Nízký Jeseník – běžky

Archiv zpráv zimy 2020/2021

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Nízký Jeseník ze zimní sezóny 2020/2021. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Nízký Jeseník - aktuální zprávy

Vloženo 20.2.2021 20:01
Dnes ráno opět bruslení po pláních. Z Nových Dvorců jsem jel ke hřišti, pak dokola kolem rybníčků přes Dálovský ledovec, následně výběžek louky směr Dětřichov a kolem Kukaččího lesa zpět do Dálova a Dvorců. Za státní silnicí jsem pokračoval kolem vrtulí a Oldřichovského kopce na Lipinu.

Celkově to hodnotím lepší, jak včera. Ráno bylo cca - 3°C a krusta byla krásně promrzlá a k tomu inverzní počasí (nad 500 m n.m. azuro) a bezvětří. Hlavně na "ledovci" to bylo parádní a jako bonus výhledy na hřeben Jeseníků, Roudnou nebo Suchý vrch. Pár problematických míst (za Jezírkem, Dvorce - vrtule - Ol. kopec) se našlo, ale přenášet jsem nemusel nikde. Firn vydržel zmrzlý zhruba do desáté, pak to začalo měknout. V Lipině v 10:30 + 2°C. Na Prabábě už pouze zbytky rozbředlého sněhu. Tady to asi zítra sleze úplně.
Vloženo 20.2.2021 11:24
Dnes rano 8:00-10:00, po loukach Tvrdkov pres Jasny vrch do Horniho mesta, Dobrecov, Dobrecovska hora a zpet pres Spicak do Tvrdkova. Parada! -2C, bezvetri, azuro. Tvrdy zmrzly snih, od Hornaku vyjeta stopa (tvrda, hluboka). Na brusleni krasne vedle stopy po tvrde louce. Nadhera. Kolem 9:30 to zacalo meknout, behem dne to bude maglajz.
Vloženo 19.2.2021 13:43
Po shlédnití předpovědi jsem se rozhodl ještě to jednou zkusit, a to tentokrát bruslením.

Vyjel jsem z Nových Dvorců na Dálov, pak směr Dětřichov a objel Kukaččí les. Sníh (co do výšky i konzistence) tak na hraně, ale krusta zatím držela a jelo to hezky.

Za Kukaččím lesem pole po obou stranách cesty. Zprava se nejprve opatrně dalo jet, pak kousek louky a hluboká oranice. Tu jsem objel zleva a kolem potůčku dojel do Horní Loděnice. Hned za mostkem vlevo na polní cestu a přes zavláčené pole na křižovatku Bruntál x Opava. Potud to šlo.

Za křižovatkou podél statkové cesty směr Petrovice ale bída. Málo sněhu, leze tráva a hroudy. Sjel jsem k lesu vlevo, a dál k lesíku u přejezdu a vrátil se na statkovou cestu. Odtud na Hraničné Petrovice ještě horší. Vpravo oranice, kde je víc hlíny, jak sněhu = nesjízdné, vlevo pole za zmrzla na hranici sjízdnosti pro otrlé. Přejezd z Ondrášova na Jívovou tudy už nedoporučuji. Já pokračoval na opačnou stranu. Kolem remízku ke statku v Loděnici sníh naštěstí byl,

Následně jsem to vzal od hřiště zadem kolem vrtulí. Sníh tu rychle mizel a taky měkl, tak jsem byl nucen přejít z bruslení na klasiku a využíval přitom zasněžených kolejí. Za lesáckou chatou slušná vrstva nafoukaného sněhu a vysněžené až k turistickému rozcestníku. Pak opět lesk a bída kurtizán. Částečně se dá využít statková cesta (šutry nelezou), zbytek pajdání mezi hroudami. Louky kolem Oldřichovského kopce o stupeň lepší. Nová terexovka odtátá, dá se příkopou, pak už dobré. Sjezd do Lipiny k chatám bez problému. Na Prabábě víc sněhu, jak na pláních nad Loděnicí, takže jsem sjel celou louku v pohodě a na půl cesty ke Třem dubům to zabalil.

Pokud přes noc trochu přimrzne a přes den bude podobně jak dnes, dalo by se i zítra. Chce to ale zvolit trošku jinou a kratší trasu nebo vyjet dřív. Dnes po desáté sníh už hodně mokrý, ačkoliv v jedenáct v Lipině ukazoval teploměr pouze půl stupně nad nulou.

Experimentální trasa zde: https://mapy.cz/s/logukotupo
Vloženo 17.2.2021 13:47
Prošlápli jsme okruh mezi Dálovským jezírkem, hřištěm a rybníkem. Sníh zmrzlý a na něm trochu čerstvého prašanu. U Jezírka mlha, že by se tu bál i Rákosníček. Drobné mrznoucí mrholení kolem jedenácté přešlo v husté sněžení. Nahoře se teplota držela pod nulou a jelo to parádně. V nižších polohách (Břízky, Prabába) sníh už vatovitý, ale i tak pěkné loučení s letošní "domácí" sezónou.
Vloženo 16.2.2021 18:19
Nové Dvorce

Zataženo, mlha, vítr. Stopy zapadamé dvěma cm sněhu a na většině míst zafoukané. V prašanu se ale jezdilo i tak pěkně. Zpět po Studené cestě plítká stopa na nerovném podkladu, jelo to ale vcelku dobře. Na pár místech lezou kameny. Louky u Břízek a přes Prabábu díky novému sněhu lepší, jak včera. Dnes ještě poctivý zimní den s teplotami pod nulou.
Vloženo 16.2.2021 9:01
Pohořany: rychlý tvrdý sníh, parádní svezení. Na většine trasy byla plytká stopa.
Vloženo 15.2.2021 21:45
Dnes ještě lepší, jak včera. Jel jsem až na Dálovský ledovec krajem kolem lesa k Březince. Vrcholová partie sfoukaná, jinak ale paráda, sněhu dost. Azuro a bezvětří. Ráno cca -12°C, pocitově lehce pod nulou. Od Modré studánky na Šternberk (po loukách) už celkem bída. Stopa rozšmatlaná, sníh v odpoledním slunci měkl (ač bylo pořád dost pod nulou) a objevují se hroudy a tráva. V Nové zatáčce jsem nakoukl kousek do lesa. Stopa je tu plítká a nerovná, ale tvrdá a vymrzlá - dobré na soupaž. Kolem Lipinské křižovatky a přes Prabábu stopa drnovka. Po víkendu asi vše zmizí.
Vloženo 14.2.2021 21:41
Trasa Moravský Beroun- Hraničné Petrovice- Jívova-Pohořany-Svatý Kopeček byla dnes i včera sjízdná. Opatrně v úseku sjezdu z Pohořan. Ke konci doporučuji jet k Radíkovské věži a poté uhnout na Kopeček k zoo. Na cestě leží sníh, tak se dá dojet bruslením až k zoo. Otevřená okna s občerstvením na Jívové Masné Krámy, Střelnice, Pohořany i Kopeček. Vidím to ,podle předpovědi, že se bude dát celá trasa zopakovat do středy 17.2.2021.
Vloženo 14.2.2021 20:18
Ještě pár ilustračních fotek z dnešního běžkování u Dálova.
Vloženo 14.2.2021 18:09
Trasa z Přemyslovského sedla okolo Ucháče, projeto běžkaři, dostatek sněhu, nepřelidněno, pohoda
Vloženo 14.2.2021 17:41
Jívová- celá oblast dobře sjízdná, asi 3 cm jiskřivého prašanu na ledovém podkladě, nejlépe se jede volným
terénem, max počasí ,jasno jen lehce vane východ, najeté stopy docela rychlé.
Vloženo 14.2.2021 14:39
Nové Dvorce - Dálov

Včera připadly asi 2 cm sněhu a navrch námraza, což stačilo na to, aby se stav stop zlepšil o 100%. Sníh pokryl krustu, led a nerovnosti, dala se vytlačit i mělčí stopa akorát se rychleji rozšmatle. Tam, kde je oranice, stále lezou hroudy a kameny. Nejhorší je to mezi Jezírkem a vysílačem. Louky v pohodě. Pěkná stopa se podařila od hřiště k rybníku a dál ke Dvorcům. Páteřní cesta od posedu k Modré studánce projeta traktorem, stopa mělčí rozmydlená, ale celkem rychlá.
V Nové zatáčce stálo 8 aut, nějak zvlášť super mi to tam ale nepřišlo. Jinak jsem potkal asi 10 běžkařů, vesměs až po jedenácté hodině. Jezdil jsem jen na loukách.
Pokud jde o počasí, tak dnes asi nejhezčí zimní den z letošního roku.
Vloženo 13.2.2021 6:36
(Odpověď na dotaz uživatele JirkaH z 11.2.: Přeji pěkný den. Má někdo informaci zda lze z Hrubé Vody na Svatý Kopeček (nebo někde kolem Domašova). Díky moc.)
Ahoj, to by mě taky moc zajímalo, budem to muset vyzkoušet. Vlakem do Jivové a potom někam nahoru?
Vloženo 13.2.2021 21:33
Krásná projížďka..... Začátek točna busu Horní Guntramovice, dále směr Zlatá lípa, kaplička, větrné elektrárny, ve stopě na Dvorce, zpět podél silnice na točnu...... děkujeme rolbaři....
Vloženo 13.2.2021 7:37
Vyrazili jsme do Jívové. zmrzlý zledovatělý sníh, a na louce už pod lyžemi šouraly kamínky a hlína. Zima a ostrý větřík. tak jsme to vzdali a jeli domů.
Vloženo 11.2.2021 20:35
Dnes dopoledne 9:00-11:00, Horni Mesto-Dobrecovska hora-Kamenna hora-Pod Vyhledy a zpet. Zima -10C a silnejsi vitr s jemnym snezenim, zadna strojova stopa. Misto toho projizdeni nove stopy na zmrzlem podkladu s 1-3cm premrzleho prasanu. Nikde nikdo. Zima jak cyp, ale krasna zima :)
Vloženo 11.2.2021 19:26
Tak jsem byl prubnout to naše ledové království.
Vyrážel jsem z Lipiny od hřbitova. Krajem podél plotu to jde přepajdat na křižovatku. Louka je jinak zledovatělá a skoro bez sněhu. Další plán byl jet kolem Kukačky, ale silnice je vyplužená a posypaná až ke krajnici, tak jsem to vzal nahoru kolem Břízek. Po hranu jen tráva a led, dál už byl i sníh. Propojovací chodníček do Nové zatáčky paradoxně průjezdný. Dál po Studené cestě k Modré studánce mělká stopa v rámci podmínek. Alespoň tu byl sníh a občas se dalo i hezky sklouznout. Je nutné ale překonat 4 nebo 5 kratších zledovatělých úseků. Páteřní cesta od Studánky k posedu vypadala sjízdně, já to vzal ale kolem lesa, kde se střídaly plotny se sněhovými úseky. U průchozího remízku jsem jel směrem k rybníku a kolem dalšího remízku k Novým Dvorcům a zpět k průchozímu remízku. Tady to celkem šlo, tak jsem to dal ještě dvakrát. Pak jsem pokračoval kolem lesa. K modré TZ jakž takž, dál bída - málo sněhu, lezou hroudy. Za rohem lesa překvapivě dobré, louka od posedu k Nové zatáčce naopak špatná, ledovatá skoro bez sněhu. Kolem Břízek tentokrát druhou stranou blíže silnici, ale moc jsem si nepomohl. Klesání na křižovatku ve znamení hledání alespoň trochy sněhu mezi trávou ledem a hroudami - jen pro otrlé. Ke hřbitovu kolem plotu a přes Prabábu krajem lesa. Docela bída, ale dojel jsem až k vysílači. Ještě jsem zkusil pokračovat ke Třem dubům, ale v polovině to zabalil - lezlo kamení.

Celkově tedy nic extra, ale vzhledem k tomu, že jsem podobný stav čekal, mi to až tak hrozné nepřišlo. Prostě taková běžkařská turistika na čerstvém vzduchu. Mám obavu, že lepší to tuto zimu už nebude.
Vloženo 11.2.2021 12:29
Guntramovice, právě čerstvě upraveno, ale fučí, tak budou stopy zas hned zaváté. Stopy jsou dělané válcem za traktorem, na klasiku nic moc, takové nepravidelné, ale pás na bruslení vypadá dobře.
Vloženo 10.2.2021 20:34
Tak v předchozím příspěvku Matěj píše, že jo a tady: http://www.skiguntramovice.cz/aktualita/20/ píšou totéž, tak proč ne?...Zítra tama pojedu okolo, tak to zkusím.
(Odpověď na dotaz uživatele Ilona z 10.2.: Ty Guntramovice nejsou na stopě označeny jako upravené, tak se tam opravdu dá?)
Vloženo 9.2.2021 20:35
Dnes upravené stopy Budišov nad Budišovkou Guntramovice
Vloženo 9.2.2021 15:33
Trasa Pohořany - Jívová bez problémů. Pastviny směr střelnice - Jívová sjízdné, i když to na první pohled nevypadá. Vykukuje tráva, ale jelo to super.
Vloženo 8.2.2021 19:47
Na svých stránkách mají info z 6.2., že jsou tratě nesjízdné. Otevřená prostranství budou pravděpodobně sfoukaná.
(Odpověď na dotaz uživatele Ika z 8.2.: Zdar
Nevíte zdali je upravena stopa u areálu v Budisove-Guntramovicich? Dik)
Vloženo 7.2.2021 19:20
Dnes odpoledne pěšky.

Lesní cesty nad Šternberkem (Zámecká, Kukaččí, Prabába) posypané 1-3 cm sněhu, místy sfoukané na led. Hodně nečistot (obaly od bukvic, drobné větvičky). Mezi Lipinskou křižovatkou a hřbitovem silný vichr, že byl problém vůbec jít. Všechen sníh je smetený, louky jsou holé. Pokud nenapadne tak 10cm a nepřestane foukat, nemá smysl o běžkování vůbec uvažovat.
Vloženo 2.2.2021 18:01
Po včerejší trase.
Lehce pod nulou, mlha, větrno, občasné namzající mrholení. Stopám to ale neuškodilo, spíš naopak - ztvrdly a jelo to hezky. Fialový speciál bral vyjma dvou nejprudších úseků hezky i ve stoupáních. Nebýt debilních kolejí všude možně, tak dnes za jedna. Nad Šternberkem v letošní zimě zatím asi nejlepší sklouznutí.
Vloženo 1.2.2021 21:15
Lipina - Oldřichovský kopec - vrtule - Slunečná a zpět

Na povrchu zmrzlá centimetrová krusta, pod kterou je přemrzlý sypký sníh, tedy přesně opačně, než by člověk potřeboval. Na bruslení měkké, na klasiku se obtížněji vytlačuje stopa, ale vyšlápnout se přece jen dá. Celková výška sněhu asi 10 cm. Vyjel jsem dvě menší kolečka - kolem Oldřichovského kopce a na loukách za Slunečnou. Přejezd mezi nimi po poli moc ideální není - lezou hroudy. Další problém je přejíždění vyplužených cest u vrtulí a kolejí od všech možných strojů. Dvě místa jsou i nebezpečná. Na louce za poslední vrtulí nad prameništěm Sprchového potoka je napříč hluboká zledovatělá kolej a u ptačích hnízd pod Oldřichovským kopcem je na cestě vytátá odvodňovací srážka a na ni navazující hluboká příkopa - nelze přejet, nutno překročit! Sjezd do Lipiny k chatám na tomhle sněhu taky dost problematický, ale nakonec jsem to zvládl bez pádu. Jinak paráda včetně počasí (slunečno, skoro bezvětří), že se mi ani nechtělo domů. Zítra to ještě půjde, pak asi konečná.
Vloženo 31.1.2021 20:21
Jívová celá oblast dobře sjízdná. cca 15 cm umrzlého sněhu ,max. počasí
Vloženo 31.1.2021 8:30
Pohorany-Jivova,louky okolo Jivove a zpet na Pohorany druhou stranou pres Domsky les celkem spatne,popis vpodstate odpovida tomu co pise Mirek D z 25.1,snehu pomerne malo,hodne ledovky,stopy rozjezdene a umrzle,svezeni leda pro opravdu nenarocne bezkare kteri si chteji mermomoci zajezdit blizko Olomouce,jinak nedoporucuji.
Vloženo 30.1.2021 7:49
Na Pohoranech od brzkého rána prší, včerejší nový sníh tak značně taje, podmínky spatne...
Vloženo 28.1.2021 9:07
Pro Jindru, Pohorany, plus minus 5 cm, mlha, stopy jsem nevidel.Dnes asi bez sance ale pokud zitra pripadne jak slibuji tak i ten maly zaklad co tam nyni je hodne pomuze. Zitra to ma byt na hrane, mozna snih/mozna dest.Pokud budete mit nekdo dalsi info dejte vedet.
Vloženo 28.1.2021 9:37
Na běžkách z Domašova nad B. do Jívové nedoporučuji. Vrstva cca 7 cm sněhu, žádné vyjeté stopy a řádění lesní techniky zaručily poničené skluznice ze zledovatělé blátivé cesty kolem kapličky v Domašově, trošku "klouzání " po travnatých loukách a ťapání po hroudách hlíny v polích... Musíme počkat, jestli ještě napadne!
Vloženo 25.1.2021 11:35
Louky u Jívové max 10cm sněhu,bez základu leze tráva,na podmáčených místech led,cesta na Pohořany půl na půl sníh nebo hrbolatý led,několik potůčků asi uprostřed na přenesení ,celkově nic moc
Vloženo 24.1.2021 17:24
JÍVOVÁ: 20 cm sněhu, místy leze tráva. Běžkařů zde bylo hojně. Po loukách u Jívové se dá jezdit parádně, ještě lepší to je v lese na cestě směr Pohořany. Opravdu parádní jízda! Moc doporučuji! Ve střeleckém areálu výdejní okénko, možnost postát na terase. Podávají jak polévky, tak hlavní jídla, výběr je obrovský.
Vloženo 23.1.2021 18:49
Jivova, Pohorany, mnozstvi snehu 0,myslel jsem ze si malej aspon zabobuje ale bylo tam zelene jaro. Dnes v noci ma pry silne snezit ale jelikoz neni jakykoliv zaklad na ktery by se to chytlo tak asi bez sance....
Vloženo 22.1.2021 18:50
Potvrzuji Mirkovo info. Pohořany, Jívová, Horní Petrovice, nesjízdné, víc trávy než sněhu. V lese se místy ještě uježděný sníh drží, ale je to plné kaluží! Neví někdo, jak to aktuálně vypadá na Skřítku?
Vloženo 22.1.2021 12:06
Horní bouda zledovatělý sníh a led,kaluže, na lokách u Jívové už nesjízdné,až +7C
Vloženo 21.1.2021 10:23
Pohořany - Jívová: Přes den sníh trochu potál a k večeru zmrzl, takže stopa byla parádně rychlá. Stopy byly snad na všech lesních cestách a hodně i na polích a kupodivu byly relativně pěkné, takže super svezení.
Vloženo 20.1.2021 14:11
Lipina - Kukačka - Modrá studánka - po žluté zpět na Kukačku - Prabába - Kiosek

Ráno sníh mokrý, těžký. Louky zafoukané. V lese překvapivě ještě dobré, byť stopa pomalá. Nahoře o něco lepší sníh. nelepilo se to, ani nestřílelo (měl jsem ze včerejška modrý extra). Ještě jsem dojel až ke Kiosku bez sundávání. Nakonec teda docela dobrá a na nějaký čas poslední lyžovačka nad Šternberkem. V poledne ve městě + 4°C.
Vloženo 19.1.2021 19:09
Přes noc připadly další 3-4 cm sněhu. Podařilo se mi vyjet celkem slušnou stopu kolem Kukačky, akorát je to měkké, jak je to při kraji cesty těsně u příkopy. Sníh trochu vlhký, tupější. Kolem Modré studánky kvalita sněhu lepší nicméně při poledni už taky lehce začal lepit. Okolo Břízek a přes Prabábu stále udržované stopy běžkaři. Nakonec jsem sjel bez přenášení až ke Kiosku.
Vloženo 20.1.2021 8:35
Dalov od vodárny směrem Huzová. -5°C, zataženo, drobné sněžení. Ke kříži část stopy projel i nějaký "Manfred Kokot" se čtyřkolkou. Okruh za křížem docela slušný. Od kříže napříč loukou dolů směrem k spodní části Dalova stopa projetá. Za humny kolem nové cesty zpět nahoru jsem to musel natrasovat u vrchu napojit na šikmou stopu od horizontu spodní cyklotrasy. Sníh ještě dobrý a sypký. Večer sněžení - nový cca 2 cm.
19.1.2021 v Lipině odpoledne již sníh zvlhlý a lepí se, sesedá. -0,5°C, nízká oblačnost, na poli vítr 2 m/s. Dobře by se tvořily nové stopy, ale já byl na sjezdovce to ušlápnout, před doufám dalším sněžením, protože v lese je toho na minimálce. Spodní polovina a pole má dobrý tvrdší podklad s 3cm novým vlhčím sněhem. Snad to vydrží ve slušném stavu nadcházející oblevu :-( .
Vloženo 17.1.2021 23:14
Horní Guntramovice - desítky km upravených stop od sjezdovky v H. Guntramovicích směrem ke kapličce čs-německého porozumění, Zlaté lípě, Červené hoře, Podlesí, případně od kapličky opačným směrem na Rajchartice, Dvorce, D.Guntramovice. Někdy lepší asi klasika než bruslení, stopa dobrá, na bruslení místy odklon svahu, což je náročnější na techniku. Doporučil bych dvojkové lyže - jen občas vyleze hlina nebo tráva ve stopě, nemá to základ, ale moje lyže bez škrábnutí. Lidé žádní, parádní výhledy. Jiný svět proti přeplněným horám. Cca 25-30 cm prašanu/ slunečno/ -13 st C/ bezvětří/ zelený vosk. Poděkování rolbařům.
Vloženo 17.1.2021 22:56
Večer světla zapíná pan Lolek - správce chaty SKP Olomouc (chata u parkoviště).
Vloženo 17.1.2021 21:37
Opravuji, není to od cíle Ecce Homo, ale cca 100m od poslední serpentiny.
Vloženo 17.1.2021 21:34
Od cíle Ecce Homo k posedu skvělá stopa. Dále kolem Lipinky směrem k Modré studánce. Pouze pod smrky trochu méně jinde 25cm sněhu. Od studánky po cestě k jezírku vyšmajdáno pěšími. Za jezírkem ke hřišti trochu divočina - rozježděno čtyřkolkou a Navarou (magoři) a dále pod vodárnou ke kříži již 30 cm prachového sněhu a luxusní stopa. Zde okruh podél lesa. Trasa do Huzové údajně projetá, ale dvě podmáčená místa na sundání lyží. Od kříže možno sjet šikmo směrem na spodní souběžnou cestu a za humny se vrátit zpět nahoru k Lípě a pokračovat pod barabiznou přes hřiště zpět k jezírku. Od tud projeto kolem lesa směr Loděnice. Od cípu lesa nahoru k modré značené OK. dále cca 300m souběžně 2 stopy ale podklad orba - lezou hroudy. Od rohu lesa směrem k posedu již OK.
Vloženo 17.1.2021 18:51
Dnes z Lipiny kolem Kukačky k silnici, nahoru k Modré studánce, dvě kolečka a zpět po loukách kolem Břízek.

Ke Kukačce umydlené, na odraz horší. Od Kukačky k silnici stopa zničená autem. V druhé polovině tohoto úseku se mi podařilo vyjet novou stopu kolel příkopy. Když se to zedvakrát projede, bude to dobré. Na spojovačce ke Studánce koleje od auta, tak jsem raději odbočil na louku a prorazil novou stopu podél lesa. Mezi Modrou studánkou, chatou Lipinka a posedem stopy poznamenané víkendem, ale stále použitelné. Rozšlapané nebo rozježděné tady není nic. Celkem slušná stopa je na poli podél lesa (od modré TZ) a dál přes louku do Nové zatáčky. Stopy jsou vyjeté až k lesu nad Šternberk. Se dvěma krátkými přenášeními jsem sjel až na Kiosek. Vycházková cesta k Zelené budce s minimem sněhu, ale jak je to ušlapané a uježděné od bob, dá se projet a kameny jdou dobře vidět.

Jinak ideální podmínky. Ráno -8°C, téměř nefoukalo, slunečno, sníh prachový. A tolik běžkařů jsem naposledy v těchhle končinách potkal v minulém tisíciletí :-).
Vloženo 18.1.2021 15:58
Potvrzuji chválu Rádi níže - v Guntramovicích u Budišova nad Budišovkou parádní upravené stopy téměř bez lidí, Červená hora nebo kaplička Smíření jako cíl mohu doporučit. Parkoviště u ski areálu v Guntramovicích dostačující, do stopy se dá najet i v Dolních Guntramovicích u kostela.
Vloženo 16.1.2021 14:33
Pohorany - Jivova, snehu dost, stopa od Pohoran temer zadna (chodci, bruslari, sankari) , pred Jivovou uz stopa je.
Vloženo 15.1.2021 19:52
Ve stopách 1-2 cm, nahoře i 3. Stopy na otevřených prostranstvích částečně zafoukané, ale daly se obnovit. Ke Kukačce trochu pošlapané a poněkud rozmydlené. Dál lepší. Slušné je to kolem Lipinky. Studená cesta také prošláplá, stopa spíš průměr. Nějaké stopy jsou i přes Prabábu, ale jak už nejezdí Standa Tesař, tak to není ono. Jinak na Prabábě tak 15 cm. Foukalo (únosně) jen nahoře. Celkově pěkné zimní podmínky.
Vloženo 14.1.2021 15:41
Dnes po 9h od Horní Boudy kolem Jívové až za vesnici, sněhu 10-20cm stopa prošláplá, celkem velmi pěkné, na Pohořanech 10-15cm
(Odpověď na dotaz uživatele Pavel, Hrubá Voda z 13.1.: Zdravím, tušíte někdo, jaká je sjízdnost na běžkách kolem Pohořan popř Jívové. Předem děkuji)
Vloženo 14.1.2021 15:39
Nad Šternberkem připadlo 5-10 cm sněhu. Prošlápli jsme Kukaččí cestu, dále pak propojku k Modré studánce, okruh kolem Lipinky a po loukách zpět ke Šternberku.

Kolem Kukačky se píchá do asfaltu, jinak ale stopa dobrá. Nahoře 15-20 cm sněhu, takže jsou sjízdné i lesní cesty, dokonce jsme projeli i pěšinu pod Novou zatáčkou. Jen na polích to stále dře - chybí podklad. Jinak konečně pořádné zimní podmínky.
Vloženo 13.1.2021 13:01
Po omrknutí situace dnes dopoledne to vypadá nad Šternberkem následovně:

Na otevřených prostranstvích větrno, stopy, které jsem projížděl v pondělí jsou zafoukané. Vzhledem k tomu, že připadlo jen 1-2 cm, jsou lesní úseky stále nesjízdné. Na Kukaččí cestě leží cca 3 cm sněhu a pod tím 1 cm firnu. Zámecká cesta je na tom ještě hůř - 2 cm bez podkladu. Pokud nepřipadne, nemá moc smysl za současného stavu vyjíždět. Na běhání je počasí ale parádní :-).
Vloženo 10.1.2021 20:27
Nová Ves - Mravencovka - Alfrédka
Ráno nutno být na vyhlídce do 8:30, později problém zaparkovat. Trasa na Mravencovku - bruslením sjízdné, klasická stopa slabší, ale dá se. Sněhu málo, ale zatím bez kamínků atd. Dá se i na slušných lyžích. Mravencovka - Alfrédka - strojově upraveno, hezké, sněhu více, bez problémů i na závodkách... Alfrédka - výdejní okno, takže není problém se občerstvit.
Vloženo 10.1.2021 18:11
Z Prabáby do Dálova a zpět.

Ráno lehce pod nulou, na Prabábě promrzlé a překvapivě dobré i na těch 5 cm. Na Lipinské křižovatce mraky lidí (převážně sánkující děti s rodiči) a to bylo teprve půl desáté. Za Břízkami už klid. Projel jsem stopu zprava kolem silnice - celkem dobré. Lesní propojka do Nové zatáčky pěšky, pak kolečko na loukách paráda - nejlepší úsek trasy. Dál k Jezírku už rozglajdané a leze podklad. Celkově už ty partie přes pole nejsou nic moc a kromě hlíny občas lezou i kameny. Na loukách je to ale zatím dobré a místy i pěkné sklouznutí. K poledni sníh zvlhl a začal "tahat". Kdo vyjel odpoledne, asi si moc nezajezdil.Mohlo by konečně trochu víc mrznout, jak nám slibují meteorologové už asi tři dny. Mimo rodinek a omladiny u Jezírka jsem potkal jen jednu běžkařku.
Vloženo 10.1.2021 16:36
Dole a v lese 5 🙈a na andelske cca 15cm.

(Odpověď na dotaz uživatele Libor z 10.1.: Skol! Jel někdo 10.1. 2021 z Vrbna p.P. na Anenský vrch? Dík za odpověď.)
Vloženo 10.1.2021 11:51
Trasa kolem Pusté Polomi, se musí dobře vybrat na loukách 10cm sněhu v lesni cesty nesjízdné. Doporučuji méně známé běžecké trasy bez lidí. Kolem slunečné v nízkém Jeseníku.
Vloženo 10.1.2021 8:56
Příjezd v sobotu v 9:00 - parkoviště u rozhledny plné a už se začalo parkovat na cestě u první zatáčky pod rozhlednou. Někteří jednotlivci v tuto dobu ještě parkovali i před restaurací, někteří pak dojeli až k parkovišti u cvičné louky.
Odjezd po poledni, to nahoře byla jednotlivá volná místa, jinak auta parkovala podél serpentin prakticky až dolů ke kostelu. Sjezd/výjezd komplikovanější, auta se musela navzájem pouštět..
Mirek

(Odpověď na dotaz uživatele Jaroslav Filip z 9.1.: Ahojte. Nebyl dnes nekdo na Nove Vsi? Zajima mne v kolik tam nejpozdeji dojet, aby se jeste dalo zaparkovat. Rikal jsem si, ze pul devata by byla fajn, ale jak vidim prispevek ze Skritku, tak si nejsem jist. Diky.)
Vloženo 9.1.2021 14:46
Ahoj. V Lipině na cestě k vagónu tak 3cm sněhu - nesjízné, na louce sjezdovky 10cm. Od spodu země sníh vlhne, jinak je sníh sypký. Kolem vrtulí 10cm. Jel jsem na běžkách nad sjezdovkou k vysílači. Na spojovací cestě jsem potkal běžkaře, že jede nad vrtulema od Těšíkova. Stopa od spodu lehce podtává, ale lepí se to na lyže a vytrhává se to až na trávu. Kolem kořenovýho stromu k vrtuli cesta kdysi projetá traktorem na tom tak 2cm sněhu - tak to jelo docela slušně, když je zhutněný podklad. Cesty mezi vrtulema shrnuté a trochu štěrku= nepoužitelné. Stopa vedla dál asi Za Slunečnou a do Těšíkova. Od první vrtule zpět do Lipiny po kraj lesa projeto traktorem= s lepším pojezdem, dále pak vlastní stopa z kopce, místy přeryté divočáky a 3 místa, kde prosakuje voda. Ve spodním remízku u sjezdovky až na hlínu. stopa končí pod sjezdovkou u potoka pod úly. Na staré lyže s pocitem jako jízdy to stačí. Pro více je potřeba dojet někam nad 800mnm.
Mirek
Vloženo 8.1.2021 18:10
Ráno autobusem 8:40 od nemocnice, zpět po poledni z Dálova.

Na otevřených prostranstvích sněhu cca 10 cm. Zem není zmrzlá, takže na polích se sem tam škrtá o hlínu. Na pár místech pod sněhem voda. Políčko nad Novými Dvorci špatné - moc velké hroudy, pole mezi Jezírkem a Loděnickým rybníkem celkem OK. Docela dobrá i louka mezi Novou zatáčkou a cílem Ecce Homo. Lesní cesty nesjízdné.
Na první běžkování to celkem šlo, ale chtělo by, aby zem promzla a napadly 2-3 cm, pak to bude dobré. Zatím na horší lyže.

Vyjetá stopa tady: https://mapy.cz/s/mepogukesu
Vloženo 5.1.2021 11:29
Pohořany: opravdu málo sněhu, téměř vůbec. Na běžky určitě ne, pouze pro pěší.

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Nízký Jeseník