49
Praded Švýcarna super, spousta lidi, ale co delat, kdyz to jinde nejede :-)
Hrubý Jeseník
Vloženo 27.2.2016 17:03
Ze Skřítku na Alfrédku: Nasadit se dá na rozcestí pod ztracenkama. Od zelených kamenů už úplně v pohodě. Dve stopy od běžkařů, 10cm prašanu na ledovým podkladu. Kolečko kolem Ostružné je tak tak, na slušných lyžích nedoporučuju. Dál se dá pokračovat směrem Malý kotel, jak dolů na Mravencovku už nevím.
Hrubý Jeseník
Vloženo 26.2.2016 23:05
Dolni Morava, velmi dobre. Vytatym udolim jsem nechtel slapat, tak sedacka na Slamenku, nahore pohadka. Na Mokriny velmi dobre, az na to ze tam k Prudkemu potoku prijeli hasici tusim s Tatrou, otocili se a zapadli. Stopu zabili a zachranovali sami sebe. Kol pul dvanacte a doufam jeste ted. Stopa jak psano na bezkyDM az pod Susinu, zkusil jsem po vrstevnicove ceste kousek na zapad a traverz mezi bunkry na Podbelku, pohodove, netknuta perina, muldy, pak po hrebeni az k Frantiskove chate, vyslapana stopa. Cestou je to nahoru dolu cili lepe mit na skluznici pasy, jinak nezbyva nez zabrat a ze Susiny, Cerne Kupy a Stribrnicke delat hodne siroke oblouky. Mezi vyvraty. Narocnejsi, ale vyborne vyhledy, byly nejlepsi kolem Stribrnicke na Vetrne pasece. Tady uz jsem miril dolu. K Francisce odbocit z cervene u cedule ve svahu, nez slapat nahoru na rozcesti a pak to schazet zase dolu. Sypkeho snehu tak 15-20 cisel, pluzit se celkem dalo k Snezne chate a pak kolmo dolu, to uz radeji pesky. Po jasnem dni zacalo zvolna snezit. Na ceste uz se jelo fajn, kol kaskady na Morave, sem tam bohuzel skrtaly kaminky az 300m pred rozcestim Pod Vileminkou nutno sundat. Na asfaltce dolu k zavore fajn, dalo se, 5-7cm asi tri kratsi vytata mista a pak 800m od zavory, od odbocky na Mlecny pramen uz nutno po svych.
Králický Sněžník
Vloženo 26.2.2016 20:11
Nevite nekdo jak to vypada na kolem dlouhych strani diky
Hrubý Jeseník
Vloženo 26.2.2016 19:21
Ramzová-Paprsek, sjezd do Petříkova a Petříkov nesjízdný, lyže až za Tara Barem, do zatáčky Černého potoka dobré-občas lezou šutry, ale dobře sjízdné v obou směrech. Od Černého potoka, slušná stopa a velmi dobrá jízda, cca 1o cm nového na zmrzlém podkladě, ve stínu stromů je to horší, Paprsek ve 12 hod 0,4 st
Hrubý Jeseník
Vloženo 26.2.2016 14:02
https://www.facebook.com/bezkyDM/
Králický Sněžník
Vloženo 22.2.2016 9:49
Skřítek - Alfrédka - Pod Malým kotlem - kolečko Ostružná z Mravenčího sedla: v sobotu se dalo nasadit až na rozcestí pod Ztracenými kameny. Na ledovém podkladu cca 4 cm prašanu. Podmínky dobré ale sněhu tak tak. Teď po oblevě si myslím že to bude jen na pěško dokud zase nenapadne.
Hrubý Jeseník
Vloženo 20.2.2016 22:55
Jel jsem Jesenickou magistrálu od horního parkoviště pod Sušinu a zpět. Po Vilemínku ledovka a jedno vytáté místo asi 500 m od rozcestí s turistickou. Od Vilemínky i stopa pro klasiku a perfektní podmínky. Jen nahoře trochu foukalo.
Králický Sněžník
Vloženo 20.2.2016 18:41
Dnes od Slaměnky na Mokřiny klasika - pecka - ostře řízlá stopa - dobrá práce - 3, máza VR45 - bylo to na závoďačky....držela...uvidíme co s tím udělá avizovaná obleva
Králický Sněžník
Vloženo 20.2.2016 17:25
Horni část okruhu zbojnicka perfektní.20-30cm sněhu.1stopa strojova.ze sedla puchacza na schronisko turistická stopa.skvele bezkovani.
Králický Sněžník
Vloženo 20.2.2016 16:58
dnes dopoledne jsem projel z Petříkova k Císařské chatě pře Travnou horu na Malý Šengen, pokračoval dál na Velký šengen ( to bylo upraveno od večera Poláky - super na oba styly na jedničkový lyže) až po zkratku k rozcestí V Mokřinách a zpět na zkratku na Pralinku dále na Palaš(to byl asi nejhorší úsek méně prašanu více zledovatělé stopy)a Magistrála také pěkně upravena panem Míkou. takže zrušení JELYMANA fakt nechápu.Ti klucí se byli podívat asi jen kousek za Palaš a dál se jim zřejmě nechtělo.odpoledne na Polské straně super na bruslení. SKOL.
Rychlebské hory
Vloženo 20.2.2016 11:54
Dnes dopoledne jsem byl omrknout sněhovou situaci nad Šternberkem. 300 mnm - 0 cm, 400 mnm - poprašek, 500 mnm - 3 cm, 600 mnm - 6 cm. Sníh je mokrý, bez podkladu, zem nepromrzlá, od spodu prosakuje voda, lesní cesty holé. Podmínky nevhodné a na horách (Hrubý Jeseník) to nebude vyjma úsek Ovčárna - ČHS o moc lepší.
Nízký Jeseník
Vloženo 20.2.2016 10:59
Ovčárna - Švýčárna - Praděd. Sněhu dost, -5°C, mlha, nahoře silnější vítr, pivko Praděd♡ výborné :)
Hrubý Jeseník
Vloženo 26.2.2016 21:09
Dlouhé Stráně - perfektní stopa i podmínky.
Hrubý Jeseník
Vloženo 19.2.2016 13:36
Na Paprsku se podmínky výrazně zhoršily: "Včerejší silný déšť vzal veškerou naději na uspořádání víkendového JeLyMana. Na velké části trati bohužel přes noc roztál sníh, ve stoupáních a sjezdech tečou doslova potoky vody, a proto musel být závod přeložen na nový termín. Závod se uskuteční o posledním březnovém víkendu." - více + foto na http://www.ski-tour.cz/cs/informace/aktuality/342_jelyman-odlozen-presouva-se-na-konec-brezna
Rychlebské hory
Vloženo 16.2.2016 16:07
Okolí Paprsku a Smrku hodně dobrý: zmrzlý podklad a 3-5 cm čerstvýho prašanu. Sjezd do Petříková trochu horší: v lese minimum novýho sněhu, ale šutry nelezly.
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.2.2016 19:50
horní část okruhu Zbojnická 20-30cm sněhu, 1 stopa strojovka, bruslit se dá jen občas, celkově super. ve spodní části občas šutr a teklo do toho ze stromů, dojezd k parkovišti už přes kaluže.
Králický Sněžník
Vloženo 14.2.2016 21:31
13.02. Petříkov - Paprsek
dole asi 500m pěšky..vydřené, pak paráda, bezvětří, kolem -2*C. Jen sluníčko chybělo
Nízký Jeseník
Vloženo 14.2.2016 19:53
kolem alfrédky 15-20 cm, sjezd k Škaredé jedli nejde - dole bez sněhu, jde to sjet po Junačku. stopa byla od lyžařů, bruslit v podstatě nešlo.
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.2.2016 8:46
Projeto ze Sedla na Ovčárnu a Praděd. Vše super vysněžené !
(Odpověď na dotaz uživatele jura z 12.2.: Ahoj , jak vypadá cesta ( stopa jestli ,ještě nějaká je )
z Červenohorského sedla na Praděda ?)
Hrubý Jeseník
Vloženo 13.2.2016 22:21
dnes z Horní Moravy, potvrzuji kolegu, nejlepší nad Sklenným, včelín - štěrk
na druhé straně to vypadá od křížku taky jetelně
Králický Sněžník
Vloženo 13.2.2016 19:05
Musím říct, že dneska paráda. Projel jsem magistrálu a Mokřiny a normálně letos nejlepší lyžovačka. Sněhu dostatek. Mokřiny u zatáčky Smrti horší, tam to bylo na sundání asi 500m, od Jasaní nahoru ke 4 rohům rozdupadné od pěšáků - tam měli asi nějaký sraz či co - ale ve stopě naštěstí nepochodovali. Pár vyfoukaných míst na magistrále, ale jinak super. Červený Swix V60 držel jak přibitý. Dole Od závory to bylo trochu ledovaté, ale od 900m super svezení.
Králický Sněžník
Vloženo 13.2.2016 18:35
Skřítek - malý okruh občas kameny, na Hvězdu prý podobně - málo sněhu. Na Alfrédku prý bez problému.
Hrubý Jeseník
Vloženo 13.2.2016 15:04
v nižších polohách kolem Petříkova kamení, dá se sjet na úkor poškození skluznice :) jinak ve vyšších polohách je to easy ride.
Hrubý Jeseník
Vloženo 11.2.2016 8:51
Dnes ráno skate Paprsek - Černý potok. Včera večer urolbováno zřejmě až do Petříkova, do rána napadlo 2 cm sněhu. Asi na dvou místech lezl štěrk, jinak OK.
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.2.2016 14:58
Na Paprsku napadlo cca 5cm sněhu. Stopy jsou projeté od lyžařů. Stopa často prošlapaná až na ledový/břečkový základ, pak se sníh lepe. Jeli jsme Pralinku, část po hranici skvělá, v lese horší - vylézají kořeny i kameny. Ale je tu jak v pohádce. :)

(Odpověď na dotaz uživatele Eva z 10.2.: Prosím, nevíte, jak to vypadá v okolí Paprsku? Na jejich stránkách je většina stop "neupravená" nevím, jestli to znamená, že tam není sníh nebo to jen není z nějakýho důvodu urolbované. Děkuji moc)
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.2.2016 14:50
(Odpověď na dotaz uživatele Eva z 10.2.: Prosím, nevíte, jak to vypadá v okolí Paprsku? Na jejich stránkách je většina stop "neupravená" nevím, jestli to znamená, že tam není sníh nebo to jen není z nějakýho důvodu urolbované. Děkuji moc)
Podle radaru a webkamery na chmu.cz bylo teplo, spíš pršelo až dnes dopo trochu zasněžilo. Stopy kol Paprsku tam mají napsáno ze jsou od soboty, čili nic. Jestli do víkendu bude sněžení na horách pokračovat, tak to určitě zas urolbujou
Rychlebské hory
Vloženo 11.2.2016 9:08
V sobotu trasa Č.Sedlo - Ovčárna kvalitní stopa, sněhu dostatek, pozor na sjezd mezi Švýcárnou a Kamzíkem - místy lezou kameny a led. Ale dnes je tam o 10 cm více sněhu, takže problém už nebude.
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.2.2016 8:54
Trasa Ovčárna - Praděd - Švýcárna - Červenohorské sedlo. Stopy 90% upravené, ale dost zledovatělé, takže spíš na bruslení.
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.2.2016 8:53
Okruh kolem mravenecniku solidní. Sněhu tedy není mnoho, ale rolbari odvedli dobrou práci. Vyrezana stopa po cele delce. Kameny jen výjimečne. Zvlášť východní strana okruhu je super. Po dojezdu na asfaltku je to horsi. Je tam tak 5cm snehu. Jen tedy bohužel mokrý a těžký sníh po cele delce ale s tímhle počasím to ani jinak byt nemůže
Hrubý Jeseník
Vloženo 6.2.2016 16:32
Tak s dnešními 10cm: Ráno se dalo od vleku po trase Milíře, teplota teda 0.5, nahoře už lépe. Ale okruhy spíše na kamenačky, zvláště od Medvědí boudy nahoru k Pralince kameny, po Velkém Shengenu zpět k Paprsku taky chvíli kameny, pak ok. Na hranici Malý Shengen hezky, Pralinka pak kol Polské hory hned za hranicí sešup, pešo sníh na ledu, po asfaltu už nějak teplo, rozměk sem tam kameny ale postupně se to zlepšilo, kol Travné hory na Paprsek ok. Strojové stopy teď připomínají vyšlapané. Teplota už kol +1, v hospodě už nepřeplněno. V neděli prý není tak narváno. Snad to ještě půjde přes Císařskou chatu dolu na parkoviště. Mlha s občasnými záblesky Oskara a vlezlého tepla.
Rychlebské hory
Vloženo 5.2.2016 17:01
Nejake info z Dlouhych strani?
Hrubý Jeseník
Vloženo 5.2.2016 12:31
(Odpověď na dotaz uživatele Lenka z 5.2.: Zdravím - chystáme se v neděli na běžky-nejlépe Paprsek, Ovčárna a okolí. Jaký je stav běžeckých stop. Díky)
Paprsek 8-10cm trasy sjizdne, viz. http://www.paprsek.cz/trasy/
Ovčárna bude se sněhem podobně, jen menší riziko že dnes bude nad nulou
Hrubý Jeseník
Vloženo 5.2.2016 12:23
(Odpověď na dotaz uživatele Touš z 5.2.: Jak to vypadá aktuálně na Dolní Moravě?)
upravuji cast Jesenicke magistraly, okruh v udoli, Zbojnicka pry taky sjizdna. viz. jejich Fb https://www.facebook.com/bezkyDM
Králický Sněžník
Vloženo 5.2.2016 8:31
Na Cervenohorskem je pohadkove pocasi. Nasnezilo tu, vyrazime.
Hrubý Jeseník
Vloženo 4.2.2016 22:31
Včera jsem tam byl, sníh na sjezdovkách se drží, ale okolo není žádný, myslím si, že to za to nestojí. pokud něco nepřipadlo, stopa na paprsek bude špatná, navíc tam
2. večer pršelo, tam nevím.
Hrubý Jeseník
Vloženo 3.2.2016 12:13
Ahojte, taky by me zajimalo okoli C. Sedla (smer C. Sedlo - Praded - Skrivanek)
Predem diky za info!
Hrubý Jeseník
Vloženo 1.2.2016 8:47
Trasa Petrikov- Paprsek parada. Stopa luxusni Ti co se o to staraji si zaslouzi pochvalu. kolem Medvedi boudu atd. NEDOPORUČUJI. Jsou ta mista kde neni vubec sníh a je to o lyže...
Hrubý Jeseník
Vloženo 31.1.2016 20:11
cca polovina stop kolem Paprsku je až nečekaně dobrá ( Milíře, magistrála, hranice k Polské hoře ), 0 až 5 cm čerstvého prašanu
Rychlebské hory
Vloženo 4.2.2016 7:13
V sobotu jsme byli na Paprsku, jeli jsme Malý Šenghen, stopa špatná, místy zledovatělá, štěrk a tráva.
Pokud něco nenapadlo pak nic moc.
Nízký Jeseník
Vloženo 30.1.2016 20:35
Ovčárna - Kurzák. Podle zpráv to mělo být slušné, 1300mnm vypadalo nadějně minimálně na bruslení. Ale bohužel, sníh začal až 1 km před Ovčárnou, ale rozhodně žádná souvislá pokrývka. Ani na Petráky nejezdil vlek, vlastně to nešlo sjed dolů. Došel jsem pěšo na stadionek u Kruzáku, protože cesta byla plná kamínků. Na stadionku ani náznak upravovaných cest. Na Praděd levá část zledovatělá, snad i na bruslení, ale kamínky a mraky pěšáků, kteří neuhnou. Zbytek zahustili běžkaři, kteří se pokoušeli bruslit. Přiznám se, vzdal jsem to, seběhl zpátky na Hvězdu a tam se šel proběhnou v jarním počasí. Závěr: pro turisty výlet pěšochodem OK, pro sportovně založené lyžaře rozhodně ne. Pokud nenapadne 20cm, pak je to na práskačky a jen na bruslení. Jako Moravák jsem musel zamáčknout slzu při vzpomínce na Jizerky. Tam je to od 700mnm, ale tím, že to upravují, tak je to pěkné a pevné. Pokud nenapadne sníh, raději na kolo nebo se jít proběhnout ... škoda. Aspoň kdyby tam na tom Kurzáku udržovali 5km okruh, Praděd by si to zasloužil.
Hrubý Jeseník
Vloženo 30.1.2016 17:39
Dneska jsme byli z Paprsku na Petříkov. Na oblevu byli podmínky dobre. Trasa byla sjízdná. občas nejaky kaminek nebo jehličí. výborná práce rolbare, stopy byly pěkně.
Rychlebské hory
Vloženo 30.1.2016 16:37
Okolí skřítku trasy špatné odtáté zledovatělé.Ale výborná Kulajda
Hrubý Jeseník
Vloženo 3.2.2016 15:36
pátek pod Klepáčem kolem Zbojnické chaty, místy stopa, na hřebeni prý nic moc. Sobota- ze Slamněnky směr sedmicestí: o něco lepší, ale místy ledové plotny (potoky). Teplota nad nulou, jen pár sklaních běžkařů.
Králický Sněžník
Vloženo 29.1.2016 12:30
Zdravím, je mozno rici jak to vypada v Petrikove, Paprsku a Cisarske boude? Děkuji
Rychlebské hory
Vloženo 29.1.2016 9:53
Ahoj přátelé, můžu se zeptat, jak to vypadá momentálně na trase Ovčárna - Švýcarna? Hodilo by se mi info. z tohoto víkendu:-)) Skřítek - Alfrédka pěkné zklamání :-(
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.1.2016 19:57
Skřítek - Žlutý potok - Pod Zelenými kameny - Alfrédka.
Od Skřítku zhruba 300 metrů je výrazně odtáto a je tam hodně štěrku, dále už to docela jde, těsně před koncem stoupání od Žlutého potoka je jedno více odtáté místo. Od rozcestí Pod Zelenými kameny, ve směru na Alfrédku, je to slušné asi v délce 3 km, dál už lezou kameny a objevuje se původní cesta.
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.1.2016 19:04
Palaš - Černý potok, na bruslení super na tu bídu se sněhem, ale je to hodně o úpravě stopy . a to na paprsku umí
Rychlebské hory
Vloženo 28.1.2016 8:09
Paprsek-Císařská louka- Velký šengen - spodní Pralinkou zpět na Paprsek. Pouze Magistrála byla perfektní, z Císařské louky až ke hranici docela slušné (pouze trochu měkké), ale oba Šengeny katastrofa (vytátá místa, lezou šutry...) Taktéž na Pralince lyže dost poškrábete (např. sjezd z Polské hory se jet nedá, je to vyplužené až na hlínu). Na stránkách www.paprsek.cz uvádějí že i Milíře jsou OK, tam jsem nešel, ale je to docela možné, minulý týden tam bylo mnohem více sněhu než na polské straně nebo na Pralince. Na těchto stránkách mají v Aktualitách nově info, kde jsou stopy upraveny pro skate. Chválím, na Paprsku se fakt snažej. Tak jen aby napadlo.
Rychlebské hory
Vloženo 26.1.2016 21:20
Z Petříkova na Paprsek. Začátek horší - mokrý sníh, stopa dva dny stará, větvičky, šišky a další ...... od Černého potoka už to bylo v pohodě. Mazání těžké, jen klister držel. Zbytek cesty byl fajn i počasí vyšlo. Ahoj
Hrubý Jeseník
Vloženo 25.1.2016 14:27
Přes noc napadly asi 2 cm sněhu. Ráno drobně mžilo, nahoře mlha a místy větrno. Sníh mokrý hrubozrnný tající firn, kolem vrtulí se na povrchu tvořila krusta. Přesto podmínky překvapivě dobré. Stopa sice trochu rozglajdaná od včerejších běžkařů a částečně poničená teréňáky, ale celkově dobré a hlavně rychlé. Tak dobrý skluz už jsem dlouho nezažil, i na odraz to šlo. Prudší kopce jsem musel držet na rukách, ale stromečkem jsem nešel ani metr. Protivné byly akorát sjezdy. Ve stopě moc rychlé, bokem v terénu se v mokrém sněhu zase nedalo rejdovat. Dole na Prabábě k poledni už ve stopě skoro voda a sněhu tak tak na dojetí. Celkově ale nečekaně nejlepší letošní běžkování.
Nízký Jeseník
Vloženo 27.1.2016 20:38
Aktuální stav stop na www.rymarovsko.cz
Nízký Jeseník
Vloženo 25.1.2016 17:18
Sedlo-Ovčárna super.Jen rolbaři si rozdělili usek a od Švýcárny směrem na sedlo asi 400 metrů nějak zapoměli.Jinak velmi nemilé překvapení-běžkaři na sedle poplatek za parkování 200 Kč den.Pecka.Prý se tím doplácí skipasy.Na web to nějak zapoměli dát.Platí ale jen o víkendu.Kdo ví.
Hrubý Jeseník
Vloženo 24.1.2016 20:20
Klepáčov - Skřítek - Rabštejn, sněžení, 0°C, takže mejdlo. Sněhu zdánlivě dost, ale na několika místech to rolba obrátila a nahoře je špína (což až tak nevadí), ale občas i kamínky (což je trochu horší, ale dá se vyhnout), nejhorší kousek před chatou, v hustým lese, tam lezou i větší šutry - je třeba dát bacha. Jinak ve stopě je to mydlilo a mimo ni naopak parádně lepilo, takže vybrat správnou mázu byla alchymie. dopoledne to ještě šlo, ale po dvanácté do toho začal padat takovej divnej sníh. Mikrokontakt držel dobře, ale odpoledne se začal chytat - chtělo to jemnější šmirgl. Z vosků se dehťáky Start nechytli, naopak dobře držel črvený Swix" sádlo. Dvěma slečnám s obříma bakulema ;-) (na lyžích pochopitelně) jsem přes červené Skivo přemazával oranžový Ski-go, ale docela si to pochvalovaly.
Hrubý Jeseník
Vloženo 24.1.2016 20:07
Trasa z Domašova do Jívové celkem dobrá, dále na Kopeček místy zcela nesjízdná.
Nízký Jeseník
Vloženo 24.1.2016 18:50
Skřítek-Rabštejn a okolí - velmi dobré podmínky,sněhu do 30cm
Hrubý Jeseník
Vloženo 24.1.2016 15:01
Olomouc Lazce Cyklo inlayn opět sjízdná ,do 10 cm nového sněhu, přes louku dobře na Poděbrady, zamrzlé jezera sjízdné , hodně běžkařů, stopa po jezeře
trochu rozházená a bohužel to asi dnes končí již v poledne je +1 st
Nízký Jeseník
Vloženo 24.1.2016 14:05
Dnes jsem jel po páteční trase. Včera připadlo cca 5 cm, sníh byl ale vlhký vatovitý, i přesto, že bylo ráno lehce pod nulou. Střídaly se úseky horší, kdy se stopa trhala až na trávu a lepší, kdy se dalo pěkně sklouznout. Při zpáteční cestě už to bylo lepší. U vrtulí mlha a foukalo, ale o něco lepší sníh. Díky sněhové nadílce jsem dojel až k lesu k bývalé lesní školce, závěr přes Prabábu je už ale na hraně. V poledne sníh hodně mokrý. Nahoře je dobrých 15cm sněhu, proto dvakrát škoda, že to půjde do kytek.
Nízký Jeseník
Vloženo 24.1.2016 23:36
Trasa Skřítek-Alfrédka a zpět. Ze Skřítku ke Žlutému potoku a pak nahoru na rozcestí k Alfrédce staré stopy zapadané čerstvým sněhem. Bruslení docela dřina v 10 cm prašanu. Škoda, protože podmínky ideální a cesta široká..kdy už jindy stopy upravit:-).Dále u Alfrédky už super upraveno jak pro klasiku, tak skate.
Hrubý Jeseník
Vloženo 24.1.2016 16:37
červenohroské sedlo -švycárna -praděd - ovčárna pěkná stopa jak na burslení, tak na klasiku . Včele doporučuji
Hrubý Jeseník
Vloženo 23.1.2016 20:12
Petrikov-Smrk vyjeta stopa, na Paprsek krasne urolbovana, magistrala krasne podminky, prasan a davy lidi (v chate na Paprsku se pripravit na frontu a cekani na misto na sezeni).
Rychlebské hory
Vloženo 23.1.2016 19:41
Z Annenské Hutě na Alfredku, sjízdné, od poloviny trasy lehce zasněžená stará rolba, velmi dobrá jízda,
zpět pohodlný sjezd, sněží -8 st. Trasa Alfredka,Žďárský
potok velmi dobrá, Přes Škaredou jedli se dá dobře dojet až dolů
Hrubý Jeseník
Vloženo 23.1.2016 16:58
Ovcarna-svycarna-čhs-vresovka-serak.
Sjezd za svycarnou miaty vydreny na kaminky. Dal pekna dvjstopa prostredek na skate. Z čhs na vresovku projete rolbou ale misty zavate. Z vresovky na serak jen pro otrle turisty. Z vresovky jedte spodni cestou, vrchem pres červenou horu se to neda. Sjezd je klickovana mezi kleci. Stoupani ze sedla na trojmezi hruza. Hluboky snih klickovani mezi boruvkama. Pozor ti co jedou naopak tak obcas kouka sutr(hranicni kamen) trojmezi keprnik uz to bylo lepsi-sirsi tvrdsi. Z keprniku dolu to slo. Vypluhovana cesta.
Na seraku na chate je kosa asi setri nebo neumi topit:(
Hrubý Jeseník
Vloženo 22.1.2016 19:40
Dnes skřítek- zluty potok-alfredka-jeleni studanka-ovcarna. Po alfredku paradni stopy lehce zapafane prasanem, ale v poho. Jezdili i lidi na skate. Z alfredky na jeleni na zacatku sem tam koren. Pak travers v pohode. Konecne stoupani ma jeleni bylo peklo proslapla jen stopa mezi boruvcim a kleci. Na zaver jsme i museli sundat lyze. Dolu to musi byt taky zabavne. Hrebenovka v pohode ani nebylo moc hrbu. Sjezd na ovcarnu nic moc. Zmrzle ale dalo se i podel vleku kde projela rolba a chystala plot. Zitra pokracujem na chs a dal na serak tak dame vedet. Pocasi paradni azuro.
Hrubý Jeseník
Vloženo 22.1.2016 14:03
Tak jsem zjistil, že se dá pěkně běžkovat i u nás za humny.
Vyjeli jsme autobusem do Lipiny, pak vyšlápli pěšky k lesu pod Oldřichovský kopec a dál už parádní poježdění. Někde podmínky horší (leze tráva, ojediněle hrouda), někde výborné. Lze jezdit i po zasetém poli u vrtulí. Nejlepší podmínky jsou kolem Oldřichovského kopce a od vrtulí k Těšíkovu a dál pod Slunečnou, nejhorší konec k Loděnici a louky nad Kyselkou. Stopa na podmínky celkem slušná.Prašan s námrazou, celý den azuro a skoro bezvětří. Krásně byl vidět hřeben Jeseníků s Pradědem. Snad to vydrží alespoň ještě zítra. Trasa tady: https://mapy.cz/s/qg8X
Nízký Jeseník
Vloženo 20.1.2016 16:14
Skřítek - Krtinec - Hvězda - Rabštejn - a zpět kolem Alice na Skřítek

Stopa projetá skútrem a rolbou z minulého týdne. Občas lezou kořeny nebo kameny, ale projet se dá celá trasa bez přenášení. Přesto bych doporučil spíš starší lyže. Nejlepší podmínky jsou kolem Alice, ve spodní části modrého okruhu a kolem Hvězdy. Překvapivě slušná stopa až na pár míst je z Hvězdy na Rabštejn. -6°C a prašan, ale na modrý extra to do kopce podkluzovalo. Cestou zpět začalo drobně sněžit, tak možná pár cm připadne. Na Rabštejně otevřeno.
Hrubý Jeseník
Vloženo 19.1.2016 11:13
Trasa skřítek - alfrédka. Sněhu bylo dost, stopa upravená před třemi dny, byla lehce rozbitá, ale dalo se jak na klasiku, tak i na bruslení. Jen dole u skřítku a pod ztracenými kameny bylo trochu štěrku a větví, jinak krásně zasněžené.
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.1.2016 17:34
Trasa Skřítek - Žlutý potok - Pod zelenými kameny - Alfrédka, zpět přes rozc. Pod ztracenými kameny na Skřítek. Tady pozor - na sjezdu je dost kamenů, i když jsou dobře viditelné, tak to chce dobrou techniku. Pokud ale nemáte lyže tzv. "kameňačky", tak je raději sundejte. Sníh v lese cca 25 cm, na hlavní trase vyfrézované 2 stopy, na vedlejších trasách stopa pouze jedna. Teplota -7°C, mažeme modrý swix, drží perfektně. Bufet na Alfrédce v provozu, polévky gulášová a zelňačka za 40,- Výhledově mají být přes týden nízké teploty, takže stopa určitě vydrží.
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.1.2016 17:23
Dnes poprvé letos na běžkách: Ovčárna - Jelení studánka - Alfrédka - Zelené Kameny - Škaredá jedle - Kamenná hora - Rýmařov

Nad Ovčárnou mlha, na hřebenu se projasnilo, takže došlo i na pěkné výhledy. Stopa na Jelenku nic moc, ale bez krusty a extrémních zámětů, a oproti spodním partiím skoro nefoukalo - bývá to mnohem horší. Z Jelenky začátek skoro nesjízdný, následný traverz ale pěkný. Alfrédka - Zelené kameny - Žlutý potok strojovka, ale "Václavák", dál liduprázdno. Ke Škaredé jedli projeto autem, uprostřed stopa od běžkařů, dá se. Na Žďárský potok rozšlapané od lidí. Dál na Kamennou horu opět turistická stopa - nejdříve slušná, od rozcestí Pod Výhledy nerovné a rozdupané od koní. Z Kamenné hory začíná strojová stopa na Horní Město a Skály, ale byla zafoukaná, tak jsme to vzali dolů na Janovice a Rýmařov.
Sněhu poměrně dost a to i na hřebenu. Ve vyšších polohách 25-40 cm, kolem Škaredé jedle a Žďárského potoka 10-15 cm. Nejhorší je to z Janovic do Rýmařova, kde občas leze tráva nebo hrouda, ale dojet se dá v pohodě až na stadionek v Edrovicích. Teploty dnes hodně pod nulou - Alfrédka -8°C, Rýmařov -5°C, hřeben ráno odhaduji kolem -12°C. Sníh vesměs prašan.
Celkově vydařený výlet, škoda jen, že zatím nic neupravují Rýmařováci. Přitom na loukách mezi Starou Vsí a Kamennou horou je dobrých 20 cm včetně firnového podkladu.
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.1.2016 8:46
Jeli jsme hřeben od Slamníku přes Podbělku a dál po modré značce do Stříbrnického sedla. Přes Sněžník na polskou Chatu pod Sněžníkem a potom neznačenými průseky dolů k rozcestí pod Vilemínkou. Po trase asi 40 cm sněhu, po lesních cestách místy prošlápnuté stopy, sníh nestabilizovaný prašan takže místy hlavně na Sněžníku lezou kameny a na hřebeni kolem Podbělky a Sušiny trčí borůvčí. Trasa při opatrnosti sjízdná. Od rozcestí Pod Vilemínkou k parkovišti v Dolní Moravě krásná stopa na klasiku.
Králický Sněžník
Vloženo 16.1.2016 21:22
Škoda, že chybí info o podmínkách kolem Rýmařova, Bruntálu apod.
Nízký Jeseník
Vloženo 16.1.2016 18:47
N.Ves .....Skřítek.... sněhu dostek, stopa projetá rolbou ..dvě stopy na klasiku střed skate super sníh i počasí....
Nízký Jeseník
Vloženo 16.1.2016 17:56
Dolní Morava-pod Vilemínkou-Slaměnka a dolu. Včera večer projeto rolbou. Přes noc to trochu zapadalo, nicméně i tak zůstala stopa poměrně kvalitní. Jen nahoře trochu závěje, ale nic hrozného.
Králický Sněžník
Vloženo 16.1.2016 15:32
Skřítek. Konečně v Jeseníkách lyžujeme v upravených stopách! Směr Hvězda a Rabštejn vše najeto rolbou nebo skútrem. Prašan, slunečno, -3 st. pár cm sněhu by to ještě chtělo, ale jinak paráda.
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.1.2016 20:32
Petříkov - Paprsek - Malý Šengen: bezva stopy, sněhu dostatek, pořád sněží...
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.1.2016 19:39
Z Ramzové na Paprsek lyže u vlaku, Petříkov sjízdný
za Tara barem najeta kvalitní stopa rolbou,od Černého potoka lehce padá vlhčí krupička a stopa se
zpomalila. Příjemná zima 20-30 cm kvalitního sněhu,
Paprsek ve 12 hod. - 3 st velmi dobrá jízda
Rychlebské hory
Vloženo 15.1.2016 8:01
Paprsek-Císařská Louka-Pohádkou na Malý Šengen (Velký Š. není projetý rolbou) - Pralika-Parsek. Perfektně i na skate je upravená Magistrála a spodní část Pralinky, Na klasiku je pěkný i Malý Šengen (jen na polské straně), ostatní tratě jsou měkké a místy leze borůvčí. Ale sněhu je na dost, spíš prašan, na který jedno projetí rolbou nestačí. Sjezd z Paprsku na parkoviště vpravo od sjezdovky projetý rolbou není, jen stopa od několika lyžařů, ale dá se to v pohodě až dolů, bez škrábnutí lyží.
Rychlebské hory
Vloženo 14.1.2016 20:40
Je to ok.Petříkov-Paprsek-Polská hora-Malý Šengen,dnes upraveno,20cm,-2st.Místy lesem, méně sněhu,ale jinak dobré.Zimě zdar.
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.1.2016 20:17
Rolba z Karlova přes Alfrédku pojede zítra. Jinak další aktuální info: www.bilastopa-spk.cz
(Odpověď na dotaz uživatele Fila_PV z 14.1.: Ahoj, měl by někdo informace, zda jsou upravené trasy ze Skřítku, resp. směr Zelené kameny a Alfrédka?)
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.1.2016 20:59
Tak jsme dnes vyrazili na Praděd na běžky. Počasí docela luxusní, ale sněhu nic moc. Od Ovčárny po Sedélko naštěstí někoho napadlo nahrnout sníh na jednu polovinu cesty, takže se to docela dá. Dolů ke Švýcárně ze sněhu občas lezou kameny a štěrk. Na závodní lyže to rozhodně není. My jsme bruslili, dá se i klasika ale do "upravené vyřezané stopy", jak uvádějí na Holidayinfo či na Panoramě to má dost daleko. Snad příští týden něco připadne.
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.1.2016 15:27
Ramzová - Brousek - Paprsek - Kunčice
ráno do 15cm krásného prašanu, ale bez podkladu, kde to zkoušeli rolbou, tak tomu moc nepomohli
po poledni do toho začala padat mlha, "jarní" lepící sníh
POZOR většinou příjemný tobogánek mezi bývalým rozcestím Zhořelá a Pod Kunčickou je pryč, místo něj široké oranisko, ze kterého trčí pahýly, bude záludné i když pořádně zasněží, podobných překvápek může být na staroměstsku po kalamitě víc
Rychlebské hory
Vloženo 9.1.2016 18:22
stopa neupravená po modré sjízdné v úseku cca 4 km ze sedla naštěstí bylo jasno , je potřeba ještě počkat na další nadílku sněhu lesem to není sjízdné vůbec
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.1.2016 19:08
TAm už to bylo v poho i před týdnem :-)

(Odpověď na dotaz uživatele Mirek z 15.1.: Jak to prosím vypadá na trase Ovčárna - Praděd - Švýcárna. Chystáme se tam v neděli. Má to cenu?

Děkuji za info)
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.1.2016 13:25
Olomouc Lazce cyklo inlayn okruh sjízdný na běžkách,
3 cm kvalitního sněhu, polema se jet nedá, příjemná zima k poledni se otepluje tak to dlouho nevydrží.
Nízký Jeseník
Vloženo 3.1.2016 16:29
"Upravené běžecké stopy Figura - Praděd - Švýcárna. Doporučujeme starší lyže." Tato zpráva pravděpodobně po sobotní úpravě k nám doputovala z Pradědu na "sjezdovkovou" stránku http://www.kamzasnehem.cz/sjezdovky/jeseniky/praded
Hrubý Jeseník
Vloženo 24.12.2015 12:06
Podmínky se výrazněji zhoršily i na Pradědu - aktuální zpráva ze středečního rána je "Na běžkách sjízdná trasa Figura - Praděd, stopa je zledovatělá" - zdrojem jsou importované informace na http://www.kamzasnehem.cz/sjezdovky/jeseniky/praded, v historii zpráv je tam hezky vidět, jak se podmínky vyvíjely
Hrubý Jeseník
Vloženo 6.12.2015 21:27
Potvrzuji v zásadě názor kolegy. Ovčárna - sedlo pod Pradědem pěkné, trénovalo i hodně mládežnických závodníků, tak se můžete inspirovat, jak se má jezdit :)..dále na Švýcarnu to jde, ani bych neřekl, že je to nebezpečné, jen si to při prvním sjezdu ošahejte a pak můžete rychleji..pro nezkušené tam ale opatrněji.. na Praděd do půlky dobré, pak vytáté, musí se okrajem korytem a posledních pár metrů raději pěšky.. a dnes (neděli) jasno :)
Hrubý Jeseník
Vloženo 5.12.2015 22:40
Sjizdne z Figury ns Praded a Svycarnu. Pri sjezdu na Svycarnu pomerne dost ledovych ploten, zatim ale bez jedineho kaminku. Na prvni svezeni parada.
Hrubý Jeseník
Vloženo 3.12.2015 20:46
Je strojově upravená trasa Figura - Praděd - Švýcárna. Jsou vyřezané stopy na klasiku a dá se i bruslit. Zdroj: přebírané info ze sjezdařské části viz http://www.kamzasnehem.cz/sjezdovky/jeseniky/praded
Hrubý Jeseník
Vloženo 28.11.2015 13:11
Sjízdná je trasa Figura - Švýcárna. Prozatím strojově neupraveno. - tato informace o možnosti vyrazit na běžky v okolí Pradědu byla uvedená dnes v Panoramě na ČT sport
Hrubý Jeseník

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Jeseníky