Jeseníky – běžky

Archiv zpráv zimy 2011/2012

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Jeseníky ze zimní sezóny 2011/2012. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Jeseníky - aktuální zprávy

Vloženo 5.4.2012 22:17
Měla by být upravena trasa z Ovčárny na Švýcárnu v délce 6 km, o úpravě pokračování až na Červenohorské sedlo psali naposledy 19.3. - vše čerpáno odtud http://www.kamzasnehem.cz/sjezdovky/jeseniky/praded - odhad, že by mohlo být aspoň sjízdné bez strojové úpravy, stojí hodně na vodě... Pokud tam Petro vyrazíte, určitě budeme rádi za zprávu.
Hrubý Jeseník
Vloženo 4.4.2012 13:51
prosim nevite nekdo jak to vypada na trase z Cervenohorskeho sedla na Praded ??? planujeme trasu na velikonoce:) diky za info
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.3.2012 9:47
stopaod švýcarny až po červenohorské sedlo totálně samý led,vůbec nedoporučuji to sjíždět dolů,je to fakt o hubu
Hrubý Jeseník
Vloženo 3.3.2012 22:17
Ovčárna - Ztracené kameny - Alfrédka - Stará Ves - Rýmařov

Na Hřebenu ledová krusta, sněhu málo, počasí a rozhledy fantastické. Úsek mezi Vysokou holí a Velkým Májem téměř bez sněhu - je nutné si najít cestu mezi trsy trávy. Dál už je to dobré. Až po Pecný se dá bruslit. Sjezd kolem Ztracenek po zmrzlé krustě je jen pro otrlé! K Alfrédce vyfrézovaná stopa, velmi rychlá. Čerstvá stopa od rolby pokračuje až do Staré Vsi (kopíruje cyklotrasu). Tady už sníh hodně mokrý, přes Janovický les místy znečištěný jehličím. Vše ale zatím sjízdné. Stále se dá dojet až do Rýmařova!
Hrubý Jeseník
Vloženo 27.2.2012 15:05
Tentokrát jsem vyrazil z Ondřejova a po pláních dojel téměř až do Šternberka. Celé bruslení po zmrzlé krustě, na které byl poprašek 1-2 cm. Počasí perfektní, sníh výrazně neztrácel kvalitu ani po 11. hodině. Na klasiku se to už nehodí, novou stopu není kde vyjet a staré jsou zledovatělé a nerovné. Kdo si ale chce zabruslit, má ještě šanci dnes odpoledne nebo max zítra ráno, než vše rozměkne.
Nízký Jeseník
Vloženo 25.2.2012 10:37
Jívová: Teplota +2°C (včera odpoledne +4°C). Sníh hodně taje. Domašov - Jívová si myslím, že bude v pohodě. kromě mokrého sněhu. Ale kopec z Jívové na Pohořany místy fleky trávy.V lese jsem nebyla, ale myslím, že žádná sláva. Stopa zatím vyjetá nebyla. (v 10 hodin)
Nízký Jeseník
Vloženo 26.2.2012 18:33
Pohořany-Radíkov. Sněhu ještě dostatek ale o nějakém běžkování nebyla moc řeč. Sníh mokrý, stopa se bořila. V radíkově v lese už běžky dolů, spousta napadaných větviček.
Nízký Jeseník
Vloženo 24.2.2012 19:07
nejel někdo z Vás dneska z Moravského Beouna směrem na Svatý Kopeček?
Jak to tam vypadá? Dá se to na běžkách?
Nízký Jeseník
Vloženo 22.2.2012 21:52
Kamilo,
nebude to žádná sláva. Dnes jsem byl v Jeseníkách a už po desáté dopoledne byl místy sníh jak syrovátka a to jsem jezdil ve stopách po rolbě. V neupraveném terénu se nedalo vůbec. V nižších polohách jako je Kopeček to bude ještě horší, navíc má být den ode dne tepleji. Zkusit to můžeš, ale já osobně bych se na to teď vyprdl.
Nízký Jeseník
Vloženo 22.2.2012 13:27
Jde teď jezdit na běžkách na Svatém Kopečku? Jaké jsou ta podmínky? Děkuji.
Nízký Jeseník
Vloženo 20.2.2012 19:24
Lipina, Dálov
Na 30-50 cm firnu 5 cm nového sněhu. Ráno napůl prašan a pěkné svezení, k poledni stopa kašovitěla a ztrácela kvalitu. Na loukách se to neboří. Nedá se jet po Studené cestě mezi Novou zatáčkou a Modrou studánkou (projeto lesní technikou). Projetá náklaďákem je i cesta k chatě Lipinka, tam se mi ale podařilo stopu jakž takž obnovit. Jinak je sjízdné vše. Zítra možná poslední lyžování u nás!
Nízký Jeseník
Vloženo 20.2.2012 14:05
Okruh od horní stanice sedačky sjízdný, ale stopy zafoukaný a zapadaný sněhem. Stopa přes sjezdovky od spodní stanice po "U obrázku" v pátek a sobotu nebyla projetá v neděli ano. Odtud nahoru k horní stanici lanovky už ano. Jestli pojedete zhora tak od Obrazku radši pěšky po sjezdovce. Jet Uhlířskou cestou je o hubu.
Příště na běžky radši kamkoli jinam. (doplnění administrátora: zpráva se týká Koutů nad Desnou)
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.2.2012 15:50
Domašov nad Bystřicí-Jivová-Pohořany-Kopeček ZOO.Celá trasa sjízdná i v lesních úsecích. Dnes ráno při výstupu v Domašově horda asi 200 běžkařů. Ráno mírně namrzlé,v odpoledních hodinách začína sníh tát-ale stojí to za to vyrazit.
Nízký Jeseník
Vloženo 11.2.2012 17:58
Hvězda - Karlov
Dnes výlet do Jeseníků a paráda. Stopa Hvězda - Karlov luxusní a nikde nikdo. Z Karlova na Mravencovku stopa mělká a částečně zapadaná jehličím, pak ale opět luxusní stopa kolem Alfrédky k Zeleným kamenům a Žlutému potoku. Odtud stopa skútrem (kvalitou srovnatelná s rolbou!) na Starou Ves. Kolem Staré vsi a Rýmařova stopa místy zafoukaná, ale dalo se to v pohodě projet. Počasí mrazivé, ale luxusní. Vítr jsem díky závětří téměř necítil. Zima byla jen ve sjezdech.
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.2.2012 17:22
Dálov
Dnes jsem to po pěti dnech opět zkusil a situace se od pátku ještě zhoršila. Jel jsem z Dálova směr Huzová kousek za 10 bratrů a zpět a kopíroval přitom okraj lesa Pomezí. Tady se ještě jakž takž dalo mluvit o lyžování. Od Dálova do Šternberka to ale bylo plácání se na ledových krustách nebo v hlubokém sněhu. na otevřených plochách to teď vypadá jako na povrchu měsíce. V lese je to úplná katastrofa - místy není přes vrstvu napadaného jehličí a větví sníh ani vidět. Sjezdy, které jezdím normálně šusem, jsem dnes zvládal jen s největšími obtížemi. Na Olomoucku rozhodně nedoporučuji na běžky v tento čas vyrážet.
Nízký Jeseník
Vloženo 11.2.2012 6:52
Trasa Domašov-Kopeček dobře sjízdná,jen v lese na Pohořany trocha jehličí ve stopě.Z Pohořan dolů trochu rychlejší jízda,dá se to ale zvládnout.Jinak slunečno,dobře byl vidět Praděd a vítr v zádech-severovýchodní,teplota -12.
Nízký Jeseník
Vloženo 11.2.2012 6:34
Trasa Domašov-Kopeček dobře sjízdná,jen v lese na Pohořany trocha jehličí ve stopě,jinak dobrý. Z Pohořan dolů trochu rychlejší jízda,ale dá se zvládnout.Před Kopečkem či Posluchovem běžky sundat,je to konečná.Jinak slunečno,,je vidět dobře Praděd a vítr v zádech-severovýchodní.
Králický Sněžník
Vloženo 4.2.2012 20:31
Pokud máš na mysli Domašov nad Bystřicí, tak sněhu je dostatek minimálně po lesní komplex mezi Radíkovskou věží a Kopečkem. Dál to asi nebude nic moc, i když projet to asi půjde. Podle zkušeností u nás (Šternberk) se dá horko těžko dojet někam do 400 m.n.m. Při nejhorším se dá využít autobus z Pohořan na Olomouc. Problém bude ale hlavně to, že poslední dny fouká poměrně silný vítr (polevit má až někdy ve středu), který smetl stopy na otevřených místech až na krustu a v lesích zase napadalo do stop spousty jehličí a dalšího brajglu (týká se to určitě i úseku Jívová - Pohořany). Já se dostanu na běžky nejdříve v tu středu, tak zkusím poreferovat. Kdyby napadlo do té doby pár cm sněhu, hodně by to pomohlo. Další tipy v okolí nedám, ale lepší to nikde asi nebude. Snad zkusit zajet do Rýmařova, tam prý udržují pravidelně stopy skútrem a dá se odtud navázat i na upravované stopy v okolí Skřítku a Karlova.
Nízký Jeseník
Vloženo 4.2.2012 16:09
Ahoj, já nemám zkušenost. Naopak dotaz. Nejsem místní (Znojmo) a ve středu se chystám do Olomouce. Chci podniknout také jednodenní akci na běžkách. Myslíte, že bude dost sněhu pro úsek Domašov - Kopeček? Děkuji za odpověď, případně jiný tip.
Ondra
Nízký Jeseník
Vloženo 3.2.2012 19:26
Nové Dvorce, Lipina
Stopy na otevřených místech podle očekávání zaváté. Zkusil jsem projet vrstevnici kolem Kukačky, ale není v moc dobrém stavu - částečně je poničená autem a hlavně silně znečištěná spadaným jehličím, bukvicemi a listím. Škoda prohrnutých cesta kolem Modré studánky. Zachovalé zbytky stop jsou pěkně vymrzlé a rychlé.
Na nějaké lepší poježdění si budeme muset pár dní počkat, než bude možné vyjet stopy na loukách, pokud to vůbec ještě půjde. Bodlo by tak 5-10 cm nového sněhu.
Nízký Jeseník
Vloženo 4.2.2012 13:43
domasov-jivova-stopa zavata,silny vitr,namrzle jivova-pohorany-stopa vyjeta,namrzle,v lese sundat certovsky dreva pohorany-kopecek-stopa vyjeta,sjezdy namrzle,konec trasy nad veskou-v lese neneni snih,pesky bus kopecek
Nízký Jeseník
Vloženo 31.1.2012 18:12
Podle informací od lyžařů v Jívové lesní partie mezi Kopečkem a Radíkovskou věží nic moc (málo sněhu, led, někde rozježděné od lesáků), pak prý slušné až do Jívové.
Jinak dnes asi poslední běžkování kolem vrtulí tento týden (zítra zřejmě vítr vše smete). Až na některé kratší zafoukané úseky pěkné svezení. Jasno, slabý vítr, ráno cca -15, v poledne o 10 míň.
Nízký Jeseník
Vloženo 30.1.2012 21:37
Neví někdo jak je na tom bežkařska trasa kopeček pohořany ? díky za info
Nízký Jeseník
Vloženo 29.1.2012 16:29
Lipina - Jívová
Z Lipiny přes Horní Loděnici, Hraničné Petrovice do Jívové a zpět. Téměř ideální běžkařské počasí - slunečno, mrazivo a bezvětří. Stopy jsou v některých partiích už celkem vymrzlé. Nad Lipinou je stopa už částečně rozježděná (přece jen dolů to tady jede kolem 40 km/h). Kousek dál kratší úsek trochu poničil pes, jinak ale pěkná rychlá stopa až do Loděnice. Na magistrále taky slušná stopa, jen sjezd do Jívové je nerovný a umydlený.

Poznámka na závěr.
Doneslo se mi, že dnes skupina lyžařek hledala v Lipině vyfrézované stopy. Nic takového tady nenajdete. Pokud jsem se někdy vyjádřil o "projeté" nebo "upravené" stopě, měl jsem na mysli "projeto od lyžařů". To ale neznamená, že jsou tyhle stopy nekvalitní. Sám si dávám záležet, aby se co nejvíc podobaly stopám strojovým. Ostatně, jak řekl kolega, který se mnou dnes jel: "dnes byly stopy lepší než za celý týden v Jizerkách".
Nízký Jeseník
Vloženo 28.1.2012 18:42
Lipina, Nové Dvorce
Projel jsem včerejší trasu, tentokrát ale v obráceném sledu. Ranní slunce, pás nízké mlhy a třpytící se námraza na keřích a pláních vyvolávaly impresionistickou náladu. Sníh byl pomalejší, ale na odraz perfektní. Letošní zimu zatím nejlepší lyžovačka. Potkal jsem jen dva běžkaře!
Nízký Jeseník
Vloženo 27.1.2012 20:06
Lipina, Nové Dvorce
Dnes jsem se pokusil opravit středeční trasu smetenou včera větrem. Na některých místech zůstala jen zmrzlá krusta a stopa se dělala jen obtížně. Nakonec se mi podařilo projet alespoň jednu stranu okruhu (blíže Bělkovickému údolí) z Lipiny až do Horní Loděnice a pak malý okruh kolem Oldřichovského kopce. Na bruslení je "upraven" úsek Těšíkov - H. Loděnice - N. Dvorce. Následně jsem pokračoval do Nových Dvorců (pozor na propadlý kanál těsně před vjezdem do vesnice!) a po modré TZ k Modré studánce. Tady jsem s politováním zjistil, že hlavní cesty jsou propluženy a to tak nerovnoměrně, že nejsou použitelné ani na bruslení. Stejně tak Studená cesta je projeta traktorem a stopa, která tam jakás takás byla je smetená. Pro cestu na/z Šternberka se tak dá použít pouze stopa po loukách kolem lesa a (snad) i cesta "po Vlachovce" z NO k posedu. Ti z vás, kdo se sem na víkend chystáte, dobře si to rozmyslete :-(. Louka nad Lipinskou křižovatkou je rozježděná snad ještě víc než v úterý, Prabába je OK a je tady celkem dobrý sníh.
Nízký Jeseník
Vloženo 26.1.2012 18:46
Lipina, Těšíkov
Dnes jsem vyjel opět z Lipiny, ale podmínky nebyly moc dobré. Stopy ze včerejška byly zafoukané, v exponovaných partiích u vrtulí bylo obtížné proti větru vůbec jet (pánům meteorologům se o 5m/s asi zdálo leda tak ve snu). Pokusil jsem se projet okruh kolem Slunečné, ale i zde se následně cca polovina zavála. Snad se vítr na víkend utiší.
Nízký Jeseník
Vloženo 25.1.2012 17:45
Lipina, Oldřichovský kopec
Dnes jsem vyjel z Lipiny a projel velký cca 10 km okruh kolem Oldřichovského kopce a vrtulí, téměř až k H. Loděnici viz. http://www.mapy.cz/s/2Ulu
Tuto stopu lze též využít pro napojení na magistrálu Ondrášov - Jívová - Pohořany. Louky jsou trochu rozježděné od skútrů a traktorů, ale není to tak strašné. Sníh je prachový. Výhled na hřeben Jeseníků i okolní krajinu exkluzivní.
Nízký Jeseník
Vloženo 24.1.2012 17:46
Nové Dvorce, Dálov
Dnes jsem projel stávající stopy kolem Modré studánky včetně úseku "přes bažiny". Kvalita stop spíš průměrná. Kolem chaty Lipinka projeto lesní technikou. Cesta od Studánky do Nové zatáčky po Studené cestě není v moc dobrém stavu - nerovná stopa a místy led. Nově jsem projel stopu z Nových Dvorců po loukách do Nové zatáčky. Sněhu je hodně, louky 40-50 cm, les kolem 30 cm, na Studené cestě místy méně než 10 cm. Dále jsem pokračoval na Šternberk. Louky nad lipinskou křižovatkou a ke hřbitovu klasicky rozježděné skůtry a teréňáky. Jinak sněhu je dostatečné množství i zde. Lesní
partie Prabáby nad Šternberkem jsou již kvůli malé sněhové pokrývce na hranici sjízdnosti a nedoporučuji tady jezdit.
Nízký Jeseník
Vloženo 22.1.2012 18:40
Pohořany - Jívová: Nového sněhu je dost, ale bylo teplo - taková ta mokrá vata a mýdlo ve stopě - červený Swix.
Nízký Jeseník
Vloženo 22.1.2012 13:31
Asi neprekvapi, ze v Jesenikach jou super podminky. Trasa Anenska Hut - Skritek - Rabstejn a zpet uplne super, upavena stopa a idealni pocasi
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.1.2012 10:27
Karlov: Od pátku napadlo 15-20cm nového prašanu. Stopy byly zapadaný. Na Alfrédku během dne nově protáhnou.
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.1.2012 0:29
Kouty. Ačkoliv interaktivní mapa ukazuje, že běžecké stopy jsou upravené, není tomu tak. Cesta nahoru od spodní stanice lanovky neexistuje, takže masakr sjezdovkou nahoru a i nakonec z5 dolu. Teprve až u "Obrázku" narazíte na upravený terén, 2 stopy a středový pruh na bruslení. Takto je to upraveno přes Uhlířskou cestu až k horní stanici lanovky, tj asi 5km. Výš jsou také nějaké pozůstatky stop, ale docela zafoukané. Holt běžkaři asi nejsou pro majitele "kšeft" aby to aspoň o víkendu 1x denně projeli skůtrem. Že to neupraví, to by mi až tak nevadilo, ale co mě štve je, že lžou na svém webu, jak mají připravené stopy a pak.... , takže příště rozhodně JINAM
Hrubý Jeseník
Vloženo 29.12.2011 20:52
Horní stanice lanovky z Koutů - část okruhu Mravenečník - okolo Horní nádrže Dlouhé stráně : strojem vyříznuté stopy staršího data jsou často (tam kde nejsou chráněny před větrem) zasněžené a zafoukané, ale směr lyží ještě drží. Bruslení by bylo složitější, mimo stopy je často ledová krusta, navíc většinou je prostor mezi dvěma stopami na klasiku úzký. Sněhu je spousta.

Nahoru i dolů je lepší jet lanovkou. Trasa od spodní k horní stanici lanovky nazvaná "Okruh Medvědí hora" slibuje sice dle oficiálních informací upravené tratě, ale realita je jiná. Od vrcholu lanovky směrem dolů jsou první 3 kilometry z kopce ještě velmi dobré, jen stopy jsou občas rozpluženy (většina lyžařů cestou dolů pluží). Následují další 3 km víceméně po vrstevnici, kde je cesta projetá traktorem tak, že nejde poznat, jestli někdy upravená byla. Lyžuje se po uježděném sněhu bez stopy. Od rozcestí Obrázek, kde se zahne po vrstevnici doprava, je zas stopa slušná, jen je nebezpečné místo, kde trasa kříží sjezdovku. Ovšem kus poté, co trasa zahne z té cesty prudce dolů, se stává na běžkách nesjízdnou - spodní minimálně 1km - zmrzlé sněhové hroudy, rozdupaná cesta, dole místy šutry. Tohle už jsem věděl z cesty směrem nahoru, takže jsem se u Obrázku rozhodl na základě logiky "projel to nějaký skútr - lyžař to zvládne taky" pro cestu označenou na letní mapě jako biková trasa Uhlířská stopa a na zimní jako sjezdovka Obrázková cesta. Nebylo to dobré rozhodnutí, cesta je nebezpečná, celou dobu jsem jel v pluhu a brzdil i hůlkami před sebou, dole je to pak o zničení lyží. Měl jsem radši jít dolů po sjezdovce, i když tam bych asi nejprudší úsek musel překonat s běžkama v ruce. GPS záznam pro lepší orientaci: http://www.cykloserver.cz/cykloatlas/?d=72820
Hrubý Jeseník
Vloženo 26.12.2011 18:19
Ovčárna-Švícárna-Červenohorské a dále ... stopa na klasiku a bruslení byla najeta až odpoledne ke Švícárně, dále na Červenohorské sedlo projeto pouze 2-mi skútry,při bruslení bohužel člověk musel ničit 1 stopu od turistů. Dále na Vřesovou studánku bylo cca 10cm prašanu na původně urolbované trati. Při zpátečním stoupání v posledním úseku na asfaltce na Praděd byl jen klasický problém dost rozbité podložky od pěších turistů a začalo sněžit. Na vrcholu -9st., u Figury -5st., parádní sníh, škoda jen, že se upravuje jen hlavní trasa a nic více(např. okruhy kolem Kurzovky by hodně pomohly, aby se oddělili turisté od tréninků). Honza
Hrubý Jeseník
Vloženo 23.12.2011 19:34
Skřítek - Alfrédka, projeto rolbou pro klasiku i bruslení, kvalita výborná!
Hrubý Jeseník
Vloženo 22.12.2011 22:42
Nová Ves - Mravencovka - Alfrédka: sněhu dostatek, stopy projety pouze od běžkařů.
Hrubý Jeseník
Vloženo 13.12.2011 15:12
Skřítek - Hvězda: stopa byla najeta v sobotu skútrem, ale potom ji nějaký dobrák projel autem.. I tak pěkné svezení. Stopa na vrstevnici na Alfrédku najeta ještě není - kvůli nedostatku sněhu se nahoru nedostane rolba.
Hrubý Jeseník
Vloženo 13.12.2011 15:11
Rýmařov - Stará Ves - prošláplá stopa.
Stará Ves - Ptačák - Skřítek - stopa najeta skútrem.
Super podmínky, fialový vosk.
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.12.2011 19:50
Červenohorské sedlo - sníh asi 40-50cm, dnes ještě sněžilo, teplota kolem -2. Pvní běžkaři ve stopách - ze sedla pouze dělané lidmi, strojové jsou Ovčárna-Švýcárna.
Hrubý Jeseník

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Jeseníky